Gemeenteraad Middelharnis MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 29 JANUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN BURGERLIJKE STANDEN Marktberichten» Vergadering van den Raad dor gemeente Middelharnis op Vrijdag 24 Januari 11)36. De vergadering wordt met gebod geopend door burgemeester den Hollander. Bericht van verhindering wegens onge- steidneid is ingekomen van ueu lieer J. Struik. De hoor v. d. SLIK maakt do opmerking dat in de notulen niet genoemd is. de com pensatie van de verhoogde U/j pet. pensioen premie, waarover in een vorige vergadering gesproken is. Do VOORZ. deelt mede dat de betrokken ambtenaar nog niet in de gelegenheid was deze aangelegenheid ai te wikkelen. Weth. VROEGINDEWIilJ geeft ook de verzekering dat dit geregeld zal worden. I)e VOORZ.: Nu de Raad weer voor de eer ste maal in het nieuwe jaar bijeenkomt is het gewoonte een blik te slaan op liet afge- loopen jaar. Evenals vorig jaar is de toe- stand in onze gemeente zorgelijk. Voorna melijk de groote uitgaven die liet Armbe stuur moet doen voor hen die niet Voor steun in aanmerking komen. Ongeveer 1' 21000 is uitgegeven voor dit doel. Een voor name factor is ook de ziekenhuisverpleging van armlastigen. Het is de groote moeilijk heid voor B. en W. in den nood te voorzien en toch geen te groote uitgaven te doen. Et- is geen aanleiding tot optimisme. Toch zijn er enkele lichtpunten; b.v. zijn er uitgereikt. 42 bouwvergunningen, wat dus wijst op ver ruiming der woningbehoeften. Het derde uit breidingsplan is goedgekeurd. Gebleken is dat de behoefte aan bouwterrein nog grooter is. Plannen voor verdere bouwvergunning zijn nog niet uitgewerkt. liet ligt in de be doeling in 1936 over te gaan tot aanleg vau een nieuwe begraafplaats, eebter niet tot in gebruikneming. Dc oude begraafplaats biedt nog enkele jaren voldoende ruimte. Toch moeten wij niet alleen zien op de stoffelijke belangen. Zijn wij niet allen ge spaard in het leven! Groote voorrechten zijn dat niemand door langdurige ziekte verhin derd was. Op het oogenbiik is een der leden ongesteld, maar wij meenen te weten dat hij herstellende is. Dat is ook een danktoon als wij gelooven, dat God ons leven bewaart. Laten wij erkennen dat de zorg groot is. maar Ggds Hand niet verkort is; en laten wij liet dan als Raad van Middelharnis niet van ons zelf verwachten. Laten wij allen ook in deze moeilijke dagen niet alloeenmet woorden maar met daden toonen, dat wij ae belangen der gemeente wenschen te beharti gen. Laten wij bedenken dat wij onze roe ping getrouw moeten zijn en worde ons Gods zegen geschonken over onzen arbeid De heer KOOTE zegt den Voorz. dank voor zijn goede wenschen en hoopt dat God het werk zegenen zal. Ingekomen: a. goedkeuring besluiten van Ged. Staten betreffende wijzigingsbesluit be grooting 1935. b. Uitgifte erfpacht E.M.G.O. N.V- c. Goedkeuring uitbreidingsplan. •cl. Vaststelling rooilijn Nieuwstraat. e. Vaststelling maximum aantal vergun ningen op 14. f. Bericht van Prov. Bestuur, omtrent wen- schelijkheid tot overweging concentratie openbare nijvex'heidsbedrijven. B. en W. vinden op liet oogenbiik geen aanleiding op dit plan in te gaan. g. Schrijven der gascommissie Middelhar nis—Sommelsdijk. De heer KOPPELAAR spijt het, dat de gas commissie afwijzend beschikt, al kan hij er kennen, dat er motieven zijn om niet te ver anderen. Spr. heeft echter een andere vraag. Er komen binnenkort belangrijke beslissin gen bij do gascommissie en z.i. is er te wei ii ig voeling tusscben Raad en gascommissie Is liet niet mogelijk zonder wijziging der re geling, dat de gascommissie eerst niet de beide Raadscommissies samenspreekt. Spr verwijst naar Oost-Elakkee, waar ook eerst <de zaak gezamenlijk besproken wordt. De VOORZ: Het ligt volkomen in de lijn bij gewichtige besluiten eerst overleg te ple gen. Wij moeten echter zorgen dat de Raad zich niet gaat mengen in de regeling der gascommissie. Voor zoover liet de competen tie der gascommissie betreft en bij belang rijke beslissingen is het zeker te verdedigen. Weth. VROEGINDEWEIJ: Op Oostelijk Elakkee is met de raadsleden over overname fabriek gesproken! Er is een rapport over de manier waarop de levering van ons gas zou plaats vinden. Als er belangrijke beslissin gen genomen moeten worden zal dat zeker met do raadscommissies besproken worden Do heer J. v. d. MEIJDEN: Het is toch rationeel, dat als gesproken wordt over be langrijke zaken deze eerst in den Raad ko- imcn. De VOORZ. vermoedt de gedachtengang Van het lid Koppelaar. Zou de wijziging der gemeenschappelijke regeling doorgaan, dan zou de Raad meer zeggenschap verkrijgen. De heer KOPPELAAR: De verhouding tus sclicn de Raad en de gascommissie is niet zooals hij dat zich wensohte. Spr. bedoelt geen imenging, alleen overleg bij belangrij ke besluiten. De heer L. KOOTE was op de vorige ver gadering van oordeel, dat wijziging niet wenschelijk was. Na deze toelichting van den -heer Koppelaar kan hij er mee accoord gaan. h. Verzoek Zaaijer om verlaging huishuur. De VOORZ. stelt voor tot aanhouding, om eerst te onderzoeken wat „Het Groene Kruis" betaalt. Wel stellen B. en W. voor de kos ten inzake aanleg dei' electriciteit te schrap pen. De huur bedraagt f 5. Nader zal onder zocht worden welk gedeelte hiervan door het „Groene Kruis" betaald wordt. i. Verzoek Sweeris e.a. tot schadevergoe ding wegens ontijdige huuropzegging van hun tuintjes. De VOORZ. stelt voor met deze menschcn een billijke regeling te treffen. De heer L. KOOTE vindt het verzoek heel billijk, omdat usance is tijdig op te zeggen. Z.i. heeft do gemeente er nog geen directe behoefte aan. Volgens verkregen inlichtin gen zou er nog voor 5 jaar plaats beschik baar zijn op liet oude kerkhof, tenminste in normale omstandigheden. De VOORZ.: Ik kan u aantoonen. dat deze omstandigheden nog geen 5 jaar uitstel ge ven en wil daar straks nog nadere gegevens over verstrekken. Maar wij moeten toch ook rekening houden niet bijzondere gevallen, b.v. epidemieën. Het zou niet verantwoord zijn, als wij dan ineens voor de noodzake lijkheid stonden. De heer L. KOOTE: Ai wordt overgegaan tot aanleg dan kunnen wij de menschen nog wel uit laten boeren. Voor alles geregeld is en dc besluiten goedgekeurd, kunnen het de pachters nog in gebruik houden. De VOORZ.: Als de uitvoering doorgaat, kan do. Raad een billijke vergoeding toe staan. j. Verzoek Vroegindeweij verhooging sala ris als nachtwacht. Doordat V. het werk thans alleen doet is zijn aantal diensturen verhoogd en vraagt hij hiervoor eeil vergoe ding. De VOORZ.: Er is door mij reeds een rege ling getroffen met V., waarbij door eenige verschuiving liet aantal uren verminderd is. De nachtwacht vindt dit heel goed, maar blijft toch bij zijn verzoek hoogere vergoe ding te ontvangen, omdat hij nu alleen voor zijn taak staat. Do heer C. v. d. MEIDEN: Dat geldt toch ook voor het vervolg, dat er minder uren dienst gedaan wordt. De lieer L. KOOTE zou het willen overla ten aan B. on W. De heer J. v. d. MEIJDEN: De betrekking van nachtwaker behoort in de eerste plaats hij den burgemeester ais hoofd van de poli tie. Spr. vraagt of liet gewenseht is de con trole! ij d te verkorten, mot het oog op brand bijv De VOORZ.: Dit behoeft geen bezwaar te zijn. Er wordt hieromtrent ook een andere regeling gemaakt, die nader vastgesteld zal worden. Er moet nog overleg gepleegd wor den, waarna dit vastgesteld wordt. Tot regent van het Burg. Weeshuis wordt benoemd de heer J. v. d. Meyden, aftr., met 8 stemmen, 1 stem.op J. Numan en 1 stem blanco. 3. Tot lid van de commissie van toezicht op liet 1. o. wordt herbenoemd J. van Leeu wen. 4. Wegens vertrek van den heer Dorre- boom wordt in diens plaats benoemd tot lid der commissie van toezicht op het m. o. Mr. Feijkes. 5. Benoeming vertegenwoordiger N. V „E.M.G.O." Bij eerste vrije stemming verkregen J. v. d. Slik 5 stemmen, Doornbos 4 en D. Voge laar 1 stem. Bij de volgende herstemming tusschen v. d. Slik en Doornbos, welke beide heoren zich van stemming onthielden, ver kregen zij elk 4 stemnem. Bij loting word aangewezen de lieer Doornbos, die zijn benoeming aanvaardt. Het bevreemdt hem wel dat hij als tegenstander van verplichte aansluiting hiervoor aangewezen wordt, maar za] zijn plaats nu toch innemen. G. Benoeming vertegenwoordiger N. V „E.M.G.O.". Uitgebracht op C. v. d. Meijden fi stemmen, v. d. Meyden 1 st. en Koppelaar 2 stemmen Benoemd C. v. d. Meijden. 7. Vaststelling rooilijn voor de verlengde Hoflaan. Z. h. s. goedgekeurd. 8. Voorstel aan de Commissie van Beheer voor liet gemeenschappelijk gasbedrijf, to verzoeken de winst over 1934 uit te lteeren. Geen bezwaren. 9. Vastgesteld wordt het voorschot, 'bij de wet vastgesteld, op de exploitatiekosten van het hijzonder lager onderwijs voor 1935. 10. Eveneens wordt vastgesteld het bedrag der te vergoeden exploitatiekosten van het bijzonder lager onderwijs voor 1933 met 3- jaai'lijksche afrekening voor liet gewoon la ger onderwijs. 11. Voorstel tot intrekking raadsbesluit dd. 26 Juni 1935 tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van havengelden. De VOORZ.: Er zijn hieraan zulke groote practische moeilijkheden verbonden, dat wij ons genodzaakt zien, voor te stellen het be sluit in te trekken. De heer L. KOOTE: De schippers zijn er nu weer de dupe van. In Middelharnis kan het niet en in Sommelsdijk wel. Weth. VROEGINDEWEIJ: De toestand blijft nu zooals hij was. 12. Besloten wordt tot intrekking van het raadsbesluit dd. 16 Januari 1931, tot verlee- ning van subsidie voor de veerverbioding. 13. Intrekking besluit tot aankoop van grond voor aanleg algemeene begraafplaats en voorstel tot aankoop van het voorste ge deelte van het zelfde perceel, tot aanleg van de begraafplaats en tot het aangaan van een gelrileening. Hierover zal nader beslist en gesproken worden. 14. Besluit tot wijziging der gemeontebe- grooting 1935 wordt goedgekeurd. 15. Voorstel tot doortrekking van de Een- drachtstraat mot vaststelling ontwerp rooi lij nbesluit. De heer BOETER: Heeft enkele bezwaren Er is nu een bocht geprojecteerd en is dit z.i. schadelijk en minder mooi: Spr. zou het heter vinden recht door te trekken. Een bocht is schadelijk voor don bouw der huizen Do heer DOORNBOS: Een dergelijke flau we bocht behoeft geen bezwaar te zijn. WETH. VROEGINDEWEIJ: De opzichter is bij B. en W. geweest Er zijn geen be zwaren tegen wat betreft het bouwen. Wij moeten rekening houden met eventueele doortrekking der Hoflaan. De heer BOETER: Blijft bij zijn mooning dat do toekomstige bouwer van het huis in die hoek er de bezwaren van heeft. De heer L. KOOTE: Financieel voor den bouwer is er allicht cenig bezwaar, de huur der kan echter iets meer ruimte er door krijgen. De heer DOORNBOS: Hot is er den archi tect alleen om te doen geweest, een zuivere vaststelling der rooilijn te verkrijgen. Do VOORZ.: De commissie tot vaststelling rooilijn zal een en ander ook nog wel nader bezien. Voorstel wordt z.h.s. verder goed gekeurd. 16. Begrooting 1936/1937 van de N.V. „E. M.G.O." De lieer KOPPELAAR: Heeft vernomen in zake vastrecht dat er geen vaste maatstaf zou zijn. Dat geeft aanleiding tot klachten. Spr. zegt niet dat liet werkelijk zoo is, maar de jongste wijzigingen hebben wellicht daar toe aanleiding gegeven. De VOORZ.: Er zijn eenige afwijkingen maar dat is voor winkels e.d. overigens gel den overal dezelfde regelen. De begrooting in ontvangst en uitgaaf wordt vastgesteld op f 13727 10. 17. De lieer VERMAAS hoeft rapport uit gebracht over begrooting 1936 voor liet ge meenschappelijk Gasbedrijf die in ontvangst en uitgaven vastgesteld wordt op f 57214. Vlas- en aardappelteelt 1936 Door enkele landbouwers, die voornemens zijn om vergunning te vragen v.oor den teelt van vlas in 1936, werd ons de vraag gesteld, of restitutie van aardappelteeltheffing zal worden verleend, indien men eventueel toe stemming krijgt tot het telen van vlas en uit dien hoofde minder aardappelen uitpoot, dan men heeft aangevraagd. Wij achten het noodig, belanghebbenden er op te wijzen, dat alleen restitutie van aard appelteeltheffing zal kunnen worden ver leend, indien op hun aanvrage voor aardap pelteeltvergunning du ide 1 ijk en_ volle dig is omschreven, dat zij een kleinere op pervlakte aardappelen zullen uitpoten, indien zij vergunning krijgen voor vlasteelt. Zonder deze vermelding moet restitutie uitgesloten worden geacht. Indien verlangd, kunnen de aanvraagfor mulieren ter volledige invulling bij onderge- teekende worden opgevraagd. H. VAN HEEST. SOMMELSDIJK. Tegen een bakker uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet bijhouden van het tarwe- register. Bij den gemeente-veldwachter dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden ring en een damesmuts. MIDDELHARNIS. Donderdag 30 Jan. des avonds 7 uur zal in het koor der Ned. Herv. Kerk de Jongelingsvereen. „Jehova Nissi" haar 16e jaarvergadering houden. De heer de Fockert, hoofd der Chr. u.l.o-school, zal een slotwoord spreken. Vrijdag 6 Febr. des avonds 7 uur zal in het café Havenzicht een ledenvergadering worden gehouden van het Onderling Begra fenisfonds. Woensdag 29 Jan. zal in de Ned. Herv. Kerk des avonds 6 uur optreden de beroe pen predikant Ds. de Geus, predikant te De Bilt. Vanaf het Havenhoofd is een Rijnaak vertrokken naar Engeland met 8000 balen ajuin en een motor met 1800 balen ajuin. Vanuit de Kaai is per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzonden 400 H.L. aardap pelen. Bij den werkman L. J. ontstond een be gin van brand. De gordijnen vatten vlam, waardoor eenige ruiten sprongen. Toegescho ten huLp wist erger te voorkomen. Gedurende de week van 27 Jan. tot en met 1 Febr. is de crisis-margarine verkrijg baar bij L. W. Hobbel, Zandpad. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 25 Jan. 221 personen als werkloos ingeschreven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 4819 H.L. aardappelen en 3365 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 16 werkloozen ingeschreven. Op Donderdag 30 Januari des avonds 7 uur zal in de zaal van Smits een ledenver gadering van het Groene Kruis worden ge houden. DEN BOMMEL. Op 1 Febr. a.s. zal de gemeenteveldwachter C. J. Geluk alhier 25 jaren in politiedienst zijn. Na 2>2 jaar jacht opziener te zijn geweest kwam hij op 1 Febr. 1911 ais agent van politie te Breda in dienst. Hij werd met ingang van 15 April 1916 al hier als gemeente-veldwachter te Den Bom mel benoemd. Wij wenschen den ijverigen politieman nog vele jaren kracht en gezond heid toe om zijn taak met dezelfde lust en plichtsbetrachting, als hij tot heden deed, te blijven vervullen. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente uit de haven 2974 H.L. aard appelen, 400 H.L. uien en 200 H.L. koepeen vervoerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 93 werkloozen ingeschreven. Terwijl een inwoner uit deze gemeente Zaterdag jl. het huis van den heer D. L. pas seerde, bemerkte hij een begin van brand. Hij liep het huis bMiett eïï 'doofde dé bran dende voorwerpen, waarna hij de bewoners m kennis stelde van hetgeen er gebeurd was. Woensdag 29 Jan. a.s. des namiddags half zeven zal er in de raadzaal van het ge meentehuis prijsuitreiking plaats hebben van de schietwedstrijd van de Bijz. Vrijwillige Landstorm alhier. Voor de bazaar, die werd gehouden ten bate van liet „Groene Kruis", om te ge raken tot het Instellen van wijkverpleging in deze gemeente, was zeer groote belang stelling, zoodat Zaterdagavond alle artikelen waren verkocht. Het geheel had een zeer ordelijk verloop. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van diefstal van twee rijwiellantaarns. Op last van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn dooi de veldwachters dezer gemeente bij een in gezetene eenige exemplaren extra-editie „Zwart-Front" in beslag genomen. Het zoontje van C. B. alhier beging de onvoorzichtigheid plotseling voor de uit de richting van Stad aan 't Haringvliet komen de auto van C. v. d. S., wonende alhier ,de weg over te steken, waardoor deze een aan rijding niet kon voorkomen. Het kind werd met een zware hersenschudding opgenomen en in huis gedragen. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp. Door de politie is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Vorige week Donderdag kregen de 85- jarige J. v. d. K. en de 70-jarige J. v. d. M. een zoo hevige woordenwisseling, dat zij tot handtastelijkheden overgingen. De politie werd telefonisch gewaarschuwd. OUDE TONGE. Het totaal aantal dienst plichtigen, ingeschreven voor de lichting 1937 bedraagt in deze gemeente 29, terwijl door 13 personen vrijstelling is aangevraagd we gens broederdienst. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 186 landarbeiders, 1 transportarbei der, 1 metselaar en 12 landbouwknechts. In het afd.-bestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouwbedrijf zijn de aftredende bestuursleden, de heeren A. de Berg, P. S. Beijer, K. Holleman en P. van Loon herkozen. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat met ingang van Donderdag a.s. goedkoo- pe margarine verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier W. J. de Boet, Oostdijk alhier, te gen inlevering van bon no. 38. Door de afdeeling Oude Tonge en om streken van „Het Groene Kruis" zal van 3 tot 14 Februari a.s. een Moedercursus wor den gehouden. De lessen staan onder leiding van Zuster Hattink en zullen des middags half drie aanvangen en gehouden worden in de oude school. Deelneemsters aan de cursus kunnen zich aanmelden vóór 1 Febr. a.s. bij den secretaris der afdeeling C. Gebraad en bij mevr. de Vin en Zr. Verwoert. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw hoopt in de komende dagen een kook cursus te geven, bestaande uit zes lessen. De cursus is toegankelijk voor alle gehuwde vrouwen en vrouwelijke personen, welke al leen staan of voor een gezin hebben te zor gen. Inlichtingen en opgaven bij H. Beijer en A. de Haas van Dorsser. NIEUWE TONGE. Op Donderdag 23 dezer heeft de jaarlijksche ouderavond plaats ge had van de o. 1. school. Vele ouders maakten gebruik van de gelegenheid het werk hun ner kinderen in school te bezichtigen. Na opening in het Weeshuis doot de heer D. van Es hield de heer van Groningen een kort betoog over het onderwerp „Waarom naar school?". Daarna volgden bijdragen van de kinderen, onder leiding van het perso neel. Tijdens de pauze werden de aftredende leden H. Waling en D. v. Es vervangen door de heeren E. v. d. Doel en C. Hoogstrate. De stille aandacht en het warme applaus waren een sprekend bewijs dat deze avond als zeer geslaagd kan beschouwd worden. Na afloop dankte het hoofd der school allen die tot het welslagen van dezen avond heb ben medegewerkt. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. week 60 werkloozen ingeschre ven. De vorige week werden van hier ver voerd 6500 balen uien, 1500 H.L. poters, 900 H.L. aardappelen en 500 balen peen. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond 78 uur in de consistorieka mer. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden extra maandelijksche col lecte heeft opgebracht de som van f 46.50. Het distributievleesch in dege week ver krijgbaar bij A. C. M. Tieleman, slager alhier. DIRKSLAND. Mej. T. Holleman alhier slaagde voor de akte boekhouden Mercurius. Zaterdag j.l. stonden bij de arbeidsbe middeling als werkzoekenden ingeschreven: 176 landarbeiders, 7 timmerlieden, 3 schil ders, 2 metselaars en 1 banketbakker. Totaal 189 tegen 182 de vorige week Zaterdag. De tijdens de spreekbeurt van Ds. Gos- linga in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor het leerstoel- en studiefonds bracht ruim f 35 op. Vanuit deze gemeente werden ver scheept 1485 H.L. aardappelen, 740 balen uien en 830 H.L. poters. De afgifte van bonnen voor rundvleesch en gehakt in blik zal a.s. Donderdagmorgen tusschen 9 en half 10 uur plaats hebben. Na half 10 worden in geen geval meer bonnen afgegeven. Aan den hier vanwege het Groene Kruis gegeven cursus in kraamverzorging wordt door ruim 20 dames deelgenomen. HERRINGEN. Vorige week werden per scheepsgelegenheid uit de haven alhier ver voerd 1100 balen uien en ruim 300 balen koepeen. Dienstplichtigen met groot verlof wordt in hun eigen belang aangeraden, tijdens hun verlof geen militaire kleedingstukken te dra gen, daar zulks niet is toegestaan en men zich daardoor in groote moeilijkheden kan begeven. De Chr. Zangver. (dir. E. Slis) en de Chr. Zangver. (dir. P. van Mourik), beiden alhier, zijn door haar zustervereen. te Nieu we Tonge uitgenoodigd op Woensdag 29 Jan. haar medewerking te verleenen aan een al daar te geven zanguitvoering. De jaarvergadering van de landarbei- dersvereen. (kleingrondbezit) zal plaats heb ben op Donderdag 30 Jan. a.s. in de zaal van mej. van der Velde. De bouwknecht J. H. werd zoodanig tusschen een paard en schutting bekneld, dat medische hulp voor hem mo.est wor.den ingeroepen en hij voorloopig geen werkzaam heden zal kunnen verrichten. Aan den heer L. Janse, onderwijzer aan de bijz. lagere school (hoofd H. van He kezen) is door het bestuur dier school eervol ontslag verleend, wegens zijn benoeming te Ederveen (Gld.). Werkgevers die bij hen werkende per sonen in de gelegenheid stellen te gaan stem pelen, om aldus onrechtmatig steun te trek ken, stellen zich hierdoor bloot aan strafver volging. Men diene hierop te letten. De dienstplichtigen der lichting 1930 en 1932 van het Regt. Jagers zullen dit jaar in Sept. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen in de Legerplaats bij Laren. Onderofficieren der administratietroepen van 730 Sept., de korporaals en manschappen van 1026 Sept. a.s. A.s. Woensdagavond zullen stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk trachten te voorzien in de vacature van notabel, we gens periodieke aftreding van den heer J. v. Wageningen. De vergadering wordt gehou den in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. D.V. hoopt Donderdagavond a.s. in het lokaal Tuinstraat alhier voor de Oud-Geref. Gem. voor te gaan de heer P. Hogerwerf al hier. Aanvang half zeven. OUDDORP. De afgeloopen week hebben de garnalenvisschers met de motorschuiten maar twee dagen kunnen visschen. Zij die in de omgeving van Hoek van Holland gaan visschen, moeten eerst een dag visschen en dan den volgenden dag de garnalen hier aan de pellerij brengen, waardoor veel tijd ver loren gaat. De motorschuiten hebben van 150200 K.G. garnalen per dag gevangen, de zeilscheepjes, die in deze omgeving vis schen, hebben 8—30 K.G. per dag gevangen. Wegens omstandigheden zijn de werk zaamheden in de werkverschaffing voor loopig stopgezet. Een kippenhouder alhier kwam op een morgen tot de ontdekking dat er circa 30 kippen waren verdwenen. A.s. Woensdagavond hoopt Ds. J. Ho- vius in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij E. Sandifort aan het Molen- weegje nu al een kip met keukens te voor schijn is gekomen, wat wel heel vroeg .mag heeten. Er zijn nu reeds aanvragen binnenge komen van pensiongasten. Er zijn er zelfs bij voor de maand April. A.s. Vrijdagavond 31 Januari zal van wege de Jongelingsvereeniging Timotheus in de Geref. Kerk een openbare jaarvergade ring worden gehouden. Vrijdagmiddag was de landbouwer M. Tanis bezig een jong paard te laten draven. Een der toeschouwers, de caféhouder J. Mierop, joeg het paard aan dat los raakte. Mierop greep de teugels, maar het paard nam een sprong en Jan lag op zijn rug op den weg. Gevolgen beide knieën uit zijn broek, een arm bezeerd en het gelaat ont veld. Zoo gaat het als men een ander het werk uit de handen wil nemen. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 158 werkloozen ingeschreven. De afgeloopen week werden van hier vervoerd per tram en scheepsgelegenheid 1000 balen uien en 200 H.L. aardappelen. Notaris Costermans, als waarnemer van het vacante kantoor Ooltgensplaat is voorne mens om op Donderdagen 30 Januari en 6 Februari a.s. resp. bij veiling en afslag, bei de dagen des namiddags 3 uur in hotel „Hob bel" te Ooltgensplaat, in het openbaar te verkoopen: Twee huizen met erf, respectievelijk aan de Kerksingel en de Tuinstraat te Ooltgens plaat, alsmede een tuin achter de Tuinstraat, kadastraal bekend aldaar in Sectie A num mers 2231, 2051 en 2052, breeder omschreven bij biljet; ten verzoeke van den heer Willem Johannes Buth, slager, te Ooltgensplaat. Veiling op Woensdag 29 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v., tel kens 's nam. 3 uur in Hotel Van Veen te Oude Tonge. a. Ten verzoeke van de erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar. b. Ten verzoeke van den heer J. Drooger. Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuwstraat te Oude Tonge. b. Ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenliuyzen .Een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Woensdag f9 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v. tel kens 's nam. 3 uur in Hotel van Veen te Oude Tonge. a. ten verzoeke van de Erven den heer Adr. Hartog, van: twee hulzen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar; b. ten verzoeke van den heer J. Drooger, Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuw straat te Oude Tonge; c. ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuyzen, een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. NOTARIS VAN ISPELEN. Onder de gevonden voorwerpen is een damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij C. de Mooy. De cichoreimarkt is de laatste dagen tamelijk vast. Disponibele koopwaar noteert 67 Fr. op wagon met geringe zaken maar met vooruitziohten van prijsverhooging bij de eerste vraag. Zoodoende blijft men 70 Franc noteeren voor de eerstkomende maan den. Voor den nieuwen oogst is er ook vraag dan 70 Fr. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelia, d. v. Jan Vijfhuizen en Adriana Krijtenberg. SOMMELSDIJK. Geboren: Cornelia, d. v. Cornells Grootenboer en Francina van Wezel: Willemtje, d. v. Jacob Kieviet en Lena Vijfhuize. DEN BOMMEL. Geboren: Teunis, z. v. P. Kievit en J. G. Knöpps; Jannetje, d. v. C. Driesse en A. van Biert; Nelis, z. v. J. Zuij- dijk en J. J. Fokker. DIRKSLAND. Getrouwd: Nicolaas Cornelis de Mooy, jm. 26 j. en Jannetje Cor nelia Schaaf, jd. 20 j. Overleden: Lena Molenaar, 90 j., wed. van Bastiaan Oorbeek. NIEUWE TONGE. Gehuwd: H. van Balen en P. Kieviet beiden alhier. NIEUWE TONGE. Gehuwd: Jan Tam boer, te Middelharnis en J. M. van Driel, al hier. Treinverkeer opzettelijk in gevaar gebracht Nog zwaarder straffen geëischt Voor het Hoog Militair Gerechtshof heb ben Vrijdag terecht gestaan de 20-jarige ge woon dienstplichtige korporaal H B K. en de gewoon-dienstplichtige soldaat H C H. heiden van het 3de regiment Veldartillerie te Breda. Op 18 Augustus 1935 heeft de sol daat H- des avonds omstreeks 8 uur op den spoorweg van de Nederlandsche Spoorwe gen tusschen de halte Oldebroek en de blok- post VVezep achtergelaten gereedschaii zoo geplaatst, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Daarna veroordeelde de Krijgsraad te Den Bosch hem destijds tot 5 maanden gevange nisstraf. Den korporaal K. is ten laste gelegd, dat hij opzettelijk iieeft nagelaten te verhinde ren dat zijn mindere de bovenvermelde han delingen heeft verricht, althans heeft nage laten, met geweld maatregelen te nemen tegen deze hoogst roekelooze en onverant woordelijke daad. De krijgsraad heeft hem daarvoor veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf met verlaging tot den rang van soldaat. Van deze vonnissen zijn beklaagden in appel ge gaan Ook de auditeur-militair heeft hooger beroep aangeteekend. Het Hof behandelde eerst de zaak tegen den korporaal, waartegen, na getuigenver hoor bevestiging van het vonnis werd ge- eischt, met verzwaring van de straf van 3 tot 4 maanden. De advocaat-fiscaal meende, dat ook voor II de maximumstraf op haar plaats is Hij vroeg bevestiging van het gewezen vonnis, behalve ten aanzien van de straf, die hij verzwaarde tot zes maanden De sententie van het Hof volgt later DE PRATERS IN DE KERK Dr. Gunning heeft een kruidig stukje in Pniël aan het adres der praters-in-de-kerk. Hij noemt ze „zwetsers" en herinnert hen dan aan een aardig voorval, den prins van Condé in Parijs overkomen. Deze excellentie kwam bij een zekere godsdienstoefening naast een seminarist te zit ten, die hem door zijn bescheiden en zijn godvruchtige houding belang inboezemde. Hij wilde eens een praatje met hem houden en vroeg hem daarom: „Wat studeert gij op 't oogenbiik in 't seminarie?" Maar de ge vraagde gaf geen antwoord. De prins, die meende, dat zijn buurman hem niet verstaan had, herhaalde zijn vraag, maar opnieuw kreeg hij geen antwoord. Daarop vroeg Zijne Deftigheid, nu wel een weinig geprikkeld: „Maar wat leert men jul lie dan toefi wel in het seminarie?" „Men leert ons in de kerk te zwijgen", kwam er eindelijk, zacht, maar beslist als antwoord. DE MALVERSATIES TE AMBT-HARDENBERG Oneervol ontslag voor den gemeente-ontvanger Tijdelijk wethouder benoemd In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van den Raad van Ambt-Hardenberg werd het rapport van het centraal bureau voor verificatie over de verschillende fraudes van den gemeente-ontvanger in een geheime zit ting, welke bijna 2 uur duurde, behandeld. Na heropening der openbare verga dering, werd over dit punt niet meer gediscussieerd. Met algemeene stem men werd aan den gemeente-ontvan ger H. Boerigter oneervol ontslag verleend. Een voorstel van het Raadslid J. Mulder om aan den Commissaris der Koningin te verzoeken een tijdelijken burgemeester aan te stellen, werd na uitvoerige debatten met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Met eenzelfde stemmenverhouding werd daarop het verzoek van B. en W. ter benoeming van een tijdelijken wet houder aanvaard. Als zoodanig werd met 8 stemmen en 7 blanco de heer J. Mulder benoemd, die ge bruik maakt van den wettelijken bedenktijd en dus nader zal mededeelen of hij zijn be noeming al dan niet aanvaardt. Zooals men weet is de burgemeester de laatste weken weggebleven. UITSPRAKEN De rechtbank heeft veroordeeld: P. N„ 30 jaar. marskramer, gedetineerd, wegens brandstichting verdachte had uit wraak, dat de bewoonster niets van de door hem aangeboden kramerijen had willen koo- pen, brand gesticht in een schuur, die aan gebouwd was tegen de boerderij van P. v. Mcort te Spijkenisse, niet het gevolg, dat niet alleen die schuur doch ook het woonhuis in de vlammen was opgegaan tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. In de zaak van L, M., 24 jaar, slagers knecht te Oude Tonge, die terechtgestaan had terzake van verduistering van eenige gelden, die verdachte voor zijn patroon bij klanten had geïnd, heeft de rechtbank een reclassee- nngsrapport gelast. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De handel in aardappelen blijft flauw en er zit geen gang in en zal er ook niet in ko men, of het moet gaan vriezen. Alleen grove bonte poters werden deze week zelfs voor f 1.90 per 70 kilo vlug verkocht met vraag. Tweede soort bonten met een klein gebrek blauw onder de schil f 2.30 per 70 kilo. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag dan zonder eenige kosten alle inlichtingen zonder eenige verbinding. Heden werden de volgende prijzen ge maakt: Zeeuwsche bonten f 2.502.80, dito blauwen f 2.502.80, dito eigenheimers f 22.20, dito roodstar f 2.102.20, blauwe en bonte poters f 1.701.90, alle soorten bonken f 1.802, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.751.90, dito bonten f 2.60—- 2.80, Flakk. eigenheimers f 22.10, Spuische eigenheimers f 2.202.30. Hillegommer zandaardappelen f 2.102.80, Anna Paiiw- lowna zand met ring vuur f 1.701.80, zon der ringvuur f 2.102.80, Spuische eigenhei mer poters f 1.60—1.80, Flakk. poters f 1.60 —1.80, alles per 70 kilo. Verder per 100 kiló: Nieuwlandsche zandaardappelen in balen van 50 kilo f 2.903.10, roodstar f 2.803, bintjes f 33.60, boniven f 2.402.60. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vriidag 24 Januari Armgaard f 1112, Zoete appels f 8.50 11.50, witlof f 7.70—13.70, veldsla f 10.50, knolrapen f 2.20—2.50, spruiten f 9.5011.20 alles per 100 kilo; roode kool f 10.50 per 100 stuks. Eieren: kippeneieren 5859 kilo f 2.652.75, idem 57 kilo f 2.602.65, idem bruin 5859 kilo f 2.602.70, idem 48 kilo f 2—2.10. AMSTERDAM, 27 Jan. V e- e. Aanvoeren en prijzen: 6.0 vette koeien le kw 4750 c.. 2e kw. 2846 c, 3e kw 3238 c. per kg. slacht- gewicht: 98 melk- en kalfkoeien 1.752.10. per stuk; 70 vette kalveren 2e kw 4858 c, 3e kw 3846 c, per kg. levend gewicht: 53 nueht. kalveren f 47.50, 52 schapen en lammeren, schapen f 1620, lammeren f 14—16. alles p. stuk; 565 varkens, vleeschvarkens (90110 kg) 4546 c, idem zwaardere 4344, vette varkenf 4041 c, per kg. slachtgew.; 10 paar den f 70100, per stuk. Runderen: Aanvoer ruim, handel sleepend, prijzen in geringe mate afbrokkelend. Melkkoeien Aanvoer redelijk, handel stil, prijzen iets hooger. Vette kalveren: Aanvoer gewoon, handel vlug vaste prijzen. Nuchtere kalveren: Aanvoer kort. handel vlug, prijzen onveranderd. Schapen ei. lammeren: Aanvoer redelijk, han del stug. prijzen hooger. Varkens Aanvoer zeer ruim, handel zeer ge« drukt, prijzen voor vette varkens, zakkend. Paarden: Aanvoer kort en weinig handeL AMSTERDAM, 27 Jan. Aardappelen. Da prijzen waren: Zeeuwsche eigenheimers f2 2.2); idem bonten en blauwen f2.502.80: idem poters f 1.801.90: idem Pontics f 1.902.10; P'iesche Boreers f 22.20: Andijker Bon'en en Blauwen f 2.302.50; Drentsche Zand f22.50; Du nz^n^ f 3 503.75 alles per H.L. Aanvdbr: 383.100 H.L. ROTTERDAM, 27 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 2338 dieren, t.w.711 vette runderen. 239 vette varkens, 8 nuclit kalveren, 766 schapen of lammeren, 613 varkens en 1 bok of geit. Priizen poi kilo: Vette koeien le kw fot 47 c, 2e kw tot 42, 3e kw 2834 c, vette ossen lo kw tot 44 c, 2e kw tot 40 c. 3e kw 3034, vette kalveren le kw tot 90 c, "e kw tot 80 c., 3e kw 6065 c, varkens (levend gewicht) 353637 c, schapen 293640 c, lammeren 283742 c. Schapen f 101418.50, lamme ren f 71216 per stuk. Vette koeien en ossen- aanvoer ruimer han del traag, prüzen van de ossen en van de 2e en 3e kwal koeien als vor. week, le kwal. koeien iets hooger in prijs. Een prima koe nog tot 50 en een os tot 4G c. Vette kalveren: iets kor'ter ter markt, han del stroef, prijzen van vor. week Dinsdag wa ren moeilijk te handhaven. Een prima kalf ging tot 100 cent. Schancn en lammeren ruimer ter markt, nan- del willig, prüzen van de schanen als die van vorigp week. lammeren Iets hooger Varkens iets minder aangevoerd. handel tameïiik en onveranderde prijzen. Eenige partijen schapen worden voor ex port gekocht. ROTTERDAM. 27 Jan. Aardapp elen De prüzen waren: Brielsehe eigenheimers fl.90— 2.29; Zeeuwsche blauwe 2.20—2.50; idem eigenh f 1.792: idem bonte f 2.202.50: Bevelanders f 1.60i.9o; bonte en blauwe poters fl.201.50 poters eigenhei ne"B f 1.251.50 alles per H.L.; Zandaardapelen 3^—4 ct p kg. Met redelliko aanvoer, kalme vraag KORTRIJK. 25 JANUARI CK'HOUEI. Dez° laatste dagen -wna de markt tamellilt vast D'snoribei- knmwn-i- no teer' fr 67 op wagon met geringe zaken maar met vooruitzichten van prüsverhooginjg b\j de eerste vraag. Zoodoende blijft men fr. 70 no teeren voor de eerstkomende maanden. Voor den nieuwen oogst is e? ook vraag aan fr 70*

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2