MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 25 JANUARI 1936 PLAATSELIJK MIEUWS Ingezonden Stukken VERKOOPINGEN PREDIKBEURTEN Jaarvergadering Ned. Herv. J.V. op G.G, „Jonathan" en K.V. „Samuël" te Dirksland Deze 22e jaarvergadering van de J.V. ..Jonathan" mag wederom geslaagd lieeten waarvoor wij de algoede God dank mogen zeggen. Onze eere-voorzitter Ds. C. van der Wal, opende doze vergadering met het laten zingen van Psalm 146 en daarvan het 3u en 4e vers. Daarna las hij ons voor Genesis 26. Hierna ging hij voor in gebed. Na het gebed roept Ds. van der Wal allen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de vereenigingen uit onze eigen gemeente, en de afgevaardigden van de verschillende J.V. Het verheugde hem, aldus spr., dat zoovelen deze jaarvergadering der J.V. zijn komen bijwonen. Alleen rond hij het zoo jammer dat er zoo weinig leden op de J.V. gaan, hij sprak de wensch uit dat meerde len naar de J.V. zouden gaan en dat zij zullen zeggen: „ik overwin de wet dei traagheid en wensch thans een getrouw lid der J.V. te worden" Niet alleen voor de .1. V. maar ook voor de K.V. wenschte spr. dit. Dan staat spr. stil hij de geschiedenis tan Jacob en Esan. Wij weten hoe Jacob voor Esau moest vluchten, hij moet heen gaan, zwervende en dolende. Daar wordt soms wel eens altoveel op onverantwoorde lijke wijze aangevangen. Dan spreekt hij nog over verbinder en verbintenis, b v. h.j het huwelijk. Weet steeds tvat ge doet, over denk hetgeen waar gij u aan verbindt. Ken verstandige vrouw is van den Heeie. Jacob had ook zoo zijn gevaren en moeilijkheden, ook hij moest het huis uit, alzoo was het, ook hij Jozef. Allerlei gevaren omringen ons. Spr. staat stil bij het kwaad dal deze menschen deden en zegt: „hoe mag ik zulk een groot kwaad doen en zondigen tegen den Heerc". Jacob heeft een zwak karak ter, hij heeft ook zijn boezemzonden, die hem noodlottig worden. Ook schotst hij den droom van Jacob te Bethel, alwaar Jacob een ladder zag welker opperste tot aan den hemel reikte. God sprak tot JacoD „Ik zal met u zijn, Ik zal u behoeden" Jongens, zegt spreker, denken zoo dik wijls in eigen kracht te kunnen staan, men meent dat men zelf wel een huis kan bouwen. Maar het gaat met hen, zooals het de torenbouwers van Babel verging. Hier in den droom van Jacob zien we een ladder, die niet door Jacob maar door God zelf werd opgericht en Hij sprak tot hem Ik zal met u zijn, Ik zal u behoeden. Dit alles kan alleen geschieden in den Imma- nuël, hetwelk beteekent. God met ons, Ilij is het die ons kan helpen. Na het openingswoord krijgen we de jaarverslagen van de J.V. en de K.V. Allereerst het jaarverslag van den secre taris der K.V. en daarna kregen wij het jaarverslag van don Secretaris der J.V. ie hooren. Hierna het Jaarverslag van den penningmeester der J.V. en ten slotte het jaarverslag van den penningmeester der K.V. Onze eere-voorzitter sprak hierop nog enkele woorden en hoopte dat allen met hun gaven do beide vereenigingn wilden helpen. Na de jaarverslagen kregen we een in'ei- ding Gewijde Gesch. te hooren getiteld: „Es ther", welk onderwerp door vr. L. Matsingor voor qns werd behandeld. Uitvoerig be handelde spr. de geschiedenis Hainan en Mordechai". Op duidelijke wijze zette hij ons alles uiteen. Ook dat Haman die de galg voor Mordechai had opgericht zelf hieraan werd opgehangen. Wie zichzelven verhoogt zal vernederd worden. Op dit onderwerp was gelegenheid tot vragen stellen, doch er werd geen gebruik van gemaakt.. De voorzitter der K.V. behandelde voor ons een inleiding Vaderlandsche geschie denis getiteld: „Johan van Oldenbarneveld.. Spr. vangt aan met de woorden: wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle, dit kan ook wel van Johan van Oldenbarneveld ge zegd worden. Spr. geeft vervolgens de strijd tusschen Arrninius en Gomarus weer. prins Maurits bemoeit er zich in het begin weinig mede, doch in Alkmaar moest de prins ingrijpen do remonstrantsche leeraar ging te ver en werd afgezet. Dit is nog meerdere malen voorgevallen. In 1608 werd Johan van Oldenbarneveld op last der Staten-Generaal gevangen genomen. Ook Hugo de Groot, Hogerbcels en anderen werden gevangen genomen. Do. rechtbank, (lie de zaak van Johan van Oldenbarneveld behandelde, bestond uit 24 rechters. De uitsslag kennen we. Prins Maurits zeide: het ongeluk van Oldenbarneveld doet mij leed en wat hij tegen mij misdreven heeft Vergeef ik hem. Hugo de Groot en de ande- i-en werden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf op het Slot, Loevestein. Die meent te staan zie toe dat hij niet valle Wederom werd aan de vragenstellers de ge legenheid geboden om vragen te stellen, doch er kwamen geen vragen los. Hierna liet vriend P. Both ons een ge dicht hooren getiteld, „Het als en het maar". Thans zijn we genaderd tot de pauze Maar voor we tot de pauze overgingen zon gen wij nog Psalm 119 vers 17 en 65. In middels werd er gecollecteerd. In de pauze werden de dames getracteerd op een clioco- laadje en de hoeren op een sigaar. Na de pauze las de eere-voorzitter de namen der vereenigingen af die ons een felicitatie inzonden cn meldde tevens dat de collecte die gehouden was had opge bracht de som van f 11.62. Verder las hij ons voor een gedicht, dat gemaakt is door een der leden van de M.V., iemand die on bekend wenschte te blijven. Het gedicht was gemaakt op de naam onzer vereeni- ging „Jonathan". Wij zeggen deze dichteres hartelijk dank voor het mooie werk dat zij heeft geleverd. Wij wisten niet dat wij zulk een dichteres in ons midden hadden. Wij verwachten nog meerdere gedichten van liaar te mogen beluisteren. Thans gaan we verder met afwikkeling Van het programma Als punt 6 lezen wij een opstellenwedstrijd door eenige leden der K.V. Dit was iets ni"U"'S. Drie knapen leverden een onderwerp Bijib. Gesch. en wie van hen het 't beste gedaan had kreeg een prijs. De eerste inleider was vriend L. de Bonte met als onderwerp: „Elia op den Karmel". Hij begon niet de woorden: Toen God toonde, dat Hij waarlijk God was. Dit was inleiders opschrift. De tweede inleider was vriend L. Struik, met als titel van 't onderwerp. „De geboorte van den Heem Jezus" De derde inleider was vriend T. Gfootenboer met als titel van het onder werp „Elia op den Karmel" Do uitslag die doer het iury-üd A. de Blois werd hekend gmaakt was als volgt: L. de Bonte, lste prijs: een mooi boek, getiteld „Bob de. Strijder" en T. Grootenboer 2de prijs: ook een boek getiteld „Er op of er onder". Hier na las vr. J. do Munck, lid der K.V., ons een gedicht voor dat met alle aandacht werd beluistert, het viel nogal in goeden smaak, dit getuigde tenminste het handge klap. Daarna levert de secretaris der J.V. een vrij onderwerp getiteld: „God, Nederland en Oranje zij en blijve onze banier". Spr. geeft in het kort (>e geschiedenis der Oran- je's weer en vraagt dan hoe wij tegenover 't opschrift van ons onderwerp staan. Alles wordt kort en duidelijk weergegeven. Ten slotte zijn we aan het laa'ste punt vc de rondvraag gekomen. Vr. A. de Blois 'st voor een mooi stukje Poëzie, dat get a is in Afrika. Het was getiteld: „Staat op, maak toe die deur nou". Dit werd met allq»aan- (laeht beluisterd, prachtig werd dit stukje weergegeven. Thans zijn we gekomen aan oe rondvraag. De Voorzitter der J.V. maakt hiervan ge bruik en spreekt in de allereerste plaats een woord van dank aan God, die ons alten wederom heeft willen sparen en bewaren. Daarna spreekt hij een woord van dank tot onze eere-voorzitter Ds. C. van der Wal, die zoo goed was om ook dezen avond weder om voor ons te leiden, en hij hoopte dat hij dit nog vele malen voor ons zou mogen doen. Dan dankte hij de leden van den Kerke raad voor hunne opkomst en verder allo vereenigingen (lie aanwezig waren. Ook de personen die dezen avond gecollecteerd heb ben bracht hij zijnen dank. Inzonderheid hcid dankte hij ook 't oud-lid onzer J.V den hoer M. Zoon, die van Ooslvoorne naar hier was gekomen om onze jaarvergadering hij Ie wonen. Verder dankte hij alle aan wezigen die medegewerkt hebben tot het slagen van dozen avond. Verder deeldt hij nog mede dat de jury van dezen avond ook voor het andere opstel ran vr. I.. Struik een prijs beschikbaar zal stellen, dus zei liij: „Leen, je moet maar denken: liet komt". YVat waren de jongens blij met hun prijzen! Wij hopen dat volgend jaar alle leden der K.V. aan de opstellen wedstrijd deel zullen nemen. Daar niemand meer van de rondvraag wenschte gebruik te maken, sloot onze eere- voorzitter, Ds. van der Wal, deze vergade ring met liet laten zingen van Psalm 99 1. Daarna eindigde hij niet oarvkzegging. De J. V. en de K. V. mogen op een goed geslaagden avond terug zien. Bazaar Wijkverpleging te Den Bommel Onder groote belangstelling lieeft j.l. Don derdag de opening plaats gehad van den ba zaar, welke op 23, 24 en 25 Januari wordt gehouden in de openbare lagere school, om te geraken tot het instellen van wijkverple ging in de gemeente den Bommel. Zooals bekend, heeft zich in deze gemeen te onder presidium van mevrouw Oosthoek een damescomité gevormd tot het organisee- ren van den bazaar. Dr. P. Oosthoek heet te half vier de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder begroet hij den burgemeester en de andere genood igden. Hij zegt hier namens zijn vrouw te spre ken. Haar verzoek, dit te doen, was voor hem een wet. Spr. dankt het gemeentebestuur, het sec- retariepersoneel en allen, die op een of an dere wijze het welslagen van den bazaar hebben bevorderd. Hierna geeft spr. gaarne het woord aan den burgemeester, die zich bereid heeft ver klaard den bazaar te openen. De burgemeester begint met te zeggen, dat hij gaarne aan het verzoek, dezen bazaar of ficieel te openen, wil voldoen. Hoewel de tij den slecht zijn, meent hij dat het alleszins aanbeveling verdient het instellen van wijk verpleging te bevorderen. Het Burgerlijk Armbestuur heeft van zijn kant ook het doel willen steunen door een subsidie toe te staan. Spr. acht het een ze delijke plicht op deze wijze mede te werken. Het Armbestuur betaalt dan indirect voor. diegenen, die niet in staat zijn de contribu tie te betalen. Uit de praktijk heeft spr. het nut van de wijkverpleging kunnen aanschouwen en ook het genlis in gevallen, waarin geen wijkver pleegster de zieken en zwakken met haar hulp kan- bijstaan. Spr. is ,gr van overttiigd, dat wijkverpleging ook in deze gemeente In een dringende behoefte zal voorzien. Er i3 zeker werk genoeg voor een zuster. Het. heeft spr. een genoegen gedaan te kun nen constateeren, dat aan dezen bazaar door personen van allerlei rang en stand mede werking is verleend. Spr. hoopt, dat deze bazaar zal slagen, hetgeen tengevolge zal hebben, dat a.s. Zaterdag door het bazaar comité een groot bedrag in de kas van de Groene Kruis-afdeeling kan worden gestort. Spr. spreekt de wensch uit, dat het zoover moge komen, dat dan in deze gemeente een wijkverpleegster kan worden benoemd, die haar heilige roeping aan de lijdende men schen zal vervullen. Spr. doet van deze plaats een beroep op daarvoor in aanmerking komende colleges, door de vraag naar voren te brengen: „Laten we een kijkje gaan nemen hij de lijdende menschen en laten we ons dan afvragen, of ons geweten niet eischt, dat dit doel wordt gesteund". Alvorens den bazaar te openen wil spr. gaarne nog het woord geven aan een lid van het dames-comité. Daarna biedt mevr. Lemkes aan mevr. Oosthoek namens de dames van het bazaav- comité een fraaie mand met bloemen aan. Zij zegt deze bloemen namens het dames comité aan te bieden, als blijk van waardee ring voor alles wat mevr. Oosthoek voor den bazar heeft gedaan en als dank voor de vele malen, dat zij haar huis zoo gastvrij voor het goede doel, voor vergaderingen enz ter beschikking heeft gesteld. Mevrouw Oosthoek dankt voor de fraaie bloemen. Daarna verklaart de burgemeester den bazar officieel geopend. De penningmeester van de Groene Kruis- afdeeling neemt vervolgens het woord. Spr begint, tot. zijn schaamte mede te deelen, dat de mannen dezer gemeente in de laatst verloopen 25 jaren op het gebied dor wijkverpleging zoo weinig tot stand hebben kunnen brengen. Het zijn thans de vrouwen die hetgeen in deze zalen ten toon wordt gespreid in zoo korten tijd bijeen hebben gebracht. Spr. hoopt dat de vrouwen in liun voor nemen volkomen zullen slagen. Aan de medewerkende personen is door de dames een insigne uitgereikt, bestaande uit een wit zijden lint met een groen kruis. Spr. ziet daarin liet volgende symbool: het wit is de reinheid, welke betracht moet worden liij de behandeling onzer zieken. De stof is niet van jute of andere grovo stof, doch het edele materiaal n.l. zijde, hetgeen symboliseert dat niets te kostbaar is voor onze lijdende patiënten. En het groene kruisje, dat naar spr. voorkomt, be teekent dat kruisje te laten groeien en bloeien tot heil van de lijdende menschen. Spr. hoopt ten slotte dat deze bazaar een succes moge worden en eindigt met de uit roep: „Hoera voor de dames!" Daarna konden de aanwezigen de uitge stalde artikelen bezichtigen enkoopen. enorm en op allerlei gebied is er wat te koopen voor rijk en arm, voor groot op klein. Ook kunnen de bezoekers hun be hendigheid toonen in het schieten, sjoelen en andere spelen, terwijl ook een grabbel ton aanwezig is Ook is er gelegenheid om thee, koffie, li monade e. d. te koopen; zelfs zijn warme oliebollen en andere versnaperingen te ver krijgen. Rest nog mede te deelen dat er verschei dene prachtige voorwerpen zullen worden verloot. Uil het vorenstaande moge wel blijken dat door een ieder een bezoek aan den ba znar moet worden gebracht. Het is er bij zonder gezellig en men steunt tegelijk liet goede doel. Bezoekt dus allen den bazaar. VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijn voar goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik voel mij verplicht U te schrijven hoe zeer Krusclicn Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werkkring en mijn gezondheid was a 11ijd uitstekend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep terstond, dat dit rheumatisohe pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch oen proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddellijk in en hot is mij een groot genoegen u thans te kunnen mededee- len, dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwe nen waren en niet meer zijn teruggekeerd. Ik neem iedaren morgen nog steeds de da- gelijksche dosis, mijn gezondheid is uitste kend. Ik zal niet aarzelen, uw wonderbaar lijk Kruschen Salts aan ai mijn vrieuaen aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het iichaan opgehoopte af valstoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewan den aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, hei bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen. Zoo ven drijft Kruschen Salts niet alleen rheumati sche pijnen, maar Uw geheele gezondheids toestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,90 en I' 1,60 per flacon, omzet,belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesoh, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Ilowntrec Handelsmaatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv:) SOMMELSDIJK. Aardappeldiefstal. Mocht het de politie vorige week gelukken een vijftal personen te arresteeren wegens dief stal van kolen, thans heeft de gemeente veldwachter de hand gelegd op twee aard- appeldieven. Het was hem opgevallen, dat twee personen die minder goed bij hem be kend stonden, aardappelen te koop aanbo den. Aangiften wegens diefstal of vermissing van aardappelen kwamen evenwel niet hij hem in. Toen hij de gelegenheid gunstiu oordeelde tastte hij toe en beide personen werden gearresteerd. Zijn vermoeden bleek juist te zijn, want nadat ze aan een scherp verhoor onderworpen waren, legden ze een volledige bekentenis af. Natuurlijk werd van een en ander proces-verhaal opgemaakt, In het belang van den goeden gang van zaken worden belanghebbenden aangeraden zoodra ze iets vermissen, hiervan aangifte te doen hij de politie. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 187 landarbeiders, 3 opperlieden, 11 havenarbei ders, 8 metselaars, 9 timmerlieden, 5 schil ders, 6 landbouwerskneohts, 3 smeden, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 schipper, 1 pak huisknecht, 1 korenmolenaarsknecht, 2 koop lieden, 1 hoefsmid en 1 schipper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 211 personen werkloos. Tegen eenige personen is alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de politie-verordening. De prijs der landbouwproducten is in deze gemeente als volgt: aardappelen fl.60 1,65. poters f 0,60—0.80, paardepeen fO-SO 0.8? en uien f 1.40 per H.L. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den boodschappentasch cn een glacé hand schoen. MIDDELHARNIS. Door korkeraad cn kiescollege der Ned. Herv. Kerk is eon bo- roen uitgebracht op ds. H. A. de Geus te De Bilt. Gevonden. Door oh. Dubbeld, een portemonnaie, inhoudende eenig geld. Wa terweg E 30; een redicule, door C. v. Zanten, Nieuwdorp D 49; een kinderbontje, door J. Geldhof, Spuistraat E 91; een huissleutel Inlichtingen bij de gemeente-politie. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 18 Jan. 212 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 18 zeevisschers, 2 slagers, 1 borstelmaker. 1 kabelmonteur, 18 timmerlieden, 9 opperlieden, 10 schilders, 5 betonwerkers, 11 metselaars, 24 transport arbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 92 land arbeiders 2 broodbakkers, 7 boekbinders, 5 letterzetters, 3 boekdrukkers, 1 electricien- kabelmonteur, 1 schoenmaker. Tot predikant bij de Geref. Gemeente is beroepen ds. Lamain, van Rotterdam-Z. In de Ned. Herv. Kerk is een Knapen- vereeniging opgericht met aanvankelijk ze ventien leden. In de Geref. Gemeente is herkozen tot ouderling de heer N. H. Beversluis; tot dia ken de heer C. v. d- Boom. OOLTG ENS PLAAT, J. v. N. alhier is door den politierechter veroordeeld tot f S boete wegens mishandeling. Meermalen is door de politie geconsta teerd, dat door dienstplichtigen met groot verlof hun dienstkleeding werd gedragen; voortaan zal dit aan de militaire overheid worden gerapporteerd. Zij die in het bezit zijn van een spaar boekje bij de Coöperatieve Boerenleenbank kunnen zich volgende week bij den kassier meldeu ter bijschrijving van rente. OUDE TONGE. De prijzen der veldvruch ten bedragen momenteel: aardappelen (eigenheimers): f 1.501.60; grove idem f 1.501.60; goedgekeurde poters B f150— 1.60; goedgekeurde poters C f 1.301 40; on gekeurde poters (eigenheimers) f 0.70; onge keurde poters (Red Star) f 1,aardappelen (Red Start f2.25—2,30; uien f 1.50; drielin gen f0.37i/2; pickles f0.75; koepoen f0.80; alles per II-L. NIEUWE TONGE. J.l. Woensdagavond hield de B.V.L. haar jaarvergadering in de Zaal van de school. Bij ontstentenis van de voorzitter, burg. Sterk, stond de vergadering onder leiding van den heer W. v. Alphen. De voorzitter heet allen hartelijk welkom, in het biizonder de heer Hoogeweg .van Stad aan 't Haringvliet, die door zijn tegenwoor digheid blijk gaf van warme sympathie. De voorz. hoopt dat deze avond een gezellig ka rakter zal dragen en dat alle leden verlan gend uitzien naar de te houden rede van den heer Hoogeweg. Ook wijdde de voorz. nog een woord van nagedachtenis van wij len den heer Breesneee, die door zijn plotse ling heengaan voor de afd. een groot verlies geworden is op moreel en financieel gebied en zijn nagedachtenis zal bij de afd. in dank bare herinnering blijven. Hierna werd tot uitreiking van de prijzen overgegaan; tot groote tevredenheid werden 49 prijzen uitgereikt. Daarna volgde tractatle door den heer Hoogeweg, waardoor de sfeer van opgewektheid nog toenam- Na een korte pauze ving de heer Hoogeweg zijn rede aan, die onder groote stilte werd aangehoord. Het is, aldus spr., drie jaar ge leden dat hij in deze afd het woord mocht hebben. Spr. verheugde zich in de goede geest die er leeft in de afd. Spr. schetst de taak van de B.V.L. op geestige wijze en plaats daartegenover waarvoor de B.V.L. te waken heeft in deze tijden. Spr. geeft een beeld van onze naburen, hoe of het daar is gesteld met orde en gezag. Spr. besluit zijn rede met de B.V.L. toe te roepen: weest pa raat! en dit voorop te stellen: Wij willen Holland houden, ons Holland fier maar klein, (Daverend applaus). De voorz. dankt den heer Hoogeweg voor ziin gehouden rede en hoopt hem nog meer malen in hun midden te hooren. Ten slotte dankt hij alle leden voor de belangstelling en sluit daarna de vergadering. De j.l. Zondag in d.e Ned. Herv. Kerlc gehouden collete ten bate van de Evangeli satie in de Langstraat heeft ruim f 19 op gebracht. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 1.40, peen f 0.90, aardappelen 1.60. In 1935 behaalden bij de B.V.L. de vol gende personen hun brevet als scherpschut ter: C. Tieleman 180, L. Oudzegel 181, B. Holster 182, A. K. Nieuwkerk 183, C. Sneep 185, W. Drooger Jz. 191, H. J. Vreeswijk 192 punten. Het minimum aantal bedroeg 180 punten. Tegen een persoon alhier Is proces-ver baal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Aan de heeren G. H. Verweij Cz. en J. van Vliet is ontslag verleend als lid van de schattingscomnfissie. DIRKSLAND. Tot en met de volgende week Donderdag is het distributievleesch in blik en het gehakt in blik op de bons ver krijgbaar bij den slager P. Zoeteman aan de Voorstraat. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school alhier is benoemd de heer A. van Beek te Sommelsdijk. Tot voorzitter van de Vereeniging tot verkrijging van onroerend goed door land arbeiders is in de vacature van wijlen den heer L. van der Sluys benoemd, de heer J. Rooij, en tot vice-voorzitter de heer A. Best man- Vanwege de vereeniging het Groene Kruis wordt in een der lokalen van de o. 1. school thans alhier een moedercursus ge geven, onder leiding van zusier Hatting. De bus voor het armbestuur die ge plaatst is op de Raadzaal hij het voltrekken van de huwelijken bevatte over 1935 een bedrag van ruim f 65.—. De voor deze gemeente bestaande schat- tingscommissie voor de inkomstenbelasting is thans opgeheven. MELISSANT. Op Dinsdag 21 Jan. hield de afd. Melissant van de Ned. Chr. Land arbeidersbond haar 4e jaarvergadering in de Bewaarschool aan de Binnenweg. De voorzitter, de heer D. Leidens, opende de vergadering met te laten zingen Ps.^ 89 1 en gebed, en las vervolgens voor 1 Sam. 7, de vereen 5—12, waarna hij eeti openingswoord sprak naar aanleiding van de laatste woorden van vers 12, n.l. „Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen." Hierna las de serrptaris zijn jaarverslag voor, alsmede een felicitatie van het hoofd bestuur. Dan volgde het verslag van den Penning meester, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 3239.89 en de uitgaven f 3155.47, alzoo een batig saldo van f 84.42. De con trolecommissie adviseerde tot goedkeuring. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1935, 54 leden. 5 leden werden afgevoerd en 16 nieuwe leden traden toe, zoodat op 31 Dec. de afd. 59 leden telde. De aftredende bestuursleden D. Leidens. voorz. en S. den Ouden, algem. adjunct, werden beiden herkozen. Tot lid van de controle-commissie werd M. Stolk gekozen. Hierna las de secretaris nog een stukje voor, getiteld: „Kohus voor den Rechter." Dan werd gezongen Ps. 72 7, waarna de heer P. Swart, hoofd der school met den Bijbel, nog een kort voord sprak over: „Maatschappelijke misstanden en Christe lijke berusting", hetgeen aandachtig werd gevolgd. De voorzitter dankte de leden voor hun trouwe opkomst, den heer Swart voor het gesprokene, de Diaconie der Herv. Kerk voor het afstaan van het schoolgebouw, den heep Kleinenberg voor de muzikale hege leiding (door de werkzaamheden heen en in de pauzen werden nogal eenige gezangen en liederen gezongen) en verzocht te eindigen met het zingen van de Avondzang waarna de heer Swart eindigde met dank gebed. Door ds. P. Bouw, Ned. Herv. predi kant alhier, is een beroep ontvangen van de Herv. gemeente te Benschop. A.s- Zondag zal in de Ned. Hew. Kerk de gewone maandelijksche collecte worden gehouden. Woensdagavond gaf de Muziekvereni ging „Tot Nut en Genoegeneen goed ge slaagde uitvoering in de O. G. School. HERKINGEN. Tfp Commissaris der Ko ningin in de^p provincie, brengt ter open bare kennis, dat Ged. Staten dezer provin cie, ter voldoening aan art. 34 der Jachtwet 1923, hebben bepaald, dat in deze provincie do kooi-eenden opgesloten of gehokt moeten worden gehouden, gedurende het tij jvak van t Juli tot en met 15 September 1936. De heer L. Janse, onderwijzer aan de Bijz. Lagere School (Hoofd de heer II. van Hekezen) alhier, is in gelij'-1 betrekking benoemd te Ederveen (Old.) aan de Schooi met den Bijbel (hoofd P. Bouter), welke benoeming door hem is aangenomen. Van 27—31 Januari zal er gelegenheid zijn tot het doen Inschrijven van leerlingen voor de Ambachtsschool, van 's morgeus half 9 tot 12 uur en 's middags van 1 to half vier. De leerlingen moeten voor Mei den 12-jarigen leeftijd hebben bereikt. Zij, die een Rijksbeurs wensclien. moeten zich vroegtijdig opgeven. De Chr. Zangvereonieing (Dir. E. Slis) en de Chr Za n eva reen i ging (Dir. P. v Mourik) heide alhier, verleenden j.l. Woensdag hun medewerking aan een zanguitvoering resp. te Sommelsdijk en te Stellendam. Vorige week werd per scheepsgelegen heid uit de haven alhier vervoerd 50.000 k.g tarwe. Was de prijs der uien de laatste week dalende, (hans kan worden gemeld, da' de prijzen weer iels in stijgende lijn gaan. Men besteedde deze week weer f 1.50 per I-IL. Tot liet- nazien der rekeningen van de irsr» verdriift spoedig alle kou W <£3. B I [JJ ZJ jn ]100f(i en neus, op borst en keel door inwrijving niet Dainpo cn inademing der dampen. Doos 30 cent. Bij Apothekers en Drogisten. „Wat M ij n li a r d t maakt is g o e d." Landarb. Vereen, alhier is door het Bestuur een commissie benoemd, bestaande uit ue heeren E. Slis, Joh. van der Velde en T. Doornhehi. Door de afd. „Herkingeil" van den Ned. Chr. I-andarboideration ii Is aan B. en W. dezer gemeente verzocht om de huur van liet schoollokaal, waarin de vergade ringen worden gehouden, te willen vei lagen. Door den Commissaris van Politie te Haarlem, wordt aan personen op zaken- gebied ontraden, in relatie te treden met George Monshouwer geb. te Amsterdam 20 Dec. 1874, zich noemende makelaar, door wien aan het adres Kenaupark 15 te Haarlem met zijn compagnon Adr. Andr. Joh. Mulder geb. te Noordhoek 16 Febr. 1908 een kantoor wordt gehouden, dat bemidde ling verleent bij het zoeken en plaatsen van hypotheken en credieten. Men zij dus op zijn hoede. In verband met de afwezigheid van dien heer Overvveel wegens familicomstaddig heden, zijn deze week bij de Ned. Herv. Gem. geen catechisaties gehouden. De belijdenis-catechisatie bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, zal plaats hebben op Vrijdagavond van iedere week en wel van 7—8 uur, in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Dit jaar is als bestuurslid der Ned. Herv. School Vereeniging periodiek aan de beurt van aftreding de heer A. de Geus. GOEDEREEDE. Aan den militie-plich- tigen C. Orgers der lichting 1936 is wegens kostwinnerschap, een jaar vrijstelling ver leend. De alpliabetische lijst van eigenaars en houders van paarden, zal gedurende de maand Februari voor een ieder ter gemeen te-secretarie ter inzage liggen- Vervoerd per schoepsgelegenheid: 1400 balen juin en 50 H.L. erwten. De vorige week stonden als werkloos ingeschreven: 49 arbeiders, 1 wagenmaker, 1 schilder, 1 smid, 1 timmerman, 2 metse laars, 5 garnalen- en 8 zeevisschers. De garnalenvissehers vingen de vorige week per dag en per vaartuig, met zeil, van 20 tot 40 kilo en met motor van 200 tot 250 kilo, en de zeevisschers van f 180—f 200. De visscher G. Orgers heeft onders hands aangekocht de motorblazer van J. Grinwis. OUDDORP. De Hervormde Jongelingsver. Pred. 12, heeft in gebouw Eltliato haar jaarvergadering gehouden, waarvan de leiding berustte bij den eere-voorzitter, Ds. J. D. Kleyne, van Ooltgensplaat. Na zingen, Schriftlezing en gebed, sprak Ds. Kleyne een openingswoord, waarin de aanwezigen hartelijk werden welkom ge- hceten. Uit liet jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental iets achteruit ging en dat 54 vergaderingen werden gehouden De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 24.09. C. van Putten hield een inleiding over „De Zondeval", waarop een uitvoerige bespreking volgde. H. Pieters- droeg voor het gedicht: „Des konings ganzenhoeder". Na de pauze wer den vele felicitaties van andere vereeni gingen overgebracht. L. Hokke Jzn. behandelde vervolgens een maatschappelijk onderwerp: „De eigendom" waarop wegens het vergevorderde uur geen bespreking kon volgen. J. Kreeft droeg voor: „Zijn nalatenschap.'' P. in 't Veld Lfz. hield tenslotte een in leiding over art. 17 der Geloofsbelijdenis. Met een slotwoord van den voorzitter, L. Hokker, waarin alle medewerkenden dank werd gezegd en dankgebed, werd de ver gadering gesloten. Werkgevens. die hij hen werkende personen in de gelegenheid stellen te gaa stempelen, om aldus onrechtmatig steun gelden te bekomen, stellen zich hierdoor bloot aan strafvervolging. Men diene hierop te letten! Er kan gemeld worden, dat dienst plichtigen der lichting 1930 en 1932 van het regiment Jagers in Sept. a.s. de her halingsoefeningen moeten vervullen in de legerplaats bij Laren; onder-officieren ad ministratie van 730 Sept., de korporaals en manschappen van 19—26 Sept a.s. Tiende jaarvergadering der „Ouddorp- sche Geitenfokvereeniging", gehouden op Dinsdag 21 Jan., in Hotel „Snee." Na opening door den voorzitter T. Breen en behandeling der notulen, verklaren de leden van de controlecommissie in hun rapport dat alles in orde bevonden is. De penningmeester geeft daarna rekening en verantwoording van de kas. Het blijkt, dat de inkomsten zijn f 988.40 cn de uit gaven f 573.49. Er is dus een saldo van f 414.91. Aftredend als bestuurslid ls de heer T. Breon, welke de functie vervulde van voor zitter. Met algemeene stemmen wordt deze weer herkozen. Hierna wordt nog na goed keuring der leden besloten, dat het bestuur zorg zal diigen voor het zenden van een afgevaardigde naar Rotterdam. Uit het jaarverslag dat de secretaris na de pauze voorlas bleek, dat het ledental gestegen is tot 380. Nadat hierna de voorzitter een kor' woord gesproken had betreffende het tien jarig bestaan der vereeniging en do groote moeite die er geweest is om de Geitenfok vereeniging hier tot stand te brengen, zegi. hij den lieer Roest, die ook aanwezig is, dank voor de groote moeite welke deze zich getroost heeft om do vereeniging tot stand te .brengen en ook te steunen zooveel ais in zijn vermogen was. Den heer Roest word als blijk van waar deering een ets aangeboden, voorstellende de Brielsche Dom Hierna sprak ook deze een woord van dank voor het hem aange boden geschenk, en meende niets geen dank verdiend te hebben. Al wat ik steeds gedaan heb voor het belang van de Hol landsche geit, zegt spreker, deed ik als een plicht tegenover de mensehheid. In heldere trekken sehe'ste soreker de groote voedings waarde van de geitenmelk en beschouwde het als het meest economisch voedings product. Hij feliciteerde do vereeniging met haar tienjarig bestaan en prees de goede verhouding welke ei' steeds bij deze ver eeniging aanwezig is. Na de korte toespraak reikte hij aan het bestuur een vulpen over als blijk van waar deering der leden tegenover het bestuur De heer Roest (hoofdbestuurslid) wordt met algemeene stemmen hierna door de vergadering als eere-voorzitter benoemd, wp'ke dP7Q benoeming dan ook aaniie Pit. Nadat verder zich nog opgegeven hadden wie met de inelkcontrole mee wilden doen en eenige andere huishoudelijke besprekin gen werd de vergadering gesloten. Het verloon van deze vergadering, ge houden in het belang van de werkmanskop. kan niet anders dun als zeer goed geslaagd worden beschouwd. De opkomst der leden overtrof alle verwachting. Donderdag stonden hij de arbeiders-be middeling 159 werkloozen ingeschreven Op de beurs van Donderdag werd be steed voor de uien f 1.30, blauwe aardappe len f 2.10. Zaterdagavond a.s. zullen vanwege (la B.V.L. schietoefeningen worden gehouden in een lokaal der O. L. school aan den Dorps weg. De Gemengde Zangvereniging uit den Oostelijk opder leiding van M. Boelaars, met medewerking van de Tooneelclub uit Gcede rootle, gaf hier in de Oude Schooi een goed geslaagde uitvoering. Het was een gezellige avond voor het publiek. MELISSANT, 9 Januari. Geachte Redactie. Gaarne zag ik plaatsing van het volgende in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Wanneer wij „Eilandennieuws" van 8 Jan. lezen, dan vinden wij daar onder de drie starren het volgende: „Begrijpelijk en verstandig". Om dit te begrijpen moet men zeker re dacteur van dat blad zijn, voor anderen is het onbegrijpelijk, ja misleidend. Wij willen slechts enkele dingen er uit naar voren brengen. Weet de redactie ook, dat juist door de lage loonen op ons eiland de steun niet hooger kan wezen; dat er een verschil is tusschen georganiseerd en ongeorganiseerd, dat men, als men steuntrekkende is, hiervan niet een halve gulden af hoeft, daar men deze meer trekt, dan de ongeorganiseerden? En dan leest men: „En die millioenen laat men betalen door de arbeiders". Waar zijn die millioenen?, ook bij de N.C.L.B., want hier heeft toch zeker de drie starschrijver 't oog op. Zoo ook de gesalari eerde hoofdbestuurders. Als op een organi satie van in ronde cijfers ruim 25.000, er 10 zijn die als gesalirieerd hoofdbestuurder werkt, kan dit toch zeker nooit zijn een aanstellen van vrijgestelden met hooge tractementen, welke teeren op den arbei der. Zoo ook met het niet mogen vermin deren van het organisatie-kapitaal. Weet hij ook dat juist weer de contributie der jonge leden is verlaagd, dat er verleden jaar bij conflicten en uitsluiting is betaald in ronde cijfers ruim 30 duizend gulden? Dat er door de W K. is uitbetaald van 1 Dec. .93430 April 1935 de som van 999 duizend gulden, dus bijna een mlllioen? Is het dan juist niet begrijpelijk en verstandig wa-meer reeds hier onze mannen lid worden der N.C.L.B. en niet is een werk wat staat in het tetken der bonzen maar in saamlioo- righeid, en optrekken onder één banier, de N C.L.B.? Met hoogachting teeken ik Namens de afdeeling, Notaris Costermans, als waarnemer van het vacante kantoor Ooltgensplaat is voorne mens om op Donderdagen 30 Januari en 6 Februari a.s. resp. bij veiling en afslag, bei de dagen des namiddags 3 uur in hotel „Hob bel" te Ooltgensplaat, in het openbaar te verkoopen: Twee huizen met erf, respectievelijk aan de Kerksingel en de Tuinstraat te Ooltgens plaat, alsmede een tuin achter de Tuinstraat, kadastraal bekend aldaar in Sectie A num mers 2231, 2051 en 2052, breeder omschreven bij biljet; ten verzoeke van den heer Willem Johannes Butli, slager, te Ooltgensplaat. Veiling op Woensdag 29 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v., tel kens 's nam. 3 uur in Hotel Van Veen te Oude Tonge. a. Ten verzoeke van de erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendük te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar. b. Ten verzoeke van den heer J. Drooger. Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuwstraat te Oude Tonge. b. Ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuyzen .Een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Verhuring bij inschrijving voor den heer W. Mastenbroek Mzn. te Ouddorp, voor het seizoen 1936, met beding van vrije cultuur van een perceel bouwland te Ouddorp in het Oudeland aan den Breedeweg, groot 0.45.96 H.A. 1 Voornsch Gemet in pacht geweest bij T. C. Mastenbroek. Inschrij- vingsbiljetten kunnen worden ingeleverd tot en met Zaterdag 25 Januari, ten kantore van Notaris van den Berg. Veiling op Woensdag ?9 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v. tel kens 's nam. 3 uur in Hotel van Veen te Oude Tonge. a. ten verzoeke van de Erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar; b. ten verzoeke van den heer J. Drooger, Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuw straat te Oude Tonge; c. ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenhuyzen, een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. NOTARIS VAN ISPELEN. OF ZONDAG 26 JANUARI NED. HERV. KERK Den Bommci 9V2 u. en 6 u. Ds Langhout. II. Avondmaal Dirksland' 9% u en 6 u Ps van der Wal Goedpreede: Vm. Ds Hovius, van Ouddorp llerkinuen: 9i/2 n en fi u de heer Ovprweel Melissant: Vm. Ds B-uw: 's av. Leesdionst Middeiharnis: Voorm. en 's avonds Ds Enkelaar, van Leerdam 1 toltgensplaat 9Va u en 6 u Ds Kleyne '■ude Tonve: 9V? u en 6 u Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm en 's av Ds van 4sch GEREF KERK Den Bommel- 91/2 u. en 2 u Ds Schaafsma Middeiharnis: Vm en 's avonds D« Zeilstra Ooltgensplaat. 9l/i u. en 6 u. Ds Reenders CHR GEREF. KFRK Middeiharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GF.RF.F GF.MF.F.NTE Dirksland: 9t/2 u. en 11 T.eesdienst 'lerkinffen 9y2 n n 6 u l,p„sdiorst Middeiharnis: Vm m. cn 's avonds Ds K»rslen. van r OUD-GEREI- V1M-NTE Herkingen Zaal Tuinstraat) 9% u. en 6 tl, de heer Mogeriverf Oud» Tonge: 9 u. en 2 u, Leesdionst

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2