PU ROL iNog slechts tot en met 25 Januari !Rwwe scfvuiCe fiuid 936 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 22 'JANUARI 1936 °e TUe«»*r iten* GEMENGD NIEUWS De laatste ronde! Uw winkelier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeldzame voordeel te doen profiteren! Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. KERK EN SCHOOL EEN VAN DEZE KLEINEN I DE TIJD Hollande Holland nmontums d Holland tracht" to van don edbczoclite st do bcspre- dke werd in- Hct verbond iting van een gewest Zuid gen voor een r het bestuur e weer werd lijke afdeelin- ïdc afgevaar- werden ge- dgemeen van moest komen voor de be- aan liet werk west, de heer snliage heelt :t onderwerp ld onze tijd", de strijd der krachtig ge- n grijpen, die id is eigenlijk geestelijke en ook de onze. leit van do e en zedelijke pr. breedvoe- die drieërlei nu moeten en voor het taak van jenblik die j m ons volk sn deugde- ung om oio rm met ernst pr. zijn rede, ;ebruikelijke olberglaan echtbank 22-jarige sla- ober van het gen verloofde van Stolberg- ij diende, met i 18 I'"cbr. as. terechtstaan. Jac. Knoop, den, groenten it 16, telefoon grove bon- e grove soor- aat beter dan weinig eerste waren; ook >pe aardappe- van f 2.303 ir Amsterdam ge verbinding [akelaar Jac. prijzen ge- .602.80, dito iheimers f 2 imve en bonte bonken f 1.80 Bevelanders -2.80, Flakk. oters f 1.60 .20—2.30, Hil- .10—2.80, An- n met ring- f 2.40—2.80, 0 kilo: Nieuw balen van 50 53, blanke >nken f 2.40— ;evraagd. Aanvoeren en 2e kw 4046. 08 melk- en 72 vette kal- -44 c, per k«?. eren f 47.50, 521 varkens, 46—47 c. id. ïtgew.; 4 paar- handel kalm, S, met het ocht vleesch jssiers heden handel. PrU- adel redelüfc. ners f 22.20, 90, id. poters star 2.202.40, Friesche en blauwen )er H.L. Aan- Aangevoerd In :te runderen, eren, 721 scha le kwtot 46 c, vette ossen le kw 3034 c, e srt 82 c., 3e 7 c, schapen :1 c. Schapen 15,«50, p. stuk. als vor. week, randerd. Een 16 c. uimer, handel kalf tot 1.05. jr markt, han- tameiyk, prij- cemplaren nog den voor ex- a p pelen. De iniers fl.90— 50; id elg-enh bonte en blau is f t.70—1.90 lies per H.L; Met matigen 3—3 50 per RI markt weder- ttivg. Disponi- maar de ter t mins'e voor beïnvloeden* i frank. A ■J BRUTALE ROOFOVERVAL OP EEN BREDASCHEN LEDERHANDELAAR Twee bandieten plaatsten hem tegen den muur Te Breda hoeft een brutale roofoverval plaats gehad. De heer B. zat omstreeks half zes 's avonds op zijn kantoor aan den Iloogen- fcteenweg waar hij een kleine leerhandel drijft aan een schrijfmachine te werken met zijn rug naar de deur gekeerd, toen plotse ling twee hem onbekende mannen binnen kwamen, waarvan een een wollen das om zijn hoofd droeg. Hij had een revolver in de liand terwijl de tweede persoon een soort ploertcndooder hanteerde. Zijn revolver richtend op B. riep de eer ste indringer: „Gela, handen op!" aan welk hevel B. noodgedwongen gevolg gaf. B. werd daarna met het gelaat tegen den muur geplaatst. De roovers tastten zijn zakken af en ontnamen hem zijn sleutels en een por- temonnaie, waaruit zij een bedrag van i 50 haalden. Nadat zij het vertrek nog verder hadde-n afgezocht sloeg een van heiden de electrische lamp stuk waarna zij het kan toor verlieten. De woning werd met de bemachtigde sleu tel van huiten afgesloten. De roovers verdwenen in een onbekende richting. De heer B. belde aanstonds de politie op en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld tot dusver evenwel zonder resultaat. De sleutel waarmede de dieven de deur sloten hebben do bandieten aan den huiten- kant in het slot laten zitten. Beicie indringers waren jeugdige perso nen en ongeveer 1.70 meter lang. De een was gekleed in een grijze overjas, da andere in een bruine. LAFHARTIGE ROOFMOORD TE VENRAY Pastoor in zijn tuin gewurgd Het dorp Geisteren, gemeente Venray, is opgeschrikt door een lafhar tige moord. De pastoor der parochie, de heer Litjens, is slachtoffer geworden van dit afschuwelijk misdrijf. Het was Zondagavond reeds ver over tien toen de pastoor met een hond een wandeling maakte door den tuin, die achter het huis is gelegen. In dezen tuin hebben de misdadigers hem overvallen en gewurgd. De daders of wellicht de dader want het is nog niet bekend of een of meer individuen deze moord op hun geweten hebben sleepten het lichaam van het slachtoffer daarna door de tuindeur naar binnen. Zij moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd hebben geschoten. De pastoor was op het oogenblik van het misdrijf niet alleen in huis. Een huishoudster, die werd verhoord, heeft verklaard, dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had gehoord, doch zij durfde haar kamer niet te verlaten. Ook de koster, die in de onmiddellijke nabijheid woont had rumoer gehoord. Hij snelde naar de pastorie en toen hij de deur gesloten vond, haalde hij assistentie cm de deur te förceeren. Bij zijn terugkeer was deze open, zoodat men vermoedt, dat de daders in den tus- schentijd zich uit de voeten hebben gemaakt. Toen men het huis binnendrong vond men het lijk van den pastoor in de gang, waar bij nader onderzoek bleek, dat in de werkkamer alles overhoop was gehaald. Daar het bureau was geforceerd is het vrijwel zeker, dat roofzucht het motief van deze moord is geweest. Men weet intusscben nog niet of er iets wordt vermist. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf waarschuwde men de politie en de marechaussee. De dader of daders zijn op het oogenblik jliet bekend. De Officier van Justitie te Roermond be vindt zich op de plaats van de aanslag. MELKPOEDERCONTRACTEN Schadevergoeding van niet geanuleerde contracten. Naar het Alg. Handelshl. verneemt, zal het Dag. Bestuur van de Zuivelcentrale den minister adviseeron om nan de leveranciers van magere melkpoeder, wier verzoek om anuleering der leveringscontracten, in te genstelling met anderen niet werd inge willigd, een schadevergoeding toe te kennen \an f 2 per 100 kg. VIJF KNOEIERS GEARRESTEERD Verduisteringen bij het hoofdkantoor der Rijkspostspaarbank De daders hebben een volledige bekentenis afgelegd Op het hoofdkantoor der Rijkspost spaarbank te Amsterdam zijn twee gevallen van verduistering ontdekt, waardoor de spaarbank voor f 5000 is benadeeld. Van dit bedrag is ten slotte nog 1675 terechtgekomen. Bij deze verduisteringen zijn vijf per sonen betrokken; twee ambtenaren van de spaarbank, een monteur, een werk- looze broer van een der ambtenaren en een koopman uit Haarlem. De eerste verduistering had reeds enkele maanden geleden plaatsgehad. Deze was in elkaar gezet door de heide Spaarbank ambtenaren, gehuwde tnenschen van om streeks 35 jaar. Zij lieten den werklooze een spaarbankboekje nemen te Rotterdam, die daarop 1' 5 stortte, welk geld hij van een der ambtenaren, zijn broer, had ont vangen. Dit boekje, niet do storting van f 5 werd door de beide ambtenaren ver- vulscht en de storting veranderd in f 2053. De beide ambtenaren zorgden ervoor dat het postkantoor te Utrecht een mandaat kreeg om aan den werklooze f 2000 uit te keeren. Om te bewijzen dat de werklooze de eigenaar van het boekje was werden hom valsche papieren verschaft, door den Haarlemschen koopman. Alle be- noodigde bescheiden klopten dus uit stekend en het kantoor te Utrecht be taalde prompt de f 2000 uit. Van dit bedrag kregen do heide ambtenaren- en de werklooze broer ieder f 000 terwijl de koopman in Haarlem f 200 ontving. Van dit geld is niets teruggevonden. Het tweede geval van fraude is van meer rrrenten datum. In de handen van beide spaarbankambte naren kwam enkele weken geleden een boekje, waarop een bedrag stond van f 4000 cn waarvoor de rente moest worden bijgc schreven. Nu werd de monteur er voor ge spannen om een gedeelte van dit bedrag te innen. Dit geval verschafte eenige moeilijk heden, omdat hierbij noodig was de hand- teekening van den eigenaar van het spaar bankboekje. De beide ambtenaren beschikten over die liand teekening en de monteur ging zich octenen haar na te maken. Intusschen kreeg het kantoor te Haarlem een mandaat om op dit boekje f 3100 uit te betalen. Do monteur trok naar Haarlem, zelte een valsche handtcekening en ontving f 3100. Van dit bedrag ontving één der ambte naren ongeveer f 1300. de tweede ambtenaar f 1000 en de monteur f 700. Van dit bedrag wist de centrale recherche een groot gedeel te op te sporen. Van het bedrag van f 1300, dat. een der ambtenaren ontving, werd f 000 gered. Dit bedrag was door den ambtenaar ver stopt op een plekje in de heide bij Ede. Het geld, dat de monteur had ont vangen, is in zijn geheel terechtgeko men. De monteur had het verborgen in een garage waar hij werkte. Van de f 1000, die de tweede ambtenaar ontving is weinig overgebleven, slechts f 75. liet staat natuurlijk vast, dat de benadeelde houder van het spaar bankboekje, waarop de f3100 werd geïnd, geen schade lijdt. Dit bedrag is reeds weer geheel gerestitueerd. De vijf mannen die in het hoofdbu reau in arrest zijn, hebben volledig bekend. Zij zijn Zaterdag aan de Justitie overgeleverd. HONDERDJARIGE OVERLEDEN Te Maastricht is de ruim honderd jarige weduwe L. Hendriks, na een lichte ongesteldheid overleden. Zij werd op 25 Augustus 1S35 te Maastricht geboren. De viering van haar honderdsten verjaardag is het vorig jaar in Maastricht aanleiding geweest tot een groot volksfeest. II. Af. de Koningin, die omstreeks dien tijd naar Maastricht was gekomen voor de opening van hot Julianakanaal. maakte bij die ge legenheid een rijtoer door de stad. waarhij met opzet langs de woning van de honderd jarige werd gereden, waar deze het voor- hijgaan van de Koningin gadesloeg en de vorstin liet oudje minzaam groette. en springende lippen Dooms W-60 ctWct Tub« 80 Bu Aootb «s Dro^tata GARNALENBOOTJE IN NOOD In 't zicht van de haven Reddingboot bracht uitkomst Het Schovcningsche garnalen boot je SCH 17 heeft het Vrijdagochtend in het zicht van de haven zwaar te verant woorden gehad, doch dank zij de snelle assistentie van de bekende reddingboot „Zecmanshoop" is alles nog zonder on gelukken afgeloopen. Al gauw had het de aandacht van voor bijgangers getrokken, dat het kleine scheep je min of meer onbestuurbaar was, wat af geleid werd uit de eigenaardige manier, waarop het door liet opgezweepte water heen 011 weer werd geslingerd. Toen de noodvlag geheschen werd bleef er geen twij fel meer over en werd onmiddellijk uitgeva ren door de „Zecmanshoop". aan boord waarvan zich bevonden schipper M. J. d e li ru i n, monteur K a in p. de havenbedien den Keus en Pronk, zoomede do vletters Jol en B u 1 n. Met kennis van zaken werd met het tvor- slelcr.de garnalcnschcepje contact gezocht en betrekkelijk gauw slaagde schipper de Bruin en zijn mannen er in liet bootje vei lig binnen te loodsen. De schipper T. Poos, die me* twee zoons aan boord was, vertelde, (lat door nog onopgehelderde oorzaak de motor was afgeslagen en van de zeilen ge -u gebruik kon worden gemankt, om dat de wind hiervoor te onberekenbaar was. Op eigen kracht konden ze zoo doende niets beginnen en waren dus op hulp van anderen aangewezen. Daar kwam nog hij, dat het touw van een krufsankertje afbrak en men dus volkomen aan do grillen van de golven was overge leverd. Alles is echter naar wensch verloopcn, zonder eenig persoonlijk ongeval, terwijl ook de gevangen visrh en zelfs liet verleren anker uiteindelijk hun plaats van bestem ming vonden. Het Tweede Kamerlid H. van Houten gewond Doordat zijn auto slipte Toen Donderdagnacht het Tweede Kamer lid de lieer II. v. Houten per auto van een spreekbeurt, welk' hij te Echten bij Lem mer had vervuld, naar zijn woning te Groningen terug- - - - - terdam gehouden openbare protestvergade ring tegen de Russische geloofsvervolging, is verklaard, dat de politie ter uitvoering van een ministerieele beslissing, het-optic- den van buitenlanders op die vergadering heeft verboden, daar men vreesde, dat deze buitenlanders critiek zouden uitoefenen op elders bestaande politieke toestanden, het geen door den Minister van Justitie ontoe laatbaar werd geacht? Indien dit optreden met instemming van den Minister is geschied, is dan hierin vol gens den Minister een toepassing te zien van het beginsel, hetwelk naar de Regee- ringspersdienst dezer dagen berichtte en dat door de Regeering werd gehuldigd, dat aan vreemdelingen niet kan worden toege staan hier te lande politiek te voeren? Zoo ja, aldus vraagt prof. de Savornin Lobman, staat dan de Minister op het standpunt, dat deze gedragslijn in alle ge vallen, welke ook, zonder eenige discrimi natie moet worden gevolgd? Is met name de Minister niet van oordeel dat, wanneer vreemdelingen met een be roep op hun ervaringen ons volle willen waarschuwen tegen de alle godsdienst en zedelijkheid ondermijnende Russisch-bols jewistische levensbeschouwing en de open baringen daarvan, waaronder de Godioos- heidspropoganda cn de geloofsvervolging een eerste plaats innemen er een uitzon deringsgeval voor ligt? keerde, is de vva gen op het Sta tionsplein te Gro ningen ooor de gladheid van den weg het had zwaar gesneeuwd geslipt en te gen een hoorn ge hotst. De heer v. Houten, die zelf de auto bestuur de, werd hierbij op straat geslin gerd, waar hij met verschillende verwondingen en in bewustcloozen toestand bleef liggen. Terstond was medi sche hulp ter plaatse. Na voorloopig ver lamden te zijn is de heer Van Houten per brancard naar zijn woning vervoerd. De heer Thijsse, die het Kamerlid op zijn tocht had vergezeld, kwatn met lichte kwetsuren vrij. De auto werd van voren geheel ingedrukt. Omtrent den toestand van den lieer Van Houten, vernemen wij nader, dat deze geen zorg haart. De heer Van Houten heeft ver wondingen aan gelaat en handen bekomen, alsmede een kneuzing in den rug. Ds patiënt wordt thuis verpleegd. Optreden van Buitenlanders Vragen van prof. dr Savornin Lohman Het Eerste Kamerlid, prof. dr Savor nin Lohman, heeft aan den Mi nister van Justitie vragen gesteld met be trekking tot het optreden van buitenlan ders op politieke vergaderingen. Prof. Lobman vraagt ot de Minister he roid is mede te doelen, of, gelijk door den voorzitter van de op 7 Januari f.1. te Rot- Een geloofskwestie onder Mohammedanen Het te Paleiubang verschijnende Maleische blad „Portja Selatan" maakt volgens de „Deli Crt." melding van een merkwaardige geloofskwestie, welke zich aldaar onlangs moet hebben afgespeeld. Door een Japanschcn handelaar te Palem bang werden matten verkocht, waarop in ti-ahische karakters de namen van Allah en den Profeet Mohammed voorkwamen. Deze matten werden door de Islamieten gekocht en gebruikt om er de gebeucn op tc verrich ten. Nu kwam kort geleden aan het licht, dat een Voor-Indiër, een dergelijke mat bij den Japanner had gekocht en het voorwerp gebruikte als vloerkleed in zijn woning. De geloovige Mohammedanen, onder wie dit nieuws zich ais een loopend vuurtje ver spreidde, gevoelden dit als heiligschennis en waren deip verontwaardigd. Er werd on middellijk een comité gevormd om maatre gelen te beramen, en dit comité besloot ten slotte alle matten van den Japanner op te koopen, en ze vervolgens in het openbaai le verbranden. Dan zou geen niet Moham medaan ze tenminste meer kunnen koopen cn gebruiken voor profane doeleinden. De Japanner leverde natuurlijk gaarne zijn heclcn voorraad aan het comité, dat hierop de matten naar de aloon aloon bracht om er den brand in te steken. Dit laatste werd echter door den ass.-wcdana verboden, aangezien deze vreesde cat de demonstratie moeilijkheden zou vcroor zaken. He comité heeft hierna de matten naar het erf van Missigit laten brengen, waar de verbranding ten aanschouwc van zeer vele Mohammedanen „in besloten kring" kon geschieden en tot tevredenheid der gcloo vigen dan ook plaats had. Tijger valt jager aan Een strijd op leven en (lood De „Sumatrapost" meldt; Op de onderneming Kotaboemi in do Lam- potigs werd op een middag door den grens- jager aan den rand van de aanplaniingen op twee koningstijgers geschoten. Een der bees ten werd gewond. De vervolging in het bosch moest door de invallende duisternis opgegeven worden. Zij werd den volgenden dag door zes eewam iu'e personen voortgezet. Ofschoon last was gegeven om cenigezins verspreid, steeds i aan twee te gaan en slechts zeer langzaam gespoord mocht wor den. waagde Soemo. de chauffeur van de ondernoming, het om in vlugger tempo dan de andere jagers alleen vooruit te Ion pan, met het gevolg dat hij onverhoeds op een afstand van 3 meter door den gewonden tij ger werd aangevallen. Het gebrul van den tijger en het gillen van den man, wezen de overigen de plek aan waar de aanval plaats had. De chauffeur heeft, niettegenstaande de tijger hem aan linkerschouder en arm deerlijk toetakelde, nog de kracht gehad om niet zijn rechterarm zijn ge weer te richten en af te trekken. Dit had tot gevolg, dat dc tijger zijn prooi losliet en wegsprong. Ofschoon de overige leden van het gezel schap snel toeliepen, werd bij aankomst slechts de gehavende Soemo gevonden; de tijger was niet meer te zien. De gewonde werd, nadat besloten was om de vervolging van den tijger op te geven, naar het emplacement vervoerd, waar de wonden werden uitgewasschen en verbon den; hierna had transport naar liet hospi taal te Tandjong Karang plaats. Bijna met zekerheid kan gezegd vvroden, dat Soemo in leven zal blijven. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 25 JANUARI Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7' 2 ct zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam. Straat N V. WASCHOLINEFABRIEK ooooooor.w Mxy.w.Kxjocvr *- Neem in pll.ts ven hel GRATIS PAK PRESTO geen «nder merk zeeppoeder ■en! U heelt recht op PRESTO en wie U iets anders geelt, benadeelt U PRO A-tt 1-041 H ROOSEVELTS LANDBOUWPROGRAM President ltooseveri blijkt don strijd om zijn landbouwpolitiek niet op te geven. In een persconferentie heeft hij medege deeld, dat getracht zal woi den, door het brengen van eenige wijzig igen in de Soil Erosion Act de regeoring de controle over (.mi oogst te blijven verzekeren. Hij gelooft, dat geen nieuwe betastingen noodig zulen zijn voor de financiering der maatregelen, die hij voornemens is te nemen Kerk en Staat in Duitschland Rijksbisschop I.uclvvig Miiller Volgens de Frankf.rter Sonntagsrust is rijksbisschop I.adwig Muller evenals reeds eerder zijn medestander landsbisschop dr. Dietrich van Nassuu-Hessen, met „langdurig verlof" vertrokken. Op dc begrooting van de Duitsche Evangelische kerk kwam een klei nere post te zijnen behoeve voor, waarbij vermeld stond, dat deze binnenkort wegvalt. GEREF. KERKEN Drietal: Te Siegerswoude, cand. T. de Haan te Buitenpost, cand. M. Hamming te Oostwold (W.) en cand. A. B. Roukema te Harkstede. Beroepen: Te Siogerswolde cand. M. Hamming te Oostwolde (W.). Te Dedems- vaart (als hulppred.) A. J. Radder, cand. te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Lemmer, L. W. Wessels te Abcoude. NED. IIEBV. KERK Aangenomen: Naar Oud-Gastel, Mi'. E. D. (1. v. d. Horst te Heinenoord. Naar Dokkum (Evangh Rehoboth) J. W. Pieper te Oosttr-Nykerk (Fr.). Bedankt: Voor Oost hem c.a., P. SK Dijkstra te Tuil en 't Waal. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Bussum-Naarden, A. H. Hilbers te Groningen. Beroepen: Te Amsterdam-Oost, Prof. G Wisse te Apeldoorn. GEREF. GEM. Beroepen: Te Moercapelle, M. Hofman te Krabbendyke. Bedankt: Voor Goes, H. Ligtenberg te Lisse. EVANG. LUTII. KERK Aangenomen: Naar Bodegraven, C. Pel Jr., prop. te De Bilt. Minister Kerrl over de verhouding tusschcn Staat en Kerk. „Geen strijd tegen, docli om den Godsdienst". Aan de Niedersachsiche Tageszeitung heeft de Rijksminister voor Kerkelijke Zaken een onderhoud toegestaan, waarin hij tal van reeds bekende dingen zegt en er nog eens op wijst, dat het nationaal-socialisme „de sti muleering van het geloofsleven goedkeurt". Wij hopen, dat de vertaling nog eenige cor rectie toelaat, want anders Duidelijker en nu een onomwonden verklaring uit den mond van Kerrl zelf is zijn opmerking over den eerbied, die een nat.-socialist moet hebben voor de reli gieuze overtuiging van anderen, want „ieder kan op zijn eigen manier zalig worden". De uitspraak, dat de Staat „ervoor zorgen moet, dat in het kerkelijk leven orde en tucht heerschen", is niet geheel in overeen stemming met de meening der belijdende kerken, volgens welke de handhaving van de kerkenorde en de kerkelijke tucht zaken van kerkelijke bevoegdheid zijn. Verder bevat het door Kerrl gesprokene zijn bekende beschouwingen over de rechten van den Staat t.o.v. de kerk. De Staat stelt den eisch, dat de kerken „hem erkennen" en „in volledige innerlijke vrijheid tot hem ko men". En wijders fungeert de Staat ook in dit onderhoud weer als de tot vredemaker geroepene, zijnde „gezant voor de openbare orde en voor den kerkelijken vrede". (2 Slot). III „Juffrouw, er is een zekere Verburg hier geweest, om te vragen, of u hij zijn dodh- lertje wou komen. Ze is erg ziek". Jo Branders kijkt vreemd op. Ja, ze weet wel, dat Annie ziek is, ze had er ook al eens heen willen gaan, maar do studie, zie je, die ging toch voor. Zo had den heelen avond los gohad. Eerst drie uur cursus, toen nog een uur teeltenen, oindat ze daar zoo zwak in was. Nu was het over half elf. Ze was moe, verlangde naar bed. „Iloe laat is die man geweest?" „Ja, laat 's zien, eerst om een uur of zo Ven op toen om negen uur weer". „Ik kan töch nou niet meer gaan?" wei felde Jo. ,,'t Is anders erg genoeg met het arme kind", vinnigde de hospita. ,.'t Sclhaap heeft al een week om u geroepen"'. „Hadden ze maar eer om me moeten stu ren", beet Jo terug. Toch, ze zou maar gaan. 't Was wel gek zoo laat nog en wel griezelig ook in die smalle, donkere straten, waar om dezen tijd al haast geen lantaarn meer brandde. Zii, groot-stads-niensch, kwam bij avond nooit in die straatjes van het provinciestadje. Maar jc kou niet ivfitgn. 't jVIoest eens héél .erg zijn. Ze voelde wel wat zelfverwijt. Ze wist, dat liet kind longontsteking had, wist, dat ze niet sterk was. De studiB ja, 't was waar maar de vorige maand had in die zelfde straat een ander kind haar ami ge broken en daar was ze direct heengestapt. Dat was de vroolijke Rie Vccnstra geweest, een heel knap kind, terwijl Annie Verburg... Sneller stapt ze voort. O, als dit kind etens sterven ging, dit kind, dat ze altijd had afgesnauwd en van wie ze nooit had ge waardeerd het volhardend pogen, omdat de resultaten zoo bedroevend varen! Voort ijlt ze door de nachtstille straten. Akelig eentonig klinken haar voetstappen en 't is haar of zo 'die maat aangeven van haar heftig bonzend harf, tot een dikke zand laag ze dempt. Hier Is het. pe bel gaat niet over. Zacht klopt ze. Bijna onmiddellijk wordt de deur geopendl Bij het flikkerend ganglampje ziet ze een groote man met een van smart vertrokken gelaat. „Juffrouw Branders? Gelukkig!" Ze wil spreken, maar kan niet; st.il volgt ze hem door het smalle gangetje naar een kleine achterkamer. Daar in schemerig half-licht een getogen vrouw, zacht snik kend. Een ledikantje, waaruit een zacht kreunen klinkt. De vader gaat naiar het bedje, 't Kinid ligl stil, de oogen gesloten, koortsvrij nu, maar o, zoo bleek. De moeder legt waarschuwend dien vinger op de lippen. Enkele minuten is het doodstil, 't Schijnt dat Annie ingeslapen is. Jo voelt zich wei nig op haar gemak, bij die zwijgende men- schen, die haar vijandig gezind schijnen. De vader begrijpt dit en wenkt haar, mee te gaan naar da voorkamer. ,,'t Spijt me, juffrouw, dat ik u op zoo 'n laat uur heb moeten vragen te komen, maar Annie heeft zóó om u geroepen en tie dokter zei, dat ze vóór alle dingen kalm gehouden moest worden. In haar ijlen had ze hot altijd over u en als ze evert bij ken nis was, kwam steeds de vraag, of u er nog niet geweest was." „Waarom hebt u me al niet eerder ge roepen? Als ik dat geweten had, zou ik natuurlijk direct gekomen zijn", zei ze, iet wat verlegen. „Ja, ziet u, iederen dag verwachtten we u. Bij dat meisje van Vecnstra was u ook zoo gauw en u wist toch, dat ons kind erg weg." Beschaamd ziet Jo voor zich. „Is er groot gevaar?" waagt ze dan tc vragen. „De dokter geeft weinig hoop. De tempe ratuur is vanavond veel lager dan anders, maar of dat een goed toeken is? Ze is nu wel hij kennis, maar ze is zoo doodzwak, 't Was altijcl een stumpertje, juffrouw, naar lichaam en geest." „De juffrouw 't Is een flauw kreetje, maar beiden heb ben het gehoord in de angstige stilte, die op Verburg's woorden gevolgd is. „Annie!" Zacht streelt Jo het handje, waarop ze, o vlijmende herinnering, den laatsten middag, dat het kind op scitool was, een tik hoeft gegeven. „O juffrouw ik ben zoo blij dat u toch gekomen ben. Ziet u wel moeder? Dc juffrouw..." Dan sluiten zich de oogjes van het doodzieke kindeke. Even later gaan ze weer open, wijd van angst. .Moesje vraag ik hen zoo hang ik kon..." En met droeve stem jertclt dan, ulo moeder: „Ja ziet tl, juffrouw, onze Annie is hang dat dg lieve lieer haar niet in den hemel wil brengen, omdat ze zoo slecht Bijbelsche geschiedenis onthouden kon." In doodsangst staren de van stervenspijn klagende oogen Jo aan. „Kindje", zegt ze moeilijk, want het is of iemand haar de keel dicht knijpt, „de Heere Jezus heeft je lief. Hij wil je in Zijn armen nemen, net als de herder het schaapje draagt, je weet wel, op die plaat in school. Je moet niet bang zijn. We hopen, dat je bij vader en moeder mag blijven, maar, als Hij je zou komen halen, dan zal Hij je in den heerlijken Hemel brengen, hoor! Want je wilt toch wel graaig Zijn kindje wezen?" „Ja, zoo graag", hijgt de kleine, „maar u hebt gezegd kindertjes die van den Ileero Jezus houden vergeten niet wat u van Hem vertelt." „Kindje, o kindje, heb ik dat gezegd?" Jo, nu alle zelfbeheersching kwijt, snikt het uit. „Lieve juffrouw", zegt dan troostend de kleine zieke, „niet huilen." „Och juffrouw, als u eens wist, hoeveel ze van u houdt", zucht de moeder. Jo Branders heette onder haar kennissen heel flink, maar hierals een loodzware last lei zich op haar het verpletterend weten een van Jezus" schaapjes verhinderd te hebben te rusten in Zijn hoede. Maar iu de stormen van schuldbesef, die schokken haar verscheurd gemoed, flikkert nog flauw een vonkske van vergevenshope ook voor haar. Em vurige bede stijgt uit haar ziel. Dan kan ze spreken. „Annie, zoo als jij het je voorstelt heb ik liet nooit bedoeld, maar, liev e kind, liet was toch heel slecht van me, dót te zeggen, 't Spijt me zoo erg. Maar jij kan net zoo goed den Heere Jezus liefhebben, als dc kinderen, die alles van de Bijbelsche ge schiedenis onthouden cn je weet toch wel, dat Hij ook voor jou geboren is en geleden heeft aan het kruis? De Heere Jezus is iteel dicht bij je, hoor! En Hij houdt zóó veel van je. Nog meer dan vader en moe der. Hij^heeft immers zelf gezegd: „Laai de kindertjes tot Mij komen?" Vol aandacht heeft het kind geluisterd. Een rustiger trek komt op liet afgetobd ge zichtje. Maar als weer een hoestbui het zwakke levensscheepje brengt in de bran ding van den dood, komt opnieuw de angst. „Bidden, juffrouw!" Bidden, hier? En zij, die viermaal daags voor vele kiiulerooren een vaak door onnoo- dige „mooie" woorden lang „gebed" doet, durft hier, waar de nood dringt, niet om redding smeeken ioor dit kindeke, dat in steryensdo'ker niet kan zien liet glanzend hemellicht. Maar als re ziet, hoe het kind de handjes gevouwen en met gesloten oogjes wacht, weet ze, dat ze moet. En God zelf geeft haar te bidden zóó, als Hij het wil. Dan daalt groote rust in 't moe-gestreden zieltje. Met een stemmetje, verstaanbaar alleen voor moeders oor, stamelt nog de kleine: „o. lieve Heer, ik ben niet hang meer, ik hen Uw kindje." Rustig slaapt ze in. Sluipt de dood naar 't slapend kindje? Ot is deze sluimering bode van terugkeerem leven? Dc drie daar om dat bedje weten het niet maai: in de harten der ouders daalt groote vrede, omdat ze hun kind in Jezus' armen weten. Jo Branders doorworstelt een donkeren nacht. Het „lieve juffrouw" laat haar geen rust. Het „ze houdt zooveel van u", doet haar kreunen van krimpende zielepijit. Juist dat kind! Als het maar beter wordt. Als ze maar kan goedmaken, wat ze mis deed. Hoe zal ze dit kindjo helpen en het liefhebben. Als het maar niet te laat is. Dan denkt ze aan al die anderen van haar „flinke" klas. Heeft zij hun heil op het oog, als zij ze voortjaagt? Zijn die stakkers wel iets anders dan schakels van den eert' keten waarmee zij zich tooien wil? Heeft ze ooit'gevoold, wat haar was toevertrouwd.' Als in het Oosten de nieuwe dag ga.it lichten over de droomendp landen, begint in Jo's ziel te gloren een gloed van nieuwe hoop.l Een harde les heeft God haar te leoreu gegeven, maar niet tc vergeefs. En in vast geloof op Zijn hulp zal ze straks haar taak hervatten, al weel ze, dat die nu moeilijk worden zal. 1). v. r\ S.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3