MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 22 JANUARI 1936 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN Marktberichten* SOMMELSDIJK. Door den burgemeester dezer gemeente is namens den Commissaris der Koningin in deze provincie ter openbare kennis gebracht, dat Gedep. Staten dezer provincie, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 34 der Jachtwet 1923 hebben bepaald, dat in deze provincie de kooieenden opge sloten of gehokt moeten worden gehouden gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 35 September 1936. MIDDEL HARNIS Onder vele blijken van belangstelling en vooral uit de omgeving van de familie, herdacht Mej. .1. van der Mast, den dag dat- zij vóór 25 jaren, als liui-v houdster hij de familie G. van der Pot, te Voorschoten, in delist track Er werden op dien dag vele oogenblikkm uit. liet familieleven, waarmede zij geheel vertrouwd geraakt is, gereleveerd en nog eens overdacht liet was zoowel voor de ju- hilaresso. Mej. J. van der Mast, als voor do familie, een bijzondere dag. De aandacht \Vordt gevestigd op de- advertentie, betreffende aanmelding nieuwe leerlingen op de Ambachtsschool. Dr. P. Kn. had het ongeluk te vallen en zich zoo ernstig te bezeeren, dat hij rust moet houden. Een andere geneesheer neemt tijdelijk zijn praktijk waar. De knecht van den landbouwer L. Pee man reed met een vrachtauto tegen de elec- trische lantaarn bij het gemeentehuis, die ge heel vernield werd. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche Zeeboot naar Londen vertrokken, inhouden de 3000 balen ajuin. Woensdag 29 Jan. zal er in de consisto riekamer der Chr. Geref. Kerk een knapen- vereeniging worden opgericht. Belangstellen den kunnen zich 's avonds om 7 uur aldaar vervoegen. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden ten bate van de opleiding tot dienaar des Woords. Van 2731 Jan. zal er gelegenheid zijn tot het doen inschrijven van leerlingen voor de Ambachtsschool, van 's morgens half 9 tot 12 uur en 's middags van 1 tot half 4. De leerlingen moeten vóór Mei den 12-jarigen leeftijd hebben bereikt. Zij, die een Rijks- beurs wenschen moeten zich vroegtijdig op geven. Zondag zal in de Geref. Gemeente drie maal optreden Ds. Kersten van Rotterdam. Des namiddags zal er gelegenheid zijn om kinderen te laten doopen. Deze dienst zal aanvangen om 2 uur. Woensdagavond 7 uur zal in dezelfde kerk ledenvergadering worden gehouden. Alsdan zal stemming plaats hebben tusschen B. H. Beversluis, aftredend ouderling en S. Lan- gejan; C. v. d. Boom, aftredend diaken en G. de Ruiter. Bij de Geref. Gem. is het volgend tweetal opgemaakt tot het beroepen van een predi kant: Ds. Heikoop, van Utrecht en Ds La- mam, van Rotterdam-Zuid. STAD AAN HET HARINGVLIET. De J.V. ».Immanuël" op G.G., hield op 10 Januari J.i. in de Bijzondere School liaar iaa-ver gadenng. De voorzitter, vr. H. van Biert, opent deze «ruk bezochte vergadering met te laten zin gen Psalm 661, waarna Ds. de Graaff Voorgaat in gebed. Vervolgens sprak deze een openingswoord en hoopte, dat de leden liet goud van hun hart steeds mochten bren gen tot Jezus. Hij wekte allen op om zoo veel mogelijk saam te spannen en een hech ten hand te leggen in vereenigingen, want «le wereld zoekt en trekt en legt zicli bij zonder toe op de jeugd. Daarna sprak de Voorzitter de wensch uit dat de eere-voorzitter nog vele jaren de ver leniging mocht openen. Vervolgens bracht, de secretaris verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. Waarna door de zangvereeniging „Soii Deo Gloria" eenige liederen werden gezongen, welke zeer goed ten gehoorc werden ge- jjracht. Vr. T. Arensman leidde hierna in Schrift Studie: „De eere Gods"- Na lezing werd gelegenheid gegeven door de Voorzitter om te tracteeren, waarna een aangename ge dac h te tuvisse ling volgde. Hier Jia kreeg vr. W. v. d. Meeberg gelegenheid een voordracht te houden, getiteld: „De inspectie", waarop een hartelijk applaus .volgde. Hierop volgde pauze. De vergadering werd heropend met het Eerste couplet van het Bondslied. Verschillende vereenigingen brachten zoo wel mondeling als schriftelijk hun felicita tie over, waaronder ook begrepen van het budlid en secretaris Bram Wagner, thans te Nijmegen. Vr. L. van Sprang leidde hierna in: „De zegen van den arbeid en de ontaarding door <le zonde". De hoofdgedachte in dit onder- Werp werd saamgevat waarom de menseh moet arbeiden en hierbij altijd van dc ge dachte uitgegaan moet worden, dat het ge schieden moet ter eere Gods. Spr. wees ook op de zonde die uit den arbeid kan voort vloeien. Wijst verder op ibet doel van ons leven. Over dit onderwerp ontspon zich een langdurige discussie, welke tot aller genoe gen verliep. De zangvereeniging zong hier na weer twee nummers, die werkelijk pracli .tig ten gehoore werden gebracht- De voorzitter dankte de zangvereeniging voor haar medewerking in het programme, inzonderheid mijnheer Hogeweg, als direc teur, waarna hij het woord gaf aan ouder ling A. van Biert voor het houden van een slotwoord. Spr. wees er op, hoe vanaf de jaartelling Nederland en Europa in het don. ker gedompeld zijn. Wees op de herders in itle velden van Effrata, hoe die ineens in het volle licht geplaatst werden te midden der duisternis en welke boodschap hun ge bracht werd. Die boodschap werd gebracht aan een klein volk in een groot werelddeel, maar die boodschap geldt ook ons land. Spr. wil een waarschuwend woord richten in verband met het geringe aantal leden der J.V. Dat noemde spr. een misstand in onze gemeente Hieruit valt af te leiden dat de jonge menschen worden afgebracht van de dingen Gods. Spr. wijkst. op Duitschland waar de kerk Wordt opgeeisoht dom- de menschen en wijst verder op het jonge leven dat tot opleiding moet dienen tot de dingen van God en zijn dienst. De voorz. dankt br. van Biert en wekt Ouders op die vrienden voor onze vei-, heb ben die aan te sporen lid te worden, opdat wij een flinke vereeniging krijgen. Er wor den pogingen aangewend een knapenver- eeniging op te richten, waaruit verd r krachten voor de J.V. gekweekt kunnen Worden- Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt. De voorz. dankt allen die tot het welsla gen van dezen avond hebben medegewerkt en stuit de vergadering met psalm 100 1, waarna br. van Biert in dankgebed voorging tiet was een leerzame avond voor allen. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit de haven 4000 H.L. aardappe len vervoerd. Bij den agent der arbeid:bemiddeling staan 96 werkloozen, ingeschreven. I I Op 23, 24 en 25 Januari a.s'. zal in deze gemeente een bazaar worden ge-aouden, die j ten doel heeft het instellen van wijkverple- ging door het „Groene Kruis" te Den Bom- j mei. De bazaar zaï op Donderdag 23 Januari j des namiddags te drie uur door den burge meester dezer gemeente worden geopend. Voor het publiek zal hij echter pas om 3.30 uur worden opengesteld, evenals op Vrijdag cn Zaterdag. Voor genoemd doel zal even- j eens een verloting worden gehouden, die op Zaterdag 25 Jan. a.s. zal plaats hebben. De in deze gemeente tijdelijk verblijf houdende X. A. L. is op last van den officier van Justitie te Rotterdam wederom tot diens beschikking gesteld. De door den Raad dezer gemeente vast gestelde verordening op de heffing van straatbelasting is door H. M. de Koningin goedgekeurd. Op 31 Dec. 1934 was het bevolkings cijfer aldus: 1023 m., 941 vr., totaal 1964. Over 1935 vestigden zich hier 14 m., 28 vr.. totaal 42. Totaal 1037 m„ 969 vr., totaal 2006. Over 1935 vertrokken naar elders 21 m.. 45 vr., toaal 66. Totaal 1016 m., 924 vr., totaal 1940. Aantal geboorten over 1935 21 m., 21 vr., totaal 42. Totaal 1037 m., 845 vr., totaal 1982. Aantal geboorten elders, doch wier wettige woonplaats alhier was, over 1935: 1 m., 1 vr., totaal 2. Totaal 1038 m., 946 vr., totaal 1984. Aantal overledenen over 1935: 6 m., 3 vr., totaal 9. Bevolkingscijfer op 31 Dec. 1935: 1032 m., 943 vr., totaal 1975. Aan tal huwelijken over 1935: 19. OOLTGENSPLAAT. Donderdag 23 Jan. te 6.30 uur hoopt de Geref. Jongelingsvereen. „Obad.ja" in het gebouw Elthato haar jaar vergadering te houden. Woensdag 22 Jan. des avonds 7 uur hoopt in de Geref. Kerk voor de Geref. Man- nenvereeniging op te treden Ds. G. R. Kuij- per van Rotterdam-Kralingen. Onderwerp: „De crisis in de 2de wereld". Zitplaatsen vrij. OUDE TONGE. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling ais werkloos aan: 179 landarbei ders, 1 metselaar, 12 landbouwkneehts en 1 transportarbeider. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine op bon no. 37 ver krijgbaar zal zijn bij de wed. v. Lenten, Mo lendijk alhier. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 60 werkloozen in geschreven. A.s. Woensdagavond hoopt voor de Ned. Herv. Gem. op te treden de beroepen predikant Ds. W. L. Mulder te Hoevelaken. A.s. Donderdagavond zal in het Wees huis ouderavond der o. 1. school worden ge houden. De vorige week werden van hier ver voerd 7200 balen uien, 200 balen peen, 2800 H.L. aardappelen en 700 H.L. poters; As. Zondag hoopt des v.m. en des avonds voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de heer de Jong van Krimpen a. d. IJssei. In beide diensten zal een extra maan- delijksche collecte gehouden worden. De heer W. Drooger Wzn. heeft voor zijn benoeming als diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. De vrouw van den heer A. R. had het ongeluk van den zolder te vallen en zich zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het distributievleesch is deze week ver krijgbaar bij slager W. Kievit alhier. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloozen inge schreven: 169 landarbeiders, 7 timmerlieden, 3 schilders, 2 metselaars en 1 bakker. Totaal 182 tegen de vorige week Zaterdag 190. Voor den dienstplicht der lichting 1937 zijn alhier 29 personen ingeschreven, waar van er 13 vrijstelling wegens broederdienst hebben gevraagd. Ds. v. d. Wal alhier is beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente te Oldebroek. Zij die in aanmerknig wenschen te ko men voor de vacante zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk kunnen daartoe een schriftelijk verzoek bij de Kerkvoogdij indienen. MELISSANT Wij brengen in herinnering, dat de rentek a a r t e n van de arbeiders, die hier wonen en werken moeten worden inge leverd bij den Raad van Arbeid te Dor drecht vóór 25 Januari 1936. Renteboek j es behoeven niet meer op gezonden te worden. Woensdagavond zouden bij den heer M. eenige vrienden en vriendinnen gesmoorde poters komen eten, doch toen de dienstbode de poters ongeveer klaar had om op te die nen, wisten eenige jongens ongemerkt de po ters weg te halen. Men ging op onderzoek uit, ook de politie werd er bij gehaald, zoo dat men al gauw de daders had, maar toch nog even te laat, want de poters zaten al in de maag. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen deze veelvraten. Op Maandag 20 Jan. stonden bü den correspondent der arbeidsbemiddeling 91 personen als werkloos ingeschreven. Personen welke zich alhier vestigen en werkloos worden, kunnen als zij zes maan den ingezetene zijn in de steun worden op genomen, doch trekken dan zes maanden het steunbedrag hetwelk ter plaatse waarvan zij vertrokken zijn, wordt betaald, mits dit niet hooger is dan hier ter plaatse. HERKINGEN. J.I. Woensdagavond was in de Ned. Herv. Kerk alhier een Zendings avond belegd, met het doel meerdere be kendheid te geven aan het werk van den Geref. Zcndingsbond. Als spreker was uit- genoodigd de met verlof hier tè lande ver toevende zendeling van Weerden. Deze had. aan de uilnoodiging, iets over zijn ervarin gen onder de Rongkongers van Midden Ce lebes te vertellen gehoor gegeven. De vergadering, die slecht bezocht was, werd door den Eerw. Heer Overweel met gebed geopend. Vervolgens heette spr. zen deling van Weerden hartelijk welkom, evenals de aanwezigen. Spr. hoopte dat we, als we een en ander dezen avond zullen ge hoord hebben over het werk der Zending, er ongetwijfeld meer belangstelling voorzal komen. Totaal onbekend is de Zending van den G. Z. B. in onze gemeente niet, aange zien ook jaarlijks hier een collecte voor wordt gehouden. Vervolgens was het woord aan zendeling Van Weerden, die begon met een algemeen overzicht van het werk van den G. Z. B. vanaf het begin. Kortelijk stond spr. hierbij stil, om vervolgens van zijn eigen ervarin gen op liet ZendingsteiTcin cn dc gewoon- loPf die cfeneesil B0A11E DROGISTEN VERKRIJGBAAR,OF FRANCO NA ONTVANGST VAN HET BEDRAG IN POSTZEGELS BU DE FABRIKANTEN .GENIUS" OROENEWEGJE 91 DEN HAAG ten der Rongkongers te vertellen, maar bo venal van den zegen Gods, die op zoo ken nelijke wijze openbaar wordt. Nadat spr. liet eerste gedeelte zijner met aandacht ge volgde rede had beëindigd, werd gezongen Ps. 22 13 en li, wa,ariia hij nog een en ander over zijn werk, wat lang geen gemak kelijke taak is, verhaalde. Alie aanwezigen hadden met veel genoe gen deze rede beluisterd en te spoedig was liet einde (lezer samenkomst aangebroken. Verschillende vragen werden nog gesteld, welke alle tot genoegen door den spr. wer den beantwoord. De heer üverweel heeft tenslotte den spr. hartelijk dank gezegd voor zijn leerzame en keurige rede en verschillende personen die tot het welslagen dezer bijeenkomst hadden meegewerkt, evenals de verdere aanwezi gen. Spr. maakte een bekend gezegde van een bekend zendingspersoon tot het zijne, door n.l. te vragen „Is het nu al uit?"; neen zegt spr., hei is nog niet uit, hot begint nu pas. Onderwijl gemeenschappelijk gezongen werd Ps. 68 2 werd gecollecteerd, waarna zendeling Van Weerden eindigde met dank zegging. De gehouden rollerte heeft, gezien de weinige belangstelling, wat wc zeer be treuren, na aftrek der noodzakelijk gemaak te onkosten, nog een belangrijke bate opge leverd voor het Zendingswerk. Toen de collecte door ons werd nageteld, werden we beschaamd gemaakt door de uit komst, die aller verwachtingen verre over trof. Moge door deze bijeenkomst de nood der Zending meer en meer openbaar wor den en zij die iets voor de verkondiging van het Evangelie, ook onder do heidenen, kun nen en willen bijdragen, niet achterwege blijven, dóch hun gave voor dezen arbeid afzonderen, door hun lidmaatschap van den G. Z. B. of anderszins. Opgave kan bij oiuler- geteeken.de geschieden, die tevens ook gaven voor het werk vail den G. Z. B. in ontvangst neemt A. DE GEUS, corresp. G. Z. B. De jaarlijiksche Hengstenkeuring voor deze provincie zal, naar we vernemen, plaats hebben te Rotterdam en wel op 14 Febr. a.s. De landbouwer J. K. had het ongeluk met zijn hand in een zaagmachine te gera ken, waarhij een vinger bijna werd afgesne den en twee andere zoodanig worden ge wond, dat, een en ander in 't ziekenhuis moest worden behandeld, waar een der vin gers moest worden geamputeerd, De bestaande Commissie voor de Be lasting naar 't. Inkomen is bij Koninklijk Besluit opgeheven. De opbrengst voor de collecte voor de extra winterbedeeling heeft opgebracht de som van f 47,50. De van gemeentewege verstrekte goed koope margarine is voor daartoe gerechtig den, verkrijgbaar gesteld bij de winkelier stier mej. A. Kalle, Molendijk, alhier. De Chr. Zangvereeniging (Directeur E Slis) hoopt a.s. Woensdag aan een door haar Zuistervereeniging te Sommelsdijk aldaar te geven uitvoering medewerking to verleenen. De aangesloten kolenhandelaren bij de Bond, hebben de prijs der kolen verlaagd met f0.10 per H.L. De houders van teeltvergunningen wor den (ter voorkoming van vervolging) er op E'Bnvezeii, deze teeltviergunningén niet te verkoopen, daar dit bij de Wet gestelde rege len niet geoorloofd is. Overdracht kan en mag slechts zonder betaling geschieden met toestemming van beide partijen en met goed keuring van de Crisisorganisatie. De inning der schoolgelden op de Bijz. Lagere School (Hoofd dhr. II. van Hekezen) welke tot heden door het. Bestuur werden geïnd, berust voortaan bij den Gemeente Ont vanger, die daartoe elke Maandag zitting houdt van 10—10.15 uur voorin. Op de vergadering der Besturen van de Centrale Land hou worganisatie's is om. be sloten om er bij liet College van Begeerings- commissarissen op aan te dringen, dat de kosten van hot. merken van biggen en het schetsen van kalveren niet langer gedragen worden door de veehouders zelf, en tevens, dat aan de provinc.ie's, die van ouds de bieten hebben geteeld, geen meerder ga rantie zal worden ontnomen. GOEDEREEDE. De verkooping van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk, gehouden op Maandag j.l., heeft opgebracht de som van f 203. De algemeene vergadering van de ver eeniging tot „Steun bij ziekenhuisverple- ging" zal plaats hebben op Vrijdag 24 Jan., des avonds 7 uur in „De Gouden Leeuw". Voor de inschrijving voor de nat. militie lichting 1937 hebben zich Zaterdag 18 Jan. 19 jongelingen aangemeld. De garnalenvisschers met zeil hebben de vorige week van 2040 kilo gevangen en met de motorvaartuigen van 200250 kilo per dag en per vaartuig. OUDDORP. Staat der bevolking op 31 December 1934: 1929 mannen en 1806 vrou wen, totaal 3745. In liet jaar 1935 vermeer derd de bevolking door geboorte met 22 m. en 28 vr., totaal 50. Er hebben zieh ge vestigd 13 m. en 28 vr., totaal 41. Totaal 91. Zoo was de totale vermeerdering 91 zielen, daarentegen verminderde de bevolking door overlijden met 20 m. en 14 vr., totaal 31. Door vertrek met 33 m. en 41 vr., totaal 76. De totale vermindering was 110 personen. Zoo was dus op 31 Dec. 1935 die bevolking 1919 mannen en 1807 vrouwen, totaal 3726, De gemeente is dus met 19 zielen ver minderd. Voor de werkverschaffing voor deze gemeente is met de uitvoering heiast M. Heerschap Pz. Men dicne er op te letten d'at houders van teeltvergunningen hun vergunningen niet mgoen verkoopen. Volgens de wot kan een vergunning aan een ander worden overgedaan, maar slechts met goedkeuring van de Crisisorganisaties. A.s. Woensdagavond zal voor de Nod. Herv. Kerk voorgaan Ds J. Ilovius. Naar wij vernemen is op de vergadering van de Centrale Landbouworganisaties be sloten om er bij het college van Regeerings- commissarissen op aan te dringen, dat de kosten voor het merken van biggen en het schetsen van kalveren niet langer door de veehouders zelf wordt gedragen. De afgeloopen week werden van hier per tram en scheepsgelegenheid vervoerd ruim 2000 balen uien en 100 H.L. aardappe len. Voor de uien wordt hier besteed f 1.50. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 165 werkloozen ingeschreven. De ciehoreimarkt was kalmer; er was minder vraag. Disponibele koopwaar zakte op 67 fr. en de termijnmarkt bleef op 70 fr. De nieuwe oogst blijft vast op 70 fr. De afgeloopen week werden van hier vervoerd circa 20.000 kippeneieren. De prij zen worden steeds lager. De ruim 80-jarige mej. D. S. had het ongeluk zoodanig op de brandende kachel te vallen, dat geneeskundige hulp noodig was. A.s. Zaterdagavond zal voor de Geref. Gemeente voorgaan Ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Aanvang 6.30 uur. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Geboren: Aletta Pe- tronella, d. v. Johannis Jordaan en Pietertje Jongejan. Ondertrouwd: Marinus v. d. Groef, 18 j., te Dirksland, en Dina Vroegindeweij, 17 j., alhier. Overleden: Geertrui Vroegindeweij,85 j., echtgenoote van Maarten v. d. Broek; Maria Cornelia de Graaf, 65 j„ echtgenoote van Job Buseop; Jannetje v. d. Velde, 49 j„ echtgenoote van Pieter van den Doel. HERKINGEN. Geboren: Maria Johan na, d. v. B. L. Geldhof en L. Polder. Overleden: Jannetje van Dijke, 74 j., echtgen. van Engel van 't Hof. Notaris Costermans, als waarnemer van het vacante kantoor Ooltgensplaat is voorne mens om op Donderdagen 30 Januari en 6 Februari a.s. resp. bij veiling en afslag, bei de dagen des namiddags 3 uur in hotel „Hob bel" te Ooltgensplaat, in het openbaar te verkoopen: Twee huizen met erf, respectievelijk aan de Kerksingel en de Tuinstraat te Ooltgens plaat, alsmede een tuin achter de Tuinstraat, kadastraal bekend aldaar in Sectie A num mers 2231, 2051 en 2052, breeder omschreven bij biljet; ten verzoeke van den heer Willem Johannes Buth, slager, te Ooltgensplaat. Veiling op Woensdag 29 Januari 1936. Afslag op Woensdag 5 Februari d.a.v., tel kens 's nam. 3 uur in Hotel Van Veen te Oude Tonge. a. Ten verzoeke van de erven den heer Adr. Hartog, van: twee huizen en erven aan den Havendijk te Oude Tonge en de helft in 12 A. 35 c.A. tuinland nabij den Boezem aldaar. b. Ten verzoeke van den heer J. Drooger. Een huis met schuurtje en erf aan de Nieuwstraat te Oude Tonge. b. Ten verzoeke van den heer M. G. van Nieuwenbuyzen .Een huis met erf aan den Molendijk te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Geldelijke uitkeering aan kleine boeren Zooals reeds is bekend gemaakt ligt het in het voornemen van den minister van landbouw cn visscherij over te gaan tot het doen eener geldelijke uitkeering aan de kleine boeren. Voor zulk een uitkeering konten alleen in aanmerking rundveehou ders: a. wier hoofdberoep bestaat in het uit oefenen van akkerbouw- of veehouderij voor eigen rekening (landbouwers); h. die bij de inventarisatie van Mei 1935 ten hoogste 5 H.A. cultuurgrond in gebruik hadden; c. te wier name bij een der rundveetel lingen t. w. die van Mei 1935 of December 1935 1. 2 of 3 melk- en/of kalfkoeien wer den geïnventariseerd; d. die na 1 Januari 1936 niet in een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn opgenomen geweest, of na dat tijdstip geen steun hebben genoten ingevolge een door den minister van sociale zaken goed gekeurde steunregeling; e. die op 1 Januari 1936 niet waren aan gesloten bij de werkloozenkas eener ver eeniging gesubsidieerd ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917; f. die niet zijn aangeslagen in de inkom sten- en/of vermogensbelasting over hel belastingjaar 1935-36. De uitkeoring aan degenen die tot voor noemde categorieën gerekend kunnen wor den zal bedragen voor veehouders met 1 melk- en/of kalfkoe f 25; voor veehouders met 2 melk- en/of kalfkoeien f 40; voor veehouders met 3 melk- en/of kalfkoeien f 50. Bij de bepaling van het bedrag zoowel als bij de vraag of en voor welk bedrag een veehouder in verband met eventueelo. verschillende resultaten der tellingen in aanmerking komt zal worden uitgegaan van het normale bedrijf van den betref feilden veehouder. Alle veehouders die volgens de voorhan den zijnde gegevens voorloopig in aanmer king zouden komen voor een uitkeering krijgen een formulier ter onderteekening toegezonden waarbij de betreffende in specteurs der directe belastingen worden gemachtigd tot het verstrekken van de hierboven onder f bedóelde inlichtingen. Dit formulier dient onverwijld in de bij gesloten dienstenveloppe te worden inge zonden bij de provinciale landbouwcrisis organisatie waarbij de betrokkene is aan gesloten. Indien het formulier ongeteekend of na de daarop vermelde datum bij de land bouwcrisisorganisatie voornoemd inkomt, wordt de betrokken veehouder geacht niet voor een uitkeering in aanmerking te komen. Personen die op 10 Februari a.s. nog formulier ontvangen hebben en meenen toch aan bovenstaande voorwaarden te vol doen, kunnen na deze datum doch uiterlijk vóór 23 Februari een formulier, hetwelk bij den secretaris hunner districtscommissie gratis verkrijgbaar is, onderteekend inzen den bij de landbouwcrisisorganisatie waar bij zij zijn aangesloten. De door misgewas getroffen tuinders zijn in vorenbedoelde categorie niet begrepen. Voor hen is evenwel een regeling in voor bereiding- waarover te zijner tijd nadere mededeeli-ngen in de pers zullen volgen. De Waalbrug bij Nijmegen Opening op 20 Juni a.s. Naar wij vernemen zal de opening van de nieuwe Waalbrug te Nijme gen zeer waarschijnlijk op Zaterdag 20 Juni a.s. plaats hebben. DOODELIJKE AANRIJDING DOOR AUTO Bestuurder kon plotseling niets zien door rook van de tram Op den Groenen Hilledijk te Rotterdam is Zondagavond ongeveer 9 uur de 28-jarige J. H., uit de Bothastraat, aangereden door een auto, die in kalmen gang naast de stoomtram reed, welke uit de richting Ba- rendrecht kwam. Het ongeluk is te wijten aan de rook van de tram, die plotseling den bestuurder het uitzicht belemmerde. Behalve 11. werd ook zijn verloofde mej. D- v. d. M., uit de Pompstraat tegen den grond geworpen. II. is eenige uren later in liet ziekenhuis aan de bekomen schedel breuk overleden. Mej. v. d. M. is niet ee zware hersenschudding in het ziekenlliuis opgenomen. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het Zuider Ziekenhuis. De stoomtram naderde met een snelheid van 20 K.M. in de richting van de stad. Er naast reed de auto van den heer J. Leeu wenburg van den Charloischen Lagcdijk, die de tram wilde passeeren, maar toch geen grooter snelheid had dan 30 a 40 K.M. Toen de auto ongeveer de helft van de tramtrein gepasseerd was werd den be stuurder het ziclit door een rook- en stoom wolk van de tram ontnomen. De heer L. verminderde vaart, maar zag op hetaelfde oogenbük twee voetgangers vlak voor zich, die hij niet meer kon ontwijken. De heide personen sloegen tegen de straat en bleven daar ernstig gewond liggen. Het bleek, dat de 2S-jarige J. Haringa uit do Bothastraat er liet ernstigst aan toe was. maar ook zijn 26-jarige verloofde, mej. D. v. d. Male uit de Pompstraat was bewus- teloos. Beide zijn per auto van den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd. Daar is de heer Haringa na korten tijd overleden. Mej. v. d. Male bleek een hersenschudding te hebben opge- loopen. De polite heeft direct een uitgebreid on derzoek ingesteld en de auto in beslag ge nomen tot het nemen van remproeven. Dat de rook en stoomwolken van de stoomtram vaak zeer gevaarlijke situaties kunnen veroorzaken is een feit, dat vooral door bewoners van den Linker-Maasoevcr herhaaldelijk is geconstateerd. Huppelende paarden en huppelende menschen De Leuvebrug onder stroom Men meldt ons uit Rotterdam: Vrijdagavond omstreeks kwart voor tien was hij de Leuvebrug een vreemdsoortig verschijnsel op te merken. Er kwam een met paard bespannen wagen aanrijden, welke de brug opdraaide. Nauwelijks was het paard echter tot aan de ijzeren platen op de rand van de brug genaderd of het dier maakte een geweldige luchtsprong, orn vervolgens als een circus-schimmel te blij ven steigeren en trappelen. Van de andere kant kwam merkwaardig genoeg ook een paard-en-wagen en hier depri zich precies hetzelfde verschijnsel voor. Er liepen menschen toe om te zien, wat er met, do paarden aan de hand was, maar ook de menschen sprongen als geëlectri- seerd omhoog. De nieuw-aankomenden merkten al spoe dig, dat dit niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk waar was: de Leuvebrug bleek nl. onder electrisehe stroom te staan! Toen dit vast stond heeft de politie aan stonds de brug aan beide zijden afgezet en het G.E.B. gewaarschuwd. Monteurs stolden een onderzoek in en daarbij bleek, dat op de een of andere wijze het raderwerk van de brug onder stroom was gekomen, vermoedelijk toegevoerd door een van de kabels, welke onder de brug doorloopen. De brug zelf draait niet elec- friseh, zoodat daaraan geen defect kon zijn gekomen. Omdat men niet spoedig kon ontdekken waar do fout school heeft men de hoog spanningskabel ter plaatse doorgehakt, waarna om elf uur het verkeer weer kon worden vrijgegeven. Een werkkamp bij Ginneken Voor de bevolking van Zeeland en Brabant Achtste werkkamp van de Centrale voor Werkloozenzorg De Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor pracitsch Christendom, heeft thans zeven werkkampen. Tot dusver was er echter nog geen gelegenheid voor de bevol king van Zeeland en Brabant. Daarin komt nu verandering, want de openstelling van een achtste werkkamp zal in de naaste toe komst een feit worden. Na vele onderhandelingen is de Cen trale voor Werkloozenzorg er in ge slaagd, van het Departement van Land bouw en Visscherij toestemming te ver krijgen tot de vestiging van een werk kamp op de terreinen van het Staats- boschbeheer, gelegen in de bosohwach- terïj Chaam (bij Ginneken). Do uitge strekte bosschen en heidevelden, ge ven volop werkgelegenheid voor gerui- men tijd. De jongens zullen tot taak krijgen: het graven van een vijver, verplegingsarbeid (strooken spitten voor onderzaaiing), het aanleggen van een weg als hartader door de boschwachterij en rijwielpaden. Met de voorbereidende werkzaamheden is onmiddel lijk een aanvang gemaakt. Straks kunnen er dus telkens 100 jongen-- voor acht weken tot nuttigen arbeid worden opgeroepen. PATRIMONIUM EN DE NOOD VAN ONZE TIJD Rede van den heer J. HolJande. voor het gewest Zuid-Holland Stichting van een lectuurfonds Zaterdagmiddag hield Patrimoniums gewestelijke organisatie Zuid Holland in het gebouw „Dc Eendracht" te Rotterdam, onder leiding van den heer H. Willigenburg een goedbezochte vergadering. Aan de orde kwam allereerst de bespre king van het lectuurfonds,, welke werd in geleid door den voorzitter. Het verbond wenscht te komen lot de stichting van een lectuurfonds van f 10.000. Het gewest Zuid- Holland is daarvoor aangeslagen voor een bedrag van f 2250.dat door het bestuur van do gewestelijke organisatie weer werd onderverdeeld over de plaatselijke afdeelin- gen. Ofschoon door verschillende afgevaar digden bezwaren naar voren worden ge bracht, bleek toch dat men algemeen van oordeel was, dat het fonds er moest komen en met enthousiasme zal men voor de be reiking van het dool dam ook aan het werk gaan. De eere-voorzitter van het gewest, de heer J. Hollander van 's Gravenliage heeft vervolgens gesproken over het onderwerp „Patrimonium en de nood van onze tijd". In deze tijd, aldus spr. wordt de strijd dei- geesten op sociaal gebied zeer krachtig ge streden. Wij moeten de kansen grijpen, die God ons r.u geeft De geheele nood van onze tijd is eigenlijk het totaal van de slloffelijke, geestelijke en zedelijke nood van ons volk. De nood van de wereld is ook de onze. Daarin voelen we de solidariteit van do schuld. Over de stoffelijke, geestelijke en zedelijke nood werd vervolgens door spr. breedvoe rig gehandeld. Temidden van die drieërlei nood staat „Patrimonium" en nu moeten we een open oog en oor hebben voor liet feit, dat dat volksnooden zijn. De zware en moeilijke taak van Patrimonium is op het oogenbltk die nooden het hoofd te bieden en ons volk j ten opzichte van die nooden deugde lijke voorlichting te geven. Met een bezielende opwekking om die taak als leden van Patrimonium met ernst ter hand te nemen, besloot spr. zijn rede, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. De moord op Jul. van Stolberglaan Zaak komt 18 Febr. voor de Rechtbank Naar wij vernemen, zal dc 22-jarige sla ger P. N. de R., die op 7 October van het vorige jaar zijn 22-jarigo gewezen verloofde in een perceel aan de Juliana van Stolberg- laan (e 's-Gi-avenhage, waar zij diende, met een mes heeft doodgestoken, op 18 Febr. a.s. voor de Haagsehe Rechtbank terechtstaan. Nieuwe Chineesche dijkdoorbraken 50 dorpen overstroomd Volgens berichten in Chineesche bladen hebben de geweldige hoeveelheden water van den Hoangho, aan de grens van Honan en Hofei op verschillende plaatsen de dijken doen bezwijken. Reeds 500 dorpen staan on der water. Talrijke personen zijn het slacht offer geworden van het vernielende water, duizenden moesten huis en hof verlaten. De nood der vluchtelingen worot nog vergroot door een hevige koudegolf, die de tempera tuur heeft doen dalen tot 27 graden onder nul. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. Prijzen der aardappelen vaste, grove bon te poters gevraagd, ook andere grove soor ten poters. Verkoop bonten gaat beter dan blauwen. We vernamen dat er weinig eerste soorten bonten aan de markt waren; ook grove bonten gezocht. Goedkoope aardappe len blijven gezocht in de prijs van f 2.603 per 100 kilo. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, men vrage zonder eenige verbinding of kosten inlichtingen bij Makelaar Jac. Knoop. Heden werden de volgende prijzen ge maakt: Zeeuwsche bonten f 2.602.80, dito blauwen f 2.502.80, dito eigenheimers f 2— 2.10, dito roodstar f 2—2.20, blauwe en bonte poters f 1.501.80, alle soorten bonken f 1.80 2, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.90—2, dito bonten f 2.60—2.80, Flakk. eigenheimers f 22.10, dito poters f 1.60 1.80, Spuische eigenheimers f 2.202.30, Hil- legommer zandaardappelen f 2.102.80, An na Pauwlowna zandaardappelen met ring* vuur f 1.902, zonder ringvuur f 2.402.80, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuw landsche zandaardappelen in balen van 50 kilo f 2.90—3, roodstar f 2.75—3, blanke bintjes niet te grof f 33.50, bonken f 2.40— 2.60, goedkoope soorten zand gevraagd. AMSTERDAM, 20 Jan. Vee. Aanvoeren en prijzen: 513 vette koeien, 4851, 2e kw 4046, 32—38 c. per kg. slachtgewieht; 98 melk- en kalfkoeien 165200 per stuk; 72 vette kal veren, 2e kw 4652 c, 3e kw 4044 c, per kg. levend gewicht.; 52 nucht. kalveren f 47.5<», 31 schapen f 1216, per stuk; 521 varkens, vleeschvarkens (90110 kg.) 4647 c, id. zwaardere f 4546, per kg. slachtgew.4 paar den. Runderen: aanvoer behoorlijk, handel kalm, prijzen iets lager. Vette kalveren: aanvojr weinig, met het oog op groote voorraad onverkocht vleesch aan het abattoir, slachtende grossiers heden zeer weinig, daarom zeer weinig handel. Prij zen lager. Varkens: aanvoer matig, handel redelijk, prijzen vette varkens Iets lager, zen waren; Zeeuwsche e.genheimers f 22.20, id. bonten en blauwen 2.602.90, id. poters 2.602.80, Bintjes f 2—2.20, redstar 2.202.40, Noordholl. eigenheimers f 1.90,2, Friesche borgers f 2—2.20, Andijker bonte- en blauwen 2.202.50. Duinzand 3.503.75' per H.L. Aan gevoerd 199600 kg. ROTTERDAM, 20 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 2279 .leren, t.w.: 621 vette runderen» 261 vette kalveren, 4 nucht. kalveren, 721 scha pen of lammeren, 692 vakens. Prijzen per kilo: Vette koeien le kwtot 46 e, 2e kw tot 42 c, 3e kw 2834 c, vette ossen le kw. tot 44, 2e kw tot 40 c., 3« kw 3034 c, vette kalveren le kw tot 92 c, 2e srt 82 o., 3e kw. 6570 c., varkens 353637 c, schapen 293640 c, lammeren 283741 c. Schapen f 101418.50, lammeren f 61215.60, p. stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer als vor. week, handel stug, prijzen bleven onveranderd. Een prima koe tot 51 en een os tot 46 c. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel matig, dalende prijzen. Een prima kalf tot 1.05. Schapen en lammeren: korter tor markt, han del willig, iets stijvere prijzen. Varkens: aanvoer kort, handel tamelijk, prij zen iets lager. Eenige prima exemplaren nog 1 c. boven noteering. Eenige partijtjes schapen werden voor ex port gekocht, ROTTERDAM, 20 Jan. Aardappelen. De prijzen waren- Brielsehe eigenheimers fl.90 2.20; Zeeuwsche blauwe f2.202.50; id elgenb f 1.802; idem bonte f 2 202.50; bonte en bluu wen poters f 1.20—1.50; Bevelanders f 1.70—1.90 eigenheimers poters f 1 25—1.50 alles per H.L; zandaardappelen %l<>4 t p kg. Met matigen aanvoeg kalme vraag TI EL, 20 Januari. Kippeneieren 33 50 per 100 stuks, aanvoer 32.000 stuks. KORTRIJK, 18 JANUARI CICHOREI. Deze week was dé markt weder om iets kalmer. Er is minder vraag. Disponi bele koopwaa- zakte op 67 frank maar de ter mijnmarkt bleef op 70 frank en het minsL'e voor val zou de «markt verder kunnen h*» in vloeden* Do nieuwe oogst bleef vast aan 70 frank.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2