CRITIEK OP DE LANDBOUW CRISIS POLITIEK MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 15 JANUARI 1936 GEMENGD NIEUWS BINNENLAND KERK EN SCHOOL ECHTELIJK DRAMA TE EINDHOVEN Haar man doodgeschoten Meu meldt ons uit Eindhoven: Do politie heeft Zondag in arrest gesteld de vrouw van zekeren v. B., die na een langdurig verhoor heeft bekend haar man door een schot uit oen revolver te hebben vermoord,. Zondagochtend omstreeks half elf werd nabij do tweede Kanaalbrug alhier het lijk gevonden van Van B., die na een onderzoek door Dr. Spoorenberg ver moord bleek te zijn door een schot in het hart. Op de plek waar het lijk werd gevon den ontdekte de politie indrukken van damesschoenen. De politie ging over tot do arrestatie van de vrouw Van B„ die bekende haar man van betrekkelijk verren afstand te hebben neergeschoten, omdat hij een .verhouding had met een andore vrouw. Do vrouw is ter beschikking van de Justitie gesteld. De vrouw heeft bij haar verhoor aan den Commissaris van Politie verklaard, dat her slachtoffer zelf haar de revolver heeft ge- gegeven, welke zij na het plegen van 'Ie daad in het kanaal heeft geworpen. Dezu verklaring komt de politie wat raadselach tig voor, daar inmiddels bekend was gewor den dat de gearresteerde, de 23-jarige Duit- sche Anna Szabo, afkomstig uit Essen, reeds gernimen tijd een verhouding had met zekeren A. van Kerkhof. Hierin heeft de politie aanleiding gevonden ook deze man, als verdacht van medeplichtigheid, to ar resteeren Zijn verhoor heeft echter niet tot nadere aanwijzingen geleid Beiden zijn ter be schikking van de Justitie gesteld. NEGENJARIG MEISJE ONTVOERD Dader aangehouden To Bi er ik waren 's avonds eenige kin deren aan het spelen bij de woningen var. de gemeentelijke woningbouwvereniging aan do Nieuwborgstraat, toen daar de 26-jarige Van G., wonende te Hout-Blerik. verscheen en aan het 9-jarig dochtertje van den spoorbeambte P. vroeg of zij mee wilde rijden op z'n fiets. Het kind, dat er verder niet over nadacht, stemde erin toe, waarop een oudere jongen liet volgen: „als zij mee gaat, dan ga ik ook mee" Hierop antwoord de van G.: „Ik heb jou niet noodig". Vervolgens fietste hij met liet meisje weg in de richting van Wieder, waar zich bos- schen bevinden. De jongen waarschuwde echter den va der van het meisje, waarop deze eveneens per rijwiel, den dader achterna reed. Ook werd de gemeentepolitie van de ontvoering in kennis gesteld, die na een half uur liet meisje terugvond. Het kind was geheel on gedeerd, doch door het gebeurde nogal over stuur. Dank zij de activiteit van de Bleriksche politie ken men onmiddellijk hierna den dader aanhouden, ter hoogte van do caros- seriefabriek Hoover en Tiwi, zulks op aan wijzing van den vader van het meisje, die hij de opsporing aanwezig was. De dader bekende zich aan overtreding Ivan art. £47 van het wetboek van strafrecht te hebben schuldig gemaakt. Hij is voor den officier van justitie te Roermond gele.ü. AFGRIJSELIJKE DOOD IN HET KANAAL In een auto gestikt De 40-jarige gehuwde handelsreiziger J. v. R„ afkomstig uit Breda, is 'smachts nabij de z.g. Keersluis onder Micrlo (N.B.) met zijn auto te water gereden en jammerlijk .verdronken. Twee landbouwers zagen omstreeks half eeu, toeu zij langs het Eindhovensche ka naal fietsten, een autokoffer en een reserve wiel boven liet water uitsteken. Onmiddellijk hebben zij den nabij wonen- den heer van Mierlo gewaarschuwd, die met een roeiboot een onderzoek instelde. Deze constateerde bij peiling dat 't lichaam van den bestuurder met hoofd en boven lichaam uit de stukgeslagen achter-zijruit hing. Ook de voorruit was klaarblijkelijk met een groote Engelsehe sleutel geforceerd. Alles wees er op, dat de man die snijwon- den aan hoofd en handen had vreeselijk moet hebben geworsteld om uit de wagen te komen. Toen hij daarin bijna was geslaagd be gaven hem zijn krachten. De oorzaak van het ongeval staat niet vast. Van R. had met enkele zakenvrienden een café te Helmond bezocht. Te ongeveer half twaalf is hij naar Weert vertrokken. Blijkens de wegsporen is de wagen naast de brugleuning met groote snelheid in het kanaal gereden. De auto welke uit de richting Helmond kwam stond met de voorwielen naar Hel mond toe, zoodat de wagen moet zijn omge slagen voordat hij in het water terecht kwam Het stoffelijk overschot van het slachtoffer Ss door de marechaussee naar het St. An- thonius-gasthuis te Helmond overgebracht. VERDUISTERING IN DIENSTEETREKKING De 24-jarige slagersknecht L. M., uit Oude Tonge bleek een harde les noodig te hebben. Reeds meermalen was bemerkt, dat deze jongeman het met de eerlijkheid niet ai te nauw nam. Als hij voor zijn patroon bij klanten geld moest ontvangen, hield hij wel eens wat achter. Bij de eerste ontdek king van deze oneerlijkheid bepaalde de pa troon zich er toe, hem een schrobbeering te geven en verder een wat nauwkeuriger toe- zich op hem uit te oefenen. Die maatregel had echter niet geholpen, want in Juni maakte M. zich weer aan dergelijke feiten schuldig Nu moest hij voor de Rotterdam- sche rechtbank terechtstaan wegens verduis tering in dienstbetrekking. Hij legde een .volledige bekentenis af. Het O M. eischte 3 maanden gevangonis- Étraf. Uitspraak 23 Januari. BLOEDIG DRAMA TE ROTTERDAM Een vrouw vermoord Dader tracht zelfmoord te plegen Zaterdagmorgen ongeveer half 12 heeft zich op den Sehiedamschedijk te Rot terdam een bloedig drama afgespeeld. De 35-jarige varensgezel J. Bier man, die eenigen tijd had samenge leefd met een vrouw, die haar kamer had op den Sehiedamschedijk, is van morgen dit pand binnengekomen en heeft de vrouw, de 36-jarige E. G. Braxhoofde, der hals afgesneden. Verder heeft hij een poging gedaan zichzelf de polsen af te snijden. De vrouw is na eenige oogenblikken overleden. De man is naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Tweemaal overreden Zaterdagavond om 5 uur is op den Rijksweg bij Oversell ie bij den Hof weg de 48-jarige landbouwer J. P. van der Helm aangereden door een perso nenauto, die uit de richting Den Haag kwam en bestuurd werd door den 25-jarigen W. H. Van der Helm wilde met zijn rijwiel, geladen met een zak mais, den Rijksweg oversteken, toen hij door de auto werd gegrepen. Hij viel, docli het ongeluk kwam niet ernstig aan. Onmiddellijk daarna passeerde met groote snelheid een andere auto uit do richting Den Haag, die v. d. Helm zóó ernstig aanreed, dat deze onmiddellijk werd gedood. De beide auto's ''i,-i d-vr de politie in beslag genomen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Knaap van 13 jaar gedood; zijn broertje ernstig gewond 'Men meldt ons uit Heerlen: Vrijdagmorgen heeft in de Brokstraat te Heerlerheide een verkeersongeluk plaats gehad waarbij een jongen van 13 jaar het leven verloor en zijn 10- jarig broertje een zware hersenschud ding opliep. Een personenauto, besiuurd door den chauffeur V. uit Sittard reed met groote snelheid in de Brokstraat, toen de wagen plotseling in de tramrails aan het slingeren raakte. De beide zoontjes van do familie Kröling uit Heerlerheide, die daar passeer den, werden door den wagen gegrepen. De oudste werd ongeveer 10 meter meegesleurd en was op slag dood. Zijn 10-jarig broertje kreeg een zware her senschudding. Nadat geneeskundige hulp was verleeijd is het kind naar het ziekenhuis overgebracht De politie stelt een onderzoek in. De chauffeur van de wagen verklaarde dat hij door aanraking uiet de tramrails aan liet slingeren laakte. Een gewezen communist Schrijft een Open Brief aan Dr. Snethlage Men meldt ons uit Rotterdam: Bij „Geloof en Vrijheid", Eerste Pijnacker- straat 102—106, Rotterdam, verscheen een „Open Brief" ,van George Overstee gen te Iiaarlém, geadresseerd aan Dr. J I- Snethlage, predikant hij de Ned. Herv. Kerk te Oyen (N.-B.). Deze predikant, behoorende tot de „vrien den der Sovjet-Unie", liet zich eenige da gen in Rusland rondleiden en vertelt uu a„n iedereen, dat Rusland voor arbeiders hei land der belofte is geworden. Daartegen komt de schrijver van de Open Briof met tallooze weerleggingen en veie citafen op. „Als lid van de Hollandsche sectie van de Moskousclie Internationale, studeerde hij ongeveer een jaar op de Leninschool te Moskou en leerde in dit tijdvak het Rusland van heden kennen, zij liet dan ook nog maar voor oen klein gedeelte; hij was tevens floor de C.P.II.-leiding belast met de oprichting van de Haariemsche afdorling van dr V. V S. U. (1930), zoodat hij wel recht van mee spreken heeft. Welnu, hij weet, dat wie gelegenhe'd geboden wordt om Rusland te bezoeken, an aankomst tot vertrek door de oogen van de tolken ziet. Dr. Snethlage roept verheugd uit: „Wat ik verder nog in dit uitgestrekte land te zien en te verwerken zal krijgen, weet ik niet, maar wel weet ik. d 'li alle gelegenheid krijg om met eigen oogen te zien, en dat ik nergens het ge voel krijg voor een muur te staan, waur ik niet overheen kan zien". Maar de schrijver antwoordt: Wat U nog te zien krijgt, dominéé, dat kan U niet weten, als de G.P.Oe-tolk hel maar weet. Dat U met Uw eigen oogen dat ziet wat U wordt opgediend geloof ik direct. Tot nog toe is de bolsjewistische wetenschap er niet in geslaagd een „ont dekkingsreiziger" tijdelijk van andere oogen te voorzien en experimenten op d:t terrein worden nog niet genomen. Da methode zooals deze thans wordt toege past, geeft nog steeds de verlangde re- sulaten. Weet U dominee, dat de tolken er zelfs in geslaagd zijn om Stanley Jones, Har riot, me.nschen die men de uiterste scherpzinnigheid en opmerkingsgave niet, kan ontzeggen, bij de neus te nemen? Dat U nergens het gevoel krijgt, dat U voor een muur staat, toont reeds vol doende aan, dat U zich bevindt op het juiste bolsjewistische spoor. Ten slotte wordt in de „Open Brief" met vele citaten van Sovjetleiders het gqdda- looze karakter dor beweging aangetoon t, waarom de schrijver den predikant be zweert deze gruwelijke propaganda te sta ken <jn het Evangelie van Jezus Christus te prediken. Scheepsbotsing op de Wester-Schelde Aanzienlijke schade Het Amerikaansche s.s „West Camnk" is op de Westerschelde nabij de Braak man in aanvaring gekomen met een tot op heden onbekend gebleven stoom schip. De „West Camak" maakt water en is op eigen kracht aan den grond gezet. De Ie Terneuzen gestationneerd lig gende sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren an zijn momenteel bezig met pompen. De andere boot, die ook averij schijnt te hebben, is op korten afsiand ten armer gekomen. Nader wordt gemeld, dat de aanvaring geschiedde tusschen het Amerikaansche s.s. „West Cnniak", dat uit zee kwam met bestemming voor Geilt, en het Duitsche s.s. „Planet", dat uit Antwerpen komend, ne- iialve vracht ook passagiers vervoerde. l)e aan boord van de „West Camak" aan gerichte schade is aanzienlijk. Hot schip heeft een groot gat aan bakboordzijde. De „Planet" ligt nog steeds voor anker Het vaartuig zal veimoedelijk naar Ant werpen terugsloomen. Bergingsvaartuigen en sleepbooten blijven bij de „West Camak", die van noodbekis- tingen is voorzien. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. ERNSTIG AUTO ONGELUK Bij Kaarden is de 43 jarige J. Wiese ring uit Hilversum, toen hij met zijn bak fiets op den Rijksweg reed, door een nu'o uit Laren, welke achter hem kwam aanrij den, onderstelloven gereden. Het slachtoffer werd een twintigtal meiers meegesleurd en is met zeer ernstige kneuzingen 011 een hoofdwonde naar het Binnengasthuis f Amsterdam vervoerd. De automobilist ver klaarde- dat hij het achterlicht van de bak fiets niet had gezien. 'MMT("ÏR ATTE IN ZUID-AFRIKA Een land van jonge ui;'rekkers en aanpakkers Hoe er gewerkt wordt Men schrijft o.is uit Johannesburg: Hier ter stede wordt in de bouwvakken jachtig en met haast gearbeid, speciaal in tien hoogbouw, flats van 8 en 9 etages. Hot nioet voor mcnschen in Holland moei- lijk in ie donken zijn, dat er bij ons zoovee) werk aan den winkel is. Het is hier een land van jonge uittrekkers en aanpakkers, var, laat maar zien wat je kunt. Als demonstratief voorbeeld kan ik het volgende aanhalen. Eenige maanden gele den kwamen hier 24 Uollandsciie werklui aan, timmerlui, metselaars, enz. Vanuit Kaapstad kwamen ze direct naar Johannes burg, waar zo door bemiddeling na een halven dag allemaal onder dak waren g»- bracht. Zij begonnen vol verwachting op een Za terdagmorgen om half acht, maar na een hall uur stonden er weer 20 op straat, met de mededeeling: ontslagen! Zij waren zoi vastgeroest aan de Hollandsche werkwijze, dat ze onbruikbaar waren voor de Afri- kannsche. De blanken krijgen hier liooge loonen, maarze moeten er voor werkenI Men kan zich dat het beste als voigt voorstellen. Een blanke en vier kaffers bijvoorbeeld hebben samen evenveel loon als vijf blan ker, in Holland, waarbij het leeuwendeel toevalt aan den blanke. Maar daarvoor moet arbeid voor vijf blanken gepresteerd worden. Met andere woorden, alle sjouw werk wordt door kaffers verricht. Wanneer eer, timmerman een schroef moet indraaien komt bij wijze van spreken de kaffer hem schroef en schroevendraaier aangeven maar hij draait in! liet is begrijpelijk, dat onder zulke om standigheden het werk vee! gejachter en slordiger geschiedt dan in Holland, en dat de Hollanders zich dit snelle tempo niet gemakkelijk eigen kunnen maken. Lief dadigheid evenwel kennen ze hier niet ben je voor je werk geschikt, dan word je goed betaald; ben je niet er voor geschikt, dan eruit! Als de toestand zóó is, is het ook begrij pelijk, dat niemand aan een arbeidskracht die nog „uit" moet komen, van te voren een bepaald loon of salaris gaat garanueeren. Men moet zelf don stap, naar Zuid-Afrika te emigreeren, durven wagen. Maar zit men hier eenmaal in den zadel, dan verdient men driemaal meer, dan waarvan men in Europa ooit had kunnen of durven droo- m-. i DE B.V.L. IN 1935 Aantal vrijwilligers gestegen tot 84296 De weerkracht van het leger Wij ontvingen het jaarverslag van de Nationale Landstorm Commissie over 1935, waaruit blijkt dat de kracht van den B.V.L. opnieuw is gestegen. Het aantal vrijwilligers nam toe met 1120, waardoor de B.V.L. thans telt 84296 vrij willigers. Het aantal aangesloten Reserve-Officieren breidde zich uit met 121; in totaal hebben zich 2473 Reserve-Officieren bij den B.V.L. verbonden. Er konden 21 nieuwe plaatselijke afdeelin- gen worden opgericht (waarvan sommige door splitsing), nl. te Achtmaal, Amster dam Oost IV, Bilthoven, de Bilt, Duizel, Goor, Heerle, 's-Hertogenbosch II, III en IV, Heveadorp, Maarheeze, Made, Mussel- kanaal. Overdinkei, Rockanje, Steensel, Tei'bregge, Waardenburg, Zeelst en Zieu- went. Aan de jaarlijksehe schietoefeningen en wedstrijden werd deelgenomen door 39000 vrijwiligei-s (v. j. 35000), Het verslag concludeert dat het onder houden van de schietvaardigheid van dui zenden dieiistplicliligsen. van groot belang is voor de weerkracht van liet leger. TWEEDE KAMER OVER BE GROOTING VOOR 1936 Ernstige bezwaren tegen de opzet der begrooting Tegenover wankele inkomsten staan uitgaven welke steeds hooger worden Op personeel en materiaal moet worden bezuinigd Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het Land bouwcrisisfonds. Vele leden had den bezwaar tegen den opzet der begrooting tengevolge waarvan vergelijking met vroegere jaren wordt bemoeilijkt. Men was van oordeel, dat alle verplichtingen, welke uit de oogst van een bepaald jaar voortvloeien, ook op de be grooting van dat jaar moeten ge bracht worden. Men meende dat bij het veranderde systeem de be doeling beeft voorgezeten de fnian- cieele uitkomsten over 193-5 in een minder ongunstig daglicht te plaat sen. Men zou gaarne van de Regeering weten hoe groot liet bedrag is, dat voor den ougri 1935 nog in 1936 betaald zul moeien worden en hoe groot dus het tekort 1935 zou zijn indien liet oude systeem gehandhaafd bleef. Sommige leden ware» er geenszins gerust op, dat tie begroeting voor 1930 inderdaad sluitend zul blijken. Tegenover wankele in komsten monojioliciieffing op granen, \\aar\an de helling lager i- geraamd dan in 1935, hoewel de moiiopoliewinst is ver hoogd stuan uitgaven, welke steeds hoo ger worden. O.a. is dit ook liet geval niet dun inelksleuiL Onder deze omstandigheden aOlitte een aantal leden liet niet langer verantwoord' do turfgraverij en de visscherij uit dit fonds te steunen. Zij moeten op andere wijze wor den gefinancierd. Sommige leden meenden, dat dc Regen ring te kort geschoten is in haar taak do kosten van liet levensonderhoud te ver lagen door vermindering der distributie, kosten. Zoo zou men bv. een einde willen zien gemaakt aan den toestand, dat voor het rondbrengen van melk evenveel betaald wordt als voor liet produreeren daar van. Wat zal de Regeering in deze rich ting doen? Verlaging van vaste lasten Aangedrongen werd op spoedige '.i ainle- ling van liet ontwerp vaste lasb'n en duf betreffende do landboiiw-liyjintlieken. Bij -Ie berekening van de prijzen der landbouw producten, welke noodig zijn om aan hen. die in het bedrijf werken, een redelijk be staan te verzekeren, behoort slechts meteen matige pacht en rente rekening te worden gehouden. Een te groot gedeelte van dep landbouwsteun komt nog steeds aan hei grondkapitanl ten goede, vooral nu in ver schillende streken dc pachten weer stijg'm. Verscheidene leden meenden, dat liet doel van het crisisJieleid, nl. liet verzekeren van de instandhouding der bedrijven, niet is bereikt. De nood in land- on tuinbouw i- stijgende en de steun is over liet algemeen nog onvoldoende. Men meende, dat een betere regeling van den export mogelijk is De beperking van den invoer van eieren in Engeland bv. is een gevolg geweest van den ongebreidolden uitvoer iu de voorafgaande maanden. Betere organisatie van den uit voer had dit voorkomen. Andere leden wezen er op, dat de steun niet op de juiste wijze wordt verdeeld. Sleun aan de kleine boeren Wat den steun aan de kleine hoeren be treft gaf men aan een systeem van garan ties de voorkeur boven liet tegenwoordige stelsel van stennverleening. Bij dit stelsel zouden afzei en prijs van sommige artike len door de Overheid gegarandeerd moeten worden. Van andere artikelen zou de verbouw vrij moeten zijn. Andere loden meenden, dat extra-steun voor de kleine boeren noodzakelijk is. Van de 60.000 kleine boeren is de Delft niet meer in staat om in hun levensonderhoud te voorzien. De Commissie van Rapporteurs geeft ver volgens haar meening te kennen over de verlaging van de richtprijs voor tarwe en de uitkeering ineens aan do kleine boeren, daar deze Regeeringsbeslissingcn na liet al deelingsondei'zoek zijn genomen. Wat de uitkeering ineens betreft, geeft de Commissie ais haar oordeel te kennen, dat de invoering van de indi- vidueele omstandigheden ais factor bij do steunverleening als systeem sterke afkeuring verdient- waarbij zij in liet midden laat, of in bepaalde gevallen daartegen wellicht minder ernstig be zwaar behoeft te worden ingebracht. Voorts meent .zij, dat de maatregel, welke de Regeering denkt te nemen, noch in beginsel, noch wat de mate van steun betreft, kan worden opgevat als een zoodanige hulp ais waarom in do afdeellngen der Kamer gevraagd werd. Sommige leden vroegen, of de Minister bereid is te bevorderen, dat aan de kleine boeren credieten verschaft worden, evenals dat met don middenstand geschiedt. De Commissie van Loon Men vi-oeg zoo sjioedig mogelijk publira tie van het rappor! van de Commissie Van Loon, welke tot taak heeft (e onderzoeken in hoeverre de uilvoering der crisismnat regelen kan worden vereenvoudigd. Ge vraagd werd de commissie alsnog uit te breiden met vertegenwoordigers van bande; en industrie, consumenten en Alg. Ned. Tuindersbond. Algemeen was men echter van oordeel, dat dn uitvoering der steunmaatregc'e.-i vereenvoudiging behoeft. Sommige leden wezen er in dit ver hand op. dat op deze begrooting een be drag van 6 millioen voor personeel en 4 millioen aan materieel wordt uitge- trokken. Reeds deze bedragen toonen aan, dat vereenvoudiging en bezuini ging noodzakelijk zijn. De veehouderij De grooln moeilijkheden van het land houwcrisisbeleid, liggen volgens sommige leden oji het terrein der veehouderij. Jiej scheen hun zeer de vraag- of het aanbe volen systeem hier lot vereenvoudiging zou kunnen leiden. Grootere vrijheid zul h.i. alleen te herstellen zijn, wanneer een groo te vrije markt lichting geeft aan de pro dnrlie. Verscheidene leden drongen er wederom op aan, onverwijld een fundamenteels wij ziging te brengen in dc landbouwcrisisjjoii tick in dezen zin dat de Overheid zich be- jianlt tot het geven van enkele algemene richtlijnen en voorts tot liet oefenen van controle en het verlecncn van haar sanctie terwijl ieder het uitwerken der te nemen maatregelen zou worden overgelaten aan de organisaties der belanghebbenden zelf Verscheidene leden waren van oor dcel, dat de richtprijzen voor de ver schillende akkerbouwproducten, in het bijzonder do granen, te laag zijn. Bij de beoordeeling van deze prijzen werdt 'e veel int liet oog verloren, dat het siroo, dat vroeger ongeveer 25 pet. van de to tale Opbrengst oph-\arde, thans vrijwel waardeloos is. Verscheidene leden meenden, dat de be moeiing ui van dc Overheid mei de varkens houderij thans geheel of gedeeltelijk beëin digd zouden kunnen worden. Sommigen hunner zouden deze bemoeiingen beperkt willen zó n lot een terltregellng voor zeugen en het geven van export pi ''.tio9. Melk en zuivel Vele. leden gaven uiring aan hun ont stemming en bevreemding over liet belei-t der Regeering ten aanzien van de zuivel. Ofschoon leeds sedert jaren vaststaat, dat er een teveel aun melk is en de vee-af slachtingen. die hebben plaats gehad, daar in geen verandering hebben kunnen bren gen. heeft de Regeering nog steeds geen af doende maai regelen genomen oiu lot een be perking van de melkproductie te geraken. Men drong er op aan inzake de melkhe- perking eindelijk doortastende maatregelen te nemen. Gevraagd werd of de Regeering bereid i«, den boterafzet te Itevorderen door een voor schrift top stand te brengen, dat men tn restaurants, banketbakkerijen, enz. duide lijk moet aangeven, indien men mal garble of andere vetten dan boter gebruikt. Algemeen juichte men toe. dat voor ie groenten- en fruitteelt ook voor 1936 weder om een steunbedrag van 12 inillioeti is uit getrokken, en sprak de hoop uit, dat nu nok liet geheela verschil tusschen de werkelijke opbrengst en de richtprijzen zal worden uit gekeerd. Verscheidene leden uitten ernstige ci-iliek op het gevoerde beleid in zake de pluimveehouderij. Zij wilden uiter aard dezen Minister niet aansprakelijk stellen voor helgeen vóór diens optreden geschied is. doch het s'elde hen teleur, dat uit de uitlatingen van den Minister nog niet blijkt, dat hij de onjuistheid van de in het verleden gevoerde pluimvee- politiek inziet. Houten beeld van Erasmus Binnenkort naar Nederland? Uit Tokio wordt gemeld: Bij wijze van vredesafgezant zal Japan waarschijnlijk binnenkort een 3UU jaur oud houten beeld van Desi- derius Erasmus naar Nederland zen den. Het beeld werd door liet ecrsto Nederlandsclie schip, dat in 1600 Ja pan bezocht, meegebracht en is sinds dien bewaard in een provincialen Boeddhistischen tempel. Den laatsten tijd was liet beeld opgenomen in het Keizerlijk Museum te Tokio, waar het deel uitmaakte van „den nationalen schat". De gemeenteraad van Rotterdam, waar in Juli a.s. dc vierhonderdste sterfdag van Erasmus herdacht zal worden, heeft zich lot de Japansche regeering gewend, door tusschen komst van de Nederlandsclie lega tie in Tokio, met liet verzoek dit beeld van Erasmus tijdelijk te willen afstaan. Het departement van buitenlandsche zaken heelt het verzoek in gunstige overweging genomen. De eenige moeilijkheid is thans nog het verkrijgen van toestemming van de Commissie van clen Nationalen Srliat. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ridderkerk, W. Rijns burger te Oud-Beijerland. Te Nieuwe- Tonge, W. L. Mulder te Hoevelaken. Te Baambrugge, P. Six Dijkstra te Put en 't Waai en Hoenswijk. Aangenomen: Naar Kuinre (toez.), H. J. Pol, cand. en hulppred. te Sloten (A.'dam- West). GEREF. KERKEN Beroepen: Te Groningen (vac. Gispen), M. B. van 't Veer te Zevenbergen; (vao Miedema), P. van Strien te Haarlemmer meer (O.Z.). Aangenomen: Naar Hijken, cand. B. Timmer te Goes, GEREF. GEM. B e (1 a 11 k t: Voor Giessendam. M. Hof man te Krabbendijke Voor Aagtekerke II. Ligtenberg te Lisse Ds. J. WILLEMSE Hzn. Ds. J. Wjllemse Hzn., em.-predikant te Utrecht, herdacht vorige week zijn 50- jarige ambtsbediening. De Jubilaris werd in 1SS5 eandidaat in Groningen, om 10 Jan. 18S0 te 's-Heerenlioek in zijn eerste gemeente te worden beves tigd. Vandaar vertrok hij iu 1890 naar Har- dinxveld, welke standplaats in lSili met Kruiningen verwisseld werd. In 1916 deed de jubilaris zijn intrede te Oudenlxisrli, waar hem 1(1 Jan. 192.3, nu een diensttijd van precies 37 jaar eervol emeritaat ver leend werd. Ds. Willem se vestigde zich loon tc Utrecht. Dr. Otto Schabert f Bekende figuur uit de st:ijd tegen het bolsjewisme Te Nauheim, waar hij in verhand met zijn gezondheidstoestand vertoefde, is overleden de bekende Dr. Otto Schabert, van R g a. Dr. Schabert, die in ons land meermalen is opgetreden ten bate van de Russische Christenen, was een der bekendste figuren in den strijd tegen het Bolsjewisme. Hij heeft daarvoor per soonlijk veel moeten lijden, ook in do gevangenis. Van den arbeid, door Dr. Schabert ver richt ten behoeve zijner Russische mede christenen. heeft Dr. Krop, de leider van bet Comité van den BalUschen Rusland- arbeid, verteld in een destijds gehouden radio-mespraak. Die arln id beeft ertoe go- leid, dat gemiddeld 1000 gezinnen geregeld ondersteuning ontvingen, terwijl 43 predi kanten t waarvan 20 in de gevangenis) voor den ondergang in honger en ellende wei den behoed- Deze luilp\erlcening is tegelijk evangeli satiewerk: zij strekt zich ook uit tot de Russen, die door hun werkzaamheden fu seliers en houtvlot-bemanningen) in aanra king komen met de bewoners der grens staten. Kn bef was ook Dr. Schaberts stre ven, die grensbevolking te beschermen le gen liet opdringend Bolsjewisme. Ken der krachUgsto eentra van Dr. Scbaberts hulp actie is Dorpat. In zijn „Boek dor Martela ren'* heelt Ds. Schabert uitvoerig geschetst, welk een zee van rampen, geestelijk e i lichamelijk lijden over de Russische geloo- vigen gekomen is. Dat zijn arbeid erkend werd door autori teiten van de officieele Bussiscb-orthodoxe Kerk, hliikt uit bet oordeel van den aart bisschop Johannes te Riga. die niets dan waardeering had voor liet werk eii dc per soon van Schabert. LEGER DES HEILS Bezoek van Generaal Evangeline Booth Na een tournée in Canada en de Vereenigde Staten van Amerika is het nu officieel vastgesteld, dat Generaal Evangeline Booth ook in Holland enkele samenkomsten zal leiden. Te Amsterdam zal haar bij aan komst op Zaterdagavond 1 Februari om 21.07 aan het Centraal Station een openbaar welkom worden gegeven. Op Zondag 2 Februari des middags om 3.30 uur zal de Generaal in een bijeenkomst onder presidium van Jhr. Mr. D. J. de Geer in het Concertgebouw te Amsterdam een lezing houden over het onderwerp: „The World's Greatest Romance". Deze lezing wordt in het Hollandsch vertaald. Op Maandag 3 Februari zal Evangeline Booth in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage des avonds om 8 uur een lezing houden. Kerk en Staat in Duitschland Manifest tegen Staatsinmenging Als een begrijpelijk gevolg van de besluiten der Belijdenisbeweging, voor zoover zij door den z.g. Broederraad vertegenwoordigd wordt, hebben Zon dagmorgen te Berlijn 'n aantal predi kanten van den kansel een manifest voorgelezen, waarin opnieuw wordt afgewezen de inmenging van 't Rijks- ministerie voor Kerkelijke Zaken in de kerkelijke geschillen. In de uiter aard volle kerken, waar ook in civiel gekleede Gestapo-mannen aanwezig waren, is geen incident voorgevallen. In het manifest wordt, naar de Tel.-cor- respondent te Berlijn meldt. o.a. verklaard, „dat de publicaties in de Duitsche pers over den toestand en de gebeurtenissen op kerke lijk gebied in den laatsten tijd bij de ge meenteleden een volkomen onjuisten indruk hebben gewekt en dat vooral de voorstelling In de bladen, alsof de vrede in de kerk thans vrijwel is hersteld, in hooge mate mislei dend is". Wij hebben daarom ook de zinsnede over den „practisch reeds bereikten kerkvrede" in ons blad van 6 Jan. onder voorbe houd doorgegeven. De Tel.-correspondent constateert dat de voorstelling, alsof de Kerkstrijd ten einde is en minister KerrI 't pleit definitief gewonnen heeft, eenzijdig en voorbarig is. Alleen de partijen zijn thans zeer verschillend van om vang, omdat de groepen, waarvan Broeder- raad der Oud-Pruisische Unie thans de kern vormt, alleen gelaten worden in hun kamp om het principe der Vrije Kerk. In dezen strijd staan zij uiterlijk heel zwak: haar pu- bliciteitsmogelijkheden zijn ten eenenmale afgesneden; al haar mededeelingen aan de gemeenteleden moeten zij van den kansel verkondigen, op gevaar af, dat de politie tusschenbeide komt; haar gelden zijn iri beslag genomen en het is haar verbóden door collectes haar fondsen aan te vullen. In de commissies hebben zij geen werkelijke vertegenwoordigers meer, want de belijde nispredikanten, voor zoover zij in deze li chamen nog zitting hebben, nemen een uiterst gereserveerde houding aan. Innerlijk echter is hier een principieele strijd gaande en zoolang die bestaat, is van kerkvrede geen sprake.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3