PLAATSELIJK NIEUWS Voor Zeifschesrders Marktberichten* MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 15 JANUARI 1936 VERKOOPINGEN EEN GROOTE BRAND... VOORKOMEN EEN VAN DEZE KLEINEN MIDDELHARNIS. Zondag zal in de Geref. Kerk in beide diensten collecte worden ge houden voor de Vrije Universiteit te Am sterdam. iDe heer Van Leeuwen, ouderling der Geref. Kerk, is benoemd tot scriba. De trouwbus, welke geplaatst is op het gemeentehuis, heeft in 1935 opgebracht 82.27. Gevonden: door L. Blok Fz., bij het •tramstation een bankbiljet van f 10. Verlo ren: een rijwielbelastingmerk door A. van Dongen. J. Blok had het ongeluk bij het cement lossen bij de firma Dijkers te vallen en zijn voet te breken. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Tijdens een familiebezoek bij den heer Verbiest is de nieuwe fiets van mej. Ver- spulle, onderwijzeres te Nieuwe Tonge, ver dwenen. Zij had het rijwiel buiten neerge zet. De politie stelt een onderzoek in. Bevolking. Aantal inwoners op 1 Jan. 1935: 2291 mannen, 2332 vrouwen, totaal 4623. Vermeerdering: geboorten 39 m., inge komen 97 m., totaal 136; geboorten: 34 vr., ingekomen 114 vr., totaal 148 vr. Totaal 284. Vermindering: overleden 20 m., vertrokken 81 m., totaal 101 m. Overleden 20 vr., ver trokken 114 vr., totaal 134 vr. Totaal 235. Vermeerdering: 35 m., 14 vr., totaal 49. Aan tal inwoners 1 Jan. 1936: 2326 m., 2346 vr., totaal 4672. In het afgeloopen jaar kwamen door de schutsluis binnen 1336 schepen, met een ton neninhoud geladen 67.182 ton, ledig 54.931 ■ton; 1333 schepen verlieten de haven, gela den 81.380 ton, ledig 40.993 ton. Dinsdag 21 Jan. des avonds half 7 zal Sn de Geref. Gemeente optreden Ds. Lamain van Rotterdam-Zuid. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 11 Jan. 213 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 92 landar beiders en 121 personen van verschillende Vakken. OOLTGENSPLAAT. Voor de lichting 1937 Zijn 35 personen ingeschreven. Door de rijks- en gemeentepolitie zijn Sn 1935 tegen 247 personen processen-ver baal opgemaakt. Personen welke belijdenis des geloofs Sn de Ned. Herv. Kerk wenschen af te leg gen, kunnen zich Maandagavond tusschen 7 en 8 uur in het Vereenigingsgebouw „El- theto" aanmelden. De Ned. Herv. Jongelingsvereen. op Geref. gronslag Pred. 12 hoopt Donderdag 16 Jan. te 6.30 uur in het gebouw „Eltheto" haar jaarvergadering te houden. OUDE TONGE. Loop der bevolking over 1935. Bevolking op 1 Jan. 1935 1619 m., 1549 vr., totaal 3168; geboren 32 m., 28 vr., totaal 60; elders geboren, alhier woonachtig 2 m., 2 vr., totaal 4; gevestigd 12 m., 33 vr., totaal 45. Totaal 1665 m., 1612 vr., totaal 3277. Over leden 16 m., 13 vr., totaal 29; totaal 1649 m., 5599 vr., totaal 3248; vertrokken 27 m., 48 vr,. totaal 75. Bevolking op 31 Dec. 1935 1622 m., 1551 vr., totaal 3173. Levenloos aan- gegevenen 3 m., 1 vr., totaal 4; gesloten hu welijken 19, echtscheidingen 2. In de afgeliopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 180 landarbeiders, 1 transportarbei der en 11 landbouwknechts. Ter algemeene kennis wordt gebracht Öat vanaf Donderdag 16 Januari e.k. goed- koope margarine verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier C. Kik, Nieuwstraat alhier, te gen inlevering van bon no. 36. Vleesch in blik is thans verkrijgbaar bij mej. de wed. H. Kievit, Kaai, terwijl gehakt in blik bij den slager J. H. Doesburg, Molendijk alhier, te verkrijgen is. Onder voorzitterschap van den heer K. Van Asperen, hoofd der Geref. school, werd in het Ned. Herv. Vereen, gebouw de 7e jaarvergadering gehouden van de N. H. Jon gelingsvereen. „Timotheus". De eere-voorz., Ds. Verkerk, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Uit het jaarverslag van den secreataris bleek, dat het ledental gelijk gebleven was en dat 26 bijeenkomsten waren gehouden. Uit dat van den penningmeester dat het ba tig saldo f 77.62 bedroeg en uit dat van den bibliothecaris dat het aantal boeken 450 be draagt, w.o. 35 nieuwe. De heer Osseweijer hield een inleiding over Hand. 16 „De slotbewaarder van Filip- pi". De heer J. Hartog hield daarna een in leiding over Kerkgeschiedenis „John Knox". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting over diens jeugd, studie, opvoeding en sterven. Hierna waren aan de orde de gebruikelijke felicitaties. Het aanwezige mannenkoor gaf een viertal liederen ten beste. In de pauze volgde aanbieding van choco lademelk, koekjes en sigaren. De heer A. Fase hield een inleiding over Johan de Witt, de heer H. Bezemer over Paul Kruger, Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. De secretaris, de heer C. van Loon, be dankte als zoodanig wegens huwelijk. Na mens de geheele vereen, bood de heer van Asperen hem een fraai inktstel aan voor het vele goede werk voor de vereen, gedaan. De bijeenkomst werd door Ds. Verkerk met een kort woord en gebed gesloten. NIEUWE TONGE. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer W. Drooger Sr. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroe pen Ds. P. Mulder van Hoevelaken. Door B. en W. is aan I. Mosselman ver gunning verleend tot het verbouwen van een woonhuis aan den Ring alhier. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 60 werkloozen inge schreven. De vorige week werden van hier ver voerd 3800 balen uien, 500 balen peen. 3500 H.L. aardappelen, 600 H.L. poters. Het distributievleesch is deze week ver krijbaar bij W. Kievit, terwijl de goedkoope margarine verkrijgbaar is bij wed. Knöps. De prijs der eierkolen is alhier f 1.35 de H.L. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden de heer Vetter van Langstraat; alsdan zal er een collecte worden gehouden voor de Evangeli satie in de Langstraat. DIRKSLAND. J.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbemiddeling als werkloozen inge schreven: 173 landarbeiders, 7 timmerlieden, 4 schilders, 5 metselaars en 1 banketbakker. Totaal 190 tegen 181 de vorige week Zater dag. De oudejaarsavondcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier voor em. predikanten en predikantsweduwen en weezen bracht ruim f 30 op, terwijl de extra maandelijksche col lecte voor de kerk ruim f 37 opbracht. Door de commissie van winterbedeeling worden thans alhier ruim 40 gezinnen be deeld met giften in natura. -De Ned. Herv. Kerk alhier is thans ge heel van loopers voorzien. Door een onbe kende werd daarvoor een flink bedrag be schikbaar gesteld. Het aanzien der kerk is daardoor zeer vooruitgegaan. MELISSANT. Uitslag serieschieten B.V.L. op Donderdag 9 Jan.: L. W. Mijnders 46, D. Gootjes 45, C. v. Beek 45, A. Troost en P. L. de Vos 44, L. Goedegebuur 43, L. v. d. Nieu- wendijk, D. Sieling en P. Groenendijk 42, Joh. Troost, A. Doornhein en L. Wiegel 41, C. Vogelaar en L. v. Waasbergen 40, J. Krij ger en J. Wiegel 39 p., M. Wiegel, C. Nag- tegaal en C. Tieleman 38 p., M. Schans 37, M. Sieling en D. Doornhem 36 p., L. de Geus 34, J. J. Schans, S. A. Jonk, W. P. Vogelaar, I. Joppe en P. Struik 32 punten. Op Woensdag 15 Jan. 's avonds 6.30 uur zullen in de Ned. Herv. Kerk een 20-tal man nen- en vrouwenzitplaatsen worden ver kocht. Een- openbare vergadering van den Raad der gemeente is belegd tegen Woens dag a.s., des nam. 2.15 uur. HERRINGEN. We brengen onze lezers nogmaals onder de aandacht de Zendings avond die Woensdag 15 dezer om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk zal worden gehouden en waar als spreker zal optreden de eerw. heer van Weerden, zendeling vanwege den Geref. Zendingsbond onder de Toradja's van Mid- den-Celebes. De baten van dezen avond ko men geheel ten bate van den Geref. Zen dingsbond. De heer van Weerden, die een bijzonder begaafd spreker is, zal een en an der vertellen van het Zendingsterrein op Midden-Celebes. We vertrouwen dat ieder gaarne dezen spreker zal willen hooren. Te vens is dit een zeer mooie gelegenheid iets bij te dragen tot het heerlijke werk der zen ding. Volwassenen hebben toegang voor slechts f 0.10 per persoon, kinderen 5 cent. Ook bestaat die avond gelegenheid zich op te geven als lid tegen een minimum-contri butie van slechts f 1 per jaar, waarvoor men dan bovendien nog maandelijks gratis het Zendingsblad „Alle den Volcke" ontvangt. Eigenaars of houders van een twee jarige of oudere hengst, worden herinnerd aan de in art. 23 der paardenwet 1918 Staats blad no. 419 opgelegde verplichting om h'i t- van bij dep burgemeester der gemeente hun ner inwoning aangifte te doen binnen een maand, nadat de hengst twee jaar is gewor den of in hun bezit is gekomen. Deze aan gifte moet bovendien elk jaar geschieden voor 1 Februari. De Chr. Zangvereen. (dir. E. Slis) mocht vorige week na afloop der gehouden zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk van den eerw. heer Overweel een geschenk in ontvangst nemen, bestaande uit een fraai waterstel, hetgeen onder dank werd aan vaard. De afd. Herkingen van de „Macht van 't Kleine" mocht Over 't 4e kwartaal van 1935 aan contributies inzamelen de som van f 17.10. Door het district Flakkee van de Ned. Chr. Lanrbeidersbond zal in begin Febr. een districtsvergadering worden gehouden te Middelharnis. De heer B. de Gast, die gedurende en kele weken in het ziekenhuis te Dirksland werd verpleegd, is vorige week, aanvankelijk hersteld, bij zijn familie teruggekeerd. OUDDORP. De afgeloopen week werden van hier per tram en scheepsgelegenheid ver voerd ruim 1200 balen uien, 70 balen sjalot ten, ruim 400 H.L. blauwe aardappelen en 150 H.L. eigenheimeraardappelen. Naar wij vernemen is de cichoreimarkt vast gebleven. Disponibele koopwaar is ge vraagd op 69 fr. voor de levering Maart, voor April wordt 73 fr. genoteerd, voor de oogst van dit jaar 70 fr. De vastheid der markt is toe te schrijven aan de vaste notee ringen der andere landbouwproducten. Naar wij vernemen zal op Donderdag 16 Januari om 7 uur in hotel Spee een open bare vergadering worden gehouden van de Vrijheidsbond. Sprekers zijn de heeren Mr. G. A. Boon en H. Groenewoud. Onze dorpsgenoot J. Hekman, die hoofd der o. 1. school te Middelharnis is geweest, en wegens opheffing eener school aldaar wachtgelder was, is nu tijdelijk benoemd aan de o. 1. school te Nieuwenhoorn. Het is deze week de tijd dat de tabaks belasting betaald moet worden. Dit njoet ge schieden per giro bij den Rijksontvanger te Middelharnis. Als men in deze gemeente gaat venten en geen vergunning daartoe heeft van het hoofd der gemeente, heeft men kans een proces-verbaal op te loopen. Dat ondervond tenminste een koopman uit Middelharnis. Onder de gevonden voorwerpen behoo- ren een rijwielbelastingmerk en een wit kinder truitje. Inlichtingen bij C. de Mooij. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling ingeschreven 163 werkloozen. De Flakk. Autobus-onderneming Wes telijk Flakkee heeft het afgeloopen jaar ruim 6000 personen vervoerd. Er is eenige opleving in het mosselbe- drijf; zoodoende zullen er wel meer zich toe gaan leggen op dit bedrijf. Het is aange raden eerst inlichtingen aan te vragen bij de Ned. Visscherij-Centrale te 's-Gravenhage. De vorige week zijn hier de eerste sja lotten gepoot. Op Woensdagen 8 en 15 Januari 1936, bei de dagen 's nam. 3 uur te Herkingen, resp. in de herbergen van gebr. Verschoor en J. M. v ,d. Velde, veiling en afslag, van a. 6.04.52 H.A. (13 Gem. 49 R.V.M.) bouw land te Herkingen in den polder Oud-Her- kingen, kadaster no. 643, 644 en 646 t.m. 649 en 1346, in 4 perceelen en combinaties; b. 1.72.30 H.A. (3 Gem. 226 R.V.M.) bouw land te Herkingen in den polder Oud-Her- kingen, kadaster no. 569, in 1 perceel, toe- behoorend aan den heer L. van Beek Lzn. te Dirksland. Dadelijk te aanvaarden. Notaris COSTERMAN. Donderdag 16 Januari, des namiddags half twee uur te Ouddorp, op den Molenblok, ten verzoeke van mejuffrouw Kaatje Padmos Md., om contant geld, van afbraak van een schuur. Notaris VAN DEN BERG. LEIDDRAAD VOOR LAND EN TUINBOUW-ONDERWIJS Dezer dagen werd aan de „Leiddraad voor het Land- en Tuinbouwonderwijs" een nieuw deeltje toegevoegd, getiteld „Bedrijfs leer voor de practijk", van de hand van den heer M. B. Smits, lioofd der L. L. te Som- melsdijk. Serie B. no. 26, uitgegeven hij Tjecnk-Willink, Zwolle. Prijs f 1.35. In het voorbericht merkt schrijver op dat het werkje bestemd is voor de gemengde en akkerbouwbedrijven op de klei; .liet bedoel' niet een complete bedrijfsleer te zijn, maar alleen enkele belangrijke hoofdstukken daar uit te belichten. Waar schrijver zich beperkt tot uitslui tend „privatvvirtschaftliche" beschouwingen iiet bezien der problemen van het stand punt van den bedrijfsvoerder dus, is 't mo gelijk in betrekkelijk klein bestek, het hoek je telt ruim honderd bladzijden, alle moge iijko vraagstukken, die zich in onze bedrij ven voordoen, te behandelen en op tailooze bedrijfskwesties de aandacht te vestigen Een groot aantal cijfervoorbeelden verdui delijkt de beschouwingen; normen worden niet gegeven, voorbeeld van berekening is hot uitsluitend doel. Mogen de voorheelden navolging vinden! Zelf cijferen en eikaars becijferingen verge lijken! Een ieder, oud en jong, zij dit werk je ter nauwgezette bestudeering aanbevolen. Ir. J. B. M De Emballagefabriek en Hout handel aan den Kreekweg in groot gevaar Het vuur werd snel de kop ingedrukt Gisteravond omstreeks half tien is brand uitgebroken in de groote hout opslagloods van de N.V. Emballage fabriek en Houthandel aan den Kreek- weg 105. Een surveilleerend agent van po- litie, zoomede eenige andere voorbij gangers zagen op dat tijdstip rook te voorschijn komen uit de houten ja- lousle-wand; direct daarop schoten de vlammen al naar bniten. De houtloods, die een afmeting heeft van 80 X 166 M. en waarin het gezaagde hout tot 15 M. hoogte lag opgetast, bleek in groot gevaar te ver- keeren. De ontdokkers van den brand snelden naar het portiershuisje, dat 100 M. verder gelegen was en waarschuwden \an daar uit de alarm-centrale van de brandweer. Nog vóór deze middel-alarm had gemaakt, waren echter reeds de slangenwagens 50 en 40 op eigen gelegenheid uitgerukt. Brand meester S. Biicher onderkende onmiddellijk het gevaar en gaf last een der deuren en een deel van oe wand open te hakken om snel met twee slangen water te kunnen ge ven op het vuur, dat blijkbaar vlak achter den zijwand aan den Kreekweg woedde. Het gerucht „Van der Lugt staat in brand" had zicli ondertusschen met razen de snelheid door Feijenoord verspreid. l)e alarm-centrale aan het Groote Kerkplein werd overstroomd met brandmeldingen en maakte daarom op eigen initiatief middel- alarm en zond een motorspuit uit om zoo noodig het groote materiaal in eens te kun nen laten bijvallen. Ook eeli reserve auto rukte uit. Van alle kanten kwam op den Kreekweg brandweermateriaal enpubliek op zetten. Dat laatste behoeft geen verwondering te wekken. Oude herinneringen De melding „brand bij v.d. Lugt" roept bij alle Rotterdammers, vooral de oudoren, herinneringen op aan den onvergelijkelijken brand van 2 Nov. 1902 aan de Prins Hendrikkade, die zoo fel was, dat men uit Den Haag naar Delft reed om den brand, die daar zou woeden, te bezichtigen om in Delft tot cle ontdekking te ko men, dat in Rotterdam het vuur te keer ging. .„Brand-bij v.. d. Lugt" is ook nu hog Üe kreet/oio alle brandweerlieden cn bij de brandweer geïnteresseerden en wie is dat in Rotterdam niet doet likkebaarden bij de gedachte aan een brand, die vijf weken achter een de aandacht vroeg van de spuit gasten! Zoo was het in 1012, toen inderdaad bij deze firma opnieuw een felle brand uitbrak, zoo was het ook nu. Het publiek stroomde toe. Snel bedwongen Ook nu zag de situatie er aanvanke lijk zeer dreigend uit. Hoofdman W. A. Keeman, die de leiding van den heer Biicher overnam, constateerde, dat een „vak" gezaagd hout van ongeveer 20 M. lengte en 10 M. hoogte aan de Zuidzijde van de groote houtloods in lichter laaien stond. De brandweerlieden waren echter al binnen gedrongen en met drie stra len op de waterleiding, twee van slangenwagen 50 en een van slangen wagen 40 werd het vuur krachtig aan gepakt enmet succes. Na korten tijd slaagde men er in de verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan en was er meer rook dan vuur te zien, Hoe fel het vuur echter in korten tijd had voortgevretcn bleek toen de schijnwer pers van do afd. brandbluschmiddelen er bij te pas kwamen. Heel het aangetaste houtvak was één zwart geblakerde wand geworden. De brandweerlieden haalden voorzichtig heidshalve een stapel rechtopstaande plan ken weg en nu bleek, dat daarachter nog een felle vuurhaard zijn vernielend werk verrichtte en een nieuwe uitbarsting van de nu teruggedrongen vlammen kon veroor zaken. De brandweer onderkende echter te juister tijd het gevaar en wist door snelle watertoevoer een nieuwe aanval van liet vuur te voorkomen. Tot in de uiterste hoeken werd door de brandweer doorgedrongen en men klauterde boven op de smeulende houtstapels om e-lk reetje van vuur op te sporen en te vernie tigen. Omstreeks half eif kon men zeggen den brancl meester te zijn. Slangenwagen 50 bleef echter toen op dat tijdstip liet andere brand weecmateriaal inrukte, nog in re serve achter. Men kon nu eenmaal bij een houtbrand niet weten Behalve liet reeds genoemde materieel waren ter plaatse nog verschenen de slan genwagens 5S, 38, motorspuit I, de motor- reservewagen, slw. 59, 51, 39 en 42. Hoofdman Keeman word geassisteerd door zijn collega's v. Sillevoldt en Bakker. Dat het gerucht van den brand direct snel was verder gegaan, bleek uit oe tegen woordigheid van opperbrandmoester Schaafsma uit Schiedam. Het talrijke publiek kon door de politie, onder leiding vara inspecteur Kruyt op ge makkelijke wijze achter de hekkon van de viaduct op den Kreekweg worden gehou den. Alleen had men nog wat last met de ordemaatregelen op lint brandterrein zelf. Inspecteur Jansen van den justitieelen dienst van het bureau Nassaukade, heeft het onderzoek naar de oorzaak van den brand, waaromtrent, nog niets definitiefs vast staat, in haaiden genomen. De brand moge geen grooten omvang hebben genomen, ze mag desondanks mot cere in de annalen van de Rotterdamsche vrijwillige brandweer worden vermeld, om dat door het zeer snel ingrijpen van de met het handige materieel toegeijtde brandweer lieden waarschijnlijk een catastrophe als van vroeger jaren kon worden voorkomen. Zwitsersche vrouw over Duitsche grens gelokt! De Zwitsersche bladen melden, dat op 11 October van het vorige jaar de vrouw van den Zwitserschen arbeider VVermolinger te Bazc! door middel van een gefingeerden brief der Gestapo naar Wyhlen op Duit- schon bodem gelokt werd, waar zij gearres teerd is. Vandaar werd zij naar Loerraeli gebracht; bij het eerste verhoor verweet men haar, dat zij koeriersdiensten voor de com munisten verrichtte. De vrouw verklaarde, rin* zij onschuldig was en zich in het geheel niet met politiek bezig hield. Toen op 14 Oct. de politie te Bazel inlichtingen om trent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duitsche ziido, niets van haar te weten. Than= is bekend gew orden, dat Frau Wer- melinger dezer dagen te Bazel is terugge keerd. Van Loerrach was zij naar Freiberg vandaar naar Frankfort en ten slotte naar Kassei gebracht. Een brief, dien zij op 21 Oct. aart den Zwitserschen consul te Frank fort had gezonden, aldus de bladen, is daar eerst op 19 Nov. aangekomen. Op 3 en 4 Jan. heeft voor het volksgerecht te Kassei het proces plaats gehad tegen deze vrouw en degenen, die van iredeplichtig- heid beschuldigd waren. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uit het onder zoek bleek, aat de vrouw volkomen onschul dig was; zij is dan ook vrijgesproken, nadat een halt' jaar tuchthuisstraf tegen haar was geëischt De vrouw verklaart, dat haar bij haar verhoor door de Gestapo te Loerrach werd medegedeeld, dat de Gestapo haar menschen in Bazel heeft en precies weet, wat daar gebeurt. Dit kan natuurlijk ook eenvoudig een middel tot intimideering zijn geweest. Italiaansche protesten in Amerika President Roosevelt, het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken en oen aantal leden van den Amerikaanschen Senaat hebben bijna gelijkluidende brieven ontvangen, afkomstig van in de Ver. Sta ten wonende Italianen, waarin geprotes teerd wordt tegen het feit, dat „de Ameri kaansche regeering zich bemoeit met de kwestie der Europeesclie sancties en met de politiek van een embargo". Op het Witte Huis worden 500 tot 1000 van dergelijke protestbrieven per dag ont vangen. Bloedige dagen in Peking Er hebben massa-executies plaats De laatste dagen zijn er in Peking bui tengewoon veel openbare 'en geheime exe cuties ten uitvoer gelegd. Alleen reeds sinds het begin van deze week werden 204 openbare terechtstellingen voltrokken. Naar verluidt zouden nog aanzienlijk meer te rechtstellingen verwacht kunnen worden. Ofschoon de ter dood gebrachten voor het grootste gedeelte gewone misdadigers wa ren, bevinden zich onder hen toch ook vele personen, die deel hadden genomen aan opstandige pogingen gelijk aan die >n Hsiang Uo Sien. in de districten Woe Tsjoeng Sjen, Joeng Tsjing Sien en andere plaatsen buiten de gedemilitariseerde zóne. Het lot van de geëxecuteerden is ook reeds aangezegd aan de z.g. Lioekuurtang- handicten, van wie reeds 50 in handen ge vallen zijn van de Chineesche militairen. Effectenzwendel in België Vier millioen francs verduisterd De Brusselsche politie is op het spoor ge komen van een reusachtige zwendel-affaire, met vertakkingen in Brussel en Parijs. Twee makelaars van oe Brusselsche beurs en twee te Parijs woonachtige bankiers zijn in verband met deze zaak gearresteerd. Het bedrag, dat bij deze affaire betrokken is, be draagt meer dan vier millioen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddellijk een einde gemaakt aan de activiteit van een financieel blaadje, „Catiseries de Quin- zaine" genaamd, dat in deze zaak de hand heeft gehad, door voor bepaalde fondsen re clame te maken en zijn klanten aan te sporen tot het doen van contante- ten ter mijnzaken. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De prijzen der Zeeuwsche bonten en blau wen brokkelde iets af, andere soorten zonder eenige verandering. De verkoop gaat slecht en de vraag is niet groot. Wilt ge uw aardappelen naar Amsterdam zenden, men vrage zonder eenige verbinding' of kosten inlichtingen bij Makelaar Jac, Knoop. Zeeuwsche bonten f 2.502.70, dito blau wen f 2.502.70, dito eigenheimers f 2.2.10 dito roodstar f 22.20, blauwe en bonte po ters f 1.601.80, alle soorten bonken f 1.70— 1.80, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.801.90, dito bonten f 2.602.80, Flakk. eigenheimers f 22.10, dito poters f 1.60 1.70, Spuische eigenheimers f 22.20, dito poters f 1.601.70, Hillegommer zandaard- appelen f 2.102.80, Anna Pauwlowna zand met ringvuur f 1.75, zonder f 2.502.80, al les per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuw- landsche zandaardappelen in balen van 50 kilo f 2.903, roodstar f 2.753, blanke bintjes niet te grof f 33.50, bonken f 2.40 2.60, goedkoope soorten met een klein ge brek gevraagd, CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 10 Januari Armgaard f 5.5012.20, zoete Bellefleurs 56.10, Lauwtjesperen f 6.206.90, zoete ap pels f 99.50, Bergamotten f 8.5014-70, veldsla f 56.60, witlof f 15.6016, knolra pen f 22.30, spruiten f 15.5017.20, kroten f 2.302.80, boerenkool f 6.60, alles per 100 kilo. Eieren: Kippeneieren 5960 kilo f 3.65—3.75, idem 57—58 kilo f 3.50—3.60, idem 4850 kilo f 33.10, eendeneieren f 3.10—3.20. AMSTERDAM, 15 Jan. Vee. Aanvoeren en prijzen. 564 vette koeien, le 'kw. 4852 ct, 2e kw. 4216 ct, 3e kw. 3240 ct, per kg. slacht- grew.; 70 melk- en kalfkoeien flSO195 per et.; 117 vette kalveren, 2e kw. 6070 ct, 3e kw. 45 58 ct. per k>g. lev. gew.; 51 nuckt. kalveren f 4,507.50. 69 schapen en lammeren, schapen f 1620, lammeren f 1215, per stek; 577 var kens; vleeschvarkens (90-110 kg.) 4647 ct, id« zwiinrJere 4546 ct. vette varkens 5445 ct* per kg. slachtg^w.25 paarden f 70100 p. st. Runderen behoorlijk,*, aanvoer, doch minder dan vorige week. handel sleeepend, weinig bes te melkkoeien, iets groot ere aanvoer, handel stil. Ve'te kalveren redelijke aanvoer, geen le kw., handel steg, prijzen nagenoeg onveran derd. Nuchtere kalveren redelijke aanvoer, han dei vleg, constante prijzen. Schapen ruimere aanvoer, handel gedrukt, lioogere prqzen. Var kens ruieme aanvoer, handel stil, nauwelUks prU3houdend, en enkele boven hoogste notee* ring. Paard ensalle aanvoer en handel. Aardappelen. Zeeuwsche eigenh. f 22.2J, id. bonrten en blauwen f 2.602.90, id. poters f 1.70 1.90, Friesche borgers f 22.25, Andijker bonten en blaewen f 2.30—2.50. Drentsehe zand f 2.10 2.30, duinzand f 3.50—3.75, alles per H.L. Aan voer 185.600 Kg. ROTTERDAM, 13 Jan. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd totaal 2764 diereu. t. w.: 639 vette runderen, 236 vette kalveren, 4 nucht. kalveern, 1010 schapen o flammereu, 87-5 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien it 46 c., 2e kw. tot 42 c, 3e kw 2834 c., vette ossen tot 44 c, 2e kw tot 42 c., 3e kw 3236 c. vette kalveren tot 98 c, 2e kw tot 88 c. 3e kw 65— 70 c., varkens (levend gew.) 3687o, schapen 293640c, lammeren 283641 e. Schapen f 101418, lammeren f 611-15 per_ stuk. Koeien: aanvoer iets ruimer, handel kalm. prijzen iets minder. E enbeste koe tot 51 c.. en een beste os nog tot 46 c boven noteering. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel sti-oef, prij sen iets lager dan Dinsdag 7 Jan., een best kalf ging nog tot 112 c. boven not. Varkens: aanvoer aanmerkelijk ruimer, han del matig, iets lager prijzen. Schapen en lamineren: aanvoer korter, han del redelijk, priiqzen van schapen onveranderd alleen beste lammeren iets duurder. Een partij schapen werden verkocht voor export. ROTTERDAM, 13 Jan. Aardappelen. Brielsche eigenh. f 1-902.20, Zeeuwsche blauwe f 2.20— 2.50, id. eigenh. 1.802, id. bonte f 2 20—2.50, bonte en bi. poters f 1.251.50, eigenh poters f 1.251.50, Bevelanders fl.701.90, zandaard appelen 3%4 ct per kg. Aanvoer redelijk, kal me vraag. „'Aiuile Verburg, doorwerken!" De stem van juffrouw Branders, kalm, maar gebiedend, stoot, door de stilte van (ten triesten wintel-middag. Enkele hoofd jes heffen zich uit hun houding van inge spannen werken, enkele oogenparen blikken nieuwsgierig naar het bieeke kind, dat, schuldbewust, zich schuw voorover buigt, het linkerarmpje om het schrift, het rech terhandje in druk beweeg van cijfertjes maken, zonder nadenken, met één doel nu, klaar te komen, als de anderen, die al zoo veel verder zijn, die ook kennen de voor haar zoo moelijke sommen. Och. als de juf frouw ze nog maar eens weer verklaarde, Kooais daar straks, toen had zij ze toch wel begrepen, maar nu weet zij er niets meer van. Natuurlijk maakt zij ze allemaal fout en zal zij ze thuis wel moeten overmaken, maar dat is niet erg; moeder zal er bij zit ten en telkens weer zeggen, hoe ze doen moet. Dat kon de juffrouw niet doen, neen, vast niet.. Die had het veel te druk. Kijk ze een massa schriften voor zich hebben. Die moeten allemaal nog nagekeken! Ja, en de juffrouw zei ook altijd: „opletten als ik ze behandel, dan ken je ze wei". En moeder zei ook, dat de juffrouw ales niet honderd maal kon zeggen voor één --i'n dom kindje. De juffrouw werd wel heel boos, om dat Annie zoo vaak zat te droomen en dat Vond het kleine ding verschrikkelijk. Want e, dig juffrouw, za hield zooveel ,yan haar. Zo zou zoo graag heel knap willen zijn en dan altijd bij de juffrouw willen wezen en alles voor Ihaar doen. Hé ja, de juffrouw bij hen in huis en dan zij, Annie, tiaar 's mor gens roepen en een kopje thee brengen, zoo als ze dat tante Bets altijd deed, tante Bets, die ook juffrouw was, maar niet bier, in een andere stad. Tante Bets kwam altijd in de vacantie iogeeren en dan hielp ze Annie met leeren. Daarom ook was ze nog nooit blijven zitten, al was ze niet zoo knap. O hé, tante Bets gaf zoo leuk les, net als Moeder. Maar dat was ook een tante! Tegen de kin dertjes waar ze „juffrouw" was, zou ze ook wei hce! anders doen. Hé ja, de juffrouw bij hen thuis en dan met eten naast haar zitten en „Annie Verburg, nu waarschuw ik je voor het laatst. Dat gedroom moet uit zijn". Er is boosheid in Jo Branders' stem. Dat vervelende kind ook! Altijd het laatst klaar! De helft van den tijd haar werk onvoldoen de. Even blijft zo kijken naar het gebogen figuurtje. Ja, nu werkt ze dooi' en al die ruim veertig kleintjes zijn druk aan den gang. Gelukkig maar! De stapel schriften moet klaar. Vanavond heeft ze geen tijd 1 Geen denken aan! Ze studeert voor de hoofd akte. Werken moet ze, zooveel ze kan. Ze wil niet zakken, beslist niet. Straks, als 't klokje van vieren het bevrijdingsuur jubelt, jaagt ze naar huis. Dan begint haar dag pas. Dan met haar hoeken voor zich, voelt ze zich weer zno jong, zoo heerlijk jong, als in de lcweekelingentijd. Bij haar boeken, daar voelt ze, dat ze vooruit komt. Dat is wat anders dan het zeurig lesgeven on school, hef honderd maal herhalen van dui zend doodgewone dingen. O, nu al, voor .haar kias, achter baar schriften, donkt ze aan wat de avond haar brengen zal. Eerst sommen maken en zien, ze in den examen tijd af te krijgen en dan een opstel over het middeleeuwscli lied, een heerlijk onderwerp, zoo mooi, die middeleeuwsche literatuur. Ilé als je eens enkel letterkunde zou studee- renl Niet al die vervelende dingen er bij. Wat kon haar geschiedenis en aardrijks kunde schelen! En dan opvoedkunde! Dat was heelemaal zoo'n miserabele boel. Niet uit elkaar te houden. Voor de onderwijzers akte had ze er al het land aan gehad, maar nu er voor de hoofdakte zooveel bijkwam! En ze had er indertijd onvoldoende voor gehaald! Dat wou ze nu toch liefst niet weer beleven. Even trekt een minachtend lachje over haar gezicht. „Paodagogiek moet het voornaamste zijn voor aanstaande opvoe ders", zei hun oude leeraar op de Kweek altijd. Onzin! Zij was er onvoldoende in en maar wat een beste onderwijzeres. Moest je dien Harmsen hebben! De kerel haalde een negen en een pan, dat het in z'n klas was! Bar, gewoon. Nee, dan mochten zij bij haar komen. Nog zoo jong, twintig pas, en wat een beste klas. En orde? Kijk ze maar eens werken! Niemand, die een woord durft zeg gen, niemand, die het in z'n hoofd zou balen, eens even af te kijken. Ja, ze had er den schrik onder! 't Was een bandeloos troepje, toen zij ze, nu bijna een jaar ge ledon, uit twee kreeg. Daar waren ze aan „vrije" tucht gewoon geweest. Om te gie ren! Wanorde, anders niet! Maar ze had ze er gauw onder gehad. De ouders, ja, die vonden haar wel eens wat te streng, maai de „baas" en het bestuur, waren wat tevre den over haar. En had onlangs de inspe"- teur niet gezegd, dat er in don heelon om trek niet één derde ltlas zóó yer wasl Hé, of 't nooit vier uur werd. De schrif ten waren nu klaar. Gelukkig, want ze kon haast niet meer zien. Zulk een akelig don ker weer ook! Aanstonds zou je wel weer krijgen: „juffrouw, ik kan niet. meer zien!" Nou, ze stak voor dat oogenblik geen licht meer aan. Zoo'n werk! Al die gordijnen dicht trekken! En enkel de luien waren nog bezig. De vluggen zaten al een poosje te wachten, kaarsrecht, de armen hoog opge trokken op den rug. Wacht, ze kon nog wel even Bijbeische geschiedenis nakijken voor morgenochtend. Ja, dan hoefde ze niet vóór negenen te komen, kon ze misschien vóór schooltijd thuis nog een uurtje werken. O, ze hoofde alleen de hoofdzaken maar even door te zien. Vertellen kon ze heel goed. Dat zouden weinigen haar verbeteren. Dat was trouwens het eenige, wat ze graag deed. Mooie woorden gebruiken, mooie zinnen maken. Jammer, dat dit tot zulke kinderen nog niet zoo doordrong. Maar ze genoot er zelf van en daarom deed zc het zoo goed mogelijk. De schoolbel was nog niet uitgeklingeld, toen haar „eerbiedig" in één seconde alle handjes vouwde en alle oogjes sloot. Toen dankte Jo Branders en vroeg verge ving voor bedreven zonden van luiheid, on oplettendheid en voor het, niet zóó gewerkt te hebben, als mogelijk was. Zoo'n gebed hoorde immers ook bij den sleur van allen dag? II. Annie Verburg zit thuis hij moeder. Eigen lijk inoesi ze al lang in bed liggen, maar ze had zooveel te doen. Eerst jaartallen leeren. 't Ging nooit heel vlug, maar dezen avond was liet al bijzonder slecht gegaan. Ze was ook zoo erg verkouden. Haar borst deed zoo'n pijn en haar hoofdje bonsde. En de broertjes waren zoo druk geweest, had den haar telkens gehinderd. Nu moet ze nog sommen overmaken. Zc is er al aan bezig geweest, maar 't ging niet. „Mopst ze maar wachten, tot de jongens in hed lagen", had moeder gezegd, dan zou zij haar helpen, 't Gebeurde wel meer, dat ze zoo saampjes hij de tafel zaten, moeder en zij. Vader moesi dikwijls naar een ver gadering 's avonds en dan voelde Annie zich zoo echt moeders oudste. Dan werden de sommetjes overgemaakt en als ze knap was geweest en gauw zo af had, vertelde moeder nog wel eens een klein verhaaltje of zon gen ze samen een versje. Ja, dat was altijd heel gezellig, maar vanavond, nee, nou was ze toch liever naar bed gegaan. Juffrouw Verburg merkt heel goed, dat haar kleine meid niet is, zooals ze wezen moet. Zóó lang had ze nog nooit met baai- jaartallen zitten tobben en feitelijk kende zij ze nog niet goed. En nu die sommen) 't Was of het kind niets meer snapte. Even kwam ze in verzoeking, haar de antwoor den gewoon te zeggen, maar daarmee leerde ze niet en Annie zelf zou 't ook beslist niet willen, 't Kind had een sterk eerlijkheids gevoel. „Kom, Annie, nog maar eens!" Met ver nieuwde moed gaat ze verklaren, de eenvou dige dingen, die bet kind anders wel weet, maar als een hevige hoestbui de magere schoudertjes doet schokken, als ze hoort, hoe het smalle borstje hijgt, zegt ze: „kom zusje 'k zoti maar naar bed gaan; als je mo-gen zóó hoest mag je todh niet naar school",. „O, moeder", angstigt de kleine ,,'k za! wel weer beter zijn: 'k word nog dommer, als ik thuis blijf". „Ja. maar nou bon je ziek; als je werke lijk morgen heter bent, zal ik je wel een briefje voor de juffrouw meegeven, dat je heuscb niet leeren kon vanavond". Annie barst in huiion uit. „O, maar moe der, ze zal boos zijn; ze heeft vandaag al ge zegd, dat ze nooit zoo'n naar kind heeft ge zien, als ik ben". „Dat vorvelende mensdh..." Juffrouw Verburg zegt nooit zoo iets Wat ze van de juffrouw denkt... nou ja, dat denkt ze, maar zoo iets zeggen, waar Anrile hii is, neen, nooit nog deed ze het. „'t Ge zag moet je tegenover de kinderen hoog houden", is haar leuze. Ze schrikt, als de woorden er uit zijn, schrikt nog meer, als ze ziet het gezichtje van haar kind. De tra nende oogen angstig groot, den mond wijd open, staart de kleine haar aan. „Moeder, ze is niet vervelend, ik hour) zóóveel van haar, ik wil..." Een nieuwe hoestbui smoort het bevend stemmetje. „Nou, stil maar, kindje, moeder meende Ihet niet zoo erg, maar zie je, ik maak mo ongerust over je; je lijkt zoo ziek! Kom, laat ik je nou naar bed brengen". Als dien avond moeder nog eens kijken gaat, schrikt ze. zóó org is ,'t met Annie en, als vader thuiskomt- wordt de dokter nog gehaald. „Longontsteking", constateert hij. De ouders waken; het kindje ijlt: „Zo is zoo liof, moeder! Ik houd zooveel van haar", (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2