ANK Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES 3 E R 336 pT'S DEL TERDAM N.V. K00PING >ELS TERIJEIM, mpo WOENSDAG 15 JANUARI 1936 50E JAARGANG N°. 4263 HET VREDESPLAN HOARE-LAVAL KANTONGERECHT SOMMELSDIJK UWERIJ rERDAM 11005 en 1194C VERKOOP HANDS UBELEN OON 41536 OT 1 UUR VERKOOP fill 16IS, v.m. 10 uur n verkocht: 'cd. 5. S. to iluiis, lJng. c.a. Slunp- ai Jnpnnwoh meublement tcnaiNsiuice- Delftseh rin. Plated; Dressoirs, a. Kasten, srs; Pendu- Glaswerk; TapUten en erg'ordünen, ltaden en enz. aaiikaiuers» ht: itels; lïont- i an lts, It on t- f werking, uur. lilingebouw: lieden der RAF1SCHE van leden moderne Sung vrij. der zeker- JHOLEN 3ii kantore 16 ling jk geacht uit Tokio, dat bladen plot- Iio toon valt mbliceeren een het Engelsche de Japansehe zicli meester losde" Britsche jelegd op het verval" van in staat, zijn len, terwijl Ja- led heeft, der Boeddhis- Engeland geen volgen. Het inde naties zoo ebruik te ma de. roem in" levert van Baldwin, ot en het leger blad zegt, dat wonsclit te tonclusie, dat inflict kunnen /ikke ling naar :egt de „Daily liet met name, op de noodza- Japan, dat zijn nen bergen. is 30 cent r IS GOED' oh officier een ten en ernstig :ident het vol- die in den zagen eiu ir de deur van zijn oistool en gewond neer- rzamelde, nam ïgen den aan- nigte met zijn :htte weer het eerde den of- ioch deze wei- tsche militaire i liet afgeloo francs meer hetgeen in n de reusach- n. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAltttilJAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 by vooruitbetaling. BUITENRAND by vooruitbetaling J 8.50 per jaar AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN U1K.EVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMEUSDIJK Tel. interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverieiitien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrydagmorgen uur. Adverteniiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. STAD EN PLATTELAND Het is een zegen om te wonen op het platteland. Door velen wordt dat niet be grepen of besefrt. Dan denkt men altijd dat het leven ln de stad het ware is, dut de bevolking van liet platteland achterlijk is, enz. Dat is met waar. De christelijke traditie •werkt op het platteland veel verder en veel dieper dan in de stad. Reeds in de Bijbel vinden wij, dat de uit gieting der zonde in de stad veel grooter is, in de symboliek der H. Schrift wordt zij geteekend ais de goddelooze macht, welke zich tegen Christus' koninkrijk overstelt. Babylon is het zinnebeeld en type van het anti-christelijk karakter hetwelk zich door de eeuwen heen geopenbaard heeft en het welk nu steeds driester naar voren tracht te dringen. Ook bij de stembus spreken de cijfers van het platteland veel meer voor de bewaring van de christelijke beginselen. In Amsterdam is eeri derde der bevolking onkerkelijk. Ontzettend zijn de toestanden welke straks daaruit voort zullen komen. Nu is het niet onze bedoeling een vemieti gend oordeel over de stad uit te spreken en daarentegen het platteland te verheerlijken Daar is geen reden voor, want ook daar openbaart zich de achteruitgang op een ontstellende wijze, zij het mogelijk in eenigs zins andere vormen en verhoudingen. Maar toch kiest nog het volk in brecde lagen voor de godsdienst Trots alle zonde en tekortkoming schuilt er in onze platte landsbevolking nog een conserveercnde kracht. Mits zij zich niet mee laat voeren ln den stroom van afglijding, mits zij vasthoudt aan de traditie, aan het geloof der vaderen, zal er een kracht van het geloovig belijden der eenvoudigen uit kunnen gaan, welke ons land en volk ten zegen zal kunnen strekken. Daartoe is echter noodig dat wij ons kalm heraden om ons op te maken en ons te ge ven aan den strijd der beginselen. Niet al leen het oude verheerlijken omdat het oud is, want dat verstart ons. De beginselen van Gods Woord moeten ons geestelijk eigendom worden. Daaruit moeten wij weer leeren leven, daaruit moeten wij als uit de bron leeren onze kracht tè putten. Alleen als wij zoo, onder beding van Gods genade leeren leven en arbeiden, zal de zege en vrucht, welke van 't platteland uitgaan, niet teloor gaan, maar een kracht van zich verspreiden, welke ons geheele vaderland len zegen zal zijn. Koningin en Prinses op de fiets Koninklijke deelneming H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana brachten Zaterdag morgen te Apeldoorn, per fiets, een bezoek aan de weduwe van den on langs overleden heer W. Jeths, eerste portier van Hare Majesteit aan het paleis Het Loo. De ambulance naar Abessinië Heden naar Dessié vertrokken Op het oogenbiik is men te Addis Abeba bezig alle bezittingen van de Neder landsche ambulance over te laden van vrachtauto's op een groote karavaan van muilezels. Dit is noodzakelijk geworden in verband met den ooverwachten regenval, waardoor de wegen naar Dessié in modder poelen zijn herschapen. Het eerste gedeelte van de Nederland- sche ambulance zou, naar de „United Press" aan de Tel. meldt, 4 dezer met 150 muil ezels vertrekken en de rest zal Donderdag de reis aanvaarden. GEDENKPENNING VAN DE K XVIII De „Koninklijke Begeer" te Voorschoten deelt mede, dat binnenkort de gedenkpen ning zal verschijnen, dis zij op den beroem den tocht heeft vervaardigd in overleg niet prof. dr. F. A. Vening Meinesz en het Ministerie van Defensie. Op de voorzijde staat de K. XVIII afge beeld met den aardbol, waarop de route is aangegeven, terwijl op de keerzijde de na men vermeld staan van de geheele be manning. De penning wordt in den handel gebracht op een grootte yan 50 m.M, Onze Regeering deed Eden van haar bezorgdheid blijken Een ontoelaatbaar precedent Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft onlangs vragen gesteld aan den Minis ter van Buitenlandsehe Zaken omtrent het oordeel der Nederl. Regeering over het vre desplan HoareLaval. Minister De Graeff heeft thans op deze vragen geantwoord, dat hij ten tijde van de vergadering van het Comité van achttien van 12 tot 19 December 1935 te Genéve opdracht gegeven heeft aan den Nederland- schen vertegenwoordiger in een mon deling onderhoud aan den Britschen vertegenwoordiger, den heer Eden, te doen blijken van de bezorgdheid waarmede de Ned. Regeering had kennis genomen van den inhoud der door de Britsche en Fransche Regee ringen aangeboden voorstellen tot be ëindiging van het conflict Italië— Abessinië. Hoewel uiteraard de Regeering elke poging om het conflict spoedig en op bevredigende wijze te beëindigen ten zeerste toejuicht, meende zij, dat bij verwezenlijking van den inhoud van de hierbedoelde voorstellen, onder de auspiciën van den Volkenbond, een premie op eigenrichting in de internationale samen leving zou worden gesteld, een onjuist ge bruik van den Volkenbond zou worden ge maakt in dien zin, dat geweldpleging zou worden gesanctionneerd en dus een ontoe laatbaar precedent zou worden geschapen, waartoe Nederland niet wilde medewerken, Verder merkt de Minister op, dat de wijze van beëindiging van het conflict den gehee- len Volkenbond raakt en niet meer kan worden beschouwd als een zaak, die uitslui tend de beide strijdende partijen aangaat. Herinnerd moge er aan worden, dat, naar het oordeel der voorstellers zelf, de voorstel len een definitief karakter slechts konden verkrijgen na aanvaarding door den Volken bond. Het stond derhalve ook aan de andere leden van den Bond, een oordeel uit te spre ken over de vraag, of het hier inderdaad betrof voorstellen, die een geschikten grond slag vormden „ter bevordering van den vre de en ter voorkoming van een Europeeschen oorlog". DE GASFABRIEK TE VLISSINGEN Britsche Maatschappij' weigert pensioenrechten te erkennen Arbeiders-organisaties procedeeren Voor den plaatsvervangenden Kan tonrechter te Middelburg zijn oe pleidooien gehouden in het proces van het personeel der Vlissingscha Gasfabriek tegeu de Imperial Conti nental Gas Association te Londen, die tot voor enkele maanden de Vlissing- sche Gasfabriek heeft geëxploiteerd en met welke een geschil is gerezen om de pensioenrechten van het personeel. De Vlissingscho Gasfabriek is het vorige jaar overgenomen door de N.V. Zeeuw sche Gas M ij., waarvan zoowel de pro vincie Zeeland, ais de gemeente Vlissingen en de Ned. Ind. Gas Mij. aandeelhouders werden, waardoor de gasvoorziening vau Vlissingen in handen kwam van een semi-overheidsbedrijf. Indertijd heeft do Britsdhe Mij. op de vraag hoe het stond met de pensioenrech ten van het overgenomen personeel, ver klaard dat zij wist wat haar verplichtingen waren en dat zij zich daaraan niet wilde onttrekken. De N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij deelde het personeel der Vlissingsohe Gas fabriek mede, dat het de normale pensioen regeling, die geldt voor seml-overhei be drijven, zou krijgen, doch stelde daarbij als voorwaarde, dat het personeel zijn pen sioenrechten bij de Imperial Continental Gas Association geldig zou maken. De Britsche Mij heeft aan het verzoek it voldaan en daarom hebben de arbeiders, georganiseerd bij de diverse organisaties van overheidspersoneel de zaak aanhangig gemaakt bij dien Kantonrechter en erken- Ding van hun pensioenrechten geëiseht. Namens de arbeiders treden op de advo caten mr. J. J. van der Velde te Am sterdam en mr. W. F. C. Baars te Rotter dam, n#».ens de Britsche onderneming mr. J. Offerhaus te Rotterdam. De advoca ten der arbeiders hebben bij request in totaal 100 processen aanhangig gemaa -t nl. voor de 50 arbeiders, die het proces voeren, 50 processen over de ouderdoms pensioenen en 50 processen over de wedu- weripensioenen. Na de schriftelijke re. en dupliek bestond heden voor do pleidooien zeer groote be langstelling, zoowel van particuliere zijde alsook van officieeic zijde, namelijk van den kant van het gemeentebestuur van Vlissingen en het provinciaal bestuur van Zeeland, die bij dit p 'O'-s te "-uiwste be trok ken zijn. Kon. Rond van Chr. Zang n Oratoriumvereenigingen Viering van het gouden jubileum Naar we vernemen heeft zich tei gelegenheid van de herdenking van het 50 jarig bestaan van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereenigingen welke zal plaats vinden op 13 en 14' April a.s. te 's Gravenhago een eerc comité gevormd, waarvan do minister van onderwijs prof. dr. J. B. Slote maker cic Bruine het voorzitterschap heeft aanvaard. Het comifé beslaat uit de heer S. Sixma baron v. Heemstra, part. seer, van II. M. do Koningin; L. baron Hardenbrock van Har- denbroek, kamerheer-ceremoniemeester van II. M. de Koningin; J. C. baron Baud, ka merheer van H. IC II. Prinses Juliana; jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek, commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland; mr. S. J. L de Monchy, burgemeester van 's- Gravenhage; VV. C. baron Böell van Ilazers- woüde, luit.-gen. der art. b. d. te Utrecht; P. Visser, chef van de afd. Kunsten van het Departement van Onderwijs, K. en VV.; J. R. Snoeck Hcnkemans, wethouder van 's- Gravenhagc; jkvr. M. J. VV. v. Hogendorp, besturend zustér van „Bronovo" te Den Haag; dr. Johan VVagenaar, directeur van het Kon. Conservatorium voor muziek te Den Haag; prof. dr. G. v. d. Leeuw, hoog- leoraar te Groningen; prof dr. J. Watcrink, voorzitter van de Kon. Chr. Oratoriumver. te Amsterdam; J. H. Besselaar Jr., toonkun stenaar te Rotterdam; Anton v. d. Horst, toonkunstenaar te Hilversum; ds. F. G. Pe tersen, em. predikant der Gerot. Kerken en oud-legerpredikant te de Punt (Gron.); ds. A. K. Straatsma, Ned. Herv. pred.; dr. K. Dijk, Gerot, pred.; ds. L. H. v. d. Meiden, Chr. Geref. pred.; ds. H. Hasper, Geref. pred. in II. V. en ds. II. C. Zwahler, Evang. Luth. pred., allen te 's-Gravenhage Wat de herdenking betreft, vernemen wij dat op het programma staan: een wijdings samenkomst in de Kloosterkerk; een recep tie van het bondsbestuur in Pulchri Studio; een uitvoering van Handels „Messias" in het gebouw voor IC en VV.; een officieele ontvangst ten stadimize door het Haagsehe gemeentebestuur; de uitgave van een ge denkboek; van een feestbundel nieuwe lie deren van hedendaagsche toondichters en van een feestnummer van het bondsorgaan „De Lofstem". De uitvoer van eieren Exporteurs moeten zorgen oude relaties te behouden Naar het Ned. Weekblad voor Krui denierswaren verneemt, heeft het Ned. Eiercontrolebureau een circulaire ver zonden aan exporteurs van eieren, waarin oezen wordt gezegd ervoor te zorgen, dat de oude handelsrelaties zooveel mogelijk in stand blijven. „Het is, aldus de circulaire, natuurlijk niet mogelijk, aan de oude afnemers in dezelfde mate als vroeger te leveren doelt procentisch mogen de verhoudingen zich zonder nood zaak niet belangrijk wijzigen. Dit geldt eveneens voor de leveranties aan de onderscheiden grenshandelaren in Neder land, die feitelijk gelijk te stellen zijn met Duitsche klanten". Chr. Boeren- en Tuindersbond Algemeene vergadering HoU.-Brab. Afdeeling De jaariyksche algemeene vergadering van de Hollands ch-Brabantsche afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, omvat tend de prov. Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant, zal Dinsdag 28 Jan. a.s. in het gebouw „Amicitia" te Den Haag worden gehouden. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. Voor zien moet worden in 2 vacaturen in het hoofdbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren J. Biemond te Bleiswyk en A. Zwaan te Enkhuizen, die beiden herkies baar zijn, terwijl de heer Biemond ook af tredend is als lid van het dag. bestuur van de Holl. Brab. Afdeeling. 's Middags worden afzonderlijke vergade ringen gehouden voor de tuinders, en de akkerbouwers en veehouders, waarbij de Regeeringscommissarissen, de heeren Val- star en Louwes mede zullen tegenwoordig zijn. Om 4 uur komt men weer in plenaire zitting bijeen om te luisteren naar het op wekkend woord van Ds. B. E. J. Bik, Herst. Evang. Luth. predikant te Enkhuizen. J. S., bode te Middelhamis, wordt wegens overtreding van de motor- en rijwielwei veroordeeld tot I 5 boet.- subs. 2 dagen hech tenis. J. S., dezelfde, wordt wegens het bestu ren van een auto zonder deugdelijk stuur- tobstel veroordeeld tot f 6 boete .subs. 3 dagen hechtenis. De ambtenaar cischte f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. B. v. P., niet verschenen, wordt wegens het verkoopen van fruit op Zondag veroor deeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De eisah was t 5 boete subs. 2 dagen hech tenis. A. v. d. Gr., koopman, te Dirksland, staat terecht wegens liet veroorzaken van een aanrijding in de Hoflaan te Middelbands. Verd. was uit de Hoflaan gekomen, de aan- gerodene J. A. Slis kwam uit de Emntalaan. Verd. had Slis voorrang moeten geven. De auto van SI. word tegen de lantaarnpaal ge duwd. De remmen \an verd. auto's waren defect. Verd. bevestigt het proces-verbaal. De eiscli luidt tvve geldboeten van f 23 subs. 10 dagen hechtenis. Voor de aanrij ding en voor de ondeugdelijke remmen. Het vonnis luidt f 15 boete subs, ti dagen hech tenis, voor de remmen en f 10 boete subs. 3 dagen hechtenis voor de aanrijding. P. D. S., landbouwer te Mclissant, staat terecht wegens het veroorzaken van een aanrijding. Hij wordt veroordeeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. A. v. d. W., de aangeredene uit de vorige zaak wordt veroordeeld omdat hij de bocht te scherp had genomen tot f 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. B. J., rijwielhersteller te Middelhamis, staat terecht wegens het roekeloos-rijden met een motorrijwiel te Nieuwe-Tonge, waar door volgens het proces-verhaal de voorbij gangers „gezwind" op zij moesten springen. Verd. ontkent het ten laste gelegde gedeel telijk. De ambtenaar eischt t 50 boete subs. 14 dagen voor de aanrijding. Wegens over treding van de maximum-snelheid vraagt Spr. f 4 boete su'hs. 2 dagen hechtenis. De verd. wordt v eroordeeld tot f '20 boete suits. 10 dagen. Voor het andere feit wordt hij veroordeeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Dezelfde verdachte wordt wegens overtre ding van de arbeidswet veroordeeld tot twee geldboeten van f 2 subs, tweemaal 1 dag hechtenis. P. J. Gr., tuinder te Melissant, wordt we gens het niet-aangosloten zijn bij de water leiding veroordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. L., landbouwer te Nieuwe-Tonge, staat terecht wegens het aanrijden van M., een 72-jarige grijsaard te Middelhamis. M. Br., tclegrambestelster, verklaart, dat ze M. op de grond heeft zien liggen. Ze heeft den ouden man opgeholpen. Hij was ernstig ver wond en nu nog ligt hij in het ziekenhuis. Verd. zegt, dat M. vrij plotseling naar zijn motor toekwam. Do ambtenaar is van mee ning dat verdachte niet heeft opgelet. Spr. eischt een geldboete van f 60 subs. 30 dagen hechtenis. Verd. wordt veroordeeld tot f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. A Vr. chauffeur te Sommelsdijk, staat terecht wegens het aanrijden van een voet ganger die daarbij een heen gebroken heeft en nog niet ter terechtzitting kon verschij nen. De zaak wordt daarom uitgesteld. J. W. R. wordt wegens overtreding van do motorrijwielwet veroordeeld tot f 10 boe te subs. 5 dagen hechtenis. M. G., slager te Ouddorp, wordt wegens overtreding van de arbeidswet veroordeeld tot f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. H. T., niet verschenen wordt wegens het veroorzaken van -een aanvaring veroordeeld tot f 5 boete. W. v. D. wordt wegens dierenmisltande ling veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. J. v. d. W., niet verschenen, wordt wegens hetzelfde feit veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. KI. T„ 52 jaar, commissionnair te Ouddorp staat terecht wegens overtreding van de vleeschkeuringswet. Hij had afgekeurd vieesch verkocht. De eisch is f 50 boete subs 1-1 dagen hechtenis. Verdachte zegt dat zijn vieesch twee dagen op het gemeentehuis heeft gelegen in de warme tijd, zoodat het toen afgekeurd is. Verdachte wordt veroor deeld tot f 25 boete subs. 10 dagen hechte nis. J. v. E., niet verschenen, wordt veroor deeld wegens het fietsen zonder licht tot tweemaal 1' 3 boete, tweemaal 1 dag hecht. A. v. d. V., landbouwer te Ooltgensplaat wordt wegens hetzelfde feit veroordeeld tot f 7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis, W. D., niet verschenen. De zaak wordt aangehouden. A. K., landbouwer te Ooltgensplaat, wordt eveneens veroordeeld wegens hetzelfde feit. De ambtenaar stelt de zaak uit om den bur gemeester van Ooltgensplaat te hooren. Tr. D. verschenen, wordt wegens niet aan- sluiten bij de waterleiding veroordeeld tot f 6 boete subs. 3 dagen hedhtenis. Is. Joh. v. d. Br., timmerman te Nieuwe Tonge, staat terecht wegens het Trouwen zonder vergunning. Verd. wordt veroordeeld totf 10 boete subs. 5 dagen. De eisch was f 15 boete subs. 1 weck hechtenis, J. B., niet verschenen wordt veroordeeld tot f 6 suits. 4 dagen hechtenis. J. A. KI., niet verschenen, wordt wegens het fietsend vasthouden an een voertuig teroordecld tot f 3 boete subs. 2 dagen hech tenis. P. v. d. D., niet verschenen, wordt veroor deeld lot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. J. v. L., wel verschenen, wordt veroor deeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. P. C. v. d. M„ kieettnaker te Ooltgens plaat, staat terecht wegens liet niet aan sluiten hij de waterleiding. Verd. wordt schuldig verklaard zonder toepassing van straf. Mr. Br., niet verschenen, wordt wegens hetzelfde feit veroordeeld tot f 3 boete subs 1 dag hechtenis. P. v. d. M., idem. Wordt veroordeeld tot f 8 boete subs. 1 dagen, G. B, niet verschenen wordt wegens fiet sen zonder licltt veroordeeld tot tweemaal f 3 boete suits, tweemaal 1 dag hechtenis. P. .1. de B., Middelhamis wordt wegens I liet besturen van een wagen zonder licht 1 veroordeeld tot twee geldboetes vail I 2 subs tweemaal 1 dag hechtenis, i A. Vr., niet verschenen, wordt veroordeeld tot tweemaal f 3 boete suits tweemaal 1 dag i hechtenis, wegens het fietsen zonder licht. B. KL, 27 j., landarbeider Stellendam wordt I wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot twee gehlltoeten van f 2 subs tweemaal 2 dagen hechtenis. D. K. 27 jaar, boerenknecht. Stellendam staat voor hetzelfde terecht. Hij wordt ver oordeeld tot tweemaal f 3 hootc, suits, twee maal 1 dag hechtenis. Voor hetzelfde feit veroordeeld C. II., P. Gr., W. K., allen ont vangen dezelfde straf. J. K. landbouwersknecht te Ouddorp word! wegens het rijden zonder licht veroordeeld tot een geldboete van f 3 en een van f 2 boete, stilts, tweemaal 1 dag 'hechtenis. II. K., koopman te Sommelsdijk staat te recht wegens het vervoeren van druiven en selderij per rijwiel zonder aangesloten te zijn bij de centrale. Verd ontkent. De zaak wordt aangehouden voor het hoo ren van getuigen. Ahr. de V., niet verschenen wordt wegens niet aansluiten hij de drinkwaterleiding ver oordeeld tot f 3 boete subs. 2 dagcti hech tenis. C. M. V., niet verschenen, wordt wegens het leiden van een paard op openb. weg veroordeeld lot dezelfde straf. J. A. v d VV. wordt wegens het bezitten van ondeugdelijk stuur veroordeeld tot f 5 boete, suhs. drie dagen hechtenis. P. P., eveneens. D. B. wordt wegens het niet aangesloten zijn hij de drinkwaterleiding, veroordeeld tot, f 10 boete suits. 4 dagen hechtenis. T. D. wordt wegens 't rijden zonder licht veroordeeld tot tweemaal f3 boete, subs tweemaal 1 dag hechtenis. A. C. P., winkelier te Ouddorp, staat te recht wegens overtreding van de Arbeids wet.. De zaak wordt aangehouden. L. B., arbeider te Dirksland, staat terecht wegens overtreding van de Jachtwet. Verd. ontkent een geweer hij zich gehad tc heb ben. Veldwachter V. verklaart, dat er nog iemand achter op vcrd's fiets zal. die weg vluchtte, toen get. aankwam. Verd. zegt, dat hij niet wist, wie er achter op zijn fiets zat. De kantonrechter: U is een zoete jongen over het algemeen, als ik zoo de rapporten lees. De Ambtenaar leest het proces-verhaal voor, waaruit blijkt, dat verd. bekend staat ais een onverschrokken strooper. Verd. wordt veroordeeld t.ot f25 boete, suhs. tien dagen hechtenis, met vernietiging van ge weer. Ned. Herv. (Geref.) J.V. „Jehova Nissi" te Sommelsdijk Uitnemend geslaagde 16e jaarvergadering Do Ned. Herv. (Geref.) Jongelingsver- eeniging „Jehova Nissi" te Sommelsdijk kwam in lGe jaarvergadering hijeen in het Zondagsschoolgebouw aan de Van Aerssen- straat. Het gebouw was zoo vol, dat stoelen moesten worden hijgeplaatst en menigeen zich met een. staanplaats moest tevreden stellen. Tc ruim 7 uur opende de voorzitter, vr. P. v. d. Boogert, de vergadering door te laten zingen Psalm 25 2 en 6, en ging voor in gebed. Na de aanwezigen een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen gaf Hij het woord aan den eere-voorzitter, den weleerw. heer Ds. E. van Asch. Deze begon met de jarige vereeniging zijn beste wenschen aan te bieden. Het verheugt spr. dat er ook hier nog een J. V. bestaat die zich ten doel stelt het onderzoek der Heilige Schrift. Van de groote belangstelling voor dezen avond maakte hij gaarne gebruik om zich inzon derheid to.t de jongeren te richten en die krachtig op te wekken tot aansluiting hij de J.V. Het bezwaar dat vroeger hiertegen zoo dikwijls werd aangevoerd van „geen tijd" doet in deze droeve dagen geen opgeld meer, nu de geesel der werkloosheid ook in onze gemeente zoo pijnlijk wordt gevoeld. Onder zoek der Heilige Schrift is plicht en roeping. Inzonderheid voor hen die staan aan den ingang van het leven. Men zegt tegenwoor dig dikwijls, dat ledigheid des duivels oor kussen is. Maar de diepste oorzaak van het zedelijk bederf en de achteruitgang van het geestelijk leven dat overal is waar te no men, blijft dc bedorvenheid van het men- schelijk hart. De zuigkracht der wereld mot haar vele verleidingen is zoo groot, inzender beid voor jonge levens. Daarom moeten wij acht geven op ons hart, vanwaar de uitgan- gen des levens zijn. De wereld kan geen blij vende bevrediging schenken. Alleen Chris tus, Die de diepste behoeften onzer ziel ver vult. Daarom wil spr. dc aandacht bepalen hij E\. 16 4. waar God tot Mozcs zegt: „Zie, Ik zal brood voor ulieden uit den he mel doen regenen; en het \olk zal uitgaan, en verzamelen elke daginaat op haren dag; opdat Ik liet verzoeke of het in mijne wet ga, of niet'*. Wanneer hel Israëlietische volk op zijn. lange woest ij nre is gebrek aan voedsel krijgt, komt God tusschenheide. Waar de aarde hier niet kan voortbrengen, zal Hii \aii deu hemel doen regenen. Gedurende 40 jaren heeft God Zijn volk met het manna gespij zigd. Toch was dit, niet het ware brood des levens. Het diende slechts een tijdlang het lichaam, en die het aten moesten ten slotte sterven. Jezus zegt: Het brood Gods is Hij, die uit den hemel nederdaalt en die der we reld het leven geeft. Hij wees hierbij op Zichzelf: „Ik ben het brood des levens", lederen morgen moest de Israëliet ledig uit gaan om op liet, rijke mannaveld te vinden wat hij noodig had. Zóó moeten ook wij uit gaan tot Christus, tot liet. Woord dat van Hom getuigt, om daar verzadiging voor onze ziel te vinden..De Israëlieten konden niet buiten dit Manna. Dit te hebben was voor hen een levenskwestie. Zoo is ook Christus onmisbaar voor het leven onzer ziel. Dat le ven heeft Hij verworven door Zichzelf als hot ware brood des levens te laten verbre ken voor het leven der wereld. Hij schenkt, uit genade, om niet. Alleen door een oprecht geloof wordt bet ons deel. Dan gaat, bij alles wat de wereld ons biedt ons verlangen uit naar Hem. die ons met God verzoent en hei ligt door Zijn Geest, die het leven onzer ziel j is. God liet Zijn Manna regenen om Zijn j volk tot bekcering te leiden. Eiken dag kre- gen zij hun deel. Het was alleen Gods trou- we zorg die hun leven onderhield. Hierdoor moesten zij leeren Hein steeds te dienen, in gehoorzaamheid aan Zijn Woord. Zoo wordt ons ook dc genade van Christus aangebo den. telkens weer. Vanaf onze prilste jeugd omringt dc Heere ons met Zijn goedertie renheid in Zijn Woord noodigt Ilij: „Wendt u tot Mij en wordt behouden". Van Israël geldt, dat God aan 't meeren- deel geen welbehagen had, omdat zij zicli ondanks al Zijn weldaden niet bekeerden. Maar hoe zal dit zijn met ons? De vroege morgen was voor de Israëliet de juiste tijd om liet Manna te verzamelen. Zoo is ook de jeugd de aangewezen tijd voor de inzame ling van bet brood des levens. Reeds de Prediker zegt: „Gedenk aan Uwen Schepper in dc dagen uwer jongelingschap eer dat de kwade dagen komen en de jaren naderen van dewelke gij zeggen zult. ik heb geen lust in dezelve". Indien we dan op zoo groo te zaligheid geen acht geven en Christus versmaden voor onze ziel, zullen wij nimmer ingaan in de rust des Heeren, maar den dood sterven. Wanneer we dit. leeren Inzien, dan wordt dc bede in ons hart gel/oren: „Och, dat mijne wegen op Uw inzettingen gericht waren Dat. dan in het nieuwe jaar uw Schreden maar gericht mogen zijn naar het rijke Mannaveld der Heilige Schrift, waar het brood des levens gevonden wordt. Krachtig wekt spr. nogmaals de jongeren op om lid te worden van de J. V., die im mers juist dat onderzoek der Schriften ten doel stelt. Het blijve niet bij goede voorne mens, maar men sluitc zich aan. En God geve, dat gij steeds uit het Woord en bij het V\ oord leert leven, dat wijs kan maken tot zaligheid. Hierna volgden de jaarverslagen, waaruit bleek, dat het ledental 22 bedraagt. De fi- nancieele positie is gunstig. Ook de bi bliotheek is in het afgeloopen jaar weer uit gebreid. Deze telt thans ruim 1100 boeken. Als naar gewoonte had de bibliothecaris zijn jaarverslag op rijm gesteld. Vervolgens werd het programma als volgt afgewerkt: Inl. Gew. Gesch. „De goede keus beloond", handelende over Ruth, door vr. P. van Driel. Inl. VadeiT. Gesch. „Waterloo", door vr. J. Mulder. Inl. Gew. Gesch. „Elia op den Karmel door vr. J. Lodder. Gedicht van Adema van Scheltema „De Vlucht" door vr. J. C. v. Driel. Zang Mcisjesvereen. „Lydia". Pauze. Inl. Gew. Gesch. „Jezus en de Samaritaan- schc vrouw door vr. C. Edewaard. Vrij on- denverp met propagandistische strekking ..Alle hens aan dels", door vr. A. v. Zetten. Vtij onderwerp, schets over het reddingwe- zen „Trouwe wachters", met als slot een gedicht van Hélène Swarth, door vr. J. G. v. Driel. Gedicht „Arme visschers" van do Genestet, door vr. J. van Aalst. Van verschillende verccnigingen waren schriftelijke felicitaties ingekomen. Ook was van een oud-vriend, M. Kwakernaak uit Jo hannesburg in Zuid-Afrika, een felicitatie ingekomen. Nadat de voorzitter een dankwoord had gesproken werd deze uitnemend geslaagde, avond met dankgebed gesloten door den eere-voorzitter. De zang, die op uitnemende wijze, werd gedirigeerd door den nog jeugdigen dirigent G. Zoon Gzn., verhoogde de gezelligheid van dezen avond. De Jongelingsvereeniging mag met dank. baarheid op dezen avond terugzien.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1