om D AT verversch uw olie VAN DE VOLEINDING Adverteeren doet verkoopen GROENE ERWTEN DIENSTREGELING Rif meeste** maas- en scheldebode woensdag 8 januari 1936 TE VOORKOMEN de oorlog in oost-afrika roosevelt over de oorlogsdreiging Advertentien Coöperat. Boerenleenbank te OUDDORP DE CENTRALE PROEFTUIN TE KOOP voor de zaai: MANSHOLT GEKRUISTE KLEINE Middelharms-Rotterdam v.v. via Vlaardingen BOOMPJES door Dr A. KUYPER 2e ONVERANDERDE UITGAVE Ook op afbetaling van 1,per maand U wilt 's winters even onbezorgd rijden als 's zomersdus gemakkelijk starten, snel rijden en zoo zuinig mogelijk. Vul daarom Uw carter met Mobiloil "Arctic". Niets is in staat deze beroemde winterolie te vervangen. Vloeibaar bij koude (dus gemakkelijk starten). Grooten weerstand tegen hitte (duslaag verbruik). Vul vandaag nog Uw carter met Mobiloil Arcticom aangenaam goedkoop en veilig te rijden. Heden overleed, in volle zekerheid des geloofs, in liaar Heer en Heiland, mijn geliefde Zuster, LUCRETIA JACOBA JÜCH, in den ouderdom van 53 jaar. Haar diepbedroefde Zuster, T. L. JiiCH. Middclharnis, (i Jan. 1936. iVoor de vele en hartelijke bewij zen van deelneming ontvangen tijdens de ziekte en het over lijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer CORNELIS VAN MARKENSTEIN, Wedn. van Mej. Cornelia Koert, betuigen wij onzen hartelijken dank. Do Familie, C. v. MARKENSTEIN. Dirksland, Januari 1936. De Heer en Mevrouw NIEBORG—v. RAVENSWAAIJ zeggen hartelijk dank voor alle belangstelling bij de jaarwisse ling ondervonden en bidden wederkeerig Gods Zegen toe. Stad aan 't Haringvliet. Met wederkeerigen heilwensch zeggen de Heer en Mevrouw VAN ISPELEN hartelijk dank .voor de vele blijken van belang stelling bij do jaarwisseling ontvangen. Oude-Tonge, Januari 1936. Aan allen, die ons bij de wisse ling des jaars hun gelukwen- sehen toezonden, zeggen wij har telijk dank en bidden hun wederkeerig Gods onmisbaren zegen toe. Ds. en Mevr. KLEIJNE, Ned. Herv. Past. Ooltgonsplaat, Jan. 1936. Houders van Spaarboekjes wor den verzocht op de gewone Zit dagen in Januari hun boekjes in te leveren, voor controle en bijschrijving der rente. HET BESTUUR. vooi GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. goedgekeurd met 1099. Prijs 12i/2 cent per K.G. C. J. GELUK, „Krammerzicht", HERRINGEN. STOOMBOO TDIENST S.S. „MIDDELHARNIS" AANVANGENDE 6 OCT. 1935. Van MIDDELHARNIS: (behalve Feestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V. Mid delharnis 4.30 v.m. A Vlaardin gen 7.00 v.m.V A. Rotterdam 8.00 v.m. Overige dagen (beh. Zon- en Feestdagen)* V. Middelharnis 6.40 v.m. A Vlaardingen 9.10 v.m."* A Rot- terdam 10.00 v.m. A. Brielle 10.25 v.m.X Van ROTTERDAM: (behalve leestdagen)* Op Maandag en Dinsdag V Rot terdam 2.15 n.m. V. Vlaardingen 3.00 n.m.t A Middelh 5.30 n.in. Overige dagen (beh. Zon- en Feestdagen) Van 6 November t m. 1 Febr. V. Rotterdam 2.15 n.m. V. Vlaar dingen 3.00 n.mf V. Brielle 1.30 n.m.Xtt- A Middelharnis 5.30 n.m. Van 9 October t/m. 2 Nov. en vanaf 5 Februari V. Rotterdam 3.15 n.m. V. Vlaar dingen 4.00 n.m.fï V. Brielle 2.25 n.m. X§§ A Middelh. 6.30 n.m. In aansluiting op den trein van 7.24 v.m. en 7.07 v.m. van Vlaardingen (station). In aansluiting op den trein van 9.24 v.m. en 9.36 v.m. van Vlaardingen (Station), t In aansluiting op den trein van 14.36 (2.36 n.m.) en 14.54 (2.54 n.m.) te Vlaard. (Station), ft In aansluiting op den trein van 15.36 (3.36 n.m.) en 15.54 (3.54 n.m.) te Vlaard.(Station). X Te Vlaardingen overstappen Op Zaterdag 1.30 n.m. Alleen op Zaterdag. Als Feestdagen zijn te beschon wen: Nieuwjaarsdag 2e Paasrh dag, Hemelvaartsdag, 2e Pink sterdag en de beide Kerstdagen DE AANLEGPLAATS VAN BOVENGENOEMDE STOOM- BOOTDIENST TE ROTTERDAM IS cchnin tegenover de Reederijstr. HEDEN VERSCHEEN: Vier deelen, Royaal formaat, Ongev. 2000 bladz. druks In 4 linnen stempelbanden slechts f 2.50 per deel Een zóó omvangrijk werk over dit onderwerp is nog nimmer verschenen. Heel de leer der laatste dingen wordt er in behandeld. Als in het verband te pas komend biedt bet werk ook een verklaring van ver schillende profetische gedeelten der II. Schrift, ook van Daniël en do Openbaring van Johannes. Dit machtige werk van Kuyper is van de grootste betee- kenis voor de Christenen van dezen tijd. Ieder kan zich nu het werk aanschaffen. „Een werk, dat een grootc en dikwijls pijnlijke leemte vult." Oude Paden „Dit laatste standaardwerk van Dr. Kuyper bevat een rijkdom van gedachten over een onderwerp, dat vrijwel tot heden een veelszins onontgonnen terrein genoemd kon worden." De Rotterdammer Prospectus met volledige inhoudsopgave gratis op aanvrage in eiken Boekhandel en bij den Uitgever J. H. KOK TE KAMPEN |VJT ^garert^) O u 2: I> D U Voor Uw radiator is alleen Vacogel hèt an tivriesmiddel. OPNIEUW EEN AMBULANCE GEBOMBARDEERD Ditmaal de Egyptisch- Abessijnsche het slachtoffer Geen menschenlevens te betreuren Zaterdag hebben Italiaansche vlieg tuigen in de nabijheid van Daggaboer een ambulance gebombardeerd, waarbij geen menschenlevens verloren gingen, hoewel aanzienlijke schade werd aan gericht. In de gebombardeerde ambulance, welke uitging van het Egyptisch-Abes- sijnsche Roode Kruis bevonden zich o.a. twee Britsche missionarissen. De aanval werd uitgevoerd door een vijftal Itali aansche vliegtuigen. Nader wordt bericht, dat de Egyp- tisch-Abessijnsche Roode Kruis ambu lance zich op grooten afstand bevond van de veldlegers. Nadat de bommen naar beneden waren geworpen werden de Roode Kruis-tenten met machine geweervuur bestookt. In de ambulance werkten twee Engelsche artsen. Egypte vraagt inlichtingen De Egyptische regeering heeft haar Con Sul in Addis Abeba om inlichtingen ver zocht over het bombardement van Dagga boer. De Consul bevestigde, dat de Egypti sche Ambulance, welke verwijderd was van het militaire kamp, door een luchtbombar dement getroffen is, maar dat de uitwer king tot materieele schade is beperkt ge bleven. De regecring wacht nieuwe inlichtingen af, om haar houding te bepalen. Het comi té voor sanitaire hiilpverleeniging liceft een protesttelegram gezonden naar Genève en naar het Internationale Roode Kruis. Het gifgas in actie! Volgens berichten uit Addis Abeba zijn tijdens een lievigen Italiaanschen aanval op het noordelijk front bij Amba Aladzji, ten Zuiden van Makalle, gifgasboinmen gewor pen. Eenige personen werden gedood en verscheidenen gewond. Ook Debnat en Debra Tabnr werden met gifgas- en brand bommen bestookt. Van vooraanstaande Abessijnsche zijde wordt verklaard, dat men ten zeerste ver ontwaardigd is over liet voortdurende bom- bardeeren van Roode Krufs-posten door de Italianen, en dat men zich afvraagt wat de groote Europeesche mogendheden tegen deze schending der heiligste internationale in stelling zuilen doen Men beeft Abessinië aanvankelijk toela ting tot het Internationale Roode Kruis ge weigerd, omdat van deze instelling slechts beschaafde volken deel zouden kunnen uit maken Het herhaaldelijk bombardeeren van Roode Kruis-posten door de Italianen, die door dit ten derde male te doen duide lijk toonen, dat zij het opzettelijk doen, schaadt het Europeesche prestige enorm. Ten aanzien van de Italiaansche verkla ring, dat gebombardeerd is als vergelding voor den dood van den onderluitenant-vlie genier Tito, die door de Abessijnen was ge dood, wordt van Abessijnsche zijde ver kiaard, dat deze opvatting misplaatst is. De Abessijnen zijn van oordeel, dat het geoor loofd is ook een vliegtuig, dat achter de frontlijn daalt met hun primitieve wapenen als zwaard en lans aan te vallen en de bemanning onschadelijk te maken, aange zien zij bij hun landing ook gebruik maken van hun mitrailleurs tegen do Abessijnen. De Abessijnen achten zich tegenover een vijand, die met gasbommen ambulances aanvalt en deze met mitrailleurvuur be stookt gerechtigd te handelen, zooals zij hebben gedaan. De Italiaansche verliescijfers Volgens een officieele statistiek zijn van 1 Januari 1935 tot 31 December 1935 van de italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika 390 officieren, onder-officieren en minderen gedood en worden 14 militairen vermist. In hetzelfde tijdvak zijn 259 arbeiders ten gevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zijn 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afrika aangekomen, van wie de mecs- ten in Eritrea. 11.338 arbeiders zijn naar Italië terugge keerd wegens het afloopen van hun over eenkomst of om andere redenen. Op liet oogenblik werken in Eritfea en Somaliland 50.000 arbeiders. Werving van specialisten De Italiaansche minister van oorlog heeft de vrijwillige aanmelding opengesteld voor 3630 specialisten voor gemotoriseerde infan- terieregimenten, tanks, snelle vechtwagens, artillerie, genie, sanitaire diensten en inten dance. De in dienst tredenden zullen zich voor twee jaar moeten verbinden. De Italiaansche Vereeniging van oud strijders heeft besloten, afstand te doen van de bonusuitkeering, waarop de oud-strijders in 1948 recht hebben. Dit bespaart de Ita liaansche regeering een bedrag van ruim 2 millioen lire in obligaties. Britsche troepentransporten De Sunday Dispatcli meldt, dat liet En gclsehe stoomschip Scithia, dat 20.000 ton meet, is verbouwd tot troepentransportschip Dc Scithia, welke tot voor kort dienst deed op Amerika, zal reeds a.s. Woensdag van Southampton naar Alexandria vertrekken met troepen, tanks, geschut en ander oor logsmateriaal. Het lilad wijst er op, dat het de eerste keer is sedert den wereldoorlog, dat een Engelscli stoomschip door het ministerie van Oorlog is gerequircerd voor het trans port van troepen. Waarschijnlijk zullen binnenkort ver sclieidene schepen van de White Star Line, o. ni. do Laurertic, de Laconia en de Sa inaria voor hetzelfde dooi eveneens worden gerequireerd. Zooals de ouden zongen Vier Italiaan!jes, van welke de oudste nog geen veertien jaren oud was, waren van huis woggeloopen om dienst te nemen bij het leger in Oost-Afrika. Te voet legden zij den weg tot Pavia af, daar zij er niet in konden slagen met een auto te mogen mede rijden. Zij werden door een agent opgepakt en vervolgens naar hun zeer ongerust gewor den families teruggezonden. DAGGABOER OPNIEUW GEBOMBARDEERD Italianen verliezen opnieuw een vliegtuig! Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten hebben vier Italiaansche v iogtuigen opnieuw Daggaboer gebombardeerd, waar bij zij een groot aantal bommen lie'.e.n val len, zonder dat personen gedood oi gewond werden. In Abessijnsche kringen wordt opgemerkt, dat deze Italiaansche bombardementen wei nig meer beleekenen dan een bewijs voor liet gebrek aan effectiviteit der Italiaansche luchtstrijdkrachten en wellicht nier ander» ton doel hebben dan een afleiden van de aandacht van de volslagen werk'oosht-id der legertrocpcn op alle fronten. Do bom- hardementen van Daggaboer althans heb ben voor de Italianen niet anders opgele verd dan bet verlies van een vliegtuig en van twee aviateurs. Een te Dessié gepubliceerd officieel com muniqué meldt, dat de Italianen, tijdens pogingen om de Abessijnsche legers te ver kennen, opnieuw een vliegtuig hebben ver loren. Het toestel vioog over de streek van Makallé. en werd door Abessijnsche schut ters met geweervuur naar beneden gehaald. De beide inzittenden werden gedood Hiermede is het aantal neergeschoten Itaiiaanselie vliegtuigen reeds toL acht ge stegen. Nieuwe mobilisatie Bij keizerlijk edict wordt aan alle mannen van de provincie Harrar gelast, zich voer liet einde der maand te Dzjidzjiga aan te meiden voor het dragen der wapenen. Dit edict is op liet groote plein van Har rar voorgelezen. Zij die zicli aan den militairen dienst wil len onttrekken, worden als deserteurs ge kenmerkt en zullen streng worden gestraft. Deze actie voorspelt binnenkort een of fensief van generaal Nasiboe. Eritreesche manschappen deserteeren Het gebruik der dum-dum-kogels Generaal Nassiboe meldt, dat een Itali- aanscli bombardements-eskader opnieuw oen aanval beeft gedaan op verschillende stammen bij de bronnen van Boelale en Sassabanah, en vele bommen heeft gewor pen. De vluchtenden zijn door laag vliegen de machines met machinegeweren bescho ten. Vijf Abessijnen werden gedood en twee gewond. Verder werden 19 kameelen, die levensmiddelen vervoerden, gedood. Aan liet Noordelijk front zijn in tien loop van Donderdag 6 Eritreesche officieren, 12 onder-officieren on 125 manschappen ovor- geloopefi naar dc Abessijnen. Zij deelden mode, dat de aanleg van den straatweg van Adigrat naar Makkale een Sisyphuswerk was. Hcele trajecten van den nieuw aange legden wog verdwenen telkens weer in het bodemlooze zand. De Turksoho Roode Halve Maan heef! liet Abessijnsche Roode Kruis 200 kisten verbandstoffen en medicamenten doen toe komen. Italië protesteert te Genève Ter aanvulling van de Italiaansche klacht inzake het gebruik van dum-dum- en ex- plosief-patronen lieeft de Italiaansche regee- ring liet Volkenbondssecretariaat een aan tal foto's overhandigd, waaruit moet blij ken, dat de Abessijnsche troepen explosief- kogels van Engelsche herkomst gebruiken. De eerste foto toont het etiket van de ver pakking, waarin de bedoelde patronen zijn gevonden en dat van een Londensche firma afkomstig is. Voorts zijn er afbeeldingen van een ex- plosief-patroon en van een Vickers Arm- strong-machinegeweer, dat eveneens in liet Abessijnsche garnizoen van Tafari Sjetema gevonden was en in welks patroonband zich naast gewone ook explosief-patronen be vonden. „Geen medelijden meer!" Het blad „Tevere" schrijft, dat, zoo Ge nève al geen aandacht zou willen schenken aan het overstelpende bewijsmateriaal der Italianen inzake de barbaarsclie daden der Abessiniërs, en de noodzaak, de beschaving ie verdedigen, over liet hoofd zouden willen zien, do Abessiniërs, door den door hen ge vangengenomen vlieger Minniti te dooden en te onthoofden, opnieuw een gruwelijk bewijs hebben geleverd tot staving van door Italië verkondigde waarheid. Tegen deze uitbarsting van barbarisme, zal Italië zonder medelijden optreden. Het Italiaansche volk, zoo schrijft de „Tevero", eischt een wijze van oorlogvoeren, die in overeenstemming is met de kwaliteit van den tegenstander, en wraak voor den onge- lukkigen vlieger. Tendentieuze berichtgeving? In officieele Italiaansche kringen te Rome verklaart men, met leedwezen kennis te ne men van de talrijke tendentieuze, overdre ven of geheel valsche berichten, die in do laatste dagen in de buitenlandsche bladen' over den Italiaanschen veldtocht in Abes sinië verschenen zijn Met beslistheid wordt ontkend, dat Ras Goegsa door de Italianen standrechtelijk zou zijn doodgeschoten. Even stellig worden do berichten ontkend, volgens welke de Ita liaansche troepen in het Sjire-gcbied Kopti •scho kerken in brand gestoken zouden heb ben. In totaal zouden de Italiaansche vcrlte zen aan vliegtuigen, het toestel inbegrepen, dat bij Makkale is neergeschoten, in strijd met alle andersluidende berichten slechts vier bedragen, waarvan de overige drie we gens motordefecten, ni. een in de nabij heid van Dagaboer en twee nabij Makkale achter de vijandelijke linies moesten dalen. Nogmaals wijst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende barbaarsclie gruwelen, waaronder de Italiaansche gevan genen in Abessinië te lijden hebben en men herinnert aan de groote verontwaardiging, die daardoor bij het geheele Itaiiaanselie volk is ontstaan en die het noodig maakt, scherpe repressaille-maatregelen to nemen. „Amerika zal zich er voor hoeden in het conflict te geraken Wettige steun en hulp aan vredeshandhaving Vrijdagavond heeft president Roosevelt zijn aangekondigde boodschap voorgelezen in liet Amcrikaansche Huis van Afgevaar digden. Sedert den zomer van 1933, zoo zeide hij o. m., hebben de souvereine leiders van tal van groote volkeren van Europa door hun zienswijzen en hun doeleinden niet den weg gewezen naar den vrede. In deze gebieden is het zeil's zoover gekomen, dat de volke ren van Amerika kennis moeten nemen van den toenenienden kwaden wil, van gemar keerde strevingen naar agressie, van toe nemende bewapening, v an geïrriteerde sfemmingeen, kortom van een toestand, die in zicli vele elementen draagt, die leiden tot de tragedie van een algemeenen oorlog. Tal van volken, vooral de kleinste, zou den als men hen aan zich zelf overliet, te vreden zijn met hun grenzen en bereid zijn, om in hun eigen land en in samenwerking met hun naburen hun eigen economische en sociale problemen op te lossen. Zij moeten echter steeds blijven letten op de mogelijkheid, dat vandaag of morgen door de souvereine leiders van andere vol keren, die de beginselen tot verbetering van liet menschelijk ras door vreedzame midde len weigeren te onderschrijven, een inval in oi een aanval tegen hun land wordt gedaan. Er is op het oogenblik dus alle reden tot pessimisme. De volken, die streven naar expansie, naar herstel van onrechten, voort vloeiend uit vroegere oorlogen, naar af zetgebieden voor hun handel, voor hun bevolkingsoverschotten of zelfs voor hun eigen vreedzame bijdragen tot den vooruitgang der beschaving, siagen niet er in, dat geduld te toonen, hetwelk noodzakelijk is om hun redelijke en wettige doeleinden te bereiken door vreedzame onderhandelingen oi door een beroep op de schoonste gevoelens van gerechtigheid in de wereld. Zij zijn dus door hun ongeduld terugge keerd tot liet oude geloof in het degen- recht en tot de fantastische opvatting, dat zij alleen zijn uitverkoren, om een zending te vervullen, dat alle andere landen van hen moeten en zullen leeren en dat zij aan hen onderworpen zuilen zijn. Ik erken, dat deze woorden, die ik met opzet kies, niet populair zullen klinken voor een of andere natie, die beseft, dat we over haar spreken en die wat we zoo juist gezegd hebben, ook op zichzelf toepast. Deze gevoelens echter zullen sympathie en begrip vinden in die landen, waar de menSchen zelf oprecht den vrede wenschen, maar zich voortdurend naai de een of an dere zijde moeten richten. De vrede wordt in gevaar gebracht door eenigen, niet door velen. De Ver. Staten kunnen slechts een rol spelen door een wel geordende neu traliteit, bijv. door niets te doen om een conflict aan te wakkeren, door ons door een behoorlijke verdediging te vrijwaren voor verwikkelingen en voor een aan val, en verder door alle gewettigde aan sporingen en hulp om andere volkeren ertoe te bewegen, weder hun toevlucht te nemen tot de middelen des vredes eu van goeden wil. JAPANS ACTIE IN CHINA Een oorlogs- nieuwjaarswensch De nieuwjaarsboodschap door den Japan- schen minister van oorlog aan het Japan» sche volk gericht zet o.a. uiteen, dat Japan Ihaus een stabiliseerende factor vormt :n Oost-Azië en de verantwoordelijkheid op zijn schouders neemt voor de beveiliging van den vrede in het Verre-Oosten. De snel le ontwikkeling van Mandsjoekxvo is een wonder voor de wereld, maar Japan moet aan verdere beproevingen het hoofd bieden en de Mandsjoerijsche territoriale onaan tastbaarheid behoeden. „De toestand in de Japan omringende landen staat nog onder ce-n zwaren druk der mogendheden en is zoo netelig, dat h3i smeulende vuur noodlottig kan blijken. Deze slagboomen moeten uiteenspr'ngen, overwonnen door de aaneengesloten in spanningen van publiek en militairen. Nooit is de gecombineerde inspanning van het geheele volk zoo dringend noodzakelijk geweest als op dit oogenblik. Japan zal zich ontembare inspanning moeten getroosten om zich een weg te banen door da beproe vingen". BANDIETEN O j LRVAL OP DEN MOEKDEN-EXPRESS Volgens berichten in de bladen nei drie gewapende personen op 4 Januari bij het spoorwegstation Tsjau Tsjoen (Chir.ee- sche provincie Hopei) een overvai gepleegd op den sneltrein Pèiping-Moekden. De daders openden een pistoolvuur op den sneltrein, ten einde deze tot staan te brengen. Daarbij zijn acht personen ge wond, o. w. een Japansche gendarm en een Japansche passagier. De dadere konden ontsnappen. De personen, die den aanslag op den trein hebben gepleegd, hebben de uniform van de Cliineesehe veiligheidspolitie gedragen. De gendarmerie stelt een „nderzoek 'n. DE LINDBERGHS IN WALES Kolonel Charles Lindbergh en zijn w u.v en zoontje hebben den nacht van V pildas op Zaterdag doorgebracht in een klein hotel ie Llandridod Wei's in Wales, waar zij arriveerden per auto. Zaterdagochtend werd de autotocht voortgezet. Men neemt aan, fiat de Lindberghs zijn vertrokken naar liet huis van Aubrey Mor gan, een zwager van mevr indbergh ts Llandadd, eveneens in Wales. De moeder en de zuster van mevr. Lind bergh hebben eveneens de Ver Staten ver laten, met het oog op ontvangen dreig brieven

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 4