MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 8 JANUARI 1936 GEMENGD NIEUWS AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN DIEFJESCOMPLOT ONTMASKERD LAND- EN TUINBOUW KERK EN SCHOOL NOODWEER BOVEN FRANKRIJK Een autobus duikelt tweemaal over den kop Met 24 personen van den dijk getuimeld Donderdagavond 6 uur is een auto bus van de fa. van Zetten uit Rot terdam, waarin 24 uit Dtisseldorf terugkeerende Duitschers werden ver voerd, nabij de Waaiersluis onder Haastrecht van dien dijk getuimeld. Uit de richting Gouda naderde een wagen, waar 'oor de chauffeur van de bus stopte. Bij het remmen ging de zware auto echter glijden, schoof van don weg en sloeg over den kop. De passagiers maakten de tuimeling mede en werden door elkaar geslingerd. V an alle kanten schoot luilp toe. Ken der inzittenden had een hersenschudding ge kregen. Hij werd naar hot van Itterson- zielcenhuis te Gouda vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Ken vrouw had een arm gebroken en werd doot den dokter van Haastrecht verbondon; een jongen bleek verder vrij enstige hoofdwonden te bobben opgeloopen terwijl vier andere per sonen licht werden gekwetst. Xlet de ove rige passagiers zouden zij echter met een gerequireerde autobus de reis vervolgen. De verongelukte bus werd zwaar bescha digd en is in den loop van den avond met een kraanwagen gelicht en weggesleept. Nachtelijke vechtpartij Drie arrestaties Op den vroegen ochtend van Nieuwjaars dag te ongeveer 4 uur, sommeeroe een agent in burger op een der bruggen van de Prinsengracht bij de Reguliersgracht te Am sterdam een man, die in beschonken toe stand verkeerde en burengerucht maakte, door te loopen. De beschonkene pakte don agent beet en deze greep uit zelfverdediging zijn gummistok, waarmede hij zijn aanval ler een slag in het gelaat gaf. Deze kreeg echter hulp van een tweeden en een derden man; iaatst.genoemc.0 haalde plotseling een bqrd voorwerp te voorschijn en bracht den agent daarmede zulk een harde klap op het hoofd toe, dat de politieman geheel ver doofd was. De daders vluchtten daarop een perceel binnen, waar een van hen woonde. Des morgens negen uur zijn zij hier, nadat de commissaris van het bureau Stadhouuers kade do recherche opdracht had gegeven, zich tot dit perceel toegang te verschaffen, aangehouden en in arrest gesteld. De agent is met verschijnselen van hersenschudding naar zijn woning vervoerd. In de Prinsengracht is gedregd naar het voorwerp, vermoedelijk een hamer, waar mede Je agent is geslagen, aangezien het vermoeden bestaat, dat de dader dit in liet Water heeft geworpen. Het drietal gearresteerden is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Boerderij in de asch gelegd Vee in vlammen Te W ij h o (Ov.) fs door onbekende oor1 Zaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer D. Knappert, eigendom van de N.V. Ankersmit katoeufabrieken ie Deventer. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd werdien boerderij en inboedel door de vlammen verteerd. Ook een drietal koeien en oen pink kwa men in het vuur om. Verzekering dekt de schade. De verrassingen van een weldoener Op ruim tachtïgjarigen leeftijd overleed dezer dagen in de gemeente Purmerend de heer S. Rins, een in de omgeving van deze stad geziene persoon, van wien men overigens maar heel weinig wist. Reeds ge- ruimen tijd leefde de man stil en de renten van zijn bezittingen, in hoofdzaak bestaarde uit een aantal kapitale boerderijen, vormden zijn eenige inkomsten. De moeilijkheden, waarmede de boerenstand "te kampen had, kende de overledene maar al te best en gaarne hield hij hiermede ten alle tijde re kening. Het openen der testamenten bracht evenwel voor alle betrokkenen, wel zeer groote verrassingen. Zijn drie aan arme boe- renmenschen verhuurde flinke boerderijen met de bijbehoorende landerijen, tezamen circa 75 H.A. groot, bleek de heer Rins ver maakt te hebben aan de pachters, bovendien vrij op naam. Het door den overledene zelf bewoonde huis aan de Hoogstraat werd hij de laatste wilsbeschikking van den heer Rins het eigendom van een buurman, den heer J., evenals de inboedel der woning en Waardevolle bezittingen, gevormd door goud en zilverwerk en diverse antiquiteiten. Voor de bedachten is de inzet van het nieuwe jaar dus wel bijzonder gunstig, temeer daar in het testament een artikel Was opgenomen, waardoor te kennen was gegeven, dat overschrijvingskosten en suc cessierechten uit de middelen van den heer Rins worden betaald. DE MISDADEN TE OSS Wraakneming en oplichting Ta Oss hebben onbekend gebleven personen de raiten ingeworpen van de woning van ze keren W. aan de Berghemschenweg. Vermoe delijk heeft men hier te doen met een wraak neming van personen uit de Ossche misdadi- gerswereld; reeds meermalen is dit voorge vallen. W. wordt er n.l. door zijn buurtgenoo- ten van verdacht contact met de politie te onderhouden en een aantal personen aan de justitie te hebben verraden. Er wordt een Uitgebreid onderzoek ingesteld. De marechaussee is overgegaan tot arres tatie van zekeren Van B. die verdacht wordt Van diefstal van een portemonnaie met geld. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen Hjj bluft evenwel ontkennen. Bij huiszoeking in zijn woning vond de politie een aantal loo pers en sleutels. Het onderzoek wordt voortgezet. In ver band met een oplichting ten nadeele van de Ryksverzekeringsbank is gearresteerd de 19- jarige B., die in de werkverschaffing werk zaam is. Hij had een infectie opgeloopen am de rechterhand. Volgens zijn zeggen ou hij dit letsel hebben gekregen toen hij op weg naar zijn werk zijn fiets had gerepareerd. In verband hiermede is hem f 1000 uitgekeerd. Thans is aan het licht gekomen dat hij een valsche aangifte heeft gedaan en dat hij deel genomen heeft aan een vechtpartij waarbij hij aan de hand gewond werd. HÜ heeft bekend. Zaterdag werd nabij het vliegveld Waal haven te Botterdam een autobus, waarin 20 werklieden zaten, door de locomotief van een trein tankwagens gegrepen en ruim W meter meegesleurd. Brie van de arbeiders werden bij dit ongeval gewond. Boven staande foto werd kort na het ongeval genomen. ALS DOOR EEN WONDER SLECHTS DRIE INZIT- TENDEN VERWOND Zaterdagmorgen omstreeks 7 u. is nabij bet vliegveld Waal naven te Hei ter- dam een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobus, waarin 20 werklieden zaten, die van Charlois naar hun werk aan de Petroleumhaven moesten wor den vervoerd, werd, op den verbindings weg tusschen den Korperweg vil iiet Vliegveld, door de locomotief van een trein met 44 tankwagens gegrepen eri over een afstand van ruim 40 M. meege sleurd. De autobus werd daarna tus schen den trein en het stoot blok van liet spoorwegemplacement in el/, aan gedrukt en vrijwel geheel vernield Kerst toen kon de trein tot stilstand worden gebracht. Een angstwekkend ges.-nreeuw steeg uit de bus op en vele mannen strompelden er bloedend uit, zoadat men het ergste vreesde. Toen de Geneeskun dige Dienst was verschenen bleek or, dat slechts drie arbeiders gebr A-en bee- nen en hoofdwonden hadden opgeloo- pou. De anderen, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, zijn door personeel van het vliegveld, dat te hulp was ge sneld, verbonden. De chauffeur van de bus, die geheel overstuur was, is Jiar eveneens bijgebracht. Het ongeluk is ontstaan, 'dóórdat de chauffeur meende nog juist voor de-i langen trein op den onbewaakten over weg te kunnen passeeien. Hee feit, dat de trein geen grontor snelheid had dan 8 K.M. per uur, heeft een ramp voorkomen. Een vijftienjarige jongen werd op diefstal uitgestuurd Rotterdam, 6 Januari Het is de politie van het bureau Zuid gelukt een complot van dieven en dief jes te ontmaskeren, die reeds heel wat op hun kerfstok hadden. Drie jeugdige personen wei-den gearresteerd, terwijl nog verrassingen mogelijk zijn. De politie is de bende als het ware door een toeval op liet spoor gekomen. Ecnigen tijd geleden wilde een agent een auto, waarin een paar jeugdige personen zaten aanhouden om hun papieren te con- tl'oleeren. Hij gaf liet stopsein, maar de be stuurdor reed door en gaf vol gas. Zelfs een schot in de lucht had geeu resultaat, want in volle vaart stoof de auto verder. Onmid dellijk werd de achtervolging ingezet, doch de auto wist te ontsnappen. De agent, die de auto had willen aanhou den, was een volhardend man. Dagen en (lagen speurde hij alle garages rond tot liij haar eindelijk vond. Ondertusschen was een aangifte binnen gekomen, dat op den dag, waarop de auto ontsnapte, uit een andere auto van een rei ziger een schrijfmachine was gestoten. Men had het een met het ander in verband ge bracht en het vermoeden, dat de jongelui ais ware autobandieten aan liet werk waren geweest werd al spoedig bevestigd. Toen men de auto gevonden had gelukte het ook te arresteeren den 22-jarigen rijwielherstel ler B. S., terwijl de gestolen schrijfmachine werd achterhaald. S. heeft bekend niet al leen de schrijfmachine te hebben gestolen maar in samenwerking met anderen ook een heele reeks fietsen, jassen en andere voorwerpen van de straat en uit huizen te hebben gestolen. Als gevolg daarvan werden nog gearres teerd de 20-jarige rijwielhersteller VV. J een 15-jarige jongen en een 40-jarige man, welke laatste echter weer op vrije voeten is gesteld. Aanvankelijk leek het er op, of de 15- jarige jongen de leider van het dieven complot was geweest, want hij had de meeste diefstallen op zijn geweten. Het bleek echter, dat de jongen geheel onder de macht der mannen stond en er door hen op uit werd gestuurd om te st« en. Dat ging zoover, dat men hem eens terugstuurde toen hij een oude fiets had gestolen met de boodschap, dat hij voor een beter exemplaar had te zorgen. De jongen heeft eveneens een bekentenis afgelegd, doch de 20-jarige W. J. houdt zijn onschuld ondanks bezwarend bewijsmate riaal, dat tegen hem is ingebracht, vol. Gemeenteambtenaar gearresteerd De man bekent iraude te hebben gepleegd Door de recherche van het bureau Warmoesstraat te Am sterdam is een commies, werk zaam aan de afdeeling financiën ten stadhuize, gearresteerd, verdacht van fraude. De malversaties zijn gepleegd over een tijdperk van enkele jaren en beloopen een bedrag van tusschen de drie en vijfduizend gulden. De man hoekte gefingeerde posten en kreeg hierdoor gelegenheid bedragen op zijn eigen rekening over te hoeken. De ambtenaar, die reeds geruimon tijd in dienst van d* gemeente is, is gehuwd en van middelbaren leeftijd. Hij heeft hij zijn verhoor door de politie een be kentenis atgeicgd. Zaterdag is hij voor den Officier van Justitie geleid. I luvvelijkszwendelaar voor de rechtbank „Jonkheer, meester, doctor" Te Amsterdam stond voor de recht bank een huwelijlcszwendelaar terecht, die verschillende vrouwen onder voorgeven ze te zullen trouwen geldsbedragen heeft af handig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende twee jaar vrijwel haar heele loon afhandig ge maakt. Voorts had hij haar zwager bewogen hem een schuldbekentenis af te geven, die hij voor den zwager zou innen. Als eerste getuige komt het dienstmeisje voor het hekje. Zij vertelt uitvoerig hoe zij in kennis met den man is gekomen, van wien later zou blijken, dat hij een groote fantast was. En heeft hij ook over huwelijksplannen gesproken? Vroeg de president. Ja, daar had hij het direct over. Hij gaf zich uit voor officier en noemde zich „jonk- lieer, meester, doctor". President: En heeft hjj U, toen hij U wat langer kende, niet gezegd, dat U door den Officier van Justitie onder curateele was gesteld? Getuige: Ja, dat zei hij. Ik mocht volgens hem slechts f 1.van m'n loon houden. Iedere week gaf ik hem 5 a 6 gulden. President: En in totaal? Getuige: Het zal zoo ongeveer 5 5 600 gulden zfjnIk moest van de Justitie alles afgeven. President: Maar vond U dat niet vreemd? Getuige: Och, ik dacht, hij is advocaat en die zijn overal van op de hoogte. President: Heeft hij U ook verteld, dat hij officier was? Getuige: Neen, niet precies. Hij was aan 't Hof, in den Haag.... Het meisje had argwaan gekregen, toen zij, op advies van verd. op afbetaling een mantel had gekocht. Deze mantel had hij haar afhandig gemaakt en cadeau gegeven aan een andere juffrouw, waarmee hij con necties had aangeknoopt. Het ongeluk voor verd. wilde echter, dat deze meisjes elkaar ontmoetten. Dan komt de zwager van het meisje naar voren. Aanvankelijk was hij geïmponeerd geworden door naam, titel en optreden van verd. Hij had hem de schuldbekentenis af gegeven, doch later argwaan gekregen. In formaties bij de politie luidden verre van gunstig. „Mijnheer de president, ik heb-een stukje van dat politierapport overgeschreven; het geheel was natuurlijk te lang. Maar het was niet veel fraais, wat er in stond: „hij is er op uit, betrekkingen aan te knoopen met trouwlustige meisjes. Hij teert op de zak van zijn aangebedenen en op die van haar familie. Hij is een geweldige fantast." Getuige: En wat zei Uw schoonzuster toen? Getuige: Och, hoe zijn vrouwen....? Ze geloofde me niet. Liefde is blind. De verdachte, die reeds eerder is veroor deeld wegens schaking en oplichting, legt een volledige bekentenis af. De schuldbeken tenis had hij verbrand, toen de politie in de zaak werd gemengd. De Officier van Justitie achtte het bewijs van deze geraffineerde oplichting bewezen. Deze verdachte aldus het O.M. geniet een zeer slechte reputatie. De meisjes werden het slachtoffer van dezen gevaarlijken fan tast. Hij nam fraaie namen en titels aan en deed de meest merkwaardige verhalen aan zijn connecties. Wegens oplichting, twee maal gepleegd, requireerde de Officier twee jaar gevange nisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak op juridi sche grond. subs, drong hij aan op clementie. Vonnis 17 Januari. SCHAPENDIEVEN AANGEHOUDEN Men meldt ons uit Leeuwarden: Op de veemarkt alhier werden Vrijdagmorgen door de politie vier schapen in beslag geno men, die door een koopman uit Groningen goedkoop waren gekocht. Bij onderzoek bleek dat deze schapen te Wijk en Zee en Duin in Noord-Holland waren gestolen, waarna zij door de daders in een personenauto naar de veemarkt te Leeuwarden waren vervoerd. Na dat de schapen daar waren verkocht, zijn de personen, die de dieren ontvreemd hadden, on- middeliyk weer uit Leeuwarden vertrokken. Ver zijn zij evenwel niet gekomen, aange zien zij in de nabijheid van Franeker reeds door de Rijkspolitie uit Harlingen werden aangehouden. Het bleken te zijn P. G. en H M. K. beiden uit W ormerveer afkomstig. Inval bij een zwendelbank De directeuren gesnapt De Officier van Justitie te Amster dam, de substituut-officier, alsmede een inspecteur van politie en eenige rechercheurs van het hoofdbureau hebben een inval gedaan in het kan toor van- de commanditaire vennoot schap G. A. ten Hope en Co. in de Nicoiaas Maesstraat, een der onderne mingen, die aanvankelijk gevestigd is geweest in een pand aan de Keizers gracht en reeds geruimen tijd bij de justitie op het lijstje der Zwendelban- ken genoteerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het geval was, geheel verlaten aan; de directeuren K. bleken met de Noorderzon vertrokken te zijnEenige bescheiden, die nog aanwezig waren, zijn in beslag geno men. De „Bank" heeft reeds verschei dene slachtoffers gemaakt en dank zij het feit, dat politie en justitie op haar qui vive waren, is thans aan de prak tijken van deze zaak een einde ge maakt. Nader wordt gemeld, dat de beide direc teuren in den Haag zijn gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie te Amster dam zijn overgebracht. Inspecteur Dijkstra heeft de beide firmanten aangehouden. De justitie was versterkt in haar vermoe dens door de klacht van iemand te Zeist. Hij had bij de firma een aantal effecten, tot een gezamenlijke waarde van 17.001), in onderpand gegeven en deze papieren bleken op een kwaden dag verdwenen. Perkoetoet heeft vertraging Beide piloten ziek geworden De beide piloten van dn Perkoetoet zijn op de thuisreis naar indië te Bagdao ziek geworden, zoodat liet toestel de reis niet kon vervolgen. Piloot Duynielaer werd met het toestel Koelilang naar Bagdad gestuurd om zoo spoedig mogelijk de taak van de beide pilolen, die aan een ontstoken keel en koorts leden, over te nemen. Het plan viel in duigen! Want in Parijs kreeg Duymelaer griep en moest van zijn voornemen naar Bagdun te vliegen afzien. De beide piloten van de Perkoetoet waren inmiddels in zooverre hersteld, dat de ma chine de reis kon vervolgen. Gister kwam liet toestel te Cairo aan. Duymelaer wordt momenteel te Parijs ver pleegd. Ook de Koetilang staat daar nog omdat het ongunstige weer en een motor defect den gezagvoerder dwongen de reis te onderbreken. Alzoo; een merkwaardige samenloop van omstandigheden. Door een trein gegrepen en gedood Maandagmorgen omstreeks aeiit uur werd op de spoorlijn tusschen liet station Heerlen en Schaesberg tor hoogte van Leenhof een man stervende op de rails gevonden. Vermoed werd dat de man, zekere K. uit Heerlen, wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, 's morgens op weg naar zijn werk door een trein is gegrepen. Een andere wegwerker die even later de zelfde weg passeerde ontdekte het ongeluk De man is naar liet ziekenhuis te Heerlen overgebracht waar hij is overleden. Het slachtoffef was 28 jaar oud en on- DOODELIJKE VECHTPARTIJ Te Bergeyk (N.Br.) heeft Nieuwjaars dag een vechtpartij plaats gehad tusschen den 54 jarigen P. v. d. B. en den even ouden II. (ie W. Nadat zij elkaar te lijf waren ge gaan werd v d. B. zwaar gewond bij de ach terdeur van het huis van de W. gevonden Hij werd naar zijn huis gebracht, waar hij 's avonds overleed. Do vechtpartij was een gevolg van een burenruzie. Van d. B. werd door de \V met een knuppel geslagen, waardoor v. d. B. zware verwondingen opliep met bovenge noemd gevolg ZONDERLINGE WRAAKNEMING Een 41-jarige man, die op de derde ver dieping van een perceel in de Runstraat te Amsterdam woont, heeft 's avonds te half zes in een aanval van razernij ziin fiets aoor de ruit van een winkel gegooid, zich bevindende in liet gelijkstraatselie gedeelte van hetzelfde huis. liet rijwiel kwam in de elalage lereeht en richtte daar groole scha de aan. De man heeft zich nu zijn (laad bij de politie van het bureau Marnixstraaf aan gemeld en daar medegedeeld, dat hij het feit had begaan, omdat de hour,ster van den winkel hem belasterd had. De politie wacht thans af, of de vrouw aangifte komt doen van de aangerichte vernieling. AANSLAG OP CULTUUR-EMPLOYÉ Slachtoffer ernstig gewond Op den heer F. Slette, employé op de onderneming Artana nabij Soekaboemi, is een aanslag gepleegd. Hieromtrent wordt door den administrateur van Artana het volgende medegedeeld: Toen de heer Slette bij de tuinen arri veerde om het werk te verdeelen, lieten twee koelies na, zulks in strijd met de adat, om hun toedoengs (hoeden"* af te nemen, waar over de heer Slette hen onderhield. Een van hen greep den stok van den heer Slette en trok met de andere hand een kapmes, waar mede hij den heer Slette te lijf ging. Hij sloeg hiermede den heer Slette drie vingers gehee) af, terwijl hij hem voorts wonden toe bracht aan hals, borst en wang. Het bewus- telooze slachtoffer werd door andere koelies in een grobak gezet, waarin hij door vijf andere koelies werd ondersteund. Inmiddels Was de administrateur gewaarschuwd, die de grobak tegemoetreed in een auto, waar mede de heer Slette naar het ziekenhuis te Soekaboemi werd overgebracht. Hier werd operatief ingegrepen en bleek dat de heer Slette veel bloed verloren had. Omtrent zijn toestand is niets met zekerheid te zeggen. Indien door het vuile mes geen infectie ont staat, behoeft niet voor onmiddellijk levens gevaar te worden gevreesd. De aanvallende koelie is gearres teerd. De anderen deden niet mee aan den aanslag. De tuinen, waarin de aanslag geschiedde, liggen op zes K.M. afstand van de woning van den admi nistrateur, waardoor drie kwartier ver liepen alvorens deze van het gebeurde op de hoogte was gebracht. VERDRONKEN Te Amsterdam is een tien-jarige jon gen hij het spelen met vriendjes op een schuit in den Ainstel bij de Govert Flinck- straat te water geraakt en verdronken. Te Maastricht is uit het Oude Bassin het lijk opgehaald van een 27-jarigen man, die ruim vier weken geleden verdronken is. De pluimveehouderij Niet tevreden met de toezegging van den minister Nu de Minister de restitutie van ne graanrechten aan du pluimveehouders heeft afgewezen en daarvoor een onder stelsel \au tegemoetkoming aan de pluimveehou tiers wil plaatsen, Komt daartegen bezwaar \an de zijde van de pluimveehouderij. Zoo heeft de heer IJ. J. Holsteyn, voorzitter der Vereen, van li roe (Ie rijen en Pluiinveefokbedrijven in Nederland een persbericht verspreid, waarin bezwaren te gen het standpunt van den minister wor den geopperd. Bekend is, dat do Regeering tot vóór de inkrimping van den Ui'itsuhen riet-export zich stueds op bet standpunt heeft gesteld, da' een restitutie der graanrechten hij d-n export een zoodanige optrekkende werking op alle eierpt'ijzen in ons land zon uit oefenen, dat daardoor, du door de pluim veehouders te beialon graanrechten vol ledig zouden worden gerestitueerd. Kcht'r heeft de Regeeiing daarna toegegeven, dat deze optrekkende werking niet. meer naar behoort:li functioiineerdo. Niettemin nebben de pluimveehouders sinds I September J I. du graanrechten volledig moeten betalen, zonder ook maar een cent restitutie daar voor in handen to krijgen! Dat de restitutie der graanrechten aan het Landbouwcrisisfonds ondragelijke lat ten zou opleggen, kan op dit oogenblik joist zijn. Doch opnieuw moet worden her haald: Gaal. hel aan, dat de pluimveehou ders een ondragelijke belasting moeten be talen, om een andere bedrijfsgroep aan steun te helpen? Zou het met juister zijn het steun-.sysieem zoodanig le herzien, dat zulks onmogelijk kan voorkomen? Dat de pluimveehouderij van landbouw bedrijven geen verlies leed, mag me' loclit betnijleld worden, litj zandboeren en bij de 100% pluim veebedrijven denkt men in elk geval er anders over. Dat de pluimveehouderij geldelijk wordt geholpen, is een uitspraak, velke wel door geen enkelen pluimveehouder zal en kan worden gedeeld, want er is niet één, die daar ooit iets van heeft bemerkt! Wel staat in het communiqué, dat er 2 millioen gul dén voor is gereserveerd, welk be drag zoo noodig tot steun van de eierprijzen zal worden benut, doch dit is toekomst muziek, welke niets met een restitutio der graanrechten heeft te maken en bovendien eerst beoordeeld zou kunnen worden, wan neer die steun inderdaad zou worden ver leend. Van den goeden wil van den huidige-,v Minister van Landbouw zijn alle pluimvee houders vermoedelijk wel overtuigd. Ook beseffen zij voldoende de moeilijkheden, waannedju deze Ijevi indstnan heeft te wor stelen. Doch tegelijk zijn zij ervan over tuigd, dat- de tol dusver r -volgde weg, de pluimveehouderij in den -kenden ho.-k heeft gebracht, waar alleen maar hard slagen vallen, zoodat zij ernstig hopen, dat er eindelijk eens een andere «eg zal wor den gevolgd, waardoor de jiUiiinveeboudei-ij recht zal worden gedaan. Suikerbieten Het invullen van formulieren Ten einde te bevorderen, dat de voor het jaar 1936 beschikbare garantie voor suiker bieten zoo spoedig mogelijk onder de daar voor in aanmerking komende telers wordt verdeeld, verzoekt men ons van bevoegde zijde het volgende te willen mededeelen. Aar de bij de Provinciale Landbouwcrisis- Organisaties bekende telers van suikerbieten zal binnenkort een aanvraagformulier voor suikerbietengarantie voor 1936 worden toe gezonden hetwelk zij, die voor garantie in aanmerking wenschen te komen uiterlijk 15 Januari 1936 nauwkeurig ingevuld moeten inleveren bij de LandboiiW-Crisis-Órgani- satie waarbij zij zijn aangesloten. Telers die op 6 Januari nog geen aan vraagformulier hebben ontvangen, dus ook degenen die niet als suikerbietenteler bekend zijn. doch in 1936 suikerbieten zouden willen verbouwen, moeten ook aan dezen eisch voldoen en dienen dus zoo spoedig mogelijk een dergelijk formulier aan te vragen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie binnen wier werkgebied hun bedrijf is gelegen. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Hijken (Dr.). cancj B. Timmer to Gons. Te Lemmer, L. \V. Wes- sels to Abcoude. Aangenomen: Naar Zevenhoven en Noorden, cand. W van Dijk te Hijken. (Dr.). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Groot-Ammers, J. H. Koster te Montfoort. Te Barneveld, E E. Koster to Montfoort. To Barneveld en Hoogevoen, E. E. do Looze te Don Ilam (Ov.) To Katwijk aan Zoo, J. P. E. C. Eerhaid to Ililleaom. To Harlingon (als hulp prod.), cand. E. Dijkhuis te Nieuwe Pokola. Bedankt: Voor Breskens, J. J. Hiet- ka.mp to Scrooskerke (Z.). Voor Nu mans* dorp, G. J. G. do Bol to Warmond. Voor Molenaarsgraaf, Arnemuiden, Staveoisse, Jaarsveld. Langorak en Biuinisse. cand R. W. Steur tc Bunrh. Voor Vlissingen, Joh A. Raanis te Kloetinge. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Ierseke, H. Ligtenoerg te Lisse. SCHOLEN MET DEN BIJBEL Blijkens een statistiek in de pas versche nen Unie-Almanak telde ons land eind 1935 2145 scholen met den Bijbel, tegen 2143 in 1934. Het getal leerlingen steeg van 322978 tot 324474. Het onderwijzend personeel is tengevolge der bezuinigingsmaatregelen in geperkt van 7862 tot 7548 (waarvan 3113 onderwijzeressen); daarentegen is het insti tuut kweekeling met acte "in 1935 begonnen met 1609 personen. Voor de inperking van het onderwijzend personeel hebben de dames het leeuwenaandeel moeten leveren: 294 van de 314. De Chr. scholen zijn aldus verdeeld: 652 C.N.S., 550 C.V.O., 413 Geref. Schoolver band en 22 van f'e Geref. Gemeenten. „iiLims" In verband met zijn gezondheidsstoostand zal Prof. Dr. T. Hoekstra naar do N. Pr. (iron. Crt. vernam, het voorzitterschap van h ?t Geref. Tractaatgenootschap „Filippu6*> neer- neerleggen, zoodat de e.k. alg. vergadering- een voorzitter en een vice-voorzitter (vacatu re Ds. J. Gispen) te kiezen heeft. Ds. P. KRUYT A.s, Woensdag herdenkt Ds. P. Kmyt, em. predikant te D i e m e n, dei. ^ag waarop hij voor 25 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde te Zegveld In 1913 vertrok hij naar Gouderak, welk stand plaats in 1916 met Nieuwe Tonge verwisseld werd. In 1919 deed hij zijn intredr te Stap horst, om in 1922 voor de cweede maal zich aan de gemeente van Nieuwe Ton^.- te ver binden. In 1926 vertrok Ds. Ki li-t naar Oudemirdum (Fr.), om in 1928 ie Kesteron zijn intrede te doen. Hier werd om gezond- heidsr.denen 1 Juli 1931 eervol emeritaat verleend. Ds. JCruyt, die tot de Geref. richting in de Ned. Herv. kerk behoort, vestigde zich metterwoon te Diemen en treedt van tijd tot tijd nog wel eens op in een kleinen kring van geestverwanten. DE PREEKTOON „Waarom praten zooveel predikanten toch zoo raar wanneer ze op den kansel staan?" Deze nuchtere vraag stelt een schrijver in het Alg. Weekblad. En hij spint voort: „Beneden zijn het gewone menschen, die lachen kunnen en natuurlijk zijn. Maar zoo dra ze hun toga aangetrokken hebben, krijgen ze iets plechtigs en verhevens; in- plaats van praten gaan ze galmen. Als je thuis door de radio naar een preek luistert, doe je dezelfde ervaring op; op de meest onnatuurlijke wijze schallen de kanselrede nen door je kamer. Waarom? Het eenige, wat die wonderlijke toon doet, is afsta; d scheppen, afstand tusschen den predikant en den kerkganger, afstand tusschen het Evan gelie en den mensch. Het is heusch niet altijd een voorrecht, wanneer je een modern, 20ste eeuwsch mensch voor het eerst meeneemt naar een kerk. Vaak zeg je na afloop: Och ja, hij zegt het wat raar, maar hij bedoelt het goed. Maar het effect is meestal een contact van jas tot jas inplaats van van hart tot hart. En als ik aan de berghellingen van Galilea denk en de oevers van het meer van Genesareth, dan weet ik zeker dat die galmtoon niets met het Evangelie te maken heeft." Rome en de Zending Ook in West-Indië heeft de Protestantsche Zending rekening te houden met de Room- sche Missie. Bij de Indianen in Suriname bijv. heeft zij de laatste jaren ook voet aan wal gekregen. Maar niet overal vaste voet. Getuige dit merkwaardig gebeuren, dat wij verhaald vinden in het orgaan van den Chr. Bond van Belastingambtenaren. De hoofden van twee stammen (Caraiben en Ara wak ken) hadden zonder van elkaar te weten, een vooi bijtrekkende zendeling ontboden om hem te vragen of hij hun helpen kon door een lid van hun eigen stam zoover te brengen, dat die hun kon vertellen wat in den Bijbel stond. Ze waren niet meer tevre den met wat de pater hun daarvan vertelde; ze wilden het door een lid van hun eigen volk uit het Woord zelf hooren. Is dat niet opmerkelijk? Misschien ook beschamend? Elk van de twee stamhoofden heeft toen een kleinzoontje aan den zendeling medegegeven om daartoe opgeleid te worden. REGEN STREMT OVERAL HET VERKEER Een spoorbrug bezweken Het noodweer, dat sedert (-enige daeen met ongekende lievigheid boven Kranki uk woedt, richt iederen dag opnieuw einstge verwoestingen aan. Er valt bijzonder v-ei regen. In tal \an streken zi/n de rivieren liuiten haar oevers getreden, waardoor ge- heele gebieden onder water staan In verschillende laag gelegen dorpen en stadsdeelen staat het water zeer hoog l)e schade aan de te velde staande gewassen is aanzienlijk. De Seine is zoodanig gewassen, dat de kaden onder water staan. De situatie te Parijs is voorshands evenwel nog niet dreigend. In het departement Indre et noire is een sjioorbrng bezweken juist op iu-t oogenblik, dat een trein over de brug 1-eed. De locomotief sloeg om, terwijl de iaat ste wagon uit de rails liep. De reizi gers rijn er met de schrik afeekomen Niettemin is de materieele schade aan zienlijk. Bij Niort (dept, Deux-Rëvres) zijn gen darmen en militairen behulpzaam geweest hij de ontruiming van verschillende Hui zen. Deze ontruiming werd met het oog op gevaar noodig geacht. Men vreest, dat twee personen, die ver mist worden, zijn verdronken. Te Poitiers (dept. Viennet hebben de be woners aanzegging ontvangen, -te kelmrs n ontruimen. Bii Tonnerre (Yonne) zijn geweldige rotsmassa s losgeraakt Verscheiden wei k- plaatsen en huizen zijn bedolven. F.r /Vn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen, Ken geweldige lawine, niet van sneeuw, doch een van sternen, heeft liet baanvak tussehen Chamonix en La Fayet geblok keerd. Dp sommige punten, zooals te Poitiers, zijn niet alleen de straatwegen, maar ook de spoorwegen onbruikbaar geworden Men. vreest, dat de Loire en de Peine tegen Dins dag een hoogtepunt hebben bereikt, d-t sedert 1910 niet meer is voorgekomen. To Angers moest het gemeentebestuur in vele overstroomde straten noodbruggen laten slaat, terwijl de pontonniers'n hootdienst ia stand hielden. De voorsteden van Nan'-a staan gi'ootendeels onder water en een klei ne visschershaven in de nrbijheid kan slechts met booten bereikt worden. Boven het departement Calvados heeft een hevige storm gewnpd. die in vele gemeenten groote schade aanrichtte Meer dan 20H0 sparren werden ontworteld en de matecieela sehade wordt geschat op ongeveer een mil lioen franc. Avignon, waar het water gezakt was, wordt opnieuw floor de Rhone bedreigd Het spoorwegtra,ject Parijs Modane kan niet bei-eden worden, zoodat het verkeer moest worden omgeleid.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3