Op elke wond Purol PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLAND Marktberichten* MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 8 JANUARI 1936 VERKOOP1NGEN SOMMELSDIJK. De gratis-schietoefenin gen van de B.V.L. zullen wederom een aan vang nemen en wel te beginnen op Donder dag 9 Januari a.s., in de Bijzondere Lagere School alhier, van 6.30—8.30 uur. bus, die bij gelegenheid van het vol trekken van huwelijken in de raadszaal van het Gemeentehuis wordt geplaatst, ten be hoeve van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier, heeft over het jaar 1935 op gebracht een bedrag van 41.66H. Gedurende de maand December 1935 vestigden zich in deze gemeente 8 personen; 16 personen vertrokken; 6 kinderen werden geboren; 1 persoon overleed, terwijl 2 hu welijken werden voltrokken. MIDDELHARNIS. De heer A. den Boer is met ingang van 3 Januari aangesteld als hulpcommies der Rijksbelasting te Weert (Limburg). In de Chr. Geref. Kerk waren in de collecte, gehouden met Nieuwjaarsmorgen, vijf coupons van vier gulden. Dinsdag 7 Jan. mochten Abram Koote Pleuntje de Groot hun zestig-jarig huwe lijksfeest herdenken. De man geniet nog een goede gezondheid. De vrouw is al lan gen tijd ziekelijk. De Christ. Meisjesvereen. „Het Woord is mij een Lamp" zal Woensdag 15 Jan. des avonds 7 uur haar vierde jaarvergadering houden in de Chr. Geref. Kerk onder lei ding van ds. W. F. Laman. Zaterdagmiddag zagen buren dat de alleenwonende Joh. Stapel onwel was. De familie werd gewaarschuwd. De inmiddels ontboden dokter oordeelde opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Haar toestand is ernstig. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 4 Jan. 203 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 18 zeevis- schers, 2 slagers, 1 borstelmaker, 1 kabel- imonteur, 17 timmerlieden, 9 opperlieden, 9 schilders, 5 betonwerkers, 11 metselaars, 21 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 88 landarbeiders, 2 broodbakkers, 7 boek binders, 5 letterzetters, 3 boekdrukkers, 1 eiectricien-kabelmonteur, 1 schoenmaker. De Coöperatieve Broodbakkerij Vol harding te Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland zal haar vijf-en-twiintig-jarig be staan, feestelijk herdenken. ..STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 4590 H.L. aardappelen en 720 H.L. uien. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan 28 werkloozen ingeschreven. -Op Donderdag 9 Januari a.s., des na middags 2 uur zal ten huize van den ge meente-geneesheer gelegenheid worden ge geven tot kostelooze in- en herinenting. Zij die dit jaar belijdenis des geloofs in de Ned. Herv. Kerk wenschen af te leggen kunnen hiervan aangifte doen aan de pasto rie. De Oudejaarsavond-collecte- in de Ned. Herv. Kerk ten bate van emeritus-predikan ten en predikantsweduwen en -weezen heeft opgebracht de som van 15,43. Op Vrijdag 10 Januari a.s. des avonds half zeven hoopt de J.V. op G.G. „Imma- nuël" haar derde jaarvergadering te houden in de Bijzondere school. OOLTGENSPLAAT. De gemeentewoning JA 273 is toegekend aan A. de Vos Joh.zn. Vorige week stonden 158 werkloozen ingeschreven. De vrouw van Jac. Duim is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. De slagersknecht P. v. N. verwondde zijn arm zoodanig, dat de onmiddellijke hulp .van dr. Kramers moest worden ingeroepen. Tegen M. d. W. is proces-verbaal opge maakt wegens ordeverstoring en het rijden op een rijwiel niet ingericht voor het ver voer van twee personen; en tegen J. V. we gens ordeverstoring. Maandagmiddag, toen de bakker B. N, de oven opende, had een ontploffing p'oats. N. bleek aan hoofd en handen brandwonden te hebben bekomen. Een twaalftal ruiten in de bakkerij en aangrenzende se» re-lokaal werden vernield. Van het dak werden de pannen in de hoogte geworden en verbrij zeld. Het was een ware chaos OUDE TONGE. Hoewel met ingang van 1 Januari de Gasfabriek Oost-Flakkee aan de vijf gemeenten is overgegaan, is dit feit op Vrijdag 3 Januari d.a.v. op eenigszins offi- cieele wijze geschied. Daartoe was het al gemeen bestuur naar het terrein der fabriek gegaan, alwaar in het bijzijn van het perso neel een openingswoord werd gesproken door den heer H. Vooys, burgemeester dezer gemeente. In dit openingswoord bracht spr. speciaal de groote verdienste van den waar nemend voorzitter, den heer W. J. Donker sloot, burgemeester der gemeente Ooltgens- plaat, naar voren; diens juist inzicht en on vermoeide ijver in deze aangelegenheid werden zeer gepreizen. Vervolgens sprak de waarn. voorzitter voornoemd nog een enkel woord. Spr. schet ste in het kort de geschiedenis van de Gas fabriek terwijl eveneens eenige woorden speciaal tot het personeel werden gericht. Tn de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 189 landarbeiders; 2 transport arbeiders; 1 metselaar; 11 landbouwknechts en 1 smid. Beursberichten: Eigenheimers 1.85; grove idem 1.75; pcoters idem 0.70; goed gekeurde pooters B 1.40; idem C 1.25; uien 1.40; drielingen 0.35; pickles 0.70; koepeen 0.80, alles per H.L. Handel matig. NIEUWE .TONGE. Loop der bevolking over de maand December 1935: Ingekomen personen: J M. van Driel, van M'ddelharnis; J. van Driel, van Middelharnis; G. de Geus, van Maasdam. Vertrokken per;°ren N Knips. naar Sommelsdijk; M. C. B-eesnee, naar ©-Gri venhage. 3e olKJUg op 1 Januari 193.5 2007 inwo- ne"s. Vom rokken 44 personen. Overleden 3 6. Totaal 60. Bevolking op 1 Januari 1936: 2013 inwoners. Bij den agent d°r arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterda* 126 werklooze^ inge schreven, waarvan 60 geplaatst bij de werk verschaffing. Door I. Mosselman is aan B. en W. ver gunning gevraagd tot het verbouwen van een woonhuis aan den Kerkweg. De vorige week werden van hier ver voerd 2800 H.L. aardappelen, 1800 balen uien, 800 balen pooters, 300 H.L. peen. Personen geboren in 1917 moeten wor den ingeschreven voor den dienstplicht. Hiertoe bestaat gelegenheid op Donderdag 9 Januari a.s. van 11H12 uur. Het woonhuis, staande aan den Molen dijk alhier, van wijlen den heer H. Koek koek, is onderhands verkocht aan den heer C. Melissant Cz. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate van noodlijdende ker ken en personen heeft opgebracht 13.17. DIRKSLAND. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 164 landarbeiders, 7 timmerlie den, 4 schilders, 5 metselaars en 1 banket bakker. Totaal 181 tegen de vorige we *k 200. Deze week zullen de catechriatJën in de Ned. Herv. Kerk weder een aanvang nemen. Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier is benoemd de heer R. J. Triemstra te Den Haag^ ij tue vorderingen ueii ïasie ua ge meente hebben moeten de nota's daarvan voor 20 Januari a.s. ter secretarie indienen. De inschrijving voor den dienstplicht der lichting 1937 zal voor deze gemeente moeten geschieden op Woensdag 8 dezer des v.m. van 9 tot 12 uur. .MELISSANT. De vorige week Zondag ln de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijk- sche collecte heeft ruim 34, en de op Oude jaarsavond gehouden collecte voor predi kantweduwen en -weezen 22 opgebracht. Het door de werkgevers en werknemers vastgestelde collectieve arbeidscontract is door de werknemers tegen 1 Maart a.s. op gezegd. Op Woensdag 8 Jan. a.s. des nam. 7 uur zal ten gemeentehuize kostelooze in- of herinenting plaats hebben. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk de H. doop worden bediend. Aangifte hier voor kan geschieden op Donderdagavond. HERRINGEN. A.s. Donderdagavond half zeven hoopt in de zaal Tuinstraat voor de Oud-Geref. Gemeente alhier op te treden de heer P. Hogerwerf alhier. Voor de uien besteedt men op 't oogen- blik 1,40 per H.L. voor wat de grootte be treft en voor drielingen en picklers het be kende percentage. Heden, Dinsdag, zijn de lessen op de Bijz. Lagere Scholen en de Bewaarschool weder hervat. De catechisaties zullen ook deze week, zoowel bij de Herv. als Geref. Gem., weder worden gehouden op de beken de plaatsen en uren. Naar we vernemen zullen aan de Zanguitvoering op Woensdag 8 Januari a.s. in de Neci. Herv. Kerk ook medewerking verleenen, de Vereen, uit Nieuwe Tonge, Middelharnis en Melissant. Meerdere ver- eenigingen zijn nog uitgenoodigd. Donderdagavond a.s. hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden ds. A. van Dijke, van Nieuw-Beijerland. Met ingang van 1 Jan. is bij Kon. Be sluit bepaald, dat o.m. in de op dit eiland gelegen gemeenten Stad aan het Haringvliet en Nieuwe Tonge de bediening van secr. door den burgemeester wordt bekleed, en tevens, dat in de gemeenten Goedereede, Herkingen, Melissant en Dirksland, het ambt van secretaris en ontvanger, door den zelfden persoon wordt bekleed. GOEDEREEDE. Aantal huisslachtingen in 1935166, waarvan 138 in het vierde kwartaal. Aantal uitgereikte consenten voor kust- visscherij in 193517. In het jaar 1935 hebben geen kosteloo ze inentingen en herinentingen plaats ge had. OUDDORP. Op 9 Januari bestaat gelegen heid van des v.m 9—11 uur in het polder- secretarie voor ihet ontvangen van lasten en huren over 1935 voor al de polders dezer gemeente. De door de Regeering verkrijgbaar ge stelde goedkoops margarine is bij den win kelier S. van P. te verkrijgen. De werkzaamheden in het mossel- bedrijf kunnen weer een aanvang nemen, doordat de invoer van Zeeuwsehe mosselen in Parijs is toegestaan. Maandag stonden bij de arbeidersbe middeling 175 werkloozen ingeschreven. Zaterdagavond werden in Ilotel Spee bij inschrijving verhuurd ten verzoeke van de gemeente Ouddorp voor den tijd van ze ven jaar, ingaande 11 Nov. 1936, 32 percee- len grond op da Iïorrelshoogten1 perceel L. P. Akershoek ƒ21.50; 2 perc. M. v Geloof ƒ22.10; 3 perc. H. West dijk Gz ƒ23; 4 P. Bos land Jz. 18; 5 perc. L. P. Akershoek 16; 6 perc. J. W. Tanis IIz ƒ13.10; 7 perc. J. W. Tanis Hz. ƒ13.10; 8 L. P. Akershoek ƒ13.80; 9 perc. L. Akershoek ƒ13.80; 10 perc. KI. Meijer Wz. 17.50; 11 perc C. v. Geloof ƒ8; 12 perc. KI. Mastenbroek Wz. ƒ15.50; 13. perc. KI Mastenbroek Wz 15.50 li. perc. KI. Padmos JMz. ƒ8; 15 perc. Joh Hameeteman C.Cz ƒ16.60; 16 perc. KI. Meijer Wz ƒ20.50; 17 perc. Joh. v. Geloof ƒ29.50; 18 perc. M. Klein Jz ƒ25; 19 perc L. P. Akershoek 23; 20 perc. M. Klein Jz. 23.50; 21 perc. J. W. Tanis Hz ƒ16.80; 22 perc. KI. Padmos Jbz. ƒ8. Totaal 382.80. Met ingang van 1 Januari is bij K.R. bepaald dat in de op dit eiland gelegen ge meenten Nieuwe Tonge en Stad a.h. Ha ringvliet de functie van secretaris dooi den burgemeester wordt bekleed, en dat in de gemeenten Ouddorp, Herkingen, Goede- roede en Melissant de functie van secretaris en die van gemeente-ontvanger door de zelfde persoon wordt bekleed. Zaterdagavond werd door Notaris v. d Borg in Hotel Akershoek verkocht groen hout op De prijzen liep van f 3—13 per hout; Groene Mussert 4 per 100 Ton verzoeke van Mevr. de Wed. D. Briien te Goedereede, had de inschrijving plaats van een perceel Hameeten grond voor den tijd van 5 jaren, liggende aan. den Noordweg in den polder der Oude Oostelijk, onder deze gemeente, zijnde sneed.cn. Te vens de Geer van de groote Ilanieète in pacht geweest bij C. Tanis Kz. llior was geen enkele inschrijver voor komen op dagen. KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEN Heftige rheumatischc pijnen verdreven. Vrouwen komen er' gemakkelijk toe zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn". Maar al te dik wijls echter worden deze 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt veelvuldiger op, om zich ten slotte in een bepaalde spier of gewricht vast te zetten. Dan is het zoover dat «ie rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheumatiek moet gij be strijden direct wanneer gij de eerste pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interesseeren: „Ik leed aan heftige pijnen in mijn schou derbladen. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheuma- tische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moot het kwaad bij de wortel aanpakken. Dikwijls had ik over Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daar om het juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opgebruikt, waren mijn pijnen volkomen verdwenen. Iedere morgen op de nuchtere maag nam ik een dagelijksche dosis. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U d't kan schrijven." Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krach tiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit liet lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl bovendien de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apofch. en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buit nverpakking, de naam Rovvntree Handels Maatschappij, Amster dam voorkomt. (Adv.) De afgeloopen week werden van hier vervoerd 200 balen uien, 100 H.L. blauwe aardappelen, 100 H.L. eigenheimers, 60 ba len sjalotten. De afgeloopen week is er weer een garnalenvisscher uitgevaren. Hij liad de geringe vangst van 8 kilo. De catechisaties voor de Ned. Herv. Kerk zullen Dinsdags worden gehouden als volgt: nam. 2.303.30 meisjes 1216 j'aar; 3.304.30 meisjes 16boven; 67 uur jon gens 1216 jaar; 78 uur jongens 16 boven; 89 uur voor belijdenis. A.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan ds. Hovius. A.s. Zaterdagavond zullen vanwege de B.V.L. voor Rijksrekening schietoefeningen worden gehouden. Naar men verneemt was de cichorei- markt te Kortrijk wegens de feestdagen zeer kalm en werden weinig zaken gedaan. Dis ponibel koopwaar is gevraagd, 6568 franc, de termijnmarkt blijft rustig aan 65 franc en voor de volgende oogst betaalde men tot 69 franc. De toestand is nog onzeker. Maandag stonden 165 werkeloozen in geschreven. r J. Nieuwland had het ongeluk vorige week door de gladheid met de fiets te vallen en zich zoo te verwonden, dat geneeskundige hulp noodig was. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Gehuwd: Jacob Kie viet, 23 j. en Jannetje Polder, 23 j., beiden alhier. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: W. Blaak, te Tolen en C. van der Velde, alhier. Overleden: Neeltje Polder, weduwe van A. van Zielst; Huibrecht Koekkoek, 81 j., ongehuwd. HERKINGEN. Geboren: Een levenloos kind van Leendert Hogerwerf en Maria van Oostende; Maria, d. v. Joh. Verhoek en D. van Dommelen. ..DIRKSLAND. Geboren: Johannes, z. v. Abraham Melissant en van Adriana Klem. Overleden: Cornells Spee, ongehuwd, 75 jaar. MELISSANT. Geboren: Anna, d. v. P. Bosland en C. v. d. Velde; Jacomina, d. v. J. Soldaat en L. Breen; Gerrit, z. v. K. West- dijk en A. Boshoven. Overleden: Leentje Sluiten-72 j., echt genoote van D. Wielaard; Pieter Abraham Keizer, 3 j., z. van L. J. Keizer en A. de Vogel. GOEDEREEDE. Geboren: Jacob, z. v. A. de Vries en M. van Erkelens. Overleden Johannes Kombttebed, 95 j., weduwnaar van Cornelia Ihrman. Gtrouwd: Jacob van den Houten, 22 j. en Maatje van der Wende, 22 j. Vertrokken: Jansde de Jong, naar De Bilt en Pieternelle Hoek, naar Rotterdam OUDDORP. Geboren: Cornelis, z. v. Aren Breen en Leentje Padmos; Johanna, d. v. Leendert Breen en Jannetje Westdijk; Eeuwit Bertus, z. v. Hubrecht Klink en van Krienlje van der Bok; Jacomijntje, d. van Maarten Bosland en van Jannetje Westdijk; Willem, z. v. Cornelis E. Santifort en van Elizabeth Tanis; Johanna, d. v. Jan van der Bok en van Adriana M. H. van der Maas. Ondertrouwd: Dimmen Klijn, 27 j. en Adriaantje Berkenbosch, 22 j. Getrouwd Dimmen Klijn, 27 j. en Adriaantje Berkenbosch, 22 j. Overleden: Jacob Tanis, 78 j., echt genoot van Arjaantje Pijl; Krijntje Padmos, 63 j., echtgenoote van Jacob Koppen; Petrus Potters, 18 j., overleden te Middelharnis. z. v. Johannes G. Pot en van Jannetje Witte; Elisabeth de Ruiter, 79 j., echtgenoote van Adrianus Westhoeve; Ningentje Voogd, 91 j., weduwe van Joh. Breen; Pietertje de Mooij, 62 j., wed. van J. Grinwis. KAPITEIN EN SERG.-MAJ. DOODGESCHOTEN Vreeselijk amok-geva. op F lor es De dader, een inlandsch soldaat, neergelegd Naar Aneta uit Koepang seint he„.t zich te Larantoeka, op Oost-Flores, een afschuwelijk geval van amok voorge daan. Een inlandsch soldaat schoot eerst den kapitein der inlanterie A. J, M. Koster neer en daarop den sergeant-majoor Zandbergen. Beiden waren op slag dood. Bij een po ging om het kampement binnen te drin gen werd de amokmaker zelf doodge schoten. De leger-leiding te Batavia heelt intusschen bevestiging van dit be richt ontvangen. hHzr.nderheden ontbreken nog. INVAL BIJ BELGISCH LOTERIJKANTOOIR Politie neemt 42000 premie obligaties in beslag Beheerend vennoote was de schoonmaakster van het hoofdkantoor Naar wij vernemen heeft de politie te 's-Gravenhage een inval gedaan in de kantoren van het Centraal Admi nistratie-Kantoor voor Hypotheken, gevestigd aan de Regentesselaan 60, waarvan de heer H. B. directeur is, op vermoeden van overtreding van de Loterijwet, waarbij 42000 premie-obli- gatiën benevens de administratieve bescheiden van de te Antwerpen gevestigde bank „Banc Felicitas" in beslag zijn genomen. Deze inval was het gevolg van het onder zoek, dat in het midden van de vorige maand door de Belgische justitie werd inge steld bij het in de Carnotstraat 87 te Ant werpen gevestigde hoofdkantoor van deze „bank", welke zich bezig hield met het drukken en uitgeven van premie-obligatiën, die voor 52 Belgische francs per stuk aan den man werden overgebracht, welke een winstkans gaven overeenkomende met een twintigje in de Nederlandsche Staatsloterij. Deze onderneming was gevestigd in een eenvoudig bovenhuis, dat zich in geen enkel opzicht onderscheidt van andere woningen, en toen de Antwerpejisehe politie een inval deed trof men in het perceel de beheerende vennoote, mevr. B., diede schoonmaak ster der kantoren bleek te zijn. Deze vrouw, die sedert haar elfde jaar geen onderwijs meer had genoten, was in Januari 1935 door de oprichters van Felici- las, waartoe behoorden de heeren B. B., di recteur van de Onderlinge Levensverzeke ring Bank ArOna, en diens zoon H. B-, di recteur van het te 's-Gravenhage gevestigde Centraal Administratie Kantoor voor Hypo theken, als beheerend vennoote aangesteld. Haar werk bepaalde zich er toe het huis in de Carnotstraat schoon te houden en de obligaties te laten drukken. Een bank met 175,kapitaal Naar uit het onderzoek kwam va^l te staan, was de onderneming in België geves tigd met een grondkapitaal van 3500 Belgi sche francs oftewel 175 gulden, terwijl op de obligaties vermeld staat, dat de Bank de biljetten waarborgt en dat eventueele ge schillen alleen door de Handelsrechtbank te Antwerpen kunnen worden beslecht. Nadat de Belgische justitie op grond van het feit, dat Felicitas de Belgische strafwet heeft overtreden particuliere loterijen zijn in België verboden tegen B. B. pro ces-verbaal had opgemaakt, tevens omdat de obligaties ongezegeld waren, heeft de po litie alhier zich met deze zaak bezig ge houden. Hierbij is komen vast te staan, dat beide heeren op geraffineerde wijze te werk gingen. Het Centraal Administratie Kantoor voor Hypotheken was n.l. de uitgever der zooge naamde Centra-loten, welke door deze on derneming als Centra-kwitanties werden verkocht als een twintigje in de Staatsloterij. Voor deze kwitanties, welke voorname lijk in de provincie werden verkocht, en die dus verkapte loterij-briefjes waren, werden door het Centraal Administratie Kantoor Fe- Ucitas-obligaties gekocht, waarvan de num mers correspondeerden met Centraal-kwi- tanties. Weliswaar werd den houders van Centra- loten medegedeeld, dat voor het gestorte geld obligaties werden gekocht, maar om trent den aard dezer obligaties liet men de koopers wijselijk in het onzekere. De opzet van de geschiedenis is duidelijk. De ver plichting tot het uitbetalen der gevallen prij zen was door deze manipulatie overgeheveld naar een Belgische onderneming. Door de politie is tegen H. B. proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de Loterijwet, terwijl tegen mevr. B. door de Belgische justitie eveneens een strafvervol ging is ingesteld. Op Woensdagen 8 en 15 Januari 1936, bei de dagen 's nam. 3 uur te Herkingen. resp in de herbergen van gebr. Verschoor en J. M. v .d. Velde, veiling en afslag, van a. 6.04.52 H.A. f 13 Gem. 49 R.V.M.) bouw land te Herkingen in den nolder Oud-Her- kingen. kadaster no. 643. 644 en 646 t.m. 649 en 1346. in 4 perceelen en combinaties; b. 1.72.30 H.A. (3 Gem. 226 R.V.M bouw land te Herkingen in dsn colder Oud-Her- kingen. kadaster no. 569, in 1 perceel, toe- behoorerd aan den heer L. van Beek Lzn. te Dirksland. Dadelijk te aanvaarden. Notaris COSTERMAN. De Italiaansche goud-offers De opbrengst vermoedelijk een half milliard lire Naar uit Rome wordt gemeld, is de toeneming der goui-afgiften bij de iu- suunclburequx der fascistische partij gedurende de laatste dagen opgehouden en men kan wel aannemen dat het meeste, dat onder den invloed van den eersten impuls te voorschijn zou komen, reeds is afgegeven; dit sluit eventvel niet uit, dat een nieuwe opwelling van vaderlandsliefde nieuw materiaal te voorschijn kan brengen. Ook de inzameling van trouwringen sa.i als geëindigd worden beschouwd Nadat >p den eigenlijken inzameldag 18 December volgens de officieele gegevens in Itahë ongeveer 5 millioen ringen werden afgege ven. heeft men, tekening houdende met de omstandigheid, dat ongeveer 17 millioen trojnvringen in totaal aanwezig moesten zijn. de inzameling on den Zondag daarop voortgezet. Hoeveel rmgen toen nog werden afgestaan, is niet bekend, doch op grind van de resultaten der beide dagen te /.amen in enkele steden en op enkele 'nzamel- bureayx kan gecons+ateerd worden, dat de opbrengst op den tweeden dag veel minder was dan op den eersten Indien men de verhouding bij eonige plaatsen, waar het resultaat van beide da gen bekend is, als grondslag neemt, be draagt de totale opbrengst naar schatting ongeveer 6 millioen ringen. De opbrengst daarvan kan geschat wor den op omstreeks 300 millioen lire. Brengt men het overige afgestane -oud mede in rekening, dan kan men verwach ten, dat er tusschen een half milliard en één milliard lire aar, goud geofferd is. „Duitschland moet koloniën hebben!" De Hamburgsche Kamer V ci-i XioU phan- del en Industrie heeft een rapport uitgege ven, dat ook van politiek standpunt belang inboezemt, aangezien hierin wederom, en met klem, de nadruk gelegd wordt op de noodzakelijkheid van koloniën voor Duitsch land, dat met het oog op zijn aardrijks kundige ligging, de dichtheid zijner be volking en zijn hooge graad van in dustrialisatie grooter eisclien naar het be zit van koloniën kan doen gelden dan eenig ander land. Opmerkelijk is verder de passage, waarin cr op gewezen wordt dat de Duitsche eischen niet tevreden gesteld kunnen wor den door enkele toekenning van economi sche belangen in koloniale ontwikkeling van gebieden. Men heeft den indruk, dat deze passage betrekking heeft op de bekende redevoering van Sir Samauel Hoare, waarin hij voor stelde een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van een collectieve poging tot betere verdeeiing van do grondstoffen onder de industrieele landen. De Saint-Exupéry is terecht Zijn toestel in de woestijn vernield! De beide Fransche vliegers Saint-Exupéry en Provost, die op 'n vlucht ParijsTunis— Saigon (Indo-China) sinds vier dagen in Noord-Afrjka, waren zoekgeraakt, zijn Don, derejagavond, zonder hun vliegtuig, in Cairo aangekomen. Voigens het versjag van hun ervaring,u heeft het toestel in den nacht van 29 op 30 December tijdens zeer ongunstig weer en in een volslagen duisternis den bodem geraakt waarbij het waterreservoir van bet vlieg tuig werd vernield. De beide vliegers lieten hun beschadigde toestel in den steek en gingen te voet op weg naar Cairo. Na een tocht van drie da gen door de woestijn ontmoetten zij volko man uitgeput en bijna stervend van dorst een ingenieur, die lien naar Cairo lieeft ver- gezeld. Venizelos en Koning George Door bemiddeling van zijn vriend Rufos heeft Venizelos den Koning het volgende telegram gezonden: „Ik spreek met eerbied de hoop uit. dat de Koning door middel van vrije verzie ringen erin moge slagen, een regime te herstellen van een gekroonde republiek, zooals Griekenland dat had gedurende- de langdurige regeering van George I, opdat de sedert een twintigtal jaren verscheur de nationale eenheid hersteld moge wor den. Als hij hierin slaagt zal het geheele land hem uiterst dankbaar zijn." De Koning heeft hierop geantwoord mei wporden van warmen dank. Zoowel de minister van oorlog Pupagos als de minister-president spreken de ge ruchten tegen, dat officieren een liga zou den hebben gesticht voor het voeren van politieke actie. In het geheele land heerscht rust De negers van Scottsboro Het bekende geval van de negen jonge negers van Scottsboro, die ervan beschul digd worden in 1931 in een goede, entrein twee blanke meisjes te hebben aangerand zal voor de vierde maai voor liet gerechtshof van den staat Alabama worden behandeld. Het procés heeft zeer veel stof doen op waaien en in de geheele wereld is de zaak van de negen jeugdige negers bepleit aan gezien bij de vorige processen verschillende onregelmatigheden bij de getuigenverliooren zouden zijn voorgekomen. Bij deze nieuwe behandeling zal voor de eerste maal de jury anders zijn samengesteld dan bij de vorig» processen, waarbij eenige negers ter dood werden veroordeeld. den door de dichte dampen, die uit den. krater opstegen, verijdeld. Eindelijk bood zich een der tien vrijwil'i- gers aan met touwen af te dalen. Hij slaag de er werkelijk in den man te bereiken, d.e ten slotte met. vereende krachten opgehe,- sclien werd. Hij is thans in het ziekenhuis opgenomen en begint reeds weer op krach ten te komen. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit, Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De prijzen óer verschillende soorten aard appelen waren vast, veel verschil in prijs was er niet. Er liggen niet veel poters en andere goedkoope soorten aan de markt. Bonken blijven gevraagd. Verkoop Fl.ikkee- sclie en Spuische eigenheimers langzaam. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, men vrage zonder eenige verbinding of kosten inlichtingen bij Makelaar Jac. Knoop. Heden werden de volgende prijzen ge maakt: Zeeuwsehe bonten f 2.60—2.80, dito blauwen f 2.60—2.80, dito eigenheimers f 2 2.10, dito roodstar f 22.20, oito blauwe eigen he.imers f 2.202.40, roodstar poters f 110 1.60, bonte en blauwe poters f 1.501.70, alle soorten bonken f 1.7(1—1.80, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.801.90, dito bonten f 2.602.80, Flakkeesche eigenheimers f 2— 2.10, dito poters f 1.501.60, Spuische eigen heimers f 22.10, Hillcgommer zandaardap- peien f 2.102.80, Anna Pauwlowna zand- aardappelen met ringvuur f 1.651.75 zonder f 2,10 tot 2.80. Alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsohe zandaardappeleji in balen f 2.90—3.00; Bonken f 2.40—2.60; Rood star f 2.753.00; Bintjes Manke f 3.00—3.50; Bonken roodstar f 2.402.(50. Goedkoope soorten zandaardappelen gevraagd. CENTRALE VEILING MIDDELHARNIS Veilingbericht van Vrijdag 3 Januari 1936 Armgaard 712.80; Bloemzoet 13.10 13.70; Witlof 10.30—17.50; Veldsla 7.50—9.80: Spruiten 11.7012.50; Knolrapen 1.202.40; Boerekooj 66.60; Kroten 2.80 alles per 100 kg; Savoyekool 4.104.60; Roode kool 3.80 beide per 100 stuks; Boter 70—73 p 100 pnd Eieren: kipeierer. 57-58 kg 3.S0—4; idem 48 kg 3—3.10; eendeieren 3.403.50 AMSTERDAM, 6 Jan. (Aardappelen) De prijzen waren: Zeeuwsfi-he Eigenheimers f 2 2.25, id. bonten en blauwen f 2.602.90, id. poters f 1.601.90. Noordholl. Eigenheimes f 2 2,10, Friesche Borgers 2-102.20, Andflker Bonten en bauwen 2.302.50, Drentsche zand 1.902.30. duinzand 3.50- 75, alles per H.L. Aanvoer 156200 kg. AMSTERDAM, 6 Jan. Vee. Aanvoer en prij zen: 646 vette koeien, le lew. 4851 c, 2e kw 4246 c, 3 kw 3240, per kg. slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien f 165195, per stuk: 113 vette kalveen le kw 60—36c, 2e kw 5258 c, 3e kw 4550 c. pe kg. levend gewicht; 42 nucht kalveren f 47.5" 27 schapen f 12—14, per stuk: 525 varkens, vlee; hvarkens (90110 kg. 4748 id. zwaardere 4647 c. vette varkens 4546 c, per kg. 'achtgewicht; 24 paarden f 70100 Runderen: behoorlijke aanvoer, handel kalm, nauwelijks prijshoudend. Vette kalveren: aanvoer matig, handel wil lig, prjjzen iets lager. Nuchtere kalverein: aanvoer weinig, handel goed. priishoundend. Varkens: aanvoer matig, handel niet vlug» prijshoudend. ROTTERDAM, 6 Jan. Vee. Aangevoerd In totaal 2517 dieren, t.w.: 618 vette runderen. 221 vette kalveren, 11 nucht kalveren 1117 schapen of lammeren. 547 varkens. 3 zuiglam- meren. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 47 c, 2e hw tot 43 c. Se kw 28— c. vette ossen tot 45 c. 2e kw tot 42 c, 3e kw 32—36 c, vette kalveren tot 95 c. 2e kw tot 85 c. Se kw 7075 c. varkens (levend gewicht) 373839 c.. schapen 293640 c, lammeren 283540 c. Prijzen per tuk van ma<rervee: Schapen f 10 1418. lammeren f 61114. Vette koelen en ossen: aanvoer ruimer, han del kalm, priizen als op Dinsdag jl. Een prima koe ging nog tot 53 en den os tot 47 c. Vétte '-alveren: aanvoer kor'ar, handel wil lig, hoogee prijzen. Een prima kalf ging nog tot llo cent. Schapen en lammeen: aanrr "kelljk ruimer ter markt, handel tamelijk, prijzen van de vorige eek konden ziph moeilijk handhaven. Vtrkens aanvoer ruimer, aanvankelijk handel stil. later beter, de prijzen van de vor. week. Eenige partllen tot 40 c. Eenige partijen se' ->en werden voor export gekocht. ROTTERDAM. 6 Jan. Aardap?elen. Do prjj;,en waren: Buelsvhe eigenheimers fl.flO 2 10; Zeeuwsehe blauwe f2.202.50: id eigenh i18i2. idem bonte f 2.202.50: Poters eigen heimers f 1.251 50; Peters bonte en blauwe f 1.201.50; Bevelanders f 1.701.90 alles per H.L. Zandaardappelen 3%4 et per kg. Met redelpke aanvoer, kalme vraag TIED, 6 Januari. Eieren 4.254.50. hen- neneieren 3.253.75 per 100 stuks. Aanvoer 190.000 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2