I Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES RI 1936 OER WOENSDAG 8 JANUARI 1936 50E 'JAARGANG N°'. "426f STEUN AAN PLUIMVEE- EN EENDENHOUDERIJ IUWERIJ TERDAM 11005 en 11316 Oss i ft uitspraak ge- strafzaken. Za sn II. L. van E. J. van G. vve- brandstiehting, ie kindoren liet veroordeeld tot G. werd vrii- n vrijheid ge- ir. M. F. de B, aar gevangenis- e B. had een. rbij Verhoeven er ernstig ge- ïneke van Mar de liendekroeg, leeld tot 5 jaar van voorarrest, erd veroordeeld net aftrek van. en roofoverval en leen bank te lenisstraf. en paard -jarige landbou- 1. Bastiaansen dcl-cn, kreeg hij n de horst. Do :lische behande- L'h aanvankelijk echter na twee rieden. e uur h ie h t gekerm. Zij ïmer van haar lleners, die een 'est, maar vond m open stond. >nd op de straat feneeskundige en Garé uit Sit- en constateerde arm verbrijzeld ide man aan de meter hoogte, is, weet men ICourant verschijnt eiken VVUtiNdUAG eD ZAIRBUAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 1 0.90 bjj vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BUEKHOVKN ZUNEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere AdverientieD worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen X.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. a NATUUR EN GENADE Bij do beschouwing van do politieke ver houdingen op ons eiland stuit men telkens op eigenaardige tegenstrijdigheden. Eén dier tegenstrijdigheden is, dat velon welke niet gaarne zouden breken met de godsdienst, welke trouw ter kerk gaan, zich toch durven scharen in de rij der strijdende roode proletaren. Dat. is eein tegenstrijdigheid welke vreemd aandoet. Wij weten het wel, het is in cle politiek eoo, dat velen die partij volgen welke het meest belooft en als bet. daar op komt, kan natuurlijk niet een partij -tegen het socialis me opbieden. Maai- tocli is het inconsequent, want zoo lang men Gods Woord nog aanvaardt als het ware Goddeiijko Woord, kan men zich toeh niet scharen in do rijen, der strijders, welke de roooe vaan volgen. Dit verschijnsel is moeilijk te verklaren. Alleen als wij rekening houden met de eigenaardige geestesgesteldheid van velen, wordt het wei verklaarbaar, maar nooit te billijkein. Er is nl. bij velen een scheiding tusschen natuur en genade, waar-dooi' een verwaarloo zing van het natuurlijke leven ontstaat. Inplaats dat men het logisch verband tracht te vinden, hetwelk er tusschen die twee terreinen bestaat, in navolging der Geref. vaderen, welke dat verband siteeds in het oog Kielden, beschouwt men do gods dienst als iets geheel persoonlijks. Daardoor ontstaat, er een venviaarloozing van het maatschappelijk en staatkundig leven. Dat is de fout van velen op F lakken Daardoor kan men trouw naar de kerk gaan en tooh een strijd voeren in de poli tieke actie, welke lijnrecht tegen do kerk gericht is. s= DIKSTE BOTERHAM Daartoe werkt ook nog mee dat socialis ten zich bij ons zelden in hun ware gedaante laten zien. Zij werpen zich op als de strijders voor de arbeiders, welke hun de dikste boterham beloven. Van het stelsel der sociaal-democratie hoort men weinig. Dat brengt velen in de war, want als er toch reeds een loslating v-ain het geestelijke is op politiek gebied, dan kan mem ook vol gen, hen die liet meeste beloven. Alleen is het jammer, dat straks zal blij ken, dat de sociaal-democratie nooit haar gedane beloften in zal kunnen wisselen. Haar propaganda -heeft alleen maai- reden Van bestaan, zoolang er een krachtige bur gerlijke meerderheid aan het roer is. Moet ze zelf het roer in handen nemen, dan kan ze vaak niet anders doen dan de regeereode partijen nu doen en wil ze toch trachten haar beloften te verwezenlijken, zoo zal dat uitloopen op groote geestelijke en moreele schade der bevolking. De laatste valkenier overleden Een oud beroep verdwenen Met den op Nieuwjaarsdag te Valkens- waard overleden heer Th. Mollen, is de laatste valkenier van Europa heengegaan. De laatste ook, die heusche ervaringen had van het valkeniersbedrijf. Eeuwenoud was dat bedrijf. We herinne i'en ons allen uit de schooljaren, hoe Jacoba van Beieren en de graven en gravinnen van daarvoor en later ais grootste vermaak de valkenjacht beoefenden. Nu behoort reeds sedert jaren de valken jacht tot het verleden. In Engeland bleef ze nog het langst in eere, doch ook daar verdween ze eindelijk. Mollen, de laatste uit een eeuwenoud ge slacht van valkeniers, kon met vuur over zijn jachtherinneringen vertellen en be treurde het altijd weer, dat dit jachtver maak geheel verdwenen was. Hij, die mooie aanbiedingen kreeg uit Frankrijk, Hongarije, Spanje, Duitschland, Oostenrijk en Engeland om daar als valke nier op te treden, toen het bedrijf daar nog later dan bij ons, in eere was, bleef zeer ge hecht aan zijn plaats Valkenswaard, die hij biet wilde verlaten. Hij beoefende het klokkenmakersbedrijf en ■was wijd en zijd als zoodanig vermaard. Maar altijd had hij tijd om over de valken jacht te spreken en nooit geraakte hij daar over uitgepraat. Ruim 80 jaar is hij geworden. Zijn zoon zal hem niet opvolgen. Weer verdween een stuk romantiek. TOTALE MAANS VERDUISTERING Woensdagavond van 6.17 tot 6.41 uur In Nederland zichtbaar als het firmament onbewolkt is Woensdagavond zal een totale maansverduistering plaats vinden, welke als de hemel onbe wolkt is ook in Nederland zicht baar zal zijn. Naar men weet voert de aarde achter zich aan een zgn. slagschaduw en een bij schaduw. Om 5 minuten over half vier zal do maan in de bijschaduw van de aardo treden. Ruim een uur later, om kwart voor vijf komt de maan in de slag schaduw. De totale verduistering vangt aan om 17 minuten over zes en zal 24 minuten duren, dus tot 11 minuten over half zeven. Anderhalf uur later, om tien minuten over 8, komt de maan weer uit de slagschaduw. Om 9.21 behoort de verduistering tot het verleden, want don zal de maan ook uit de bijschaduw van de aarde treden. Tijdens de totale verduistering zal de maan nog een weinig zichtbaar blijven, en zich aan den donkeren hemel vertoonen als een nevelachtige vlek met een eigen aardige doffe kleur. Dit wordt veroorzaakt door zonnestralen, die via onzen dampkring gebroken worden en op deze wijze toch nog het maanoppervlak weten te bereiken. We vestigen er de aandacht op, dat de maansverduistering op a.s. Woensdag de eenige eclips zal zijn, die diit jaar zichtbaar is. Weliswaar za) ook op -4 Juli a.s. een gedeeltelijke maansver duistering plaats vinden, doch deze vindt in Nederland plaats hij dag licht en zal alleen in Indië en bij onze tegenvoeters zichtbaar zijn- Wie zich dus voor het verschijnsel inte resseert, moet a.s. Woensdag op zijn qui- vive zijn. Laten we liopen, dat hot weer meewerkt! Ned. Bond van J.V. op G.G. Jaarboek 1936 verschenen Wij ontvingen, evenals vorige jaren, het jaarboek voor 1936 van den Ned. Bond van J.V. op G.G. Een betrouwbare gids voor het vereenigingsleven, onmisbaar voor ieder, die in dei. jeugdarbeid belang stelt en er regel matig mee in aanraking komt. De Bond heeft een prachtige staat van dienst achter den rug en blijkbaar is het hoogtepunt nog steeds niet bereikt. Opgericht in 1889 met 7 vereenigin- gen en 19U leden, telde de Bond op 1 Januari 1936: 1112 vereenigingen (v.j. 1092) met 24.562 leden (v.j. 24274). Nog nimmer is de groei onderbroken, zoo dat thans andermaal een recordhoogte is bereikt. We behoeven niet uitvoerig over deze keurige uitgave te schrijven. Zij zal haar weg vanzelf vinden, evenals ze dat vorige jaren heeft gedaan. Inschrijving voor den dienstplicht vervroegd Op 1 Maart a.s. zal de wetswijziging in werking treden, waarbij de in schrijving voor den dienstplicht wordt vervroegd Naar men weet bepaalt tot dusver de wet, dat de inschrijving geschiedt in hot begin van het jaar, waarin men 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar, hetgeen geschied is om meer tijd te ver krijgen voor het verrichten - der keurings werkzaamheden en het aantal keuringsra den te kunnen vermin-deren, hetgeen do re geering voornamelijk uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wijziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijdstip van aangifte voor de inschrij ving. Als lijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maait zal die tijd door de Kroon bepaald worden. Het proces tegen de Vova-redacteuren Officier van Justitie in hooger beroep Do officier van justitie te Utrecht, Mr A. N. F a b i u s, heeft appèl aarn- geiee-kend tegen hot vonnis, dat dc meervoudige kamer der arrondisse mentsrechtbank te Utrecht in liet Vova-proecs ge-wezen, heeft. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE Spoedig vertrek uit Addis Abeba De Nederlandsche Roode Kruis-am- bulance, die momenteel nog te Addis Abeba vertoelt, staat op het punt de hoofdstad van Abessinlë te verlaten. Zfj zal zich naar Dessie begeven, waar het hoofdkwartier van den keizer is ge vestigd. Dessie ligt, naar men weet, 250 K.M. ten Noorden van Addis Abeba. De wereldreis van dc K XVIII De tilm gereed Do filmfabriek „Polygoon" te Haarlem doolt mede, dat de film 20.000 mijlen over zee gereed is gekomen en dat de première te Den Haag midden Januari tegemoet kan worden gezien. Do vertooningen van doze film zullen plaats vinden onder bescherming vim een Eere-Comité, waarin o. m. zitting hebben de ministers Dr. H. Colijn, Jlir. Mr. A. C. D. de Graeff en Mr. Dr. L. N. Deckers en de gou verneur-generaal van Ned.-lnclic Jhr. Mr. B. C.. de Jonge. ONZE LEVERANTIES AAN BELGIE Demarches van onze Regeering Antwoord van Minister Gelisse.il op vragen van den heer Van Kempen Enkele dager, geleden heeft het Tweede Kamerlid Van Kempen vragen gesteld aan don Minister va.11 Ilandel naar aanlei ding van de Belgische Kon. besluiten van 1 Oct. 1935 inzake beperking van levering van buitenlandsche producten aan Belgi sche overheidslichamen, waardoor Neder- lancteohe belanghebendcn ernstig zouden worrlen benadeeld. Minister Gelissen deelt in zijn antwoord mede, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bedoelde besluiten in hoofd zaak inhouden een samenvatting van reeds ter zake bestaande regelingen, die tot mg toe n-iet tot klachten aanleiding hebben ge-geven. In hoeverre uil de nieuwe besluiten nadeelen voor bestaande Nederland sche belangen ziin te duchten, hangt in hoofdzaak ai van de wijze, waarop de besluiten toegepast zullen worden. Nadere inlichtingen hieromtrent wor den bij de Belgische Regeering inge wonnen. In afwachting van het resultaat van het ingestelde onderzoek werden démarches bi) de ftelgische Regeering ondernomen, ten einde heizij intrekking der besluiten te ver krijgen, hetzij oen zoodanige toepassing daarvan, dat geen nadeelen vnor Nederland sche bedrijfstakken of in België gevestigde Nederlandsche belangen daaruit zouden voortvloeien. De vraag, of de besluiten zoo niet met de letter, dan toch met den geest van het op 20 Fcbr. 1033 met België gesloten vestigings- verdrag in strijd kunnen komen, is in zoo verre van minder belang, waar dit verdrag door de verdragsluitende partijen nog niet bekrachtigd is. Het zou inderdaad aanbeveling verdienen voordat nieuwe onderhandelingen met Bel gië over het wedcrzijdsch-c handelsverkeer worden geopend, de onzekerheid over de gevolgen van meergenoemde Belgische maatregelen te doen wegnemen. Dit hangt echter siiet alleen van de Nederlandsche Regeering af. Overigens staan de hierboven genoemde maatregelen slechts in een los verband tot bedeelde onderhandelingen, die in de eerste plaats gevoerd worden ter wederzijdsche vaststelling van invoer contingenten. Stamboekvee naar Engeland Zaterdagavond zijn van Hoek van Hol land met de Harwichboot 102 stuks stam bockvee naar Engeland verzonden. Dit was na 23 jaar weer de eerste maal, dat levend rundvee van ons land naar Engeland is verzonden. Zooals we kort geleden reeds mededeelden, heeft I?ngelands rundveesta pel behoefte aan frisch bloed. Daartoe wa ren in ons land een 109 stuks runderen aangekocht, waarvan, in quarantaine ge steld, 102 stuks geschikt bleken voor invoer in Engeland, HET CUMULATIE- ONTWERP Antwoord van den Minister aan de Eerste Kamer Waarom het ontwerp een beperkte strekking heeft In een nota naar aanleiding van het eind verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het Cumulatie- ontwerp herinnert de minister van binneil- laudsche zaken aan de opmerking, gemaakt in dc tusschen de Tweede Kamer en de Ite- geering gewisselde stukken betreffende dit wetsontwerp, dat dit vooral een psycholo gisch effect beoogt. E11 indien het alleen uit zonderingsgevallen zal treffen, dan is er toch alle reden, aan die uitzonderingsge vallen een einde ie maken, indien deze al te zeer met de billijkheid strijden. Wanneer in de verschillende pensioenwetten voor burgerlijke en militaire ambtenaren wordt uitgegaan van de stelling, dat een zeker maximum pensioen als middel van onder houd voldoende is, dan zal deze maxi mum ook moeten gelden voor hen, die als ambtenaar en wegens het bekleeden van een politieke functie of van meerdere poli tieke functies tegelijkertijd pensioen genie ten, nu de naaraan verbonden pensioenen in de. laatste jaren een zelfde karakter hebben gekregen. 0|) dezen grond alleen, en niet wegens liet toegeven aan een kunstmatig opgewekte publieke opinie, is de Regoering tot indiening van dit wetsontwerp overge gaan. Dc meening van eenige leden, dat pen sioenen onaantastbaar zouden zijn, kan de Minister niet deelcn. De minister is derhalve van oordeel, dat het aanbeveling verdient, aan niet gerecht vaardigde bevoorrechting uit de openbare kas een einde te maken. Het denkbeeld om tot verdere uit breiding der cumulatiebeperking over te gaan, stuitte op bezwaren, waar onder vooral is te noemen het ont breken in lal van gevallen van een behoorlijken maatstaf, volgens welken bij liet genot van pensioen en inkom sten het pensioen zou moeten worden verminderd. Hierbij moet worden gedacht aan de vroe gere standpensioenen, voor welker bereke ning geen laatstelijk genoten wedde als grondslag diende en welke laatstelijk geno ten wedde ook niet bekend is, en aan de oude pensioenen, waarvoor de laatstelijk genoten wedde geen behoorlijke basis geeft Wegens de moeilijkheden, verbonden aan de vaststelling der fictieve wedde, welke thans als basis uient, moest bij dit wetsontwerp worden voorgesteld, die fictieve wedde voor de bestaande regeling af te schaffen, zoodat deze voor do vorenbedoelde pensioenen thans niet zou kunnen worden ingevoerd. Billijk heidsoverwegingen leiden dus tot dit wets ontwerp \an beperkte strekking. Wijziging L.O.-wet Een voorloopig supplement Het dezer dagen door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen wetsont werp tot verlaging van de openbare uitga ven voor het onderwijs brengt gioote ver anderingen in de tekst der lager-onderwijs- wet 1020. Dc wijzigingen zijn van ingrijpend belang, zoodat, een ieder, die bij de uitvoe ring of de toepassing van de wet betroa- ken is, van de nieuwe bepalingen kennis zal moeten nemen. Aangezien, na aanneming van het wets ontwerp door de Eerste Kamer, een spoedige inwerkingtreding valt te verwachten heeft de uitgeefster N. Samsom N. V. zich gehaast een tekst van de gewijzigde artikelen ver krijgbaar te stellen. Deze is thans reeds als „Voorloopig sup plement" op de in dit jaar verschenen ne gende druk van de bekende tekstuitgaaf der lager-onderwijswet verschenen. De firma Samsom heeft hiermee, als ge woonlijk, weer velen aan zich verplicht. Reeds moesten we en een andermaal dc Handelingen naslaan om vragers iu te lichten. Pluimveehouders en graanrechten Demonstratie per post Zooals we reeds meerdere malen mede deelden heerscht in de kringen der pluim veehouders een, naar het ons voorkomt nie* ongemotiveerde ontstemming over de graan rechten, f 2.00 per 100 K.G. die ze terwille van de veehouders moeten opbrengen, waardoor een onevenredige druk op een, evengoed als de veehouderij, zwaar getroffen bedrijf wordt uitgeoefend. Reeds meermalen is aangedrongen op restitutie rechtstreeks aan de pluimveehouders, (en dus niet via de exporteurs). Tot dusver zonder succes. Thans zijn ze op het origineele idee geko men om de posterijen te hulp te nemen. De tienduizenden pluimveehouders hebben op Nieuwjaarsdag den Minister een nieuw- jaarswensch gezonden met een opgeplakte sluitzegel, waarop stond: Wij vragen geen steun, wij vragen RECHT: teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten. Een ander bericht in ons blad doet ons zien hoe de Minister de bezwaren der pluim veehouders tracht te ondervangen. Landen Tuinbouw Bezwaren tegen restitutie van Graanrechten Er wordt f 2 millioen gereserveerd om eventueel de eierprijs te steunen Reeds geruimen tijd dringt de pluimvee houderij er op aan, dat de pluimveehouders uit liet Landbouwcrisisfonds restitutie zul len ontvangen voor de graanrechten, gehe ven op de granen, die als pluimveevoeder worden verbruikt. Geineend wordt, dat deze maatregel den economischen toestand van de pluimvee houderij aanzienlijk zal verbeteren. Naar wij van bevoegde zijde vprne- men, staat de Minister van Landbouw en Visscherij op het standpunt, dat de gevraagde restitutie van graanrechten op binneplandsche eieren geen aanbe veling verdient. Verschillende overwegingen hebhen h'-m hiertoe geleid. Op dit oogenblik wordt op de eioren, die worden uitgevoerd, reeds restitutie van graanrechten verleend, waar door iour de exporteurs een sterke drang tot uitvoer aanwezig is. De prijs van de eieren die worden uitgevoerd, trekt den eierprijs op de binn»nlandsche markt on Deze prijsverhoogende invloed vermin dert sterk, indien restitutie op alle eieren wordt verleend en de bijzondere drang tot uitvoer, die thans aanwezig is, wegvalt. Aapgenomen moet worden, dat daardoor de eierprijs op de binnenlandsche marki zal inzakken, waardoor het voordeel van de restitutie van graanrechten, althans ge deeltelijk. illusoir wordt. Alleen wanneer dit mechanisme door mvoerbelemmeringen van het buitenland niet meer zou werken, zou het vraagstuk van de restitutie van graanrechten opnieuw moeten worden be keken. Een ander bezwaar is, dat de restitutie het Landbouwcrisisfonds ondragelijke las ten oplegt. Er zou daarvoor een hexb-ag van ongeveer tien millioen gulden nnod'g zijn. Deze uitgave is onmogelijk te vinden door verlaging van den steun op andere, produc ten, vooral niet nu de tarweprijs opnieuw zal worden verlaagd, llr eenige moge,,ikheid zou dus zijn om de schroef der peilingen weer veel sterker aan te draaien, hetgeen zeker geen aanbeveling verdient. Een onjuiste bewering Doet de Regeering dan niets voor de pluimveehouderij? Het wordt wel beweerd, maar ten onrechte. In liet oog moet worden gphouden, dat de goed beheerde landbouw- tedrijven, die zich hijzonder leenen tot de pluimveehouderij dit jaar op het pluim vee geen verlies hebben geleden Van welk ander product in den landbouw en veeteelt kan dit worden opgemerkt, wan neer men den steun wegdenkt? Vermoede lijk van geen enkel. Bovendien doet de Regeering hot mo gelijke om den export van eieren in het bijzonder naar Duitschland en Enge land in stand te houden. Om dit te be reiken moeten de Nederlandsche gede legeerden bij de onderhandelingen met die landen dikwijls concessies dom ten nadeele van andere bedrijfstakken, maar ten voordeele van de pluimvee houderij. Ook geldelijk wordt de pluimveehouderij geholpen. De Minister van Landbouw en Vissche rij heeft in het Landbouwcrisisfonds een bedrag van ongeveer twee millioen gulden ten behoeve van de Pluimvee" houderij gereserveerd. Dit bedrag zal zoo noodig iot stenn van den prijs van het product worden aangewend. Zoo kan men zich indenken, dat eieren ui' de markt worden genomen om een nood lottige prijsdaling te v0orkomeu. Wat hier ten aanzien van de pluimveehou derij is opgemerkt, geldt voor een groot deel ook voor de eendenhouderij De Minister overweegt wat hij ook voer dezen bedrijfstak kan doen. Uit het bovenstaande blijkt, dat cle Mi nister ook al zal hij niet tof rechtstreeks -be restitutie van graanrechten overgaan, toch de belangen van de pluimveenouderij en de eendenhouderij waar mogelijk behar tigt. Wijziging in de Landbouwcrisispolitiek? Vragen van het Tweede Kaïnerlid Van den Heuvel Bezorgdheid over de verlaging van de richtprijs voor tarwe Het Tweede Kamerlid van den Heu vel heeft een negental vragen gesteld aan den Minister van Landbouw naar aanleiding van het besluit de richtprijs der tarwe te ver lagen met als gevolg uitkeeringen aan boe ren en tuinders los van hun producten. Gevraagd wordt of de Minister over deze belangrijke wijziging in de landbouwcrisispolitiek de meening ge vraagd heeft van de Centrale Commis sie volgens de Landbouwcrisiswet 1933 en of het juist is, dat met de Centrale landbouworganisaties over deze hoogst belangrijke aangelegenheid geen woord is gewisseld. Waarom is voorts de volksvertegenwoordi ging niet geraadpleegd? Heeft de Minister zich wel gerealiseerd, aldus de heer v. d. Heuvel, dat het bijproduct van de tarwe, het stroo, dat vóór 1913 ruim 25 pet. van de geldelijke opbrengst leverde, thans vrijwel waardeloos of onverkoopbaar is? Zal de verlaging niet noodzakelijk moe ten worden verhaald op de reeds zeer lage loonen van de landarbeiders? Ware het niet rechtvaardiger geweest de gelden, bestemd voor de leniging van den nood van kleine boeren en tuinders, te verkrijgen door een geringe verhooging van de monopolie rechten op tarwe en den last te leggen op het geheele Nederlandsche volte, in plaats van deze te leggen op de zwakste Nederland sche schouders, nl. van de landarbeiders? Is de Minister bereid alsnog overleg te plegen over de genoemde maatregelen en, indien deze genomen zijn, ze tijdelijk terug te nemen ten einde, na overleg met de Cen trale Commissie, de Landbouw-organisaticg en de Volksvertegenwoordiging, opnieuw zijn standpunt te bepalen? j Huisslachting Krachtens beschikking van den Minister is met ingang van 1 Januari 1936 omtrent de huisslaehtingen bepaald, (lat vrijstelling voor tiet slachten van varkens voor eigen, gebruik wordt verleend aan: georganiseerden bij een landbouwcrisis- organisatie die voor een hooger zuiver inko men dan 20011 gulden zijn aangeslagen. Per kalenderjaar kan men vrijstelling ver krijgen voor één varken als liet gezin uit meer dan 4 personen beslaat; voor twee var kens als er minstens vier personen bij het hoofd van liet gezin inwonen, daaronder be doeld familieleden tof en met de derdegraad en liet inwonend personeel; voor drie var kens, als er minstens acht personen bij hem inwonen (als voren genoemd). Aan instellingen, die ais georganiseerde bij een landbouwerisisorganisatie zijn aange sloten kan een bepaald aantal varkens voor liuisslachting worden toegewezen, mits ten genoegen van die organisatie aantoonen. dat zij liefdadige of andere onbaatzuchtige doeleinden nastreven en geen varkens hou den, dan bestemd voor eigen gebruik. Instellingen, als hierboven bedoeld, hébben recht op een akte van vrijstelling voor even zoovele varkens als het aantal bij haar in wonende personen, met uitzondering van diegenen, voor wier onderhoud die instelling geheel of gvootendeels vergoeding geniet an ders dan uit armenkas, een veelvoud is van vier, doch ten hoogste voor een aantal var kens, waarover in eenig vorig kalenderjaar een akte van vrijstelling is uitgereikt, en welk aantal nimmer meer kan bedragen dan driemaal het aan die instelling toege wezen aantal mestvarkens. (Voor verdere Dij zonderheden zie men de St.crt. van 31 Dcc. (no. 254). GEKLEURD RIJSTGRIES Betaling van heffing verplicht Ieder, die op 2 Januari 1936 meer dan 50 kg. gekleurde rijstgries (en gekleurd rijstgricsmeel) in voorraad had, is verplicht over dien voorraad aan de Stichting Neder landsche Meelcentrale, ton behoeve van het Landbouw-Crisisfonds, een helling te beta len van f 4 per 100 k.g. Belanghebbenden moeten uiterlijk op 8 Januari 1936 schriftelijk opgave doen aan de Stichting Nederlandsche Meelcentrale, Riouwstraat 174-1S0, 's-Gravenhage, van den voorraad gekleurde rijstgries (en ge kleurd rijstgriesmeel), welke op 31 Doe. 1935 ra afloop der expeditie-werkzaamhe den bij ben aanwezig was, met. inbegrip van de naar hen onderweg zijnde hoeveelheden. Na 1 Januari 1936 is liet kleuren van rijst gries (on rijstgriesmeel) slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden bij de Stichting Nederlandsche Meelcentrale zijn. toegelaten en aan deze Centrale een heffing van f 6 per 100 kg. voldoen. Deze heffing moet worden betaald, alvorens tot bet kleu ren wordt overgegaan.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1