amis >35 p. f. 'golven MAAS- EN SCHELDEBODE DINSDAG 31 DECEMBER 1935 CHR. GEREF. JONGELINGEN BIJEEN KERK EN SCHOOL BUITENLAND DE OORLOG IN OOST-AFRIKA p. f. p. f. gelukkig 4NSE n en aanver- evens ruwe vee. 1936 IE en Vrienden 1936 n en leden Nieuwjaar, Bode 1936 JK Handel in varen r. 1936 UK mwenhuyzed nerzicht". 3EVE, oedbakker, en liegunsti- g jaar. ri 1936 K Ez. Ie soorten Is, Rijwielen, èle een voor-" tri 1936 en en begun- icdig Nieuw- OEVE Echtgenoote ihhandel, ri 1936 en beguu- eLJke geluk- ieuwe jaar. htgenoote shoek iri 1936 Echtgenoote, Rotterdam, icht, spoedig jaar, |m 1936 iAARS, ars nden en bc- ikkig jaar. iri 1936 - Ouddorp niilie, vrien- rs een geluk- begunstigers en gelukkig BEDDE Echtgenoote, ïandel ari 1936 begunstigers ikkig jaar. LOIS, ttcnhandel ari 1936 EUWENDIJK P. f, ari 1936 PLUNDER nderdeelen lodigdlieden .1 voorspoedig ari 1936 OEVE r n en begun- k een voor- ari 1936 ienden en Be- irspoedig jaar [OEVE Echtgenoote cetbakkerij ari 1936 enden en Be- wensoh'en. JEN Echtgenoote ari 1936 )AM r en begunsti- jaar. ari 1936 s neutraal, aan allemaal IOIJ eften, i, Tabak enz, iri 1936 Nieuwe Douglas-vliegtuigcn K.L.M. bestelt drie toestellen bij de Ned. Vliegtuigeniabriek De gunstige resultaten welke de de K.L.M. tot dusver met de Douglas D.C. 2-vliegtuigcn heeft opgedaan, heb ben haar doen besluiten bij do N.V. Ned. Vlicgtuigcnfabriek een order te plaatsen voor drie nieuwe machines van hetzelfde type. Deze toestellen zullen geheel gelijk zijn aan de reeds in gebruik zijnde behoudens enkele kleine wijzigingen en verbeteringen, wolke in de practijk vvenschelijk zijn gebleken. De levering der nieuwe vliegtuigen zal in Mei 1936 geschieden.' (Een reeds eerder door ons doorgegovon bericht deed het voorkomen, alsof de order naar het buitenland was gegaan. Thans blijkt dit niet het geval te zijn. De opdracht is voor de Nederlaudscshe industrie be houden. Dit zal ieder rechtgeaard vaderlander tot grooto blijdschap stemmen. Red.). Tarwerichtprijsverlaging en bieten-areaalverplaatsing De Zeeuwsche landbouw Mij. maakt bedenkingen In verband ,mct do richtprijsverlaging voor tarwe heeft do Zeeuwsche Landbouw Mij. het volgende telegram aan den Minister gezonden: „Zeeuwsche Lam,bouw Mij. te Goes acht het opnieuw verlagen tarweprijs noodlottig, 1' 9 geheel onvoldoende voor dokken produc tiekosten. Landbouwers zaaiden in goed vertrouwen dat prijs zeker niet zou worden verlaagd, de tarwe uit. Verzoekt Uwe Exc. dringend op deze beslissing terug te komen. Bovendien zeer verontrust over berichten verplaatsing van suikerbieten uit Zeeland naar elders. Bieten areaal reeds sterk be perkt tot groote schade voor landbouwers, arbeiders, schippers en vervoerders. Verzoekt met aandrang verbouw suiker bieten, waar deze nimmer zijn geteeld, niet te doen gaan ten koste »an Zeeuwsch are aal. Zeeuwsche bedrijven op veeteeltgebied hebben grooto offers gebracht. Thans ill voortbestaan getroffen. België verhoogt Boterinvoerrecht Voor varkensvleesch garantie gevraagd Het Belgische Landbouwministerie heeft medegedeeld, dat voor de vergunningen voor de invoer van boter de speciale invoerUixe is gebracht op' 6 fr. per kg. (deze was gedu rende langen tijd 4fr.): Ook wordt voor laan hij de aanvrage om invoervergunnin gen voor varkensvleesch en reuzel een ga rantie van 10 et per kg. gevraagd, die alleen teruggegeven wordt, als binnen de bepaalde tijd de vergunning opgebruikt is. De „Queen Mary" volgeboekt Voor de eerste reis op 27 Mei Het Generaal Agentschap der Cunard White Star, het passagebureau Hoyman Schuurman, deelt mede, dat het nieuwe reu- zenschip „Queen Mary", metende 80.000 ton, voor de eerste reis op 27 Mei reeds ge heel is volgeboekt. Er is thans besloten dat het schip zal ver voeren passagiers in de kajuits-, toeristen en derde klasse. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard 25 jaar voorzitter der Gcld.- «Ovcrysselschc My. van Landbouw Na afloop van de Zaterdag te Arnhem ge houden algemeene vergadering van de Gel- dersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw, welke o.a. werd bijgewoond door den Com missaris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, is. mr. A. G. A. ridder van Rappard in restaurant Na tional gehuldigd in verband met zijn zilve ren jubileum als voorzitter van de Maat schappij. Door den voorzitter van de com missie uit het bestuur ter voorbereiding van het feest, den heer W. J. Klein Lankhorst, werd een geschenk aangeboden, waaraan door alle leden der maatschappij een bijdra ge is verleend. Verschillende personen voerden het woord. Commissaris van Politie te Middelburg De heer J. Fontijne, van Dordrecht benoemd Met ingang van 1 Januari is benoemd tot commissaris van politie te Middelburg de heer J. F o n t ij n e, oudste inspecteur van politie eerste klas te Dordrecht. De heer Fontijne werd geboren li April 1895 te Rotterdam, waar zijn vader deur waarder was bij do arrondissements-recht- bank. Hij ving zijn politioncelc loopbaan aan als adjunct-inspecteur te Dordrecht, op 1 Nov. 1915. Op 10 Juli 1916 volgde zijn be noeming tot inspecteur en op 1 Jan. 1917 die tot inspecteur lc klas. Op 1 Mei 1929 werd zijn werkkring die van de Justitie dienst. Do heer Fontijne is een bekwaam, tac tisch en tegelijk doortastend politieman, voor de taak welke licm in Middelburg Macht, alleszins geschikt. I-Iij is lid van de Ned. Herv. Kerk en is politiek do Chr.-IIist. beginselen toegedaan. De IJmuider vïsschersvloot Voor Slooping twee a drie ton noodig In aansluiting op de mededcclingen om trent de voorgenomen slooping van oude schepen te IJmuiden met toekenning van een sloopings-premie schrijft het Volk, dat naar deskundige schatting 70 a 100 sche pen voor slooping in aanmerking zouden komen. Een kleine commissie, bestaande uit de tieeren Janssens, inspecteur van de Vis- schorijen, Oud, directeur van het visschers- havenbedrijf en Meijer de Vries, hoofd inspecteur van de werkverschafifng, heeft dit begin van de werkverschafifng voorbe reid. Eerst is nagegaan, of de slooping in werkverschaffing zou kunnen geschieden. Dit bleek echter op verschillende bezwaren te stuiten. Bij de thans ontworpen regeling zou de premie worden toegekend uit de gelden van het Werkfonds. In totaal zou hiermede een bedrag van 200.000 a 300.000 gemoeid zijn. Een moeilijkheid, waarvoor nog een oplossing moet worden gevonden, is, dat 'de gelden a fonds perdu zouden moeten worden verstrekt en het Werkfonds in het algemeen slechts voorschotten geeft. Kerst-toogdag van de afdeeling Zuid-Holland Met nieuwe bezieling naar huis terug Op Tweede Kerstdag hield de afdeeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Gercf. Jongel. Vereenigingen te Dordrecht een kerstvergadoring. die goed bezocht was. De middagvergadering ving aan om half drie. De voorzitter, de heer A. A1 b 1 a s, van Dan Haag sprak een openingswoord over „Calvijns Institutie". Gelukkig gekozen, immers in aansluiting aan het feit dat 400 jaar geleden, in 1535, de le uitgave van dit standaardwerk verscheen. Het is de eerste systematische uiteenzetting van de „nye" leer en diende o.m. om Frans I te overtuigen dat deze ieer allerminst revo lutionair was. De heer Alblas noemde als een bijzondere verdienste van de Institutie, dat ze aan leer en leven gelijkelijk recht doet weder varen, en wel geplaatst in het juiste onder ling verband, met als grondslag de erken ning van Gods souvereiniteit. Deze erkenning was niet nieuw, maar wel was nieuw het klare licht dat Calvijn liet vallen op de consequenties die er vi:t voortvloeien voor elk levensterrein. Spr. eindigde met de behartigenswaardige op wekking om alleen en in vereenigingsver- band de Institutie te lezen en te bestu- decrep De penningmeester, de heer P. v. B o s- s e n. van Lisse, kon verblijdende dingen melden. Men ging do jubileumviering op Hemelvaartsdag financieel met vrceze en beven tegemoet, want er was slechts een saldo van f 5.10. Maar ziet, thans is er een saldo van f 159.71, dat vooral is te dan ken aan het succes van het jubileumcomité, dat een overschot van f 101.61 in de afdee- lmgskas deed vloeien De heer R. van Brummeni van Dor drecht gaf een inleiding over „de monar chie en haar ontwikkeling in Nederland". Het was een gedegen stuk werk. Hij zelle o.m. uiteen het verschil tusschen absolute en beperkte monarchie. Met dn eerste loopt veelszins parallel een dictatoriaal bestuur en zij beeft zeer ernstige bezwaren. De beperkte monarchie heeft veel punten van overeenkomst met een republiek met wetgevend lichaam, wat niet behoeft in te sluiten het uitgaan van de leer der volks- souvereiniteit. Men zie maar de Republiek der zeven Vereenigde Nederlanden. De beperkte monarchie kan zijn een con- stitutioneele, waarbij de eindbeslissing be rust bij de vorst, of een parlementaire, waar de volksvertegenwoordiging de laat ste beslissing heeft. De inleider ging vervolgen» na de ont wikkeling van onze staatsvorm vanaf de 10e eeuw. Moeilijk was in de practijk te vinden de goede verhouding van de macht van Stadhouder en Staten der gewesten Na het herstel van het Oranjohuis in 1813 ontstond onze constitutionéelo mo narchie, die door sommige wel eens teveel wordt behandeld ais een parlementaire. Maar dat is miskenning van het Oranje huis en van de historie. Erkenning van Gods souvereiniteit doe ons trouw zijp aan do Koningin opdat blijve bet drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje Op deze inleiding volgde een drukke be spreking. Besloten werd op Hemelvaartsdag 1936 te Lisse te vergaderen en in plaats van den heer R. J. v. Pagce Jr. te Delft, die be dankte, werd als bestuurslid gekozen de heer C. Vreugdenhil van Botterdam Avondvergadering Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd volgde om zes uur de avondvergadering, die o.m. werd bijgewoond door Ds. II. Vis ser van. Dordrecht en de heeren T. Bakker en B. A. Schotel van Dordrecht, redactie leden van „Luctor et Emergo". Ds. R. E, Sluiter van 's-Gravendeel sprak over: Godsdienst en Godsopenbaring De Heilige Schrift heeft geen apart woord voor het begrip religie. Het kent wel verschillende aanduidingen van de on- derwerpelijke en de voorwerpelijke gods dienst. De eerste zijn de rechten des Heeren ge geven in Verbondsverhouding, de tweede is de „vreeze des Heeren", inhoudende geen angst, maar vertrouwen en liefde Deze kinderlijke vreeze wordt in het Nieuwe Testament meestal genoemd „geloof" Aau Gods rijke genade-openbaring in Christus beantwoordt dus van des menschen zijde het geloof, het vertrouwen op Gods genade Do voorwerpelijke en de onderwerpelijke godsdienst moeten wel worden onderschei den, maar mogen niet worden gescheiden. God eischt van ons uitwendige godsdienst (cultus) en inwendige godsdienst. De laat ste gaat voorop. Voor beide bepaalt God hoe Hij wil worden gediend. Maar inzake beide is er helaas veel eigenwillige gods dienst. De beoefening van geloof, hoop en liefde is de ware inwendige godsdienst. Om 'een waarlijk godsdienstig mcnsch te worden, is wedergeboorte noodig, die den mensch doet zien zijn verdorvenheid en afhankelijkheid, de grondslag (niet het we zen) van alle ware religie. Dan wordt het geloof werkzaam, en gaat de hebbelijkheid over in dadelijkheid. Het wezen der religie is dat God als God verheerlijkt en gedankt wordt. De schoon ste omschrijving der onderwerpelijke gods dienst geeft wel antwoord 94 der Ileid. Ca techismus. De godsdienst omvat den geheelen mensch, en veronderstelt het bestaan en de openbaring Gods. Do openbaring is to onderscheiden in algemeene en bijzondere. De schepping sluit in beginsel de volgende openbaring in zich. Ook de openbaring in de natuur is bovennatuurlijk en vraagt ga loof. Ze is ook ruiet te verstaan zonder het licht der Schrift, en wijst niet de weg van Gods genade in Christus. De openbaring bedoelt "te mensch te bren gen in de rechte verhouding tot zijn God en Schepper, waarbij hij allereerst zoekt waar verlossing, zooals bij alle reliegie» valt op te merken. Dit zoeken leidt alleen tot vin den, wanneer nien zich Iaat leiden door de H. Schrift. Dan komt hiet tot het ware ken nen en gelooveu. Heel het leven wordt dan beheerscht door het dienen van God. Na bespreking van dit referaat eindigde Ds. Sluiter de vergadering met dank gebed. I De oprichting van Patrimonium Vrijdag 3 Januari e.k. is het 60 jaar geleden, dat in de Jordaanbuurt te Am sterdam Patrimonium is opgericht. Dit besluit werd genomen op een bovenwo ning van het huis aan de Linden- gracht 27. In een herdenkingsure zal dit feit worden gevierd door de afdeeling Am sterdam in Kransnapolsky, De Zuid-Holl. Chr. Gercf. Meisjes bijeen Afdeelingsdag te Gouda Dezer dagen vergaderden de Chr. Geref. Meisjes te Gouda in gebouw „Het blauwe kruis". Des middags om 2 uur opende de presidento mej. Klein van Den Haag do goed bezochte vergadering en sprak een kort en opwekkend openingswoord. Daarna werd een aanvang gemaakt met het wel verzorgde programma. De vereenigingen van Dordrecht en Zwijndrecht hadden een zangkoortje gevormd, dat mooie liederen ten gehoore bracht. Mej. De Korte, van Vlaardingen, leidde in „Noach", waarop een levendige bespreking volgde. Door mej. Geuze uit Rotterdam werd een recitatie ten beste gegeven. Omstreeks half vijf werd gepauzeerd. Na heropening verkreeg ds. v. d. Zaal van Den Haag het woord om zijn rede uit ie spreken getitteld: „Bij licj wankelen, on wankelbaar". Mot aandacht werd naar dit keurig en veel omvattende onderwerp ge luisterd. Uit de bespreking bleek hoe de spreker er in geslaagd was de vraagstukken van den tijd op juiste manier te belichten. Tot slot gaf mej. Lommers, van Zwijn drecht, nog een recitatie ten gehoore, waar na de presidente de gebruikelijke bedank jes uitdeelde. De heer v. d. Klis, van Gouda, eindigde op de gewone wijze. Prof. Dr. H. Visscher en de A.-R. Partij Motie van de Statencentrale Zutten De A R. Statencentrale Zutfcn te Ruurlo kwam dezer dagen in vergadering bijeen onder leiding van den heer J. Boks te Zutfcn. Na de behandeling der jaarverslagen kwam de gehouden Partijconferemtie te 's-Gravenhage ter sprake en ook het uittre den van Prof. Dr. H. Visscher. Na bespreking werd op aandrang van vele Hervormde leden in de Centrale de volponnf» motie aangenomen: „De Antirev. Kiesverenigingen in de Sta ten Centrale Zutphen; voor de groote meer derheid bestaande uit leden der Ned. I-Ierv Kerk, in jaarvergadering to Ruurlo bijeen, spreken uit a. dat zij met leedwezen kennis genomen hebben van het. uittreden uit de A.B. partij van Prof. Dr. IJ. Visscher e.a.; b. dat zij deze uittreding in geen enkel opzicht gemotiveerd achten: e. dat zij zioh unaniem blijven stellen arh- ler het Centraal Comité van A.R. Kiever- eenigingen". De motie zal ter kennis van het Centraal Comité worden gebracht. Wijziging van de Drankwet OORDEEL VAN DE TWEEDE KAMER OVER HET WETSONTWERP Bezwaren tegen de opheflSng van het verbod der z.g.n. verpachting Blijkens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsont werp wijziging van de Drankwet weid nog al cenige critiek te berde gebracht, met name tegen het voorstel het v®r- bod van do z.g.n. verpachting op te hef fen en deze in de wet te regelen. Men herinnerde eraan, dat in de drankwet van 1904 is uitgegaan van het beginsel, dat een vergunning door den vergunninghouder persoonlijk zou worden uitgeoefend. Dat de wet herhaaldelijk ontdoken wordt wettigt niet het voorstel tegemoet te komen aan wie in strijd hebben gehandeld met de duidelijke en uitgesproken bedoeling van de wet. Hun on wettige daden moeten niet zijn de norm, waarnaar de wetgever zich richt. In begin sel waren de hier bedoelde leden van het verpachtingsstelsel afkeerig. Wie uit drankverkoop voordoe! wil trek ken, moet zooveel mogelijk dit, bedrijf zelf uitoefenen en openlijk als drankverkooper bekend staan. Knevelarijen van den pachter zullen ook bij de voorgestelde regeling niet uitblijven. De voorgestelde regeling zal leiden tot herstel van den vroegeren toestand, waarbij het bedrijf steeds meer in han den kwam van brouwerijen en distil lateurs. Verschillende andere leden juichten echter de wijziging toe op een punt, waar de vet toch niet strikt toe te passen is. Sommige dezer leden wilden zelfs nog verder gaan dan de minister en wenschten, dat een ver gunning of een verlof A steeds op een ande ren persoon zou kunnen worden overgeschre ven. H. i. zijn do vergunning en het verlof A een vermogensbestanddeel en zou de erken ning daarvan in de wet aan tal van onhoud bare toestanden een einde maken. Zij zouden het, eveneens toejuichen, indien het uitster ven van vergunningen en verloven A zoti worden geremd. Verdere daling van het aan tal zou bij ecnige verbetering van den eco- nomischen toestand clandestiene verkoopge legenheden doen ontstaan. Andere leden meenden, dat door de wets wijziging het bedrijf slechts weinig zal wor den gebaat en wenschten dat de wet in dier voege zal worden herzien, dat zij soepel en aannemelijk wordt, zonder dat daardoor het alcoholmisbruik toeneemt, terwijl zij even goed als thans blijft waken tegen misbrui ken, waartegen ook de vergunning- en ver lofhouders zich koeren. Eenige leden misten een voorziening tegen het voortwoekerende kwaad, dat zwak-atco- holische dranken per flesch worden verkocht in allerlei zaken, waar deze verkoop niet thuis behoort. Aan toezicht is dringend be hoefte. omdat in de winkels, waarop deze leden het oog hadden, niet zelden clan destien sterke drank wordt verkocht. Een verzwakking van da wat Verscheidene leden zagen in de opgenomen bepaling, dat verkoop van sterken of zwak- alcoliolischen drank bij hoeveelheden van 5- 10 Liter voortaan ook zonder vergunning of verlof vrij zal staan, een niet onbedenkelijke verzwakking van de wet. Andere leden konden zich met de voor gestelde wijziging, welke voor kleine bedrij ven een verlichting van druk zal betee nen, wel vereenigen- GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Sint Paneras- Heerhugowaard, cand. Th. H. van Andel, hulppred. te Laren (N.H.). Naar den Oever (als hulppred.), J. Eerden, cand. te Groningen. Naar Leerdam, C. P. Boodt te Molenaarsgraaf Brandwijk. Bedankt: Voor Heeg (als miss. pred. voor Keboemen), J. Verkuijl te Laren (N.H.). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kuinre (toez.), cand. H. J. Pol, hulppred. te Sloten (Amsterdam-W.). Te Loosdulhen (Vrijz. Herv.), J. ten Bruggenkatc, em.-pred. Ie Don Haag. Te Oostham (Fr.) P. Six Dijkstra te Tuil en 't Waal. Aangenomen: Naar Winterswijk (als hulppred.) C. J. Dijkhuis te Doetnichem. Naar Eext (toez.), cand. J. E. Cannegieter te Krommenie. Naai- Cothon, cand. J. A. Peters te Tiel. Naar Loosduinen (Vereen, v. Vrijz. Hervormden) J. ten Bruggenkatc, am. pred. te Den Haag. Bedankt: Voor Aalburg en Hecsbeen, T. v. d. Hee te Polsbroek en Vüat. Voor Aalsum: P. Six Dijkstra te Tuil en 't Waal. Voor Vclsen, S. Cazemier te Dalf- sen (Ov.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Bussum-Naarden, A. H. Hitbers te Groningen. Te IJmuiden-Oost, A. Zwiep te Zeist. Tweetal: Te IJmuiden, A. Zwiep te Zeist en P. de Groot te Gorinchem. GEREF. GEM. Beroepen: Te Goes, H. Ligtenberg te Lisse. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Bodegraven, C. Pel Jr., prop. te de Bilt. VRIJE EV. GEM. Bedankt: Voor Apeldoorn, G. H. de Jonge te Oude Bildtzijl. W. P. CALLIBER De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft, naar de Zeeuw meldt, aan den heer W. P. Calliber. op diens verzoek, op de meest eervolle wijze tegen 1 Jan. a.s. ontslag verleend uit de betrekking van Godsdienstonderwijzer Rij die gemeente, zulks met dank voor de vele uitnemende diensten door hem in die be trekking aan de gemeente bewezen. De heer Calliber is sedert 2 Januari 1903 als Godsdienstonderwijzer te Middelburg werkzaam. Voor dien arbeidde hij als Evan gelist van 19 April 1885 tot 8 Juni 1890 te Aardenburg, en daarna tot 2 Jan. 1903 als Godsdienstonderwijzer te Biggekerke. FRIESCHE PREEK IN GRAND RAPIDS Hoe vreemd het klinkc, in Grand-Rapids hoeft 'I® Friesche beweging roods haar eer ste overwinning geboekt. Zondag 20 October was de vierde Geref. Kerk aldaar eivol, l'it allerlei siadsileelen en uit de omgeving kwa men de Friezen en Friezinnen, niet te vergeten opdagen en luisterden naar een predikatie over Joh. 1 1 en Ha over „Het Woord is vleesch geworden". Rev. B. D. Dijkstra, geliorcn te Pingjum, thans te Orange City woonachtig, was de redenaar. Met genot werd naar hein geluisterd. Ds. Dykstra is een geboren taalkundige. Thans is hij bezig het Russisch te bestudecren. Zendeling in Abessinië Blijft op zijn post Dr. John Crcmcr, een jong missionnair arts van de Zending der Reformed Church in de Vereen. Staten, is met zijn vrouw te Addis Abeba werkzaam en schrijft in de Miss. Monthly, dat hij besloten heeft, zijn post niet te verlaten. „Wij zijn hier geko men om de Ethioplërs te helpen evenals Paulus naar de Macedonië!» gegaan is, en hier weg te gaan nu we juist het meest, noo dig zijn. zou ons getuigenis liier ernstig schaden". Met deze eenvoudige woorden ziet Dr. Cre mer zijn taak vóór zich. Hij heeft echter ecnige voorzieningen getroffen om tegen mo gelijke gevaren beschut te zijn. „Wij heblion onder het hospitaal een bomvrije wijkplaats gebouwd en kleinere schuilhoeken in den grond rond de bijgebouwen. Op liet hoofdge houw hebben wij een enorme Roode Kruis vlag geheschen en daarnaast, op advies van den Amerikaansehen consul, de Stars and Stripes-vlag. Aan het Departement van "laat ta Washingtne is bericht gezonden, dat alle Amerikaanseho eigendommen gemerkt zijp en eveneens zal Italië gewaarschuwd wor den. Niettemin stellen wij niet ons vertrou wen op deze dingen, maar op God. Wij zijn iuist, waar Hij ons liebben wil". Kerk en Staat in Duitschland Een rabbijn gearresteerd De Berlijnsche rabbijn, dr. Eml! Bernhard Cohn, is volgens het Joodsch Tel. Agentschap te Berlijn in een vergadering te Berlijn-Köpenick, waar hij een redevoering hield, gear resteerd en naar het Columbiahuis aan den Potsdamerplatz te Berlijn over gebracht. Een ambtenaar der Gestapo, die de verga dering bijwoonde, interrumpeerde dr. Cohn en deelde hem mede, dat hij hem wegens zijn ironische opmerkingen over de Neuren- bergsche Jodenvvetgeving, voornamelijk over de paragraaf, die betrekking heeft op het verbod van het houden van „Arische" dienstboden onder de 45 jaar in niet-„Ari- sche" gezinnen, moest arresteeren. De ver gadering werd ontbonden. Rabbijn dr. Cohn, die 55 jaar is, is een der bekendste Mizrachitische (orthodox- Zionistische) Berlijnsche rabbijnen. STEUNVERGOEDING ERWTEN Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat de steunvergoediag voor groene erwten en sohokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 t.e.m. 14 Dec. voor de kwaliteitsklassen C en D resp. ƒ3.30 en 2.80 per 100 kg. zal bedragen; de steun vergoe- ding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaard- monsters C en D zal respectievelijk ƒ3 en ƒ2.50 per 100 kg. bedragen. CHINEESCH GENERAAL PLEEGT ZELFMOORD De revolutionaire generaal Hsoe Fan Ting, chef van den staf van het eerste leger, hoeft zelfmoord gepleegd. Voor het mausoleum van Soen Jat Sen wierp hij zich in zijn zwaard. In zijn testament verklaarde hij, zijn bloed en zijn hart te offeren aan de geest van Soen Jat Sen, om de leiaers van China op te wekken uit egoisme en verraad. Zijn of fer moet den directen tegenstand tegen de Japansche politiek ontketenen. De zelfmoord van den generaal, een eer ste geval van dien aard in de geschiedenis van de Chineesche republiek, heeft groot opzien gebaard, ITALIAANSCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD Abessijnsche dorpelingen schoten uit hinderlaag Een Italiaansch vliegtuig, dat op den morgen van tweeden Kerstdag een ver kenningsvlucht maakte in de omgeving van Daggaboer word dooi- de Abessi- niërs neergeschoten. Twee der inzitten den zagen nog kans, aan hun vijanden te ontkomen; de derde werd door hen gedood. Het vliegtuig was, vergezeld van nog een tweede toestel, reeds zeer vroegtijdig op ver kenning uitgegaan. Daar de vliegers echter geen Abessinische soldaten konden ontdek ken, vlogen zij laag over den bodem en zoo kwamen zij binnen het hereik van de ko gels van Abessiniërs, die zich volkomen aan liet oog dec vliegers hadden onttrok ken. Een der machines werd door verschei den kogels getroffen en moest een noodlan ding maken. Zij bereikte den bodem onge veer tien kilometer ten Zuiden van Dagga boer. Volgens een bericht uit Addis Abeba Is de machine niet door soldaten neergescho ten, maar door bewoners van het plaatsje, waarboven de Italianen vlogen. Kr lievon den zich aan boord twee geweren en een machinegeweer. Een Engelsch Boode Kruis-vliegtuig, dat van Khartoem kwam, is hij Addis Alem op 80 K.M. afstand van Addis Abeba, neer gestort, na in botsing te zijn geweest met dn takken van een boom. De bestuurder, Lloyd genaamd, werd vrij ernstig gewond aan het gelaat en de armen. Zijn vrouw- liep lichter verwondingen op. Beiden zijn naar Addis Abeba overgebracht. Men ver wacht daar nog twee andere Britsche Roo de Kruis-vliegtuigen. NIEUW ABESSIJNSCH SUCCES BIJ MAKALLE? De Abessijnsche vredesvoorwaarden Volgens Abessijnsche berichten van het Noordelijk front hebben in liet gebied van Tenibien de Abessijnsche troepen nieuwe vorderingen gemaakt. Redjas Hailoe Kebede, die het bevel voert over een groote Abessijnsche voorhoede, heeft met succes eenige Ita- liaansche posten aangevallen, die zich ter weerszijde van den straatweg van Makalle naar Adoea hadden ingegra ven. Men zou hierbij elf machinegewe ren, 200 geweren en de daarbij behoo- rende munitie hebben buitgemaakt. Volgens berichten van het Zuidelijk front tonnen in het district Bali de vliegtuigen weer een groote activiteit. De reeds ccmgcn tijd verwachte groote Italiaansche aanval bij de Wcbbe Sjebeli is nog steeds niet be gonnen. lil officieele kringen hcersclit groote te vredenheid over het Abessijnsch succes m het Tembien-gebicd. Door vvel-ingelichto militaire deskundigen wordt evenwel reeds thans opgemerkt, dat men niet voornemens is, de veroverde stelling voortdurend te blij ven bezetten, omdat dit voordeclig zou zijn voor de Italiaansche takliek, zonder de stra tegische positie voor de Abessiniërs le ver beteren. Een vliegtuig in Abessijnsche handen! Een Italiaansch luchteskader is over liet gebied gevlogen, waar Donderdag een Ita liaansch vliegtuig werd neergeschoten, blijkbaar niet het doel dit vliegtuig verder onbruikbaar te maken. De Abessijnen had den evenwel de machine zondanig verbor gen, dat zij niet door de aviateurs kon wor den waargenomen. Abessijnsche ingenieurs zijn momenteel druk bezig, het vliegtuig te repareeren. Wanneer dit zal zijn geschied, zal men ermede naar Addis Abeba vliegen. Italië's behoefte aan chroom De Italiaansche chroom-hestellingen aan de Philippijnen, welke vrij belangrijk zou den zijn, zullen niet worden uitgevoerd, als gevolg van hot antwoord van liet Ameri kaanseho departement van buitenlnndsclie raken op het verzoek van den hoogen Plii- lippijnschen commissaris. De mijn-maatschappijen verklaren zich te zullen vereenigpn niet de politiek der Ver. Staten, om abnormaal groote zendingen erts naar oorlogvoerende landen niet aan te moedigen. Engeland en de Middellandsche Zee Thans is antwoord binnen gekomen van de aan de Middellandsche Zee gelegen lan den, die door Engeland gepolst zijn met be trekking tot de houding, die zij denken aan te nemen ten aanzien van den wederzijd- schen bijstand krachtens het volkcnbonds- pact. De betreffende landen zijn Frankrijk, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije. Allo hebben geantwoord, dat zij hun verplichtingen krachtens par. 3 van art. 16 ingeval van een niet-uitgelokten aan val op Engeland in de Middcllandscho Zee zullen vervullen. Deze verplichting moet natuurlijk niet worden verward met militaire sancties, waarvan hier geen sprake is. Ingeval wcderzijdsclie bijstand noodig mocht worden, gelooft men, dat deze eveneens op de Roode Zee van toepas sing zal zijn. De antwoorden der bovengenoemde regee- ringen staan gelijk met een bevestiging van de resolutie, die door de Geneefsclio coör dinatie-commissie is aangenomen, toen in October de sancties werden besproken. Vredesvoorwaarden van den Negus De vredesvoorwaarden van den negus zouden, naar uit geloofwaardige bron ge meld wordt, omvatten de terugtrekking der Italiaansche troepen, schadeloosstelling voor Abessinië en de erkenning van Abessinië als souvereine staat door do mogendheden. De voorwaarden van den negus omvatten eveneens de demarkatie van de grenzen tusschen Abessinië en de italiaansche kolo niën door een internationale commissie, be noemd door den volkenbond. Abessinië zou gaarne buitenlandschen bij stand en raad ontvangen op economisch, financieel en administratief gebied, doch geen enkele liiliaansclie ambtenaar zou worden geaccepteerd. Ofschoon de eiscli inzake schadeloosstel ling vermeden zou kunnen worden, is het onwaarschijnlijk, dat de Abessiniërs, tenzij zij verslagen worden, op andere dan ge noemde voorwaarden over den vrede willen onderhandelen. DE HEROVERING VAN ABBI ADDI Twee Italiaansche vliegtuigen verloren De correspondent van 't Duitsche Nieuws bureau seint: Op 22 December is aan het Noordelijk Front een groote slag begonnen, dietot den Heiligen Avond voortduurde. Ue Abessijnen tastten hier met deelcn van het leger van Ras Seyoem de groote versterkte fortificatie der Italianen bij Abbi Addi aan. Na een buitengewoon zwaren en bloedigen strijd werd Abbi Addi door de Abessijnen veroverd. Op 21 December begon de strijd opnieuw. De Italianen zonden krachtige vervangingstroepen te hulp in den strijd, waaraan behalve door groote afdeelingcn Kuropeesche troepen deelgenomen werd door Askarrs. Eskaders bommenwerpers on dersteunden de Italiaansche troepen. Hjt kwam tot een uitermate bloedige worste ling, waarbij aan Italiaansche zijde sterke afdeclingen artillerie- en machinegeweer- troepen steun verleenden. Volgens Abessijnsche berichten van het front hebben de Abessijnen over de gebeeie linie gezegevierd. Na liet innemen van Abbi Addi bestormden de Abessijnsche troe pen de Italiaansche bolwerken en machine- geweernesten ten Noorden en Noord-Oosten' van de oorspronkelijke Italiaansche stel lingen. Aan beide zijden zouden de verliezen' buitengewocn groot zijn, daar de Abes sijnen zonder dekking te zoeken onder het machinegeweervuur voortstormden. en er ten slotte ln slaagden dit tot zwijgen te brengen. Onder de gevangenen bevinden zich vol gens de Abessijnsche berichten 20 Italiaan sche Kuropeesche officieren. De Abessijn sche buit bedraagt 12 machinegeweren, gp- hecl in stelling gebracht, een reusachtig', hoeveelheid muniiie en talrijke karabijnen. Verscheidene honderden Askaris uit Eri trea zouden eveneens gevangen zijn geno men. Twee vliegtuigen neergeschoten Officicple telegrammen uit Adrigrat. te Honig ontvangen, meldden, dat op den leu Kerstdag twee Italiaansche vliegtuigen Vel - loren zijn gegaan tijdens een machinege- weervuur-aanval op terugtrekkende Abes sijnsche troepen in de zóne van de Takazzr. welke aanval door een eskader vliegtuigen werd uitgevoerd. De vliegtuigen kwamen neer op ongeveer 12 mijl aan gene zijde van de Italiaansche frontlinie. De toestand op het Noorderfront Volgens den oorlogscorrespondent van het D.X.li. te Asmara kan de situatie aan het Noordelijk front op liet oogenhlik niet a's ongunstig voor de Italianen worden be schouwd. Sedert ten Noorden van Takazze botsin gen hebben plaats gehad en de Italiaansche. voorposten aan den rechteroever zijn terug- gelrokken, hebben naar Sjire oprukkende Abessijnsche afdeclingen contact gekregen met den rechtervleugel van liet Italiaan sche leger. Hij de gevechten, die volgden, werden de Abessijnen uiteengedreven. Ook de pogingen der Abessijnen om vasten voet. te krijgen op liet plateau van Tembien,ten einde van daaruit verder op te rukken, zijn, naar te Asmara verklaard wordt, verijdeld door Italiaansche tegenaanvallen, waarbij vele douden vielen. ROOSEVELTS KERSTBOODSCHAP Hevige koude in de Vereen. Staten In liet Lafayelte-jark te Washington, ge legen tegenover het Witte Huis, zijn "op Kerstavond president Roosevelt met zijn faniilie en de leden der AmerikaanscUe regeering bijeengekomen. In liet licht van een enorme Kerstboom richtte Roosevelt overeenkomstig de traditie zijn Kerstboodschap tot de burgers der Ver eenigde Staten. Zijn toespraak werd per radio uitgezonden. Roosovele zeide, dat de geest van het Kertsfeest een band tusschen de volken is. De vrede van liet Kerstfeest heeft in het bijzonder beteckenis voor Amerika, omdat 0)1 zijn gebied de meest verschillende ras- seu en volken tot een eenheid zijn geworden. De groote strijders voor de vrijheid van Amerika zullen altijd getuigenis afleggen van dezen geest. J an dezen geest zijn zij allen doordrt ngen geweest: de Pool Kos ciusko, de Duitsolier Vol Steuben, de Fran- sclien Lafayette en Rocliambeau, die van vier veraf-gelegen landen zijn gekomen out de basis voor de tegenwoordige grootheid der Vereen. Staten te leggen. De geest van het Kerstfeest wordt niet beperkt naar tijd en ruimte, want hij spreent de eeuwige boodschap van vrede tusschen de menschen uit. President Roosevelt bracht rle rest van den avond door in intiemen kring. De winterkou maakt slachtoifers! Gedurende de bride Kerstdagen heeft de hevige koude talrijke slachtoffers gcëischb Tot dusver zijn ruim honderd menschen om liet leven gekomen. Op enkele plaatsen daalde liet kwik tot 30 graden onder nul. In Chicago daalde de temperatuur wel is waar slechts tot vijf graden onder nul, doch de geweldige sneeuwmassa's hadden tot ge volg, dat de vliegtuigen niet starten kon den, terwijl do treinen met vertragingen van gemiddeld twee uur reden. In Indiana, waar de sneeuw met een windsnelheid van 38 K.M. per uur over het land werd gestuwd, kwamen bij verkeersongevallen zes perso nen om het leven. In Iowa, Nebraska en Illinois zijn ver scheiden personen tengevolge van de koude doodgevroren. In Noord Ohio, Washington, Maryland en Georgia eisehte het noodweer eveneens talrijke slachtoffers. In de stad New-York zijn drie personen door de koude omgekomen. Twaalfduizend man zijn daar te werk gesteld om de stra ten sneeuwvrij te maken. Een dokter in Noord-Dakuta, die in een ouderwctsche slee zijn patiënten ging bezoeken, stierf tijdens den tocht. Zijn vrouw, die naast hem was gezeten, wist na een vreeselijken rit ten slotte een boerderij te bereiken. Toen zij daar volkomen uitgeput aankwam, bleken haar armen en beenen bevroren te zijn. De paarden, die voor de slede gespannen waren, stierven kort na aankomst.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5