Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES DINSDAG 31 DECEMBER 1935 50E UAARGANG NO. 4259 GEMEENTERAAD VAN HERKINGEN DE NIEUWE VARKENSPOLITIEK ZWARE TREINBOTSING IN Z.-DUITSCHLAND Deze Courant verschijnt eJken WOENSDAG en Z Al E rt U A G. A-BON NEM EN TSFU1JS per drie maanden franco per post f 0.90 bjj vooruitbetaling. BUITENLAND bfj vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UI1GEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aati de Uitgevers. Ad' eriHutien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienslaarivragen en Dienstaanbiedingen 1 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. OUDEJAARSAVOND 1935 'Oudejaarsavond heeft altijd door de men- feclien aangegrepen. Men moge trachten zich gerust te stellen 'door de verzekering, dat 't een heel gewone avond is, die zich door niets van anderen onderscheidt altijd weer greep het den mensch aan wanneer do laatste klokkc- slagen het jaar uitluiden. Te verstaan is dit zeer wel. Ons menschclijk loven wordt bij Jaren ge teld. En reeds Mozes vermaande, dat de ge wone maat is zeventig jaar en voor de zeer sterken tachtig jaar. En nu zien we ons op Oudejaarsavond een jaar ontglippen, weten we, dat een be langrijk deel van ons leven voor altijd is Voorbij gegaan. Geldt dit alles van eiken Oudejaarsavond, inzonderheid die van het jaar 1935 zal me nigeen aangrijpen en diep ontroeren. Het nu voorbije jaar was voor menigeen een periode van tegenspoed en teleurstel ling; tienduizenden gaan gebukt onder de ellende van crisis en werkloosheid. De langverbeide verbetering op econo misch terrein, waarnaar duizenden reikhal zend uitzien, bleet uit; de algemecnc toe stand werd eer nog donkerder. Daarbij kwam nog hot conflict tusschen Italië en Abessinië, dat de benauwende Vraag telkens weer actueel maakt of 't Svoer op een wereldoorlog zal uitloopen. Het jaar 1935 maakt benauwd en angstig. De Oudejaarsavond grijpt ons aan en klaagt ons aan. En wij bidden het Mozes den man Gods na in zijn machtigen tijdpsalm: „Keer we der, Hecre! tot hoe lang en het berouwe U over Uwe knechten." ONZE TAAK Het is onder zeer zorgelijke omstandig heden, dat wij de nieuwe jaarkring ingaan. Overal zijn het zorgen die ons omringen. Op politiek, sociaal en economisch gebied zijn dc nooden en behoeften ontzettend groot. De beproevingen zijn ons Eiland niet Voorbijgegaan, want wat is er waarin wij als landbouwcentrum niet getroffen zijn? Alles ligt onder den dwang der crisismaat regelen, hetwelk zijn oorzaak daarin vindt dat het vrije maatschappelijke leven niet meer in staat is zich zonder die te redden. Die bemoeiing is eenerzijds nog gelukkig, Want ware dat in deze toestand niet het ge- Val, zoo zou de ellende en nood nog veel grooter zijn. De landbouw moge dan nu geen rijke broodwinning zijn, maar toch is het zoo, dat dc zaak gaande gehouden kan Worden. Trok de regcering zich terug, dan zou Vooral in een streek zooals wij bewonen niet alleen de landbouw, maar liet geheele maatschappelijke leven ineenstorten. Dat moeten wij ons goed voor oogen Stellen. Want wij menschen zijn dikwerf zulke hardleersche en ondankbare schepselen ,Wij waardeeren het goede dikwerf eerst als Wij het moeten missen. Dat neemt echter toch niet weg, dat on danks de steun welke aan de bedrijven en aan de arbeiders betaald wordt, de meesten een zeer sober bestaan hebben. En nog zijn er weinig teekencn van ver betering te bespeuren. Dat alles moet ons wel ernstig stemmen Vooral de belijdende groep in ons volks leven heeft hier een taak. om n.l. de heer lijkheid en vastigheid des geloofs te be lijden. Nu, vooral nu, is dat noodig. Onze tijd vraagt om mannen van karak ter, welke met terzijdestelling van bijoog merken. zich geven, om ons volksleven op te bouwen en te verrijken. Want alleen de kracht des geloofs geeft rust en sterkte voor het gemoed en is in staat constructieve arbeid te verrichten. Wij menschen vergeten dikwerf zoo spoe dig onze diepe afhankelijkheid van God. ,Wij meenen zoo vaak het zelf te kunnen, of het zelf gevonden te hebben. Wij willen zoo vaak door eigen krachtsinspanning ons ontworstelen aan de oordeelen des Heeren. En heusch wij zijn op de keper beschouwd toch zoo klein. Alleen zoo wij door genade hebben mogen leeren, om de toevlucht te nemen met al onze zonden en nooden tot Christus, zuil- wij door zijn kracht ver sterkt worder rok in staat zijn ons kruis te dragon. In den nieuwen jaarkring komt die taak bij vernieuwing tot ons. God doet ons juist in dozen tijd leven, opdat wij daarin Zijn roeping zouden vervullen. Velen zijn er die zich aan die roeping trachten te ontworstelen, die welbewust het revolutionaire pad bewandelen, anderen zijn weer zoo terneergedrukt door de zor gen des levens, dat liet hun ontzettende moeite kost, Gods doen te billijken. Tot die allen moeten wij uitgaan en hen wijzen op den rijkdom der genade die God in Zijn Zoon voor' zondaren heelt willen openbaren. Alleen een torugkecrcn tot Hem, doet ons de raadselen des levens zien, zien in ander, in goddelijk licht. Verbetering in don toestand is niet te ver krijgen door een plan van den arbeid, door een politiek der fascisten, alleen een ge trouw steunen der regeering zal blijken liet beste voor land en volk te zijn. Steunen wij dun in dit nieuwe jaar de regeering met woord en daad, maar boven al met ons gebed. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Herkingcn. Dc heer .1. M. v. Eek was met kennisge ving afwezig. lie VOOR/., opent de vergadering met go- bed, waarna de secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. Ingekomen stukken. i Dc liestiuron van de polders St. Elizabeth en Oud-Herkingen berichten, dat zij de huur van de Raadszaal per 31 Dec. 1933 wenschen te beëindigen. Opname boeken en kas der gemeente. In kas was f 1433.88. Idem kas Algemeen Arm bestuur. In kas was f 573.29. Reiden werden in orde bevonden. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbesluit betreffende wijziging begrooting 1935. Van hetzelfde college goedkeuring wijzi ging statuten Drinkwaterleiding. Aanbieding jaarverslag Emgo. Gemaakte winst f 863 De beer MELISSANT komt terug op de huur der Raadszaal en vraagt of die voor de betrokken polders te hoog was. De VOORZ.: Ja, daar moest af. Maar het is goed zoo. Ged. Staten doelen mede, dat de commis sie inzake concentratie gas- en electriciteits- bcdrij'vcn haar taak heeft beëindigd. Zij kun nen zich met het uitgebrachte rapport ver- eenigingen, maar meenen, dat de samen vloeiing nog tijd heeft. Begrooting Emgo 1936'37 wordt goedge keurd. De begrooting van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht wordt goedgekeurd. Deze gemeente heeft bij te dragen f 95.32. Een verzoek van een zestal ingezetenen van de Buurtschap Batlenoord om de St. Pietersweg te verlichten was ingediend bij het bestuur der gemeente Nieuwe Tonge. Deze meenden, dat ook Heldringen daaraan behoort mee te doen, aangezien er ook be woners van Herkingcn daarvan zouden pro- fiteeren. Aangezien dit slechts enkele gezin nen zijn, adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken. Dc heer MELISSANT: Nieuwe Tonge en Herkingcn zouden het dus samen moeten doen? De VOORZ.: Ja, maar meer dan 80 pet. der bewoners te Battcnoord ressortccrcn onder Nieuwe Tonge Ilezc zaak wordt afgewezen. Tot lid van de commissie van toezicht op het 1. o. wordt benoemd de heer J. v. Wage- ningen. Mede op de aanbeveling stond de heer A. Hogervverf. Verzoek van J. van Eek om reductie op de huur van de landerijen van 't Burgerlijk Armbestuur. Ik en W. stellen voor evenals vorig jaar f 30 reductie te geven De lieer MELISSANT zegt te weten dat het land in December is gehuurd. Er is ge teekend iji Januari. Vermindering van pacht heeft het Alg. Armbestuur van de rechtbank verloren. De VOORZ.: O, nu begrijp ik u. Dat is 3 of 4 jaar geleden, in verband met de pachtwet geweest. De heer MELISSANT: Hij heeft zelf voor die pacht geteekend, dus moet hij betalen ook. De VOORZ.: B. en W. willen rekening hou den met de slechte uitkomsten en vinden het billijk reductie te geven. De heer MELISSANT: Het kan goed be doeld zijn van B. en W., maar het is best land en steeds goede vruchten. Andere pach ters, aan de Molenkreek, betalen nog f 105 zonder reductie. De VOORZ.: Dat is tuinland, ad 35 cent per roede. Weth. DE GEUS: Die ontvangen ook re ductie. De 'heer MELISSANT vindt de verhouding onevenredig. De heer STRUIJK heeft dezelfde meening. Wel zegt hij dat adressant oen beste pachter is. De couwkant heeft hij ook tot bouwland gemaakt Dc VOORZ.: 'Wij moeten Ged. Staicn ad viseeren. Die besluiten tenslotte. Bij stemming hierover staken de stem men. Tegen stemden de herren MelissauL v. d. Velde en Struijk. Wordt dus aungehou den. Nu komen diverse adressen ter tafel, nl. van het bestuur der Latularbcidersboud, uc Bestuurdersbond enz. Zij verzoeken o.m.: lc om een Kerstgave, 2e verhoogiug kolcntoc- slag \un f 0.73 op f 1, 3c niet-tocpassing der wacbtwoek, 4e van de 1 7.20 stouuuitkeoring de f 0.20 niet in mindering te brengen. B. en W. staan dit laatste niet toe. Als er f 7.20 ontvangen wordt, kunnen-zij niet doen, als was dit maar f 7. De wachtweck is gepasseerd, daar is niets aan te verande ren. Voorts vinden II. en W. goed, dat (io Kerstgave wordt verstrekt en dc kolentoe- slag wordt gebracht op f 1. lie beer MELISSANT: l)e Kerstgave, is da| 23 pet. van dc norm? l)e VOORZ.: Neen, dat is 23 pet. van 'net steunbedrag. Het spijt do lieer MELISSANT, dat dc wachtweck die 2 dagen mol Kerstmis niet worden doorbetaald. De VOORZ.: Ja, dat berust op een misver stand. Dc stukken zijn al weg, liet is dus niet meer te veranderen. De heer STRUIJK heeft bet in de rond vraag over iemand, die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, dus niet meer van de steun trekt, geen lid der kerk is en aldus van f 3 ouderdomsrente door de wereld mocL Weth. v. KEMPEN: Daar is al in voor zien. De lieer MELISSANT maakt nog atlent op een stinkend urinoir en de heer STRUIJK, op een zinkput met te nauwe buizen, die tei' kens vol zitten. De VOORZ. noteert een en ander en zegt de zaak te zullen bezien. Dan sluiting. opdat de Heilige Geest uw gelieelc leven doorademen moge. Salomo legt die wcnscli neder ook voor de ledieu der Joiigelings- en Meisjesvereenigiugon. Ga voort met uw arbeid, maar dat ook uw gebed zij op de J.V. èn persoonlijk én gemeenschappelijk, om de verlichting des Heiligen Geestes voor verstand en hart. We vatten aldus spr. alle wenschen samen in liet zingen van I's. 146:3. Hierna sluit spi. de geanimeerde vergadering met uaiikcegging. Chr. Gercf. J. V. „Spr. 23 23a" tc Middclharnis 15e Jaarvergadering De Voorzitter, dc heer M. Langbroek, opent de vergadering met te laten ziingeu Psalm 84 3, leest Ef. 6 10einde en gaat voor in gebed. De Voorzitter heet alle aanwezigen harte lijk welkom en spreekt een openingswoord naar aanleiding van het laatste gedeelte van 1 Kon. 2: „Wees een man". Dit woord is liet woord van een stervende. David roei de zijin einde naderen. Hij bad getoond in zijn leven een man te zijn. Toch zijn er in Davids leven ook zwarte bladzijden. En nu op zijn stervenssponde gekomen toomt hij een begenadigd man te zijn in de wijsheid die hij uitspreekt in de woorden: „wees een man". Niet alleen in tijdelijke zaken maar bovenal oen man in de belangen van dc waclit des Hoeren waar te nemen; dc in zettingen Gods te betrachten, opdat de Heere Zijn beloften zou vervullen. Ook in onzen tijd is er groote behoefte aan zulke mannen. Niet in eigen kracht; neen, dan onmachtig, maar opdat het woord van Paulus in vervulling mocht gaan; „Als ik zwak ben dan ben ik machtig! God geve dat ook wij het leeren mogen op de school des Heiligen Geestes. Volgen verslagen van de functionarissen en daarna een inleiding Gevv. Gescli. „De Profeet Jona" door Job. Verolime, „Het leven van Calvijti' door W.- van der Boom en ink Catech. Zondag 9 door P. Wicl- houwer. Nadat de Voorzitter alle aanwezigen had dank betuigd voor hun tegenwoordigheid, verkrijgt de Ecre-voorzitter der Verceniging Ds L a in a n, het woord, tot het spreken van een slotwoord. Namens kerkeraad en zichzelf feliciteert hij dc Verecniiging hartelijk met dezen avond. Als slotwoord zou hij een oogenblik willen stilstaan bij Prediker 12: „Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jon gelingschap, eerdat de kwade dagen komen en de jaren naderen van de welke gij zeg gen zult, ik heb geen lust in dezelve." Hier vinden we, ald'us Spr., het antwoord op hetgeen de voorzitter siprak naar aan leiding van het gesprokene door Salomo's vader: „Wees een man". Salomo koant hier waarschuwen, niet denk over uw Schep per, maar denk aan uw Schepper. Salomo wijst bet gedenken aan als een levenstaak opdat liet een bezigheid der ziel moge zijn Salomo's hart was met bijzondere wijsheid begiftigd, want hij zegt niet: denk aan God. maar aan uw Creator: Formeerder. Welk een levenswijsheid. Hij zegt diit niet ten nadeele van de J.V. Neen! Salomo spreekt uit eigen ervaring. Hij wist dat de jonge ling wel overschat in eigen ik. Hij wijst hier op de bron van licht en wijsheid. Iiij weet, dat als we jong zijn, we zoo gemak kelijk geneigd zijn ons tot verkeerde bron nen to wenden. God moet Bron van 't le ven zij-:i. Salomo bad het proefondervinde lijk gesmaakt, dat juist die tijd als we jong zijn, zoo moeilijk en gevaarlijk is. Als we jong zijn is ons denken nog frisch boven datgene wat dc oudie dag brengt. Besteedt ztgt Salomo, uw jonge frissche kracht niet in de wereld der zonde, maar begin met uw jonge frissche kracht naar God te vragen. Besteedt uw geheele leven in liet zoeken van den Heere en in Zijn dienst, Naar liet Vatl. van welingelichte zijde verneemt is cr verleden week in het Crisis gebouw te Den llaag een bijeenkomst ge wecst van dc baconzoutcrs met het bestuur \an ile Veehouderijcentrale. De heer Lou wes leidde de besprekingen en maakte liet nieuwe out werp-verdrag bekend, dat door do Centrale is uitgewerkt. Het komt neer op bet oude contract niet twee wijzigingen, waarvan de eerste een zeker nadeel bevat voor de kleinere zouters en liet tweede een voordeel voor alle zouters, waarvan vooral de groote aardig zullen kunnen profitoeren. De vergoeding voor vaste kosten, voor wisselende kosten en voor bedrijfsrisico (in den laatstcn tijd heet dat exportreelit) is go- 1 uk gebleven. Deze vergoedingen zijn resppc lievelij'k f 1,1)5, f 1.45 en f 0.4u per 100 Kg. geslacht. Zoo althans is liet maximum, dat in vrijwel alle gevallen wordt uitbetaald, in icl mans op 1 Januari vervallende contract was er nog oen bepaling, volgens welke die bedrijven, die veel minder hadden dan 85 pet. van wat ze vóór de werking van de bacon rekening verwerkten, toch betaald werden alsof zij die 85 pet. zouden hebben gehad. Van dien maatregel werd vooral dooi de kleinere fabrieken geprofiteerd. Van die zijde kwam er dan ook protest tegen het voorstel. De Centrale wilde wel op een voor stel tot wijziging ingaan, wanneer de zou ters het onder elkaar eens konden worden en wanneer cr geen zwaardere lasten voor haar uit voortkwamen. Na afloop van de besprekingen met de Centrale is er nog door de zouters onder el kaar beraadslaagd: een accoord werd inder daad bereikt op den grondslag van een iets wisselendon prijs naar het aantal verwerk te dieren: de groote bedrijven zouden een kwartje minder krijgen per honderd Kg. ge slacht en liet bedrag, dat daardoor beschik baar komt, zou dan dienen om den kleine ren zouters een iets hoogere vergoeding uit te betalen. Van veel grooter belang is echter de twee de wijziging, waardoor de contracteeren do zouters weer de volle vrijheid krijgen om hun bedrijven op ieder gebied uit te brei den. Volgens het oude contract waren zij, wat dit betreft, gehouden aan den toestand zooals li ij was in 1932 of ten dceie in 1933, dus voordat de Varkenscentrale begon te werken. Nu mogen die bedrijven, die voor hun baconaanmaak volkomen veilig gesteld zijn en naar veler meening zelfs zeer aar dige winsten maken, op alle ander gebied als concurrenten van de andere vleeschfa- brieken optreden. Dat het daarbij om geen kleinigheden gaat, blijkt al alleen uit het feit, dat er op de basis van het nieuwe contract en met be houd van het tegenwoordige aantal slach tingen toch weer zoowat 1.275000 gulden aan vergoedingen zal worden uitbetaald. Dit is natuurlijk niet alles winst, maar het is in ieder geval een bedrag, waarvan die be paalde bedrijven zeker zijn en dat is tegen over do andere fabrieken een zeer groot voordeel. Toen liet bacon con tract werd opgezegd, bobben velen gemeend, dat er nu een veel beter, dat is voor de algemeenheid veel goed kooper contract zou tot stand komen. Voor loop i.g blijkt daarvan niet veel. Het geldt hier echter alleen maar een voorstel van een der bureaux. In laatste instantie moet de minister natuurlijk beslissen en het spreekt vanzelf, dat die meer rekening zal houden met de openbare meening dan een zuiver ambtelijke instantie doet. In verband met dit en andere berichten, wordt ons desgevraagd van bevoegde zijde o.a. het volgende medegedeeld: Dc Minister van Landbouw en Visscherij heeft kort geleden het baconcontract opge zegd. Het is de bedoeling om te komen to- een geheel anderen vorm, waarbij de parti culiere organisaties bij het opkoopen, slach ten en exporteeren der varkens op ruime wijze zouden worden ingeschakeld. Het be drijfsleven zal dan optreden, met steun en onder controle van de Overheid. Uiteraard is de uitvoering van een derge lijk plan tijdroovend, daarom is besloten het baconcontract nog na 1 Januari te laten doorloopen, evenwel niet ongewijzigd. Hei resultaat van dc thans gevoerde onderhan delingen zal aan den Minister worden voor gelegd. opdat deze dan zijn beslissing kan nemen. Mochten de veranderingen pas na 1 Januari tot. stand komen, dan zullen zij met terugwerkende la-acht van dien datum af gelden. (Het komt ons voor, dat waar reeds maan den, reeds meer dan twee jaar over een ander baconcontract is gesproken, de onder handelingen met, de fabrikanten wel wat laat gevoerd wordt. Red..)-. Hulp aan kleine hoeren en noodlijdende tuinders Een uitkeering ineens. Bij de behandeling der landbouwcrisis- politiek is steeds een moeilijke vraag ge wecst op welke wijze voldoende tegemoet kon worden gekomen aan de economische, nooden der z.g. kleine boeren. Onder deze groep worden nog al eens samengevat zij die 1—3 koeien bezitten en 15 h.a. cul tuurgrond bewerken. Reeds van het begin der landbouwcrisis politiek af is getracht hen tegemoet te komen. Een geheel voldoende resultaat is ech ter niet verkregen, liet is evenwel een groot nationaal belang, dat deze kleine zeifstan digen niet ten gronde gaan. maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken is een financieel*- tegemoetkoming gewensclit. Zij kunnen deze gelden dan gebruiken om hun bedrijfs- benoodigdheden aan tc schaffen of te be talen. Daarom beeft de Minister van Landbouw besloten voor de kleine boeren eon uitkee ring ineens, tot een bedrag wisselend 'us schen f25 en f30 per bedrijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blijkens di gegevens der be lasting een inkomen hebben, dat deze uit keering niet dringend noodzakelijk maakt zullen uiteraard hiervoor niet in aanm'-r- king komen. Met de voorbereiding van de uitvoering van dozen maatregel is nog al eenige tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkee ring in Februari zal kunnen plaats vinden. Hulp voor noodlijdende tuinders. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal nooJ lijdende tuinders de aandacht, in bepaalde streken van ons land. Met name in Noord- Holland, is eon misoogst opgetreden. Dien tengevolge hebben een aantal kleine tuin ders slechts een zeer geringe hocveelhei 1 groenten ter veiling kunnen brengen. Daar door missen zij niet alleen de inkomsten van de opbrengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbopa- lingen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die daardoor tc gronde dreigen te gaan. Ook hier is liet noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere werkers in de kosten van aanschaf van hun bedrijfsbenoodigd boden worden tegemoet gekomen. Ook voor hen zal dc Minister een bijzondere uitkee ring beschikbaar stellen, die eveneens in Februari kan worden tegemoet gezien. Nationale Commissie van Landbouw-industrieën Een Internationaal Congres voorbereid Voor de eerste maal kwam onder voor zitterschap van IJr A. A. L. Rutgers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal de Nationale Commissie van Landbouw industrieën bijeen. Het doel van deze Commisie is liet orga niseeren van het Vde Internationale Tech nische en Chemische Congres van Land bouvvindiistrieëii, hetwelk van 5 tot 10 Juli 1937 te Scheveningen zal worden gehouden Vorige congressen werden te l'arijs en te Brussel gehouden. Do vergadering werd geopend door den heer M. G. Wagenaar Ilummelinck, die de Nederlapdsche Regeering op de congressen te Parijs en te Brussel vertegenwoordigde en die, nadat de Regeering zich bereid had verklaard het Vde Congres hier te ontvan gen, liet voorzittersohap van de Commissie van Voorbereiding op zich hart genomen. De heer Ilummelinck gaf daarna het voor zitterschap over aan Dr Rutgers, die als voorzitter van het Congres zal optreden. Nadat do Commissie van Voorbereiding verslag van haar werkzaamheden had uil- gebracht, werd een Uitloerend Comité ge kozen, bestaande uit de heeren M. G. Wa genaar Ilummelinck, voorzitter; Dr lr J. P Dudok van Heel, secretaris-generaal, Dr Ir C. W. Schonebaum, thesaurier; Ir G. J. van Dusseldorp, Dr Ir E. Elion en Ir J. E. Waterman. Daarna werd de begrooting en het reglement van het Congres goedge keurd. RICHTPRIJS TARWE Met een gulden verlaagd Ten einde de steun, welke uit het Landbouwcrisisfonds op de verschillen de landbouwcrisisproducten wordt gege ven, meer naar evenredigheid te verdee- len, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar f 10 bedroeg, voor den a.s. oogst tot f 9 te verlagen. Biggen van 1935 Varkensfokkers worden er op allent ge maakt, dat. ze hunne voor 1 Januari 1936 geboren biggen uiterlijk 2 Januari bij den secretaris moeten opgeven, daar ze anders niet meer met merken van 1935 gemerkt mo gen worden. Later opgegeven biggen zullen moeten worden gemerkt met merken van 1936. PERSONENTREIN DOOR D-TREIN GERAMD Waarschijnlijk 39 dooden Op den vooravond ran liet Kerstfeest hectt in liet Zuiden ran Duitschland, in Tliiuin- gen, een spoorwegramp jrlaats gehad, waar bij volgens dc tot nu toe ontvangen berichten 39 personen werden gedood cn 89 gewond, van wie een aantal ernstig. Volgens mededeel ing van dc spoorwegdi rectie te Erfurt is de D-trein 110. 44 van Ber il naar Frankfurt a. Main bij Gross-Herin» gen 23 K.M. ten Noorden van Jcna aan de Saaie in de flank van een op een zij lijn rijdende jrersonentrein gereden. Alle dooden cn gewonden behooren tot do passagiers van don personentrein; van do inzittenden van den D-trein werden slechts enkele jiersonen licht gewond. E011 deel van den personentrein is in de Saaie gestort. Uit tiet eerste officieele bericht bleek, dat nabij Gross-Heringen een catastrophe was ontstaan z o o a I s Duitsch land die in jaren niet op z ij n spoorwegen beeft beleefd. Reeds onmiddellijk werd n.l. gemeld, dat niet rniiï der dan een cn twintig personen daarbij den dood luidden gevonden, terwijl tachtig anderen deels ernstige verwondingen zou den hebben bekomen. Het zou echter blij ken, dat deze vreesclijke getallen nog ill ongunstigen zin gewijzigd zouden moeten worden. Dat de ramp zoo'n omvang heeft aan genomen ligt wel in dc eerste plaats aan de omstandigheid, dat de lokaal- trein, die door den D-trein in den flank werd aangereden, tot do laatste plaats bezet was met personen, die het Kerst feest in den familiekring gingen door brengen en daartoe na volbrachte dag taak met don trein naar hun bestem ming reisden. Door onveilig signaall Wat de oorzaak van liet ongeluk betreft, staat thans wel vast, dat de machinist van den sneltrein door een onveilig signaal is gereden. Een commissie van onderzoek dep Itijksspoonvegen heeft zich terstond nadat bet ongeluk voorgevallen was tor plaatse begeven, teneinde een uiterst gestreng on derzoek in te stellen. Deze commissie beeft geconstateerd, dat de signalen inderdaad op onveilig stonden, zoodat een verhoor van den machinist zal moeten uitwijzen, hoe liet mogelijk is geweest, dat hij desondanks zijn trein in volle vaart heeft kunnen doen doorrijden. Aangezien de machi nist zelf e c liter zich onder de "zwaargewonden bevindt en zijn toestand buitengewoon ernstig geaciit wordt is het nog niet mogelijk geweest liem een verhoor af te nemen. Een ontzettende aanblik Het duurde eonigen tijd, nadat de eerste berichten over de ramp in Gross-Heringen ontvangen waren, voor men reddingscolon nes georganiseerd had. Alle bureaux waren uiteraard reeds gesloten en in de meeste woningen had men de Kcrstboomen al ont stoken. Bovendien werd het reddingswerk ernstig belemmerd door den sneeuw en de heerschende vorst. Het terrein van de ramp bood een ontzet- lenden aanblik. De expresstrein bad den lokaaltrein aangereden, terwijl deze zich reeds voor een gedeelte op de brug over do Saaie had bevonden, met liet gevolg, dat de achterste rijtuigen getroffen werden. Verscheiden rijtuigen sloegen om, werden tegen de leuning van de brug geslingerd, die totaal vernield werd en vormden daar een ruïne, waaruit na een oogenblik van vreeselijke stilte luid gejammer en gegil weerklonk. Een der aangereden rijtuigen was in de Saaie gestort, een tweede rijtuig was wel door de leuning geslagen, maar was boven de rivier blijven hangen. Alle inzittenden van bet laatste rij tuig, dat in de rivier geslingerd was, zijn of wel op slag gedood dan wel in het ijskoude water verdronken. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door liet garnizoen van Naumburg en door groepen SA-mannen, die met koortsachti- gen ijver een aanvang maakten met het bergen van dooden en gewonden. Zijn er 39 dooden? Naar de directie der rijksspoorwegen 13 Erfurt nader mededeelt, beeft men het 30ste slachtoffer van de spoorwegramp bij Gross- Heringen kunnen identificeeren. Naar de directie der rijksspoorwegen verder nog mededeelt, worden nog zeven personen vermist. Men neemt aan, dat hun lijken in de Saaie liggen.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1