MAAS EN SCHELDEBODE tVOENSDAG 25 DECEMBER 1935 GEMENGD NIEUWS EEN LUCHTAANVAL OP DORDT LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS De gladheid veroorzaakt heel veel ongerief Tal van ongelukken In het water getuimeld Een vrij ernstig ongeluk, dat nog goed is nfgeloopon, vond te Zevenhoven plaats Het li K. Tweede Kaïnerlid, de heer M. I'. v. d. Weiden reed niet zijn auto in den pol der bij de Geref Kerk toen hij zijn lichten moest dooven voor een naderende auto. Alle zicht werd hem benomen, zoodat hij tegen een driewielige kar opreed, welke niet vei licht was. De heer v. d. \V'. had nog krach tig geremd, rioeli ooor de gladheid school hij door. Voor de kar was een paard gespan nen. Bestuurder was de heer 11. Voshart, die juist zijn zuster van de trein had ge haald. Deze zat achterin, met haar boenen buiten de kar. Gelukkig wist zij deze tijdig in vei ligheid te brengen, doch door do schok ver loor zij liet evenwirht en tuimelde, met liet paaro. in een diepe sloot langs de weg. Beiden kondon worden gered. Mej. V. werd bij Dr l'lihink binnengedragen en van droge kleeren voorzien. De overigen bekwamen geen letsel. De auto van den heer v. d. W. werd aan de voorzijde geheel ing d-ukt. Twee auto's te water Verder is te Amsterdam de auto van ren geneesheer door dc gladheid van den weg afgegleden en met het voorstuk in de ltingvaart terecht gekomen. De eettige in zittende van den wagen bekwam geen let sel. De motorspuit, die te hulp snelde, kreeg het eveneens te kwaad en kwam in precies dezelfde situatie als de personenauto met de voorwielen in liet water terecht. Drie van de manschappen geraakten hierbij in het ijskoude nat. Onmiddellijk werd de genees kundige dienst gewaarschuwd, die met twee wagens op de plaats van liet ongeluk verscheen. Intusschen waren de drie brandweerlie den door collega's en burgers op het droge gebracht en na assistentie door den G.G. en G.D. werden zij per taxi naar de kazerne Vervoerd. Gok de reddingswagen van de brandweer was inmiddels aangekomen en begon aller eerst niet het optakelen van de zware mo torspuit. Begrijpelijkerwijze was dit een las- tig en tijdroovend karwei, waarmede en kele uren heengingen. Daarna word de per Bonenauto op het droge gebracht. Vierdubbele slippartij te Wassenaar Op de rijksstraatweg ter hoogte van de Rust- en Vreugdelaan te Wassenaar, is het Zaterdag ook raak geweest. Een perso nenauto moest uitwijken voor een bnkfiets en slipte. De wagen botste tegen een. bestel auto, zoodat beide auto's ernstig werden lie SChadigd. Een half uur Ialor naderde een personenauto, waarvan de bestuurder bij het zien van de opstopping, wilde remmen. Zijn snelheid was echter te groot, zoodat ook deze auto slipte, driemaal om zijn as draaide en op het fietspad terecht kwam. De achter hem rijdende C. R. uit Bussum, zag dit voor zicli plaats grijpen en remde eveneens. Toen hij tot stilstand gekomen was," kwam hij hevig in botsing met een achter hem rijdende taxi uit Den Melder. Verscheidene inzittenden uit deze auto kre gen snijvvonden. Vervolgens naderde een personenauto, eveneens uit de richting Lei den, die bij liet passocren een bermpaaltje omver reed en ook op het fietspad terecht kwam. Ook hier was do matorieele schade groot. Hierna heeft men zand op de weg ge strooid Door het ijs gezakt AI is 't een kwakkelwintertje, dat we tot nu toe mee maken, het neemt niet weg, dat de jeugdwaagt! Angstige oogen- blikkcn heeft men Zaterdagmiddag te Am sterdam doorgemaakt hij het nieuwe Markt- kannal in West, waar drie knapen door het ijs zijn gezakt. Ofschoon het ijs niet veel dikker was dan 1 c.M., had eon van de jongens toch de schaatsen ondergebonden en zwierde er lustig op los. Do kwade gevolgen konden uiter aard niet uitblijven; to ongeveer half vijf brak op een plaats, waar zich drie kinderen bevonden, de dunne ijs korst en verdwenen dc knapen ondpr luid gegil in het ter plaatse meer dan twee meter diepe kanaal. Op liet hulpgeroep spoedden zich van alle kanten burgers naar do plaats van het ongeval. Enkelen van hen begaven zieh te Water, en en man, die onbekend gebleven is, wist een der drenkelingen te grijpen en op het droge te brengen. De anderen moesten lmn pogingen wegens kramp-aan vallen tengevolge van het koude water op geven, doch intusschen waren de twee kin deren, die zich nog in het wak bevonden, met behulp van stokken op den wal ge trokken. Een van de jongens ging er hard loopend van door, de beido anderen zijn naar huis gebracht. Geval van bigamie? Lichte stral geëischt Voor de rechtbank te A msterdam stond een gewezen matroos van de maat schappij Nederland terecht, die verdacht werd van bigamie, j Verd. was bijna 10 jaar geleden naar Amerika gegaan om zich daar een betere Pos't'e te veroveren. Vrouw en kinderen het hij in Holland achter. Inderdaad kreeg hij een goede betrekkiing die hij ecliter nu een jaar weer verloor. Een jonge vrouw hielp hem toen door de moeilijkheden iieen ion0161 ^ezo Amerikaansche ging hij in 1931 onder een vaische naam een huwelijk aan: bigamie dus! Toch kon hij zijn huisgezin in Amsterdam ntet vergeten en keerde terug naar Holland. Waar hij onmiddellijk in bewaring werd gesteld. Deze zaak heeft nu voor de Ara- Sterdamsdie rerhtbank gediend. Met het oog op verd.'s gunstige verleden wegens het feit, dat hij zich uit eigen beweging hij de autoriteiten heeft nange meld, requireerde de Officier van Justitie een straf, gelijk aun de preventieve hech tenis, hier en in Amerika doorgebracht (on geveer drie maanden). De verdediger Jhr. Mr S. M S. d e R a- nitz nleitte op verschillende gronden vrij- ,su"s- clementie en verzocht onmid- invrijheidstelling Dit laatste ver- Zoek wees de rechtbank af. o onnis 2 Januari. MACHINIST EN STOKER IN VLAMMEN Angstige oogenblikkcn op een locomotief Een ongewoon ongeluk Vrijdagmorgen heeft zieh op de locomo tief van een trein Almelo-Zwolle een voorval afgespeeld, dat in sensatie hij de spoorwegen zijns gelijke niet gemakkelijk zal vinden. De trein, die 's morgens omstreeks acht uur van Almelo te Zwolle moet aankomen, had Vrijdagmorgen twintig minuten vertraging. De oorzaak hiervan was, naar hot „O.li." meldt een zeer ongewoon ongeluk, dat liet locomotiefpersoncel was overkomen. Onder weg namelijk, toen de trein met vollo snel heid reed was door liet terugslaan van den regulateur, plotseling een felle steekvlam uit den vuurmond geschoten, welke de klee- oing van machinist en stoker aantastte. Ge lukkig verloren heiden geen oogenblik hun tegenwoordigheid van geest en brachten zij terstond den trein tot stilstand. In vlammen gehuld sprongen zij van de machine en slaagden er in tiet vuur met sneeuw te doo ven. Beiden hadden niettenrn tal van brand wonden opgeloopen, welke intusschen niet van ernstigén aard bleken. Zij konden dan ook hun plaats op oe locomotief weer inne men en den trein naar Zwolle brengen, waar zij, gelijk gezegd met twintig minuten ver traging aankwamen. Hier hebben zij zich echter direct onder behandeling van een medicus gesteld, waarna zij naar lmn woonplaats Hengelo zijn teruggekeerd. Drie meisjes gevlucht Uit een doorgangshuis le Amsterdam Ruit stukgeslagen In het geitouw van de Vereen. Beth San op de Nwe Heerengracht bij de Muider- straat, een inrichting waar meisjes van alle gezindten, wier gedrag daartoe aanleiding geelt, ocnigen tijd onder controle blijven, viel Zondagmorgen te ongeveer kwart voor elf een ruit op het parterre gedeelte aan scherven. Voorbijgangers zagen hot volgend oogenblik drie meisjes in grooten haast door het raam naar buiten klimmen, waarna zij, op straat zijnde, snel boenen maakten. Hot gedrag van de meisjes gaf den indruk, dat er in het gebouw brand was uitgebroken en zoo werd dun ook de naastbijzijn.Ie br .n imcldcr in werking gesteld. Toen de brandweer ter plaatse was, kreeg zij te hooren, dut er voor haar niets to doen viel, want, dat het hier een geval van ont vluchting gold. Men heeft gezien, dat de meisjes, die zestien a zeventien jaar oud zijn, een taxi hebben aangeroepen en weg gereden zijn in de richting Prins Hendrik ktule. Do politie, van de ontvluchting in kennis gesteld, heeft de opsponngspogitigon onmiddellijk tor hand genomen. Een heer, die, toen hij de meisjes naar buiten zag klimmen, de stoep was opge- loopcn, om te waarschuwen, sloeg daarbij zijn hand in een ijzeren peil, met het gevolg dat hij bloedend werd gewond. Tot nu too zijn de meisjes niet terugga vonden. Man overreden Op slag gedood Vrijdagavond hoeft een stoomtram van de Ned. Tramweg-Mij te He eren veen een van overreden. Een krantenbezorger, de 5!) jarige K. de Vries, die kranlen wilde bezorgen bij de wachtpost aan den spoorweg, mankte, om den weg te bekorten, van de trambaan go bruik en werd daarbij door de stoomtram aangereden. Meenendc, dat de remmen aan sloegen, bracht de bestuurder de tram tot stilstand, doch men kon niets bijzonders bemerken. Eerst toen de tram even later terugkeerde in de richting van Snoek be merkte men bet slachtoffer, dat naast her spoor lag. Dokter Gorter, die in allerijl werd gehaald, kon slechts den dood vaststellen. De man moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Lijk op een zolder gevonden Tragische dorpsgeschiedenis Te Volkel, gemeente 17 d e n heeft men een vreeseltjke ontdekking gedaan. In de schuur van den landbouwer V. aldaar trof men op een zolder het lfjk aan van een zekere H. Sch. uit Heesch, die sedert kort bij den landbouwer V. als knecht in dienst was. De man bleek door ophanging om het leven te zijn gekomen. Gebleken is dat dit ti-ieste geval een duis teren achterpn-nfl heeft Ruim een week geleden had onder het ge hucht Venhof te Heesch een drinkgelag plaate door eon vijftal boerenknechts, waarbij ook de gebr. Sch. tegenwoordig waren. Op zeker oogenblik vertoonden de 23-jarige H. van Sell, en zijn oudere broer Willem tee kenen van krankzinnigheid en men had alle moeite om het tweetal tot bedaren te bren gen. Men heeft H. op weg genolpen naar zijn patroon te Volkel waar hij echter niet 'werd teruggezien, totdat de landbouwer het iijk op zolder vond. De marechaussee uit Uden stelde een on derzoek in en vervoerde het lijk naar het St. Jansgasthuis te Uden, terwijl tevens de justi tie te 's Hertogenbosch werd gewaarschuwd. Naar werd meegedeeld zal sectie op het lijk worden verricht, aangezien het niet vast staat of hier van woord of zelfmoord sprake is. EEN GULZIGAARD! In het plaatsje Bccholt CD.) dat dicht bij de grens gelegen is, heeft als gevolg van een weddenschap om geld een 23-jarige man, in een café 24 troodjes achter elkaar opge geten. Er tuisschen door heeft hij 12 glazen licht bier gedionkcr De gulzigaard moet van zijn smulpartij geen last hebben gehad! RAADSLID TE WATER Een ongeval, dat nog goed is afgcloopen, heeft Vrijdagavond te Maasland plaats gehad. Het raadslid de heer J. Boudestein liep n.l. toen hij van de gemeentevergadering kwam, even voorbij het raadhuis door de duisternis misleid, in de Vliet. Gelukkig bleef het hoofd boven water, en kon de heer Boudestein dus om hulp roepen. Door omwonenden werd dit gehoord, terwijll nók raadsleden die het ge meentehuis verlieten, kwamen toegesneld. Men kon den heei Boudeotein door hand reiking op het droge trekken, waarna hij door veldwachter Groenediik van droge klee ding werd voorzien, terwiil een collega-raads lid den heer Boudestein per auto naar huis bracht. Door zeer goede verduistering mislukt Zeer geslaagde luchtbeschermingsoefening. Zaterdagmiddag en -avond is te Dor drecht en omgeving een oefening gehouden in Het beschermen van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. Daartoe was bejel de dezer dagen georganiseerdee luchtbescher mingsdienst in actie. Bij deze dienst zijn in geschakeld alle daarvoor in aanmerking komende gemeentediensten, E.H.B.O.. transport-colonne Hoode Kruis, en de Bur gerwacht, ter assisteering van de Politie. Van 11.49 tot 14.55 werd door vijf „vijan delijke" vliegtuigen ccn aanval op Dordt on omgeving ondernomen. Ken bom werd geworpen op Papendrecht, een op Zwijn- drecht. en vier „bommen" kwamen neer in Dordt, hij do Buiteai Kalkhaven, niet ver van de Spoorbrug. Ze stelden voor drie brisant hommen en een gasbom. De verschil lende ploegen van de luchtbcschcrminga- dienst fucn lion eerden uitnemend. 's Avonds werd wel het belangrijkste deel van de oefening gehouden. De kern och van de zelfbescherming der bevolking tegen luchtaanvallen bestaat in de ulgeheele ver duistering van een plaats. Heeds eerder zijn hiervoor elders in ons land oefeningen gé- hóuden. Met üe ervaring daarbij opgedaan, deed men in Dordt z'n winst, wat tot ge volg heeft gehad, dat kapitein J. II. v. Hiesen van Den Ilaag, de technisch ad viseur voor deze oefening, bij zijn avond vlucht hoven de stad kon constateeren, dat de totale verduistering zeer goed is ge weest., Zoodat de trefkans van een vijande lijke nachtaarival vrijwel tot het bereik bare minimum was gereduceerd. De gedeel telijke verduistering echter (voorbereiding voor de algeheels) was nog al te gedeelte lijk, d.w.z. er brandde nog te veel licht. De medewerking der bevolking is uitne mend geweest. Vrijwel ieder zorgde dat geen licht straalde uit huizen, winkels, fabrieken enz. Auto's, rijwielen enz. reden met door blauw papier afgeschermde lich ten. Daar Dordrechtfs burgemeester, de heer P. L. de (iaay Fortman, voorzitter is van de landelijke studiecommissie voor de lucht bescherming, moet hot voor hem bijzonder aangenaam zijn geweest, dat deze oefening ui Dordrecht zoo goed slaagde. De verduistering duurde van 6.15 tot 6.40 DE MISDADEN TE OSS Woensdag liceft dc arrondissemcnts-reclil- bunk le 's Ilertogenbosch dc berechting van de Ossehe misdadigers voortgezet. Zes ver dachten, waaronder een vrouw, hadden zich tc verantwoorden. Dc 37jnrige J. C. van Gcencn had zich tc verantwoorden \oor de in den nacht van 19 op 29 April 1927 geploegde inbraak in de to üss gelegen woning van Johannes Huis mans, Verd. ontkonue bet misdrijf te hebben geploegd. De rerdediger vroeg in vrijheidstelling van den verdachte, aan welk verzoek de rechtbank, nu in raadkamer te zijn geweest niet voldeed. Do zaak werd in banden van den rechter commissaris gesicld voor nader onderzoek. I>e zaak tegen den 30 jarigen J. A. van Schayk, een der mededaders van bovenver meld misdrijf, werd eveneens voor nader onderzoek uitgesteld De 33-jarige J. J. de Bie te llcesch had zich te verantwoorden wegens een inbraak bij wijlen G. Pijnappel, en wegens diefstal met geweldpleging in den nacht van 23 oi> 2'.) Januari 1020 te Dintlier gepleegd in de woning van 1'. G. Tan Sleetiwen Reide fid- ten werden ooor den verdachte ontkend. De officier van justitie eisclite voor beide feiten tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger verzocht cle mentie. Hierna stond terecht de 30-jarige Ossclie arbeider J. J van Galen wegens inbraak m den nacht van 23 op 24 November 1928 te Heesch gepleegd in de woning van wijlen G. Pijnappel. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De officier ven justitie eiscli te drie jaar gevangenisstraf. In verband met den te Dinther gepleegd>n diefstal met geweldpleging stond afzonder lijk terecht de 45-jarige landbouwer A. I. v. lioey, wien Jen laste is gelegd uitlokking van dit misdrijf, alsmede heling van gesto len voorwerpen. Hier was de eisrh negen maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger vond liet bewijs onvoldoen de en vroeg zijn onmiddellijke invrijheid stelling. De president deelde na beraadslaging in raadkamer mede, dat liet verzoek van den verdediger werd ingewilligd. De verdachte werd daarop in vrijheid gesteld. Ten slotte stond terecht de 40 jarige .T. II. van Bnllegnoy Vrssenberg, bijgenaamd Han- neke Mertekus, wie ten laste is gelegd dat zij omstreeks het jaar 1933 te Oss een ge woonte hooft gemaakt van liet opzettelijk koopen, inruilen en verbergen van door diefstal verkregen voorwerpen. Bit haar werd de Ossche jeugd in de misdadigheid opgevoed. De Officier vorderde G jaar gevangenis stra f. Uitspraken 2 Januari. Brand op dc staatsmijn Maurits Twee villa's gedeeltelijk door het vuur vernield. Omstreeks half zes brak Zondagavond brund uit in een tweetal villa's van do Staatsmijn Maurits, welke worden be woond door de ingenieurs Ex en Berg- stein. De villa's zijn gelegen in L u 11 e- rade, op enkele honderden meters van den staatsmijn De motorbrandspuiten van den „Maurits" en die van Geleen waren onmiddellijk ter plaatse. Zij tastten de enorme vuurzee mei een achttal stralen aan en na drie uur bltisschen had men den brand onder de knie. De bovenverdiepingen van beide villas' waren toen geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak kan nog worden gemeld, dat het spelen van kinderen met lucifers nabij een kerstboom, niet geheel onschuldig moet worden geacht aan den brand. Evenwel is nog niets met zekerheid te zgggen. De alarmsirenes van den Staatsmijn Mau rits brachten duizenden menschen op de been, DE DJPHTHERITIS-EPIDEMIE TE GELEEN Alle scholen voorlooplg gesloten De diphtheritis-epidemie te Ge leen heeft een zoodanig karakter aangenomen dat op advies van den inspecteur voor de Volks gezondhoij het gemeentebestuur hoeft be sloten alle lagere scholen en de bewaar- seiioion tot 2 Januari te sluiten Eon nailer onderzoek zal dan uitmaken of zij wee'* geopend kunnen worden. Twee menschen gestikt De pas drie maanden geleden getrouwde echtelieden H. Dueringur—Be.ckers te Kerk rade zijn door liet inademen van vergif tipe gassen, ontsnapt uit een pas geveegde schoorsteen, en welke doorgedrongen zijn op de slaapkamer, om bet leven gekomen. De lijken zijn Zaterdagavond op bed ge vonden door mej Dols in wier woning hel jeugdige echtpaar op kamers woonde. Vrijdagavond tegen middernacht hebben de monsclJen zich ter ruste begeven. Om half elf was Dueringcr, die op do mijn Laura in I-'ijgelshoveri als houwer work- zaïyn is, thuisgekomen. Do ontboden geneesheer heeft geconsta teerd, dat de slaciitoffers reeds Zaterdag middag zijn overleden. De lijken zijn door den commissaris van politie in beslag genomen en naar bet lij kenhuisje van liet ziekenhuis vervoerd. Do justitie te Maastricht ia gewaar- soltuwd. Kapitein der Artillerie deserteert Men meldt aan het „Vad.". dat de mill taire politie le Breda op liet oogenltlik na sporingen doet naar de verblijf plaats van den kapitein J. L. v. D. der artillerie, tegen wien door de militaire autoriteiten een on derzoek is gelast vvegens feitelijke desertie in vredestijd Eenige weken geleden was de overplant sing vuil kapitein D. mei ingang van i Jan. a.s. gelast van Breda naar Den Helder, wel ke overplaatsing, naar ons wordt medege deeld, als een disriplinaire strafmaatregel moest worden opgevat. Eenige dagen na het bekend worden de, zer overplaatsing liectt kapitein van D. zijn corps zonder bericht verlaten en is daar tot op lieden niet teruggekeerd. Er zouden aanwijzingen zijn, dat aan een ongeluk of een vv anhoopsdaad niet gedacht behoeft te worden. Hotel afgebrand Laaiende vuurzee to Oostvoorne Zaterdagavond omstreeks 8 uur is een groote brand uitgebroken in liet hotel „Bui tcnlust". liggendo aan do Hoflaan te Oost voorn c. De brand liet zich onmiddellijk zeer ernstig aanzien en de brandweer van Oost von'-ne. die met de motorspuit spoedig (er plaatse verschoon, kon weinig tegen de fel oplaaiende vlammen uitrichten. Een oogenblik was men nog bang, dat de omlig gende pereeelen het Gemeentehuis ligt vlak naast het lintei in gevaar zouden kotnen, dnch de windrichting bleek gunstig tc zijn. liet gelieeie hotel, dat een der groot sle van Oostvoorne is, is een pi-ooi der vlammen geworden. De materieele schade die de eigenaar, de heer Zoetenneer lijdt, is buitengewoon groot Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. 't Auto-ongeluk onder Delft Een der slachtoiiers overleden Naar we vernemen is een der siachtoflers van liet auto ongeval op den Nieuwen Rijks weg aan de bekomen verwondingen overle den. Het is mevr. Arkestoin, die in het Zie kenhuis te Den Haag werd verpleegd. Dc toestand van een der getroffenen, die in liet Deutsche Ziekenhuis is opgenomen, is zeer bedenkelijk. Chr. Boeren- en Tuinder:-'.;;; IIolI. Brab. afdceling Op de vergadering van het bestuur van de Holl. Brab. afd. van de O.B.T.B. werd besloten om de jaarvergadering te beieggcv op Dinsdag 28 Januari 1936 te den Haag. Verschillende autoriteiten zullen genoodigd worden; voorts zullen de Reg. Commissaris sen van Akkerbouw en Veeteelt en van Tuinbouw genoodigd worden enkele mede- deelingen in den nam. vergadering te willen doen; ook zal een spreker worden genoodigd een opwekkend slotwoord te spreken. Door Mr. W. R i p word een rede gehouden over: Vaste lasten. Pacht en Landbouw- bypoth eek wetten. Spr. wees er op dat wat de Landbouw- hypotheekwet aangaat, bet ontwerp, indien het wordt aangenomen, veel goeds tot stand kan brengen, mede door het bepalen van de te betalen rente: spr. zet daarbij doel en werking van dit wetsontwerp nader uiteen en geeft eenige voorbeelden P«* ontwerp is reeds in Juli verschenen en „1e Memorie var. Antwoord daarop is gekomen, maar nu blijft de ot-handeling ervan achfevw„-ge wit op groote nadeelen voor boeren en tuinders uit loopt; op dit oogenblik worden geen g-lder beschikbaar gesteld voor hypotheken, zoo dat het thans meer dert gewonen gang van zaken belemmert dan verbetert. Spr. wijst voorts op hetgeen de bestaande Pachtwet reeds heeft gedaan; deze zaJ ver lengd moeten worden, omdat einde van dit jaar ook die wet afoopt; er hjn reeds ver zoeken gericht tot ver «nemg, wat is toege zegd. Spr. waarschuwt de leden tegen een Tc hooge verwachting van de nieuwe wetsont werpen. Door verschillende leden werden vragen gesteld, welke door den spreker nader wer den beantwoord. De vergadering besloot een schrijven aan het Hoofdbestuur te zenden, daarbij wijzen de op de noodzaak van spoedige behandeling van de voorgestelde Wetsontwerpen. Teeltregeling voor sla en spinazie In verhand met de tuinbouwteeltrogeling voor het jaar 1936, kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas ,het volgen de worden medegedeeld. De teelt van kropsla en spinazie in kassen, serres en warenhuizen, beplant met dniiven- boomen met een schot van vier jaar of meer is verboden- Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm als koud slechts zijn toe gestaan onder de navolgende voorwaarden: A. voor plat-glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 5 bloemkool per raam; 3. op 16 per raam in peenrijen zonder bloemkool; 4. op 12 per raam in peenrijen met ten hoogste 5 bloemkool. Deze getallen gelden voor elk raam afzon derlijk en vopr elke teeltwijze, terwijl de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der bovenomschreven teeltwijzen is verbo den. ook al zouden de omschreven kroppen s!a niet meer ten volle aanwezig zijn. Tn de peiiode van 1 Januari30 Juni 1930 mogen «ie ramen slechts éénmaal voor do teelt van kropsla worden gebruikt en is hot overleggen van kropsla op kropsla verbo den. De grootto van bet raam wordt vastge steld op 150 c.M. bij SU c.M., voor groot ere of kleinere ramen gelden «le voorgeschreven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en serres: Hef aantal kroppen sia wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam of 16 per M2. hij uit sluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloem kool per raam; 3. op 12 per M2. bij ten hoogste 2 bloem kool per M2. Dcz getallen gelden voor elk raam of elke M2. afzonderlijk on voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boonen, zal de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der onder 1, 2 en 3 bedoelde teeltwij zen zijn verboden, ook al zou hier het om schreven aantal kroppen sla niet meer ton volle aanwezig zijn. OE AARDAPPELMEELCAMPAGNE Meer dan normale opbrengst Inkrimping in 1936 noodig Nu de aardappelmeel-campagne is beëin digd blijkt, dat dc fabrieksaardappcloogst dit jaar boven het normale uitkomt, voor een deel ook door dat het gehalte gemiddeld beduidend boven het optimum blijft. Telt men de vermalen hoeveelheid van de 17 in werking zijnde fabrieken samen, dan is op basis ven 400 Gram reeds zoo'n 10 a 12 millioen H.L. vermalen, waaruit naar 9 H.L. per baal rond 1.250 000 baal aardappel- zal zijn gefabriceerd. De totale oppervlakte bedroeg ruim 29.000 H.A. zoodat per H.A. ongeveer 400 H.L. naar de fabriek verdwenen is. Houdt men er rekening mee, dat een klein deel van den fabrieksaardappeloogst een bestemming krijgt voor consumptie of voederdoetomden, dan zal de tot voorjaar 1936 bewaarde hoe veelheid niet veel kunnen beteekener.. De kans op export is de laatste jaren *oo illusoh geworden, dat daarmee weinig reke ning zal zijn gehouden. Wel is van invloed, dat de verbouw voor 1936 weer sterk zal moeten worden ingekrompen, met als gevolg dat allerwegen een te veel aan pootgoed zal ontstaan. Gevoegd bij de andere overschot ten, die van zooveel telers tezamen meer bedragen dan men denkt, zal vermoedelijk voldoende grondstof overblijven voor een voorjaarscampagne door één of twee fa brieken. ALGEMEENE NRDERLANDSCHE ZUIVELBOND (F.N.Z.) Vergadering te Utrecht Op de te Utrecht gehouden algemcene vergadering van de F.N.Z. werd na een kort openingswoord van den voorzitter de heer L. F. B r i t z e 1 en enkele huishoudelijke zaken mededeeling gedaan over de toestand vim de Ned. Zuivelindustrie. De b o t e r p rij s is ongeveer als verleden jaar. Door de Hef - fingen is de prijs te hoog. Hierdoor daalt de botercensumptie. De kaasprijzen, die in het laatst van September sterk opliepen, daalden later geregeld. De prijzen van g e- condenseerde melk zijn vrij slerlc gestegen. Dit was eerst ook het geval met m e 1 kpoeder, doch hiervan liep later de prijs terug. Veeafslachting acht het bestuur van de F. N. Z. niet het middel tot regeling van de zuivelproductie. Wel zal het noodig zijn de binnenlandsclie boterafzet te ver ruimen. Het voorstel van het Bestuur, tot ophef fing van de afdeeling Technisch Bureau komt <*aarna op tafel. De voorzitter lichtte dit voorstel nog nader toe. Financieele om standigheden hebben het noodzakelijk ge maakt dit voorstel tot opheffing van een zoo nuttig instituut in te dienen. Geheel onver vuld zal zijn plaats echter niet blijven. Men is n.l. van plan om een werktuigkundig in genieur aan te stellen, die de werkzaamheden van het T B. zal vervangen, zij het dan in veel beperkteren omvang. De installatie van dezen ingenieur zal echter nog nader gere geld worden. Voorloopig moet alleen een principieel besluit worden genomen of het T. B. zal worden opgeheven. Op voorstel van het Bestuur wordt de opheffing van het T. B. door de vergadering besloten. Vervolgens wordt de begroot5"g voor het dienstjaar 1936 goedgekeurd. EIEREXPORT NAAR DU/TSCHLAXD Het contingent met 30 pet. verhoogd Naar men mededeelt is het contingent voor eieren naar Duitarhlaml door «le I)uii- sclio regeering voor de maand Dccembci alsnog niet 30 pet. verhoogd. Mij. Dc Betuwe te Ticl Viering vaD het gouden jubileum Een druk bezochte receptie We hebben dezer dagen gemold, dat de Mij de Betuwe te T i el het 50 jarig be staan herdenkt. Tei gelegenheid van dit heugelijke feit is Vrijdag 'n druk bezoch te recep' ie gehouden. Ongeveer ISO bloemstukken prijkten in de feestelijk versierde lokaliteiten. Den geïieelen middag heerschfe er in de met vlaggen getooide fabrieks en kantoor gebouwen een ongewone en gezellige drukte Onder de honderden die hun opwachting kwamen maken, werden opgemerkt de bur gemeester van Tiel. Mr. C. G. Schat ten kerk, een deputatie van de Kamer van Koophandel voor de Neder-Betuwe, het bestuur van de Verg. van Appelstroopfabri kanten, vertegenwoordigers van den Nel. Grossiers bond van den Baad van Arbeid, de R.TC Middenstandsveig.. een Combinatie van Grossiers. Verg. van den Handcrdr. m Tndustr. Middenstand. Ned. Verg. van Fa brieksarbeiders, Ned. Verg. van Fruit ver werkers, verschillende VeiTingbesturen en vele andoren. Namens de Kamer van Koophandel werd de groote bron/en gedenkpenning aangoiv> den, waarop, naar do heer F. M P G o u- v e r n e, oudste directeur der ju bi toerende fabriek, opmerkte, nog tc moer prijs word gesteld, omdat het hem hek end was, dat die penning slechts zeer zelden werd uitgereikt Do vertegenwoordiger van de Verecniging van Fabrieksarbeiders bracht hulde aan de beide directeuren voor de arbeidsvoorwlar den welke altijd aan deze fabriek geheerscht hebben. Uit hetgeen vooral door de afgevaardig don van Veilingsbcsturen werd gezegd, viel op te maken, dat dit jubileum niet gevoeld werd als hot feest oonor industrie, maar ais een gedenkdag voor den Xcderlandsehen fruitteelt. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum is den heer F. M P. Gouverne liet ridderkruis der Oranje Nassauorde ver leend, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oud-Alblas. R. W. Steur, cand. te Burgh (Z.). Beroepen: Te Uitgeest (als hulppred.), cand. A. Bloemendaal te Utrecht. Beroepen: Te J aarsveld, cand. R. \V, Steur te Burgh. Aangenomen: Naar Kockengen, cand. J. Schipper te Oud-Beijerfand. Aangenomen: Naar Puttershoelc, cand. J. H. van Grieken te Rotterdam. Bedankt: Voor Ridderkerk, J. Fokkema te Amstelveen. Be d a n k t: Voor Staverisse en Wouters- wonde (toez.), cand. J. Schipper te Oud- Beijerland. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Borger (Dr.), cand. J. Ribberink te Kampen. L'ftH. GEREF. KERK Bedankt: Voor Drachten, M. W. Nieu- wenhuijzen te Franeker. GEREF. GEM. B e ro e p e n: Te Aagtekerke, H. Ligtenberg te Lisse. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Utrecht, A. W. F» Waardenburg te Wezep. AFSCHEID, 3E VESTIGING, INTREDE De hoer H. A. La brie, cand. tot den H. Dienst te Vianen. die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Goedereede aannam, hoopt Zondag 9 Februari 1936 zijn intrede te doen. Hij zal tot zijn ambt in geleid worden door Ds. P. Bouw van Melis sant. PRO EN CONTRA GEZANGEN Naar we in het officieel verslag van de vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van W erken dam lezen, was bij den kerkeraad ingekomen een schrijven van den heer W. V. „dat hij ook na de samen- spreking blijft bij zijn besluit en ontslag vraagt als ouderling omdat bij niet langer samenwerken kan met broeders die stelsel matig den naam v an Jezus Christus weren uit ons kerkgezang". De kerkeraad besloot het advies aan de classis Almkerk te vragen. Daartoe diende hij een instructie in, waarin aan de classis gevraagd wordt „welke de strekking is van art. 69 der Kerkenorde, zooals die gewijzigd is op de Generale Sy node van Middelburg en of de kerkeraad ontheffing mag verleenen uit het ambt aan een broeder die niet langer in den kerkeraad kan samenwerken met broeders die „stelsel matig den naam van Jezus Christus weren uit ons kerkgezang". Voorts kwam bij den kerkeraad een schrij ven in onderteekend door 239 belijdende leden „om te rekenen met hunne bezwaren tegen het zingen van de toegevoegde gezan gen". De kerkeraad nam dit schrijven voor kennisgeving aan. KERKORGEL In de Kerk van Groenendijk (Z.) wordt het kerkorgel geheel vernieuwd. Hel ■vastwerk, in 2 deelen opgetrokken, blijft oestaan. Het binnenwerk wordt geheel ver nieuwd. en er wordt een dispositie verkre gen met 2 klavieren en pedaal, met onge veer 2000 sprekende pijpen. Het werk wer3 opgedragen aan de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes. Dc doodehandsbelastind Synodale Commissie ingesteld Een adres aan den Minister Met het oog op de belasting van „goederen in de doode hand" heeft de Alg. Syn. Commissie der Ned. Herv. Kerk een Commissie ingesteld be staande uit de hoeren: ds. mr. C. J. Bartels, ds. D. den Breems, mr. H. E. Cost Budde, mr. S. J. Hogerzeil en mr. A. de Jong. Doel dezer Commissie Is het voeren van actie tegen de even- tueele verlenging van de Wet op de belasting van de Doode hand, tenzij de kerkelijke goederen, hoe ook genaamd, worden vrijgesteld, voorzoover het gebruik daarvan aan hun plaatselijke of algemeen kerkelijke bestemming beantwoordt. De Commissie heeft 14 Dec. j.l. aan den Minister van Financiën een adres verzonden, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat deze wet over het hoofd heeft gezien, dat de Kerk voortdurend „werkzaam is op het zelfde terrein als waarop óók de Overheid werkzaam is", gelijk de terminologie luidde in de memorie van toelichting bij het wets ontwerp en in de parlementaire behandeling. Hoewel de wet automatisch afloopt op 31 Dec. 1938, acht de Commissie het niet ge- wenscht, de ongelijke behandeling van de Kerk en de betreffende cultuurinstellingen nog drie jaar te doen bestendigen. Daarom verzoekt zij als vertegenwoordigende de Ne- derlandsche Hervormde Kerk, den Minister. een zoodanige wetswijziging te willen bevorderen, dat de doodehandsgoede- ren, bestemd tot onderhoud der kerk gebouwen en tot bekostiging van den openbaren eeredienst, waaronder te begrijpen de bezoldiging en pension- neering der godsdienstleeraren, met ingang van 1 Januari 1937 worden vrijgesteld van de Doodehandsbelasting. HET 300-JARIG BESTAAN DER UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT Naar men ons mededeelt, is thans de da tum, waarop de plechtige herdenking van 't 300-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Utrecht officieel door curatoren en acade- mischen senaat zal worden herdacht, vast gesteld op Dinsdag 23 Juni 1936. Uitnoodigingen tot het zenden van verte genwoordigers tot het bijwonen der verschil lende plechtigheden, zijn gericht aan plm. 300 binnen- en buitenlandsche universiteiten en andere instellingen van hooger onderwijs. De buitenlandsche gasten zullen Maandag 22 Juni in Utrecht worden ontvangen. Prof. Dr. A. NOORDTZIJ Naar wij vernemen, hoopt Prof. Dr. A. Noordtzij, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, tegen 20 Januari a.s. weer in het land terug te zijn, om zijn arbeid te hervatten. Woensdag 22 Januari te 2 uur zal hij dan ziin eerste college weer geven in de kleine aula van het Univ. gebouw. Het adres van Prof. Noordtzij te Utrecht is Maliebaan. 76.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3