Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Kantongerecht Sommelsdijk GEMEENTERAAD VAN NIEUWE TONGE WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 50E JAARGANG N°. 4256 Deze Courant verschijnt eiken WUtiNSUAU en Z A 1 a K I) A 'i ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden tranco per pust t 0.90 bij Vcoruithetaling. BUI 1 EN I.AMI) bu vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 6 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ii ZONEN, SOMMEESDIJK TeL Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, tranco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenlien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. BARMHARTIGHEID Nu de winter zijn intrede doet en velen Wegens de ongunst der tijden ejnstig te lijden hebben van koude en grbrek, is het vooral een dankbaar feit dat er nog zoo .veel barmhartigheid beoefend wordt. Op veel en allerlei wijze wordt getracht doof gaven in uatura het lijden to verzach ten. Ons volk is gelukkig zeer medelijdend en mededeelzaam. Wij hebben geen dwang noodig, zooals b.v. in Duitscbland, om gaven voor de ar men en werkioozen in te zamelen. Ons volk verstaat gelukkig zijn roeping nog en geeft zonder overheidsdwang vaak met milde hand aan de armen en nood- druftigen, om daardoor de nood te lenigen in veel gezinnen. Wij weten wel, dat in ons land, inzonder heid de sociaal-democraten eisclien dat de overheid iedere burger zoo volledig met zijn zorgen zal omringen, dat er nergens leed of gebrek geleden zal worden. Dat is echter in de eerste plaats geen taak der overheid; alleen onder den drang dor omstandigheden, der zeer abnormale tijden, moest de overheid zich het lot der werkioozen aantrekken. Maar de armen verzorgen is in do eerste plaats de taak van familie, particulieren, de kerk, Burg. Armbestuur enz. Dat zijn do natuurlijke organen welke uit het maat schappelijke leven zelf opkomen om dio taak op zich te nemen En ze doen dat in ons land gelukkig op een zeer voorbeeldige wijze. Daarnaast zijn de vele vereenigingen van barmhartigheid, welke zich het lot der ar men aantrekken, op een loffelijke wijze bezig om te trachten zooveel als hen mo gelijk is, den nood te lenigen De behoefte is ontstellend groot, er moet zoo veel gedaan worden. Zij er daartoe, in zonderheid bij ons christenvolk, een ernstig pogen om die vele organen in het maat schappelijk leven financieel te steunen, op dat zij instaat gesteld worden het nuttig effect van hun arbeid zoo hoog mogelijk op te voeren. Een christen komt niet in de eerste plaats met den eisch: „Daar moet de overheid voor zorgen", maar hij ziet zijn roeping en hij zal tachten de armen die Christus ons achterliet, zoo goed mogelijk te verzor gen. Toen in 1920 de Onderwijswet tot stand kwam, waren er velen die meenden, dat nu de strijd volstreden was en zij konden gaan rusten op de lauweren. Op heden, nu de ijzeren nood/aak van bezuiniging zich ook bij het onderw ijs laat gevoelen, zullen er niet velen meer zijn. die zich zoo gerust gevoelen. Wel is het een heele geruststelling dat nu minister Slotemaker de Bruïno de por tefeuille van onderwijs heeft; in zijn hand acht men de zaak van het christelijk onder wijs toch nog veiliger dan in die van zijn Voorganger. Dat neemt echter toch niet weg, dat velen met angst uitzien naar het onderwijs- bezuinigingsontwerp. Er is bij de rechtsche kamerfractie, inzon derheid bij de A.n. ernstig bezwaar tegen dat ontwerp. Wij geven toe, dat bezuinigen op zulk een leedere zaak zeer moeilijk is, want de ge lijkstelling welke wij na tachtigjarigen strijd verkregen hebben, mogen wij niet prijs geven. Na zware worsteling is dat recht erkend, onze vaderen hebben daar voor geleden, gestreden en gebeden. Uiterste behoedzaamheid is nu eisch. De regeering schijnt een conflict te willen vermijden, reeds tot tweemaal toe is de be handeling van het bezuinigingsontwerp uit gesteld. Wij bidden dat God liet zoo moge leiden, dat de zaak va-n het christelijk onderwijs ook uit dezen strijd, glansrijk als gelijk gerechtigde te voorschijn mag komen. KIND IN EEN STUKJE BROOD GESTIKT Te R a a 11 e (Ov.) is in de buurtschap Lünderte het driejarig zoontje van den beer K. bij het eten in een stukje brood gestikt. De Straatbelasting verhoogd met 25 pCt. De Opcenten op de I'ersoneelc Belasting met 25 opgevoerd Vrijdag 13 December, des namiddags twee uur, kwam de Raad dezer gemeente 111 ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoor dig. De voorzitter opent de vergadering met gelied: de notulen norden gelezen en onveranderd vastgesteld- De V o o i- z i 11 e r deed mededeeling van de navolgende ingekomen stilteen: Van een comité tol oprichting van een gymnasliekvereeuiging liet verzoek om oen lokaal van liet Weeshuis in bruikleen te mogen hcblien. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen, onder de voorwaar de, dat de mannelijke en vrouwelijke leden niet gelijktijdig oefenen. De lieer T ij i meende, dat een dergelijke bepaling belemmerend zou werken 0111 tol de oprichting te komen en arhtie 't boven dien geen enkel bezwaar jongens en men- jes gelijk te laten oefenen. Dat gebeurt, al dus, spr., toch zeker baast overal. De Voorzitter meende, die voorwaar de er aan te moeten blijven verbinden. Het voorstel van B. cn W. werd daarna aangenomen, 'l egen stemden do hoeren Van der Werff, Zvverus- en Tijil. Dezen 'konden zicli met de bijbepaling niet vereenigen. Van de A.N.W.B- was een verzoek ontvan gen om afwijkende bepalingen te maken voor de verlichting van bakfietsen in de kom der gemeente. De Voorzitter zeide oorspronkelijk wel iets voor dit verzoek te gevoelen, doc.h bij nader beschouwen is het college van B. en W. LQt de conclusie gekomen, dat het beter is de uniforme regeling te handhaven aangezien al die afwijkingen maar moei lijkheid geven, temeer waar de kom dezer gemeente zoo klein is en de bakfietsen tocli van goede verlichting voorzien moeten warden De heer A. van AI p h e n zag wel gaar ne, dat zonder licht geparkeerd mocht wor den. De Voorzitter meende, dat ook daar tegen bezwaar was. Daarna werd hot ver zoek voor kennisgeving aangenomen. Van Gedep. Staten waren goedkeuringen ontvangen over genomen raadsbesluiten. Van enkele ingezetenen was een verzoek ontvangen om richting aan te geven voor 't verkeer op do lloogte, door witte /strepen op de straatstecnen. De Voorzitter stelde voor dit verzoek nog aan te houden om oerst in andere ge meenten nog eens te onderzoeken of op der gelijke regelingen strafbepalingen gemaakt en tot uitvoering gebracht kunnen worden. Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger volgde nu, waaruit bleek, dat in kas was een bedrag van f 2211.09V^, overeenkomstig boeken en be scheiden- Nog was ingekomen een rapport inzake 't bruikbaar maken van de zalen in het voor malig Weeshuis. De Voorzitter deelde mede, dat er een plan gemaakt is destijds, dat f 3000 zou kos ten. Een dergelijk bedrag kon echter niet rendabel gemaakt worden. Thans beblien B. en W. advies gevraagd aan ir de Wilde, die adviseerde de vloer te bedetkken met inlaid- linoleum van 3.3 m.M. dik waarvan de kos ten ongeveer f350 zullen bedragen. Het college van B. en W. ziet hierin ech ter slechts half werk, doch wat zal anders mogelijk zijn. De beer T ij I kon er zicih wel mee vereeni gen, mits de Gymnaistiekvereeniging en der gelijke dan alleen gebruik van die zaal zouden maken. De Voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is kleine vergaderingen in de hulpschool te laten houden, waarvoor dan een vergoeding gevraagd zal worden van f 1.50 per avond. Voor de zaten van het Weeshuis zal f 2.50 verschuldigd blijven- Hierna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Volgde: Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1936. De Voorzitter vroeg of een der leden nog iets had aan te merken, aangezien de bogrooting bij de leden bad gecirculeerd. De beer T ij 1 zeide de begrooting te heb ben bezien en daaruit te concludeeren, dat B. en W. alles gedaan hebben om de bezui niging zoo ver mogelijk door te voeren, zelfs op enkele punten wel eens te veel. Het was spr. een genoegen, dat de post voor de werkloozenliestrijding ook z.i. vol doende zal zijn en bracht B. en W. daar voor dank. Spr. vroeg verder inlichtingen over de vertioogingen van de posten Bevol kingsregister, bouvvpolitie, rente Bank van Ned- Gemeenten en verlagipg van de post subs. Oudercommissie en schrapping van de post voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De Voorzitter zeide, dat de post Be volkingsregister verhoogd is voor vernieu wing van het systeem. Het oude heeft nu dertig jaar dienst gedaan en vernieuwing en aansluiting op de nieuwe methodes is geen luxe. De post Bouwpolitie is verhoogd geworden voor een vast te stellen nieuwe bouwverordening De post rente Bank van Xflderl. Geuioenten is noodig voor de lijde lijke kasgeldlceningen, die gesloten moeten worden voor do financiering van de werk verschaffing, aangezien de Rijkssubsidie zoo lang op zich laten wachten. De heer Tij I stelde voor de post voor dc Oudercommissie vast te stellen op bet oude bedrag, zijnde f25. De lieer A. v. A I p h e n meende, dat f 15 voldoende was. De beer Zivtrus vond verbooging nood zakelijk, om de ouderavond wat aantrekke- te maken. De Voorzitter bad geen bezwaar om die post met 1 10 Ie verhoogen. Weill- W. A. van Alphen was van oor dcel, dat de ouders voldoende belangstel ling moesien toonen voor het werk van bun kinderen en dat attracties nlH noodig moes ten zijn, 0111 die ouderavonden te doen slagen. De lieer Gebraad was van oordeel, dat er geen feestavonden van gemaakt behoef den te worden. De beer T ij 1 bostroed deze uitdrukking van den beer Gebrand. Van een feestavond is geen sprake; kom eens zien, dan zult u zien, vva; er op dergelijke avonden gebeurt. Daarna werd liet voorstel vun den lieer Tijl aangenomen niet 4 tegen 3 stemman. Tegen stemden dc heeron wethouders en Gebraad. De heer Tijl stelde voor de post voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim opnieuw op de bogrooting to plaatsen, aan gezien bij anders vreesde, dat de leden geen werkzaam aandeel meer zullen weuschen te behouden De Voorzitter wcnschte hierover in gesloten zitting nog even te spreken. De heer T ij 1 bracht ter sprake het instel len van medisch toezicht op do schoolkin deren, bv drie of vier maal per jaar. Op de vergadering van dc Centrale Ouderraad is gebleken, dat or scholen op bet eiland zijn, waar kinderen aan ondervoeding lij den. Het is, aldus spr., jammer, dat een of- ficieele schoolartsendienst afgelast is moe ten wordenden financieele redenen. Een dergelijk periodiek onderzoek van de ge meentearts zou echter reeds voel verbete ring kitnen brengen, Zouden B. en W. hier aan hun aandacht willen schenken en on derzoeken of de gemeentearts dit gratis of legen vergoeding zou willen verrichten, waarna opnieuw dit voorstel ter sprake kan komen? Do heer A- van A 1 p h e n was tegen een dergelijke dienst, omdat bij vertrouwen in de ouders van de kinderen te Nieuwe-Tonge beeft, zoodat dezen, zoodra zij afwijkingen bi, hun kinderen cons'ateeren, een dokier zullen raadplegen. Juist die kinderen, die eventueel aan ondervoeding te lijden zou den krijgen van ouders, die allen in de bus bij den dokter zijn en dus toch gratis geholpen kunnen worden. De heer Gebraad verklaarde zich ook te gen een dergelijk toezicht. Voorzitter zeide toe deze zaak nader te zullen bezien cn kos ten te berekenen. De heer v. d. Werff vroeg of de straatbp lasting niet heler opgevoerd kon worden dan de opcenten op de personeele belas ting. De voorzitter deelde mede dat in dc ra mingen van deze begrooting de opcenten op de personeele belasimg vcjJioogd zijn van 150 op 175, de straatbcJusting voor gebouwd en ongebouwde eigendommen resp. van 3 011 i op 3'/g en iVk pCt Daarbij echter moet nog van de reserve f 1000.worden ingeboet. Van God Stulen is echter intusschcn reeds ingekomen dat alvorens aan de reserve te mogen komen eerst do belastingen tot de maxima moeten worden verhoogd. Wij ko men dus met de geraamde verhoogingen niet loc on zullen of de straatbelasting nog maals met een pel moeten verhoogen, of de opcenten op de pers. belasting met 25 en alzoo 200 opeenten heffen. Dn vurhooglng vun de straatbelasting brengt echter met zich dat wij niet meer mogen hellen dan 70 pCt. van do kosten van wegen, rioloering enz Met de pcrccnta ges van 4 .>11 5 komen wij daarboven zoodat eigenlijk verwacht kan worden da: Ged Staten zich daarmede niet zullen vereeni gen en vorhoogiug van de personeele belas ting zullen oischeii. De heer W. A. v. Al- plien zag liever verhooging van de sh-aat- hela-ting. De lieer A. v. Alphen kon daar aan zijn stem niet geven gezien hiervoor toch geen goedkeuring verkregen kan wor den. De heer van der Werff vroeg of de Dia conie ook straatbelasting betaalt. lie vooi-zitter nntwoorïlde dat Liefdadig heidsinstellingen daarvan zijn vrijgesteld. Meerdere leden meenden dat de Diaconie bier die belasting wel kon betalen cn werd B. en W. in overweging gegeven dit nader te bezien. Daarna kwam in stemming een voorstel van do lieer van der Werff om de Straat- belasting te verhoogen tot resp- 4 of 5 pCt. Dit werd aangenomen niet 4 tegen 3 slem- m-en. Togen stemden do hoeren A. v. Alphen Gebraad on Prince. De heer van der Werff vroeg verstrekking van gymnastiek schoontjes aan kinderen van armlastige ouders. Voorzitter meende dat eerst overzien zal moeten worden hoeveel dit zou kosten en bovendien, dat een zeer moeilijke regeling daaraan verbonden is wie daarvoor in aan merking komen en wie niet. Daarna wenl de begrooting aangenomen met een ontvang en oen uitgaaf van f 81)471,66. Vervolgens werd de begroottng van bet Armbestuur zonder ecnige discussio vastge steld. Uitgeloot werd van een geldleening oo-- spronkelijk groot f 7500,— aandeel No. 10 groot f 300,—. De voorzitter deed mededeeling dat was aangekocht een stuk weiland van de beer Schilpcroort voor een bedrag van f 1200,—, B. on W. stelden voor hiervoor een geldlee ning aan te gaan groot f 1000.aangezien er nog wat kosten bijkomen om het terrein voor vuilnisbelt in orde te maken. Hiertoe werd besloten. De Gemeentebegrooting dienst 1935 werd met af en overschrijving gewijzigd. Vastgesteld werd een nieuwe houwveror (lening die was samengesteld door Ir- de Wilde en de gemeenteopzichtcr. De lieer Hemmink werd thans definitief benoemd tot klokluider. Opnieuw werd vastgesteld dc verordening tot heffing vin Besmettelijke Zicktegelden. Degenen die meer dan f 3000,— verdienen zullen bij voorkomende gevallen alle kosten zelf moeien betalen. lil de rondvraag vroeg do heer Tijl ver betering van de ramen van bet voormalig weeshuis. Voorzitter zeide zulks toe. Dan sluiting. Plaatsvervangend Kantonrechter de heer Ringelberg. De uitgestelde zaak tegen S. B., die te Den Bommel over weiland heeft geloopen, komt opnieuw in behandeling. Get. L. M. te Den Bommel verklaart, dat hij geen toe stemming gaf. Als gemachtigde treedt B. 11. op, die get. M. ecnige vragen stelt. Get, M. zegt, dai het kauipeeren, dat B. cn anderen deden zonder toestemming, veel publiek Iroli. C. T. G.. gemeente-veldwachter te Don Bommel, heeft B. aangezegd, dat zij onmid dellijk bet weiland moesten verlaten. De ge machtigde vraagt waarom alleen de fascis ten zijn uitgezocht voor proces-verbaal Get. G. zegt, nat Boezeman, die des anderen daags te Den Bommel verscheen, een hou ding aannam als was hij een commissaris van politie. Verdachte wordt veroordeeld tot 2.— boete of 1 dag hechtenis. O. O. slaat voor hetzelfde feit terecht en wordt eveneens tot ,f 2.boete of één dag hechtenis veroordeeld. M. P. A., landbouwer te Den Bommel, is bij dezelfde zaak betrokken. Hij wordt tot 1,boete of 1 dag hechtenis veroordeeld H. v. d. V., zaakvoerder te Sommels dijk, was betrokken bij de vorige zaken, wat evenwel door hem ontkend .vordt Get. G. heeft geconstateerd, dat verdachte over het weiland liep. De verdachte beweert, dat G staat te liegen. Het getuigenbewijs wordt geleverd geacht en verdachte veroordeeld tot 1.boete of één dag hechtenis. C. v. (1. C., landbouwer te Üoltgens- plaat, is niet aangesloten bij oe waterlei ding. Verdachte zegt de kosten niet te kun nen dragen. Hij wordt tot 2.of één dag 1 hechtenis veroordeeld. P. K. postbode Ie Stad aan 't Haring vliet. is niet aangesloten hii de waterleiding De gemachtigde van verdachte, mr. Nijgh, voert aan, dal de buizen der waterleiding onrechtmatig zijn gelegd en uit een onrecht matigheid derhalve geen verplichting kan ontstaan. liet O.M. acht het verweer in zekere zin juist. Ook al is de ligging d er buiz-n on rechtmatig, zoo wil dit niet zagg.-.i, dat ver dachte daardoor niet strafbaar is. Mr. Nijgh houdt een uitvoerig pleidooi. Vast staal, dat de stichling als semi-ovor- heidsbedrijf 'een onrechtmatige daad heeft gedaan. Hieruit kan nimmer een verplich ting volgen. Hij vraagt vrijspraak. Het O.M. is van oordeel, dat de stichting geen Overheir.sbedrijf is. Ilij vordert 2. boete of één dag hechtenis De kantonrechter is van oordeel, dat vor- oordeeling volgen moet en veroor ieelt ver dachte tot 1,— boete of één dag hechtenis P. J. K. te Stad aan 't Haringvliet staat voor hetzelfde geval terecht en wordt even eens tot 1,boete of één dag hechtenis veroordeeld. H. V., koopman te Middelbands, is niet aangesloten bij de waterleiding. Hij wordt veroordeeld tot 20 boete of adit dagen hechtenis. C. G. wordt veroordeeld tot 25 boete of tien dagen hechtenis voorwaar lelijk, met een proeftijd van één jaar. omda' bij geen vergunning had tot het vervoeren van fruit. tbr. A v. T.. grondeigenaar, slaat te recht wegens overtreding van de polderkeur door langs de Oude Oostvoornschciijit geen heining te hebben geplaatst. Het O. M. eisclit 1.subs, één dag hech tenis. De verdediger, ntr. L. den Hollander, voert in zijn pleidooi aan, dat de beti-effende pol derkeur, art. 15, in strijd is nu-t art. 621 van het B. W. en art. 94 van het Prov. Polder- reglement. Het plaatsen van een heining beteekent, dat den eigenaar en stuk grond ontnomen wordt, waarvan hij niets meer geniet. Voorts wordt dc last van 't onderhoud dei- stool en gelegd 011 den eigenaar van de dijk. De kantonrechter veroordeelt conform den eisch. J. J. en P. N., firmanten c.er firma J. J. N. te Middelbands, stonden terecht, dat zij in November een gratis verkcopdag had den aangekondigd tor gelegenheid van het 121/2-jarig bestaan van de Firma, waardoor een verkoop op zoodanige wijze was „ange kondigd, dat daardoor redelijkerwijze de indruk werd gewekt van een tijdelijke voor deelige aanbieding in verband mot een bij- zoni.ere omstandigheid, in dit g.val een ju bileum, welke zich t.a.v. ccn winkelnering kunnen voordoen. Alsge machtigde van verdachten tiad op mr. L. J. den Hollander Jr. te Middelharnis. De ambtenaar van bet O.M. meende, dal verdachten geiiaiuleidh ebben in strijd mei art. 2 lid 2 der uilverkoopen-wet. Duidelijk is hier een voordeelige aanbieding in ver baiia met een bijzondere omstandigheid. Spr. eischtc derhalve tegen ieder der ver dachten een geldboete van 3,subs, twee dagen heebtnis. De verdediger voerde hiertegen aan, dal clat in de opvaiing van liet O. XI. dit. 2 lid 2 geheel uit bet kancr der wel gelichi vvoiilt, en hieraan een geheel zelfstandige strek king, huiten uitverkoop en opruiming 0111. gegeven wordt. Spreker achtte dit 011 juist en beriep zich hiertoe op de ge schiedenis van de tot slaudkoming van dit artikel. Oorspronkelijk luidde dit artikel: Met de aankondiging van een verkoop als uitver koop of opruiming wordt gelijk gesteld elke zoodanige aankondiging ol' andere hande ling. die redelijkerwijs den indruk kan welt ken, dat aankondiging van een uilverkoop ot opruiming plaats heeft. Zonder de strek king van dit art. te veranderen liecit de minister hieraan een scherDere omschnj ving willen geven, waarin de uitverkoop en opruiming omschreven werd als manipu laties van tijdelijkcn aard niet het oog op bijzondere omstandigheden in het bedrijf. Wel degelijk blijft derhalve liet criterium of bij bet publiek de indruk wordt gewekt van een uitverkoop of opruiming. Spreker betwistte dat dit hier bet geval zou zijn. Bovendien wordt met een bijzondere om standigheid bedoeld een brand, opheftiug en dergelijke, maat in geen geval is hierbij aan een jubileum gedacht. Spreker ontkende tenslotte, dat bier spreke zou zijn van een voordeelige aarbieding in den zin der wet. De plaatsvervangende kanionrcliter, de lieer M Ringelberg sloot zich bij de opvatting van he; O. M. aan en veroordeelde elk der v erdachten lot een geldboete van 3,— subs, twe dagen hechtenis. P. N. te Middelharnis zelfde overtre ding. zeilde verdediging en zelfde straf. BK, auto ondernemer te Ooltgens- plaat hoeft een autobusdienst onderhou den tusscher. Ooltgensplaat en Oude-Tonge. Verdachte zegt. dat hij de bus verhuurde. Get. A. II. te Ooltgensplaat verklaart do autobus to hebben ge.liuurn. Get. A. G., chauffeur te Ooltgensplaat, zegt, dat onder weg geen passagiers werden opgenomen. liet O. M. arlit het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vordert 50.boete, terwijl bij bereid is afstand ie doen van liet cassatieberoep, waardoor dc in beslag geno men aulobns vrijgegeven kan worden. Ver dachte wordt veroordeeld tot 25.hoela of tien dagen hochtnis. L. E. v. S. chauffeur te Brielle, zou een aanrijding hebben veroorzaakt. .\a getuigen verhoor wordt verdachte veroordeeld tot 10,boete of vijf dagen hechtenis. S. W. te Sommelsdijk reed op een motor zonder rijbewijs. Deze motor was eigendom van een ander en is door liet rijden van ver dachte, die daartoe ondeskundig was, zeei' beschaoigd. Het O. M acht hel leit zeer ern stig. Verdachte wordt tot 10.— boete subs, vijf dagen hechtenis veroordeeld. J. v. d. W. en K. G.. beiden te Sommels dijk, hebben bet motorrijtuig uit de vorige zaak voortgeduwd. Door den eigenaar, II. S. v. d. W. te Oude Tonge, werd de moior teruggevonden in de slool. Hij was zeer be schadigd. Zij werden veroordeeld tot 10,— boete of vijf dagen hechtenis ejk en om ge zamenlijk le betalen 21,27 V-. civiele vor dering. J. v. N-, metselaar te Den Bommel, slaat terecht wegens overtreding der regels van den weg. Verdacht meent geen schuld to hebben. Een drietal getuigen werden ge hoord, waarna verdachte vvorut vrijgespro ken A. .T. B. te Botterdam, wordt beschul digd te Sommelsdijk een aanrijding te heb ben veroorzaakt. Verdacht geelt als zijn raee- ning le kennen, dat de schuld niel bij hem lag. Na getuigenverhoor wordt verdachte veroordeeld tot f 10,boete ot vijf dagen hechtenis met betaling dor civiele vorde ring 2i, Ernstige autobotsing Drie gewonden Te Tilburg kwam op den Bredasche- weg een luxe auto in botsing met een uit een zijweg komende vrachtauto. De luxe auto werd bestuurd door Dr Hootsmans. genees heer-directeur van het krankzinnigenge sticht te Venray. In de auto waren verder nog gezeten pater Bruning uit Venray, pastoor Hootsmans uit Rjjks-Ewjjk (Gld.) en de vrouw "ar Dr Hootsmans. De botsing was zoo hevig, dat de auto van Dr H. vrijwel geheel in elkaar werd geleden. Van-de vier inzittenden bekwam alleen Dr H. zelf geen letsel. Zijn echtgenoote daarentegen bekwam een rechters leute Ibcen- breuk en een flinke hoofdwonde, terwijl zoowel pator Bruning als paler Hootsmans bloedende hqofdvvonden bekwamen. De dria gewonden werden per auto naar het gebouw van den G.G. en G.D. vervoerd, waar bleek, dat de verwondingen van niet heel ernsti- een aard waren. Na verbonden te zijn kon ten allen de reis per taxi voortzetten naar Venray. De vrachtauto werd alleen aan de voorzijde ernstig beschadigd. De chauffeur van deze wagen bekwam geen letsel.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1