Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 5QE JAARGANG N°. 4255 WEDERGEBOORTE EN BEKEERING DRAISMA-VANVALKEMBURC^S-" g A -'lLEVERTR/ Courant verschijnt eiken WUGNÜUAG en Z A 1 ii K 11 A U. ABONM&MfclNTSrKIJS per drie maanden franco per post 1 0.00 bij vooruitbetaling. BUITENLAND by vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZON DEKI.IJKE NUMMERS 5 GEN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN IJl IGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMEI.SDIJK 'iel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken Vuor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. GEVAARLIJK. Er zijn tegenwoordig politieke partijen welke zeer gevaarlijke stellingen ponecren. Wij bedoelen daar in do eerste plaats niet mee communisten, socialisten, fascisme enz. Voor hen die buigen voor Gods Woord zijn die richtingen gemakkelijk to. herkennen. Wij hebben meer hot oog op de politiek welke de Staatkundig Gerei, partij voor staat. In den regel schrijven wij daar wei nig over, want dat doen wij niet gaarne. Zeer gaarne zouden wij wenschen dat wij schouder aan schouder konden staan, om zoo gezamenlijk het ongeloof, dat als een ontzettende macht, zich openbaart, te be strijden. Maar helaas dat is ons onmoge lijk! Telkens wordt het in woord en geschrift voorgesteld alsof de A.R. de groofste vijan den van li on en van Gods Woord zijn. Die voorstelling is gevaarlijk en onwaar. Gevaarlijk, omdat daardoor eenvoudigen verleid worden, de richting der S.G.P. ie te kiezen. Onwaar, omdat die voorstelling lijnrecht in strijd is met de historie en de feitQU welke tot op den huldigen dag tot ons spreken. De A.R. partij heeft altijd op de bres ge staan en stelt zich nog steeds geheel op den grondslag van Gods Woord voor haar staatkimdig streven. Het program van beginselen der A.R. partij kan den toets dep critiek glansrijk doorstaan. Voor die beginselen hebben onze mannen steeds gestreden, de vrucht van dien strijd mogen wij nu in ruime mate genieten en niet alleen wij, ook de S.G.P. deelt rijkelijk in de vruchten welke de arbeid der A.R. partij afwierp. Eerlijkheidshalve zullen zij dat wel moe ten erkennen. st ZEER GEVAARLIJK. t De groote fout van de S.G.P. is dat zij de overheidsmacht aan wil grijpen als een middel om met dwang ongeloot en ketterij uit te roeien. Daardoor predikt zij evenals andere par tijen. zij liet od ander terrein, staatsabsolu- tisme op godsdienstig en zedelijk terrein. Vooral in dezen tijd heeft het overschat ten der overheidstaak een zeer bedenke lijke zijde. Daardoor leert zij, dat ook de crisis niet is een straf voor de zonde, maar zij gaat verder en leert ook. dat de crisis een straf is voor de overheid die zich niet met dwang tegen andersdenkenden keert. Inplaats van een steunen dor overheid in deze moeilijke tijd, vinden wij juist hij haar, misschien onbewust, het tegenover gestelde, want iedere overheidsmaatregel hoe noodzakelijk ook. wordt in een kwaad daglicht gesteld. Iedere klacht, hoe onwaar schijnlijk die ook klmke mag, wordt waar dig gekeurd tot een propagandamiddel to gen het wettig gezag. Met een schijn van principe geeft men aan deze heele actie een karakter dat het gezag ondermijnt en het revolutionair streven sterk bevordert. Dat is het zeer gevaarlijke dat ons be dreigt. Al dat gecritiseer gaat er in bij het pu bliek. vooral als daar een cachet van chris telijkheid aan gegeven wordt. Maar de schade die daardoor aan onze vaderland sche politiek toegebracht wordt is ontzet tend groot. En op het voetspoor van Groen van Prin- sterer moeten wij ieder revolutionair begin sei bestrijden, met de ware beginselen van Gods Woord, Nederland en het Olie-embargo Ben Haag wacht af Woensdag werd uit Genève gemeld dat Nederland zich zou hebben bereid verklaard een petroleum-embargo af te kondigen tegen Italië. Dit bericht is voorbarig. De Nederiandsche Re geering zal pas een beslissing nemen na kennisneming van het standpunt der landen, die geen lid van den Vol kenbond zijn. Winterlezing Ds. Lans Woensdagavond sprak Ds Lans van Hui zen te Ooltgensplaat in de Hui'v. Kerk een winterlezing uit, getiteld „Wedergeboorte en bekeering". Spr. begint met op te merken dat er twee werelden onderscheiden worden, de wereld van het heden en de toekomende wereld. Het rijk van den Satan en hot rijk van Jezus Christus. De twee werelden worden onderscheiden maat outmoeten elkander in dit leven; ze worstelen om do overwinningI Twee werelden, daarover kunnen wij hedenavond niet spreken, aldus Spr. Wij hebben ons te bepalen bij het Koninkrijk Gods. Deze wereld laat ons zien do alge meen? genade Gods. Het Koninkrijk Gods is het wezenlijke, hel blijvende. De wereld van de materie, ook de wereld van de geestelijke krachten, die wereld ont wikkelt zich. Vandaar de opbloei der tech niek. Maar deze wereld zal zich ontwikke len tot haar bestemming! Dan zinkt ze in een! Het Koninkrijk Gods blijft voortgaan zich te ontplooien voor altijd. Het kont geen be perking en geen einde! Als eenvoudige geloovigen belijden wij du openbaring van God in Zijn Woord. De raad Gods is dat God uit het ganscihe mensehelijke geslacht Zich heeft uitverko ren een Gemeente. Dat is rlo Kerk, dut is de bedoeling, welke God heeft. Dat doet. Hij dooi' Zijn Zoon. Hij brengt ze door den Heiligen Geest in hel Konink rijk Gods. Er is geen mensohenkiiid dat God zoekt, want ieder menschenkind ligt dood iti mis daden. De Ie vend making geschiedt door de wedergeboorte. W at verstaan wij onder wedergeboorte en bekeering. aldus vraagt Spr. Die twee begrippen zijn niet altijd even duidelijk onderscheiden geworden. De R.K. Kerk is afgedwaald tot een his torisch geloof, gelooven op gezag! In handen van de Kerk is het heil- vau haar leden begrepen. Do wedergeboorte was voor haar de instorting der genado bij de doop. De gedoe„p wederom geboren! Bekeering noemt uo ILK. kerk do boete. Daar was dus bij de U.K. kerk geen sprake van innerlijke omzetting. Een losmaking van de, kerk deed alles verliezen. De reformatie heelt dat goed gevoeld en de pretenties van de Roomsch-Kath. getoetst aan de Schrift Ze hebben gezien dut weder geboorte was een gave Gods, de bekeering oen gevolg van de wedergeboorte! Er is bij de reformatoren wel verwarring geweest. Men verwisselde de wedergeboorte en do bekeering! Ook thans hoort men 't nog wel.Men hoort weinig over het wederom geboren zijn, we! over bekeering. Spr. noemt het Leger des Heils, enz. Sur. verwijst naar art. 35 van de confessio en de Dorütsehe leerregelen, art. 3 en 1. On ze vaderen hébben een diep inzicht daarin gehad, aldus spr. Ook de theologen in ons land stommen daarin overeen. De wedergeboorte is de uit storting van het leven Gods in epn zondaar. De schepping van een nieuwen mensch, ana loog Genesis 1 7. Van die wedergeboorte moeten we de bekeering onderscheiden Wedergeboorte spreekt van geboren wor den uit God. Er komt iets wat er niet was! De mensch is daarbij passief. God werkt, al leen. Hij wordt geboren, hij was er niet. Wanneer we spreken van bekeering staat dat in verband met omkeeriiig, toekeering. De nieuwe mensch keert terug van de ver keerde weg naar God. Er is verandering van richting. Geestelijk leven wordt openbaar in de bekeering. liet uitgangspunt van de wedergeboorte ligt niet in den zondaar maar in God. in Gods eeuwig raadsbesluit. I)e wedergeboorte ziet terug op de eeuwigheid, de wederge boorte t.o.v. de mensch ziet terug op zijn doemwaardigheid. In art. 17 staat dat de mensch een slaaf van de zonden is, hij is daarin niet passief, maar hij werktl Wat noemen wij dood? Dood-zijn wil zeg- ge.n: buiten Gods gemeenschap. De mensch werkt dan niet ten goede, maar ten kwade. De mensch heeft het leven afgesnoden door den val, ook het stoffelijke leven. God zal moeten beginnen niet dien dooden mensch het leven te geven. God schenkt liet aan Zijn Zion, uit vrije genade. De Heilige Geest werkt in dien mensch. Deze zet hein om en geeft hem het leven. En dat leven is Christus. God stort hej leven in den veerto- rene. God stort het leven in den zondaar! De doode, zondaar wordt, wedergeboren. Die zelfde mensch wordt Innerlijk geboren, het is geen nieuwe mensch. Na zijn bekeering zegt Paulus: „Ik ellendig mensch! Christus leeft in mij". Johannes zegt: „Wij zijn uit de.n dood overgegeven in liet leven". Bovenal wijst dit op Jezus: Hij herschept Het wordt geen nieuwe schepping. Dat is de diepte des rijkdoms. De Heere dpet Zijn werk niet over. God herschept. Zonde en dood worden uitgedreven. Eerst de zonde en dan de dood! Zooals de zonde eerst gekomen is zal ze ook gaan. Dan volgt de uood. God maakt ons zalig door het „bad Oer weuergebooric' en „do vernieuwing des geestes". in die oorsprong der wedergeboorte ligt n genen» verborgen! noe worm die doode zon daal' levend? De oorsprong van hel leven is allijd verborgen. Zou is" het ook bij de ge boorte van een kind. Er zijn center ook voor waarden tot het leven. In de natuur ziju er stampers en meeldraden, het mannelijke en vrouwelijke moeten samenkomen wil het lo ven ontslaan. Dan wordt het Kerstfeest een groot won der: de Heilige Geest en Maria! In de we dergeboorte liet geestelijke en hot mensehe lijke. Wedergeboorte komt niet aanstonds tot bevvustziui. Een klein kmd weet mot dut hei geboren is. Zoo is t ook met Gods kind. God weet het! Wanneer er gezaaid wordt, koud het zaad met direct op. Een voorbijganger zegt: bet land is vlak. Muur de zaaier weet dat er zaad in zit. Op Gods Lijd wordt ieder kind van zun wedergeboorte verzekerd. Dat wordt openbaar. Waar leven is. zal het naar buiten treden! Dan buigt dc mensch üicd voor God. Die liem uil \ri|e genade geroepen heelt om Zijn grooteu Naam eeuwig te ver heerlijken. Bekeering en wedergeboorte mogen niet worden vereenzelvigd, eeliter gescheiden mogen ze ook niet. Leven is activiteit! Er kunnen storende factoren zijn. Van een bloemknop verwachten vvii dat hij open gaut. Dal is hot leven! liet moet openbaar kouten. Zoodia God het leven instort begint het te werken. Hot begint o zoo klein, man- het komt naar builen. Die doorgevoerde out uiooiing noemen we bekeering. De Doidlsche leerregels zeggen het zoo mooi: „Alsdan wordt de wil vernieuwd" „Van God bewogen zijnde werkt do wil de* monsohen zeil". De uiensch gcloott en he keert zich. De bekeering is het werk Gods, waarbij de verkorene guat wei-ken. Do we. dereeboorle. is door God zonder ons ge schied, de. bekeering geschiedt door God. met ons. Zoo is het in de natuur en genaae. Het ingestorte leven is door God in ons. zonder ons, de openbaring van het leven is door God ill ons met ons. Dan gaai de mensch loopeu! De apostel l'aulus zegt: Werkt uws zells zaligheid met vreezen en beven. Er staat bij: God werkt. God stort hot. leven. Van God bewogen zijnde, werkt dc menseh ook zelf. Aan de eene zijde slaat in de Schrift: be keert u, en aan de andere zijde: Heere 11 e- keer mij. De bekeering zegt iets van de ncn ting van de persoon, do wedergeboorte zegt iels van de persoon. God maakt van den mensch geen niels doener, maar een werker, aldus vervolgt spr. Nu vangl liet proces der heiligmaking aan De Heere doet alles aan Zijn wijngaard, op dat er vrucht zij. Bij de een werkt de Heere anders dan bij den ander. Dc éen dient den Heere van jongsuf, de ander on oudere leet- tijd. Goeri valsehe lijdelijkheid komt er dan. Waar waarachtige, bekeering is daar kan ae menseh niet zwijgen. Ze zijn getuigen van Jezus Christus! God is het die de wasdom geeft. Er is de daad van God in de daad van den menseh. Wij hebben geen bekeeringsgeschiedenis voor i.c schrijven. We hebben geen eigen maatstaf. God doet, liet op zijn tijd! Er kan drieërlei gang zijn in liet bekee- ringswerk; le. het eerste zirh naar God toe keeron. Dat weet ge wel van u zelf; 2e. wanneer de perste liefde verdwenen is: 3e. de dagelijksche bekeering. Ten slotle: wie zal het ten volle kunnen verstaan hoe de Heero bekeert. De groote vraag is of het wonder Gods. aan ons geschied is. Kunt ge dal zeggen? Is er ritseling van leven? We hebben geen noodlotsleer! Men hoort we! eens zeggen: als ik niet wedergeboren ben. hoe kan ik me dan bc- keeren? Is er heilbegeerte in ons hart? Is er een roepen en smeeken: Heere, maak mij levend naar Uw Woord? O, heerlijk feit, wanneer de Heere ons zegt.: zie, vóór dat gij hebt geroepen waart ge al de Mijne! Spr. wees ten slotte op de heerlijkheid tiaar boven, waar de kroon des levens ge schonken zal worden. Eerste tankboot loopt van stapel Op 31 December bij Ned. Scheepsbouw Mij Naar wij vernemen zal op 31 Dec. a s. de eerste van de drie tankschepen, wel ke bij de N'ed. Scheepsbouw Mij in aan bouw zijn voor de Koninklijke Shell Groep, te water worden gelaten. Op de vrijkomende helling zal de kiel gelegd worden voor het flottielje-vaartuig, tot den bouw waarvan opdracht is gegeven door de Koninklijke Marine. Hel schip, dat thans op de laatste werkzaamheden na voor den stapelloop gereed is, meet 12000 ton. Het andere is een zusterschip terwijl de derde tankboot 4000 ton meten zal. De strijd voor de beginselen REDE VAN DEN HEER HOGEWEG Woensdagmiddag vergaderde do Hulp centrale van A.R. Kiesverewiigingen op ons eiland in ..Rehoboth" te Middelharnis. Dc voorzit tter, dc lieer A. A. Ho ge weg van Stad aan 't Haringvliet opende de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze, waar na hij een openingsrede hield, Spr. begon niet op te merken, dat er vp«! werk te doen is. Dr. Bockenkamp, aldus spr., sprak terecht in Ooltgensplaat. dat "i velen ziju, die moonen dut er een periode van rust is. omdat er geen verkiezingen op handen zijn. Geen oogenblik echter mag de strijd op het politieke terrein gestaakt worden, om dat de vijanden allen hard werken. Velen onderschatten dit maar a. te zeer. Men dacht vier jaar geleden, dat de S. G. P op ons eiland haar toppunt had bereikt, de laatste erkiezingen hebben ons doen zien, dat hun stommental \erdubbeld >s Daarom mogen wjj de strijd niet slaken en moet de hand aan den ploeg geslagen wor den Onze tegenstandei's zitten ook geen oogenblik stil. Wij worden veel te veel ont trokken aan den eigenlijken strijd do onze pogingen 0111 dc crisismaatregelen t" verdedigen. Daardoor wordt do beginsel strijd achteruitgedrongen. Zeer zeker, '-léC moeten de volksdcmagogie aan dc ka'.k «tellen, maar wc moeten toch nooit vergo ten dat onze mannen fouten maken. De strijd om de beginselen moet echtbr hoofdzaak zijn. Vooral in dezen tijd moet bet beginsel, dat op Gods Woord gegrond is. haar voren gebracht worden. We strijden niet voor onze mannen, maar voor onze beginselen. Onze mannen zun ook zondaren maken ook fouten. /A\ «aan echter uit ook van de beginselen, die nivt falen. Zoo min als pion zeggen kan wan neer een christen zondigt, dat het c.hristq lijk beginsel over boord geworpen moet worden, zoo min mag pien zeggen, dut wanneer een a.r. voorman een fout maaitt dat daarom de anti rcv. beginselen ve-• koerd zijn. Daaraan moeten we vastbonden daarop moeten wij wijzen. Daarbij behoe ven de fouten van onze voormannen nie» verkondigd te worden op de straten van Askalon. Teder persoon die war kt maakt fouten, niemai <1 is feilloos. Hoe* barder er gewerkt wordt, boe grooter fouten er ge il aakt worden. De beginselen zijn zuiver, de dragers van die beginselen zijn niet feilloos! Daarbij de strijd van onze tegenstandra is ook een strijd van beginselen, zij strii niet tegen personen, maar voor beginsel *n. Het gaat voor of tegen Christus. Dan i* er geen tusschenweg. Daarom moeten we de strijd aanbinden tegen ieder die Gods Woord verwerpt. Spr. wijst er op hoe bij de S.G.P. te wei nig eerbied voor de Overheid gevonden wordt, terwijl Gods Woord dit toch vau ons eisc.lit! Op alle terrein des levens Is God souve rein. In Amsterdam is een derde van de bevol king, go< 11 lid van een kerkgenootschap De S.D.A.P. en X.S.B. vergiftigen ons volk. geen wonder dat er een terugzinking is. Spr. wijst op de godslasterlijke prent in „Vrijheid. Arbeid. Brood" waarin de Chris tus afgebeeld wordt in het harnas en er onder do woorden, die Jezus tot God zeg' „Gij hebt Mij gezonden om vrede to brerj gen, maar de mensch en bobben een ander baantje voor me gevonden!" Wanneer zulke taal onder ons volk wordt gebracht, moet er dan geen terug zinking komen? Spr. wijst op 't Bolsjewisme en 't Natio naal Socialisme, dat steeds luider gaat roepen voor de vernietiging van de christe lijke godsdienst. De natie moet bewust in de plaats gesteld worden van God. Daar- .mee wordt het Duitsrhe volk vergiftigd: Deze ideeën komen ook over onze grenzen Wanneer wij de mannen van dc belpii© nisbeweging gadeslaan in bun strijd dan komt in ons hart de bode omhoog: geef het -wild gedierte, dat niets in 't woon ont&iei, de ziele van uw tortelduif niet over! Gode zij dank geeft Gods Woord ons ook kracht en bemoediging. Geen haar zal van ons hoofd vallen zonder Zijn wil. Daar* om worden we gesterkt en bemoedigd en zullen wij schouder aan schouder gam staan tegen den geest van de afgrond, die juist op politiek terrein voet aan wal tracht te zetten. Laten we als één man naar voren treden, werp alle kleinigheden t »ch van tl af! Laten er géén spitsvondigheden gezocht worden, waardoor'scheiding kan ontstaan. Laten wjj als één man strijden voor de Eere Góds óp politiek terrein! Spr. besloot met het gedicht van Gustaaf Adolf: Wees niet vervaard gij kleine stoet' Vei-volgens werd de organisatie van de Hulpcentrale besproken. Er zulleu vier ver gaderingen per winter gehouden worden, op één vergadering zal een vooraanstaand spreker optreden. De Voorzitter wekte op vooral de jonge leden naar de kiesvereenigingen te brengen, ook het huisbezoek prees hij als noodzakelijk aan. Besloten werd enkele schetsen voor een inleiding samen te stellen voor kiesver eenigingen. die er om vragen. De heer J„ v. d. Waal ging voor ir dankgebed. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Jlienstaanvragen en Dienstaanhiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. Werk voor de Rotterdamsche werven Drie tankbooten voor binnenlandsche rekening Naar verluidt hebben do Rottrrdam- sche Droogdok Maatschappij, Wilton- Fyenoord en v. d. Giessen's Scheeps werven te Krimpen aan de IJssel elk de opdracht gekregen voor binnenland sche rekening een tankboot van 0000 ton te bouwen. Deze opdracht be toekent oen niet on belangrijke werk verruiming voor de be trokken gebieden. Commies-griffier Eerste Kamer Mr. J. van Andel Gzn. benoemd Dinsdagavond heeft de Eerste Kamer met 24 van de 47 uitgebrachte stem men benoemd tot euuimios-grifticr Mr J. van Andel Gzn. Mr J. van Andel werd geboren op 3 November lOPli te Zuidland t Yoorne en Put ten) waar zijn vader thans nog burge meester is. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Utrecht, studeerde daarna aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de rechten. Na zijn doctoraal examen in 1030 vestiede hij zich als advocaat en procureur te Lei den. ei-volgens was hij werkzaam als ad1 juncf-secretat is op het kantoor van de Schoolraad voor de Scholen met don Bijltel te den llaag. Sinds 1 April JÖ34 is hij in Haagscho gemeentedienst als commies bij de afdeeling onderwijs. Mr van Andel is de a.r. beginselen toegedaan. ES. Uitvaart Mr. E. J. A. M. v. Wely Vrijdag 6 December 's morgens om negen uur on cl ije plechtige uitvaart plaats van liet. stoffelijk overschot van Mr. E. J. A. M. van Wely, kantonrechter le Soinmelsdijk. Alvorens «le bijzetting geschiedde werd m de ILK. kerk te Middelharnis door Pastoor van Renten een Requiem Mis gecelebreerd, dn „Missa pro Defunctis", bijgestaan door dc kapelaans Geven en Kolet. liet altaar was met paars crêpe omhan gen, waarop «le woorden „Heer geef haar de eeuwige rust" aangebracht waren. De dienst werd door vele' belangstellenden bijgewoond, o.a. door den burgemeester van Middelharuis, den heer L. .J den Hollander en zijn eebi genoot e, Mr. J'eykes, griflier van het kantongerecht, to Middelharnis, Mr. van Oosten, ambtenaar van het O. M., notaris van Buuren, Mr. Zaayer van Dirksland, Mi. ijgh, Mr. den Hollander, de hoer Ringt* l- berg, plaatsvervangend kantonrechter, den heer Blokhuis, oud-directeur der gasfabriek, Di'. P. Knöps en diens echtgenootc. Bij het graf werd niet gesproken. Het was oen eenvoudige doch roerende plechtigheid. Flakkecsche Boerenbond Het bestuur van de Flakkecsche Boeren hond geeft bij dezen kennis aan zijn afdee lingen en leden, alsmede aan il.il. handela reu en andere belanghebbenden, dat naar aanleiding van hun verzoeken het bestuur zich tot de Nederlandsche Bank heeft ge richt met het verzoek weder een correspon dentschap van haar Bank in Middelharnis ie willen vestigen, waarop door hen het v0' gen de antwoord werd ontvangen: „Rotterdam, 5 December 1933. In «antwoord op uw schrijven van 2 De cember j.L declc-u wij u mede. dat de Bank overweegt binnenkort weder een correspon dentschap te Middelharnis te vestigen. Hoogachtend, Het bestuur der Bijbank, tvv.g.) DE VIUESE", Gezonde jeugd een krachtig volk GROENE KRUIS-FILM Dinsdagavond werd in hotel Meijer te Middelharnis een propaganda-film vei- toond van het „Groene Kruis": Gezonde Jeugd een krachtig volk, waarvoor zeer groote belangstelling bestond, De voorzitter van de afd. Sommelsdijk Middelbands, burgemeester Den Hollander opende de bijeenkomst met erop te wijzen, dat de eerste film van liet „Groene Kruis" gemaakt is naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van een Groene Kruis-at'dea ling te Lange Ruigewoide. in 1925. Tien jaar later komt he.t Groene Kruis, aldus spr. met deze films, die verbazend veel geld gekost hebben, maar bijzondere propagandistische waarde heeft. Deze film behandelt, aldus spr., het on derwerp school en geneesheer. Ten aanzien van rlo gezondheid der jeugd heeft de Overheid een zekere roeping. Het is hun bijzonder belang wanneer op de scholen een geneeskundig onderzoek plaats vind* Dikwijls kunnen de ouders of de onder wijzers geen ooggebrek of andere gebreken constat ee ren. Nadat spr. de aanwezigen opgewekt had het werk van hot Groene Kruis te steunen, gaf hij den operateur gelegenheid de fnm te vertoon en. Waren de heelden aanvankelijk ondui delijk. spoedig was het beter. Het was een prachtige film, waaruit duidelijk de gromo waarde van een .schoolarts bleek, die niet alleen toezicht houdt op de gezond hei Is toestand van de jeugd, maar er ook op let of de schoolgebouwen hygiënisch zijn in gericht. Voorts kregen de aanwezigen een prachtig lieeld van de verschillende insti tuten van blinden, doofstommen, tuber culose, enz. Het was een prachtige avond, die nog maals ons overtuigde van de niet, genoeg te vvaardeeren voordeelen der Groene Kruis- vereeniging. Mr. Duys In antwoord op pen vraag aan mr. Duys of hij bij den partijraad der S.D.A.P. in he roep zul gaan van het royementsbesluit van het partijbestuur, deelde hij aan hot Hdbl. mede. dal hij dit niet zal <loen. Als reden gaf mr Duys hiervoor aan, dat hij dan hij hetzelfde college terecht zou ko men. dat indertijd, tezamen met het partij host uur het rannort der commissie Rnngc in den doofpot stopte teneinde de pariij gonooton in der. lande van de feiten onkun dig te houden. De verkiezingen bij de A.V.R.O. De opzet van de N.S.B. mislukt Naar het „Hbld." verneemt, is thans reeds een voorioopig overzicht verkre. gen van den uits ng der gewestelijke verkiezingen voor het Avro-bestuur in een aantal provincie®. Dit voorloopig overzicht xvijst uit, dat de aftredende bestuursleden herkozen zjjn, terwijl de van N.S.B.-zijde gestelde candidaten verre in de minderheid zijn gebleven. kerstgaven vverkloozen Zij blijven buiten beschouwing bij dc berekening van den steun Do minister van Sociale Zaken keurt good, dat indien dorden (vereenigingen of bijzondere personen) uit andere dan open bare of daarmee gelijk te stellen kassen, aan ondersteunde of tewerkgestelde werk- loozen voor do Kerstdagen een uitkeering, hetzij in gold, dan wol in notura, wenschen to verstrekken, doze uitkeering bij de bere kening van den steun dan wel bij do be oordeel ing van do plaatsing bij de werkver schaffing, buiten beschouwing kan worden gelaten. ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND Vorderen goed, zegt Wallace In het Engel sche Lagerhuis ver klaarde de onderminister voor over- ze esc he handel, capt. Wallace, dat de regeering voortdurend de mogelijk heden overweegt, om handelsovereen komsten met andere landen af te sluiten. De onderhandelingen met Nederland en Ned. Oost-lndië vorderen goed. Commissie herziening Landbouwcrisiswetgeving Adres aan den Minister Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam hoeft tezamen met een groot aantal belanghebbende organisaties een adres gericht tot den Minister van Landbouw en Visscherij met betrekking tot de samenstelling van de Commissie inzake herziening van de landbouwcrisiswetgeving. Daarin wordt teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de Minister alleen per sonen tot gewone Ier,en van die commissie heeft opgenomen, die de landbouwbelangen vertegen woordgen en wel op denzelfden voet vertegenwoordigen en niet on denzelfden voer handel, nijverheid en scheepvaart. Men vraagt den Minister een veelzijdiger com missie.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1