VOOR VROUW EN KIND MAAS- EN SCHELDE BODE ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 DE MAN VAN HET COMPROMIS KERK EN SCHOOL KERKVOOGDIJEN NED. HERV. KERK yOOR DE VROUW VOORDE ZONDAG En ook een ander zeide: Heere! ik zal U volgen, maar laat mij eerst toe, dat ik afscheid neme van degenen, die in mijn huis zijn. En Jezus zeide tot hem: Niemand, die zijn hand aan den ploeg slaat, en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods. Lue. 9 61 en 62. Hier is de derde man. Deze is weer een heel ander type. Nummer één wilde iheel graag Jezus volgen. Zoo maar spontaan en erg enthousiast. Maar Jezus zegt hem even de waarheid. Denk er om, beste man, Mij volgen, dat is ont bering hebben en dat kan zijn in het ge wone leven tekortkomen. Mij volgen is zwerven, is geen vaste woonplaats hebben. De tweede vriend is eigenlijk heel in 't geheim, heel voor zich zelf een discipel van Jezus. Maar hij is onvrijmoedig. Hij durft er niet voor uitkomen. Daarom geeft Jezus hem de opdracht het konink lijk Gods te verkondigen. Nummer drie is een geheel ander snensch: Hij wil Jezus volgen en tegelijk Hem niet volgen. Op dat oogenblik, dat Jezus door zijn dorpje of stadje ging en daar doortrok, beteekende volgen alles achterlaten en meegaan. Zoo staat het ook geschreven van de discipelen: En als zij de schepen aan land gestuurd hadden, verlieten zij alles en volgden Hem. Of elders: Zij dan. terstond de netten verlatende, zijn Hem nagevolgd. Och, kijk, het volgen van Jezus was toen een kwestie. Jezus van Nazareth ging voorbij. Jezus van Nazareth komt! Dat was het telegram, dat ze mekaar door gaven. Hij werd besproken. Becritiseerd En dan kwam de kwestie aan de orde: meegaan of niet. En de één zegt ja en de ander neen. De één zegt: Graag en de volgende: ik zou je danken. Zooals het nu nog is. Deze man is met z'n leven niet te vreden. Hij moet anders leven. Hij moet Jezus volgen. Echter, hij wil Jezus volgen, maar! Hier is het groote strui kelblok van 't maar. Ik zou wel willen', maar. Vooral niet direct. Vooral niet inu! Altijd straks. Ik zal U volgen, maar Iaat mij eerst toe, dat ik afscheid neem van degenen, die in mijn huis zijn. Hij zat vast aan thuis. Terugkeeren naar' t oude milieu, dat wordt zeker en gewis niet volgen maar blijven han gen, waar je bent. Deze man vraagt het heel netjes aan Jezus. Hij is bijzonder complaisant tegenover Jezus. Heelemaal geen hatelijk mensch. Maar buitenge woon nette m'nheer. Maar laat me eerst toe. U staat me wel toe, dat ik, enzoo- voort. Gevaarlijke menschen, als we zoo zijn. Als we eigenlijk wel en eigenlijk niet en dus niet met Jezus meewillen. Op het land is een landbouwer bezig. Daar vlak bij. Als je maar van het leven leeren wilt, dan kun je dat altijd. Kijk. deze man is bezig in zijn arbeid. En nu kan de eene boer beter ploegen dan de andere. Je hebt overal tobberds in een bedrijf en je hebt er vooraanstaande menschen in. Maar er zijn ook in elk bedrijf menschen, die er ongeschikt voor zijn, die onbekwaam zijn, die je niet ge bruiken kunt, omdat ze cardinale fouten maken. Zulk een cardinale fout bij het ploegen is omkijken. Dan trekt de voor scheef en krom en het heele land is be dorven. Met deze kijk op het leven, met deze visie, met dit woord waarschuwt Jezus dezen man. Niemand, die z'n hand aan de ploeg slaat en achterom ziet, is be kwaam tot het koninkrijk Gods. Deze deze vriend is de man van het compromis. Hij wil niet heelemaal breken met de zonde. Hij wil iets achterhouden. Hij stelt uit. En een uitsteller is geen discipel van Jezus. Deze man wil niet radicaal breken met de zonde. Hij pro beert nog iets vast te houden. Neen, de zonde heelemaal opgeven wil hij niet. En toch wil hij Jezus volgen. Maar Jezus maakt hem door dien omkijker achter de ploeg duidelijk, dat dit niet gaat. Dit kan niet. Dit loopt uit op een finale mislukking. Het lij'kt me het beste, als we deze meditatie lezen, dat we beginnen met heel ver binnen in ons leven te kijken. Ik zou niet al te gauw zeggen: o maar zoo ben ik niet. Laten we 't ons heel erg eerlijk en heel erg waarachtig afvragen, of we eigenlijk nog niet al is het misschien één enkele zonde vasthouden. Hebben we geheel met alle zonden gebroken? We verstaan elkaar natuurlijk niet verkeerd. Ik weet heusch wel, dat Gods kind hier op aarde niet zonder zonde is. Maar er is verschil tusschen strijden al wat je kunt en dan nog in de zonde vallen of struikelen, en de keus eigenlijk nog niet gedaan hebben, de zonde vasthouden niet breken en toch discipel willen zijn. Dit gaat niet. Jezus waarschuwt ons. Jezus zegt: Denk er om, die zoo leven wil, die een voorzichtig verdrag wil maken met de zonde, die is niet be kwaam. Die kan in Gods Koninkrijk niet dienen. Neen, zoo moet het, zóó: Ik volg mijn God Hem wil ik gansch behooren: het winnend Licht ga in mijn harte gloren Ik geef m' aan Hem; Hij zal in vreugd en pijn voortaan alleen mijn Heer en Meester zijn. NED. HERV. KERK Drietal: Te Amsterdam (vac. Dr. de Vrijer), H. Dekker te Apeldoorn, M. G. Ger ritsen te Amersfoort en A. de Voogd 'te Delft. Beroepen: Te Kockengen (Utr.) cn te Stavenisse rand I. Schipper te Oud- Beverland. Te Enkhuizen (als hulpprodi Iter), rand. J. A. Peters te Tiel. Te Put tershoek. rand. J. H. van Grieken te Rotter dam. Te Velsen, O. S Cazenner te Dalf- son Te Herwen en Aerdt, cand. F. C. Kleinman te Amsterdam. Aangenomen: Naar Huizen (N.-H.), Jae. Vermaas te Hoogereen. Naar En schedé (vac.-Roobol), L. R. van den Broek te Dragten (Fr.). Naar Zuidzande (Z.), cand. A. Th. Stegenga te Amsterdam Naar Amsterdam (vac. Briodee) J. L G. Gregory te Wageningen. Bedankt: Voor Kootwijk (Gld) P Kuyl- nian, om. predikant te Hilversum. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Beverwijk H. Holtrop te Batavia, met verlof hier te lande. Tc Leer dam C. P Boodt te Molenaarsgraaf. Te lleeg (als miss. prod, voor Keuuemer), J. Verkuyl te Laren (N.H.). Aangenomen: Naar Mussel (Gr.) cand. G. van Dooren te Kampen. Bedankt: Voor Groningen (vac.-J. J. Miedema), W. H. van der Vegt te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Drachten, M. W. V. Nieu- wenhuyze te Franeker. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Utrechte, A. W. F. Waar denburg te Oldobroek. Te Apeldoorn G. H. ue Jonge te Oude Bildtzijl (Fr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. Ho v i u s, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Jaarsveld, nam Zon dag 1 Dcc. afscheid van zijn gemeente, we gens vertrek naar Oud dorp (Z.-H.). Tot afseheidstekst was gekozen Ht'br. 13 8. Aan wezig waren de consulent Ds. S. van der Linden, van Lopik en Ds. W. van Griet- huysen, van Lopikerkapel en de burgemees ter van Benschop. De scheidende leeraar werd toegesproken door ouderling P. Kloot wijk en toegezongen Psalm 121:4; vervol gens sprak de consulent Ds. S. van der Lin den, van Lopik. Zondag 1 December heeft Ds. W. H. Kelder Jr., gekomen van Breskens, zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Middelburg. Zijn vader, Ds. W. H. Kelder, van Rotlerdam-Charlois. had hem vooraf bevestigd met een predika tie over Jer. 1 7b10, waarna den nieuwen leeraar was toegezongen Gezang 224 1 en 4. Terwijl de gemeente hem Gezang 2154 toezong, besteeg Ds. Kelder Jr. den kansel, om zijn intreepredikatie te houden naar aan leiding van Joh. 3 30. Aanwezig waren het ministerie van predikanten, de Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland; de bur gemeester van Middelburg; de predikanten Blommaert, Burger, Van Kooten, Korevaar, Simoons en vrienden uit de eerste gemeen te Ellewoutsdijk. Voor beide diensten was er een stampvolle Nieuwe Kerk. Ds. C. GOOTE Ds. C. Goote em.-predikant van de Geref. Kerk van Oud-B e (j e r 1 a n d hield in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum Zondagavond in de Geref. Kerk te Oud-Beijerland een ge dachtenisrede naar aanleiding van Psalm 103 15—18. Iljj behandelde achtereenvolgens: De don kere achtergrond van de teksr. de Goedertie renheid en de Genade. Spr. bracht sterk naar voren de tegenstelling van den donkeren ach tergrond hetgeen een rijkdom van Eeuwigheid tot Eeuwigheid voor Gods volk beteekent. AI moge de veranderingen in het leven ook vele zijn de goedertierenheid en gerechtigheid val len geenszins weg. Aan net: einde van den dienst werd Z.Eerw. toegesproken door Ds. Hamming namens de gemeente waarop hij verzocht den jubilai is toe te zingen Psalm 92 7 en S. BEGRAFENIS Ds. L. H. BOUMA Te Nes bij Akkrum is Ds. L. H. Bouma, em.-predikant der Geref. Kerk van Mid delburg, ten grave gebracht. Aan de groeve heeft Ds. W. H. den Houting, te Hui- zum, waar Ds. Bouma woonde tijdens zijn emeritaat, medegedeeld, dat op verzoek van de familie niet zou gesproken worden over wat de overledene beteekend heeft voor de Geref. Kerken in ons land, maar dat hij toch niet bij dit graf wenschte weg te gaan voor en aleer er belijdenis des geloofs is ge daan van Hem, Wiens genade het licht is ook bij dit graf. Wij weten dat hij, die zoo vaak de vrije genade Gods heeft mogen ver kondigen, in dit licht kon deelen en blijk mocht geven van zijn geloof. Hij wist, dat God machtig en getrouw is de dooden op te wekken ten uitersten dage, tot de heerlijk heid, welke is in Jezus Christus. Naar de gewoonte had do stoet vóór de begraafplaats zich een maal rond het kerk hof bewogen en werd in de groeve zand op de kist geworpen door familieleden. Bezuiniging op het onderwijs Er heeft nog mondeling overleg plants gehad tusschen do Commissie van Voorbe reiding uit de Memorie van antwoord bo- treffende hot wetsontwerp verlaging van openbare uitgaven voor liet onderwijs en den Minister. Dit heeft geieid tot enkele kleine wijzigin gen van liet wetsontwerp voor wat dó ULO- scholon betreft en het wegnemen van eenige onbillijkheden, welke in de huidige regeling voor sommige wachtgelden bestaan. Vergadering Afd. Zuid-Holland Dinsdagmiddag is in „F.lthetbo" aan de St. Laurensstraat te Rotterdam, een vergad? ring gehouden van do Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Ilerv, 'Kerk. afd. ïuid-IIollaud. De voorzitter, de lieer Mr. F. A. Ne ie mans, las Psalm 23 en ging voor in gebed vvaarna de secretaris, Mr. A. d e J o n g. ver slag over het jaar 11)34 uitbracht. Spr. memoreerde dut vorig jaar 3 ver gadermgen werden gehouden. Het ledental bleef stationnaii. Thans zijn 52 leden aan gesloten. De rekening on verantwoording van den penningmeester werd. evenals h>" jaarverslag van den secretaris, goedgekeurd Er tvas over liet jaar 1934 een batig slo inn 40.73. Het voorstel om de aftredende bestuur® leden terstond herkiesbaar te stellen, word na eenige discussie aangenomen. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de liceren M. II. J. van der Pol. D. Bijlsma en van Daaien Eerstgenoemde werd bij acclamatie herkozen. Voor de heet Bijl-mm werd gekozen de lieer J. Gesman uil Alpben aan den Rijn. de heer van Dralen word evenefins herkozen, terwijl in de plaats van e. n lieer J P. Smith beno'-nij werd de lieer van der Gaag uit Loosduinen Hierop hield Mr. F. A. Nelemans. kantonrechter te Rotterdam cn plaatsverv. kantonrechter te Oud-Beijerland, een refe raat over Het wetsontwerp tot een nieuwe regeling der pacht Spr. begon met or op te wijzen, dat reed® in 1932 door de Eerste Kamer een voorstel voor een nieuwe pachtwetgeving werd aan bangig gemaakt, dat echter verworpen werd Vele moeilijkheden deden en doen zieli voor op agrarisch gebied en dientengevolge be hoeft liet geen verwondering- te wekken dat drie jaar verliepen alvorens een nieuw voorsiel ingaclb-nd werd (behoudens nog een tweede voorstel in 1932). liet nieuwe ontwerp is pen eenigszins ge wijzigde samenvatting va,a de beide ontwer pen van 11)32. De wetgever wi; nu alles re gelen buiten hof„jBurg-'rtiik Wetboek om in een aparte wnt._^eén ontwerp is nu ver vat liet matei-Kp'e^ipachtreclit, zoowel al® hot procesrecht. ntoa>achtzakcn. De pacht is eei.,,*'eroenUoinst, welke aan gegaan is tusschen twee partijen. Zoo er klachten zijn legen de huidige regeling der pacht, dan is liet niet logisch te zeggen dat de verpachter algemeen als tegenstan der moet worden aangemerkt tegen in die regeling aan te brengen wijzigingen. Blijkens liet wetsontwerp moeten de be langen van dien paeliter bijna steeds den voorrang hebben en daarom vraagt Spr. zich af of er nog wel sprake is van gelijk gerechtigdheid tusschen de oontracieerendc partijen. De wetgever heeft dit blijkbaar ook aangevoeld en daarom de nieuwe rege ting in de vorm van een aparte wet gegoten al wordt in de memorie vau antwoord een andere grond daartoe aangevoerd Men spreont van het monopolistisch ka rakter van dn grond-eigendom, doch is dit niet slechts een hypothetisch begrip? Vol gens Spr. is het aanhangige wetsontwerp voortgekomen uit politieke beschouw ingen omtrent kapitalisme en wat daarmee samen hangt. •In de nieuwe regeling zijn drie gedach ten verwerkt, a. inkrimping van de rech ten van den landeigenaar, b. uitbreiding van do bcmo-ding van de overheid en c. be perking van de vrijheid van de partijen om op het gebied van de pacht naar eigen in zicht te kunnen contractecren. Dit acht Spr. te wijten aan de gedochte dat de pachter in tegenstelling met de vei pachter gezien wordt als degene die elk weerstandsvermogen mist. Een totaal ver keerde gedachte overigens. Splelde lot nu toe. liet b-zit van grond dikwijls de '-ol van soepel lunilbouwerediiet, na liet aannemen van de voorgestelde rege ling zal die ro; wel nagenoeg uitgespeeld zijn, terwijl ook de landsbevolking die slechts door haar grondbezit bit de land bouw betrokken was, dit niet langer zul blijven. (iij de nieuwe regeling zal de pachtover eenkomst geacht worden aangegaan ie zijn voor een onbepaald aantal jaren, terwijl een opzeggingstermijn van anderhalf laar in acht genomen zal moeten worden, indien de opzegging geschiedt door den verpachter kan de pachtw, indien hij hel hiermee niet eens is, de reci ter hierin laten beslissen. Zelfs kan Dij handhaving van do opzegging den verpachter een schadevergoeding opge legd worden! Maar waarom kan de opzegging van den pachter ook niet nietig verklaard worden? Hier komt de ongelijk-gereclitigfilieirt wei zeer sterk tot. uitdrukking. De hypotheek- gever wordt in de uitoefening van zijn rechten eveneens beknot, liet wetsontwerp omvat 60 artikelen, ingedeeld in zeven pa ragrafen. die door Mr. Neleraans kort geme moreerd worden. Na uitvoerige bespreking van het referaat en rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Kerk en Staat in Duitschland De oppositie tegen Kerrl's decreet Tot op lieden hebben 180 afgevaardig den van de oppositie op de confessio- nccle provinciale synode voor Berlijn en Brandenburg pertinent geweigerd om de kerkdecreten van Kerrl, den mi nister voor kerkelijke aangelegenheden-, te gehoorzamen. Zij verklaarden, dat de decreten een schending beteekenen van liet inwendige leven van do kerk en van ue vrijheid om Gods Woord te in- terpreteeren. Zij voegden eraan toe, dat het gehoorzamen van zijn regiem gelijk zou stuurt met verraad van liet vertrou wen in God. l)e synode werd door een vijfhonderd personen bijgewoond. Do bekende predikant N i c- muller beeft van de autori teiten m e d e U e e J i n g ontvan gen, dat li ij in liet r ij k niet meer mag spreken, noch van de kansel, noch in andere bijeenkomsten. Een conferentie met Kerrl De vorige week had Minister Kerrl een conferentie niet vertegenwoordigers van de Belijdeniskeik, waar liet warmpjes is toe gegaan. De bedoeling was, dat deze leden van tiet Belijdenisfront tot leden van de, provinciale kerkelijke bestuurscolleges zou den worden benoemd. Maar de samenwer king kwam niet tot stand. Nadat minister Kerrl zijn standpunt had uiteengezet, stelde Dr. Böhm hem een drie tal vragen, de zelfstandigheid der Kerk be treffende. Toen Dr. Böhm een vierde vraag stellen wilde, viel Minister Kerrl hem in de rede en zeide: „Voorwaarden laat ik mij niet stellen. Wie meewerken wil, die werke mee. Wie het niet wil, hij late het". Nadat minister Kerrl vertrokken nas, las Generaal-Superintendent Dr. Eger een verklaring betreffende de nieuwe regeling voor liet bestuur van de provinciale kerk- enmité's. Hierop verlieten 14 leden van de. Belijdeniskerk de conferentie, die later schriitelijk verklaarden, eerst na beant woording der vragen verder te willen deel nemen. EéN VAN DEZE KLEINEN door J. L. F. de Liefde (Slot) „Dat was misgcrekend, baasje! En neen, een geslepen inbreker ben je nog niet, je. spoor is tc volgen: deur openGoed, dat ik het doosje maar heb weggezet. Voor komen is beter dan In de veranda, vlak in den hoek, met den stoel tegen den muur achterover gewipt, had hij liggen lezen. En toenHé, hoorde hij iets? In de kamer achter zich? Nog in den stoel liggend, even omgekeken. Jawel, daar stond Huugje. Wat kwam hij? „Nee, ssst... niet laten merken dat ik hem zien kanZoo, haasje, dat had je niet ge dacht... Ja, warempelzoo'n rakker; daar stapt hij heen. Ileei bedaardWel onnooz.el! Kijkt niet eens in 't rond, of hij ook bespied wordt. Kijk, kijkhij rekt zich zoo lan-g mogelijk uit, om te zien, of- pat zal je tegenvallenKijk hein nu... 't Is zonde, hij had er zeker érge zin in. Wat staat hij nu verbluft te kijken. Zal Ut hem Daar gaat bij zoowaar alweerl Wat een haast! Zou bij me toch gemerktOf... 't kwade gewetenJa, dat was mis, poesToch maar goed, dat ik het doosje achter slot heb... "k Zal maar net doen, als of ik er niets van lieb gemerkt. Dat is mis schien nog het beste Juf liep do kinderkamer in, om iets te ha len. En daar vond ze Huugje, voorover op de tafel, stil hangen schreien Daar wa» hij aan komen rennen, had niemand gevonden. Een nijdigen stoot had hij gegeven tegen de soldatengelederen, die al keurig netjes op- gefield stonden en toen was hij met zijn ar men neergeploft op talel, in snikken uit barstend. Jufs voet tipte maar net even op het zeil, of hij sahokte op uit zijn troosteloos door huilen, vloog van den stoel en gooide zieli, de armen in wanhoop tot haar omhoog, te gen haar aan. Huugje, vent, wat is er?" Het kiml snikte maar door. Ze voelde zijn snikken diep uij zijn hart komen. „Is er iets gebroken?" „Neemaarvader heeft het doos je weg gezet". F.cn oogenhiik was het Margreet, of haar het donken sti) stond. Verbijsterd keek /e heen over 't kind, dat zich me; heel zijn dik, massief jongenslijfje tegen haar aan klemde om hulp Had het kind werkelijk weer willen snoepen? Maar neon. dat kon het niet zijn Om den fondant was het niet „Moest ie dan in vaders kamer wezen'" Vroeg ze, om tot helderheid te komen. „Ja, want ik wist niet meer wat de Rus sen waren enne, toen tvou ik het aan vader vra... hgen, entoen was vader er niet, En... h... toen zag ik het, vader heeft het wég gezet". Margreet ging, met Huug op schoot, zitten en fluisterde tot hem neer: „Weet je, wat ik denk? Vader is bang geweest, dat, als je eens heel alleen in de kamer was, en als je dan het doosje zag, dat je dan zoo'n érge zin zou krijgen, dat je het dan niet kon uil- houden. Je we.et wel, dat jo tongetje ai proeft, vóór dat je het lekkers in je mond hebt Zie je, en dat weet vader ook wel. Vader gelooft je wel. Maarals liet eens een dag of wat geleden was en je kwam dan alleen in die kamerJe zon er dan wel eens niet aan denken, dat je be loofd had, hef niet weer te doen". Het kind keek op uit zijn verdriet en in zijn groote kijkers, waar al de leukigheid uit weg was op dit oogenhiik, zag ze zijn hartje nog vragend zoeken naar den troost, die hiel p. „Vader heeft zeker gedacht: „Ik zal .iet Huugje maar niet moeilijk maken. Als li ij hel doosje niet ziet, komt bij ook niet. in de verleiding er iets uit te nemen. Begrijp je wel?" Margreet werd er ongerust onder. De groote oogen met den angstigen ernst er in, ze keken haar nog aldoor onbevredigd aan. Ze had het rechte nog niet geraakt „Maar... maar... ik zal het toch niet weer doen. Ik heb toch gevraagd, of de Heer me bewaren wil, dat ik het niet weer doe. En dan doe t de Heer het toch ook?..." „Ja, dut is zoo", zei Margreet opeens vol mondig. Meteen sloot ze de armen om Huug je heen, vast langs elkaar. Alsof ze hem bergen moest tegen het onbekende, dal dit kinderhart nog te wachten stond. Kon ze zoo haal- armen om hem heen houden, vei lig, en altijd door. zijn heele leven, tot aan de hemelpoort toe „Vader weet niet, dat je dat gebeden hebt. Dat helj je immers gedaan, toon je naar bed ging. Wij beidjes waren toen alleen in de kamer". Opeens lichtte blijdschap den ernst uit Huugje's oogen weg, en ze glommen veer met hun vonkvuurtjes van vroolijkheid. „Ja, clat is zoo. Vader wéét het niet. U was cr alleen bij". Toen trok hij zijn zakdoek uit zijn zijzak en veegde zijn wangen droog. „Juffie, weet u het ook? Zijn de Fransche soldaten die mot de rooie vesten aan? En zijn de Franschcn nou niet de vijand? Die moeten liet verliezen?" 's Avonds gingen zusje en hij vader goeien nacht zeggen, net ais altijd In den sehrijfstocl. het hoofd nog vol be palingen over olectrische verlichting van zijn dorp, keerde burgemeester van Heerden zich half om naar do kinderen. Ilij wilde het ditmaal met een vluchtige kus afdoen; maar: Huugje bleef een eindje van em af cn onmiddellijk zag hij diens oogjes gaan naar de plaats, waar het doosje had go- staan. Toen kwam het kind dichter bij cn met hot stevig, rechte jongenspostuur, zoo leuk beertjes-achtig in de witte trui, tegen do schrijftafel aan, keek hij vader in het ge zicht. „Zoo'n politicus", flitste hot door artikel vijf van het contract heen. Maardie groote oogen, zoo heelemaal open vóóór hem met dat blank doorzichtige van onschuld er in \\'at bedoelde het kind toch? Ze keken hem zóó argeloos aan, dat bij zich bijna schaamde. „Waarom niet?" vroeg hij, om toch iets te zeggen. „Ik zal er niets uitnemen, vvaiij ik heb aan den Heer gevraagd, of de 'T er me bewaren wou, dat ik het niet weer deed. En dan doet de Heer liet ook". 't Werd den vader wonderlijk om 't hart bij den blik uit Huugje's oogen, waarin die ernst was, die muur één ding weet, en «icli zelf niet weet. Ernst, zooals er alleen is in een kind. 't Was, of hij neerknielen moest. Heel, hee! klein worden, en dan hoog ópzien to gen het ventje naast hem. Tegen zi n eigen kind. Tegen de grootheid van geloof in deze menschenziel van zes jaar. „Ik zal het nooi( weer doen... want...". Toen boog Hij zich over den leeren pol- sterrand van den stoel been en tilde Huugje op zijn knie In een spontane opwei big an warmte en weemoed kuste hij op et voor hoofdje, waarachter dat rein en on, eschou- den vertrouwen huisde. In gepeins gieed zijn hand zacht heen en weer over net worst-dikke armpje in soepel tricot „Neen dat wist vader niet, dat je er voor ebe.on had". Meteen zette hij Huugje neer, ging naar de kast, haalde het doosje er uit en bracht het naar zijn oude plaatsje terug op den tnahonie-rand. „Ais je héél erge zin hebt, dan kóm je maar bij vader, en dan vraag je er om, hé? Dat spreken we afl" „Ja! Mag ik?" Huugje straalde. „Ziet u... ik heb nou óók wel èr-ge zin en .u.° ook!" Zus on hij kregen elk een dikke bonbon Vader at vanavond ook mee. Zuinig zuigend op de groote fondantklont want als je niet te hard zoog, duurde hij wel haast tot in bed gingen de kinderen heen. LEVENSWIJSHEID Wanneer gij geen kind wordt, gaat gij nooit binnen, waar Gods kinderen zijn De deur is veel te klein voor u. Angelus Silevius Wees voor de menschen een man; voor God een kind. R. Relniek Wij moeten alles doen met élle macht, on tóch alles overlaten aan God. W. Leeii'lertz. VOOR DE JEUGD Beste Nichtjes en Neefjes; Er zijn al weer veertien dagen voorh'j; 't is weer de week van de raadsels Gaai voor jullie de lijd ook zoo gauw? Tarwijt ik dit schrijf zijn jullie uilen in St, Nicolias ver wachtingen, maar wanneer jullie 't leest, is de spanning en de pret weer voo-hij. 'k Verlang al naar jullie ervaringen van dit jaar. 'k IIoop, dat Sint julli* alten brengt, wat je 't helste hebt Hij treft anders slecht weer op z'n tochten. Zoo oud on Tan in zulk een storm en regen, dat valt heusch niet mee. Eén van jullie gaf op een erg leuke manier uiting aan z'n Sinterklaas verwachtingen Wip cat is? Wel natuurlijk wee ie dichte. in-den-dop. Bram P. te Numansdorp. 'k Denk wel, dat hij 't goed vindt, als 'k jullie eens laat lozen, wat Hij me stuurde. IEer volgt het: ST. NICOLAAS Woensdag dan komt Sinterklaas Ilij komt gelijk met Piet Ik hoop. dat hij mij niet vergeef. Ondeugend toch. dat ben ik niet. Wat is hij toch een goede man Komt ieder jaar maar weer En dan: uit Spanje met zijn paard! Dat aoet hij ied re keer. Van kind'ren houdt hij wel heel veel Dal laat hij steeds weei blijken Wanneer wij sti! ter ruste z'.ju Komt liij eons even kijken. Ook kijkt hij soms 't rapport eens na Piet helpt hem. heel gezwind! En geeft veeï, wie gehnorzaam zijn, Maar de roe voor 't stoute kind. Ik hoop voor mij. voor nicht en neef, En zelfs voor Tante Tien Dat Ilij ons allen goed bedenkt Leev' Sint! Tof. wederzien! Vindt jullie dat niet netjes gedaan? We zullen Bram maar bedanken voor zijn goe oe wensrhen jegens jullie allen en ook je gens mij 'k Hoop van harte met Bram mee. dal die in vervulling gaan Tr, aansluiting hierbij meteen even een praatje over liet nieuwe werk Enkelen vroegen me of ik weer een- een wedstrijd wou geeven. Nu. dat kan gebeuren! 'k Heli liet expres even uitgesteld maar nu lijkt 't welt een geschikte Hid om wee. 0l-,,1s VOPi zoo'n wedstrijr, te werken. Aangezien jullie smaken zooals vanzelf <snre«l,-' - noga! verschillen, zal ik een paar verschillende dingen opgeven. Iiillie kiest daarvan één en daarop doe je je uiterste best kizemlin gen uiterlijk tot en met Dinsdag 17 December In het hlao van 21 December kan ik Tan juist nog de uilslag veetellen, zoodat je die nog vóór de vaeantie hoort. Doet allen mee! F.n als er niets van je gading bij is. schrijf, dan in elk geval een briefje. Dat hon.lt del moed er een beetje in, I Hier volgen nu de verschillende wedstrij den. Kies er dus maar het nummer uit, dat je het beste lijkt en maak daar wat goeds van. Als je je een beetje moeite getroost, zal liet best gaan. Niet te gauw bang zijn, nat ik liet niet goed zal vinden, hoor! T. Maak een opstelletje over één van de volgende onderwerpen: „Sint-Nicolaasfeesi" of: „De laatste maand van 't jaar" II. Reken uit, hoevee.l getallen je kunt op schrijven, als je van liét getal 359876 voort durend op allerlei verschillende manieren de cijfers verwisselt. Vertel er hij, hoe je er aan komt, dus; op welke manier je liet uit gerekend hebt. III. Bedenk zooveel mogelijk plaatsnamen (van plaatsen in Nederland alleen!) die be ginnen met A en met H. VI. Schrijf eens alle spreekwoorden op. oio je kent. Geen hulp er bij hoor! Zelf be denken! Trouwens, dat doen jullie vau zelf well Ziezoo, kies hieruit nu maar, wat je 't leukste vindt. Er zijn twee prijzen beschik baar: één l.oofdprijs en een troostprijs. 'k Hoop. dat liet naar jullie zin is En dat ik weer van alle „leden der familie" een briefje heli vóór Dinsdagavond 17 Dec. Af gesproken? Nu over het vorige werk. De oplossingen waren: 1. Middelburg. 2. Als liet kalf verdronken is. dempt men de put. 3. Pistool. Dit is een wajien, en even eens een oud Frausch goudstuk ter waarac van f 9.50 it f 10.—. 4. Timmerman, loodgieter, schoenmaker, meubelmaker, kleermaker. 5. De vaders waren broers en de moeders zusters. Wél wél, wat viel jullie dat tegen, hè, na zoo'n gemakkelijk stelletje raadsels opeens zulke moeilijke! Maar m ij viel het nog mee-! Er war ennog heel wat goede op lossingen. Helaas: nummer 3 ivas voor de meesten het struikelblok Er waren er maar twee die daarvan de oplossing wisten Nu. liet was ook erg onbekend! Maar: toch leer je daar wel van En 'k zal het niet al te erg meerekenen, dus 't hindert niets. Het prijsje is ditmaal voor Vrie Wag ner te Stad, die voor z'n goede oplossln.-en, en z'n gezellige brief dunkt me wel een prijs verdiend heeft Een eervolle vermelding voor Bram P en I Jongsma, die o< k altijd zoo trouw goede oplossingen zenden, lijn hoor. Bram en Arie en Ida! Nu nog enkele briefjes. Chiela G. te Sommelsdijlc Tk reken e® op dat jij ook mee doet hoor! Zorg ei voor, ja? Tot over twee weken dan! Dag! Jannie van D. te Beverwij'k. Deze v edstriid lijkt mij ooi: wel iets voor jou! Beproef je krachten er maar eens op. M'n hartelijke groeten aan allen. Louisje M. te Fijnaart 'k Wa- echt blij, toen 'k je briefje las. En dan nog ei zoo'n lang eind. Echt gezelligl Feliciteer noe .cr nog van mij. Leuk, dat er zooveel visite kwam, hé? Ja, de winkels zijri hier nu op z'n mooist. St. Nicolaas is Hier verleden week met de boot aangekomen, rins ie be grijpt, dat alle winkeliers hun best loc-n, om Sint hun mooie winkels te aten zien! Bij ons geeft de zangvereenigine ook pas ;i Januari uitvoering. Nu. nog we! bedankt voor rle brief en de groeten aan -e moe ter en zusjes. Aan allen m'n hartelijke groeten terug. Dag. hoor! Henk M. te S'dijk. Je oplossingen waren goed op één na. Du' is prachtig voor no eerste keer. Heb je fijn St. Nicolaas gevierd Word maar een trouwe neef. Doe de groeten aan allen thuis, Marietje V. te Middelharnis. Ook jij had de oplossingen goed op één na. Maar een cent i s toch niet het w a p e n van Neder land? Het wapen van Nederland staat cr alleen o p I Ida H. J. te Stellendam. Dank voor j'e hriof. Verleden Zaterdag Heb je zeker al begrepen, hoe 't kwam, dat ik ten onrechte sprak over ie zwijgzaamheid. Wat een zieken op school! Betert het nu weer? Fijn, dat je nachtpon zoo opschiet. Over dit „flauw vinden" kun nen W6 Neter eens samen praten, 'k Geloot' dat je m'n bedoeling niet goed begrijpt. Maar dat komt latei- wei eens terecht. Wil je do hartelijke groeten doen aan al de liuisgenoo- ten? Dag, Ida. Tot volgende keer! Bram P. te Nnmansdorp. Wat een leuli vers! Jammer van dat koniin! Is je verkoud heid weer over? Wat aardig bedacht, nat dpi vengezelschap! Volgende keer weer meer, hoor! Trijntje V. te Middelharnis. Aan jou de zelfde opmerking als aan Marietje, over die cent Wordt óók maar een trouwe nicht. Daag- Lena B. te Ouddorp. Gelukkig, dat je me alles geschreven hebt Had het maar eerder gedaan.' k Heb je klacht ai doorgegeven Er zal voor gezorgd worden 't Spijt me, dat je zoo teleurgesteld werd Prettig, dat je schrijft nu weer geregeld mee te zullen doen. Groe ten aan Moeder. Dag, Le.en! Fam. Wagner te Stad. Wegens jilaatsge- hrels krijg jullie alle drie een briefje uT't nummer van 11 Dee. aanstaande Let dus maar op! Gefeliciteerd met de prijs Dank voor de brieven. Hartelijke groeten aan al len. Dag! Nu. meisjes en jongens, veel succes bij 't werk voor de wedstrijd en van liarte 't beste gewenseht door TANTE TINE

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3