PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLAND Marktberichten* MAAS EN SCHELDFBODE WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 VERKOOPINGEN LAVAL OPNIEUW IN DE MEERDERHEID EEN FRANSCHE BABY ONTVOERD SOMMELSDIJK. De Wilhelminabrug de- Eer gemeente werd gedurende de maand No- vember 1.1. gepasseerd door 48 schepen. Hier onder zijn niet begrepen schepen met abon nement en beurtschepen. De heer I. G. had het ongeluk te vallen en kicli zoodanig te bezeeren, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stel len. Deze constateerde polsbreuk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 131 landarbeiders, 3 opperlieden, 10 havenarbei ders, 9 metselaars, 9 timmerlieden, 3 schil ders, 6 landbouwersknechts, 1 tuinder, 2 smeden, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur, 1 typograaf, 2 stoffeerders, 1 los-werkman, 1 schipper, 1 pakhuisknecht, 1 korenmole naarsknecht, 1 slager en 1 koopman. Hiervan yvaren Zaterdag 1.1. 170 personen werkloos. De Raad dezer gemeente is tegen Dins dag 3 December 1935, des namiddags 3 uur in openbare vergadering bijeengeroepen. De in deze gemeente langs de huizen gehouden collecte voor het Kerstfeest van de kinderen der Zondagsschool alhier heeft opgebracht ruim f 167. In de Ned. Herv. Kerk alhier is als na- gift voor de oogstcolleete nog binnengekomen 25 voor de kerk. MIDDELHARNIS. De Chr. Geref. Melsjre- Vereeniging „Bid en Werkt" zal gelegenheid geven de gemaakte kleedingstukken voor behoeftige gezinnen te bezichtigen in de Chr. Geref. Kerk van 79 uur. Daar er a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk driemaal dienst zal zijn, zal er geen Zondagsschool worden gehouden. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag verzon den 900 H.L. aardappelen. Per motorboot zijn vanaf het Havenhoofd naar het buiten land verzonden 2500 balen ajuin. De meisjesvereen. der Geref. Gemeente ..Dorcas" heeft 259 kleedingstukken vervaar digd, welke aan 42 behoeftige gezinnen zijn Uitgedeeld. De oogstcolleete, welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk tijdens den dankstond yoor het gewas, heeft f 241.16 opgebracht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 1.1. 142 personen als werk loos ingeschreven, waarvan: 16 zeevisschers, 1 borstelmaker, 1 kabelmonteur, 15 timmer lieden, 6 opperlieden, 11 schilders, 3 beton werkers, 6 metselaars, 21 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 46 landarbeiders, 2 broodbakkers, 4 boekbinders, 6 letterzetters, 1 electricien-kabelmonteur, 1 schoenmaker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit 'deze gemeente werden de vorige week ver voerd 2600 H.L. aardappelen en 3150 H.L. Iliien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling gtaan 17 werkloozen ingeschreven. Het schuren der straten is bij gehouden Inschrijving gegund aan Joh. Melaard Johzn. fir was slechts 1 biljet ingeleverd. De oogstcolleete in de Ned. Herv. Kerk 5s met enkele nagiften gestegen tot f 529.90, terwijl de collecte voor noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht f 20.90. Woensdag zal in de consistorie der Ned. Herv. Kerk verkiezing plaats hebben van twee kerkeraadsleden wegens periodieke af treding. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. Se maandelijksche collecte ten bate van de Jserk worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. Vrijdagavond om 6.30 Uur hoopt in de Geref. Kerk voor de A.R. Klesvereeniging op te treden Dr. C. Beeken kamp van Leiden. Onderwerp: Het Plan van flen Arbeid. Debat vrij. Bij den landbouwer J. v. d. Heuvel lag een zijner beste paarden dood in den stal. Het dier was niet verzekerd. Het bouwen van een pakhuis aan de Nieuwstraat voor rekening van A. Hotting Dz. is opgedragen aan K. v. Ree Jz., metsel werk en v. d. Sluis te den Bommel, ijzer werk. Schipper A. van Gent alhier verloor bij !het binnenvaren in de haven te den Bommel Zijn roeiboot, welke tot heden nog niet is ge bonden. Door rijks- en gemeentepolitie is tegen Cen inwoner proces-verbaal opgemaakt, die aan een schriftelijke lastgeving om zijn ge weer in te leveren geen gehoor gaf. De mu nitie werd in beslag genomen, waarop een tweede proces-verbaal volgde. i OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen Week meldden zich bij den agent der arbeids bemiddeling als werkloos aan: 101 landar beiders, 3 landbouwknechts, 1 transportar beider, 1 smid en 1 metselaar. Woensdag 11 Dec. a.s. geeft de gem, Zangvereen., directeur de heer P. Vis, een Uitvoering in hotel Van Veen. Vanaf a.s. Woensdagavond is de criris- hnargarine verkrijgbaar op bon 30 bij den beer Jst. van Loon aan de Kerkstraat alhier. Op de weekmarkt werden aangevoerd B2 biggen en 3 varkens. Handel vlug. Beursberichten: aardappelen f 1.40, bon ken f 1.251.30, goedgekeurde poters b t 1.401.50, idem c f 1.101.15, ongekeurde f 0.50, uien f 1.40, drielingen f 0.35, pickles f 0.70, koepeen f 0.65, schokkers 8Vi9H ct., erwten 78 ct., bruine boonen 1011 et- maanzaad 1314 ct., gerst i]/z5 ct., haver 66 Vi ct. Handel matig. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden 95 werkloozen in geschreven. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: K. C. Visbeen van Sommelsdijk; G. Rietveld van Sommelsdijk. Vertrokken: M. Vroegindeweij naar Som melsdijk. Na 15 Dec. a.s. mogen de auto's en an dere rij- en voertuigen alleen worden schoon gemaakt aan den z.g. „Drank" aan de Kert-c- gracht. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. is op de landpachten over 1935 een redactie j-erleend van 1525 en 30 pet. L Inplaats van Donderdagavond zal er Vrijdagavond schietoefening der B.V.L. al hier worden gehouden. Bij de 1.1. gehouden schietoefeningen wer den de volgende punten gehaald: P. Slis 49, C. Tieleman 46, L. Oudzegel 45, W. Drooger 45, Jac. van Heemst 45, L. van Zielst 45, A. K. Nieuwkerk 44, B. Holster 44, F. van Arkel 44, A. Kievit 44, B. van Zielst 44, H. J. Vreeswijk 43, A. Boom 43, J. Simonse 43, Jac. Verseput 43, Jac .van Alphen 42, Jac. Wesdorp 42, C. Verseput 42, W. van Alphen Cz. 41, L. Zweerus 41. Doordat de heer L. struikelde, kwam hij met zijn hand in een bietenmachine te vallen, waarbij hij zich zoodanig verwondde, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. De vorige week werden van hier ver voerd 2065 balen uien, 425 balen peen, 1580 H.L .aardappelen, 425 balen koepeen. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 113 landarbeiders, 5 timmerlie den, 2 schilders, 1 banketbakker, 1 metse laar. Totaal 122 tegen 93 vorige week Za terdag. Zondag zal Ds. de Blois wegens vertrek naar Gouda afscheid van de Geref. Gemeen te alhier nemen. De heer H. M. Roodzand heeft wegens zijn aanvrage om pensioen ontslag gevraagd als gemeente-opzichter. MELISSANT. Op de gehouden ledenver gadering der vereen, „de School met den Bijbel" is de heer A. J. Baart gekozen als bestuurslid, wegens het bedanken van den heer Jac. Kleinenberg. De heer Kleinenberg is ruim 25 jaar bestuurslid der vereeniging geweest. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de winkels vanaf 25 Nov. tot 5 Dec. en van 18 tot 24 Dec. des avonds geopend mogen zijn tot 10 uur, mits deze dagen niet op Zondag vallen. HERRINGEN. De Ijsclub„Herkingen" hoopt deze week in de zaal vangebr. Ver schoor haar jaarlijksche algemeene vergade ring te houden. Naast de gewone werkzaam heden zal er ook bestuursverkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van de heeren J. G. Noordijk, A. de Geurs Wz. en M. Breur. Aan het eind der vergadering zal nog een gratis verloting plaats hebben. Aangezien de vele ziektegevallen (ma zelen) sterk verminderen, is de bewaar school de vorige week weder heropend. Een vrachtauto van den commissionair M. uit Dirksland geraakte, geladen met aard appelen, in den polder Oud-Herkingen, in de sloot. De chauffeur kon zich bijtijds in vei ligheid stellen. Na vele vergeefsche pogingen zag men zich genoodzaakt den volgenden dag met behulp van een kraanwagen een en an der op den wal tft brengen, wat na. veel moeite én uren werken eindelijk gelukte, waarna de auto werd weggesleept, Op 16 December zal'in een der lokalen van dc Herv. school alhier de film worden vertoond van de stichtingen van toevallijders te Haarlem en Heemstede. De heer Smit zal daarbij een lezinghpuden over den arbeid in die stichtingen. Er zal een kleine entree geheven worden, ten bate dier stichtingen. We bevelen -een en ander in iedersbelang stelling aam- "Air -• -■ -- De vergadering van stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk kon vorige wéék wegens onvoltalligheid niet doorgaan en is mitsdien verdaagd geworden tot a.s. Vrij dagavond 6 Dec., van half zeven tot half acht zal er dan gelegenheid zijn tot verkie zing van een ouderling en een diaken, we gens periodieke aftreding van C. J. van We zel en W. Kievit Pz. Tijdens het ploegen op het land werd een paard van den landbouwer J. M. van Eek Jr. onwel. Toen het was uitgespannen viel het dood neder. Het cadaver is vervoerd naar het abattoir te Dirksland. Hoewel het verzekerd was, is het voor den betrokkene weer ongemak en schade. GOEDEREEDE. Zaterdagen 7 en 14 Dec., telkens van 68 uur des avonds, zal de boek houder der Ned. Herv. Kerk zitting houden tot het innen van zitplaatsgelden in voorn, kerk, in het Zondagsschoolgebouw. Zaterdag j.l. stonden als werkloos in geschreven: 35 arbeiders, 1 wagenmaker ,1 smid, 1 schilder, 2 metselaars, 1 timmerman, 3 garnalen- en 14 zeevisschers. In de maand November werden ter ge meente-secretarie 48 aanvragen ingediend voor huisslachting. Vorige week vingen de garnalenvls- chers van 4055 kilo per dag en per vaar tuig en de Noordzeevisschers besomden per vaartuig van f 4090. Per beurtschipper van Gelder werden vervoerd 700 balen uien en 120 H.L. aard appelen en per tram 750 balen uien. Loop der bevolking in de maand No vember. Vertrokken: Jannetje van Wijk naar Franeker, Jacomijntje K. Zaaier naar Amers foort, Maria K. Voogd naar Harlingen, Aren- tje W. van Veen naar Stellendam, Kommer- tje v. d. Wende naar Ooltgensplaat, Pieter C. J. Voogd naar Leiden en Cornelia de Reus naar Brielle. OUDDORP. Op de Fairbank aan de Kil- liaven zijn het afgeloopen seizoen ruim 3^2 millioen suikerbieten gewogen. Er kan gemold worden dat met in gang van 1 Januari 1936 verboden is het verhouwen van aardappelen die behooren hij de rassen Bravo, de Wit en Kampioen. Do verbouwer wordt aangeraden bij het koopen van andere rassen goedgekeurde en van een plomber voorziene certificaat voor pootaardappelen aan te schaffen. a.s. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk een lecsdienst worden gehouden Wegens overtreding van de Arbeids wet is in deze gemeente tegen een winke lier proces-verbaal opgemaakt. De afgeloopen week zijn van hier ver voerd per tram en beurtschipper 2000 lialen uien, 50 halen sjalotten, 100 H.L. blauwe aardappelen, 100 II.L. eigenheimer aard appelen en S00C kippeneieren. A.s. Zaterdagavond zullen vanwege de B.V.L. schietoefeningen worden gehouden. Donderdagavond hoopt de mannenzang- vereen. „de Lofstem", onder leiding van deri heer J. Bezuljen, met medewerking van ver schillende vereenigingen op dit eiland, een zangavond te geven in de Oude School. De garnalenvisschers hebben wegens het ruwe weer met de zeilscheepjes twee da gen gevischt en hebben daarbij van 3040 kilo garnalen per dag gevangen. De motor schuiten ,die al ver naar buiten gaan vis- schen, hebben van 80200 kilo per dag ge vangen; alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat bij den slager Goedegebuur een var. ken is geslacht van 560 pond schoon aan den haak. De afgeloopen week was de cichorei- markt te Kortrijk min of meer onzeker. Dis ponibele koopwaar scheen prijshoudend aan 60 franc, alhoewel er weinig vraag was. Donderdagavond a.s. zal in café Flohil de jaarlijksche vergadering plaats hebben van de ijselub. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 125 werkloozen ingeschreven. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. G eb or e n: Wfflemtje Flippina, d. v. Maarten Kats en Woutrina Vijfhuize. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd: Cor nelis Jacobus Jansen, 52 j. en Minke Knol, 39 j.; Daniël Kastelein, 23 j., te Dirksland en Maartje v. d. Slik, 27 j. NIEUWE TONGE. Geboren: Marinus, z. v. J. Loop en C. W. v. Es. Gehuwd: C. L. Melissant, 26 j., alhier en K. C. Visbeen, 25 j., te Sommelsdijk. Overleden: Cornells Kabos, 83 j., echt genoot van J. van Eek. MELISSANT. Geboren: Beschier, z. v. A. Grootenboer en N. Nachtegaal; Dammes, z. v. C. Breen en J. Jochem; Aagje, d. v. J. Kievit en C. de Geus. Gehuwd: S. Looy, jm. 28 j., te Middel- harnis en J. Hogchera, jd. 25 j., alhier. Overleden: Hendrik v. Rossum, wedn, van Jacomina den Baars. Veiling op Donderdag 12 December 1935 in café Moerings te Achthuizen. Afslag op Donderdag 19 December d.a.v. In café Buys aldaar, telkens 's nam. 3 uur, van: Een huis B nr. 123 waarin gevestigd brood bakkerij met winkel schuren en erf te Achthuizen, gem. Ooltgensplaat; en Het recht van erfpacht tot 1 Januari 2000 van 5 A. 50 c.A. dijkerf, aan den Galathe- schen dijk aldaar. Toebehoorende aan M. L. Nobels. Notaris VAN ISPELEN. Van onze Adverteerders El&ers in ons Blad vindt U een adver tentie over de te vertoonen „Groene Kruis- film": Gezonde jeugd, een krachtig volk". Op het doek worden weergegeven de primitieve toestanden op de scholen uit de 16e, 17e en 18e eouw. Het niet kun nen lezen en schrijven van die dagen zien wij in beeld gebracht Hoe do leerplichtwet hierin plotseling verandering brengt, zien wij verfilmd. Wij zien in beeld gebracht, hoe de schoolarts zich verplaatst van de eene school naar ae andere, hoe hij inspec tie houdt, op lichaamshouding enz. De film geeft een oppervlakkig beeld van zoo'n onderzoek in tegenwoordigheid van de moe der. Het onderzoek der zintuigen geeft de schoolarts herhaaldelijk aanleiding om leerlingen een betere plaats in de klas aan te wijzen. Niet minder belangrijk zijn de beginnende misvormingen van de rugge- graat waarop c.e schoolarts de aandacht der ouders vestigt opdat iu overleg met den huisarts voor een tijdig doeltreffend herstel er van kan worden gezorgd. Do film voert ons naar de oude bewaar school uit het jaar 1848. De zwemsport ■heeft ook de sympathie van den school arts, gelijk een volgend filmbeeld ons -leert, we zien den schoolarts hier optreden waar hij wegens afwijkingen van het hart of de ooren of om andere redenen bezwa ren doet geldon tegen het zwemmen. Wij zagp,n den schoolarts reeds bij de algemee ne inspectie als reinheids-apostel optreden veel erger zijn de gevolgen van het kwaad aardige besmettelijke hoofdzeer van den favus. Deze aandoening voert tot een blijvende hoogst ontsierende kaalheid, als men niet tijdig oen doelmatige behandeling instelt. Een andere besmettelijke huidaandoening die menigmaal eveneens familiaar optreedt, is de schurft. Zij wordt veroorzaakt door de schurftmijt die zich in do huid ingraaft. De film geeft U hiervan een voorstelling. Bij de bestrijding van tuberculose is in tal van gevallen de medewerking der consul- tatieburcaux onmisbaar. De film brengt ons naar zulk een bureau, waar door Röntgeno logisch onderzoek en door de bepaling van huidreacties wordt uitgemaakt of het ver moeden bevestigd wordt De film geeft ons ook weer de werkzaam heid bij de bestrijding van de besmettelijke zziekten, zooals de diphtherie. Ook naar de openluchtschool leidt ons de film, die hoewel aanvankelijk bedoeld voor zwakke kinderen, ook voor gezonde kinderen heilzaam geacht moet worden. Een gewichtige en veelvuldig voorkomen de oorzaak van verminderde leerzaamheid en van stoornis in de geestelijke ontwikke ling is de hardhoorigheid. Op onderhou dende wijze wordt ons het onderwijs ver toond op een school voor slechthoorenden. Behalve de klassen voor slechthoorenden treffen wij op die scholen ook klassen aan voor z.g.n. gohoorstommen. Tenslotte laat ons de film een kijkje nemen in een inrichting voor lichamelijke gebrekkigen. Wij zien daar, hoe door me dische hulp en onderricht, (jeze misdeeklen ondanks hun gobrek tot een zelfstandig bestaan kunnen worden opgeleid. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DORDRECHT EN OMSTREKEN Gekozen leden Bij de op 27 November gehouden ver kiezing voor vijf leden der afdee'ïng Klein bedrijf der Kamer zijn door het Hoofd- stemburoau gekozen verklaard de heeren: Th. Boekhoven te Sommelsdijk (aftr.); W de Groot te Leerdam (aftr.); Th. J. P. van Rijnberk le Vianen (aftr.); IJ. K. Sterken- burg te Gorinchem en L. J. M. Stumpel te Dordrecht (aftr.). KORTRIJlv, 30 NOVEMBER. CICHOREI. t>ez„ week was -3e marlet min of meer onzeker. Disponibele koopwaar scheen p-ijshouden3 aa^ 60 fr. alhoewel er weinig vraag was. Het drogen vordert overal zéér goed en zal denkei lik nog een drietal welce-n duren. Op dit oogenblik slechts komt al 3e koopwaar op do markt. Voor oo£st 1336 noteert men no minaal C5 ft". Mr. E. J. A. M. van Wely f De Kantonrechter van Sommelsdijk hedenmorgen overleden Hedenmorgen half 4 is na «en zeer kort stondige zjekte in den ouderdom van 6g jaar overladen Mr. E. J. A. M. van Wely Kantonrechter te Sommelsdijk. Het bericht van dit onverwacht overlij den zal overal groote indruk maken. Waait de thans overleden Kantonrechter was al gemeen geacht 011 bemind. Hij stond be kend als een rechtvaardig rechter, die die sympathie van velen wist te verwerven. De thans overledene werd 19 Juni 1869 te Halsteren geboren, studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, waai- hij 8 Juli 1900 promoveerde op stol lingen. Na eenige tijd als volontair werkzaam te zijn geweest op de Gemeente-secretarie van Bussum, werd hij benoemd tot waarnemend griffier aan het kantongerecht te Hilver sum. Bij Kon. besluit van 13 Juli 1905 werd hij benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Sommelsdijk: 8 Aug. 1913 volgde zijn be noeming tot Kantonrechter. Een nieuw Verkade-album Er behoort moed toe om in deze tijden een nieuwe uitgave, zooals we die van Ver kade gewoon zijn, het licht te doen zien. En dan nog wel een uitgave als nu voor ons ligt: De boerderij. Dit album steekt wat de teohniseh-litho- grafische verzorging aangaat nog weer uit boven de voorgaande. En dat zegt wat, want ook dat waren juweeltjes van kunst De moeilijkheid om telkens met wat moois en telkens met nog mooier moois te komen, de groote kosten die gemaakt moeten worden om door bekwame kunstschilders on schrij vers van naam het publiek geheel te verwen nen, zooals Verkade dat nu al 30 jaar doet, zouden haast niet verantwoord zijn als niet door deze uitgave een groot cultuur-belang werd gediend. Dat zien de Verkade-fabrieken ongetwijfeld ook in deze uitgaven. En daar om gaan ze door; steeds beter. Hoevele duizenden leeren niet door deze Albums de natuur liefhebben, bewonderen,' kennen, bestudeeren. En welk een verede lende invloed gaat er niet van uit de natuur zóó te leeren zien als deze albums dat leeren. Hoe vol bewondering komt men niet te staan voor de schepping en de grootheid van den Schepper. Wij hebben respect voor het durvend initiatief van Verkade. We moeten dankbaar zijn, dat men ondanks alles doorgaat met het Nederlandsche publiek het natuurleven zóó te laten zien (telkens van een ander standpunt uit) dat het de geest verfrischt, alsof het lichaam verkeert temidden van die schoone natuur. Zoo zien we dit nieuwe album ook. En hier is wel een topprestatie bereikt Niet alleen wat uitvoering betreft, doch ook wat de afwisseling, de groote variatie aangaat De tekst door H. E. Kuylman geschre ven is wel geschikt om de burgers een in druk te geven van het leven op de boerderij. Niet alleen van het idyllische, ook van het zorgelijke en zware leven. Een heel enkele uitzondering daarge laten (de meeste plaatjes op pag 43 en 58 munten o.i. niet uit door natuurgetrouwheid van kleur) zijn de plaatjes naar aquarellen van G Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol buiten gewoon mooi. Het zal weer een heele run worden om dit album te krijgen en om de plaatjes te ver zamelen. Een aangename en leerzame bezigheid voor de jeugd en ook voor ouderen. „IEMAND ANDERS" In „De Open Deur", een Evangelisatieblad uit Deventer, lezen wij: „Mogelijk denken wij -wel dat wij het verbazend druk hebben, maar weet gij wel dat wij luie menschen zijn, in vergelijking van een zekeren slaaf wiens naam is „Iemand anders". „Waar ergens een vervelend of lastig werkje te doen is, wees er dan maar zeker van, dat het voor hem blijft liggen. „Als bij de een of andere samenkomst de spreker op een goede collecte rekent, hopen de menschen altijd dat „Iemand Anders" in staat zal zijn meer te geven dan „zij op het oogenblik kunnen missen." „Als er gevraagd wordt of iemand zich met collecteeren wil belasten of zendings busjes te helpen plaatsen, of met speldjes te loopen, zegt een aarzelende stem: „ik ben altijd blij te doen wat ik kan maar wat collecteeren betreft, dat moet ik aan „Imand Anders" overlaten." „Als het op daadwerkelijke zelfverlooche ning aankomt, zijn er altijd uitmuntende redenen waarom die zelfverloochening zich noodwendig tot „Iemand Anders" moet ba- palen. „Wanneer er nu en dan een samenkomst belegd wordt, blijven er zooveel menschen thuis om „een plaatsje voor „Iemand Anders" over te laten", dat de arme stakker wel duizend lichamen zou noodig hebben om al die „gereserveerde" plaatsen te be zetten." U vult het zelf wel verder aan.... Fransche Kamer keurt financieel beleid goed Na de debatten over de financicele poli tiek der Fransche regeering heeft tenslotte de Kamer haar vertrouwen in het kabinet- Laval uitgesproken met 324 tegen 247 stem men. De debatten vertoonden weinig relief; de Regeering was reeds bij voorbaat van haar succes verzekerd, immers zij wist, dat de oppositie geenszins een gesloten eenheid vormde: De Rescering kan echter nog voor heete vuren komen te staan. De kwes tie der strijdhonden immers komt dan aan de orde, wier ontbinding men gaarne een feit zag worden. Zoover zal Laval echter niel gaan; vermoedelijk zal hij de linksche organisaties tegen de rechtsche uitspelen en door een politiek van compromissen zicli weten te handhaven. Amerikaansche misdadigers- methoden in Marseille Frankrijk is in rep en roer gebracht door een kinderdiefstal, welke naar eerst thans bekend wordt Donderdag te Marseille heeft plaats gehad. Ilct anderhalfjarig zoontje van profes sor M a 1 m j a o is aldaar door een dame in hot zwart ontvoerd, zonder dat men tot op heden een spoor van den kleinen Claude lioeft kunnen terug vinden. De ontvoerster heeft een losgeld van 50.000 frank gevraagd. De misdaad is gepleegd op een bizonder geraffineerde manier. Terwijl het kinder meisje der familie Mal mé jac, Georgette Perrachon, met den kleinen Claude in de kinderwagen wandelde, werd zij aangespro ken door een in het zwart gekleede dame, die haar zgn. uit naam van mevrouw Mal- méjac verzocht, naar een bepaalden dokter te gaan, daar aan professor Malméjac een ongeluk zou zijn overkomen. liet meisje ging met de dame mede, die een taxi aanriep, en met het meisje, beno- vens de kinderwagen, die in de auto werd geplaatst, naar het opgegeven adres reed. Het dienstmeisje stapte daar uit, om den dokter te waarschuwen, doch moest eenigen tijd in de spreekkamer wachten. Toon zij weer op straat verscheen, bleek de taxi verdwenen. Nog koesterde zij m het geheel geen argwaan, doch toen zij bemerk te dat prof. Malméjac in het geheel geen ongeluk overkomen was en dat de kleine Claude door de dame in kwestie niet thuis was gebracht, begreep zij dat er iets niet in orde was. Later ontving de familie eon briefje, waarin werd medegedeeld, dat men zich over het kind niet behoefde te verontrusten, zoo men op een bepaalde, nader omschre ven manier 50.000 frank beschikbaar stelde, zou men het kind ongedeerd terug ontvan gen. De politie besloot de zaak stil te houden, omdat door het groote opzien dat uit zoo iets ontstaat, het onderzoek in den regel ten zeerste belemmerd wordt. Door een in discretie is zij intusschen toch aan de open baarheid prijs gegeven. De chauffeur, die de dame in het zwart vervoerd heeft, heeft zich aangemeld en het adres genoemd, waarheen hij zijn vrachtje heeft moeten vervoeren. Aan dit adres, een echte huurkazerne, heeft men echter geen spoor van de verdwenene gevonden; ver moedelijk heeft de zwarte dame daar on middellijk een andere taxi aangeroepen om zoo met haar buit te verdwijnen. In de Marseiliaansche bladen hebben de ouders van den kleinen Claude een beroep gedaan op de misdadigers. Zij verklaren zich bereid een zekere som ter beschikking te stellen op de manier, die men maar zou wenschen, maar zij smeekeu de daderes of de daders, toch goed voor het kind te zor gen en het zoo spoedig mogelijk aan de ouders terug te geven. De daders zijn gevonden In Beaumont, een voorstad van Mar seille, viel het oog der politie als bij toeval op een oude vrouw, die bezig was een kind te verzorgen, terwijl in de ka mer zich eveneens een man bevond. Het kind bleek bij onderzoek de ont voerde Claude Malméjac te wezen: do 6S-jarige vrouw en een 26-jarige man, die haar zoon bleek, werden onmiddel lijk gearresteerd. Uit een haastig ingesteld onderzoek bleek, dat het knaapje niets mankeer de; het is aan zijn ouders teruggegeven. Moeder en zoon hebben bun misdaad bekend; zij zouden uit armoede tot den kinderroof zijn overgegaan. De opening van het Britsche parlement Het Britsche parlement zal heden plech tig worden geopend, echter niet in tegen woordigheid van den Koning, die door fa- malieomstandigheden prinses Victoria, die 67 jaar oud is, is ernstig ongesteld verhinderd is, persoonlijk de troonrede voor te lezen. Dit zal thans geschieden door den Lord-Kanselier. In den afgeloopen nacht is op 67-jarigen leeftijd overleden Prinses Victoria, een zus ter van Koning George van Engeland. De Koning heeft thans nog één zuster in het leven, n.l. Koningin Maud van Noorwegen, die momenteel in EngeCand vertoeft. Lloyd George's nieuwe groepeering Een dertigtal van de 67 Britsche parle mentsleden die de vragenlijst van de „Baad van actie voor vreae en herstel" op cen voor den Raad bevredigende wijze hebben beantwoord, vergaderden onder voorzitter schap van Lloyd George. Lloyd George werd gekozen tot voorzitter van de groep in het Lagerhuis. Hij verklaarde, dat geen sprake was van een nieuwe partij doch de leden van ver schillende partijen zullen hier gelegenheid hebben om samen te werken. Minister Hoare moet rust nemen Sir Samuel Hoauo, die don laatsten tijd bijna onafgebroken in touw is geweest in verband met den internationalen toestand, zal op medisch advies tot na Kerstmis moe ten rust houden. De minister hoopt te Parijs een bespreking te hebben met Laval, en dari naar Zwitserland le vertrekken voor een rustkuur. Gedurende de afwezigheid van den minis ter, zal ministei Eden belast worden met het waarnemen van het ministerie van buitenlan-dsohie zaken. Op de vloot conferentie zal hij vervangen worden door den parlementairen onder staatssecretaris van buitenlandsohe zaken, lord Stanhope. Men veronderstelt, dat Eden deel zal nemen aan dn bijeenkomst van de commissie van IS op 12 December a.s. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telef. 81431. Amsterdam De prijzen van bonten en blauwen waren afgeloopen week hooger met betere vraag; cjlit komt voornamelijk door het koude we der. Voor potersoor ten was nog geen vraag, daar hiervan de aanvoer nog te groot is. Mooie Bevelanders en Industrie gezocht, omdat hieraan geen gebreken zijn te vin den. Afwijkende soorten met eenige gebre ken waren te verkoopen voor f 2 per 100 kilo. Voor verschillende soorten kleibonken blijft goede vraag bestaan. Zandaal-dappe- uit Drente en Overijssel verkoop slecht, met dezelfde prijs als vorige week. Ieder die zijn aardappelen naar Amsterdam wil zen den, kan zonder eenige kosten of verbinding alle inlichtingen krijgen bij bovengenoemde Makelaar. Heden 2 Dec. 1935 werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2.50— 2.70 dito blauwen f 2.502.70, dito eigenhei mers f 1.802, dito blauwe eigenheimers f 22.20, dito bontenstar f 22.20, dito Be velanders f 1.701.80, dito roodstar poters f 1.201.30, dito bonte en blauwe poters f 1.501.70, alle soorten kleibonken f 1.60 1.80, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.701.80, dito bonten f 2.502.60, dito bon ken f 1.601.80, Flakkeesche eigenheimers f 1.802, dito poters f 1.401.60, Spuische eigenheimers f 1.802, dito poters f 1.50— 1.70, Hillegommer zandaardappelen f 2.50 3, Anna Pauwlowna zangaardappelen met ringvuur f 1.401.50, dito bonken f 1.40 1.50, dito zandaardappelen zonder ringvuur f 2.503, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsche zandaardappelen blank f 2.903, tweede vrucht f 2.202.40, zand- bonken f 2.202.40. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 29 November Campagners f 4.305.40, Comtesse de Pa ris f 16, Kleiperen f 5.8012.10, Bergamot ten f 610.60, spruiten f 8.208.90, zoete appelen f 4.107.30, Gieze Wildemans f 6— 15.30, Goudreinetten f 9.1015.20, Belle fleur-s f 8.108.70, Armgaard f 10.1011.70, witlof f 5.3014, alles per 100 kilo; andijvie f 1.40—1.80, savoyekool f 5.40—10.80 per 100 stuks; kroten f 2.302.60 per 100 bos, Ali cante f 10.7013, Golden Champions f 7.20, boter f 7476 per 10 Opond. Eieren: Kippeneieren 5960 kilo f 4.90 —5.10, idem 57—58 kilo f 4.70—4.90, idem 48 kilo f 3.10—3.25, eendeneieren f 3.303.45, AMSTERDAM, 2 Dec. Vee. Aanvoeren en ■prijzen: 508 vette koeien: le kw 4852 ct; 2e kw 4047 ct; Se kw ZO36 ct per kg slacht-» gewicht; 70 melk- cn kalfkoeien f 1.401.85 p stak; 73 vette kalveren: le kw 5458 ct; 2e kw 48—52 ct; 3e kw 4446 ct per kg levend gewicht: 49 nuchtere kalveren f37; 76 scha pen en lammeren: schapen f 1619; lammeren f 1215 alles per stuk; 424 varkens: vlee^ch* varkens (90-110 kg) 4748 ct.. enkvle hoog-era idem zwaardere 4 647 ct; vet'te varkens 45—* 46 ct per kg slachtgeüicht; 10 paarden f 60— 100 per stuk. Aan het abattoir werden heden 3 wagona geslachte runderen aangevoerd, afkomstig uit- Denemarken Runderen: aanvoer minder dan vorige week, weinig le kwaliteit, handel traag, prijzen iets hpoger Melkkoeien: iets betere aanvoer, stille hgndef Vette kalveren: kortere aanvoer, vlugge ban dl, prijzen voor mindere kwaliteit iets hooger Nuchtere kalveren: weinig aanvoer, vlugge handel onstante prijzen Schapen en lammeren: minder aanvoer, stijve? handel, iets hoogere prijzen AMSTERDAM, 2 Dec. Aard appelen. Prijzen Zeecwsche bonten f2.502.80; Idem blauwen f2.502.S0; idecn eigenheimers f22.25; idem Poters f 1.70—1.90; idem Bintjes f 1.752.10; Noordholl. eigenh f22.10; Duinzand f3.50 3.75; Drentsche zand f1.90—2.30; Andyker bon ten f2.302.50; id blauwen f 2.302.50; Frie* sche borgers f2.10—2.25 alles per H.L. Aanvoer 181.700 kg 97?o°TiriERD^M' 2 1>ec* Vee. Aangevoerd -788 dieren, t.w.: 688 vette runderen, 224 vette Kalveren, 8 nucht. kalveren, 1377 schapen of lammeren, 480 varkens, 1 bok of geit. Prijzen per kg.: Vette koeien tot 45 c. 2e kW tot 40 c, 3e kw 2630 c, vette ossen tot 44 c, c' kw 3235 c, vette kalveren tot 8o c, 2e kw tot 75 c, Se kw 60—65" e., varkens (levend gew.) 39—40—42 c, schapen. J8—3438 0f lammeren 283539 c. Schapen f 361310, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen bleven mverander behal ve die van de le kwaliteit koeien, die waren duurder. Een prima koe ging nóg tot 49 e» een os tot 46 c. Vette kalveren: aanvoer als vor. week, han del tamelijk, prijzen als op 26 Nov. Een prima kalf ging nog tot 90 c. Schapen en lammeren met zeer grooten aan voer, handel traag en de prijzen van de vor!g« week waren door de zeer groote aanvoer moei lijk te handhaven. Varkens: aanvoer kort, handel vlot en iets styver In prys. Er werden eenige partytjes schapen voor ex*' port gekocht. Aanvoer gedurende de maand November? 10880 runderen, 696 paarden. 11 veulens, 1700 vette kalveren, 3853 nucht kalveren, 5224 schapen e lammeren, 160 bokken, 2884 varkens, 1521 graskalveren, 2 biggen. ROTTERDAM, 2 Dec. Aardappelen. Prijzen B-ielsche eigenheimers fl.601.90; Zeeuwsche blauwe f2—2.40; ide.m eigenh f 1.50—rl.70; idem. bonte f 22.40; bonfe en blauwe poters fl.?0— 1,50; Bevelanders fl.621.90; eigenh poters fl 1.25 alles per H.B.; zandaardapplen 3*,$4Yz cent p kg. Met tamelijke aanvoer, stille vraag TI KL, 2 December. Eieren 4.755 per 309 stuks. Aanvoer 11.000 stuks. BOEKAANKONDIGING Aan de Levensbron. Troostboek. Een stichtelijk woord voor eiken dag, samengesteld door een zestal predikanten (uitgave La Riviere en Voorhoeve, Zwolle.) Wie dit boek openslaat, zal misschien de opmerking maken: „voor eiken dag, eti er staan slechts ruim een vijftig-tal over- denkingen in?" Is hier misleiding in het spel? Och koop en lees dit schoone hoek, ep wij zijn overtuigd dat ge zult zeggen: de inhoud beantwoordt aan den schoonen titel. Wie in dezen tijd het boek inziet en tuet leest, zal misschien spreken: er hadden 365 overdenkingen in moeten staan. Slechts een tolsom dus, en daarmede uit. Doch de Sabbatdag is de eerste dag der week «n elke sabbat werpt zfjn lichtstralen uit over het zestal werkdagen, die volgen. Die Sabbat is niet van beteekenis ontbloot met hot oog op de volgende dagen. Het zevental dagen der week vormen een een heid. Wie weet dat de Sabbatdag een voorsmaak geeft van den eeuwigen Sabbat, als de Sabbatdag naar waarheid besteed wordt in den dienst des Heeren, zal de schoone titel rechtvaardigen en de schrij vers dankbaar zijn dat zij door den titel de lezers bij de waarheid bepalen. Een schoone titel énde inhoud stelt niet te leur, doch beantwoordt aan den inhoud. Welke overdenking het moest leer zaam en troostvol is? Wij schiften niet, en behoeven het ook niet te doen. Elk der 'me dewerkers brengt ons naar de eenige bron, het Woord onzes Gods, en ontvouwen dc waarheid of laten ons drinken uit de Levensbron. Zieken en gezonden zuilen met dankbaarheid de overdenkingen lezen 011 zij zullen ervaren dat de inhoud inderdaad is een „troostboek". C. D. J

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2