Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 50E JAARGANG N°. 4252 EMIGRATIE- MOGELIJKHEDEN NAAR ZUID-AFRIKA DE AMBULANCE NAAR ABESSYNIE DE NIEUWE SPELLING CONFLICT IN DE S.D.A.P. PRIJS VAN ROGGE EN GERST Deze Courant verschijnt eiken WUENSUAU en Z A 1 ti IJ A U. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bfj vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN U11UEVERIJ v.h. VV. BUEKHOVEN ZONEN, SOMMEI.SDIJK Tel. lnterc. No. 202 Fostbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiëa en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertenlien worden ingewacht tot Dinsdag, en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienslaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE OPLOSSING Wij nietige menschen hebben altijd veel getobd om een oplossing te vinden voor de in ons oog vaak zoo gewichtige problemen. Vooral nu, nu de problemen zich verme nigvuldigen, kunnen wij het begrijpen dat vaak onze beste menschen tobben met ver schillende vraagstukken, welke in volle sswaarte op hen drukken. Naast de vele materieele zorgen, zijn de geestelijke nooden ook zoo ontzettend groot. Verschillende dingen grijpen diep in, in het leven, zoodat men zich soms afvraagt, waar het heen moet. De vroeger lichtende dageraad ontbreekt nu, met al het tobben en ploeteren is voor het bewustzijn geen oplossing te verkrijgen. De tijd is ernstig en gewichtig. God spreekt nu een dubbele spraak tot ons. Want zoo wij maar een opmerkzaam hart mogen hebben, zoo zien wij de gangen Gods in deze tijden en dan verandert er zoo veel dat ons eertijds duister en raadselachtig toe scheen. Wij weten uit Zijn Woord, dat in het laatst der dagen zware tijden zullen ontstaan, dat God dan in dubbele maat met Zijn oordeelen op aarde zal komen. In dat licht bezien, behoeven wij aan deze tijd en aan onze toekomst maar nog minder, aan onzen God te wanhopen. Want wij weten dat de draden van het gansche wereldgebeuren in Zijn hand liggen en dat niet één haai- van ons hoofd vallen kan, zonder den wil van onzen hemelschen Vader. In dat weten, in dat geloof, ligt de sleute" der oplossing van alle problemen. VROEGER Want zoo bezien is er nog reden tot dank dat God in deze benarde tijd aan ons land nog mannen geeft, die in besef van eigen onwaarde en onbekwaamheid, maar in het geloof in Hem, zich willen en durven geven, om opbouwenden arbeid te verrichten. Vooral wij A.R. zijn rijk door God be voorrecht met zulke mannen. Als Partij welke zich geheel stelt op den grondslag van Gods Woord mag zij bogen op een staat van dienst welke gezien mag worden. Het zijn altijd onze mannen geweest, die vooraan in de vuurlinie stonden, om onze beginselen te propageeren en te ver breiden. De ouderen weten nog wel van den tijd, welke nog niet zoo heel ver achter ons ligt, dat het een opoffering was om A.R. te zijn, dat was de tijd waarin smaad en hoon hun deel was. Dat was de tijd dat zij tegen een over- machtigen vijand moesten strijden. God heeft die strijd rijkelijk willen ze genen. NU Daarom rust op ons, de jongere generatie, hu de plicht, om in trouwe gehoorzaamheid hun voetspoor te drukken. Niet in eigen kracht. Ook wij zijn er ons diep van bewust, dat wij zonder dat geloof, dat zich klein weet Voor God, niets zullen vermogen. Nooit zal het A.R. beginsel iets vermogen, zoo er in eigen kracht voor gestreden wordt. Dat moeten wij diep in ons hart prenten. Want alleen als wij ons daarvan bewust zijn, zullen wij ook in den poli*jeken strijd dezer dagen, onze kracht zoeker bij Hem die Zijn kracht in onze zwakheid wil vol brengen. Onze roeping is zoo groot in deze dagen. Wij moeten weer tot ons volk gaan, om door woord en daad, ook door de Pers, hen Ie brengen tot het geloof in de onfeilbare beginselen van Gods Woord, welke voor het staatkundig terrein des levens het zuiverst belichaamd zijn in de beginselen der A.R. Partij. De zaak waarvoor wij strijde» is rijk en heerlijk, zoo ons optreden op staatkundig terrein maar gedragen wordt door ons per soonlijk geloof. X 1 JAN DUYS De vurige kampioen der sociaal-democra tische beginselen, Jan Duys, is uit de Kamer fractie en partij getreden. Zelf zoon van christen-ouders, is hij jarenlang een groot bestrijder van de christelijke beginselen geweest. Nu zijn haar vergrijsd en zijn kracht ver teerd is in dien strijd, is bij hem het be wustzijn wakker geworden, dat hij in een partij welke louter leeft van het negatieve, welke het leven tracht te vullen met het materieele, welke het evangelie van den haat predikt, geen bevrediging kan vinden. Jammer echter dat hij zelf jarenlang aan die hetze meegewerkt heeft en nu de fiolen van toorn der leiders over zijn hoofd uitge stort worden, eerst gaat gevoelen, hoe grievend en onwaar de propaganda der S.D.A.P. is. Wij hopen dat Duys als een verloren zoon weder terug mag keeren. Want ook na een leven van strijd en worsteling tegen Christus en Zijn openbaring, is Gods vaderhart zoo vol ontferming, dat Hij ook hem, zoo hij als zondaar tot Hem komt, in genade aan zal nemen. 14e Jaarvergadering M.V. „Onderzoekt de Schriften" De Geref. Meisjesvereeniging „Onderzoekt de Schriften te Middelharnis vierde de vorige week haar lie Jaarfeest in het go bouw „Rehoboth". De zaal was gepavoiseerd en dp vele aan wezigen maakten haar gezellig vol. Het zeer uitgebreide programma, door do fa Boekhoven te Middelharnis artistiek ge drukt, deed vermoeden, dat het een lang durige vergadering zou worden, drie inlei dingen. vele voordrachten enz. Maar zelden maakten wij een vergadering mee, welke zoo vlot verliep als deze. Het ging als ge smeerd. De inleidingen waren niet te lang en de afwerking van de overige programma punten ging zonaer te lange lusschcnpoozcn De presidente, ruej. G. Went ink, openrle de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna de jaarverslagen gelezen en onver anderd werden goedgekeurd. Mcj. J. Groen hield vervolgons een inlei ding over „De wereld en het Kind Jezus", waarop een prachtige besproking volgde, de inleidster gaf blijk ten voile voor haar taal; berekend te ziin. Hot schimmenspel „Op het ijs" werd door de aanwezigen enthousiast gevolgd. De baanveger, grootmoeder en grootvader zwier den er lustig op los. Na dc eerste pauze sprak moj. C. Wie laard over „Christus en de Vrouw ecu maatschappelijk onderwerp. Ze keerde zich hierin tegen het. moderne feminisme, maar liet toch duidelijk uitkomen, dat het Chris tendom de vrouw heeft vrijgemaakt uit haar minderwaardige positie. Een koddig tafreel was vervolgens „Onder 't appelen schillen", voorstellend een moe der (mej. N. van Dongen) die omringd van haar kinderen al appelend schillend in slaap sukkelt. Elke knik die ze daarbij geeft wordt door liaar spruiten opgc.va' als een bewijs, dat er nog een ap-eltje genom-n mag worden! Do kleuters speelden hun rol .gretig". Onder leiding van mej P. den Hollander zongen enkele leden oa'irop ,JIet Kuiper- tje", een vroolijk, hupsch liedje. Het schimmenspel „Uit het Vereenigings- leven" gaf een beeld van een slecht lid van een M.V., en van een „puik" lid. Na cle tweede pauze werd liet schimmen spel „Do Prinses op de erwt" opgevoerd, waarbij een trouwlustige prins, nadat hij enkele candidaat-prinsessen als ongeschikt op ,,'t doek der schimmen" heeft laten ver dwijnen op een bedelares-prinses die aan de deur van zijn slot om een aalmoes kwam, verliefd wordt. Pa en Moe, de ko ning en de koningin, vertrouwen de zaak nog niet en de prins wordt gedwongen zijn liefdesverklaring op te schorten tot 't oogen blik, waarop zij een kwalitcitsproef met goed gevolg zal hebben doorstaan! De ko ningin blijkt een listige vrouw te zijn. Et- wordt een erwt in het bed van de prinses gestopt. Natuurlijk kan deze de slaap niet vatten, hoe vermoeid ze ook is en liet slot van 't bedrijf is, dat de prins bij het ontbijt 's morgens vroeg, zoo maar op zijn nuchtere maag, de prinses in zijn arme sluit! Ze was van koninklijken bloede, want op een erwt kon zij niet slapen. Mej. C. Schippers hield vervolgens een keurige inleiding over „de omgang met den Bijbel", waarin zij erop wees, dat liet Bij bellezen niet alleen groote cultureole waar de had, maar tevens voor het persoonlijk geloofsleven van groote beteekenis is. Ds. Zijlstra sprak een kort slotwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat de inlei dingen op de vereenigings-vergaderingen steeds op zulk een hoog peil staan als dio van dezen avond. Daarna ging hij voor in dankgebed. Het was een mooie avond. Geen vooruitzichten voor menschen met handelsprac tijk en kantoorervaring Groote kansen hebben metaal- en bouwvakarbeiders Gezinsemigratie wordt afgeraden Een pers-vertegenwoordiger had dezer dagen een onderhoud met Jhr, Dr. P. J. van W i n t e r, secretaris van de Ned.-Zuid-Afriknanschc Veree- niging inzake de emigratie-mogelijk heden naar Zuid Afrika. Wij ontlecnen hieraan het \0lge11dc: Meermalen zijn inlichtingen gevraagd door personen uit kringen van den tuin bouw, de bloembollencultuur 011 de kwee- kerij. Het is uiterst moeilijk hierin een be staan te vinden, evenals in dc vruchten- kweekerij, omdat men hiervoor veel kapi taal noodig heeft en de assistentenpositie op de Zuid-Afrikaansdie vruchten kwee li erijen niet kent. Wat dc tabak betreft, is or voor iemand met kennis van de Indische tabakscultuur heeleaiaal geeu werkgelegen heid. Tegenover de menschen, aldus Jhr. van Winter, met handelspractijk en kantoorervaring laten wij ons slechts met de uiterste voorzichtigheid uit. Alles toch wat den handel betreft is Engelsch en nog eens Engelsch en zolfs een perfecte kennis van deze taal biedt geen vooruitzichten. De meeste emigranten van den laafstoti tijd komen voort uit de lagere beroepen en wel speciaal uit kringen van de bouwvak ken en de metaalarbeiders. Naar bankwerkers en lasschers is nog altijd vraag. I11 de bouwvakken treii men vooral timmerlieden en ook wel metselaars aan, doch er wordt mindet prijs gesteld op prima metselwerk, omdat toch vrijwel alles wordt opgepleistcr-t. Sltu ca doors zijn in Afrika wel zeer ee- zocht, maar zij moeten prima va li menschel.- zijn. Scliilders zijn in Zuid-Afrika min der gevraagd, omdat men op goed schilder werk nog niet zooveel prijs stelt. Een ze kore kentering in dit opzicht is echter merk baar. Timmerlieden zijn over het algemeen gelukkig geweest. Hot verdient echter aan beveling, dat zij ook goede beton-timmer- lieden zijn, aangezien betonbouw in Zuid Afrika vrij algemeeu is. De meeste emigranten vinden meesla! in korten tijd spoedig werk, zij verwissel uiteraard wei eens van patroon, maar \in den meestal weer spoedig nieuwen arbeid. O111 in Afrika to komen is liet noodij dat men een bepaald bedrag aan contanten tot zjjn beschikking heeft of wel, dat Ie vertegenwoordiger van de Vereeniging in genover de Unie-rcgeering borg blijft voor een bedrag, dat in den regel op 100 pond wordt gesteld. liet is uit vorenstaande wel duidelijk, dat de emigratie naar Zuid-Afrika dus prae- tisch alleen openstaat voor mensehen. die nog over geld beschikken. Voorts moet streng worden vastgehouden aan den eisrh van goed vakmanschap, aangezien Zuid- Afrika zelf overvloed van lialfgeschooMe arbeidskrachten heeft, die daar een treurig bestaan leiden Men moet goed bedenken, dat alle ongeschoolde arbeid in Afrika door kaffers wordt verricht en dat op dit terrein dus voor een blanke geen plaats is. De aandacht moge nog gevestigd worden op het feit, dat voor emigran ten, die een gezin achterlaten, het verblijf in don vreemde uiterst moei lijk is. Ook voor liet doen uitkomen van het gezin moet er een liorgstelling zijn en wanneer de kans groot is dat het jaren kan duren vóór men vol doende heeft overgespaard om de zij nen te doen overkomen, dan is het uiterst moeilijk om zulks moreel be hoorlijk te doorstaan. Dit is dan ook de reden, dat de Vereeniging emigra tie van personen, die liun gezin, men- schelijkerwijzo gesproken, langen tijd niet zullen terugzien, sterk afraadt. Wie nadere inlichtingen wenscht. ver- voege zich bij de Stichting Landverhuizing .Nederland", Bezuidcnhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage of bij het Secretariaat van I - Ned. Zuid-Afrikaanscho Vereeniging, Kei zersgracht 141, Amsterdam. Vertrek per nus. „Kota Radja" Bijzondere audiëntie bij H.M. de Koningin De leden van de Nerlcrlandschc ambu lance naar Abessynië zijn hedenmorgen om 11 uur door II. M. do Koningin te 's-Gravenhage in bijzondere audiëntie ontvangen. 's Middags om vijf uur zou de klcino groep zich inschepen aan boord van de „Kola Badja" van de Botterdnmscbo I.loyd. Het ligt in de bedoeling van II. K. II. Prinses Juliana bij het vertrek aanwezig te zijn en do leden van de am bulance, die naar Abessynië vertrekt, kort toe te spreken. Hoe de eenheid te bevorderen zou zijn Een adres van de Vereen, van Ghr. Onderwijzers Het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. onderwijzers heeft een adres ge zonden aan den Ministerraad waarin, het opmerkt kennis te hebben genomen van de verklaring van den Minister van Onderwijs waaruit blijkt dat de ten vorige jare ingevoerde spelling gehandhaafd blijft en de Regeering verzoekt officieele aan haar gerichte stukken niet te weigeren op grond van de omstandigheid dat ze in de door de Rogeering voor do examens en eo ipso voor het onderwijs geëischte spelling zijn geschreven. Adressant vraagt ook van de Regeering in de van haai' uit gaande stukken ook de door haar voor geschreven spelling te gebruiken, wat zeer stellig de eenheid van schrijfwijze in de hand zal werken en ten goede zal komen aan het onderwijs in en het gebruik van de eigenlijke Ncd, taal. Eerste-Kamerlidmaatschap van Graaf de Marchant Het onderzoek naar zjjn Nederlanderschap Zooals men zich zal herinneren, heeft on geveer twee maanden geleden de commissie van rapporteurs na het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer, omtrent de kwestie of graaf De Marchant et d'Ansembourg al dan niet aan de vereischten voor het Senaatsiid- maatschap voldoet, zich met eenige vragen tot de regeering gewend. Doel daarvan was nader licht te verkrijgen over de juridiscne positie van de nationaliteit van dezen ge kozene. Naar het „Handelsblad" verneemt, zou dezer dagen het antwoord van de regeering zijn binnengekomen. Maar aangezien de ge stelde vragen niet of in onvoldoende mate beantwoord zouden zijn, heeft de commissie van rapporteurs thans graaf De Marchant et d'Ansembourg uitgenoodigd, a.s. Dinsdag in haar midden te verschijnen, teneinde zijner zijds nog eenige inlichtingen te verschaffen, die men langs departementalen weg niet heeft kunnen verkrijgen. EEN DERDE VEEAFSLACHTING? De veehouderij-centrale geeft geen advies Het algemeen bestuur van de Veehouderij- centrale heeft op de deze week gehouden vergadering terloops (bet was geen agenda punt) gesproken over de geruchten die er loopen, als zou overwogen worden weer tot een afslachting van melkvee over te gaan. Het voor en tegen is overwogen; tot een juiste conclusie is men niet gekomen. Het zal echter wel tot een afslachting ko men. (Hot Handelsblad meent te weten, dat er 100.000 zullen worden afgenomen). Maar laat men dan als liet Werkelijk moet doen, wat we bij do vorige afslach ting reeds bepleitten, 11.I. oudere koeien nemen. Die hebben de hoogste melkgift. Zooals liet de vorige keer ging, dooi- jong vee af te nemen, wordt niet het doel be reikt,, dat de veeafslachting beoogt, n.l. ver mindering van de melkproductie. Mr. Duys uit zijn fractie getreden Naar wij vernomen Duys, soc.-dem. lid heeft Mr. J. E. W. dor Tweede Kamer aan zijn fractie en aan den Voorzitter der Tweede Kamer meegedeeld, dat hij vanaf heden geen deel van die fractie zal uitmaken. Ilijl voegt daaraan toe: „In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van uw voorzitter, de laatste jaren in do Partij tegen mij licelt on dernomen, begrijp ik, dat het voor uw frac tie overbodig mag heetcn, de redenen, die mij lot dit besluit hebben geleid, uiteen te zetten". Pat liet lot doze breuk moest komen, was sinds lang t.c voorzien. Mr. Duys was geheel op deu achtergrond geraakt. U'ij gaan er thans niet op in. Een zeer uitvoerige toelichting, welke we van Mr. Duys ontvingen, kunnen we ook niet plaatsen wegens plaatsgebrek. De strek king er van is deze, dat tegen hem een on dergrondsche campagne is gevoerd, als al leen in het genootschap „De zwarte hand of de S.D. \.P. mogelijk is. Een commissie \an onderzoek onder leiding \un Prof Bonger bracht een omstandig, vrijsprekend rapport uit, docli dat is weggemoffeld. Voorts werden alie partij-instanties bewerk', om tn zwijgen. Alteen Noord-IIolland hield zich daar niet aan en wenschte ook niet ia te gaan op liet verzoek van Mr. Duys om in 1!).')7 geen Karnercandidatuur te aam-aarden. Onder normale omstandigheden zou. Mr. Duys als kamerlid hebben bedankt; nu hij dn „rechtbank" wraakt, welke hem onver hoord vonniste, blijft tiij lid. Mr. Duys besluit zijn fel requisitoir, dat later, uitvoeriger en gedocumenteerd in druk zal verschijnen met de woorden: De fractie zal natuurlijk komen verkla ren, dat zij nu ook geen verantwoordelijk heid meer draagt voor wat ik in het Par lement, mocht, zeggen. Welnu, ik kan daar op niet anders antwoorden dan dit Dat zal gelukkig voortaan we derkceri g zij n! Een verklaring van Ir. J. W. Albarda De heer Albarda publiceerde de volgende verklaring in dc 100de pers: Het besluit van nir. Duys om zich af te scheic.cn van dc sociaal-democratische Ka merfractie komt niet onverwachts en het komt zeker niet tc vroeg. Reeds lang liet hij het 111 menig opzicht aan de noodige mede werking ontbreken en in de laatste twee jaar van zijn stemmiaig tegen de Partij en tegen haar fractie zoo vijandig en gingen zijn opvattingen op politiek gebied zoover van die van Partij en fractie afwijken, dat de toestand onhoudbaar was geworden. Dat nir. Duys bij zijn „afscheid" van de fractie bet N derlandsclie publiek zou ont halen o)i een aanlal beschouwingen en voor stollingen, waaruit eens te meer blijkt, lioe vijandig zijn gevoelens jegens c.e Partij zijn geworden en hoe bij buiten staat is geko men om gebeurtenissen van de laatste jaren op juiste wijz te zien en weer te geven dit alles was te voorzien. Op dit oogenblik wenseh ik op geen enkele van zijn beweringen en voorstellingen in te gaan. Ik mag echter niet nalaten te ver klaren, dat zij, op enkele onbelangrijke uit zonderingen na, de toests van een onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. Wij teekenen hierbij slechts aan, dat ons artikel over deze aangelegenheid geschreven was voor deze verklaring verscheen. Mr. Duys geen N.S.B.-er In verband met de loopende geruchten, ook in parlementaire kringen, dat de heer Duys sympathie zou gevoelen voor dc N.S.B en hiertoe zou overgaan beeft hij aan do Avondpost desgevraagd geantwoord: ,,Er is eenvoudig geen sprake van. Het is allemaal nonsens. Kunt u zich mij als fascist voorstellen? Zeker, ik ben nationaal en ik ben socialist, doch beide in den goeden zin van liet woord opgevat. Ik ben b.v. nationaal in den zin zooals u dat opvat. Maar dat ik ooit fascist zou wor den is dwaasheid". De heer Duys verzekerde voorts, dat hij in 1937 onder geen voorwaarde meer een can- didatuur voor de S.D.A.P. zal aannemen. Op dc vraag of liij nu als afzonderlijke fractie in do Tweede Kamer recht zou krij gen op spreektijd, antwoordde hij bevesti gend. Hij had er reed- met den voorzitter over gesproken en deze had hem spreektijd toegezegd, onder voorwaarde, dat Mr. Duys de nieuwe fractie, waartoe Hij dus alleen zelf behoort, een naam zou geven. Over loze naam was hij het nog niet ge heel eens, doch hij zou daarover spoedig een beslissing nemen. Voor 1936, '37 en '38 vastgesteld op 7 a f 8 Landbouw moet zich aanpassen De Minister van Landbouw en Yis- sclicrij maakt bekend, dat het in de bedoeling der Regcering ligt voor de oogsten 1936, 1937 en 1938 van rogge en gerst zoodanige maatregelen te treffen, dat een prijs wordt bereikt, liggende tusschen f7 en f8 per 100 kg., geleverd ter gewone marktplaats. Deze toezegging voor ecu langen ter mijn geschiedt, om cloor het verschaffen van zoo groot mogelijke zekerheid ten aanzien van don prijs dezer producten het den landbouwers beter mogelijk te maken, zich met de inrichting van hun bedrijf en liun bouwplan aan te passen aan de door de omstandigheden ge- wenschte wijzigingen in lntn bedrijf. Ten gevolge van den langen tormijn, waarvoor deze garantie geldt, moet ten aanzien van de wijze, waarop do prijs zal worden bereikt, de volle vrij heid worden voorbehouden, terwijl uiter aard het voorbehoud moet worden ge maakt, dat onder zeer bijzondere cn nu nog niet te voorziene omstandigheden de noodzaak kan dwingen, op deze toe zegging terug te komen. Dc teeltpremie voor vlas Thans vastgesteld Ten vervolge op de reeds eerder dienaan gaande gepubliceerde berichten, deelt men ons van officieele ziidc mede, dat de teelt- premie voor ilas van den oogst 1935, het welk met inachtneming van de to dien aan zien gegeven voorschriften is verkocht m iiet tijdvak van 21 October tot en mei S November 1935, is vastgesteld op gemid deld f 50 per H.A.. en voor vlas verkocht in liet tijdvak van 4 November tot cn mei 4 November 1935 op gemiddeld f 25 per H.A, V arkensprij zen Voor levering aan de Centrale De Nederland fiche Veehouderij Cer.Lrale maakt bekend, dat de betaling van na 1 De cember a.s. aan haar te leveren varkens tot wederopzegging zal geschieden op basis van onderstaande prijzen. In de opeenvolgende gewichtsklassen resp. 52, 55, 57, 55 en 53 cent per K.G. voor kwali teit IA, de lagere kwaliteiten telkens 2 cent minder. Onder geslacht gewicht word": verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm ge- wicht verminderd met 2 Deze pry zen worden verlaagd met 2 cent per Kg. wanneer de varkens als nood- of spoedgevallen zijn aangeboden, met 5 cent p. Kg. wanneer het spek der varkens na slach ting zacht blijkt te zijn en wanneer lie": var ken na slachting strepen, vlekken of onder- huidsche bloeduitstortingen vertoont, waar van de aanwezigheid reeds bij de afname door den kringzaakvoerder is geconstateerd. Varkens welke voor het risico van den leve rancier zijn afgenomen, worden alleen dan te gen bovenstaande prijzen uitbetaald, wanneer deze zich na de slachting in goede conditie be vinden. Is zulks niet het geval dan wordt de werkelyke waarde na slachting vergoed. Zeu gen, beeren of binnenbeeren mogen niet gele verd worden. Blijkt een varken na slachting een binnenbeer te zijn, dan vindt de betaling plaats op basis van 60 9fo der genoemde prij zen, tenzij zulks bij levering reeds is vastge steld in welk geval nimmer meer dan de wer kelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden nie«; voor varkens, wel ke bestemd zijn om levend te worden uitge voerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afna me worden medegedeeld.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1