HOE MEN DE VOORLICHT KIEZERS Marktberichten* MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPiNGEN GEMENGD NIEUWS ZEVEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING ERNSTIG AUTO ONGEVAL BIJ HENGELO BOEKEN EN GESCHRIFTEN SOMMELSDIJK. Bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden gedurende de vorige week de volgende perso nen als werkloos en werkzoekend ingeschre ven: 120 landarbeiders, 2 opperlieden, 7 ha venarbeiders, 8 metselaars, 7 timmerlieden, 4 schilders, 5 los-werklieden, 5 landbouw- knechts, 3 smeden, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur, 1 typograaf, 2 stoffeerders, 1 pak huisknecht, 1 korenmolenaarsknecht, 1 sla ger, 1 hoefsmid. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 144 personen werkloos. De oogstcollecte, welke vorige week in de "Ned. Herv. "Kerk werd gehouden, heeft in totaal een bedrag van f 216 opgebracht, waar onder f 5 bestemd voor de electrjsche ver lichting en f 5 bestemd voor centrale ver warming van het kerkgebouw. Door de commissionairs alhier worden Qiog steeds uien gekocht bij den hoop. Ge rekend wordt dan de prijs van f 1.30 ruw per h.L, kleine inbegrepen. De landbouwers verkoopen echter bijna niet voor dezen prijs. Zaterdag 1.1. werd de 72-jarige J. M. beneden aan het Zandpad te Middelharnis door een motorfiets aangereden. Met eenige verwondingen werd hij bij den heer y. D. binnengedragen. Later op den avond is hij per ziekenauto naar het Van Weel Zieken huis te Dirksland overgebracht. Aan de ingezetenen dezer gemeente wordt onder de aandacht gebracht, dat in gevolge het bepaalde in artikel 4, 2e lid, on der c der Winkelsluitingswet, gedurende het tijdvak van 25 November tot en met 5 De cember de winkels tot 10 uur 's avonds voor het publiek mogen geopend zijn. MIDDELHARNIS. De gehouden oogstcol lecte in de Chr. Geref. Kerk heeft opge bracht f 528. Woensdagavond 8 uur zal er stemming plaats hebben voor een ouderling in de Geref. Kerk. De candidaten zijn de heeren A. Doornbos en A. Krijgsman. Gevonden: een bruine ceintuur, door Marie tje Boekhoven, Voorstraat A 251. Ver loren: door H. Jacobi een rijwielbelasting- merk; een vulpen door M. Langhout, den Bommel. Zondag zal in de Geref. Kerk in beide •diensten de maandelijksche collecte worden gehouden. De heer Nipius had het ongeluk achter over van de treeplank van zijn auto te val len ,met het gevolg dat hij een bloedende hoofdwond bekwam. Geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Bij het passeeren van een luxe auto kwam de tractor van den landbouwer Oos terling in aanraking met de auto, waardoor de auto met dorschkast bij de hofstede van den heer Koert van den dijk viel. Gelukkig kon de bestuurder nog bijtijds van de trac tor springen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 23 Nov. 141 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevis- schers, 1 slager, 1 borstelmaker, 1 kabelmon teur, 9 timmerlieden, 6 opperlieden, 13 schil ders, 6 metselaars, 21 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 5& landarbeiders, 2 broodbakkers, 4 boekbinders, 2 letterzetters, 1 electricien-kabelmonteur, 1 schoenmaker 3 betonwerkers. Zaterdag ging van den landbouwer D. Peeman een span paarden op hol. Bij het gemeentehuis werden de dieren tot stilstaan gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, wel materieele schade. Gedurende de suikerbietencampagne zijn op het Havenhoofd ongeveer 2100 wa gons suikerbieten verscheept. Bij de werkverschaffing in de Johan- nispolder zijn plm. 32 personen geplaatst. De voor werkloozen beschikbare mar garine is verkrijgbaar bij de wed. Boogerman in de 2e Weistraat. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 17 werk loozen ingeschreven. Vanuit deze gemeente werden de vorige Week vervoerd 4700 H.L. aardappelen en 2450 H.L. uien. Vrijdagavond j.l. hield de afdeelingvan den Bijz. Vrijw. Landstorm een propaganda- avond en gelijk een schietwedstrijd. De uit slag van de wedstrijd luidt: afdeeling scherp schutters: le pr. A Smits 47 p., 2e pr. A. A. Hogeweg 45 p., 3e p. A. v. d. Meeberg 44 p., 4e pr. C. van Gurp 43 p., Joh. Huizer Dzn. 41 p., M. v. d. Steenhoven 40 p. Schutters en 2e kl.: Ie pr. P. van Splunter 49 p., 2e pr. M. Mulder 47 p., 3e pr. J. Mastenbroek 44 p., 4e pr. M. Abramse 43 p., 5e pr. C. Arensman Adrzn. 43 p., 6e pr. A Nipius 42 p. De overige schutters konden geen aantal punten halen waarop een prijs viel. De heer Hogeweg reikte met enkele hartelijke woor den. de prijzen uit. OOLTGENSPLAAT. De gekozen notabe len A. Neels, K. van Ree Jz. en T. Wielaard hebben hun benoeming tot notabelen in de Herv. kerk aangenomen. Van den landbouwer R. Breeman is een rund gestorven en onder politietoezicht be graven. Door de gemeentepolitie is tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Zaterdag j.l. zijn de laatste suikerbieten van de fabrieken Roosendaal en Dinteloord verscheept. 9 Woensdag 27 Nov. 6.30 uur wordt in het gebouw „Elthato" een lezing met licht beelden gehouden over het werk van „Effa- tha", Christelijk instituut voor doofstommen te Voorburg. OUDE TONGE. Huldiging J. E. Buijs en Adr. PoIIcmans. J.l. Donderdag was het voor het R.K. Mannenkoor „St. Cecilia" een zeer gewichtige dag, daar het onder zijn leden dien dag twee jubilarissen telde, t.w. de heer J. E. Buijs, die als zanger in goud- en de heer Adr. Pollemans, die als zoodanig in zil ver jubileerde. Buijs is tevens directeur van het koor en organist in de kerk. Des avonds zijn beiden in hotel Legierse gehuldigd. Het eerst werden zij toegesproken door pastoor Keijser. Spr. feliciteerde beiden met hun ju bileum. De heer Buijs prees hij als een goed organist, die altijd present was. .Hij hoopte dat hij nog vele jaren zijn ambt zal mogen vervullen. Pollemans bracht hij dank voor zijn trouw lidmaatschap. Hoewel een zilve ren jubileum niet in de schaduw mag staan bij een gouden, toch hoopte hij voor Polle mans, dat het hem gegeven moge zijn dit nog eenmaal te mogen gedenken. Namens het kerkbestuur bood hij beiden een cadeau onder couvert aan. Hierna sprak de heer J. L. van Peer, sec retaris van het koor, beide heeren toe. Het woord tot Buijs richtende, feliciteerde hij hem met zyn gouden jubileum en hoopte dat God hem nog vele jaren mag sparen, om in toewijding als zanger en organist deze func- teis te vervullen. Spr. prees zijn trouwe plichtsbetrachting en ijver. En hoewel de weg van de woning van den jubilaris naar de kerk niet altijd over rozen ging, zooals men dat pleegt tc noemen (deze weg was voor korten tijd nog onbehard), immer was Buijs present, omdat het was voor den dienst van God. Op de repetities was het Buijs die altijd bereid was de verhouding onderling zoo goed mogelijk te houden. Na mens de leden bood hij den jubilaris een prachtige luidspreker, een kistje sigaren en een luciferstandaard aan. Hij hoopte dat Buijs zijn diamanten jubileum nog zal mo gen herdenken. Ook Pollemans feliciteerde hij namens het geheels koor. Hij hoopte dat hij zijn gouden jubileum zal mogen vieren, evenals Buijs thans. In het kort memoreerde hij de 25 ja ren die achter ons liggen. Namens allen bood hij dezen jubilaris een zeer fraaie rookfau- teuil, een kistje sigaren en een luxe aschbak aan. Spr. eindigde met de hoop uit te spre ken, dat deze dag bij allen nog lang in her innering zou mogen blijven. De heer Buijs was te ontroerd zijn dank te betuigen; de heer Pollemans bracht zijn dank over in welgekozen woorden. Nog eenige uurtjes bleef men hierna ge zellig bijeen. Op de weekmarkt werden 39 biggen aangevoerd. Gedurende afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 39 landarbeiders, 1 smid en 5 landbouwkneehts. Beursberichten: aardappelen f 1.40 1.50, bonken f 1.30—-140, goedgekeurde po- ters B f 1.30—1.40, idem C f 1.10—1.15, on gekeurde poters f 0.50, uien f 1.251.30, pickles f 0.65, drielingen f 0.32H, koepeen f 0.65. Handel matig. Woensdag 27 Nov. a^. zal ten gemeente huize alhier stemming worden gehouden ter verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel te Dordrecht. Zondagmorgen a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van de H. Doop plaats vinden. Doopouders kunnen Vrijdag avond tusschen 78 uur in de consistorie dier kerk aangifte doen. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 28 November v.m. 10 uur. De anti-revolutionairen en het kiesrecht Men schrijft ons. In „Volk en Vaderland" van 16 No vember 1935 komt een ophefmakend artikel voor, dat onderteekend is met „Een ger. N.S.B.-er". Hoewel wij niet op het geheele arti kel vvensclien in te gaan, willen wij het laatste gedeelte van genoemd artikel tot object van onze beschouwingen ma ken, gezien het feit, dat op vele kanto ren met de inhoud daarvan wordt ge colporteerd. Het gaat over het algemeen kiesrecht. NIEUWE TONGE. Aan het Tramstation alhier zijn gedurende de bietencampagne ruim drie millioen suikerbieten vervoerd. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 35 werkloozen inge schreven. De vorige week werden van hier ver voerd 4085 balen uien, 2050 H.L. aardappe len, 1040 H.L. poters en 575 balen koepeen. JJ. Zondag werd het zoontje van den heer P. aan de Kerkring door een auto be stuurd door den heer B. uit Middelharnis, aangereden. Met gescheurde kleeren moest hij huiswaarts keeren. Overigens liep- dit on geluk goed af. DIRKSLAND. Zaterdag j.l. stonden by de arbeidsbemiddeling als werklodken ingeschre ven: 85 landarbeiders, 5 timmerlieden, 1 schilder en 1 banketbakker. Totaal 93 tegen de vorige week Zaterdag 61. As. Woensdag zal in de kerk der Geref. Gem. alhier dankstond voor het gewas wor den gehouden. Alsdan zal des v.m. 9.30 en des avonds 6 uur voorgaan Ds. A. de Blois. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den oogstcollecte bracht ruim f 500 op, waar onder een gift werd gecollecteerd van f 100 voor de aanschaffing van loopers in de kerk. De gekozen kerkvoogden en notabelen in de Ned. Herv. Kerk hebben allen hun be noeming aangenomen. Op Woensdag 27 dezer zal ln deze ge meente van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. ln de Raadzaal alhier het stembureau zitting hou den ter verkiezing van de leden voor de Ka mer van Koophandel en Fabrieken (afd. Kleinbedrijf). Het stembureau alhier is ge vestigd voor de gemeenten Dirksland, Melis sant en Herkingen. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. HERKINGEN. A.s. Zondag des voorm. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor te gaan Ds. P. Bouw van Melissant. In die dienst zal er D.V. bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen kan door doopvaders geschieden in de con sistoriekamer der kerk op Woensdag a.s., des avonds van 6.307.30 uur. In de voormid- dagdienst op a.s. Zondag zal tevens een 4e collecte rondgaan voor de Chr. belangen. De boekhouder der Ned. Herv. Kerk, de heer J. Witvliet, zal a.s. Zaterdagavond van half 7 tot 8 uur voor de tweede maal in de consistoriekamer zitting houden tot ont vangst der verschuldigde zitplaatsengelden en erfpachten De stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk worden ter vergadering opgeroe pen in de consistoriekamer op Vrijdagavond a.s., om te voorzien in de vacature van een ouderling en een diaken, wegens periodieke aftreding van C. J. van Wezel en W. Kie vit Sz. De laatste suikerbieten werden de vo rige week aan de haven alhier aangevoerd door den landbouwer L. Warnaer. Op Woensdagen 20 en 27 November 1935, beide dagen 's namiddags 3 uur, te Herkin gen, resp. in de herbergen van mej. J. N. v. d. Velde en gebrs. Verschoor, veiling en afslag van: a. 4.69.20 H.A. (10 Gem. 65 R.V.M.) bouw land te Herkingen. in polder Oud-Herkin- gen, kadaster nummers 615 en 631 t/m 635; en b. 2.68.40 H.A. (5 Gem. 253 R.V.M.) bouw land aldaar, in polder St. Elisabeth, kadaster nummer 1553, in verschillende perceelen en combinatiën. Breeder bij notitie, die gratis te bekomen is. Notarissen E. SUERMONDT en Mr. J. LEOPOLD te Rotterdam; A. COSTEKMANS te Dirkslapd. Wij lezen in Vova: De A.R. Partij verwerpt dus het alge meen kiesrecht, maar met de mond en tegenover Kuypers kleine luiden. Want toen in 1917 de grondwetsherzie ning plaats had, hebben de z.g. Christe lijke partijen met haar tegenwoordige liondgenooten de Liberalen (de doods vijanden van Groen van Prinstercr en Sikkel) en met haar toekomstige bond- gonooten de marxisten (dat slechts het volgende station is op weg naar het ver derf volgens dr. Kuyper) handjeplak ge speeld en hen geholpen de Nededland- sche Staat definitief op de basis der Fransche revolutie te zetten, hetgeen zonder haar medewerking niet kon. De A.R. kamerleden hebben er tegen gespro ken, maar ze hebben ervoor gestemd Het slot van de toenmaals afgelegde ver klaring luidt: „Dit (de principieele bezwaren) neemt niet weg, dat. wij noch nu. noch in een verder stadium der grondwetsherziening op die bezwaren die herziening willen doen afstuiten, en wij dus niet stemming over het artikel zullen vragen. Mocht er stemming komen, dan zullen wij onze stem daar niet aan onthouden. Prof. Rutgers verklaarde toen nog: „En daarom is er in wat ik hier over organisch en gezinshoofdenkiesrerht in tiet midden bracht, niets, wat mij belet, mijn stem aan de voorsteilen der regeering te ge ren", (zie Diepenhorst: „Strijd in St- Gen., deel 2, pag. 266, 267 en 272). Onwillekeurig is men geneigd, voorai omdat aan het slot van deze aanhaling een vermelding der pagina's, waaraan he.t een en ander is ontleend, is toegevoegd, daaraan geloof te hechten. Toch moet men dienaangaande de noodige voorzichtigheid betrachten. Wij hebben dan ook bedoeld boekwerk van prof. Diepenhorst eens op geslagen en hoewel wij constateeren mocli ten, dat de aanhalingen op zichzelf juist zijn. deze echter totaal uit het verband zijn genomen. Voor een goed begrip der zaak gaan we iets in de historie terug en merken op, dat bij K.B. van 24 Maart 1910 een grondwets commissie was ingesteld, die onder voor zitterschap van Minister Heemskerk o.m. ook ten aanzien van het kiesrecht een taak tc vervullen had. Zij vermocht echter in deze geen oplossing te vinden, omdat de meeningen op wat wijze dit moest ge schieden hopeloos uiteen liepen. Hierin vond Dr. A. Kuyper aanleiding zich ter verdediging van liet huisman skies recht in een nota tot H.M. de Koningin te wenden. Deze uitgebreide nota is in bedoeld boek werk van D. in extenso opgenomen (Zie pag. 260 t.m. 264). Het resultaat van deze nota was, dat Minister Heemskerk zich nauw bij deze gedachtengang aansloot, door liet regeo- ringsvoorstel aldus te formuleeren: „De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en aan het hoofd van een gezin staan, of zonder aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen in de maatschappij optreden, een en ander nader tc regelen hij de wet". Dit was voor de anti revolutionairen een beteekenend resultaat, doch de verkiezingen van 1913 vielen voor het ministerie Heems kerk zóó ongunstig uit, dat het ministcr.e viel en een kabinet Cort v. d. Linden daar voor in de plaats kwam. De ingediende voorstellen werden ingetrokken en lijn recht tegenover de bedoelingen van Heems kerk werd de consekwente toepassing van het indivualistisch beginsel verlangd. En nu komen wij op het terrein van onze polemiek. Waarom hebbel de A.-R. hoewel zij in beginsel daar togen waren, toch hun stem aan liet voorstel niet ont houden? Prof. Rutgers geeft zelf het ant woord. Nadat deze A.R. woordvoerder een uitvoerig pleidooi heeft geleverd voor het gezinshoofdenkiesreebt, zegt hij in zijn slot woord het volgende: „M. d. V. Ik ben omtrent aan het einde van hetgeen ik te zeggen heb. Ik heb over het organisch en gezins hoofdenkiesreebt gesproken. In zekere zin zou men kunnen zeggen, dat het. niet aan de orde was, voor zoover iets op dit oogenlilik niet aan de orde kan zijn. Het is nu niet voorgesteld. We hebben 1e doen met een voorstel tot invoering van het algemeen kiesrecht en zijn wij daar nu voor of tegen? Wij gevoelen er niets voor. Maar lief essentiëele van het voor stel is hel wegnemen van een kiesrecht beperking. In ons verleden en in onze staatkundige beginselen is er niets, dat ons belemmert daar vóór te stemmen. Voor beperking van het kiesrecht heeft de A.R. party nooit liet pleit, gevoerd. Indien het algemeen kiesrecht ons ver der van huis zou beengen, indien het algemeen kiesrecht meer individualis tisch was dan het kiesrecht, dat wij thans hebben, dan zouden wij met den heer Treulb in het meer aangehaalde artikel zeggen: ik wil geen algemeen kiesrecht. Maar nu de hoofdvraag, waarover liet gaat, door de voorgestel de wijziging niet wordt aangeraakt en die voorgestelde wijziging alleen neer komt op liet wegnemen van beperkin gen, is er geen aanleiding ons tegen die wijziging te kanten; integendeel, waar het verleden van de A.R. partij daar is om aan te toonen, dat die partij nooit voor beperkingen van het kies recht in het krijt is getreden, kunnen wij die wijziging aanvaarden." (pag. 271 cn 272 Dj, Als wij de situatie zoo bezien, dan wordt ons veel duidelijk, ook duidelijk, dat in ar tikelen van Vova niet veel vertrouwen moet worden gesteld. Wij krijgen ae indruk, dat de schrijver in V. en V. zichzelf tracht (e sug- gereeren, dat hij op het goede pad is. Aan het slot van het V. en V.-artike! komt nog een nassage voor, waarin wordt gezegd, dat iedere gereformeerde jongen of meisje de boeken moet lezen van Groen, Sikkel en Fabius, waardoor zij vanzelf N.S.B.er zullen worden. Inderdaad als ze gelezen worden, zooals de geref. N.S.B.-er Diepenhorst leest, aan heeft hij volkomen gelijk. Neen, zoolang de N.S.B. volstaat met een geloof aan God en een erkennen, dat het Nedcrlandsche volk overwegend christelijk is (ook de duivelen geiooven aan God en zij sidderen), doch bij de uitoefening der regeer macht zich van Gods ordinantiën niets aan trekken, zoolang is de N.S.B. voor ieder christen (e verwerpen. Gaat oe N.S.B. wel die richting uit, wenscht zij derhalve het uitgangspunt der A.R. partij tot het hare te aanvaarden, dan is ze eveneens te verwerpen, doch dan op grond van haar overbodigheid en het scheut- makend karakter. Tot zoover de schrijver. Hoewel we niet voornemens zijn elk misleidend artikel van Vova te weerleggen, hadden we toch reeds enkele stekken uitgezet voor een artikel over deze aangelegenheid. Nu ne geachte schrij ver precies de fout aanwijst, kunnen we met de plaatsing van deze juiste critiek vol staan. De inbraak-brandstichting te Klundert Ben hevige ontploffing Tc Klundert is door inbrekers, die een huls hadden doorzocht, brand gesticht om zoodoende de sporen van de inbraak te ver wijderen. De brand werd spoedig ontdekt en door omwonenden gebluscht. ,,D» Maasbode" verneemt over een en an der nog het volgende: In de Wagenstraat hoorde men onder den kerkdienst in de roomsche kerk een hevige oritjiloffing in den ijzerhandel van den heer Voogd. De geheele straat werd opgeschrikt en liewoners bolden naar buiten. De ont ploffing was zóó lievig, dat de ramen spron gen; plafonds scheurden en deuren werden omzet. In de woning van den heer Voogd was liet één groote ruïne, terwijl kort daar op nrand uitbrak. Omwonenden drongen de woning binnen om te trachten den brand te blusschen, voor deze zich kon uitbreiden. Dit gelukte door gezamenlijke krachtsinspan ning. De gemeente-veldwachter Fondsen, die sjiocdig ter plaatse was, stelde met den heer Voogd een uitgebreid onderzoek in, waarbij bleek, dat onbevoegden in de wo ning waren geweest. Het geheele huis bleek doorzocht en vele meubelen bleken met benzine overgoten. Uit diverse kasten en laden bleek geld weggenomen tot een totaal betrag van ongeveer 60 gulden. Den geheelen nacht duurde het onderzoek dor politie en marechaussee voort. Dij leid de tot de arrestatie van zekeren V. uit Klundert. Wel ontkende deze aanvankelijk, doch de aanwijzingen tegen hem waren zoo sterk, dat hij spoedig tot een volledige be kentenis kon worden gebracht. Van de af wezigheid der fam. Voogd had hij met een tweetal anderen uit Klundert R. en L. ge bruik gemaakt om de woning binnen te dringen. Zij verschaften zich toegang door liet indrukken van een ruit aan de achter zijde. Zij hadden benzine medegenomen en deze op meubels en andere plaatsen uitgestort om door brandstichting de sporen van de inbraak te doen verdwijnen. Vermoedelijk zijn door een brandende kachel de benzine dampen ontbrand, waardoor de ontploffing plaats vond. Hierdoor geschrokken zijn de inbrekers op de vlucht geslagen. Niet onmogelijk, dat nog meerdere per- soucn bij deze inbraken betrokken zijn en 1 dat men te doen heeft met een bende. I waartoe óok de drie gearresteerden van deze jinbraak bohooren. I Het onderzoek wordt met kracht voort-, gezet. t Ernstige botsing Ben doode Donderdagmiddag omstreeks vijf uurheeft op de Almelosche straatweg nabij Gcnderen gem. Borne een ernstig ongeluk plaats gehad. Een paard en wagen, beladen met turf, werd van achteren aangereden door een auto. bestuurd door zekeren K„ uit 01- denzanl. Do turfwagen vloog bij de botsing uit elkaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wagen gezeten v. d. B.. uit Borne, werd tegen den grond gesmakt en in zorg wekkende toestand naar het Alg. Zieken huis te Hengelo vervoerd, v. d- B. is aldaai overleden. De autobestuurder kwam met de schrik vrij. liet paard werd later in een weiland gegrepen. De mosselenverkoop Wijziging van de voorschriften ln in voorbereiding Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan Minister Deckers vragen gesteld in verband, met de regeling voor den verkoop van" Zeeuwsche mosselen, aangezien een aantal handelaren in de onmogelijkheid verkeert de mosselen te verkoopen omdat hun voor raad met een grooter percentage zgn. pok ken is bezet dan als maximum toelaatbaar is, zoodat geen verkoopsvergunningen worden afgegeven. Minister Deckers heeft thans geantwoord, dat een wijziging van de desbetreffende voor schriften in voorbereiding is, welke beoogt de afzet van de bedoelde mosselen mogelijk te maken. Auto- en motor-ongelukken Bij Wouw (N.Br.) had 's avonds de 55- jarige sigarenmaker v. d. K. een danshuis bezocht. Met zijn fiets aan de hand wilde hij bij een café den weg oversteken. Hij lette er daarbij niet op dat uit de richting Roo sendaal een luxe auto kwam. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Van der K. werd tegen den grond geslingerd en bekwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofd. Na ter plaatse verbonden te zijn is v. d. K. per auto naar een ziekenhuis te Roosen daal vervoerd. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Den automobilist, van E. uit Roosen daal, treft geen schuld. Het gladde asfalt was de oorzaak De macht over het stuur verloren Zondagavond heelt het gladde asfalt een door zeven personen bezette luxe auto dermate parten gespeeld, dat alle inzittenden gewond werden, waaronder enkele zoo ernstig, dat voor hun leven werd gevreesd. De 20-jarige IL E., die de groote wagen bestuurde, verloor in de Muzenstraat plot seling de macht over het stuur. Het voer tuig raakte zijn koers kwijt en vloog eerst tegen een autoshowroom. Tengevolge van die hevige botsing braken niet alleen alle ruiten der portieren, maar er schoten eeni ge passagiers doorheen, die met een smak op het trottoir terecht kwamen. Een der ongelukkigen, die onderaan de auto bleet hangen, werd meegesleurd naar de Fluweelen Burgwal, alwaar de wagen ten slotte tot stilstand kwam. Chauffeurs uit de Amova-gerage schoten toe om hulp te bieden. Het bleek, dat de bestuurder een gapende wond aan het hoofd had opgeloopen alsmede een breuk in de linkerarm. Hij moest onmiddellijk naar het in de buurt staande Militaire Hospitaal worden vervoerd, evenals de 20- jarige A. v. S„ die bewusteloos was, en zeer ernstig aan het hoofd gewond werd. Voorts moest de 17-jarige mej. A. Z. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden getransporteerd. De 19-jarige T. H. G„ die over de straat werd geslingerd, vertoonde verschillende wonden en ontvellingen aan armen en beenen. Na ter plaatse behandeld te zijn door de inmiddels gearriveerde G.GJD. kon hij naar zijn woning worden gebracht. De gezusters J. A. en W. A., die over inwendige pijnen klaagden, hebben vermoe delijk kneuzingen opgeloopen, terwijl de beide overige passagiers, S. en G., over het geheele lichaam met schrammen bedekt waren. Zij konden allen na medische be handeling huiswaarts keeren. De totaal vernielde auto is door een kraanwagen van de politie weggesleept De schade aan de showroom was niet zoo groot Kindje van drie maanden gedood Veel personen gewond Zondagmorgen is op den Rijksweg Hen geloBorne ter hoogte van het café Welberg een ernstig verkeersongeval ge beurd. Een auto, bestuurd door den heer A. J. uit Almelo kwam uit de richting Borne en moest een autobus van de garage Nij- huis uit Hengelo passeeren. Waarschijnlijk hoeft de hee- J. zijn auto te gauw naar rechts gestuurd, waarbij hij de auto-bus heeft geraakt. Deze laatste hotste hierdoor tegen een boom. De passagiers van de bus werden door elkaar gesmeten, waarbij verschei dene ernstig werden gewond. Een kindje van drie maanden, dat bi] de moeder op schoot zat, werd dood naast de zitplaats van den chaulfenr gevonden. De moeder, mevrouw van der Velde uit Borne, werd zeer ernstig ge wond. De jonge vrouw is naar het zie kenhuis te Hengelo overgebracht. Ook werden de heer en mevrouw Annink uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overge bracht. Vooral de vrouw was er erg aan toe. De inzittenden van de andere auto kwa men er goed af. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. De bus werd gedeeltelijk vernield. precies heeft toegedragen. Waarschijnlijk is het aan het te vroeg ontploffen van een hoeveelheid dynamiet te wijten. Dit staat evenwel niet vast. R. is naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen overgebracht. De toestand van den man éie klaagt over hevige pijnen in het hoofd, is oogen- schijnlijk niet ernstig. De volgende boeken werden ons gezon den door de firma Meinema, Delft: Marleentje door Gicn de Koning; Het Konijntje door Jan van Groningen; Hoe Wouter aan zijn visjes kwam door Joh. Breevoort; Henk de Groot en zijn vrienden door H, Kool; Pint en zijn broertje Pat door K. v. Loon; De wijnboer van St. Victor door J. de Leeuw; De Jongens van do Z. Club S. K. door P, de Zeeuw. Deze boeken, het eerste drietal in het bij zonder voor kleinere kinderen geschreven, zijn boeken die waard zijn op de Zondag scholen uitgedeeld te worden. Onze Chris telijke onderwijzers kunnen met vrijmoe digheid de jongens en meisjes aanraden deze boeken te lezen of, indien zij op ver jaardagen elkaar iets geven, deze uitgaven in het bijzonder te gedenken. Er zijn ju weeltjes bij. Ook voor ouderen zijn ze waard gelezen te worden. Hoe menigmaal worden boeken gegeven, waarin het positief Chris telijk element ontbreekt. In menig gezin wordt een neutrale cou rant op tafel gevonden. Het Christelijk blad ontbreekt. Met z.g. neutrale boeken worden de kinderen opgevoed. Precies als de ouders handelen met de courant. En dan wordt geklaagd over afval. Is het te verwonderen? Geef de kinderen positief Christelijke boe ken te lezen. Dan mogen wij met vrijmoe digheid God aanloopen voor ons en onze kinderen. Welnu, Meinema geeft zulke lec tuur. Bovengenoemde boeken ademen het Christelijk beginsel. R. C. D. Ontploffing in een kachel Oude man gewond In een kamer-keuken van een perceel in de Atjehstraat te Groningen, bewoond door de familie R. van K„ is 's morgens een ontploffing ontstaan. Toen van K. een pan met vet van een kookkachel, die ge stookt werd met cokes, nam, zag hij plotse ling een groote vlam, die onmiddellijk ge volgd werd door een geweldige knal. De explosie was zoo hevig, dat de binnenmuur, uitkomende op een gangetje geheel naar buiten werd gedrukt en in elkaar stortte, terwijl het dak van een aangrenzende wo ning gedeeltelijk werd opgelicht Er ont stond een begin van brand, welke door den inmiddels binnengekomen zoon van Van IC spoedig kon worden gebluscht De oude man bekwam verwondingen aan het hoofd. Wonder boven wonder bekwamen enkele vogels, die in een kooi in de kamer aan wezig waren geen letsel. Do brandweer heeft verdere assistentie verleend. Een controleur van de gasfabriek, die gewaarschuwd was, kon de oorzaak van de ontploffing absoluut niet vaststellen. Ernstig mijnongeluk Ben doode, een gewonde Vrijdagavond heeft in de ondergrondsche werken van de mijn Oranje-Nassaii III, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan don 29-jarigcn houwer Sovi, een Italiaan, het leven heeft gekost, terwijl zijn metge zel, een Tsjech, Ramsab genaamd, aan het gelaat word gewond. Men weet nog niet lioe het ongeluk zich CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 22 November Armgaard f 6.8010.10, Campagners f 7.80 9.60, Bellefleurs f 1012.80, Go udre in et- ten f 10.50—12.20, Kleiperen f 7—9.60, Gieze Wildemans f 9.7011.20, Ber gamotten f 8.1010.80, Grauwzoete reinet- ten f 9.30, snijboonen f 24, spruiten f 8.60 9, tuinpeen f 0.701, witlof f 310.20, alles per 100 kilo; savoyekool f 56.70, bloemkool f 5.507.50, per 100 stuks, kroten f 1.50—2, selderij f 2.102.80 per 100 bos, Alicante f 8.2012.30, boter f 7586 per 100 pond. Eieren: kippeneieren 5859 kilo f 5.25— 5.30. idem 57 kilo f 5.155.25, idem 48 kilo f 3.30—3.40, eendeneieren f 23.20 per 100 stuks. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen,, groenten cn fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. .De handel in aardappelen blijft te Amster dam zeer flauw; de prijzen van verschUÏgó'- de soorten kunnen niet lager gaan, wanneer na het zeer slechte weder eenige koude di'- gen komen, zullen de prijzen wel weder aantrekken. De overvloed van potersoorten aan onze markt ruimt en er zal volgende week meer vraag komen, met geen hoogeren prijs. Blauwer, en Bonten gaan niet lager. Anna Pauwlowna Zand met ringvuür tegen lage prijs te verkoopen. Voor Drentsche en Overijsselsche Zand gaat de verkoop lang zaam mede. Goedkoopere soorten aardappe len blijven gevraagd. Ieder die zijn aardap pelen naar Amsterdam wil zenden kan zon der eenige kosten of verbinding inlichtingen krijgen. Heden 25 November werden de volgende prijzen gemaakt: Z. bonten f 2.302.60, dito blauwen f 2.302.60, dito eigenheimers f 1.601.80, dito blauwe eigenheimers f 2— 2.20, dito bontenstar f 22.20, dito Bevelan ders f 1.701.80, dito roodstarpoters f 1.20— 1.30, dito blauwe en bonte poters f 1.50— 1.70, alle soorten bonken f 1.601.80, Haavl. meer en IJpolder Bevelanders f 1.601.80, dito bonken f 1.601.80, Flakkeesche eigen heimers f 1.601.80, Spuische eigenheimers f 1.601.80, dito poters f 1.501.70, Anna Pouwlowna zand met ringvuur f 1.501.00, extra mooie zand zonder ring f 2, Hillegom- mer zand f 2.803.50, alles per 100 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwlandsche zand- eigenheimers f 2.903, tweede vrucht f 2.20 2.40, Bintjes f 2.202.40, diverse zandbon- ken f 2.20—2.40. AMSTERDAM, 25 Nov. Vee. Aanvoeren cn prfzen; 642 vette koeien: le kw 4750 ct; 2e lew 3845 ct; 3e kw 3036 ct alles per kg sjachtgewicht; 56 melk- en kalfkoeien; 101 vet te kalveren: le kw 5458 ct; 2e kw 48—52 ct 3e kw 4046 ©t per kg levend gewicht; 43 lucht, kalveren f37; 118 schapen en lamme ren. schapen f1618; lammeren f 11—15 allen per stuk; 467 varkens; vleeschvarkens 4748 ct; idem zwaardere 46-*-47 ct; vette varkens 4546 ct per kg islachtgewichjt; 14 paarde» f 60100 per stuk Aan het abattoir werlen heden 3 wagons geslachte runderen aangevoerd, afkomstig uit Denemarken Runderen; groote aanvoer, vlugge handel, nauwelijks prijshoudend Vette kalveren: weinig aanvoer, vlugge han del. vaste prezen Varkens; matige aanvoer, handel sleepend, prijzen lager ROTTERDAM, 25 Nov. Vee Aangevoerd ln totaal 2660 dieren, t.w. 647 vette runderen, 338 vtte kalveren, 8 nucht. kalveren, 956 schapen of lammeren, 811 varkens. Priizen per kilo: Vette koeien tot 44 c. 2a kw tot 40 c, 3e kw 2630 c, vette kalveren tot 80 c, 2e kw tot 70 c, 3e kw 5055 c„ var kens (levend gewicht) 383940 c, schapen 283438 c, lammeren 283539 c. Schapen f 10—13—16. ïijammeren f 61113 Vette koeien: aanvoer ruimer, handel traag, onveranderde prijzen. Een prima ex. ging tot 48 cent. Vtte kalveren; aanvoer iets korter, handel iets williger, hoogere prijzen. En prima ex. tot 90 cent Schapen en lammeren iets minder ter markt handel willig, iets stiver in prijs. Eenige partijtjes schapen werden voor export gekocht Varkens; aanvoer ruim, handel kalm, lagere prijzen. Eenige ex. gingen 1 c. boven de hoogste goteering. Vefte ossen niet genoteerd wegens zeer «re ringe aanvoer. ROTTERDAM. 25 Nov. Aa r d a poelen. De prijken waren: Brielsche eigenheimers f 1.60 I.90; Zeeuwsche bluawe f2—2.40- idem eigenh II.50»—1.70; idem bonte f22.40; Bevelanders f 1 60—1.90; blauwe en bonte poters f 1.201.60 eigenh poters fl1.25 ales per H.L; aardilope- len 45 ct per kg. Met redelijke aanvoer, stille vraag KORTRIJK, 23 NOVEMBER CICHOREI. Deze week was de markt alweer Plotseling voel levendiger. Een weinig vraag ui' Duilschland deed ie prjjs voor iisponlbele koopwaar tot 60 fr stijgen. Eenmaal aan den kooplust voldaan hernam Je markt haar gewo nen >eang en sloot met offerten tot 59 fr. Voor den oogst 1936 noteert men nominaal 65 fr. TIEL. 25 November. Eieren 5—5.50 Per 100 stuks. Aanvoer 10.000 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2