MANTELS JAPONNEN Heerencostuums - Jassen Courante Manufacturen Prijzen naar de tijd! OVERJASSEN J. J. NIPIUS EEN DAG GRATIS KOOPEN MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS 9.50 16.50 25.50 34.- 1815 1935 kade middelharnis' alles tegen Scherp ConcurreerencJe Prijzen r Flakkeesche Boerenbond Op 't door den Flakk. Boerenbond verzon den adres aan den Minister v. Landbouw en Visseherij .dato IS Oct. 11)35 inzake het voe ren van lichten op boerenwagens, ontvingt men d.d. 31 Oct. 1935 navolgend bericht: 's-Gravenhage, 31 Oct. 1935. Aan den lieer; Minister van Waterstaat. „Ik heb de eer Uwer Excellente hier nevens te doen toekomen een schrijven \an de Flnkkeesohe Boerenbond iarzaxe de toepassing van het gewijzigde artikel 6'! van het motor-1 en rijwielregiement, mut verzoek de behandeling daarvan te willen overnemen. Hoewel het door de Flakkee sche Boerenbond geopperd? bezwaar voor meer voertuigen zal gelden, acht ik dit voor de landbouw-oogstwagens van zoo danig belang, dat ik Uwer Excellentie meen ie mogen verzoeken Ilare bijzondere aan dacht aan deze anngellngenhidd te wijden.' De Minister van Landbouw en Visseherij, .Voor den. Minister. De Se leiaris-Gcnerual (w.g.) A. A. van Rhijn. En tenslotte kwam hei navolgend bericht in ons bezit: 's-Gravenhögc, 8 Nov. 1935. „Uw adres aan den Minister van Land bouw en Visseherij werd in mijn handen gesteld. De door U aangevoerde bezwaren zijn voor de totstandkoming van de wijziging v an het Motor- en llijw ielu glemcnt ampel overwogen. Met liet oog op de veiligheid van het verkeer bleek liet echter niet wensehelijk uitzondering te maken voor ue in Uw adres genoemde voertuigen. Ik kan ook titans tot mijn leedwezen geen aanleiding vinden um v an dit standpunt, af te wijken. De Minister van Waterstaat, De Secretaris (onderteekening) Het „Groene Kruis", Afd. Den Bommel Verslag ledenvergadering on Woensdag 13 November j.l. De voorzitter, dr. P. O o s t li o e k, opent de vergadering en heel allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. K eij zerlaPlein, li dvan liet hoofdbestuur, en Burgemeester Donkersloot. De voorzitter zegt, dat liet de bedoeling is «ie agenda zoo spoedig mogelijk af te wer ken, want hoewel liet een gewone ledenver gadering is, zal mev rouw Keijzei' straks een en ander over wijkverpleging vertellen. Wij zijn wat laat met onze ledenvergadering,doch dat komt, omdat in onze laatste bestuursver gadering besloten is nogmaals le trachten wijkverpleging in het leven te roepen. Daarna leest de secretaris de notulen dei- vorige vergadering toe, waarna zij v oor ken nisgeving worden aangenomen. Inmiddels komt het bestuur van de afdee ling SUid aan 't Haringvliet ter vergadering en wordt hartelijk welkom gehceten. De voorzitter v raagt aan de heeren Arens man en Goemaat, of die genegen zijn de re kening van den penningm., die afwezig is, even na tu zien, dan kan, om tijd te winnen, do agenda verder afgewerkt worden, Intussehen brengt de secretaris zijn jaar verslag uit. Aan de orde is dan de verkie zing van twee bestuursleden, wegens het pe riodiek aftreden van de heeren Mast en Meu- lendijk. De beide aftredende leden worden hij acclamatie herkozen. Daarna houdt mevrouw Keijzer la Plein ©en boeiende lezing over wijkverpleging, Zal Wijkverpleging in het leven worden geroepen? Spreekster begint met te zeggen, dat zij het gel ut; lei g vindt, dat zij in staat gesteld wordt een steentje te mogen bijdragen in liet belang van de volkshygiëne. In ge dachten gaat zij veertien dagen terug, toon zij te Lange Ruige Weide was, ter gelegen heid van liet 35-jarig bestaan van de af dee ling aldaar. Lange Ruige Weide was de eerste Groene Kruis veireenig'iTig, gesticht d:oor wijlen ür. Poolman. In liet kort behandelt spr. eerst de betee- kenis van de wijkverpleging voor liet gezin. Op het gebied van tile verpleging is de zuster ni»t te vervangen, ook niet trooi een dokter, welk een bekwaam medicus hij ook mag zijn. Met cendge voorbeelden toont zij aan, dat bij een langdurige ver pleging liet van onschatbare waarde is, dat deze thuis kan geschieden en niet behoeft plaats te hebben in een ziekenhuis. Het huiselijk leven wordt daardoor ten zeerste bevorderd. Ook diaconie en gemeentebe stuur hebben er ifnancieel groote voordee- Jen van. Vervolgens wijst Spr. op de tuberculose bestrijding. Zij vindt de wijkverpleging van het allergrootste belang bij de bestrijding dier ziekte. Er wordt in vele gevallen te weinig gelet op het gevaar van besmetting Dat van overheidswege ook de volle aan dacht gevestigd is op de bestrijding dier gevreesde ziekte, wordt beuezen doordat het Rijk subsidie verstrekt voor de bestrij ding der T.B.C. en doordat de Provincie finaincieele hulp verleent voor de aanschaf fing en het onderhoud dier liglenten. De zuster kan ook in vele gevallen vooilicli ting geven bij de luiisnoudlalijke zorgen, bij koken e.d. In de derde plaats wijst Spr. op de ver zorging der kraamvrouwen. Spr. ijvert reeds 25 jaar lang voor wijkverpleging en wat zij in dien tijd beeft medegemaakt bij de verzorging van kraamvrouwen, dat is bijna niet le zieggen. Met voorbeelden uit de practijk, toont zij aan, dat het hiermee soms droevig gesteld is. Zoo zijn ensele vrouwen er t.rotsoh op dat zij eenige dagen na haar bevalling reeds haar gewone werk zaamliedon verrichten. Maar als dén later blijkt dat zij op 50-jaiugen leeftijd' steeds sukkelen en blijven sukkelen, dan is dat ook geen wonder. Hier geldt in sterke mate dat voorkomen beter is aan genezen. In de ie plaats behandelt Spr. de con- sultafciebur -aux voor zuigelingen. Dez* zijn toegankelijk voor alle moeders met. haar zuigelingen. Daar wondt de grootste aan dacht aan de kinderen besteed. Waar geen consultatiebureau gevestigd is, komt mien er niet toe met het kind voor een kleinig heid naar den dokter te gaan. Aan schijn baar gezonde kinderen wordt niet de min ste aandacht geschonken. Spr. denikt bijv. aan ruggegraatverkromming. Op het eer ste gezicht is daarvan niets te bespeuren op het consultatiebureau wordt diit echter ondekt en worden de middelen aangegeven ter genezing. Ingeval er geen consultatie bureau is, kan de wijkverpleegster vneil nuttig werk doen. Met klam betoogt Spr. dat het. onze zede lijke plicht is, liet opgroeiend geslacht zoo krachtig mogelijk te maken. Aan het eind van haar lezing gekomen zijnde, zegt Spr., dat zij hoopt, d'at binnen kort wijkverpleging te don Bommel en te Stad aan 't Haringvliet tot staaiid zal ko men. Mochten er nog personen zijn, die nog nadere inlichtingen wenschen, dan wil ze dlie gaarne geven. Naor aanleiding van de lezing worden ver schillende vragen gesteld. D's. Polliuijs vraagt hoeveel inwoners Lan ge Buige Weie heeft en hoeveel subsidie voor de wijkverpleging gegeven wordt, Spreek ster antwoordt, dat Lange lluige Weide slechts 2000 zielen telt. Het Rijk betaalt als subsidie 2/9 van liet salaris der wijkverpleegster, de provinciale vereenigiug tot bestrijding van de T.B.C. geeft voor de eerste tien gezinnen, die door de wijkverpleegster bezocht worden 8.—, voor elk der volgende vijftien gezinnen f 3, tic Provincie betaalt 30 pet. in ie kosten van ligtenten; het hoofdbestuur ucl Zuid-Ho' iiuidsche v.ereeniging „Het Groens K<uis" het eerste jaar 400—, liet tweede jaar 320,—, liet derde jaar 240,subsidie en geeft daar na niets meer. Vervolgens vraagt de lieer Polliuijs hoe groot spreekster de totale kosten raamt. Me vrouw Keijzer zegt, dat 1200,— a 1300,— in de tegenwoordige tijd wel genoeg zal zijn. maar liet moet ook weer niet te weinig zijn. Hiermee is de heer Pollé het volkomen eens, want de beste krachten gaan dan naar do best gesalarieerde plaatsen. Voor dit bedrag is in ieder geval een volledig gediplomeerde zuster te verkrijgen. De heer Verheul vraagt, nu er gezinspeeld wordt op samenwerking, of spreekster meer voorbeelden kent. dat er een zuster is voor twee plaatsen. Dit wordt bevestigend heanr woord. Vervolgens vraagt burgs-ineester Don kersloot het woord. Spr. meent, dat hij als voorzitter van de al- deeling Ooltgensplaat wel spreken mag van een ongeveer 25-jarige ervaring. Hij juicht 't ten zeerste toe, dat deze avond de wijkver pleging ter sprake komt. Hij acht de wijkver pleging van liet allergrootste belang en nis wans voorstander zou hij ten zeerste toe juichen, als ook hier een wijkverpleegster werd benoemd. De waarde \un wijkverpleging is niet te schatten. In Ooltgensplaat heeft de zust°r 1050,salaris met vrij wonen. Daarvan ontvangt Ooltgensplaat terug 550— sub sidie van de gemeente en 30,\an de ver eeniging tot bestrijding van de t.b.c. De minimum-contributie bedraagt f 2, Men mag natuurlijk meer betalen, hetgeen door de meer gegoeden dan ook wordt ge daan Voor de armen is een bijzondere rege ling getroffen. Hij meent, dat de financiën geen bezwaar kunnen opleveren, om tot aan stelling van een zuster te kunnen overgaan. Is de zuster er eenmaal, dan verzeker ik L', aldus spr., dat ze nooit meer weg gaat. Mis schien komt het wel eenmaal zoover, dat ei zoowel le Den Bommel als te Stad aan 't Haringvliet een wijkverpleegster is. Dat zou een ideale toestand zijn. Ds. Polliuijs zegt, dat hij met genoegen ge luisterd heeft. Ilij kent evenwel zijn Stadtc naars te goed en meent, dat de financiën wel degelijk een bezwaar zullen vormen. Wij wil len wel, zeg spr., doch hij meent dat Den Bommel er financieel beter voorslaat dan Stad aan 't Haringvliet. De heer Verheul iniorriieert naar hef aan tal leden in Stad aa n't Haringvliet. Dit bedraagt ongeveer 150. In Den Bommel 2ll. De heer Pollé wil een vaste grondslag vast stellen en zien of op die vastgestelde basis .samenwerking mogelijk is. Hij heeft in 't ruw een berekening gemaakt, van de onkosten, welke dan verdeeld zouden kunnen worden in ve. houding van S 5. Bij een bedrag ac| 1300,zou Den Bommel voor S00,moe- i.-ii zmari. en Stad aan aan 't Haringvliet voor 500, de subsidies al of niet in minde ring gebracht Wij weten dan, waar we voor moeten zorgen. De voorzitter vraagt of de leden van Den Bommel ook eens hun' meehing willen zeg gen. Alleen de heer Goemaat merkt op, dat de financiën z.i. geen bezwaar kunnen zijn liet bestuur van de afdeeling Stad aan t Haringvliet kan geen enkele toezegging doen, omdat liet geen machtiging heeft van de ledenvergadering. Het bestuur noodigt Mevrouw Keijzer-la Plein en Burgemeester Donkersloot uit om ook op Stad aan t Haringvliet eens over de wijkverpleging fe komen spreken, welke ui'.noodigingen gaar ne worden aangenomen. Dr. van der Plassclic hoopt, dat het ge sprokene van dezen avond in de plaatse lijke pers weergegeven zal worden, opdat het publiek dan zoo goed mogelijk inge licht zal zijn. De Voorzitter vraagt, of het bestuur gemachtigd wordt, om nieile te werken. Dit wordt met algemecne stemmen goed gevonden. Daarna sluiting. Avondcursus voor Vakonderwijs te Oude-Tonge J.l Vrijdagavond werd fci de Oude School oen bijeenkomst gehouden, teneinde tr geraken tot oprichting van oen cursus voor vakonderwijs. Burgemeester V o o y s nad de leiding. Namens de voorloopige commis sie heette hij allen wolkam. Toen Spr. de plannen voor dezen avondcursus werden kenbaar gemaakt, had hij spontaan mede werking verzekerd, om-dat hier doo-r parti culieren het initiatief was genomen. Ecu vakcursus ontwikkelt oen vak. Over het algemeen is van liet lager onderwijs veel teloor gegaan na het verlaten der school. Parallel is één lijn te trekken bij het vak onderwijs. Onze voorouders leerden hun ambacht zonder ambachtsschool, thans wordt gcëischt dot men uiterst bekwaam is in zijn vak. Spr. openclia dezen avond met de iioop uit te spreken dat resultaten mogen worden bereikt. De lieer F. Osseweijer deelde mc-Je, dat het doel van de cursus zal zijn verede ling van lust vak, zoowel voor smid, tim merman, schilder, metselaar, etaleur, enz., enz. Het is een vereischte voor ieder ara- baohtsman., dat hij in zijn vak van a tot z is ingelicht, waaraan doze cursus ook wil medewerken, Iliorna sprak de toekomstig leeraar aan dezen cursus, de heer Van Tilburg. Op hem rustte de taak van technische vo r- lichting. Een goed vakman heeft theorie moodig, ciaar die theorie gaat vóór de prac tijk. Spr. wilde niet alle vakken behande len, doch slechts één richtlijn volgen. Ieder vakman moeit kimmen teekenen en heeft daarbij nooddg de theorie va:n het tee-keneu; voorts moet hij kennén aimbaehtsrekenen, projectie, projectieleer, enz., emz. De pro jectieleer werd uitvoerig besproken. Ook herhaling van het L.O. is Verei-sdht. Mot medewerking van onderwijzer Vermeulen wilde Spr. een aanpassiiigsmethode volgen Daarna voerde de toekomstig onderwij zer voor herhailmg L.Ö., d'e heer Vermeu len, liet woord. Meer lil details wilde Spr. onderwijzen in: renteberekening, metriek stelsel, berekeningen over de drie leuke woordjes bruto, tarra en netto; berekenin gen Soortelijk Gewicht; omtrek-, opper vlakte- en inhoudsberokeniing, enz. Ilij toon de met voorbeelden aan, dat velen het ge leerde oj: de lagere school zijn vergeten. Ieder zilat het nut van deze cursus we! in, maar de opvoedkundige waarde? Geldt een ontwikkeld man niet voor twee? Men moet niet op één punt in het leven blijven staan. De ontwikkeling van den geest brengt een miensoji er soms toe, een beter rnensch te worden. Ontwikkeling is goed als het wordt opgevat als een gezonde herseiiaport. Enkele aanwezigen stelden vragen-, welke PIJN IN DE RUG EN STIJFHEID. Verdwenen er, voor goed. Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kru schen Salts gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiënt niet liet volste recht ver klaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in liet laagste deel van mijn rug. Ik pro) beerde alle. mogelijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijn leencii te lang in dezelfde houding hieven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dut het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon bespeuren; Tenslotte raadde een vriend mij aan liet eens met Kruschen Salts te probeeren. Tot mijn groote verrassing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heli ik nu regelmatig Krusclien Salts genomen; ik ben nu volko men vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de „kleine dagelijksclic dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik bén nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik hen U inderdaad zeer dankbaai voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel.. Steeds zal ik aau mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heelt." A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijfheid, welke laatste maar al te dikwijls een voor bode van rheuniatiek is, vinden bijifa altijd hun oorzaak in opgehoopte afvalstoffen en een daardoor voorkomen van overtollig urinezuur in liet bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lexer, nieren en ingewanden aansporen tot krachtiger werking, waardoor de giftige afvalstoffen volkomen worden verwijderd! De pijnen nemen af, terwijl tegelijkertijd de algemeene gezondheidstoestand enorm ver betert. Zoo zult ge door regelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuniatiek, maar ge zult U ook frisscher, krachtiger en energieker Voelen. Kruschen Salts -- stralende gezondheid voor één rent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar liij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rownti-ee Handels Maatschappij, Amster dam voorkomt. (Adv.) door den burgemeester en den heer Van Tilburg uerden beantwoord. Enkelen ga ven zioii hierna op als cursist. Burgemeester Vooys sloot daarna de bij eenkomst en hoopte dat die besprekingen er toe mochten Luien, dat over eenigen tijd een bloeiende cursus zal zijn ontslaan Nader vernemen wij nog, dat cursisten zich tot en met 23 November hij het Bestuur kunnen opgeven. Nadien is deel name uitgesloten. SOMMMELSDIJK. Tegen een inwoner de zer gemeente is door den gemeente-veld wachter proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week Zater dag de volgende personen als werkloos en Werkzoekend ingeschreven: 98 landarbei ders, 0 havenarbeiders, 8 metselaars, S tim merlieden, 2 opperlieden, 3 schilders, 4 tos- werklieden, 3 landbouwknechts, 2 smeden, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur, 1 typo graaf,, 2 stoffeerders, 1 pakhuisknecht en 1 koopman. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 114 personen werkloos. Bij den gemeente-veldwachter dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden 'kindermuts. Bij de alleenwonende 81-jarige wed. A. I. H. brak een begin va nbrand uit, doordat een pelroleumtqestel vlam vatte. Gelukkig bemerkten eenige omwonende personen het ongeval en wisten het vuur, dat al aardig om zich heen greep, niet emmers water (e blusschen en zoodoende erger te voorkomen. Tegen een inwoner uit deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement. Woensdag 27 November a.s.. des namid dags 3.30 uur, zal er in hotel Spee alhier vergadering worden gehouden van de onder- afdeeling „Goeree en Overflakkee" van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De agenda is als volgt samengesteld: werkloo- zenzorg, financieele verhouding, positie'ge- meentepersoneel. De heeren IC. de Boer, secretaris van de afdeeling Zuid-Holland, en Mr. P. A. G. Ubbink, bondsdirecteur, ho pen over genoemde onderwerpen te spreken. De prijs der landbouwproducten is in deze gemeente als volgt: aardappelen f 1.40 1.50, poters f 0.70, uien f 1.30 en paarde- peen f 0.60 per H.L. Door het orgaan voor de werkloozen- zorg dezer gemeente is een werklooze voor oifbepaalden tijd van steun uitgesloten we gens openbare dronkenschap. MlDDELHARNIS. Donderdag 28 Nov. a s. hoopt de Geref. Meisjesvereeniging „Onder zoekt de Schriften" te Middelharnis haar 14de jaarvergadering te houden in het gé- bouw „Rehoboth". Aanvang half acht. In de Ned. Herv. Kerk zijn aan de beurt van aftreding als ouderling de heer A- Troost, als diaken de heer M. Blok, als kerk voogd de heer P. v. d. Sluis en als notabe len de heeren A. Beversluis en Jac. Koote. Donderdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente de meisjesvereen .„Dorcas" haar vierde jaarvergadering houden, onder leiding van Ds. de Blois te Dirksland. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden 600 H.L. aard appelen en 400 H.L. poters. Vanaf het Ha venhoofd is een boot vertrokken naar Enge land met 800 balen ajuin. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 12 werk- loozen ingeschreven. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de jaarlijksche collecte ten bate van noodlij dende kerken en personen worden gehou den. De collecte tijdens den dankdag voor het gewas in deze kerk heeft opgebracht f 434.90. Bij de reorganisatie van de brandweer zijn een groot aantal personen eervol ont slagen. Slechts een 20-tal personen is in dienst gehouden, hetgeen wel voldoende zal zijn. In de polders Nieuwe Stad en Lieve Vrouwepolder zal op Maandag 2 December a.s. schouw worden gedreven. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 63 werkloozen ingeschre ven. - Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2148 H.L. aardap pelen en 1104 H.L. uien. Tegen H. W. te Achthuizen is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt we gens baldadigheid. Op het terrein van het Tramstation te Achthuizen sloegen de paarden van den landbouwer A. J. de W. op hol. De paarden wisten zich van de wagen los te maken en holden langs de tramrails tot aan het sta tion den Bommel, waar zij gegrepen konden worden. In deze gemeente is een comité opge richt, bestaande uit de dames: mevrouw Oosthoek, voorzitster; mevrouw Lemkes, mevrouw Meulendijk, mevrouw Mijs, me vrouw van Rossum en mevrouw Verheul Zij stellen zich ten doel gelden te verzame len voor de benoeming van een wijkver pleegster. Daartoe zal in Januari van het volgend jaar een bazar worden gehouden. Een veertigtal dames hebben op de Dinsdag jj. gehouden vergadering reeds hun mede werking toegezegd. De uitslag van de j.l. Woensdag gehou den schietwedstrijd van de Bijz. Vrijwillige Landstorm alhier, luidt als volgt: J. Hokke 45 p:, P. Saarloos 44 p., L. Koppenaal 47 p.. L. Melissant 47 p., Adr. Bakker 40 p., Wt. Bakelaar 45 p., J. Boelhouwers 47 p.. Joh- Kievit 44 p., C. J. Geluk 48 p., L. H. Floorijp 45 p., A. v. d. Welle 49 p., A. Verkerke 41 p., P. Bakelaar Pz. 47 p., J. Holleman 47 p.. W. de Boed 41 p. en P. Nagtegaal 48 p. De overige schutters behaalden minder dan 40 punten. De collecte bij de dankstond voor het gewas, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f 254. OOLTGENSPLAAT. Aan de firma Mos selman en Korteweg alhier werd opgedragen het maken van liet betongeraamte en don verderen houw van het eerste gedeelte van het nieuwe Hoofdbureau van Politie te Rot terdam voor de som van f 203.096. Dit is reeds de derde belangrijke opdracht die deze firma dit jaar van de gemeente Rotterdam kreeg. Alhier is opgericht een Herv. Mannen- vereen. Schuld en Belijdenis". Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Klein, voorzit ter, Ds. J. D. Kleijne, 2e voorzitter, A. Kreeft secretaris, P. van Splunder, penningmeester, G. H. L. de Bruin. De oogstcollecte in de Geref. Kerk heeft opgebracht f 788. Tot notabelen in de Herv. Kerk zijn herkozen de heeren A. Neels, K. van Ree Jz. en T. Wielaard. Wegens het vervullen van een spreek beurt in de Geref. Kerk van Hillegersberg door Ds. Reenders, zal Zondag D.V. alhier lèesdienst worden gehouden. Tegen P. V. is proces-verbaal opge maakt wegens bedreiging. Woensdag had een ernstige aanrijding plaats tusschen den wielrijder J. v. d. W. en de chauffeur J. v. P. Eerstgenoemde kwam zoodanig met de auto in aanraking dat hij 's nachts per ziekenauto naar het ziekenhuis té Dirksland vervoerd moest worden. Tot stoker aan de gasfabriek te Oude Tonge- is aangesteld onze dorpsgenoot H. 'Holleihan. Op 27, 28 en 29 Nov. wordt een bazar gehouden in de openb. school, ten bate der drie zangvereenigingen. Het buizennet van de gasfabriek wordt uitgebreid tot het eind van het Boomgaard pad; circa 20 woningen zullen aangesloten worden. OUDE TONGE. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat goedkoope margarine op bon no. 28 verkrijgbaar is bij den winkelier H. Oomens. Kaai, alhier. A.s. Vrijdag hopen de heer J. E. Buijs zijn gouden- en de heer Adr. Pollemans zijn zilveren jubileum te vieren als lid van het R.K. zangkoor ,.St. Cecilia", alhier. De prijzen der veldvruchten bedragen thans: aardappelen f 1.50. bonken f 1.35, goedgekeurde poters B f 1.401.50, idem C f 1.15, ongekeurde poters f 0.50, uien f 1.25, drielingen f 0.32H, pickles f 0.65, koepeen f 0.75. Mej. N. Hartman is benoemd tot ver pleegster aan de stichting „Zon en Schild" te Amersfoort. - Mej. wed. R. AkkermansWeterings, onderwijzeres aan de parochiale r.k. lag. school alhier, is iri gelijke betrekking be noemd te De Lier. A.s. Woensdag des voorm. 10 tot des nam. 1 uur zal in de vergaderzaal de stem ming plaats hebben ter verkiezing van ver tegenwoordigers van het Kleinbedrijf bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht. De heer D. Verweij alhier is gekozen als voorzitter van den centralen ouderraad voor Goeree en Overflakkee. NIEUWE TONGE. De beroepen herder en leeraar Ds. E. Schimmel te Ameide en Tien hoven, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem .alhier bedankt. Tegen een persoon uit Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding Motor- en Rijwielwet. Van den heer C. T. werd uit het land een klamp stroo ontvreemd. Tot heden heeft men van den dader geen spoor ontdekt. Naar men ons mededeelt is door de in gezetenen bij B. en W. een verzoek inge diend tot verbetering van de verkeersrege ling des avonds op de z.g. Hoogte, aangezien het daar onmogelijk is te passeeren. - Aan het Tramstation alhier zijn gedu rende de bietencampagne 3.200.000 K.G. sui kerbieten vervoerd. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: aardappelen f 1.50, uien f 1.25, peen f 0.70 per H.L. De j.l. Dinsdag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte tijdens den dankstond voor het gewas heeft opgebracht de som van f 208.92. DIRKSLAND. Het distributievleesch in blik en het gehakt in blik is tot en met vol gende week Donderdag op de bonnen ver krijgbaar bij den slager P. Zoeteman aan de Voorstraat. In verband met het 25-jarig bestaan van de Coöp. Boerenleenbank alhier is te gen Maandag 25 November a.s. door het be stuur een buitengewone algemeene leden vergadering belegd. Voor de deelneming aan den cursus voor zuigelingenverpleging vanwege het Groene Kruis hebben zich tot nog toe slechts 8 deeneemsters aangemeld. Zij die den cur sus wenschen te volgen kunnen zich alsnog opgeven bij den heer A. Knops. Zaterdagmiddag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier zitting worden gehouden tot het innen van de zitplaatsengelden. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 189 ton tarwe, 1000 balen peen, 1500 balen uien, 3000 H.L. aardappe len, 600 H.L. poters en 289000 K.G. witlof- wortelen. Onze zijn beter en chiquer dan ooit en U weet wat dat betekent als Hollenkamp 't zegt! De stoffen vond U tot nu toe uitsluitend in de duurdere kwaliteiten; de coupe is de tolk van onze moderne tijd. EN HOGER HOOGSW 327-335 MELISSANT. Dinsdagmorgen had op den hoek Voorstraat-Dorpsplein een autobotsing plaats. Een luxe auto, komende van den Ach terweg, werd aangereden door een luxe auto welke de Voorstraat afkwam. Aan beide auto's werd schade toegebracht, doch per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. Door de muziekvereen. „Tot Nut en Ge noegen" wordt waarschijnlijk een festival uitgeschreven cp 2e Pinksterdag 1936. HERRINGEN. Gedeurende het tijdvak 26 Nov.5 Dec. mogen de winkeliers hun za ken open houden tot 10 uur des avonds. Door de suikerfabriek „Roosendaal" zal ais voorschot op de in October geleverde bie ten worden uitbetaald f 8 per 1000 K.G. Op Vrijdag 29 Nov. zal ter gem.-secre- tarie gelegenheid bestaan om de verschul digde polderlasten van de polders Oud-Her- kingen en St. Elizabeth aan de secretaris van die polders, die aldaar des voorm. zitting hoopt is fccuden, ie voldoen. Voor de uien besteedt men hier momen teel f 1.25 per H.L., voor wat betreft de prijs der groote drielingen en picklers Vi van die prijs. Vele partijen en partijtjes zijn de laatste weken in handen van exporteurs over gegaan. DENK OM DE VIERING VAN ONS JUBILEUM Bij de gehouden inschrijving voor een perceel tuingrond groot 200 roeden, van het Burgerlijk Armbestuur, was uit 13 inschrij vingen de heer D. Struijk hoogste voor f 0.32Ji£ per roede. Vorige week werden uit de haven al hier vervoerd 60800 K.G. suikerbieten. Aan gevoerd werd 115000 K.G. pulp. Onder de kinderen blijft de mazelen- ziekte nog steeds heerschen en wel dermate dat deze week op de bewaarschool slechts 10 leerlingen present waren van de 49. De bur gemeester heeft last gegeven de school voor- loopig voor een week te sluiten. Een inwoner uit een naburige gemeen te kwam deze week door de gladheid der straten, alhier zoodanig met zijn rijwiel te vallen, dat hij bloedend verwond werd. Bij familie heeft hij zich laten verbinden, waar na hij huiswaarts keerde. J.l. Zondagavond nam Ds. de Blois als consulent der Geréf. Gem. alhier afscheid, wegens vertrek naar Gouda. De scheidende leeraar bepaalde zijn gehoor bij 1 Petrus 2 24. Na het einde der prediking heeft Ds. de Blois tenslotte iedereen dank gezegd, waar na ouderling Drooger den scheidende nog toesprak en de gemeente verzocht hem toe te zingen Ps. 20 2. Het kerkgebouw was, on danks het zeer slechte weder, meer dan vol. Ds. de Blois heeft in den tijd dat hij op ons eiland vertoefde, voor de Geref. Gem. alhier 85 maal het Woord mogen bedienen. De jaarlijksche dankstond voor het ge was is zoowel in de Herv. Kerk als in die der Geref. Gem. bepaald op D.V. 4 Dee. a.s. Door de afd. Herkingen van den Ncd. Chr. Land. arb. bond is tot den Raad dezer gemeente het verzoek gericht om de kolen- toeslag van f 0.75 te brengen op f 1. Gedurende de bietencampagne 1935 werden in totaal op de fail-bank van de land- bouwvereen. „De Eendracht" alhier gewogen ruim 5000.000 K.G. suikerbieten. De polderlasten van den polder Oud- Herkingen zijn vastgesteld op f 8 per H.A, GOEDEREEDE. Donderdag werd wederom een lading van 30 ton Brussels witlof ver voerd, met bestemming Vinkeveen. Dit is de laatste lading voor dit seizoen. Dinsdag werden aan de ciehorei-dro- gerij de laatste wortelen aangevoerd. Er werd in dezen herfst ongeveer 1400 ton gedroogd. Het aanbrengen van suikerbieten aan de kaden is afgeloopen. Op beide weegbrug gen werd pl.m. 5.000.000 kilo gewogen, wat weinig verschil uitmaakt met het vorig jaar. Prijzen der veldvruchten: juin door el kaar f 1.20 per 60 kilo, aardappelen: blauwe f 2 en eigenheimers f 1.20 per 70 kilo, sjalot ten 2]A ct. per kilo. OUDDORP. Naar wij vernemen zijn de af geloopen week ruim 16000 balen uien van dit eiland vervoerd. Alleen des Vrijdags zullen thans eieren geveild worden op de veiling te Middel harnis. Op de beurs werd voor de uien be steed f 1.20, blauwe aardappelen f 2. eigen heimers f 1.20. Handel slap. De werkman R. Akershoek, die op de bietenkade aan de Kil werkzaam was, had het ongeluk zijn hand te verwonden en een beentje daarin te breken. De vorige week werd hier een lading witlof vervoerd met bestemming Vinkeveen. Toen deze lading aldaar gelost werd, kwam er een verlovingsring te voorschijn. Van wie kan die zijn De laatste suikerbieten zijn aan de ha ven gebracht. Er wordt op schepen gewacht voor het vervoeren. De werkzaamheden in de cichoreifa- briek „de Eendracht" zijn deze week geëin digd. Vroeger duurde het maanden en nu enkele weken. Een gevolg van de lage prij zen. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 66 werkloozen ingeschreven. Bij de bijz. school is de avondschool begonnen. Zij die nog deel wenschen te ne men kunnen zich bij het hoofd der school aanmelden. Onder de gevonden voorwerpen behoo- ren drie nieuwe bezems. Inlichtingen bij C. de Mooij. BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Geboren: Xzaak, z. v. Maarten Born en Gerritje Jannetje Ver- olme; Catharina, d. v. Leendert Breen en Krijntje Bruggeman. Ondertrouwd: Dimmes Abraham Doornhein, 27 j. en Marina Pieternella de Bruin, 22 j.; Christoffel Hendrik Dijkman, 26 j„ te Dirksland, en Josina Elizabeth Han son, 21 j., alhier. Gehuwd: Adriaan Krijger, 22 j„ te Mid delharnis en Klaartje van Antwerken, 23 j„ alhier. DEN BOMMEL. Ondertrouwd: H. A, van Noord, 22 j. ,te Rotterdam en M. W. v. d. Mast, 21 j„ alhier; Jacob van Es, 22 j., te Ooltgensplaat, en Cornelia du Prée, 21 j„ alhier; Jacob Kreeft, 22 j., te Ooltgensplaat en Saartje Donkersloot, 21 j., alhier. Overleden: Jacob Kamerling, 69 jaar,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2