DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD BIJEEN MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 KERK EN SCHOOL LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWCRISIS- BELEID VINDT INSTEMMING BUITENLAND DE ONLUSTEN IN EGYPTE NED. HERV. KERK Drietal: Te Blankenham, J. L. Springer, cand. te Leiden; J. C. Kleinman, cand. te Am- Sterdam, en G. W. B. A. Thoden van Velzen, rand. te Oegsgeest. Beroepen: Te Enschedé H. P. v. d. Broek ïe Drachten. Te Miadelharnis, W. L. Mulder te Hoevelaken. Te Surhuizum, J. Ju- kema te Yriozenveen. '1'e Barneveld K. v. d. Borg te Amersfoort. Te Muidenberg, W. Wiliemse, cand. te Driebergen. I! Aangenomen: Naar Blija (Fr.), Kr. Jtrijd, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Aalburg en Heesbeen, t. H. Koster te Montfoort, Voor Nieuwe fonge E. Schimmel te Ameide. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Groningen: (vac.-J. J. Wiedema), W. H. van der Vegt te Goes; vac.-wijlen J. Gispen) J. Wijmenga te Sche veningen. Aangenomen: Naar Twijzelerheide, cand. W. B. de Brave te Zwolle. CHR, GEREF. KERK Tweetal: Te Sassenheim: J. Drenth te Broek op Langendijk en W. Heerma te Aalsmeer. Beroepen: Te Noordeloos, M. Holtrop te Hilversum. BAPT. GEM. Aangenomen: Naar Hoorn, K. Bron- gers, cand. aldaar. AFSCHEID DS. A. DE BLOIS Zondag 8 December hoopt Ds. A. de Blois, predikant der Gerei. Gem. te Dirksland afscheid van zijn gemeente te nemen. Donderdag 12 December zal hij bevestigd worden te Gouda door Ds. W. C. Lamain van Rotterdam-Zuid en 's Zondags d.a.v. hoopt Ds. de Blois zijn intrede aldaar te doen. DE AFSCHEIDING OP ZUID-BEVERLAND Het feit der Afscheiding op Zuid-Beverland zal eerst in 1936 worden herdacht. De kerken op Zuid-Beverland zullen gezamelijk een Ge denkboek uitgeven onder den titel: „De Af scheiding' in het land van Ter Goes". Ds. C. GOOTE Zondag 1 Dec. hoopt Ds. C. Goote, em. predikant van de Geref. Kerk van Oud- Beijeriand en wonende te Voorburg, zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. Goote is in 1860 te Middelburg geboren en diende ook de gemeente van Zuid-Beijer- land. In Oud-Beijerland kwam hij in 1900 en in 1931 ontving hij emeritaat. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN Overdracht van het Rectoraat De overdracht van het Rectoraat van Prof. Dr. S. Greijdanus aan Prof. Dr. K. Schilder zal plaats hebben D.V. Dinsdag 3 December a.s. in de Groote Aula der Theol. School. BEZWAREN TEGEN DE „EENIGE GEZANtGEN". Een advies aan de Gen. Synode. Door den Geref. Vriendenkring is rondge zonden aan de bezwaarden tegen de ingevoer de „Eenige Gezangen", achter den Psalm bundel een lijst ter verzameling van handtee- keningen, ten einde aan de Gen. Synode van Amsterdam-1936 te verzoeken het besluit der Synode van Middelburg 1933 in te trekken. He1; verzoek is voorzien van acht beweeg redenen. GEREF. MANNENWERKEN. Te Stellendam is een Mannenvereen opgericht met aanvankelijk 15 leden. Doel en grondslag is om de Gereformeerde beginselen te bestudeeren. Zij staat onder voorzitter schap van Ds. H. de Valk. Geref. predikbnt aldaar. EED. BIJBELGENOOTSCHAP In het ons toegezonden jaarverslag-1934 van het Ned. Bü' mootschao. waarin por fretten van don overLden voorzitter Jhr. H. L. Quarles van Ufforcl en den afgetreden secretaris, de lieer L. J. van Wijk, lezen we terzake van de nieuwe Bijbelvertaling dat thans het Nieuwe owmient in eerste in stantie bwerkt ■>*-*" -«« tnt en met Hebreen. Als proeve der nieuwe vertaling zagen Mattheüs en Romeinen en Johannes en 1 Corinthe het licht. De arbeid der Commissie voor het Oude Testament is in vollen -ang; een paar bijbel hoeken, door do twee hoofdvertalers voor die hoekon aangewezen, bewerkt, kwamen gereed en een aanvankelijke vertaling is door hen ingezonden. Uitgaven fn voc-bereióing in de vol geilde talen: S.°" Evangelie Johan nes (Dr. K. G. F. rteller)Mongondousch: Oud-Testamentische gedeelten (zendeling W. Dui.ncbier)Balin -sch: Evangelie Jo hannes (DermoarM'- Toba-Bataksch: Van de Ilulst's Kinderbijbel (zendeling D. Rijkhoek). In 1034 zijn totaal 122.47S Bijbels afgele verd; in N'cd.-Indië 31.184 Bijbels, Nederlandsche Melkbond Te Eindhoven har' de oprichting plaats van een vereeniging van Melkveehouders- Melkverkoopers, genaamd Nederlandsche Melkbond. De omvangrijke en zeer drukkende crisis maatregelen deden hoe langer hoe meer de behoefte aan dergelijke vereeniging gevoelen en het was dan ook geen wonder, dat op genoemde vergadering talrijke afgevaardig den uit geheel Noord-Brabant aanwezig wa ren om mede te werken aan de stichting van bovengenoemden bond. De ,.a ernstige voorbereiding ontworpen concent-siatuten en -huishoudelijk regle ment, werden na eenige onbeteekenende wijzigingen definitief vastgesteld, waarop do kerkelijke en koninklijke goedkeuring zal Worden aan evraagd. De een'»:"- stelt zich ten doel do be hartiging der belang-y van de melkveehou ders in Nederland, die betrokkc- zijn bij den verkoop -an consumptiemelk en alles wat in den ruimsten zin des woords daartoe kan worden gerekend, terwijl zij tracht dit boel te bereiken o.a. door het bevorderen van maatregelen in hot belang van den melk handel het voeren van besprekingen met of het zenden van adressen aan de Overheid volksvertegenwoordiging of andere vertegen woordigende lichamen of personen en het uitgeven van een eigen orgaan. Secretaris C». v. d. Linden, Vlakhovenscheweg 3, Eind hoven. TWEEDE KAMER OVER LANDBOUW EN .VISSCHERIJ Op verlaging van de kosten van levensonderhoud aangedrongen Blijkens liet Voorloopig Verslag over de begrooting van liet Departement van Lamriibouw en Visscherij nas men dn de afdeelingen van cte Tweede Kamer algemeen van oordeel, dat stoun aan den landbouw in den ruim sten zin vam het woord nog steeds noodzakelijk is en ook in den eersten tijd zeker niet gemi^kan worden. H°t gevoerde crisisbeleid vond dan ook in hoofdzaak instemming. Sommige leden vroegen zich ecliter af, of ons volk den last van do land- bouvv-crisdsmaatrogolen, zal kunnen blijven dragen. liet is van het aller grootste belang de kosten van het le vensonderhoud te doen dalen on deze daling wordt eohtiar door de steun maatregelen tegen gehouden. Ver scheidene leden drongen er op aan, voor de werkloozen in ruimere mate dan thans reeds gesohiedt, de nood zakelijkste levemsJj.ilioeften togen la- geren dan den algemeen gelden den prijs beschikbaar te stellen. Tegen do tot nu toe gevolgde wijze van uitvoering der crisismaatregelen, verklaar den vele leden ernstige bezwaren te hebben. Zij achtten die te veel gecentraliseerd en veel te ambtelijk. II.i. moet aan de organi saties der bij den steun betrokkenen een aanmerkelijk grooter aandeel in do uitvoe ring worden opgedragen. Verscheidene loden informeerden naar de financieeie positie van het Landbouwcrisis- fonds. Andere leden meenden, dat de gang van zaken met betrekking tot de steun varies ning aan ellen verbouw van granen aanlei ding geeft tot ongerustheid. Wanneer do wereldmarktprijzen stijgen, behooren de monopolie-heffingen veriaagd te worden. Het omgekeerde is eotiter geschied. Om treilt de mötiavcn, welke de regeering liici bij geleid hebben, zouden zij gaarne worden ingelicht. Beperking der margarine- productie bepleit Verscheidene leden drongen opnieuw aan op een verdere beperking van de margarine- productie. Andere leden ontrieden dit ma kracht; zij vreesden daarvan een nadeeliigen terugslag voor onze scheepvaart, onze ha vens en Indiie. Met den Minister achtten vele leden den tegenvvoordiigen veestapel te groot. Verscheidene ledlen verzochten den Minister bij zijn ambtgenoot van Ju stitie te willen aandringen op een spoedige behandeling van het ont- werp-Pachtwet en voorts te willen be vorderen, dat maatregelen togen on redelijke executies in liet landbouwbe drijf ter vervanging van het Hypo theek-commissiebesluit met spoed tot stand gebracht worden. Versoheidene leden vreegen wederom maatregelen tegen overbevissclung en puf- visscherij. Een/ige leden drongen nan op het sluiten van een overeenkomst met Rusland ter bevordering van den ha- ringafzet. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de zoetwalervissoherij zich nog steeds in een treurigen toestand bevindt. De nood is hoog gestegen en een steunregeling is dringend noodig. Gevraagd werd een matig invoer recht op zaltn te heffen. Ook werd er op aangedrongen do zalmvisschors, die geen behoorlijke netton moer heb ben, in staat te stellen, die visscherij weer uit te oefenen. Verscheidene ledien dirangen in likt bijzonder aan op maatregelen ten be hoeve van de vissoherij op de groote rivieren, die vrijwel geheel in verval is geraakt. BEPERKING TARWETEELT Blijft gehandhaafd Hot ligt in de bedoeling, ook voor 't oogstjaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot 1/3 van het bouwland te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt; alleen zaïl nader worden na gegaan, hoe de afzet van erwten ver loopt, waarna eventueel een beper king hiervoor zal worden vastgesteld. Voor de consumptieaardappelen zal het maximum uit te poten oppervlak bepaald blijven op 100.000 H.A., terwijl ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas. cichorei en suikerbieten zijn toegestaan, geen wijziging zal worden gebracht. Een steunregeling voor de teelt van spi nazie en radijszaad is in voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaard appelen zal, wegens de groote voorraden aardappelmeell, moeten worden verminderd tot 20.000 H.A., tenzij zeer bijzondere om standigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere mate noodzakelijk wordt. De landbouwers zullen evenwel goed doen, zich op het geriemde oppervlak in ta stellen, Begrooting Landbouwcrisisfonds Naar wij vernemen heeft de begrooting van het Landbouwcrisisfonrls het Departe ment van Landbouw en visscherij verlaten en kan de indiening bij de Sialen-Gcncraal binnen korten tijd worden tegemoet gezien. ONDERZOEK LANDBOUWCRISISMAATREGELEN Door de Minister is goedgunstig beschikt op liet verzoek van de moderne, christelijke en r.-k. landarbeidcrsbonden, om in de in te stellen commissie voor onderzoek naar dn eveiituecle wijzigingen in de landbouw crisis-instellingen, liuidbouw-crisis-maalrege len, uitvoering cn controle, enz., ook een arbeidersvertegenwoordiger op te nemen. De drie landarbeidersbonden zijn uitgenoo- digd gezamenlijk één lid ter benoeming voor Ie dragen. De bedoelde commissie zal Woens dag 27 November geïnstalleerd worden. STEUNVERGOEDING VOOR ERWTEN ENZ. Van offlcleele zijde wordt ons medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkorerwten, gedenatureerd in het tijxlvau van 27 Oct. t.e.m. 2 Nov. 11125, voor de kwali teitsklassen O en D reep. 2 en 2.60 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor ,n datzelfde tijdvak gedo, hte gele erwten, vol doende aan de standaardinonsters O cn D zal achtereenvolgens f 3 en f 2.50 per 100 kg. na dragen, TEELTPREMIE VOOR VLAS Ten vervolgro op de reed.o eerder dienaan gaande gepubliceerde beriohtan, deelt men oafl van officieels zu'de mede, dat de teeltprerme voor vlas van den oog-st 1035. hetwelk met In achtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak van 22 Aim. t.e.m. 20 Oct. 1035, is vastgesteld oi' gemiddeld 87.50 per H.A. Groote boerderij brand Vee in vlammen Door onbekende oorzaak brandde de boer derij van don landbouwer VV. Steenbergen ie Kookangc onder de gemeente Do Wijk (Dr.) geheel af. Ken paard, een koe en veertien varkens kit amen in de vlammen om. De geheele voorraad hooi, bestaande uit 70.000 halve Kg. hooi en 30.000 halve Kg. stroo werd eveneens een prooi der vlam men. Het huisraad kon gedoeltelijk worden ge red. Verzekering dekt de schade. Nederlander in België gearresteerd Verdacht van autodiefstallen Te Antwerpen heeft de politie gearres teerd den 27-jarigen Nederlander V. O., uit Den Haag die sinds gerujmen tijd door de Nederlandsche recherche wordt gezocht we gens het veelvuldig plegen van autodiefstallen te Den Haag en elders in Nederland. De man hield te Antwerpen onder een valschen naam verblijf De politie is er in geslaagd, vyf ge stolen automobielen, welke door middel van valsche triptieken over de Belgische grens wa ren gebracht, op te sporen. De aangehoudene zal worden uitgeleverd, nadat hij zijn straf heeft ondergaan ter zake van naamvervalsching. De Britsche verkiezingsuitslag Met uitzondering van tien districten zijn thans alle verkiezingsresultaten in Engelauri bekend. Do regeening hoeft op hel nogen blik een meerderheid van 243 zetels. De op positiepartijen hebben in totaal 1ST zetels verworven. In Noord-Ierland zijn twee Tersrhe Natie nalisten in liet Lagerhuis gekozen. Zij heb ben zich ecliter tegenover hun kiezers ver- pliriit, niet aan den arbeid van liet parle ment deel te nemen. Daar zij waarschijnlijk zullen weigeren den eed van trouw aan do Kroon af te leggen, zullen zi) geen aan spraak kunnen maken op de parlementaire privileges. Het aantal zetels der oppositie wordt daardoor practise.li met 2 verminderd Hef thans ontbonden Lagerhuis was als volgt samengesteld: Conservatieven 451 Nat. liberalen 38 Nat. Labour 13 OnaEh. regeeringsaanhangers 3 Oppositie Labour 57 Liberalen (Samuel) 22 Onafh. Lib. (LI. George) 12 Communisten 0 Onafh. oppositie 8 De moord op Koning Alexander Maandag begon te Aix-en-Provencc 't pro ces tegen de drie Kroaten Pospisjil, Raytsj en Ralj .die beschuldigd zijn van medeplich tigheid aan den aanslag op koning Alexan der van Joegoslavië en den Franschcn mi nister van buitenlandsche zaken. Barthou. Bij deze gelegenheid zullen, bij verstek, ook de te Turijn in arrest zijnde Pawelitsj en Kwaternik en de in Oostenrijk wonende Percewitsj worden berecht. Men herinnert zich, dat de moordenaar te Marseille kort na den aanslag het leven heeft gelaten. Met het oog op de talrijke getuigen en de noodzakelijkheid om bij liet verhoor van de beklaagden een tolk te gebruiken, zal de behandeling van het proces ongeveer twee weken duren. De koningin van Joegoslavië, die aanvan kelijk als mede-aanklaagster zou vertegen woordigd zijn. heeft daarvan reeds ecnigen tijd geleden afgezien. Politieke samenzwering in Syrië ontdekt! Er hebben talrijke arrestaties plaats Volgens een bericht uit Beiroet heeft de Fransche geheime politie een samenzwering ontdekt,, die de bevrijding van Syrië en van den Libanon van de vreemde heerschappij en de vereeniging van den Libanon met Syrië ten doel had. Tegelijkertijd heeft de Fransche politie tal van arrestaties verricht. Onder de gearresteerde 37 personen zou den zich bekende advocaten, hoogleeraren en hoogere ambtenaren van de politie van Libanon bevinden. Venizelos capituleert! Venizelos, die den terugkeer van Koning George hardnekkig heeft bestreden, ver klaarde, dat zijn volgelingen met het oog op het naderen van een Europeeschen ooriog goed deden, de eenheid des volks te bewa ren en de monarchie te steunen. in ruil voor dezen sleiin verzocht hij de regeering dat zij amnestie zou veriecnen aan de revolutionairen van Maart j.l. De laatste legerberichten Generaal De Bono seint in zijn 46sto legercommuniqué, dat de afdeeling Dankali's in verbinding met man schappen van het 1ste legercorps op do grens van de hoogvlakte bij Azbi in strijd is gewikkeld met een troe- prtnafdeeling van dedzjasj Kassa Sebhat. Na een verwoed gevecht werd de vijand verslagen. Hij liet 55 dooden en eenige honderden gewonden achter. Aan Italiaanscho zijde werden vier officieren gewond, terwijl 20 Askari's werden gedood en 15 gewond. Azbi werd bezet. Uit de andere sectoren wordt niets nieuws gemeld. De luchtmacht voert verkenningsvluchten uit in het gebied van Ambalagi en heeft met succes groepen tegenstanders gebombardeerd. liet Zondagmorgen vroeg uitgegeven legcrbericht van liet Noordelijk front deelt mede, dat het corps-Maravigna den opmarsch naar de Takazze heeft voortgezet en bezit heeft genomen van de belangrijke plaats bij Timsjet, waar de rivier kan worden gepasseerd. Kleine afdeelingen Abessijnen trok ken, toen het vuur geopend werd, over de rivier terug. Op een ander punt van de Takazze is hot tot een vuurgevecht gekomen, waarbij liet gelukte den aan voerder van de Abcssijnsclie voorhoede gevangen te nemen. De verkcnningvluchten worden voort gezet tot liet meer Asjangi; Antalo is gebombardeerd. De plaats schijnt thans volkomen door de Abessijnen te zijn ontruimd. Van militaire zijde wordt gewezen op de onmogelijkheid voor de Abessijnsciio strijdkrachten de Italiaansclie troepen nog langer in den rug te verontrusten. De Abessijnen pogen derhalve thans ten Zuiden van de Takazze stand te hou den. De vervanging van De Bono Do officioolo mododoeling, dat generaal Den Bono als opperbevel hebber wordt ver vangen door den chef van den generalen staf maarschalk Badoglio, heeft te Asmara niet veel verbazing gewekt. Heeds toen Uadog'i» zijn insppoUetocht aan het noordelijk front maakte en ook sindsdien deden voortdurend geruchten de ronde, dio in deze richting wezen. Men venvacht te Asmara algemeen, dat Badoglio, die zich tor plaatse een indruk heeft kunnen vormen van den toestand aan het front, een gunstige invloed zal uitoefc nen op de operaties, vooral in hot noorden. liet is niet onwaarschijnlijk, dat onmid dellijk een vlugger tempo zal worden in gezet. Zaterdag heeft zjch overdag aan de fron ten niets nieuws van belang voorgedaan. Hot corps Maravigna blijft den opmarsch boven de. Takazze voortzetten en de voor hoede verkent voorzichtig het hoogland van Temhien. Bij bomaanvallen in de streek van Antalo is een Italiaansclie machine door 't Abcssijnscho afweervuur zoo zwaar beschadigd, dat zij in Makalle een nood landing moest doen. Ook in militaire kringen te Rome wordt algemeen verwacht, dat de benoeming van maarschalk Badoglio in de plaats van ge neraal De Bono een nieuw, krachtig offen sief der Italiaansclie troepen aan het noor delijk front inluidt. Italië bezuinigt op warmte en licht Vanaf Vrijdag wordt in heel Italië op de kantoren aan één stuk door gewerk'. Voorloopig zullen alle openbare bedrijven werken van 9 tot half 5 met een half nut middagpauze. Er is thans reeds een stroo ming om deze regeling ook op de particu Here ondernemingen toe te passen. Te Turijn hebben ook de niet-staatsbedrij ven besloten deze regeling te aanvaarden De ononderbroken werkzaamheden op kantoren zullen niet alleen tenge volge hebben, dat de eigenlijke bureau kosten, zooals verwarming en licht, lager zullen zijn, doch zal ook belang rijke besparingen op het gebied van verkeer geven. De ambtenaren en ampioyé's zullen nl. dan slechts eenmaal naar en van kantoor behoeven te gaan. Op deze wijze zullen de eleetrische autobussen cn de trams minder stroom verbrui ken, terwijl eveneens benzine voor auto's zal worden gespaard. Sterftecijfer der arbeiders Volgens een officieel bericht uit Rome zijn sinds 1 Maart van dit jaar bij de uit voering van de werken ten behoeve van dan opmarsch van het Italiaansche leger in Oost Afrika 211 arbeiders aan verschillende ziekten gestorven. Dit beteekent een sterftecijfer van zeven per duizend. Italianen koopen kameelen De „Daily Telegraph" meldt uit Clvartoem dat de handel met Eritrea aanzienlijk is toegenomen, waarbij contant in ponden sterling wordt betaald. Men schat den uit voer van goec.eron op 200 ton per dag. Sedert de correspondent veertien dagen geleden beeft geseind, dat 12.000 kameelen in do Soedan waren gekocht en naar Abes- sinië waren gezonden, is de markt verder gestimuleerd door aankoop van kameelen voor den export naar Eritrea. De prijs is 7 pond sterling per stuk, tegen over f 3/10 een jaar geleden. In ae laatste veertien dagen zijn duizend kameelein verzonden, terwijl Italiaansclie aganten ook verder nog koopen trachten te sluiten. Geen Italiaansche vliegtuigen over Egypte Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egypti sche regeering haar gezant te Rome heeft opgedragen, de Italiaansclie regeering mee to declen, dat Egypte, in overeenstemming mei de neutraliteitsbeginselen en met het oog op den oorlogstoestand tusschen Italië en Abessinië, in het vervolg niet meer zal toestaan, dat vliegtuigen der oorlogvoeren de stilten, die wapens aan hoord hebben, over Egyptisch gebied vliegen. Japan zendt medicijnen Ter beantwoording van een oproep van het Internationale Roode Kruis beeft Japan voorraden medicijnen en geneesmiddelen voor 10.000 personen naar Abessinië gezon den. Weer dooden te Cairo en gewonden Engeland doet geen politieke stappen Donderdagochtend trok een menigte van 1300 personen, gewapend met stok ken en boomtakken, op van Gizch naar Cairo, docfh zij werd door de politic tegengehouden, waardoor een verwoed gevecht ontstond. Een Britsch politie officier was genoodzaakt van zijn vuur wapen gebruik te maken, waardoor \ior personen werden gedood. Een ander Britsch politieman werd ernstig ge kwetst. Eindelijk trokken do oproerlin gen terug, achtervolgd door de politie, die een aantal schoten loste. In den middag hebben duizenden Egyp tische studenten, die zich hadden verzameld in de nabijheid fan de universiteit, g- Iracht de stad binnen te trekken. Zij wil den alle studenten en scholieren, die zich nog niet hij de slaking hadden aangesloten, tot deelneming dwingen. Zij trokken op in dp richting van de Ahbas-brug, die over der. N'ijl toegang tot de stad gpeft. Voortdurend werd geroepen „I,e\e Egypte! Leve de vrij heid! Weg met Engeland! Weg met den verrader Home!" Onderweg wapenden de demonstranten zich met stokken en groote steenen. Bij de Ahbas-brug stiet, de optocht op de politic- i afzetting, die onder bevel van een Engelsch i politie-officicr stond. Er ontstond een wild handgemeen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van de vuurwapenen gebruik te maken. De menigte trok daarop terug, dn doo den en gewonden medevoerende. Bij deze botsing zouden 4 studenten .gedood en 6 ernstig gewond rijn. Bij d" politie wer den de Britsche officier en een Britsch sergeant zwaargewond. Tegelijkertijd verzamelde zich studenten voor de medische faculteit in het zuiden der sta I. Dn-r het gebouw door sterke af deelingen politie werd bewaakt, pingen de studenten niet tot een demonstratie over. Een hunner hield her oen toespraak, waar m hij zoide, dat de studenten vastbesloten zijn, (ot den kaatsten man ie strijden voor de onafhankelijkheid van Egypte. Vervol gens maande iiij zijn toehoorders fian. in kleine groepen rustig naar buis te gaan. Alle faculteiten zijn door de Regeering voor den tijd van een week gesloten. Op 't oogonblik is liet te Cairo weer rustig. Nieuwe onlusten te Cairo Hot is Zaterdag te Cairo tot nienwo onlusten gekomen, waarbij hoofdzake lijk studenten betrokken waren. Na liet iossen van eenige waarschuwings schoten. selukte het de politie de orde te herstellen. Te 7agazig. ongeveer 150 K.M. van Cairo gelegen, hebben studenten stee nen naar politie geworpen, waardoor zes auenten gewond werden De poli tie maakte van de vuurwapenen ge bruik, mei het gevolg, dat twee der demonstranten naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Japans'he dschen aan Noord-China Van welingelichte zijde verluidt, dat de sj>eciale Japansctie gezant Doihara den Noordchineesclien autoriteiten mededeeling heeft gedaan van de volgende drie Japan- sche eischen: 1. Het onmiddellijk terugtrekken van de troepen van den gouverneur van Hop>i, Sjang tsjen, uit het gebied Peiping-Tientsin. 2. Aaneensluiting der provincies Hopoi, Tsjahar en Sjantoen onder een autonome regeering. 3. liet sluiten van een militair aeeoord tot onderdrukking van het communisme. Naar aanleiding van den eersten eisch kan worden opgemerkt, dat de terugtrek king der Chineesche troepen reeds is be gonnen. .Tapansche troepen tot een sterkte van vele duizenden zijn met veldkanonnen en antler oorlogsmateriaal naar de strategische pun ten gezonde^. DE VERMISSING VAN KINGSFORD SMITH In een bericht uit Singapore werd mee gedeeld dat de Europeesehe directeur van een tinmijn ie Takoeta (Siam) positief meldde, dat een d r i emotorig vliegtuig was waargenomen op den ochtend van de ver missing van Kingsford Smith. Met toestel, waarmee Kingsford Smiili vloog, was echter een nmotorig type. Kr zijn nu twee mogelijkheden: öf dat sprake is van een geheel ander vliegtuig, of dat de waarnemer zich vergist heeft en meende te doen te hebben met een drierrn»- torig toestel. In verhand hiermede moet hoi bericht dus met. de noodige reserve worden opgevat, al is liet niettemin mogelijk, dat Kingsford Smith, indien hij niet bij Takoe- ata is waargenomen, zich elders bevindt. HET ZOEKEN GESTAAKT Het zoeken naar de vliegers Kingsford Smith en Pcthybridge, die sedert Vrijdag jl. op de route Allahabad-Singapore worden ver mist, is thans door de Britsche Royal Air Force gestaakt. Intusschen heeft echter de Australische regeering een geldbedrag beschikbaar ge steld voor het zenden van een speciaal vlieg tuig, dat opsporingen zal moeten verrichten in de jungles van Siam en Malaya. „BEREID TOT EI K OFFER Beraadslagngen duren voort De Groote Fascistische Raad is Zater dagavond om 10 uur te Rome bijeenge komen, onder presidium van Mussolini. De eerste zitting was eerst 'snachls om één uur afgnloopen. Dat aan de bespre kingen groot belang werd gehecht bleek reeds uit de aanwezigheid van den Ita- iiaanschen gezant te Londen, Grandi, en van den gouverneur-generaal van Li- bye, maarschalk Balbo, die speciaal waren overgekomen om aan de beraad slagingen deel te nemen. Heden zal de Raad opnieuw bijeen komen. Officieel wordt omtrent de zitting het volgende medegedeeld: Federzoni, de voorzitter van den senaat, heeft mede namens de overige leden van den ministerraad een resolutie voorgelezen van den volgenden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme, wel ke de samenvatting vormt van het eens luidende gevoelen des volks, dat zooals uit de demonstratie van 2 October j.l. is ge» bleken verknocht is aan de zaak van het fascisme, betuigt den Duce zijn bijval', aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerkelijkt door zich in Afri ka voor zijn waardevolle zonen de noodza kelijke voorwaarden en middelen te ver schaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst Alle Italianen zijn derhalve vo] vertrouwen bereid elk offer te brengen om dit nationale doel te bereiken. De secretaris van de partij stelde daarop voor het volgende telegram aan de strij dende troepen in Afrika te zenden. „Als tolk van de gevoelens van het Ita liaansche volk en trotsch op den rechtvaar digen strijd, biedt de Groote Fascistische Raad den maarschalk van Italië, Emilio de Bono en den strijdenden troepen van het fascistisch Italië zijn kameraadschappeiij- ken groet. De strijdende troepen vertegenwoordigen bij de onderneming in Afrika onveranderd dén ouden geest der revolutie en brengen met de bevrijdende wapenen de onsterfelij ke beschaving van Rome". Resolutie inzake de sancties De resolutie en het telegram werden beide aangenomen. Vervolgens liet de Duee uitvoerig rapport uitbrengen over den toestand in het land aan den vooravond van de toepassing der sancties. Zes leden van den Raad brachten verslag uit. Hun rapporten werden tenslotte door den Duce samengevat, waarna de vol gende resolutie werd aangenomen: „De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zooge naamde „sancties" bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 Novem ber 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de wereld. De Raad noemt deze nog nooit te voren toegepaste sancties een voor wendsel om liet Italiaansche volk eco nomisch te verstikken en een ijdele poging het te deemoedigen en het te verhinderen zijn idealen te verwezen lijken en zijn levensbehoeften te ver dedigen. De Groote Fascistische Raad prijst de voor beeldige rust en de stramme discipline, waarmede het Italiaansche volk bewijst, dat iiet zich ten volle bewust is van de histori sche beteckenis der tegenwoordige gebeur tenissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen >13 saneiies cn alle moreele krachten van liet land Ie moliiliseeren: bij roept bet volk verder op, op 18 November gedurende 24 uur van alle woningen de lag te laten wap peren. De Groote Raad besluit op 1 Novemb r fli provinciale commissies van moeders en weduwen van gevallenen in den wereldoor log naar Rome bijeen te roepen om ripn weerstand systematisch te versterken, waar bij de vrouwen in de eerste plaats hun taak hebben te vervullen. Hij gelast verder, dat in alle gemeente- buizen in Ttaüë een gedenksteen moet wor den aangebracht, opdat in de komende eeuwen de onrechtvaardigheid jegens Ita lië vastgelegd blijve, tegen het land. waar aan de cultuur van alle werelddeelen zoo veel te danken heeft, Be Raad biedt don staten, die hun toe. stemming aan do sancties hebben gewei gerd en aldus de zaak des vredes hebben gediend en zich gerpaakt hebben tot den tolk van de volken, zijn sympathie. De Groote Raad van het Faseisme is er van overtuigd, dat de komende beproeving aan de wereld zal toonen. dat de Romein- sche kracht ook in liet bezit is van het Ita liaansche vnfk van 't jaar XIV der fascisti sche jaartelling". De stemming te Rome Te Rome vinden de besluiten van dPti Grooten Fascistischen Raad de volledige instemming van alle kringen. Ovral en met niet te miskennen trots wordt de mee ning naar voren gebracht, dat de dag van het in werking treden der sanctie» een dag van schande en onrechtvaardigheid jegens Italië is en dat Italië den krachtigs'cn te- genstand moet bieden aan de overmachtigs rijen van zijn vijanden, waarbij offers niet geschuwd mogen worden. Ook de koppen in de bladen leggen op deze beide punten den nadruk, waarbij zij in het bijzonder er op wijzen, dat geheel Italië onvoorwaardelijk vertrouwen in Mus- solini en zijn werk heeft. In politieke kringen wordt gewezen op het naar inhoud en taal gematigde karak ter van tie besluiten van den Grooten Fas cistischen Raad.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3