MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS Marktberichten* LAUWEREN EN DOORNEN SOMMELSDIJK. Wederom zijn door den gemeente-veldwachter 12 personen bekeurd wegens overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement. De typograaf J. V. had het ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Geneeskundi ge hulp was vanzelfsprekend noodzakelijk. MIDDELHARN1S. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: M. Jansen, van T-crneuzen, K. Krijger van Rotterdam, Gr. Faasse van Sommelsdijk, Cath. W. Goe- «ïians van Vlaardingen, W. H. S. Sijpkens van Utrecht, H. Grootenboer van Melissant. A. J. Wcsdijk van Stad aan 't Haringvliet. P. L. de Jong van Nieuwe Tonge. Vertrokken: D. M. Treurniet naar Som melsdijk, M. J. Hoefnagel naar Valkenburg; J. A. van Nieiiwen'huize naar Leiden; Adr. J. Jansen naar Leiden; Fr. W. Kleinjan naar Rotterdam; H. J. Tietnens naar Arnhem; J. H. Buijs naar Curasao N.W.I. Willemstad; C. J. Jansen naar Den Haag; C. Vroegindeweij aiaar Rotterdam; C. van Markensteijn naar Amsterdam; M. A. Duetz naar Fijnaart; D. Bund naar Dirksland; .T. C. Roos naar Som melsdijk; L. van der Meijde naar Sommels dijk. Met ingang van 1 Januari 1936 is de vvoled. lieer S. J. van Dam, leeraar aan de Rijks Hoogcre Burgerschool dezer gemeen te, benoemd tot directeur der Hoogere Bur gerschool te Oostburg (Z.j. Bij den gem.-veldwachter is als gevon den voorwerp gedeponeerd een damestaschje met inhoud. Gevonden een rijwielplaatje, door M. de Koning, Hobbemastraat. Op den hoek Hoflaan-Emmalaan reden een luxe- en een vrachtauto op elkaar, doordat de auto van links komende de auto van rechts geen voorrang verleende. Met schade aan de luxe auto liep dit ongeluk zonder persoonlijke ongelukken af. Deze week werden in de slachtplaats een rund en een paard uit nood geslacht en voor de consumptie afgekeurd. De cadavers zijn onder politietoezicht begraven. Vrijdagmorgen kreeg P. Vroegindeweij, die aan het bietenlossen was, een slag van een ankerketting van een aldaar liggende schuit tegen zijn been. De ontboden genees heer constateerde dat het been gebroken was. Vroegindeweij is per auto naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd. Donderdagavond half 7 zal in de Ned. Herv. Kerk optreden de beroepen predikant Ds. Mulder, van Hoevelaken. Vrijdag 22 November des avonds 8 uur zal in de Chr. Geref. Kerk de belijdenis catechisatie een aanvang nemen. Woensdag 20 Nov. te 2 uur wordt in de gemeentelijke vergaderzaal een vergadering van stemgerechtigde ingelanden gehouden van het waterschap de Oude Polders loozen- de op de haven van Middelharnis. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 16 Nov. 126 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 15 zeevis-? schers, 1 slager, 1 borstelmaker, 1 kabelmon teur, 9 timmerlieden' 6 opperlieden, 8 schil ders, 3 betonwerkers, 6 metselaars, 16 trans portarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 46 landarbeiders, 2 broodbakkers, 4 boekbin ders, 3 letterzetters, 1 electricien-kabelmon- teur, 1 smid-bankwerker, 1 schoenmaker. Voor de Chr. Geref. Jongelingsvereen, heeft de heer D. Mans als voorzitter bedankt. In diens plaats is benoemd de heer M. Lang broek. O OLT GE NS PLAAT. Onze vroegere plaat3 genoot J. Ph. de Lange te Barendreeht slaag tie voor het notarieel examen 3e gedeelte. Uitslag schieten B.V.L.: A. C. de Bruin 93, Joh. v. Kempen 93, A. v. Dam 91, J. v. d. Heuvel 90, Jan J. van Ree 89, Jac. van Ree 85, H. van Rossum 85, P. Korteweg Dz. 84, J. W. Korteweg 83, H. van Kempen 82, L. van Kempen 82, L. Vermaat 81, S. v. d. Mast 79, Joh. v. d. Tol 79, J. de Vos 74, P. van Kempen Jz. 76, G. van Kempen 71, J. A. R. Buscob 67 en A. v. d. Griend 64 pnt. Maandag 25 November zal een vergade ring worden gehouden van gecommitteerden van den boedel van wijlen P. Bigge. Door verschillende dames wordt een rondgang door de gemeente gehouden ten einde gelden in te zamelen, om als naar ge woonte met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest te vieren. Mej. Henny, benoemd tot hoofd der gemeentelijke bewaarschool, is heden in dienst getreden. De nieuwbenoemde leden van het Kies college J. v. Nieuwaal, J. Korteweg, P. Troost Dz., W. Duin en A. v. Dam hebben hun benoeming tot leden van dit college aangenomen. OUDE TQNjGE* In de afgelopen week meldden zich bij den agent\der ianbëidsbemid, deling als werkloos aan: 65 landarbeiders, T smid, 1 transpoi'tarbeider en 2 landbouw- knec^ts. Beursberichten: aardappelen f 1.50, grove aardappelen f 1.35, goedgekeurde po ters B f 1.40—1.50, idem C f 1.15, ongekeur de poters f 0.50, uien f 1.30, drielingen f 0.32^, pickels f 0.65, koepeen f 0.75, alles per H.L. Op de wekelijksche veemarkt werden aangevoerd 75 biggen, 1 varken en 1 mand kippen. Handel vlug. NIEUWE TONGE. Uitslag van de gehou den schietoefeningen der B.V.L. alhier. Door onderstaande personen werden de volgende punten behaald: D. de Witte 50, J. v. d. Doel 49, C. Sneep 48, B. Holster 47, F. van Erkel 47, P. Slis 47, J. Simons 47, H. J. Vreeswijk 47, C. Tieleman 46, A. Tanis 46, W. Drooger Jr. 46. M. Knöps 46, W. A. van Alphen Cz. 46, L. Zweerus 46, Jac. Verseput 45, A., K. Nieuwkerk 45, C. Verweij 45, L. Oudzegel 44, B. Knöps 44, A, Kievit 44, C. Verseput 43, Jac. van Alphen 42, A. van Alphen 42, Th. Melissant 41, L. Waling 41. De vorige week werden van hier ver voerd 3575 H.L. balen uien, 1600 H.L. aard appelen, 1500 H.L. poters en 575 balen peen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag 35 werkloozen inge schreven. Het distributievleesch in blik is deze week verkrijgbaar bij A. C. M. Tieleman, slager alhier. Het zoontje van den heer H. R. had het ongeluk van een boerenwagen te vallen en zijn arm te kneuzen. Tegen verschillende personen is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder geldig belastingplaatje. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des avonds hoopt op te treden Ds. Kleijne van Ooltgensplaat. DIRKSLAND. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk, die Woensdagavonds worden gehouden, zullen deze week op Donderdag avond worden gehouden. J.l. Zaterdag stonden als werkzoeken den bij de arbeidsbemiddeling ingeschreven: 54 landarbeiders, 5 timmerlieden, 1 schilder en 1 banketbakker. Totaal 61. To,t kerkvoogden in de Ned. Herv. zijn gekozen dë heeren Jn. de Bonte en burge meester Visscher en tot notabelen de heeren G. Goemaat en B. M. Zoeteman. De heer C. Baart heeft ontslag ge vraagd als bode bij het Groene Kruis en van vereen. Steun bij Ziekenhuisverpleging. Het crisis-comité voor deze gemeente is thans zijn werkzaamheden begonnen. Als voorzitter van het comité zal optreden wet houder J. Roodzant en als secretaris-pen ningmeester de heer G. Goemaat. Verder zijn de werknemers- en de werkgeversorga nisaties en behalve nog enkele andere per sonen in het comité vertegenwoordigd. Werkloozen die in aanmerking wenschen te komen voor de verstrekking vvan kleeding, schoeisel of beddegoed door het comité kun nen deze week daartoe een aanvraagformu lier afhalen. De ongeorganiseerde werkloozen kunnen hun aanvraag indienen ter secx'eta- rie en de georganiseerden bij hun vakbond. In de eerste plaats komen groote gezinnen voor het verstrekken van goederen in aan merking. De aanvraagformulieren moeten deze week worden ingediend. Het woonhuis aan den Sti^aatdijk van de erven wijlen den heer C. v. d. Poel is on dershands verkocht aan den heer D. de Roon Jr. Het huis zal worden afgebroken en op dezelfde plaats zal een nieuw worden ge bouwd Zatei-dag ontstond op den hoek Sta tionswegPaulina van Weellaan een aan rijding tusschen een vrachtauto en een luxe auto. De luxe auto van den heer G. uit Som melsdijk bekwam nogal wat schade. Tot hoofd der bijzondere school werd door het bestuur benoemd de heer A. A. Jansen, thans onderwijzer met verplichte hoofdacte en waarnemend hoofd aan die school. De benoeming van den heer Jansen zal bij de ouders der leerlingen en bij de le den van de schoolvereeniging zeker met gi'oot genoegen worden vernomen. De naam van de familie Jansen is reeds van jai'en her nauw aan de bijz. school van Dirksland vei*- bonden. Ook daax*door vinden wij deze be noeming door het bestuur een gelukkige en te waax'deeren benoeming. MELISSANT. De vorige week Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte heeft ruim f 286 opgebracht. Op de Vrijdagavond gehouden vei-gade- ring van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk zijn C. Ooi'beek, M. v. d. Spaan, M. v. d. Vliet en B. Keizer weer in dezelfde bestuursfunctie herkozen, terwijl Th. Keizer is gekozen als notabel. A.s. Donderdag van 6.308 uur houdt de B.V.L. schietoefening in de o. 1. school'. Er zullen eenige prijzen beschikbaar worden gesteld. Tevens zal besproken worden de wisselbekerwedstrijd 19351936. Ook kun nen de twee series worden vastgesteld voor het prijsschieten. Dus allen present! IIERKINGEN. Door de gem.-politie en ambtenaar der belastingen van elders, is te gen een inwoner dezer gemeente proces verbaal opgemaakt wegens een overtreding van de Motox-- en Rijwielwet, het niet in be zit hebben van een wegenkaart. De heer H. kwam vorige week, gezeten op een rijwiel, in aanraking met een kax*. waardoor hij de macht over zijn stuur ver loor en pardoes in de sloot terecht kwam. Dit ongeluk liep met een druipnat pak voor H. af. De boekhouder der diaconie der Ned. Herv. Kerk de heer J. G. Noox'dijk, hoopt Woensdag 20 dezer des avonds van 7 tot 8 uur in de consistorie zitting te houden tot ontvangst van land- en tuinhuren enz. De catechisaties bij de Ned. Herv. Ker-k zullen deze week voor wat betreft de groo teren een aanvang nemen. De aanvoer van suikerbieten aan de haven is zoo goed als geëindigd. Slechts een enkele moet nog een klein kwantum leveren. Het totale gewicht der aangevoerde bieten zal beneden dat van vorig jaar blijven. Aangezien de werkzaamheden in het landbouwbedrijf ten einde spoeden, komt ond^r de arbeidei'S meer en meer werkloos heid' voor-. GOEDEREEDE. Per scheepsgelegenheid zijn van hier vervoerd: drie ladingen Brus sels witlof, twee met bestemming Vinkeveen en één naar Pernis. Met het suikèrbietenladen kwam G. R. op de plank uit te glijden en viel met alles Iegelijk in de haven. Hoewel hij doornat was,' kwam hij er nog betrekkelijk goed af, daar hij zich alleen een weinig heeft be- zeei-d. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werkloos ingeschre ven: 22 landax-beiders, 1 wagenmaker, 1 émid, 1 schilder, 2 garnalen- en 13 Noord- zeevisschex's. Door de gladheid van den weg kwam J. B. met de fiets in een diepe sloot tex-echt. Hoewel hij onder de fiets terecht kwam, wist hij toch met veel moeite op het droge te komen. De vorige week was voor de Noordzee- visschex-s een zeer schrale. Er werd gemid deld meer geld aan olie verbruikt dan er besomd werd; die bedroeg slechts van f 12 tot f 70 per vaartuig. De garnalenvisschers vingen van 4060 kilo per dag. Woensdagavond 6 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. voor te gaan de beroepen candidaat de heer H. A. Labrie. van Vianen. OUDDORP. A.s. Woensdagavond zal in de Geref. Kerk dankstond voor het gewas wor den gehouden. Voox-ganger Ds. de Valk van Stellendam. A.s. Woensdagavond zullen de winter - godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk een aanvang nemen. .De tamme konijnen worden hier in voorkoop gekocht voor 30 ct. per kilo. De smidsgezel W, Helmstrijd had bij zijn werkzaamheden het ongeluk een stukje ijzer in een zijner oogen te krijgen. Genees kundige hulp was noodzakelijk Naar wij vernemen zal aan de aandeel houders der suikerfabriek Roozendaal als voorschot f 8 per 1000 kilo worden uitbe taald. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week met de zeilscheepjes van 2030 kilo garnalen per dag gevangen; de motor schuiten hadden het dubbele. Te IJmuiden hebben de visschers van hier van 200500 kilo garnalen per dag gevangen. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 75 werkloozen ingeschreven. De afgeloopen week werden van hier per tram en beurtschipper vervoerd 1100 balen uien, 150 balen sjalotten, 200 H.L. aax'dappelen. Zaterdagavond werd ten verzoeke van de erven Joh. Tanis door notaris v. d. Berg bij afslag verkocht een perceel bouwland, liggende aan den Langendijk, groot 1 Gemet 232 R.V.M.; een aandeel in de suikei'fabriek Puttershoek, afgemijnd door J. v. d. Bok op f 100; een aandeel in de cichoreifabriek de Eendracht, op f 40 aangeloopen. Als zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij den landbouwer D. Voogd een kalf is geboren van 131 pond. P. Heerschap Dz., die Maandagmorgen aan de Dorpsweg met een kar kwam aan- rijden, waarin een kind zat, kwam in aan raking met een wagen van J. Padmos. De heele zaak kwam in de sloot terecht. Door toegeschoten hulp werd alles op het droge gebracht. Op Woensdagen 20 en 27 November 1935, beide dagen 's namiddags 3 uur, te Herkin- gen, resp. in de herbergen van mej. J. N. v. d. Velde en gebrs. Verschoor, veiling en afslag van: a. 4.69.20 H.A. (10 Gem. 65 R.V.M.) bouw land te Herkingen, in polder Oud-Herkin- gen, kadaster nummers 615 en 631 t/m 635; en b. 2.68.40 H.A. (5 Gem. 253 R.V.M.) bouw land aldaar, in polder St. Elisabeth, kadaster nummer 1553, in verschillende perceelen en combinatiën. Breeder bij notitie, die gratis te bekomen is. Notarissen E. SUERMONDT en Mr. J. LEOPOLD te Rotterdam; A. COSTERMANS te Dirksland. De roofoverval bij Enschedé De daders gesnapt Op den avond van Vrijdag 5 November j.l. werd door twee gemaskerde mannen een overval gepleegd in een boerderij aan de 01- denzaalscheweg nabij Enschedé, waar twee oude menschen, broer en zuster, woonden. De daders slaagden er niet in geld te be machtigen, daar de vrouw naar buiten wist te komen en om liulp riep. De politie is er thans in geslaagd de da ders van den overval aan te houden, nl, den 25-jarigen B. en den 22-jarigeri van O., die reeds vroeger met de justitie in aanraking zijn geweest. B. heeft reeds een bekentenis afgelegd. In zijn woning werd nog een masker gevonden. Beiden zijn ter beschikking van de Justi tie gesteld. Kerkdieven Te Lent bij Nijmegen werd "s morgens ontdekt, dat ongenoode gasten zich 's nacht? toegang hebben verschaft tot het klooster, de bijzondere jongens- en meisjesschool en de r.'K. kerk. De dieven zijn binnengedrongen door bet verbreken van een ruit. Zij forceerden een offerblok en namen den inhoud, welke echter zeer gering was, mede. Vervolgens bezoch ten de inbrekers de sacristie, waar zij alle kasten doorzochten. Tenslotte werd door hen nog een bezoek gebracht aan het aangrenzen do klooster en de beide scholen, waar even eens alles overhoop gehaald en doorzocht werd. Ook hier was de buit gering. Door de politie wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld „O.K.E." De hoofdcommissaris van politie Ie Am sterdam geeft hun, die bet voornemen heb ben, in relatie te treden met ie naamlooze vennootschap in oprichting „O.K.E." reis onderneming, gevestigd Hoendicpstraat 54 te Amsterdam, in overvyeging, zich te wenden tot het Hoofdbureau van Politie, kamer 80 Genoemde onderneming vraagt per atjver teniie deelgenooten met f 3500. Kerkdief gearresteerd Te Lage Zwaluwe (N.-Br.) werd een roomsche kerk bezocht door een heerschap, dat van de gelegenheid gebruik maakte dat niemand in de kerk was, het offerblok, ba.n gende achter in de kerk, te forceeren en eten inhoud te ontvreemden. De pastoor, die den man zoowel in als uit de kerk had zien gaan. stelde aanstonds een onderzoek in en waar schuwde de gemeentepolitie Deze gelukte het in samenwerking met de marechaussee den verdachte op den Rijksstraatweg nabij Moerdijk aan te houden. Bij fouilleering werden op hem bevonden een steekbeitel, een schroevendraaier en een nijptang, welke voorwerpen hij bekende te gebruiken voor het cpenen van offerblokken in de r. k. ker ken. terwijl hij ook in het bezit was van eonig zilvergeld. Hij bleek te zijn een zekere J. W. D., wonende aan de Stuivezandstraat te 's-Gravenhage. Volgens zijn verklaringen heeft hij in de laatste veertien dagen in tal van r. k. kerken in Brabant de offerblokken gelicht. Branden Tc Dergcj op Zoom is des nachts brand uitgebroken in de woning van E. in de Fabrieksstraat. De bewoners zelf, zijnde man, vrouw en klein kind, konden zich ter nauwernood redden. Ongeveer de geheele inboedel van het huis is verbrasd. De brand weer beeft met, een motorspuit den brand ge- hlnscht. De oorzaak van den brand is niet bekend. HOOGLEERAARS. BENOEMING AAN DE V. U. Dr. D. Nauta opvolger van Prof. Dr. H. H. Kuyper Tot gewoon hoogleeraar in de theo logische faculteit der Vrije Universi teit om onderwijs te geven in het kerk recht, de algemeene en de vaderland- sche kerkgeschiedenis, de encyclopaedic der Godgeleerdheid en de symboliek, is benoemd Dr. D. Nauta, predikant der Geref. Kerk van Woubrugge. Dr. Doede Nauta werd 11 April 1898 te Ferwerd (Fr.) geboren als zoon van den tegenwoordigen burgemeester T. Nauta, toentertijd genvsecretaris van Forwerdera- deel. De nieuwe hoogleeraar studeerde aan de V.U. en werd in 1922 candidaat in de theo logie. Van 1 Sept. 1922 tot 31 Mei 1926 is Dr. Nauta hulpprediker geweest te Alphen a. d. Rijn. Van 12 Juni 1927 tot heden is Dr. Nauta predikant bij de Geref. Kerk van Woubrugge. Op 5 Juli promoveerde hij aan de V. U. cum laude tot doctor in de theologie op een proefschrift over den Franschen Gerefor meerden theoloog Samuel Maresius. Dr. Nauta die de particuliere synode van Zuid- Holland ten Noorden bij herhaling als scriba diende lieeft een vooraanstaande plaats ingenomen in de classis Woerden bij de procedure, die in 1931 leidde tot de afzet ting van Dr. J. 0». Ubbink, als predikant bij de Geref. Kerk van Zevenhoven. Iii 1933 stond prof. Nauta met prof. dan Ifartogh op het tweetal voor hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Prof. Nauta trad kortge leden af als ab actis van de Reünisten orga nisatie N.D.D.D., het studentencorps der V. U. Prof. Nauta Is eindredacteur van de Rijnlandsahe kerkbode. Van Dr. Nauta's lijvige dissertatie over Samuël Maresius (ruim 600 bladzijden) ge tuigde een onzer medewerkers in een be sproking op de pagina „Van Boeken en Geschriften": „Deze jongste wetenschappe lijke vrucht uit den kring der V.U., uitge breid lot een nauwkeurig historisch onder zoek, waaraan blijkbaar geen moeiten en kosten gespaard zijn, komt ons voor bij zondere boteekenis te hebben in de rij van de studiën, die in den loop der jaren van dien kant zijn verschenen." Gedwongen Mijnwerkersstaking Door een defecte ventilator In de nacht van Zaterdag op Zondag is de groote ventilator voor de ondergrondsche luchtverversching van de Staatsmijn „Hen drik" te Brunssom defect geraakt doordat de motor ervan was doorgeslagen. Men is direct met de reparatie begonnen. liet gevolg van dit defect was, dat de mijnwerkers heden morgen niet konden afdalen en ook de mid dag- en nachtploeg vandaag nog niet zullen kunnen werken. Een aardig St. Nicolaasboekje Een aardig St. Nicolaasboekje is door de N.V. P. de Gruyter en Zoon te 's-llcrtogen- bosch in een ongekend groote oplaag over de post in geheel Nederland verspreid, tiet draagt tot titel „Hoeveel dagen nog" en zal ongetwijfeld niet alleen dagelijks door de Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. Zeeuwsche Blauwen zijn aan de Amster- damsche aardappelenmarkt zeer moeilijk te verkoopen, men verkoopt 20 H.L. bonten te gen 1 H.L. blauwen, en dan wanneer er ziek in de blauwen voorkomt. Wanneer de boe l-en zelf hun aardappelen verschepen moeten zij juist deze extra mooi klaar maken, zon der ziek of gebreken. De prijzen der aard appelen zijn achteruitgaande; er is weinig vraag voor alle soorten, alleen, voor alle soorten bonken is er vraag. Zeeuw sche bonten en blauwen met ziek en groen er in moesten tegen veel lagere prijs ver kocht worden. Verkoop van alle soorten poters gaat ook slecht, met bijna geen vraag. Zandaardappelen uit Drente en Overijssel weinig vraag; Limbux'gsche Industrie tegen lage prijs gevraagd vooral bonken; ook gro ve uit Overijssel gezocht. Ieder die zijn aard appelen naar Amstex-dam wil zenden, kan zonder eenige kosten of verbinding alle in lichtingen krijgen. Heden 18 November 1935 werden de vol gende prijzen gemaakt: Z. bonten f 2.10 2, Z. blauwen f 2.102.60, Z. eigenheimers f 1.601.80, Z. blauwe eigenheimers f 2— 2.20, Z. bontenstar f 22.20, Z. Bevelandei* potei-s f 1.301.80, Z. Roodstarpotex's f 1.30 1.50, Zeeuwsche Bevelander poters f 1.30 1.80, alle soorten bonken gingen van f 1.70 1.80, Haarl.meer en IJpolder Bevelandere f 1.60—1.80, dito bonken f 1.70—1.80, Flakk. eigenheimers f 1.601.80, dito poters f 1.40 1.60, Spuische eigenheimers f 1.601.80, dito poters f 1.501.60, Anna Pouwlowna zand met ring er in f 1.601.80, extra mooie f 2.80, Hillegommex'zand f 2.803.50, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuwland- sche zandeigenheimers f 2.903, tweede vrucht f 2.20—2.40, Bintjes f 2.40—2.60, Zandbonken f 2.202.40. AMSTERDAM, 18 Nov. Vee. Aanvoeren eil prüzen: 533 vette koeien, le kw 4751 c., 2a kw 3816 e, 3e kw 3036 c, 68 melk- en kalf* koeien f 12518ü per stuk; 123 vette kalveren, 4450 c, 3e kw 3843 c, per kg-, levend gew.j 57 nucht. kalveren f 36.-50. 61 schapen en lam meren, schaupen f 1618, lammeren lammeren; 501 varkens: vleeschvarken (90110 leg".) 49 -50 c, idem zwaardere 4849 c, vette varkens 4647 c, per kg. slachterewicht; S paarden f 60 100, per stuk. Aan het abbottoir werden he den 3 wagons geslachte runderen aangevoerd afkomstig uit Denemarken. Slachtrunderen: aanvoer behoorlik, handel slap, onveranderde priizen. Melkkoeien: aanvoer kort, handel zeer stil, Vette kalveren: aanvoer kort, handel stug,» weinig veranderde prijzen. Nuchtere kalveren: stille aanvoer, vluggd handel. Schapen en lammeren: aanvoer redelijk, han* del vlug, -aste prijzen. Varkens: aanvoer minder, handel stil, dalen* de prijzen. Paaiden: aanvoer en handel zeer stil. AMSTERDAM 18 Nov. (Aardappelen) r>e prü* ijzen waren heden onveranderd. Aangevoerd 312900 kg. ROTTERDAM, 18 Nov. Vee. Aangevoerd !n totaal 2586 dieren, t.w.: 592 runderen, 297 vette kalveren, 14 nucht. kal ïren, 1074 scha pen of lammeren, 609 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 44 c, 2e kW tot 40 c, 3e kw 2630 c, vette ossen tot 44 c, 20 kw tot 40 c„ 2e kw 3235 c. ctte kalveren tot 78 c2e kw tot 68 c, 3e lew 4550 c„ varkens (levend gewicht) 394143 c, schapen 2833 36 c, lammerein 283337 c. Schapen f 10— 1251, Lammeren f 61012, per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer korte met luie handel, prijzen als op Dinsdag jl. Een pri* ma koe ging nog tot 48 en een os tot 46 c. Vette kalveren iets ruim ter mark^ handel tamelijk, onveranderde prijzen. Een prima ltalf nog tot 85 c. Sphapen en lammeren: aanvoer Iets ruime? handel stil en prijshoudend. Eenige partijtjes schapen voor export gekocht. Varken: korter aangevoerd,handel kalm, pr'd* zen als vor. week. ROTTERDAM, 18 Nov. Aardappelen. Dd prijzen waren: Erielsche eigenheimers fl.70— 2.10; Zeeuwsche bla»wv 1'22.-50; id eigenh fl.50 1.75: idem bonte f22.50; blauwe en bonte poters f3.3*—160; potVrs eigenh fl1.30" be velanders f 1.60—1.90 a'es per H.L.; zandaard- apeien 45 ct p kg Met tamelijke aanvoer, en kalme vraag kinderen worden ingezien, maar ook nog lang worden bewaard. Het hoekje bevat een aantal teekeningen het in dichtvorm het verhaal van Grietje en Greetje, die vol spanning de komst van den goeden Sint en zijn zwarten knecht af wachtten. De kern van het geschrift waarom alles draait, is: een prijscourant van de Gruyters producten, waaruit de Sint zijn keuze deed, BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDIJK. Geboren: Maarten, z. v. Machiel Hollaar en Leentje de Groot; Gijsje, d. v. Stoffel Wesdijk en Marina Kievit. MIDDELHARNIS. Geboren: Petronella Adriana. d. v. Johannis Pieter Nieuwland en Elizabeth Sara Dijkers; Jan Arent, z. v. La- jos Bund en Aaltje van de Gevet. Ondertrouwd: Dirk Mans, 28 j. en Leentje Hollaar, 23 j.; Leendert van Putten, 2S j„ te Melissant en Lijntje Peeman, 24 J.. alhier; Getrouwd: Pieter Vis van Heemst 23 j„ te Sommelsdijk, en Lidia Aria van Heemst, 19 j. alhier. Jacob de Waard, 33 j. en Pietertje de Bruin 28 j. Overleden: Maatje Leentje van Ant werpen, 75 j„ wei van Johannis Krijtenberg. Twee jaren waren voorbijgegaan na den ■dood van don ouden Graaf, toen Fredierik, op zekeren middag thuiskomende, tot Anna zei: „We hebben vanmiddag een nieuwe kranke gekregen, die waarschijnlijk wet eenigen tijd in liet hospitaal blijven zal, aangezien zij een belangrijke operatie moet ondergaan, dooli haar krachten laten dat nu tact toe en na de operatie zal zij nog wel eenigen tijd moeten vertoeven eer zij weer vertrekken kan. 't Is inderdaad oen zeer in teressant. geval". 1-Iij zweeg en wachtte waarschijnlijk, of hij de nieuwsgierigheid van zijn echtgenoote, meer nog. tiaar belangstelling opgewekt 'had. En inderdaad, Anna vroeg hem veel, wat van haar meeleven met de patiënten in het hospitaal getuigde, doch (1e vraag, waarop bij meer dan op eenige andere het antwoord gereed hield, kwam niet. „En raad eens, wie die kranke is!" zei hij eindelijk. „Hoe kan ik dat raden, lieve, indien jij mij niet eenige aanwijzing geeft!" zei Anna, glimlachend en verbaasd. „Nn ik zal het maar terstond zeggen, om dat je 'het later toch vernemen zoudt en ik liever een schok voor je wil voorkomen". „Maar wie is dat dan?" vroeg Anna haas tig. „De weduwe van Dr. T", antwoordde Fre- derik. „Zij schijnt in minder voordeeltge geldelijke omstandigheden te verkecren. An deren hebben de zorg voor haar kinderen op zich genomen en haar bewogen, naar hier te gaan. Zuster Augusta had haar onmidde lijk herkend". Anna was ontroerd en sprak niet. Voor haar herinnering doken al do tooneelen op die zij op het slagveld en in de hospitalen had doorleefd en, als zij terugdacht aan dien vrceselijken man, dan rees haar achting, dan groeide haar liefde voor Frederik des te meer en met schaamte dacht zij terug aan liet oogenblik, waarop hij tot haar sprak: ,.Ik zag u liever onder liet opzicht van een ander vertrekken", en aan het scherpe antwoord, dat zij hem toen gegeven had. Maar nu, dat aileis was voorbij en immers God had haar gelegenheid gegeven, ook dat ver-leden le doen vergeten. Frederik was nu haar Frederik en nu niets kon hen meer scheiden. Doch vreemd was het, dat zij nimmer ge vraagd had, wat van den dokter mocht ge worden zijn. Wel had zich de gedachte aan hem, na haar herstel, telkens aan haar op gedrongen, doch met walging, met tegen zin had zij die telkens verdrongen en nie mand:, oolc Augusta niet, had haar nader in gelicht. Zij wenschte ook voor de wereld zoover te blijven van dien man, dat ze zelfs door geen vraag baar belangstelling in zijn lot zou hebben willen verraden. ,11e weduwe? Is hij dan dood?" „Wist je dat niet?" „O neen, ik wist niets meer van hem. Ik heb zelfs naar dien man niet meer ge vraagd". „Dat was niet Christelijk, lieve!" merkte Frederik op, „dan heb je zeker aan zijn we duwe wat goed te maken". ,Hij is toch niet Doch zij waagde niet verder te gaan. „Hij is gestorven eten eigen nacht, nadat jij ziek geworden waart!" „Vreeselijk!" stamelde zij en vroeg niet naar andere bijzonderheden. „Frederik, hoe goed is toch God voor mij geweest!" „Voor ons allen. Anna! Èlij heeft het alles ten beste voor ons gewend, ook hierin, dat we nu aan de weduwe en de kinderen van dien man iets van onze schuld kunnen be talen", „Ik had niet met hem moeten gaan", sta melde zij en sloeg den arm om zijn hals. „ik had den raad van mijn besten Frederik moeten volgen". „Neen, neen", zei hij, „zoo was t beter voor ons beiden. We hebben wat voor elkaar moeten lijden en stelden elkaar daardoor te meer op prijs. Ik zee- ie niet gaarne zoo tot vrouw gehad hebben ais je toen waart, en omgekeerd: wat zou jij aan mij gehad heli- ben met mijn dwaze illusion. Neen, laat het zóó blijven; God hoeft alles Wel gemaakt". Iutussclien verhopen er slechts eenige da gen, of de nieuwe patiënte in het hospitaal en de echtgenoote van den dokter stelden meer belang in elkander. Anna had haar ge wone bezoek aan de z.ieken in liet hospitaal gebracht en had ook de weduwe van den dokter opgezocht. 't Zij, dat de ontroering waaronder zij verkeerde en die zij vruchteloos had trach ten meester te worden, do kranke belang stelling ingeboezemd bad, of wel dat de on willekeurige uiting van Anna's Christelijk medegevoel haar voor deze ingenomen had, hoe het zij, nauwelijks wes Anna vertrok ken, of de weduwe was met zuster Augusta in een druk gesprek over haar gewikkeld. „En hoe heet zij van zichzelf?" vroeg de weduwe. „Juffrouw Dorfcr", was het antwoord, doch, als vermoedde zuster Augusta, wat er bij hooren ven dien naam in de. ziel van de kranke kon omgaan, verliet zij onder eenig voorwendsel haastig de kamer en begaf zich weer aan haar arbeid. „Om liet even", prevelde de weduwe, „ik zal het weten. Als de zuster mij ontwijkt, zal ik liet haar zelf vragen. Ik weet, dat zij komen zal. Zij boezemde mij belang in en dat kan niet anders, of het moet wederkee- rig zijn. Ik moet het weten". Zij had niet. verkeerd geoordeeld. De vol gende week keerde Anna terug en één van haar eerste bezoeken gold do dokters-we duwe. „Mevrouw", zei deze, nadat zij zich eeni gen tijd met haar onderhouden had over haarzelf en haar kinderen, „vergun mij de vraag: is uw eigen naam niet Dorfer?" „Ja", antwoordde Anna, „hoe vraagt u dat zoo?" „U bent toch niet met het Roode Kruis in het veld geweest?" „Ja, dat hen ik", antwoordde Anna ge schokt. De weduwe zweeg, maar haar bleek gelaat en haar bevende lippen zeiden, dat ze hevig ontroerd was. „Het doet mij leed, dat ik u aan treurige dingen herinnerd heb", zei Anna om aan het zwijgen een einde te maken. „O, neen, mevrouw, ik dank God, dat ik weet, dat de vader mijner kinderen althans niet als een moordenaar is heengegaan. Men had mij gezegd dat hij u poeders had gege ven van dezelfde stof, die hij gebruikte, om zijn schande te bedekken, doch God heeft hem verhinderd. Ik kan u niet zeggen, wat ik in die dagen en ook daarna geleden heb". „Laat ons er niet meer over spreken", zei Anna, die geheel nieuwe dingen hoorde, die haar zeer schokten. De weduwe wensch te niets liever, ook al verblijdde zij zich, dat haar ontrouwe echtgenoot althans deze gru welijke schuld niet op zijn geweten had. Doch zij gevoelde zicli door deze omstandig heid zeer aan de echtgenoote van den dok ter verbonden en wist (leze zóó voor zich in te nemen, dat Anna haar nagenoeg eiken dag bezocht. Na de operatie duurde het nog geruime/! tijd, eer de zieke haar leger mocht verlaten en reeds waren zes weken omgegaan, toen zij voor het eerst een wandeling cleed en zich met zuster Augusta naar de woning van den dokter begaf om diens gade te danken voor de belangstellende zorg, die deze haar gewijd had. Bij het heengaan sprak zij: „Als ik niet met. zwaar arbeiden in hot. onderhoud mijner beiden overgebleven kinderen had te voor zien, dan wist ik liet wel". „En als dat eens zoo was, wat zoudt u dan willen doen Mevrouw?" vroeg Anna nieuws gierig. „Ik zou den dokter vragen, mij als ver pleegster .hier te willen opnemen". Anna zweeg, doch een gevoel van liefde voor haar Frederik, van waarlijk medelij 1 den met de droeve weduwe maakte zich van haar meester en oogenblikkelijk nam zij zich voor Frederik over de zaak te spreken. Nau welijks deed zich dan ook de gelegenheid voor, of zij trachtte Frederik te polsen. „Ik gelooi dat je weer tamelijk behoefte hebt aan verpleegsters, lieve!" zoo ving zij aan. „Ik zie zusier Augusta haast niet meer en ook van de anderen wordt meer gevergd dan voor haar goed is". „Ja, was ik nu maar niet gehuwd met juffrouw Dorfcr, dan kon ik haar hulp nog eens inroepen, doch zij heeft het te druk niet mij te verplegen". „Dat is maar al te waar, maar daarom is het uitzicht op hulp nog niet geheel ver dwenen. Ik weet een uitstekende verpleeg ster voor je". „En die is?" vroeg de dokter nieuwsgierig. „De weduwe van Dr. T.", antwoordde Anna. „En haar kinderen dan?" vroeg de dok ter verbaasd. „Frederik, ik heb eindelijk de geschiede nis van het droevig einde vaiT hun vader geboord en... ik had niet met dien man moe ten meegaan. Laat mij, als je het goed vindt., die schuld voor een deel goedmaken. Als jij het goedvinden kunt, laat ons de weduwe aanbieden, dat we haar kinderen tegen een geringe vergoeding ten onzent willen opne men, indien het, waarlijk baar wensch is, bier lo blijven". „Heeft zij dien wensch inderdaad te ken nen gegeven?" yroeg de dokter, „Ja, zij verlangt niets liever cn zou het je zeker gevraagd hebben, indien de zorg voor haar kinderen haar niet gedrukt had". „Welnu, waartoe zouden we haar dan ver goeding vragen? God heeft ons tot heden geen kinderen geschonken en we behoeven het zóó nauw niet. te nemen". „Ik wilde slechts hooren, wat jij er op zeggen zoudt" zei Anna glimlachend. „Welnu, dan weet je het thans en kunt het haar meededen, doch als van jou ko mende met mijn toestemming. Indien dit inderdaad haar bezwaar was en zij bij haar wensch blijft, kan zij mij dit zeggen". „Nog altijd en onveranderlijk dezelfde", antwoordde Anna, „doch hartelijk dank, lieve. Je weet niet half, hoezeer je mij daar mee genoegen doet". En na eenige weken was daar een nieuw leven en vroolijlkheid in de stille dokters woning gekomen, toen de weduwe haar zoon en haar dochtertje aan de vriendelijke zorg van het gezin overgegeven had. En Anna had een vriendin te meer, die haat- door warme toegenegenheid de zorg ver gold, die zij wel gaarne aan de beide kin deren wijdde. Ook Frederik rekende zich gelukkig, dat hij door zulk een betrekke lijk geringe opoffering Anna cenigermato bevrijden kon van de last der ingebeelde schuld, die haar drukte. De vroeger zoo stillte dokterswoning was het middelpunt van geestelijk leven op Doornvlei geworden en als daar des avonds Karei en Agnes, de jonge predikant en zus ter Augusta of eenige andere verpleegsters waren en de gesprekken liepen over (jen zedelijken of muatschappelijkcn toestand van Doornvlei, dan staarde Agnes haar zus ter vaak aan met blikken, die luide spraken „Dat had onze goede moeder nog eens moe ten beleven! Doch, wat God doet, is wel gedaan!" EINDE

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2