voc GEMEENTERAAD VAN OOLT GENSPLAAT Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 MAAS- GEMEENTERAAD VAN NIEUWE TONGE GASFABRIEK OOST FLAKKEE" OVERNAME EXPLOITATIE Vereen. „Het Hoogeland" Afscheid van den heer Wisse Rotterdamsche Rechtbank PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN GEMENGD NIEUWS DE ONBEWAAKTE OVERWEG Twee ernstig gewonden nabij Hoek van Holland FELLE BRAND TE HARMELEN Moeder redt negen kinderen DE MISDADEN TE OSS VERDUISTERING VAN 25.000, Zeedijk op Ameland ernstig beschadigd MAAR AANGA yooR D Raadsvergadering van 30 October. Afwezig de lieer v. Gurp wegens ziekte Zijner vrouw. Burgemeester Donkersloot opent de ver gadering met gebed. Notulen worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. De o o r z. deelt mede dat de rekening •dienstjaar 1934 zonder eeni-ge op- en aan merking is goedgekeurd. Spr. noemt dit een unicum, dat is in geen jaren gebeurd. Van de gemeente Den Bommel bericht dat zij medewerking zal verleenen aan de studie-commissie tot bestudeering vraag stuk werkeloosheid. Idem te Stad aan 't Haringvliet en te Nieuwe-Tonge. Allen heb ben reeds afgevaardigden benoemd. Mededeeling van Ged. Staten dat zij zioh met de voorgestelde huurverlagmg veree nigen. Haandag worden de huren verlaagd. Verslag van keuringsdienst waren Dordt. Wordt goedgekeurd. B en W stellen voor opnieuw rek. cou trant aan te gaan tegen de oude bedragen. Af- en overschrijving begrooting 1935 en 1936. Wordt goedgevonden. Do voorz. deelt mede dat de school in de Langstraat a.s. Vrijdag wordt gesloten Daardoor zullen eenige kinderen naar de O. L. School gaan. De cijfers in de begrooting zullen hierin veranderd worden, óók met het besluit straks overname gasfabriek. 4. Brandstoffentoeslag en toeslag kasuit keering. B en W stellen voor de branstoffcntoeslag niet in natura maar in contanten ingaande deze week te betalen. Wordt goedgevonden. Voor kennisgeving wordt aangenomen een Schrijven van de Bestuurdersbond hierover. Van de R. K. arb. bond, afd. Achthuizen met betrekking op de toeslag kasuitkeerimg Dit loopt over de gevallen waarin kasitrelc- ikers soms minder trekken dan zij, die steun ontvangen. Zij verzoeken dit euvel te onder vangen een kastoeslag te geven tot liet be drag wat een werklooze zou ontvangen vol gens de steunregeling. (Hetzelfde werd te l)en Bommel behandeld). B. en W. stellen voor dit verzoek in te Willigen, precies zoo als liet gevraagd is. De heer Hokke: Het is toch de bedoe ling dat de georganiseerden 50 cent meer krijgen. De voorz.: Het, wordt precies gehand haafd. zooals het gesteld is. De heer v. Kempen: Dus niet gelijk ge steld! De voorz.: Er wordt toeslag gegeven, maar het verschil van 50 cent blijft bestaan, om de organisaties niet tegen te werken. Hiertoe wordt besloten. 5. Overname exploitatie gasfabriek, te Oude-Tonge. De voorz. heeft gisteravond in gezame- lijke vergadering van raadsleden der be trokken gemeenten de zaak uiteengezet, zoo dat ieder duidelijk zal zijn wat aan de orde is. De hefcr Jacobs: Het liet aan duidelijk heid niet veel te wenschen over, maar spr. vraagt wat de commissie zich voorstelt t.o. ivan het punt der electrioiteit nu liet padht- con tract met de „Mabeg" is afgeloopen. De voorzitter: Deze kwestie is in de vergadering van de commissie een ernstig »unt v,an overweging geweest. Gespro kén is ook met de Dir. de heer Gerber, di.p.tje voorwaarde stelde dat vóór 1936 geen electrioiteit het gas mocht vervan gen. Men heeft zich daartegen verzet, hoewel er geen zicht is, dat gezien de verliezen, van electrioiteit vooralsnog sprake zal zijn. Tocli willen we de vrij heid. De Mabeg eisciht bij e.v. electriciteits- voorziening, dat er dan rekening zou gehou den worden met de daaraan gemaakte Winst. De lieer Hokke vraagt of de prijzen van het gas al definitief zijn vastgesteld. Er is gesproken van 9 cent tot gebruik van 25 M3. Menschen die dat niet verbruiken hebben dan nog duur gas. Zou dat, vraagt spr., niet op 10 M3 kunnen worden gesteld? De kleine man wordt er de dupe van. De voorz: De prijzen zijn nog niet 'definitief vastgesteld. Wij krijgen een ge heel nieuwe regeling, waarop plannen voor komen, hoe het vertier zal gaan. Deze plan nen zijn gebaseerd op de ondervinding en statistieken van andere fabrieken. De kleine verbruikers profiteeren niet van 9 et. daar die munlgas hebben. Wel profiteeren die van het tweede punt één gulden vast recht en 6 cent. Dat zal hen echter niet zooveel voordeel brengen. Het is meer om het groote verbruik aan te wakkeren. Er moet om de terugslag van ontvangsten ook gedacht - worden. De lieer v. Nieuwaal. Dus het is zoo: 25 M3. a 9 cent en wat er boven is 7 cent. De voorzitter: Ja, dat is tenminste het schema. De heer van Nieuwaal wacht totdat het verbruik 30 pCt. zal stijgen. De lieer v. Kempen: Dat er zooveel ver lies is geweest, was dai ook niet de schuld, dat ih-et toezicht niet goed was? De voorzitter: Ja, maar toen er pas gas. kwam in het begin was het een nieu wigheid, en gezien Fiakkee conservatief is, waren er in het eerst weinig aansluitingen, ergo veel minder verbruik. De „Mabeg" heeft zich vergist in de mentaliteit van Fiakkee. De opzet Mas een misrekening. Flet buizennet is 80 K.M. dat is ook niet ge woon. In een stad kan hetzelfde aantal aan sluitingen niet 25 K.M. toe. Wat scheelt dat niell De lieer Van Nieuwaal zegt dat liet bo Vendien een desolate toestand was. De lei dingen waren verrot. Deze directeur heeft de zaak op moeten knappen. Do heer v. Kempen: Daar vroeg ik ook naar. Hot beheer deugde niet. De voorz.: Op 't oogen/blik hebben we oen goede directeur. Een verkooner is het eerste klas, met, nieuwen moed is hij bezield ,voor de toekomst. De heer v. Nieuwaal: Als die van 1912 directeur was geweest, had je nooit in de misère gekomen. De voorz.: Neen. Het had duizenden ge scheeld. Spr. zegt, dat hij het naar zijn mooning duidelijk iieeft uiteengezet, gezien de wei nige vragen die er gisteren-avond waren. De heer de Vos vraagt ten eerste dat de gascommissie de dingen in de pers duidelijk •uiteenzet. Ten tweede dat er aan ihet technisch toe zicht veel gehaperd heeft. Nu vraagt hij, of er in de toekomst afdoende toezicht zal zijn Dat gaat niet tegen den Directeur, maar dat is noodig. Do voorz.: De locale pers kan worden ingelicht. Spr heeft voor de pers altijd alle lof voor hun medewerking als er dingen zijn tot welzijn van de gemeente. Wat liet technische betreft is een goede 'directie bet voornaamste. Momenteel zijn we goed gedekt. Moehit er iets gebeuren en de comm. twijfelt, dan kunnen we altijd nog naar liet bureau der Ned. Gemeenten, die niet alleen hun accountanten, maar ook hun technici hebben, Verlies camoufloeren is nu ge beurd, dat zal niet meer voorkomen, meent spr. Die strijd is nu voorbij. De heer K o r te weg drukt zijn verwon dering uit over de reclame die gisteravond •gemaakt is. Er zullen wel fouten gebeurd' zijn, maar spr. wil lof brengen aan de com missie, voor hun goed beheer. Inzonderheid aan den voorzitter voor zijn uiteenzettingen waarop terecht weinig vragen vielen. Wel wi'. spr. zoggen, dat hij niet zooals de heer Jacobs, electrificatie wil, maar dit liever op don achtergrond schuift omdat de finanti- eelo positie zeer zwak is. De lieer Jacobs: Ik was er niet voor, te electrificeeren, maar dat de mogelijkheid niet zou worden afgesneden. De voorz.: begrijpt de bedoeling. De last mag niet verzwaard, ofschoon hij niet. tegen electrificatie is. Spr. is verblijdt dat de be langrijke mededeeling van gisteravond on verdeeld gunstig is ontvangen, hoe teleur stellend het ook is, dat moet worden over- genomen. Volgt voorlezing der beêluitcn. De voorz.: deelt mede, dat B .en W. dus recht krijgen van eenige wijzigingen, die ze thans inderdaad al hebben, t.o. de winstuit- keering. Daarna wordt voorgelezen het besluit tot vaststelling van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling. Wordt met algemeenc stemmen besloten, deze besluiten te aanvaarden. De voorz.: dankt de heeren voor ihet vertrouwen aan de commissie geschonken en hoopt dat het in het belang van gemeen te en ingezetenen mag zijn. Dan doet de voorz.: mededeeling dat reeds een 4-tal gemeenten besloten is mede te werken aan de studiecommissie ter hestudeering van het werkloosheidsvraag stuk op Fiakkee, en daar in die gemeenten roecis leden zijn benoemd, stelt de Voorz. voor ook hier een werknemer en een werk gever te benoemen. De hoer Vos zou gaarne zien, dat er een administratief persoon onder werd benoemd en ook iemand, die voorzitter kan zijn. De voorz.: De Voorzitter kiest U uit de commissie zelf. Een administratief persoon kan er altijd aan toe worden gevoegd. Bij de eerste stemming wordt benoemd de heer van Es niet 6 stemmen. Bij de tweede stemming wordt geen meerderheid verkre gen. (De heer de Vos 5 en Hokke 3 stem men). Opnieuw gestemd verkrijgt de heer de Vos (voorsteller) 6 stemmen. Beide hee ren laten zich de benoeming welgevallen. De lieer Kreeft vraagt bij de rondvraag, dat verschillende mensehen die armlastig zijn een proces-verbaal hebben gekregen, voor niet-aansluiting der waterleiding. Spr meent, dat er toch een toezegging was deze menschen niet te verbaliseeren. De voorz.: Een toezegging was er niet. Wel zou er een soepele toepassing zijn. Bij de kantonrechter voeren die menschen ech ter andere dingen aan, dat de kantonrechter wel moest veroordeelen. De heer Kreeft, vindt, dat er een mo reel recht moet zijn, dat die niet kunnen betalen, ook niet worden verbaliseert!. Spr. meent dat er voorkeur is verleend De voorz.: Het rust oo de gemeente, dat allen moeten aansluiten. Nu kan er een tijdruimte gesteld worden, dat ze nog niet aansluiten. Als de menschen. het-niet dóen, moet'dB gemeentekas- het betalen. De verordening moet toegepast, ofschoon dit soepel gebeurde. Voorkeur wordt er niet verleend. Maar als bij het kanton gerecht aanmerkingen gemaakt worden op het beleid van de plaatselijke overheid, als of er met twee maten wordt gemeten, ont staat er een moeilijkheid. De kantonrechter kan dat niet beoordeelen, en veroordeelt zoodoende. Spr. zegt, dat liet echter tot een klein getal is gereduceerd, die niet zijn aan gesloten, maar van het kantongerecht wer den de namen genoemd. Dat is voor ons de moeilijkheid. Spr. hoopt dat de heer Kreeft begrijpt, dat het niet anders kan. De heer Hokke: Er komen al maar klachten, dat liet in de Boomgaardpad zoo donker is. Spr. vraagt achterin een lan taarn te plaatsen. De voorz.: Laten we de nieuwe regeling der gasfabriek afwachten. Het eerste resul taat zal zijn, daar een gasverlichting aan te brengen. B. en W. zullen het nader bezien, en di rect de zaak ter hand nemen. De heer de Vos zegt nog, over de water leiding, dat hij een der armen is, die ook niet is aangesloten bij de waterleiding, en daardoor een proces-verbaal heeft opgeloo- pen. Spr. zegt, dat de z.g. opruiers het zoo ver zullen brengen dat hij met zijn gezin met 7 kinderen, nu behoorlijk gehuisvest, in een krotwoning in de luchtbal o.i. zal lerecht komen. Spr. heeft er zich tot heden doorgesleept, met zijn zware lasten, maar dit is wel, wat de druppel de emmer doet overloopen. Dit wilde spr. even opmer ken. Spr. vraagt tenslotte nog de bietenslijk van gemeentewege beter bij te houden. De voo r z. zegt dit toe. De heer v. Kempen vraagt herbestra ting van de Schoofstraat met voorhanden zijnde keien. Het is een bijna niet te berij den en te beloopen straat. De voorz. zou dat gaarne doen, ,maar waar moet hij de centen halen? Zoodra het kan, moet en zal het gebeuren. Op meer plaatsen is liet noodig. Dan sluiting. voeren. B. en W. zullen nader zien wat daar aan te doen is. Daarna sloot de VOORZ. de vergadering. Nader vernemen wij dat alsnog werd be sloten het pachtcontract met de Mabeg voor de exploitatie van de Gascentrale Oost- Flakkee te doen beëindigen en de fabriek door de gezamenlijke gemeenten zal dienen, te worden overgenomen. In de op Dinsdag 29 October 1935 gehou den vergadering van de Commissie van Toe zicht voor de gasfabriek „Oost-Flakkee" werd besloten om met ingang van 1 Januari 1936 de tegenwoordige gasprijzen van 13 en 13'/2 cent per M.3 belangrijk te verlagen en te brengen op: voor licht- en kookgas: de eerste 25 M.3 per maand 9 cent per M.3; al het meerdere per maand 9 cent per M.3; bo vendien naar keuze van den verbruiker: f 1 vastrecht per maand en een gasprijs van 6 cent per M.3; voor verwarmings-, industrie- en motorgas 5 cent per M3. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort bekend worden gemaakt. De gasprijsverlaging heeft ontegenzeggelijk de stoutste verwachtingen overtroffen zoodat aangenomen mag worden dat de gasverbrui- kers van Oost-Flakkee in de toekomst op ruimer schaal van het gas, waarvan de ge makken voldoende bekend zijn, gebruik zul len maken. In ieder geval kan thans weder tegen petroleum en vaste brandstoffen wor den geconcurreerd. Woensdag 30 October des nam. te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burge meester Sterk. De VOORZ. opende de vergadering met gebed. Het lezen der notulen werd aangehou den tot de volgende vergadering. De VOORZ. deelde mede, dat aan W. Droo ger voor het rooien van een boom een scha devergoeding is verleend van f 10. B. en W. stelden voor om geen aparte re- kening-courant meer te houden bij de Bank van Ned. Gemeenten voor de legaten voor de lijkwagen en de grafrechten. Het college was van oordeel, dat indien dit op de gewone rekening liep het gemakkelij ker was en bovendien nog eenige rentebe sparing gaf. Hiertoe werd daarna besloten Ven de Provinciale vereen. Het Groene Kruis was een schrijven ingeko'rhen waarbij werd bericht dat de ontsmettingsdienst nood lijdend was en dientengevolge werd verzocht om een jaarlijksche subsidie van Vi cent per inwoner. B. en W. stelden voor, gezien het groote nut en het gemak dat deze dienst de ge meente kan bewijzen, aan dit verzoek te vol doen. Daarna werd alzoo besloten. De heer TIJL vroeg verbetering van het schoolplein. Spr. meende dat een betere drainage veel zou helpen om het water af te Do onderstaande hesluiten zijn gister door de gemeenteraden van Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tongc, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet genomen. De raden der gemeenten Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Den Bommel en Slad aan 't Haringvliet: Gezien het voorstel van de N.V. Industri- eele Maatsciiappij „Mabeg" te Utrecht d.d. 23 October 1935 tot beëindiging van de tus- schen haar en genoemde gemeenten geslo ten pachtovereenkomst, regelende het be heer en de exploitatie van de gasfabriek „Oost-Flakkee" te Oude-Tonge. Besluiten: I. Bovengenoemde pachtovereenkomst met ingang van 1 Januari 1936 te beëindi gen, zulks onder de volgende voorwaarden; 1. De N V. Industrieele Maatschappij „Mabeg", hierna genoemd „Mabeg" neemt de tot en met 31 December 1935 met de ex ploitatie der gasfabriek geleden verliezen voor haar rekening en doet onvoorwaarde lijk afstand van alle rechten, die uit de ioopende contracten zouden kunnen voort vloeien. In verhand daarmede draagt „Ma beg" zorg, dat de op 31 December 1935 res pectievelijk op 1 Januari 1936 vervallende termijnen voor rente en aflossing van de door de gemeenten ton -behoeve van de gas fabriek c.a. aangegane geldleeningen op tijd worden betaald i. Do „Mabeg" staat aan de gemeenten Ooltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet voorraden,, materialen en zoo noodig con tanten af tot een totaal bedrag van f 20.000, waarvoor zullen worden bestemd de op 3i December 1935 op de gasfabriek of daarbui ten aaóWozigo' 'fnagazrjntgocderen -en pro ducten, te weten:. Ie. mstallatiemateriaal, 2e. steenkolen, 3e. cockes, 4e. teer, 5e. ijzeraarde, 6e. grafiet, 7e. bedrijfsmaterialen, 8e. vuurvastmateriaal, 9e. benzine en smeerolie voor auto's, 10e. gas in gashouders, 11e. hulpstukken voor het schoonmaken van leidingen, 12e. auto's, 13e. inbouw ovens, 14e. verzekeringen en belastingen, 3. De onder le t.m. 9e genoemde materi alen en voorraden zullen voor zoover op 31 December 1935 aanwezig, worden gewaar deerd tegen de waarde, waarvoor zij op den inventaris per 31 December 1934 zijn ge bracht. Nadien aangeschafte zaken worden overgenomen tegen factuurprijs, vermeer derd met de kosten van lossen, vervoer cn opslag, en nadien vervaardigde producten voor de handels -of contractswaarden. De hoeveelheid gas, bedoeld onder 10e zal worden verrekend tegen een prijs van 5 st. per M3. De onder 11e bedoelde hulpstukken zul len worden ingebracht voor een bedrag van f 375.68, de onder 12e bedoelde auto's voor een bedrag van f 1901.67 en de inbouw ovens beuoeld onder 13e voor: den vier-retoi'tsoven no. 1 f 1500. den acht-retortsoven no. 2 500. den acht-retortsoven no. 3 f 1000. De verzekeringen en belastingen bedoeld onder 14e zullen worden gewaardeerd op de waarde van de nog niet verloopen termijnen. 4. Indien de totale waarde van de onder le tot en met 4e ge noemde en door de vijf gemeenten over te nemen bezittingen der „Mabeg", geringer is aan f 20.000.dan zal het ontbrekende door „Mabeg" uiterlijk op 1 Februari 1936 in contanten worden aangevuld, door stor ting daarvan bij een nader door de Com missie van Toezicht bedoeld in artikel 5 der gemeenschapelijke regeling betreffende den bouw en do exploitatie van een steenkolen gasfabriek, aan te wijzen adres. Indien oe waarde van de hiervoor bedoel de bezittingen echter hooger is dan f 20.000, dan zal het verschil door genoemde Com missie van Toezicht vóór 1 Februari 1936 ton kantore van de „Mabeg" worden ge stort.. 5. De „Mabeg" behoudt alsnog het recht op betaling van alle leveringen en werk zaamheden vóór 1 Januari 1936 gedaan waartegenover zij gehouden is alle schul den ter zake van vóór of op 31 December 1935 uitgevoerde leveringen en werkzaam heden te betalen, evenals de tot 1 Jan. 1936 verschuiaigde belastingen en premiën voor sociale verzekeringen. Van het uit dezen hoofde alsnog door de „Mabeg" te ontvangen bedrag zal het nog niet verwerkte gedeelte van de leening van f 30 000.in mindering worden gebracht. 6. De „Mabeg" verbindt zich om alvorens tot winstuitkeering aan aandeelhouders over te gaan in elk van de jaren 1930, 1937, 1938. 1939, 1940 en 1941 aan de Commissie van Toezicht, genoemd onder 4, een som uit te betalen gelijk aan het bedrag aal door de vijf gemeenten over het betrokken jaar tot dokking van een eventueel bedrijfsver lies, dor "asfabriek uit do publieke kas werd bijgepast onder voorwaarde evenwel dat. vorenbedoelde uitkeering in geen dier jaren hooger zal zijn dan zesduizend gul den, vermeerderd met die bedragen, die eventueel in voorafgaande jaren minder dan het verschuldigde mochten zijn betaald doordat de voor uitkeering aan aandeelhou ders beschikbare winst de betaling .van de verschuldigde uitkeering niet of slechts ten deele toeliet. Mocht de „Mabeg" uit hoofde van deze regeling op 31 December 1941 nog eenig be drag aan de meergenoemde Commissie van Toezicht zijn verschuldigd waarover echter geen rente zai behoeven te worden vergoed dan zal door arbitrage op den voet als aangegeven in de oorspronkelijke pachtovereenkomst van 1911 worden uit- emaakt welk bedrag de „Mabeg" aan de Comm. van Toezicht zal kunnen beialen zoo mede binnen welken tijd, zonder dat de JVlabeg" evenwel als gevolg van deze be taling in de toekomst in de normale uitoe fening van haar bedrijf zal mogen worden gehinderd of geschaad. Zoodra in een of meer van de vijf betrok ken gemeenten electriciteit voor licht of verwarming wordt geleverd ,zal bij de vast stelling van het verlies der gasfabriek re kening worden gehouden mei de eventueel met de exploitatie van liet electricileitsbe- iLrijf gemaakte winst. Aan het Verifieatieburea>* van de Vereeni- ging voor Nederlandsche gemeenten zal des- gewenscht recht van inzage in de boekhou ding worden verleend, indien de „Mabeg" in eenig jaar mocht verklaren dat de beschik bare winst niet toelaat het op grond van deze regeling verschuldigd bedrag hetzij ten deele te betalen. II. B. en W. oer genoemde gemeenten te machtigen om voorzoover hun dat wensche- lijk schijnt, afwijkingen van geringe betee- kenis in de bovenstaande voorwaarden aan te brengen. De Raden der gemeenten Ooltgensplaat, Oude-Tonge, Nieuwe-Tonge, den Bommel en Stad aan 't Haringvliet; overwegende, dat de door de bovengenoem de gemeenten met &e N.V. Industrieele Maatschappij „Mabeg" te Utrecht gesloten pachtovereenkomst, regelende het beheer cn de exploitatie van de gasfabriek „Oost Fiak kee", op 1 Januari 1936 zal worden beëin digd; dat dientengevolge een nieuwe gemeen schappelijke regeling nopens het beheer en de exploitatie der genoemde gasfabriek moet worden vastgesteld; gelet op artikel 135 der Gemeentewet, Besluiten: aan de Commissie van Toezicht voor de gasfabriek „Oost-Flakkee" op te óragen de voorbereiding van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling nopens het behoor en de exploitatie der genoemde gasfabriek. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar de advertentie in dit nummer, betreffende den filmavond voor de vereeniging „Het Hooge land". Vertoond zal worden de nieuwe film „Door de branding", opgeluisterd door gramofoon- muziek en zang. Beter dan voorheen is in deze nieuwe film op zeer duidelijke en treffende wijze het reddings- en opheffingswerk dezer ver eeniging in beeld gebracht. Het barmhartigheidswerk van „Het Hoo geland" verdient aller belangstelling. Bovendien zal extra worden vertoond een mooie geluidsfilm. Niemand verzuime dezen veelbelovenden avond bij te wonen. Men voorzie zich, om teleurstelling te voorkomen, intijds van plaatsEèwijzen. Ook de kindervoorstelling zal zonder twij fel in den smaak vallen. Er worden alleraar digste geluids-teekenfilms vertoond. Donderdagavond nam de heer Wisse, sta* tnonschef bij de Rott. Tramweg Mij., te Mid- delharnis, afscheid van het personeel in de wachtkamer van het stationsemplacement. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen ver voer, weg en werken en tractie, waarbij te vens de chefs van de groep „Fiakkee". De heer Kok, de hoofdcontroleur, spreekt tot den heer Wisse en zijn echtgenoote woor den van afscheid. Gaarne wil spr. deze ge legenheid van afscheid nemen gebruiken om erop te wijzen welk een goed chef het perso neel in den heer Wisse verliest. Naast zijn goedheid als chef bezit hij nog meer goede menschelijke eigenschappen. Zijn hulpvaar digheid was een ieder bekend. Nooit liet hij iemand, die niet berekend was voor zijn taak of die hulp noodig had, in de steek. Persoonlijk heeft spr. dit elders reeds onder vonden. Spr. is er van overtuigd, dat een ieder hier precies eender over denkt en daarom is het spr. een genoegen om den scheidende namens het personeel een klein blijk van waardeering te mogen overhandi gen, in den vorm van een vulpen. Spr. over handigt den heer Wisse de pen, terwijl hij de wensch uitspreekt, dat hij haar nog vele jaren zal mogen gebruiken. Vervolgens richt spr. zich tot mevr. Wisse. Hoewel hier geen vrouwen aanwezig zijn, al dus spr., weet ik zeker namens hen allen te spreken, dat ook zij zeer geliefd was en groote hulpvaardigheid bezat. Meerdere ma len heeft zij hulp verleend waar het noodig was. Spr. overhandigt haar als blijk van dankbaarheid namens het personeel een prachtige bloemenmand en spreekt de wensch uit, dat het echtpaar Wisse nog vele jaren in gezondheid zal mogen blijven leven. (Applaus). De heer Koevoets neemt vervolgens het woord. Wij kennen elkander al jaren, aldus richt spr. zich tot den heer Wisse. We komen uit éénzelfde geboorteplaats. Twintig jaren hebben wij met elkander gewerkt. Het was niet altijd koek en ei. Maar we hebben elkander altijd een goed hart toegedragen. Was er al eens wat, dan werd het steeds di rect vergeten. Ook namens mijn vrouw wensch ik u beide geluk en voorspoed. Tot mevr. Wisse zich keerend, zegt spr. voorts: De zorg was voor u net zoo groot als voor uw man, want als uw man 's avonds om 10.20 uur een beetje lang wegbleef, ging u er op uit. Dan moest u zien waar hij bleef! Tenslotte dankte de heer Wisse ontroerd voor de belangstelling. Veel woorden ge bruikt spr. nooit, dus ook nu niet. De aanwezigen kwamen de scheidenden de hand tot afscheid drukken. Onze lezers weten hoe de heer Wisse in zijn werk opging. De tram was voor hem 't één en 't al. We zullen hem missen, want de tram en Wisse waren onafscheidenlijk! Wij vernemen, dat hij met zijn vrouw gaat wonen in Den Haag. Moge hij een rustige levensavond genieten! De rechtbank heeft veroordeeld: A. J. S., 4o jaar. en J. li". B., 25 jaar, beiden kooplieden uit Bergen op Zoom, thans gedeti neerd, wegens poging tot oplichting z(j wa ren :e weten gekomen dat een oude man to Dirksland iets op zijn kerfstok had, waarvoor hp met te justitie in aanraking was gekomen en zich voordoende als rechercheur en dokter, hadden zij den ouden man vvps gemaakt, dai het wc 1 cmogoltjk was do zaak buiten do Jus titie te houden, als hem dait wat waard was, waarop dezP zich tenslotte bereid verklaarde een oedrag van f «05 te betalen, dat de vor dachten den volgenden dag zouden komen ha len. waarbij zu' toen echter door de politie weiden aangebonden tot ieder 10 maanden ge: nisstraf, doch voor wat S. betreft met de o».paling, dat 5 maanden van de straf voor waavdeliik worden opgelegd met een proeftijd vaa 2 jaren. NA VIJF JAAR VAN CHRONISCHE SPIT Nu voor goed vrij van pijn Vijf jaar leed Hij ondragelijke rheumatische pijnen, nu eindelijk is liij weer in slaat het leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: ,Ik heb Kruschei) Salts genomen in de hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle moge lijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbetering te bemerken, totdat men mij op Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen begonnen was, ver minderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekende gezondheid'en voel mij eerder '23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat liet leven van de zon nige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G. G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschillen de zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urine zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die liet bloed verontreinigen, pijnloos en vol komen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar ook de geheele ge zondheidstoestand bij het gebruik van de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar Hij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buiten verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt, :(Adv.) MIDDELHARNIS. a.s. Dinsdag 5 Nov. hoopt D.V. voor de Ring „Fiakkee" van Ned. Herv. Meisjesvereen. op Ger. Gr. op to treden Zendeling H. J. van Weerden. Iedere belang stellende is hartelijk welkom in het Koer der Ned. Herv. Kerk alhier, 's avonds 7 uur. De toegang is vrij Er zal na afloop gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. OUDE TONGE. In de buitenhaven alhier liep het schip „Petrus", schipper J. A. Kan- ters, dat geladen was met suikerbieten, aan den grond. De lading moest worden overge bracht in het schip „Zeeuwsche Stroomen", schipper P. de Korte. De prijzen der veldvruchten bedragen in deze gemeente: aardappelen f 1.50, grove aardappelen f 1, 2e soort aardappelen f 1, uien f 1.10, drielingen f 0.28, pikkels f 0.55, koepeen f 0.80, goedgekeurde poters C f 1.10, idem B f 1.40, ongekeurde poters f 0.50, alles per H.L. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 30 October Gieze Wildemans f 69.50, kleiperen f 5.80 7, Calvijn appelen f 44.50, Brederode f 6.807.50, witlof 9.5014.40, Jodenperen f 5.708, Goudreinetten f 6.709, appels val f 34.50, alles per 100 kilo; andijvie f 0.901.60, roodekool f 2.206.50, bloem kool f 2.407.50, wittekool f 612, alles per 100 stuks; Alicante f 6.208 per 100 pond. Veiling van Donderdag 31 October Kippeneieren 5960 kilo f 5.255.35, idem 5758 kilo f 5.205.25, idem 48 kilo f 3.20 3.30, eendeneieren f 3.153.30. Aanvoer 8100 eieren. Zaterdag 9 November bij inzet en Zater dag 16 November bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het logement „Akershoek". a. Het huis met schuur en verdere opstal, erf en tuin te Ouddorp aan den Dorpsweg, Kad. Sectie E nr. 1120 en 1121. Groot 15 Are, 10 c.A. of 99 R.V.M. Te aanvaarden 1 Januari 1936, eigendom van Klaas Mastenbroek Wzn. te Ouddorp. b. 71 Are, 10 c.A. of 1 G. 164H R.V.M. bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuw- land onder den ouden Nieuwlandschedijk. Kad. Sectie B nr. 1106. Eigendom van K. Mastenbroek Wzn. bovengenoemd. Te aanvaarden blootschoof 1935. c. Ten verzoeke van de erven Joh. Tanis Hzn. te Ouddorp: le. het perceel bouwland te Ouddorp van het Oude Nieuwland a. d. Langendijk. Kad. Sectie B nr. 189, groot 81 Are 40 c.A. of 1 G. 232 R.V.M.; dadelijk te aanvaarden. 2e. Een aandeel Puttershoek. 3e. Een aandeel Coöp. Cichorei-drogerij „Eendracht" te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. OP ZONDAG 3 NOVEMBER NED. HERV. KERK Dirksiand: 9y2 u. en 6 u. Ds van der Wal Vm. H. Doop Herkingen: 9% u. en 6 u. de heer Ovenvecl Vm. Herdenking Kerkhervorming Middelharnis: Voorm. en 's avonds die heer v. d. Linden, van Oud-Beijerlancl Nieuwe Tonge: 9y2 u. Ds van Asch, van Samimelsdijk. II. Avondmaal. 6 u. de heer De Vetter, van de Langstraat. Dankzeg ging Ooltgensplaat: 9i/2 u. en 6 u. Ds Kieyne Ouddorp: Vm Leeedienst; nam. L» Bouw. van Melissant Oude Tonge: 9% u. en 6 tl. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Ds van Asch Stellendam: Vm. en 's av. de heer Bouman GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat; 9ya u. en 6 u. Da Reenders Men seint ons uit Hoek van Hól land: Donderdag is op den onbewaakten, overweg nabij Nieuwla-ndsclien Pol der een vrachtauto van Hoogevoort uit Rotterdam door de juist passee» rende oiectrische trein gegrepen en vermorzeld. De bestuurder, de 18-jarige J. Strijd- horst, uit Rotterdam, is levensgevaar lijk gewond; de inzittende 32-jarige P. v. cl. Gaag, eveneens uit Rotterdam, is ernstig gewond. Het treinverkeer heeft vertraging ondervonden. Beide slachtoffers zijn naar het zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. T Woensdagochtend om ih.alf 6 ontstond brand in een sigarenmakerij van K. aan het Jaagpad te Harmeien. Het_ vuur sloeg over naar de woning van de 35-jarige weduwe Oskam, die onlangs haar man ver loor door een ongeval. Met bewonderenswaardige kalmte wist mej. Oskam haar negen kinderen de oudste is nog schoolgaande uit het brandende huis te redden. De brandweer wist het vuur te beperken tor sigarenmakerij en woning, welke geheel uitbrandden. De oorzaak/van den brand is onbekend, NIEUWE BEKENTENISSEN De Gemeentepolitie van O 3 s 13 erin ge slaagd door een verhoor, dat zjj de laatste dagen verschillende gedetineerden in de straf gevangenis te Den Bosch heeft afgenomen, nieuw licht te brengen in een vijftigtal tot dusverre onopgehelderde zaken, meestal dief stallen en inbraken uit dezen omtrek. Tal van arrestaties zullen wel volgen. Dé vader van Piet de Bie blijft halsstarrig ontken nen. Echter heeft de politie heel wat bewijs materiaal. In de marechausseekazerne heeft M. de Reu ver nog enkele kleine diefstallen en inbraken bekend, welke hij in het jaar 1930 in Oss en omstreken heeft gepleegd. De berechting van de Ossche strafzaken Na 7 November zal de Rechtbank te 's-Her- togenbosch de eerstvolgende zitting, gewijd aan de berechting der Ossche strafzaken, eêfst: op Donderdag 28 November houden. Men meldt ons uit Den Haag? Na te zijn voorgeleid voor den offi cier van Justie is Dinsdag in het Huis van Bewaring alhier ingesloten de ef fectenhandelaar W. B., wonende Gent- schestraat 114 en kantoor houdende Bosschestraat 26 te Scheveningen. B. wordt verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld en effecten, gepleegd ten nadeele van een aantal deelnemers aan een door een op gerichte combinatie tot het speculeercn voor gezamenlijke rekening in effecten. Naar wij vernemen, moet een som van ongeveer 25 mille zoek zijn, waar, van het grootste gedeelte is verspecu- leerd, terwijl voor plm. f 7000.is ver dwenen als gevolg van de vrij luxueuze levenswijze van B. Enkele personen zijn voor duizenden guldens dupe geworden van de specula tieve onderneming van B., aan wien tij soliede effecten in onderpand hadden toevertrouwd. Voor de meeste overige betrokkenen zijn het kleinere bedragen, welke door deze speculaties zijn zoek geraakt. Aan actief is nog slechts een betrek kelijk gering deel van het totaal in on derpand gegeven bedrag aanwezig. Doorbraak niet uitgesloten Wederom heeft de storm den zeedijk van het waterschap Nes-Buren op Ameland ern stig beschadigd. Men doet thans pogingen de gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveelheid ander materiaal aangerukt. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak niet uitgesloten geacht niópt worden Ouddorp: Vm. Leesdienet Nam. D» Drenth, Em.-Pred. te Den Haag Stellendam: Vm. Ds Drenth, Em.-Pred. te Den Haag. Nam. Ds de Valk CHR. GEREF. KERK Middelharnis; Vm. en 's av. Ds Lama GEREF. GEMEENTE Dirksiand: 9y2 u. en 6 u. Ds de Biois Herkingen: 9y2 u.. 2 u. en 6 u. Leescflejist Maandagavond 6 u. Ds Verhagen, \an Middelburg Middelharnis- Vm. en 's ay, Leendienst Dinsdagavond 6V2 u. Ds Verhagen, v^n Middelburg Ouddorp: Vm. en nam Leesdienet OUD. GEfiF.F GEMEENTE Herkingen (Zaal Tuinstraat); 9y2 u, en 8 u de heer Hogerwerf Oudie Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppeina, i L r Eer Imi gener mij i bijna ren b Men spre Godsbestuur Vélen die veel, meer d< hebben hooi hun opperv schijn aanne de diepste die in hun aangrijpen - ïigen Naam Met zulk Spréken. Hu partijdig en miet erkenne: lijk bestaan pelen van h niet aan een Niettemin, feestuur. Din Strijdig zijn, te rijmen. W Zeggen: „N( td.it te moge: moeite in mi Raadselen Stand, dat a trotsche rede God in den Vensraadsele eigen leven. De dichtei Filosoof, die ven boven dingen uitph Ban anderen In elkaar zit Neen, hij ïe, een wor, gedrukt doo: chenen verse vrede hebber God vreest, Uriét moet g Tech erke die hij van Wijten was a goddeloozen, tnij aangaanc Uitgeweken: Uitgeschoten; dwazen, zier Hij verhaë Waarin dat u Uitschieten Verhaalt ook grepen heeft hij zou zijn Hoe zijn G< maakt en he Het volgen laatste oorlog sche grens o verwachts en teres, Nine M zelf zegt: „Ou jn dankbaaih Het komt v Oct. 1914, dus plaats gevoni tfLAAMSCFI Ze lag in het Zoo veilig bes En ze kuste Die gespreid Maar toen ze Toen 'dacht z Aan vaderke, En ze snikte, En ze dacht En d' oogjes En ze dacht a Die ze 't laats En ze snikte En ze schrei Ze lag in Ihet Zoo veilig hes Zoo veilig he Maar Vaderk In aansluit kind naar V; jes, maar toe gedichtje var de): „Laatste moedf,rke> 't En is geschilder Mij, moec t

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2