Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Melissant 1935 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 50! JAARGANG N°. 4242 CHR. VROUWENBOND Dc oorlog in Abessynië DRAlSItlAvANVALKEMBURGS-- GEMEENTERAAD VAN OUDE TONGE r iking orden?, Bring ondernomen het mijncariflict ad. De regeering ïg voorgesteld en mijneigenaars uit 13 Nov. a.s., ge- ig, of in Engeland ,oet worden afg©- ukenland Aöiènes" ocitkent, |s in Griekenland zouden zijn uit- ine van weüiinge- dat do republi- is gezet door den partij, Papan* litie in zijn hotel Jdat de regeering B00 soldaten aan Jonden. Te Athene officieren, onder gearresteerd. Zij Inaar eilanden in vier smokkelaars 1 en een zak suï- |orden zij„Halt schoten knalden I van den eersten pn zij terug om te de rijwielen en hadden achterge- Een van hen en familielid te In den volgenden beklagen. Het I kommiezen geen Jouden, maar de opgetreden. Bij Bonden. Zij zijn ling van den offi- V 1 Deze Courant verschijnt eiken VVOkNSDAG en Z A T iü it D A G. ABONWEMENTSPR1JS per drie maanden franco per post f 0.90 bjj vooruitbetaling. BUITEN PAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BUEKHOVEM ZONEN, SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Adverieniien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE GAS VOORZIENING OP OOST-FLAKKEE Het loopt met de gasvoorzicning op Oost- Flakkee onherroepelijk vast. Tenzij er intijds maatregelen getroffen kunnen wor den om de geleden verliezen te compensoe- ren, gelooven wij dat het mis zal loopen. De Industrieels Maatschappij Mabeg te Utrecht, welke eigenaar of pachter is der gasfabriek te Oude-Tonge welke Oost-Flak- kec van gas voorziet, kan de geleden ver liezen niet langer dragen. Er is nu weel een verlies van tienduizend gulden te dek ken. Reserve kon er nooit gekweekt wor den, zoodat cr geen bron aanwezig is waar- Uit het verlies bestreden kan worden. Er is nog wel eens een tijd geweest dat er winst was; inplaats van die te reservcc- ren en te bewaren voor de kwade dag, heeft men die verdeeld, terwijl men voor Uitbreidingen en vernieuwingen maar steeds nieuwe leeningen sloot. Een bedrijf op zulk een basis opgezet moest wel vastioopen. Met de opzet van de fabriek in Oost-Flalckee heeft de Mabeg een zorgenkind in het leven geroepen, waarvan zij nooit, inzonderheid nu niet, veel plezier beleefd hoeft. Het is echter geen fout welke wij inzon derheid de Mabeg aan mogen wrijven, de meeste gasbedrijven hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Allen hebben heden ten 'dage een verlies aan gasproductie te boe ken, verschillende oorzaken werken daar toe niette, Dat echter do gemeenten op Oost-Flak- kee nu do gasfabriek overnemen achten wij niet in het belang der betrokkcu vijf ge meenten. Wel zal er' iets gedaan moeten worden om de gasvoorziening te vvaarbor gen. Doch als de Mabeg die verliezen niet langer kan dragen, kunnen dan, vragen wij, die vijf gemeenten die tekorten opvan gen? Wij gelooven dat men dat punt wel zeer ernstig heeft to bezien, dat toen wel zeer voorzichtig moet zijn. Alleen tenzij men in Staat gesteld zou worden de gasfabriek voor een zeer laag bedrag over te nemen, een bedrag hetwelk ver beneden de boek waarde moet liggen, alleen dan zou hot bedrijf in de toekomst rendeerend gemaakt kunnen worden. Maar wil en kan de Malie; dat groote kapitaalsvcrlies nu in eens jijden? De boekwaarde der gasfabriek van Oost Flakkee is meenen wij op dit oogenblik 378.000.Als de gemeenten voor zulk een bedrag het bedrijf over moeten nemen dan zijn zij liet kind van de rekening, want dan is er aan de toestand niets veranderd en draaien zij voor 'n jaarlijksch tekort op. Dat komt vooral uit als wij een verge lijk treffen met de andere gemeenten op ons Eiland. ANDERE GEMEENTEN Wij ontlecnen onze cijfers weer aan de Provinciale Almanak. De schuldenlast dor andere gemeenten is als volgt: Dirksla'nd Goeree Herkingen Melissant Middelliarnis Ouddorp Sommelsdijk Stellendam lecningcn 167106,— 1627,— f 1360,— 44781,— 316125,— S 47642,— 125644,— 47163,— afloss. aant. inw. 11305,— 150, 170,— 2763,— 14256,— 4330,— 10424,— 2434,— 2004 1278 1021 1845 4519 3714 3527 1791 Totaal 751448,— 48832,— 20419 Uit een vergelijk der draagkracht van deze acht gemeenten tegenover de vijf van Oost-Flakkee ziet men dat de schuldenlast veel zwaarder op liet Oosten drukt. En als op de gemeentebegrootingen straks nog tekorten weggewerkt zullen moeten worden voor het gasbedrijf, zijn wij van oordeel dat het er voor hen niet zoo rooskleurig uitziet. Enfin de kous is af, de gasfabriek is overgenomen, maar wij vreezen dat de ge meenten zich straks wel eens af zullen vragen of dat werkelijk nu de cenigo weg was om tot een oplossing te geraken, want een gezonde oplossing is dit zeker niet. DE SCHULDENLAST DER VIJF GEMEENTEN De financiecle toestand der vijf betrok ken gemeenten maakt heusch geen gun stige uitzondering op den regel. Zij zijn niet bevoorrecht hoven de andere, doch het zijn juist de zwaarst belaste gemeenten .van ons Eiland. Volgens de Provinciale 'Almanak van 1935 bedraagt de totale schuld der ge meenten; leening afloss. aant. inw. Ooltgensplaat 277025,— 21129,— 3329 Oude-Tonge 286547,— f 10394,— 3171 Nieuwe-Tonge 88645,6708,2006 den Bommel 136015,— S310,— 1915 St. a/t Har.vl. 95932,— 7913,— 1216 Totaal f 894164,— 54454,— 11637 Nu weten wij wel dat in deze bedragen de leeningen voor de gasfabriek reeds zijn begrepen, want volgens contract was do Mabeg pachter van de fabriek, zij betaalde aan de gemeenten rente en aflossing voor de opgenomen kajntalcn. Nadat wij dit schreven ontvingen wij be richt dat de gemeenten de fabriek overge nomen hebben, de risico is dus nu geheel voor hun rekening. De Mabeg kon niet meer betalen, dus de gemeenten moesten kiezen tusschcn twee kwade kansen; laten wij hopen dat ze de minst kwade gekozen hebben. Wij kunnen alles niet zoo goed beoordee- len, maar gelooven dat de strop voor de gemeenten groot zal zijn, want zij zijn allen zeer zwaar belast zooals uit bovenstaande cijfers blijkt. De VERWARMING VAN ONZE WONING Rede van den heer M. B. Smits. Dinsdagavond kwam de afdecling Mitldel- harnis-Somnrelsdijk van de Ned. Ghr. Vrou wenbond bijeen in liet Geref. Weeshuis te M'.ddelliarnis onder voorzitterschap van Me vrouw Weeda. Op deze vergadering hield de heer M. B. Smits een causerie over„de verwarming van onze woning." Spr. begon met te vertellen, dat in den ouden tijd groote schoorstecncii gebruikt werden, waaronder een groot haardvuur met blokken hout en turf gestookt. Men kan doze haardvuren moeilijk regelen en warm te kreeg men alleen door uitstraling, zoodat men van voren verbrandde en van achteren bevroor. Men verwarmde niet do lucht in de vertrekken, want do warme lucht ont kwam door do wijde schoorsteen. Langzamerhand is men overgegaan tot do kachel. Spr. somde do voordeden van de kadhelverwarming op. De lucht boven de brandende kachel wordt verhit en stijgt op in 't vertrek, wanneer lucht verwarmd wordt stijgt ze. Koude luchtstrooiningen die zwaar der zijn, stroomen naar do kachel, want ander zou er hoven de kachel een lucht ledig onstaan. De warme lucht, die naar ho ven stijgt, koelt, wanneer ze in aanraking komt met de koude buitenmuren en vooral met de glazen ramen, sterk af, zoodat. langs muren en ramen deze lucht weer naar bo neden valt, wij voelen dit aan als foolit. Spr. wees er voorts op, dat de schoorsteen nauw moet zijn. Wijde sohoorsteenen zoo als vroeger gebouwd werden, zijn niet be vorderlijk voor de „trek". Wat „trek" eigen lijk beteekent duidde spr. uitvoerig uit. De steenen muren van de schoorsteencn koelen warme iuclit die uit de kachel komt af. Bij liet aanmaken van de kachel komt het voor, dat er van onderen rook uitslaat. Dat is een gevolg van het feit, dat de warme lucht van het pas brandende vuur, opstijgend in uo schoorsteencn, door de lagere temperatuur, van wanden en lucht in de sdhoorstecnen, afkoelt en weer naar beneden valt, zoodat er rook gevormd wordt.. Hoe sneller de schoorsteen verhit wordt, des to beter is de „trok" en des te sneller brandt de kachel door. Eerder mag men geen kolen opgooien! Door hot opstijgen van lucht door de schoorsteen, wordt er lucht uit de vertrek ken gezogen, zoodat er ventilatie ontstaat, een zeer groot hygiënisch voordeel. Een nadeel van de kachel is, dat het nut tig effect slechts gering is. De warmte, dia opgehoopt zit in de brandstof, komt niet ge heel in de kamer terecht, maar verdwijnt grootendeels door de schoorsteen naar bui ten. Het nuttig effect is nooit meer dan 10 procent, 90 pci. verdwijnt door de school steen. Een kachel is dus duur stoken. Spr. besprak vervolgens de centrale ver warming. Men gebruikt daarbij warm wa ter, stoom of Warme ludh-t, die door een bui zenstelsel vanaf een centrale stookplaats naar de vertrekken wordt gebracht. Hel nuttig effect is hieribij veel grootor dan bij een kachel. Ook de gasverwarming zette spr. uiteen Eon straalkachei achtte spr niet wensche lijk. omdat i!e warme lucht door do school steen verdwijnt, ze is niet economisch. Een Debat over bezorgdheid ol zorgen Woensdagmiddag kwam'de Raad dozer ge meente bijoen onder voorzitterschap van bur gmeester I). J. Visscher. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de beëediging plaats vindt \an de heeren Vogelaar en Struik. Vervolgens worden de notulen van 'de vo rige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De VOORZITTER heet ook do liceren Vo* gelaar en Struik wclkoui ui de nieuwe raads periode. De heeren VOGELAAR en STRUIK zeggen dank voor de vriendelijke woorden van den voorzitter. Ingekomen is bericht van den minister van Sociale Zaken betreffende de Woning wet, waarin do bijdrage van liet Rijk wordt vastgesteld. Wordt voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen is proces-verbaal van de stand van kas en boeken van 'den gem.-ontvanger. In kas was I 2574.90. Wordt voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is bericht van Ged Staten, dat de statutenwijziging van de stichting Drink waterleiding reeds is ingegaan. Ingekomen is een bericht van Ooltgens plaat, waarin wordt voorgesteld een studie commissie in 't leven te roepen, tot bestu- decring van <lc mogelijkheid van een betere uitvoering van de slcunuitkeering aan de bedrijven en de werknemers. De commissie zou gevomid moeten worden uit do raden der gemeenten. Do VOORZITTER verwacht er niet veel van. Maar liet 's 'R probecron, aldus spr. De lieer VAN ROSSUM acht 'de commissie te groot, 't Kan met minder leden. Wethouder STRUIK: Misschien krijgen we eerst een commissie van dertien, en dan van vijf leden. Het is als bij de Volkenbond. (Vroolijkhcid). Dn heer VOGELAAR zegt dat de toestand in Ooltgensplaat anders is lan in Melissant. De VOORZITTER: Er zijn algemeene pun ten, die voor alle gemeenten 't zelfde zijn. De lieer VAN ROSSUM: Wanneer 't plaat selijke belangen geldt dan kan de raad dat zelf wel. Maar 't eiland in zijn gcliccl heeft dezelfde steunregeling voor de landbouw. De VOORZITTER: Het is een algemeen ge brek. Om dat uit de weg te ruimen, daarvoor is die commissie. De lieer VOGELAAR! Waarvoor hebben wij dan een Flaklt. Boerenbond en Chr. Boe ren- en Tuindcrsboirl? Die hebben ook niets bereikt. De VOORZITTER: Goed, dan halen we ook nul op 't request. Maar 't is toch te pro- beeren! De lieer LEYDEXS: 't Is goed wanneer de minister een stem uit de praktijk hoort. Bij steming worden de heren hc-cn en Bij stemming wordt de lieer Struik in deze commissie gekozen. De hoer STRUIK neemt zij n benoeming aan. Ingekomen is een schrijven van den Com missaris van de Koningin, betreffende de be zoldiging van de veldwachters. De verorde ning moet op enkele punten gewijzigd wor den. De verordening wordt dienovereenkomstig gewijzigd door den Raad. De verordening op <lc heffing van besmet telijke ziekten wordt opnieuw vastgesteld. Ingekomen is een verzoek om subsidie voor do kookcursus. B. en W. stellen voor hierop afwijzend ie beschikken, aangezien, indien de Raad die cursus noodzakelijk acht, 30 pet. subsidie in de kosten gegeven zou moeten worden. Al dus wordt besloten. Het voorstel van B. en W. om de bcgroo- tingspost 1935 steun aan vverkloozen van f 3500 op f 5500 to brengen, en de toeslag van f 250 op f 600, wordt goedgekeurd. Aan de orde is de goedkeuring der armen- rekening 1934. De heer VOGELAAR stelt namens de com missie voor de rekening goed te keuren. Aldus wordt besloten. Aan de orde is de vaststelling van de be- grooting 1936. De lieer VOGELAAR zegt, 'dat wanneer di' jaar 1936 met een batig saldo van f 4245.32 begint, dan zou men veronderstellen, dat een straatbelasting niet noodig zou zijn. Maar er zijn andere groote uitgaven, ais steun enz De commissie heeft besproken de schooi geldregeling. Deze is volgens haar niet in orde. De middenstand van 1000 tot 2000 gld. wordt te zwaar belast. De arbeiders betalen ideaal instrument achtte spr. de gas-radia- tor. Do aanschaffing is wel duitr, maar het gebruik zeer goedkoop. Een petroleumkachel noemde spr. zeer ongezond, omrl.it bij de verbranding van po troleum, walCEilamp wordt gevormd, tengo volge waarvan de wanden nat worden. Daar bij is er een overmatige vorming van kool zuurgas, dat zeer schadelijk is voor do ge zondheid. Hoofdpijnen zijn er een gevolg van. Eleetrische verwarming toonde spr. ten slotte aan als zeer duur. Er is geen trek dus geen luchtvorversehing en weinig hitte Met groote belangstelling werd de cause rie gevolgd. te weinig. De landbouw heeft haast geen schoolgeld betaald. De commissie stelt \oor een andere regeling te treffen. Wethouder v. d. ROS zegt, dat liet Ministe rie ree.ls een andere regeling wil treffen. De VOORZITTER: Ik weet "iel vvat de Minister wil. Een andere progressie is ook niet zoo eenvoudig. V\'c hebben geen liuogerc in kom ons. De lieer VOGELAAR: Ik heb er geen be zwaar tegen v\ annccr de opbrengst een paar honderd gulden minder zou zijn. De VOORRZITTER: Dun houden wc niets over, want de opbrengst is f 367. (Vroolijk hcid). De heer VAN ROSSUM zegt, dat het niet zoo besproken is in de commissie zooals de lieer Vogelaar zegt. Wij hadden geen schaal. Dus konden we dat niet precies zeggen. We vonden allen dat de middenstand zwaar be last was. Do VOORZITTER zegt toe, de zaak eens te onderzoeken. De lieer VAN' ROSSL'M zegt over de brand verzekering van de gemeentegebouwen, dat gezien de huidige samenstelling van don Raad, liet hem bevreemt, dat deze post nog op de begrooting voorkomt, omdat al deze partijen leven willen uit Gods Woord. Zor gen moet men volgens Gods Woord, maar hezordheid wordt afgekeurd. Daarom stelt spr. voor deze post te schrappen. Wethouder d. BOS vraagt of er wei goedkeuring op verkregen zou kunnen wor den. De VOORZITTER vraagt wie cr over wil spreken. Niemand vraagt het woord. Do VOORZITTER zegt, dat li ij liet in veel dingen eens is mot den lieer Van Rnesum. Maar zijn consequenties aanvaardt spr. niet. Want wat hij bezorgdheid noemt kan een ander zorgen noemen. Is er een polderge maal dat de overtollige regen wegwerkt, dan kan men dat ook bezorgdheid noemen, waiif waarom aanvaardt men de regen niet uit de hand des Heeren? De lieer v. ROSSUM: Dat noem ik geen bezorgdheid! I)e lieer LKI.TDEXS zegt, dat er een ander Schriftwoord is, dat zegt: draagt elkanders lasten on vervult alzoo de wet van Christus! Wanneer ik voor de S.B.Z. betaal, dan hoop ik dat ik voor een ander betaal, want ik kom liever niet in 't ziekenhuis. De lieer VOGELAAR wijst erop, dat 't de vraag is of de burgers van Melissant wel oen dergelijke beslissing goed zouden keu ren, want er zijn nu vycl rechtsrhc raadsle den, maar de burgers zullen wij misschien voor 30 pet. vertegenwoordigen. We mogen onze principes niet opdringen aan de bur gers. De lieer VAN ROSSUM merkt op, dat do raadsleden hier voor eigen verantwoording zillon. Spr. kan den lieer V. niet volgen. Het voorstel van den lieer Van Rossum wordt verworpen met de stemmen van 'de heeren Struik en Van Rossum voor. Do VOORZITTER deelt mede, dat do be groeting eindigt op een eindcijfer van f 01.524, gcw. dienst: de kap. dienst heeft een batig saldo van f 80. De lieer v. d. VLIET zegt dat als een ver- keersspicgel op de Bouwdijk noodig is, dan is zij zeker ook noodig op de Voorstraat. De voorzitter zegt toe, (lat de raad er mee in kennis zal worden gesteld, wanneer in dat opzicht iets gedaan wordt. De begroot in,g wordt vastgesteld. Aan de orde is do vaststelling van de ar- menbegrooting. welke sluit op een eind cijfer van f 8353.81. De heer Vogelaar zegt dat R en W niet al te royaal moeten zijn met de bedoeling want anders zit men cr in 1936 mee. De voorzitter zegt dan de voordeclig- ste weg bewandeld zal worden. De armenbogrooting wordt goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van de A.N.W. B. om de bepalingen t.a. van de verlichting van voertuigen te verzachten, in dien zin, dat in de verlichte kom, de voertuigen zon der licht mogen parkeeren. Aldus wordt besloten. ingekomen is de balans- verlies en winst rekening van de Emgo. De behandeling wordt uitgesteld tot de volgende vergade ring. De voorzitter deelt mede, dat cr een schijven is ingekomen van de gemeente Dirksland betreffende het uitgeven van land voor teelt van uien, „om den derde", waarin medegedeeld wordt, dat oen adres ts gezonden aan aan den Minister om een der gelijke uitgifte van land, aangezien liet ten nadecle van de gemeentekas is, te verbie den. B en W achten liet niet gewensclit om in dit opzicht iets te doen. Wethouder Struik: Wc zijn hang dat de teelt veel minder zal worden en dan schiet men ook weer niet op. De heer Vogelaar vraagt waarom B en W drie huizen verhuurd hebben zonder de raad cr in te kennen, zooals afspraak was. De voorzitter: Dat weet ik niet meer. Ik meen. dat de raad B en W wel kan ver trouwen. We kunnen toch geen raadsver gadering bijeen roepen, alleen hiervoor. Wanneer B en W niet eenstemmig zijn, dan komen we er moe in de raad. De heer v. d. V1 i e t vraagt hoe het staat met de verplaatsing van de vuilnisbelt. De voorzitter antwoordt, dat B on W daarover nog steeds doende zijn. Rede van den heer J. C. Nieuwcnhuizen in de zaal van het Weeshuis te Nieuwe Tinge. De lieer J. C. N i euwenhuizen, van Middelbands, sprak voor tie Bijz. Vrijw. Landstorm le Nieuwe Tonge, over den oor log tusschcn I t al ié en Abessinie. Spr. begon met erop te wijzen, dat Mus solini streeft naar een groot keizerrijk, waarbij hij zich liet oude Romeosche kei zerrijk voor oogen stelt, waarna hij het Abes&sijnsch Keizerrijk schetste in zijn ver leden en tegenwoordige toestand. Over dc spoorlijn van Addes-Abeba naar Dzjiboeli, een verbinding, welke door Frankrijk ingesteld en gefinancierd wordt, deelde de hoer Nieuwcnhuizen mede, dot een reis van de eerstgenoemde plaats naar Dzjiboeti per persoon f 125, het huren van een wagon f 800 kost. De bevolking bestaat voor 't grootste gedeelte uit halve wilden. De vrouwen hebben krullend haar, gelijkend op dat van een Papoeaschö. Ze besmeren, om hun haardos in goeden vorm te houd-n dh' met boter. Zoodat, aldus Spr.. wanneer deze rinzig is geworden, de vrouwen een kwalijk-riekende geur, 0111 zich verspreiden. Wanneer het hoofd van een stam op reis gaat, dan staat het wanneer hij een paar mannen bij zich heeft, die een geweer dra gen. Dat staat Of 't gaat, dat doet er niet toe. Ilij reist per muilezel, het vervoermiddel in Abessinie. Wanneer de hoofdman in Addis Abeba komt met zijn gevolg, dan laat hij zijn muilezel, diie anders een tragen gang heeft, in draf door de straten loopen en alle inlanders draven cr naast. Dat geeft eer. modern idéé. Do inning van belastingen gaat primitief. Vooral huiden zijn een geliefd betaalmiddel. Het geldstuk de Maria Theresiathaler wordt in Oostenrijk gemaakt. Papiergeld heeft in de binnenlanden geen waarde. Van daar dat een reisgezelschap steeds een last dier bij zich heeft dat de geldstukken draagt. De slavenhandel bestaat nog steeds, hoe- wad de Negus haar eng tegengaat. De rechts pleging is nog zeer primitief. Spr. herin nerde aan het memorandum van Italië, waarin aangetoond wordt aan de hand van foto's, dat men oen dief de handen afhakt. Ook heeft men een eigenaardige straf, welke naar men voorgeeft nog uit den tijd van koning Salomo moot stammen, liet was nl. geen vreemd gezicht, wanneer men in Ad dis Abeba den schuldeischer en de schul denaar aan elkander vastgekoppeld over de straat zag gaan. De schuldenaar werd niet eerder losgelaten of hij moest zijn schuld be taald hebben. De Negus, Ilailc Selassie is zeer vooruit strevend. Zelf spreekt li ij vloeiend Fransen. Ilij heeft als bui toni andsche adviseurs een Zwitser, een Deen en een Amerikaan. 1 lij wilde geen adviseurs uit staten, die gebb- den bezitten, die grenzen aan het zijne. Duide lijk blijkt, dat hij hun invloed zoover moge- li.iL van zijn land verwijderd wil houder.. Dat liij bcvreest, is voor Italiaansclie, En- gelsche of Fratisohe hulp, blijkt wel daaruit, dat de wogen, die met toestemming van den Negus door Italië aangelegd zijn, niet door hem onderhouden werden, zoodat ze bin nen twee jaar weer onder 't stuifzand be dolven waren. Spr. schelste liet begin van den oorlog en wees erop, dat iedere soldaat, die door Italië door het Suez-kunaal wordt vervoerd f kost. De vcliilooiif komt Italië voor enorme kosten te staan. Aan de hand van een krijl- teokening van de oorlogsgebieden op een schoolbord liet Spr. de sland van de gevech ten zien. Spr. achtte een succesvolle opera tie op liet vlakke veld door Abessinie alleen maar mogelijk, wanneer guerilla-oorlop wei- gevoerd. Een veldslag leveren, was volgens Spr. zeer gevaarlijk voor de Aethiopiërs venmit= zij onmogelijk tegen de Italianen met hun moderne toerusting op zouden kunnen. r>pr. wees op dc bewegingen van do Fn- gejsche vloot in de Middeiiandsehe 7e*o waar Haifa, in Palestina, de belangrijkste hngelsehe oorlogshaven is geworden, vooral door het feit. dat de Iraksche olieleiding daar uitkomt in zee. Spr. hesprak voorts de laatste berichten en wees er tenslotte op, dat uit deze oor log weer blijkt, dat een slecht verdedigd !anj ,vceI eerrtor (lc aanval van een ander land kan duchten, dan oen goed verdedigd land. Ook voor Nederland was er, hierbij bradht Sp?-. vooral in herinnering de im perialistische neigingen van lapan tegen over Vod.-Indie, dus veel uil te loeren. Een goede weermacht voor ons land was dringend noodzakelijk, aldus besloot Spr. De lieer II. van Nieuwenhuizen dankte de spreker voor de zeer leerzame rede. HET SCHOT DER STROOPERS Rij Geervliet is 'snachts rlnnr stroo pers op de politie geschoten. De riik -old wachter Levten uit Zuidland. kreeg een kogel in de lenie. De sirooners die met ren lichtbak werkten, wisten in de duisternis te ontkomen. „MAAS"-NYMPHEN JANTJE'S REKENING Jantje zag, op moeders tafel, Eens de nota van den smid: Zooveel kleine reparaties ,Dat maal dat maakt samen dit." Dat bracht licm op een ideetje Als hij maar eens denken ging Moog'lijk had hij dan voor moeder Ook nog wel een rekening. En hij zocht in zijn geheugen Wat hij zooul had gedaan Na veel peinzen en gccijfer. Legde liij een lijstje aan: „Zooveel keirtjes naar den melkboer „Zooveel boodschappen gedaan „Eiken middag naar den bakker. „Of den slager toegegaan Hij taxeerde zijn karweitjes Telde op en trok weer af 'Tot het indbedrag der nota Juist een halven gulden gaf 's Morgens kreeg zijn moe dit lijstje Netjes in een envelop Met adres: Van Jan Voor Moeder kuchend nam ze 't briefje op En ze liep er mee naar vader Die het met verbazing las Omdat Ilij niet had geweten Vat zijn Jan zoo'n koopman was. Toen de kleine vent uit school kwam Keek z'n moe hem vriend'lijk aan „Ali", dacht Jantje, „das gewonnen" ,,'k Heb dus niet verkeerd gedaan Hij het eten wist-ie 't zeker En keek heel verheugd in 't rond Toen hij naast zijn bord een tweetal fonkelnieuwe kwartjes vond. Heel voldaan streek hij dat geld op Dacht: „Ziezoo, nu zal je zien „Hoe gauw ik een fiets gespaard heb Met m'n jaardag al misschien!" Haastig maakte hij z'n bord leeg En toen vroeg hij aan z'n moe „Mag ik maar van tafel opstaan ,,'k Wil graag naar m'n vriendjes toe,'' Vader knipoogt eens naar moeder En dan zegt-ie: „Jongenlief „Moet je eerst niet even lezen? „Kijk, hier ligt voor jou een brief." (Nadruk verboden.) HAKATE. Overname exploitatie gasfabriek Woensdagmorgen kwam de Baad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Vooys. Dc VOORZITTER opent de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergade ring gelezen worden en onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is een rapport van de kcurings dienst voor Waren te Dordrecht. Wordt voor. kermisgc v in g aa ngenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat. de lice ren Van den Boogert en Faasse benoemd! zijn in de Commissie tot het nazien van de gemeentebegrooting enz. Overeenkomstig de desbetreffende circu laire van den Minister wordt besloten aan de werkloozcn een kolentocslag tc verlee-» non. De gcmcenterekenrng en dc rekening 1934 van het Buig. Armbestuur en Burgerwees huis, worden voorloopig vastgesteld. De gemeen tereken i lig 1934 eindigt met een batig saldo van f 3392.85 voor de gewone dienst, de kapitale dienst met een batig saldo van f 7161.52. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur sluit met een nadeelig saldo van f 385.68 (terwijl er aan hypotheekrente nog f 307 moet binnenkomen). De rekening Burger Weeshuis eindigt md een batig saldo van f 16.01. Vervolgens komt in bespreking liet voor stel van B. on W. tot overname van de ex ploitatie van de gasfabriek „Oost-Flakkee'', in verband met dc financiecle toestand van de Mabeg. Daartoe wordt, in geheime vergadering do directeur, de heer Ravens, gehoord. Na opening van de openbare zitting noemt do Raad het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen aan»

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1