LOGGER BIJ KATWIJK VERGAAN MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS STEUN AAN TUINDERS EN FRUITTELERS GEBODEN REGEERINGSHULP WAS EFFECTIEF Minister acht verhooging van rechten o{ contingenteering niet gewenscht Het Tweede Kamerlid Vervoorn liecft vragen gesteld aan den Minister van Land bouw en Visscherij betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot steun van de tuinders en fruittelers en be treffende verhooging van de thans vastge stelde ophoud- en vergoedingsprjjzen, in Lot bijzonder van appelen en peren. Hierop heeft de Minister thans geant woord dat de invoer van versch fruit, fruit, in blik en gedroogde vruchten niet is gecou- tingenteord, doch slechts aan monopolie rechten onderworpen. Tengevolge van deze heffingen is de invoer van verschillende artikelen teruggcloopen. Van een buitenge woon grooten invoer dezer artikelen kan niet worden gesproken. Aan de overstrooming van de binnenland- sclic markt met buitenlandsche vruchten is tengevolge van do instelling van het mono polie een eind gekomen. Betwijfeld mag dan ook worden, of aan de Nederlandsche fruit- kweekers grooto schade wordt toegebracht, door den met heffingen baliasllen invoer van buitenlandsch fruit. De Minister meent, dat de Regeering aan de Nederlandsche fruitkweekers hulp verschaft door de instelling van het monopolie, welke zeer zeker effec tief kan worden genoemd. In verband met den markttoestand zijn meerma len veranderingen in de heffingen ge bracht, ten einde t. a. v. een bepaald artikel het beoogde effect, bescher ming van de inheemsche fruitteelt, te bereiken. Een vcrliooging der rechten over de gelieele lijn of een contingen teering acht de Minister niet ge wen sclit. T. a. v. de vastgestelde ophoud, en ver- goedingsprijzen voor appelen en peren is oen verhooging niet wenschelijk of noodza kelijk gebleken. Het gedeelte van het fruit, dat slechts voor fabriekmatige venverking -geschikt is, kan in den regel slechts voor geringen prijs worden afgezet. De ophoud- en vergoedingsprijzen zijn voor verscheidene tuinbouwproducten ge ringer dan de oogstkosten. De veiiingsprij- zen van het fruit loopen echter in verband met de kwaliteiten en snrteeringen dermate uiteen, dat het als gevolg van lage oplioud- prijzen niet zal voorkomen, dat. er voor deo pachter of teler niets overblijft. Daar de afzet van fruit steeds over een Bangere pe riode plaats heeft, is van de uiteindelijke uitkomsten thans nog niet veel te zeggen. Kon. Ned. Landbouw-Comité Omtrent de in do vergadering van liet K. N. L. C. gedane mededeelingen of geno men besluiten valt liet volgende te vermel den. Besloten werd de aangesloten provinciale organisaties te verzoeken zicii te beraden op den inhoud, welke moet worden gege ven aan de punten van liet Urgentie programma der 3 C. L. O. en F. N. 7- handelend over het streven naar een con stant loonend prijspeil der akkerbouwpro ducten en over de onmiddellijke voorzie ning in den nood der kleine landbouw bedrijven. In verband met noodzakelijkheid van Uitbreiding van den verbouuw van hak vruchten i.e. van aardappe len, ten behoeve van een goede vruchtwis seling, werd besloten de mogelijkheid van het drogen van aardappelen met het Col lege van Regeeringscommissarissen te be spreken. Besloten werd het advies van de N. P. F. inzake het verleeenen van steun aan de p 1 u i m v e e f o k- en vermeerde- i' ingsbedrijvcn voor het komende broedseizoen over te nemen en liiervan mededeeling te doen aan de Commissie .voor de pluimveehouderij in Overijssel. Mededeeling werd gedaan van een beslis sing van de Commissie voor de Tucht rechtspraak te 's-Gravenhage, welke hierop neerkomt, dat een collectieve ar beidsovereenkomst welke door niet rechtspersoonlijkheid bezittende afdeelin- gen van landbouworganisaties is afgeslo ten niet rechtsgeldig is. Niet naleving van een dergelijke overeenkomst is derhalve niet strafbaar. In verband met het feit, dat liet aantal lagere landbouwscholen in Drente te klein blijkt voor de behoefte, wordt be sloten met den Directeur-Generaal van den Landbouw in verbinding te treden omtrent de vraag hoe daarin te voorzien. Besloten werd de tuinbouwteeltregeling, Welke vooral ten opzichte van de teelt van vroege aardappelen groote be zwaren met zich brengt, omdat de toewij zing der teeltvergunningen is gebaseerd op den verbouw in 1933, in de bespreking met het College van Regeeringscommissarissen aan de orde te stellen. Besloten werd nogmaals bij den betref- fenden regeeringscommissaris er op aan te dringen den eisch van het sorteeren der te denatureeren aardappelen te doen vervallen, aangezien door middel van liet tarreeren dier aardappelen zeer goed is te bepalen, welk gedeelte beneden de mi- nimununaat van 35 m.M. blijft. Veekoekencontingenteering Producenten van mengvoeders met ondergang bedreigd Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over een aantal contingenteerings- ontwerpen werd wat de veekoekencontingen teering betreft door een aantal leden opge merkt, dat deze contingenteering om ver schillende redenen geleid heeft tot een ster kere beperking van den invoer dan het per centage (60 pet.) zou doen vermoeden. Dien tengevolge zijn de fabrikanten van gemeng de veevoeders, die veekoeken als grondstof gebruiken, veel meer dan voorheen genood zaakt, die grondstof aan te koopen bij de Ne derlandsche oliefabrieken. Op zich zelf zou daartegen geen bezwaar bestaan; doch de bescherming, die de oliefabrikanten door deze contingenteering genieten, is voor een aantal hunner der redenen geweest om zich in toenemende mate te gaan toeleggen op de vervaardiging van gemengde veevoe ders. Door de hooge concurrentie worden vele van de producenten van mengvoeders met den ondergang bedreigd. Uitpootvergunning fabrieksaardappels 1936 Voor 1 December aanvragen Het bestuur van de Ned. Aardappel meel centrale gevestigd te Veendam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij die in 1938 in aanmerking wenschen te komen voor een uitpootvergunning van fabrieks aardappelen, vooraf een vragenlijst moeten beantwoorden en vóór 1 December 1935 in zenden aan de Ned. Aardappetmeelccntraie. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen voor 1935, zal zooveel mogelijk een derge lijke vragenlijst uiterlijk 15 November a.s. rechtstreeks door de Nederlandsche Aard appelmeelcentrale worden toegezonden. Degenen, die uiterlijk dien datum niet een dergelijke vragenlijst ontvingen en van meening zijn, voor een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen voor 1936 in aan merking te komen, moeten tusschen 16 en 26 November 1935 toezending van de vra genlijst verzoeken aan de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale Stationsstraat li, Veendam. Zij, die nalaten vóór 1 December 1935 bo venbedoeld beantwoorde vragenlijst aan bo vengenoemd adres in te zenden, komen niet voor een uitpootvergunning voor fabrielts- aardappelenoogst 1936 in aanmerking. Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld, ligt het in het voornemen zoo noo- dig ook in het voorjaar van 1936 een voor jaarscampagne voor fabrieksaardappelen te houden. De Duitsche boterschaarschic Nederlandsche boter via Engeland naar Duitschland Boter is er nog steeds te weinig op de Duitsche markt. Het weer wordt winterach tig. Op de bergen in Zuid-Duitschland viel do eerste sneeuw; het vee moest daar ge stald worden, wat een slechten invloed op de melkproductie had. Do boterschaarschte in Duitschland ontstaat niet door achter uitgang van do proc.uctic. Volgens de cijfers van do officieele Marktbericlitstelle beim Rcichsniihrstand bedroeg de botcrproductie n.i. in liet derde kwartaal 1935 84.531 tegen 71.375 in hetzelfde tijdvak van 1931. De botcrproductie in het derde kwartaal was dus 18.4 pet. grooter dan in hetzelfde kwartaal van liet vorig jaar. De productie van boerenboter is in deze cijfers niet inbe grepen. De botermarkt-analyst van den officieelen Reichsniihrstand voorziet voor de komende weken blijkbaar nog een boter-tekort. Ilij merkt op, dat de boter-invoer boven de con tingenten niet voldoende is, om de markt te onviasten. vooral omdat door de hoogere prijzen in het buitenland waarschijnlijk minder materiaal naar Duitschland zu. worden uitgevoerd dan het vorig jaar. Andere berichten luiden, dat Duitschland in Engeland aanzienlijke hoeveelheden boter opkoopt en daaronder ook Nederland se li soorten. We krijgen dus do dwaze toestand dat wij voor een lage prijs veel boter naar Engeland exporteeren, en voor 'n ruim tweemaal zoo hooge prijs veel minder boter naar Duitschland ver- koopen, dan dit land noodig heeft, gehandicapt als we zijn door do dc- viczenregeing. Maar de Engelsrhe kooper van onze boter levert deze nu weer naar Duitschland. De heffing op varkensvleesch TERUGGEBRACHT VAN 9 TOT 6 CENT Bij beschikking van den Min. van Lanobouw is de heffing op varkens vleesch per Kg. geslacht gewicht met ingang van 28 October a.s. terugge bracht van 9 op 6 rt. Exportmonopolie voor boter? Het rapport van de Commissie-Steenberghe verschenen. Het Hbl. puhliecert het rapport der door minister Steenberglie ingestelde commissie, welke tot taak had, advies uit te brengen over do vraag, of liet aanbeveling verdient een exportmonopolie voor boter in te stellen. De commissie heeft aanbevolen, een ex port-monopolie in te stellen, dat aan de producenten een leveringsrecht en aan de exporteurs een uitvoerrecht zal verleencn; van dit laatste zou dan alléén gebruik kunnen worden gemaakt, indien de expor teur van den producent een overeenkomstig leveringsrecht koopt. Producenten en exporteurs zouden dan resp. moeten worden verplicht zich te ver eenigen tot combinaties met een minimum- productie, resp. export; dit minimum zou moeten worden gesteld op iy2 millioen kg. per jaar. Deze organisatorische combinaties zullen eventueel liet contact met het monopolie onderhouden en eigen statuten en reglemen ten moeten hebben, goedgekeurd door liet monopolie. Exportreclit en leveringsrecht zullen per producent en per exporteur worden bere kend aan de hand van bepaalde basisjaren. Het rapport is op het oogenblik nog in onderzoek; de organisaties van tietrokkenen zijn eenigen tijd geleden uitgenoodigd hun zienswijze kenbaar te maken; zij hebben hieraan bereids voldaan. Steun erwtenbouw Van officieele zijde wordt ons medege deeld dat de steunvergoeding voor groene erwten en voor schokker erwten gedenatu reerd in het tijdvak van 6 tot en met 12 Oct. 1935 voor de kwaliteitsklassen C en D resp. f 3 en f 2.50 per 100 kg. zal bedragen. Deze steunvergoedingen zullen eveneens worden uitgekeerd voor de in bovengenoemd tijdvak gedorschte aan de standaardmonsters C en D voldoende gele erwten. GRONDPRIJZEN De groote behoefte aan land houdt de prijzen hoog op de Veluwe. Zoo werd onder Harderwijk nog land verkocht, hetwelk meer dan f 2100 per I-LA. opbracht. Een abnormaal hoogo prijs voor dezen tijd. ROGGEBOUW Aangemoedigd door den toeslag, die per H.L. door de regeering wordt gegeven, worden er op do Veluwe meer akkers met rogge bezaaid dan ooit. Do stand van het gewas, hetwelk den winter moet door maken, wordt algemeen goed geacht. DRIEVOUDIGE AUTOBOTSING Zondagavond omstreeks half twaalf heelt een ernstige autobotsing plaats gehad op den Monsterscheweg onder 's Gravcnzande. Een auto van den heer Boekestcin te 's Gravcnzande werd aangereden door de auto van den heer Amkerman uit Den Haag. De beide voertuigen vlogen links den weg over en kwamen aan den sloot kant tot stilstand. De auto van den lieer Boekestcin kwam onderweg nog in botsing met een andere auto, die eveneens zwaai' beschadigd werd. De inzittenden van de drie auto's liepen gering leisel op. De auto's waren allen vrij zwaar gehavend en moesten worden wegge sleept. AUTO TE WATER Inzittende verdronken In den laten Zondagavond is op den Rijks straatweg nabij Geen een luxe auto te water gereden. Deze wagen kwam uit de richting Jutpliaas. Onmiddellijk schoten van allo kanten hulpvaardigen toe, doch aangezien oe weg ter plaatse zeer donker is kon men niets van do verdwenen auto ontdekken. Do politie van Jutpliaas werd gewaar schuwd, terwijl ook spoedig de G. D. uit Utrecht ter plaatse verscheen, zoomede cenigo dokters uit den omtrek. Ook arri veerde spoedig een kraanwagen met behulp waarvan het mogelijk was, de auto op liet droge te brengen. De eenige inzittende van den wagen die blijkens do houding waarin men hem aan trof nog geprobeerd beeft zich uit de auto te werken, bleek reeds te zijn overleden. Het slachtoffer zekere van I!. uit Utrecht, was ongehuwd. De auto liad hij in ccn garage te Utrecht gehuurd. DE SCHEEPSRAMP BIJ EGMOND Hyena's der kust Op de „Kerkplein", het gestrande schip hij Egrnond, zou men machines voor het bergingswerk bezigen. Echter is dit niet ge schied, c.aar men vreest, dat het schip dan zal breken. Daarvoor bestaat gevaar door de ongelijkheid van liet strand onder de kiel van het schip. Mocht de „Kerkplein" bre ken, dan is van vlot brengen geen sprake meer. Men acht het heel wel mogelijk, dat de „Drente" niet ter plaatse zal worden ge sloopt, doch weggesleept kan worden. De hyena's der kust blijken in den nacht van Zaterdag j.l. hun slag geslagen te heb ben. Verschillende klecdingstukken worden door de redders vermist, terwijl lantaarns, touwen en ander reddingsmateriaal san de Redding-Maatschappij gestolen i*. Kolendampvergiftiging Twee vrouwen het slachtoffer Toon de zoon van den heer P. van der Gr. te L e k k e rk e rk des morgens omstreeks half arlit een bezoek aan zijn ouders bracht, bemerk'e hij, dat alles nog gesloten was. Ilij vond dit vreemd en verschafte zich toegang tot de woning. liet bleek, dat zijn Si-jarige moeder en zijn 55-jarige zuster, :lie gelijk vloers sliepen, bewusteloos te bed lagen, ter wijl in de kamer kolendamp hirjg. Onmiddel lijk werd een geneesheer gewaarschuwd, die pogingen aanwendde, de vrouwen hij kennis te brengen. Na zeer veel moeite is men er tenslotte pas in de late middag in geslaagd de vrouwen weer tot bewustzijn te brengen. De heer 1'. v. d. Gr., die op de bovenverdie ping sliep, heeft geen hinder van de kolen damp ondervonden. De oude vrouw, -:lie zeer hulpbehoevend is en vee) verzorging noodig heeft, sliep steeds met haar dochter in het benedenhuis. In de kamer van de oude vrouw brandde een vulkachel, terwijl deuren cn ramen ge- slotep waren. Opzettelijk in 't Kanaal gereden? Gevangenhouding van den automobilist gelast De rechtbank te Amsterdam heeft te gen den automobilist J. O., die in ar rest is gesteld onder verdenking met opzet zijn vrouw en dochtertje nabij Nigtevecht in zijn auto in het water te hebben gereden, waardoor zij om het leven zijn gekomen, een bevel tot gevangenhouding voor den tijd van dertig dagen verleend. Op Donderdag 10 October reed J. O., wonende te Bloemendaal, met zijn auto in het Merwedekanaal; zijn vrouw en een tienjarig dochtertje kwamen om het leven. Men vermoedde, dat O., die van zijn vouw ging scheiden, opzette lijk in het water was gereden. Hij ont kent dit echter hardnekkig, hoewel zijn lezingen van het ongeluk niet overeenstemmen. Verd. werd op 12 October gearresteerd. De verduisteringen te Barendrecht Do Rofterdamscho Rechtbank hooft twee jaar opgelegd, met aftrek van preventieve hechtenis aan den 38-jarigen zaakwaarne mer P. v. B. uit Barendrecht, gedetineerd, die zich in den loop van eenige jaren lind schuldig gemaakt aan verduistering van on geveer 125.000 ten nadeele van eenige landbouwers in den Hoekschenwaard. INBRAAK IN EEN GRAANKANTOOR In het kantoor van de graanfirma v. d. Ban en Bouwman aan den Krnaalweg bij de Vlot brug te Nieuwenhoorn is ingebroken. Met behulp van een looper heeft men zich toegang verschaft. 'In het kantoor werd de brandkast op zijde opengescheurd en de in houd meegenomen. Men heeft de overtuiging, dat hier vaklui aan htk werk zijn geweest, gezien de wijze waarop te werk is gegaan. In samenwerking met de recherche uit Iiot terdam stelt de politie een onderzoek in. De bemanning van een Poolsche logger maakt bange uren door S troopers waarschuwen de redders, die de bemanning veilig aan land brengen In den nacht van Zaterdag op Zondag le ongeveer drie uur, bevond de logger gemerkt G.D.Y. 132 van de Poolsche recderij Mewa, hier te lande vertegen woordigd door de firma Arie van der Toorn te Scheveningen, zich ter hoogte van de assenaarsche Slag, tegenover de kust. De motorloggcr, groot 130 ton was jongstleden Maandagavond vanuit Schevcningen uitgevaren cn had de gc- liceie week, bijna zonder dat de beman ning zich rust gunde onder de Engel- sehe kust gcvischt en wel met een dus danig succes, dat men met 32 last, on geveer 510 ton haring, de terugtocht naar Schcveningen aanvaardde, waar men Zaterdagnacht hoopte aan tc komen. Dit is echter niet gelukt. Er stond Zaterdagavond laat een zeer hooge en noeste zee. Het weer, de zware lucht cn het slechte vuur-zicht, waren oor zaak, dat niet behoorlijk de Schevening- sclic haven binncngcloopcn kon worden. Een afgematte bemanning Hierbij kwam nog, dat de bemanning oververmoeid was. Dit is ook vcrmoedeüik de oorzaak geweest, dat men zich geen vol doende rekenschap had gegeven waar men zich precies bevond. Toen men er toe over ging te looden om de juiste plaats tc be palen, was het reeds te laat. Ter boogie van de Wassenaarsche Slag stiet de logger tol twee keer toe op een zandbank. Men had er geen erg in gehad, reeds zoo dicht bij de kust te zijn. Men zond noodseinen uit. Het schip raak tc wel los, doch kon de vrije zee niet meer bereiken. De Westenwind deed de/.e pogin gen falen. De logger zat tusschen t.\vec ban ken en men dreef zoo steeds meer Noord waarts, zonder een uitgang in de tweede bank te vinden, waardoor het scuip wcei in volle zee zou kunnen komen. Twee stroopers als redders Twee stroopers, die met een lichtbak on het strand waren zagen de noodseinen en waarschuwden den reeder C. den Duik te Katwijk, die zich op zijn beurt onmiddellijk in verbinding stelde met den schipper van de reddingboot, den rechercheur van poli tie te Katwijk. C. Jonker. Tien minuten na dat ileze de wnnrcchmving ontving was lui met de uit twaalf koppen bestaande be manning van fle reddingboot np het strand. De zich in gevaar bevindende logger wa* inmiddels tusschen fle zandbank en de kus' venter afgedreven in de richting van Kat wijk aan Zee; nu cn dan zat hij weer vast. maar even ten Noorden van het Uitwate ringskananl kwam do logger geheel yast te liggen, evenwijdig met de kust. Tc onge veer kwart voor vijf ping fle reddingboot ter hoogte van de De Britfenstraat onder bevel van schipper Jonker in zoo. De reddingsboot kwam na een kwartier varen door de wilde branding bit den log gor aan. Aanvankelijk kwam men aan den verkeerden kant, aan bakboordzijde, langs zij. doch even later gelukte het langs stuur boordzijde te komen, om hier de beman ning er af tc halen. Acht mannen gered De schipper en nog vijf led-m der be manning wilden oeh'or aan boord van don logger blijven; acht mannen lieten zich langs een lijn in de reddingsboot zakken. Kort daarna waren zij veilig aan wal. Toon de stranding gebeurde, was het vloed en reeds dadelijk sloegen dc hooge golven over het geheele schip. Het schin zaklo in-usschon hoe langer hoe dieper in her zand; fle inventaris van het schip, stukken van luiken enz. werden weggeslagen cn door den sterken westen wind op het strand geworpen, waar de voorwerpen werden geborgen. Van alle kan ten s'oegen de golven over bet schip heen, zoodat het ook voor de overgebleven beman ning niet meer mogelijk was op het schip te blijven. Inmiddels waren op het strand versche nen de bestuursleden van de Noord Zuid Hollandsche Redding-Maatschappij, de hec ren W. Taal. mr W. J Woldringh van der Hoop, tevens burgemeester van Katwijk en de heer H. Th. de Rooy, uit Amsterdam, secretaris van de Noord Zuid Hollandsche Redding-Maatschappij, benevens de heeren W. cn J. van der Toorn, leden van de fir ma Arie van der Toorn. Heel de bemanning in veiligheid Te ongeveer half elf ging do redding boot ten tweede male zee in en werden de kapitein en de overige leden van de bemanning in veiligheid gebracht. Bij dezen tweeden tocht ging ook de heer \V. van der Toorn meo naar het schip in nood. De bemanning van den logger bestond uit veertien koppen, namelijk uit: Klaar Klein, schipper; Jan Hofland,stuurman; Arie Toet, kok; E. Bronsveld, monteur; Job Overduyn, lichtmatroos; Leen Kor ving, Arie Pronk, Maarten Spaans, al len matrozen en wonende te Scheve- ningen bovendien de Poolsche matro zen Paul Litthammel, Albert Dellaff, Clements Feltner, Anton Tomtszik en Janusz Sujecki. Deze Poolsche zeelieden zijn drie jaar geleden naar ons land gekomen om alhier de zeemanskunst te loeren. Bange uren in de branding De bemanning word in hotel „Het Zwaan tjo" te Katwijk ondergebracht. De mannen deelden mede, zeer ang stige oogenbiikken te hebben doorge maakt, meer dan eens vreesden ze, dat hun laatste uur was geslagen. De schip per kon maar niet begrijpen, hoe hel ongeluk was geschied, daar hij meende de noodiye instructies wel te hebben gegeven; allen waren hel er echter over eens, dat het slechte vuurzicht als de directe aanleiding moest worden be schouwd. Had men tijdig gelood, dan had dit ongeluk, volgens deskundigen, niet behoeven tc gebeuren; dat men dit niet heeil gedaan, kan ook zijn oorzaak vin den in het feit, dal de bemanning veel te lang in louw is geweest en daardoor oververmoeid is geraakt. Te ongeveer el! uur is dc geheele bemanning per autobus ni-r Snheve- ningen vertrokken. Alles verloren Tijdens de samenkomst in hoi Zwaantje heelt de heer De Booy. secretaris ran de .Noord-Zuid Hollandsche Redding maalsrhap pij deze gelegenheid aangegrepen, om dc heeren C. Jonker, srhipper cn C. Vlieland en G. van Rijn. rooiers van de Katwijksche reddingboot te huldigen voor het feit, dat zij gedurende vijfentwintig jaar ten deze in functie zijn geweest. De waarde van den logger wordt op onge voer f 24006 geschat, de gevangen visch ver tegenwoorfligde een waarde van ongeveer f3800, terwijl vrijwel alle bezittingen \an do bemanning verloren gingen. Het schip was door de reederij zelf verzekerd; de be zittingen van de bemanning erhter niet en behalve deze door henzelf te lijden schade gaat verloren liet winstaandeel, dat de be manning van deze goede vangst zou heb ben ontvangen. Do logger is in bet drijfzand weggezakt en wordt als verloren beschouwd. De twee masten zijn alleen zichtbaar. Het schip is met een staaldraad verbon den met een groot anker, dat op het strand gelogd is. Ruim dertig jaar is het geleden, dat een schip voor de Katwijksche kust ve.rloren is gegaan; wel zijn er in den loop der jaren scheepjes aldaar gestrand, doch- het was steeds mogelijk deze mot den vloed weer vlot te krijgen. Een dievenbende in lie. Westland ontmaskerd De roovers konden van alles gebruiken Veertien dipten heeft de gemeentepolitio van Naaldwijk en van Wateringen weten te ontmaskeren, en daarmede een einde kuu- rioii brengen aan dc lange reeks van dief stallen en diefstalletjes, die in den laatsleu tijd liet Westland onveilig maakten. De politic van Naaldwijk heeft het leeuwenaandeel in deze „buit". Zij heeft eit personen aangehouden, die het niet zoo nauw namen met het „mijn en dijn". Te Naaldwijk werden in den laat sleu tijd telkenmale hij de politie aan gifte gedaan, dat des avonds laat of des uacliis ongewciisclite bezoekers waren geweest in de druivenkassen van diverse tuinders ,welk bezoek tot schade van laatstgenoemden leidde, omdat heel wat druiven verdwenen. Voorts werd speciaal op het Cruys- broeck-complex een ware jacht op rij- wielbelastingmerkcn uitgeoefend, het geen ook des avonds Iaat of des nachts plaats vond, en waarbij de schuurtjes achter de woningen werden openge broken. Een dergelijk bedrijf werd ook uit geoefend bij de R.K. kerk, waar tijdens de godsdienstoefeningen van rijwielen onderdeden en sleutels uit fietstasch- jes werden gestolen. De politie zetle een post uit en dezer dagen werd dit met succes be kroond, want zekere S. uit Naaldwijk werd op heeterdaad betrapt, toen hij diefstallen pleegde. Het verhoor van S. bracht niet alleen aan 't licht dat hij meer diefstallen op zijn gewe ten had, doch ook dat de verdere leden van liet dievengezelschap konden worden aan gehouden En zoo arresteerde de politie totaal tien personen, varieerend in leeftijd van 1423 jaar. die allen grootere of klei nere diefstallen op hun geweten hadden. Voorts werd de 30 jarige B. aangehouden, die bekende degene te zijn, die de rijwiel- plaaties op hel Cruysbroeckcomplex stal. Na verboor en proces-verbaal zijn de aan gehoudenen voorloopig op vrije voeten ge steld. waarbij cellier een uitzondering werd gemaakt voor S. Deze heeft nl. reeds eerder mei de iiolitie te maken gehad en heeft ver oordeel ingen achter den rug. zoodat hij ill het huis \an bewaring te 's-Gravenhage is ingesloten. De gemeente politie van Wateringen heeft voorts aangehouden T. M. uit die gemeente, I- M. uit Rijswijk en A. V. uit Stompwijk, die allen bijzonderlijk in W ateringen en om geving. doch ook in andere plaatsen van liet Westland tal van diefstallen bedreven, waarbij speciaal de konijnen liet moesten ontgelden. Uit het verhoor is gebleken, dat nog een vierde persoon hierbij betrokken is, en voor loopig zijn reeds vijftien diefstallen door liet drietal bekend. Van drie diefstallen is de buit achter haald. waartoe ook twaalf levende konijnen heli oo ren. De drie mannen zijn in arrest gesteld. DE MISDADEN TE OSS Bekentenissen en arrestaties Door de bekentenissen van Marinus de Reuver heeft de politie te Oss weer nieuwe ophelderingen gekregen. De Reuver was voornamelijk in 1930 de schrik van Oss en omgeving, waar hij als leider optrad van een bende, waarvan een aantal beruchte perso nen deel uitmaakte. Zijn kornuiten waren: de beruchtje inbreker Koosje van B. (die eerstdaags zal moeten terechtstaan wegens doodslag op zijn neef van Galen), van O., (bijgenaamd de Witte van Torre), die gerui- men tijd in voorarrest heeft gezeten, ver dacht van medeplichtigheid aan den dubbe len roofmoord te Hoensbroek, Th., (bijge naamd „de Klits"), A. v. B., en een broer, Bijs de R. Ten tijde dat deze bende opereer de, waj-en roofovervallen en inbraken aan. de orde van den dag. De bende viel uiteen, toen de leider Marinus de Reuver in 1930 in handen der politie viel. De Reuver bekende, dat hij in Januari van het jaar 1929 tezamen met Koosje van B.. de Klits en Va - B. een roofoverval heelt j gepleegd te Nistelrode, waarbij de oude alleenwonende landbouwer van Grinsven be roofd werd van f 500.aan contanten en een aantal gouden sieraden. Verder verklaar de hij, dat hij in 1930 met zijn kornuiten Koosje ven B. en van O. een inbraak had gepleegd bij den heer van Gïnkel te Jyen. Het complot had gehoord, dat de heer v. Ginkel veel contanten in huis zou bewaien en onmiddellijk werden plannen gesmeed om hem er van te ontdoen. De buit bestond uit ongeveer f 1500.waarmede de dieven ongestoord wisten te ontkomen. Tal van roofovervallen Vervolgens werd een inbraak op touw gezet bij den rijwielhandelaar Schoppema te Schayk. Als zijn medeplichtige noemde hij bier Koosje van B. Het tweetal ontvreemdde h'er een groote partij rijwielbanden, welke zij bij een rijwielhandelaar te Oss hebben verkocht. Een volgende inbraak bij de familie Verkuylen te Teeffelen mislukte ech ter. De bewoners ontwaakten en gingen op onderzoek uit. De inbrekers, Marinus de Reuver, Koosje van B. en Bijs de R., moes ten met achterlating van den buit ijlings het nazenpad kiezen. Zaterdagavond heeft de gemeentepolitie uit Ooss zich naar de strafgevangenis te Arnhem begeven, waar „De Klits" momen teel is gedetineerd. Na een streng verhoor bekende hij eveneens zijn medeplichtigheid aan den roofoverval te Nistelrode bij van Grinsven. Dc uitspraken De Bossche rechtbank dod uitspraak iu verschillende strafzaken tegen O.-scbe mis dadigers. P. J. de Bic (Peer de Bie) en L. A. v. d. Heuvel (Don Brus) werden veroordeeld tot 11 jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegenis inbraken en roofoverval len te Mariaheidc, te Gasset en te Langen- boorn. De eisch was 16 jaar. De asuradeur Snabel uit Nijmegen werd veroordeeld tot 5 jaar gov. straf met aftrek van voorarrest wegens liet verschaffen van inlichtigen lot liet plegen van inbraak en liet bierbij behulpzaam zijn en wegens lie ling. Eisch was 8 jaar. A. J. v. d. Heetering werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens medeplichtigheid bij een inbraak te Oss en wegens heling. Eisch \va$ 1 jaar gov. straf niet aftrek van voorarrest. F. X. v. d. Wetering (De Brom mer!) werd veroordeeld tot 4 jaar gev. straf niet aftrek van voorarrest wegers inbraak te Veglicl. Eisch was 6 jaar met aftrek van voorarrest. Vreeselijk bedrijfsongeval In een machine vermorzeld. Te Breda is de werkman J. Luyten, 40 jaar oud, wonende te Princenhage, ge huwd en vader van drie kinderen, op de Yeco cn Vlindercofabrieken met het drijf werk van een machine in aanraking ge komen cn naar de machine gesleurd. De man werd zoo ernstig aan hoofd, armen en becncn gewond, dat de dood vr'Rvel on middellijk intrad. Het ongeluk op den onb^.,aakten overweg te Kethel Na zijn zoontje de vader overleden De 37-jarige C. Klaasse, die bij den over weg te Kethel het ongeluk had in zijn vrachtauto met den trein in aanraking te komen, waarbij zijn 9-jarig zoontje op slag gedood werd, is hedennacht ton gevolge vail inwendige kneuzingen overleden. De le Kal wijk gestrande haringlogger G.D.Y. 133 van dc Poolsch* reederij Mewa.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3