MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS DE MISDADEN TE OSS BURGERLIJKE STAND Marktberichten* LAUWEREN EN DOORNEN VERGADERING „HET GROENE KRUIS" TE OOLTGENSPLAAT Door afwezigheid van den voorzitter opent de 2e Voorzitter, 13. Noordijk, de ver gadering met een hartelijk woord van wel kom, wijst vervolgens op het telken male terugkeerend euvel dat de vergaderin gen slechts matig bezocht worden, wat zeer jammer is daar bet een der meest nuttige vereenigingen uit ons dorp is en hierna wordt den secretaris verzocht de notulen te lezen. Nadat door den heer Bol de notulen zijn gelezen, worden deze onveranderd vastgc stekl. Tot bestuursleden werden met alge- meene stemmen herkozen W. J. Donkersloot, B. Noordijk en J. v. Ree. Hierna volgt hol jaarverslag van de Wijk zuster, waaruit blijkt dat door haar 21:32 bezoeken zijn afgelegd in 81) gezinnen. Bij operatie ot kunstbewerking werd 68 maal hulp verleend. Bij verlossing werd 4 maal geassisteerd, S maal bij liet vervoer van een patient naar een der Ziekenhuizen buiten deze gemeente. Bij afwezigheid van den dok ter 2 maal eerste hulp bij ongelukken, 13 maal hulp verleend, ITO artikelen werden Uitgeleend, 14o terug ontvangen. liet C. B. voor zuigelingen werd 19 maal bezocht door 23 kinderen. Aan huis werden bezocht 13 kinderen met 97 bezoeken. Hierna doet de voorzitter voorlozing en toelichting van de Beschrijvingsbrief voor de Algemeene vergadering. Nadat nog en kelen inlichtingen hebben gevraagd en ver kregen wordt Ds C. W. Kramers met zuster Alblas aangewezen als afgevaardigden naar die vergadering. Wordt gelezen de begrooting voor 1933, welke wordt vastgesteld aan inkomsten en uitgaven tot een bedrag van f 4531.63. Tot commissieleden om de rekening van 1935 na le zien, worden benoemd do Voor zitter Cor Korteweg Lzn, Klaas Troost, reser ve-lid P. C. van tier Mast. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd naar het vertoonon van een Groene Kruis- film. Het blijkt «lat hieraan teveel kosten en moeiten verbonden zijn. De heer Breur informeert hoe de gelden der vereeniging zijn belegd, waarop de voor zitter en de penningmeester uitvoerige in lichtingen verstrekken. Nadat nog op enkeie vragen door de Voorzitter is geantwoord Volgen enkele mededeelingen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter met dank aan de aanwezigen de vergadering. MIDDELHARNIS. Tot leden van het kies college der Ned, Herv. Kerk zijn herbe noemd de heeren L. Bloot, P. Snijders, M. Verduin en L. Vroegindeweij Wzn., terwijl benoemd zijn de heeren B. Korte en D. D. Konings. Allen hebben hun benoeming aan genomen, Zaterdagmiddag had de heer li G^oen het ongeluk in de haven te vallen. Niettegen staande zijn hoogen leeftijd wist hij zich toch nog met zwemmen boven water te houden tot men hem eruit kon halen. Vanaf het havenhoofd is een Engelsche zeeboot naar Londen vertrokken met 3240 balen ajuin. Van den landbouwer S. Slik lag een beste melkkoe dood in de weide. Daar de man niet verzekerd is, is dat voor hem een groote schadepost. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 26 October als werkloos ingeschreven 84 personen, waarvan 12 zee- visschers, 1 slager, 1 borstelmaker, 9 tim merlieden, 5 opperlieden, 4 schilders, 4 met selaars, 13 transportarbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 21 landarbeiders, 2 broodbak kers, 4 boekbinders, 3 letterzetters, 1 electri- cien kabelmonteur, 1 schoenmaker. -Bij J. Jordaan zijn vijf hectoliter aard appelen ontvreemd. De politie is de daders op het spoor. -Het kind van schipper A. v. d. Doel, liggende met zijn schip aan het havenhoofd, viel over boord. Na veel moeite gelukte het aan eenige aldaar liggende schippers de klei ne van een wissen dood te redden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 5550 H.L. aardappelen en 2500 balen uien. a Zaterdagmiddag was de vrachtrijder P. T. een vracht bieten aan het laden. M. v. D., die de bieten met een riek op de wagen gooide, stak T. per ongeluk met de riek in het oog. Met veel bloedverlies moest T. zich on der geneeskundige behandeling stellen. Met ingang van Zondag aanstaande zal de morgendienst in de Ned. Herv. Kerk weer om half tien aanvangen. De Raad dezer gemeente is tegen heden, 30 October, des voormiddags elf uur in open bare vergadering bijeen geroepen. De arbeider D. H. had het ongeluk zijn hand bij het bietenrooien te vergrijpen, waardoor hij zijn werk moest staken. Vanwege de voetbalvereeniging V.V.S. zal getracht worden bij genoegzame deel name deze winter gymnastieklessen te geven voor de leden. Ook niet-leden kunnen tegen betaling hieraan meedoen. De oefeningen zul len onder technische leiding staan. HERRINGEN. De boekhouder van de Dia conie der Ned. Herv. Gemeente alhier, zal voor de eerste maal zitting houden tot ont vangst van land- en tuinhuren, erfpachten enz., en wel heden Woensdagavond, 30 Oct., van 7 tot 8 uur in de consistoriekamer. De heer Joh. Speelman plukte vorige week in zijn tuin voor de tweede maal in dit jaar peren van denzelfden boom. Mej. Adr. Witvliet Ad. behaalde te Den Haag het diploma Costumière. De opleiding daartoe genoot ze bij mej. S. Meijer te Dirks- land. Bevolking: Ingekomen van IJsel- monde Jan Bertman en twee kinderen. Vertrokken naar Melissant W. van der Haar. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 3138 H.L. aardappelen, 300 H.L. uien en 200 H.L. koepeen. Bij den agent der arbeidsbemideling staan 32 werkloozen ingeschreven. Zaterdagmiddag j.l. is op den Molen dijk, alhier, een koe van den landbouwer L. Mijs, te den Bommel, aangereden door een auto van den heer B. uit Ooltgensplaat, met het gevolg, dat de koe een poot brak en naar het abattoir te Oude Tonge voor noodslach- ting moest worden vervoerd. Bij Koninklijk Besluit van 11 October 1935, no. 33, is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door Bunrgemeester en Wethouders van den Bommel tegen bet be sluit van Gedeputeerde Staten Van Zuid- Holland van 7/14 Mei 1935^ B. too. 1922 (4e Afd.), G. S. no. 89, waarbij is toesloten: De vermindering te bevelen van het aantal open bare lagere scholen der gemeente den Bom mel en te bevelen, dat deze vermindering zal geschieden door opheffing van de openbare lagere school in de Zuidzijde. In verband met dit Koninklijk Besluit zal de OL.. School No. 11 met ingang van 1 November 1935 worden opgeheven. OUDE-TONGE. In de afgeloooen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos aan: 30 landarbeiders. Hedenmorgen 10 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat op Vrijdag a.s. des nam. tus- schen 7 en 8 uur voor doopouders de gele genheid zal worden opengesteld tot het doen van aangiften, ter bediening van de Heilige Doop aan hun kinderen op Zondag 3 Nov. a.s. Op 13 en 14 December a.s. hoopt de Konijnenfokvereeniging „Van Ongenoegen Vrij" een konijnen- en postduivententoon- stelling te houden in de Oude School alhier. Onze dorpsgenoote Mej. Van Eek Kamp slaagde te Rotterdam als gediplomeerd kr a amverzorgster Bij het instituut Asso te Arnhem, slaag de onze plaatsgenoot H. Bezemer Pzn. als bouwkundig teekenaar. Naar wij vernemen, zal door de com missie van toezicht voor de Gasfabriek „Oost Flakkee" spoedig een beslissing worden ge nomen, ter zake van een belangrijke gas- prijsverlaging ingaande op 1 Januari 1936. E^n zoodanig besluit zal ongetwijfeld door alle gasverbruikers van Oost-Flakkee met vreugde worden begroet. Voetbal. Grijsoord IIN.T.V.V. (Nieu we Tonge) 91. NIEUWE-TONGE. Bij de gehouden schiet oefeningen van den B.V.L. alhier werden de volgende punten behaald: H. J. Vreeswijk, 49; W. Drooger Jz., 49; A. K. Nieuwkerk, 48; C. Sneep, 48; J. Wesdorp, 48; A. Tanis, 47; L. Oudzegel 46; Jac. van Alphen 46; J. v. d. Doel 46; C. Verweij 46; B. Holster 46; C. Tieleman 45; W. Drooger Wz. 44; L. Waling 44; J. Verseput 44; A. van Alphen Lz. 42; KL van Alphen Az. 42; C. Verseput 42; A. Kievit 42; G. Verweij Jacz. 42; F. van Erkel 42; B. Knops 41; L. Zweerus 41 punten. A.s. Zondagmorgen hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden Ds. van Asch van Sommelsdijk. Alsdan zal de Bedie ning H. Avondmaal worden gehouden. Des avonds hoopt voor te gaan de heer Veller uit de Langstraat die nabetrachting zal houden. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den extra maandelijksche collecte heeft op gebracht de som van f 23. A.s. Donderdagavond 6 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de beroepen herder en leeraar Ds. E. Schimmel van Ameide en Tienhoven. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 40 werkloozen ingeschreven. A.s. Woensdagavond zal in de consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, de stemming plaats hebben voor een gemach tigde van het kiescollege. De dienstbode van den heer B. had het ongeluk met het uitwijken van een boeren wagen door een raam te vallen bij A. D. waarbij zij 3 ruiten brak. Zij verwondde VERKOOPINGEN Zaterdag 9 November bij inzet en Zater dag 16 November bij afslag telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het logement „Akershoek". a. Het huis met schuur en verdere opstal, erf en tuin te Ouddorp aan den Dorpsweg, Kad. Sectie E. nr. 1120 en 1121 Groot 15 Are, 10 c.A. of 99 R.V.M. Te aanvaarden 1 Januari 1936, eigendom van Klaas Mastenbroek Wzn. te Ouddorp. b. 71 Are, 10 c.A. of 1 G. 164}^ R.V.M. Bouwland te Ouddorp in het oude nieuw- land onder den ouden Nieuwlandschedijk. Kad. Sectie B nr. 1106. Eigendom van K. Mastenbroek Wzn. bovengenoemd. Te aanvaarden Blootschoof 1935. c. ten verzoeke van de erven Joh. Tanis Hzn. te Ouddorp: le. Het perceel Bouwland te Ouddorp van het oude Nieuwland a. d. Langendijk Kad. Sectie B nr. 189, groot 81 Are 40 c.A. of 1 G. 232 R.V.M. dadelijk te aanvaarden. 2e. een aandeel Puttershoek. NOTARIS VAN DEN BERG. hierbij haar vingers zoodanig dat zij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. DIRKSLAND. J.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden inge schreven: 8 landarbeiders, 5 timmerlieden, 1 metselaar, 1 schilder, 1 banketbakker. Totaal 16. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbediening worden gehouden. Naar wij vernemen zal Ds. de Blois alhier die het beroep naar de Geref. Ge meente te Gouda aannam op Zondag 8 De cember a.s. van deze gemeente zijn afscheid nemen. MELISSANT. Zondag ontstond bij den metselaar A. M. een begin van brand, door dat een schoorsteenmantel vlam vatte. Het vuur is met eenige emmers water gebluscht. Een openbare vergadering van de raad der gemeente is belegd tegen Woensdag a.s. des nam. 2.30 uur. GOEDEREEDE. Zaterdag j.l. stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos ingeschreven: 24 landarbeiders, 1 wa genmaker, 1 smid, 1 schilder en 1 garnalen- visscher. Vorige week werden twee ladingen wit lof vervoerd; één naar Vinkeveen en één naar Pernis. De Noordzee-visschers besomden de vorige week van 130 tot 200 per vaartuig. De garnalenvisschers vingen pl.m. 50 Kg. per dag en per vaartuig. Per beurtschipper Van Gelder werden vervoerd: 250 balen juin en 30 H.L. aard appelen. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid zijn tot het doen bedienen van don Heiligen Doop. Aangifte Zaterdagavond a.s. des nam. 7 uur in de pastorie. OUDDORP. Contracteelgewassen: Hein- richboonen 20 cent, doperwten 20 cent, stam- snijboonen, pronkerboonen donkere bloeiers 1718 cent, Oost-Indische kers 35 cent, boe- r-»nkoolzaad 35 cent, wit koolzaad 60 cent, krotenzaad 32 cent campagne 1936, sjalotten stroogeel en bruine 3 x/i cent per kilo. Brus- selsch witlof op contractbouw 19.50, bij le vering franco havens 2021 per 1000 Kg., leveringstermijn tot 1 Dec. a.s. Granen: Gerst 5.255.50, haver 6.50 7, erwten (kleine groene) 89, schokkers 8—11 per 100 Kg. Paardenpeen 65 cent. Cichorei-wortelen /ets vlugger. Een landbouwer op Westelijk Flakkee oogstte 2628 duizend kilogram suikerbieten van een halve hectare. De Flakkeesche Boerenbond heeft van den Minister van Landbouw en Visscherij een schrijven ontvangen met de mededee- ling, dat spoedig een regeling kan worden tegemoet gezien betreffende de toelaatbaar gestelde oppervlakte uit te zaaien gewassen voor den oogst voor het volgend jaar. Er kan gemeld worden, dat de jacht op korhanen den lOen Nov. a.s. gesloten zal zijn. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes van 4050 Kg. garnalen per dag gevangen. De motors hadden het dubbele, alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. In de weervisscherij werden geen zal men gevangen. Donderdag a.s. zal alhier de halfjaar- lijksche veemarkt worden gehouden. Dr. J. Hovius hoopt op Zondag 8 Mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk zijn intrede te doen. De mondharmonicaclub hoopt a.s. Don derdagavond haar eerste uitvoering te geven in de Oude School. De cichoreimarkt te Kortrijk, die on herroepelijk gedoemd scheen tot een lange stagnatie is plotseling door een groote vraag naar Duitsohland levendiger geworden. De disponibele koopwaar van den nieuwen oogst steeg op 58 frank om te sluiten op 59 frank, zonder verkoopers. Deze vragen 60 frank, wat niet overdreven schijnt te zijn. Het is te hopen, dat de prijs blijft stijgen. De afgeloopen week zijn van hier ver voerd 500 balen uien, 200 balen pikkels, 100 balen sjalotten, 100 balen koepeen, 100 H.L. blauwe aardappelen, 100 H.L. eigenheimer aardappelen. Maandag stonden bij de arbeiders-be middeling 23 werkloozen ingeschreven. Door D. Witte wordt Nieuw Zeelandsch spinaziezaad gecontracteerd. Vrijdagmiddag te half drie zal er raads vergadering plaats hebben. (Vvervolq en Slot) Uitlokking van inbraak Vervolgens wordt berecht de zaak tegen den 48-jarigen fabrieksarbeider H. van der Vondervoirt, bijgenaamd „De Snep", ver dacht van ïiitlokking van de inbraak door A. J. Hendriks (Dikke Toon de Soep) en L. Vos (Bijs de Sijp), op 30 Mei 1934 door verd. gepleegd, waarbij f 70 werd gestolen ten nadeele van het „Onderlinge Doktorsfonds". Verdachte bekent het feit. Do Officier van Justitie requisitoir ne mend eisclite tegen hem een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voor arrest. De verdediger bepleit een voorwaardelijke gevangenisstraf. Nog een inbraak Als verdacht van inbraak op 7 Mei 1933 bij den wijnhandelaar N. de Louw te Oss staat terecht de 39-jarigo A. H. de Louw. De inbraak, welke f 300 uit de brandkast opleverde, werd door verdachte gepleegd met Peer de Bie, Dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp. Subsidiair zijn verdachte ten laste gelegd medeplichtigheid en holing van f 70. De Officier van Justitie eischt een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van het voorarrest wegens mede plichtigheid en heling. De verdediger drong aan op een clemente straf. De uitspraak in deze en de vorige zaak is bepaald op 7 November a.s. De brandstichting te Megen Daarna diende de zaak tegen den 51-ja- rigen hotelhouder J. F. Benkers, verdacht van uitlokking der brandstichting tn zijn bakkerij cn woning te Megen, in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 gepleegd door Piet en Gerrit de Bie. De verdachte wil geen verdediger. Nadat de president aan den verdachte de gebruikelijke vragen hooft gesteld, vraagt bij: „Verdachte, hoe zit dat nu met uw ver dediger?" De verdachte zegt, dat hij geen verdedi ger wenscht te hebben. „Ik kan me zelf wet verdedigen". Mr. Hek king uit Eindhoven zegt, dat hij aan den verdachte als verdediger is toe gevoegd. Do verdachte ontkent. De Officier van Justitie Mr. v. Ever klingen hield na een uitvoerig getui genverhoor zijn requisitoir, 't Staat vast, aldus de Officier, dat de woning van B. in brand is gestoken en 't staat even eens vast, dat de verdachte deze brand stichting heeft uitgelokt. Wat aan den verdachte is ten laste ge legd is bewezen. Het misdrijf is zéér ern stig en twee personen zijn nauwelijks aan den dood ontsnapt. - Daar verdachte ook ongunstig bekend staat, is een flinke straf op haar plaats en spr. requireert tegen hem een gevangenis straf van 5 jaren met aftrek van het voor arrest. De verdachte zegt, dat hij onschul dig is. President: Maar u hebt toch eon beken tenis aan de marechaussee's afgelegd. Verdachte: Dat kunnen ze wel beweren, maar daarom is het nog niet waar. De verdachte wordt dan weggeleid. De uitspraak wordt bepaald op 7 No vember. a.s. MIDDELHARNIS. Geboren: Martina Adriana, dochter van Marinus van der Veer en Adriana Hartens veld; Jacob, zoon van Franciscus van der Lelie en Johanna Zwart- bol; Adriana Hendrina, dochter van Johan- nis van den Berg en Cornelia Bakker; Wil lem, zoon van Nicolaas Hendrik Beversluis en Martina Both; Jan, zoon van Jan van der Slik en Elizabeth van den Nïeuwendijk; Leendert Hendrik Antonie, zoon van H. A. van der Meer en Johanna Raap; Johanna, dochter van Jacobus CornÊlis Holleman en Anna Pieternella van Alphen; Petronella Adriana, dochter van Johannis Pieter Nieuw land en E. Sara Dijkers. Overleden Anthony Buurveld, oud acht weken, zoontje van Cornelis Buurveld en Pietje Looij. Ondertrouwd: Pieter Vis van Heemst, 23 jaar, wonende te Sommelsdijk en Lidia Aria van Heemst, wonende te Middelharnis. DIRKSLAND. Geboren: Adriaan z. v. Johannes Groenendijk en van Hendrika Nieuwenhuize. Ondertrouwd: Bert Lugtenburg 24 j. en Jannetje Grietje Verduin 22 j. DEN BOMMEL. Geboren: Jannetje, d. v. L. A. Breeman en S. van Gelder; Neeltje, d. v. C. van Sint Annaland en J. Berkhof, Helena, Margaretha Maria, d. v. A. M. Smeets en P. Jochems; Johanna Pieternella d. v. H. Bakker en Adr. de Graaff; Apolonia Johanna, d. v. J. C. de Baar en H. van der Plasse. van Jac. Knoop, Makelaar in aard appelen, groen en fruit, Da Costa- straat 16, telef. 81431, Amsterdam. De te snelle rijzing der aardappelen is vo rige week tot stilstand te Amsterdam geko men, er was vqel minder vraag dan vorige we ken, toen de rijzing begon. De economische toestand der bevolking laat geen groote rij zing toe, en de prijzen die te veel opgeloopen waren zullen wel iets terug gaan. Hoofdzake lijk is er vraag naar goedkoopere soorten aardappelen: Bonken, Bevelanders, Indus trie en Grove poter soorten. Heden, 28 October 1935, werden de vol gende prijzen gemaakt: Zeeuw; Bonten 2.80 tot 3.Zeeuw Blauwen 2.803.Zeeuw Eigenheimers 2.102.30, Zeeuw Blauwen Eigenheimers 2.302.40; Dito Bevelanders 22.20; Bonten Star 2.302.40. Alle soorten poters 1.701.90. Alle soorten Bonken 1.70 1.80; Haarlemmermeer en IJpolder Bonten en Blauwen 2.803; Dito Bevelanders 2 2.20. Flakkeesche eigenheimers 2.202.30; Dito poters 1.701.90; Spuische eigenhei mers 2.202.40; Dito poters 1.701.90; Roo- de star poters 1.651.75; Anna Paulowna zand-aardappelen 2.803.50; Hillegommer zand-aardappelen 2.803.50. Alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo in zakken van 50 kilo. Drentsche en Overijsselsche Blauwe zand-eigenheimers 33.40; tweede vrucht 2.402.60; Bonken 2.402.60; Grove blanke poters 2.202.40. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 24 October Sterappels 12.1012.70, Bergamotten 7.50 10.50, Goudreinetten 6.509.30, Gieze Wil demans 4.5010, Jodeperen 4.6010, Bis marck 2.506.50, Ponsperen 3.304.40, Dub bele princ 6.7021, Lauwtjes peren 6.50 7.30, Rietperen 6.407.50, Armgaard 6.50 8.50, Calvijn 6.50—7.20, Brederode 5.30—7, alles per 100 kilo; Roode kool 4.706.60, Savoye kool 3.709, Bloemkool 38.50, An dijvie 1.101.60, alles per 100 stuks; Selde rij 1.201.70, Kroten 22.30, per 100 bos; Tomaten 1.802, Golden Champions 6, Mus- caat van Alexandrië 5, Alicante 58,10 alles per 100 pond. Veiling van Vrijdag 25 October Goudreinetten 4.50-7, Armgaard 8.50-9.50, Bloemzoet 8.509.30, Jodenperen 5.306.70, Gieze Wildemans 5.4013, Kleiperen 6.50 8.50, Bellefleurs 610, alles per 100 kilo; Bloemkool 4.50—7, Andijvie 1.80—2.30, Sa voye kool 3.40—8.30, Roode kool 3.20—7.80, Knolrapen 3.20, alles per 100 stuks. Alicante 6.808 per 100 pond. Amsterdam, 28 Oct. Vee. Aanvoeren en prijzen: 634 vette koeien, le lew. 485l ct, 2e kw. 4046 ct, 3e kw. 3038 ot per leg. slacht- g-e wicht: 125 melk- en kalf koeien f 12g170 .oer stuk; 131 vette kalveren. 2e kw. 4044 ct, 3-e kw 3038 ct, per kg-, slachtgew.74 nucjit. kalveren f 3.506.50, 7 7schapen en lammeren, schapen f 1720, lammeren fll14, alles per •stuk; 215 varkens, vleeschvarkens (90-110 kg.) 5354 ct, id. zwaardere 5254 ct, vette var kens 5253 ct, per kg. slachtgewicht; 41 paar den f70—110 per stuk. Aan het abattoir werden heden 3 wagons va- slachte runderen aanvevoerd afkomstig uit De nemarken. Runderen: groove aanvoer handel kalm, Iets lagere prijzen; vette kalveren: behoorlijke aan voer, handel sleepend, prjjzen lager; varkens: matigp abnvoer, zeer kalme handel, prijshou dend.. Aardappel e'n, Frijzen: Zeeuwsche bonten •en blauwen f 2.803.20, eigenheimers f 2.10 2.40. poters f 1.80—2. Bevelanders f 2.20—2.40. Nooraholl. eigenli. f 1.90—2.10, duinzand f3.25— 3.75, Drentsche zand f 2.202.60, Andijker bon ten en blauwen f 2.502.70, Friesebe borg*.ra f 2 402.*60 alles per H.L. Aanvoer 306800 Kg. ROTTERDAM, 28 Oct. Vee Aangevoerd In totaal 2354 dieren, t.w.: 688 vette rundehêb, 313 vette kalveren, 13 nucht. kalveren, 1012 schapen of lammeren, 327 varkens en 1. bok. Prjjzen per kilo:Vette köeien tot' ''46 2e kw tot 42 c, 3e kw 2632 c, vette ossen tot 44 e, 2e kw 4o c.. 3e kw 32—34 c, vette kal veren 72 c, 2e kw tot 62 c. 3e kw 404-5 c varkens (levend gewich() 45—47—49 c. scha- f rn32iT28,?' ,lammeren 28—33—30 c. SrhaJ pep 10—12—15, lammeren f C—9—11. p. stuk, vette koeien enossen: aanvoer ruimer, han del lui, prjizen van Dinsdag jl. bleven onver- T?JLer„Jwa^en moeilijk te handhaven. Een prima koe tot 50 en een os' tot 46 centa. Vette kalvecen: aanvoer groot, handel stroef prpzen iets lager. Een prima kalf tot 75 c, bciiapen en lammeren: aanvoer als vor. week handel traag, lager prijzen. Varkens: aanvoer aanmrkelijk korter, handel tamelpk, hoogere prijzen. ROTTERDAM, 28 Oc.t Aardappelen, He- don waren de prijzen als volgt: Brielsche eigen heimers f 1.00—2.25, Zeeuwsche blauwe f 2 4") 2.80, id. eigenh. f 1.80—2.10, id. bonte f2.40— 2^80. eigenheimers poters f 1.30—1.60. bonte cn blauwe poters fl.59lé75, zandaardappelen per kg. 45 c't. Aanvoer redelijk, kalme vraag. TIED, 26 October. Tieren 4.755 per 109 stuks. Handel stug. Aanvoer 9000 stuks. ROTTERDAM 28 OCTOBER GERSt Chevalier 55.20. HAVER 6.757 k*R)™ Kleine sroene f 8—9.10, Schok- BRUINE BOONEN 12.50—14. Alles per 100 kg. BUITEXLANnscilE GRANEN fOp de c n- mefft„„Va'È Rotteröamsahe Graanbeurs bfl minstens 6 last gezond boordvril. Viedesreleeld mine flauw Makelaar. Rotterdam), stem t i4',5 ks Bahia Blanca oude oog-st f l'at' t'Ï i e 4?a a Bla"ca nieuwe oogst 8.„i>, ,4-o kg. Poolsche disp. 7.35, 74-5 ke Poolsche gedenatureerd f 4.45, 73-4 liK fff GERST^fiS6™ a,is"V 4,'45 per "0 kg. •i i 68-f0 kg* Laplata aangek, f 102% aangek f°?9enfi4 6*4"5 k* Zufd-Rust 2000 kg. 6 stoomend 99% per MAIS. Gele Laplata aangek, 95, dito stoo- TVl'l LapIata Cinquantine aangek f 9814. Stoomend 98!i, Witte platte Afrik 110 meid "f e?n V' 6e'a platte Afrik. no. 4 stoo- VfTff t> ®f.le ronde no. 8 stoomend f a7it.. W itte Russ. disp. 98 per 2000 kg. (37 „Dank ui" zei Anna, getroffen door zijn warm medegevoel, ,gnaar zoudt u nu niet eerst rustig bij ons komen zitten?" „Ja ja bij jullie konten zitten, dat zou gaan, maar rustig? Ik heb geen tijd meer om rustig te zijn. Mijn dagen zijn geteld, dat herinnert mij alweer do ledige, plok hier'" zei bij, terwijl hij op den hem aange boden zetel plaats nam, „ik moet maar haastig mijn werk doen, voor zoover ik het nog doen kan. En verlel mij nu eens, wat zijn jullie plannen?" „Wel, heer Graaf!" antwoordde Agnes, glimlachend over den ijver en het ongeduld van den ouden man, „wij maken maar geen plannen We zijn zoo gelukJkdg, dat we het lannen maken onzen aanstaanden mannen tinnen overlaten". „Hum!" kuchte de Graaf, ,,'t oude liedje Van de jongelui! Nu, wat je noiaris aanbe treft, ik geloof, dat het hem best toe te ver trouwen is, maar die dokter schijnt mij nu alleen zijn praktische bekwaamheden voor anderen te gebruiken. I'k heb althans vast een plan ontworpen, waarover ik je hooge goedkeuring wensch in le roepen en daar om kom ik eerst hier, vóór ik nog in het hospitaal ging. Die dokter, juffrouw moet je patiënt blijven, anders overspant iiij zich morgen aan den dag weer en daarom moet hij onder je dagelijksch toezicht staan. Er komen daar ginds te veel bijzaken voor en een vrouwelijk hoofd is daar hoog noodig, om heel wat zorg van hent af te nemen, die hem meer hoofdbrekens kost dan zieken, en studie samen. Ook het belang van de in richting eischt dit: ik heb alles met Dr. Carelsen besproken en nu kom i'k met de pertinente vraag, juffrouw Anna, of je in liet belang van je aanstaanden echtgenoot en van onze kranken directrice van het hospitaal zoudt willen worden?" Anna werd bleek van ontroering. De vrien delijke belangstelling van den ouden Graaf trof haar en toch, liet deed haar leed, maar zij moest hem teleurstellen, hoe goed zijn bedoelingen ook mochten zijn. Een oogenblik doorleefde zij van strijd, doch Anna was door de ervaring heel an ders geworden en toen de Graaf <jp vriendo- Ijjken toon aan haar verlegenheid een einde willende maken, zei: „Nu, ik begrijp, dat je daarover samen te beslissen hebt en ik haast je dan ook niet tot een besluit", toen was zij gereed met haar antwoord, „Ik weet niet, hoe ik u genoeg danken zal voor uw vriendelijkheid, heer Graaf", sprak zij, „en daarom is het mij temeer leed, u in dezen teleur te moeten steïlen. Er is dan ook een tijd geweest, waarop ik uw vereerend aanbod terstond dankbaar zou hebben aanvaard, doch nu is dit anders ge worden; God heeft mij een roeping aan gewezen in het huisgezin en daar hoop ik voor mijn patiënt te zorgen", sprak zij glim lachende. „Hem en hem alleen behooren mijn leven en mijn krachten en alfleen den tijd, die mij overig blijft, mag ik voor plichten daac buiten besteden", aldus ging zij voort. „Ik hoop zijn tehuis zoo vriéndelijk en aange naam mogelijk te maken, zoodat hij zich daar ontspannen kan, ik hoop zijn vreugde en leed, zijn hoop en teleurstelling te dee- len en met hem te dragen, alls ik merk, dat hij zioli hoven zijn krachten aan de zaken wijdt; dan kan ik hem vrij wat gemakke lijker in toom houden, dan wanneer ik zelf onder den eisch van den arbeid sta. Kort om, ik moet voor het gezin leven en ik hoop, dat u mij deze vrijmoedige verklaring niet euvel duidt". „Hum", kuchte de Graaf en stiet eenige malen met den stok op den vloer, „dat g,uat buiten mijn boekje, maar ik zal daarom niet zeggen, dat je ongelijk hebt", en met, verbazing staarde hij Anna aan, als wiilde hij op haar gelaat de oorzaak lezen van de groote wijziging, die haar karakter had on dergaan. Hoe, zulk een hoogvliegster, die zich nu aan haar zóó gelijkvloersche plichten bond! Hoe, een wereld was weleer te klein voor haar en nu gaf zjj zich zoo vrijwillig en dankbaar gevangen binnen (ie perken van den eenvoudigen huiselijken kring! Hij bpgreep daarvan niets, maardaar was iets, dat hem onaangenaam aandeed. Hij had zich misrekend en op deze misreke ning zijn illusie gebouwd om twee men- schen gelukkig te makken en zie. die illu sie verloor den grond onder haar voet! Hij was ecljtor een man van kort besluit en, kon hij op de eene wjjze zijn zin met krij gen, dan moest het op een andere. „En zoo zullen jullie de oude dokters woning verlaten", zei hij plotseling. ,,"t Is jammer, erg jammer van het huis! Ik vond het zoo'n lief plekje hier!" „Dat zal ons moeite genoeg kosten, lieer Graaf', zei Agnes cn een traan welde in haar oog op bij de gedachte daaraan, „we hebben hier zoovele herinneringen en, u hebt gelijk, 't is hier lief!" „Hum!" kuchte de Graaf en de stok werd geweldig ongeduldig. „Behoort dit huis aan do gemeente of is het het eigendom der fa milie? Maar ik schaam mij, dat ik zóó bru taal ben om er naar te vragen. Iloe kom ik er toe? Doch je moet aan den ouderdom maar wat vergeven; die is soms onbeschei den, zonder het zelf te weten". „O, heer Graaf, dat is geen geheim, dat zou u de eerste de beste dorpeling kunnen zeggen. Dit huis is gemeente-eigendom en, zoo Doornvlei ccn andere dokter gekregen had, zouden we het al lang hebben moeten verlaten". „Och, zoo! Jaik begrijp het, dat het je moeite kosten zal van hier te gaan. Zulke oude steenen kunnen haast spreken en dan vertellen ze vaak wondere dingen aan een menschenhart dat zelf ndet van steen is. Maar oude woning of nieuwe woning, dat komt er niet op aan, als een mensch de huisgoden maar meeneemt! Doch hot wordt mijn tijd!" Met hartelijke heilwenscihen nam hij af scheid en dien dag was het den directeur van het hospitaal niet vergund, de dokters woning te bezoeken; de oude Graaf nam al zijn tijd in beslag en eerst laat in den avond nam hij afscheid. Den volgenden dag bracht Frederik zijn gewone bezoek aan de beide zusters. „Wat de oude Graaf in zijn schild voert, weet ik niet", zei hij, „maar dat hij het een of ander plan in zijn hoofd hoeft, is ze ker. Llij hoeft gisteren zich wel anderhalf uur met dokter Caleisen, bezig gehouden en ook deze is zoo gesloten als een pot". „Ik geloof dat ik hem teleurgesteld heb', zei Anna. „Jij? Hoe?" vroeg Frederik verbaasd. „Wel, hij meende dat er in het hospitaal een directrice noodig war, die gelijk als ver pleegster dienst zou doen en hij stelde mij voor deze betrekking onder je goedvinden aan te nemen". „En?" vroeg Frederik. „Wel, ik heb hem vriendelijk bedankt voor zijn goede bedoeil'ing, maar ik kon dit niet aannemen. Neen, Frederik, ook jij kunt dat niet goedvinden. Mijn plicht bindt mij aan jou en aan ons toekomstig gezin", zei Anna glimlachende, „al zal ik den tijd die mij overig blijft, gaarne aan het hospitaal wijden". „De Gra,af meende wol, dat ik je in het hospitaal onder mijn verpleging nomen moest", ging Anna voort, „doch ik geloof, dat dit thuis beter gaan zal: ik zal mijn man wel zóó aan mijn huis zoeken te bin den, dat hij zich niet overspannen zal". „Plicht gaat boven alles, niet waar, lie ve?" antwoordde Frederik, doch in stilte verbaasde hij zich bij dit nieuw bewijs va:i den omkeer die in Anna's gemoed plaats gegrepen had. „Doch nu begrijp ik al zijn vragen en informeeren. Ilij was onuitputtelijk in vra gen, wie dit deed en wie dat behandelde en ik moest inderdaad nu en dan lachen over de uitdrukking op zijn gelaat, toen hij vóór en na vernam, dat de moeste zaken door mij behandeld worden. Zijn belangstelling is inderdaad zóó feeder,' als die van een vader maar zijn kan". „Is hij reeds weer vertrokken?" vroeg Agnes. „Ik weet Ihet niet", antwoordde Frederik. „Zoo liij al vertrokken is, schijnt hij toch niet ver te gaan, want hij beloofde over morgen nog weer te zullen aankomen, om brieven in ontvangst te nemen, die hier voor hem zouden aankomen". „De man is inderdaad een zegen voor Doornvlei", zei Agnes. „En voor den directeur van 't hospitaal", voegde Anna er glimlachend aan toe. „Hij meent liet inderdaad goed met je, Frede rik". „Ik erken dsf ook.dankbaai", zei Frede rik, „doch hijzelf wil daarvan niets welen. We haddon zijn portret laten vergrooten zooals je weet, en het ia de groote zaal doen hangen, doch nauwelijks kwam hij daaibin- non, of liij zei: „Wat is dat? Noen, neon, dat is goed bedoeld, heeren, maar dat kan niet zijn. Zoolang ik leef, wil ik dat niet zien. vvat 01- na mijn dood gebeurt, da-ar kan ik nnels tegen doen, doch doe mij het genoegen en laat dat tcirstond afnemen. Ik dtank u wel, heeren, maar in gemoede, dat mag niet zijn!" En hij rustte toch inderdaad ni-eit, vóór we hot in zijn tegenwoordigheid hadden doen wegnemen. „En waar is het nu?" vroeg Anna. „Wol, ik heb het in mijn eigen kamer telen ophangen. Daar hen ik lieer on mees ter antwoordde Frod-erik. „Gelukkig!" riep Anna uit. „Daar zal het Miijven ooik! Zij' h-ad echter niet op don Graaf snre- kcnid, toen zij deze profetie waagde. Inder daad kwam tic Graaf tien diagen latei aan het, hospitaal en nam de voor hem inge komen brieven in beslag, doch drukke werk zaamlieden schenen hem in beslag (e nemen en hij liet zich nauwelijks don tijd, om -:1e geneesheeren en de verpeegsters te groeten. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2