Predikbeurten MAAS- EN SCHELDFBODE ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS LAUWEREN EN DOORNEN Zuid-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" Vergadering van de afd. Miduelharnis-Sommelsdijk De afd. Middelharnis-Sommelsdijk van de Zuid-Hollaudsche Vereeniging „Hot Groene Kruis" hield in hotel Meijer te Middelharnis iiaar jaarvergadering. Voorzitter der vergadering is de heer R. J. den H o 11 a n d e r, Burgemeester der heide gemeenten. Hij heet de aanwezige leden har telijk welkom. Spr. zegt. dat de vereeniging er op zichzelf niet zoo slecht voor staat al ziet de exploitatierekening er niet gunstig uit. Hij zet uiteen liet doel der vereeniging, die zonder onderscheid \an godsdienstige ot politieke richting hulp wil verleenen aan zie ken en zwakken en van groote beteekenis is. \oor ie tuberculosebestrijding. Spr. noemt de vereeniging een schoon instituut en wekt al len op bij vrienden en bekenden het belang der vereeniging te bepleiten, .zoowel wat be treft het Groene Kruis ais de Wijkverple ging. Daarna verkrijgt de secr. der vereeniging, de heer H. v a n E s, gelegenheid voor het lozen der notulen van de vorige vergadering, welke zonder o,p- oi aanmerking worden goedgekeurd Vervolgens brengt de secretaris liet jaar verslag uit. Jaarverslag In het bestuur is in het afgeloopen jaar geen verandering gekomen. De functies wer den door dezelfde personen waargenomen als vorig jaar. liet ledental van het Groene Kruis bedroeg op 31 December 1931: 1213. Er zijn 26 nieuws leden bijgekomen; bedankt, vertrokken of overleden 101. Alzoo een vermindering van 73 leden. Van den ziekentransportdienst der Zuid- IIoll. Vereeniging Het Groene Kruis werd gebruik gemaakt, eveneens van den ontsmet- tingsdienst. Evenals vorige jaren is ook in liet afgeloo pen jaar de Emmabloemcoliecte gehouden in beide gemeenten, met een bruto-opbrengst van 1 99.16. De gevers(sters) en de jonge da- nies die gecollecteerd hebbgn zeggen wij har telijk dank. Aan subsidie heeft de vereeniging genoten voor de tuberculosebestrijding van Rijk en Provincie gespecificeerd als volgt: Rijkssub sidie voor huisbezoek f 480, voor Prophilax en verpleging f 57, van het Provinciaal Be stuur van Zui l-Holland voor onderhoud van ligtenten f 126.59, van de Provinciale Zuid- Holl. vereen, tot bestrijding der Tuberculose wegens 42 onder toezicht staande gezinnen I 211, wegens verpleging van 3 patiënten f 1S7.61, \an 1 kind f 39.86 en uit bet Prov. vorplcegfonds f 356.25. Totaal f 1508.31. Er werden 5 patiënten uitgezonden, 4 ge zinnen kregen liuurtoeslag en 3 gezinnen ersterkende middelen. Hoewel de vereen, over 9 ligtenten be schikt was de aanvraag van patiënten even als vorig jaar grooter dan er ligtenten be schikbaar waren, zoodat hel bestuur genood zaakt was er een nieuwe bij te laten maken. Bovendien heeft liet bestuur nog 2 ligtenten aangevraagd hij het hoofdbestuur van de Zuid-Holl. Vereen. Het Groene Kruis, welke in bruikleen aan onze vereen, werden afge staan, waarvoor wij het bestuur zeer erken telijk zijn. Op 1 Januari 1934 waren 35 gezinnen met 37 patiënten onder toezicht van de vereen. Kieuw ingeschreven in 1934: 10 gezinnen met 2 patiënten. Afgeschreven 8 gezinnen met II patiënten. Onder toezicht op 31 Dec. comber 1934: 37 gezinnen met 38 patiënten Verplegingsartikelen werden uitgeleend 541 stuks. Terugontvangen 478 stuks. Bij de leden in gebruik op 31 December 273 stuks. Aangeschaft werden 46 stuks verplegings artikelen. Wat de exploitatierekening betreft is deze zoowel i an het Groene Kruis als Wijkverple ging niet gunstig te noemen, wat u straks bij de rekening en verantwoording van den penningmeester zult vernemen. Het ledental van de Wijkverpleging bs droog op 31 December 1934: 957. Er zijn 22 nieuwe leden bijgekomen; bedankt, vertrok ken of overleden 112 leden, Alzoo een achter uitgang van 90 leden. In de vacanties en ziektedagen van zustei- Brinkman werd de wijk overgenomen door plaatsvervangsters. Door de zusters zijn le navolgende zieken* bezoeken Jifgclegd: in de maand Januari 450, in Februari 450, in Maart 481, iu April 472, in Mei 431, in Juni 541, in Juli 658, in Augus tus 585, in September 455, in October 611, in November 494, in December 475. In totaal 6031 ziekenbezoeken. Voor de tuberculosebestrijding in de maand Januari 77, Februari 39, Maart 46, April 41, Mei 51, Juni 53, Juli 44; Augustus 32, Sep tririber 38, October 37, November 35, Decem ber 35. Tolaa! 528 huisbezoeken. Door de zusters zijn 2 patiënten vervoerd naar het Dirkslandschp ziekenhuis. Aangezien Zuster Brinkman weder tot -volle tevredenheid van patiënten en bestuur gewerkt heeft, betuigen wij haar onzen dank voor de opoffering en toewijding, waarmee ze weer evenals vorige jaren haar taak heeft vervuld. Daar door de crisis de regeering' genood zaakt is de subsidies te verminderen, mag dit verslag niet eindigen alvorens een ern stig beroep te doen op de leden, in het belang der vereeniging en patiënten, om niet voor liet lidmaatschap te bedanken, zoowel van liet Groene Kruis als Wijkverpleging _en zonder een aansporing aan diegenen, die nog geen lid zijn, zich als zoodanig bij het be stuur of boden te komen aanmelden. Do leden worden in het belang der patiën len verzocht de ve.reeniging bij niet-leden aan te bevelen, opdat het ledental niet ver- mi mieren zal, maar als het mogelijk is, uit te breiden. Het jaarverslag wordt onder -dankzegging aan don secr. voor kennisgeving aaugeuu men. De Vooi'7. deelt mede in de bestuursverga dering besproken te hebben om de nieuw» Groene Kruis film te doen verluonen, die een beeld geeft van het gioote nut ter vereent ging. De film ware gratis toegankelijk t<- stellen voor leden en n'et-leden, ze zou een middel kunnen zijn om het ledental op te voeren. Hot bestuur zal met. dat van de afd. Dirksland in overleg treden, ten einde in Je ze aangelegenheid samen te werken. De heer Van Heest stelt voor op den avond van de filmvertooning busjes in de zaal op te hangen. Voorts deelt de Voorz. mede, dat het be stuur van oordeel is, dat er een mocdercui sus gegeven zou moeten worden. De vergaJering vereenigt zich met de bei di voorstellen. De Voorz. stelt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftre ding van den heer L. J. den Hollander (lier- kiesbaar). De lieer den Hollander wordt met bijna algemecne stemmen herkozen; hij neemt de benoeming aan en verklaart de be langen der vereeniging weder te zullen be hartigen. Iiomt in behandeling de rekening van Groene Kruis en tuberculosebestrijding over hel boekjaar 1934, welke met de bescheiden door een commissie waren nagezien en in or Je bevonden. De commissie adviseerde bij monde van den heer 14. Joppe tot goedkeu ring. Spr. merkt op, dat de commissie het betreurde hoe er verscheidene leden bedankt hadden, te meer waar niet kon worden inge zien, 'Jaarvoor eenige reden aanwezig was. Beide rekeningen worden door den penning meester, de heer H. van Es, voorgelezen. De rekening van hef, Groene Kruis sluit in ont vang en uitgaaf op een bedrag van f 5488.67 en een exploitatieverlies van f 230.50. Die van de, t.b.c.-bestrijding sluit in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 3061.99 en een bijdrage van liet Groene Kruis ad f 1017.44. Beide rekeningen worden onveranderd vast gesteld. -e penningmeester wordt décharge verleend onder dankbetuiging voor de be langeloos verrichte werkzaamheden. Worden door den Voorz. benoem i tot leden van de commissie voor het nazien der reke ning 1935 de heeren T. C. Nipius, M. van Eek en H. van Heest. Een beschrijvingsbrief van de algemeens vergadeirng der provinciale afdeeling op 25 October 1935 te Rotterdam geeft geen aan leiding om den afgevaardigde een bindend mandaat te geven. De afdeeling zal op die vergadering worden vertegenwoordigd door den secr.-penningm. de heer II. van Es. Bij de rondvraag informeert -de heer van den Xieuwendijk naar de mogelijkheid om de spreekuren van het consultatiebureau te wijzigen in dien zin, dat ze zooveel mogelijk 's morgens en 's middags worden gehouden; het komt' voor, dat men nu een poos moet wachten. De Voorz. antwoordt, dat er over gespro ken zou kunnen worden, maar hij vreest voor moeilijkheden, aangezien de dokter dik wijls aan huisbezoek en reisgelegenheid ge bonden is. Nadat nog door verschillende personen he< woord over deze aangelegenheid is gevoerd, gaat de vergadering over in een vergadering van de Wijkverpleging. De Voorz. stelt aan de orde de rekening over 1934. Bij monde van den heer K. Joppt, brengt de commissie verslag uit van haat onderzoek. Ze maakt dezelfde opmerkingen ais ten aanzien van de Groene Kruis-reke- ning. De heer Slis, penningmeester van de Wijk verpleging, leesf de rekening voor, welke in ontvang en uitgaaf sluit met een bedrag van f 3971.98 en een exploitatieverlies van f 332.35. Ook deze rekening wordt door de vergade ring onveranderd vastgesteld en de penning meester onder dankzegging gedéchargeerd. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening 1935 worden dezelfde heeren aangewezen als voor de Groene Kruis-reke- ning. De Voorz. wekt nogmaals op dat elk lid zijn best doe om in eigen kring propaganda te maken voor het werk van het Groene Kruis en Wijkverpleging en sluit daarna de vergadering. De Eilandenbank te Brielle Verzoek van crediteuren afgewezen Het Haagsche Gerechtshof heeft afwijzend beschikt op heit beroep van een aantal credi teuren van de N.V. Eilatidenban-k, gevestigd te BrMlle, togen de beschikking van do rechtbank te Rotterdam, waarbij aan deze N.V. voor den tijd van 1 y2 jaar surséance van betaling is verleend. SOMMELSD1JK. Wij brengen in herinne ring, dat de routekaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken moeten worden ingeleverd Dij den Raad van Arbeid te Dor drecht vóór 29 October 1935. Renteboekjes behoeven niet meer opgezonden te worden. Vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente als werk loos en werkzoekend ingeschreven: 39 land arbeiders, 1 opperman, 6 timmerlieden, 5 metselaars, 2 losse-werkdieden, 2 havenarbei ders, 1 landbouwersknecht ,2 schilders, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 typograaf, 2 stoffeer ders, 1 korenmolenaarsknecht en 1 koop man. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 37 perso nen werkloos. De schietoefeningen van den Bijz. Vrij- willigen Landstorm, afdeeling Sommelsdijk- Middelharnis, zullen 31 October a.s. weder een aanvang nemen. Ze zullen worden ge houden in de Bijzondere lagere school alhier, des avonds van 6148 uur. De oefeningen die tot Januari a.s. zul len worden gehouden worden bekostigd door de deelnemers. Na Nieuwjaar beginnen de kostelooze oefenin gen. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als volgt: Aardappelen f 1.60f 1.75, uien f 1.30, poeters f 0.60, Paardepeen f 0.80 per H.L., strpp f 3 pe- 100 K.G. MIDDELHARNIS.Woensdagdagavond 7 uur zal verhuring plaats hebben van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk. Belangheb benden kunnen zich daar vervoegen. De slagersknecht R. Albrechts had tij dens zijn werkzaamheden het ongeluk met een gedeelte van een geslacht vai-ken uit te glijden, waardoor een bloeduitstorting in zijn been ontstond en enkele spieren werden ge scheurd. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar verschillende plaat sen verzonden 1500 H.L. aardappelen. Vanaf het Havenhoofd is een Engelsche zeeboot naar Londen vertrokken met 4000 balen uien. Mej. L. Taaie slaagde dezer dagen voor het examen costumière. STAD AAN ,'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week ver voerd 5700 H.L. aardappelen en 2650 balen uien. Ma.andag j.l. is A. C. K. naar het zie kenhuis te Rotterdam vertrokken voor een geneeskundige behandeling. Werkzaamheden van den keurings dienst van waren over het 3e kwartaal 1935. Aantal inspecties van winkels enz. 16, aantal genomen monsters melk 21, aantal monsters van andere waren 7, waarschuwingen 3. In de Ned. Herv. Kerk worden sollici tanten opgeroepen voor de betrekking van kerkelijk ontvanger. OOLTGENSPLAAT. De vergadering van geïnteresseerden in den boedel Bigge alhier besloot 25 pet. reductie te geven op de land pachten over 1935. In verband met de opdrijving van de broodprijzen door de bakkers alhier worden ernstige pogingen aangewend een Coöp. Ver- bruiksvereeniging op te richten. Toen Dinsdagmorgen de woning van het echtpaar Kortewegvan Ree gesloten bleef, begaven naastwonende familieleden zich op onderzoek uit. Nadat deuren en ra men met kracht waren geopend, bleek het echtpaar bewusteloos op bed te liggen. Oor zaak kolendampvergiftiging. Dr. Kramer verleende geneeskundige hulp. Naar wij ver nemen maken de patiënten het thans goed. Dinsdag moest de chauffeur S. B. met een vrachtauto uithalen voor een landbouw- wagen. Door al te ver uithalen werden de zoons van B. Kruik en E. Smit aangereden. De kleeding van eerstgenoemde werd ver scheurd. Dr. Kramer verleende geneeskun dige hulp. De chauffeur werd verbaliseerd. OUDE TONGE. De prijzen der veldvruch ten in deze gemeente bedragen momenteel: aardappelen f 1.85, grove idem f 1.30, goed gekeurde poters f 1.401.50, ongekeurde poters f Ó.60, uien f 1.30, drielingen f 0.20, pikkels f 0.65, koepeen f 0.75, alles per H.L.; schokkererwten 10—11 ct„ erwten (kl. gr.) 8—9 et., bruine boonen 1314 ct., maan zaad 1718 et., gerst 45 ct., haver 56 ct., alles per K.G. Het bestuur der voetbalvereen. is thans samengesteld als volgt: C. Gebraad, le voor zitter, P. de Weerd, 2e voorzitter, J. Beijer, secretaris, A. van Wezel, penningmeester en J. Viergever. Gedurende dit leveringstijdvak is goed- koope margarine verkrijgbaar tegen inleve ring van bon no. 24 bij den winkelier P. Soe- teman in de Kerkstraat alhier. Vleesch in blik is te bekomen bij den slager P. C. van Markesteijn; gehakt in blik bij den slager Jac. de Vos. De knecht van den slager M. Cohen had tijdens zijn werkzaamheden, die beston den in het siaohten van een varken, op de hofstede van W. te Ooltgensplaat, het onge luk zoodanig te vallen, dat hij naar zijn huis te Sommelsdijk moest worden vervoerd. Dr. Knops aldaar verleende eerste hulp. De Rotterdamsche Rechtbank deed de volgende uitspraak: J. G. M., 57 jaar, landbouwer te Oude Tonge, wegens valschheid in geschrifte en wegens gebruikmaking van een vervalscht geschrift verdachte had een door De Vos geteekende schuldbekentenis tot een bedrag van f 200 zonder medeweten van De Vos met twee bedragen van in totaal f 270 aan gevuld en de aldus vervalschte schuldbeken tenis ter inning gegeven tot 3 maanden gevangenisstraf. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. NIEUWE TONGE. Bij de Ned. JHerv. Kerk alhier is beroepen Ds. E. Schimmei van Ameide en Tienhoven. De prijzen der veldvruchten_zijn alhier' uien f 1.30, peen f 0.70, aardappelen f 1.75 per H.L. Onze dorpsgenoot de heer P. A. de Wil de, thans volontair ter gem.-secretarie te Oude Tonge, is in gelijke betrekking be noemd te Poortugaal. De knecht van den heer K. had het on geluk bij het lossen van een wagen te val len, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dal hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 5000 H.L. aard appelen, 2000 balen 'peen, 2500 balen uien, 101000 K.G. witlofwortelen, 131000 K.G. tarwe. Aangevoerd werd 233000 K.G. pulp. De afdeeling van het Groene Kruis al hier zal bij voldoende deelname een moeder cursus organiseeren. Moeders en meisjes die aan dezen cursus willen deelnemen, moeten zich voor 4 November a.s. aanmelden bij den secretaris van het Groene Kruis den heer A. Knops. Op de wekelijksche beurs van j.l. Don derdag besteedde men voor de aardappelen (eigenheimers) f 1.60, uien met veel vraag 1.30 en peen idem f 0.75 per H.L. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch en het gehakt in blik op de bons verkrijgbaar gesteld bij den slager J. Klomp aan het Achterdorp. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift van f 25 voor de kerk gecollecteerd. MELISSANT. Woensdagmorgen is door den gemeenteveldwachter Vos tegen een aantal personen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwiel- wet (rijden zonder licht). Het woonhuis met schuur, erf en grond, toebehoorende aan de erven van N. Prince, hetwelk ingezet was door Jac. Neels op 1430, is afgemijnd door W. P. Vogelaar voor f 1440. HERRINGEN. Eigenaars of huurders van land gelegen in de „oude Polders" loozende op de haven van Klinkerland, worden attent gemaakt op hetgeen per publicatie is bekend gemaakt, betreffende het schoonmaken enz. van in die polders-gelegen slooten, toedrach ten enz. Dienstplichtigen die herkeuring wen- schen aan te vragen, kunnen hun verzoek daartoe richten aan den voorzitter van den herkeuringsraad, gebouw van het Departe ment van Defensie, Plein 4, te 's-Graven- hage. Deze week zijn ter gemeente-secretarie bonnen verkrijbaar gesteld voor goedkoop vleesch, voor steuntrekkenden en behoefti- gen. Per scheepsgelegenheid werden vorige week uit de haven alhier vervoerd 448.000 K.G. suikerbieten. Vanwege het crisis-comité zijn aan be hoeftige gezinnen kleeding en schoeisel ver strekt. Door den keuringsdienst van waren zijn in het afgeloopen kwartaal 12 inspecties ver richt. Genomen monsters van melk 10, an dere waren 10, terwijl 1 waarschuwing werd gegeven. GOEDEREEDE. Hoewel er door de Noord- zeevisschers de vorige week aardig is ver diend, hadden toch sommigen nogal verlies van gedeelten van hun vischtuig; zelfs had schipper J. van Dam, die een geheel net verloor, een schade van plm. f 150. Het drogen van cichorei is de vorige week aangevangen; de eerste 10.000 K.G. is al verzonden. RHEUMATISCHE PIJN IN DE RUG. Nu weer gezond als de beste. De schrijver van onderstaanden brief leed aan felle rheumatische pijn in de rug. Hij probeerde van alles, maar vond geen ver lichting. Misschien had men hem naar een buitenlandsche hadplaats moeien sturen, maar dit was voor hem niet mogelijk; hij was trouwens reeds 70 jaar. Maar hij pro beerde dezelfde zouten als in de beroemde -minerale bronnen voorkomen, hij probeerde Kruschen Salts. Hij schrijft: „Ik leed aan felle rheumatische pijn in mijn rug. Na verschillende pillen en smeer sels geprobeerd te hebben, besloot ik een proef met. Kruschen Sails te nemen. En nu, terwijl ik toch al 70 jaar ben, hen ik in plaats van een kreupele, die op een stok moest steunen, zoo gezond als een viseh. Driemaal hoera voor Kruschen; ik zegen den dag, toen ik liet voor het eerst probeerde." J. M. te I. Kruschen Salts bestaat uit zes verschil lende zouten, die ook voorkomen in de be roemde minerale bronnen. Deze zouten sporen de afvoerorga-nen aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak kunnen zijn van rheumatiek, jicht, ischias, langs de natuurlijke kanalen uit liet lichaam worden verwijderd. De pijnen zul len afnemen, terwijl de geheele gezondheids toestand enorm zal verbeteren. Ge zult U frissclier en jeugdiger voelen; energie en eetlust nomen too on ge voelt U weer als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op liet etiket op de flescli, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Prijzen der veldvruchten: gewone uien f 1.30, kleine f 1.20, per 60 kilo; koepeen f 0.65. eigenheimers f 1.75, blauwe aardappe len f 2.10 per H.L., sjalotten S'/i ct. per kilo Handel slap. OUDDORP. Het woonhuis van de erven wed. Joh. Witte, dat eenige weken geleden afgemijnd werd door den heer G. van Oos- tenbrugge, is onderhands verkocht aan Fre derik Witte. Als schippers met hun schepen in nood komen te verkeeren, is het aangeraden ,niet enkel met een vlag in de mast te varen, doch met een bal boven of onder de vlag, omdat dit het noodsein is; des nachts geen roode lantaarn maar een helder wit vuur te bran den zoolang, tot van de nabijzijnde vuurtoren een vuurpijl is afgestoken. Op een rood licht of enkele vlag komt geen hulp opdagen. Naar wij vernemen wordt aan de Noord zeekust bij West-Kapelle naar mosselzaad geviseht. De kwaliteit van het zaad is goed te noemen. De andijvie-oogst valt dit jaar erg te gen, zoodat er voor de inmaak niet genoeg is. B. en W. brengen ter openbare kennis dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven der gemeente voor het dienstjaar 1936 tot den dag der behandeling in den Raad ter gem.-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergeiegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Donderdag stonden bij de arbeidsbe middeling 15 werkloozen ingeschreven. Op de beurs van Donderdag werd be steed: voor de uien f 1.30, pikkels f 1.20, eigenheimer aardappelen f 1.75, blauwe aard appelen f 2.10, koepeen 65 cent. De heer M. van Zanten, onderwijzer aan de bijz. school alhier, is te Utrecht ge slaagd voor het diploma Schoolraad. Voor de vacature hoofd der o. 1. school hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Onder de gevonden voorwerpen be hoort een gele motorbroek en onder de ver loren voorwerpen een portemonnaie met in houd. Inlichtingen bij C. de Mooij. BURGERLIJKE STANDEN DIRKSLAND. Ondertrouwd: Jan Los, jm. 22 j. en Johanna Arensman, jd. 19 j.; Jan Maarten Matthijs den Baars, jm. 30 j. en Lena Roodzant, jd. 23 j.; Abraham vanOos- tenbrugge, jm. 25 j. en Jannetje Bakker, jd. 22 j. Getrouwd: Daniël Dingeman Slinger, jm. 28 j. en Lena Wilhelmina van der Groef, jd. 27 j. NIEUWE TONGE. Overleden: Maartje Kaslander, 65 j., weduwe van J. Nagtegaal. SOMMELSDIJK. Overleden: Adriaan- tje Robijn 88 j., wonende te Dirksland, we duwe van Stoffel Kastelein. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 23 October Gieze Wildemans f 6.707.60, Armgaard f 5.50—8.30, Bellefleurs f 3.60—6.20, Huis- manzoet f 6—7, Goudreinetten f 4.208.50, zoete appelen f 45.30, Grauwe reinetten f 7.608, kleiperen f 5.106.20, Calvijn- appelen f 4, Bloemzoet f 1011.20, Ponspe ren f 4.104.70, Jodeperen f 2.706.80, stok- snijboonen f 30, spruiten f 12.50, alles per 100 kilo, savoyekool f 5.209.70, roodekool f 5.40—5.70, wittekool 1012.80, bloemkoUi f 3.10—8.50, andijvie f 1.10—1.80, alles per 100 stuks; kroten f 2.302.80, selderij f 1.60 —1.70, alles per 100 bos; Golden Champions f 6.50—6.70, Alicante f 6.40—8 per 100 pond. Veiling van Donderdag 24 October Kippeneieren 5859 kilo f 4.904.95, id. 57 kilo f 4.80—4.90, id. 48 kilo f 3.10—3.25, eendeneieren f 2.602.80. Aanvoer 8900 eier'en. KIND IN KOKENDE SOEP. Levend verbrand. Te V e n 1 o heeft het: anderhalf-jarig kind van de familie K. een pot heete soep omge trokken. Het kind kreeg de vloeistof over het lichaam en is aan de verwondingen overleden. Kermisgeneugten te Breda Ernstige schietpartij De Bredasche kermiis heeft reeds op den derden dag aanleiding gegeven 'cot een ernst!-» ge schietpartij. Zekere v. d. L. ontmoette op weg naar huis in de Leuvenaarstraat zijn vrouw, in gezel-» schap van clen lossen arbeider S., uit Ooster-» hout, waarmede zij zich naar het kermister rein wilde begeven, v. d. L. ontstak hierover zoo in woede, dat hij een revolver trok en daarmee twee schoten op S. lo&'ce. Het eerste schampte langs het hoofd af, zoodat S. een diepe vleeschwond kreeg. Het tweede schot miste' eveneens, doch trof den arbeider S. H., uit Etten, die per fiets op weg was naar zijn werk, in de zijde. De kogel drong het lichaam aan de achterzijde binnen en verliet het aan de voorzijde. Opnieuw wilde v. d. L. op S. los branden, doch hef; pistool weigerde. Inmiddels waren eenige burgers toegesneld, die v. d. L, ontwapenden en hem aan de p.olitie overlever den. De beide gewonden zijn, na verbonden te zijn, naar huis vervoerd. Groote boerderijbrand Vee in vlammen Donderdagmorgen om zes uur is te D o o r- nenburg (gemeente Bemmel) afgebrand de bekende boerderij ,,'t Meer" bewoond door de weduwe A Leenderts. De brand die ontstaan is in het achterhuis nam direct zulk een omvang aan, dat uit de schuren weinig kon worden gered. Vijfentwintig varkens kwamen in de vlammen om. Verder gingen verloren de geheele voorraad hooi en koren, alsmede een groote partij opgeslagen fruit ei een vrachtauto, welke met appels geladen was. Doordat het woonhuis niet zoo spoedig vlam vatte kon de inboedel voor het grootste gedeelte gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. OP ZONDAG 27 OCTOBER NED. HERV. KERK Den Bommel: 0y2 u. en 6 u. Ds Langtiout. Dirksland: 9^ u. Ds van der Wal. 6 u, de heer Baart Goedereede: Vm. eii 's ear. Cand. Ivuiipci', van Rotterdam Berking-en: 9y2 u. en 6 u. de heer De Pater, van Haastrecht. Extra collecte Melissant. Vm. en s av. Ds Bouw Middelharnis: Voorm. en 's avonds die heer Barneveld, van Delft N'etiwe Tonge. .B/o u. Leesdienst. 6 u. Ds Polhuijs, van Stad a. 't Haringvliet Ooltgensplaat 9l/2 u. Leesdienst. 6 u. Da Klevne Ouddorp: Vm. Ds v. Asch; nam. Leesdienst Oude Tonge: 9% u. en 6 u. Ds Verkerk Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Ds vam Asoh. Collecte. Stad aan 't Haringvliet: Vm. Ds Polhuijs; 's Avonds Leesdienst GEREF KERK Den Bommel: 9% u. en 2 u. Ds Sohaafsma Middelharnis: Vm. en 's av. lis Zeilstra Ooltgensplaat: Ü'/i u. en 6 u. Ds Keendera Ondrinrp: Vm. Leesdienst. Nam. Ds Ds Valk, van Stellendam Stad aan 't Haringvliet: Vin. en 's av. Ds de Graaff. CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9% u. en 6 u. Ds de Blois Ilerfcingen: Ó1/2 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis Vm. en 'e av. Leesdienst Oudldorp: Vm., nam. en 's av. Ds van D-ijke OUD GEREF. GEMEENTE Herkingcn (Zaal Tuinstraat): 9y2 u. en 6 u. de heer Hogerwerf Ou die Tonge 9 u. en 2 u. Leesdienst Stad aan 't Haringvliet: Vm., nam. en 's av. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppenia 30) Daar was intusschen het aantal zieken verminderd en -dat der verpleegsters ver meerderd, zoodat beiden zich althans met een gerust hart een tijdlang aan hun plicht onttrekken konden, hetgeen de directeur met des te meer recht deed,-daar hij, hoewel door de omstandigheden genoodzaakt, zoo spoedig mogelijk den arbeid te hervatten, toch dagelijks tot herstel van zijn gezond heid oen wandeling noodig had. Zwijgend liepen zij een tijdlang voort, 't Was vroeg in den morgen. De boomen stonden nog kaal en dor, maar de grond had zich reeds met een groen kleed over dekt en hier en daar stak een lentebloem boven het mos uit. Daar boven kweelde -de leeuwerik zijn lentelied; alles ademde vrede en rust. „Anna", zei Frederik plotseling, „ik mag niet lang zwijgen. Ik ben je veel, zeer veel verplicht voor hetgeen je uit liefde en om den wil van je onvergetelijke moeder voor mij dcedt. Naast God heb ik het behoud mijns icven-s aan jou te -danken, doch nu mag ik je niet langer ophouden van je eigen plichten en je werk. Ik denk, dat wij je althans vrijheid moeten laten, of schoon je tegenwoordigheid in liet hospi taal bijna onmisbaar geworden is". „Frederik!" zei zij, na een oogenblik van stille overpeinzing, „kun je mij vergeven? Ik hen allereerst dwaas geweest. Ik heb zonden te 'betreuren, doch God heeft ze mij in Christus vergeven. Ik ben hard geweest tegenover je, -door valsche schaamte misleid; nog eens, kun je mij vergeven?" „Maar Anna!" riep hij uit el! iu vervoe ring drukte hij haar de hand, „ik weet mij weinig uit mijn ziekte te herinneren, slechts één ding speelt mij voortdurend voor den geest en, laat mij het je nu gulweg zeggen- ik was zóó bitter teleurgesteld, omdat jij de wereld zocht met haar lauweren, althans naar ik meende, en ik kon ze je niet geven, wijl ik ze niet bezat en ze ook niet bezit ten wil. 't Komt mij voor, dat verkeerd is, lauweren te zoeken op den weg achter een Heiland, die slechts doornen droeg, en toen „Fnderik, ik wil je doornen met je dra gen. Je het nu goed? Ik kan, ik mag niets meer zeggen". „Anna!" zei hij en hij drukte vurig haar hand, „ben je nu de mijne?" „Voor altijd!" antwoordde zij, „en thans geel ik je de vrijheid dit aan iedereen te zeggen en, zoo jij het niet doet, zoo zal ik mijn geluk uitspreken tegenover iedereen, want ik gevoel mij nu zóó recht dankbaar jegens God, omdat Ilij ook deze dwaling van mijn trotsehheid herstellen wil. Ach, welk een leven zou ik gehad hebben, met mijn hart en ziel aan je gehecht en toch zoo ver van je gescheiden, misschien door een slagboom voor het leven, door „Spreek zoo niet, lieve! God heeft ons in Zijn gunst voor elkaar willen toeberei den en ik gevoelde dit feeds van den aan vang af, toen jij je terugtrok. De school, die wij (loorloopen hebben, was voor ons heiden noodig! Ik zou nimmer naar iemand anders omgezien hebben. En .wat denk je nu te doen, Anna?" „Aan den generaal te schrijven, dat ik mij niet meer te velde denk te hegeven en dan je arbeid deelen, als ik mag, je arbeid en je zorg, je hope en je teleurstelling. Kortom, ik hoop alles voor mijn Frederik te zijn, zooals ik zeker weet, dat hij alles voor mij zijn zal. Laat ons samen naar huis gaan en ons nieuws aan Agnes vertellen". „Gaarne, doch op onzen weg naai- huis ligt een ander plekske, stil en rustig als het hart, dat o zeker, geheel onze geschiedenis begrepen heeft al hadden wij heiden reden om tegenover haar te zwijgen, ten einde haar moederlijk hart geen pijn aan te doen. Ja, ik weet, dat zij liet begreep, want meer malen waren haar uitingen van dien aard, dat er geen twijfel voor mij overbleef. Zij was het, die mij tot geduldsoofening, tot lijdzame berusting opwekte door haar kalm te en haar blijde berusting in al wat God be haagde, met ons allen te doenI Kom, Anna, laat ons samen het graf onzer lieve moeder bezoeken!" „Dank, Frederik, dank voor deze gedachte! O, ik zou ook tegenover mijn goede moeder zoo ontzettend voel hebben goed te maken, indien ik niet wist, dat zij mij reeds lang vergeven had". „Zij begreep je, lieve, en al was zij hot in menig opzicht niet met je eens, zij beoor deelde je doen en laten van jouw standpunt nit, en daardoor: het. mocht haar pijnlijk zijn, doch zij kon liet je zelden als schuld aanrekenen". Onder zulke gesprekken haddon zij liet vredige plekje bereikt, waar het stoffelijk overschot van Mevrouw Dorfor rurtte en tiaar, onder den outlcn treeft-wilg, die zijn zware takken over het graf boog, stonden zij samen, door geen menschenblik begluurd, om thans onder Gods oogen een bond te slui ten voor het leven, om hun Heiland te die nen en Zijn doornen te dragen, die het Hem zou gelieven, hun op te leggen. ..Je hebt een lange wandeling gemaakt" zei Agnes, toen zij de huiskamer binnentra den. „Als je verpleegster je maar niet te veel verlof toestaat, Frederik". „Mijn verpleegster, Agnes, heeft mij heden meer verlof toegestaan dan ik ooit bij haar kon verkrijgen", zei Frederik. „Voorzichtigheid is anders wel aan te he velen", zei Agnes tot Anna, „als je je pa tiënt te' gauw hersteld verklaart, gaat hij zich spoedig weer inspannen". „Daarvoor hoop ik in het vervolg zelf te zorgen", sprak Anna glimlachend en, ter wijl Agnes haar vragend aanzag, vervolgde zij, „hij heelt mij gevraagd of ik hem zou willen blijven verplegen „En?" vroeg Agnes met een van geluk stralend gelaat. „En ik heb maar gauw .ja" gezegd, uit vrees dat hij zich weer eens mocht gaan overspannen." ,,0 Anna!" riep Agnes uit en viel haar zuster om den hals, „wat maakt jullie hoi den mij gelukkig! Hoe goed is God! Ach, dat had onze goede moeder moeten beleven!,, Daarna greep zij Frederiks hand en ze warm drukkende zei zij, terwijl de tranen van vreugde haar stem verstikte: God zege- ne ie, mijn besten goeden Frederik!" „bat takelt af," zei Frederik, die gaarne een afleider zocht voor de aandoening, die zich van hem meester maakte, beste... goe de... dat wordt al minder en ik hen maar blij, dat ik bijtijds eenig tegenwicht krijg!, Wie zal zeggen, wat er van mij terecht zou komen, als ik met zulk een duizelingwek kende snelheid langs dat hellend vlak aan het dalen bleef!" „Ik hoop, dat je elkaar altijd helpen zuit naar boven te komen, ondeugd, die je bent, Ik ben van harte blij, dat ik zulk een broe der gekregen heb", zei Agnes glimlachend. „Dank je zusje- Maar je zult toch niet an deis voor mij worden, uan je geweest bent!" „Dat niet", hernam Agnes, maar de familie wordt zoo groot!" „Dal is niets dan schijn", zei Frederik. „Karei behoorde jou, Anna behoorde mij. ook al wist de wereld liet zoo niet. God heeft ons eenigen tijd naar elkander doen verlangen en we zijn elkander nu des te meer waard". „God heeft alles wel gemaakt", stamelde Anna en een traan blonk in haar oog, ter wijl ze haar Frederik de hand drukte, „in tusschen zul je je nu in het hospitaal een tijdlang buiten mij moeten zien te redden. Ik durf niet met je terugkeei-en". „Ik eiscli van mijn verpleegster een laat- sten dienst en dat is, dat zij mij behouden en wel weer aan het hospitaal aflevert en voorts zal het aan mij niet liggen, zoo je lang buiten hel hospitaal blijft". Het scheen, of de nieuwa verhouding waarin Anna lot Frederik getreden was, wondoren invloed op zijn herstel uitoefende en nieuwe levenskracht hem bij den dag- toevloeide. Nauwelijks was er een maand verloopen, of hij luid niet slechts zijn gansohe praktij-k weer op zich genomen, doch hij gaf zich met buitengewoner! ijver aan zijn tank en straks dwong hij zijn collega, om eenige weken va- cantie te nemen, ten einde hij zich van de buitengewone inspanning herstellen kon, „Doch u zorgt tegen de helft van de vol gende maand weer hier ie zijn, amice! U begrijpt, dan kan ik u niet missen", zoo sprak hij. „En jk van mijn zijde zou niet gaarne op de bruiloft van den directeur ontbreken", antwoorden Dr. Carelsen schertsend „Doch wanneer wacht u den Graaf hier?" „Nu hij schreef mij, dat hij in het begin der volgende maand naar hier dacht te ko men en u weet, hij is iemand, op wiens woord men rekenen kan". Do directeur van het hospitaal te Doorn- vlei had zich nint in ziin man vergist. Nau welijks was do eerste week der maand.be gonnen of een rijtuig hield stil aan de dok terswoning van Doomt lei en de oude Graaf sprong daaruit en begaf zich naar binnen niet een vuur en oen ijver, alsof hij de dagen zdner leugd teruggeroepen bad. „Ik heb me gehaast", zei hij, toen de beide zusters hem in (Jen gang tegenkwamen ik was hang, dat, als ik langer gewacht had, alle vogels uitgevlogen waren en ik het nestje ledig gevonden zou hebben. Nu, bruid- les, van haife ge'uk'", vervolgde hij en met gulle vriendelijkheid wierp hij zijn stok op zijde en reikte elk der zusters een hand. „Hart'lijk dank juffrouw Anna. dat ie on zen dokter weer zoo opgeknapt hebt met Gods huln! Ik verzeker je. dat het m;: mo nigen slapeloozen halven naolK kortte („en Ik uit de tele.orammen. die Cat-e's„n m;>' da gelijks zond begreep, dat hij tusschen dood en leven -fde. Maar zóó is het goed, uit stoken'' '-en niet heter!"

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2