Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES GEMEENTERAAD STAD AAN T HARINGVLIET ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 50E 'JAARGANG N°'. 4241 GEMENGD NIEUWS DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN L)ez t Courant verschijnt eiken WUüNSUAli en A 1 a K 1) A li. AKONfsEiVIFNTSPKIJS per drie maanden tranco per post 1 0.90 bjj vooruitbetaling. BIJI'IENI.ANI) bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CEN'I. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN Ul lOEVEKlJ v.h. W. BOEKHOVEN tz ZONEN, SOMMEI.SD1JK TeL lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe tc zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrij dag morgen uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel, üienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VERBETERING Zonder steun is het uitoefenen van den landbouw niet meer loonend. De wereld prijs der verschillende artikelen is zoo ont zettend laag, terwijl daarnaast de vrije liandel geheel aan banden gelegd is, zoodat zonder overheidshulp het niet wel moge lijk is om het. lioofd ook maar eenigszins hoven water te houden. Die steun aan den landbouw is echter niet alleen in het belang van do noeren tot stand gekomen, alhoewel zij er in do eerste plaats do vruchten van genieten, wij moeten die maatregelen vee,eer en veel meer zien als een ernstige poging om ons geheele volk door do crisis heen te helpen. Zoo de overheid geen steun vei leende of zich noodgedwongen terug moest trekken, dan zou het land braak komen te liggen en dat zou een ramp zijn welke zich onder alle lagen onzer bevolking zou doen ge voelen. Ér wordt wol veel gemopperd tegen de wijze waarop vele dingen door de ambte naren uitgevoerd worden, als een nood zakelijk kwaad wordt dat door velen ge dragen. Wij hebben nooit meegedaan en wij ho pen ook nooit mee te doen met hen die alle fouten door ambtenaren begaan als een ernstige zonde de regecring aanrekenen. Al die verschillende gevallen moet men zeer vooizichtig beoordcelcn. Maar toch staat wel vast, dat er dingen gebeurd zijn, vielke zoo zij op een andere wijze geregeld waren geworden, meer en beter tot hun recht zouden gekomen zijn. Minister Deckers, die hot departement van Landbouw en Visscherij beheert, schijnt de zaken echter op een degelijke oud-Hollandscho wijze aan te pakken. Als er op de verschillende crisis-instel lingen iets te zuiveren en to reorganisee- re'n is, is hij daar wel de man voor; na het schandaal met de Zeven Provinciën heeft hij ook niet geaarzeld om uit leger en vloot de verderfelijke geest uit te bannen. Diezelfde kordaatheid betoont hij nu in zijn nieuwe functie, wij hebben wel hoop, dat onder zijn leiding de steunmaatregelen soepeler, meer in samenwerking en over leg met de landbouworganisaties toegepast zullen worden. De uitzuivering op de verschillende bu reaux schijnt reeds in werking te zijn. Deze minister, die nauw a-an de landbouw verbonden is, weet wat er leeft in het hart van onze landbouwers. Daarom hebben wij hoop, dat onder zijn bekwame leiding de steun zoo toegepast zal worden, dat daar door het vrijo bedrijfsleven zoo weinig mo gelijk aan banden gelegd worde. VARKENSAFNAME Veehouderij centrale vraagt dubbel aantal zouters tot ioo Kg. Voor zware varkens geen steun. Door de afdeeling Varkens van de Vee houderij-Centrale is aan haar plaatselijke opkoopers een circulaire toegezonden, waar in gewezen wordt op het feit dat door tij delijk vasthouden der varkens 't gevaar niet denkbeeldig is dat er een teveel aan zwa re varkens ontstaat, wat de prijzen zal drukken. Daarom wil de Veehouderij-Cen trale de varkenshouders nog in gelegenheid stellen hun iets te zware varkens af te leveren. Daarom mogen tusschen 21 en 26 Oct tweemaal zooveel zouters en wel tot 100 K.G gewicht afgenomen worden. Maatregelen zullen genomen worden stijging der prijzen te voorkomen. Den varkenshouders wordt er op gewezen, tfdat van de veehouderij een tra Ie gefen maat regelen zijn te wachten om in de toekomst voor de prijs der zware varkens, welke door het vasthouden der zouters kunnen ontstaan steun te verleenen. De mosselenverkoop in Zeeland Een aantal mosselenhandelaren te Brui- nisse en andere plaatsen in Zeeland verkee ren in de onmogelijkheid de door hen ge kweekte en gevischte mosselen te verkoo- pen, doordat hun voorraad met een grooter ■percentage z.g. pokken is bezet dan als ma Xi-mum toelaatbaar is gesteld, zoodat de ■hiosselencentrale te Bergen op Zoom geen Verkoopsvergunningen afgeeft. Het Tweede Kamerlid, de heer Drop heeft aan den Minister van Landbouw en Vis scherij gevraagd of hij bereid is maatregelen te nemen, waardoor de betrokkenen worden geholpen hetzij met veranderen der regelen voor de afgifte van verkoopsvergunningen gesteld, het zij door bijzondere steunmaat regelen vast le stellen* De belasting aanzienlijk verlaagd Dinsdag 22 Ocl. des voorin. 10 uur kwam de lluiid dezer gemeente in vergadering bij een onder Voorzitterschap van Burgemees ter Nioborg. Allo leden waren tegenwoordig. De Voorzitter opende do vergadering mot gebed, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopname bij den Ge meente-ontvanger waaruit bleek, dat in kas was een bedrag van f 383.99 overeenkomstig boeken en bescheiden. Bericht van de gemeente Nieuwe Tonge, dat tot lid resp. plaalsverv. lid der gascorn- missie is benoemd de heeren A. van Alpben en Van der Werft, en tot afgevaardigde in de Stichting Drinkwaterleiding de heer P. C. Tijl, in de vacature Breesnec. De goedkeuring van Godcp. Staten over de verordening lot heffing van liet vergun ningsrecht, de verhuur van grond aan de herren De Wachter en Van Biert, de wijzi ging van de statuten der waterleiding. Een rapport van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht over het 3e kwartaal. Het Verslag over 193-1 van do Commissie tol Wering van Schoolverzuim. Bericht van de Commissaris der Koningin dezer provincie waarin do voorloopigc goed keuring werë. verleend aan de benoeming van den Veldwachter tot havenmeester op oen salaris van f 150 per jaar. Van liet Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bericht, dat het in gestelde beroep van den heer Braber onge grond is verklaard. Ontvangen van Ooltgensplaat een schrij ven, waarin voorgesteld wordt over te gaan tot liet samenstellen van een commissie uit do raden van de gemeenten op Goeroe en Ovcrflakkeo, om de werkloosheidssteun to bestudeeron. De heer SAARLOIS acht het zeer gc- wenscht wat Ooltgensplaat voorstelt, want er loopen vele jonge menselien reeds langen tijd werkloos. De VOORZITTER: In Stad aan 't Haring vliet laten de boeren de arbeiders wel wer ken. In Ooltgensplaat is dat niet het geval. De heer SAARLOIS acht wijziging van de teeltregeling noodzakelijk. Wanneer bijv. minder tarwe en meer peen verbouwd werd, zou er meer werk komen. De lieer KREEFT verwijst naar bet plan van don arbeid van de S.D.A.P. Men kan de zaak alleen landelijk bekijken. De kop stukken van de S.D.A.P. hebben liet econo mische leven geheel gepeild. Wethouder L. BRABER Jbz. zegt, dat do heer Kreeft wel op zit te scheppen over de S.D.A.P. Maar alle partijen hebben hun kopstukken en die kunnen met de S.D.A.P.- kopstukken wel eens in botsing komen. Het verzoek van Ooltgensplaat wordt in gewilligd. De heeren Soldaat en Arensman worden verkozen om in de commissie zit ting te nemen. Ingekomen is het verslag van de drink waterleiding. Het verslag wordt vastge steld. De verordening op de heffing van rech ten tengevolge van de besmettelijke ziekte wet wordt vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van beurt schipper Goumarc, waarin verzocht wordt om verschoond te mogen blijven van het octrooirecht van 5 cents per vat olie, dat in de haven gelost wordt. De VOORZITTER zegt, dat de verorde ning dit eisclit. Spr. stelt voor het verzoek af te wijzen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van den Bond van de Ver. tot stichting van woningen, in gevolge de Landarbcidcrswet, waarin ge zegd wordt, dat de huurders niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Ver zocht wordt om de betaling van de annuï teiten vijf jaar op te schorten, B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de rentevoet toch reeds zeer laag is. Wethouder ARENSMAN: En do gemeen te draait er voor op. De lieer KREEFT zegt, dat vele gemeen ten reeds deze maatregel genomen hebben Spr. stelt voor liet verzoek in te willigen Wethouder ARENSMAN zegt, dat ze 't dan over vijf jaar ook niet kunnen betalen. De lieer KREEFT: Is u profeet? Wethouder ARENSMAN: Ja. in dit geval wel. Wethouder BRABER: De annuïteit-aflos sing is zeer verschillend. Velen hebben reeds veel afgelost. En wat de rente be treft, wanneer zo 5.12 pet. niet kunnen be talen, kunnen zo die nooit betalen. De heer WAGNER zegt, dat de plaatsjes houders in Stad aan 't Haringvliet steeds aan hun verplichtingen hebben voldaan. Dan is 't toch te dwaas, dat. de gemeente gaat zeggen, we zullen vijf jaar uitstellen met annuïteits-aflossing! De heer KREEFT zegt, dat regeeren is vooruitzien. Men moet de menselien hel pen, want straks kan het niet meer. De lieer SOLDAAT: Iedereen zit voor groote lasten. Men kan ze maar niet op de gemeente afschuiven. Wethouder BRABER: Daarbij krijgen ze, evenals anderen, steun op de landbouw producten. De beer SAARLOIS is togen een unifor me regeling, olk geval moet apart gezien worden. Spr. wil 't verzoek dus niet geheel afwijzen. De heer SOLDAAT: Ik begrijp, dat do mensehen 't moeilijk hebben. Maar Saar- lois heeft zelf land gekocht en zal ook rente en aflossing moeten betalen? De heer SAARLOIS: Ja zeker, maar als ik niet kan betalen, vraag ik uitstelt De lieer SOLDAAT: En vraag je dan vijf jaar tegelijk? De lieer SAARLOIS: Nee, dat niet! De heer SOLDAAT: Wanneer 't zoover komt zal de Regeering niet zoo onmcnsche- lijk zijn. Het voorstel van B. en W. om 't verzoek af te wijzen, wordt ingewilligd. De heel Kreeft stemt togen. Vervolgens deelt dc VOORZITTER mede, dal de kosten van riolcering bij Dijkhof 222,50 zal kosten. Men zal aan d. Gevel, den betrokkene, om bijdrage in de kosten verzoeken. Besloten wordt 't oude raadsbesluit te- betaling in de kosten, welke volgens t plan-Rijckevorsel voor de verbetering van de veerdiensten gemaakt moesten worden in Ie trekken, aangezien de veerdiensten zonder het plan-Rijckevorsol tot stand zijn gekomen. Aan de orde is de vaststelling van de ge- mocntcbegrooting. De heer KREEFT houdt algemeene be schouwingen, waarbij hij erop wijst, dat do arbeidersklasse ontwaakt is, hetgeen duidelijk was gebleken in Stad aan 't Ha ringvliet, daar er een S.D.A.P.-raadslid ge komen is, aldus spr. Dezo gemeente heelt toor de wcrkloozen niets gedaan. De rijks regeling is niet ingetoerd. Welk recht hebben do gemeenteraden om een bepaalde klasse te onderdrukken? Do Christelijke partijen hebben de zaak laten zitten. Voor jeugdwerkloosheid is hier niets gedaan aldus de spreker. Dc heer SOLDAAT zegt. dat de S.D.A.P. iets tc beloven heeft. De andere partijen doen dat niet. De lieer WAGNER vraagt waar de bron non aangehoord zullen worden, die al die misstanden zullen kunnen wegwerken. Dat do arbeidersklasse onderdrukt wordt, is, op z'n Ilollandsch uitgedrukt, een leugen. Dat er niets voor de jeugd gedaan wordt is niet waar. Er zijn pogingen gedaan in die richting, maar de jeugd had er zelf geen ambitie voor. Een redevoering als van den lieer Kreeft is allemaal geschetter en gepraat iu de lucht, waar we niets aan hebben. De heer KREEFT vraagt subsidie voor de zwemsport en oprichting van schoolartsen- dienst, aangezien de ondervoeding steeds grooter wordt. Wethouder ARENSMAN: Ze „bennc" beter met een „worste"! (vroolijkheid). De VOORZITTER: De tijdsomstandighe den laten het trouwens niet toe en de ouders hebben de verantwoordelijkheid voor hun kinderen. De heer KREEFT acht vervolg onderwijs noodzakelijk. De lieer VAN PAASSEN is er ook voor. De lieer SAARLOIS vraagt de ko.«*n. Do VOORZITTER: Dat kan onderzocht worden. De heer SOLDAAT is bang, dat de on derwijzers, die thans reeds drie klassen hebben, des avonds moeilijk vervolgonder wijs zullen kunnen geven. Het gewone on derwijs zou er onder kunnen lijden. De VOORZITTER stelt voor de kosten daarvoor te laten berekenen. De lieer KREET vraagt kleeding en voe ding voor de kinderen. Wethouder Arens man moet het met mij eens zijn, want daar straks wou hij een worst beschikbaar stellen, aldus spr. (vroolijkheid).. Dc lieer WAGNER: We hebben tocli nog een armbestuur, daarmee heeft de school niets te maken. Het voorstel van den lieer Kreeft wordt verworpen. De heer KREEFT vraagt of dc post Burg. Armbestuur niet vergroot kan worden. De VOORZITTER: Dat kan hij af- en overschrijving geregeld worden. Dc VOORZITTER deelt verder mede, dat plannen gevormd zullen worden voor werk verschaffing, welke productief zal zijn, o.a. inpoldering. Het voorstel van B. en W. om de perso- neele belasting, die thans op 175 opcenten staat, te brengen progressief van 80 op 110 opcenten, wordt aangenomen. Ook de op centen op de fondsbelasting worden ge bracht van 75 op 60 opcenten. Het adres van de caféhouders om verla ging van pers. belasting wordt behandeld. De heffing op de biljards wordt met de helft verlaagd, zoodat een caféhouder, die eerst 81.-— betaalde, thans 37.moet betalen. Bij de rondvraag zegt de heer VAN PAASSE, dat er een regent van het Burg. Weeshuis benoemd moet worden. In een volgende vergadering zal hierover gehandeld worden. De lieer KREEFT .vraagt of dc mou- schen, die hij de laatste brand op grond gebied van Middclharnis, vergoeding zullen krijgen. Dn VOORZITTER zegt, dat er verschil van meening is met Middelhurnis. Middelbands zegt, dat onze brandweer niet geroepen is. Maar de gemeenschappe lijke regeling houdt daarmee geen reke ning. Deze regeling is echter door Middel- harnis nog niet goedgekeurd. Wij hebben echter reeds een gedeelte van Middelhar- nis ontvangen, maar in ieder geval krijgen dc brandweerlieden huil vergoeding. Daarna volgt sluiting. Wij doelen nog mede, dat de begrooting 1935 eindigt op een eindbedrag van f 52.038.56'/o. De kapitaaldienst beeft aan inkomsten oen bedrag van lS3-l,101/2 en aan uitgave 1250, DE JEUGDWERKLOOSHEID Regeering zoekt nieuwe wegen tot leniging van den nood Plan met nieuwe mogelijkheden ingediend De Rijkscommissie tot bestrijding der jeugdwerkloosheid heeft een plan ont worpen dat beoogt nieuwe, tot nu toe onbenutte werkgelegenheid voor jon geren open te stellen, zonder dat oudere werklieden uit het bedrijfsle ven worden gestooten. De Minister van Sociale Zaken heeft aan Gedep. Staten der onderscheidene provinciën geschreven dat het vraagstuk der jeugdwerk loosheid steeds moeilijker wordt. Daardoor wordt de noodzakelijkheid om naar nieuwe wegen om te zien, welke kunnen worden in geslagen om den nood te lenigen grooter. Eenige maanden geleden is een Rijkscom missie in het leven geroepen, welke zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd bezig houdt. Deze commissie, waarvan de minister van Sociale Zaken als voorzitter op treedt, heeft thans een plan ingediend, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid voor de jonge werkloozen belangrijke nieuwe mogelijkheden biedt. Het plan beoogt nl. zonder dat oudere werklie den uit het bedrijf worden gestooten, nieuwe tot nu toe onbenutte werkge legenheid voor jongeren open te stel len. Voor de verwezenlijking van dit plan is het echter noodig dat niet al leen het bedrijfsleven, doch ook de ge heele overheid medewerkt. Zoowel krachtige medewerking van de provinciale besturen als van de gemeentebe sturen is, wil het plan slagen, onontbeerlijk. Ten einde een uiteenzetting te kunnen geven van hetgeen de regeering beoogt, heeft de Minister aan Ged. Staten verzocht een lid uit hun midden te willen aanwijzen tot het bijwonen van een conferentie over de hier- vorenbedoelde aangelegenheid. Deze verga dering zal worden gehouden op Donderdag 24 October a.s. in het departement van So ciale Zaken, De nieuwe Moerdijkbrug De vijfde van de tien overspanningen op de plaats van bestemming Dinsdag is de vijfde overspanning van de nieuwe brug over 't. Hollandsch Diep naai de plaats van bestemming gebracht. Alles bad een bijzonder vlot verloop, dank zij o.rn. liet prachtige weer. Omstreeks 9 uur s morgens vertrok men van het terrein der firma Penn en Bauduin te Dordrecht, waar, zooals men weet. aan de overspan ningen de laatste hand wordt gelegd. Op 't Ilollandseli Diep moet worden gewacht op liet juiste moment, dat afhangt van het tij verloop. Om kwart voor drie gistermiddag lag de brug op haar plaats. Vijf van de tien overspanningen hebben thans haar be stemming bereikt. Het transport en de op legging van deze vijfde werd bijgewoond door den geimeente-secretaris en dc wet houders der gemeente Dordrecht. DE RIJKSWEG KRUININGEN—SCHORE Te Middelburg beeft de Rijkswater staat aanbesteed bestek no. 34 (Werkverrui ming). den aanleg van een gedeelte van den Rijksweg no. 58 onder de gemeenten Kruiningen en Sehore Do raming was f 45.090. Laagste inschrijfster de NV Aan nemersbedrijf en Wegenbouw P. C. Zaanen, Haarlem, voor f 32.900, Kind van g jaar gedood Dc Vader kwam er betrekkelijk goed af Woensdagmiddag liecft weer een ongeval met doodolijke afloop plaats gehad op een onbewaakte overweg nabij Schiedam. Om omstreeks 3 uur reed de 33-jarigo chauffeur C. Klaasse, in dienst bij de distil- latcursfirma v. d. Valk te Schiedam, met zijn .vrachtauto over de Oudedijk onder de gemeente Schiedam op weg naar Kellicl. Naast hem in de cabine zat zijn 9-jar'g zoontje, dat deze middag omdat het Woeiis dag was niet vader was meegereden. Di! uitstapje heeft aan het kind het loven ge kost. Op het moment dat de vrachtauto de overweg zou pussecren kwam uit de rich ting Schiedam dc sneltrein die om 3.07 uit Schiedam vertrekt in de richting Den Haag. Plotseling hoorden menselien, die in de nabijheid waren, een harde slag en hevig gekraak. De vrachtauto bleek door de aanrollende locomotief gegrepen te zijn. Hoe het ongeval gebeurde ln deze omgeving zijn twee onbewaakte overwegen. Ook staat er nog een wacht huisje. Toch is het uitzicht van beide zijden vrij ruim, zoodat bij eenige activiteit de spoorbaan goed kan worden waargenomen. Of -Ie chauffeur een oogenblik is afgeleid of dat 'dj l'ct stuur over zijn auto verloor juist op liet moment, dat de trein aankwam, is niet met zekerheid te zeggen, aangezien de bestuurder nog niet kon worden geboord. Het weder was bolder, zoodat van ernstige belemmering wat liet uitzicht betreft geen sprake kon zijn. Vreeselijke gevolgen Voor don chauffeur had liet ongeluk erger kunnen zijn. Hij werd van zijn zitplaats geslingerd en kwam op de berm v in don weg te lig gen piot een gebroken been en eenigszins bezeerd hoofd Dö spoedig aanwezige arts Kunzc uit Schiedam kon evenwel 'geen ern stige verwondingen constateeren. Voor bet 9-jarige kind waren de gevolgen van bet ongeval v re: se lijk. Het kind werd een eindwoogs mei don trein meegesleurd, die op ongeveer 200 Meter van het ongeval tot stils'and kon worden gebracht. Het kind lag achter dc stilstaande spoortrein op on gevecr 150 Meter afstand van de overweg tusschen d'e rails met geheel verbrijzeld hoofd. De dood moet hier onmiddellijk zijn ingetreden. De auto werd geheel versplinterd en lag in stukken langs dc spoorweg. De cabine en de radiator lagen ongeveer op 200 Meter afstan 1 van de overweg. Op last van Dr. Kmize werd de heer Klaasse naar liet Algemeen Ziekenhuis te Schiedam vervoord, terwijl het geheel ver minkte lijk van het kind naar het lij ken - huisje van de algemeene begraafplaats al daar werd vervoerd. Het gezin Klaasse woont in de Houtstraat te Schiedam en is door lit vreeselijk ongeval zeer zwaar getroffen. Ge lukkig bestaat voor het leven van den vader geen. gevaar, zijn toestand was hedenmorgen zeer bevredigend. Man door trein gegrepen en gedood Dinsdagmiddag te omstreeks 2 uur heeft op den onbewaakten overweg in den Teersdjjk onder Wyclien een ernstig ongeluk plaats gehad. De boterhandelaar de heer Wikenha- gen uit Nijmegen, die met zijn fiets den overweg passeerde, is door den trein uit de richting Nijmegen overre den en vrijwel op slag gedood. De trein ondervond eenige vertraging EEN VERSCHIL VAN MEENING Te Princenhage kregen zekere de J. en A. D. over een kleinigheid verschil van meening in een café aan de Dreef. Bij de daarop volgende woordenwisseling trok de J- plotseling een groot mes en hakte daar mee in het wilde weg op D. in. die drie ernstige verwondingen opliep, n.l. een slenk in het hoofd en twee in den rug. Politie en geneeskundige dienst waren spoedig tor plaatse. De toestand van D. was van dien aard. dat overbrenging naar liet St Igna tius ziekenhuis te Breda noodzakelijk was. De J, nam nog voor het verschijnen van de politie dc vluelit en kon tot od dit oogen- biik niet worden opgespoord. „MAAS"-NYMI'HEN PROTEST Annie is een leutig meisje Van nog nauwelijks twee jaar Met twee held'rc blauwe kijkers En zacht krullend, lichtblond haar, Heel den dag is Annie bezig Met een prentenboek of pop Dan wel ruimt ze heel bedrijvig Netjes al de kamer op. Annie heeft een eigen taaltje Slechts haar moeder kan 't verstaan Vader kent 't maar half, al heeft-ie Dikwijls al z'n best gedaan Om dc klanken te vertalen Van liet. speelsche jonge ding: Het mislukt, vaak; daarom telt z'm Min of meer als vreemdeling. Annie wil zoo graag al groot zijn Duldt het niet d.at men probeert Haar te helpen bij liet eten Ze gevoelt zich al volleerd In 't hanteer en van een lepel Ze verlangt, een eigen bord En ze voelt zich in-gclukkig Als dat haar gegeven ivordt. Vader zit zich wel te erg'ren Als hij Annie's knoeien ziet Commandeerde hij de vesting Kreeg het kind haar zin vast niet. Op een middag, als ze weer eens Zoo zelfstandig bezig is Meent hij in te moeten grijpen En hij geeft misschien was 't. mis - Haar een tikje op dc vingers Annie legt haar lepel neer En kijkt even, vol verbazing Naur dien straffenden meneer. Dan sp>ijl zij, diep verontivaardigd Bord en lepel op den grond En ze kijkt heel triomfant'lijk Eventjes de kamer rond Of ze Z'ggen wil: Denk heusch niet „Dat 'k me zoo maar straffen laat „Door zoo'n domoor van een vader „Die m'n taal niet eens verstaat!" (Nadruk verboden.) HAK ATE. Hoe de waterwolf knabbelde Da duinen uitgevreten Do Noordwester storm heeft liet Noorden van Noord-llolland en de Wadden-eilanden zwaar geteisterd. He zeewering van Texel heeft geen schade, ondervonden van den storm, doch de duinen hebben ook daar ernstig geleden. Daar be reikte bet water een hoogte van 2.42 meier boven A. 1'., welke daar de hoogste stand is sinds 1894. Aan dc Heldersche zeewering is betrek kelijk weinig schade aangericht, behalve ter hoogte van Kaaphoofd, waar een groot, gat in de glooiing is geslagen. Zeilen zijn over het gat gespannen en belast met zatt- ken zand en steenen. Erger is liet gesteld met de duinen van Den Helder tot Callants- oog. Deze zijn ter breedte van S a 9 meter weggeslagen, voornamelijk bij de Groote Keten ter hoogte van paal 8. De windkracht is doorloopend ongeveer 25 M. per secondo geweest, wat schadelijk blijkt te zijn, wan neer deze kracht vrij stabiel gedurende een lange periode heerscht. Het zeewater bereik- te 's nachts half een een hoogte van 2.33 meter boxen A. P. De hoogste stand, die- sinds 1S23 is genoteerd, word op 22 Dec. 1894 genoteerd en bedroeg 2.48 M. boven A. P. Fit peilingen is vastgesteld, dat de Razend» Bol zich in den loop der jaren landwaarts verplaatst, wat een ongunstigen invloed uitoefent op onze kustlijn Hierdoor worden Iiooge waterstanden in de hand gewerkt, met liet gevolg afbrokkeling van onze kust lijn. Deze ongunstige positie van onze kust lijn bestond ook 35 a 40 jaar geleden, doc'a daarna heeft zij zich gedeeltelijk hersteld. Aan den afsluitdijk werd geen schade toegebracht. De wind streek langs den dijk en toon de hoogste waterstand bereikt was verminderde de storm. De Oever en Kom- werderzand hadden waterstanden, welke nog niet eerder bereikt zijn. Eigenaardige bewaarplaats Tweeduizend gulden uit een tuin ontvreemd Na eerst thans bekend is geworden, heb ben tot nog toe onbekend gebleven personen in hel begin der vorige week ten nadeele van de weduwe v. O., wonende in de z.g. j „Melanen te Bergen op Zoom. een be drag ran 2000 gulden aan bankpapier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, ontvreemd. De weduwe v. O. ontdekte de diefstal toen zij een betaling moest doen. Een flink bedrag aan baar geld. dat even eens onder den grond xvas gestopt, is on aangeroerd gelaten De notitie heeft van do daders, van wie verondersteld wordt dat zij met don lostanrl Ier plaatse volkomen op de hoogte zijn geweest, tot heden nog Seen spoor kunnen ontdekken.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1