MS MAAK HET DAN BINNEN GEZELLIG MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 BOND VAN MEISJES- VEREEN. OP G.G. Provinciale vergadering van afdeeling Zuid-Holland WET OP UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN Dinsdag in werking getreden NEDERLANDSCHE BANK VERLAAGT HAAR DISCONTO Met i pet. Generaal Duymaer van Twist 70 jaar Als NIET ROTTERDAMMER kunt U koopen tegen ROTTERDAMSCHE PRIJZEN. Uw reiskosten naar Rotterdam worden in verhouding tot Uw aankoop door ons vergoed. Bovendien kunt U profiteeren van onderstaande speciale herfstaanbiedingen. Een fabriekspartij HOUTNERF- INLAID, 200 cM. breed, per el Een partij van 200 prima WOLLEN HOLTAP-KARPETTEN tegen Half-wollen prijs Prima afgepaste HANDWEEF OVERGORDIJNEN, per stel PRIMA WOLLEN DEKENS, 150 x 200 AFGEPASTE PLUCHETTE GOR DIJNEN, per stel ROTTERDAM: HOOGSTR." 208 BEIJERLANDSCHELAAN 72-78 CREDIETVERLEENING VOOR DE HARING- VISSCHERIJ DE REEDERS NIET TEVREDEN „Zonder internationaal overleg, leggen wij het loodje" Haring uit de markt genomen DE CRISISHEFFING OP VARKENSVLEESCH 2.500.000 voor den tuinbouw Mej. Parmentier over de a.r. beginselen Dc Bond van Meisjesverecnigingen op G.G afd. Xukl-IIolla.nd, hield Woensdag 'n Pro vinciale vergadering in Tivoli te Botterdam. In de morgenhijeenkonist werden huishou delijke zaken behandeld. Des namiddags werd de zeer druk be zochte vergadering geopend met het in staande houding zingen van Ps. 68 vs 16 en 17. De voorzitster, mej. G. Akkerhuis, van Maassluis, deed vervolgens bestuurs- mededeelingen. Dan werd het laatste cou plet van het Bondslied gezongen, Mej. M. Parmentier, bondsvoorzitstcr, hield daarna een inleiding over: Waarom moeten wij onze a.r. beginselen kennen". Spr. zegt, dat volgens art. 3 van 't Bonds- reglement de leden ook voor haar toekom stige taak in Staat en maatschappij moeten worden opgevoed. Hoewel wij „aan den bin nenkant van het leven" willen blijven wer ken, zooals de roeping der vrouw is, moe ten wij weten waarom we anti-revolutionair zijn en niet behooren bij een andere partij. De bestaande partijen zijn te verdoelen in twee hoofdgroepen, nl. die wel en die niet met den Bijbel rekening houden. Wij zijn anti-revolutionair, omdat die partij aansluit bij de Gereformeerde beginselen. Spr. gaat bij de nadere uiteenzetting daarvan uit van oen tijd der Kerkhervorming en speciaal van het verschil in punt van uitgang tusschen Luther en Calvijri. Den laatste ging het niet in ae eerste plaats om de vraag: hoe wordt de mensch zalig, maar: hoe komt God tot Zijn eer. Eigenlijk gaat deze levensbeschou wing terug over Augustinus en Paulus, op wat de OudTcstamentische profeten en pa triarchen hebben beleden. De anti-revolutionaire beginselen gaan uit van de instelling van de Overheid door God Zelf, blijkens Zijn Woord. Het a.r. Program van beginselen is hierin zeer duidelijk, ge lijk spr. nader uiteenzet. Onze partij is, zeide spr. verder, een volks partij, een nationale partij, een democrati sche partij, zij is geen kerkelijke partij, want zij wijst Kerk en Staat elk hun eigen terrein aan. zij is ook een partij der vrijheid. Weliswaar zijn er andere partijen, zooals de Chr. Historische, die ook van deze be ginselen uitgaat. Deze stelt de beginselen echter minder sterk op oen voorgrond. De Chr. Dem. Unie is in haar beginselen te veel verwant aan de sociaal-democratische. In de zgn. middengroep, do N.S.B., kun nen aanhangers van vele partijen zich thuis gevoelen, maar nooit een anti-revolutionair, zooals spr. met citaten bewijst. Spr. wekt ertoe op, dat de bondsvriendin- non zich met alle kracht zullen scharen ach ter de antirevolutionaire beginselen. Kent die a.r. beginselen. Het gaat om volk en vader land, het gaat zelfs om hooger dingen, n.l. om de eere Gods. Dat politieke beginselstu die voor jonge menschcn moeilijk is, geeft spr. toe, maar studie van die beginselen is onze plicht om Godswil. Gaat dezen winter weer met ijver aan den arbeid en behandel op de ledenvergaderingen onze a.r. beginse len. Dat zal tot rijken zegen zijn voor ons persoonlijk leven en tot heil van ons land, dat mede dakrdoor bewaard worae voor den afval in onzen tijd. Er werd een aantal vragen gesteld, bij de beantwoording waarvan de inleidster op vaker behandeling van de a.r. beginselen op de meisjesvereeniging dan eenmaal in de twee of drie maanden, aandrong, opdat de betere kennis van die beginselen ons ook brenge tot meer liefde daartoe. SLOTWOORD VAN Dr. G. BRILLENBURG WURTH Nadat twee coupletten van „Zij zullen het niet hebben" waren gezongen, werd de rond vraag behandeld en daarna spr. dr G. Bril- lenburg Wurth het slotwoord. Wij hebben nu de winter-campagne weer Voor ons. alaus spr. Trouw en ernst, heilige ernst, komt ons daarbij te pas. Dat is iets anders dan zwaarmoedigheid. Geen vroolijk- heid met inwendige donkerheid en somber heid, zooals de mensch midden in oe wereld vaak vertoont. Wij kunnen blij zijn, omdat we jong zijn en omdat wij Christus kennen, zelfs in deze donkere tijden. De ernst, die spr. bedoelt, is ook geen zwaarwichtigheid, zooals sommige jonge menschen vertoonen, alsof heel het wereldbestel van hen afhangt. Ons geloof geeft ons, als het goed is. echt kinderlijke onbezorgdheid. Daar is een God, Die heel deze wereld draagt en bij Wien de zorg voor de wereld veiliger is dan bij ons. Spr. bedoelt, wat men noemt: de aestheti- sche levenshouaing. Wij mogen genieten. De Bijbel moedigt dat zelfs aan. De jonge mensch mag genieten en kan gelukkig ook nu genieten. liet spel is niet iets, dat zin loos is. maar het mag niet de allesbeheer- schcnde de centrale plaats innemen, zooals bij zoovele jonge menschen in onzen tijd, met hun sporloefening, hun dweepen met kunst. Ook de liefde is bij dezulken vaak spel en zelfs de religie, die dan meer sen met hun sportbeoefening, hun dweepen met eenigingsleven en de behandeling van aller lei onderwerpen kan in den grond spel zijn. Dat mag niet zoo zijn. Wij mogen er spel op na houden, maar wij mogen met de groote, heilige dingen van het leven niet spelen. Daar moeten wij ernst mee maken. Vooreerst, omdat wij in een zoo ernstigen tijd leven in bijna elk opzicht. Wij moeten kennen de echte geestelijke bewogenheid met het leven, waarin wij staan. We moeten niet als met oogkleppen voor ooor he' leven gaan. Kent uw tijd, bovenal met uw hart. Wij beleven een zoo geweldigen tijd, een tijd, waarin het aangezicht van de wereld als wellicht nooit tevoren, verandert. Laat ons een hart hebben vol van mededoogen voor 'iet leven van dezen tijd en oog voor onze roeping. Laten onze meisjesvereenigin- gen steeds voortgaan met het meeleven en beleven van dezen tijd. Ook bij de dingen, die in onze vereeni- gingen behandeld worden, is heilige ernst noodig. Zoo niet dan wordt dat profanie. Het gaat hier om God. om Christus Zelf, Die een beroep op ons doet. Het gaat er ten slot te om toe te nemen in de kennis van God en Zijn Openbaring. Maar daartoe is per soonlijke liefde tot Christus noodig als oe allesbeheerscliende kracht. Bij wat wij be- studeeren en bespreken moeten wij ons per soonlijk betrokken weten. Dan geeft het ver- eenigingsleven ons ook iets voor ons vol gend leven mee. Dan zal er van dat vcreeni- gingsleven ook veel meer aantrekkings kracht naar huiten uitgaan. Dc presidente dankte Dr Wurth. Dan werd nog Gezang 29 gezongen, waarna Dr W u r t h in dankgebed voorging. Wat de nieuwe wet inhoudt. Dinsdag is in werking getreden de wet op dc uitverkoopen en opruimingen. Daarmee is liet houden van opruimingen, uiiverkoopen e. d. alleen volgens hij die wet gestelde regelen toelaatbaar. Verkoo- pen in verband met jaars- of seizoenswis selingen zullen uitsluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Voor deze verkoopen is geen vergunning noo dig. Voor alle andere opruimingen en vcr- koopingen van soortgelijken aard is toe stemming der Kamer van Koophandel noo dig. Kilte aankondiging van een specialen verkoop, die den indruk kan geven van oen opruiming of uitverkoop, valt onder de wet. Seizoens- e.d. opruimingen mogen alleen onder de benamingen geschieden van: „jaarlijksche opruiming", „half jaarlijksche opruiming", „seizoensopruiming", „balans- opruiming" of „inventarisopruiming." Een opruiming mag hoogstens een maand, een uitverkoop hoogstens drie maanden duren. Een uitverkoop mag bo vendien alleen gehouden worden bij op heffing der zaak of het staken van don verkoop van een bepaalde soort goede ren in een zaak. Bij elke aanvraag om een uitverkoop of opruiming moet f 1.— legêsgcldcn betaald worden. De Nederlandsche Bank verlaagt met ingang van 17 October haar tarieven over de geheele linie met 1 pet. Het wisseldisconto zal vanaf dien datum 5 pet. bedragen, terwijl het pro messen-disconto, de rente voor belee- ningen op effecten, de rente voor be leeningen op goederen en de rente voor voorschotten rekening-courant alsdan 51/2 pet. zullen bedragen. Op Zaterdag 9 November a.s. zal de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 70 jaar wor den. Een comité heeft zich gevormd om dezen bij ons volk zoo bekenden en geliefden vete raan op dien dag te huldigen. Op genoemde datum zal 's middags om half vier een recep tie worden gehouden in hotel Witte Brug te 's-Gravenhage. Ook in kringen van den B.V.L. bereidt men een eenvoudige huldiging voor in besloten kring. OOK IN MEUBELEN IS H. H. DE KLERK ZN. HET VOORDEELIGST. ZIET ONZE ETALAGES I H.H.DE KLERK ZN De alg. secretaris van de reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvissche rij, de lieer Joh. A. Mulder, heeft aan een redacteur van het A.N.P zijn meening gezegd over de beteekenis van de zoojuist gepubliceerde regeling van de credietver- leening voor de huringdrijfnetvisscherii 1933—1936. De rcedersvereeniging, aldus de heer Mulder, had f 1% millioen crediet ge vraagd voor het tijdelijk uit de markt nemen van haring, om te voorkomen dat de prijs zich beneden zeker mint- mum zou gaan bewegen. De regcenng heeft echter slechts de helft, f 750 000, beschikbaar gesteld. De Regeering heeft in het voorjaar goed gekeurd, dat de aanvoer-beperking voor 1935 werd vastgesteld op 500.000 kantjes pekel- en steurharing. De feeders vorwaen ten nu, dat de gezamenlijke reederijen m staat zullen worden gesteld deze 500.000 kantjes tegen kostprijs aan te brengen. Met 500.000 kantjes lijden zij met de prijzen, welke men thans maakt, verlies. Als we niet bejierkt zijn in den aanvoei, zoo redeneeren, de reeders, kunnen we voo. lagere prijs produceeren, omdat de hougere prijs, die wij bij beperking maken, niet com penseert wat we zonden ontvangen, als we een groofcre hoeveelheid tegen nis lageic nrijs zouden verkoopen. Nu moesten de ojnangprljzen zoodanig worden vastgesteld, dat de reeders liet mi nimale gegarandeerde weekloon zouden Kunnen uitbetalen. Maar dan moest ook vast staan dat deze opvangprijzen een stuk boven den wereldmarktprijs kvvanter. ie liggen en dat de regcering het verschil hier- tusschcn zou moeten bijpassen De haring in opslag Bij deze eredietverleening, aldus de heer Mulder, is een belangrijk ding, dat alleen eerste kwaliteit haring in opslag wordt ge nomen, wat tot gevolg heeft, dat er veel zoogenaamde vrije haring komt. die tegen lagere prjjzen wordt afgegeven en die der haring, welke in do visscherijcentrale zal worden ojigenomen. een zware concurren tie zal aandoen. Licht hom- en kuitzieke De Pnnsendamvraagt een groot ere helling. Met een stippellijn is aange geven hoeveel de bestaan de helling te Rotterdam moet worden verlegd. haring, welke zeker evenals de allereerste kwaliteit, ten minste vijf maanden houd baar is, had volgens de reeders ook vooi opslag in aanmerking beliooren te worden gebracht, evenals zulks vorige jaren het geval is geweest. Verruiming van export Gaarne wenschten de reeders, dat de re geering meewerkte tot verruiming van den export. Het is onrechtvaardig dat Engeland dit jaar al 100.000 vaten aan Rusland vei- kocht, terwijl Holland liet misschien tot on geveer 13.000 bracht. 11e Regeering zou in gevallen van uitbreiding van de export hei verlies dat op een desbetreffende parli] wordt geleden, moeten bijpassen. Ais wij blijven beperken, aldus <1® 'eer Mulder, en onze buurman niet, dan leggen wij 't loodje Van internationale regeling is immers in het geheel geen sprake. Duitschland breidt do laatste jaren zijn visschersvloot sterk uit als uitvloeisel van zjjn autarkische positie en om zeelieden te kweeken Ook Rusland breidt zijn visschenj steeds meer uit. En Engeland houdt zijn visschersvloot in stand. Wij willen, besloot de heer Mulder, gaarne zoodanige maatregelen dat het bedrijf gedurende de eerste jaren togen den kostprijs zou kunnen blijven rouleeren. Zulks is door de thans ge troffen credielregeling zeker niet be werkstelligd, hoewel wij anderzijds gaarne willen toegeven, dat deze re geling eenigszins preventief werkt met betrekking tot het voorkomen van al te lage prijzen. Crediel van 750.000 De Minister van Landbouw en Visscherij beeft bepaald: Met het djel de Centrale ten behoeve van de reeders in staat te stellen om een gfc deelte van de in het tijdvak aanvangende 10 October 1935 en eindigende op een nader door den Minister te bepalen datum aan te voeren haring uit. de markt te nemen en tijdelijk op te slaan, ten einde een te sterke prijsdaling te voorkomen, opent het Fonds met ingang van 10 October 1935 onder door den Minister te stellen voorwaarden aan de Centrale ten behoeve der reeders een crediet van ten hoogste 750.000 De verkoopprijzen van de aan de Centra ie in eigendom overgedragen haring worden ten minste éénmaal per week vastgesteld door den Minister. De reeder is verplicht, voor zoover d? prijs van een partij haring aan den afslag beneden een door den Minister vast te stel len prijs loopt, indien deze voor opslag ge schikt is en voldoet aan de gestelde eischèn. in eigendom aan de Centrale over te dragen De prijs wordt voor de eerste maal bepaald op: VH EW 9; VH Z (vast) S; VH Welle S; SH EW 7.50; SH Z (vast) 6.50; SH Welle 6.50; VII Kanaalharing (vast) 8 en SII Kanaalharing (vast) f 6.50 per kantje. Vertrouwen in de nieuwe minister De slagers- en handelaarsbonden kwamen Woensdag te Utrecht bijeen om nog eens oveï de verhoogde crisisheffing op varkensvleesch te spreken. Geconstateerd werd, dat er een kentering is gekomen op de varkensmarkt. De pry zen stijgen niet meer, maar loopen zelfe iets terug. Wa'i de Veehouderijcentrale wenschte is dus reeds ten deele bereikt, maar niet doordat er opgehouden zijnde varkens aan de markt zou den zijn gebracht, maar doordat de kooplust van het publiek onder den invloed der ver* hoogde heffing zich dermate van varken»* vleesch en spek heeft afgewend, dat het artl- kei varkensvleesch goeddeels uit de binnen- landsche concumptie is weggewerkt, dank zjj de bemoeiingen der varkenscentrale. By den droeven toestand die «*r reeds in hefc slagersbedryf, den vleeschgrossiershandel en varkenshandel heerscht, is deze teruggang van debiet een beklemmend verschynsel. Nu de prijsstijging tot stilstand is gekomen en eenige prijsdaling op de varkensmarkt zich afteekent, sprak de vergadering de verwach- ting uit, dat de Regeeringscommissaris da toezegging gestand zal doen en spoedig da verhooging van de heffing zal worden terug genomen. Ook de verlies gevende baconexport, die in 1934 nog 3 millioen kostte maakt de vleesch- prijzen duur. Daarom moet die verminderen. Nu het baconccntrac't is opgezegd vertrou wen de bonden, dat de nieuwe regeling een betere uitwerking zal hebben. De varkenscen trale heeft in 1934 aan consument en slagers 19 millioen gulden gekost en na 3 jaar nog niet het gewenschte resultaat gehad. Vertrouwd werd, dat een nieuwe regeling eerlijker verdeeling van de lusten en lasten geeft. Gevraagd werd om een audiëntie, omdat nog vele grieven bestaan, die weggenomen kunnen worden. In de Staatscourant van gisteravond is op genomen de crisissteunbeschikking 1935 (fruit en warmoezerijgewassen XI). Blijkens deze beschikking zal uit 't Land bouw Crisisfonds steun verleend worden aan ;le erkende telers van gewassen van den tuinbouw voor bepaalde in de beschik king genoemde producten, tot een totaal be drag van ten hoogste f 2.500.000. Steun wordt verleend over de hoeveelhe den van de hierna vermelde producten, wel ke in het achter elk product vermelde tijd vak van het jaar 1935 zijn verhandeld tot de daarbij vermelde belragen per eenheid: Tomaten 1 Jan.30 Juni f 4 per 100 st.; kaskomkommers 1 Jan.—30 Juni f 2; plat- glaskomkommers 1 Jan.30 Juni f 2 per 100 kg.; gele kool 1 Jan.—1 Juni f 0.60; Deen- sche witte kool 1 Jan.—1 Juni f 0.60; augur ken A en B 1 Jan.31 Aug. f 4; augurken C en D 1 Jan.31 Aug. f 2 per 100 st.; sla 18 Maart15 April f 0.50.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5