Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS DE TWEEDE STATENDAM ONZE AGRARISCHE EXPORT Ingezonden Stukken SOMMELSDÏJK. Vorige week stonden bij 'den Agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente als werkloos en werkzoekend inge schreven: 74 landarbeiders, 1 opperman, 4 havenarbeiders, 7 timmerlieden, (3 metse laars, 6 losse werklieden, 1 landbouwers- knecht, 1 schilder, 1 smid, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 stoffeerder, 1 pakhuisknecht en 1 korenmolenaarsknecht. Hiervan stonden 1.1, Zaterdag 43 personen als werkloos in geschreven. Tegen eenige personen is alhier proces- Verbaal opgemaakt wegens overtreding van liet Motor- en Rijwielreglement, terwijl to gen een inwoner proces-verbaal werd op gemaakt wegens het rijden over dat gedeel te van den Langeweg, dat voor het berijden met fietsen gesloten is verklaard en het Rich voort laten trekken door een vierwielig motorrijtuig. t De prijzen der landbouwproducten in 'deze gemeente zijn als volgt: uien f 1. peen f 0.65 en aardappelen f 1.75 per H.L. terwijl de prijs van het stroo f 2.50 per 1000 Kg. bedraagt. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente staan de volgende aantallen personen als werkzoekend en werkloos inge schreven: landarbeiders 37, 1 opperman, 3 losse werklieden, 1 landbouwersknecht, 2 schilders, 2 smeden, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 pakhuisknecht, 1 korenmolenaarsknecht en 1 stoffeerder. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 33 personen werkloos. Door den Keuringsdienst van Waren Voor het Keuringsgebied Dordrecht zijn ge durende het 3e kwartaal 1935 de volgende werkzaamheden in deze gemeente verricht: aantal inspecties van winkels, bakkerijen, enz. 34, aantal genomen monsters melk 26, aantal genomen monsters van andere waren 10; aantal partijen ter plaatse afgekeurd 1, Ba. tal waarschuwingen, aan fabrikanten of verkoopers toegezonden 2. Processen-verbaal Werden te dezer zake niet opgemaakt. De prijzen der landbouwproducten zijn 5n deze gemeente als volgt: aardappelen f 1.752, uien f 1.401.50, poters f 0.70 en pardepeen eveneens f 0.70 per H.L. MIDDELHARNIS. Vanaf het Havenhoofd Rijn per Engelsche zeeboot naar Londen ver zonden: 3000 balen ajuin; vanuit de kaai 1500 balen ajuin. Verder zijn per scheepsgelegen heid naar Rotterdam en Den Haag verzon den 500 H.L. aardappelen. De heer P. H. Boekhoven had het on geluk een machine op zijn voet te zetten, met het gevolg dat zijn voet ernstig werd ge kneusd. Een boerenwagen met paarden bespan nen, van Dr. Knöps, kwam in de Kaai te recht. Met groote moeite mocht het gelukken alles op het droge te krijgen. De voerman kwam met een nat pak en den schrik vrij. OOLTGENSPLAAT. Dinsdag a.s. wordt de Jaarvergadering gehouden van de afdeeling het Groene Kruis. Aan de beurt van aftre ding zijn de heeren W. J. Donkersloot Lz., B. JJoordijk en j. van Ree. A.s. Zaterdag van 5.307.30 uur zullen Se- schietoefeningen van de B.V.L. gehouden Worden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijz. School alhier is benoemd mej. P. A. v. d. .Wal te Valburg. De ingezetenen worden er aan herin nerd dat zij, die vergunning hebben tot huis slachting, gehouden zijn op den datum als pp het bewijs is aangegeven. Met ingang van Maandag a.s. hebben ide bakkers de broodprijzen verhoogd als volgt: kropbrood van 11 op 13 ct., half om van 12 op 14 ct. en witbrood van 13 op 15 Kt. per 8 ons. OUDE TONGE. Beursberichten: aardappe- 3en f 2, grove aardappelen f 1.50, goedgekeur de poters f 0.70, uien f 1.40, drielingen f 0.45, pikkels f 0.70, koepeen f 0.70, alles per H.L. Voor steunverleening B is alhier een Crisis-comité opgericht. De samenstelling luidt: de heer H. Vooys, voorzitter; overige leden de heeren G. Verweij, Ant. van Kam pen, C. L. de Wit en C. Gebraad. Secretaris penningmeester dezer plaatselijke afd. is de heer M. Wittekoek. Gedurende dit leveringstijdvak zal jjoedkoope margarine verkrijgbaar zijn tegen inlevering van bon. no 23 bij de wed. H. de Leeuw, Stationsweg alhier. NIEUWE TONGE. Tegen een zestal perso nen is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Doordat een auto in den weg stond en niet goed kon passeeren, werd de vrouw van den heer P. K. door een auto aangereden. Inplaats dat de chauffeur dezer auto stopte, reed deze door. Door verschillende personen, die dit ongeluk hadden gezien, werd de auto achterhaald en werd proces-verbaal tegen den chauffeur opgemaakt. Voor de vrouw werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Haar toestand is redelijk wel. De bakkersknecht L. W. had het onge luk zijn duim te knellen tusschen kneedma chine, zoodat hij zijn werkzaamheden thans niet verrichten kan. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: Uien f 1.50, aardappelen f 2, peen f 0.65 per H.L. DIRKSLAND. Tot en met volgende week Donderdag is het distributievleesch in blik en het gehakt in blik op de bons verkrijgbaar bij den slager L. Poortvliet aan den Straat- dijk. Naar wij vernemen zal door de heeren P. C. van Eek, A. W. Knops en D. Gestel Az. de schuur aan de Boomvlietstraat verbouwd worden en wel zoodanig, dat beneden een 12- tal garages komen en daarboven een graan- pakhuis met een oppervlakte van 23 x 14 M. MELISSANT. Dinsdag stierf van den land bouwer M. W. een zijner beste werkpaarden. Deze week zijn door de landbouwver. „Ons Belang" 8 wagons uien verzonden. Op Maandag 21 Oct .a.s. houdt de ad ministrateur zitting voor de ontvangst van tuinburen voor mej. de wed. J. A. Struik, des avonds van 6.307 uur. HERRINGEN. Deze week werd uit de ha ven alhier verscheept een lading tarwe, groot 1200 H.L. A.s. Zondag hoopt des v.m., des n.m. en des avonds voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. Lamain van Rotterdam-Zuid. In de namiddagdienst zal er gelegenheid zijn tot bediening van den H. Doop. Doopvaders kun nen aangifte doen bij den kerkeraad De prijzen der landbouwproducten gaan nog steeds in stijgende lijn. Voor de aardap pelen besteedt men f 2 en hooger per H.L., terwijl reeds een partijtje verkocht werd voor f 2.50 per H.L. De uien worden momen teel gekocht voor f 1.40 per H.L. Aan de dienstplichtigen van de aanvul lingsreserve behoorende tot de lichting 1915 is wegens bereiken van den 40-jarigen leef tijd eervol ontslag van den dienstplicht ver leend. GOEDEREEDE. Prijzen der veldvruchten: gewone juin f 1.30, idem kleine f 1.20 per H.L., aardappelen, eigenheimers f 1.75, blau we f 2.10 per 70 kilo. Op den hoek van den Westerlooschen dijk zijn twee heiningen geplaatst, rood en wit geverfd, omdat die hoek zeer gevaarlijk is voor het verkeer. Deze week zijn vanuit de haven ver voerd drie ladingen witlof, met bestemming: 1 naar Pernis en 2 naar Vinkeveen. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf ver loor de garnalenvisseher G. O. een vischtuig en een zwaard. Een schade van ongeveer f 250. Baldadigheid. A. P. van Ouddorp had Maandag 47 zakken witlof gereed gezet om Dinsdag te leveren. Toen hij er 's morgens bij kwam, lagen al de zakken uitgestort op het veld. De politie is er mede in kennis ge steld. M. v. d. W .kwam met een zak aardap pelen op een kruiwagen uit zijn tuin, waar mede hij over een plank moest, gelegen over ae diepe watering. Hoe het kwam, is moeilijk uit te maken, maar hij kwam met alles tege lijk in de watering terecht. De aardappelen gingen verloren. OUDDORP. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Donderdag 14 werkioozen ingeschre ven. Deze week zijn eenige werkioozen naar Zuidland vertrokken, om daar werkzaamhe den te verrichten. Onder de verloren voorwerpen behoort een gele motorbroek. inlichtingen bij C. de Mooij. Bij den landbouwer P. Mastenbroek zijn deze week nog rijpe aardbeien geplukt. Naar wij vernemen zal op 31 October a.s. vanwege 's Rijks Waterstaat worden aanbesteed het vernieuwen der gedeeltelijke steenglooiing aan den Oudelandschen Zee dijk. De raming is f 4000. Inlichtingen wor den verstrekt door den opzichter van den Rijkswaterstaat te Goedereede. De garnalenvisseher Joh. Sperling had dezer dagen het ongeluk met zijn motor schuit op de punt van Springerdiep omhoog te varen. Na enkele uren konden zij zelf op eigen kracht vlot komen. De garnalenvisseher M. v. d. Klooster ver loor op de visseherij twee vischkorren, wat een schade van f 100 voor hem is. Voor rekening van gebr. Bezuijen wordt een nieuwe vischkotter gebouwd met 60 P.K. Diesel Bolnesmotor, om er de mosselvis- scherij mee uit te oefenen. Door een samenloop van omstandighe den had de heer C. de Mooij, „corr. van ver schillende bladen", het ongeluk met zijn rij wiel, tengevolge van het onklaar raken van. een lastdrager, teWallen. Na enkele pogingeS gelukte het hem van onder zijn rijwiel te komen. Met de schrik, een gescheurde broek en nog een kleine hoop, dat geen andere krantenschrijver dit gezien zou hebben, liep dit drama af. Donderdag werd op de beurs besteed: uien 13 c., pikkels 12 c., sjalotten 3(3 c., koe peen 5 c., eigenheimer aardappelen f 1.75, blauwe aardappelen f 2.10, stroo f 1.501.75. De werkloosheid in September Weer een kleine stijging. De Directeur van den Rijksdienst 'der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede dat in de week 23 t/m. 28 September 1935 het aantal leden van ingevolge liet Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen 544.100 waar van 75.300 landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 468.SOO verzekerden bedroeg 30.2 pCt. In de vorige verslagperiode (9 t/m 14 September 1935) bedroeg de werkloosheid 29.8 pCt. In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid on derscheidenlijk 25.6 pCt. en 24.1 pCt. Bij 1061 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Sep tember 1935 in totaal 380.014 werkzoe kenden ingeschreven onder wie 358.911 mannen. Van deze werkzoekenden war ren er 360.743 werkloos, ondep- wie 344.903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 376.022, onder wie 358.551 werkioozen. Het aan tal werkzoekenden is blijkens het bo venstaande sedert 14 September 1935 gestegen met 3.992, het aantal werkioo zen daaronder met 2.192. De leerprijzen stijgen De Federatie van Vereenigingen van Ne- derlandsche Lederfabrikanten te Den Haag deelt het volgende mede: In verband met de sterk verhoogde hui- denprijzen zijn de vache-zoollederfabrikan- ten opnieuw verplicht, de lederprijzen aan de verhooging aan te passen. KRANKZINNIGE ONTVLUCHT Uit het Rijks-Krankzinnigen-gesticht te Woensel is tijdens een wandeling ont vlucht do patiënt Fr. K. de B., die aldaar verpleegd word. ZAL IN NEDERLAND WORDEN GEBOUWD Dank zij de goede wil van alle partijen is overeenstem ming bereikt Na moeizame en langdurige on derhandelingen onder leiding van den minister van handel, nijver heid en scheepvaart, gevoerd met de Holland Amerika Lijn, de drie Rotterdamsche werven en de Mij. De Schelde, alsmede na bespre kingen, gehouden met de afge vaardigden der betrokken arbei ders, is, dank zij de goede wil, die van den aanvang af bij de vijf partijen voorzat, Zaterdag j.l. in de laatste bespreking, gehouden op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart overeen stemming bereikt. De Ministerraad heeft in zijn zit ting van Dinsdagochtend zijn goed keuring gehecht aan het voorstel van den minister van handel, nij verheid en scheepvaart, zoodat de bouw van het schip voor Neder land behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werk verruiming is, moge blijken uit het feit, dat hierin voor 5 millioen loon is geaccumuleerd. Het zusterschip van de Statendam wordt een dubbelschroefs turbineschip, groot onge veer 33.000 ton. Het is dus grooter dan de jfs'pnaam. welke 28.000 ton meet. Het schip is het grootste, dat ooit op een Nederlandsche werf werd gebouwd. Hoe wel het van meet af een zusterschip van de „Statendam" is genoemd zal het daar toch in vele opzichten van verschillen. De vorm van het schip is veel moderner. Met de nieuwere stroomlijnprincipes is reke ning gehouden, terwijl ook verder de nieuw ste vindingen der techniek zijn toegepast. Het schip zal twee korte, zware schoorstee- nen krijgen en ook daardoor een moderner indruk maken. De snelheid van het schip zal 20(3 a 21 mijl moeten bedragen. Ze is dus grooter dan die van de Statendam, welke 18 a 19 mijl bedraagt. Aan de ascomodatle"-van"de passagiers in totaal ongeveer 1300 zal de grootste zorg worden besteed. Zoo zullen zooveel mogelijk dekhutten worden gebouwd, die het best „ver koopbaar" zijn, terwijl heel de bouw van het schip verder zal zijn toege spitst op comfortabel passagiersver voer. Bij de inrichting zal men echter niet de luxe laten domineeren maar goede moderne smaak. Het spreekt vanzelf, dat alle krachten zullen worden ingespannen om den bouw tot een succes te maken. Hoewel het wel mogelijk was om het schip op één Holland- sche werf geheel af te bouwen heeft men daarvan afgezien, mede op aandrang van de Regeering, die niet wenschte, dat een enkel bedrijf of een enkele stad plotseling een zeer groot aantal werkkrachten zou trekken die na den afbouw toch weer op straat zouden komen staan. Daarom hebben de verschillende werven, die voor den bouw in aanmerking kwamen zich vereenigd in een comité, dat de verdere onderhandelingen heeft gevoerd met de Re geering en de Holland Amerika-lijn. Tot Vrijdagmiddag toe stond nog niet vast, dat het schip in Holland gebouwd zou kunnen worden, aangezien de Engelsche werven voordeeliger offerten haden gedaan en de Holland Amerikalijn het niet kon verant woorden een hooger prijs voor het schip te betalen dan economisch verantwoord was. In de slotbespreking van Zaterdag is echter, mede door het ingrijpen der Eegeering, die zich zeer groote opoffe ringen getroost heeft om den bouw mogelijk te maken, in principe het besluit gevallen, waardoor de bouw in Nederland verzekerd werd. De werven en de arbeidersorganisaties hebben daarbij ook concessies gedaan. Hoewel over de werkverdeeling nog niets vast staat, kan als zeker worden aangeno men, dat de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij tegenover de H. A. L. de verant woordelijke maatschappij zal zijn die officieel het nieuwe schip zal bouwen. De R. D. M. zal ook het geheele casco bouwen, waartoe een van haar hellingen verlengd zal moeten worden. De voornaamste machines zullen door De Schelde te Vlissingen worden ge leverd. In Maart 1938 zal het nieuwe schip gereed moeten komen. De Holland-Amerikalijn moet hier in ver band met haar vaarplan staat op kunnen maken, waarom ook bijzondere maatregelen zijn getroffen. Zoo hebben de arbeidersorga nisaties zich verbonden, dat gedurende de periode van den bouw stakingen zullen wor den voorkomen. GROOTE BOERDERIJBRAND Zondagavond is de boerderij van den land bouwer Franssen, aan de Industriestraat te Kerkrede, grootendeels door brand ver nield. De brand is ontstaan in de aangren zende stallingen, die tot den grond zijn af gebrand. De brandweer uit Kerkrade be streed krachtig do vuurzee. Tegen midder nacht was het gevaar voor uitbreiding ge weken. Er verbrandden groote hoeveelheden hooi, stroo en granen, benovens landbouw werktuigen, eenige «varkens en kippen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt vele duizenden guldens. De oor zaak van den brand is onbekend. LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING Altijd angst voor pijn na den maaltijd Kan nu weer alles eten Jaren lang sukkelde ik met een slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alles eten, zon der angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. In dien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan Ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw ver tellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kruschen Salts voor mij gedaan heeft J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van indi gestie of maagzuur is een onvoldoende wer king der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uitzetten en kunnen dat onaangename gevoel van opgezwollenheid teweegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, geregelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt,of die ongewenschte gassen zich weer zullen vormen. Wanneer U dan trouw blijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narigheid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. Heeft België ontstellende tekorten? Een gat van vier milliard Volgens de Brusselsche „Standaard" zou de Belgische oud-minister Sap opzienba- reide verklaringen hebben afgelegd over de Belgische financiën. „Ik houd op de meest besliste manier staande zoo zeide de oud-minister dat de gewone begrooting 1936 in het gunstigste geval met een tekort van Ir. 600 niillioen tot fr. 650 millioen zal sluiten en dat de buitengewone begrootingen van 1935 en 1936, 'die ieder fr. 1.300.000.000 bedragen, ge heel en al door het devaluatie-fonds, van de Nationale Bank gedekt moeten worden. „Dat maakt aldus de oud-minister voor de gewone en buitengewone budgetten van 1935 en 1936 een totaal bedrag vau fr. 3.750.000.000, die er niet meer zijn In het volle besei van mijn verantwoorde lijkheid en omdat de regeering wetens en willens stelselmatig onjuiste verklaringen aflegt, voeg ik er dit aan toe: Ik ben nog beneden de waarheid geble ven. Van zekere p.assiefposten heb ik niet gesproken. Andere heb ik onderschat". Relletje op Prinsegracht Communisten en N.S.B ers in botsing Omstreeks vier uur Maandagmiddag ontstond op de Prinsengracht bij de Brouwersgracht een relletje tusschen N.S.B.ers en Communisten. Een in de nabijheid geposteerde agent van po litie kwam onmiddellijk met zijn gummistok tusschenbeide en wist de vechtenden te scheiden. Inmiddels kwamen ook andere agenten naar het tooneel van den strijd. Een hunner werd daarbij tegengehouden door een zekeren K. uit de Van Dijkstraat, die deswege op grond, van belemmering werd gearresteerd. Naar wij nog ver nemen bij de politie was hierover niets bekend is één der N.S.B.ers door een slag met een keisteen aan ihet gelaat gewond. De doodelijke damp Dienstmeisje gestikt In de Lekstraat te Amsterdam is een dienstmeisje van 24 jaar, ten gevolge van gosverstikking om het leven gekomen. Zij had in haar slaapkamertje een zgn. petro- leumvergasser staan. Voor zij zich ter ruste begaf heeft zij vergeten het toestel uit te doen. 's Morgens vond men haar bewuste loos. In het ziekenhuis, waarheen ze werd vervoerd, is zij niet meer tot bewustzijn ge komen en overleden. ERGERLIJK VERZUIM Men meldt ons uit Zwollerkerspel: Door de gemeentepolitie is tegen den land bouwer M. proces -iv'-al opgemar.kt ..e- gens het verzuimen van het doen van aan gifte van een besmette'ijke veeziekte. Em aantal schanen van M. waren reeds gerui- men tijd lijdend aan rotkreupel, waarvan sommige in zeer erge mate. Onze fruit- en groentenexport Cijfers over September De uitvoer van fruit en groenten in de maand September bedroeg volgens de mede deelingen van het Centraal Bureau voorde Statistiek: (de cijfers tusschen geven die van Sept. 1934): Appelen: 1119 ton ter waarde van f67.000 (353 ton t.w.v. f16.000). Peren: 790 ton t.w.v. f38.000 (506 ton t w.v. f IS.000). Pruimen: 483 ton t.w.v. f47.000 (3 ton). Druiven: 1874 ton t.w.v. f 397.000 (1709 ton t.w.v. f413.000). Pruimen en kwetsenpuip: 266 ton t.w.v. f28.000 (9 ton t.w.v. f1000). Frambozenpulp: 575 ton t.w.v. f76.000 (SS ton t.w.v. f 10.000). Aardbeienpulp: 848 ton t.w.v. f167.000 489 ton t.w.v. f 84.000). Zwarte-bessen-pulp: 192 ton t.w.v. f28.000 (185 ton t.w.v. f 27.000). Witte kool: 657 ton t.w.v. f16.000 (628 ton t.w.v. f 12.000). Roode kool: 431 ton t.w.v. f 11,000 (533 ton t.w.v. f 13.000). Bloemkool: 1083 ton t.w.v. f44.000 (2555 ton t.w.v. f 133.000). Sla: 802 ton t.w.v. f42.000 (731 ton t.w.v. f64.000). Tomaten: 4653 ton t.w.v. f2G0.000 (2236 ton t.w.v. f85.000). Ui enen sjalotten: 9861 ton t.w.v. f 213.000 (10.484 ton t.w.v, f324.000), Daling bij alle producten, uitgezonderd boter en condensmelk Uit de door het Centraal Bureau van de Statistiek medegedeelde cijfers omtrent de uitvoer van onze landbouwproducten deelen we het volgende mede. De cijfers hebben betrekking op de drie eerste kwartalen van 1935 (1 Januari30 September) en de tus schen geplaatste- op hetzelfde tijdvak over 1934. Zuivelproducten Uitgevoerd werd 36.701 ton boter ter waar de van 19.659.000 (30.908 ter waarde van 17.600.000). De groote afname geschiedde door Engeland, die van 40 tot 50 cent per K.G. bruto betaalde. Duitschland betaalde circa 95 cent per Kg. De kaasuitvoer bedroeg 46.438 ton (46.446) ter waarde van 17.194.000 21.042.000). Gesuikerde gecondenseerde volle melk 29.412 ton ter waarde van 4.644.000 (27.102 ton ter waarde van 5.118.000) Gesuikerde gecondenseerde ondermelk 69.718 ton ter waarde van 6.514.000 (80.554 ter waarde van 10.813.000). Ongesuikerde gecondenseerde melk: 16.060 ton ter waarde van .f 2.342.000 (13.494 ton ter waarde van 2.348.000). Melkpoeder 6255 ton ter waarde van 1.202.000 (5284 ton ter waarde v. 1.218.000). Magere melkpoeder: 3604 ton ter waarde van 390.000 (4596 ton ter waarde .van 6S5.000). Eieren De cijfers voor de eerste drie kwartalen zijn: 51.920 ton ter waarde van 17.358.000 (53.322 ton ter waarde van 20.135.000). Aardappelen Kleiaardappelen 60.691 ton ter waarde van 1.899.000 (95.436 ton ter waarde van 2.858.000). Pootaardappelen 22.438 ton ter waarde van 1.292.000 52.664 ton ter waarde .van 2.588.000). Andere landbouwproducten De export van uien en sjalotten bedroeg 55.807 ton ter waarde van ruim 1.8 millioen gulden (72.134 ton ter waarde van ruim twee millioen gulden). Van aardappelmeel werd 40.157 ton ter waarde van bijna 2.8 millioen gulden uitge voerd. Strookarton werd in een hoeveelheid van 165.666 ton ter waarde van 6.6 millioen gul den uitgevoerd (181.664 ton ter waarde van ruim 7.4 millioen gulden). Suiker 26.511 ton ter waarde van 1.3 mil lioen gulden (44.007 ton ter waarde van ruim 2.3 millioen gulden). Vee- en vleeschexport Paarden 1.151 stuks (2.038), slachtvee 227. Fokvee: stieren en stierkalveren 146 (89), melk- en kalf koeien 492 (152), jonglee 807 (1184), varkens 827 (6002), schapen 1617 (1868), hoenders 1.565.558 stuks ter waarde van bijna 1 millioen gulden -r (2.766.818 ter waarde van 1(4 millioen gulden). Geslacht pluimvee 1.457 ton ter waarde van 845.000 (2044 ter waarde van 1.1 mil lioen gulden). Versch varkensvleesch 78 ton (5.298), versch rund- en kalfsvleesch 214 ton (307), schapenvleesch 1.292 ton (1.265). Bacon 20.328 ton ter waarde van ruim 10 millioen gulden (23.961 ton ter waarde van 11 mil lioen gulden). Ander gezouten varkens vleesch en spek 6.168 ton ter waarde van bijna 2.9 millioen gulden (9.969 ton ter waar de van ruim 4.6 millioen gulden). Gerookt en gedroogd vleesch 172 ton (323 ton). Arizet van varkens op normaal gewicht Het is daarom van groot belang, dat de afzet der varkens op normale gewichten blijft plaats vinden. Geschiedt dit niet, dan wordt de spekproductie wederom te groot. Een verdere stijging der varkensprijzen, is dan ook niet gewenscht en dient voorkomen te worden. Met het oog hierop is eenigen tijd geleden de heffing op varkensvleesch verhoogd. Door deze verhooging is de marge tus schen de prijzen der varkens eenerzijds en de prijzen van varkensvleesch en spek an derzijds vergroot. De verdere stijging van de prijzen van varkensvleesch en spek welke heeft plaats gevonden heeft zich overeen komstig de verwachting niet weerspiegeld in een verdere stijging der varkensprijzen. De hoogte der prijzen van varkensvleesch en spek toch wordt in laatste instantie beheersoht dooi de wet van vraag en aan bod en niet door den kostprijs. Langer dan normaal aanhouden var varkens Mocht niettegenstaande de genomen en eventueel nog te nemen maatregelen, een gedeelte der boeren er toe overgaan de var kens langer aan te houden dan normaal en zou hierdoor een overproductie van spek veroorzaakt worden, dan zullen zij de na- deelige gevolgen hiervan zelf te dragen heb ben. Het is duidelijk dat dit over eenigen tijd een te groot aanbod van zwaardere varkens tengevolge zou hebben, waardoor de prijzen daarvan sterk zouden dalen. Gelijk blijkt uit hetgeen hiervóór over de regeling der spekproductie is opgemerkt, ligt het niet in de bedoe ling van de regeering in dit geval hulp te verleenen, om de prijzen van deze te lang aangehouden varkens op kunst matige wijze te steunen, gelijk in het verleden somtijds gebeurd is. Van enkele rijden is in den laatsten de opmerking gemaakt, dat het wenschelijk zou zijn, wegens de stijging der varkensprijzen in het binnenland, den uitvoer te beperken. Uit het bovenstaande volgt reeds, welk een averechtsche uitwerking zulk een maatregel ten gevolge van de vergrooting der spek productie zou hebben. Verder moet worden opgemerkt dat de varkensprijzen op dit oogenblik geenszins op een zoodanig peil staan, dat het wenschelijk is, er naar te streven de stijging welke heeft gevonden, daarom door een daling te doen volgen. Werd voorheen algemeen aangenomen, dat een loonende productie ongeveer bereikt werd bij varkensprijzen van pi.m. 20 cent per pond lovend gewicht, thans ligt dit ni veau door de invoerrechten op .granen en rle prijsstijging der voerlermiddelen welke hier van het gevolg is, hooger. CENTRALE VEILING TE MIDDELHAKNIS Veiling van Woensdag 16 October Brederode f 6.50—6.60, Goudreinetten f 6.50 7.50, Boumanreinetten f 2.507, Campag- ners f 3.503.90, Gieze Wildemans f 46.80, Kleiperen f 3.405, Conseiller de la Cour f 2.404, Beurré Clargeau f 7—8, Armgaard f 56.60 Bloemzoet f 9.6010, Dubbele princessen f 14.6016.70, alles per 100 kilo; komkommers f 11.60, andijvie f 1.401.70, savoyekool f 7.5010.80, roodekool f 5.50 6.60, wittekool f 7.509.50, bloemkool f 3.80 10.50, alles per 103 stuks; bospeen f 2.40 3.60, kroten f 2.502.70 per 100 bos; Alicante f 5.908.40, tomaten f 2.80 per 100 pond. Veiling van Donderdag 17 October Kippeneieren 5859 kilo f 4.805, idem 57 kilo f 4.704.80, idem 48 kilo f 2.803, eendeneieren f 2.903.10. ROTTERDAM. 17 OCTOBER BUITENLANDSCHE GRANEN. (Bericht van den makelaar A. Maklcreel) Stemming: kalm TARWE: Duitsche -disp f6.30; Inla.nd.sche witte A disip f S.45; idem B disp f 6.40 ROGGE: Lithausche iets afwekend disv f 4.25 Poolsche disp f4.60: Inlandsclle disp f4.50 GERST: 63-64 leg Zuid-Russ disp flOfi; idem Leden verwacht disp f105, klem stmd f 104(4: 69-70 kig Laplata aangek, f 107. id stmd f 107 HAVER: 54 kg Inlandsche disp f 7.15 MAIS: Laplnta disp f9S; id aangek f9714: idein stmd f9714; idem Cinquantine disp f103 idem stmd f101; Witte platte Z-Ofrik no 3 af geladen f100; gele platte idem no 4 afg f 100 •gele en witte idem no. s afgeladen f 99 BURGERLIJKE STANDEN SOMMELSDÏJK. Ondertrouwd: Lau rens Stolk, 21 j., te Dirksland en Wilhelmina de Bonte, 19 j., alhier; Pleun Troost, 23 j., en Johanna Noordijk, 20 j. Geboren: Hendrik, z. v. Hendrik Vroeg- indeweij tn Adriana Schellevisch. Overleden te Rotterdam: Kommer Bos hoven, j.m. 22 j., alhier. NIEUWE TONGE. Gehuwd: J. Meijer te Oude Tonge en J. C. de Groot, alhier. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Dirksland, Oct, 1933 Geachte Redactie! Verzoeke nogmaals een plaatsje in Uw blad, voor den arbeid der Militaire Tehui zen, bij voorbaat mijn dank. Op Woensdag 16 October spreekt nl. te Ouddorp, en op Donderdag 17 Oct. te Mid- delbarnis, D.V. Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant in algemeencn dienst, in het belang van de N.M.B. De geachte spreker zal op deze vergade ringen de belangen van do Militaire Tehui zen bespreken, en dat dit noodig is zal do geachte lezer begrijpen als ik mede deel, dat de Ned Mil. Bond nog voor een schuld zit van f 122.350 aan hypotheken, en f 36168.24 aan geldleeningen. Vanzelfspre kend kosten deze kapitalen jaarlijks een groot bedrag aan rente, terwijl aflossing in dezen tijd slechts zeer langzaam gaat. De plaatselijke correspondenten zagen "dan ook gaarne hun ledental eenigszins uit gebreid, opdat daardoor de kas van de NAIJL Versterkt zou worden„ Het. betli&s» der contributie is absoluut vrij, men kan reeds lid worden vanaf 25 cent per jaar, 'een bedrag dus dat velen, die iets weten oi ge voelen van de belangrijkheid van deze zaak, nog wel kunnen betalen. Natuurlijk worden ook de gi'ootere gaven zeer gewaardeerd, maar vele kleintjes maken ook een groote, en van deze kleintjes moet ook de Ned. Mil. Bond het tegenwoordig maar al te vaak hebben De correspondent van Ouddorp is: W. Ha- meetmans Kl.z. en van Middelharnis cit Sommelsdijk: Joh. van Buuren. De vergadering wordt te Ouddorp gehou den in de oude school, en te Middelharnis in de Chr. Geref. Kerk, aanvang 7 uur. Te Middelharnis staat de vergadering on der leiding van den WelEerw. lieer Ds. La- man en te Ouddorp onder leiding van den heer A. van der Kemp. Wij hopen, dat velen zicli op zullen ma ken, om deze spreker te beluisteren. Daai' kunnen diegenen, welke niet bekend zijn met den arbeid van de militaire tehuizen, ingelicht worden. Dat ook velen uit Som melsdijk zich naar Middelharnis zullen he geven, aangezien de heer Van Buuren voor beide plaatsen correspondent is. Laten wij allen ons benaarstigen om het onze dienstplichtigen in hun diensttijd zoo aangenaam' mogelijk te maken, door hen ook in hun garnizoenen een tehuis aan te bieden. Duizenden in den lande zijn de tehuizen reeds tot steun en zegen geweest; laten wij er voor zorgen, dat dit in de toekomst ook zoo zal blijven. Voor de samenwerkende correspondenten, J II. BESTMAN, Correspondent N.M.B., Dirksland OP ZONDAG 20 OCTOBER NF.D. HERV. KF.RK Dirksland: 9(3 u. en 6 u. Ds van der Wal Vm. H. Avondmaal Goedereede: Vm. Ds v. Ascli, v. Sommelsdijk Ilerkingen: 9% u. en 6 u. do heer Ovorwecl Melissant: Vm. Ds Bouw; 's av. Leesdiienst Middelharnis: Voorm. en 's avonds de heer Den Duin, theol. eand. te Wersp Nieuwe Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 U. Ds Verkerk, van Oude Tonge Ooltgensplaat: 9(3 u. en 6 u. Ds Kieyne Ouddorp: Vm Leesdienst. Nam. Ds Bouw, van Melissa,nt Oude Tonge: 9(2 u. Ds Verkerk. 6 u. Lees- dienst Sommelsdijk: Vm. Lees dierst; 's av Ds van Asch GEREF. KF.RK Middelharnis: Jm. en 's av. De Zeilstra Ooltgensplaat: 9Vj u. en 6 u Ds Keendera Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en nam. Leesdienst GF.REF. GF.MEENTB Dirksland: 9(3 u. en G u. Ds de Biois Ilerkingen: 9(3 u„ 2 u. (II. Doop) en 6 u. Ds Lamain, van Rotterdam-Zuid Middelharnis Vm. en 's av. Leesdienst Oüddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD GF.RF.F. GF.MEF.NTF, Ilerkingen iZaa! Tuinstraat): 9y2 u. en 6 u. de heer Hogerwerf Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE'GF.MEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppexoa

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2