MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS KERKNIEUWS LAUWEREN EN DOORNEN U BOTERPRIJS STIJGT Kaas wordt goedkooper Do boter is thans 7 cent hoogcr genoteerd 'dan de vorige weck liet geval was en geko men op 65 et. por K.G. Zooals we weten wordt door den Nederlandschen consument daarop een heffing betaald, die elke week weer opnieuw bepaald wordt en eendeels dient om het Landbouwcrisisfonds te ver sterken, anderdeels om de kieinhandelprijs te regelen Men zou dus mogen verwachten, dat waar de koopkracht van het Nederland- sche publiek vermindert de heffing op boter de schommeling in prijs zou ophef fen. Dit is niet het geval. We! is de hef fing mot 5 cent, verlaagd, doch de boter blijft dan toch nog 2 cent, duurder, aange zien do marktprijs, zoo we zagen, met 7 ct. steeg. Ecnigcn tijd geleden, toen de marktprijs 20 cent was, werd de heffing 1.totaal 1.20. Thans is do prijs 65 cent en de hef fing 00 cent, totaal 1.55. Dus 15 cent duurder boter. Dit lijkt niet veel op lager levensniveau, Vooral ook niet, omdat de kaas ook voel hoogcr in prijs werd. Daarin is evenwel dezer dagen weer ecnigc verandering gekomen, hoewel de prijs toch nog aanmerkelijk hoogcr is dan nog niet zoo heel lang geleden. Èind Mei noteerde Alkmaar volgens de marktberichten uit het Holland Landbouw weekblad li en 27 September 25. En ondanks het feit, dat men nog grooter stij ging zou verwachten wordt do markt stug cn daalt de prijs tot 23 als hoogste notee ring en 20, als gemiddelde. De groothandel meent dit te moeten toe schrijven aan bemoeiingen van het Crisis- Zuivelbureau. Deze zou dus voor boter de prijs hoogcr houden en voor kaas de prijs drukken. Reeds hebben de Ned. Ver. van JDiashan- 'dclaren te Gouda, do Noord-IIolmndscho Ver. van Kaashandelaren en de Friesche Ver. van Zuivelcxporteurs zich schriftelijk tot het Crisiszuivel-Burcau gericht met hel Verzoek om de bemoeiingen te beëindigen, De Centrale Rogge-Organisatie Wordt opgeheven Do Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de Stichting Centrale Rogge-Organisatie opgeheven zal worden en dat het likwidatiesaldo zal worden gestort in het Landbouw-Crisisfonds. De heffing op geslachte varkens Slagersorganisaties zullen krachtige actie blijven voeren De besturen van de Ned. Bond van Gros siers in levende cn geslachte varkens, den Ned. Slagershond, den R. K. Hanrzebond van Slagerspatroons en de Ncprova, hebben zich nader beraden over den maatregel der Regcering, de heffing op geslachte varkens met 50 te verlioogen en de overweging der Veehouderij-Centrale om van haar voor raden spek een deel op de binnenlandsche markt te brengen, teneinde hierdoor de prij zen der varkens te kunnen drukken. Do vergadering oordeelde, dat tegen de verhooging van de heffing, deze voor het slagers- en grossiersbedrijf en den varkens handel zoo funesten maatregel, blijvend moet worden geageerd. Met het brengen van een deel van de fcoorraden spek der Veehouderij-Centrale op de binnenlandsche markt, zal wel de spekprijs kunnen worden gedrukt, maar zou de terugslag daarvan zich direct doen gevoelen op het varkensvleesch, dat nog duurder zou worden. De vergadering had ook principieele bezwaren om de Centrale, die men steeds in haar streven om zich met de binnenlandsche markt te bemoeien, heeft bestreden, nu als een paard van Troje met dezen maatregel binnen te halen. De opzet der Varkens-Crisiswet is toch geweest dat de Centrale zich niet met de binnen landsche markt zou bemoeien. Het standpunt der vergadering was, dat in de behoefte aan meer varkens kan worden voorzien door den verlies- gevenden export te beperken, ook naar Engeland. Deze ongezonde toestand dient niet langer te worden besten- digd en waar de varkenshouderij thans loonend produceert en er geen overschot is, dat met verlies moet wor den geruimd, dus de toestand is be- ssikt, die met de invoering der Crisis- .Varkenswet is voorgestaan, was do vergadering van oordeel, dat de mil- lioenen verslindende bemoeiing deg Varkenshouderij, de handel en de ex port, dient te worden beëindigd en do zware belasting op het product .voor de binnenlandsche consumptie moet worden opgeheven. De vergadering besloot naar dat' dool krachtig te blijven streven. Wereldpluimveetentoonstelling te Brussel Nederland brengt de grootste buitenland- sche inzending. In verband met de groote belangstelling, welke er voor de Nederlandsche deelname aan de Wereld-Pluimveetentoonstelling, wel ke van 19 tot 21 October te Brussel wordt gehouden, bestond, is door het tentoonstel- lingsbestuur aan ons land een grooter aan tal inzendingen toegewezen dan aanvanke lijk was aangegeven. In totaal werden er van Nederlandsche zijde, door tezamen 247 fokkers, 976 die ren ingeschreven, omvattende 506 hoen ders en krielhoenders, 21 watervogels en fazanten, 170 sierduiven en 279 konijnen. Hiermede brengt Nederland bij verre de grootste buitenlandsche inzending op deze tentoonstelling. Van de ongeveer 70 juryleden voor deze tentoonstelling komen er 8 uit Nederland. De belangstelling onder de Nederlandsche pluimvee- en konijnenfokkers voor deze ten toonstelling is zoo groot, dat een paar spe ciale treinen zijn ingelegd en tal van auto bus-ondernemingen uit verschillende deelen van het land gedurende die dagen een- en tweedaagsche excursies hebben georgani seerd. Deze zeer waardevollec collectie rasdieren reist heen en terug onder nauwlettend des kundig toezicht. De steunverleening aan den tuinbouw Een voorschot-uitkeering van f 2 mllliocn Naar we vernemen zal in den- loop van deze week een voorschot-uitkeering plaats vinden op de steunverleening 1935 aan den tuinbouw Een totaal bedrag van f 2 millioen zal daarvoor beschikbaar worden gesteld. Strijd- om een millioenen-erfenis Nalatenschap die op f 300 millioen geschat wordt Een veroeniging van gegadigden opgericht! Een opzienbare erfeniskwestie heeft de gemoederen van tal van Nederlan- dhrs in beroering gebracht. Reeds tal- looze malen hebben personen, die zich erfgenamen wisten of waanden van wijlen de schatrijke Broeker inwoon ster Neeltje Pater, die in 1789 over leed en van wie bekend is, dat zij vruchtgebruik had van uitgestrekte landerijen in Noord-Holland, tever geefs gepoogd hun erfenis in het bezit te brengen van de rechtmatige erfge namen. Een erfenis, die naar werd medegedeeld geschat wordt op ƒ300 millioen. Dezer dagen hebben enkele bloedverwan ten vo.n Neeltje Pater de hoofden bij elkaar gestoken. Zekere heer Reek uit Amsterdam, die bijkans vijf jaren alleen alle rijksarchie ven heeft doorzocht, heeft in dit onderzoek de leiding. Als gevolg van een en ander is een commissie in het leven geroepen, welke gister in café De Ruyter te A'dam 'n vergade ring heeft belegd, welke alleen toegankelijk was voor belanghebbenden. De belangstel ling voor deze bijeenkomst was enorm. Niet minder dan ongeveer 750 personen uit alle deelen van ons land en zelfs uit Duitseh- land, waren ter vergadering gekomen, waar door deze in verband met de beschikbare ruimte, tweemaal moest worden gehouden. Talrijke vragen werden aan d» commissie gesteld, doch de antwoorden waren alle even teleurstellend. De leiders en in eerste instantie wel de geestelijke vader van de onderzoekingen, wenschten niets uit te laten over de in hun bezit zijnde documenten. Zelfs bleek, dat de mede-commissieleden weinig wisten van hetgeen de heer Rieek met „uiterst belangrijke documenten" betitelde. Nemand mocht deze zien. De vergadering liep dan ook voor menigeen, die groote reis kosten had gemaakt, op een droeve teleur stelling uit. In principe werd ten slotte besloten tot die oprichting van een vereeniging, waarvan de erfgenamen lid kunnen worden en welke zioh ten doel stelt het aan den sta.m Pater aangedane onrecht uit te wissohen en zal po gen den rechfmatigen erfgenamen genoeg doening te verschaffen. De misdaden te Oss Hauneke van Martekes De stille kroeg van do 45-jarige Johanna v. B. Ie Oss, bijgenaamd Hanncke van Mar tekes, is lansen tijd het middelpunt geweest van de Ossche misdadigers. Onder de geregelde stamgasten van Han ncke bevonden zich naast de leden van de oudere misdadigersgeneratie ook jongeren. Reeds kinderen van twaalf jaar werden door de misdadige ouders mee naar hot stille kroegje genomen, waar, mede door de goede zorgen van Ilannekc hun „opvoeding" werd voltooid. Aldra waren ook deze kinde ren tot in den grond bedorven en zoo is het dan ook te verklaren, dat de 16-jarige VVimke de B„ die ook reeds een trouwe bezoeker was van het beruchte perceel, als helper werd meegenomen door de oudere garde voor het plegen van den roofmoord te Oven. Zooals bekend viel deze jonge misdadiger spoedig in handen van de politie. Hij is het geweest, die door zijn bekentenis feitelijk heel het misdadigersmilieu van Oss heeft onthuld De herhaalde invallen van de ma rechaussee bij I-Ianneke deden 't bezoek aar. dezo stille kroeg zienderoog verminderen. De beruchtste vrouw van Oss Ofschoon het geen geheim was, dat deze vrouw die zooveel jongelieden in het ver derf heeft gestort, gestolen goederen van de Ossche jongens opkocht, slaagde de po litie er tot dusver niet in, eenig bewijsma teriaal legen haar te verzamelen. Thans weel de politie met absolute zekerheid, dat do kroeghoudster menigmaal gestolen goe deren. waaronder alle soorten van artike len, voor een zacht prijsje heeft opgekocht. De opbrengst van het verkochte werd steeds onmiddellijk in haar kroegje in drank om gezet. liet mes sneed zoodoende bij haar van twee kanten. Zij maakte cr ook veel werk van om mannen in haar woning te lokken en, nadat zij zich hadden bedronken, van eld te berooven. De marechausseo had zooveel aan wijzingen verzameld, dat zij Zaterdag kon overgaan tot arrestatie van Han- neke. Zij hoeft reeds eerder gevange nisstraf ondergaan wegens diefstal. Zij simuleerde toen krankzinnigheid en werd deswege in een krankzinnigen gesticht opgesloten. Een van de voornaamste misdadi gere, nl. de Rut, heeft zijn ervaringen over de stiile kroeg van Ilanneke van Martekes in de cel te boek gesteld en dit merkwaardige document vormt een felle aanklacht tegen deze beruchte vrouw. Lijken van smokkelaars gevonden Na zeven dagen opgevischt De lijken van de twee jeugdige smokke laars J. K. en li. L., die verleden week in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een smokkeltocht bij het doorwaden van do Maas te Geule verdronken zijn, zijn thans opgevischt. Dat van don 20-jnrigen J. K. werd gevon den bij den Krommen Dijk der Maas aan den Belgischen oever te Koten. Het lijk van den 15-jarigen E. L., werd even voorbij de Schart»Tg te Ëlsloö door een jongetje ontdekt, die het aan land trok De lijken waren nog voorzien van de draagbanden, waaraan de smokkelwaar bod vastgezeten. De smokkelwaar zelf werd echter niet meer gevonden. Beide lijken zijn naar Elsloo overgebracht, waar Dr Beckers de lijkschouwing heeft verricht. Daarna zijn zij naar do ouderlijke woningen ver voerd. Hedenmorgen vond de begrafenis plaats. Felle boerderijbrand Vee in vlammen Te Linde nabij Zuid wol de is brand ontstaan in de boerderij van den hoer K. Pot, doordat vonken uit het stookhuis op het woonhuis oversloegen. De krachtige wind wakkerde het vuur aan en weldra stond de geheele boerderij in lichter laaie. Alles ver brandde. Een paard, 19 varkens en drie gei ten kwamen in de vlammen om. De oogst en landbouwwerktuigen gingen verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is. wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Felle brand in Limburg Twee huizen en een boerderij ia de asch gelegd Te Wijbree (L.) brak brand uit in de woning van zekeren Wijnen. Ook een er naast gelegen woning vatte vlam en brand de totaal uit. Door den hevigen wind sloe gen de vlammen over op een nabijgelegen boerderij, die afbrandde waarbij de gehecle oogst verloren ging en alleen het vee kon worden gered. De branoweer kwam een uur na het uitbreken van den brand opdagen, toen alles al in puin lag. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG Landbouwer door trein gegrepen en gedood Nabij liet station Staphorst is Zaterdagmorgen kort voor twaalf uur een landbouwer, die met paard en wagen den onbewaakten overweg al daar passeerde, door een sneltrein in do richting Zwolle gegrepen. Voer man cn paard werden op slag gedood.. De trein kwam 20 minuten te laat te Amsterdam aan, waardoor alle aan sluitingen op dezen trein vertraagd zijn. Het slachtoffer is de 60-jarige N. Nijboer, ongehuwd. Do overweg tor plaatse is geen verkeersweg, doch geeft don boeren gelegenheid hun lan derijen to bereiken. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed, zoodat wel vast staat dat Nijboer niet behoorlijk moet hebben uitgekeken. ALCOHOL EN AUTOMOBILISME Hoe drie dronken vliegers „vlogen" Zaterdag keerde na zijn beëediging een vlie genier met twee van zijn vrienden uit S oes ter b e r g per auto terug. Alle drie waren onder den invloed van sterken drank en niet het minst de bestuurder. Ter hoogte van het sanatorium „Zonnegloren" reed de be stuurder op zoo onverantwoordelijke wijze, dat een aanrijding met een stil staande groentekar niet meer voorkomen kon worden. De eigenaar, de heer van Duren ui't Soest, die op den wagen zat, werd eraf geslin gerd en bleet met een groote hoofdwonde op den weg liggen. Dr. Ilöell van „Zonnegloren verleende de eerste medische hulp en liet den man naar zdn woning vervoeren. Zijn toestand is redelijk wel. De politie, die inmiddels gearriveerd was, constateerde, dat alle drie heeren onder den invloed van sterken drank waren en wilde hen mee naar het bureau nemen, waartegen zij zich heftig verzetten. Een wilde zelfs me; de auto, welke totaal onberijdbaar was geworden wegrijden, Het verzet werd zoo erg, dat de politie ertoe moest overgaan om een hunner te boeien. Toen be grepen de anderen, dat het ernst was en gin gen mee naar het politiebureau, waar zij voor- loopig werden opgesloten. Motorrijwiel in botsing met auto Twee personen gewond Men méldt ons uit Raamsdonks- vcer: Op don Rijksweg heeft Vrijdag morgen omstreeks half elf een ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorfiets, bestuurd door den heer Aarden uit Calmphout iBelgie) kwam op bet kruispunt bij de Hoog straat in botsing met een bestelauto. De motorfietsrijder en de duo-passa gier, de lieer Van der Kolf uit Aalburg werden tegen den grond geslingerd. De heer Aarden bleek er het ernstigst aan toe te zijn. Met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde is hij naar het ziekenhuis te RaamsJonksveer over gebracht De duo-rijder bekwam een niet ernstige verwonding aan het hoofd en kon, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gaan. De motor is geheel vernield. Slachtoffers van de storm Lijken aangespoeld Tegen de zeewering van het Buitcndijksclie Veld te Lemmer is liet lijk aangespoeld van den bngger-kneeht R van der Waal, die op 27 Sept. jl. tijdens het stormweer, van een baggerscliuit was geslagen en in het iJö'Imcer is vu dronken. Op liet Zuiderstrand van Oost-Ame land is liet lijk aangespoeld van een onge veer 30-jarigcn man. Men vermoedt hier te doen te hebben met een slachtoffer van de ramp, die zich op 25 Sept. op de Wwiden heeft afgespeeld, toen nl. eenige jongelieden in bootjes waren gaan visschen en door den storm werden overvallen Vier hunner zijn toen verdronken; u:.. lijken zijn reeds gs- vnndon. Waarschijnlijk heeft men hier te doen tnti het lijk van don vierden man, een zekeren VV. Tromp uit Leeuwarden. De 30-jarige melkvaarder W. de Boer te G a a 1 m e e 1 is tijdens den hevigen storm, mat zijn bootje op het tleogermecr omgesla gen en verdromviui. Het lijk van den man, die gehuwd was, is gevonden. AUTO RIJDT IN HET MERWEDEKANAAL Vier personen te water Twee inzittenden verdronken Gisteravond omstreeks acht uur is een ernstig auto-ongeluk voorgevallen in de on middellijke nabijheid van Nigteveclit. Een personenauto, komende uit de rich ting Wcesp, is daar tot dusverre onopgehol derde oorzaak in liet Merwedekanaal ge reden. In de wagen bevonden zich vier per sonen, n.l. oen heer cn zijn echtgenoo- te, een 2-jarig zoontje en een meisje van 10 jaar. De pontwachtcr Barneveld was direct aanwezig met een boot en mocht liet ge noegen smaken den heer en het zoon tje terstond op liet droge te brengen. De dame en het meisje, die reeds bewuste loos waren, werden met vereende krach ten uit de auto gehaald en bij den vee houder Verwey binnengebracht. Dr. van Herwaarden van Nigteveclit was onmiddellijk aanwezig en paste kunslmati ge ademhaling toe. Ook verscheen spoedig de burgemeester van Weesperkarspel, als mede dr. Knaap uit Weesp. Na langer dan een uur kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, konden de doctoren slechts den dood constatceren. De verongelukte auto bleek thuis te be lmoren in Rloemenda.il. Waarschijnlijk heeft een defect aan de stuurinrichting het ongeluk veroorzaakt. Omsireeks half elf gisteravond was men bezig, de auto uit het water op te halen. De dame die verdronken is, is omstreeks 35 jaar oud. Laat in den avond werd bekend, dat de familie, die met de auto in het kanaal is gereden, het gezin van den lieer Oosterling uit Bloemendaal was De lijken van mevr. Oosterling en haar 10-jarig dochtertje zijn naar Weesperkarspel overgebracht. De heer Oosterling is met zijn zoontje, na van droge kleeren voorzien te zijn. naar Bloemendaal teruggekeerd. De auto is uit het water gehaald. Ernstig autobus-ongeluk Kind gedood, grootmoeder gewond Ter hoogte van Waterhuizen aan het Winscholcrdiep onder Groningen stapte een familie, bestaande uit grootmoeder, moeder on kind, aan de achterzijde uit een autobus. Door een van de anderen kant komende vrachtauto zijn grootmoeder en kind bij het oversteken van den weg gegrepen. Het kind werd op slag gedood. De grootmoeder werd gowono; o.m. bijkwam de vrouw een been breuk. Zij is naar het ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. De moeder van het kind bleef ongedeerd, doorda' zij het laatste de luis verliet en nog bezig was de deur achter zich tc sluiten. GROOTE LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND Vrijdagmiddag werd de brandweer van Hoogoveen gealarmeerd voor een felle brand te Nieuweroord Onmiddellijk vertrok do autospuit van het Kruis naar de op lo h.M. afstand gelegen plaats desonheils, waar zij 25 minuten na ontvangst van het alarm water gaf. Het bleek, dat de groote, met hooi en andere landbouwproducten gevulde schuur van de Landbouw-Mij Nieuweroord, naast die door don directeur, den heer A Ganzeman, bewoonde behuizinge, in lichter laaie stond. De henrlbraiiaspuit van Nieuwer oord, gemeente Westerbork, kon tegen deze vuurmassa niets uitrichten. Dank zij de as sistentie van de Hoogeveensclie autospuit, bleef liet hoofdgebouw behouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. .Verzekering dekt de schade. XED. HERV. KERK Beroepen: Te Katwijk aan Zee (toez.), A. Altena te Groningen. Te Knollendam- Marken-Binnen, A. Boeke, cand. en hulppred. te Zwolle. Tc Linschotcn, E. V. J. Jap- chen te Waarder. Aangenomen: Naar Augustinusga, cand. J. Wiersma te Workum. Naar Har derwijk, B. N. B. Bouthoorn te Huizen (X II.). Naar Culcmborg, Dr A. v. Selms tc Hans weert. Bedankt: Voor Kootwijkerbroek, W. L. Mulder te Hoevelaken. VRIJE GEREF. GEM. Beroepen: Te Vlaardingen B. Kuisman te Rotterdam-Oost, voorganger Ev. aldaar. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Werkendam, M. Heikoop te Utrecht. EV. LUTH. KERK Drietal: Te Edam, J. Heidinga te Was senaar, K. Keuning te Schiedam en S. v. d. Woude te Harlingen. Ds. JOH. DE BRES De Ge Nov. a.s. zal het 2.5 jaren geleden zijn, dat Ds. Joh. de Bres, Ned. Ilerv. predi kant te St. Maartensdijk (Zeel.) de Evangeliebediening aanvaardde. Zijn eerste gemeente was Bleskensgraaf. Daarna dien de hij achtereenvolgens de kerken van St. Annaland, Bruchem cn Kerkwijk en van 1929 af zijn tegenwoordige gemeente. JUBILEUM A. JANSE 1 November a.s. hoopt de heer A. Janse, hoofd der Chr. School te Biggekerke en bekend schrijver buiten den onderwijskring, zijn 25-jarig onderwijzersjubileum te herden ken. Een Commissie, waarin o.a. zitting heb ben Prof. Schilder, Prof. Vollenhoven en het Kamerlid Zijlstra, heeft zich gevormd, om hem een bewijs van erkentelijkheid uit het land te geven. Het adres der commissie is Ds. M. Vreugdenhil te Meliskerke. Ds. J. TIMMERMAN f Te Utrecht is in het Diaconessenhuis in den ouderdom van 72 jaar overleden Ds. J. Timmerman, em. predikant van de Vrij- Evang. Gemeenten en oudste predikant van den Bond van Vrij-Evang. Gemeenten. De overledene werd 22 Sept. 1863 te De- demsvaart geboren en genoot zijn opleiding aan de Theol. School der Altreformierten Kirche in Duitschland, welke hij voltooide aan de Opleidingsschool „Ons Verlangen" te Dordrecht. Hij diende de gemeenten van Ierseke, Winschoten, Leeuwarden en Enschedé. Augustus 1933 werd hem eervol emeri taat verleend, waarop Ds. Timmerman zich te Utrecht vestigde. In zijn laatste gemeente te Enschedé heeft de overledene zich op on derscheiden gebied bewogen. Hij was er be stuurslid van de Anti-Rev. Kiesver., idem van de afd van Patrimonium en van de Chr. Oranjevereeniging. Ds. Timmerman maakte enkele jaren deel uit van het uitvoerend comité van den Bond van Vrij-Evang. Gemeenten en gaf mede den stoot tot de oprichting van de Theol. School der Vrij-Evangelischen, die te Apeldoorn is gevestigd. Hij organiseerde mede de zending der Vrij-Evangelischen, die op Samosir ar beiden en gaf richting aan het Evangelisatie werk van zijn groep. Van het blad der Vrij- Evangelischen ..Ons Orgaan" was Ds. Tim merman administrateur. BIBLIOTHEEK Dr. J. H. GUNNING J.Hzn. Alvorens zijn woonplaats te verleggen van Bilthoven naar Amsterdam, heeft Dr. Gunning met hoeveel weemoed! afstand gedaan van zijn zeldzame en groote bibliotheek, deze ten geschenke gevende aan de Universiteitsbiblio theek te Utrecht. Een belangrijk onderdeel is van de 'boekerij van Dr Gunning's vader, Prof. Dr J. II. Gunning Jr. Alles wat er van hem on over hem verscheen, is hier bijeen gebracht, aangevuld niet wat hij zelf in handboeken bezat. Met hetgeen wat Ds. Chr. Ilunningher inderdaad bijeen bracht door diens zoon aan de Utrecht* sche Bibliotheek geschonken is dit alles een onuitputtelijke bron voor de kennis van Gunning en zijn tijd en voor de geschiede nis van Pro test antsch Nederland. De verzamelingen omvatten echter ook groepen van geschriften over kerk- cn zeii- dingsgeschiedenis, kerkelijke barmhartig heid, richtingen en secten. Ilebraïca, litur- giea, practische en dogmatische theologie. In 't bijzonder is de pasverworvcn collectie van en over Newman van beteekenis. Niet alleen is do theologie in hoofdzaken cn onderdcelen goed vertegenwoordigd, cr is ook veel belangrijks op het gebied der letteren. Veel FrieschNoorsch, Zweedsch, IJs- landsch is er, veel tijdschriften die men el ders niet vindt. Alles bijeen genomen een koninklijke schenking, ten algemeenen nutte. CHR. NAT. SCHOOLONDERWIJS Het diamanten jubileum De Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs die 30 Oct. te Utrecht bijeenkomt, heeft ook te verkiezen drie commissieleden wegens periodieke aftreding. Voor deze vacatures zijn candidaat gesteld de heeren Ds. J. Jon- geleen, Chr. Geref. predikant te Apeldoorn (aftr.); Ds. S. v. d. Molen, idem te Rotter dam en Ds. P .de Smid, idem te Utrecht; Ds. J. Douma, Geref. predikant te Arnhem (aftr.); Ds. F. C. Meijster, idem te Rotter dam en Ds. P. Ch. v. d. Vliet, idem te Utrecht; Ds. A. Klinkenberg J.Azn., Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam (aftr.); Ds. C. F. Westerman, idem en Ds. P. Nei- deck, idem, beiden te Amsterdam. In verband met het jubileum zal een ge denkboek verschijnen waarvan de leiding bij de samenstelling is opgedragen aan prof. dr. A. Goslinga, hoogleeraar in de geschie denis aan de Vrije Universiteit. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer R. Venema van Amsterdam, tra den scholen te Jutphaas, Wijckel (Fr.) en Duisburg (Duitschland) tot de vereeniging toe, maar onttrokken zich die te Ureterp, Bayum, Wommols, Scheveningen, Utrecht en Tiel. Aangesloten zijn nu 598 scholen en 13 kweekscholen. De vereeniging heeft een col lege van inspecteurs van 12 leden. (35 Anna hoopte dat de rust hem goed doen 2ou, doch Dr. Careisen gaf haar weinig moed. De koorts verhief zich al meer, en de rustelooze geest kon niet tot. kalmte komen en sloopte de weinige krachten. Dagen van angst, nachten van zorg en spanning wer den door Anna in liet Ziekenhuis gesleten. En wat vooral haar hart voortdurend schok te, het was, dat de zieke, die bijna altijd buiten kennis was, zich voortdurend met haar bezig hield cn in zijn ijlhoofdigheid haar bewees, hoezeer hij zich nog steeds öan haar gebonden gevoelde en welk een voortdurend, welk een bitter leed zij hem berokkend had. Slechts met de grootste moeite en door de bedreiging dat hij haar de ziekenkamer zou ontzeggen, kon Dr. Careisen haar bewegen in liaar eigen kamer rust te nemen en, zoo zij daaraan toegaf, dan was het slechts 0111 straks met nieuwe kracht voor liaar taak gereed te zijn. Hoe menigmaal knielde zij bij de sponde van den kranke neer en rees (iaar uit liet zoo zwaar gefolterd hart de bede, dat God haar in Christus genadig zijn mocht en liet- stel geven, doch 't scheen of de hemel doof iwas voor liaar smeekbede. Dr. Careisen bleef de schouders ophalen. „Is er nog geen verandering waar te ne- ïnen?" vroeg zij op zekeren morgen. „Ja wel verandering, dorh geen verbete ring", sprak hij ernstig. „Het verbaast mij fcelfs, dat hij het zóó lang volgehouden heeft. Hij moet .wel een buitengewoon krach tig gestel hebben. Ik verwacht, dat heden de crisis komt. Laat ons goeden moed hou den, zuster. Ds artsenijen van den Heiland zijn krachtiger dan de onze. Hij is een liulpe bevonden in tijden van benauwdheid! Waar schuw mij terstond, als je eenige veranderm" bespeurt!" Anna sprak niet. 't Was of haar gandsche hart samengeperst, werd en toch: zij luid rust gevonden in den weg, dien liaar Heii- land met haar houden wilde. „Wie achter Mij wil komen, die neme zijn kruis op en volge Mij!" zoo klonk liet in haar ziel en toen de dokter vertrokken was, zette zij zich aan tafel, om als naar gewoonte thuis te be richten, hoe het met Frederik stond. Met bevende hand schreef zij het volgende: Lieve Agnes! Tot lieden nog geen verandering ten goede. Dr. Careisen zegt, dat hij vandaag een crisis wacht. O lieve zus, 't is mij zóó zwaar en zóó lang en toch, mijn ziel houdt zich vast aan den Heere mijn God. Nog liever deze scherpe doornen dan de lau weren, die ik voorheen najaagde. Deze dag zal dus over zijn leven en mijn levens vreugde beslissen. Het zij zóó. Vader, niet mijn wil, maar de Uwe geschiede! Een kus in den geest van Je diep bedroefde ANNA. De kranke bewoog zich" en zij snelde naar het leger. Daar lag hij met gesloten oogen, den hoogen koortsgloed op de wangen cn woest greep hij om zich heen. Met teedere hand droogde zij het parelend zweet van zijn voorhoofd. Plotseling sprak hij met gebroken stem: „Neen, ik mag liaar niet dringen! Zij zoekt lauwerenDe Heiland droeg ze nooit en ik kan ze ook niet geven... Waar zal ik ze vinden? Op den weg der wereld, maar dien mag ik niet gaan! Ook niet om harent wil I Anna, ik heb je zóó liet, maar ik kan niet!.... Dan maar alleen liet leven door niet Zijn doornen cn God zegene je, Anna!" Het werd haar le zwaar. Zij-mam zijn •gloeiende hand in do hare en drukte een vurige kus daarop. „Neen, mijn Frederik'", zoo sprak zij, hevig ontroerd, „je Anna wil geen lauweren meer. Je behoeft niet alleen te gaan met je door nen; we zullen ze samen dragen, als God mijn gebeden hoort!" 't Was of daar een huivering door de le den van een kranke voer. Verschrikt liet zij zijn hand los cn angstig staarde zij liem aan. ,Ze zuilen ons wel komen helpen", zei pij „we zijn hier voorloopig begraven. Voor zichtig! Verroer je niet! Zij komen! Ik hoor ze al!" Anna begreep, dat hij met zijn gedachten teruggekeerd was tol het oogenblik, toen zij heiden zich onder het ingestorte deel van de herberg bevonden en zelfs herinnerde zij zich met nieuw en folterend berouw, wal sinds dien tijd gsohied was. „God heeft mij je gegeven enik laat je niet los! Anna, ilk zal wachten!" „.Te hebt. lang genoeg gewacht, mijn Frede- rig!" zei hij, „ik ben en blijf je Anna!" De kranke sloeg zijn verwilderde blikken op haar. doch 't scheen, of hij liaar niet her kende. Hij sloot de oogen en viel in slaap. Zijn gelaat werd bleek, en toen zij over zijn gelaat streek, voelde zij, dat de tempe ratuur gedaald was. Hij schokte en woelde niet langer en zijn ademhaling deed iliaar vermoeden, dat hij ditmaal rustiger slui merde. Anna belde den bediende. Met haar brief aan Agnes in de hand opende zij zacht de (leur, gaf liet schrijven ter bezorging en deed Dr. Careisen verzoeken, even te komen zien. Deze liet zicli niet wachten. „Ik verbeeld ntij, dat er-verandering is" zei zij anstig. „Zoudt u eens willen zien?" „Zeker!" zei hij cn, aan het leger getreden, sloeg hij den kranke een tijdlang gade en onderzocht hem nauwkeurig. „Welk een vreemde verandering!" zei hij, „zusier is hij zóo onmerkbaar rustiger ge worden of Anna kleurde bevig. „1-Iij ijlde, dokter, en maakte zich bezorgd over iets, waaromtrent ik hem gerust stellen kon en.dat heli ik onwillekeurig ge daan!" Dr. Careisen streek zich met de hand langs liet voorhoofd en wendde zich om. Daarna richtte hij zich andermaal tot Anna en zei: „Zuster, ik wensch u en mij zelf geluk! God heeft ons gebed gehoord. Onze directeur zal herstellen, doch absolute rust, hoor! Geen gesprekken aanvangen! We!, wel, dat is een uitkomst. Ik vreesde vanmorgen het ergste en wij staan tegen over deze zaken zóó machteloos, als de geest het lichaam den baas af is en het laatste zoo weinig kracht tot weerstand lieeft. Maar Goddank, hij is nu volslagen rustig cn de koorts neemt sterk af!" Anna kon niet spreken. Zwijgend geleidde zij den dokter naar de deur en toen vloten haar tranen als een dankoffer tot God. Daar werd zacht geklopt cn de knecht reikte liaar een schrijven over. 't Was van Agnes. Zij verzocht hem te wachten en den brief openende, verslond zij den inhoud. Lieve Anna! Wij lijden met je en bidden voor jou en onzen Frederik. Bij den Heere zijn uit komsten, ook tegen den dood. Meld nog even, hoe het is! O, hoe vurig verlangen wij bij je te zijn, doch 't is toeter zóó; God geve ons de verhooring onzer gebe den! Een enkel woord s.v.p. aan brengster. Je diep bewogen AGNES. Nauw 'had zij gelezen of zij schreef op een strook papier: De Heere zij gedankt! Dr. C. vindt on zen kranke veel beter en geeft alle hoop op -herstel. ANNA. En hier in de ziekenkamer en ginds in de dokterswoning rezen ionen van dank en lof van gelukkige harten tot Hem, die den vermoeiden en belasten Zijn rust toezegt. HOOFDSTUK XIII Door God toebereid Ongeveer vier weken waren voorbijgegaan. De voorloopige vredesvoorwaarden waren geteekend en zuster Augusta achtte het dan ook wijzer, om naar de hoofdstad terug te keei'en. Na een hartelijk afscheid van Dr. Carei sen en de zieken genomen te hebben, die geen woorden yin den konden om haar hyn Jank te betuigen, inderdaad, zij had zich dan ook met zeldzame trouw aan de in richting gewijd en liaar eenige verpoozing had hierin bestaan, dat zij liaar wankelmoe dige vriendin iiad opgebeurd onder haar lijden en straks de gelukkige Anna een deur des liarten geopend had, waarin zij liaar van vreugde cn dank overkropte ziel ber gen kon stond zij gereed, heen te gaan. Do herstellende klanken begeleidden /.lis ter Augusta tot aan de poort cn toen bleef zij met den directeur en Anna alleen. Een oogenblik zou zij nog in de dokterswoning verwijlen en vandaar naar het station ver trekken. Een traan welde op in haar oog, toen zij de dokterswoning opnieuw binnentrad en,'als voelde zij, dat ZIJ rekenschap schul dig was van liaar aandoening, zei zij: „Ik ben hier een ander mensch geworden. Dat zal ik nooit vergeten. Mag ik wel weerko men, lieve Agnes?" „Aan ons de vraag, zuster! Zullen we u hier dikwijls terugzien?" „Ja", zei zij, „heel dikwijls! Ik toen aan je goede moeder veel verplicht cn Anna heelt in Gods hand ook liet hare gedaan. M eet je nog, hoe ik vroeger over je Chris tendom dacht?" „Ja, Augusta, maar laat ons dat vergeten! God heeft ons allen langs wegen van door nen. maar toch van louter liefde geleid". „Dames, als we den trein zuilen halen, moeten we ons haasten!" viel Jakob in. In alle haast werd de woning verlaten, doch de directeur en Anna keerden na een vriendelijk vaarwel aan zuster Augusta naar liet hospitaal terug. (Wordt vcrooladj.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3