Kantorsgerecht SommeSsdijk MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN VREESELIJK AUTO ONGELUK BIJ DELFTT MAAS- EN LAND- EN TUINBOU LAUWEREN Vrijdagmorgen stonden die volgende per sonen trireoht: J. J. C., 40 j., te Achthuizen, wegens niet aansluiting bij de waterleiding. Verd. zeiele niet bij maöhit.e te zijn 'die kos ten te betalen. Hot O.M. eisohto ƒ5 boete snl>s. 2 d. Uitspraak i boete subs. 2 dingen li; lohtcms. A. Br., 19 j., landbouwer te MeMssamt, h.aid! te Stellendam sitroo verbrand' om koffie te koken, waardoor brand was ontstaan aan klompen tarwe. Get. J. Koppenaal verklaarde dit. eveneens. O.M. oisonto ƒ10 of 4 d. Uitspraak ƒ0, subs. 3 d. L. B., 26 j., laiixi'b. te O. Tonge, liad te N.- Tonge met zijin auto niet voldoende uitge weken voor wielrijders. Verdachte ontkende die ten laste legging. Gut. Knops verklaarde dlait verd. verkeerd had gereden. O.M. vraagt vrijspraak, omdat is komen vast te staan, dat verdachte in de a.uto zat. Uitspr. klem. Dozelfili verdachte staat nogmaals terecht wegens het rijden zonder rijbewijs. Verdachte ontkenldle elke ten laste legging Verd.. werd ook hieirvain vrijgesproken. A. II., 21 j., chauffeur te X.-Tomge, had mot een auto te Middelharniiis te hard gere den en een aanrijding veroorzaakt, waarhij do auto van J. Koert in de sloot was terecht gekomen. A. Vroegónidoweij verklaarde de aanrijding gezien te hebben en dait II. hard reed. Koert had een signaal gegeven en reed lang zaam. Huizcr had een flinke vaart en gaf het signaal over den Kruisweg. Getuige P. Vroagin.deweij verklaarde als vorige getuige. O.M. aisdht ƒ30 of 10 d. hrlchtcruis. Uit spraak 10 of 5 d. hechtenis. J. K. (gemachtigde Mr. den Hollander) landbouwer te Mididelharnis, had ook auto gereden waardoor botsing ontstond. Mr. d. Hollander verklaarde dat de heer K. voldoende ruimte had gelaten. Get. A. Vroegindeweij verklaarde dat de heer K. voldoende en vroegtijdig signaal iiad gegeven. Get. P. Vrocgimleweij verklaarde het zelfde. Get. J. TnaIe veiklaardle dat. er valdlacnde ruimte was en de wagen met 40 K.M. vaart op 3 M. stil moet kunnen staan. Het O.M. meende, dat verd. de andere auto niet kon zien en vroeg vrijspraak. Uitspraak idem. J. v. D., 28 j., schipper te Dirksland, had uien laten ladien zonder goedkeuring. \Verd vrijgesproken. A. v. d. H., idem. Jolh. L., idem. Joh. Br. had te Ouddorp jeugdige perso nen groenten laten vervoeren. Het O.M. oisohte 4 sutos. 2 d. Uitspraak idem. 'O. M. te Ouddorp, wegens overtreding Lcenpliiahtwet. Had ziijn kinderen thuis ge houden zonder geldige redenen. Hot O.M. eischte 3 of 2 d. Uitspraak idem. J. J. G. S., 24 j., opticien te Sommelsdijk, haul met zijn auto geparkeerd zonder licht. Verdachte mmide dat hot aldaar wel was toegestaan omdat hot geen rijweg was. Deze zaïak werd aangehouden) om den veldwachter te hooren. P. Z. te Ooltgenisiplaat heeft, mot rijwiel naast motorrijwiel gereden, ƒ3 of 2 d. B N. tc Den Bommel, wegens overtreding Leerplichtwet, 4 subs. 2 d. Mej. G. W., idem 4 subs. 2 dl A. J. v. S., arbeider te Stellcndlajn, had broedmachine in werking gehad zonder toe stemming. Verdachte ontkende ten laste! egging, op punt vam niet moer bruikbaar. liet O. M. oisclite 2 of 1 d. Uitspraak idem. M. v. K., overtreding Lee-iiplialiitwet 2 X ƒ2, subs. 2X1 dlag. C. J. O., 57 j., klieiermaker te Melissant, bad zijn woning niet aangesloten aan die waterleiding. Verdachte zeide liet, niet te kunnen be talen. Het O.M. eischte ƒ5 of 2 d. Uitspraak ƒ3 of 2 dagen. C. F., 23 j., arbeider te Nieuwe Tonge, had tc Melissant met een rijwiel gercdlen en de veiligheid van liet verkeer in gevaar ge bracht. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. C. J. H., 33 j., arbeider te Stellendam, we gens Leerplidhtverzuim. Uitspraak 2 X 0.50 subs. 2X1 dag. C. P., 33 j., te Oudidorp, bad' dranken ver kocht zonder vergunning. Verdachte ontkende de ten tostitilegging. Werd aangehouden voor onderzoek. J. K. te Samimelsdijk had met zijn auto gereden zonder goede stuurinrichting. Uit spraak 8 subs. 4 dagen. Bezeilde nogmaals tot 6 subs. 3 diagen. J. Bi. te Middlelharais had met auto ge reden zonder goede stuurinrichting. Getuige L. v. Splunter verklaarde daags te voren de stuurinrichting nagezien te heb ben. Waarschijnlijk is een kogellager gebro ken sinds de reis, toon verdachte is verbali- secrd. liet O.M. eischte 10, subs. 4 dagen. Uitspraak ƒ8 subs. 4 d. J. v. d. St., schilder te Soimm-clsdijk, had op een motor gereden zonder goede remmen Het O.M. eischte ƒ7, subs. 3 Uitspraak 5 subs 2 diagen. M. G., 31 j., slager te Ouddorp, had een varken geslacht en vervoerd dat geen merk had. Het O.M. eischte 30 subs. 10 dagen. Uit spraak 15, subs. 5 dagen. Clir. S. had te Middelharnis geslacht op den openharen weg. ƒ6 subs,. 3 cteugien. Dezelfde, met auto gereden zondier rij bewijs, 8 subs. 3 (tagen. J. C. v. X., winkelier, 32 j., te Stad aan 't Haringvliet, had sterken drank verkocht zonder vergunning. Getuige Mej. L. v. d'. Boogort zeide brandewijn te hebben gekocht. Deze zaak werd aangehouden. H. G., 32 j., te Melissant had een broed machine in werking gehad, zonder vergun ning. Verdachte wist niet dat een vetgumning noodlig was. Het O.M. eischte 4 Boete subs. 2 d. Uitspraak idem B. v. S. en P. J. v. S., heiden winkelier te Stellendam, hadden drank in hun pakhuis gehad zonder vergunning. Verd. B. v. S. zei de dat het bodegoed was. Get. J. Draaisma volhardde bij zijn verbaal. JIct O.M. eischte tegen elk ƒ20 boete subs. 5 d. Uitspraak eik 12 boete subs. 6 dagen hechtenis. K. B.. 25 j., arbeider t'e Don Bommel, had een aanrijding gehad met een auto te Mid- dellha-ruis. Get. Veihage uit Middelnarads bevestigde het verbaal. Getuige Witvliet verklaardh dnf hij de aanrijding gezien had Verdachte B. reed pl.m. 30 K.M. per uur en reed zonder noodzaak links van dien weg. Got. II. v. Rossum verklaarde dat ver dachte links van den weg moest rijden voor fietsrijders. Het O.M. eischte ƒ10 of 4 d., rekening houdicnd met de omstandigheden, Wordlt vrijgesproken. A. v. S. te Midklelharnis, wegens baldadig held (niet verschenen). Get. J. Buth ver- kteardle dat verdachte hem had gestompt. O.M. eischte ƒ6 of 2 d. Uitspraak idem. W. v. B., schilder te Middelharnis, we gens baldadigheid'. Juffrouw gestompt. Verd. zeide jufr. v. B. geduwd te hebben. Gi lt. mej. W. de Ruiter, 24 j., te Sommafc- dijik, verklaarde dat verdachte had gestompt toen zij op de fiets zat. Getuige L. Buth, 19 j., te Midldellliarniis, verklaarde dat v. B. gestompt had. Het O.M. eisahte ƒ5 of 3 d. Uitspraak idem J. P. te Ouddorp (niet verschenen), heeft met auto onvoorzichtig gereden. Getuige do Valais verklaarde, dat ver dachte hem was gepasseerd en in de sloot terecht was gekomen. Het O.M. aöhtte de tenltaistelrgigiirag bewe zen en cisohte ƒ30 of 10 d. Uitspraak ƒ12 subs. 6 dagen hechtenis. J. v. G., 51 j., landbouwer te Ooilttgenis- plaat, hoeft zich niet aaingeslotaii bij dc wat erloiiding. Verdachte zeide dat zijn ouders niet wil den aansluiten, omdlat zij het nil it komdlen betalen. Ook de ouderdomsrente willen zij niet aiooapteeren wegens gewetensbezwaar en ik moet ze onderhouden. Het verbaal gaf een andere lezing dan verdachte. Het O.M. eisefhite 10 subs. 4 dagen. Uit spraak ƒ6, subs. 3 d. hechtenis. C. B., 21 j„ timmerman te Middelhaimis, heeft onvoorzichtig gereden te MeMssaint oip don Nolliendijk en is in de sloot terecht ge komen. Getuige M. Buijs verklaarde auto's ge hoord te hebben, doch vist van de snielllil lid niet veel te zeggen. Het O.M. eischte ƒ30 boete subs. 10 d. Uitspraak 12 boute subs. 6 d. hechtenis. J. v. d. W., 30 j., landbouwer te OoUgcns- plaat, had gejaagd zander vonguraniing met ecu lange hand. Verd. ontkende alle tcnitoistelcgigilngen. Getuige P. v. d. Heuvel, 43 j., te üollgens- plaat, verklaarde dat liij \erd. den hond niet had hooren terugroepen. Get. T. v. Kempen verklaarde de fiets op den weg gezet te hebben waartegen de haas zicli hooft cHoodgetoopen. llbt O. II. eisolite 2X|5i>f2X2(L Uitspraak idem. W. Kr. ('miet verschenen!), tad een rijwiel onrechtmatig weggenomen in de Oost- duinen van Ouddorp. ■Got. Ti-oost, lichtwadhtor te Oudclorp, ver klaarde dat wegnemen gezien te hebben. Ilad mede do indruk dat liet de bedoeling was het rijwiel te ontvreemden, iniplaats van balda digheid te plegen. Het O. M. eisclïte ƒ6 subs. 3 cl. hedhleniiis. Uitspraak idem. SOMMELSDIJK. Door den gemeenteveld wachter is tegen een inwoner uit Dirksland proces-verbaal opgemaakt, aangezien deze niet in het bezit was van een geldig rijwiel- belastin gmerk, terwijl tevens eenige proces- sen-yerbaal werden opgemaakt wegens over treding van het Motor- en Rijwielreglément. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn sinds het laatst der vo rige week stijgende. Zoo wordt voor de uien f 1.20 per H.L. geboden, terwijl de prijs der aardappelen f 2 bedraagt. MIDDELHARNIS. De collecte voor het Chr. Geref. weeshuis te Utrecht heeft te za- men opgebracht f 86.09. Donderdagavond 7 uur zal in de Chr. Geref. Kerk optreden Ds. Janssen, leger- en vlootpredikant. De collecte, die gehouden zal worden, is ten bate van de militairen. Maandag a.s., 21 October, zal Ds. La- man weer een aanvang nemen met de cate chisaties op de bekende uren, in de consisto rie der Chr. Geref. Kerk. De heer J. A. Schippers, Zandpad, heeft voor de t.b.c.-patiënten opgezonden 1408 oude rijwielplaatjes en eenig oud koper. Bij den landbouwer D. Peeman zijn drie bieten gerooid, wegende te zamen 36 kilo, wat zeer zeker een bizonderheid is. De knecht van de firma Albert Hein had het ongeluk door een wagen over zijn voet te worden gereden. Hij moest zich on der geneeskundige behandeling stellen. Voor de gasfabriek is een schip kolen in de haven gearriveerd, metende 500 ton. Zaterdagavond zal in de Geref. Gem. optreden Ds. Lamain van Rotterdam. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 12 October 76 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 12 zeevis- schers, 1 borstelmaker, 9 timmerlieden, 3 op perlieden, 3 schilders, 3 metselaars, 9 trans portarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 22 landarbeiders, 2 broodbakkers, 4 boekbin ders, 3 letterzetters, 1 boekdrukker, 1 elec- tricien-kabelmonteur, 1 schoenmaker. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De vorige week is het aan de haven alhier een groote drukte geweest. Er werden niet minder dan 9650 H.L. aardappelen vervoerd. Ook in de uienhandel is het wat levendiger. Hiervan werd 2100 H.L. vervoerd. Voor de aardappe len werd besteed van f 1.752 per H.L., ter wijl de uien f 1.75 opbrengen. Zondagmiddag kreeg een kindje van J. V. een pot kokende thee over het lichaampje. Na eerst door dokter Oosthoek te Den Bommel verbonden te zijn, is het kind direct naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. De catechisaties in de Ned. Herv. Kerk hebben voor de meisjes van 1216 jaar een aanvang genomen 's Maandagsavonds van 67 uur. Van de lichting 1936 zijn toegewezen: G. Maliepaard, bij het 14e Reg. Inf., tijdvak van inlijving 16—25 Maart 1936; Jan Malie paard, bij het zelfde wapen, tijdvak van in lijving 1—10 Oct. 1936. De collecte ten bate voor het gesticht voor lijders aan vallende ziekten te Heem stede heeft opgebracht f 21.57. Met ingang van Maandag j.l. is de prijs van het brood met 1 en 2 ct. gestegen. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 4875 H.L. aardappelen en 800 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 11 werkloozen ingeschreven. Vrijdagmiddag jl. kwam de wielrijdster M. J. Hameeteman in botsing met de vracht auto van S. de Wachter te Stad aan 't Ha ringvliet. De wielrijdster bekwam eenige ver wondingen aan haar hand. Geneeskundige hulp werd door Dr. P. Oosthoek verleend. Mej. de wed. A. HermansGroenen- berg, de oudste inwoonster dezer gemeente, herdenkt heden haar 92ste geboortedag. Vorige week Zaterdag had een aanrij ding plaats tusschen de auto's van de vracht rijders Joh. van Nieuwaal en Joh. de Bakker, met het gevolg, dat de auto van laatstgenoem de van de weg afzakte, terwijl de lading dooi de andere auto beschadigd werd. Het derde auto-ongeluk in deze ge meente vond Zondagavond plaats tusschen de personenauto's van gebrs. Kievit te Ooltgens- plaat en de heer Bok van Dirskland. Het ge volg was, dat de auto van gebrs. Kievit in de sloot terecht kwam en één der inzitten den vrij ertistige kneuzingen aan zijn arm bekwam. Het 9-jarig dochtertje van M. Hameete man alhier had het ongeluk kokende koffie over haar voetjes te krijgen. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp. OOLTGENSPLAAT. Heden is een schip van 120 last gearriveerd, ter lading van het eerste witlof. Thans zijn bij den gemeenteveldwachter 1296 oude rijwielplaatjes ingeleverd. De collecte in de Herv. Kerk ten bate der Evangelisatie „Bidt en Werkt" te Tolbert (Gr.) heeft opgebracht f 50.85. Mej. M. van Dam Anthd. behaalde aan de Modevakschool te 's-Gravenhage het Diploma voor de Afdeeling Lingerie. Door de Kroon is op het verzoek van de N.V. Gorinchemsche Schroefstoomboot Onderneming Mercurius (directeur Kraak), inhoudende het verzoek om vernietiging van Artikel 148 der tweede lid Politieverordening dezer gemeente, adressant te kennen gegeven dat voor de gevraagde vernietiging geen ter men aanwezig zijn. Artikel 148 2e lid luidt: Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van B. en W. met stoom- of motorschepen.in de Galathee- seehaven te komen of te verblijven, en in de schepen te laden of te lossen. OUDE TONGE. Beursberichten: aardappe len f 1.802, grove aardappelen f 1.45, goed gekeurde poters f 0.55, uien f 1.101.20, drie lingen f 0.30, pikkels f 0.55, koepeen f 0.60, alles per H.L.; schokkererwten 810 ct., gerst 4>25 ct., rogge 44M ct., haver 5H 6 ct., maanzaad 1314 ct., alles per K.G. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling aan 14 landarbeiders. Het 10-jarg zoontje van den heer de Vlugt verwondde zich bloedend aan een der handen, doordat hij te dicht bij een snijma chine kwam. Geneeskundige hulp van Dr. Eschauzier moest worden ingeroepen. Sport. Grijsoord IP.V.V. I (Rotter dam) 42. Grijsoord IIOuddorp I 52. Het achtjarig dochtertje van den heer de Gast alhier had het ongeluk van een on geveer 2 M. hooge ladder met haar gezichtje op een steenen vloer te vallen. Hevig bloe dend werd de kleine opgenomen. Dr. Eschau zier, die de eerste hulp verleende, constateer de een lichte hersenschudding en achtte over brenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodzakelijk. J. Kanters alhier verwondde zich aan een roestige haak zoodanig, dat hij zich on der behandeling van Dr. Eschauzier moest stellen. Zaterdagmiddag geraakte aan den Sta tionsweg alhier het zoontje van den heer M. in een aldaar liggende sloot. Het ventje, dat geheel kopje onder ging, wist zich zelf, alvo rens hulp was toegeschoten, op het droge te werken. In deze gemeente is een geval van de besmettelijke ziekte Roodvonk geconstateerd. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden schiet oefening der B.V.L. alhier werden de volgen de prijzen behaald: H. J. Vreeswijk 49, W. Drooger Jz. 49, W. Drooger Wz. 48, C. Sneep 48, B. Holster 48, Th. Melissant 47, W. Kop penaal 46, Ph. Slis 46, L. Zweerus 46, M. Knops 46, A. K. Nieuwkerk 45, B. van Zielst 45, B. Knops 45, L. van Zielst 44, P. van Prooijen 44, L. Oudzegel 43, Jac. Verseput 43, C. Verweij 43, L. Waling 38, C. Tieleman 37, Jac. van Alphen 35, M. Holster 32 pnt. Het hulppostkantoor is geopend op werkdagen van 8.3011, 23, 5.307 uur. Op Zaterdag 8.3011, 23 uur. Voor den te lefoondienst (abonnée's) 81 uur, 24.30, 5.309 uur. De le buslichting (alle richtin gen) heeft om 7.25 v.m. plaats. 2e idem 7.30 n.m. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 30 werkloozen ingeschreven. De vorige week werden van hier ver voerd 7500 balen uien, 425 balen peen, 3500 H.L. aardappelen en 1075 H.L. poters. De heer M. T. had het ongeluk zijn hand te klemmen, hetwelk van dien aard was, dat hij zich onder geneeskundige behan deling stellen moest. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge. Het distributievleesch is deze week ver krijgbaar bij W. Kievit. De heer A. J. Verolme Jacz. heeft zijn benoeming als gemachtigde van het kiescol lege aangenomen, terwijl de heer M. Kievit Cz. voor deze benoeming heeft bedankt. DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Costermans alhier gehouden publieke ver- kooping van onroerende goederen ten ver zoeke van de erven van wijlen de echtelie den C. Zoon en E. van Oostenbrugge. Perceel 1. Een huis met slagerswinkel aan de Zomerstraat, verhuurd aan C. Zoon Hz., tot 15 Februari 1936 tegen f 5 per week. In gezet door A. Ardon alhier op f 1840. Perceel 2. Een woonhuis aan de Zomer straat naast perceel 1, laatst bewoond door C. Zoon, thans vrij van huur; ingezet door A. Ardon alhier op f 1270. Naar wij vernemen is een huis met schuur te Kralingen nabij deze gemeente, toebeho rende aan de erven van wijlen C. Zoon, on dershands verkocht aan den heer D. de Roon Jr. alhier. Ds. A. de Blois alhier heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Gouda aange nomen. Ds. de Blois is vanaf September 1925 aan de Geref. Gem. alhier verbonden en heeft gedurende dien tijd 53 beroepen ont vangen. Op de wekelijksohe beurs van j.l. Don derdag werd voor de aardappelen besteed (eigenheimers) f 1.75, uien f 1.10 en peen f 0.70 per H.L. In verhouding tot vorige week zijn de prijzen gestegen, daar deze toen slechts voor aardappelen f 1.30 was. Ook voor uien komt wat meer belangstelling, hoe wel de telers weinig verkooplust hebben. Door de coöp. broodbakkerij is de brood prijs met ingang van Maandag 14 Oct. met 1 cent per 8 ons verhoogd, zulks in verband met de stijging van den bloemprijs in de laatste week. De werkloosheid is hier onder de land arbeiders gering, omdat op het land nog veel arbeid verricht moet worden wat in voor gaande jaren reeds was geschied. Door het natte weer liggen nog betrekkelijk veel late uien op het land. De in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden extra maandelijksche collecte voor de kerk bracht ruim f 37 op. De avondcatechisatiën in de Ned. Herv. Kerk zijn Dinsdagsavonds met een half uur verlaat. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloozen ingeschreven: 5 tim merlieden, 1 metselaar, 1 schilder en 6 land arbeiders. HERKINGEN. Deze week zal op de beken de uren ten hulppostkantore de uitbetaling der ouderdomsrente plaats hebben. Vorige week werd van hier verscheept een lading aardappelen groot 450 H.L. De heer T. Kalle P.Cz. is benoemd tot lid der Commissie voor de steunregeling. De, Oppenvachtmeester Mintjes (links) en insp. Kempen (r%echts) uit Oss betreden het (jc- rechtsqebouw te s-Hertoqcnbosch benoemde heeft de benoeming aanvaard en is reeds in functie. Woensdag 16 October zal voor hen, die zich daartoe vooraf ter gemeente-secretarie hebben aangemeld, door den gemeentege neesheer kostelooze inenting plaats hefeben. De prijs der aardappelen is de laatstp dagen snel stijgende. Men besteedt thans reeds f 2 per H.L. Een prijs die voor de ver bouwer^ thans eenigermate loohend begint te worden. Vanwege het crisis-comité zal ook in deze gemeente aan de gezinnen der steuntrek kenden, die daarvoor in aanmerking komen, hulp worden geboden. Vorige week werd op het erf van den landbouwer H. Dorst een geitenkeuring ge houden. Er waren heel wat geiten aange voerd. In de afd. melkgevende geiten be haalde de heer M. v. d. Veer een le prijs en de heer E. Slis een 2e prijs. In de afd. jonge, niet melkgevende geiten behaalde P. van Mourik een le prijs. Na- afloop dezer keuring werd in de zaal van den heer Kaashoek een lezing met lichtbeelden gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. In de plaats van den heer W. Boven is tot inspecteur van de Volksgezondheid voor de volkshuisvesting in de prov. Zuid-Holland (waaronder ook onze gemeente ressorteert) benoemd de heer G. F. E. Kiers te Leiden. GOEDEREEDE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werk loos ingeschreven: 25 landarbeiders, 1 wagen maker, 1 smid, 1 schilder en 2 zeevisschers. De vorige week werd vanwege het ruwe weder door de Noordzeevisschers slechts één nacht gevischt. De vangst was meer dan be vredigend. Er werd van f 40150 per vaar tuig besomd. De garnalenvisschers vingen van 5060 kilo per dag en per vaartuig. Met drogen van cichorei-wortelen zal Woensdag a.s. een aanvang worden gemaakt. De eerste werden Maandag aangevoerd dooi den landbouwer F. Witte. De stoker der R. T. M. W. Franke slaagde de vorige week voor het examen machinist. Door beurtschipper van Gelder werd vervoerd: 100 H.L. poters en 400 balen juin. Naar aardappelen .en juin. komt meer vraag. De prijzen loopen op: aardappelen f 2 en juin f 1.25 per H.L. OUDDORP. Dit jaar zijn hier ongeveer 40 Gemeten koolzaad gecontracteerd, teelt 1936. De planten zijn reeds gepoot. Door enkele landbouwers is hier reeds tarwe gezaaid. Naar wij vernemen zullen de werkzaam heden in de cichorei-drogerij de Eendracht een aanvang nemen; een uitkomst voor eeni ge Werkloozen. Jammer dat het slecht gaat met de prijs van dit product, waardoor de werkzaamheden maar enkele weken duren. Vroeger was het maanden. De prijs der tamme konijnen gaat steeds hooger; er wordt nu 30 ct. per kilo besteed. Er worden plannen gemaakt om een gedeelte van de Westduinen te ontginnen. Als dat doorgaat zou het een uitkomst zijn voor de werkloosheid. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling alhier 20 werkloozen ingeschreven. Onder de verloren voorwerpen behoo- ren een heerenhorloge en een rijwielbelas- tingplaatje. Inlichtingen bij C. de Mooij. Ter dekking van het nadeelig saldo bij de vleeschkeuringsdienst te Dirksland, zullen de keurloonen van varkens en runderen ver hoogd worden. De halfjaarlijksche veemarkt wordt dit jaar gehouden op Donderdag 31 October. Naar wij venemen is door de Belgische Regeering de beslissing genomen, dat voor onbepaalden tijd geen consumptiegarnalen (ongepelde) in België mogen worden inge voerd, zoodat geen monopolie-overeenkomst voor den export van ongepelde garnalen zal worden afgegeven. Vorige week is tegen een slager alhier proces-verbaal opgemaakt omdat hij onge stempeld varkensvleesch in zijn winkel had, Het is ter vernietiging in beslag genomen. De garnalenvischers hebben de afgeloo pen week met de zeilscheepjes van 2040 kilo per dag gevangen; de moterschuiten van 6070 kilo, afgeleverd aan de pellerijen te gen 12 cent per kilo. De afgeloopen week zijn uit deze ge meente vervoerd 1000 balen uien, 500 balen pikkels, 200 balen koepeen, 50 H.L. aardap pelen, 2 schepen witlof. De heer J. B. van Kesselen van Vlissin- gen, die benoemd was aan de Chr. school alhier, heeft hiervoor bedankt, wegens gelijk tijdige benoeming aan een school te Gronin gen. Vervolgens is nu benoemd de heer J. Stam van Molenaarsgraaf, voor tijdelijk. Deze heeft de benoeming aangenomen. Voor de nieuwe landbouwcursus (hoofd de heer P. Spuibroek) hebben zich 17 leer lingen aangemeld. —-.Om alle vergissingen te voorkomen, melden wij, dat de Leger- en Vlootpredikant Ds. Jansen, W o e n s d a gavond te 7 uur over de Militaire Tehuizen spreekt in de Geref. Kerk aan den Dorpsweg; dat een ieder vrij toegang heeft, dat vele ouders worden ver wacht en dat alle landstormers op het appèl moeten zijn. Op Woensdagen 9 en 16 October 1935, tel kens 's avonds 7 uur, te Dirksland, resp. in de zaal Odeon, veiling en in café Vermeulen, afslag, van: Twee huizen, met slagerswinkel, te Dirksland, aan de Zomerstraat, kad. Sectie B no. 2428, groot 1 are 7 centiaren. In 2 perc. en combinatie. Het huis met slagerswinkel is verhuurd aan C. Zoon Hzoon te Dirksland tot 15 Februari 1936 tegen f 5 per week en het andere huis is onderverhuurd. Ten verzoeke van de Erven van wijlen de echtelieden C. Zoon en E. v. Oostenbrugge. Notaris COSTERMANSi Twee dooden, een gewonde Maandagavond omstreeks kwart over zes heeft op clen Nieuwen Rijks- wg tusschen Delft en Rotterdam on der de gemeente P ij nack e r hij den Pauwmolen een verschrikkelijk onge val plaats gehad. Langs die niet verlicht e -weg stond ter rech terzijde een vrachtauto stil met een lekken bamicl. Eenige personen waren bezig den baoci te repar.'&ren, toen uit ic richt mg Rotterdam een personenauto naderde. De bestuurder word verblind door een tegenligger en be merkte eerst op twee Meter ui.sta.nil voor zijn wagen twee personen, welke op dien graad lagen en bezig waren met het herstellen van de vrachtauto. De bestuurder schrok hevig en trachtte tevoiignefs te remmen. Hij kon niet voorkomen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, resp. 10 en 20 M. werden meegesleurd. De gevolgen waren vreeseffijk Onmiddellijk weird de Deiftsdhie politie gealarmerd. Daar de oudere man nog teekenen van leven gaf werd hij het eerst naar liet gasthuis te Delft overgebracht. Zijn toestand' is zeer zorgwuikkierad. Met een dok ter keerde men daarna terug en op den weg constateerde de dokter den dood van den jongeman. Omtrent diit ongeluk vernemen wij nader, dat liet slachtoffer, de 22-jarige kolenihande- tear A. F. Urbain, wocreiucte te Voorburg; met zijn auto langs den weg stonid en bezig was een lekke band te roparoeren. Ilij v erd daarbij geholpen door den 44-jarigen expedi teur Ivon-ings uit Rotterdam, en diens zoon, die juist in een expeditieauto passeerde. De bestuurd ir van oen personen-auto, komende uit dc richting Rotterdam, de 35-jarige H. F. J. L. uit Den Haag, word verblind cloor de lichten van een item tegemoe Wijdende auto en reed op de bij de kolenauto op den gron-d liggende U. cn K. in. Bciide personen werden eciiii.ge tientallen meters meegesleurd. U. wais vrijwel op slag dood, terwijl K. in liet zie kernhuis te Delft word ojigenomcn. K. is van ochtend overleden. Terwijl men bezig was hulp te veriieenien aan de slachtoffers van 'het eerste ongeval, hotst-en in do nabijheid wederom twee auto's tegen elkander. Een dame werd over den weg gesl i'ingerd cn klaagde over inwendige pijnen. Zij, de 2i-jarige mej. Lubber uit Den Iiaag, werd. eveneens naar hot ziekenhuis te Delft overgebracht. Ilaar toestand is niet ernstig. Auto op Mooksche Baan geslipt Twee ernstig gewonden Maandagmiddag te omstreeks half één heeft op dc Mooksche Baan nabij M o o k een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gctaid, waarbij twee Amsterdammers ernstig ge wond ziin; Een tweeperstoonsauto, komende uit de richting Vcnlo en rijdende in d'e richting Nijmegen is, terwijl met vrij groote vaart gereden werd, vermoedelijk ten gevolge van plotseling hevig remmen, geslipt en eenige malen over den kop geslagen. Beide inzit tenden, twee heeren van omstreeks 40-jari- gen leeftijd, zekere D. Luza en D. Nord uit Amsterdam werden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Hun toestand is redelijk wel. De auto is geheel vernield. Botsing tusschen twee vrachtauto's Eén persoon ged" een ander licht ga,, .nd M-aonidagimiddug heeft in de Woere- stoiinstraait te H i 11 e g o m een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto, Ibel'adeii m-eit groente en een vracht auto, mot steenen beladen. Een man, die op de vracjitiaiuto met groente meereed, wierd van den wagen geslin gerd en bijna op slag gedlood. De ohauffliur va,n den wagen bekwam snij- wonden aan zijn handen. De beddki auto's zijn ernstig beschadigd. liet stof felijk overschot van den man, waar van de naam nog ombekend is, is naar liet lijkenhuisje te Ilill-egom overge- in-iclit. De bestuurder van de met steenen beladen vracliitauto bleef onge deerd. LIJK AANGESPOELD Men meldt ons van Terschelling: Op d-on Went wal aan liet Noorderstran-d is het lijk aangespoeld van oen ongeveer 28-jarigen man, lengte 1.82 M., met lichtbruin li-aar. D'e doode was gekleed in een lichtbruine overall. De doodelijke damp Dienstmeisje gestikt In de Lokstraat te Amster dam is'oen dienstmeisje van 24 jaar, ten gevolge van gas verstikking om het leven gekomen. Zij had in haar slaapkamertje een zgn. petiro- leumvergassec staan. Voor zij zich ter ruste begaf heeft zij vergeten het toestel uit te doen. 's Morgens vond nven baar bewuste loos. In liet ziekenhuis, waarheen ze werd vervoerd, is zij niet meer tot bewus-tzija ge komen en overleden. GROOTE BOERDERIJBRAND Zondagavond is de boerderij vlam den land bouwer Franssen, aan de Industrie,straat, to Kerk ra de, grootome! eels door brand ver nield. De brand is ontstaan in dc aangren zende stallingen, die tot den grond zijn af- geïirand. De bran-dweer uit Keiikrad'e be streed krachtig de vuurzee. Tegen middl ir- nécht was liet gevaar voor uitbreiding ge weken. Er verbrandden groote hoeveelheden liooi, stroo en granen, benevens landbouw werktuigen, ecniigie varkens en kippen. De schade, dlie door verzekering wordt gedekt,, bedraagt vele duizenden guldens. De oor zaak van den brapd is oiibekendl DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te R a a 11 e werd h-et zeisjarig 'zoontje van de familie v. d. Weegli, diait op een wagon, had mieeigeavidcn, toen het plotseling den Almeloschcweg overstak, door een auto overreden. Ernstig gewond is het kind! naar het plaatselijk ziekenhuis vervoerd, waar het aan de verwondingen is overleden. Ned. Bijbelgenootschap Afdeeling Zuid-Holland Te Rotterdam is Zaterdag een druk bezochte provinciale vergadering gehouden van de afgevaardigden der Zuid-Kollandsche afdeelingen. De vergadering, geleid door Ds. S. Kamper van Meerkerk, werd ook bijge woond door de secretarissen van het N.B.G, Ds. D. E. Boekj en Dr. H. C. Rutgers. De laatste gaf een overzicht in het bijzonder van het werk van het Genootschap in Ned.- Indië. Ook zette hij uiteen dat de groote te korten, welke de laatste jaren zijn geleden, die verband houden met de groote kosten aan het werk in Ned.-Indië verbonden, in volgende jaren niet meer kunnen worden ge leden. Ook voor het loopende jaar moet op een tekort van f 20.000 worden gerekend. Kunnen de jaarlijksche inkomsten niet met deze som worden verhoogd dan zou het hoofdbestuur moeten over wegen in hoever het werk zou moeten worden beperkt. Men denke hierbij aan de Bijbelvertalin gen in de verschillende inheemsche talen en aan het werk der taalgeleerden, die op reke ning van het Genootschap zijn uitgezonden, welk werk juist in deze jaren bijzonderen zegen afwerpt. Bij de bespreking der huishoudelijke zaken bleek, dat 5 nieuwe afdeelingen zijn opge richt. De Centrale Commissie voor het bin nenland vergadert 21 Nov. a.s. te Amster dam. Tot lid der prov. commissie is benoemd Dr. Th. Ruys Jr. te Lisse, leider van het Zendingsbureau der Geref. Kerken. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Vrijdag 11 October. P r ij z e n: Goudrei- netten 5.80—6.30; Zoete Appels 4.505; Wit lof 13.50; Witte Cosijnen 3.503.60; Lauwtjes peren 4.504.80; Armgaard 3.70—6; Ger maan 12; Ponsperen 1.602; Kleiperen 2.204.50; Campagners 2.503; Spinazie 10.50; Snijboonen 31; Gieze Wildemans 2.60 5.70; Bloemzoet appelen 510; Zure appelen 8.508.60; Maagdeperen 78; Dubbele princ. 18 per 100 kg.; Andijvie 1.702.10; Savoye kool 6.507; Roode kool 7.407.50; Komkom mers 1.60 per 100 stuks; Frankenthaler 5.30 7.40; Alicante 6.807.30; Okkernoten 20 per 100 pond. Maandag 14 October. Prij zen: Gieze Wil demans 2.50—5.50; Kleiperen 5—5.50; Belle fleurs 3.504; Sterappels 10.40; Campagners 3.203.60: Bergamotten 5.10; Callabas peren 36.50; Beurre v. d. Ham 33.20; Wijnperen 5.50; Zoete appels 6.209.10; Beurre Merode 3.507.20; Consellier 1.60—5.50; Williams 5 5.60 per 100 kg.; Bloemkool 3.20—8.50; Sla 50—55; Savoye kool 4.20—10.40; Roode kool 3.30—9.50; Witte kool 7.40—7.80; Andijvie 1—2; Komkommers 1.202 per 100 stuks; Alicante 78.40; Golden Champignons 10.70; Muscaat v. Alexandrië 6 per 100 pond. BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND. Geboren: Neeltje d. v. Jacobus Goedegebuure en van Maatje Geer- truida Homburg; Pieter z. v. Pieter van Prooyen en van Annetje Auppeiiee. -l Een overweldigende lelangstellinq voor het aerechUlmf ie de behandeling van de Ossc.he misdaden, aelcmsn°f te Den Bosch in ver barid met BOTERPRIJS S Kaas wordt goed De boter is thans 7 c 'dan de vorige week liet men op 65 ct per K.G. wordt, door den Nederb daarop een heffing bet weer opnieuw bepaald 'dient om het Landbou sterken, anderdeels om te regelen Men zou dus mog Waar de koopkracht sche publiek vermind boter de schommeling fen. Dit is niet het ge fing met 5 cent verl blijft dan toch nog 2 c zien de marktprijs, zoo steeg. Eenigen tijd geleden, '40 cent was, werd de f 1.40. Thans is de prij fing 90 cent, totaal .duurder boter. Dit lijkt niet veel op Vooral ook niet, omda hooger in prijs werd. Daarin is evenwel eenige verandering g prijs toch nog aanmerl nog niet zoo heel lang Eind Mei noteerde marktberichten uit hot weekblad 14 en 27 ondanks het feit, dat ging zou verwachten cn daalt de prijs tot ring en 20, als gemi De groothandel meen Schrijven aan bemoei! Zuivelbureau. Deze zoi prijs hooger houden e drukken. Reeds hebben do Ne< 'dolaren te Gouda, d Ver. van Kaashandel Ver. van Zuivelexporte- tot het Crisiszuivel-Bm (verzoek om de bemoei De Centrale Rog (Wordt opgeheven De Minister van Lar heeft bepaald, dat Rogge-Organisatie opge 'dat het likwidatiesald in het Landbouw-Crisi De heffing op gc Blagersorganisaties zuil blijven voeren De besturen van de siers in levende en ge Ned. Slagershond, den Slagerspatroons en zich nader beraden ov Regeering, de heffing met. 50 te verhoogen der Veehouderij-Central raden spek een deel markt te brengen, tcne zen der varkens te ku De vergadering oor verhooging van de slagers- en grossiersbed handel zoo funesten moet worden geageerd- Met het brengen v Voorraden spek der op de binnenlandsche spekprijs kunnen wor zou de terugslag daar gevoelen op het varlce duurder zou worden ook principieele bezw die men steeds in haa 'de binnenlandsche heeft bestreden, nu al; met dezen maatregel opzet der Varkens-Cr dat de Centrale zich landsche markt zou Het standpunt <jat in de behoefte kan worden voorzie* gevenden export tc Engeland. Deze dient niet langer digd en waar thans loonend prod overschot is, dat me den geruimd, dus vsikt, die met de Varkenswet is Vergadering van lioenen verslinc Varkenshouderij, port, dient te wo: zware belasting 'Anna hoopte dat Zou, doch Dr. Carel moed. De koorts verh rustelooze geest kon en sloopte de weinig angst, nachten van den door Anna in En wat vooral haar te, het was, dat de buiten kennis was, haar bezig hield en haar bewees, hoezee aan haar gebonden voortdurend, welk berokkend had. Slechts met de gn bedreiging d-at hij ontzeggen, kon Dr. in haar eigen kamei zij daaraan toegaf, straks met nieuwe gereed te zijn. Hoe menigmaal van den kranlke nee zoo zwaar gefolterd haar in Christus gen stel geven, doch 't Iwas voor haar smeti Dr. Carelsen bleef „Is er nog geen linen?" vroeg zij op „Ja wel verandei ring", sprak liij er zelfs, dat hij het heeft. Hij moet wel

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2