Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES HET WERKKAMP „EERDE" WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 50E JAARGANG N°.4236 1 JAPANSCHE BELANG STELLING VOOR NED.-INDIE OPROEP TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK CRISISHEFFING OP VARKENSVLEESCH KERKNIEUWS Deze Courant verschijnt eiken VVOJUNiSUAU en ZAlifiKUACJ. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITEN 1.AND bij vooruitbetaling J 8.50 per jaar AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CEN'l. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMJMELSD1JK TeL In tere. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Arivertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en VrtJdagniurgen uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ONZE AR. RAADSLEDEN Voor onze A..R. raadsleden is goede A.R voorlichting dringend noodig en gewenscht, de kwesties waar zij in deze moeilijke tijd voor gesteld worden, zijn dikwerf van zeer ingrijpenden aard. Zonder goede voorlichting is liet haast on doenlijk in het labyrinth van maatregelen en vraagstukken den goeden weg to zien. Ter bevordering van een goede voorlich ting is opgericht de Vereeniging Van Anti- Revolutionaire Gemeentebestuurders in Zuid-IIolland. welke vereeniging al .het mo gelijke zal doen, om naast de Kuyperstich- ting, onze raadsleden met woord en daad ter zijde te staan. Zaterdag 12 October hoopt genoemde ver eeniging D.V. haar najaarsvergadering te houden welke aanvangt des nam. 2 uur in gebouw De Eendracht, Goudsche Weg Rot terdam. Als belangrijk punt op de agenda kómt voor: Rede van den heer J. Schouten, die zal spreken over: „Verantwoordelijke Ge meentepolitiek". Mogen wij de A.R. raadsleden welke lid zijn der georganiseerde A.R. partij op die vergadering opmerkzaam maken. Het is dringend noodig dat er zoo velen als maar mogelijk is, zich aansluiten aan die Vereen. Het financieel bezwaar is niet zeer groot, de minimum contributie bedraagt f 1.per jaar. Niet alleen de raadsleden zijn welkom de vereen, wil alle A.R. gemeentebestuurders omvatten dus ook Burgemeesters, Secreta rissen enz. Men geve zich als lid op bij den heer R. Meijer, Stolkwijkersluis D 5G, Gouda. BEZUINIGINGSONTWERP Wat in Juli onmogelijk was is nu in en kele dagen tot stand gebracht. Met bekwa men spoed behandelde de Tweede Kamer het Bezuinigingsontwcrp, met een haast en ijver waaruit als het ware bleek dat men de ge leden schade in wilde balen. Die spoed is te prijzen, over de geest, welke bij de behandeling openbaar werd kunnen wij ons verheugen. Er bleek een eensgezind pogen bij do re- geeringspartijon te bestaan, om weer geza- melijk op te marclieeren, om zoo den berg van moeilijkheden het hoofd te bieden. Wij verheugen ons daarin, want alleen als wij een parlement hebben dat in samen werking met de regeering strijden wil tot behoud van onze volkskracht is er hoop, dat er iets bereikt zal worden. Vooral als straks naast de vele moeiten en zorgen welke liet Binnenlandsch beleid eischen, ook soms nog internationale ver wikkelingen ontstaan, is liet eisch dat wij als trouwe vaderlanders vast aaneengeslo ten staan, opdat wij met een vastberaden wil ons, naast God, met een gerust hart over mogen geven aan het beleid onzer re geering. Bijzondere Ministerraad In verband Oost-Afrikaansch conflict In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid dat ons land geroepen zal worden mede te werken bij do toepassing van economische en financieele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vraag stuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bij zondere Ministerraad bijeengekomen. Bijeenvoeging van Zeeuwsehe gemeenten Zaterdag kwamen bijeen de burgemees ters en wethouders der gemeenten Colijns- plaat, Kortgene en Ivats om te spreken over het plan van Gedep. Staten van Zeeland om deze drie gemeenten bijeen te voegen. Be wethouders van Kats waren tegen het plan. Aan de zijde van Colijnsplaat werd betoogd, dat Colijnsplaat ais zijnde de grootste gemeente, hoofdgemeente moet worden. Hiermede ging Kortgene niet accoord. Opgemerkt werd, dat als het sa menvoegen zoo groote bezuiniging zou ge ven men Wissekerke er ook bij moest be trekken, dan was geheel Noord-Beveland één gemeente, Opzienbarend artikel van de „Nitsji-Nitsji" Binnenkort een publicatie van de Japansche Admiraliteit? Het groote Japansche dagblad „Nitsji- Nitsji" publiceert een opzienbarend artikel, waarin liet de aandacht vestigt op de nood zakelijkheid van activeering der Japansche belangen in de Zuidzee-eilnndén. Het blad schrijft, dat de Japansche Admiraliteit reeds sedert langen tijd de economische ontsluiting van Nederlandse h-IndiS zoowel als van de overige Zuidzee-eilanden niet alleen als een belangrijk middel tot bevordering van het Japansche economische leven, doch vooral als een belangrijke ver sterking van het nationale verdedigings- stelsel beschouwt en daar dan ook op con sekwente wijze naar streeft. Volgens do „Nitsji-Nitsji" staan do he voegde marine-instanties op het standpunt dat liet in het belang der Japansche veilig heid noodzakelijk is, naar liet Zuiden op te dringen en de Anierikaansche hewape- ningsmaatregelcn, die ten doel hebben de hegemonie in den Stillen Oceaan te ver overen, op dezelfde wijze te beantwoorden Voor Japan zullen het echter niet uitslui tend militair-strategische kwesties, doch ook tal van andere overwegingen zijn, die den doorslag zullen geven. Voor de Japansche industrio is het onontbeerlijk, over eigen grondstof- fenbronnen te beschikken. In Neder- landsch-Indië vindt Japan rijst, olie, katoen, ijzererts, wol, rubber en an dere grondstoffen in groote hoeveel heid. De bewoners van Britsch-indië, China en Nederlandsch-Indië zijn do natuurlijke afnemers van Japan. Do Japansche scheepvaart heeft zich bui tengewoon ontwikkeld en niets staat een verdere industrieclo uitbreiding in don weg. Japan bezit als zeevarende natie een vol doende reserve ervaren marine-vaklieden. Het vraagstuk van do bescherming der Ja panscho scheepvaart, die in liet Zuiden van den Stillen Oceaan wordt onderhouden door 370.000 visschersschepen, dient einde lijk opgelost tc worden. Deze visschersvloot vormt in geval van oorlog het front der Japansche nationale verdediging in den Stillen Oceaan. Aangezien do geweldigo natuurschatten van Borneo en Nederlandsch Nieuw- Guinea door de Nederlan ders z,p 1 f nauwelijks geëx ploiteerd worden, moet men zoo snel mogelijk Japan sche emigranten naar deze gebie den zenden en daartoe di plomatieke besprekingen met de Nederlandsche re geering openen. Al deze maatregelen hebben echter tot voorwaarde, dat er een machtige Japansche oorlogsvloot aanwezig is. De Admiraliteit zal binnenkort een brochure uitgeven, die getiteld zal zijn: „Let op Nederlandsch- Indië in het belang der nationale verdedi ging". Het Japansche volk moet zoo spoe dig mogelijk worden ingelicht omtrent dc groote beteekenis van deze kwestie. Vereen, van A.R. Gemeente bestuurders in Zuid Holland De vereeniging van Anti Revolutionaire Ge meente Bestuurders in Zuid-Holland hoioipU Zaterdag.12 October a.s. in „De Een dracht", Goudscheweg 130 te Rotterdam haar najaarsvergadering te houden. Op de agenda staal; o.m. een rede van den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, over „Vera «twoordelijke Gemeentepolitiek". De minister van Binnenl. Zaken, Mr. J. A. de Wilde heeft het voornemen te ken nen gegeven deze vergadering bij te wonen. Alle leden, en tevens anti-revolutionaire ge meentebestuurders, die nog geen lid zijn, wor den dringend uitgenoodigd deze zeer belang rijke bijeenkomt; te bezoeken. Hoewel de vereeniging bevredigend in le dental toeneemt, zijn er toch nog verschillende anti-revoluitionadre gemeenite-bestuurders die geen lid zijn. Het bestuur doet een dringend beroep op allen om zich aan te sluiten. Een krachtige organisatie is nu meer dan ocAt noodig. VAN HET NEDER I ROODE KRUIS Het Nederlandsche Roode Kruis, zijner roeping getrouw, doet een beroep op het Nederlandsche volk om liulp, te vcrleenen in Abessinië, liefst door het zenden van een eigen ambulance. De kosten daar van voor drie maanden ivorden geschat op minstens f 150.000. Het Nederlandsche Roode Kruis rekent dan ook op de naastenliefde en offervaardigheid van een ieder. Het Hoofdbestuur houdt zich over tuigd, dat ondanks de druk der tijden, velen, zeer velen een bij drage willen schenken om de nood en het lijden der getoonde en zieke strijders in Noord-Afrika althans eemgermate te lenigen. Een ieder geve wat zijn hand vindt om te geven. Bijdragen kunnen gestort ivorden op de postrekening No. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis of op zijn rekening bij: dc Bank-Associatie te 's-Graven- liage; de Nederlandsche Handelmaat schappij te 's-Gravenhage; de Rotterdamsche Bankvereeni- ging, Kantoor Bezuidenhout te 's-Gravenhage; de Twensche Bank te 's-Graven hage; onder hel motto „Abessinië". Met 50 pet. verhoogd Varkenshandel en slagers protesteeren I11 verband met de dalende tendenz, wel ke ten aanzien van de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing welke bij slachting voor varkens betaald moet wor den reeds gcruimen tijd geleden van 0 tot 0 cent per Kg. geslacht gewicht verlaagd. Doel van deze maatregel was, om door liet vergrooten van binneniandsche con sumptie een \erdere prijsinzinking tc voor komen. Thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat het aanbod van varkens de. vraag niet meer overtreft. Dientengevolge heeft in de laatste paar maanden een niet ongelangrijke stijging der varkensprijzen plaats gehad Het gevaar bestaat bij deze stijgende ten denz dat de varkenshouders, hopende op een doorgaan van deze stijging het aan bod zullen vermindoren, waardoor na tuurlijk deze sterke stijging door een evenredige daling moet worden gevolgd. Een der middelen om deze groote prijs- schommeling te voorkomen ligt in de hef fing Evenals indertijd de heffing werd ver laagd moet nil dit middel omgekeerd wór den-aangewend. Een regelmatige afzet en productie me.t vermijding van sterke prijsfluctuaties is in het belang van allen, die bij de afzet van varkonsvleeseli betrokken zijn, terwijl het consumentenbelang ook allerminst is gediend met sterke prijsschommelingen. Met liet ook hierop zal met ingang van heden 7 October, de heffing op varkensvleesch wederom van G op 9 rent per Kg. geslacht gewicht gebracht worden. Mocht blijken dat dit middel onvoldoen de uitwerking heeft dan zullen and"-e mid delen om dit doel te bereiken worden over wogen. In verband hiermede hielt de voorzitter van de Nederl. Bond van Varkcnshandela ren den minister telegrafisch gewezen op de zeer nadeelige gevolgen voor den varkens handel en de zware financieele verliezen. Een dergelijke maatregel beteekent verdere ontwrichting van het grossiers- en slagers- bedrijf. houdt in een extra-belasting voor den consument, heeft ten gevolge prijsda ling van de varkens tot schade van de var kenshouders. De Bond verzoekt opschorting van het besluit. De samenwerkende vereenigingen in den vleeschhandel te Rotterdam hebben beslo ten, heden geen varkens te slachten als pro- testmaatregel tegen bovengenoemd besluit der Veehouderij-Centrale. Minister Slinqenbcrg OPENING DOOR MINISTER SLINGENBERG Zaterdagmiddag is het werkkamp „Eer de", het vierde werkkamp, dat door do Centrale voor VVerkloozcnzorg georga niseerd wordt, geopend. Het kamp is gelegen op het landgoed „Eerde" aan den Ommen-Den Ham. Nadat do voorzitter der Centrale voor Werkloozenzorg, de lieer W. J. II e 111111 e s, een kort woord bad gesproken, hield Z. Exc. de Minister van Sociale Zaken, mr M. Slingenberg, do openingsrede: „De vorige week, aldus begon de Minis ter, heeft dc Cen trale in liet Gooi haar derde werk kamp voor jonge werkloozcn ge opend en thans zijn wij weder bijeen gekomen voor de openings plechtigheid van iict ic kamp. Dit snelle tempo, waarin het eene kamp na het an dere volgt, is een duidelijk bewijs van den critie- ken toestand, waarin wij ten aanzien van het vraagstuk van do werk- looze jeugd verkeeren. Wanneer ik dit vaststel, moet aan den anderen kant met een zeker ge voel van vreugde geconstateerd wor den, dat zoovelen hun schouders heb ben gezet onder het zoo zware werk om voor do vele duizenden jonge menschen, die doelloos rondloopen, iets tot stand to brengen dat. als 't ware een rustpunt in liun moeitcvol leven kan geven. Ik verheug mij er zeer over dat zoovelen zich aan het vraagstuk'van dc werkloosheid onder de jeugd met waarachtige toewijding geven, geheel belangeloos, en met geen ander doet voor oogen dan om de jeugd zelve to helpen in haar moeilijkheden om aan den normalen arbeid te komen. Er is in den loop van de tijden een sa menwerking gegroeid tusschen liet Depar tement van Sociale Zaken en de Centrale, een samenwerking, die een voorbeeld mag genoemd worden van de wijze, waarop in deze zware tijden allen moeten samenwer ken 0111 de moeilijkheden zooveel als mo gelijk is het hoofd te bieden. Wij zien dat in het begin van den arbeid voor de werklooze jeugd dit werk zich be perkt tot bet subsidiceren van ontwikke lings-cursussen; dat later, toen de nood grootcr werd, men zich meer ging toeleg gen op het verrichten van arbeid, teneinde tegemoet t' komen aan don drang tot da den, welke, den jongen mensch bezielt. Vervolgens werd gestalte gegeven aan den wensch, door middel van kampen van korten duur, de z.g. leerkampen, duizenden jonge menschen een korten tijd uit de neerdrukkende sfeer van liet werkloos heids-milieu te halen en hun naast regel- matigen arbeid, ook eenig geestelijk voed sel te verschaffen in een kamp, waarvan de duur telkenmale niet langer was dan één week of 14 dagen. Do moeilijkheden worden ecliter voort durend grootcr en in overeenstemming daarmede dienen de maatregelen zich aan te passen. Naast werkverschaffing voor jeugdigen in tientallen gemeenten, ontwik kelt zich de gedachte, om bijzondere werk kampen van langeren duur voor de jonge ren te openen. Aan de verwezenlijking van deze gedachte waren echter moeilijkheden van financieelen aard verbonden, die ech ter voor een belangrijk deel uit den weg konden worden geruimd, doordat het Rijn zich in belangrijke mate geldelijk voor deze taak ging interesseeren. Tocli is het alleen de staat, die door groote subsidies dat. werk mogelijk maakt. De vier richtingen, welke het kampwerk regelen zorgen zelf, dat uit eigen kring tienduizenden guldens worden opgebracht om met het subsidie van het rijk liet kamp werk op groote schaal regelmatig te kun nen voortzetten. Waardeering lieb ik voor de hon derden jonge menschen, die begrepen hebben, dat, het doelloos rondloopen verderfelijk voor hen is en die zich mot groot enthousiasme hebben op gegeven om eenige maanden in een werkkamp te verblijven. Zij weten, dat daar gearbeid moet worden, ste vig gearbeid zelfs, doch zij begrijpen ook, dat een dergelijke arbeid hen meer weerbaar maakt in den moei lijken strijd om liet bestaan. Waar wij hier dus staan voor een geluk kig voorbeeld van goede samenwerking tus schen allen, die met het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid hebben te maken, is het, dat ik met groot vertrouwen op liet slagen van dezen arbeid, dit vierde kamp van de Centrale voor Werkloozenzorg uit den Raad der Nederlandsche Kerken voor geopend geopend verklaar. Ik spreek hierbij den wenseh uit, dat de geest, die in dit kamp zal zijn, een zoodanige uitwerking zal heb ben op de jonge mensehen die hier komen arbeiden, dat zij, weer terug in de groote maatschappij, daar niet alleen met vreugde over hun tjweeksrh verblijf in Ommen zul len opwekken aan het kampwerk deel te nemen, omdat daardoor in ons volk en in de eerste plaats hij de jongeren het gevoel van samenhoorigheid zal worden aange kweekt, dat zoo noodig is om ons uit het diepe dal, waarin wij nu vertoeven, naar boven te voeren.. KONINKLIJKE DANK AAN DE REDDERS Namens II. M. de Koningin en IT K. II. de Prinses is een telegram gezonden aan de Noord- en Zuid Hollandscbe Redding-Mij. le Amsterdam en ook aan de Zuid-Hnlland- sclie Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen te Rotterdam van den volgen den inhoud: „II. M en Tl. K. II. de Prinses hebben met belangstelling de vele moedige en zelf opofferende pogingen gevolgd in de jongste stormen door de bemanningen van ver schillende reddingstations gedaan tot het redden van de vele door het noodweer in gevaar verkeerd hebbende levens. Ko. ningin en Prinses wensrhen de reddingmaar- schappij geluk met successen door de zee manschap van gezagvoerders en beman ningen der reddingbooten daarbij behaald." Credietregeling Haringvisscherij Gaat 10 Oct. a.s. in Naar ons officieel wordt medegedeeld trcedl Donderdag 10 Oct. a.s. de crediet regeling in werking voor het uit de mark', nomen van pekel- en steuriiaring door ne Visscherij-Centrale. Ladingen van schepen welke na Donder dag a.s. zijn binnengekomen zullen dus voor opslag door de Yisscherij Centrale in aanmerking komen. liet tenigloopen der liaringprijzen in de vorige week, waardoor de vastgestelde grensprijzen niet meer bereikt werden, is oorzaak dat deze regeling thans weer in gaat. Verleden jaar is deze reeds op 15 Sep tember in werking getreden. Het s.s. „Rotterdam" vlot Kapitein Van Duiken van het s.s. Rotter dam heeft in een telegram aan de directie van de Holland-Amerikalijn medegedeeld, dat het schip is vlotgekomen. Er zal onmiddellijk een duikeronderzoek plaats hebben om de bodemschade vast te stellen. Men weet echter nog niet of dit on derzoek ter plaatse zal geschieden, dan wel of het schip eerst naar Kingston (Ja) zal gaan om daar te worden onderzocht. METEN MET TWEE-ERLEI MAAT In een artikel van de hand van den heer Chr. van den Heuvel, wordt he«t volgende opgemerkt: „De absurditeit (ongerijmdheid) doet zich voor dat christelijke arbeiders gecensureerd (onder censuur gesteld) worden door een bepaalde kerk wegens hun lidmaatschap eenei neutrale organisatie van arbeiders, maar de werkgevers blijven niet zelden knusjes in hun neutrale organisatie". ,De Christelijke Landarbeider" voegt het volgende hier aan toe: Deze opmerking is volkomen juist. In vele plaatsen kon de kerk nog wel iets meer doen tegen het verkeerd-georganiseerd zijn van sommige christelijke arbeiders, doch aan het neutraal of liberaal georganiseerd zijn van vele chr. werkgevers wordt dikwijls veel te weinig aandacht geschonken. DE NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND Het ledental van den Ned. Chr. Landar- beidersbond bedroeg op 1 Jan. 1.1. 26.398. 4 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Middelburg, (vac. de Vis* ser) J. C. II. Romijn te Apeldoorn; (vac4 Tjebbes) W H. Kelder te Breskens. Te Schalsum. H. Sterringa, O. I. pred. met verlof te Leeuwarden. Te Stavenisse, E. J. Beens te Hedel. Aangenomen: Naar Woubrugge, cande J. T. Doornenbal te Doorn. Naar Ouddorp (Z.-H.), J. Hovius te Jaarsveld. Bedank1;: Voor St. Anna-Parochie (toez.)', P. J. v. Veen te Hoogkerk. Voor Tjerkgaast c.a., J. van der Heide te Minnertsga (Fr.)« Voor Numansdorp, N. J. Cupedo te Noord* wijk aan Zee. Voor Aalburg en Ileesbeen (N.-Br.), L. Blok te Brandwijk. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Amersfoort, W. ,Bijle* veld te Haarlem-C. GEREF. GEMEENTEN Bedankt; Voor Meliskerke, M. Heikoop te Utrecht. HOOGLEERAARS. BENOEMING DR DE VRIJER BENOEMD TOT KERKELIJK HOOGLEERAAR TE LEIDEN De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar te 's-Gravenhage ge houden ztitting benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van Prof. Dr. A. M. Brouwer, die in de vac. van wijlen Prof. Dr. D. Plooy is benoemd tot gewoon hoog leeraar, Or. M. J A. de Vrijer, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, om onder wijs te geven in de Bijbelsche Godgeleerd heid, de geschiedenis der Ned. Herv. Kerk en haar leerstellingen en de Chr. zending. Vereen, van Chr. Onderwijzers Een adres aan den Ministerraad Het hoofdbestuur van de Ver. van Onder wijzers enz. heeft een adres gezonden aan den Ministerraad waarin het met dank erkent dat de schrijnende uitzonderingspositie voor onderwijs zooals ze was aangegeven in par. 7, bl. 11 der Memorie van toelichting no. 3 op het Wetsontwerp voor de verlaging der openbare uitgaven voor het onderwijs, is weggenomen door het voorstel der Regeering tot invoering van een verlaagd jeugdsalaris voor ambtenaren, onderwijzers en werklie den in Overheidsdienst, maar toch oordeelt dat een beginsalaris voor een onderwijzer van f 500 aan wien overeenkomstig de leer- lingschaal een zoo verantwoordelijk werk wordt opgedragen te laag is, wat temeer klemt omdat dit salaris ongeacht het behalen van acten of bevoegdheden tot aan het 25ste levensjaar blijft drukken. Handhaving van een beginsalaris van 500 doet het salarispeil der on derwijzers dalen beneden dat van 1914, toen het maximum dat op genoemd be drag was vastgesteld voor dien tijd te laag werd geacht, en dat bij een aan merkelijke verzwaring van de eischen voor de bevoegdheid van het geven van onderwijs. Redenen waarom adressant verzoekt een zoodanige regeling te wil len treffen, dat tenminste aan begin nende onderwijzers ook gedurende de eerste jaren van hun arbeid een be hoorlijke bestaansmogelijkheid verze kerd zij.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1