FA. 6EBR. BUIJSSE - MIDDELHARNIS FALCON-' EN S°A°N T E G A REGENKLEEDING MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 2 OCTOBER 1935 Plaatselijk Nieuws. KERK EN SCHOOL Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk G. VELTHUYSEN Jr. ZEVENTIG JAAR Levenswerk van geloof en toewijding BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN LAUWEREN EN DOORNEN 1 8 SOMMELSDIJK. Gedurende de maand September 1.1. werd de Wilhelminabrug dezer gemeente gepasseerd door 16 schepen. Hier onder zijn niet begrepen schepen met abonne ment en beurtschepen. Door B. en W. is ter openbare kennis gebracht, dat ter gemeente-secretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van^de N.V. American Petroleum Company te 's-Gra venhage, om vergunning tot het uitbreiden van haar inrichting aan den Molenweg met een bergplaats voor het opslaan van flesschen Primagaz, op het perceel, kadastraal bekend in sectie B no. 1712. Op Maandag 14 October, des namiddags te 3.30 uur. zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bo vengemelde tijdstip, ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden ceintuur van een dameswintermantel. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige A Knops, van de lichting 1935, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinner schap. MIDDELHARNIS. Gevonden: een vulpen, door J. van Dongen, Ruiterstraat, en een por- temonnaie met eenig geld. Inlichtingen bij de gemeente-politie. Benoemd tot leeraar aan de Hijks-H.B.S. de heer C. H. Hoogenboom, thans tijdelijk leeraar aan die school. Donderdagavond half 7 zal in de Ned. Herv. Kerk optreden de beroepen predikant Ds. v. d. Pol van Boven-Hardingsveld. Don derdagavond 7 uur zal in de Geref. Gem. optreden ps. de Blois van Dirksland, welke voorbereiding H. A. zal houden. De heer Baadenhuizen, onderwijzer te Overschie, heeft zijn benoeming naar de Groen van Prinsterschool alhier aangenomen. Een zoon van den heer L. Vroegindeweij had tijdens zijn werkzaamheden het ongeluk een zijner vingers te breken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling hebben zich Zaterdag 28 September 93 per sonen als werkloos doen inschrijven, waar van: 11 zeevisschers, 1 borstelmaker, 1 kabel monteur, 7 timmerlieden, 2 opperlieden, 3 schilders, 17 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 36 landarbeiders, 2 broodbak kers, 4 boekbinders, 5 letterzetters, 1 electr.- kabelmonteur, 1 schoenmaker. Loop der bevolking gedurende de maand September. Ingekomen: Matth. de Gans van Rotterdam, B. P. M. v. d Ploeg van Sidika- lang, residentie Toponorli, P. L. v. d. Sluis met gezin van Rotterdam, Joh. Korte weg met gezin van Sommelsdijk, H. Ritmeester met gebin van Rhoon, A. v. d. Ham van Rotter dam, ?Foop Rijks van Rotterdam, G. H. J. Brans van Rotterdam. Verdokken: M. C. van Hoften naar Som- melsd$Sk* Adr. Boer naar Velsen, J. van Es naar SSten. Jac. van Paasschen naar Haar lem, é$u. M. M. van Paasschen naar Leiden, G. Fransen met gezin naar Velsen, E. Kop- penhol naar Rotterdam, L. Driese naar Dirks land, C. D. v. d. Stad naar Wassenaar, T. Dijkers naar 's-Gravenhage, Joh. P. M. Buijs naar Bussum, P. Koote naar Amsterdam, N. J. Koote naar Rotterdam. Woensdag 2 October a.s. zal des avonds van 7 tot 9 uur de stemming plaats hebben voor de aftredende leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. Aftredende leden zijn L. Bloot, P. Beijer, P. Snijder en L. Vroeg indeweij Wzn. Voorzien moet worden in dé vacature van den heer B. v. d. Veere. Door de schutsluis alhier kwamen in het afgeloopen kwartaal binnen 347 vaartui gen met een tonnenaantal groot 29193, waar van 15636 ton geladen en 13557 ledig. 363 vaartuigen vertrokken er met een totaal aan tal ton 29858. Hiervan was 18139 geladen en 11719 ledig. De geregelde dienst van de stoomboot „Middelharnis" is hieronder niet begrepen. OOLTGENSPLAAT. Veerdienst. Tengevol ge van de stormen van den laatsten tijd kon de veerboot van de firma Van der Schuyt meerdere malen niét varen, waardoor de yeerdienst ernstige belemmering ondervond. - De zoon van den landbouwer B. van Veen kreeg een zoodanige klap van een paard dat hij naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd moest worden. Aan C. Metaal is eervol ontslag verleend als onbezoldigd Rijksveldwachter. Het 10-jarig zoontje van L. van Dam kwm uit een boom te vallen en kwam in het stekeldraad terecht. Dr. Kramer moest een scheurwond hechten met 12 krammen. OUDE TONGE. Beursberichten. Aardappe len f 1,25, grove idem f 1.20, voerpoters f 0.40, goedgekeurde poters f 1.50, uien f 0.85, uien (roode) f 1.50, drielingen f 0.22^, pik kels f 0.24 \'2, koepeen f 0.80, per H.L.; schokkererwten 910 ct., erwten (kl.gr.) 78 ct., maanzaad 1415 ct., rogge 4 ct., gerst 44H ct., haver 56 ct. per K.G. Han del matig. Aan de veemarkt werden Vrijdag j.l. aangevoerd 13 biggen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft op den Molendijk alhier een ernstige verzakking plaats gehad. Een gedeelte van dien dijk nl. is in de kelder van het pand, bewoond door den heer L. I. de Winter, te recht gekomen. Aangezien een en ander ge vaar oplevert en verdere verzakking niet uit gesloten is, is die dijk ter plaatse afgezet. Ook de muur aan de achterkant van ge noemd pand, welke toch reeds bedenkelijk overhelde, is tengevolge hiervan nog meer gaan overhellen, zoodat verdere maatrege len zoo spoedig mogelijk zullen moeten wor den getroffen. DIRKSLAND. De dienstplichtigen der lich ting 1936 vanuit deze gemeente zijn thans als volgt toegewezen: W. C. Kasteleyn 14e R. I. Bergen op Zoom, tijdvak van inlijving 16—25 Maart; Gerrit v. d. Kroon id.; Adri- anus Labeur, id.; Cornells Poortvliet Sz., id.; Cornelis Poortvliet Jz., 2e Schoolcomp. Reg. Kust Art. Ie ploeg te Vlissingen 110 Mei: Leendert Sluyter, 14e R. I. Bergen op Zoom, 1625 Maart; Dingeman Marinus v. d. Wek- ke, 3e halfregiment Huzaren le ploeg te Den Haag, 110 April; Adrianus Witvliet Reg. Genietroepen le ploeg te Utrecht 1625 Febr.; Leendert Witvliet, 14e Regt. Inf. le ploeg te Bergen op Zoom 1625 Maart. De volgende verordening is ingevolge art. 8 van het Motor- en Rijwielreglement af gekondigd' De Molendijk wordt gesloten verklaard voor het verkeer met rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen zijnde, die zoo gebouwd of geladen zijn, dat eenig deel daarvan, met in begrip van de lading, breeder is dan 1.80 M. Verder wordt de Molendijk gesloten ver klaard voor rij- en voertuigen, motorrijtui gen en rijwielen in de richting Noord-Zuid. J.l. Zaterdag stonden bij de arbeidsbe middeling als werkzoekenden ingeschreven: 5 timmerlieden, 1 metselaar en 8 landarbei ders. Tijdens den storm van Zondagavond is een kruin van een boom rondom de kerk op een schuur van den heer J. H. ten Hove te recht gekomen, waardoor het dak werd ver nield. Ook het ijzeren kruis, waarop het haantje van den toren is geplaatst, is geheel ontzet. Ook werden van enkele gebouwen nogal tamelijk veel pannen afgerukt. Maandagmorgen geraakte Dr. de L. met zijn auto aan den Staakweg in de sloot. Met eenige schade aan de auto liep het onge val af. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk al hier de extra maandelijksche collecte voor de kerk worden gehouden. Zaterdagmorgen is hier geheel onver wachts overleden de heer C. Zoeteman, wet houder dezer gemeente. De heer Zoeteman was vanaf 1923 voor de a.r. partij onafgebro ken lid van den gemeenteraad en'werd ver leden jaar October in de vacature van wijlen den heer C. van der Poel als wethouder ge kozen. Verder was de overledene o.m. ambtenaar van den burg. stand, bestuurslid van de Ver. tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel, voorzitter van de Landbouw- vereeniging, verder voorzitter of bestuurslid van verschillende andere vereenigingen op landbouwgebied, bestuurslid van de Stichting Van Weel Ziekenhuis, Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, voorzitter van den Raad van Toezicht op de Coöp. Boerenleenbank, voorzitter van de afd. Dirksland van. den Bijz. Vrijw. Landstorm. HERRINGEN. Maandag j.l. werden de eer ste suikerbieten van deze campagne aan de haven alhier aangevoerd. A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur hoopt voor de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van Asch van Sommelsdijk. In die dienst .cU er bediening van den H. Doop plaats vin- 4en. Tevens voorbereiding voor het Heilig T'on dmaal en extra collecte voor Chr. Be langen. Doopvaders kunnen deze week aangifte doen van hun kinderen bij den kerkeraad, die daartoe zitting houdt in de consistorieka mer od Woensdagavond a.s. As. Zondag zal in afwijking van de ge wone leesdiensten bij de Ger. Gem. D.V. voor gaan de eerw. heer Weiting van Rijssen. Naar we vernemen is in beginsel beslo ten tot de oprichting van een geitenfokver- eeniging. Indien een en ander officieel zijn beslag zal hebben gekregen, hopen we daar op nader terug te komen. Door het polderbestuur „De oude pol ders", loozende op de haven te Battenoord, is een strook grond aangekocht van het Bur gerlijk Armbestuur alhier, ter verbreeding van de uitwatering van dien polder. GOEDEREEDE. De wilde ganzen zijn al hier ook weder waargenomen. Bij het uitoefenen van zijn werkzaam heden tuimelde de vrachtrijder W. K. v. H. van de wagen en kneusde een rib; hij moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf, on der zwaren storm, verloor de Noordzeevis- scher Joh. Orgers een geheel vischtuig, wat een schade beteekent ..n plm. f 200. OUDDORP. Zaterdagavond werd ten ver zoeke van de erfgenamen de wed. Joh. Witte door Notaris v. d. Berg, bij inzet verkocht een woonhuis, schuur en 177 R.V.M. grond, verhuurd aan M. Moerkerk voor f 1-50 per week. Het werd ingezet door T. Witte voor f 990. De afgeloopen week werden van hier vervoerd 150 balen uien, 300 balen pikkels, 30 balen sjalotten, 50 baaltjes koepeen en 100 H.L. aardappelen. Naar men verneemt is door den paling- visscher Joh. Kastelein een wolhandkrab ge vangen. De garnalenvisschers hebben de afgeloo pen week met de zeilscheepjes 60 kilo garna len gevangen; de motorschuiten hadden het dubbele, alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. In de weervisscherijen werden de vorige week geen zalmen gevan gen. Tijdens de storm van j.l. Zondagavond, die nog krachtiger was dan voorgaande week, werd bij KI. Tanis op het dorp de kop van de muur van zijn woonhuis op straat gesla gen. Wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken. Bij G. Spee waaide een venster uit. Vele dakpannen moesten het ontgelden, terwijl electrische draden stuk waaiden, waarbij vele woningen in het donker kwamen te zitten. De eerste levering suikerbieten voor de fabriek Dinteloord moet 2 October geschie den. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. J. Hovius, heeft een bezoek aan de gemeente gebracht en hisld 's avonds een predikatie, met als tekst Hand. 16 13-15. Door den controleur van den Raad van Arbeid is tegen een landbouwer uit deze ge meente proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan de bij de Wet vastge stelde voorschriften, het niet plakken van ze gels voor de bij hem werkende landarbei der. In de eerstvolgende dagen zal vanwege den Raad van Arbeid een verscherpte con trole worden verricht. De werkgevers wor den in hun eigen belang aangeraden, de door hen volgens de Wrt te plakken zegels aan de werknemers te .verstrekken; bij het consta- teeren eener overtreding zal zonder waar schuwing proces-verbaal worden opgemaakt. De onderstaande dienstplichtigen der lidhting 1936 zullen bij de navolgende korp sen ytprdcn ingelijfd: Korps li-de Reg. Inf. le Bergen op Zooin 16—25 Mdhrt 1936: P. Taais, "J. de Vogel, C. Voogd, C. Grinvvis, A. de Jong, J. Klepper, C. Pijl; motorddenst Haarlem, 1625 April: J. van den Ileuvel; 3 half Heg. Huz. Den Haag, 110 Febr.: C. Klein en G. Moerkerk; idem van 1—10 April: K. C. Visser; idem van 110 Jan.: A. Rijnbrandt; Luchtdoel- Artillerie Utrecht van 110 Maart: G- Tanis; Zeemacht Den Helder, 22 Febr.—3 Maart: C. Sperling; Pontonniers Dordrecht; 1625 Juni: T. Witte. Zaterdagavond werden door Notaris van den Berg op verzoek van den heer en mej. J. de GansLodder to Middelharnis, bij inzet verkocht twee pcrceolen bouwland. Ten eerste een perceel liggende in den Noordhoek, groot 3 Gemet, 47 R.V.M., in pacht geweest bij KI. Westhoeve Pzn. Dit werd ingezet door M. Hoek Jr., voor f 4310. Ten tweede een perceel bouwland liggende in dien Nieuwen,oord aan den N'oordiweg, groot 1 Gern., 229 R.V.M., in pacht gweest bij KI. Westhocve. Dit werd ingezet door Kr. Mierop, Goed ere ede, voor f 2640. Verder op verzoek van Mej. de Wed. H. R. Hameetemain 1 perc. bouwgrond genaamd de Vroone, liggende in den polder West- Nikiuwtand, groot 1 Gemet, groot 271 R.V.M., verhuurd aan Gebr. Mastenbroek tot 11 Nov., ingezet door Laurens Meijer voor ƒ3160. Een perceel bouwland in het Oude Nieuw- land op de Enden groot 242V2 H.V.M., ver huurd aan M. Klijn tot 11 Nov. 1936, werd ingezet door Filip Kastelein voor f 530. Op verzoek van de erfgenamen van de Wed. Joh. Witte, werd een woonhuis met schuurtje, erf en bouwland, nabij de dorps weg, groot 179 R.V.M. verkocht. Hot huis is verhuurd aan M. Moerkerk voor f 1.50 per week. Het werd ingezet door Frederik Witte voor f 960. De afslag is bepaald op a.s. Zaterctag. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Bergschenhoek, S. Go- verts te Gameren. Te Leersum (toez.), G. v. Velthuizen Az. te Hantum (Fr.). Te Driebergen (als liulppred.), cand. P. J. Mackaay te Utrecht. Te Zuidwolde (Dr.), J. W. v.' Barneveld te Warns (Fr.). Aangenomen: Naar Nieuwerkerk a.d. IJssel, A. C. H. Vollenweider te Joure. Naar Engelum, D. E. H. van Weel te Blan kenham. Naar Elburg, H. H. van Ameide te Groot-Ammers. Bedankt: Voor Goedereede, II. H. van Ameide te Groot-Ammers. Voor Berlicum c.a. (N.Br.), P. A. Tichelaar, O.I. pred. met verlof. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Emmer-Erfschei- derveen, I. M. de Graaff, cand. te Zeist. Beroepen: Te IJmuiden, W. Heerma te Aalsmeer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Terneuzen, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid en M. Hofman te Krab- bendijke. Tweetal: Te Gouda, A. de Blois te Dirksland en M. Hofmans te Krabbendijke Beroepen: Te Gouda, A. de Blois te Dirksland. Bedankt: Voor Aagtekerke, M. Heikoop te Utrecht. NED. GEREF. GEM. Aangenomen: Naar Vlaardingen, cand. G. J. van Vliet aldaar. Buitengewone vergadering De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zal op Vrijdag 4 October des voormiddags te elf uur vergaderen ter benoeming van een hoogleeraar in de Godgeleerdheid vanwege de Ned. Herv. Kerk, te Utrecht, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer Dr. A. M. Brouwer. De heer G. Velthuijsen Jr., te Amsterdam, de volhardende strijder voor publieke eerbaarheid, heelt Vrij dag onder veel belangstelling zijn 70en verjaardag gevierd. Een der met bloemen gesierde zalen van Maison Boer was geheel gevuld met de vele vrienden en medewerkers van den beschei den man, die den jubilaris met zijn echtge- noote en familieleden hartelijk hebben ge huldigd. Telegrammen waren ingekomen van Mi nister Slotemaker de Bruine, den burge meester van Amsterdam, den hoofdcommis saris van politie en van vele anderen. Luid applaus ging op bij het voorlezen van een telegram van „Pa- van der Steur" uit Indië, die zijn ouden strijd makker een gelukwensch zond. Toespraken Een lange rij sprekers heeft op hartelijke wijze getuigd van de hoogachting en waar deering, die er in ons land is voor den on- vermoeiden kampvechter op het zoo don kere gebied der ontucht. Zoo voerden het woord Dr. J. L a m- merts van Bueren als voorzitter der Ned. Middernachtzending-Vereeniging, die hem namens de vele vrienden een enveloppe aanbod; Mr. A. de Graaf; Dr. W. G. Harrenstein namens de afd. Amster dam van de M. Z. V.; de heer J. N. van Munster, zijn jarenlange medestrijder; de oudste zoon van wijlen Dr. H. P i e r s o n, de heer J. Pierson uit Parijs; Mevr. Ch. L. Po 1 ak-Rosenberg namens de Unie van Vergn. voor ongehuwde moeders; de heeren W. Voskuil, chef van de zedenpolitie te Rotterdam en C. E. G. H o g e n d ij k namens de kinderpolitie te Amsterdam. Dankwoord Getroffen door zóóveel en zoo welgemeen- d woorden van sympathie, sprak de heer Velthuysen woorden van dank. Hij heeft geleerd, uit genade te leven. Niet uit hem was dit alles, waarover gesproken is, het was Gods gave. Uit onszelven vermogen wij niets, getuigde spr., want wij moeten in Christus zijn ingeplant. Als spreker zich niet door God geroepen wist, zou hij dezen arbeid, waartegen hij vooral in den aanvang zoo heeft afgezien, niet hebben kunnen ver richten. Als Ds. Pierson spr. en van der Steur, toen zij nog moesten beginnen, psy chotechnisch had doen onderzoeken, zou het antwoord hebben geluid: abso luut ongeschikt! Vaak heeft spr. in zijn jonge jaren depressies doorge maakt, maar nu voelt hij zich gedron gen om het werk voort te zetten, dat spr. toen hij jong was, toch zoo ver schrikkelijk vond. Ten slotte dankte spr. voor den heerlijken dag, dien God hem heeft geschonken. DE AFRIKAANSCHE PSALMEN In Zuid-Afrika wordt gewerkt aan een nieuwe psalmberijming in de Zuid-Afrikaan «clie taal. Deze is thans bijna voltooid. In 1936 hoopt men de nieuwe berijming te kun nen doen verschijnen. Zuid-Afrika heeft 't voorrecht daartoe een groot dichter te heb ben, nl. prof. dr J. D. du Toit te Potchef- stroom, wiens schuilnaam. Totius wijd be kend is. Ds. J. D. BARTH De onlangs te Dordrecht zijn intrede gedaan hebbende predikant der Geref. Ge meente, Ds. J. D. Barth, hoopt 16 October zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. Ds. Barth, die 64 jaar oud is, aanvaardde zijn ambt in 1910 te Sliedrecht, en diende daarna de gemeenten van Harderwijk, Werkendam, Alphen a. d. Rijn, Vlaardingen en Borssele. MIJN MOEDERTAAL Dr. J. H. Gunning, J. Iizn., de bekende Pniëlredacteur geeft in zijn blad de volgen de ontboezeming: „ik schrijf deze regels ter wijl een gramofoonplaat mij de glasheldere prachtige stem van Jo Vincent met haar zuivere uitspraak onzer heerlijke moeder taal doet hooren. Waarom moet diezelfde radio ons nu zoo vaak van die, missclijk- „gemaakte", akelig uitgesproken woorden doen hooren on ultra-bibberende, vaak ge noeg nog bovendien onzuivere tonen? Hér aaij mèk mej uwa wégan, etc. etc. Geef ons, o Heer, natuur en waarheid weer! MIDDELHARNIS. Geboren: Gerrit, z. v. Gerrit v. Hulst en Jacoba van Driel; Leen dert, z. v. Izak de Korte en Jacoba Blok; Jan, z. v. Leendert Roetman en Bastiaantje Ver- weij; Anna Maria, z. v. Willem de Leeuwe en Maria Hanenberg. Getrouwd: Mattheus Vroegindeweij, 26 j. ,te N. Tonge en Pieternella Buth, 22 j., al hier; Leendert v. d. Waal, 22 j., en Jacoba suzanna van Gelder, 21 j. Overleden: Abraham Witvliet, 77 j., alhier, alhier, wedn. van Pietertje v. d. Roovaart. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur, U vergunne ons eenige ruimte voor on derstaande regelen, waarvoor bij voorbaat onzen vriendelijken dank. Waarom staken de Groentenboeren? De meeste aanvoerders op de Veiling te Middelharnis hebben een schrijven ontvan gen van de vereeniging van Groentenlhan- delaren om geen producten meer aan te voeren, omdat zij het koopen op dei veiling hehbeil gestaakt. Naar aanleiding daarvan achten wij het wenschelijk en nuttig, zoowel de tuinders als de consumenten, nader in te lichten, welke oorzaken tot dit conflict hebben ge leid Zooals misschien algemeen bekend is, moet men in deze tijden van ordening, dooi de N'ed. Groenten en Fruit Centrale erkend zijn, om den handel in groenten en fruit te mogen uitoefenen, terwijl een veiling niet anders mag verkoopen dan alleen aan erkende handelaren Nu wil het geval, dat de Ned. Groenten en Fruit Centrale aan een paar hier wonen- do personen een erkenning heeft uitgereikt, die naar bet oordeel van de vereenigde groentenhandelaren geen recht hebben op een erkenning. Hiertegen is door de hande laren bij de Ned. Groenten en Fruit Centrale protest aangeteekend, echter zonder resul taat. Om toch hun misnoegen te kennen te geven, trachten zij door andere middelen, geoorloofd of niet geoorloofd, hun doel te bereiken. Men heeft de veiling yerzoclit, om die handelaren, die naar hun meening geen aanspraak op een erkenning hebben, het koopen op de veiling te verbieden. Hierop heeft de veiling blijkbaar afwij zend beschikt wat o.i. zeer juist is. Immers, het ligt niet op den weg van een veiling om pressie uit te oefenen op de handelingen van de Ned. Groenten en Fruit Centrale. Wanneer een kooper is erkend en deze zich onderwerpt aan de veilingreglementen, dan is er voor een veiling niet de minste aanlei ding, om zulke koopers to weigeren Met de afwijkende beschikking konden de groentenhandelaren zich niet vereenigen en ze zijn daarom tot staking overgegaan. Dit gaf voor de veiling een groote moei lijkheid De tuinders zijn wettelijk verplicht hun producten via een veiling te verkoopen en de veiling mag alleen aan erkende han delaren verkoopen. Staken deze bandelaren nu het koopen op de veiling, dan is liet gevolg, dat de tuinder zijn producten niet kan verkoopen. De veiling heeft de Ned. Groenten en Fruit Centrale op deze onhoudbare toestan den en ongemotiveerde staking gewezen en heeft weten gedaan te krijgen, dat, zoolang dit conflict duurt, ook aan niet-erkende han delaren mag worden verkocht, m.a.w., ieder een 'kan thans op de veiling koopen. Niettegenstaande is en blijft dit een on gezonde toestand. Waar de Flakkeesche tuinders ruim schoots in de behoefte van groenten en fruit voor de Flakkeesche bevolking kunnen voor zien, worden door de stakende handelaren de door hen benoodigde producten op an dere veilingen gekocht, terwijl de Flakkee sche tuinders* hun producten naar veraf ge legen veilingen ten verkoop moeten zenden. Dit his/eft tot gevolg, dat de stakend® handelaren extra kosten moeten maken, ter wijl de tuinders eveneens meerdere kosten moeten maken dan wanneer ze hun produc ten hier kunnen verkoopen. Resumeerende komt men dus tot de slot som dat het consumeerende publiek mees voor zijn groenten en fruit moet betalen en de Flakkeesche tuinders minder voor hun producten ontvangen Waar het er in gegeven omstandigheden op de laatste cent aankomt vertrouwen wij er op, dat iedler Flakkeeënaar zij nhouddng ten opzichte van de stakende groentenhan delaren zal weten te bepalen en de voor keur zal geven aan de producten van Flak- keeschen bodem, waarvan wij allen, welk vak men ook uitoefent, moeten bestaan. EENIGE GEDUPEERDE TUINDERS Sommelsdijk, 2S September. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het artikel; Flabclal en kermispret, voorkomende in Eilanden- nieuws dd. 7 Sept. zonden wij aan de redac tie van gen. blad een protest, waarondes door gen. redactie de opmerking werd ge maakt dat wij met geen enkel feit aan toonde® waarmede zij in gen. artikel bezij den de waarheid waren. Vervolgens hebben wij de redactie van! Eilandennieuws Vrijdag 1.1. een nieuw stuk aangeboden, waarin wij nader uiteenzetten wat in gen. artikel bezij den de waarheid was. Dit verweer werd door Eilandennieuws echter niet opgenomen, om het vormen van. een verkeerde meening tegen te gaan, meen den wij het door Eilandenieuws geweigerde stuk toch publiciteit te moeten geven, dien aangaande verzoeken wij u onderstaande (wat gen. stuk is) in zijn geheel op te willen nemen. Bij voorbaat dankend, De secr. H. v. d. VELDE, Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd onderstaande te willen plaatsen in uw blad, hierbij bij voorbaat on zen dank. Naar aanleiding van uw antwoord ge plaatst onder ons protest moeten wij in de eerste plaats tegenspreken dat bij deze ten toonstelling maar in eeniger mate sprake kon zijn van een verkapte kermis daar o.i. een onschuldige draaimolen (geen, zweefmolen zooals in uw artikel vermeld) en een stukje muziek in de consumptietent toch geen verkapte kermis genoemd kan worden. Trouwens hij die enkel de tentoonstelling wilde bezoeken kon dit doen zonder ook maar eenigen hinder van deze attracties te hebben; en naar wij van verschillende zaken menschen en standhouders vernamen zijn deze over het zakelijk gedeelte zeer tevreden, ook het bestuur is dit; is er voorheen een tentoonstelling drukker bezocht dan „Fla- héla" 1935? Indien hier eenigszins sprake van een ver kapte kermis was geweest, zou dan de Zater dagavond met meer dan 2000 bezoekers zoo rustig zijn verloopen, dat zelfs de meeste Oranjel'eestjr*- op ons eiland hier een voor beeld hadden kunnen nemen. Wij danken dan ook de burgemeester van Middelharnis voor de vrijheid ons gegeven, liet één en ander zoo in te mogen richten, waarmede deze tevens heeft getoond niet zoo kleinzielig te zijn als schrijver van gen. arti kel, welke meer bezwaar schijnt te hebben, tegen een stukje muziek dan het neerschrij ven van onwaarheden. Want niet alleen verkapte kennis is een onwaarheid, maar ook dat enkele bestuurs leden buiten weten van anderen hiervoor zorgden is onwaar, dat eerst een glijbaan zou komen en de exploitant met een zweef molen kwam is onwaar; dat er eigenmachtig is opgetreden door enkele bestuursleden is onwaar (het secretariaat had op de hestuurs vergadering, ongeveer een week voor de ten toonstelling gehouden, met algemeene stem men volmacht gekregen om naar eigen goed dunken het één en ander te regelen) en het is ook onwaar dat er een stemming met als uitslag 32 heeft plaats gehad. In deze blijkt dan '/ik dat het oude spreek woord meestal niet door een eerlijke wagen' te worden overreden, nog geldig is. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Namens het comité, De Secretaris, H. v. d. VELDE. (33 Zij reikte hem de hand en sprak: „Frede- rik, van nu af zullen wij samen één weg gaan; de doornenkroon onzes Heeren is beter dan de lauweren der wereld". Ai, daar stak hem een doorn! Welk een pijn! „Collega, u moet te bed gaan, u is niet wel! Neem wat rust: U zult u geheel van streek maken!" „Ik kan immers niet, Careisen! U kunt het onmogelijk alleen doen! Ik gevoel wel, dat ik overspannen ben, doch laat ik u eerst nog wat helpen! Foei, ik ben zoo waar in slaap gevallen. „Juist en uw slaap was onrustig genoeg. Ik kan mij beter vannacht wat alleen redden, dan dat ik straks misschen weken alleen voor de zaak moet optrekken. Laat u nu raden en ga ter rust. Ik kan er tegen en morgen is het uw beurt, als u een goeden nacht door gerust hebt". „Welnu, ik zal uw zin doen!" zei Frederik. „Ik dank u voor uw vriendelijkheid! Rust eal mij zeker goed doen". Na vriendelijk afscheid genomen te heb ben, begaf hij zich naar zijn slaapvertrek. Huiverend over al zijn leden borg hij het gloeiend hoofd in de kussens en zich aan God overgevende met zijn bekommernissen en zijn wenschen, sliep hij in. HOOFDSTUK XII De Crisis De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen Frederik verschrikt ontwaakte. Nog ge voelde hij zich dof en moe, doch hoe ook, hij moest naar zijn kranken. Een weinig ver stoord, wijl men hem zoo lang had laten sla pen, begaf hij zich naar beneden, waar zijn collega reeds bezig was, de gewone zorg aan de patiënten te wijden. ..Goeden morgen!" zei deze vriendelijk en met een glimlach om de lippen spelend. „Wel heeft de rust u goed gedaan?" Doch hij ver schrikte inderdaad, toen hij opmerkte, hoe vervallen Frederiks gelaat was, hoe diep in gezonken zijn blik was. „Ik heb geslapen als een roos, doch ik kan niet zeggen, dat het mij verkwikte. U had mij echter niet zoolang moeten laten rusten! Wat moet ik nu beginnen? De dag is bijna half om en er is nog zooveel werk voor mij! Waarom mij niet vroeger gewekt?" „Nu, ik geloof dat het inderdaad beter ge weest ware, dat u waart blijven liggen, juist omdat u nu weer te veel van uzelf eischen gaat". „De menschen moeten toch geholpen wor den, dat kan nu eenmaal niet anders". „U moogt uzelf niet vermoorden, collega, en ik zeg u, dat doet u en niets minder". „Dokter, juffrouw Dorfer verzoekt u een oogenblik te spreken", zei de huisknecht. „Juffrouw Dorfer! Welke?" „Juffrouw Anna!" „Anna!" zei hij verbaasd bij zichzelf, „wat zou die van mij willen? Laat de juffrouw in de zaal, ik kom terstond!" Was het, omdat hij inderdaad ongesteld was, dat hij zich zoo ontroerd gevoelde? Hoe dwaas! Hij was toch een man! Een forsche poging op zichzelf doende, was hij weldra zijn ontroering meester en pas had de huis knecht de bezoekster een zetel in de zaal aan geboden en de deur achter zich weer geslo ten, of Frederik trad binnen. Met ongeveinsde hartelijkheid reikte hij Anna de hand, doch nauwelijks had deze een blik op zijn gelaat geworpen, of zij schrikte zoo geweldig, dat zij nauwelijks kon verber gen, hoezeer zij zich geschokt gevoelde. „Ik ben natuurlijk zeer blij u te zien, doch er is toch niets verkeerd thuis, Anna?" „Neen, Frederik, thuis niet, maar het is hier verkeerd, het is verkeerd met mij en met u!" „Met mij!" vroeg hij verbaasd. „Ik weet niet, maar met u? Wat scheelt er aan?" „Wel ja", zei zij, en een weemoedige glim lach speelde om haar lippan, „jij dacht mij te moeten dokteren, doch we zullen de rollen ditmaal eens omkeeren. Wat mij scheelt kan ik je spoedig zeggen. Ik heb den lieveling mijner goede moeder zich laten overspannen, zonder hem te waarschuwen. Ik heb den vriend mijner jeugd hooren klagen over ge brek aan hulp en valsche schaamte heeft mij doen zwijgen, totdat ernstige roepstemmen mij aan mijn plicht herinnerden, en nu kom ik hier, om die te volbrengen. Frederik, je bent niet wèl!" en met deze woorden greep zij zijn hand en blikte hem diep in de doffe oogen. Hij zweeg en een trnan weide in zijn man nelijk oog, doch hij bedwong zich en sprak: „Ik gevoel mij inderdaad wat overspannen. Trouwens, dat zou je niet verwonderen, als je c-ens een week lang mijn leven hier leiden kondt. Doch jc weet bet zelf, Anna. Als Goid roept, dan moet men gehoorzamen en Hij weet be.st, hoeveel wij dragen kunnen". „Het is thans geen tijd om te redetwisten, Frederik! Dat zou onze goede moeder in deze omstandigheden zeker ook niet doen. Zij zou je helpen en nu zij het niet kan, ik bid je, laat ons het nu doen. Agnes heeft het huishouden en haar eigen zaken; ik heb niets, dat mij noodzakelijk in beslag neemt. Laat mij je helpen! Ik ben ook meer aan den aard van den arbeid gewoon dan zij; overigens zou haar hulp je misschien, voor- deeliger zijn!" Getroffen hoorde de jonge dokiter haiar aan en, ziende hoe zij zich moeite gaf om hem te overtuigen, hoezeer ze zich bewust was van de voortreffelijkheid van haar zuster boven de hare, besloot hij zich geweld aan te doen cn haar terstond voor den nuchtcren eisoh van haar roeping te stelten, 't Was wreed, maar hij handelde ondanks zichzelf. „We hebben inderdaad groot gebrek aan hulp. Maar, Anna, je zijt directrice geweest en wat wij hier noodig hebben, is één of twee bekwame vcrpleegters, die liet niet onder zich rekenen „Frederik, dat zijn dingen van later zorg. Mijn lauweren zijn onder doornen en zelf verwijt reeds lang begraven. Wat jij noodig hebt, zal ik je wel zeggen: jij hebt een dag of acht of veertien rust noodig en om die te kunnen nomen, iemand, die wat meer ver stand heeft van de behandeling van zieken en gewonden dan een aankomende verpleeg ster. Welnu, laat mij die „iemand" zijn en als je beter zijt, dan zullen we verder zien, vind je niet?" Hij dacht een oogenbiik na en daarna zei hij langzaam en met nadruk, als wilde hij zijn woorden goed doen verstaan: „Ik zou gaarne mijn collega daarover raadplegen, AnnaIk gevoell wel, het gaat zoo niet lan ger. Doch ik moet overtuigd zijn, dat ook hij van deze schikking tijdelijk althans ge diend is. Wil ik dat nu doen, of zal ik met hem overleggen en je daarna bericht ge ven?" „Waarom zouden we waohten? Ik acht het maar best, terstond maatregelen te ne men, ook wat mijzelf betreft, daar ik toch nog eenige schikkingen maken moet". De jonge directeur begaf zich naar de ziekenzaal en trad weldra met zijn collega weer binnen. „Collega!" zoo sprak hij, „ik geloof inder daad. dat ik ziek ga worden, indien hk mij met een weinig onthouden kan van de zorg, en den arbeid. Ook u loopt hetzelfde gevaar, al is u op het oogenblik krachtiger dan ik. Mejuffrouw Dorfer komt ons haai- hulp aan- bieden. Zij is, zooals u weeit, geen vreemde- linge in het vak. Mag ik uw meenimig eens weten?" „Dat is voorwaar geen gewetensvraag, voor welker beantwoording ik mij eerst zou moe ten bezinnen, waarde collega. Mijn mncning is, dat, zoo u het vriendelijk aanbod vba.n mejuffrouw Dorfor nog niet aanvaard hebt. ik liet terstond dankbaar en met beide han den doe, op één voorwaarde!" En bij deze woorden rustte zijn blik eerst "P het gelaat van den directeur en daarna zag hij Anna vpelbeteekenend aan, als wilde liij zeggen; ,,'t Is meer dan noodig!" „En die is®" „Dat u juffrouw Dorfer zoodra mogelijk even lot uw arbeid inleidt, voorzoover zij dien doen kan cu dan de meest mogelijke rust neemt. Juffrouw, als de dokter u werk uit de hand neemt, dat u zoudt kunnen doen beklaagt u zich bij mij!" zei Dr Careisen glimlachend. „Maar dat zou tegen allen regel in zijn, collega!" mericfe Frederik schertsend op „ik ben hier het hoofd en ontvang booster beroep". „Zeker, maar er is bij alles gerekend op een gezonden directeur en u is krank. Dat blijft dus afgesproken, zuster", zei Dr Carei sen, „en nu zult u mij wel vergeven, als ik maar weer naar de ziekenzaal ga. Ik hoop u reeds spoedig hier te zien", voegde hij er met nadruk aan toe. „Dank u dokter!" antwoordde Anna ik ben nog heden hier en laat mij nu tevens tot zoolang maar van u afscheid nemen" vervolgde zij, Frederik de hand tot afscheid biedende en Dr Careisen oen wenk gevende. „Nu, ik zal je uitgeleide doen, Anna! Ik dank je hartelijk!" zei Frederik, haar hand warm drukkende. „O neen, blijf u, ik zal de zuster uitlei den; ik ga toch heen!" zei Dr Careisen haas- had nendc' döt hli Anna's wenk begrepen Toen de deur der zaai gesloten was en zit 1 vestibule bevonden, sloeg Anna een blik, waarin bezorgdheid, ja, angstige spanning te lezen was, op haar geleider en dokterU ^nd o worden, (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2