kiJJïllïNN HAARDEN Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws* VERKOOPINGEN r Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand* LAUWEREN EN DOORNEN SOMMELSDIJK. De dienstplichtigen van de lichting 1936 zijn voor deze gemeente als volgt toegewezen aan de achter hun namen vermelde korpsen. P. Bakker, 14e Reg. Infanterie, 2e ploeg, Bergen op Zoom. Tijdvak van inlijving 110 Oct. H. v. d. Doel Tzn., 14e R. I. Ie ploeg, Bergen op Zoom, 1625 Maart. J. v. Gronin gen Bz., 14e R. I., 2e ploeg, Bergen op Zoom, 1—10 Oct. H. Hoogmoed Dz., Eskadron Pant serwagens 2e ploeg, 's-Hertogenbosch, 110 Juli. G. Leune, 14e R. I. Ie ploeg, Bergen op Zoom, 16-25 Maart. A. Nelis Jz., 14e R. I. Ie ploeg, Bergen op Zoom, 1625 Maart. J. v. d. Poel, 14e R. I. 2e ploeg, Bergen op Zoom, 1625 Juni. Aangewezen voor oplei ding tot onderofficier. A. Polder, 2e School- Compagnie Reg. Kust-Artillerie le ploeg, Vlissingen, 110 Mei. B. v. d. Velde, 14e R. 1., 2e ploeg, Bergen op Zoom, 1625 Juni. Aangewezen voor opleiding tot onderofficier. W. Zaaijer Azn., 14e R. I., 2e ploeg, Bergen op Zoom, 110 October. - Tegen een inwoner dezer gemeente werd proces-verbaal opgemaakt wegens baldadig heid, terwijl tegen eenige personen proces verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente als werk loos en werkzoekend ingeschreven: 83 land arbeiders, 7 transportarbeiders, 4 metse laars, 1 opperman, 6 landbouwersknechts, 5 timmerlieden, 1 schilder, 1 chauffeur, 1 ty pograaf, 1 schildersknecht, 1 pakhuisknecht en 1 korenmolenaarsknecht. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 78 personen werkloos. Vleeschbons en gehaktbons zullen in den vervolge worden uitgereikt op Woens- d a savond 5 uur in het stempellokaal aan den Oostelijken Achterweg. De prijzen der landbouwproducten zijn deze week in deze gemeente als volgt: aard appelen f 1.30, paardepeen f 0.70, groote uien f 0.85, kleine uien f 0.42 en z.g. Drielingen f 0.21 per H.L. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur had in den Binnenweg alhier een aanrijding plaats. De vrachtrijder A. V. wilde met zijn vrachtauto een in den Binnenweg staande bestelauto passeeren. Ook de koopman F. v. d. W. stond daar met zijn wagen beladen met verschillende handelsartikelen. Doordat V. te hard met zijn auto reed kwam hij in aan raking met het wagentje van v. d. W. Een wiel werd in elkaar gedrukt, terwijl overi gens nog eenige materieele schade werd aan gericht. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag en proces-verbaal volgde. MIDDELHARNIS. Uitslag van de wed vlucht van Libramont (België) der P.V. de Reisduif, afstand 222 K.M., gehouden op 21 September. De prijzen werden behaald als volgt: C. Smit 1, 2, 3, 4, 5 en 6; Chr. F. Hos sen 7 en 9: A. Sarelse8.De op deze vlucht uitgegegeven beker werd gewonnen door den heer C. -Smit. Aan de Groen van Prinsterersehool, hoofd de heer Jansen, is benoemd tot onder wijzer tegen 1 Januari de heer E. J. Baaden- huyzer, thans onderwijzer te Overschie. De weduwe G. Jongejan had het onge luk in haar woning te vallen en haar pols te breken. Bij publieke verkooping in het Hotel Meier is een huis, staande in de Nieuwstraat en bewoond door B. v. d. Nieuwendijk, inge zet door den heer A. A. C. Nieuwland voor f 1060. Een huis staande op den Oostdijk en bewoond door R. Korteweg ingezet door den heer M. A. van Zwieteren voor f 80. Aan de kaai zijn aangebracht en per motorboot verzonden naar Rotterdam met be stemming naar Engeland 1000 balen ajuin. Door de kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. kerk is toezegging van beroep uitgebracht op Ds. van der Pol van Neder Kardinxveld. Voor de Cursus 19351936 van de in de Ambachtsschool gevestigde avondteeken- school hebben zich ruim 50 leerlingen aange meld. De cursus duurt van Dinsdag 1 Octo ber tot Vrijdag 28 Februari. DEN BOMMEL. Gedurende de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd 2833 H.L. aardappelen en 540 H.L. uien. Bij den agent der arbeidsbemiddeling staan 19 werkloozen ingeschreven. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den burgemeester dezer ge meente zal hij worden vervangen door den wethouder B. Jongeling. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van wethouder B. Jongeling zal dezen worden vervangen door den wethouder W. A. Lokker. De volgende dienstplichtigen zijn voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst DRAISItlAvANVALKEMBURQ'S-- e A -iLEVERTR, LEEUWARDEN- geroepen: lichting 1929: J. J. van Gelder, A. Verkerke en Kr. Buth. Lichting 1931: J. C. van Es, Adr. Bakker en Lamb, de Visser. De toewijzing der dienstplichtigen voor de lichting 1936 is als volgt: J. v. d. Bos, 14e E. I., Bergen op Zoom, 1625 Maart. D. Fris, 14e R. I., Bergen op Zoom, 110 Oct. G. L. C. Jacobs, 14e R. I., Bergen op Zoom, 1625 Maart, P. Rommelse, 14e R. I., Bergen op Zoom, 110 Oct. N. C. Vervloet, 2e School- comp. Reg. Kust-Artillerie, Vlissingen, 16 25 Oct. G. Winkels, 14e R. I., Bergen op Zoom, 110 Oct. A. Zuidijk, 14e R. I., Ber gen op Zoom, 1625 Maart. De hierboven vermelde datums duiden het tijdvak van in lijving aan. B. en W. hebben aan A. A. Keijzer ver gunning verleend tot het plaatsen van een reclamebord op het z.g. Lombok, nabij de aanlegplaats van de stoombootdienst. Dezelf de vergunning is door dit college verleend aan „Hotel Meijer", te Middelharnis. .OOLTGENSPLAAT. Donderdagavond vond de opening plaats van het verenigingsge bouw „Elthato", op welke plechtigheid wij Dinsdag a.s. terugkomen. Bezoek Kamer van koophandel West- Noord Brabant. Donderdag heeft de Kamer van Koophan del van West-Noord-Brant een rondrit ge maakt over ons eiland. Het gezelschap werd in Dinteloord toegesproken door burgemees ter Van Campen, die daarbij hoopte, dat het eiland Goeree en Overflakkee de producten van het nijvere Brabant zou kunnen ge bruiken en door burgemeester Donkersloot, die de wensch uitsprak, dat de nieuwe veer- verbinding Brabant en Flakkee van groot nut zou mogen zijn, ook in de uitwisseling der producten. Algemeen waren de leden van de Kamer enthousiast over de schoonheid en vrucht baarheid van het eiland, terwijl Ouddorp ook zeer de aandacht trok. OUDE TONGE. Ingeschreven stonden bij de arbeidsbemiddeling 45 werkloozen. .OUDE TONGE. Maandagmiddag kwam het 15-jarig dochtertje van den heer de Leeuw met haar fiets zoodanig te vallen dat zij een groote snij wond aan haar voorhoofd opliep. Dr. Eschhauzier verleende eerste hulp. Het programma voor Zaterdag a.s. is vastgesteld als volgt: Om het Kampioenschap van de F.V.B.: Grijsoord IIH.B.S. I te Mid delharnis. Aanvang 5.30 uur. De winnaar ontvangt de kampioensbeker. Gedurende dit leveringstijdvak is goed- koope margarine verkrijgbaar tegen inleve ring van bon no. 20 bij den winkelier M. van Loon. Kerkkring alhier. NIEUWE TONGE. Op Maandag 30 Sep tember a.s. des n.m. 5.30 uur zal aan den Kerkring alhier de beproeving der brand spuit plaats hebben, met volledig personeel, uitgezonderd de werkgasten en de lantaarn dragers. Tot leden van het kiescollege zijn in de Ned. Herv. Kerk gekozen de heenen Johs. Luchtenburg, C. Holleman Az., C. Schilper- oort en M. van Zielst. De heer I. Mesritz te Middelharnis is aangesteld tot bietenweger aan de Anthonius weg onder deze gemeente. Tot bestuurslid der Nationale Booren- onderlinge is herkozen de heër H. Sneep. Met ingang van Maandag wordt dooi de bakkers de broodprijs verhoogd met 1 cent per 8 ons brood. De weegbrug aan het Tramstation is voor de a.s. bietencampagne goedgekeud. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien f 0.80, peen f 0.75, aardappelen f 1.30 per H.L. A.s. Zondag zal in beide diensten de extra maandelijksche collecte worden ge houden. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept: 4000 balen uien, 2000 balen peen, 3000 H.L. aardappe len, 80000 K.G. witlofwortelen en 100000 K.G. tarwe. Het distributievleesch in blik is tot en met volgende week Donderdag op bon 95 verkrijgbaar bij den slager P. J. Grootenboer aan den Straatdijk. Op Maandag 7 October a.s. zal door het bestuur van den Polder Onwaard een schouw worden gehouden. Zondag j.l. was het 10 jaren geleden, dat Ds. de Blois alhier bij de Geref. Gem. in zijn ambt werd bevestigd. Ds. de Blois hield op dezen dag een gelegenheidspredika tie naar aanleiding van Openbaring 3 vers 7 en 8. Na de predikatie werd Ds. de Blois toegesproken door ouderling van der Wekke die de gemeente verzocht haar leeraar toe te zingen het laatste vers van Ps. 105. MELISSANT. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk de gewone maandelijksche collec te worden gehouden terwijl in de morgen dienst de bevestiging zal plaats hebben van een ouderling. A.s. Maandagavond hoopt Ds. Baai van Tholen voor te gaan in de Oud Geref. Ge meente. Deze week zijn voor rekening der land- bouwvereeniging „Ons Belang" vier wagons uien vertrokken met bestemming voor Engeland. HERKINGEN. Gedurende enkele weken worden on- en minvermogenden, die daar voor in aanmerking komen, teleurgesteld, doordat de afgifte van goedkoope boter op zich laat wachten. De prijsnoteering der roomboter is thans aan de fabriek alhier gesteld op f 0.95 per pond. De catechisaties voor de schoolkinderen bij de Ned. Herv. Gem. zijn deze week Dins dag hervat. Bij den correspondent der arbeidsbemid deling staan 10 werkloozen ingeschreven. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de Noordzeevisschers vanwege het stormach tige, weer niet uitgevaren. Alleen de garna len visscher W. Groenendijk heeft één dag gevischt, hoewel het ook toen zwaar weer was en daarbij gevangen 50 kilo garnalen. Bij het binnenhalen van het net kreeg schip per G. een klap van de roerstok tegen zijn bovenkaak, die stuk werd geslagen. G. viel bewusteloos neer. Hij zal zeker wel eenige weken het bed moeten houden. Woensdag werd door het bestuur van de cichorei-drogerij alhier aanbesteed het vervoer per as van de laatste gedroogde ci chorei (plm. 50.000 kilo). Laagste inschrijver was A. v. Erkelens a f 22]/$ per ton. Voor de juin wordt besteed f 0.85, voor gewone en kleine f 1.20 per 60 kilo. Koepeen f 0.50 per H.L. De militieplichtigen der lichting 1936 C. Orgers en L. v. d. Wende zijn toegewezen bi het 14e Reg. Infanterie le ploeg te Ber gen op Zoom. De tijd van inlijving is gesteld van 1625 Maart 1936. Op de vergadering van B. en W. op Dinsdag 24 Sept. is bepaald, dat bij afwezig heid, ongesteldheid of ontstentenis van den burgemeester wethouder C. J. Lodder diens plaats vervult en bij afwezigheid of onge steldheid van C. J. Lodder, wethouder J. OUDDORP. Nu "de Oost-Indische kers zoo goed als geoogst is, zoo blijkt de opbrengst tegen te vallen. De prijs beloopt van 2835 ets. per kilo. Van W. P. zijn op het land, vlak gele gen aan den Provincialen weg, een aantal kooien ontvreemd. Op de vergadering van de Konijnen- en Pluimveevereeniging is besloten om in de Kerstweek een tentoonstelling te houden. OUDDORP. Winkeliers dienen er op te let ten, dat de loopende termijn voor den herijk met 30 Sept. a.s. eindigt, zoodat de maten ert gewichten vanaf 1 Oct. voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerk B. Naar wij vernemen is op de vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw besloten om met ingang van 1 Jan. a.s. de contributie te vervangen door een progessie en wel: bij het bezit van 15 H.A. f 3, van 510 H.A. f 4, van 1030 H.A. f 5 en boven de 50 H.A. f 7.50. Tot lid en voorzitter van de Wildschade- commissie is benöemd de heer A. J. van Riel, Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht, voor, het gedeelte in Zuid-Holland gelegen ten Zui den van de Lek en ten Oosten van de Noord en de Dordtsche Kil. -De herfstvacantie voor de schoolkinde ren zal Maandag een aanvang nemen. Naar wij uit goede bron vernemen is Jan Bakelaar aangesteld als chef-droger in de cichorei-drogerij te Geersdijk (Noord- Beveland) —Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 13 werkloozen ingeschreven. De eerste lading witlof van dit eiland is reeds vervoerd, met bestemming naar Gouda. De uitkomst valt nog al mee, omdat hét voor dit artikel lang droog is geweest. In de haven de Kil zijn 2 schepen ge arriveerd om hier volgende week suikerbie ten te laden. Woensdagmorgen had C. Verhage Lz. uit het Oude Nieuwland tijdens de hevige storm het ongeluk met de fiets in een diepe sloot te geraken. Door voorbijgangers werd hij op het droge geholpen. Zij die zich ter gemeente-secretarie aan melden ter verkrijging van een bewijs van huisslachting moeten dit ten minste vier da gen voor de dag van slachting aanvragen, ter wijl het aanvraagformulier door hém zelf moet worden ingevuld en geteekend. Door de diaconie der Ned .Herv. Kerk werden eenige perceelen bouwland verhuurd. De prijzen liepen van f 50 tot f 71 per gemet. Wegens vertrek van mevr. Brussaard, bestuurslid van de vereen. „Het Hoogeland", is in haar plaats gekozen mej Immerzeel, onderwijzeres aan de bijz. school. Een koopman --it Bergen op Zoom, die hier aan het venten was, had het ongeluk in een sloot te rijden en een pols te breken. Op de jaarvergadering van de Chr. bibliotheek „Lectura" werd besloten een par tijtje nieuwe boeken aan te schaffen, 's Maan dagsavonds zal er gelegenheid bestaan om boeken te halen in een lokaal der o. 1. school aan den Dorpsweg van 78 uur. Het bestuur is ongewijzigd gebleven; alleen de functies zijn gewijzigd. Op de beurs besteedde men voor: uien 85 cent, pikkels f 1.20, sjalotten 3J^ cent, koepeen 50 cent, aardappelen (eigenheimers) f 1.10, blauwe f 1.70. Rectificatie. Het bericht van Woensdag j.l. betreffende de verkoop van de Broek stee aan de heeren Knöps en van Wely te Middelharnis, is bij nadere informatie onjuist gebleken. Genoemde personen hebben niets met den verkoop te maken. 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel zij stijve gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder- Uw* knieën te buigen? Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt? Er is .geen enkele reden- waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op tev zwel len. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde een „echte oude dame" te worden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. Ik heb het nu regelmatig 10 jaar lang genomen en ik ben volkomen gezond. Ik wandel dage lijks 3 k 4 K.M. of zelfs meer en kan gemak kelijk mijn teenen aanraken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resul taat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was: Ik ben een „Kruschenist". Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" te te blijven: „De kleine dagelijksche dosis". Kruschen is een wetenschappelijke samen stelling van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen in prima conditie houden, zoo dat alle afval stoffen, die Uw bloed veront reinigen en Uw gezondheid in gevaar bren gen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent, per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apotheken cn drogisten a Ó.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de bui ten verpakking de naam Rowntree Handels 'Maatschappij voorkomt. (Adv.) Twaalf menschen gewond Bij een autobotsing Do autobus van de onderneming V.A.D.A. te Echt (L.), die uit Roer mond vertrokken was en een twaalftal passagiers vervoerde, zag op een ge geven moment de vrachtauto van Jas pers uit Heerlen uit tegenovergestelde richting in snelle vaart naderen. Even voor de beide auto's elkaar zouden passeeren, zag de chaufleur van dë autobus de vrachtauto over den weg slingeren. Een botsing -was onvermij delijk. Achter de autobus reed een personenauto uit Born. Deze schoof van achteren onder de autoDus. Do vrachtwagen en de autobus waren to taal vernield. Ook de personenauto was ernstig beschadigd. Volgens de Tel. werden twaalf personen gewond, waarvan er één. een onderwijzeres mej. De Bilt. er zeer ernstig aan toe was Zij is in bewusteloozen toestand naar het St. Laurentius-ziekenhuis ie Roermond over gebracht. Kort na het ongeluk waren twee dokters ter plaatse en nadat de eerste me dische hulp was verleend, zijn de gewonden allen naar Roermond vervoerd. Speciale voordeelige aanbieding waarvan vele 30% G 0 E D K 0 0 P E R Officieel agent: E. M. Jaarsma. Frisia, Jan Jaarsma, Vulcana en alle goede merken «eds vanaf 29 00 alleen waar de naam W. PRINCE boven staat is de juiste ingang GF.EN FILIALEN KIPS) RA AT ALLfFbJ 3- ROTTERDAM I Op-Maandagen 23 en 30 September 1935, beide dagen 's avonds 7 uur (Zometijd), te Middelharnis, in hotel Meijer, veiling en af slag, van: a. Een huis met tuin, erf en grond, te Mid delharnis, aan de Nieuwstraat, kad. Sectie B no- 2603, groot 1 are 71 c.A. Verhuurd aan B. ,g. .d. Nieuwgndijk voo/r f 4 per week. ..'b, Een Huis met erf, te Middelharnis, aan derp'Oostdijk, kadaster Sectie B no. 142, grootl 75 oéntiarep. Verhuurd aap L. Korteweg voor f. 2.^0 per week. toebehoorend aan den heer M. Brouwer, te: Bergen op Zoom.- Notaris COSTERMANS. i Op Dinsdag 24 September 1935, by veiling;! en Op Dinsdag 1 October 1935, bij afslag, beide dagen 's avonds 7 uur (Zomertijd), te Dirks-i land, resp. in de zaal Odeon en in hotel] Regter, van: a. Een huis met erf en grond, te Dirksland, aan de Winterstraat, kad. Sectie B no. 1320,1 groot 92 c.A.; b. Een huis aldaar, aan de Winterstraat, 1 kad. Sectie B no. 1321, groot 38 c.A.; 3. 9 aren 30 c.A. tuin en halve dijk, aldaar aan den Gelderschen dijk, kad. Sectie C no.. 767; d. Een huis met schuren, erf en grond, aldaar, op den hoek van de Boomvlietstraat en het Schelpenpad, kad. Sectie B no. 1195,. groot 6 a. 85 c.A. Breeder bij biljet. Toebehoorend aan den heer C. Vroeg in de Weij, thans in Noord-Amerika. Notaris COSTERMANS.i Zaterdag 28 September bjj inzet en Za terdag 5 October bij afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek. I. ten verzoeke van den heer en mejuf frouw J. 'de Gans-Lodder te Middelharnis van Koop 1. Een perceel bouwland te Ouddorp, in den Noordhoek van het W -st Nieuwland, kadaster Sectie A no. 25, groot 1.44.00 H.A of 3 G. 41 R.V.M. in pacht ge weest bij 'KI Westhoeve Pan., te aanvaar den 11 November 1935. Koop 2. Een per ceel bouwland te Ouddorp in den Nieuwen oord van het Oude Nieuwland, aan den Noordweg, kadaster Sectie B no. 625, groot 80 aren 80 centiaren of 1 G. 228 R.V.M. in .pacht geweest bij KI. Westhoeve Pzn., te aanvaarden 11 November 1935. II. ten verzoeke van Mejuffrouw de we duwe II. K. Hameeteman c.s. te Ouddorp, van Koop 3. Een perceel bouwland, ge naamd „de Vroone", te Ouddorp. in den polder het West Nieuwland, kadaster Sec tie A no. 69, groot 87 aren 38 centiaren of 1 G. 271 R.V.M., verhuurd tot 11 November 193S aan Gebroeders M en H. Mastenbroek voor f 247.43 pér jaar, in 1934 door de Pachtcommissie vastgesteld op f 113.59. Koop 4. Een perceel bouwland te Ouddorp in het Oude Nieuwland., op de Enden aan de Middelduinen, kadaster Sectie B no. 872, groot 37 aren 20 centiaren of 242V2 R. V.M. verhuurd tot 11 November 1936 aan Marinus Klijn Jzn„ voor f 61.86 per jaar. NOTARIS VAN DEN BERG. Zaterdag 28 Sepfember bij inzet en Za terdag 5 October- bü afslag, telkens des avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Akershoek ten verzoeke van de erfgenamen van de weduwe Johannes Witte, van een huis met schuurtje en ver dere opstal, erf en bouwland te Ouddorp, nabij, den Dorpsweg, kadastraal, bekend ge meente Ouddorp, Sectie E. no. 2414, groot 27 aren .40 centiaren of 179 R.V.M.. ver- fifftfartfl&tf'Sr'Mfterkerk AT:1.50 per week NOTARIS VAN DEN BERG Op Woensdagen 9 en 16 October 1935, tel kens 's avonds 7 uur, te Dirksland, resp. in de zaal Odeon, Ceiling en in Café Vermeulen, afslag, van: Twee huizen, met slagerswinkel, te Dirksland, aan do Zomerstraat, kad. Sectie B no. 2428, groot 1 are 7 centiaren. In 2 perc. :en combinatie. Het huis met slagerswinkel is verhuurd aan C. Zoon Hzoon te Dirksland tot '15 Februari 1936 tegen f 5 per week en het andere huis is onderverhuurd. Ten verzoeke ivan de Erven van wijlen de echtelieden C. Zoon en E. v. Oostenbrugge. Notaris COSTERMANS. Door den Flakke.esc.lien Boerenbond is aa.n tien Minister van Landbouw en Visscherij 't volgend adres gezonden: Geeft met verschukligtien eerbied te kennen: het bestuur van den Flakkoesclie Boeren bond, goedgekeurd bij Koninklijke besluiten, laatst van 24 December 1924 nr 24: dat in zijn op 20 September 1935 gehouden vergadering o.m. óók tor tafel kwam de allertreurigste toestand in den handel en afzet der consumptieaardappelen, zelfs der mate, dat, ondanks de bevredigende op brengst, deze teelt op ons eiland groote ver liezen zal opleveren, terwijl de oorzaak daarvan vooral hieraan werd geweten, dat do tienaturatietaislag nog niet bekend is, terwijl deze toeslag met de voederwaarde van hot product de minimumprijs zou kunnen vor- fnen, waar beneden men niet zou behoeven le ruimen; dat in- verband met den finantieelen toe stand van het grootste deel der leden het hoogst gewensdht werd geadht, dat Uwe Excellentie zeer spoedig dezen toeslag zou kunnen bepalen en publiceeren, terwijl bo vendien uit moreel oogpunt spoedige bepa ling daarvan zeer urgent is omdat tal rijke klachten worden geuit over liet feit, dat reeds 30 per H.A. is betaald of zal wor den ingehouden van uit anderen hoofde to beuren steun; redenen waarom het zich tot Uwe Exceltcn tie wend met het eerbiedig verzoek den dena- turatietoeslag spoedig te wil/len bekend maken. 't Welk doende enz., Het Bestuur van den Flakkeesohcn Boerenbond voornoemd, G. C. VAN SCHOUWEN, Voorzitfftr A. W. KEIJZER, Secretaris. Met toestemming van het EdelAchtbaar College van B. en W. van Goedereede en Nieuwe Tonge zal in de week van 30 Sept. tot 5 Oct. een collecte worden gehouden ten bate voor het „Tehuis voor door armoede verzwakte kinderen", gevestigd te Leiden. In dit Tehuis worden kinderen, die door ondervoeding zijn verzwakt, geheel gratis en ook zonder eenige voorwaarde, wat vaak voor menig gezin onbereikbaar is, wat uitzet betreft, opgenomen om weer op krachten te komen. Reeds een 165-tal kinderen konden gedurende het bestaan van deze stichting als geheel hersteld naar hun familie worden te ruggezonden. Dit werk wordt belangeloos bestuurd. Ook de geneesheer, die de kleinen controleert, doet dit belangeloos. Dit neemt niet weg, dat, waar de stichting geen enkele bron van in komsten heeft en geheel van vrijwillige gif ten bestaat, zich iedere week voor nieuwe zorgen ziet geplaatst en heel veel finan tieelen steun noodig heeft om aan haar ver- plchtingen te kunnen voldoen. Er worden kinderen opgenomen uit diverse plaatsen van ons land van onders van ver schillende richtingen. De voorwaarde, die voor opname wordt gesteld, houdt zonder meer in: „Heeft de kleine hulp noodig". Wat zult u doen voor dit mooie werk? De zware zorgelijke tijden, welke wij nu beleven, doen zich begrijpelijkerwijze ook in deze arbeid gevoelen, doch wie nog iets kan doen, doet het van harte! De instelling verdient de sympathie van allen. Daarom steunt de volgende week de collecte! HET BESTUUR CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 25 September Bloemkool 1.507; Komkommers 1.102; Meloenen 47.50 per 100 st.; Sla 95; Andijvie 701.10 per 100 krop. Dubb. princ. 5.706; Maagdeperen 5—6.70; Bon Louis 6.50—9; William Duches 3.506; Soldat Laboreuro 7.8010; Notarisappels 4.30—7; Peren (val) 70—3.60; Appels (val) 50—1.80 per 100 K.G. Druiven 7.708.70 per 100 pond. Veilingbericht van Donderdag 26 Sept. Kipeieren 42-50 K.G. 1.40—1.95; id. 58-60 K.G. 3.353.55; id. bruin 59 K.G. 3.55; eend eieren 22.30 per 100 stuks. ..NIEUWE TONGE. Ondertrouwde Pieter Aupperlee te Middelharnis en Pieter nella de Jong alhier; Johannes Visbeen en Johanna Cathrina de Gast. OP ZONDAG 29 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Dirksland: 10 u. Ds van der Wal. 6% U. de heer Baart Goedereede: Nam. Ds Verkerk, van Oude Tonge Herkingen: 10% u. en 7 u. de heer Overwie»! Melissent: Vm. en 's av. Ds Bouw Middelharnis: Vm. Leesdienst. 's Avonds Ds Langhout, van Den Bommel Nieuwe Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 U. Ds van der Wal, van Dirksland Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds Kieyna Ouddorp: Vm. Ds van As; 's av. Leesdienst Ourle Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 u. Geen dienst Sommelsdijk: Vm. Leesdienst; 's av. Da van Asch GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9% u. en 6 u. Ds Heenders Ouddorp: Vm. Leesdienst. Nam. Ds de Valk, van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis; Vm. en 's av. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 10% u. en 7 u. Ds de Blois Herkingen: 10% u., 3 u. en 7 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm, en nam. Leesdienst OUD. GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) 10% u, 7 u. de heer Hoger werf Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Vm. Ds Foppema (32 Geroerd drukte Agnes een kus op het hoo- ge voorhoofd harer zuster en daarna wipte zij de kamer uit met de woorden: „Laat nu de zorgen wat rusten, wasch je gezicht en laat ons niet langer alleen!". „Hoe geheel anders had het kunnen zijn!" zei Anna tot zichzelf, toen haar zuster de kamer verlaten had. „Mijn liefde had hem kunnen sterken, mijn trouw hem den last kunnen verlichten, doch dat is voorbij en ik zal het tot mijn straf moeten zien, dat een ander zich rijk voelt in zijn bezit of dat hij alleen den zwaren last voortsleept, die gewe ten en plicht hem opleggen. Wat echter nog gedaan kan worden, zal ik doen en geve God, dat het niet te laat is!" Als had het nemen van een moedig en goed besluit een groot deel van den last afgewenteld, die haar hart drukte en haar gansche zijn nederboog, zoo rees zij op, ■wischte de sporen van inwendigen kommer van haar gelaat en begaf zich naar bene den. Zuster Augusta had kennelijk haar besluit om weer naar 't toon eel van den strijd te vertrekken, meegedeeld en naar aanleiding daarvan was zij met Jacob in een druk twistgesprek gewikkeld over het recht van oorlog voeren. „Wat zeg jij er van, Anna?" zei Augusta >,jij hebt met mij de ellende van den krijg met eigen oogen gezien en ons kart heeft ufc jammertonen van de slachtoffers opgevan gen; wij hebben de harten van honderden zien breken bij het verlies der hunnen. Kun jij ooit aan eenig vorst ter wereld het recht toekennen enkel uit staatkundige redenen 't zwaard te ontblooten, zijn volk te slachting te sleepen en de welvaart voor duizenden op te offeren? Mij dunkt daar is noch goddelijk nocli menschel ijk recht voor te vinden". „Het kwaad heeft, zoo meen ik", zei Anna, „nooit recht van bestaan op Gods wereld, doch we moeten die wereld nemen, zooals ze is, niet zooals ze wezen moet, als we haar met recht beoordeelen zullen en doe ik dat, dan kan ik mij gevallen denken, waarin het zelfs plicht wordt, naar het zwaard te grijpen". „Juist", zei Jacob, die in Anna's uitspraak een vrijbrief méende te vinden voor eigen beschouwing. „Zoolang daar onrechtvaardig heid en geweld, eer- en heerschzucht, nijd en begeerlijkheid in het hart van alle menschen huizen en niet het minst in dat van de grooten der aarde, zullen er allerlei inbreu ken gemaakt worden op recht en gerechtig heid. Men zal beproeven om die langs staat kundigen weg tegen te gaan, doch dat is een lange weg, en terwijl deze afgelegd moet worden, zullen er aan beide zijden van den weg meer slachtoffers vallen, dan wanneer men in een oogenblik de zaak met het zwaard uitvecht. Daarbij zal de volgende vrede, die aan een van beide partijen nevens de nederlaag in den strijd nog de noodige staatkurdige offers kost, van langer duur zijn, "dan wanneer men door scheidsrechter lijke beslissing de zaken geregeld had. Je weet, ik ben- nu eenmaal een vijand van haarkloverijen en één goed pak slaag werkt meer uit dan eindelooze twistgesprekken". „Als het slechts een pak slaag gold en dit op den man terecht kwam, die het ver- dimde, dan zou ik je volkomen gelijk geven, Jakob, doch het komt mij voor, dat je ver gelijking gansch niet opgaat, wijl het den dood of een verwoest leven van duizenden geldt en de mannen, die de oorzaak zijn van al dien jammer en ellende, in den regel het slagveld niet zien", hernam Anna. „De zaak gaat dan ook daarom juist zoo veel dieper, 't Komt mij voor", ging Anna voort, „dat alleen daar, waar de onver vreemdbare rechten van een volk aangeval len worden en alle middel tot vredelievende oplossing vergeefs aangewend werd, de Over heid niet alleen het recht, maar ook de plicht heeft, het zwaard in de weegschaal te wer pen, in welk geval de zedelijke verantwoor delijkheid geheel op den aanvaller of aan rander rust". „Maar waarom strijden dan de vorsten of de ministers niet onderling?" waagde zuster Augusta op te merken. „Maar zuster, dat zou ons waarlijk geen verbetering brengen. Of zoudt u inderdaad kunnen aannemen, dat het volk, welks vorst in zulk een strijd onderlag, zich zwijgend daarbij neerleggen zou en dan had het des te zwaarder kamp, wijl het zijn bestuurder of aanvoerder verloren had. Overigens, waar het vaderland in nood is, daar duldt de eer van den man niet, dat een ander zijn rechten verdedigt en hijzelf lijdelijk toeschouwer zij. Juist het denkbeeld, dat de vorst in naam zijns volks den oorlog verklaart en dat hij straks dus ook elk vaderlander te wapen roept, moet hem met heilige vreeze vervul len. Doch ook dan, wanneer het geweten zijner onderdanen mede getuigt, kan hij op aller geestdrift voor de heilige zaak bouwen, dan strijdt ieder voor eigen overtuiging en vindt daarin moed en steun. In dat opzicht zijn wij althans in vrij wat beter omstandig heden gekomen dan toen de vorsten naar willekeur en met vreemde huurtroepen stre den en hun arme onderdanen, wier lot en leven het gold, den kamp als onmondige kin deren aanzagen". „Zoo krijgt ons theeuurtje langzamerhand het karakter van een collegezaal, waarin de hoogste en gewichtigste vragen van staathuis houdkunde door de dames behandeld wor den", jammerde Jakob. „Zus Agnes, zal ik in den tusschentijd nog een kopje thee vooi* d? dames schenken?" „Dat is volstrekt niet noodig", zei Agnes met geveinsde scherpte in haar toon, „jij, mijnheer, zoudt, geloof ik, den gedachten- loop van ons, vrouwen, willen beperken tot de meest primitieve zorg voor de keuken, de tafel en he' toilet, nietwaar? Alsof een vrouw tot instandhouding van het gezin en opvoeding van haar kinderen niet noodig had, zich alzijdig te ontwikkelen. Ik dweep evenmin als zij met wat men de emancipatie der vrouw gelieft te noemen. Neen', niet de vrouw in de plaats van den man, maar ieder op zijn plaats en in zijn kring het rijke leven in zich opnemende, om het rijker en heiliger ook ac. elkaar weer te geven. Elks bijzon dere gaven samenmengend ii het vuur der liefde en in den gloed van 's levens strijd tot één amalgama waaruit de wal gebouwd worde, v aar achter men huis en haard, ver stand en hart, zichzelf en het nageslacht ver dedigt tegen de geestelijke boosheden in de lucht. Zoo behoort het, mijns inziens, en wie het anders wil, moet naar China gaan of de tijden zien terug te roepen, waarin de vrouw niet als de levensgezellin van den man, maar als de minste zijner slaven werd aange merkt". „Hoor me nu zoo'n welsprekendheid eens aan!" riep Jakob glimlachend uit. „Ik weet zeker, dat Karei je nooit in zulk een vuur fyeeft gezien, anders zou hij zeker uit vrees \toor de vonken op een afstand gebleven #m". 1 „Je vergist je alweer, mijnheer Jacob", zei Agnes, „ik weet, dat Karei mij genegen is, (jfmdat ik ben, die ik ben en ik heb mij nog hooit tegenover hem anders vtporgedaan dan ik was. Ik heb mij hiervan steeds weerhou den, omdat alle gemaaktheid en schijn ver tooning straks op teleurstelling en huiselijk leed neerkomen moet. Hij weet volkomen, wat hij te wachten heeft en ook ik zal mij in hem niet vergissen, tenzij zich buitenge wone omstandigheden, blijvend op aard en karakter* -mochten doen geldén". 1 „Och, arme, dat is mijn straf!" klaagde Jabok, „nu heb ik zoowaar melk in mijn thee! Zie je, al zulke dingen moet men maar van onze moderne jonge dames voor lief en leed nemen, terwijl zij zich aan de staat huishoudkunde en welsprekendheid wijden! 't Is in één woord: verschrikkelijk! Ik zie wel, dat ik nog niet goed genoeg ben om aan een huwelijk te denken en daarom wend ik nog steeds verlegen mijn oogen af, totdat mijn zusters mij nog eenige opvoeding heb ben doen genieten. Het zal mij aangenaam zijn, je theorieën straks belichaamd te zien in je gezin, zusjelief!" „En ik ben waarlijk gelukkig, dat ik zoo van heeler hart mijn goeden broeder als gast noodigen kan, daar Karei mij nog vanmiddag verzekerde: ,,'t Is een rechte plaaggeest, die J£kob, maar hij is als goud zoo goed. Hij is altijd gaarne in de contramine, maar een vrouw zal hem wel beter maken". ,0 vreeselijk, daarop had ik nu in het geheel niet gerekend", barstte Jakob lachen- i u?** en Agnes maakte van de algemeene lachlust gebruik om ditmaal een kopje thee zonder melk voor haar broeder neer te zetten. Moe en geheel overspannen had intusschen de jeugdige directeur van het hospitaal zijl. vertrekken opgezocht. Of hij en zijn collega zich al inspanden, bij gebrek aan de noodige verpleegsters moest veel ongedaan blijven en ook thans legde hij zich droef gestemd op de canape neer ten einde althans eenige uren rust te genieten. En rust had hij noodig, hoog noodig, dat wist hij wei. Doch hoe kon hij ze zich ver oorloven? Zijn oogen puilden uit de kassen met ongewonen glans, zijn gelaat gloeide en toch huiverde hij. Zijn leden deden hem pün en toch was hij zichzelf nauwelijks meester om in de aangenomen rustige houding te kunnen volharden. Neen, zóó zou hij het niet lang meer vol houden, dat gevoelde hij wel, doch hij kon niet anders. Hij wist, dat hij den weg van God gevolgd had, dat hij nog slechts de helft van zijn plichten volbrengen kon, maar meer was hem niet mogelijk. Kwam er maar hulp, vooral vrouwelijke hulp, en weer dwaalden zijn gedachten voor do duizendste maal naar de dokterswoning en daar rees een liefelijk beeld voor zijn geest: hij zag Anna aan zijn zijde, gekleed in het eenvoudige doch nette kleed, dat hij voor de verpleegsters in het hospitaal had bestemd. (Wordt .vervolgd)]

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2