ONESIFORUS-BANK OUDDORP OPTIMUS Wat zeg je? MET BON VOOR GESCHENKEN MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 WENDING IN HET ABESSIJNSCHE CONFLICT Boeken en Geschriften. Adveptentien EXAMEN PÖLITIED1PL0MA CURSUS MIDDELHAR NIS DE CENTRALE PROEFTUIN TE KOOP GEVRAAGD: EEN GEBRUIKTE MOTOR Rookt steeds voor alle gevaren, Mijn3,4, 5, 6,7, 8 en 10ct. Sigaren Aanbevelend, C. DE M00IJ OPTIMUS TE KOOP AANGEBODEN 2e HANDSB0EKEN JAC. KNOOP DACOSTASTRAAT 16, AMSTERDAM, Telefoon 81431 ADVERTEEREN DOET VERK00PEN N.V. UTRECHT IS DAT JE OUDE TAFELLAKEN? Hoe heb je al die vlekken eruit gekregen? Italië's voorstellen aan de Commissie van Vijf Indien de jongste berichten uit Genève waarheid bevatten zou op het, overigens in welwillende termen vervatte, afwijzende ant woord van Mussolini ten opzichte van de .voorstellen van de Commissie van Vijf, thans een principieele koerswijziging der Italiaansche politiek zijn gevolgd. Had deze zich er tot nu toe van onthouden, de eischen van dit land in Ahessinië door for mules te omlijnen, thans zou de Duce een drietal punten hebben naar voren gebracht, waarover hij nader wenscht te onderhan delen. Dit eerste symptoom van toenadering geeft aanleiding tot herleefde hoop, zij het ook dat Mussolini's verlangens van dien aard zijn, dat het moeilijk zal vallen deze te bevredigen. Hailé Selassie kan daar nau welijks aan denken, ,het zou hem niet al leen een belangrijk deel van zijn grondge bied, maar ook zijn militaire onafhankelijk heid en zijn prestige kosten. Want daarop komen tenslotte do Italiaansche voorstellen neer: reorganisatie der Abessijnsche weer macht onder Italiaansche leiding; afstand van een gebiedsstrook welke Eritrea cn Italiaansch Somaliland zou verbinden; .het aanleggen van een onder Italiaansche con trole komende spoorweg naar een zeehaven, in Italiaansch Somaliland welke Italië voor dat doel aan Abessinië zou afstaan. Zoo de Negus in een en and :r zou bewil ligen, zou zijn land machteloos aan den Italiaanschen invloed zijn overgegeven. Het is nog niet duidelijk, hoe Mussolini zich zijn verbindingsslrook denkt, doch vermoe delijk zou deze twee punten van interna tionale beteekenis moeten vermijden, ten eerste de Fransche spoorlijn Addis Abeba- Dsjiboeti, cn ten tweede het befaamde Tana- meer waaraan eerste klas Britsche belan gen verbonden zijn. Do verbinding tusschen Eritrea en Itali aansch Somaliland zou dan ten Westen cn Zuiden van de hoofdstad moeten liggen, en niet meer of minder beteekenis dan een Italiaansche corridor, welke bet grondge bied van den Negus in tweeën zou deelen, zoozeer zelfs, dat het zuidelijk merengebied vrijwel aan den invloed van Addis Abeba zou worden onttrokken. De afstand van een Italiaansche haven ten behoeve van Abessynië zou echter even eens zeer ongewonsclite gevolgen hebben. Deze haven, met haar spoorwegverbinding naar Addis Abeba, zou in de eerste plaats een streep zijn door de Fransche rekening Immers Frankrijk bezit thans door de lijn Addis Abeba-Dsjiboeti practisch gesproken de controle over den geheelen import en export van het rijk van den Negus. Een nieuwe, Abesijnshce haven met spoorweg verbinding naar de hoofdstad zou in dezen toestand een voor Frankrijk moeilijk te aan vaarden wijziging brengen, daar zij Italië s positie- in het land bijzonder zou versterken. Heeft Mussolini inderdaad deze drie voor- waardon gesteld, als basis voor verdere on derhandelingen bevestiging van dit be richt is op het oogenblik dat wij 'lit schrij ven nog niet te verkrijgen dan lijkt het er tenslotte inderdaad veel op, dat het met meer dan een nieuwe Italiaansche poging beduidt nog wat tijd te winnen. WellieQ', ook wenscht men den indruk weg te nemen, dat Italië in Genève onhandelbaar zou zijn en acht men 't gewenscht, dat tenslotte het beslissende „Neen" niet te Rome, doch te Addis Abeba zal worden uitgesproken, Italië en Brittannië tegenover elkander! Men is wederzijds bezorgd De hertog van Pistoja en de hertog van Bergamo, twee prinsen van het Italiaan sche koninklijk huis, die dienst hebben ge nomen bij het leger van Oost-Afrika, zijn benoemd bij het hoofdkwartier van de vijf de divisie Zwarthemden „1 Februari" en tot commandant van de divisie „Gran Sas- so", welke beide bestemd zijn voor Oost- Afrika. Te Gibraltar zijn thans alle haveningan gen versperd. Op advies der Overheid heeft de bevolking kaarsen ingeslagen, als nood verlichting hij een eventueel luchtbombar dement. Naar verluidt zijn er reeds 15.000 kando laars verkocht en zijn ook in den omtrek thans nergens meer kaarsen te verkrijgen, Inmiddels is ook de kruiser „Exeter" te Gibraltar aangekomen. In Alexandria worden reeds gasmaskers verkocht tegen 16 shilling het stuk. Volgens Reuter -hebben de Britsche vloot- bewegingen te Rome een buitengewonen indruk gemaakt. Deze maatregelen worden evenwel niet in verband gebracht met even tuecle sanctiemaatregelen doch veeleer met do activiteit dor Italiaansche duikbooten in de Middellandsche Zee. liet zenden van Italiaansche strijdkrach ten naar Lybië heeft in Engelsche kringen grooto bezorgdheid gewekt. Reuter bevestigt, dat de Italianen te verstaan hebben gegeven, dat de Italiaansche regeering bereid is haar versterkingen uit Lybië terug te trek ken, wanneer zij van de Britsche regeering bepaalde toezeggingen zal ontvangen ten aanzien van de sanctie- maatregek-i. Te Rome spreekt men tegen, dat de beide laatste divisies, welke 35.000 man sterk zijn- naar Noord-Afrika zouden zijn gezonden. Derhalve is het mogelijk, dat deze troe pen naar de Dodecanesos zijn gezonden. Men vraagt zich af, wat Italië daar wil. Volgens de laatste persberichten staan ongeveer 10.000 man Engelsche troepen en 12.000 man Egyptische troepen gereed in Egypte en in den Soedan. De Italiaansche uitgaven voor de Oost- Afrikaansche koloniën hebben in Augustus bedragen 337 millioen en van 1 Juli tot en met 31 Augustus 718 millioen. Het Italiaansche Ministerie van Finan ciën deelt mede, dat in Augustus is ont vangen een bedrag van 1.599 millioen lire en uitgegeven een bedrag van 2.130 mil lioen lire. Het geheele deficit bedraagt met inbegrip van dat van Juli 1 milliard 5 mil lioen lire. De Franschen versterken Dsjiboeti. Begin van deze week zullen twee Fran sche regimenten naar Dsjiboeiti worden ge dirigeerd. Het betreft het 24e regiment Se- negaleesche schutters uit Perpignan en een regiment, dat is samengesteld uit het vier de en achtste regiment Senegaleesche schutters uit Toulon. Voorts zullen vier Fransche oorlogssche pen van Toulon naar Dsjiboeti vertrekken. Officieel worden deze geruchten ontkend Er zou alleen één bataljon naar Fransch- Somaliland onderweg zijn. Amerika geeft Roode-Kruis-hulp. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het in geval van een oorlog tusschen Italië en Abessinië zooveel hulp zal verleenen als slechts mogelijk is, ofschoon in Amerika feitelijk geen hulp voor oorlogvoerenden bijeen gebracht mag worden. Commissie voor conflicten met neutralen. Te Rome is bij decreet een commissie van 16 leden in het leven geroepen, die in geval van oorlog kwesties die met neutra len zouden kunnen ontstaan, te behandelen Beroep op oude vriendschappen Giomale d'ltalia schrijft over de dienst neming van Belgische officieren in 'tAbes- synisohe leger, dat indien deze officieren in den laatsten oorlog hebben gestreden, om hun land te verdedigen, zij de erkentelijk heid van België jegens Italië niet moeten vergeten, toen Italië besloot deel te nemen aan 't wereldconflict, waarbij een gemeen schappelijke overwinning werd behaald, waarvan België ten zeerste heeft geprofi teerd. Italië zal die episode niet vergeten. Bedoelde officieren behooren blijkbaar niet meer tot de Belgische natie en zij zullen niet meer naar Europa terugkeeren, aan gezien zij ontslag hebben genomen uit het leger van hun vaderland. Wat Groot-Brittannië aangaat, schrijft dit blad: Wij willen nog niet gelooven. dat Enge land, nauwelijks twintig jaren na de inter ventie van Italië in den wereldoorlog zich tegen de Italiaansche natie zou keeren en tegen haar zou kunnen optreden. Italië is slechts voornemens nieuwe ge bieden voor zijn werkzaamheid te ontsluiten en een einde te bereiden aan de reeds veer tig jaren voortdurende gewelddadigheden van een land, dat leeft van roof en slaven handel. Deed Laval een belofte aan Mussolini? Frankrijks moeilijke positie! Het in Genève verspreide bericht, dat La- val Mussolini zou hebben beloofd niet deel te nemen aan eenige militaire operatie, heeft in Parijs ontsteltenis en daarna ongeloof ge wekt. Het is bekend, dat Laval zijn kabinets- colleg^'s nooit in kennis heeft gesteld van een zoodanige belofte. Wanneer Laval inder daad iets dergelijks toegezegd mocht hebben, wat dan een merkwaardige tegenstelling zou vormen tot zijn betooging van trouw jegens den Volkenbond, heeft hij alleen zich zelf ge bonden. Behalve zijn meening bestaat er nog die van het geheele land en die van zijn ka binetscollega's. Wanneer het gerucht over ee.i belofte van Laval bevestigd mocht wor den, zou zijn positie zeker onhoudbaar wor den. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt uit Genève, dat de moeilijke positie van Laval daar volkomen begrepen wordt. Laval, de man, die het grootst aandeel heeft gehad in het tot stand komen van het Fransch-Italiaansche accoord, moet nu aar zijn parlement verklaren, dat hij gedwongen is af te zien van zijn nieuwen bondgenoot, zonder daarvoor iets in de plaats te kunnen stellen. Men gelooft, dat Engeland hem slechts zou kunnen helpen, wanneer de tegenprestatie zou bestaan uit bindende be loften, dat Frankrijk in Europa volkomen het zijne zou doen. De diplomatieke co- espondent van de „News Chronicle" meldt uit Genève, dat geen mensch met verantwoordelijkheidsgevoel er voorstander van is een oorlog te gebruiken als instrument voor het afdwingen van den vr_ b. Maar in Genèv^ groeit de overtuiging steeds meer, dat geen andere methode den Volkenbond en het collectieve systeem kan redden. Groot-Brittannië heeft thans onbestreden de leiding in Europa en zal deze houden zoo lang zijn politiek gebaseerd blijft op het Vol kenbondshandvest. Zoo Italië onbuigbaar blijkt Wordt zijn pe'troleum-toevoer afgesneden! De correspondent van de Echo de Paris in Londen seint aan z'n blad dat de leider van de Engelsche marine er van overtuigd is dat in geval van noodzaak Italië door het afsnoeren van de petroleum-leveranties schaak mat kan worden gezet. De vlootbewegingen zijn in overeen stemming met bedoelingen in deze richting. Het sluiten van het Suez-kanaal zou het onmogelijk maken petroleum uit de Perzi sche Golf naar Italië te verzenden. De bewaking van de kust van Palestina en van Haifa zou de toevoer van petroleum uit Irak afsnijden. Ten einde dr levering van olie uit de Kau- kasus onmogelijk te maken zou op het oogen blik worden onderhandeld met de Turksche regeering over het sluiten van de Dardanel les Door de sluiting van de straat van Gi braltar tenslotte zou Italië geen petroleum meer uit Amerika kunnen krijgen. Er zou dan nog alleen over het vasteland via Zwitserland en Duitschland en indirect over Roemenië petroleum voor Italië bereik baar zijn. Volgens de meening van bevoegde Engel sche kringen zou Italië dus binnenkort geen petroleum meer tot zijn beschikking hebben. Nieuwe smokkelaffaire in Frankrijk Half millioen schade voor den StaatI Een nieuwe groote knoeierij bij de douane welke de Fransche staat in de beide afge loopen maanden ongeveer een half milJioen schade heeft berokkend, is bij toeval ont dekt door de Parijsche douane-autoriteiten. Het betreft den niet-geoorloofden invoer van eenige duizenden kisten Californische si naasappelen. De vertegenwoordiger van de Belgische firma te Parijs, die vergunning had verkre gen een paar honderd kilo uien uit België naar Frankrijk in te voeren, was erin ge slaagd de van staatswege verstrekte invoer- licentie te vervalsohen in een invoerlicen tie voor eenige duizenden kilo's Californi sche sinaasappelen. Pas toen deze groote hoeveelheid te Parijs te koop werd aange boden trok dit de aandacht der Parijsche fruithandelaren. De douane stelde een on derzoek in en ontdekte de knoeierij. Treinbotsing bij Toulon Dertig gewonden Bij Hyères in de buurt van Toulon, is Zaterdagochtend een goederentrein in botsing gekomen met een motorwa gen. Dertig personen werden gewond, van wie twaalf ernstig. De materieele schade is aanzienlijk. De motorwagen is bij de botsing bijna geheel vernield. De Joden in Duitschland Controle op Joodsch kapitaal Naar het Joodsche Telegr. Agentschap uit welingelichte bron zegt te vernemen zou de Duitsobe regeering vijf nieuwe wetten voor bereiden, die verdere isoleering van de Joden ten doel hebben. Wij geven dit bericht onder zeer groot voorbehoud door. De wetten zouden behelzen: lo. de aanstelling van een regeeringscom- missaris ter controle en medebeheer van alle nog in Joodsche handen zijnde wonin gen en perceelen gronds. 2o. Een verplichting voor alle banken, om den autoriteiten in eik geval, waarin een Joodsche deposito-houder een bedrag, van f 1500 Mark af, opvraagt, mededeeling te doen. 3o. Verbod aan Joodsche doktoren, die nog een particuliere praktijk mogen uitoefenen, ongehuwde Arische meisjes te behandelen. 4o. Een Joodsche geneesheer zal in den vervolge een gehuwde Arische vrouw slechts dan geneeskundigen bijstand mogen ver leenen, wanneer de patiënte een schrifte lijke verklaring van haar man overlegt, dai deze geen bezwaar daartegen heeft. 5o. Den Joodschen advokaten, die op grond van de uitzonderingsbepaling van de Ariër-paragraaf als voormalige frontstrij ders nog praktijk mogen uitoefenen, zal het betreden van de gerechtsgebouwen geheel verboden worden. De door hen in behan deling genomen zaken zullen voor de recht bank alleen door Arische juristen mogen behandeld worden, die niet door hun niet- Arische confrères, maar door de reclitban ken worden aangewezen. Bileam. De waarzegger-profeet door Dr. J. Schelhaas v.d.m. te Tzummarrum (uitgave T. Werrer, Franeker). Een bijbelstudie over een bekende ge schiedenis. Bekend? Helaas, deze Schriftwoorden worden te weinig g e kend. Zeer zeker over den ezel van Bileam wordt gesproken. Dit wonder wordt niet vergeten. Maardc rijkdom van de profetieën noor Bileam gesproken, worden te weinig gekend. Profetieën, die den raad Gods ons openbaren inzake het volk Israels. Dr. Schelhaas laat ons de be teekenis van deze profetieën zóó zien, dat de lezer meer dan voldaan is als hij ze heeft gelezen, 't Is betrekkelijk een klein bock, maar het bevat een rijkdom van ge dachten. In een negental hoofdstukken worden wij op Bileam Belok'-Israël, en Christus gewezen. Bileam die het om het geld ie doen is, gebruikt God om te profe- teeren. Bileam wil rijk worden, enhet ooi-deel Gods treft hem. Christus maakt rijk en schenkt schatten die blijven. Israël is liet volk dat de rijkdom ontvangt. C. D. De firma Meinema te Delft heeft een oog voor den tijd. De zomermaanden behooren weer tot het verleden. De herfst met zijn avonden, en de winter met lange avonden zijn op komst. En wat is dan in de eerste plaats noodi-g in den huiselijkcn kring? Dat onze jongens cn meisjes lectuur hebben om hun geest te verrijken, om mede daar door zich te bekwamen voor het leven. En nu is dit het voorrecht, dat de firma Mei nema biedt, dat slechts boeken van Chris telijke levensbeschouwing ter perse worden gelegd. De ouders weten dus dat de boeken bij genoemde firma uitgegeven vertrouwde lectuur is. Dit geldt dus ook van de vol gende boeken. Luyt Lievensz. de liedjeszanger, oen boek dat ons verplaatst in de dagen dat de 80- jarige oorlog is begonnen. De strijd hij Hei- ligerlce, en de poging van Prins Willem om dc Maas over te trekken om aldus Alva slag te leveren. De schrijver „II. te Merwe", tee kent ons den Prins in zijn opofferende lief de om de zaak der Hervorming te dienen. Alles offert hij. Zijn bezit, zijn eer, zijn le ven. Inderdaad een boek, dat de liefde tot het huis van Oranje sterkt. Het tweede boek: Het Sultanskind" dooi; M. van der Hilst, brengt ons in ons Indie, Hij laat ons zien liet karakter van den, Javaan, maar ook het fanatieke Mokame- dismc, dat zicli opmaakt om, ware het mn-c elijk, de Zending ten doode te treffen, en het gezag van Neerland te fnuiken, t ls dus tevens een boek, dat ons met de Zen ding in aanraking brengt. Hij laat ons zien de zegen door de zending verspreid. Inder daad een zeer lezenswaardig boek, dat ona do beteekenis van de Zending beter doet verstaan. Het dorde hoek: „Corox, de jonge raaf'j door C. van der Zwet. Een boek, dat ons brengt in de natuur, en liet leven laat zien van den raaf, in onderscheiding van da kraai. De schrijver vertélt dit alles op zoo onder houdende wijze, dat wij het leven van den raaf op den voet volgen. Van harte bevelen wij deze hoeken ter lezing aan. De opvoeding ten zedelijken leven, dooi; Ds. lo Cointre te Bergen op Zoom. Een bro chure, waarin gehandeld wordt over ge noemd onderwerp met het oog op de rijpere jeugd. Hij wijst op de gevaren die cm>.a jongens en meisjes omringen. Maar boven al op het positieve dat nl. in het bijzonder hier een roeping is weggelegd voor vader en moeder, opdat onze jongens en meisjes het onderwijs niet ontvangen buitenshuis, en aklus de gevaren niet als gevaren loeren zien. Een zeer actueele brochure die door do ouders moet worden gelezen, opdat zij hun kinderen kunnen opvoeden in getrouwheid aan het Woord Gods en zij onder Gods ze gen bewaard worSen voor het kwaad dat hen van alle zijden omringt. Vooral inzake het zedelijke leven. C. D. S A.s. Donderdag 26 Sept. X hopen we de 25-jarige Echt- vereeniging te herdenken van mijn lieve Ouders L. VAN BUREN L. M. C. VAN BUREN— VERWEIJ. Hun Dochter, ANNY. I Nicn w-Hel voet, 24 September 1935. <j£ Heden behaagde het den Heere, na een korte onge steldheid. ten huize van J. van Bodegom, uit ons mid den weg te nemen, onzen geliefden Vader, Behuwd-, Grootvader, Broeder, Zwa ger en Oom, JACOB KLEIN, Weduwn. van Anna Groo- tenboer, eerder Weduwn. van Neeltje Noordijk, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Kinderen en verdere Familie. Dirksland. 21 Sept. 1935. AANMELDING VAN LEERLIN GEN kan schriitelijk geschieden hij den Heer N. CORNELISSF,, Commissaris van Rijkspolitie te Hellevoetsluis. voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelbarnis, (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewensclit geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd geen zwaar kaliber. Tegen bil lijken prijs en in goeden staat verkeerend. Brieven onder No. li aan liet Bureau van dit blad, verlicht Uw huis en... Uw zorgen. Petroleum kost bijna niets en een petroleum GAS lamp brandt lSuurlangopnog geen Liter. Dat is dus h cent per uur Let goed op. Want zóó goedkoop, zóó helder (250 kaars), zóó regelmatig, brandt alleen de sierlijke Te bevragen onder No. 23 aan het Bureau van dit blad: „De tien geboden", Uitgeverij Daamcn, 2.50. „De andere weg", door G. Se- vensmaThemmen, 1.50. „Een tarwe korrel", door Toyo- hiko Kagawa, gebonden 2.50. „Chrestos", door H. D. Mazuel, geh. 1.50. „Spreken en zingen", door A. M. Eldar, 2.—. „Ik ging de wijk in", door Zr. Sonja, 1. „De Faun", door Joh. y. d. Wonde, 1.— „Het heerlijk Ambacht", Callcn- bacli, Nijkerk, gel>. 3.50. „Wat blijft", door H. de Bruin, 1.25. „Een vrek", door J. A. Sclioup, 1.50. „Ideeën over Kunst en Schoon heiddoor C. Hoynck, 1. „Ter zijde", door C. Rcnsdorp, 1.50. „Wat is technocratie?" door Al len Raymond, 1.25. „Storm rond Camilla", door Paul Anders, gel), .1.75. „Kostgangers Gods", door C. Rijnsdorp, 0.75. „Strooschippers", door J. K. van Eerbeek, gel), 2. Bij afname van al deze hoeken 25.totaal. Ze zijn als nieuw! Beëedigd Makelaar in Aard appelen, Groenten en Fruit LOS- en VERKOOPPLAATS! CENTRALE MARKT JAN VAN GALENSTRAAT, AMSTERDAM Uitsluitend Commissieverkoop OUD VERTROUWD ADRESI Onkosten, commissie, losloon en Marktgeid, 3? cent p. 70 K.G. Direct na verkoop afrekening en geld per giro of bij een Bankier op Uwe plaats Pe» telefoon te spreken: 's middags van 12 uur en 's avonds van 67 uur V. v\ /'"LA 5 li li Schaam je Jan. "Waf zie f Je I/efs et? uit. Jij hebt makkelijk praten, ik moei er' 4 X per dag mee heen en weer naaf kantoor, weer of geen weer. Goed, maar dan hoeven je velgen nog niet zoo verroest te zijn. Waarom neem je geen Torpedo-naaf? Een prettige, rem, en een oogelijk rijwielI Je hebt gelijk. Apropros mmm ik ben volgende maand jarig m VRIJWIELREMNAAF Üo& nrvei 2 of 3 uef^sme£iirru^&n. HET IDEAAL VOOR DEN WIELRIJDER! De Bank verstrekt geldleeningen onder zeker heidstelling aan KERKEN en SCHOLEN Zij geett uit: 4% Obligaties a 100% Prospectus op aanvrage verkrijgbaar ten kantore der Bank PLOMPETOEEN GRACHT 14-16 A. Door het werkelij k eensjjoed schoon te wassen, anders niet. V. Maar met zeep en water kan je zulke vlekken er toch niet uit krijgen, hoe je het ook boent en schrobt. Hoe heb je het toch gedaan gekregen? A. Met Radion! Dat is heel wat beter dan gewone zeep. Het Radionsop is het enige middel, dat de werking ver richt, die absoluut noodzakelijk is om het wasgoed vol komen te reinigen. Het verwijdert vlekken en alle andere vuil, dat diep in het weefsel is gedrongen. Daarom maakt het koken met Radion alles zo prachtig wit. Je kunt het veilig gebruiken voor al Uw wit goed, al is het nog zo vuil. «AD 79-0176 W

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 4