Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOG SIGNO VINCES BINNENLAND. M.s. Minna op de Noordzee vergaan WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 50E JAARGANG N°. 4232 KERK EN SCHOOL L)ezc Courant verschijnt eiken WUhlNSUAG en ZA 1 itUJAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post t 0.90 b\i vooruitbetaling. BUITENLAND t»ij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BUEKHUVEN ZONEN, SOMMEUSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Cienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. THEORIE EN PRACTIJK Met de sociaal-democraten is het een vreemde historie. Zij zijn altijd de propa gandisten geweest voor algeheele ontwape ning, door dik en dun leerden zij steeds, dat wij geen leger en vloot noodig hebben, want wij konden ons toch niet verdedigen. Hoogstens konden zij genoegen nemen met een z.g. politie-Ieger. In algemeenen zin dacht men, dat men door ontwapening te prediken een oorlog kon voorkomen. Daarmee tastte men echter mis, ooi-logen komen niet voort nit. de veelheid van be wapening en worden niet voorkomen door het gemis van wapenen. Maar in de aller eerste plaats komen die voort, uit de zonde welke woelt en werkt, en welke zijn ver woestende werking steeds doorzet. Door het niet rekenen met liet feit dei- zonde, moest deze propaganda wei schip breuk lijden en op een fiasco uitkoopen. Dat zien wij telkens in do practijk des levens. In 1914 toen de nood aan den man kwam en een algemeene oorlog ontstond en de kans groot was, dat ook ons land in den oorlog betrokken zou worden, gooiden de socialisten alle theorie van ontwapening overboord. Ja als de Regeering toen hun zin gedaan had, of hun raad opgevolgd was, waren wij waarschijnlijk ook in den gruwelijken stroom meegesleurd geworden. Zoo is liet, nu ook weer met het Itali- aansch-Abessijnsch conflict. Wie roept hier in Nederland liet eerst om de toepassing van militaire sancties? natuurlijk do socialistische pers. Het kan ook niet anders, een partij wel ke altijd op voet van oorlog leeft met de z.g. kapitalistische klasse, moet wel dade lijk naar do wapenen grijpen als er ook op internationaal terrein iets gebeurt dat wer kelijk ernstig is. Maar voor liet toepassen van militaire sancties en voor de verdediging van ons Vaderland zijn mannen en wapenen noodig. In vredestijd hebben de socialisten, meest uit een propagandistisch oogpunt, die aan de Regeering geweigerd. Zitten ze echter in nood, dan zouden zij de eersten zijn, welke de wapenen der barbaren zouden willen gebruiken. Laten ze daarom hun theorie in overeen stemming brengen mot de practijk en, in vredestijd meewerken aan de afwerking onzer weermacht, opdat die zoo paraat mo gelijk zij. Opdat wij in staat zijn als het noodig is wat God verhoede, dat ooit zou kunnen gebeuren om ons zelfstandig volksbestaan te verdedigen. Hollandsche eieren naar Engeland Via België Gedurende eenigen tijd wordt in Engeland van belanghebbende zijne zeer geklaagd over de groote hoeveelheden eieren, die van uit Holland naar Engeland worden gevoerd. 1-Iet moest volgens sommigen zoo erg zijn. dat bijna viermaal zooveel eieren uit ons land naar Engeland gingen als de beide vorige jaren. Toen de klachten daarover bleven, heeft de En.gelsche regeering zich tot Nederland gewend en onze -regeering beloofde aan het verzoek om de aanvoeren te matigen te zul len voldoen. Maar nu moeten volgens een Engelsch blad groote hoeveelheden Hollandsche eieren over Antwerpen naar Engeland vervoerd worden. In Antwerpen zouden de kisten ontdaan worden van de kenteekenen dat ze uit Hol land komen, en daarna als Belgische eieren op de Engelsche markt komen. Nu is in dit geval - van fraude van Hollanders geen sprake, want de eieren zelf zijn met het woord „Holland" ge stempeld, wat niet is uit te wisschen. Het blijkt, dat België niet genoeg eieren heeft om liet invoercontingent in Engeland te vullen. Daarom worden door Belgische exporteurs Hollandsche eieren niet bedektelijk, doch open lijk aangeboden tot vulling der hun toekomende contingenten. De Hollandsche exporteurs treft dus geen verwijt. Toch zal nu de Nederlandsche regeering van onze exporteurs een geteekende verkla ring omtrert eindbestemming der export eieren eischen. De nood in de tuinbouw Steunbedrag met f P.000.000 verhoogd De zeer ernstige omstandigheden waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de exportmoeilijkheden is geraakt hebben ertoe geleid, dat de Minister van Landbouw en Visscherij het steunbe drag, dat vooor 1935 uit het Landbouw crisisfonds voor den tuinbouw beschik baar zal worden ges.eid, met t ti mil lioen heeft verhoogd, zoodat thans in to taal voor den tuinbouw voor net jaar 1936 een bedrag van 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld. Door deze verhooging van net steun bedrag is de mogelijkheid geopend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pCt. uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds dezer dagen tot een belangrijke voorschot- uitkeering over te gaan voor produc- "ten, waarvan de oogst en de geldelijke opbrengst practisch kan worden over zien Uit de Visscherij Reorganisatie op de Zeeuwsche stroomen Aan den uitgewerkten en toelichtenden staat bij de begrooting van het Departement van Financiën wordt het volgende ontleend: Het ligt in het voornemen wegens reorga nisatie van den dienst der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen een secretaris-penning meester op wachtgeld te stellen. Aankoop Fransche zaaioesters Voor aankoop van Fransche zaaioesters heeft de regeering onder den post „Subsi- diën en tegemoetkomingen in het belang der visscherijen" (vorig jaar voor memorie uit getrokken) thans een bedrag van f 100.000 op de Rijksbegrooting gebracht, waarvan f 50.000 op de begrooting van Financiën en f 50.000 op die voor Landbouw en Visscherij. Patrimoniums Gewest Zuid-Holland Zaterdagmiddag kwam Patrimoniums Ge westelijke organisatie Zuid-Holland in het Gebouw ,J0e Eendracht" te Rotterdam m vergadering bijeen. Na een openingswoord van den voorzitter den heer II. Willigenburg en afdoening der huishoudelijke zaken, heeft de secretaris van het Gewest, de heer W -A. J Dal may er gesproken over het onderwero: „Wat doen onze afdeelingen in den komen den winter?" Spr. ving zijn betoog aan met een herin nering aan de circulaire, de ui Augustus aan alle afdeelingen werd gezonden. Daarin werd opgaaf gevraagd van wat door de af deelingen in den komenden winter zou wor den gedaan. De verschillende binnengeko men antwoorden werden door spr. medege deeld. Daaruit bleek, dat tal van afdeelin gen vergaderingen belegden, waar sociaal- economische onderwerpen werden behan deld. Enkele afdeelingen zjjn in het bezit van een uitgebreide bibliotheek. Een afdee- ling heeft een bureau voor beroepskeuze. Het blad „Voor Waarheid en Recht" zal veelvuldig worden verspreid. Spr. merkte op dat reeds in de zomermaanden de afdee- lingsbesturen zich dienen te heraden over wat in den winter zal worden gedaan. Vroegtijdig moeten ook de data worden vastgesteld. Naast principieele scholing der leden is er ook op practisch terrein veel arbeid te doen Spr. illustreert dit met enkele voor beelden. Een breedvoerige discussie volgde. Vervolgens heeft de heer H. Willigen burg gesproken over „Levensdoel". De teleurstellingen, welke wij vaak onder vinden, liggen niet in den arbeid van Patri monium zelf. De vraag naar het doel van ons leven is een moeilijke vraag. Wanneer wij de problemen van dezen t.ijd bezien dan stellen wij ons de vraag: waartoe moet dat alles leiden. Het beeld van dezen tijd is niet opwekkend Maar spr. wilde niette min aansporen tot bouwen en bewaren. Nuchterheid is voor Patrimoniums arbeid een eerste eisch. Het maatschappelijk levert hebben we te zien als komende uit God en daardoor weer gaande tot Hem. Wanneer we aanvaarden, dat ons leven midden in de openbaring Gods ligt, dan krijgt het weer doel. De uitkomst van het Godswerk kun nen we niet zien, omdat God nog steeds be zig is te bouwen aan Zijn Koninkrijk. Spr betoogde, dat de arbeid van Patrimonium moet worden gezien in het licht van de Godsopenbaring. Nadat de heer J. Hollander in dank gebed is voorgegaan wordt de vergadering gesloten; Bemanning door Russisch schip gered Rotterdam, 23 September. Het motorschip „Minna" van de Scheepvaart en Handelmij. S. Simons, metende 500 ton, is gister op de Noordzee plotseling gekapseisd en binnen 20 minuten in do diepte ver dwenen. De uit 7 koppen bestaande bemanning is door het Russische s.s. „Len Sovjet" gered en te Rotterdam aangebracht. Behouden thuis. Het was een dankbaar groepje schepelin gen, dat vannacht om half vier op het bu reau van de rivierpolitie werd ontvangen, want ter nauwernood waren de mannen aan den dood ontsnapt. Rustig vertelde kapitein G. de Ruyter uit Scheveningcn van de ramp, waardoor de „Minna" reeds na z'n vijfde reis naar den bodem der zee verdween. „We waren, zoo zeidc hij, Vrijdagmiddag om half twaalf van Brighton Ferry bij Swansea vertrokken met een lading van 475 ton anthracict aan boord. Om twaalf uur waren we buiten en ailcs had een re gelmatig verloop tot Zondagmiddag 1 uur. De Westelijke bries was opgeloopen tot wat wij dan noemen een sterke West-Zuid- Westelijke bries en er stond dan ook een aardig stukje zee, maar dat is niets bijzon ders. Om half een passeerden we Sandetta- vuurschip en nog ging alles goed tot 1 uur toe. Een paar minuten later bemerkten we op de brug, dat liet schip naar bakboord ging overhellen en in snel tempo begon de boot te kapseizen. Ik heb de machine gestopt om te kijken, of het schip zich misschien dan nog zou rechten, maar de „Minna" maakte steeds meer slagzij en de toestand werd critiek. Ik had de boot nog bakboord bij kunnen draaien, zoodat we aan de lij zijde, aan bakboord een boot konden strij ken. Nog steeds bleef de slagzij vermeerderen en ik gaf orders om het schip te verlaten. Dat alles had zich in tien minuten af gespeeld. Om kwart over een zaten we in do sloep. Tijd om de scheepspapieren te redden was er natuurlijk niet geweest, evenmin als onze lijfgoederen. De fiksels en do ventilatoren stonden al onder water, want de slagzij bedroeg al meer dan 80 graden, toen we nog net in do sloep konden springen. Te voren had ik nog de noodvlag op kunnen laten zotten en ge lukkig zagen we al gauw de Rus aan ko men stoornen. Met de „Minna" was het gauw gedaan. Tien minuten nadat we de eerste gewaar wording van slagzij haddon opgedaan, lag de mast al gelijk met het water en nog een paar minuten later sloeg het schip plotse ling om, terwijl het drie minuten later in de diepte verdween." „Liep u in de sloep direct gevaar?" „Dat nu niet. Er stond wel een aardige zee, maar toch niet zoo, dat we direct in nood verkeerden. Maar zonder de Rus zou den we er toch slecht aan toe zijn geweest, want het bootje ging natuurlijk wel te keer." „Had de Rus u gauw te pakken?" „Het duurde maar kort. Toen werden we aan boord gebracht en ook de sloep werd opgepikt. Aan boord van do „Len Sovjet" zijn we goed onthaald" en liet heeft ons aan niets ontbroken." „Maar aan de kapitein hebben we het te danken, dat we hier zitten", viel de jong ste matroos hier in, „hij was de eenige, die z'n positieven bij elkaar hield. Wij waren allemaal even zenuwachtig." „Wat denkt u van do oorzaak van de ramp?" vroegen we nog. „Tja, do lading is gaan werken en daar schijnt do boot niet tegen te hebben gekund, zei ons de kapitein. Do fijne an- thraciet verschuift natuurlijk gemakkelijk, maar de zee was er toch niet naar, dat dit onder normale omstandigheden tot kapsei zen behoefde te leiden Maar dat moeten de bouwers van do boot maar weien". De geredde bemanning. De bemanning, die op zoo gelukkige wijze werd gered, bestond uit zeven koppen, n.l. G. de Ruyter te Scheveningcn, kapitein; G. Pols. Rotterdam. 1ste stuurman: F. Grol, Vlaardingen, 1ste machinist; C. Dorsch, Amsterdam, 2de machinist; D. Verhagen, Rotterdam, kok; N. de Heijer, Schevenin gcn, matroos, en M. Plugge, Scheveningen, matroos. De „Minna". Het m.s. „Minna" tvas eerst kort geleden in de vaart gekomen. Het mat 500 ton en was bestemd voor de vaart op Engeland. Het schip had twee reizen met ijzer en drie met kolen gemaakt en is op de vijfde reis vergaan. STEUNVERLEENJNG GRAUWE GRIEND CULTUUR. Een verzoek om inlichtingen Men deelt van officiecle zijde mede, dat de Ned. Akkerbouwcentrale te s-Graven- hage exploitanten van 4-jarige griendgewas- sen. welke voornemens zijn deze perceeier. in de a.s. winter te hakken, dan wel het gewas daartoe te verkoopen, verzoekt voor zoover aan dit verzoek nog geen gevolg werd gegeven, zicli ten spoedigste hij haar aan te melder,. Zij zullen dan een formulier ontvangen hetwelk zoo spoedig mogelijk ingevuld en onderteekend inoet worden te ruggezonden. Deze gegevens zullen dienen ter beoor- deeling óf en zoo ja op welke wijze, voor deze grienden nog eenigen steun kan wor den verleend. De aanvragen om toezending van het h'ieFbedoelde formulier moeten vóór 27 September a.s. bij voormelde Centrale, af- deeling Binnenland (Griend en Riet) zijn ontvangen. Groote brand te Wormer 75.000.schade In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een deel van de N.V. Gerkens Olieraffineerderij aan den Ringdijk te Wormer door brand vernield. Te circa half twaalf ontdekte een mon teur bezig met het installeeren van en kele nieuwe machinerieën, dat brand was uitgebroken in het als opslagplaats dienst doende pakhuis „De Herder". Hij waarschuwde de brandweer, doch in middels stond het van hout gebouwde, 4 ver diepingen hooge pand, dat gevuld was met uiterst brandbare grondstoffen voor de naastliggende raffineerderij „De Mol", zooals cacaoboter, traan en andere mechanische vetten en oliesoorten, reeds in lichte laaie. De vrijwillige brandweer te Wormer was spoedig ter plaatse- Weldra sloten zich hierbij aan 3 auto-spui ten van liet Gemeentelijk Vrijwillig Brand weercorps te Wormerveer en de autosnuit der gemeente Oost-Knollendam, zoodat bin nen het kwartier meerdere duizenden liters water per minuut in den vuurhaard werden geworpen. Door via eenige schuitjes, liggende in de Zaan. aan welks oever het fabriekcncom- plex gelegen is eenige slangen aan te voeren kon liet vuur van alle kanten worden aan getast. Na verloop van ongeveer en half uur be hoefde voor verdere uitbreiding niet meer gevreesd te worden en bleek, dat de brand muur, welke de raffineerderij „De Mol" van het pakhuis „De Herder" scheidt, zich goed had gehouden en de eigenlijke fabriek waaraan men juist door verbouwing en ver dere mechaniseering uitbreiding had gege ven vrijwel niet had geleden. De vermoedelijke oorzaak Do vermoedelijke oorzaak van den brand meent men te moeten wijten aan de omstan digheid, dat in den middag bij het pakhuis met een laschapparaat werkzaamheden zijn verricht. Afspringende vonken zouoen onder het Pakhuis zijn geraakt en de vette vloer hebben doen smeulen, waarna tenslotte de vrij sterke Oostenwind het onheil verder bewerkte. De schade aan de gebouwen en grond stoffen beloopt minstens 75.000. o.m. gingen eenig duizenden kilogram cacaoboter verloren. Deze schade wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Zeer waarschijnlijk zal het bedrijf in korten tijd weer op den ouden voet kunnen worden voortgezet. De misdaden te Oss Opnieuw bekentenissen De wachtmeesters der Koninklijke mare chaussee De Gier en v- d. Weer! hebben in het huis van bewaring te 's-Hertogen-bosch wederom verhooren afgenomen aan enkele beruchte Ossche misdadigers, de Rut, de jonge Toon de Soep en Piet de Bie. Zij hebben o. m. bekend in Februari 1934 een inbraak te hebben gepleegd bij P. v. Bakel in de Ruwaard en in dienzelfden avond bij Van Heek op den Krakenburg te Oss, al waar een klein bedrag aan geld en diverss huishoudelijke artikelen werden ontvreemd, alsmede, den diefstal van een aantal gereed schappen ten nadeele van Van de Broek, ontvreemd achter het kerkhof op den Eiken boomgaard te Oss. Tevens hebben De Rut en Den Olie nog bekend in 1934 tijdens de afwezigheid der bewoners een diefstal te hebben gepleegd bij de familie Timmermans op het Schayk- veld, alwaar een aanzienlijk bedrag aan aan geld en een groote voorraad sigaren tabak en sigaretten werd ontvreemd. De gemeentepolitie te Oss heeft een 28 jarigen man gearresteerd, die ver dacht wordt van verschillende roof overvallen. Bij het verhoor heeft hij reeds bekend in 1933 in samenwer king met „Dotje" van Berne en H. v. Galen een tweetal overvallen te heb ben gepleegd en wel op den bakker Van der Kamp uit Oss, die toen echter geen geld bij zich had, en eenige da gen later op d enbakkersknecht v. d. Akker, wien zij een som gelds ont roofden. De landbouwer v. Nuland uit Oss heeft in 1933 eenzelfde onaangename ondervin ding opgedaan. Hij keerde van de Ossche markt huiswaarts en ontmoette in de Os sche heide nabij de St. Willebrordus-put eenige hem onbekende personen, die hem dwongen zijn portemonnaie, inhoudende f 13, aan hen te overhandigen, wat hij, ge zien de eenzame plek, gedaan heeft. De eerste zaken voor de Bossche rechtbank. De rechtbank te 's-IIertogenbosch zal Maandag 14 October om tien uur v.m. met de berechting van do Ossche misdrijven aan vangen. Op dien dag zullen terecht staan P. J. de B., bijgenaamd Poer, werkman te Oss, en L. A. v. d. H., bijgenaamd de Brus vrachtrijder te Heesch, verdacht van over va! met roof te Mariaheide op 16 Maart 1931, van inbraak in het gemeentehuis te Gassel op 16 Mei 1933 en van inbraak bij G. v. Huisseling te Langeboom op 11 Jan. 1934; verder F. N. v. d. W., bijgenaamd de Brommert, land-bouwer te Oss, verdacht van medeplichtigheid ana den overval met roof te Mariaheide op 6 Mei 1933; A. J. v. d. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep, landbouwer te Oss, verdacht van me deplichtigheid aan de inbraak bij P. M. v. d. Berg te Oss op3 April 1934 en van he ling bij genoemde inbraak; A. S., verzeke- rings-insperteur te Nijmegen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak in het gemeentehuis te Gassel op 6 Mei 1933 en aan de inbraak te Langeboom op 11 Jan. 1934 bij G. v. Huisseling. De afgehakte vinger De door de marechaussee gearresteerde L. v. d. W. uit Oss, verdacht van zelfsver- minking en oplichting, heeft nog geen be kentenis afgelegd. De aangehoudere zou op transport naar Den Bosch worden gesteld doch op last van de justitie is hij in vrij heid gesteld .wegens plaatsgebrek in het huis van bewaring. Ondanks zijn ontken ning zijn zooveel bewijzen van schuld te gen hem ingebracht, dat een gerechtelijke vervolging tegen hem zal worden ingesteld v. d. W. heeft zich niet schuldig gemaakt aan inbraken of diefstallen, doch wel heeft hij een veroordeeling aciite den rug we gens liet plegen van een moordaanslag. Moordaanslag op zijn vrouw Dader meldt zich bij de politie Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft ten huize van do familie K. in de Jan Overdijkstraat 42 te Z u i I e n 'n tragisch voorval plaats gehad. De vrouw des huizes is door haar 33-jarigen echtgenoot, houtbewerker van beroep, met een slagersmes zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Zij heeft een steekwonde in de borst gekregen, waardoor zij levensgevaarlijk werd ge wond. Do verhouding tusschen de echtgenooten had reeds meermalen tot ingrijpen der bu ren aanleiding gegeven. Toen Zaterdag avond de vrouw van boodschappen terug keerde is over deze burenkvvestie 'n twist ontstaan, waarbij K. plotseling zijn echtge- noote met een mes te lijf is gegaan. Na de wandaad gepleegd te hebben liet hij het slachtoffer aan haar lot over. De vrouw liep hevig bloedend de woning uit en vond bij de buren een toevlucht en werd, nadat de politie en dokter L. A. Wesley uit Zui len ter plaatse waren gearriveerd, overge bracht naar de Rijkskliniek te Utrecht. Het onderzoek onder leiding van den bur gemeester werd vergemakkelijkt, doordat K. in zeer overspannen toestand zich bij het politiebureau heeft aangemeld en een he- kentenis heeft afgelegi Hij is in voorloopige hechtenis sresteld. NED. HERV. KERK Viertal: Te Middelburg (vac.-wijlen J. de Visser), Dr. H. J. C. van Deelen te Ooster end (Fr.), H. Mondt te Zelhem, J. C. H. Romijn te Apeldoorn, G. J. Streeder te Leiderdorp; en (vac.-L. B. Tjebbes), W. H. Kelder te Breskens, J. Koopman* te 's-Heer-Hendriks- kinderen, H. van der i.inde te Aalsmeer, Dr. A. van Selms te Hansweert. Beroepen: 'I'e Kootwijkerbroek (toez.), W. L. Mulder te Hoevelaken. Te Numans- dorp (toez.), N'. J. Cupedo te N'oordwijk aan Zee. Te Oenkerk, S. Xeilstra te Pingjum. Te Vinkeveon. rand. G. den Duijn te Weesp. Te Harderwijk, R. Y B. Boutlin- ven te Huizen (N.H.). Te Tjerkgaast c.a., J. d. Ileide te Minncrtsga. Aangenomen: Naar Oosterwolde (Gld.) M. J. Lekkerkerker te Kockengen. Bedankt: Voor Westbroek c.a., M. J. Lekkerkerker te Kockengen. Voor Zuid- woldc, A. A. van Wcssem te Joure. Voor Puttershoek, P. Bouw te Melissant. (Z.H.). Voor Hees-Neerboscb, Y J. Cupedo te Noord wijk aan Zee. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Terneuzen, S. van de Weg te Oudewatec. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen Naar Medemblik en Twisk-Abbekerk, S. Gosses Gzn., prop. te Den Haag. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Apeldoorn (vac.-Linl- hout), P. van Vliet te Amsterdam. INTREDE De heer J. Plomp, cand. en beroepen- predikant bij de Geref. Kerk te G r ij p s k e r- ke (Zld.), die door de classis Middelburg is toegelaten tot den Diende des Woords, hoopt 20 October zijn intrede te doen, na bevestigd te z,ijn door Ds H. Pestman, van Rijswijk, die te Grijpskerke zijn voorganger was. Ds A. T. W. DE KLUIS Zondagavond hoeft Ds A. T. W. de Kluis, komende van V lis sin gen, zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. De bevestiging had 's mor gens plaats gehad in hetzelfde kerkgebouw (de Groote Kerk) door Ds. J. Vossers van lissingen, dio als tekst had gekozen Lu- kas 14 24. Ds. de Kluis had als tekst voor zijn in- tree-predikatie uit Marcus 9 8, de woor den: „Jezus alleen", en zeide dat hij het gewaagd had het beroep naar de groo te stad aan te nemen, ziende op Jezus. Na de prodicatie richtte do nieuwe pre dikant zich tot de kerkelijke colleges, Ds. Zeydner, Ds. Vossers, het ministerie van predikanten. Tot zijn ouders, die mede aan wezig waren, ztlde spr.: „Vader en moeder, dat u hier aanwezig zijt, is mij een groote vreugde. Gedenk mijn arbeid in uw gebed Tot de gemeente richtte spr. zich met de vraag: „Bidt voor mij opdat mij gegeven worde met vrijmoedigheid te prediken Je zus, en Jezus alleen". De kerk was zoo vol, dat tal van aanwe zigen moesten staan. Er waren vele aan wezigen uit Vlissingen en Seroos- kerke, de vroegere gemeenten van Ds. da Kluis. EEN BODEMLOOZE PUT? Hot Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Men weet, dat deze uitdrukking herhaal delijk gebruikt wordt in verband met do Zending. En men schijnt niet te merken, dat dit, althans wat de Samenwerkende Corporaties betreft, volkomen foutief is. Wij maken elk jaar een zéér nauwkeurige ra ming op en zeggen daarmee elk jaar aan het begin en gedurende liet jaar telkens weer, precies hoe diep de put is, die gevuld moet worden. Dit jaar is de diepte 900.000 gulden. Daarvan is reeds ontvangen tot 1 September f 443,750.—, De put is dus reeds half vol. W annecr in de nog komende maanden de achterstand wordt ingehaald, die f 156.000.— bedraagt en dus geen onoverkomelijke hindernis vormt en maandelijks de f 75.000 bijeen wordt gebracht is aan liet eind van het jaar de put vol. En komt er meer bij een, dan stroomt er reeds iets over in de put van liet volgende jaar. Maar... dan moet het nog wel iets beter gaan dan in deze eerste helft van Septem ber. Die heeft nog niet heelemaal f 20.000. opgebracht en op deze wijze wordt de ach terstand dus vergroot i. p. v. ingehaald. Maar in de natuur is het na don drogen zomer nu hard gaan regenen, de putten stroomen vol. Zou het voor ons een sym bool mogen zijn.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1