Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 5QE JAARGANG N°. 4231 Korte inhoud van de Millioenen-Nota DE POLITIEKE TOESTAND Deze Courant verschijnt eiken WUKNSUAü en ZA1EKDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 1 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. SOMBERE KLANKEN Met de opening der Staten-Gcncraal door H. M. de Koningin op de derde Dinsdag van September is de Parlementaire arbeid weer aangevangen. De troonrede liet sombere klanken hoo- ren; dat kan ook niet anders. Door hot aanhouden van de crisis wordt dc taak van onze Regcering steeds zwaarder. Om een zeker optimisme te kweeken als daar geen gegronde reden voor is, zou ver keerd zijn. Dat. kunnen wel sociaal-demo craten en de N.S.B. doen, maar een regee ring welke staat voor de nuchtere feiten, welke staat op den bodem der werkelijk heid, zou, zoo ze tot dat middel de toevlucht nant, do ernst bij dc bevolking dooven en ons land en volk onberekenbare schade bezorgen. Juist liet aankweekon van ernst, van werkelijkheidszin is in deze tijd noodig. Niets dooit meer de geestkracht en is ver lammender voor onze volkskracht, als de idee dat liet wel los zal loopen. Dan blijven we maar voortleven en den ken: het komt wel terecht. Alleen een gezonde politiek, welke er op aanstuurt, dat onze bevolking de zaken en verhoudingen recht aanvoelt, kan op den duur redding brengen. Tegenover de misleidende vvelvaartspoli- tiek moet in sobero woorden do naakte werkelijkheid geplaatst worden. Wij moeten terug naar een lager plan, allen moeten wij een offer brengen. Bij ons allen moet de idee levendig worden, dat wij om liet behoud van onze volkskracht zullen moeten bezuinigen. Want in liet algemeen genomen leven wij nog ruim, oppervlakkig ziet men nog zoo weinig van dc crisis, men schijnt zoo lang mogelijk op de oude voet voort te willen leven. Als men dan daarnaast klanken uit het buitenland hoort, waar de ellende veel groo- ter is, moet dank ons hart vervullen, maar moeten wij tevens beseffen, dat zoo wij ons niet bezinnen, het ons precies zoo zal ver gaan. Alleen een bevolking welke bereid is, onder Gods zegen, een offer to brengen, is de grootste steun voor onze Overheid en zal blijken in staat te zijn ons Vaderland naar betere tijden te leiden. Naast het vele dat in stoffelijk opzicht neerdrukt, zijn er echter ook blijde klanken ie beluisteren. Wij bedoelen daarmede het ontwakend nationaliteitsgevoel. Het is nog maar enkele jaren geleden dat velen het een eer vonden om ontwape'naar te zijn, om liet uit to spreken, dat men om Koningin en Vaderland weinig gaf. Bij den nood der tijden gaat dat echter wel wijzigen; velen, inzonderheid de jonge ren, blaken weer van liefde voor Koningin en Vaderland. Dat verheugt ons zeer, want alleen een volk dat liefde voelt is in staat iets tot stand te brengen. Wij weten wel dat we ons moeten wach ten voor het nationale gevoel van de N.S.B. en Fascisten, welke van den Staat hun God maken, wat zeer verkeerd is en tot buiten sporigheden moet leiden. Het gezond Nationaal gevoel, dat liefde kweekt voor onze geboortegrond, dat de hechte band welke God zelf tusschcn Oranje en Nederland gelegd heeft wil verstevigen, is geheel iets anders. Dat stelt in staat om als het moet, met liefde offers te brengen. Dat murmureert en critiseert niet, maar geeft zich uit overtui ging aan do taak, welke God in deze zware tijden ons oplegt. Het Bezuinigings-ontwerp Komt Dinsdag a.s. aan de orde Bij de regeling van werkzaamheden in de vergadering van heden van de Tweede Kamer zal de voorzitter voor stellen de beraadslaging over het wets ontwerp betreffende verlaging van de openbare uitgaven te hervatten in een op Dinsdag 24 September 1935, te een hui; te houden openbare vergadering. De Minister van Financiën, Mr. P. J. O u d, Leeft Dinsdag de Staats- begrooting 1936, vergezeld van de Miliioenennota bij de Staten-Generaal ingediend. Voor den gewonen dienst zijn tje uitgaven geraamd op 710.944.662. de inkomsten op 601.988.638.zoodat een nadeelig saldo is geraamd van 108.956.024.—. Dit tekort moet worden verhoogd met 10.200.000.in verband met een voorgstelde verlaging' van den wijnaccijns, van de loodsgelden en van de accijns op bier en gedistilleerd. Het totale deficit over 1936 wordt dus geraamd op rond 119 millioen. Volgens een door den Minister opgesteld dekkingsplan zal dit tekort worden verminderd met 118.972.300.zoodat de begrooting 1936 ongeveer in evenwicht is. Het dekkingsplan behelst de volgende maatregelen: A. Dekking door Besparingen. 1. Wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven 76.900.000. 2. Schrapping annuïteit Invaliditeitsfonds en admini stratiekosten Sociale Verzekering, vermindering bijdrage Alg. Burgerlijk Pensioenfonds 13.972.000. 3. Wijziging Salaris- en Loonschalen1.000.000. 4. Overbrenging wachtgelders naar Pensioenfonds 900.000. B. Dekking door nieuwe middelen. Bijzondere heffingen ten bate van het Werkloosheids- heidssubsidiefonds, bestaande in: 1. 20 opcenten op de Omzetbelasting 12.000.000. 2. 20 opcenten op de Successierechten 6.800.000 3. 20 opcenten op de Zegelrechten 1.600.000. 4. 20 opcenten op de Dividend- en Tantièmebelasting1.800.000— 5. 20 opcenten op de Registratie rechten 2.000.000— 6. Belasting op buitenlandsche plei- zierreizen 2.000.000.— Komen deze middelen tot stand, dan zal de bijdrage aan het fonds ten laste van de algemeene middelen kunnen worden verminderd met 26.200.000— Totaal 118.972.300.- De kapitaaldienst wijst voor 1936 een totaal in uitgaven aan van 91.925.534—, en in ontvangsten van 23.744.470—, zoodat het nadeelig saldo bedraagt 68.181.064.—. Nederlandsche Bank verhoogt het disconto van 5 tot 6 pet. De Directie van do Nederlandsche Bank deelt mede, dat het officieele disconto vanaf Dinsdag 17 Sept. zal worden verhoogd van 5 tot 6 pet. Ook de tarieven voor hot promessen-dis conto, bolecning van effecten en goe deren en voorschotten in rekening courant zullen met een vol procent worden verhoogd. Wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting Ook veranderingen in de Successiewet Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet op die Inkomsten bela.st.ing 1914 en van do Successie wet. Het beoogt in deze wetten eenige wijzigingen en aanvullingen te bren gen, waartoe eenarzijds de ontwikke ling van de jurisprudentie, anderzijds in de practijk opgedane ervaringen aanleiding geven. De gulden steeds vaster Op de wisselmarkt Donderdagochtend viel een algemeene daling der buitenlandsche valuta's te constatccren. Het staat thans wel vast, dat de Nederlandsche Bank den aanval op den gulden weer goed heeft door staan en zij het met eenig goudverlies, als overwionnaar uit den strijd is getreden. Het pond daalde Donderdag van 7.31% tot 7.29%; de dollar van 148% tot onder het gouduitvoerpunt nl. tot 1.47%; de Pransche franc van 9.76% tot 9.74%; do Belga van 23 tot 24,96. Van goudverschepingen is nu natuurlijk geen sprake meer. Visschersleed. Nog niet gelenigd Traag komen thans nog eenige giften bin nen. Toch kan de nood voor schipper de Jong, die in het begin der vorige maand zijn schuitje o]> de Xoorderpier ie Hoek van Hol land aan stukken zag geslagen, nog niet gelenigd worden. Hem kan nog geen vaartuig beschikbaar worden gesteld, om weer zee te kiezen, en daardoor te trachten met zijn manschappen weer het brood voor zich en hun gezin to verdienen. Zal dan tóch met het v©nga,an van hum scheepje, voor hen die mogelijkheid uitge sloten worden? Er is tot 1111 toe ongeveer ƒ1100 aan gif- ton ingezameld, en het Comité is den schen kers'er van hartelijk dankbaar. Maar gaarne zou het de ramp welke sohip per de Jong en zijn mannen trof, zooveel mogelijk w illen verlichten, cn deze Sclieve- ningsohc visschers weer een kans geven hun gevaarvol beroep uit te. oefenen. Wie wil daarvoor nog hulp verleenen? Op gironummer 22195, ten name van den heer C. P. ven Diest, Commissaris van liet Loodswezen te Iioek van Holland, zullen daarvoor gaarne giften worden aangenomen BOEKVERKOOP ENORM GEDAALD Aan de openingsrede van den heer Jan Tadema, voorzitter van de Ned. Uitgevers bond, op de jaarvergadering van deze Bond ontleenen wij de volgende pessimistische klanken. De boekverkoop in Nederland holt achter uit. Oorzaken; verzwakte koopkracht, radio, kaartspel, bioscoop, auto, vliegmachine. Ge weldige schade berokkende de spelling- Marcriant aan het bedrijf. De Belgische deva luatie bemoeilijkt de verkoop naar Vlaande ren. Het Nederlandsche boek werd getroffen door een dumping-maatregel van Duitsch- land, welke het in Duitschland verschenen boek in ons land 25 goedkooper stelt. Tegen laatstgenoemde maatregel nam de ver gadering een motie aan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ,M AAS' '-N YM PH EN, Dinsdag cn Woensdag jl. is te Zeist hel tweehonderd-jarig hestaan van de Suriname- zending feestelijk, herdacht. Tal van officieele personen hebben deze herdenking bijgewoond, zooals op bovenstaande foto te zien is. Op de eerste rij v. I. v. r.: Fir, II. Colijn, Prof. Mr 3. C. Kiclstra. gouverneur van Suriname: dc heer G. 3. Staal, oud-gouverneur van Suriname: Jiir Mr Or L. II. A'. Bosch ridder ran Rosenthal, Commissaris der Koningin in Utrecht; geheel links Mr O. Koek, oud-gouverneur van Ncd, Oust-Indië en van Suriname, J. Schoulen Rede van den heer J. Schouten Het Verband van A R. Propagandaclubs heeft Woensdag te Utrecht vergaderd. De heer J. Schouten, die de vergade ring presideerde, heeft daar een rede over de politieke toestand uitgesproken. Spr. zeide dat men liet karakter van do politieke toestand het best zou kunnen teekenen met liet woord; onzeker heid. Do huidige situatie van ons land heeft hel financicele, soci ale en economi sche vraagstuk bijna onoplosbaar gemaakt. Allo moeizame arbeid, die sinds 1929 is verricht, om de publieke huishou ding zoo in to richten, dat do ongunst dor tij den niet zou lei den tot een ver bleking van liet financieelc even wicht heeft niet het resultaat gehad, dat velen ervan hoopten en verwachtten. Nieuwe factoren cn verscherpte werking der ouilo hebben het resultaat dat door be zuiniging was verkregen, telkens weer te niet gedaan. Spr. memoreerde dc liooidiei ten uit de Miliioenennota ter illustratie hiervan. Wat het economisch leven aangaat, vor- kceren wij naar het schijnt in Nederland nog niet in dien toestand, dat wij kunnen zeggen: het diepste punt is bereikt. Nog bijna eiken dag ontvangt het economisch leven nieuwe slagen die niet schijnen tc kunnen worden afgewend. Dat houdt ver band niet den ontwikkelingsgang van het economisch leven van ons land, waarbij de welvaart tot een hoog peil is gekomen door do diensten die Nederland bewees aan an dere volken. Naarmate in de achterliggende jaren de atzet van onze edele producten is belemmerd, is ons volk in moeilijkheden gekomen. Spr. schetste de werkloosheid met haar groote morecle cn stoffelijke gevolgen. Het monetaire vraagstuk bespre kend uitte spr. zijn dankbaarheid, dat de regcering zich verzet heeft tegen loslating van den gouden standaard en devaluatie. Spr. hoopte dat de re geering daarin ook in de toekomst zou slagen (applaus). liet is een betreurenswaardig verschijn sel, dat in deze jaren van grooten nood heel ons volk in dit' opzicht niet als een man achter onze regeering liccft gestaan. Met droefheid constateerde spr., dat het schrij ven en spreken van velen over dit vraag stuk do onzekerheid heeft vergroot en schade heeft gebracht aan den handel en het geheeie economische leven. De diepste oorzaak van onzekerheid ligt niet op financieel, economisch of sociaal ge bied, maar op hot terrein van het geestelijk zedelijk leven. Om die oorzaak te verstaan moet men niet den huidigen toestand al leen ontleden maar teruggaan in de gescliie denis van ons Nederlandsche volksleven. Spr. zette uiteen, dat in den loop dezer eouvv een te breedo plaats is toegekend aan .de stoffelijke factoren iii het leven en aan het streven om de overheid ertoe te bren gen daaraan vooral aandacht te besteden. We hebben moeten constateeren eon toe nemende verbreking van de eenheid van het geestelijk zedelijk leven en gekregen een gedeeldheid tot binnen den kring van elke politieke partij. Op geestelijk terrein ontwikkelde zich een toenemend individu alisme. Naarmate op economisch en sociaal gebied hei leven meer werd gebonden dooi de organisatie hoeft men de ongebonden beid toegelaten op bet terrein van hst gees tesleven. Daardoor was in ons volk niet meel' aanwezig die geestelijke weerstand die noodig is om aan den nood het hoofd te kunnen bieden. Wij Anti-Revolutionairen zijn niet instaat dc onzekerheid weg te nemen. I)o oorzaak ervan ligt niet bij do A.R. Partij. Zij ligt bij andere groepen cn partijen die datgene van de overheid vorderen waartoe wij niet hebben kunnen medewerken en zullen kun nen medewerken. Van A.R. zijde is liet uiterste gedaan om rekening te houden met dc wenschcn van ande ren en wij zullen als het zoo voort gaat, voor de vraag komen te staan, of wij nog langer onze medewerking kunnen geven in dien zin dat nog ver der gestreefd wordt naar een bevre diging van die wenschcn. Spr. hoopte dat liet debat dat mis schien volgende week in de Kamer gehouden wordt, zal bijdragen zooal niet tot grootere zekerheid dan toch tot helderheid der verhouding. De taak der Propagandaclubs is hot le ven in zijn ontwikkeling te toetsen aan het A.R. beginsel dat daartoe moet worden ge kend cn dat een bevruchtende en bezielen de kracht moet zijn ook als zich nieuwe verhoudingen voordoen. Een van de heer lijke vruchten is dan dat in het leven komt meer vastheid. Spr. stond in dit verband stil bij do taak van de Propagandaclubs: beginselstudie cn -propaganda. Men zegt, dat do A.-R. beginselen geen invloed meer kunnen oeienen omdat de A.-R. Partij be stookt wordt door S.G.P. cn C.D.U. en in wendig verzwakt, doordat de kerkelijke richtingen niet met elkaar tot overeenstem ming kunnen komen. Indien dat waar was, zou het gevaar in het loven geroepen vvor don, dat aan ons volksleven ontvalt wat er do meest fundamenteele kracht van is ge weest.. Wanneer wij gehoorzaam zijn, za in ons volksleven weer openbaar worden de onmisbaarheid van de gevoelens, die spreken in elke strofe van het Wilhelmus. Aan de discussie word deelgenomen door de heat-en O uwer kerk (Ede), Boudc- stein (Wagcningcn), Nap (Rotterdam). Van Egmond (Utrecht), Star (Rijns- burg), Algera (Lisse), Vogt (Scheem- da), De Kwaad steniet (Rotterdam), De Ruig (Rotterdam) en Ros (Rotter dam). In zijn beantwoording van een vraag naar het A.-R. standpunt ten aanzien van devaluatie, zeide de heer S c h 0 u te n onder meer, dat geen ar tikel van het Program der A.-R. Par tij iets over devaluatie zegt. Maar men moet de vraag of devaluatie in strijd is mot het A.-R. beginsel ruimer PRINSJESDAG Stormwind, hagel, regenvlagen,... Toch zijn duizenden present! Om het weer in huis te blijven Is geen Hollandsch argument. En vooral niet op een feestdag Als de derde Dinsdag is Die van alle hoogtijdagen 't Grootst is in bcteekenis. Als 't grondwettelijke Staatshoofd Naar de ridderzalen rijdt En de groote lijnen stippelt Van een nieuw regei rbeleid. Maar, hoe groot dit moge wezen, Het voornaamste is het niet Voor de duizenden aanschowwers Die men langs de straten ziet. Want dat staatsstuk leest men toch wel 't Staaf al 's avonds in de krant Toegelicht met commentaren Van de een of andre krant. Neen, hun gaat het om het sprookje Dat de derde Dinsdag biedt: Als men dc geliefde Landsvrouw In Haar staticrijtuig ziet. En dat sprookje is voor Holland Heerlijke realiteit: Holland weet zich met Oranje Eén in trouw' aanhankelijkheid! Welke tronen mogen wank'lcn Door den rcvolutiewind: Nimmer zal dc band verscheuren Die Oranje aan Holland bindt. Holland kreeg, door de Oranjes, Vrijheid, voorspoed, welvaart, vree Samen voeren zij de kernspreuk Fier en stoer: je maintiendrai! (Nadruk verboden.) HAK ATE. zien. Zij houdt verband met de 'A.-R. principioclc visie op het recht. Als men zonder dat daartoe noodzaak is, eigenwillig de waarde van de munt verlaagt, dan strijdt dat tegen liet A.-R. beginsel. De devaluïsten zijn werkzaam tegen wat de grondslag van het beleid der Ned. regeering in dezen tijd behoort te zijn. Moreel is devaluatie te ver oordeelcn omdat zij volkomen grillig den een berooft en den ander verrijkt. Er zijn mcnschen die in de propa ganda tegen de regcering werken met het praatje: Colijn is een doodgewone liberaal. Ook hier geldt, dat liegen makkelijker is dan waarheid spreken. Spr. durft zeggen, dat het optreden van Colijn, ook in de financieele en economische vragen gedragen wordt door do primordiale beginselen die onder ons leven. Melksteunbeperking Verlegging van aanvangsdatum gevraagd Het Centraal Bestuur van de Provinciale Bonden van Melkveehouders heeft aan den Minister van Landbouw het dringend ver zoek gericht medewerking te willen verlee nen tot het verleggen van den aanvangs datum der melksteunbeperking van 1 Juni tot 1 Augustus of 1 September, terwijl het op grooten prijs zal worden gesteld, indien de Minister het bestuur de gelegenheid wil geven om deze zaak nader mondeling toe te lichten in een persoonlijk onderhoud. Als gronden waarop dit v erzoek rust wor den o.m. aangegeven: volslagen onbekend heid met de hun toegekende contingenten! ongunstige omstandigheden voor beper king, lage veeprijzen, zoodat men niet zonder groot nadeel tot verkoopen kan over gaan, dal velen hun contingenten thans reeds geheel of bijna geheel hebben afge leverd, en dat de regeling soepeler za£ werken als liet eerste beperkingsjaar ver deeld wordt over twee productiejaren.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1