Gemeenteraad van Ooltgensplaat WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 MAAS- EN SCHELDEBODE GEMEENTERAAD VAN DIRKSLAND WSBf Wii Piaatselijk Nieuws* VERKOOPINGEN Marktberichten. Dinsdagmiddag kwam dc raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Donkersloot. Aanwezig is de raad in nieuwe samen stelling. De VOORZITTER gaat voor in gebed, waarna de beëediging plaats vindt van de Raadsleden. De heeren Kreeft en Hokkc leggen een belofte af. Do VOORZITTER hoopt, dat er steeds een goede samenwerking zal zijn. Spreker hoopt dat de raadsleden kracht mogen ont vangen om het goede voor Ooltgensplaat te zoeken. Dan volgt teekening van de presentie lijst en worden de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Aan de orde is de benoeming en verkie zing van twee nieuwe wethouders. Gekozen wordt de heer P. van Es met 9 stemmen, de heer I-Iokke ontvangt 2 stem men. De heer VAN ES dankt voor liet vertrou wen in hem gesteld. Dan wordt gekozen mot 7 stemmen de heer J. C. Vermaas. De heer W. v. Kempen ontvangt 1 stem, de heer L. Hokke 2 en de heer van Gurp 1 stem. De heer J. C. VERMAAS dankt voor het Vertrouwen in hem gesteld. Ingekomen is van de caféhouders A. Buys, M. Vervloed, W. Korteweg, M. Kroon enz. een verzoek tot opheffing van de perso- licele belasting op de billards, of althans de grondslag voor deze belasting aanzien lijk te verminderen. Tl. en W. stellen voor om hierop bij de behandeling van de begrooting terug te ko men. Aldus wordt besloten. Goedgekeurd zijn teruggezonden door Ged. Staten enkele raadsbesluiten (o. a. de ge meenschappelijke schoolregeling met den Bommel). Wordt voor kcimiusgcving aan genomen. Ingekomen is een mcdedecling van den Raad van State betreffende bet beroep op de Kroon door de gemeente Den Bommel tegen de beslissing van Ged. Staten om de openb. school te Zuidzijde op te heffen. Op 2ê Sept. a.s. zal deze zaak voor do Baad van State dienen en voor 15 Sept. kunnen nog bezwaarschriften ingediend worden. Het schrijven wordt voor kenninsgeving aangenomen. Ingekomen is van den Minister van Soc Zakon een circulaire, waarin Z. Exc. de ge- aneente Ooltgensplaat uitgenoodigt toe te tre den tot de nieuwe regeling van de werk loosheidsvoorziening, welke inhoudt het verleenen van hijslag op het loon door het Rijk. Door een plaatselijke commissie in overleg niet den inspecteur der werkloos heidsverzekering zal een minimum-loon bedrag voor de bedrijven worden vastge steld. Op al het meerdere loon dat uitgege ven zal worden zal een bijslag worden ver leend door het Rijk, en wel in overeenstem ming met de percentages welke bij de hui dige steunverleening voor Rijk en gemeen ten geldig zijn. Er zal een plaatselijke com missie, van werknemers en werkgex ers in gesteld worden. B. en W. stellen voor om toe te treden. De VOORZITTER acht de circulaire op Verschillende punter) onduidelijk. Voor dit ijaar zal er weinig van terecht komen. De raad besluit het voorstel van B. en !W. te aanvaarden. Ingekomen is een schrijven van 54 bewo ners van de Langstraat over de verbetering, van het wegdek van deze straat. Het is een afschrift van een schrijven, gericht aan de polder „de Galathee". Door de instelling van de nieuwe veer dienst is verbetering van het wegdek nood zakelijk. B. en W. hebben een verzoek gericht tot Vlo polder „De Galathee" om verbetering .van die wegen. Ingekomen is een schrijven van het R.K. Kerkbestuur te Achthuizen, waarin verzocht M'ordt om ,f 863.voor nieuwe banken voor de school. Het oude college heeft een rapport ge vraagd van den gemeente-opzichter. Deze uitgaaf is zoo groot, dat B. en W. geen vrij moedigheid hebben om het verzoek in to inwilligen. Besloten wordt de zaak aan te houden. Den inspecteur van het lager onderwijs zal advies gevraagd worden. Ingekomen is een verzoek van M. Ver- maat om een ander huis te mogen betrek ken, aangezien hun huis doorlekt. De VOORZITTER zegt dat hij de Ruiter Opdracht zal geven om de zaak na te zien. I-Iet schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de Stich ting Drinkwaterleiding „Goeroe en Over- flakkee" om de statuten der stichting aldus te wijzigen, dat de ambtshalve zitting heb bende leden in het Dagelijksch Bestuur om «Ie vijf jaren moeten aftreden. Aldus wordt besloten. Van dezelfde stichting is een verzoek in gekomen om de statuten zoo te wijzigen, dat de stichting tiaar overtollige kasgelden onder goedkeuring van Ged. Staten mag beleggen bij de Bank van Ned. Gemeenten. Aldus wordt besloten. Ingediend is van dezelfde stichting een Verslag omtrent de stand van zaken. Over gelegd wordt eveneens de begrooting, welke ter inzage worden gelegd. Ter goedkeuring wordt aangeboden het iaflossingsplan van de stichting. De aflos singstermijn van de geldleerpng, groot 1.400.0000.bij Ged. Staten aangegaan, is vastgesteld op 40 jaren. B. en W. stellen voor dit plan goed te keuren. Het voorstel van B. on W. wordt goed gekeurd. Ingekomen is een verzoek van M. A. No bels om verlaging van schoolgeld. B. en W. stellen voor adressant van de 7e naar de 4e klasse terug te brengen. Ingekomen is een schrijven van Mej. Ha- mersveld met. eenzelfde verzoek. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Bij de rondvraag zegt de heer HOKKE, Hat de boot van de fa. v. d. Schuyt reeds moeilijkheden heeft bij het binnenkomen van de liaven. Spr. vraagt of dc gemeente verplicht is liet vaarwater op diepte te houden. De VOORZITTER: Deze zaak is niet ge regeld in de overeenkomst. Het is de schuld van de firma van der Schuyt zelf, want de schroef brengt de grond omhoog. Nu zal de firma v. d. Schuyt zelf de haven uitdiepen. Bij het binnenkomen is er echter nog een zinkstok van de dijkkring, waarvan de boot last heeft. Dit zinkstuk mag echter niet weggehaald worden. De zaak zal echter nog besproken worden. Op een vraag van den heer HOKKE naar het benoemen van een bewaarschoolonder wijzeres, antwoordt de Voorzitter dat in de eerstvolgende vergadering de benoeming vnn een schoolhoofd aan de o- zal komen. De heer KREEFT vraagt of er geen werk- objcct te vindon is dat hij liet Werkfonds in aanmerking kan komen. Spr. had ge dacht om van de Molendijk naar de hoek van Achthuizen aansluiting te maken op de prov. weg. De VOORZITTER: U heeit vermoedefipë een verkeerde kijk op liet Werkfonds. Nu, die heb ikzelf ook gehad, toen wc over de liekading van de Willielminakado onder handeld hebben met liet Werkfonds. Wij hadden gedacht, dat dit fonds ons bijdrage zou leveren in de kosten voor dit werk, groot 127.000.Het bleek echter, dat het Werkfonds alleen maar geld leent. Alles moest terugbetaald worden en daaraan viel niet te denken, zoodat dit plan zoo niet uitgevoerd kon worden. Zoo is het ook met het plan van den lieer Kreeft, dat op zicli zelf toe te juichen is. Voor het project Anna-Wilhelminapolder zal een anderen weg ingeslagen moeten worden. Wat de werkverschaffing betreft, deelt spr. mede, dat getracht zal worden de we gen te verbeteren, of met kcislag of met grint. Daarna volgt sluiting. Aanwezig alle loden. Na de opening worden de heeren Iiood- zant, Mooijaart, Soeteman en van 't Geloof Iieëedigd en leggen de heeren de Bonte, Knops en Haagens de belofte af. De VOORZ. heet allen welkom en inzon derheid het nieuwe raadslid de heer Knops en hoopt dat de gang van zaken de oude zal blijen en medegewerkt zal worden in het belang der gemeente. De heer DE BONTE vraagt het woord om over de wetlioudersverkiezing te spreken. Spreker zet uiteen, dat de S.D.A.P.-fractie als op één na de grootste fractie recht heeft op oen zetel, dit is ook steeds het stand punt der A.R.P. geweest en meermalen heeft de Maas- en Scheldebode in artikelen de bil lijkheid ervan betoogd en zijn A.R. partijbe siuiten ten dien opzichte genomen. Spr. leest een heel artikel voor uit de Maas en Scheldebode van 1931. De S.D.A.P. zal dan ook bij de eerste stem ming haar stemmen uitbrengen op den heer Roodzant (a.r.) en bij de stemming voor de tweede wethouder op spreker zelf De heer ROODZANT heeft bij de uitslag der verkiezing direct gevoeld, dat de a.r., ge- zieifliet verloop der stemming, niet beide wethouderszete's konden opeischen. De heer DE BONTE is erkentelijk voor de zienswijze van den heer Iloodzant, maar wil in het kort 'even het standpunt van de an dere heeren bezien. Van den heer van 't Geloof was niet an ders te verwachten, de S.G.P. staat sterk af wijzend tegenover de S.D.A.P., Wat het be ginsel betreft, het is socialistenhaat; al roe pen zij nog zoo over beginsel en Gods Woord. Wat liet optreden van Van 't Geloof be treft in de afgeloopcn periode, dan is zijn optreden niet anders geweest dan van een doodgewone huis- of tuinliberaal. Volgens de verkiezingsbiljetten der S.G.P. is de A.R. partij nog verder weg dan de com munisten maar wanneer het er op aankomt, dan vormen zij een zekere coalitie. Wat de heeren der A.R. fractie betreft, liun wil spr. onder de oogen brengen, dat B. en W. geen regeeringscollege zijn, 't dagelijksch bestuur behoort een beeld te geven van den raad. Wat is de reden dat van de regel wordt af geweken. Spr. vraagt aan den heer Soete man of zijn persoonlijk leven en zedelijk ge drag soms punten geweest zijn die beletten om samen te werken. De heer v. 't GELOOF geeft te kennen dat de reden waarom hij zijn stem niet aan de S.D.A.P. kan geven, niet voortkomt uit socialistenhaat maar dat zijn beginsel het hem verbiedt. Dc overheid is Gods dienares se en aan iemand die met God en Gods dienst geheel breekt moet hij zijn stem ont houden, daar zulken ook in het dagelijksch bestuur der gemeente niet kunnen zitten als Gods dienaresse. De heer SOETEMAN geeft zijn spijt te ken nen en keurt liet sterk af, dat de lieer Rood zant de gehouden bespreking die deze week gehouden is, hier geheel gaat releveeren en doet half of hij zich .geheel aan de zijde der S.D.A.P. schaart; het is hij ons. een kwestie van beginsel. Dc heer Roodzant doet alsof hij het zoo billijk vindt dat de S.D.A.P. een zetel krlgt maar zelf heeft hij zijn eigen zetel daar toch niet voor aangeboden. Spr. heeit zijn zetel aangeboden aan den heer van 't Geloof en ook aan den heer Mooijaart. De heer ROODZANT vindt dat Soeteman te ver gaat; tot het laatste toe lieeft spreker geageerd tegen de onbillijkheid om hij deze samenstelling van den Raad 2 wethoudersze- tels te hezetten, er is niet over gepraat wiens zetel ik aan een andere partij wilde geven. De heer DE BONTE verwijt de A.R. frac tie, uitgezonderd den heer Roodzant, dat ze hun eigen pers niet goed lezen, hij wil zich niet bemoeien met onderlinge geschillen der heeren, dat moeten ze zelf maar uitvechten, maar als Soeteman zich beroept op zijn be ginsel, weten zij absoluut niet wat hoort en zijn zij wat politiek betreft echte kinderen. Wethoudersverkiezing. 1ste stemming: Roodzant 5 stemmen, blanco 2 stemmen. De heer Roodzant gekozen, die zijn benoeming aanneemt en hoopt op dezelfde wijze de be langen der gemeente te blijven behartigen. 2de steming: Soeteman 3, de Bonte 2 en blanco 2 stemmen. Ook de heer Soeteman aanvaardt do zetel De notulen worden daarna gelezen en zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten goedgekeurde wijziging instructie vleeschkeuringsdienst. Van de stichting Drinkwaterleiding G. en O., waarbij aan de raad worden voorgelegd: de-bouwrekening (stichtingskosten). de re kening over het eerste dienstjaar, de begroo ting over 1936, de afschrijvings- en aflossings politiek en aanvulling van art. 27 met art. 27bis waarbij 't dagelijksch bestuur gemach tigd wordt kasgelden rentegevend te beleg gen. Een en ander heelt de goedkeuring van den Raad. De Burgemeeseer heeft, hoewel deze stuk ken niet. ter inzage hebben gelegen, nog eenige zaken die hij maar liever wil afwer ken Niemand heeft daartegen bezwaar. De verordening Molendijk is gewijzigd moeten worden, daar zij niet als uitbreiding politieregeling moet worden beschouwd, maar valt onder de Motor- en Rijwielwet. Besloten wordt de gewijzigde verordening goed te keuren. Dn heer Knops heeft een schrijven gezon den waarin hij het woord vraagt over de derde juin. De VOORZ. wil de heer Knops graag het woord hierover geven, maar wil er op wij zen, dat R- en W. geheel gebonden zijn aan hetgeen de minister voorschrijft en geen be sluiten of wat dan ook door de Raad geno men kunnen worden. De lieer KNOPS zet uiteen dat de regeling derde juin uit den lioozc is. Van een arbeider heeft spr. een staatje dat hij in 35 weken ver diend heeft f 201, aan steun f 106 ontvangen Hoeft. Zijn vaste lasten waren f 2.50 a i 3.50. Contributies vakbond, premie ziekenpleging enz. ongeveer f 1 per week. Hij hield dus i 6.50 a f 7.50 per week over om van te leven. Kleeding en schoeisel is daarvan niet te koopen. De losse arbeiders zijn de dupe. De opbrengst derde juin moet worden opgege ven en wordt afgetrokken van het steunbe drag. Alle werklust wordt zoodoende gedood en de energie weggenomen. Spr. dringt er op aan dat van de Raad van Dirksland actie zal uitgaan om tot verandering te geraken. Tusschen de burgemeester, die zeer goed mot deze materie op de hoogte blijkt te zijn. en de heeren de Bonte en Knops ontspint zich een lieele samenspreking, waaruit blijkt dat de derde juin niet moest bestaan. De ge meente is daarvan meest de dupe Do heer SOETEMAN stelt voor en wil het persoonlijk in één der groote landbouwver- eenigingen van Flakkeo naar voren bren gen. De heer DF, BONTE wil het eerst zien en dan pas gelooven dat de boeren daaraan meewerken. Hierna sluit He Voorz. de vergadering. Kunstzijde-demonstratie bij Vroom Dreesmann Aan den Binnenweg Van kunstzijde-fabricage weet het uubliek in het algemeen niet veel af. en dat is best te begrijpen. De snelle ontwikkeling van de techniek op zoo m^nig terrein is voor den leek niet meer bij te houden. Het is daarom ee n aardig initiatie E van de Firma Vroom Dreesmann om in haar magazijnen aan den Binnenweg, v\aar reeds zoo menige interessante tentoonstelvng plaats vond, dit maal, ter gelegenheid der WV-week, aan be langstellenden eens een kijkje te geven Jii de vervaardiging der kunsV.'ide, zulks met me dewerking van „Enka" en „Breda". Cellulose is het uitgangspunt der kunst zijde, het product, waartoe de pijnboomstam- men het materiaal hebben geleverd, evenals dat voor de papierfabricage het geval is. Men ziet het hier, rond de tentoonstellingsruimte, in dunne veilen hangen, terwijl in stopfles- schen deze zelfde materie in verdere stadia van bewerking eveneens bekeken kan wor den, tot aan de conische spoelen toe, waarop de gereed gekomen kunstzijde draad zuiver is verpakt. Het is een typische gedachte, dat deze fijne draad ontstaan is uit de dunne, vloeibare Viscose, langs den weg van coagulatie. De textiel-industrie ontvangt het product, de zijden garens van „Enka" en „Breda", dus op den spoel. Een textiel-installatie, door de N.V. Contrico te Amsterdam in bruikleen afgestaan, toont aan hoe het verder verloop Van het procédé is, in het onderhavige geval Van de Charmeuse-fabricage. Het is een fijn beweeg van zuivere blanke dunne draden, een spinsel dat bijna aan ijle lichtbundels doet denken, en het vervult met verbazing, die bijna eerbied wordt voor het kunnen der Nederlandsche industrie, in casu de „Enka", die in staat is zulk een allerfijnste, regelma tige en sterke draad te fabriceeren, fraaier en beter, naar wij ons lieten vertellen, dan men in het buitenland vermag. Tenslotte toont de Firma Vroom en Dreesmann door een met zorg gekozen collectie damesgoederen aan, hoe het uit kunstzijde vervaardigde kleedingstuk eruit kan zien, en dat is in dit geval: uitste kend. Een belangrijke demonstratie, die een be doek zeer zeker waard is! Dc "bemanning van de Argentijnsclie Presidente Sarmientokomt een krans leggen op De Ruyt ers graf. SOMMELSDIJK. Wederom is tegen een tweetal jongens uit deze gemeente proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van fruit, terwijl tegen twee ingezetenen uit Middelhar- nis proces-verbaal werd opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen over een verloren da mes-schakelarmband en een kindertaschje. Door B. en W. is ter openbare kennis gebracht, dat op Donderdag 26 September a.s., des namiddags 2 uur gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herin enting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps alhier aanmelden. MIDDELHARNIS. A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk in beide diensten collecte wor den gehouden voor de Theol. School en de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit. In de Chr. Geref. Kerk zal eveneens in beide diensten collecte gehouden worden voor de Theol. School te Apeldoorn. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 7 Sept. als werkloos inge schreven 91 personen, waarvan: 13 zeevis- schers, 1 slager, 1 borstelmaker, 1 kabelmon teur, 8 timmerlieden, 2 opperlieden, 1 schil der, 10 transportarbeiders, 3 zeelieden groote vaart 30 landarbeiders 2 broodbakkers, 7 boekbinders, 8 letterzetters, 1 electricien-ka- belmonteur, 1 smid-bankwerker, 1 Monotype zetter, 1 schoenmaker. Bij de gehouden aanbesteding voor het timmerwerk van het huis staande aan het Spui, van den metselaar G. v. d. Waal, was laagste inschrijver de heer Joh. Mosselman, die het overgedaan heeft aan den bouw ondernemer C. Kroos. Maandag 16 Sept. zal in de Geref. Ge meente optreden Ds. de Kok van Veenendaal. Zaterdag 28 Sept. zal Jeroen Bogerman en Leentje van Antwerpen den dag herden ken dat ze zestig jaar geleden in het hu welijk traden. De man is 81 jaar, is wel lij dende aan rheumatiek, maar geniet overigens nog een goede gezondheid. Ook de vrouw is 81 jaar en kan haar huiselijke bezigheden nog verrichten. De meeste kinderen van dit echtpaar wonen in Amerika, maar tot hun groote blijdschap is er een zoon met vrouw en dochtertje voor dit heuglijk feit overge komen. Aan belangstelling zal het hun wel niet ontbreken. Loop der bevolking. Ingekomen van: Stad aan 't Haringvliet T. Jongejan, Kampen G. B. A. M. Berdes, Hillegom W. C. van Ben ten, Limmen M. Huijsmans, Rotterdam A. Verhage, Rotterdam J. Lubbers, Amsterdam S. Gazan, Ooltgensplaat E. IJpelaar, Den Haag A. J. Brouwer, Hilversum M. Breeman, Rotterdam A. de Leeuw, Hillegom M. Wag ner, Rotterdam J. van Eek, Sommelsdijk J. van Dongen, Oude Tonge J*. van Wijk. Vertrokken naar: Zandvoort E. Kievit, Rot terdam D. van Wezel, Hilversum J. W. Zwaan Bleiswijk J. J. Jansen Schmidt, Den Haag Joh. G. Heintjes, Willemstad Springvloed, Hillegersberg J. S. J. van Dalen, Sommelsdijk Abr van Assen, Ridderkerk L. v .d. Baan met gezin, Leiden W. C. Fun, Duivendrecht J. A. de Boed, Ooltgensplaat C. Marcus, Rotterdam J. Essebaggers, Apeldoorn C. A. en G. H. Tiemens, Kampen G. B. A. M. Gerdes, Som melsdijk M. C. van Hoften, Velsen Adr. Boer, Zetten J. van*Es. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vanuit deze gemeente werden de vorige week 3950 H.L. aardappelen vervoerd. Tevens werden de eerste uien verscheept.! W. van der Welle alhier heeft vier nieu we woonhuizen, staande aan den Molendijk, onderhands verkocht aan A. v. d. Tol. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school al hier is benoemd mej. Kuipers uit 's-Graven- zande. De benoemde heeft de betrekking reeds aangenomen en is in dienst getreden. Bij ontstentenis van den burgemeester is tot loco-burgemeester aangewezen de eer ste wethouder L. Braber J.Lzn., die eventueel wordt vervangen door wethouder C. Arens- man A.Pzn. De gemeentebegrooting dienstjaar 1936 ligt tot den dag der behandeling in den Raad ter secretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar. V.V.S. I speelde Zaterdagavond j.l. haar laatste competitiewedstrijd tegen Flakkee IV. Na aanvankelijk met 30 voorgestaan te hebben, verloor V.V.S. met 34. OUDE TONGE. Begunstigd door mooi zo merweer .werden j.l. Dinsdagavond in de ha- van alhier zwemwedstrijden gehouden, geor ganiseerd door de zwemvereeniging „Zwern- lust" alhier. Kortheidshalve zullen we alleen de 1ste prijswinnaars der verschillende num mers vermelden. 50 M. vrije slag jun.: Abraham Beyer (44.4 sec.). 50 M. vrije slag heeren: Jan Beyer (39.1 sec.). 50 M. vrije slag dames: mevr. v, d. Heyden (42.3 sec.). 100 M. vrije slag jun.: Abraham Beyer (1.46.2 min.). 100 M. vrije slag dames: mevr, v. d. Heyden (1.39.2 min.). 50 M. schoolslag heeren: W. E. de Vin (46.1 sec.). 50 M. schoolslag jun.: Wouter Los (1.4 min.). 100 M. vrije slag heeren: Jan Beyer (1.29.3 min.). 300 M. vrije slag jun.: Joh. van Hourik (6.55 min.). 300 M, vrije slag heeren: Jan Beyer (6.10 min.). De prijsuitreiking had Woensdagavond plaats in de winkel van de fa. J. Kosten en Zn.; ook de firma Kosten hiervoor dank. In de vergadering van B. en W. dezer gemeente werd de wethouder C. L. de Wit benoemd tot plaatsvervangend burgemeester. Onze plaatsgenoot C. Hartman Jzn. is benoemd tot 3e weger (plaatsvervanger) der beide bruggen. Ten overstaan van notaris J. van Ispelen alhier werd Donderdagavond j.l. in hotel Van Veen alhier in het openbaar ingezet en ver kocht: koop 1: een huis met erf, groot 64 cen tiaren, het huis in gebruik door S. Kanters, ingezet door L. Kardux op f 900. Koop 2: een huis met erf, groot 32 centiaren, verhuurd aan Corn. Hartman, ingezet door A. Kanters voor f 410. Bij Ministerieele beschikking van 2 Sept. j.l. VII afd. no. 365 V is aan den dienst plichtige Pieter Marinus van Noord alhier, voor goed vrijstelling van den militairen dienst verleend, met ingang van 1 Oct. 1935, wegens kostwinnerschap. Beursberichten: aardappelen f 1.25, grove idem f 1.10, goedgekeurde poters f 1.40 1.50, voerpoters f 0.40, koepeen f 0.90, uien f 0.901, drielingen f 0.25 per H.L.; schok kererwten 710 ct., erwten (kl. gr.) 68 ct.. maanzaad 1718 ct., gerst 44^2 ct. per kilo. Handel slap. NIEUWE TONGE. De P.V. „Gevleugelde Bode" hield een wedvlucht van Vilvoorde, afstand 89 K.M. Lossing 8 uur. Aankomst le duif 9.25.54. Laatste duif 9.39.54. Prijzen als volgt: J. A. v. d. Maas: 1, 3, 10; A. Tijl 2, 12, 15; K. Noteboom 4; Th. Melissant 5, 7, 9, 14; B. van Zielst 6, 11, 16; A. Holleman 8; J. van Alphen 13. De vorige week werden van hier ver voerd 13780 kisten aardappelen, 3700 balen uien en 780 balen peen. De heer J. v. E. had het ongeluk bij het duiken in de haven zijn hoofd te stooten, waarbij hij zich zoodanig verwondde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Bij den heer P. W. lag een varken dood in het hok. Voor W. een schadepost. Door J. Huizer is een egel gevangen. Iets dat hier zelden voorkomt. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des middags hoopt op te treden Ds. Kleijne van Ooltgensplaat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 26 werkloozen ingeschreven. DIRKSLAND. Zaterdagavond speelde de voetbalvereen .D.V.V. II van hier op het ter rein aap den Vroon weg een wedstrijd tegen H.B.S. van Middelharnis. De wedstrijd ein digde met gelijk spel nl. 22. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den extra maandelijksche collecte voor de kerk bracht ruim f 43 öp. Het distributievleesch en het gehakt in blik is tot en met a.s. Donderdag op de bon Veiling op Donderdag 5 September 1935, Afslag op Donderdag 12 September d.a.v., telkens 's nam. 7 uur (n. t.) in hotel van Veen Oude Tonge, van 2 huizen en erven aan den Kerkring, te Oude Tonge, ten ver zoeke van de erven de echtelieden Mattheus Kanters. Op Donderdag 29 Augusteus 1935 's nam. half drie (n. t.) verkoop van meubilaire goe deren, aan de Kerkring nr. 38 te Oude Tonge, ten verzoeke alsvoren. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 11 September 1935 bij Inzet Op Woensdag 18 September 1935 bij Af slag telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in hot Hotel Meijer te Middelharnis. A. Het huis met bergplaats en erf aan de Voorstraat A 4 te MidtiieMiarnis. Toebehoo- rende aan den heer M. v. d. Gevel, aldaar. B. Het huis met erf aan Visschersdijk D 100 te Middelharnis. Toebehoorende aan den heer II. Meerkamp, aldaar. Notaris VAN BUUREN nen verkrijgbaar bij den slager J. Kaslander aan de Zomerstraat. Vanuit deze gemeente werden ver scheept 3914 H.L. aardappelen, 6300 balen uien en 1480 balen peen. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen f 1.40, voor de uien f 0.90 en voor de peen f 0.60 per H.L. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 5 timmerlieden, 1 metselaar en 1 landarbeider. HERRINGEN. Mej. v. d. W. kwam «tot de minder aangename ontdekking dat men haar rijwielbelastingplaatje had ontvreemd. Van den dader ontbreekt tot heden het spoor. Men zij dus voorzichtig. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens mishande ling. De van gemeentewege verstrekte goed- koope margarine is voor de bekende afne mers verkrijgbaar gesteld bij mej. de wed. Hoogland aan de Kaaidijk. Vanuit deze gemeente werden de vorige week verzonden 720 balen uien. Door het minder gunstige weer is dit aantal zoo laag gebleven. Op heden is de prijs weder gedaald en besteedt men f 0.90 per H.L. Vorige week werd een dochtertje van mej. de wed. A. Vellekoop naar het zieken huis te Dirksland gebracht tot het ondergaan van een operatie. In verband met de drukte van het- aard- appelenrooien zijn er momenteel in het land bouwbedrijf handen te kort. GOEDEREEDE. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is onderhands aangekocht het huis van mej. J. Zaaier, staande aan de Noordhavenzijde. De bedoeling is het huis als pastorie te gebruiken. Voor den kolenhandelaar M. Troost is een lading van 160 ton eierkolen gearriveerd. Ds. van Arneide van Groot-Ammers, die voor de toezegging van beroep voor de Ned. Herv. Kerk heeft bedankt, is nu naar deze gemeente beroepen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werkloos ingeschre ven: 24 landarbeiders, 1 schilder en 1 tim merman. Per beurtschipper van Gelder werden 200 H.L. aardappelen vervoerd. Vanwege de lage waterstand kon Zon dag en Maandag de beurtschipper op Rotter dam en de Noordzeevisscher J. Orgers het in komende kolenschip niet passeeren, zoodat de beurtschipper niet op tijd te Rotterdam en de visscher zijn beroep niet tijdig kon uit oefenen. Er zal getracht worden het kolen- schip te lichten. Maandag 9 Sept. des nam. 4 liur kwam de gemeenteraad in een spoedeischende ver gadering bijeen. Te behandelen: benoeming wethouder. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en onveranderd goed gekeurd, las de Voorzitter een ingekomen brief van den heer C. J. Lodder, die bedankt had als wethouder. Bij stemming kreeg de heer C. J. Lodder 4, A. Lokker 1 en-1 stem blanco, zoodat de heer Lodder was gekozen, die staande de vergadering zijn benoeming aannam. OUDDORP. De cichorei was op 7 Sept. te Kortrijk vaster. Gedurende de afgeloopen week was van de zijde der binnenlandsche fabrikanten vraag, zoodat de prijzen tot 54 franc stegen; de nieuwe oogst was onveran derd, nl. 50 francs. De regen heeft de laatste dagen goed gedaan. De meeste pensiongasten zijn thans ver trokken. Het bezoek is druk geweest. Ook op het kampeerterrein is het overdruk geweest. Deze week zijn nog enkelen gekomen, die laat hun vacantie hebben. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week 5 dagen gevischt en met de zeil scheepjes 50 kilo per dag gevangen; de motor schuiten hadden het dubbele; alles afgele verd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. In de weervisscherijen werden 3 zalmen ge vangen, die naar de afslag te Rotterdam wer den gezonden. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 62 werkloozen ingeschreven. De winkelier A. Moerkerke is aangewe zen voor de goedkoope margarine en is vanaf a.s. Vrijdag daar verkrijgbaar. Vorige week zijn weer een 10-tal arbei ders, die werkloos waren, naar elders ver trokken om daar te gaan werken. B. en W. alhier brengen ter kennis dat de rekening der inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1934 is overgelegd aan den Raad en tot 18 Sept. a.s. ter gemeente-sec retarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Bij ongesteldheid of afwezigheid van den burgemeester wordt hij vervangen door wethouder C. Breen. Bij ongesteldheid of af wezigheid van deze wordt de burgemeester vervangen door wethouder T. Tanis. A.s. Zaterdagavond zal vanwege de B.V.L. in een lokaal der o. 1. school aan de Dorpsweg een. begin worden gemaakt met het houden van schietoefeningen. Marktbericht van Jac. Knoop, Ma kelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De handel in aardappelen blijft kalm, al leen grove bonten en blauwen blijven ge vraagd; ook alle soorten bonken. Prijzen der aardappelen blijven hetzelfde als vorige week. Heden 9 September 1935 werden de volgen de prijzen gemaakt: Zeeuwsche Bonten f 3.20 3.60; Zeeuwsche Blauwen f 3.203.60; Blau wen en Eigenheimers f 2.402.80; Z. Eigen heimers f 2.202.80; alle soorten bonken f 22.40; alle soorten poters f 22.40; An dijker Bonten f 3.203.60; Andijker Muizen f 33.20; Andijker BI. Eigenheimers f 2.40 2.80; Haarl.meer Bonten f 3.403.60; dito Blauwe Eigenheimers f 2.402.60; diverse poters f 2—2.40; dito bonken f 2.20—2.40; Hil- legommer zandaardappelen f 33.50; West- landsche Muizen f 33.20. Alles per 100 kilo. Inlichtingen om uw aardappelen naar Am sterdam te zenden worden zonder kosten of verbinding gegeven. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 6 September Jutteperen f 4.3010, Beurré Merode f 4.80 5.60, Williams f 2.503.10, postelein f 7, dubbele princessen f 4.5010, Enkele princ. f 8.409, Transparant f 3.204.60, Perzik peren f 5, Boterperen f 6.50, Beurré Hardi f 11.50, Claps Favorite f 7.5010.70, Triumph de Vienne f 12.50, Bon Cretier f 5, alles per 100 kilo; meloenen f 8.5015, komkommers f 1.602.30, sla f 22.40, andijvie f 1.702, savoyekool f 4.308, wittekool f 6.50, bloem kool f 4.807.80, roodekool f 3.105.40, alles per 10 Ostuks; kroten f 1, selderij f 1.70 per 100 bos; Reine Victoria 2.809; Druiven 9.2010.50; Tomaten 1.60; Gele pruimen 4.50. per 100 pond. Veiling van Maandag 9 Sept. 1935 Postelein 8.5010.50; Conseiller de la Cour 8.50; Dubb. princ. 59.10; Jutten 4.709.10; snijboonen 67; Beurre Merode 5.606; Tri umph de Viene 13; Boterperen 6.50; Giezer Wildemans 3.70; stoofperen 4.50; Williams 36.10; schijvelingen 35; Sousenir de Con gres 5.206; Transparant 34.50; augurken 311 per 100 k.g.; andijvie 1.801.90; sla 2.202.80; bloemkool 6.3010.60; savoye kool 4.108.70; komkommers 1.702.70; meloenen 915 per 100 stuks; bospeen 4.604,70; kroten 1.601.70 per 100 bos; druiven 7.50 9.30; Reine Victoria 4.806.80; Tomaten 1.20 per 100 pond. AMSTERDAM, 9 Sep»t. Aardappe len. Do prijzen waren: Zeeuwsche eigenheimers 23 ct: Nooraholl idem 22% ct; eZeuwsche blau wen en bonten 3%4 et; idem Poters 2%3 ct Andjjker blauwen en bonten 3%4 ct: Drent- sche eigenheimers 33Va ct alles per kg. Aan voer 237.100 kg ROTTERDAM, 9 Sept. Vee. Aangevoerd 2387 dierent.w. 615 vette runderen, 340 vette kal- verep 4 nucht. kalv., 893 schapen of lammeren* 532 varkens, 3 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 49 c. 2e kw tot 45 3e 3235, vette kalveren tot 75 c., 2o kw. tot G5 c„ 3e kw 4048 c, varkens (levend gewist) 394042 c, schapen 283135 c., lammeren 283336 c. Schapen f 81115, lammeren f 6811 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer als van vor. week, handel kalm, Prijzen als op Dinsdag 1.1. Een prima koe tot 52 en een os tot 47 c. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel matig, hoogere prijzen. Een prima kalf ging nob tot 80 c. z Schapen en lammeren: iets ruimer ter markt, handel willig, prijzen stabiel. Varkens aanvoer iets ruimer, handel tameliik met tragen afloop. Prijzen hooger. Enkele ex. nog c. per kilo boven noteering. Verscheidene partijen schapen werden voor export gekocht. ROTTERDAM, 9 Sept. Aardappelen. Do prijzen waren: Eigenheimers 23 ct; Zeeuw sche blauwe 34 ct: idem eigenh 22% ct: id bonte 3—4 Wes»tlandsche ronde, zand 45 ct Westlandsche nieuwe 22% ct Poters 1%-—2 ct alles pe- kg. Met flinke aanvoer, kalme vraag TIED. 9 September. Eieren 2.904.30 per 100 stuks. Aanvoer 24.000 stuks. ROTTERDAM, 9 SEPTEMBER herlcht.) GERST Chevalier 4.50—4.90. HAVER 6.40—6.60. Erwten: Kleine groene 79, schokkers 8 —10.50. Alles per 100 kg. BTJTTENLA NPSOH33 GRANEN (Op de r n- ditlën van de Rotterdamsche Graanbeurs bil minstens 6 last gezond boordvrij Viedegeieeld door A Makkreel. Makelaar. Rotterdam) Stem ming vast. ROGGE. 74-5 kg Bahia Blanca nieuwe oogst disp. 7.80, 73-4 kg Bahia Blanca oude oogst dispa 7.90, 74-5 kg. Poolsche disp 7.50, idem idem gedenatureerd 4.60 per 100 kg. GERST. 69-70 kg. Laplata disp 102, 65-65 kg. aangekomen 100, 66 kg Zuid-Russ disp 101, 64-5 kg dito stoomend f 100100%, Ca nada no. 3 disp. 102 per 2000 kg. MAIS. Gele Laplata oude oogst disp 91V», Gele Laplata aangekomen 94, stoomend 94%, Laplata Cinquantine disp. 97%, idem stoomend 97 per 2000 kg. Burgerlijke Standen .MIDDELHARNIS. Geboren: Maatje Trijntje, dochter van Hendrik van Gelder en Adriana Hartenesveld; Johannes, zoon van Gerko Blaak en Maaike Heidinga; Beschier, zoon van Maarten Jacob Driesse en Jobje Sprong; Kaatje, dochter van Johannes Corne- lis Klepper en Johanna Bakelaar; Anthenij, zoon van Cornelis Buurveld en Pietje Looij; Marius, zoon van Johannes Witte en Dina Bakelaar; Jacob, zoon van Mattheus Smit en Sara Fris. Overleden: Leentje Slis, 83 jaren, wed. van Klaas van Schouwen: Grietje Visser, 79 jaren. wed. van Hendrik Koote; Pieter Leen- dert Koster, 59 jaren, echtgenoot van Maria E. de Waard. NHTJWE TONGE. Gehnuwd: D. Gestel 34 j. te Dirksland en L. Kievit 26 j», alhier.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2