1935 MAAS- EN SCHELDFBODE WOENSDAG 4 SEPTEMBER 193Ö Gemengd Nieuws* AUTO MET VIJF PERSONEN TE WATER Land- en Tuinbouw. LAUWEREN EN DOORNEN KERK EN SCHOOL Wandelaars aangereden Meisje gedood, vader zwaar gewond De bestuurder reed door ■Woensdagavond heeft te L i s s o een tra gisch ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. De heer L. van der Vlugt, wonende Ro versbroek alhier, stapte uit de tram van 10 uur met zyn echtgenoote en een 10-jarig dochtertje, bij de tramhalte in den „Engel". Zij liepen geheel rechts van den weg in de richting van de 2e Poellaan, om zoo huis waarts te keeren. Het dochtertje liep ge armd met haar moeder. Zij werd echter door een achterop komende auto gegrepen en op de tramrails gesmakt emdood opge nomen. Ook de heer v. d. V. zelf werd ga- grepen en werd opgenomen met een gebro ken been en vreeselijke ontvellingen aan hoofd en handen. Hij werd per ziekenauto naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het onmenschelijke by dit tragisch onge val is wel dit, dat de bestuurder van de auto in snelle vaart doorreed en zich schijn baar niets van dit ontzettend ongeval aan trok. Begrijpelijker wijze waren de bewo ners van den „Engel" getroffen door dit droevig ongeval en is men diep verontwaar digd over de handelwijze van den autobe stuurder. Fraude op een postkantoor Ambtenaar vulde de eene kas nlt da andere bij. Op het postkantoor te B u s s u m is men vermoedelijk fraude op het spoor gekomen. In do kas van een der amb tenaren werd een tekort van f 1000 ontdekt. Na verhoor door de politie heeft hij volledig bekend. Hij heeft gedurende de laatste tien maanden verduisteringen gepleegd tot een to taal bedrag, dat voorloopig op f 1300 is te schatten. Hy beheerde voorname lijk de kas, de girodienst en postze gels. De inventarisatie der kassen ge schiedde niet op dezelfde dag, zoodat de eene kas bij controle aangevuld werd met de andere. Hij is voorloopig in arrest gesteld De inbraak te Zwammerdam Geen dynamiet, doch een „klem" gebruikt Omtrent de door ons vermelde in braak bij den houthandelaar J. A. Iloogendyk te Zwammerdam, waarbij het vermoeden werd geuit, dat daar dynamiet was gebruikt, omdat om wonenden een zware slag hadden ge hoord, kan thans worden gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier gebruik gemaakt moet zijn van een z.g. „klem". Deze klem bevat een schroef, zooals bij een copiëerpers wordt gebruikt en wordt op de deur van de brandkast geplaatst. Door de schroef aan te draaien wordt zoo'n drukking op de deur uitgeoefend, drt deze eindelijk uitenspringt. Dit is hier het geval geweest. Zelfs de zijwanden zijn opengescheurd, zoo dat het vulsel op den grond terecht kwam. De uitwerking lijkt veel op die van dynamiet. GEVAL VAN BIGAMIE Men meldt ons uit Schiedam; Alhier meldde zich bij de politie de 49- ijarige C. v. H„ wonende te Rotterdam, die aangifte deed, dat hij bigamie gepleegd had door in 1931 in Schiedam in het huwelijk te treden met een Nederlandsche vrouw, terwijl hy nog gehuwd was met een Chineesche vrouw, welk huwelijk voltrokken was in Soe- ïabaya. De man was in het Ned.-Indische leger sergeant ziekenverpleger geweest. Aan de ambtenaar van de burgerlijke &and had hij medegedeeld, dat hij twee keer gehuwd wae. De eerste twee vrouwen waren overleden doch het huwelijk met de Chineesche vrouw ver zweeg hij. Met de laatste vrouw voerde hy een proces over scheiding van tafel en bed. Het trouwlus tige heerschap is in verzekerde bewaring ge steld en en zal ter beschikking van de Justitie gesteld worden. Twee personen verdronken Vijf anderen min of meer ernstig gekwetst Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op de Rijksweg Alkmaar Den Helder onder de gemeente 't Zand een auto-ongeval plaats ge had waarbij twee personen werden gedood en vijf anderen min of meer ernstig gewond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn op deze weg twee personen-auto's ko mende van tegenovergestelde richting op elkaar gereden, met het gevolg, dat één der wagens over do kop sloeg en de andere in het Noord-Hollandsch Kanaal terecht kwam. Waarschijn'ijk is van deze wagen na de hotsing de stuurinrichting defect geraakt, zoodat de chauffeur het voertuig aiet meer op de weg kou houden met het bovenstaan de noodlottige gevolg. De chauffeur had de tegenwoordig heid van geest om het open dak van de wagen open te schuiven, waardoor hijzelf de auto wist te verlaten, even als twee andere inzittenden, de heer en mevrouw Biele uit Heemstede. In bewustelooze toestand werden zij op de wal gesleept door den slager P. Kos- sen uit 't Zand. Het mocht niet gelukken de beide andere inzittenden, het twaalfjarig pleegzooontje van de familie Biele en een 70-jarige dame mevrouw Frager, uit de wagen te voorschijn te halen, zoodat deze jammerlijk verdronken. De inzittenden van de andere wagen, de heer en mevrouw Verschuur uit Den Helder, zijn er betrekke'ijk goed afgekomen. Na door den ontboden geneesheer te zijn ver bonden, konden zij huiswaarts keeren. De drenkelingen zijn in een café onderge bracht. Hun toestand is naar omstandighe den redelijk. De moord te Wildervank De verdachten leggen een bekentenis af Naar wij vernemen is door beide verdachten B. en S., in do moordzaak Krocsete Wildervank een vollcdigo bekentenis afgelegd. Op Woensdag 12 Juni J.I. is, zooals men weet op den ouden heer Kroese een roofoverval gepleegd. B. werd ervan verdacht den heer K. geworgd to lieli- ben en het lijk daarna in een sloot bij diens woning te hebben verborgen, Groote boerderijbrand Te Zeclst bij Eindhoven brak Donderdag middag brand uit in de boerilerij van Van Oeffelen, aan het Achtereind, welke boerde rij het eigendom was van den heer Verhoe ven te Eindhoven. Het vuur greep snel om zich been en er viel aan blusschcn niet te denken. Van de 11 kinderen van den land bouwer waren er enige thuis, zij konden zich tijdig in veiligheid brengen. Door den wind sloeg het vuur spoedig over naar een van de landbouwschuren van de boerderij en een blok arbeidershuisjes Deze laatsten waren eigendom van den heer Sterken uit Eindhoven en werden bewoond door de fa milies Van den Hoogen, Louwers en Kosters. Deze woningen en inbóedel, alsmede do voor raden graan in de landbouwschuren wer den geheel een prooi der vlammen. De boer derij en de inboedel waren verzekerd. Dit was echter slechts gedeeltelijk liet geval met de inboedels van de arbeidershuisjes; die van Kosters was in 't geheel niet ver zekerd. Door hard werken -wist men te voorko men dat het vuur oversloeg naar de kapitale boerderij met schuren van den landbouwer van der Hoof, die aan de overzijde van den weg is gelegen. Wel ging ook de tweede landbouwschuur behoorende bij de boerde rij van Van Oeffelen er aan. Tegen tien uur was alle gevaar geweken. Honderden hebben bet machtige schouw spel gadegeslagen. DOODELIJK ONGEVAL. Te IJm ui den is Zaterdagmiddag de 35- jarige heer Molleman, die zich per rijwiel in de Willebrordstraat bevond, onder de wielen van een groentewagen terecht ge komen. Hij liep dusdanigé verwondingen op, dat hij een uur later is overleden. Het paard van den groentewagen schrok waarschijnlijk van de muziek van een kin deroptocht; daardoor schoot het plotseling naar links uit, waar de heer Mollema zicli bevond. Het slachtoffer laat vrouw en kind achter. Op vroegere echtgenoote geschoten De vrouw slechts licht gewond Te II c c r 1 e m heeft de 44-jarige G. in den nacht van Zaterdag op Zondag een revolverschot gelost op zijn vroe gere echtgenoote, de 33-jarige mej. B. van wien hij gescheiden is. Toen de vrouw zich omstreeks twee uur naar haar woning in de Amster- aamstraat begaf, werd zij daar opge wacht door G., die plotseling een re volver trok en een schot op haar loste. De kogel trof haar in den linkerboven arm en veroorzaakte een niet ernstige wonde. Buren die door het schot waren gewekt, waarschuwden de politie en de Ongevallen Dienst. Na verbonden te zijn, kon de vrouw naar haar woning worden overgebracht. De aader, die na de aanslag gevlucht was, is Zondag door de politie aangehouden. Hoewel de vrouw hem positief herkend heeft ontkent hij geschoten te hebben. De revolver is niet op hem bevonden en evenmin bij een onderzoek in zijn woning aangetroffen. De man is in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden overgeleverd. Twee schepen bij Urk vastgeraakt Een der vaartuigen waarschijnlijk verloren Vrijdagavond te elf uur zijn twee schepen, welke op weg waren naar Groningen, bij Urk gestrand, waar schijnlijk door onbekendheid met bot vaarwater ter plaatse. Gedurende de geheele nacht hebben de schippers getracht, met eigen hulp, vrij te ko men, doch toen dit niet gelukte bob ben zij met behulp van fakkels cn seinen de aandacht van de wal op hun hachelijke positie gevestigd, In de loop van de morgen is een achttal motofbotters uitgevaren; na verscheidene uren arbeid mocht liet do Hugo 143, schip per R. de Vries, gelukken een der gestran de vaartuigen, liet zeilschip Attentia, schip per Grinwis, thuis lioorende te Goedereede, vlot te sloepen. Het schip is behouden in de haven van Urk binnengebracht. Het an dere vaartuig, het motorschip Adriana Cor nelia, schipper Van Vliet, thuis hoorende te St. Philipsland, is door den hoogen golf slag, welke gedurende verscheidene uren over het dek heensloeg, hoogrr op 't strand geraakt. Waarschijnlijk is de Adriana Cor nelia verloren. De vrouw en twee kinderen zijn per roeiboot naar het eiland gebracht en, dbornat als zij waren door de bewoners liefderijk opgenomen. Schip en lading zijn verzekerd. Jongetje overreden Stak vlak voor motorbakfiets de weg over To Amsterdam reed op de hoek van Brouwersgracht en Prinsegracht een drie- wieligc motorbakfiets over een der bruggen, toen plotseling twee jongens vlak croor wilden oversteken. Hoewel de bestuurder direct zoo krachtig mogelijk remde, kon hij niet verhinderen, dat een der jongens, de 13-jarige C., wonende in de Willemstraat, werd gegrepen en tegen de leuning van de brug werd geworpen. De -jongen kreeg een erstige hoofdwonde cn werd naar het Bin nengasthuis gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. De bestuurder heeft, volgtns talrijke ge tuigen, niet de minste schuld aan het droe vig ongeval. Vrachtauto botst tegen personenauto Twee personen door glasscherven gewond Zondagavond om zes uur had op de Rijksweg te Santpoort een lievige hot sing plaats tusschen een vrachtauto en een personenauto. De inzittenden van deze laatste, een heer cn een dame uit Bloemendaal, werden vrij ernstig door glasscherven gewond. De vrachtauto reed, uit het dorp komende den Slapersdljk op. Juist toon de wagen den Rijksweg overstak om bij het bezinestation ter plaatse te tanken, naderde met groote snelheid uit de richting Velsen een personen aulo, waarvan de bestuurder de botsing niet meer kon voorkomen. De wagen hotste met groote kracht tegen het linker voorwiel van de vrachtauto, maakie vervolgens eenige bui telingen en kwam tenslotte in de langs de weg loopendc sloot terecht. De inzittenden bleken vrij ernstig door glasscherven te zijn gewond. Na verbonden te zijn werden zij naar hun woning overgebracht BEIDE BEENEN AFGEREDEN Bij het rangeeren op het spoorwegempla cement te Selzaete werd de 39-jarige conduc teur H. de Cock uit Terncuzen door een locomotief gegrepen, met het gevolg, dat hem beide beenen beneden de knie werden afgereden. Na verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis te Gent overgebracht. Verdronken Drie-jarig meisje te water geraakt Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdagmiddag is het 3-jarig meisje A. Bakker, een dochtertje van den schipper van het schip „Ons Vertrouwen", dat in de Wijn haven ligt, te water geraakt en verdronken. Het ongeluk is eerst later ontdekt. Men miste het kind aan boord, waarna de vader më: een haak ging dreggen in de Wijnhaven, tusschen zijn schip en den wal. Na een poosje haalde hij het kind op. Het is vermoedelijk in een on bewaakt oogenblik de loopplank opgegaan en te water geraakt. Zaterdagavond laat is van het gebeurde door den vader aangifte gedaan by de politie. Schipper verdronken Vrijdagmiddag is do 30-jarige schipper M. A. Burning, thuis behoorend aan boord van het schip „Henriëtte", dat aan de Maashaven Oostzijde ligplaats heeft, toen hij in een roeiboot langszij van het schip werkzaam heden verrichtte, door de deining te water geraakt en verdronken. WEER EEN ARRESTATIE TE OSS Door de Marechaussee werd gearresteerd vrouw R. van de Varkensmarkt te O s s, wel ke ervan verdacht wordt haar woning in brand te hebben willen steken. Verschillende voorwerpen, waaronder een petroleumkachel tje, werden in beslag genomen. De vrouw is ter beschikking van de justitie te 's-Herto- genbosch gesteld. IN DE VAART GEREDEN EN VERDRONKEN. Donderdagnacht is de 40-jaripe schilder G. van den Oosten, gewoond hebbend aan den Ileerenweg te Maarsseveen, op onver klaarbare wijze in de Maarssevecnsche vaart geraakt. Het ongeval werd spoedig bemerkt. Dokter 't Hoen werd gewaar schuwd, die kunstmatige ademhaling toe paste. De levensgeesten waren echter reeds bezweken. liet slachtoffer was ongehuwd. AUTOBOTSING Op de Muiderstraatweg, even buiten de gem. D i e m e n, nabij de Vinken-brug, waar liet wegdek in reparatie is, zijn twee vracht ulo's, die waarschijnlijk geen rekening ge houden hebben met het feit, dat de weg te plaatse thaiv smaller is, met elkaar in botsing gekomen. Dc in de richting van Amsterdam gaande vrachtauto werd op zij geraakt cn gedeelte lijk vernield. De heide inzittenden werden gewond, waarhij de chauffeur er liet ergst aan toe bleek te zijn. Na vorbonden te zijn, werden beiden, die afkomstig waren uit Amsterdam, per ziekenauto naar liet Bin nen Gasthuis vervoerd. De chauffeur had oen hersenschudding bekomen. DE GEVOLGEN VAN EEN STEEKPARTIJ In het ziekenhuis te Sittard is Zaterdag middag de 51-jarige II. Broeren uit Elsloo overleden, die in hot begin van de vorige week bij een burenruzie ccn messteek in de rug had bekomen. In liet begin liet de toe stand van hel slachtoffer zich niet zoo ern stig aanzien, doch later verergerde deze. B. is weduwnaar en laat eenige kinderen na. In verband met dit geval heeft de gemeen tepolitie van Elsloo een zekeren L. uit deze plaats gearresteerd, doch deze moest wegens gebrek aan bewijs weer op vrije vootcn wor den gesteld. Zaterdagavond heeft op last van de justi tie een sectie op liet lijk van den verslagene plaats gehad. Eierexport naar Engeland Contingent als vorig jaar September Strenge controle tegen ontduiking Naar wij vernemen is liet uit voercontingent voor eieren naar Engeland gedurende de maand September bepaald op het uLvoercyfer van September 1934, zoodnt de voor Augustus vastgestelde regeling bestendigd blijft. In verband met feiten, die zich in Augustus hebben voorgedaan, hebben de exporteurs de volgende mededeeling ontvangen: Het kan na tuurlijk niet worden toegestaan, dat door Ne- derlandsche expoi'wcurs langs een omweg eieren via Antwerpen of andere havens naar Enge land worden uitgevoerd. Ten einde hierop controle te kunnen uit oefenen, zullen uitvoermachtigingcn voor eie ren, welke in andere dan patentkisten naar andere landen dan Engeland en Duitschland worden uitgevoerd, alleen worden afgegeven wanneer een van de handteekening van den exporteur voorzien afschrift der factuur, waaruit duidelijk blijkt wie debiteur is, aan den controleur, die de ufavoermachtiging af geeft, wordt overhandigd. (De hoeveelheid eieren, die in Sept. 1934 naar Engeland ging, bedroeg 7.500.000 stuks. Red.). i (28 „O, maar cliait is al te Iwerlijk! Zoudt u zich inderdaad om mijnentwil aan uw arbeid willen onttrekken?" „Hoor eens, de dokter wil in geen geval toeslaan, dat je alleen gaat en, daa,r ik toch in de hoofdstad eenige geldelijke zaken te regelen heb, zullen enkele diagen van verlof mij hoogst welkom zijn. Je weet, dat ik mijn roeping wel meer gelijkvloers opneeim clan jij de jouwe". Anna zweeg. Het woord vain zuster Augus- «i was liaar ais een beschuldiging, een on- .will ekeu ri ge veroordeel ing. „Morgen zal ik er terstond over spreken, 'doch dan zul je nog een dag of drie ge duld moeten oefenen". „Wat! Slechts drie, vier dagen" riep zij verrast uit. „Ik had waarlijk niet durven hopen, dat mijn stille wensch zóó spoedig in vervulling treden zou. Inderdaad, ik ver lang om vele redenen, een weinig thuis te zijn." Zuster Augusta zag haar aan met een blik, die eensdeels toonde, dat zij hsiir be greep, en anderdeels verbazing uitdrukte over den zeldzamen ommekeer, die in Anna plaats gevonden had. Inderdaad, als de bloem in den knop, zoo önwikkelde zich, gedurende de af I atting, waarin lichaam en geest verkeerden, voor Anna de kiem van een nieuw leven. Wat haarzelf betrof, zij dacht met berouw terug aan den tijd, waarin zij in gewaanden ijver ivoor haar God, zichzelf alleen gezocht had Sn anderen, .dooi: geringschatting, iveroor- deeling en miskenning gegriefd had. Docli zij erkende tevens, dat liaar Heiland haar in deze school geleid had om haar door teleurstelling ,a,an haarzelf te ontdekken, haar van dwaling te genezen en liaar to leeren, in ootmoed en nederigheid met volkomen afzien van ingebeelde eigen voortreffelijkheid, haar Ileere te volgen Intusschcn waren te Doornvlei, dank zii den ijver, waarmee de oude Graaf zijn plannen doorzette, de werkzaamheden met zooveel spoed verricht, dat de ziekeninrich- ting aanvankelijk gevestigd zou kunnen neeten en haar deuren ter opname van kranken openzetten. „Ik ben een man van één dag", zoo had de oude Graaf gesproken en zwaar had de vloer het te verduren gehad, bij de kracht die zijn rotting aan zijn woorden bijzette „ik ben een man van één dag, heer dokter en wat ik te doen heb, moet ik als 't kan vandaag doen, want van morgen ben ik niet zeker. Voorts heeft de ondervinding mij geleerd, dat men met goede dingen maar aanvangen moet, zoodra mén er be hoorlijk mee aanvangen kan. Uitbreiding en volmaking moet men aan den tijd en de omstandigheden overlaten." En Frederik, ofschoon hij allerminst aan overhaasting leed, wenschte zelf inderdaad, dat het gebouw spoedig ter opname van kranken gereed/zou zijn. Als maaide dg engel des doods ginds op het slagveld geen genoegzamen oogst in, zoo goot hij de fiolen van zijn toorn ver in hef rond uit en vergiftigde de atmosfeer He walgelijke stank der doode paarden en beesten, die bij duizenden op de velden ver teerden, de schaarste van levensmiddelen er het slechte voedsel, waarmee talloozen het leven zochten te rekken, de angst e.i spanning, waarin men voortdurend ver keerde, dc onzindelijkheid in de legerplaatsen gevoegd hij de lauwe atmosfeer, dat alles be vorderde liet uitbreken van typhuskoortsen, die haar liesmettenden invloed binnen steeds wijder kringen deden gelden en liet was te voorzien, dat ook Doornvlei niet verschoond zou blijven. Een dokier cn een zuster hadden zich laten vinden om onder Frederik te arbeiden. Zóó was dan voorloopig alles gereed om de eerste lijders te ontvangen en morgen zou de plechtige opening plaats vinden. Het scheen, of het vuur der jeugd slechts onder de asch van vervlogen illusiën, in haar eigen gloed verteerd, voort-geglommen ha-,1, zoo straalde het gelaat van den ouden Graaf, zulk een warme ijver bezielde hem en onvermoeid was hij van den morgen tot den avond bezig, om alles voor te be reiden en te regelen. Met zware schreden en zoo snel als do ouderdom hem slechts dragen wilde, spoedde hij zich naar het huis van me vrouw Dorfer en, nauwelijks was hij in do huiskamer, of hij voorkwam mevrouw Dorfer; „Ja, ja, of ik het genoegen mag hebben met de dames rustig een kopje thee te drinken na zoo'n zwareu dag? Zeker, zeker, waarde mevrouw, op één voorwaar de! En dit is? Dat de geheele familie met mij meegaat, om te zien, wat ik gedaan heb ginds, om te zeggen, dat het zoo er echt feestelijk uitziet en dat ik, oude man, eer van mijn werk heb. Hum" en tot drie malen daalde dc stok met zeldzame kracht op don vloer. „En nu geen maartjes, waarde Mevrouw! Ik heb op onzen ouden dag gerekend en straks komen twee rijtuigen voor om er ons te brengen. Wij oudjes, nemen het voorste en mejuffrouw Agues blijft bij u, om u t.o hel pen als 't noodig is, want nooit is een oud man ter wereld zóó onkundig geweest als ik, en de overigen kunnen plaats in het andcie nemen". Hij scheen niet te kunnen eindigen. „Een kopje thee? Gaarne, juffrouw, Liefst zonder melk! Maar waar is dc dokter? Die heeft zich zeker weer in zijn cel opgesloten, om te stud-eeren over kwalen waaraan nog nooit iemand geleden heeft en intusschen zelf te kwijnen door overspanning. Wat zegt u er van, Mevrouw?" Hij hijgde er van cn door deze gelukkige omstandigheid kreeg Mevrouw Dorfer gele genheid om hem te antwoorden. „Wat ik er van zeg, heer Graaf? Dat uzelf u rust noch duur gunt en dat ik nu geen woord meer tot u spreek, voor u nu eens rustig bij ons gaat zitten en een kop thee met ons drinkt, die mijn dochter de eer zal hebben u aan te bieden", zei Me vrouw Dorfer glimlachende. „Ik maak mij werkelijk bezorgd over u, dat u morgen van overspanning (e bed zult moeten blijven, ter wijl wij uw hospitaal inwijden". „Maar, goede, beste Mevrouw", zei de Graaf en zette zich gedwee neer, „dat kan niet! Al zou ik er ziek om moeten worden, ik zou het gaarne doen, om door u verpleegd te worden. Hoe jammer toch, dat ik niet een vijftig jaar vroeger met mijn hospitaal be gonnen hen: beter verpleegster had nooit iemand ter wereld- voor zijn hospitaal kun nen vinden. U weet mij precies op mijn GROENTENAANVOER Bij ons overvloed. In Duitschland tekort Het is Vrijdag aan de Westlandsche veilin gen met den tomatenhandel al weinig beter gegaan, dan in het begin dezer week; enorme hoeveelheden van dit product draaiden door, en konden op de mesthoop worden gebracht, die een steeds rooder kleur krijgt en in om vang toeneemt. Er zijn veilingen waar ongeveer de helft van de aangevoerde hoeveelheid onverkocht blijft, terwijl hetgeen wordt verkocht niet veel boven den minimumprijs komt. Behalve van de tomaten, blijven ook van de princesseboonen groote partijen onver kocht. Een gedeelte hiervan kan worden ge bruikt voor distributie onder de werkloozei doch waar ook elders een teveel van dit product is, moet toch een bedroevend g'oot deel ervan worden vernietigd. Vele tienduizenden kilo's goed voedsel ver dwijnt naar de mestvaal. En in Duitschland komt men tekort.... LANDBOUWCONSULENTEN Tot directeur van de Rijkslandbouwschool te Goes is met ingang van lö September be noemd de Rijkslandbouweonsulent I>'. G. J. Rroogendijk, thans te Dordrecht en hem is tot ambtsgebied aangewezen de provincie Zeeland. Voorts heeft de Minister bepaald, dat aan het ambtsgebied van den Itijkslandhouwcon sulcnt, Ir. J. A. van Riel te Dordrecht, toe gevoegd zal worden liet gedeelte van de provincie Zuid-Holland, ten Noorden be grensd door de Lek en ten Westen door de Noord en de Dordtsclie Kil, waardoor liet ambtsgebied van Ir. van Riel zich zal uit strekken over he( gedeelte van dc provin cie Zuid-Holland, gelegen ten Zuiden van den Nieuwen Waterweg, de Nieuwe Maas en de Lek. FRUIT EN GROENTEN Stand der gewassen op 26 Aug. 1.1. Door de Directie van den Landbouw wordt omtrent de stand van het fruit en de war moezerij-gewassen op 26 Augustus 1.1. mede gedeeld: De aanhoudende droogte veroorzaakte hij het fruit in sterke male liet vroegtijdig vallen der vruchten. Ook de groei der vruch ten lieeft ernstige belemmering ondervon den. De stand der appelen is vrij goed. Goud- reinetlen vertoonen veel vruchtafval. Mede ten gevolge der droge weersomstan digheden is het op de veilingen aangevoer de finit van goede kwaliteit. Peren vertoonen een vrij goeden tot goe den stand. De variëteiten Clapp's Favorite en Precoce de Trévoux beloven ccn goede opbrengst. Druiven en perziken staan er goed voor; in liet Westland wordt hij druiven dikwijls bleekkleurigheid geconstateerd. Ook ten aanzien van de tuinbouw gc- wassen dèed de droogte zich gelden, al profiteerden sommige warmoezerijgewassen van de heerschende weersomstandigheden. Do onderscheidene koolsoorten hadden, mede ten gevolge van de droogte, veel last van luis. Voorts trad bij verscheidene soor ten, zooals bloemkool, sluilkool en roode kool, het verschijnsel van draaihartigheid op als gevolg van de aantasting door de larve van dc koolgalmug. Boonen vertoonen oen vrij goeden lot goe don stand. Plaatselijk trad de boonen- mozaïok en het „roest" op, o.m. in Noord Holland. In het Westland oefende 't droge weer een gunstigen invloed op den stand van dit gewas uit. Augurken vertoonen een vrij goed gewas, evenals pootuien en prei. De stand van dc tomaten is bevredigend. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Heerhugowaard (in com binatie niet Veenhuizen), cand. L. J. van der Kam te Oosterheek. Te Puttershoek, P. Bouw te Meliaaant. Aangenomen: Naar Nieuw-Amsterdain W. Volger, O.-I. pred. met verl. re Hilversum. Bedankt: Voor Ridderkerk, J. D. Kleijne te Ooltgensplaat. Beroepen: Te Bruinisse. J. van Noort te Noordwijkerhout. Te Zuidwoldo (Dr.) A. A. van Wessem te Jouro. Bedankt: Voor Zierikzee (toez.l, J. L de Wolf, voorz. Prot. Bond te Hilversum, GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Aagtekerke, M. Heikoop te Utrecht en W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid, CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Doesburg. J. van Doorn te Ede. BAPTISTE GEMEENTE Beroepen: Te Muntendam, A. P. Baren- dreg', te Haarlem. INDISCHE KERK Aangenomen: Naar Soerabaja als Evan gelisatie-predikante, mej. dra, J. H. Stege- man, cand. te Utrecht. plaats te zetten endank u juffrouw Ag nes, ware het slechts om Mevrouw uw moeder te bewijzen, dat ik nog geen onge neeslijke patiënt hen, zal ik zoo rustig en gedwee zijn, als een jong officier onder de behandeling van een lieve verpleegster. Doch waar is de dokter? Wacht, ik moest hem even uit zijn mijmerijen gaan lialen! Da dames zullen mij veroorloven?" Met deze woorden begaf hij zich naar Fre- deriks studeerkamer en, tegelijk op de deur bonzende en deze openende, stond hij reeds in het midden van het vertrek, eer Frederik den tijd had gehad, hem tegemoet te gaan. Hij had zich inderdaad niet vergist. Als wist hij, dat de oogcnhlikken van rust hem gegund, geteld waren, had Frederik zich naar boven hegeven, om alleen te zijn. Zoo stond ook hij dan gereed een nieuw leven te beginnen en, wel verre van in de opgewondenheid van den ouden Graaf te deelen, drukte de verantwoordelijkheid, die op hem rustte, zwaar op zijn hart Neen, 't was niet, dat hij berouw gevoelde de nederige loopbaan van geneesheer van Doornvlei verkozen en de schitterende aan biedingen, die zijn veelvermogende bescher mers hem aangeboden hadden, verworpen te hebben! Hij wist dat hij in den weg Gods was, toen hij, van wercldschen rijkdom er. eer afstand doende, de nederige roeping gevolgd had, die hem door hart en gewe ten als aangewezen scheen. Hij had niet mogen weigeren, toen op dezen weg de drang van den Graaf tot hem was gekomen het heil van zijn patiënten had zijn besluit gevorderd. Doch 't was juist de zware last, dien hij op zich nam, die hem ei; toe bracht, een Dr. SNETHLAGE EN Ds. BOERS De twee communistische predikanten, dia onlangs voor de Alg. Synode der Ned. Hen, Kerk moesten verschijnen en daar een ern stige vermaning van den president ontvin gen, zijn volgens „De Rijkseenheid" veel te slap behandeld. Het blad laat zich zeer scherp uit en schrijft over de uitspraak der Synode: „Met alle respect voor de goede bedoelingen, die hier mogen gegolden hebben, deze uitspraak is ellendig s 1 a p, in i s s e 1 ij k, om er geen andere qualificaties voor te geven.. „Met den geest van de hel, met den geesi van liet bolsjewisme, dat de ker ken vernielt, den godsdienst vernietigt, de predikanten en priesters martelt en ten doode voert, met dezen geest is geen compromis mogelijk en zij, onder wier verantwoordelijkheid deze uit spraak is gedaan en allen, die zich daar niet tegen verzet hebben, zijn medeplichtig aan een onvergeeflijke schuld. „Hier past slechts één woord: eruit!" In een Ingez. suk in „De Gereformeerde Kerk" deelt Ds. Boers, een der twee door den Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk vermaan de communistische predikanten mede, dat hij twee dagen na het verschijnen voor de Synode een brief namens haar heeft ontvan gen, waarin de Synode verklaarde „te waar- deeren het blijkbaar echte enthousiasme, dat sprak uit de door hem gegeven antwoorden, maar daarop volgden zoodanige verwijten, dat hij ze met groote verontwaardiging moest terugwijzen." Aan het slot van den brief las hij: „De Synode kan niet dulden, dat met de tot nu toe gevolgde wijze van volks voorlichting wordt voortgegaan." Ds. Boers beklaagt zich erover, dat men dat ter Synode zweeg over de grieven, welke men tegen hem had, doch ze hem pei post nazond. KERK EN VREDE De Vereeniging „Kerk en Vrede" heeft van daag een adres aan den Paus verzonden, waar in hem gevraagd wordt, een halt 'toe te roe pen aan de regeering en het volk van Italië, opdat zij de oorlogstoerustingen zullen staken en het geschil met het Abessynische volk bren gen voor het Intern. Hof van Justitie. BEDEVAART PER VLIEGTUIG Voor hen die niet speciaal een gelofle hebben afgelegd hun tocht naar bedevaart plaatsen per te voet te doen, staan do mo dernste verioermiddelen ten dienste. De Indische luchtvaartmaatschappij is van plan in het Himalaya-gebergte op een hoog te van 3300 meter een vliegveld aan te leggen. De haven zal worden aangedaan, speciaal door de vliegtuigen die in dienst gesteld zijn van de bedevaartgangers. In de toekomst zullen dus pelgrims die de rv- roemde bedevaartplaats der Hindoes, Badri- nath, bezoeken willen met het vliegtuig bijna in de onmiddellijke nabijheid va:i de plaats kunnen uitstappen. Terwijl vroeger zoo 'n bedevaart vele weken vereischte, zal men die met behulp van het vliegtuig in 12 uren (heen- en terugreis) kunnen volbrengen. LIJDEND RUSLAND Uit Rusland komen nog telkens doodstij dingen van Duitsch-Ev. geestelijken. Na het doodvonnis over de predikanten Seib en Dcutschmann, wordt nu vernomen, dat het zelfde oordeel over Ds. Kludt in Nowonikola- jewesk, een vader van negen kinderen, is ge veld. De vicaris van de Evangelische St. Annakerk in Leningrad, Oskar Wilhelm Si mon te Strellna is gevangen genomen en zfin kerk, die een middelpunt was van Duitsch- Evangelisch leven, is gesloten. Tegelijkertijd vernam het orgaan van het Ned. Comité „Licht im Osten", dat de vroe gere prior Alexander Althausen na jaren van onuitsprekelijk lijden in de Sovjetstaat in het kleine Letlandsche stadje Tukuns, waar hij eindelijk kon heengaan, naar Huis is gegaan. Ook Ds. J. G. Schwartz is uit zijn zwaar le ven hier op aarde verlost. „Geen van zijn kinderen", zoo schrijft Ds. Schabert uit Riga, „kon helpen om de begrafenis te regelen, en ondanks alle smeeken en vragen was er niemand te vinden, die het zou hebben gewaagd om voor den predikant een graf te delven. Ten slotte hebben twee mannen, wier namen niet genoemd mogen worden, in 't holle van den nacht, dezen dienst ver richt. WRIJVING BIJ EEN BENOEMING Voor de benoeming tot leeraar in de Oude Talen aan het Gemeentelijk Lyceum te Kampen heeft Drs. L. Rijnveld te Hilver sum, die als nr. 2 op de aanbeveling voor den Gemeenteraad voorkwam, bedankt. Ais nr. 1 op de nieuwe aanbeveling voor den Raad komt nu voor de tweede maal voor Drs. J. H. Jonker te Zwolle, en als nr. 2 Drs. S. Blankert te Leiden. oogenic ik hen te benijden, die hij de weekle en de eer, die zij aanvaardden, niet de helft van de lasten en plichten op zich namen, waarvoor hij thans stond. Maar nauwelijks deed zich de gedacljte daaraan gelden, of hij wierp ze met verontwaardiging van zich cn vermoeid cn belast als hij zich gevoelde, zag hij kinderlijk op tot den grooten Medicijn meester der zielen, Die ook tot liet volgen van zijn weg rust en vertrouwen geeft. Hij stortte het gansche hart voor Hem uit en versterkt als ware een zwaar gewicht van hem gewenteld, rees hij op. I an nu aan zou hij zich metterwoon op het kasteel vestigen en hadden de laatste dagen hom weinig tijd gelajen, over de ver andering te denken, thans wierp hij een weomoedigen blik door de kamer en dank baar dacht hij aan dc góede dagen, die hij hier doorgebracht had en al, wat hij hier had genoten: de moederlijke zorg van me vrouw Dorfer, de zusterlijke toegenegenheid van Agnes. F.n zou hij Anna vergeten? Niet terug denken aan liet geluk, dat hij zich aan liaar zijde had gedroomd, juist wanneer hij dit huis zou verlaten? Juist verwijlden zijn gedachten hij liaar, toen de komst van den Graaf daaraan een misschien gewenschte wending gaf. (Wordt vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3