Het Italiaansch-Abessynisch conflict MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 1 DE VROUWENARBEID WORDT INGEPERKT KABINETSRAAD TE BOLZANO DE BESLUITEN VAN BOLZANO EEN REDE VAN PAUS PIUS XI HET OPTREDEN DER KOMINTERN Verbod voor Verschillende soorten van arbeid Geen meisjes beneden 16 jaar in fabriek, kantoor of werkplaats Er moet meer werk komen voor den man! varen, welke voor werkloos rondloopende meisjes kunnen 'dreigen. Ook kan gedacht worden aan de mogelijkheid, dat maatrege len, als liet ontwerp bedoeld, leidon tol vord£ro mechanisatie en dientengevolge tor. idtlians tijdelijke toeneming van de werk loosheid. Daarom zal er alle ruimte gelalen moeten worden voor de noodige uitzonde ringen en zal in het belang van alle betrok kenen een soepele toepassing der verbods bepalingen gewaarborgd moeten zijn. Zooals wij reeds dezer dagen meld den, heeft de Minister van Sociale Za ken een voorontwerp van wet inzake den vrouwenarbeid aanhangig gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid, ten einde door beperkende bepalingen meer arbeid voor de manlijke arbeiders vrij te maken. De voornaamste artikelen van d'l ontwerp bepalen, dat een meisje bene den 16 jaar niet meer mag werken in fabriek, kantoor of werkplaats, behou dens zij, die als de wet in werking treedt, reeds arbeiden en 14 jaar zijn. Bovendien zullen bij algemeene maatregel van bestuur soorten van ar beid worden aangewezen, die niet door vrouwen of meisjes mogen worden ver richt, of slechts onder bizondere voor waarden. Aan de Memorie van Toelichting ontiee- nen wij, (lat de voortdurende toeneming van het percentage vrouwelijke arbeids krachten in de industrie (11)22: 16.78%; 11)32: 18.36%) den minister te denken geeft. Het aantal werkloozen, ingeschreven bii de organen van (ie openbare arbeidsbemid deling in ons land, bedroeg in liet winter halfjaar 1931—1935 gemiddeld bijna 400.000 Het aantal daarin begrepen werklooze vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg nog geen ij.ÓOU. Deze cijfers zijn welsprekend Bij den toestand, zooals die inmiddels geworden is, acht de minister langer weife len niet gewettigd. Werkloosheid is een ramp voor ieder, die er door getroffen wordt, maar voor het gezinshoofd uerkt zij veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is. Op den man nu rust, naar den natuur lijken gang van zaken, de plicht om ook voor zijn vrouw en kinderen het levens onderhoud te verdienen. Indien dan ook zonder overwegende bezwaren de werkgele genheid voor de vrouw eenigszins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het terein van den arbeid door een man kan worden ingenomen, dan acht de minister dit gerechtvaardigd. Men ver- gete hierbij ook niet, dat niet alle arbeid, die tegenwoordig door vrouwen verricht wordt, de soort werk is, die voor haar het meest geëigend is, al is zij wellicht pliy- siek tegen dien arbeid bestand, lleeds uit dien hoofde moge er op gewezen worden, dat de ontworpen regeling zekere bescher ming inhoudt voor de jonge meisjes, op wie zij betrekking heeft, niet name voor wat arbeid in fabrieken betreft. Weer Nederlandsche dienstmeisjes? In een verbod van arbeid van meisjes van li en 13 jaar in fabrieken en op kan toren ziet do ondergeteekende het aange wezen middel om den toeloop van meisjes naar die inrichtingen te beperken. Daar door immers zullen, naar verwacht mag worden, velen barer na volbrachten leer plicht een werkkring in huiselijke diensten zoeken. Eenmaal in die richting begonnen, zullen vermoedelijk verschillenden defini tief buiten de industrie blijven. Aldus zou geleidelijk een grooter aantal Nederland sche meisjes als dienstbode beschikbaar komen; zij kunnen dan de plaatsen, thans door buiteniandsche dienstmeisjes ingeno men, bezetten. Uiteraard zal daarmede de mogelijkheid geschapen zijn, dat een aantal jongens plaats in de industrie vindt. Eenzelfde tendenz heeft een verbod, als genoemd, voor vrouwen en meisjes om be paalde soorten van arbeid te verrichten. Door zoodanig ingrijpen wordt de vraag naar mannelijke arbeidskrachten in fabrie ken en kantoren rechtstreeks gestimuleerd. Bezwaren. Een der gewichtigste bezwaren te gen liet ontwerp is zeker wel de pre caire toestand van de industrie, die ertoe noopt om zooveel mogelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg mot zich kunnen brengen een stijging van de productiekosten. Intussclien behoeft deze bedenking niet zonder kritiek aanvaard te worden en hou de men in het oog, dat de eene fabrikant teel meer arbeid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere, en dat me nigmaal ook verschil op dit. punt te con- stateeren is tusschen verschillende gedeel ten van ons land. Een ander bezwaar ligt in de morcele ge De Koninklijke Familie in Schotland Tochten door wilde landschappen H.M. Koningin Wilhelmina heeft gister een jachtrit gemaakt door het wilde land schap van Perthshire en Argyllshire en een autotocht door den historischen Glencoe- pass naar Ballachulish, waar Zij den nacht doorbracht. De Koningin was verrukt over hot wilde landschap van den pas, waarbij het merkwaardig is, te bedenken, dat Zij de eerste afstammeling is uit het Huis van Oranje, die dezen tocht maakt sedert de donkere en bewogen dagen van Febr. 1692 toen in opdracht van Willem 111 de Schot- sclie Macdonalds werden achtervolgd en terechtgesteld, omdat zij weigerden den eed van trouw aan don Koning-Stadhouder af te leggen. H.K.H. Prinses Juliana heeft een paar (lagen als gast vertoefd in Marvie in Dum friesshire hij de Hertogin van Norfolk. Thans heeft zij zich naar Loehinch Castle begeven in Wigtownshire, waar zij de gas', is van den hertog en hertogin van Stair. H.K.H. is vergezeld van do hofdame Baro nesse van Heemstra. De positie van het Werkfonds Jaarlijks 20 a 25 mill, voor openb. werken? Nu de 00 millioen van het Werkfonds nagenoeg hun bestemming hebben ge kregen, heeft de huidige financieete positie van dit fonds weer bijzondere aandacht. Naar bet, „Hhld" ter oore kwam, is in overweging 20 a 25 millioen voor het Werkfonds aan te vragen, welk bedrag dan wellicht jaarlijks aan den begroo- tingswetgever zou worden aangevraagd. Er wordt nog belasting verlaagd In 's Heer Abtskerke Op Zuid-Beveland ligt de miniatuur-ge meente 's Heer Abtskerke, tellende 433 in woners. Daar worden geen opcenten op fonds- en vermogensbelasting geheven, ter wijl de financieele toestand der gemeente zoo gunstig is, dat nog enkele van de ove rige belastingen belangrijk konden worden verlaagd. De gemeenteraad besloot nl. Za terdag j.l. de opcenten op de grondbelasting (gebouwd) van 80 op 40 en din op de per soneele belasting van 120 op 50 te brengen. Klinkt het niet als een modern sprookje? Westlandsche veiling liquideert? Een tweede bloemenveiling floreert niet Toen enkele jaren geleden de Centr. Snij bloemenveiling besloot te Honselersdijk een nieuw gebouw te stichten, ging een groep leden, in hoofdzaak afkomstig uit Monster en Poeldijk, daarmede niet ae- coord. Er ontstond een splitsing, waarna een nieuwe vcreeniging werd opgericht, «Ie Snijbloemenveiling „Het Westland" geves tigd te Poeldijk. Daar ter plaatse werd een nieuw vei linggebouw opgericht. De exploitatie dezer inrichting heeft echter voortdurend grooto zorgen gegeven en de leden kregen vrij zware lasten te dragen, terwijl voor velen hun aansprakelijkheid inzake de finan cieele verplichtingen der vereeniging, wei nig prettig was. Sommigen trachtten hier aan te ontkomen, en bedankten als lid. Hierdoor komt de vereeniging even wel nog meer in het gedrang en als gevolg hiervan heeft het bestuur thans voorgesteld tot liquidatie der vereeniging over te gaan, waardoor de uitgetreden leden gedwongen wor den hun verplichtingen na te komen. Na de liquidatie zou dan meteen weer een nieuwe vereeniging worden op gericht, die verder de veilinginnch- ting zal exploiteeren. In de gehouden ledenvergadering is deze aangelegenheid besproken, waar bij evenwel werd besloten een be slissing uit te stellen tot een volgen de vergadering daar er niet voldoen de was geconvoceerd. Weer een nieuw vliegveld Naar wij vernemen zal, onafhankelijk van het plan voor de aanleg van een vlieg veld te Eist tusschen Arnhem en Nijmegen door de gemeente Ede aan den weg Apel- doorn-Arnhein een vliegterrein worden in gericht. gelegen onmiddellijk naast het oefenterrein van do Arnhcmsche zweef- vliegclub. De goedkeuring van den Minister van VVatcrsiaat is reeds verkregen Italië's memorandum te Genève Engeland versterkt zich op Malta Goede trouw is in het ouderling politiek verkeer der volken altijd een zeer schaars gevonden artikel geweest. Onze tijd maakt (laar geen uitzondering op. Ook sinds de volken der wereld zich vrijwillig aan het nauwsluitende leg.emem van den Volkenhond hehben onderworpen. Wat Italië bezig is voor te bereiden is daar een sprekend voorbeeld van. Onoprechtheid stuurt vau het begin van het Abessynisrhe conflict reeds de bande lingen van den staat waarin Mussolini de dictatuur uitoefent. Een „grens incident" werd aangegrepen als aanleiding tot liet zenden van machtige legerscharen. Maar als de in hei Volken- hondshandvest overeengekomen arbitrage- en verzoening.-procedure, in werking komt, weigert Italië te erkennen, dal, teneinde de schuldvraag inzake dit incident vast te stellen, de primaire vraag: „waar vondt het plaats? eerst beantwoord moest worden en maakt heel de arbitrage- en verzoenings- procedure zoo tot iels belachelijks. Inmiddels kwamen Mussolini oil zijn kran ten er zonder blikken of blozen voor uil. dat. bedoeld incident voor Italië maar bij zaak is, doch dat do hoofdzaak is: gebieds- winst voor Italië om het teveel van de Ita- liaansche bevolking te kunnen bergen. Nu voorziet het Volkenhondshandvest in de mogelijkheid van gebiedswijziging van de Volkenbondsleden en wanneer Mussolini dus geen raad meer weet met zijn overbe volking, dan kan hij dat vraagstuk in don regelmatigen weg aanhangig maken Ie Ge nève, Hij heeft dien weg niet gekozen, maar is begonnen met een dreigend militair ver toon, dat op het moment reegis, gepaard met Mussolini's vuistballen naar de staten, die zich op zijn weg willen stellen, ie vormen van een Europeesch oorlogsgevaar begint te verloonen. En de onoprechtheid, de brutale kwade trouw, gaan inmiddels voort hun gif te ver spreiden. Uit Home vernemen we thans, dal Italië straks in den Volkenbondsraad met docu meuten en foto's zal trachten te bewijzen dat Abessyniö zjjn internationale veiplich tingen niet is nagekomen en derhalve niet meer als Volkenbondslid kan worden be schouwd. Al vóór dit prachtige memorandum van Italië te Genève is overhandigd kan men do verwonderde vraag stellen: waarom heult italië's regeeiing dit „doorslaande" argu ment niet eerder ontdekt, om dan, in over eenstemming met de VolkehbóndsVcgelèii, Abessyniö aan te klagen wegens zijn on waardig gedrag als Volkcnbóndslid. Denkt Mussolini nu waarlijk, dat een nuchter be- oordeelaar van zijn handelingen daar in zal vliegen? Nog mooier redenecring (loet de Japan- sclio pers de Italianen aan (le hand, door ie schrijven, dat men in Japan toch wel voel', voor de Italiaansche gedragslijn, omdat bei de landen dezelfde behoefte hebben aan uitbreiding van grondgebied en heide het zelfde verzet van de zijde van den Volken bond ondervinden, „die weigert hun de mo gelijkheid te verschaffen om in de behoeften van hun toenemende bevolkingen te voor zien". Gretig wordt deze Japansehe. redeneering in de Italiaansche bladen herhaald Maar hoe innerlijk onwaar is zij. De Volkenbond heeft liet brutale Jajiansche krijgsbedrijf in Manrlsjoerije afgekeurd De Volkenbond keurt ook (1e Italiaansche aanvalsplannen in Abessyniö af. Dit is niets anders dan de reglementaire plicht van dien Bond en (lus volkomen rechtmatig. Zoowel Janan als Italië moet nog de eerste reglementaire actie binnen het kader van het Volkenbondshand- vest ondernemen. Japan is, toen de Volken hond zich verzette tegen zijn krijgsbedrijven op buurmans grondgebied, uit den bond ge. treden cn Italië's krijgszuchtige heersclier dreigt met hetzelfde van argumenten-ar- moede druipende procédé. Inderdaad, wat Italië in Oost-Afrika na streeft is in onoprechtheid en ongerechtig heid geboren en getogen. Maar Mussolini weet niettemin zijn milli- oenen Italianen warm te maken voor Italië s „goed recht" om in Abessyniö een verove- ringsorlog te gaan voeren. En met geest drift gaan de legioenen van den modernen Caesar straks hun levens offeren op het altaar vaii het fascistische vaderland. publiceeren waarin zij haar volledige bereid beid zal betoonen alle rechten van liet Brit schc rijk te respecteeren. Op deze wijze wordt ieder vermoeden uit den weg ge ruimd, dat Italië cenig plan zou hebben tot schade van de B-ritsehe belangen op te treden. Tie Fransche torpedobooten „Chahal" en Leoparddie op het oogenblik lengen aan Rotterdam en ligplaats hebben genomen aan de Pg-'-'--''- een bezoek Italië zal zijn vitale belangen tot het uiterste verdedigen Engeland behoeft niets te vreezen Sancties zouden groote moeilijkheden brengen De ministerraad, die door Mussolini bijeen was geroepen te Bolzano, onder voorzitter schap vail den Duce, is Woensdagmid dag in het raadhuis van (lie stad gehouden Het was de eerste maal dat in liet fascis tisch Italië de ministerraad buiten Rome vergaderde. Aanwezig waren zes ministers en dertien staatssecretarissen en de zitting duurde an derhalf uur. De spanning, waarmede deze minister raad werd tegemoet gezien, openbaarde zich o.a. in de geruchten over het verhandelde dadelijk na den afloop. Het communiqué aangaande de genomen besluiten, dat na de beëindiging van de bijeenkomst was opgesteld, werd eerst na middernacht bekend gemaakt. Het blijkt, dat Mussolini een uitvoerige uiteenzetting beeft gegeven over den inter nationalen toestand. Hij deelde mede, dat Italië aan den Vol- kenbondsraad van 4 September zal deel ne men en dan eens een hoekje ojien zal doen over Abessyniö. Daar zal. volgens den Duce blijken, dat sedert liet verdrag van Ucciall Italië steeds een „koloniaal prioriteitsrecht over Abessyniö" boeit bezeten Dan zal ook de „beschaving" van Abes syniö worden belicht Mussolini verzekerde vervolgens, dat Ita lië onder alie omstandigheden zijn vitale belangen tot het uiterste zai verdedigen. Wat Engeland betreft, nat zal van het Italiaansche optreden in Abessynië niets te vreczen hehben. De gealanneerdheid daar over beeft geen zin. De Italiaansche regeering meent, dat haar koloniale politiek geen wecislag op Eurojia mag hebben, ten/.ij men een nieuwen wereldoorlog wil onlketenen om te verhinderen, (lat Italië in een uitgestrekt land, waar slavernij en pri mitiovo levensomstandigheden heerschen orde schept Dienstplicht in Italië met drie jaar vervroegd Zeventien-jarige jongens met geweren uitgerust ROME, 29 Aug. Do president van do Ba- lil la heelt in overleg met de bevoegde in stanties een instructie uitgegeven inzake de militaire vorming van de tot nu toe nog niet in militairen dienst opgeroepen jongelieden van 17 tot 20 jaar. In de laat ton tijd hehben zich voort du- rond meer vrijwilligers aangemeld voor den dienst in Oost-Afrika zonder dat men weet hoe men deze jongelui zal indeelen. Van 100 90 avant-gardisten van 17 jaar zullen thans 25.000 met geweren worden uit gerust en in Europa militair gedrild, zoodat zij in het /Vaderland zullen kunnea worden gedetacheerd en eventueel ook dienst zullen kunnen doen in Oost-Afrika. Deze maatregel komt feitelijk hierop neer, dat voor een belangrrk doel der Italiaansche jeugd de eigenlijk op 20 jaar beginnende dienstplicht met drie iaar wordt vervroegd. De militaire dienst welke de avant-gardis ten zullen moeten doen, komt geheel over een mot de taak, welke tot nu toe is gesteld aan jongelui van 20 jaar. die 28 maanden militaire dienst moeten doen. Voorzorgsmaatregelen te Addis Abeba Naar aanleiding \an de aankomst van nieuwe Italiaansche troejienlran- sporten te Massaoea beeft men thans ook in Abessynië verschillende nieu we voorzorgsmaatregelen genomen, voor het geval dat de oorlog met Ila- lië uitbreekt. Bevolen is, dat te Addis Abeba verscliileiide nieuwe hospitalen en lazaretten moeten worden ingericht, terwijl de volgende week een groote lucht beschermt ngsoef en ing zal worden gehouden, waaraan de geheel Abessijn sclie bevolking moet deelnemen. De Keizerin van Abessynië en haar plannen De vertegenwoordiger van Reuter te Ad- dis Abeba heeft een persgesprek gehad met de Keizerin van Abessynië, waarin zij o.a. verklaarde: „Zestien dagen lang heb ik ge vast en hartgrondig om vrede voor Abes synië cn voor de wereld gebeden. Ik zou een beroep willen doen op de vrouwen der geheclc wereld, om zich bij mijn gebed aan te sluiten. Wanneer ondanks onze pogingen de vrede verstoord wordt, zal ik de eerste zijn, die mijn volk tegen de aanvallers zal aanvuren. Ik zal het precies zoo doen, als Keizerin Taitoe het in haar tijd heeft ge daan". De in 1908 overleden Keizerin Taitoe be vond zich tijdens den slag van Aboekir aan de zijde van haar man, Keizer Menelik. Zij plaatste zich aan het hoofd van een groep vrouwen, die de soldaten op het slagveld volgden en aanvuurden. De gedragslijn van den keizer LONDEN 28 Aug. De correspondent vau do „Daily Telegraph" tc Addis Abeba meldt, dat de keizer vast besloten is, een manoeu vre, die ten doel heeft de eventucele eer.-te operatics togen Abessynië voor te slellen als eenvoudige politiemaatregelen, te ver ijdelen. Indien, aldus dc correspondent, de Itali anen het land geleidelijk en bij kleine stukjes tegelijk zouden binnendringen, zouden de Abessyniërs de Italianen tut over de grenzen terugdringen, doch wanneer men in Italië zou besluiten tot een aanval op groote schaal, zou de keizer onmiddel lijk de diplomatieke betrekkingen verbre ken en don oorlog verklaren. Wat Italië te Genève tegen Abessynië zal aanvoeren Londen, 2S Aug. De correspondent van de „Daily Mail" te Homo meldt, dat de docu menten en fotogafieën, welke Italië zal zen den naar de zitting van den Volkenonds- i'aad, wlke oji 4 September zal worden ge- houden, onder meer aan de volgende kwes ics gewijd zullen zijn: 1. Overtredinfgen van Abessynië van de internationale verplichtingen; 2. Slavernij; 3. Barbaarsclie onderdrukking van de gekleurde bevlking onder Abessynsche lieerscliajijiij 4. Gebrek aan opheldering hij de reohspleging, voor zoover deze niet liee- lemaal ontbreekt; 5. Buitengewoon laag peil dgr bescha ving en wei eifs bij dc meest geaven- a ceede ge leelten der bevolking. Mussolini zal Engelands recht eneerbiedigen Londen, 28 Aug. De bijzondere correspon dent van de „Daily Telegraph" Ward Price meldt uit Bolzano, dat Mussolini hem Dins dag heeft medegedeeld, dat na de Woens dagmiddag te houden Italiaansche kabi netsraad de regeering een verklaring zal Over het Italiaansch-Abessijnsch conflict Uit Rome: Bij de ontvangst van de deel neemsters aan liet Internationale Congres van r.-katliolieke Verpleegsters op zijn bui tenverblijf Gastel Gandolfo heeft Paus Pius XI Dinsdag twee belangrijke redevoeringen gehouden. De eene was een scherpe aanval op liet materialisme cn het heidendom, ter- Mijl Z II. in zijn tweede redevoering op bui tengewoon duidelijke wijze stelling nam in zake bet Italiaansch-Abessynische conflict De Paus herinnerde aan den gruwel van den laa'sten oorlog, die juist op de ver pleegsters, die daarbij geweest waren, een afschrikwekkenden indruk had achtergela ten. Daarom moest met alle middelen naar vrede gestreefd worden. In het belangrijkste gedeelte van zijn rede zei de Paus, dat men in het buitenland van een veroverings- en aanvals-oorlog spreekt. Zulk een oor log noemde hij een onrechtvaardige daad, die buiten het menschelijke voorstellingsvermogen staat en onbe schrijflijk treurig en verschrikkelijk is. Al sprak men in Italië ook van een rechtvaardigen oorlog ter verde diging van de veiligheid van de gren zen, die noodig was voor de expansie en om te voorzien in de materieels behoeften van het land, toch sprak de Paus den dringenden wensch uit, dat men de bestaande moeilijkheden zou oplossen met middelen die geen oorlog beteekenen. Al was dat niet gemakke lijk, onmogelijk was het niet. Bij alle erkenning van de expansiehchoefte van Italië, moest men het recht van den aangevallene tot verdediging v.n zijn grenzen erkennen. De Paus riep tenslotte op tot een gemeen schappelijk gebed tot verbetering van de betrekkingen tusschen de menschen, opdat deze het ware geluk zouden vinden. Roosevelt teekent neutraliteitswet Het beginsel van de vrijheid ter zee overboord geworpen Uit Washington: President Roosevelt heeft thans de wet onderteekend, waar door dc neutraliteitspolitiek van de Vereenigde Staten een grondige wijzi ging rfhdergaat en o.a. het beginsel van de vrijheid ter zee overboord wordt geworpen. Mede onder den invloed van de moeilijk heden, die zich in de laatste dagen in de Middellandschc Zee hebben voorgedaan heeft Roosevelt zich tehSTottó verklaard met dc wet, die hem aanvanke ijk in het geheel niet beviel. In welingelichte kringen verklaart men echter, dat de President thans zichtbaar is opgelucht, dat zijn vele zorgen niet ver meerderd worden door een verwikkeling in het conflict tusschen Italië en Engeland. Roosevelt heeft dan ook vandaag ver klaard, dat de wet uiterst bevredigend is, aangezien zij voldoet aan do eischen, die de huidige situatie stelt. Hij betreurde slechts, dat niet ook nog credieten en leveringen aan oorlogvoerenden verboden waren. Zou de toestand zich echter ingrijpend wijzigen, dan zou het probleem opnieuw aan de orde ge steld kunnen worden wanneer het Congres in Januari a.s. weer bijeenkomt. In den loop van deze week zal Roosevelt de laatste wetten, die nog op zijn handtee- kening wachten, afdoen en zich dan voor ge- ruimen tijd op reis begeven, o.a. naar de groote tentoonstelling te San Diego. Tegen liet einde van October zal bij via liet Pana makanaal naar Washington terugkeeren. Christelijke beginselen worden vertreden De Primaat der Enpelsche Kerk over de internationale politiek In oen artikel in de „Times" schrijft de Anglicaansclie aartsbisschop van Canter bury en primaat der Kerk van Engeland, dr. C. G. Lang, dat hij zich sedert ecnigen lijd lipzig houdt met de vraag, of de te genwoordige, ongetwijfeld ernstige inter nationale jioltieko toestand niet een bijzon dere en plechtige bekrachtiging van de Clir. grondbeginselen door de verantwoordelijke leiders van alle C.lir. gemeenschappen noo dig maakt. Men staat thans voor een crisis. In een wereld, waarin de Christelijke wet der liefde klaarblijkelijk niet voorop ge steld wordt, zullen georganiseerde acties wellicht toch nog ijdelheid en hebzucht kunnen beletten, onrecht te doen en de verschrikkingen van een oorlog onder de menschen te brengen. Derhalve schijnt hel hem onvoorwaardelijk plicht, tot de Chris teiijke orde hij te dragen. Tot dit doel is de Volkenbond opgericht. Daarom is het in dit geval, aldus de aartsbisschop, zeker de plicht der Christe iijkc burgers van Engeland en andere lan den, hun regeering hij een actie, die de handhaving van het Volkenbondshandvest beoogt, te steunen. Sovjet-Rusland wijst Amerika's protest af Nog andere protesten, o. a. een Britsch Krestinski, de Russische adjunct-commis saris van buiteniandsche zaken, heeft den Anierikaanschen ambassadeur te Moskou, Bullitt bij nota laten weten, dat de activi teit van de Communistische Internationals niet beteekent inmenging in Amerikaan- sche binnehlandsclie zaken. Hij aanvaardt het protest der Ver. Staten dus niet. „Do Russische regpering deelt oprecht de op vatting van do regeering der Vereenigde Staten, dat een gestrenge wcderzijdsciie niet-inmenging in binnenlandsche zaken een essentieelo voorwaarde is voor de handhaving van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen onze landen en zij past deze politiek krachtig in de practijk. toe. Zij verklaart, dat dit strekt tot (le uit eindelijke ontwikkeling van de vriend schappelijke samenwerking tusschen Rus land en de Vereenigde Staten, welke in overeenstemming is met de belangen van de volken van Rusland en van de Vereenig de Staten en die van zoo groot belang is voor den algemeenen vrede". Naar eerst thans hekend wordt, heeft eenige dagen geleden ook de Britsche am bassadeur te Moskou mondeling een pro test ingediend in verband met liet behan delde tijdens het congres van de Kom intern. Naar nu echter uit Moskou gemeld wordt, is liet protest door de Russische regeering van de hand gewezen. Voorts wordt nog meld, dat ook Italië en Letland dergelijke démarches hebben ondernomen. Ook in Polen trekt de tweeslachtig hou ding der Russen de aandacht. In de offi cieuze „Gazetta Polska" schrijft oud-minis- ier Mildzinski, dat Polen er niet aan denkt, de bestaande verplichtingen niet na te komen, docli wenscht dan te weten, of de Sovjet Unie voornemens is, te handelen overeenkomstig de verklaringen van Litwi- nof inzake het zich niet mengen in el- kaars binnenlandsche aangelegenheden, of dat zij zal trachten, uitvoering te gevut» aan de resoluties van dc Komintern. De brave Engelsche „social isten"-leider Lansbury denkt lieel wat vriendelijker over de Sovjet-Unie, blijkens een inter view, dat de „Prawda" met hem had. Spre kende over den alarnieerenden toestand van Europa, verklaarde Lansbury, dat nog slechts één ding hoop gaf, en dat was het bestaan van de Sovjet-Unie. Alle landen ter wereld erkenden, dat de Sovjet-regee- i ing niet de bedoeling had veroveringen te maken en dat haar bewapening gaen aanvallend, doch een zuiver verdedigend karakter had. De Sovjet-Unie had tal van naties in zich vereenigd en wees op deze wijze den weg naar de werkelijke eenheid \an de wereld. Ook de arbeidende klasse in Engeland wenschte slechts den vréde en koesterde dan ook groote sympathie voor de Sovjet-Unie. Lansbury sprak tenslotte de hoop uitdat de dag niet ver zal zijn, waarop een basis van internationale vriendschap en verbroedering zal zijn ge vonden, die eens en voor goed een einde zal maken aan het fascisme en aan alle oorlogsgevaar. Welk een kinderlijk idealisme ondanks alles wat onze tijd te zien geeft. Het antisemitisme in Duitschland Schachts beroep genegeerd Uit Berlijn: Het beroep, dat Dr Schacht op het Duitsche volk heeft ge daan, om het Jodenvraagstuk slechts langs legalen weg en niet door middel van excessen oji te lossen, wordt door de pers geheel genegeerd. Te Bischofsheim hebben de huurders van gemeentegrond, die handelsrelaties met Joden onderhouden, mededeeling gekre gen, dat hun de huur wordt opgezegd De gemeentebesturen van Arnsheim en Schóne- berg aan de Elbe, hehben aangekondigd, dat firma's, die zakenrelaties riiet Joden hebben, geen gemeentelijke opdrachten zullen krijgen, en dat ondersteunden, die in Joodsche winkels koopen, geen verdere uitkeering zullen ontvangen» Fey heeft een auto-ongeluk Gisteravond tegen acht uur raakte op de Bundesstrasse Wien-Linz, voor liet plaatjse Gahlitz bij Weenen, de auto van minister Fey aan het slinge ren en reed tegen een boom. De minis ter bekwam een breuk van het neus been en snijwonden in het gelaat. De overige inzittenden van de auto, waaronder de adjudant van Fpj-, wer den licht gewond. De oorzaak van het ongeluk lag in het feit. dat de bestuurder van de auto van Fey verblind werd door de lichten van een uit de andere richting komende auto. Eerst, op liet laatste oogenblik zag hij daardoor een vrachtwagen, waarvoor lijj trachtte uit te wijken. Daarbij raakte de auto aan het slingeren en reed tegen een boom. Minister l-'ey is naar liet Algemeene zie kenhuis te B oenen overgebracht. Zijn verwondingen zijn zeer ernstig Uit Weenen: Ter rechtstelling van het gis teren uitgegeven officieele communiqué worr.t in 'n officieele mededeeling verklaard uat de verwondingen van minister Fey van zeer ernstigen aard zijn. De minister heeft een hersenschudding, een neusbeenfractuur en zware hoofdwonden opgeloopen, en geen zenuwschok gekregen. Voorloopig moet hij nog in het ziekenhuis blijven. Hij mag nog geen bezoeken ontvangen. Alleen bondskan selier dr. Schuschnigg heeft een oogenblik aan '''pkhed vertoefd. DE „NORMANDIE" WORDT DEZEN WINTER OPGELEGD. De „Liberté" meldt uit Le Havre, dat het nieuwe Fransche mailschip „Normandie" niet op de wintel-dienstregeling van de Compagnie Générale Transatlantique voor komt. In de tweede helft van October zal lipt scliip zijn laatste reis van dit jaar naar Amerika uitvoeren. Gedurende den winter zal liet schip aan een grondige revisie wor den onderworpen, waarna het in Maart 1U3Ö weer in de aai t zal komen. L. MELSE f Te Nieuwdorp (Z.) is in den ouder dom van 72 jaar overleden de heer L. Melse, rustend hoofd van de Chr. School aldaar» STOMME PREDIKING „Stomme prediking" noemt zich een bewe ging in Engeland die aan plakkaatzending doet denken. Op drukke punten der stad wor den op geringe hoogte borden aangebracht, die met stichtelijke, waarschuwende of be moedigende woorden zijn beschreven. De ge schreven, zoogenaamde een-minuten-predi- king, draagt het karakter van een persoon lijk geuigenis. ,Ik kan niet zeggen", aldus een geestelijke, „hoeveel bemoediging deze eenvoudige me thode heeft gebracht. Veie honderden brie ven, postwissels (om de onkosten te helpen dragen) en een eindelooze rij van dankbe tuigingen zijn slechts een deel der bovenma te groote belooning'»

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5