De zaak-Vrijman MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 WEER INBRAAK MET DYNAMIET AUTOBANDIETEN AANGEHOUDEN NACHTELIJK DRAMA TE BEEK EN DONK OP JACHT NAAR EEN GESTOLEN SCHIP... Land- cn Tuinbouw. GEMENGD NIEUWS Wat onderzocht moet worden Onbegrijpelijke hardheid Het feit, dat een onschuldige veroordeeld wordt, kwetst en krenkt ons rechtsgevoel even sterk ais de vrijspraak van een schul dige; wellicht is het nog erger. Welnu, het staat vast, dat de oud-Rijks bouwmeester J. A. W. Vrijman indertijd onschuldig veroordeeld is, omdat hij zelfs geen fonneele fout had begaan, zooals het Hof heeft aangenomen. De heer Vrijman zou immers bij de aan koop van buitenlandsclie steen (oen voor deel van 66.000.voor de schatkist) bui ten zijn boekje zijn gegaan en dus formeel in overtreding zijn geweest. Hoewel de lieer Vrijman volhield, dat Minister de Visser zijn goedkeuring aan deze leverantie had gegeven, werd het be wijsstuk achtergehouden, totdat het onder het bewind van minister Merchant (naar wij nader vernemen door den chef der af- dealing Kunsten en Wetenschappen) werd opgespoord en aan den heer Vrijman ter hand gesteld. Een facsimile van deze minuut vindt men thans in de brochure „De zaak Vrij man", verschenen bij Electr. Drukkerij C'.orn. Paap, den Haag; en dit bewijsstuk sluit alle twijfel buiten. Deze minuut No. 3007, gedateerd 31 Juli met de aanvulling „Spoed", is het antwoord op een verzoek van den heer Vrijman van 80 Juli 1910, betreffende „levering natuur steen Delft"; terwijl aan het hoofd nadruk kelijk is aangegeven, dat er geen „gelde lijke bezwaren" aan verbonden zijn. (In verband met de allereerste bewering, dat de Rijksbouwmeester zich zelf bevoordeeld had, is dat reeds van belang.) De minuut luidt dan; „Ik heb de eer U to machtigen, de bui- fcnlandsche aanbieding van Ettringer tuf steen voor 116.per M3 te aanvaarden." In een bijschrift wordt berekend, dat de binnenlandsche offerte 60% duurder is dan de buitenlandsche, en wijst de ontwerper \an de minuut er op, welke overdreven jv insten geöischt worden. Dit bewijsstuk toont wel zeer duidelijk aan, wat men tegen den heer Vrijman aan durfde; en in zijn brochure bespreekt hij dan ook de volgende hoofdpunten; lo. Het doen van onware mededeelingen en het verstrekken van onware ge gevens door het Departement van Financiën aan de Justitie. 2o. Het foit dat de Officier van Justitie mij wegens oplichting ging vervol gen, terwijl hij het officieele mate rieel bewijs van de onmogelijkheid van oplichting en dus van mijn on schuld in handen had. So. Het feit, dat, ondanks het bestaan van het sub 2o. bedoeld bewijs van mijn onschuld, fictieve bewijzen van mijn schuld desniettemin in het von nis en het proces-verbaal der Recht bank voorkomen. 4o. Het feit, dat het Hof bij zijn veroor- deeling tot zes maanden gevangenis straf, wegens een formeele overtre ding, het hiervoor vereischte getui- genbewijs niet zelf heeft ingewonnen doch dit heaft ontleend' aan eën procesvtsbaal der rechtbank, waar van het Hof de onwaarheid der hoofdzaken, zelf had moeten consta- teeren. Ontijdig, overhaast ontslag. Wat men echter niet in de brochure vindt en wat toch van veel belang is, ver namen we nader. Tot heden is do aandacht niet gevestigd op het tijdstip, waarop de heer Vrijman oneervol uit 's Rijks dienst is ontslagen. Hiervoor heeft men aan het Departement van Financiën niet de rechterlijke uit spraak afgewacht, maar men heeft hem zonder meer ontslagen tegelijk met het .verstrekken van de onware gegevens aan de Justitie, welke in December 1923 de tweede gevangenneming hebben veroor zaakt. Deze wijze van handde is in strijd met het juiste begrip, dat mei. nooit rechter in eigen zaak mag zijn; tem ijl het ook onge hoord is, iemand matei teel te straffen, ter wijl nog uitgemaakt moet worden of hij juridisch schuldig is. Deze hardheid was bovendien onnoodig, omdat de Rijksbouw meester reeds geschorst was met inhouding Van salaris. Het zal zaak zijn, dat de Tweede Kamer onderzoekt, waarom hier zoo'n haast werd gemaakt; en waarom de minister voor een fait accompli werd gesteld, waarop hij la ter niet kon terugkomen. De vervulling van de nieuwe functie van chef van de Rijksgebouwendienst, waarvoor de heer Vrijman in de Ministerraad een stemmig was aangewezen, kan daarbij wel licht een aanwijzing geven. De dood op de overweg Een landmeter het slachtoffer Uit Schalkwijk wordt gemeld: Woensdagmorgen heeft op den onbe- vvaakten overweg bij wachtpost 10 onder- deze gemeente een ongeluk ihet doodelijken afloop plaats gehad. Door den sneltrein, die om 7.11 uur uit Utrecht was vertrokken, is de 23- jarige motorrijder M. Millenes, wonen de te Grevenbicht, landmeter van beroep, die in de omgeving werk zaamheden verrichtte, gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. De trein had ruim twintig minuten vertraging. Motor botst op auto Bestuurder en duorijder gedood Te Gheel (België) kwam een motor, be stuurd door den heer Jac. Douze, een Ne derlandsch onderwijzer uit V a 1 k e n S' waard, met als duorijder den Belg Albert Vos, uit Hamont, in botsing met eep auto, bestuurd door dep heer Heylen, reeder te Antwerpen. De heer Vos werd op slag ge dood. De 21-jarige motorrijder Jac. Douze werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondin gen is bezweken, - Thans te Zwamraerdam Omwonenden hoorden de ont ploffing maar dachten aan geen kwaad In een kantoorgebcuwtje te Zwam- merdam, op het terrein van den hout handel van den heer Hoogendljk is Dinsdagnacht ingebroken. In de brand kastdeur zijn twee gaten geboord, waar na deze door middel van 'n üynamiet- patroon is opgeblazen. Ongovoer f 6UC worden vermist. De verdere inhoud van de brandkast, boe ken en andere bescheiden, lagen met puin en stol, over den grond verspreid. Overigens was het geheele kantoor met stof bedekt. De buitendeur, alsook de deur van de kast, waarin de brandkast is geplaatst, zijn gefor ceerd. Een tweede brandkast is niel open gebroken. Voor zoover thans reeds is na te gaan, wordt alleen geld vermist. Een reken machine is oa. onaangeroerd gebleken. Een klein geldkistje is wel beschadigd, doch niet opengebroken. Vrij zeker is hier dezelfde inbrekers bende aan het werk geweest, welke de vorige week een bezoek heeft ge bracht aan de melkfabriek „Nieuw- Holland" te Woerden. De omstandig heden waaronder de brutale inbraak te Zwammerdam heeft plaats gehad, vertoonen een frappante gelijkenis met die te Woerden. Ook hier moest eerst een deur worden geforceerd van een kast, waarin twee brandkasten' waren opgeborgen. Ook hier heeft men door middel van een dynamietpatroon het slot van de zware kast totaal ver nield. De explosie is ditmaal zoo hevig geweest, dat de geheele binnenwand van do deur is bezweken en de groote hoeveelheid gips, welke als-vulsel wordt gebruikt, ovt-r den vloer verspreid lag. Bovendien hebben omwonenden tusschen half een en half drie het geluid van de ex plosie gehoord, doch hieraan geen verdere aandacht besteed. Bij de fa Iloogendijk is reeds tweemaal eerder ingebroken, de laatste keer nog slechts enkele maanden geleden. Sinds de vorige week Vrijdag was de heer Hoogen- dijk tegen inbraak verzekerd. In de kast werden behalve een stuk koperdraad nog een exemplaar van een Rotterdamsrn dag blad alsmede een, boordeknoop tn een das van een der daders gevonden. De politie te Utrecht houu. hen aan, na waarschuwing uit Alphen Door sohoten tot overgave gedwongen Men meldt ons uit Alphen a. d. Rijn: Dank zij het actief optreden van de po litie te Alphen a. cL Rijn heeft men Woens dagnacht te Utrecht, nadat verschillende keoren op hen was geschoten, een viertal ongure typen, afkomstig uit IJmuiden, die alhier benzine hadden gestolen, weten te arresteeren. De aufo, welke in hun bezit was, bleek te IJmuiden te zijn ontvreemd. Het viertal had te Alphen aan den Rijn uit een benzine-installatie yin den Rijks straatweg 70 liter benzine ontvreemd. De politie alhier stelde de politie te Utrecht in kennis van het gebeurde en toen de auto uit de richting Alphen in razende vaart kwam aanrijden, wist de Utrechtsch# politie de auto staande te houden. Het Viertal legde een gedeeltelijke be kentenis af. Gebleken is, dat de auto, welke in het bezit van de mannen was, door hen te IJmuiden was ontvreemd. Heelster te Oss ingerekend Zij heeft reeds bekend. De gemeentepolitie te O s s heeft gearres teerd als verdacht van heling de huls vrouw V, uit het Vierhoekje.- Zij legde reeds spoedig een bekentenis af en ver klaarde o.m. van het reeds geruimen tijd ;eleden gearresteerde viermanschap: Vau Lieshout, Klpn, Van Baardwijk en Lainers gestolen goederen te hebben opgekocht. Zij blijft voorloopig in hechtenis. OPUCHTSTER AANGEHOUDEN De politie te Zierikzee heeft aange houden J. C. C„ vroüw H. F. D. te T o r- neuzen, die zich in laatstgenoemde plaats aan valschheid in geschrifte en oplichting tot een belangrijk bedrag heeft schuldig ge maakt. De aangehoudene is aan de justitie te Middelburg voorgeleid. BEELDENSTORM Een met beelden of beeldhouwwerken zwaarbeladen Italiaan trachtte te G i e s- s e n d a m met deze kunstproducten ook zijn fascistische ideeën aan den man te brengen de eerste voor geld, de laatste gra tis. Een en ander kwam echter in conflict met de democratische opvattingen van P. B. en daardoor ontstond heftige ruzie. De democraat schoon tegen alle bewapening voorzag zich waarschuwend van een ste vig paaltje. De Mussoliniaan greep als wa pentuig een wichtig beeld en dirigeerde dit naar het hoofd van den democraat, die, wij selijk en voorzichtig, het paaltje niet in actie bracht, mogelijk en vermoedelijk door een plotselinge herinnering aan de leuze „de wapens neer!" Het beeld was stuk en blijkbaar had de fascist er niet meer voor over en ging door. KAMPVUUR Dinsdagavond laat is te Loenen (gem Apeldoorn) een schuur aan den Vrijenberg- seheweg afgebrand. Eepige kampeerders hadden in deze schuur een feest gehouden, met lampions verlicht Eén der lampions was in brand gevlogen. Dit had zoo'n con sternatie verwekt, dat in korten tijd de ge heele schuur één groot kampvuur was. De brandweer uit Loanea heeft het blusschings werk verricht Auto grijpt een fietser en vliegt te water Een doode en een zwaar gewonde Men meldt uit Beek en Donk: Dinsdagnacht, omstreeks één uur, heeft te Beek en Donlc een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een doode en een zwaar gewonde te be treuren vallen. De heer H. H., hoofd der school aldaar, kwam in gezelschap van zijn zwager, den heer A. T., architect aldaar, per rijwiel uit de richting Vegho), toen zij tegenover de fabriek van de firma Van Tiel en Zonen een vier-persoons auto, komende uit (lo richting Helmond, ontmoetten. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak verloor de bestuurder van den wagen, de heer J. P., handels reiziger uit Oss, de macht over het stuur, reed rakelings langs den voorop rijdenden heer H. en greep den circa vijf meter achter dezen rijdenden heer T., die ongeveer twaalf meter werd meegesleurd. De ongelukkige kwam terecht tegen een stapel kisten, welke ter verzending gereed stond op den steiger van de firma Van Tiel. De wagen reed over de steiger recht op de Zuid-Willemsvaart aan, kwam terecht op de leuning van een aldaar voor den wal liggende boot, botste daarna tegen een tweede verderop liggend, vaartuig en ver dween toon in de diepte. Een portier van den wagen werd afge rukt en bleef aan het anker van de laatste boot hangen. Do kapitein van de eerste boot, die door den slag wakker was geworden, was spoedig aan dek en bemerkte den bestuurder, die in het midden van het kanaal zich zwemmende trachtte te redden. Met een haak heeft hij den drenkeling gegrepen en op het droge gebracht Intusschen was de heer H. in het duis ter aan het zoeken naar zijn zwager, totdat de nachtwaker der fabriek verscheen en de lichten voor de fabriek ontstak, waarna men spoedig den zwaargewonden heer T- in bewustcloozen toestand ontdekte. De toestand van den heer T. was zóó ernstig, dat hij nog ter plaatse aan zijn .verwondingen overleed. De autobestuurder, die klaagde over inwendige pijnen, is naar het R.K. Gasthuis te Helmond overgebracht Ook zijn toestand is hoogst zorgelijk. De overleden heer T. was gehuwd en 35 jaar oud. De autobestuurder P. is eveneens gehuwd en naar schatting 40 jaar, IÏUI L' Twéé agenten aangevallen De betrokkene overmeesterd en gearresteerd Dinsdagmiddag werd te Soest politie- assistentie gevraagd door het gezin W., wo nende in de noodwoningen aan de Wiek slooterweg. Twee agenten van politie bega ven zich nuar het opgegeven adres en troffen W. op de openbare weg voor zijn woning aan. Op een vraag gaf hij te kennen, dat er van twist geen sprake was. Hij noodigde hen uit mee aar binnen te gaan, opdat zij van zijn vrouw konden hooren, dat wat hij zeide waar was. Beide agenten gingen mee naar bin nen en nadat hij do kamerdeur had gesloten ontstak W. in woede, trok zijn mos en sloeg er als een razende mee op de agenten in. Er ontstond een vechtpartij, waarbij beide agenten door het mes bloedend weruen gewond, ter wijl ook hun kleeding op verschillende plaatsen werd stukgescheurd. Na een hevig gevecht gelukte het aan de agenten W. te overmeesteren, waarna om assistentie werd gevraagd. Onmid dellijk begaven zich nog tweo agenten per auto naar het huis van W., die daarop kon worden ingerekend. Een van beide agenten met wie W. harl gevochten, was zoodanig gewond, dat hij zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Gebleken is dat W. zich schuldig heeft gemaakt aan het plegen van on tuchtige handelingen met zijn minder jarige dochter. W. heefl een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal tor beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie. W. staat bekend als een gevaarlijk indivi du, die al verscheidene vonnissen achter den rug heeft. EEN WITTE ZWALUW, Sedert eenigen tijd is Huisduinen bij Den Helder een attractie rijker geworden, die van heel wat badgasten belangstelling ondervindt. Het is nl. een geheel witte zwaluw, welke zich alleen des avonds vertoont en dan rondom bet kerkje te Huisduinen vliegt. 't Is een heele zeldzaamheid dat onder de boerenzwaluw, tot welke soort dit exèm plaar behoort, albino's voorkomen. INBRAAK IN EEN KERK Opbrengst van collecten gestolen In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben dieven zich toegang verschaft tot de Ne- derduitsch Hervormde kerk te Renkum, waarbij zij een aanzienlijk bedrag wisten buit te maken. Waarschijnlijk zijn zij met be hulp van valsche sleutels binnengedrongen, waarna zij een ijzeren branddeur forceerden van een kast, waarin zich de opbrengst der collecten bevond. Van de ijzeren kistjes, waar in de geldstukken in linnen zakjes opgebor gen waren, knepen zij de hangsloten af en ze wisten zieh zoo van den buit meester te maken. Hoewel hun signalement men ver moedt, dat ze met hun tweeën waren bij de politie bekend is, is men er nog niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ont- .ekken. - ----- i ïigenaar bleef te Overschie achter De politie-radio-omroep heeft Maandag aet) wel heel ongebruikelijk signale ment verspreid, n.l. van een snelzeilend jacht, dat den eigenaar werd ontstolen en dat thans ergens op de Noordzee ronddobbert. Het is met de verdwenen motor-kotter ,Ivan" een vreemde geschiedenis. De heer Lansheer te Overschie, een werkloos stuurman op de groote vaart, had het schip gekocht met het doel er een reis om de Kaap naar Indië mee te maken en zoodoende de geschiedenis der oude Indiëvaarders weer eens te doen herleven. Alleen is een derge lijke tocht echter niet te maken en daarom heeft de heer L. zich een bemanning van vier eveneens werklooze Rotterdamsche zee lieden geassumeerd. De heer L. zou kapitein van de „Ivan" zijn en de geschiedenis van den tocht te boek stellen, om daarmee tevens de kosten van de groote reis te kunnen dekken. Alles ging goed tot er oneenigheid ontstond tusschen den kapitein en de bemanning, welko er toe leidde, dat de tocht voorloopig werd uitgesteld. De „bemanning" nam daar echter geen genoegen moer en is Zaterdag op de motorkotter, die voor hot vertrek ge reed lag gestapt en er mee weggevaren. Toen de eigenaar Zondagmiddag naar het Schie-Schiekanaaal stapte, waar zijn boot altijd lag, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat deze was ver dwenen. Aanvankelijk dacht men nog aan een grap, maar toen de politie te Overschie een nauw keurig onderzoek ging instellen bleek, dat men met een echte diefstal te doen had. De „Ivan" was op verschillende punten van den Waterweg gezien en had volgens de waar nemingen van Dirkzwagers' Scheepsagen tuur ook de pieren van Hoek van Holland verlaten om het ruime sop te kiezen. Het laatst is het gestolen schip bi] het vuur- schip „Maas" gezien. Het spreekt vanzelf, dat de „Ivan" zoodra het oen haven aandoet zal worden aange houden De vraag is nu maar hoelang de be manning het op zee zal kunnen „uitzingen". Ongeval in het Noordzeekanaa' Tweede machinist ven een Engelsch stoomschip gewond Het Engelsche stoomschip „Harra- ton" onderweg van Amsterdam naar Newcastle on Tyn-e heeft Woensdag in het Noordzeekanaal een gebroken machinetelegraaf gekregen. De tweede machinist kreeg opdracht, de telegraaf te repareeren. Toen hij hiermee bezig was is hij tusschen de Velserbrug en de IJmuidersluis van de ladder, waar op hij stond, in een der ruimen ge vallen. Een uit IJmuiden ontboden ge- ncésheêr 'constateerde o.m. een ont wrichte heup en een gebroken enkel. Het slachtoffer is in het SL Antonie- ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De „Harraton" heeft de reis vervolgd. Waaghalzen opgepikt Met een roeiboot naar Engeland Uit Bouldgne-sur-Mer: Een vis- schersvaartuig heeft op de Noordzee twee jeugdige Nederlanders opgepikt. Papce en Brecklinzen, die Zondag met een bootje met twee riemen van IJmui den naar Engeland op weg waren ge gaan. Door den storm was hun bootje onklaar geraakt. De beide jongelui zijn thans op weg naar huis. Met vaart tegen de boomen Dame gedood, een andere zwaar gewond Dinsdagavond omstreeks zeven uur reed een luxe auto op den rijksweg Eindhoven— Weert nabij Maarheeze, toen de wagen eensklaps slipte, met groote vaart tegen een der langs den weg staande boomen. De auto werd bestuurd door den eigenaar den heer do Zeeuw uit Poeldijk, terwijl voorts in den wagon zaten zijn echtgenoote en het eclitpaar Luteyn uit Den Haag. De ruim 50- jarige mevr. de Zeeuw werd op slag gedood terwijl mevr. Luteyn ernstig werd gewond Op last van dr. Visschers uit Budel is zij naar liet ziekenhuiB te Weert overgebracht. De beide heeren kregen geen letsel. De auto werd zwaar beschadigd. Nader vornemen wij, dat de toestand van mevrouw Luteyn niet zoo ernstig is, als zich aanvankelijk liet aanzien. Zij had hoofdzakelijk snijwonden bekomen. Oververmoeid chauffeur Rijdt van den Haastrechtschen dijk Tengevolge van oververmoeidheid van den ohaulfeur is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nabij de Waaiersluis te Gouda een vrachtaulo van een firma uit Rotterdam van den Haastrechtschert dijk gereden. De wagen sloeg enkele malen over den kop en onderstboven onder aan den dijk te liggen. Het ongeval liep zonder persoonlijke ongeluk ken af. Een bokpaal van het electrisch net werd finaal vernield. Nadat de vracht was overgeladen is de auto weer op zijn wielen gezet tegen den dijk opgetakeld en vervol gens naar een garage gebracht. De smokkelwoede De komrniezen uit Budel wigten Zater dag een troep smokkelaars aan te houden waarbij in beslag kon worden genomen 200 Kg. Belgische boter, 100 Kg. suiker en 8 rijwielen. Dp smokkelaars liepen verbaal op In Weert stieten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de komrniezen op een troep smokkelaars van 7 personen. Talrijke scho ten klonken. Er werd 300 Kg. Belgische boter en 100 Kg. suiker in beslag genome® bene vens een paar rijwielen. Enkele personen konden aangehouden en geverbaliseerd wor den. Zondag klonken weer talrijke schoten door de stilte van den nacht. Ook toen werd weer 200'Kg. Belgische boter en 120 Kg. suiker aangehouden. yechtlustigen in den Jordaan Drie gewonden Maandagavond ongeveer elf uur ontstond in de Tuinstraat te Amsterdam een vechtpartij tusschen eenige bewoners van den Jordaan. Deze daar in de laatste dagen voorkomen de vechtartijen worden gehouden door aan hangers van verschillende cafe's. De café houders hebben verschillende veten tegen elkaar en elke caféhouder heeft zijn aan hang. Wederkeerig worden de café's be zocht en ontstaat er ruzie, die op straat wordt uitgevochten. Wanneer dan de poli- fie aan de vechtpartij een eind wil maken, keoren boide partijen zich tegen de politie Zoo ook gisteravond. Toen er in do Tuinstraat herrie kwam hebben drie agenten gepoogd de twistzoekers uit elkaar te halen. Nauwelijks traden zij op, of de geheele menigte, wellicht een paar honderd man, keerde zich tegen de agenten. Deze hebben toen hachelijke oogonblikken gehad. Zij hebben eerst gedreigd mot den revol ver en toon dat niet hielp, hebben ze van hun vuurwapenen gebruik ge maakt en enkele schoten gelost. Vermoedelijk door het lossen van die schoten kwam weldra assistentie. Er rukte een overvalwagen uit van liet bureau Raampoort en kwamen ook eenige motoren de politie versterken. Van alle kanten werd met steenen go gooid, waarop charges volgden en nog vele schoten werden gelost. Door de revolverkogels werden drie mannen getroflen. Twee van hen wer den door den G.G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Een Jongen van 17 Jaar had een schotwond in de lin kerborst en de tweede gewonde die naar het ziekenhuis werd vervoerd, had een kogel in het linkerbovenbeen. De derde gewonde was getroffen aan het onderbeen. Hij werd in het post huis in de Westerstraat verbonden. Een man, die zich verzet had, werd in arrest genomen. Ongeveer half oen keerde de rust in de Tuinstraat en omgeving weer. De politie is er ecliter niet gerust op, dat deze vechtpartijen zich niet zullen her halen. De toestand van de gewonden. Omtrent de toestand van de twee der drie gewonden bij de relletjes in de Jordaan te Amsterdam, die in het Ziekenhuis zijn opgenomen, vernemen wy, dat een van beiden, S. de Kort, wonende aan de Lindengracht, die met een schotwonde in het dijbeen naar het Binnengasthuis was gebracht, naar zijn woning is vervoerd. - De 17-jarige W. van As, uit de Egelantier straat, die een kogel in de linkerborst heeft gekregen en in het Wilhelminagasthuis wordt verpleegd, verkeert niet in levensgevaar. De kogel was echter gieterenmiddag nog niet ver wijderd. Scheepsbevrachting Incident met een gevlucht houtschip te Venlo Dinsdagmorgen heeft zich ie Venlo aan boord van liet sleepschip Bertlia schipper A. de K., uit Rotterdam een incident voor gedaan, dat gedurende eenigen tijd de ge moederen van schippers, en van de bij dit schip werkende werkloozen heeft bezig ge- houdoen. De „Bertha", die met een lading hout van Rotterdam met bestemming Venlo, onderweg was Ls verleden week Woensdag aan de sluis te Weurt, door den rijkscontro leur van de scheepsbevrachting niet lading en al in beslag genomen, omdat de schipper niet in het bezit bleek, te zijn van de benoo- digde papieren van do bevrachtingscommis- sio te Botterdam. Ondanks deze inbeslag neming is de schipper er verleden Zaterdag in geslaagd met het schip uit Weurt te ver trekken. Zondagavond kwam de Bertha in Venio voor den wal en Maandagmorgen be gon een 30-tal werkloozen met het lossen van de houtlading. De secretaris der be- vrachtingscommissie te Venlo, die uit Weurt omtrent de verdwijning van het schip op de hooogte was gesteld, waarschuwde de rijks controle te 's-Gravenhage, dat de boot in Venlo lag. Toen Dinsdagmorgen een contro leur van de bevrachting uit den Haag zich op het schip wilde begeven om dit opnieuw in beslag te nemen werd hij door den schip per lastig gevallen die hem zolfs dreigde, zoodat de controleur zich genoodzaakt zag het schip te verlaten. Inmiddels werd assistentie van de politie ingeroepen, die erin slaagde den man tot kalmte te brengen en proces verbaal van de bedreiging opmaakte. Namens de rijksbevrachtingscommissie word last gegeven onmiddellijk het los sen van het hout te staken, hetgeen onder de 30 werkloozen ernstige ont stemming en luid protest verwekte. In den middag is de Bertha onder politie-geleide naar Weurt terugge sleept. Zonder teeken overgestoken .Viel rij der door auto gedood Woensdagmiddag omstreeks 4' uur reed dé' 65-jarige heer H. van Reenen, uit Bergen (N.-H.) op het rijwielpad lang de Eeuwige Laan aldaar. Hij kwam uit de de richting Bergen aan Zee. Zonder eenig teeken te geven zwenkte hij plotseling naar links om den weg over te steken. Een auto, bestuurd door den heer W., uit Ilillegersberg, reed juist achter den fietser, met het gevolg, dat toen deze naar links uitweek een aanrijding onvermijdelijk was. De heer W. gaf nogsig naai, week eveneens naar links uit en rem de krachtig, doch hij kon den fietser niet meer ontwijken. Van B. reed tegen den zij kant van de auto op, werd tegen den grond gesmakt en kreeg een ernstige schedelfrac tuur. Een in de auto aanwezige dokter en dr Blok, uit Bergen, die spoedig ter plaatse was, verleenden de eerste hulp. In bewuste- loozen toestand is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij ongeveer een uur later overleed. Kluis in een hulppostkantoor stond open Politie zoekt naar „inbrekers" Gisteravond omstreeks hall elf ontdekten voorbijgangers dat de kluis open slond van het hulppostkantoor, dat gevestigd is in het gebouw van den Baad van Arbeid aan den Walenbur.gerweg. Deze kluis bevindt zich dicht bij het raam aan de straatzijde terwijl er bovendien dag en nacht een klein lampje boven de deur brandt zoodat men buiten uit gemakkelijk kan zien dat er onraad is. De motorpolitie werd gewaarschuwd en spoedig waren vele agenten met auto's ter plaatse aangekomen. Men begon onmiddel lijk de geheele omgeving af te zetten en een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld. Ook binnen in het kantoor kon men, doordat de portier van den Raad van Arbeid, de politie binnen had gelaten, een uitgebreid onderzoek instellen. Ook de kantoorhouder, die te Overschie woont werd uit zijn bed gehaald. Men kwam weldra tot de ontdekking dat niets vermist werd terwijl er ook geen spo ren van inbraak te vinden waren. In de kluis bevond zich geen groote waarde. Waar schijnlijk hééft een der ambtenaren bij het naar huis gaan vergeten de deur van de kluis te sluiten. DE VERKEERSBRUG BIJ VLAKE. Dinsdag is een begin gemaakt met het transport van het beweegbare ge-ieelie van de vorkeersbrug bij Vlake (Z.) Dit be weegbare gedeelte bestaat uit een bascule- brug, wegende 150 ton met een doorvaart- wydte van 18 Meter en een rijdekhreedre van 6 Meter met aan weerszijde een trot toir van iy2 Meter breed voor de voetgan gers. Met het inleggen van deze brug is een begin gemaakt met de overbrugging van het kanaal door Zuid-Beveland. Deze overbrugging is bestemd zoowel voor personen- als treinverkeer. BLIKSEM IN EEN BOERDERIJ Een verjaardagsverrassing Woensdagmiddag is tijdens eon kort, maar hevig onweer te Ursem (bij Alk maar) de bliksem ingeslagen in de boer derij, bewoond door en eigendom van den heer A. van Diepen. Aangezien de boerderij vol hooi was, stond de behuizing in een oogwenk in lichter laaie. Ondanks de aan wezigheid van drie brandspuiten gelukte het niet de boerderij te behouden, zoodat deze tot den grond toe afbrandde. Daar de eigenaar juist zijn verjaardag vierde, was het huis vol gasten, onder wie de inslag groote ontsteltenis veroorzaakte. Van de inboedel is vrijwel niets gered. Loonbijslag voor land- en tuinbouw Thans voor het geheele land ingevoerd Aan de besturen van 63 gemeenten in Noord-Holland en 161 gemeenten In Zuid-Holland heeft do Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat ook in die gemeenten van 15 Sep tember a.s. af de loonbgslag voor den landbouw kan worden toegepast. Gelijk bekend is deze regeling reeds ingevoerd in het Westland, de bollen streek en de Streek zoodat aan de gemeentebesturen van die gebieden thans geen aanschrijving is gezonden. Aan het voorgaande kan nog worden toegevoegd, dat thans de loonbijslagre geling voor de land- en tuinbouw voor het geheele land is ingevoerd. Steunregeling voor erwten Telers van groene-erwten en schokker, erwten worden er op gewezen, dat da steunregeling voor oogst 1935 als volgt zal zijn: Zij, die liun erwten aan den handel ver- koopen. komen door bemiddeling van den handelaar in het bezit van den toeslag, daar deze dan geacht wordt in don prjjs te zijn begrepen. Zij, die hun erwten vervoederen, moeteit om in het bezit van den steun te komen, bij den Districtssecretaris der Landbouw- Crisis-Organisatie, een aanvrage tot dena- turatie indienen. De Districtssecretaris zal hun dan alle noodige aanwijzingen en in lichtingen verschaffen. De deuaturatie-fuesiag zj.'. wekelijks wor den vastgesteld, waarbij tot 1 October 1035 rekening gehouden zal worden met de vol gende richtprijzen per 100 K.G.: Groene erwten (waaronder begrepen Kroonerwten) f9, f8.50, f8, f 7.50; Scliokkerorwten f 10.50, f 10, f 9.50, f 9. Alles resp. Ie. 2e, 3e of 4e soort. Na 1 October zullen deze richtprijzen tot 1 April 193G maandelijks met fO.10 ver hoogd worden. Voor dorsching behoeft geen vergunning gevraagd te worden. Vernietiging van slaboonen Maandag bleven drievierde der aange voerde slalioontjes in liet Westland onver koopbaar #n ook gingen de vorige week al daar partijen slnboon-tjes als onverkoopbaar naar de gemeentelijke distributie voor werk loozen, maar wel heel is, dat groote hoeveel heden ifcr vernietiging moesten warden weggevoerd. Reeds in de week van 12—17 Augustus moet dit al plaats gehad hebben op de vei ling te Oostvoorne. Althans, wij kregen een schrijven van een lezer, die mededeel de, dat aldaar een tuinder een partij van 900 kg. goed gesorteerde inmaakboontjes, waarvan de pluk een groot aantal uren van het geheele gezin had gevorderd, ter vei ling had aangevoerd.. Ze draaiden, zoo meldt onze briefschrijver, een minuut door en werden direct daarop vernietigd. In de steden werden toon de boontjes nog ver kocht voor 15 cent per kg. Met recht werd hier de vraag gesteld of er geen weg gevonden kon worden, om deze kostelijke groente voor vernietiging te be waren. Als de feiten zich zoo hebben voorgedaan en we hebben geen reden aan de waarheids liefde van onzen berichtgever te twijfelen, dan is er ernstige reden voor deze vraag. Hoewel we, om de markt niet geheel te bederven het systeem van minimumprijzen niet kunnen afkeuren ook in de vroegere normale jaren, zijn meermalen groenten,, die geen voldoende geld meer konden op brengen vernietigd toch is het wel schrij nend, gezien de groote nood bij velen, dat een van de kostelijkste groenten, in een tijd dat de straatprijs nog behoorijlk is aan de vernietiging wordt overgégeVen. Een partij van 900 kg. is overigens ook wel de moeite waard om voor de gemeen telijke distributie aan werkloozen te be stemmen. B3LÖÏE WIL GEEN VARKENS MEER WEL BOTER Door den Belgischen Ministerraad is be sloten met ingang yan 1 Sept. de invoerver gunningen voor'varkens'af te schaffen. De invoercontingenten der verschillende landen voor boter zullen worden ver nieuwd en de invoerheffing van 7.50 francs op 6 francs gebracht,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3