Predikbeurten De zaa MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935 MAAS- Land- en Tuinbouw. VERKOOPINGEN Marktberichten* INTREKKEN De gemeenteraad van Melissant heeft lint raadsbesluit ven 1931 waarbij subsidie toe gekend werd voor de verbetering van het veer Mjdclelhr-nis—Hellevoetsluis en voor een nieuwe verbinding Ooltgensplaat—Pin- tclsas—Numansdorp, een en ander volgens het rapport Rijckevorsel in de vergadering van "23 Augustus, ingetrokken. In 1931 is door alle gemeenteraden een gelijkluidend besluit genomen. Er werd in vastgelegd, dat de subsidie alleen verleend zou worden, als beide verbindingen gelijk tijdig verbeterd zouden worden. De bedoe ling daarvan was kennelijk om te bevorde ren, dat de plannen niet half uitgevoerd zouden blijven liggen, maar dat het geheel uitgevoerd zou worden, opdat wij voor ons gold ook de zoo lang verwachte verbetering zouden brijgen. Er bestond groote vrees, dat zoo wij dat nalieten, do uitvoering van liet geheelo plan nooit verwezenlijkt zou worden. Dat dit juist gezien is heeft de practijb bewezen, want het geheele plan is nooit uitgevoerd. Alleen, nu door particulier initiatief, hot veer te Ooltgensplaat tot stand gekomen is, is de drang ontstaan om het veer te Mid delharnis te verbeteren. Er moet bij ons in Holland altijd eerst iets gebeuren, wil men wérkelijk gelooven dat liet noodig is. Door den drang der omstandigheden zullen Wij nu wel een betere verbinding met Rotter dam krijgen. De Staten van Zuid-Holland namen het plan om subsidie aan de R.T.M. daarvoor te verleenen aan. Van de lokaliteit zal geen subsidie gevraagd worden. Dat vinden wij juist gezien, want jaar en dag is er gepleit voor ons goed recht op een goede, op een prima verbinding met Rotterdam. Wij meenden dat het onrecht was van onze geïsoleerde streek nog een bijdrage daarvoor te vragen. Wij hebben even goed als de andere deelèn van ons Vaderland recht op een goed middel van verkeer, dat over voldoende capaciteit be schikt en dat beantwoordt aan redelijke eischen. Doch nu zijn Ged. Staten zoo actief, dat zij aan de gemeentebesturen berichten, dat over 1935 geen subsidie gevorderd zal wor den van de lokaliteit. Daar kan men dankbaar voor zijn, maar tevens blijkt daaruit toch dat het tijd wordt dat al onze gemeentebesturen dat raads besluit intrekken, want door de verbrokke ling van het plan Rijckevorsel, is de rechts grond van het verleenen van subsidie vól gens raadsbesluit vervallen. Er werd uit drukkelijk in bepaald, dat de subsidie al leen zou verleend worden, als de beide veeren gelijktijdig verbeterd zouden wor den. Wij wilden daarmee voorkomen, dat er een scheiding plaats zou hebben en wij met een half uitgevoerd plan zouden tevre den gestold worden. Voor de veiligheid van onze gemeento- finanrifin gelooven wij dat introkken van het raadsbesluit eiscli is. Want anders voorzien wij straks een strijd met Geo. Staten over de bijdrage, door intrekken kunnen wij dat waarschijnlijk voorkomen. vernante met den sneltrein uit Bazel van hun verblijf in de villa van Koning Leopold nabij Luzern, teruggekeerd. Onbewust van het vreeselijke, dat zij haar kinderen niet meer zou weerzien, heeft Ko ningin Astrid gisteren afscheid van hen ge- hamen. Het prinsesje en de prinsjes warein reeds ■weer op Belgisch gebied terug, toen gister morgen het verschrikkelijke nieuws bekend werd. Gisteravond waren zij nog altijd onkundig gehouden van do vreeselijke ramp, die lien heeft getroffen. Koning Leopold Bevestigd wordt, dat de wonden,die Koning Leopold bij het ongeluk heeft gekregen niet van ernstigen aard zijn. Hij is slechts lioht aan bet hoofd getroffen. Hij heeft echter een zenuwschok ontvangen waarover men zich in zijn omgeving ernstig bezorgd maakt. Langen tijd bleef, nadat zijn eohtgenoote in zijn armen kort. na het ongeval was over leden, de Koning in gebukte houding staan. Een medisch onderzoek bracht, geen enkele inwendige kwetsuur aan den dag en het sohijnt, dat de gebukte houding een gevolg ■was van de hevige smart van den koning. Do gedachten van dén Koning zijn volko men afwezig. Hij spreekt geen woord. Toen het stoffelijk overschot der Koningin naar de villa Haslyhorn was overgebracht en daar in de salon was opgebaard, heeft de Koning een groot deel van den middag daarbij alleen doorgein-acht, geknield aan het hoofdeinde. Slechts minister Van Zeeland en baron Capelle, de secretaris van den Koning en de Belgische gezant te Bern werden tot den Koning toegelaten. Overbrenging naar België Gisteravond is het lichaam van de onge lukkige Vorstin te 22.15 met den St. Gothard- exnress uit Luzern naar Brussel vertrokken. Koning Leopold bevond zich in denzelfden trein, evenals eenige hooggeplaatste Belgi sche personen. De trein is vanmorgen te 8.20 op het station Brussel-Noord aangekomen. De overlijdensakte De Belgische minister van justitiè Soudgin heeft zioh telefonisch met den burgemeester van Küsznacht onderhouden over het opma ken dor overlijdingsakte, die zoo spoedig mogelijk naar Brussel zou worden verzonden waai' het gebruikelijke protocol zal worden opgemaakt. De its Geiftèld werd gisteravond, dat de bijzet ting Dinsdag of Woensdag a.s. zal plaats hebben. Volgens andere berichten, moet dit in den loop yan JietJen nog worden .vastgesteld. DIEPE ONTROERING IN ZWEDEN Hoe Koningin Astrids vader het bericht kreeg Uit Stockholm: Prins Karei, de vader van koningin Astrid, werd door zijn zoon van het tragische ongeluk in kennis gesteld toen hij juist een bijeenkomst van 'tZweed- sche Roode Kruis presideerde. Hij begaf zich terstond naar Fridham om zijn gemalin, prinses Ingeborg het droeve bericht over te brengen. De koning van Zweden vernam de treu rige tijding in Solliclen. In geheel Zweden heeft het tragische ge beuren diepe oiit,roering teweeggebracht. Koningin Astrid was in Zwélen van haar jeugd af zéér bemind Wegens haar lieftal ligheid en natuurlijke gratie. Hoe bemind zij was bleek nag in Mei j.l. toen zij voor het laatst in haar geboorte land verbleef voor de bijwoning v.an het huwelijk van Prinses Ingrid met Kroon prins ï'Tederik van Denemarken. Het Stock- nolmselid publiek, anders zoo ordelijk, ver brak herhaaldelijk de afzettingen als Ko ningin Astrid zich vertoonde. Thans was er algemeene verslagenheid toen men de doodstijding vernam. De vlag gen werden halfstok uitgestoken. De radio zweeg tien minuten na de bekendmaking van het droeve bericht. Wat zal er in die tien minuten gegaan zijn door de hoofden van miliioenen Zweden, die de jonge, altijd hartelijke en vr'oolijke figuur gedachten, die ais gewoon Zweedsch meisje les kreeg in koken en kinderverzorging, omdat haar moeder, Prinses Ingeborg, eon practische opleiding verlangde voor haar, die eenmaal met alleen moeder voor haar kinderen, maar ooik moeder voor een volk zou moeten zijn.. Koningin Elisabeth Ver neemt de droeve tijding Uit Rome: Aanvankelijk bad men de Belgische koningin-weduwe Elisabeth, die momenteel bij haar dochter, de prinses van Piomont, op de villa Rosebery bij Napels vertoeft, na het bekend worden van het tra gisch ongeval, dat koningin Astrid 't leven had gekost, niet ervan op de hoogte gesteld in verband met ha,ar zwakke gezondheids toestand. De hofhouding stelde zich in verbinding met de autoriteiten te Napels-, die wisten te voorkomen, dat de middag- en avondbladen aldaar eenig nieuws over het. ongeluk be vatten, teneinde te verhinderen, dat de ko ningin en haar dochter voortijdig en op on- gewenschte wijze van 't vreeselijke nieuws op de hoogte werden gesteld. Pas laat in den namiddag deelde de ka merheer het na voorzichtige voorbereiding mede. Koningin EJisalbeth en prinses Mat'ie-José besloten daarop onmiddellijk, nog gister avond naar Luzern te vertrekken. De droeve uittocht uit Luzern Un. Press meldt dd. gisteravond uit Lu zern. Toen de eenvoudige kist met het stoffe lijk overschot van koningin Astrid heden avond (het station alhier werd binnenge dragen, werd het door een menigte van ongeveer vijf duizend personen met een eerbiedig stilzwijgen begroet. Do mannen ontblootten het hoofd, om de koninklijke gast van Zwitserland een laat ste afscheidsgroet te brengen. Een ontroerende deelneming bewees de menigte ook den zwaar getroffen koning, in wiens -gezéischap zich minister-president van Zeeland bevond. Hot gelaat van Zijne Majesteit was in een wit verband gehuld. Om den arm droeg hij een rouwband. Nadat de kist met het stoffelijk overschot van zijn gemalin in een eenvoudige bagage wagen geplaatst was, begaf de koning, in wiens gezelschap zich ook gravin de Lants- heere, de ihofdame van koningin Astrid, de secretaris van den koning en de secretaris van den minister-president bevonden, zioh naar het gereedstaande Pullman-rijtuig, waar de gordijntjes werden neergelaten. Nog voor het vertrek van de trein bracht kolonel Bardet, commandant van de Zwit- sersche luchtvloot -en lid van don generalen staf, de condoleances van don bondspresi dent en van de Zwitsersche rogeering aan den koning over. Een schrille fluittoon weerklonk, die de menigte deed -huiveren en langzaam -reed toon de trein weg uit bet station van Lu zern..., Koningin Astrid en Nederland Juist de laatste jaren waren door de houding van het jonge Belgische Konings paar, reeds lang vóór het overlijden van Koning Albert, de banden tusschen het Bel gische Vorstenhuis en ons land sterker ge worden. Wij herinnerden reeds aan de reizen die het Prjnsenpaar maakte met- -de „Dempo" en de „Marnix van St. Aldegonde" naar ons Ipdië. Wij kunnen ook herinneren aan het fejt, dat bet jonge Vorstenpaar herhaalde lijk reisde met do vliegtuigen der K.L.M. Op Schiphol waren zij gaarne geziene en harte lijk ontvangen gasten. Het is nog slechts een half jaar geleden dat Koningin Astrid, op doorreis te Schiphol, in oe -huiskamer van den gérant van het K.L.M.-hotel haai' jong ste kindje voedde. De vaster aangehaalde banden met ons eigen vereenzamend vorstenhuis werden ook met voldoening in ons land gezien. De luisterrijke ontvangst, van onze Koningin en Prinses Juliana dit voorjaar te Brussel was daar een uiting van. De Brusselsche correspondent van do Msb. schrijft daarover: Nog leeft in onze herinnering de harte lijke ontvangst, die Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana dit voorjaar te Brussel heb ben ondervonden. Nog zien wij onze prinses stralend in de galacalèohe naast Koningin Astrid op weg naar het ruiterfeest in dé Cinquantenaire, geëscorteerd door ianciers met wapperende vaantjes aan de punten der lansen. En wij herinneren ons de gratie, waarmee Koningin Astrid aan de hand van onzen gezant te Brussel, tezamen met Ko ning Leopold, die Prinses Juliana ten dans leidde, -het schitterende hal van den Belgi schen adel opende. Na de zware slagen, die ook Koningin Wil- helnüna getroffen hadden, was haar verblijf te Brussel en de hartelijke genegenheid van gastheer en gastvrouw een weldadige bal sem en een vreugdevolle ervaring. Steunregeling groene- en schokker erwten oogst 1935 Telers van groene-envten en schokker- erwten worden er op gewezen, dat de steun regeling voor Oogst 1935 als volgt zal zijn: Zij, die hun erwten aan den handel ven koopen, koruen door bemiddeling van den handelaar in het bezit van den toeslag, daar deze dan geacht wordt in den prijs to zijn begrepen. Zij, die hun erwten vervoederen, moeten om in het bezit van den steun te, komen, bij den Districtssecretaris der Landbouw crisis-Organisatie een aanvrage tot dena- turatie indienen. Dc Districtssecretaris zal hun dan alle noodigo aanwijzingen en in lichtingen verschaffen. De denaturatie-toeslag zal wekelijks wor den vastgesteld, waarbij tot 1 October 1935 rekening gehouden zal worden mot de vol gende richtprijzen per 100 K.G. Groene erwten (waaronder begrepen Kroonerwten)Klasse A (le soort 9.--; Klasse B (2e soort) 8.50; Klasse C (3e soort) 8.Klasse D (4e soort) 7.50. Schokker-erwten: resp. 10.50; 10. 9.50; 9.—. Na 1 October zullen deze richtprijzen tot 1 April 1930 maandelijks met 0.10 ver hoogd worden. Voor dorsching behoeft geen vergunning gevraagd te worden. Boeren- en tuinbouwonderlinge Afd. L.T.B. Bovengenoemde Instelling voor uitvoering der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet hield op Woensdag 21 Augustus j.l. haar Jaarvergadering in het Gebouw „St. Bavo" te Haarlem. In deze zelfde vergadering werd behan deld de jaarrekening der Afd. L. T. B. van de „Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuin bouw" voor uitvoering dor Ziektewet, en het verslag der „Diocesane Ziekte Onder linge", allen gevestigd te Leiden. De Voorzitter, de heer P. Han, te Ouder kerk a. d. Amstel, opende om circa 2 uur op gewone wijze de vergadering, verwel komde den heer G. J. Peters, Hoofddirec teur der Bedrijfsvereejiiging te Den Haag, en deelde tevens mede, dat de Directeur, do heer N. van Ommen ook dit jaar we gens ongesteldheid de vergadering niet kon bijwohen. Alhoewel liet vorig jaar de hoop werd uitgesproken, dat herstel spoedig zou plaats vinden, heeft dit niet zoo mogen zijn, doch wij hebben het volle vertrouwen dat de Di recteur de volgende maal wederom ter ver gadering zal zijn. Vervolgens herinnerde de Voorzitter er aan, dat in het begin van het jaar het 25- jarig bestaan op bescheiden voet was ge vierd, en hij bracht in deze vergadering dank aan allen, die in die dagen blijk van belangstelling hadden gegeven. Intusschen kwam namens don. „L. T. B." de lieer Aussems ter vergadering. Hierna werden de notulen gelézen en on- veranderd goedgekeurd. De balansen der „Boeren en Tuinders Oh deriinge" en „Bedrijfsziekenkas voor Land en Tuinbouw" over het jaar 1934 kwamen thans aan de orde, en na enkele posten te hebban toegelicht,"Avël-'deh ook déze finvelN anderd goedgekeurd. De looiieijfön zij" -vrijwel -gèlijk -gebiêveri aan die van Tiet vorig, jaar, terwijl ook met de voorgestelde afrekening-cijfers accoord kon worden gegaan. Het eind-afrekemngcijfer der premie klassen werd vastgesteld als volgt: Land bouw en Veeteelt j 1.60: Tuinbouwbedrijven 1.en Bloemboilenbedrijven 0.60, alles per 100.jaarloon. Voor de „Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuinbouw" werd de afrekening gesteld op 1.80 per 100.jaarloon, dus gelijklui dend aan de voorschot-preipio. De resultaten van liet afgeloopen jaar zijn gunstig, vooral in verband met de groote moeilijkheden, welke de land- en tuinbou- wende bevolking doormaken. De lo|ncijfers zijn nog steeds dalende, al is dit niet moer van zooveel beteekenis als eenige jaren geleden, terwijl het aantal on gevallen over liet afgeloopen jaar wederom is toegenomen. Bij do Bestuursverkiezing bleek hot vol ste vertrouwen in do zittende loden, en werden dan ook de heeron P. Han, 10 Ouderkerk a. d. Amstel en J. J. Goeyenbier te Poeldijk, benevens hun plaatsvervangers met algemeene stemmen herkozen. Voor afgevaardigden tot de Jaarvergade ring der Bedrijfsvereeniging in Den Haag worden benoemd de plaatsvervangende le- deb van liot vorig jaar n.l. de heeren J. W. v. d. Berg, te Breezatld, W. J. van Veen te Veur en K. Wittenburg, te Zwaag, terwijl als hun plaatsvervangers werden aangewe zon de heeren C. de Wit Pzn., te Boven- karspel, S. J. van Steekelenbui'g te Wate ringen en W. J. Blom, te Zevenhoven. Na deze verkiezing kwam aan do orde de Balans etc. der „Diocesane Ziekte Onder linge", en ook deze werd na enkele toelich ting onveranderd goedgekeurd, terwijl de vergadering er zich tevens mede kon ver- eimigen dat het voordeelig saldo bij de Re serve werd govoegd. Door den lieer S. J. van Steokolenburg wero' als lid der Fin. Commissie nog dank gebracht voor de medewerking ten kantore ondervonden, terwijl er op werd gewezen O]) welke overzichtelijke wijze de admini stratie ten kantore is ingericht. Als niéuw lid werd aan deze Commissie toegevoegd de heer A. J. van Ruyven, te Rijswijk (Z.-H.). Bij de rondvraag worden eenige vragen gesteld, welke naaj' genoegen werden be antwoord. De Voorzitter sloot hierna onder dankzeg ging de vergadering. SOMMELSDIJK.Donderdagmiddag was een ongeveer 6-jarig kind van schipper Boel houwers van den Bommel met een bezem in hèt water aan het spelen. Plotseling verloor de kleine het evenwicht en viel te water. De moeder ,die het ongeluk bemerkte, sprong, hoewel zij niet zwemmen kan, onmiddellijk het kind achterna. Op haar hulpgeroep kwam de schipper aansnellen en sprong eveneens te water. Deze werd in zijn reddingspogingen zeer bemoeilijkt doordat zijn in het water lig gende vrouw hem vastgreep. Alstoen sprong de vierde persoon te water, t.w. de landarbei der Jacobus Hoogzand Cz. Deze smaakte het genoegen het kind te redden, terwijl de schipper zijn vrouw naar den kant wist te werken. Toegeschoten hulp brachten ook hen veilig op het dróge. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement, ter wijl tegen een ander proces-verbaal werd op gemaakt wegens openbare dronkenschap. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn heden als volgt: aardap pelen f 1.30, paardepeen f 0.80 en uien f 1 per H.L. A.s. Zondag zal in de Nêd. Herv. Kerk alhier in beide diensten een extra collecte worden gehouden ten bate van de Kerk voogdij. MIDDELHARNIS. 12 Sept. zullen de mili ciens Jb. Hollaar, Stoffel Koningswoud, R. Albrechts, J. Albrechts, Jb. van Sliedrecht, Jan Tamboer, Adr. v. d. Velde, P. Vroeginde- wei.j en Abr. Zweerus voor herhalingsoefe ningen bij het 14e Reg. Inf. te Breda moeten opkomen. Dinsdag 3 Sept .zal de nieuwe raad bij eenkomen. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar verschillende plaat sen verzonden 7000 kisten aardappelen. Bij de Eendrachtstraat had een botsing plaats tusschen de vrachtauto van den land bouwer KI. Vroegindeweij en de luxe-auto van den heer v. d. Boogert. Beide auto's wer den beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, zoodat dit ongeval met ma terieels schade afliep. Door de kerkeraden der Chr. Geref. Kerk, Geref. Gemeente en Ned. Herv. Kerk alhier is aan B. en W. dezer gemeente het navolgende schrijven verzonden: Zeer tot hun leedwezen hebben onder staande kerken kennis genomen van de ont heiliging van den dag des Heeren op het sportterrein Concordia. Daar het niet tot hun competentie behoort te oordeelen over het al of niet ingrijpen van de burgelijke overheid in particuliere rechten betreffende publieke terreinen, zijn ze toch stellig overtuigd, dat de overheid roeping heeft de heiliging van den rustdag te bevorderen. Daarom dringen zij met verhoogden ernst bij uw edelachtb. college er op aan, dergelijke God onteerende misbruiken, als hebben plaats gehad Zondag 18 Aug. en ook Zondagen daarvoor, ten strengste tegen ter gaan. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 3 Sept. 1935, des voorm. 9.30 uur. OOLTGENSPLAAT. Ds. J. D. Kleijne heeft voor de roeping naar de Herv. Gem. te Rid derkerk bedankt. Openbare vergadering van den Raad de zer gemeente op Dinsdag 3 Sept., des nam. 4 uur (zomertijd). De gemeentewoning- Pieter Biggestraat 277 is thans toegewezen aan C. van Dam Mz. Door verschillende raadsfracties is be sloten a.s. Dinsdag tot wethouder te verkie zen de heeren P. van Es en J. C. Vermaas. OUDE TONGE. Het nieuwe veer Den Bom melNumansdorp/Willemstad, waardoor ons eiland weer een weinig uit zijn isolement zal zijn verlost, wordt a.s. Maandag geopend. De eerste dienst zal plaats hebben v.m. 5.45 uur vanaf den Bommel, aankomst Numansdorp ca 0.45 .uur. Op werkdagen kan men 4 maal heen en 4 maal terug, op Zondag slechts 2 maal. Voor scholen, gezelschappen enz. wordt evenals bij andere ondernemingen speciale tarieven berekend. B. en W. brengen ter kennis van belang hebbenden dat de najaarshengstenkeuring zal worden gehouden als volgt: te Rotterdam op 27 October te 13.30 uur voor type trekpaard en te Kedichem op 28 October te 10.30 uur, voor type tuigpaard. De P. V. „Gevleugelde Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Noyon, afs't. 241 K.M. -Pe uitslag luidt: 1, 3 en 11 T. v. d. Berg; 2, 17 J. Vervloot; 4 en 19 Th. van Vttgt; 4, 7, 8, 9, 18 en 20 M. Boot; 6 en 17 P. Jacobs; 10 P. Tuns; 12. B. v. Wezel; 13 en 14 A. Ver- saevel; 15 A. Hameeteman. Lossing 7 uur. Aankomst le duif 11.9.39; laatste 11.34.10. Voetbal. Zaterdagmiddag 4 uur speelt Grijsoord-jun. te Middelharnis tegen Flak- kee-jun. aldaar. De zoon van den heer Abr. Hartog had 't ongeluk van 'n strooklamp in een hooivork te vallen, waarbij hij ernstig aan het onder lichaam werd verwond. Dr. Parree verleende medische hulp. Gedurende dit leveringstijdvak is de crisismargarine verkrijbaar op bon 16 bij den heer P. de Koning aan den Molendijk. De gemeenteraad komt a.s. Dinsdag avond 8.30 uur in openbare vergadering bij een. Aan den dienstplichtige L. Polder, der lichting 1931, is door het dep. van Defensie uitstel verleend van herhalingsoefeningen, waarvoor hij dit jaar moest opkomen, tot 13 Febr. 1936. Gedurende de afgeloopen week meld den zich bij de arbeidsbemiddeling 60 werk- loozen aan. NIEUWE TONGE. De prijs per uien is al hier f 1, aardappelen f 1.20, peen f 1 per H.L. Onze dorpsgenoote mej. Krijntje de Gast alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het di ploma costumière. Bij W. Verseput zijn voor de tweede keer van dezelfde boom rijpe peren geplukt. Ingekomen personen: H. Koert van Per nis, II. Knops van Oude Tonge, J. van Ant werpen van Sommelsdijk, B. J. P. Gaanderse van Ooltgensplaat. A.s. Zaterdag zal ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin alhier een Oranjefeest worden gehouden, met medewer king van de muziekver. „Apollo", de zangver. „Apolio" en het kinderkoor „De jonge stem men". Voorts zullen verschillende kinderspe len, ringrijderijen en dergelijke gehouden worden, terwijl des avonds schitterend vuur werk zal worden vertoond. IJscoventers bui ten deze gemeente worden niet toegelaten. DIRKSLAND. Op Zaterdag 31 Aug. zal ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin in deze gemeente een feest gehou den worden. Des middags zal met medewer king van de muziekver. een optocht met alle kinderen door de gemeente worden gehou den. Daarna worden op de Voorstraat voor de kinderen volksspelen georganiseerd, waar aan ieder kind mag meedoen. Aardige prij zen worden beschikbaar gesteld. Onderwijl zal de muziekver. op een tent nabij het ge meentehuis een concert geven. Vanaf half zes tot zeven uur hebben de grooteren gelegenheid om per rijwiel mee te doen aan een wedstrijd in het ringrijden en balgooien. Om zeven uur concert in de tent op de Voorstraat door de muziekver. en de zangver. „Excelsior". Negen uur lampionoptocht dooi de gemeente. Zoowc'. voor de volksspelen als voor het ringrijden per fiets bestaat groote belangstel ling. Zie voor aanmelding de aanplakbiljet ten in de winkels. MELISSANT. A.s. Dinsdag houdt de afd. Melissant der B.V.L. schietoefening in de 0. 1. school, van 79 uur (o. t.). Door de vaandelcommissie der B.VJj. is een vaandel aangekocht, hetwelk binnen en kele dagen zal worden uitgereikt. Door den landbouwer K. A. v. Beek is vergunning gevraagd voor het bouwen van een bewaarplaats. Het betonwerk hiervan is opgedragen aan A. Mans. HERRINGEN. .Vorige week werden hier verhandeld 1100 balen a f 1,25 per H.L. Thans is de prijs wederom gedaald tot f 1 per H.L. Begin dezer week kwam de arbeider Th. Polder tot de minder aangename ontdek king, dat zijn varken dood in het hok lag. Voor het betrokken gezin een gevoelig ver lies. Tegen een inwoonster dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens mishan deling. De heer M. G. Snel, vroeger onderwijzer aan de bijz. lagere school (hoofd de heer van Hekezen 1 alhier, slaagde dezer dagen voor de hoofdakte. J.l. Dinsdag werd onder groote belang stelling op de begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den na zoo vreeselijk lijden op jeugdigen leeftijd in het ziekenhuis te Dirksland ontslapen dorps genoot de heer P. N. Hogerwerf. Nu de zomervacanties op de beide lagere scholen geëindigd zijn, zal a.s. Zondag op het gewone uur ook weer Zondagsschool worden gehouden. STELLENDAM. De dienstplichtigne A. Brinkman en S. J. van Ours van de lichting 1935 uit deze gemeente, zijn tegen Maandag a.s. opgeroepen om te worden ingelijfd te 's-Gravenhage bij de zeemacht. Bij de op 28 dezer gehouden openbare verkooping ten overstaan van Notaris Cos- terman te Dirksland van een woonhuis met annex pakhuis, staande aan de haven alhier, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen J. Langbroek alhier, werd het woonhuis in gezet door Adr. de Jager alhier op f 1950 en het pakhuis met erf door dezelfde op f 400. Door den burgemeester dezer gemeente ics tegen p.s. Dinsdag een openbare vergade ring van den Raad uitgeschreven ter benoe ming van de wethouders. De garnalenvisscher G. M. Koese alhier had Maandag j.l. bij de uitoefening der gar- nalenvischerij het ongeluk een der vingers van de linkerhand zoodanig te klemmen, dat hij zich direct bij aankomst onder genees kundige moest stellen en zijn werkzaamhe den niet heeft kunnen hervatten. Loop der bevolking. Ingekomen: Iz. Troost van Willemstad. GOEDEREEDE. In verband met de verjaar dag van H. M. de Koningin zal Zaterdag a.s. het postkantoor alleen geopend zijn van des voorm. 811 uur en verder voor alle postza ken zijn gesloten. Prijzen der landbouwproducten: uien f 1 per 60 kilo, koepeen f 0.80 per 60 kilo, sjalotten f 2.25 per kilo; naar aardappelen geen vraag. Door zich te dicht aan den kant te be geven, viel de 5-jarige P. K. in de volle ha ven. De 13-jarige J. O. was zoo kranig hem spoedig op het droge te brengen. Woensdag 11 Sept. des voorm. 11 uur zal bij den gemeente-geneesheer gelegenheid zijn tot inenting. OUDDORP. Naar men verneemt is in het buitenland de prijs der cichorei iets vlugger. Het is te hopen, dat de prijzen in 't najaar hooger mogen zijn, daar het anders niet meer loonend kan zijn. Donderdag stonden bij de arbeidsbemidde ling 66 werkioozen ingeschreven. Onder de verloren voorwerpen behoort een heerenbril. Inlichtingen bij C. de Mooij. Op de beurs van Donderdag werd be steed voor koepeen 80 et., voor uien f 1, sja lotten 4J/2 ct. Handel kalm. In verband met de verjaardag van H. M de Koningin zal het postkantoor hier geopend zijn. alleen van des v.m. 8.3011 uur. Het verdere gedeelte van dien dag zullen geen postzaken meer behandeld worden. Oplichter gevat Verschillende personen zijn de dupe geworden De gemeentepolitie van Sommelsdijk, in samenwerking met de rijks- en gemeente politie te Dirksland, heeft Donderdagmiddag een goede vangst mogen doen met het arre steeren van een zekeren W. V., die zich in tal van plaatsen op ons eiland schuldig heeft gemaakt aan oplichterijen. Genoemde V. had in de Advertentiebode een advertentie geplaatst, waarin hij mede deelde benoemd te zijn tot chef-administra teur van de K.I.V.B. voor het eiland Goeree en Qverflakkee. Met deze advertentie diende hij zich bij de menschen aan. In Middelharnis heeft hij 5 weken lang bij de fam. K. aan de Langeweg logies genomen, zonder dat hij zijn kostgeld betaalde. Telkens wanneer men naar zijn kostgeld informeerde gaf hij voor, dat het geld door de zaak, die te Rotterdam geves tigd was, den volgenden dag opgezonden zou worden. Ook zijn koffers konden hem vanuit Rotterdam toegezonden worden. De fam. K., het wachten moede, en arg waan koesterend, stelde een onderzoek in te Steenbergen (N.-Br.), waar de fam. van V. woonachtig is. Daar vernam men, dat hij reeds voor meerdere overtredingen kennis had gemaakt met- het „gevang"! De fam. K. ontzegde daarop V. hun wo ning, waarna hij bij de familie K. aan de Emmalaan te Middelharnis opnieuw zijn kansen waagde. Ook hier kwam hij weer met allerlei voor spiegelingen. Zoo zou de zaak zijn kostgeld den volgenden dag zenden en ook de koffers moesten „den volgenden dag" uit Rotterdam komen. Verder deelde hij mede, dat zijn firma de K.I.V.B.gevormd door groote Rotterdamsche grossiers, als de fa. Hammers, van plan was om de zaken van de fa.'s de Gruyter en Al- bert Heyn „eruit te werken". Er zou in Mid delharnis een groot magazijn gebouwd wor den. De levering van de producten zou veel goédkooper zijn dan bij deze firma's, want men had veel minder exploitatiekosten, om dat zijn firma geen winkels bezat. Het zou alles op bestelling gaan! Er zouden een acht tal colporteurs uit Rotterdam komen, die de producten ir de verschillende gemeenten aan den man moesten brengen. Het bleek echter spoedig, dat er geen colporteurs op kwamen dagen, nog minder dat de K. I. V. B. bestond. Bij de fam. K. in de Emmalaan stond hij dan ook spoedig op straat. De politie werd gewaarschuwd, want in middels kwam uit, dat hij in Stellendam de fam. S. voor f 40 had opgelicht. Bij deze familie wist hij gedaan te krijgen, dat een contractje geteekend werd, waarbij hij zich verplichtte hun zoontje een baantje te be zorgen bij Iet nieuw te vestigen magazijn te Middelharnis. De familie S. had advies ingewonnen bij het schoolhoofd van E., die het contract in orde bevond. De gemeenteveldwachter Rabel uit Som melsdijk en de gemeente- en rijkspolitie te Dirksland wisten den oplichter in Dirksland Donderdagmiddag te pakken te krijgen. Het bleek, dat hij ook daar verschillende menschen geld afhandig had gemaakt. V. is te Dirksland opgesloten en is Vrijdagmorgen overgebracht naar Rotterdam. Naar wij ver nemen heeft V. ook geyuimen tijd in het psychopathen-asyl gezeten te Leiden. Zy, die hem ontmoet hebben, vertelden, dat lfij zich een groot kunstenaar gevoelde, hetgeen hij 31 AUGUSTUS De vlag ontplooid! D' oranjestuk Symbool van liefd' en trouw Versier de borst op 't blijde feest Der Koninklijke Vrouw! Maar bovenal: vreugd in 't gemoed En groote dankbaarheid Dat God, door Haar, ons vaderland Nog zooveel gunst bereidt. Waar vindt men op de wereld nog Een volk en een vorstin Dat, wat verdeélen mag, toch blijft Eén in gemeenschapszin? Waar vindt men op de wereld nog Een vorstelijk geslacht Dat zich vrijuit op straat begeeft Zonder politiemacht? Waar vindt men op de wereld nog Een volk van Nederland Dat 't hart in onverbreekb're trouw Aan 't koningshuis verpandt? Waar vindt men op de wereld nog Een volk dat medeleeft, Met 't wel en wee van 't vorstenhuis 't Zijn volle liefde geeft? Waar vindt men op de wereld nog Een Landsvrouw met Haar Kind Door 't gansche volk, 't zij arm of rijk Oprechtelijk bemind? Oranj' en Holland blijven één In wederzijdsche trouw De borst versierd! De vlag ontplooid! Omhoog het rood-wit-blauw! HAKATE. hen bewees door eigengemaakte dichtregelen op dramatische wijze voor te dragen. Vele van zijn gedichten mochten reeds de eer ge nieten om door een componist uit Steenber gen op muziek te worden gebracht. Ook was hij schrijver van boeken, maar alles zat „in de koffer", die overgezonden zou worden. Gelukkig dat deze „geniale mensch, thans met „de koffer" kennis mag maken. Op Woensdagen 28 Augustus en 4 Septem ber 1935, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Stellendam, in hotel Mijnders, respectie velijk veiling en afslag van: Een huis met pakhuis, erf en grond (erf pacht tot 1 Mei 1950), te Stellendam, aan do haven, kad. Sectie B no. 1438, groot 3 Aren 45 centiaren. Vrij van huur. Ten verzoeke van de erven van wijlen den heer J. Lang broek. Ten verzoeke van de erven van wijlen de clitelieden C. Zoon en E. van Oostenbruggc, Notaris COSTERMANS. Veiling op Donderdag 5 September 1935, Afslag op Donderdag 12 September d.a.v., telkens 's nam. 7 uur (n. t.) in hotel van Veen Oude Tonge, van 2 huizen en erven aan den Kerkring, te Oude Tonge, ten ver zoeke van de erven de echtelieden Mattheus Kanters. Op Donderdag 29 Augusteus 1935 's nam. hall-drie (n. t.) verkoop van meubilaire goe deren, aan de Kerkring nr. 38 te Oude Tonge, ten verzoeke alsvoren. Notaris VAN ISPELEN. DE WATERSNOOD IN CHINA. Nieuwe cijfers Het comité voor steunverleening aan slachtoffers van den watersnood in China publiceert cijfers voor de provincie Honan. Over een gebied van 16.000 vierkante kilo meter werd de oogst vernield Door de overt stroomingen werden 427.000 huizen ver* woest en 2,6 millioen menschen dakloos, terwijl alleen in Honan 4279 menschen vev- dronken. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Woensdag 28 Augustus Gladstone f 2.5010.50, Keswick f 2.70— 7.70, Blauwputten f 1.601.65, Eigenheimers f 2.202.30, postelein f 55.40, Claps f 2.80— 7, Consellier f 6, enkelen princ. 811, dub bele princ. 8.709.40, Bergamotten f 5.80, snijboonen 411.60, Dirkjes f 3.10, alles per 100 kild; andijvie f 0.801.80, sla f 3.20 3.30, bloemkool f 5.509.60, savoyekool f 3.807.70, roodekool f 4.806, meloenen f 11.5030, perziken f 1.506.80, alles per 100 stuks; peen f 5.207.80, kroten f 1.70, selderij f 1.50, alles per 100 bos; tomaten f 1.302.80, pruimen 5.207.50, druiven f 6.8011.70 alles per 100 pond. Veiling van Donderdag 29 Augustus Kippeneieren 5859 kilo f 2.502.80, Idem 57 kilo f 2.40, idem bruin 58 kilo f 2.00, een deneieren f 22.05. Aanvoer 10.100 eieren. OP ZONDAG 1 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Goedereedie: Nam. Ds Bouw, van Melissant Herkingon: 10y2 u. en 7 u. de heer Overwoei Melissant: Vm. Ds Bouw Middelharnis: Voorm. en 's avonds die heer De Redelijkheid, van Ouderkerk a. d. IJssel Nieuwe Tonge: Voorm. en 's avondis die heer De Jong, van Krimpen a. d. IJssel Ooltgensplaat: 9Vz u. Leesdlenst. 6 u. De Klevne Ouddorp: Vm. Leesdlenst: nam. De Langhout, van Den Bommel Stellendam: Vm. en 's av. de heer Bouman Sommelsdijk: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Meüissant: Vm. Leesdiienst; nam. Ds de Valk Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Oolteensplaat: 9V? u. en 6 u Ds Reenters Oudtdorp: Vm. eii 5s av. Ds Brinkman, van Harmeien Stellendam: Vm. en 's avonds Ds de Valk. H. Avondmaal CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en nam. Leesdlenst GEREF. GEMEENTE Herkingen: 10i/2 u., 3 u. en 7 u. Lee&dienst Middelharnis Vm. en 's av. Leesdienst Ouddorp: Vm. en nam Leesdlenst OUD. GF.REF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) lQjU u, 7 u. de heer Hogerwerf DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp; Geen dienst j Wat onderzo! Onbegrijpe Het feit, dat een wordt, kwetst en even sterk als de dige; wellicht is hl Welnu, het staat! bouwmeester J. A| onschuldig veroordl geen forineele foutl Hóf heeft aangenorr De heer Vrijman koop van buitenlas deèl van 66.000.^-4 ten zijn boekje zijnl in overtreding zijn r Hoewel de lieerl Minister de Visseif deze leverantie had! wijsstuk achtergehd het bewind van rrl Wij nader vernemei deeling Kunsten eii opgespoord en aan| Land gesteld. Een facsimile v| men thans in de man", verschenen Corn. Paap, den sluit .alle twijfel bul Deze minuut No.l met de aanvulling ,1 op een verzoek vair EO Juli 1919, betrei steen Delft"; terwijl keiijk is aangegevl lijké bezwaren" aal verband met de al de Rijksbouwmeestl Lad, is dat reeds vq De minuut luidt „Ik heb de eer teulandsche aanbiel Steen voor 116. In een bijschrift binnenlandsche olid de buitenlandsche, I van de minuut el Winsten geëischt wf Dit bewijsstuk tl aan, wat men tegeif durfde; en in zijn dan ook de volgend lo. Het doen vaJ en het verstl gevens doorl Financiën aq 2o. Het feit dat mij wegens gen, terwijl rieel bewijs van oplichtir schuld in ha So. Het feit, dal van het sub mijn onschuil mijn schuld nis en het pi bank voorkon 4o. Het feit, dat| deeling tot straf, wegenj ding, het hil genbewijs nitf V3 doch- diti- hq procesveyba van het H| hoofdzaken, teerên. Ontl Wat men echter) Vindt en wat toch namen we nader. Tot heden is de op het tijdstip, w| oneervol uit 's Rijkl Hiervoor heeft ml van Financiën n i I spraak afgewacht, f zonder meer ontsl .verstrekken van dl de Justitie, welke tweede gevangenrj raakt. Deze wijze van Let juiste begrip, eigen zaak mag zijj lioord is, iemand wijl nog uitgemal juridisch schuldig bovendien onnoodil meester reeds gesel] ,van salaris. Het zal zaak zijrj onderzoekt, waaron gemaakt; en waart] fait accompli werd ter niet kon terugll De vervulling val chêf van de RijksgJ de heer Vrijman stemmig Was aangl licht een aanwijzin I De dood Een landmel Uit Schalkwijl Woensdagmorl waakten overwl onder- deze getj tnet doodelijker Hoor den snel uit Utrecht was jarige motorrijd de -te Grevenb beroep, die in zaamheden ve vrijwel onmidd De trein had vertraging. Motor Bestuurder Te Gheel (Belg stuurd door den derlkijdsch onde waard, met als Vos, uit Hamont, bestuurd door de; Antwerpen. De he dood. De '21'jarig< werd zwaar gew overgebracht, waa gen is bezweken.

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2