MAAS- EN SCHELDEBODE DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 BOTSING OP DE WAAL BIJ VUREN MOTORBOOT OP DE GOUWE OVERVAREN BRANDKASTEN MET DYNAMIET GEOPEND ONGELOOFLIJK R0EKEL00ZE BALDADIGHEID GROOTE BRAND TE BEESD UTO DOOR TREIN GEGREPEN MARKEN SMOKKELEN PER AUTOBUS LAUWEREN EN DOORNEN GEMENGD NIEUWS Woerdensche zandschuit gezonken Twee personen verdronken Uit Vuren wordt gemeld: Vrijdagavond is omstreeks half elf hooft op de rivier do Waal onder do gemeente Vuren een aanvaring plaats gehad, die aan twee personen het leven heeft gekost. De eigenaar verdronken Tragisch ongeluk te Waddinxveen In de Gouwe te Waddinxveen ter hoogte van de werken voor de nieu we brug is Zaterdagmiddag omstreeks half vier een motorjacht overvaren, waarbij een der drie opvarenden is verdronken. De 41-jarige A. C. van Welie, uit de Gra I vin Jacobastraat te Gouda, machinistbank- De Belgische motorboot „Albula", meten- werker aan het gemeentelijk slachthuis al- de 532 ton, geladen met petroleum, die op daart was met zijn stalen motorkruiser Nveg was naar Duitschland, is in aanvaring I „Anne", die in 1934 is gebouwd en een gekomen met een 69 ton metende schuit, |engte heeft van 7 M., van Gouda gekomen, geladen met zand, genaamd „Nooit ge- ln (le i,oot waren ook zijn 40 jarige echtge- daeht", die van Woerden op weg was naar noote en zij„ 17-jarige pleegzoon. ~!J Zaterdag had de heer van Welie vacantie gekregen en hij was voornemens enkele dagen to gaan varen. Bij de noodbrug in Waddinxveen moest het scheepje eenige oogenblikken wachten omdat van den tq- genovergestelden kant, dus uit do richting Boskoop naderde het 174 ton metende mo torschip „Eendracht" uit Ouderkerk a. d. IJssel, schipper H. Speksnijder. Dit vaartuig passeerde juist de brug en daarna zou het motorjacht gelegenheid krij gen verder te gaan. Door den wind en vooral ook door den stroom werd het jacht, dat vrij dicht aan den kant lag, naar het midden gedreven, waardoor een botsing met het groote motorschip ontstond. Do kleine ijzeren boot, die dwars in de Gouwe was komen te liggen, werd in het midden door den neus van het motorschip geramd, waardoor zij omsloeg en bijna on middellijk zonk. Van alle kanten schoot hulp toe en men slaagde erin de vrouw en den jongen, die Leiden. De botsing was zóó hevig, dat de zandschuit vrij onmiddellijk zonk. De vijf personen, die zich aan boord be vonden en die alle aan dek waren, geraakten te water. De eigenares van de schuit, mej. Bruinis, gedomicilieerd te Woerden en haar zevenjarig dochtertje verdronken. Do drie andere opvarenden, de 16- jarige zoon van mej. Bruinis en twee knechts, konden gered worden. Uit Gorinchom wordt nader gemeld! De Belgische motorboot „Albula", die ge laden was met Dieselmotorolie, hield in de nabijheid van Vuren den verkeerden wal cn had hiervoor de voorgeschreven sig nalen uitgehangen. Vlak bij Vuren ont moette deze boot het zandschip „Nooit go- Inbraak in melkfabriek te Woerden In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het kantoor van de N.V. Fabriek van Marktproducten „Nieuw Hol land" te Woerden. Gistermorgen kwam de werkster naar gewoonte haar bezig heden doen, toen zij constateerde, dat de brandkast geopend was. Onmiddellijk weid de directie gewaarschuwd, die zich met de politie in verbinding stelde. Burgemeester en politie stelden een onderzoek in, waar uit bleek, dat men vermoedelijk door in klimming en verbreking in het bovenste gedeelte van het kantoor naar binnen is gekomen. Hier staan in een kast twee brandkasten elk van ongeveer een meter hoog op el kaar. Kleine dynamietpatronen hebben do inbrekers in de sleutelgaten gestopt en door middel van een zaklantaarn- batlcrij tot ontploffing gebracht, waarna beide brandkasten geopend konden worden. De buit der dieven bedroeg ruim 500 gulden, deels bank papier, deels zilvergeld cn deels rcntezegcls. In de kast waarin de beide brandkasten staan, was tengevolge van de ontploffing een ware chaos ontstaan. De- hulzen van do patronen vond men in het plafond zit ten. Overal lagen flarden van een wollen doek, die de boeven gebruikt hadden om het geluid der ontploffing te dempen. De recherche heeft verdenking tegen be paalde personen, die voor een vakkundige inbraak als deze in aanmerking komen In Amsterdam en in Putten zijn onlangs op dezelfde manier brandkasten geforceerd dacht", dat in Rossum met 60 ton zand naar den wal waren gezwommen, te redden was geladen en waarvan Bruinis de schip per was. Deze was echter niet aan boord, doch het schip werd bestuurd door een knecht. Vanaf do tankboot werd driemaal geseind, doch de zandschuit week niet uit Mede door het slechte zicht was een aan varing onvermijdelijk, hoewel de stuurman van de tankboot alle mogelijke moeite deed oin deze te voorkomen. Het zand scheepje zonk na de botsing onmiddellijk gn do vijf opvarenden geraakten te water. De tankschipper wierp een boei uit, Waaraan de vrouw van den schipper, haar zevenjarig dochtertje en haar zestienjari gen zoon zich vastkampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje echter loslaten. Zij verdwenen in de diepte cn verdronken jammerlijk. De knecht en een vriend van hem, die voor plezier was mecgevaren, ggepen een stuk hout en wisten zich drijvende te houden. Na eenigen tijd konden zij door visschers uit Brakel op het droge worden gebracht, evenals de zoon van den zand- schipper. De rivierbrigade uit Gorcum cn Tiel, de Bijksveldwacht uit Vuren en ambtenaren van den Rijkswaterstaat waren weldra ter plaatse. Daar waar het zandschip gezonken was, I Ernstige brand in kapokfabriek Werden bakens uitgezet. I Tot op heden zijn de lijken nog niet óp- Do heer Van W. had zich aan zijn boot vastgegrepen. Vermoedolijk is hij zeer bevangen geweest door den schrik, want hoewel hij uitstekend kon zwemmen, verdween hij vrijwel gelijk met het vaartuigje naar do diepte. Reddingspogingen, op alle mogelijke manieren ondernomen, mochten niet baten. Eerst na een kwartier werd het slachtoffer opge haald. Direct heeft men het naar een woning in do nabijheid gebracht, waar doktoren cn 13, II. B. O.-ers alles hebben beproefd om de levensgeesten op te wekken. Ruim vier mu is men met kunstmatige ademhaling en zuurstofapparaten bezig geweest, echter zonder resultaat. 's Avonds om half negen had men het jacht boven water. Het bleek ernstig be schadigd doch niet lek. De politie heelt er beslag op gelegd evenals op het stofte lijk overschot van het slachtoffer. gehaald. De geredden zijn ondergebracht in café| Eekelmans te Vuren. Colportagerelletjes in de hoofdstad De Amsterdamsche politie heeft Vrijdag] avond weer met gebruik van wapenen een einde moeten maken aan relletjes, die ont stonden als gevolg van het colporteeren met politieke blaadjes. In de Indische buurt, voornamelijk in de Javastraat en Soembawastraat waren col porteurs bezig reclamekranten in de brie venbussen te doen. Langzamerhand kwam daartegen verzet en toen een menigte van ongeveer 200 man bij elkaar was, zijn zij de colporteurs te lijf gegaan. Met behulp van den gummistok werd daarop de menigte eenige malen .verspreid, waarna de rust terugkeerde. Iets dergelijks had ook plaats in de Mar- nixstraat, bij het Marnixplantsoen. Vóór de politie hier ter plaatse was werden eenige colporteurs mishandeld. Een van hen werd daarbij aan het gelaat' gewond. Vermoede lijk heeft hij van een van zijn tegenstan ders een steek met een mes gekregen. De man is naar het politiebureau aan de Raam poort meegenomen en verbonden. Onder ge leide is hij vervolgens naar huis gebracht. EEN GEVAL VAN SLAAPZIEKTE Tn de gemeente G e m e r t (N.-Br.) doet zich een geval van slaapziekte voor bij de 45-jarige vrouw A. Roovers-Verschuren iu de „Kandelaar". De vrouw slaapt al ongeveer twintig da gen. Ofschoon zij door den geneesheer langs natuurlijken weg wordt gevoed, is zij dus danig verzwakt, dat men voor haar leven vreest. In de late middag is Vrijdag brand uitgebroken in do Kapokfabriek van de N. V. De Vreeze's Industrie en Handelsonderneming in do Burg- hardt van do Berchstraat to N ij m e- g e n. De brand ontstond in de wol- afdeeling, waar drie wolmachines werkten. Vermoedelijk door vonken van den motor is de brand ontstaan, welke weldra hevig woedde in den voorraad wol, katoen en kapok. Van de wolafdeeling sloegen de vlammen over naar de opslagplaats, welke ook we dra in lichter laaie stond. Van hier drong het vuur door in de matrassenafdceling, waar een voorraad matrasscnccn prooi dei- vlammen werd. Do brandweer, die onmiddellijk ter plaat se was, bestreed het vuur met zes stralen op de waterleiding en slaagde erin het ovc rige gedeelte van de fabriek voor brand te vrijwaren. De schade loopt in de duizenden cn het bedrijf is door den brand vrijwel lamgelegd Een maand geleden hebben in dezelfde fabriek twee lichtere branden gewoed. VEENKOLONIALE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Donderdagavond is brand ontstaan in de veenkoloniale boerderij van den landbou wer G. F. Wortelboer te Emmer Com pascuum. De brandweer van het dorp en die uit Emmen waren spoedig ter plaatse, doch konden niet verhinderen, dat de geheel boerderij een prooi der vlammen werd, Slechts een aan de boerderij grenzend woon gedeelte bleef behouden. Do korenoogst ging mede in vlammen op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. De aanslag op een trein bij Oldebroek Gebleken is, dat de wegwerkers gereedschappen waarop Zondag voor een week de sneltrein Amsterdam Groningen bijna is verongelukt, daar op gelegd zijn door enkele miliciens uit Oldebroek. Door de marechaussee van de bri gade Wezep zijn thans de daders van den aanslag aangehouden, n.l. een korporaal en twee miliciens uit de legerplaats Oldebroek van de lichting die dezer dagen aizwaait. Zij hebben reeds bekend en zijn te Harderwijk opgesloten. De korporaal en een der miliciens bleken de hoofddaders. Van een heuveltje badden zij den afloop staan afwachten, maar toen de trein tot stilstand was gebracht, hadden zij ijlings de vlucht genomen. Als mo tief geven zij op baldadigheid. Vijf woningen een prooi van het vuur Donderdagavond heeft te Bcesd (Betuwe) een zware brand gewoed, waarbij vier boerenwoningen, een tuinderswoning cn vier hooibergen een prooi der vlam men zijn geworden. Te acht uur ontstond brand in do boerderij van den heer Th. Grcnicr, welke spoedig oversloeg naar de boer derij van zijn broer. Even daana vatte de nabijgelegen tuinderswoning van den heer J. Kroeze eveneens vuur cn ten slotte raakte ook de boerderij van den heer It. van Beusichom en die van den heer Van Beest in brand. De behuizingen waren aaneengebouwd. Behalve de woningen verbranduen nog vier hooibergen cn do bij de huizen behoorendo schuren. Daar er door do droogte zoo goed als geen water aanwezig was, kon do brandweer weinig uitrichten, zoodat ook aan blusschen niet viel te denken. De motorspuit van Beesa heeft nog een uur lang getracht, water op te pompen om het vuur te blusschen, maar moest ten slotte haar pogingen opgeven. Ook de motorspuit van Gel- dermalsen moest werkloos blijven. Inzittenden met den schrik vrij Locomotief bijna te water gestort Toen Zaterdag de heer en mevrouw D. Poll, uit Muntendam (Groningen) op weg naar huis van hun vacantie- reis Meppel passeerden, moesten zij aldaar de spoorbaan oversteken. Hoewel de boomen niet gesloten wa ren, naderde op dat oogenblik juist een rangeerlocomotief. Auto en loco motief kwamen op hetzelfde oogen blik op het kruispunt, zoodat een bot sing onvermijdelijk was. De auto werd eenige tientallen me ters meegesleurd cn bleef toen, totaal vernield, liggen. Omstanders bevrijd den den heer en mevr. Poll uit hun benarde positie. Als door een wonder hadden zij slechts enkele lichte schrammen opgeloopen. Toen de machinist van de locomo tief zag, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was, was hij van de machine gesprongen en bleef zoodoen de ongedeerd. De locomotief werd door de botsing uit de rails gelicht en bleef op de rand van een spoorbrug hangen. Was de machine nog eenige decime ters verder doorgereden, dan was zij naar beneden gestort, hetgeen zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben, daar onder de brug juist een schip gemeerd lag. Het verkeer over de ljjn Zwolle— Groningen en Leeuwarden werd ge- ruimen tijd over één spoor geleid. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het feit, dat de boomen geopend waren. De schuld bij den machinist? Uit Meppel wordt gemeld: Uit het onderzoek, ingesteld door de spoorwegautoriteiten, is gebleken, dat den seinwachter Veldman geen blaam treft. De bestuurder van de rangeer-machtne, van der Wal, is namelijk, zulks in strijd mot zijn aanvankelijke verklaring, door een on veilig signaal gereden. Wel stond het ran- geer-sein op veilig, doch niet het uitrij sein. Van der Wal beweert, dit niet te hebben gezien. In den loop van deze weck zal een en quête-commissie een nader onderzoek in stellen. Zes Nederlanders in arrest Uit Roermond wordt gemeld Donderdagavond omstreeks 11 uur is aan de grens te Posterholt op Duitsch grond gebied onder de gemeente Karcken een autobus uit Eindhoven aangehouden. Hier in bevonden zich behalve de chauffeur 22 personen. Alle inzittenden werden naar hel Zollamt in Karcken overgebracht. Bij onderzoek van de autobus bleek, dat in de reserveband cn onder het dak van de auto een hoeveelheid reismarken was ver stopt. Bij fouilleering werden bovendien op personen nog reismarken gevonden, wel ke bestemd waren om over de grens te worden gebracht. De zestien andere perso nen werden in den loop van den nacht vrij gelaten en bij Posterholt over de grens ge zet. Na eenige uren loopen bereikten zij de gemeente Posterholt, vanwaar zij naar Eindhoven konden gaan. De chauffeur en drie dames en drie liee- ren, allen uit Eindhoven, zijn op transport gesteld naar Aken en voorloopig in arrest gehouden. Het gezelschap had bij een bank te Künigswintor reismarken opgenomen. Men had gezien dat marken bij het verlaten der bank in de autobus wa ren verstopt. De Duitsche politie heeft toen de autobus voortdurend gevolgd en toen deze tot op 10 meter afstand van de grens was genaderd, werd da grensboom plotseling gesloten cn had de aanhouding plaats. Van de gearresteerden heeft men tot dusver niets meer gehoord. Groote heidebrand 400 H.A. heide en vliegdennen verbrand Vrijdagmiddag ontstond brand in de heide nabij Netersel onder de ge meente Bladol. Door do geweldige droogte breidde liet vuur zich snel uit. Spoedig waren gemeentearbeiders van Blade), Middelbeers cn Lage Mier de alsmede personeel van het land goed „De- Utrecht" aanwezig. Onder leiding van den burgemees ter van Bladol, den houtvester van het landgoed „De Utrecht" cn den bosohwachter tan liet Staatsboschbe- lieor werd begonnen met blusschen. Door do geweldige hitte was het di recte blusschingswerk niet lang vol te houden. Men moest met tegen- branden trachten het vuur te stuiten. Men slaagde er in do omliggende bos- schcn en een groote hoeveelheid klaar gemaakt dennenhout te behouden. Bij het blusschingswerk werd groote hulp ondervonden van groepen verkenners uit Dieren en Ierscke. Een oppervlakte van ongeveer 400 H.A. heide met vliegdennen, brandde af, waarvan 250 H.A. onder Bladel en 150 H.A. onder Lage Mierde. Omstreeks half tien des avonds was de brand gobluscht. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Men tast hieromtrent echter nog in het duister. MOORDAANSLAG OP 'N LANDBOUWER Uit Made en Drimmelen meldt men ons: Terwijl de landbouwer J. Prinse bezig was op zijn erf eenige werkzaamheden te verrichten, werd hij door twee neefs C. S cn J. S. aangevallen. Zij brachten hem aan zijn hoofd en in zijn onderlijf eenige mes steken toe. De politie, die er direct mede in kennis werd gesteld, kon beide personen arresteeren. De landbouwer werd door dr. G. verbon den. Grensincident Nederlandsche militairen op Duitsch gebied verdwaald Gearresteerd en weer vrijgelaten Vrijdagmorgen zijn tijdens oefenin gen van een afdoeling militairen van het garnizoen V e n 1 o, de reserve tweede luitenant Esser en de dienst plichtige sergeant Houvvcr aan dn Duitsche grens verdwaald en op Duitsch grondgebied terechtgekomen. Zij zijn daar door douane-ambtena ren aangehouden en naar hot Duit sche grensstation Straclen geleid, waar zij ontwapend en vastgehouden werden. Dank zij de tusschenkomst van de Rijks politie uit Venlo werden de beide militairen gistermiddag door een drietal uit Difssel dorf overgekomen grensambtenaren aan een streng verhoor onderworpen. Zij moesten een verklaring teckenen, waarin de toe dracht der zaak werd vastgelegd, waarna zij hun wapens weer in ontvangst konden nemen, vrijgelaten en naar de Nederland schc grens geleid werden. Ernstig motor-ongeluk Donderdagavond heeft op den nieuwen beton weg Amsterdam-V eisen, ter hoogte van het Zijkanaa! F. onder de gemeen'e Haarlemmerliede een ernstig motorongeluk plaats gehad. In de richting Amsterdam reed de motor rijder P. K. uit Amsterdam, met als duo pnssagierc zijn verloofde, de 17-jarige mej E. H., eveneens uit Amsterdam afkomstig. Van den tegenovergestelden kant kwam plotseling een met paard bespannen hoeren kar. welke door stuurloosheid dwars over den weg slingerde, tengevolge waarvan do motorrijder werd aangereden Deze kwam op den betonnen weg tcrechit. De duorijd ster bleek er erg aan toe to zijn. Zij had waarschijnlijk een ernstige hersenschudding bekomen. Hoewel onmiddellijk van alle kanten hulp verscheen, duurde het nog wi een half uur eor een ziekenauto en genees kundige hulp uit IJmuiden verscheen. Zoo wel de motorrijder als de duorijdster zijn naar Amsterdam vervoerd, waar zij in het Binnen Gasthuis zijn opgenomen. De motor rijder bleek niet zulke ernstige vcnvondin gen bekomen te hebben. De gemeente politie van Halfweg, die ter plaatse aanwezig was, stelde een onderzoek in en zocht naar den bestuurder van den boerenwagen, die na het ongeval direct doorgereden was, zonder zijn adres op te geven. Kinderen doodgereden Men meldt ons uit Hoofddorp: Op den IJweg te Zwanenburg speelde het 6-jarig zoontje van de fam. K. achter een paard en wagen. Plotseling liep het achter het voertuig vandaan, juist toen een vracht auto, bestuurd door J. G. uit Zaandam, pas seerde. Het knaapje werd door de vracht auto gegrepen, overreden en op slag gedood Na Oss de omliggende gemeenten Arrestatie te Berchem Nu de bende te Oss zoo langzamerhand achter slot en grendel zit, gaat de politie over tot zuivering der omliggende gemeen ten Reeds lang werd te Berchem aangifte gedaan van diefstallen van rijwielen Hoe wel de marechaussee en gemeentepolitie van Berchem een onderzoek instelden, mocht het nooit gelukken de daders te. vin den. Tot lat men gisteren voldoende aan wijzing kreeg en tot arrestatie overging van C. v. d. A. uit Berchem. In hem meent men den dader te pakken te hebben van deze diefstallen. Ook moet hij niet vreemd zijn aan kippendiefstallen en diefstallen, an veldvruchten. Hij is in de marechaus see-kazerne te Oss ingesloten, maar blijft hardnekkig ontkennen. De onthullingen van Oss Weer een roofoverval opgehelderd Vrijdagmiddag werd uit het Huis van Bewaring te 's-IIertogenbosch naar de ma* échausseekazerne te Oss overgebracht de reeds eenigen tijd gearresteerde Frans de Reuver, die evenals Toon de Soep, Jan den Brok en Wim Bloemcrs gearresteerd was, erdacht van medeplichtigheid aan don in November 1930 gepleegdon roofoverval op den hoer Kuipers in de Ossche heide, waar hij een bedrag van ruim 1000.was buit gemaakt. De drie laatstgenoemden hadden leeds een volledige bekentenis afge legd. De Reuver, die nog hardnekkig was blijven ontkennen, moest gister middag voor liet tegen hem aange voerde bewijsmateriaal zwichten cn legde teil slotte een volledige beken tenis af, zoodat hiermede wederom een roofoverval tot volledige ophelde ring is gebracht. De Ossche film draait verder J Zaterdag j.l. is door de gemeente politie te Oss gearresteerd de arbeider L. S., wel ke ervan verdacht wordt in 1924 een dief stal te hebben gepleegd van een aantal landbouwproducten. Na aan een streng verhoor te zijn onderworpen viel S. door de mand en bekende het hem ten laste geleg de. Zijn medeplichtige, een zekere W. uit Heesch had hieromtrent reeds eerder een bekentenis afgelegd. Nog een Ossenaar Donderdagavond is te Oss door de gemeente politie gearresteerd, zekere G. T. uit Heesch die ervan verdacht werd een verzekerings maatschappij voor assurantiepenningen te hebben opgelicht. Na een langdurig 'verhoor bekende de man tenslotte door het aangeven van gefin geerde inbraken, die hij hem zouden zijn ge pleegd geld van de Verzekeringsmaatschap pij te hebben ontvangen. T .wordt ook verdacht van heling. Groote inbraak opgehelderd Het gestolene opgespoord In den nacht van 9 op 10 dezer is er in gebroken bij de familie G. van Oorschot in. de Voorschoterlaan te Rotterdam, ter wijl de familie de stad uit was. De dieven maakten een groote partij zil verwerk, eenige kostbare sieraden en een aantal schilderijen buit. De schilderijen werden, gelijk destijds is vermeld, uit de lijsten gesneden. Aanvankelijk ontbrak elk spoor van de inbrekers, maar de laatste dagen was het de politie ter oore gekomen, dat een man bij verschillende opkoopers iu de stad zilverwerk te koop aanbood. Bij een der opkoopers verkocht hij een paar stukken zilverwerk, welke door de politie in beslag werden genomen, daar zij van de bewuste inbraak afkomstig bleken. De op- koopcr kon een vrij goed signalement van den verkooper opgeven. Zaterdag vervoegden zich bij een opkooper aan de Linker Maasoever twee mannen, die zilverwerk aan boden. Een van hen was al eens eer der bij dezen opkooper geweest. De opkooper waarschuwde de politie, terwijl de mannen zoolang aan den praat werden gehouden. Het tweetal werd daarop aangehouden. Het zijn twee broers, beide huisschilders van beroep, de 38-jarige J. F. S. cn de 2S- jarige M. S. De politie heeft in hun woning te Rotterdam een huiszoeking verricht, waarbij het zilverwerk, de sieraden en de sclulderijen van de inbraak afkomstig, zijn gevonden, zoodat de gehcele buit van de inbrekers is ach terhaald. De beide gearresteerden hebben een volledige bekentenis af gelegd. HOOFDSTUK X (27 Een feestmorgen Drie weken waren voorbijgegaan. Dank zij de zorgvuldige geneeskundige behandeling en de teedere verpleging van zuster Augusta, was Anna thans in zoover hersteld, dat men haar op een sofa gezeten, op haar kamer vin den kon. Haar Bijbeltje lag geopend voor haar op een werktafel toen zuster Augusta de kamer binnentrad. „Zool" riep zij uit, „je begint je tot deugd te schikken! Nu reeds bij de hand!" „Ik heb reeds een brief naar huis geschre ven", antwoordde Anna, „ik heb hun gcschre ven, dat ik den dokter vragen wil, mij eeni gen tijd verlof te geven. Hier ben ik u allen tot last en ik kan niets voor u doen. Mis schien, als ik weer eens geheel in mijn eigen omgeving ben. dat ik spoediger opknap" „Wat den last betreft, dien je ons aandoet, lieve zuster Anna, die zou mij alleen druk ken en ik gevoel mij daaronder gelukkiger, dan onder menige lust. Iets anders wordt het, wanneer ik aan jezelf denk, en ik wil niet egoïstisch zijn, -hoe ongaarne ik ook je gezelschap mis, ik geloof, dat een weinig ttiuis-zijn je inderdaad goed zal doen en ik zal je dus niet weerhouden. Doch spreek daarover zelf maar eens met den dokter. In tusschen, ik zie daar je Bijbeltje geopend voor je liggen en ik heb je zóó dringend ver zocht, met het lezen daarin te wachten, tot dat je weer geheel op dreef bent". „Zuster Augusta, hoezeer ik u ook waar deer en hoogacht, u weet, dat we op dit punt geheel verschillen. Naar uw meening is de godsdienst een zaak van verstand en gevoel, zoo iets, waardoor iemands zenuwgestel go- schokt, misschien wel iemands denkbeelden gestoord zou worden. Heb daarvoor toch geen vrees! Het belijden en -beleven van het Chris tendorn is een zaak van het innerlijk zielelc- ven cn werkt van daaruit reinigend en wij dend en versterkend op den geheelen mensch in. I-nderdaad, ik ben gezonder en sterker, omdat ik een Christin ben". Zuster Augusta zag haar aan met een ge laat. waarop de twijfel te lezen stond en zij zag het. Geloof mij toch", ging zij voort, „het tor sen van het kruis van den Heere Jezus eischt meer kracht van lichaam en ziel, dan het dragen van lauweren en kronen, gelijk de wereld ze uitdeelt. Hoe oordeelt u toch over den moed en de zielskracht, waarmee de mar telaren gedurende den loop der eeuwen htm banden en hun lijden droegen en waarmee zij psalmen.d den dood tegemoet gingen?" „Dat is het juist", zei zuster Augusta, „uw godsdienst is mij zoo vol raadselen, dat ik dien niet verstandelijk aannemen kan. De goeden dragen martelaarsdoorncn en zij dra gen ze als een eere, de slechten gaan op ro zen en u heet ze rampzalig. Uzelf mot de vrome ziel en uw Christelijke toewijding liebf een lijdensschool te doorloopen of rekent u ook die begeerlijk?". „Ja", zei Anna, „ik dankte juist zooeven mijn God, dat Hij mij langs dezen weg van teleurstelling en ontnuchtering tot een ander mensch heeft willen vormen. Inderdaad, wat er voor den mensch begeerlijk schijnt, dat lachte ook mij aan, al bedroog en misleidde ik mijzelf genoeg om te meenen, dat ik slechts eer en lof van menschcn zocht, om mijn lauweren aan den voet van -het Kruis neer te leggen. Hoe heerlijk is de gedachte, dat een Vader daarboven in Christus ons liefheeft en ons Heil bedoelt met alles, wat Hij ons in dit leven doet ontmoeten, dat alle ervaringen dezes levens tot onze zaligheid dienen moeten! U gevoelt, dat is gansch wat anders, dan aan een blind toeval te gelóoven, te meenen, dat tn dit leven vol raadselen 's menschen bestaan en bestemming ligt". „U is gelukkig, zuster Anna, gelukkiger dan ik, dat erken ik. Doch u zegt, dat liet geen zaak van gevoel of verstand is. Eilieve, hoe kom ik er dan toe?" „Lees dienzelfden Bijbol, dien u nu mot wantrouwende oogen aanziet, lieve zuster Augusta, en u zult het weten! Ik zal dage lijks voor u bidden, dat mijn God u heit oog opene voor de waarheid der Scljrift en den troost en de kracht van het Christendom. Zoo gaarne zag ik u zoo rijk en gelukkig als ikzelf ben". Met verbazing zag zuster Augusta de jeug dige verpleegster aan. Zij was toch zoozeer veranderd! 't Was, of baar geest, vroeger zoo fier en verbeven, zich teruggetrokken liad. maar met al zijn kracht en bekoring binnen den ongen kring van liet atledaagsohe leven, alsof de vroegere eerzuoht plaats gemaakt had voor beseheiden schuchterheid, de zucht om veroveringen te maken vaor het gelukkig bewustzijn, dat zijzelve behouden was en den simpelen wensch, om nu ook anderen be houden te zien. De onstuimige heldin in het leger baars Konings was een verleidelijke werfster geworden en. zij ontveinsde liet zich niet, zij had or haar des te liever om. Zuster Augusta, zij mocht een ongeloovige zijn, zij was een fijne menschenkenster: ook ditmaal tastte zij niet mis. Daar had Inder daad een groote omkeer in Anna's ziel plaat* gehad. Langzamerhand was het verleder voor haar geest opgerezen, alsof daar een novel opklaarde: eerst had zij zich reken schap kunnen geven van hetgeen haar krank gemaakt had, daarna had hij zich heel haar leven in het hospitaal cn op hot slagveld in de herinnering teruggeroepen cn toen was zij mot haar geest blijven wijlen in haar liefelijk tehuis, bij haar stille, vrome moedor, de bescheiden en zachte Agnes, bij Frederikdiien zij nu met zoo gausoh an dere oogen bezag, die er niet tegen op gezien liad, een gansch rijk leven op te offeren met de meest schitterende verwachtingen, om in eigen bescheiden kring den Meester te dienen En te midden van hen allen, was haar eigen beeld verschenen, doch nu ontdaan van den vromen waas om in eigen schitte ring Gode te behagen, nu, in al de naakte zucht naar menschenilof en oer bij de wereld. Zij gevoelde bij het herdenken aan d-e «re der verzoeking, hoe alleen Gods kracht en genade haar bewaard hadden en de zwak heid van haar lichaam bewees haar, hoezeer zij haar kracht had overschat, hoe broos de staf van zelfvertrouwen was, die zij tot de lovensreize meegenomen had. Als zij dacht aan den meesterachtigen toon, dien zij tegenover haar zuster aange slagen had, dan verachtte zij zichzelf; im mers zij gevoelde nu, dat zij zich op de vleugelen van zelfvertrouwen verheven had boven het alledaagsohe loven, welks moei lijkheden Agnes met haar Heere en Heiland tegen- en ingegaan was. Inderdaad, zij veroordeelde zichzelf en nuarmate het oordeel dieper en harder was, rees de waardeering van anderen. En Fre derikneen, aan hem mocht ze niet meer denken, zij was zijner niet waard en zij had hem in dwaze zelfverheffing van zich ge- stooten! Nu juist waardeerde zij te meer de stille onderwerping, waarmee hij niet slechts haar omkeer had gedragen, maar ook den slag, dien zij zijn hart had toegebracht, den manmetijken moed, waarmee hij met zijn God een leven zonder haar had aanvaard, terwijl hij zich zooveel geluk in dat leven aan haar zijde had gedroomd. Nog kon zij zich niet begrijpen, hoe ze zóó wired, zóó hard had kunnen zijn en zij verfoeide zioh- zelf. Nu was hij voor haar verloren en zij betreurde zijn gemis. De smart daarover heiligde Anna steeds meer en als een dwaze, die door eigen sdhul-d leed, ging haar neergebogen ziel meer en inniger tot God uit. En des fca schuldiger kwam zij zichzelf voor, waar ze nadacht over de gezindheid, waarmee Frederik haar als van God ontvangen meende. Hoe, zou zij de grootste gave, die God voor dit leven aan een mensohenihart schenken kan, moedwil lig en verblind, van zich gestooten hebben! Zij durfde er niet aan denken en 't eenige dot haar restte, was, met een gebroken hart neer te knielen en uit de volle diepte der zelfbeschuldiging te roepen: „Mijn God, ver geef ntlj om Christus' wil en geef mij kracht om hot levenskruis te dragen, dat ik mijzelf op de sohoudens bond!" Zij verlangde om mot haar moeder te rade te gaan, zoozeer als zij vroeger gemeend had, dat moeders ziel te eenvoudig en be krompen was om haar en haar grootsche roeping te begrijpen, zoozeer gevoelde zij nu behoefte aan haar leiding en vooral was zij begearig, om baar meening te weten, of ze al dan niet wél deed, zioli te blijven wijden aan deze zelfgekozen roeping, waarmee zij zich nu ganscii niet bevredigd gevoelde on waarop naar liet scheen, God haar tolkens tegengekomen was met zedelijke teleurstel ling en misreike'ning. Dat vooral d'eed Anna naar huis verlan gen, om, als het haar duidelijk was, dat zij, in stede van Goddelijke roeping te volgen, den eigen weg ingeslagen was, ware het dan ook met zelfvernedering en veroordeeling van eigen bedrijf, terug te keeren binnen de bescheiden grenzen welke h it ouderlijk tehuis en Doomvlei haar boden. „M ie weet wat er nog gebeurt, Anna, doch je moet mfj den tijd laten", zei zuster Augus ta, „ik wil wel gaarne meer vvotcu van je geloof en hoop en liefde, dooh je moet mij nicit dringen. Ik ben zoo gewoon alles te doen, door eigen impulsie gedreven, dat het mij inderdaad afkeèrig maakt van een zaak, als men mij niet te veel dringt", „Zuster Augusta, ik za-l niet meer aam-drin gen, doch bedenk het wel, dat we zóó weinig op morgen rekenen kunnen en u bent zooveel voor mij geweest, lieve zusrter, hoe zou ik God da-nken. als ik voor u liet middel mocht zijn, om u dien vrede te doen kennen, diien het Kruis des Heilands geeft!" Zuster Augusta drukte haar teeder de hand. „Zou je je sterk genoeg gevoelen om de reis naar huis te maken! Dan zal ik den dokter er over spreken. Ik weet, dat hij er niets tego- '-»eft en hij heeft mij zelfs verlof gegeven, jc te begeleiden".

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2