L h. w~m MAAS- EN SCHELDEBODE DINSDAG 27 AUGUSTUS 1935 MAAS- Plaatselijk Nieuws. VERKOOPINGEN BUITENLAND. HET INTERNATIONALE CONGRES VOOR STRAFRECHT SA EN H.J. DEMONSTREEREN TEGEN DE KERK FRANKRIJK EN RUSLAND WANG TSJING WEI BLIJFT Marktberichten* BOTSII LAUWE r SOMMELSDIJK. Tegen eenige personen is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week de vol gende personen als werkzoekend of werkloos ingeschreven: 75 landarbeiders, 1 opperman, 7 havenarbeiders, 4 timmerlieden, 5 metse laars, 6 losse-werlisden, 2 landbouwers knechts, 1 chauffeur, 1 typograaf, 1 schipper, 1 schilder, 1 pakhuisknecht, 1 korenmole- iiaarsknecht, 1 slager en 1 opzichter. Hiervan Waren 1.1. Zaterdag 55 personen werkloos De firma Bosch en Keuning te Baarn kondigt van den heer Jan Knape Mzn. een nieuwe Flakkeesche roman aan getiteld: „Kneuterboertjes". Het boek zal in den loop Van de maand Januari 1936 verschijnen. L.l. Zondag bemerkten de bewoners van het burgerkósthuis aan de Voorstraat alhier, dat hun woning bezocht was door ongenoo- de gasten, die tijdens hun afwezigheid eenig geld hadden ontvreemd. Aangfte bij den ge meenteveldwachter volgde. Spoedig was deze de daders op het spoor. Een tweetal 15-jarige jongens werd aan een verhoor onderworpen. Zij bekenden met een sleutel de achterdeur te hebben geopend en zoodoende binnen te £jjn gekomen. Proces-verbaal werd opge maakt. L.l. Zaterdagavond reed over den Oude- landschen dijk alhier een auto, waarin 5 per sonen waren gezeten. De auto werd bestuurd door een jeugdig persoon, die nog niet be voegd was zonder toezicht met een auto te tijden. Op een gegeven moment zwenkte de auto en reed den dijk af. Hij sloeg tweemaal over den kop en kwam in een onder aan dien 'dijk gelegen sloot terecht. Wonder boven •wonder bekwamen de inzittenden slechts en kele lichte verwondingen. Een dochter van den vrachtrijder T. de B. had het ongeluk met haar fiets te vallen. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat ze naai den dokter gebracht moest worden. Deze con stateerde een lichte hersenschudding en arm breuk op twee plaatsen. MIDDELHARNIS. Deze week zal door eenige meisjes een lijst ter inzage worden aangeboden. De giften zijn ten bate van het Christelijk Weeshuis te Utrecht. De heer A. Beversluis, leeraar aan de Chr. U.L.O., slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte. Mej. R. de Bruine, dienstbode bij den heer L. Haagens, alhier, zou Zaterdagmorgen een boodschap doen op de fiets. Haar zusje zat achterop de fiets. Op een gegeven oogen- blik viel zij omver. Het gevolg was dat zij haar arm op twee plaatsen brak en een lichte hersenschudding bekwam. Tijdens zijn werkzaamheden had de timmerman P. A. Koster het ongeluk een Juik op zijn hoofd te krijgen. Hij verwondde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Voor de nederlaagserie speelde Zater dagavond Charlois IF.Z.C. I een polowed strijd op het Havenhoofd alhier, die eindigde met een 6O-overwinning voor Charlois. Daarna speelde Charlois IIF.Z.C. II, waar- Van Charlois met 41 winnaar werd. De spannende estafette wedstrijd werd door Char lois gewonnen met handslag. Onze dorpsgenoot de heer G. H. Tie mens, thans werkzaam ten kantore van de Emgo, is benoemd tot administrateur bij de Geldersche Kolencentrale te Arnhem. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonwen Zaterdag 10 Aug. 110 werkloozen jngeshreven,' wüarvari: 12 Zeëvisschërs,'1 sla ger, 1 borstelmaker, 1 kabelmonteur, 7 tim merlieden, 3 opperlieden, 1 schilder, 2 met selaars, 19 transportarbeiders, 2 zeelieden groote vaart, 41 landarbeiders, 2 broodbak kers, 7 boekbinders, 8 letterzetters, 1 electri- cien-kabelmonteur, 1 Monotype-zetter, 1 schoenmaker. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 27 werkloozen ingeschre Ven. De afslag van het bouwland van den heer C. Verkerke alhier luidt als volgt: 55 Aren 30 c.A. werd vorige week ingezet door den heer Jb. Mijs op f 745 per gemet en is thans oangeloopen. 1 H.A. 42 A. 50 c.A. werd vo rige week ingezet door den heer C. Snijder te Oude Tonge op f 740 per gemet en is thans afgemijnd op f 750 per gemet door den heer J. M. van Paasschen te Middelharnis. De muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier hoopt op Zaterdag 31 Augustus a.s., met medewerking van de zangvereen. „Excelsior" alhier, een uitvoering te geven op het terrein in Tuindorp alhier. Aanvang des nam. half zeven uur (o. t.). Na afloop van het concert lampionoptocht door het dorp, met muziek vanaf het schoolplein. Vorige week is een strooklamp van den heer M. Mijs door brand vernietigd. De brand ontstond door het roekeloos aansteken van eenige hoopen kaf, waardoor de graanstop pels eveneens gingen branden, met het ge volg dat ook de strooklamp ging bran den. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Eveneens ontstond er brand in de stroo- klampen van de heeren B. C. Jongeling en J. v. d. Meij, terwijl ook deze twee branden ontstonden door het roekeloos aansteken van hoopen kaf. De schade van eerstgenoemde wordt door verzekering gedekt, terv/ijl de klamp van laatstgenoemde niet verzekerd Was. y OTJDE TONGE. De op Maandag door de zwemvereen. „Zwemlust" gehouden zwem wedstrijden zijn zeer goed geslaagd en heb ben groote belangstelling getrokken. De mu- ziekvereen .„De Vooruit" zorgde voor een stukje muziek. Alles" had een prachtig ver loop. Eenige zwemmers (sters) van Oude Tonge, die zich voor deelname aan de wed strijden hadden laten inschrijven .hadden zich teruggetrokken. Waarschijnlijk hebben deze zich laten afschrikken door de deelname van een aantal zwemmers (sters) uit Middelhar nis, waarvan zij vreesden ver achter te moe ten blijven. Inderdaad waren er uit Middel harnis zeer goede zwemmers (sters) aanwe zig. Of dit nu dadelijk een reden moet zijn dat de mindere krachten zich terugtrekken, Wagen wij wel te betwijfelen. Integendeel meenen wij, dat juist door de deelname men I een inzicht gekregen zou hebben hoever men op Middelharns tekort komt. Uit dit inzicht kon -dan de wil geboren worden om de te kortkomingen in te halen en zelf Middelhar nis te overtreffen. Het zal voor dit seizoen wel te laat zijn, maar een volgend zwemsei- zoen hopen we toch, dat zooveel getraind zal worden, dat de angst voor Middelharnis ge weken zal zijn. De zwemsport is te mooi om er niet de volle aandacht aan te schenken, We vertrouwen dan ook, dat „Zwemlust" het niet op zich zal laten zitten en al het moge lijke zal doen om de prestaties van haar le den op te voeren. Hieronder volgt de uitslag der wedstrij den: 50 M. junioren. Hierbij waren 25 deelne mers. De 5 eerste aankomers waren: P. van 't Hof in 42 sec.; A. de Weerd in 45.2 sec. W. Los 49, A. Dijkers 50. De laatste legde de baan in 1 min. 40 sec. af. 50 M. dames, vrije slag; C. v. d, Heiden 39.3 sec.; M. de. Vlak 40.1; L. Kuisen 49; J. Groen 52; H. Schippers 57.2; -J, Groeneveld min. 10 sec. 100 M. junioren: P. v„ 't Hof 1 min. 36.1 sec;. A. de Weerd 1.51.1; A. Dijkers 1.59; W. Los 1.59.4; Joh. v. Mauwrik 2.08.1; L. Ge braad 2.19.4; A. van Vliet 2.40.4; A. v. d. Vliet 4.38.2; Math. Luijendijk 4.55.1. 50 M. heeren vrije slag: H. Smit 33 sec.; J. Boomsma 34.2; G. Campfens 36.1; J. Beijer 41.2; H. v. Peperstraten 46.4; L. Hartman 47.2; M. Jochem 57. 50 M. dames schoolslag: M. v .d. Valk 48.2 sec.; P. de Mooy 50; L. de Vlak 50.2; J. v. Es 56; R. Dijkers 56; M. Dijkers 57.3; J. de Mooy 1 min.; L .Driendijk 1 min. 50 M. heeren schoolslag: A. Visser 47.2 sec.; W. E. de Vin 47.3; G. Groenendijk 59.3. 100 M. estafette dames: 1 min. 27.1 sec. groep Oude Tonge; 1 min. 29.4 sec. groep Middelharnis. 100 M. estafette heeren: 1 min. 7.2 sec. groep Middelharnis; 1 min. 8.1 sec. groep Oude Tonge. 10.0 M. heeren vrije slag: J. Boomsma 1 min. 21.4 sec.; G. Campfens 1.26; J. Beijer 1.39.3; J. de Ron 1.50.4; H. v. Peperstraten 1.51: W. E. de Vin 2.04.4: Adr. Hartog 2.08. 300 M. heeren vrije slag: J. Boomsma 5 min. 21 sec.; M. van Driel 5.35; K. Jongejan 5.53.4; H. Visser 6.23; A. Visser 6.38.3; J. Beijer 6.39.3; J. de Ron 7.03.3. De later aan- gekomenen niet opgenomen. Door de voorzitter van „Zwemlust" wordt ons medegedeeld, dat op 3 Sept .a.s. opnieuw wedstrijden zullen worden gehouden en dan alleen voor leden en tegen prijzen. Om even wel aan de prijzen te komen en deze zoo goed mogelijk te doen zijn, is de kas van Zwemlust" niet toereikend en doet zij daar om een be'oep op allen die de zwemsport een goed hart toedragen om prijzen, hetzij in geld, medailles of in natura beschikbaar te willen stellen. De prijzen kunnen worden af gegeven aan W. E. de Vin, J. A. Barnat en L. Kosten. We hopen, dat het beroep niet ver geefsch zal zijn. Ten overstaan van de Notarissen J. van Ispelen alhier en A. Costermans te Dirksland, werd Donderdagavond in hotel van Veen al hier in het openbaar ingezet en verkocht: Koop 1. Een huis met schuur, mestput, wa genhuis en open erf, groot ongeveer 4 A„ 15 c.A. Het huis in gebruik door T. v. Noord Azn., de schuur, mestput en wagenhuis ver huurd aan T. van Noord Tzn.; ingezet door F. Osseweijer op 1000 Koop 2. Een huis met open erf, groot on geveer 1 A., 15 c.A., verhuurd aan Adr. van Noord Tzn.; ingezet door F. Osseweijer op 900. Koop 3. Twee huizen met erf, samen groot 3 A. 27 c.A., verhuurd aan L. Holleman en M. van Balen; ingezet door F. Osseweijer op 500. Koop 4. Een huis met schuur en erf, groot 4 A. 61 c.A. en een perceel erf groot 46 c.A., verhuurd aan C. van Peperstraten; ingezet door B. Schouwenaar op 2000. Op de beurs van Vrijdag besteedde men voor: aardappelen 1.20, grove aardappelen ƒ1.15, poters 0.40 per 70 K.G.; uien 1.25, drielingen 0.30, lcoepeen 0.90 per 60 K.G.; tarwe van 0.090.10, gerst van 0.04 0.04)4, schokkerserwten van 0.090.09)4, kleine groene erwten van 0.07)40.08, ha ver van 0.050.06 per K.G. Handel slap. De P.V. „Ons Genoegen" hield Zater dag j.l. een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 25 K.M. De uitslag luidt: 1, 9, 11, 17 en 21 G. Groenendijk; 2, 4, 5, 8 en 12 W. Mooijaart; 3, 6, 18 en 20 L. Osseweijer; 7, 10 en ld- C. Osseweijer; 13 en 25 M. Holle- man; 15 Gebr. Verweij; 10 en 19 W. Abresch; 22 Joh. HageÜs; 23 elf 2ri"Kik'. Lossing 1.30 uur; le duif 1.52.43; laatste 2.09.51. ;- - Voetbal. Grijsoord 1D.V.V, '1 van Dirksland 1—2. Gedurende de afgeloopen week meld den zich bij de Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 5S landarbeiders, 1 trans portarbeider en 1 metselaar. Op Koninginnedag zullen de Gem. Se cretarie alsmede de kantoren van Burgert. Stand en Gem. Ontvanger gesloten zijn. Alleen het kantoor van de Arbeidsbemid deling zal geopend zijn, zoodat werkloozen zich dien dag moeten melden. De heer Abr. Hartog Az. had het on geluk van een strooklamp in een hooivork te vallen, waarbij hij zich ernstig aan het onderlijf verwondde. Dr. Parreo verleende» medische hulp. J.l. Maandag had de begrafenis plaats van den heer lïwoud Kanters, in leven Meelagent. Een talrijke menigte volgde de lijkkoets. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door den heer Kraan, Dir. der Meelfabriek „de Maas" te Rotterdam. Spr. schetste den overledene als een der ijverigste Agenten, die 40 jaren de maat schappij trouw had gediend. Kanters ge noot vertrouwen zoowel in de fabriek als in do bakkerijen. O. m. waren aanwezig Burgemeester Vooys, wethouder Van den Boogaard, dr. Parree, dr. Buijs en anderen. De kist was gedekt met een krans van de V. Meelfabriek der Ned. Bakkerijen te Rotterdam en één van de nichtjes van deri overledene. Gedurende dit leveringstijdvak is de crisismargarine verkrijgbaar op bon 15 bij den heer G. v. d. Ouden aan de School straat. NIEUWE TONGE. Bij den agent der ar beidsbemiddeling stonden geen werkloozen ingeschreven. De vorige week werden v-an hier ver voerd 3280 balen uien; 7800 kisten aardappe len en 450 balen pen. A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden -de heer De Jong van Krimpen a.d. IJsei. De vrouw van den heer B. H. werd jl. Zaterdag op -de hoek TramdijkBurgem. Overdorpstr. -zoodanig door een auto aange reden dat zij zich onder geneeskundige be- banneling stellen moest. De P. V. Gevleugelde Bode hield een wedvlucht van Noyon. Afstand 251 K.M. Aankomst eerste duif 10.10.27. Laatste duif 11.47.08. Pijzen als volgt: J. van Alphen 1, 5; Gelw. Tijl 2; Th. Melissamt 2, 4, 6, 11, 14, 15; J. v. <1. Maas 7,8; A. Holleman 9, 10; K. Noteiboom 12; B. van Zielst 13. Op de jonge vluchten behaalde Th. Melissant Hok- cn Duif-kampioenschap. MELISSANT. Ook alhier zal weer op de verjaardag van H. M. de Koningin een speld jesdag gehouden worden ten bate van onze Chr. Militaire Tehuizen. Mevr. Bouw-Brou- wer heeft weer een achttal meisjes bereid ge vonden om dien dag haar medewerking te verleenen. Zij hopen veel succes te oogsten, omdat het doel zoo goed is. Dat het doel bi zonder goed is, bleek zoo duidelijk uit het ingezonden stuk van j.l. Vrijdag over dezen arbeid. HERRINGEN. Onder de landarbeiders heerscht hier momenteel groote werkloos heid. De eerste uien van dit seizoen werden vorige weck geleverd door den heer J. Me lissant. Alhoewel niet groot van stuk, valt het beschot niet tegen. Onze vroegere dorpsgenoote mej. L. v. d. WeideWittekoek, welke eenigen tijd bij haar familie heeft vertoefd, hoopt 31 Aug. de reis naar de Ver. Staten van Noord-Ame- Veiling op Dondrdag 22 Augustus 1935 io Hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 29 Augustus 1935 in Hotel de Weerd aidaar telkens 's nam. 7 uur (n.t.) van: Huis en schuur en erf aan den Zui- deii.dijk te Oude Tonge. Toebehoorende aan Fr. van Peperstraten Sr. c.s. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Donderdag 22 Augustus 1935 in Hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 29 Augustus 1935 in Hotel de Weerd aldaar telkens 's nam. om 7 uur (n.t.) van: Huizen en schuren, met het erfp recht van de erven, aan den Zuideri.dijk te Oude Tonge. Toebehoorende aan T. van Noord Azn. cs Notaris VAN ISPELEN. Notaris COSTERMANS Op Woensdagen 28 Augustus en 4 Septem ber 1935, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Stellendam, in hotel Mijnders, respectie velijk veiling en afslag van: Een huis met pakhuis, erf en grond (erf pacht tot 1 Mei 1950), te Stellendam, aan de haven, kad. Sectie B no. 1438, groot 3 Aren 45 centiaren. Vrij van huur. Ten verzoeke van de erven van wijlen den heer J. Lang broek. Ten verzoeke van de erven van wijlen de .-chtelieden C. Zoon en E. van Oostenbrugge. Notaris COSTERMANS. Veiling op Donderdag 5 September 1935, Afslag op Donderdag 12 September d.a.v., telkens 's nam. 7 uur (n. t.) in hotel van Veen Oude Tonge, van 2 huizen en erven aan den Kerkring, te Oude Tonge, ten ver zoeke van de erven de echtelieden Mattheus Kanters. Op Donderdag 29 Augusteus 1935 's nam. half drie (n. t.) verkoop van meubilaire goe deren, aan de Kerkring nr. 38 te Oude Tonge, ten verzoeke alsvoren. Notaris VAN ISPELEN. DE LANDBOUW ONDERLINGE De maandelijksche toetreding van leden Per 1 Augustus 1935 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Provincie Aantal leden Loon Friesland 12 3.097. Groningen 24 14.679. Drenthe 39 21.913— Overijsel 16 4.286. Gelderland 12 3.799. Utrecht 2 510— Noord Holland 12 5.672— Zuid Holland 2 550. Zeeland 4 2.050. Noord Brabant 3 2.275. rika weder te aanvaarden. Reeds meermalen tijdens haar verblijf in Amerika mocht ze haar familie in Holland komen bezoeken. -- Na een verplegingsduur van ruim 9 maanden en een zeer smartelijk lijden, over leed in het ziekenhuis te Dirksland onze dorpsgenoot de heer P. N. .Iiogerwerf. GOEDEREEDE. Bij den agent der arbeids bemiddeling stonden Zaterdag j.l. als werk loos ingeschreven 14 landarbeiders, 1 los- werkman, 1 schilder en 1 timmerman. -De vorige week werd door de Noord- zeevisschers van f 100310 per vaartuig be- somd. De garnalenvisschers vingen van 40 60 kilo per dag en per vaartuig. Van den ambtenaar bij de directe be lastingen en accijnzen werd zijn rijwielbelas- tingplaatje ontvreemd. Men moet toch maar durven! Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal Zaterdagavond een concert gegeven worden door het muziekge zelschap „Apollo" en tevens een zanguitvoe ring van „Goereesch Gemengd Koor". Om de logeergasten een genoegen te doen ging een inwoner dezer gemeente een roeitochtje maken in het Goereesche Gat. Spoedig echter verkeerden ze in gevaar. Ge lukkig was de Noordzeevisscher J. van Dam in de nabijheid, die het opmerkte en ze uit hun netelige positie wist te redden. Het smalle Spuipaadje, met er naast een diepe watering, levert meermalen een •(gevaar öp Wof "waaghalzerige pas beginnen- ,fien. Zoo ook voor dg jppgcdspie. S. B-. die er kopje onder in kwam in fe liegen. Een paar in do nabijheid zijnde jongens hadden haar spoedig op het droge zoodat ze er met een nat pak af kwam. Zondag zal er gelegenheid zijn tot het doen bedienen van den H. Doop. Zaterdag avond 8 uur aangifte bij den kerkeraad. OUDöORP. Maandag stonden bij de ar beidsbemiddeling 52 werkloozen ingeschre ven. Door B. en W. is aan den graanhande laar Joh. Breen vergunning verleend voor het oprichten van een graanschoonderij in de cichorei-drogerij „de Vooruitgang". De vorige week werd door den strand- opzichter tegen eenige personen proces-ver baal opgemaakt wegens het zich begeven op verboden terrein in de duinen. Er kan gemeld worden dat ook buiten deze gemeente door het bestuur van de P.T.T wordt overgegaan om de telefoonkabel onder gronds te doen brengen, zoodat dan vele te lefoonpalen komen te vervallen, wat voor de werkloozen weer eenige werkzaamheden me debrengt. Vrijdagmiddag is op de Hinder een race bootje, afkomstig uit Hilversum en bemand met twee personen, gestrand. De motorschuit OD 18, schipper P. Bezuijen, heeft het bootje vlot kunnen krijgen. Bezuijen heeft het bootje met de bemanning naar Vlissingen ge bracht. Vorige week werd 100 ton mosselen van hier naar elders vervoerd. De handel is slap. In de haven is aangekomen een schip turf en een schip steen. Voor eenige werkloo zen verschaft het weer werk. De afgeloopen week werden van hier vervoerd 2000 balen pootuien. 200 balen koe peen, 300 balen sjalotten, 50 H.L. eigenh. aardappelen. Zaterdagavond zullen In verband met de verjaardag van H. M de Koningin de gem. zangvereen. „Excelsior" en de gem. zangver een, uit den Oostdijk, beide onder leiding van den heer M. Boelaars, met medewerking van de mondharnonicaclub, een concert op het dorp geven. Tevens zullen by die gelegen heid door eenige dames alhier speldjes wor den verkocht ten bate van het Chr. Mil. Te huis te Breda. Dezer dagen werd alhier een begin ge maakt met het plukken van Dauwrootvlas, De uitkomst valt mee. De garnalenvisschers hebben de afgeloo pen week met de zeilscheepjes van 4050 kilo garnalen gevangen; de motorschuiten hadden het dubbele. Alles afgeleverd aan de pellerijen tegen 12 cent per kilo. Kleine gar nalen werden van 200500 kilo gevangen, welke afgeleverd werden tegen f 2.10 per 100 kilo. In de weervisscherijen werden 4 zal men gevangen, wegende van 1321 pond; deze werden verzonden naar Kralingsche veer. Burgerlijke Stand SOMMELSDIJK. Geboren: Pieter, z. v, Abraham Berkenbosch en Jannetje Ooster ling. Overleden: Angenietje Groenendijk, 14 j., d. v. Pieter Groenendijk en Maatje Knops. DEN BOMMEL. Geboren: Hillegonda, d. v Willem Lugthart en Cornelia v. d. Sluijs. Ondertrouwd: Jacob Mosselman, 28 j, en Dina Leijdens, 28 j. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Da vid Gestel, jm. 34 j., te Dirksland en Lena Kievit, jd. 26 j„ alhier. HERRINGEN. Gehuwd: Jacob Bestman, en Lijdia v. d. Ochtend. Overleden: Te Dirksland Pieter Nijs Hogerwerf, 39 j., echtgen. van A. van Dijk. Totaal 126 58.831.— Per 1 Augustus 1935 traden als lid der Tuinbouw Onderlinge toe: 16 werkgevers, uit betalende aan loon f 4239. Sedert 1 November 1934 bedraagt het aan tal toegetreden leden bij de Landbouw On derlinge 1233, uitbetalende 1.322.622.aan loon; Tuinbouw Onderlinge 221, uitbetalende 179.346.— loon. De Secretaris v. d. P.O.C. Overflakkee A. W. KEIJZER Resolutie inzake sterilisatie aangenomen Prof. Rutgers maakt bezwaren Uit Berlijn: De door dc derde sectie van het Internationaal Congres voor Strafrecht te Berlijn voorbereide resolutie inzake het steriliseeren en de castratie van misdadi gers kwam Zaterdag in de plenaire zitting in behandeling. De resolutie werd toege licht en verdedigd door den rapporteur, den Zwitserschen hoogleeraar Prof. Naville. Bij tal van afgevaardigden stuitte de resolutie echter op verzet. Een der eersten, die scherpe critiek erop uitoe fende, was de Nederlandsche gedele geerde Prof. Mr. V. H. Rutgers, die vooral bezwaar maakte tegen deel 4 van de resolutie en van meening was, dat deze heele kwestie buiten 't eigen lijke kader van het strafrecht viel. De Braziliaansche afgevaardigde graaf Candido Mendes de Almeida maakte bezwaar tegen de gcheele re solutie en eischte stemming per land, aangezien de overgroote meerderheid der gedelegeerden Duitschers zijn, die hy hoofdelijke stemming de tegenstan ders volkomen zouden overs iemmen. De Duitsche departementschcf Dr. Guett maakte hiertegen echter bezwaar en verde digde krachtig de resolutie, evenals de Tsjecho-Slowaaksclie vertegenwoordigster Dr. Vesela, die de sterilisatie verdedigde als de eenige manier om de misdaad te doen verdwijnen. Er werden verschillende amendementen ,op dfi resolutie ingediend, waarin o.a. gezegd werd, dat tot sterilisatie slechts overgegaan zou mogen warden, na een grondig onder zoek door een commissie van medici en juristen. Deze laatste clausule werd ook in de resolutie overgenomen. Na een ©enigszins bewogen orde debat werd besloten tot hoofdelijke stemming, waardoor de resolutie, zoo als te verwachten was, met groote meerderheid werd aangenomen. Ernstige gebeurtenissen te Freiburg Op 15 Augustus zijn er te Freiburg ira Breisgau ernstige anti-roomsche demonstra ties gehouden door S.A.-lieden. Met vijf groote vrachtauto's zoo meldt een Zwitser sdie krant, liet „Basler Volksblatt", trok ken zij door lieel Freiburg. Op de eerste vrachtauto was een r.-katholieke ziekenzus ter en op de tweede een r.-katholiek pries ter afgebeeld, terwijl op den derden wagen een galg was opgericht. De vrachtauto's wa ren volgeplakt met anti-katholieke opschrif ten, waarin het o.a. luidde: „Du solist dei nen Nachsten iieben und nicht Devisen schieben" (Gij zult, uw naaste beminnen, maar geen deviezen smokkelen). Voor alle r.-katholieke gebouwen en met name voor de pastorie in de Herrenstrasso en voor liet aartsbisschoppelijk paleis maak ten de S.A.-lieden een lielsch lawaai, brul den als razenden en riepen: „De papen moe ten aan de galg. Weg met de papen!" Aan het aartsbisschoppelijk paleis, aan het huis van den wijbisschop en aan alle pastorieën plakten zij het eenige dagen te voren door de regeering aangeslagen plak kaat „Tegen de duisterlingen" aan. „Der Alemanc", het nationaai-sociali3ti- sclie partijblad verklaarde den volgenden dag, dat men niet wist, waar de S.A.-maii- nen de plakkaten vandaan gehaald had den. Deze moesten gestolen zijn en zoDder toestemming zijn aangeplakt. In heel Freiburg heerscihte over het ge beurde een geweldige opwinding. Denzelfden dag werd des avonds in de Konradskirche een gebedsuur gehouden. De kerk was tot de laatste plaats toe bezet. Juist op het oogemblik, dat de zegen gegeven werd en het in de kerk doodstil was, maak ten Hitler-jongens zulk een lawaai, dat de menschen in de kerk hevig verschrikt op stonden. Vrouwen weenden cn de mannen maakten zich gereed den aanval af te slaan, die-, naar zij meenden, op de geloovigen ge daan zou worden. In heel Duitschland zijn de kerken nog nooit zoo vol geweest als thans. Lieden, die langen tijd lauw zijn geweest in de vervul ling van hun kerkelijke plichten, worden weer vurig, daar zij den on rechtvaardigen haat en den strijd tegen de kerk van de nieuwe machthebbers opmerken. Na de di verse aanvallen tegen de kerk 'in de pers in de laatste maanden hebben zeer velen bun abonnementen op de nationaal-socialis- tische partijbladen opgezegd. Aartsbisschop Groeber heeft in een krach tige toespraak een dag na de demonstra te! gezegd: „Steeds heb ik getracht met het Derde Rijk in vrede te leven. Steeds ben ik mild geweest. En thans gebeurt er zoo iets in FreiburgI" De neutraliteitswet in Amerika Niet aangenomen door de commissie van het Huis van Afgevaardigden. Over winning van Roosevelt. Uit Washington: Het wetsontwerp inzake de neutraliteit der Vercenigde Staten, dat een streng embargo wilde leggen op wapen en munitieverschepingen naar alle oorlog voerende landen is gisteren door de com missie voor buitcnlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden verworpen met 15 tegen 6 stemmen. Men concludeert hier uit. dat in bet Huis van Afgevaardigden een meerderheid aanwezig is, die voorstan der is van het amendeeren van het wetsont werp in dier voege, dat den President do bevoegdheid verleend wordt in geval van oorlog een embargo op te leggen, zonder dat dit voor den President .verplicht wordt gesteld. De eerste lijken gevonden Pas Zaterdagmiddag half zes heeft men hij het opruimingswerk in de Hermann Goeringstraat te Berlijn de eerste drie lij ken van de bedolven arbeiders gevonden. Zondag is men op een vierde lijk gestooten, doch dat kon nog niet worden geborgen. De eerste drie lijken werden ontdekt in de 7 meter breede tunnelgang. die men door het aanlegegn van 'n nieuwe, open schacht had kunnen naderen. Het duurde geruimen tijd alvorens men de lijken had bevrijd en pas te 7 uur kon het eerste lijk naar den tuin van het ministerie worden gediagen. Toen alle drie lijken bevrijd waren werd liet werk ten teeken van rouw gedurende 5 minuten gestaakt, waarna zij naar liet lij kenhuis in de I-Iannoversche Strasse wer den overgebracht. Nadat zij geïdentificeerd waren werden de namen per radio bekend gemaakt. Het zal nog wel verscheidene da gen duren voordat de lijken der overige slachtoffers gevonden zijn. Hitier heeft Zondag persoonlijk een be zoek gebracht aan de plaats van de ramp. Mijn-ongelukken in Engeland LONDEN, 23 Aug. Vrijdag zijn bij twee ernstige ongelukken in Engclsche mijnen vijf personen om het leven gekomen. Om half vijf 's mid-dags is in een mijn hij Elmsall in Yorkshire tengevolge van eenige ontploffingen een viertal mijnwerkers ge dood terwijl- dertien worden gewond van wie vier ernstig. Twee dooden behoorden tot de reddingscolonne welke na d'e eerste ontplof fing in de mijn waren gegaan. Te Limmer in Glamnorgan werd een ar beider door vallend steen gedood. Zijn maat liep eenige kwetsuren op. WEER EEN RAMP IN JAPAN. Uit Tokio: Op de grens der Noord-Japan- sche prefecturen Awomori en Akita hebben zich overstroomin-gen en aardverschuivin gen voorgedaan, als gevolg waarvan 52 per sonen om het leven zijn gekomen en 75 ge wond. Twaalfduizend huizen en 80 millioen vierkante meter rijstvelden en appelboom gaarden staan onder water.. De schade wordt op tien millioen yen geschat,, Ontstemming in Frankrijk over de inmengingspolitiek der Komintern Uit Parijs: De besprekingen van het Ko mintern-congres hebben aanvankelijk in Frankrijk niet die belangstelling gevonden, welke men wel zou hebben, verwacht. Thans evenwel verzet de „Matin" zich tégen de bepaling van jjet cpn- gres, dat de taktiek van het volks front moet worden voortgezet, omdat dit onmiddellijke invloed in de Fran- sche binnenlandsche politiek betea- kent. Het blad schrijft, dat het Komintern hier mede partji kiest voor het radicaal-socialis- tisch-communistisch front in Frankrijk en tegen de nationale eenheid, dus v,oor de op positie en tegen de regeering. De „Matin" wijst bovendien nog op een andere overtreding van de plechtige belofte van Sovjet-Rusland, aan Frankrijk gedaan om zich niet te mengen in de binnenland sche aangelegenheden van Frankrijk. In het uitvoerend comité van het Komintern, waarvan het doel is de overwinning van de wereld-revolutie, heeft de sovjet-Russische regeerings- chef Stalin zitting naast de Fransche communisten Cachin, Marty, Thores en Duclos. Men vraagt zich af, wat de Russi sche regeering zou zeggen, indien men te Parijs een Witte Internationale vormde, welk ten doel had, de sovjet- regeering ten val te brengen en dat hierin dan Lebrun en Laval zitting zouden nemen naast Kokofzoff en an dore oude tsaristen. Ontslagaanvrage ingetrokken Ook de andere ministers blijven Uit Nanking wordt gemeld, dat Wang Tsjang Wei er in heeft toege stemd, zyn aftreden als voorzitter van den uitvoerenden yoean en als minis ter van buitenlandsohe zaken in te trekken. Dit is het resultaat van een viertal achtereenvolgende besprekin gen met maarschalk Tsjang Kei Sjek. Wang Tsjang Wei en Tsjang Kai Sjek on derhielden zich langdurig met den Chinee- schen ambassadeur te Tokio, die aan het einde van deze maand naar zijn post zal terugkeeren. Nader wordt uit Shanghai gemeld: Het voorbeeld van Wang Tsjang Wei vol gend, hebben thans alle ministers hun ver zoek tot ontslag ingetrokken. Door liet energiek optieden van maar. schalk Tsjang Kai Sjek is dus de dreigen ds kabinets-crisis bezworeu. Groote Italiaansche leger» manoeuvres begonnen Vrijdag begonnen de grootste legermanoeu- vres, welke ooit op Italiaanschen bodem ge houden zijn. Meer dan 500,000 man namen er aan deel. Donderdag zijn de manoeuvres reeds in de omgeving van Bozen aangevangen. Dat dit groot opgezette oorlogsspel (juist tijds de voorbereiding van den oorlog met Abessynië) aan de grenzen van Oostenrijk begint, heeft politieke beteekenis. Mussolini wil er door demonstreeren, dat Italië's kracht in Europa in het geheel niet verzwakt wordt door zijn koloniaal avontuur. Mussolini en de Italiaansche koning zullen den geheelen duur van de manoeuvres aan wezig zijn en ook alle buitenlandsche mili taire attaché's zijn uitgenoodigd. De buiten landsche pers daarentegen mag het geweldige militaire schouwspel ditmaal niet bijwonen. Voor de eerste maal zal bij deze manoeu vres een geheel gemotoriseerde troependivi sie in actie worden gebracht. DRIE ITALIAANSCHE VLIEGERS OMGEKOMEN. Bij een Zaterdag begonnen vliegwedstrijd in Italië zijn Zaterdag drie der beste Itali aansche vliegers met een vliegtuig neerge stort en omgekomen. De oorzaak is nog niet opgehelderd. Fransch-Italiaansche vriendschapslunch Baldwin was „te vermoeid" om er bij te zijn. De „Echo de Paris" meldt, dat hot ge meentebestuur van Lyon ter gelegenheid van een Fransch-Italiaansch vriendschaps feest een lunch had georganiseerd, waar voor ook de Britsche'-minister-president, die de Aix-Ies-Bains vertoeft, een uitnoodiging heeft ontvangen. Baldwin heeft zich echter verontschuldigd en verklaard, dat hij te ver moeid, was, terwijl hij tevens don Britschen vice-consul t.c Lyon opdroeg Engeland b»'j de lunch te vertegenwoordigen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 23 Augustus Claps Favorite f 2.808.40, Keswick f2.30 4, N.-H. Suikerpeer f 1.404, Dubbele princessen f 56.60, Enkele princessen f 4.10 9, snijboonen f 411.70, Dirkjesperen f 1.30 4, Diamantperen f 2.106, zure appelen f 28.10, augurken f 318, postelein f 2— 4.10, eigenheimers f 2, zoete appelen f 4 7.80, Blauwputten f 1.80, alles per 100 kilo; gele pruimen f 46.30, blauwe pruimen f 3.805.50, Reine Vic. f 5.507.50, Boere witte f 4.308, druiven f 11.9013 70, alles per 100 pond; bloemkool f 1.5010.70, an dijvie f 0.501.20, meloenen f 2139, sla f 3.10, perziken f 1.709.30, komkommers f 12.10, roodekool f 13.20, savoyekool f 1.50—3.40, wittekool f 1.60—4.50, kroten f 1.701.90, alles per 100 stuks, peen f 2—- 6.20 per 100 bos. Veiling van Maandag 26 Augustus Claps Favorite f 3.706.70, Beurré Merode Mooie Neeltjes f 3.50, augurken f 2.5014, f 3.804.50, Diamant f 2.50, Keswick f 5.60 5.70, dubb. princessen f 8.6011.40, enkele princessen f 1011, snijboonen f 59.50, Jutten f 9.50, Perzikperen f 5.30, Dirkjes f 5.50, N.-H. Suikerperen f 2.802.90, Eigen heimers f 1.902, Transparant f 4.705.60, postelein f 66.10, alles per 100 kilo; sla f 3.303.60, bloemkool f 2.507.50, andijvie f 12, savoyekool f 4.807, roodekool f 3.30 1.70, komkommers f 1.402.70, meloenen f 1.5033, perziken f 28, alles per 100 stuks; kroten f 1.601.70, per 100 bos, prui men f 6.507.50, blauwe pruimen f 7, Reine Victoria f 4.507.50, Boerewitte f 6.507.50, alles per 100 pond. Marktbericht van Jac. Knoop, Ma kelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telef. 81431, Amsterdam. - w De vorige week waren de aardappelen bijna niet te verkoopen; oorzaak he^.,|T>p^e weder en de groote aanvoer van alle plaat sen in Noord-Holland en Zeeland. Ronde bonten hebben de prijs kunnen houden, blau we eigenheimers en blanke eigenheimers werden weder tegen lagere prijs verkocht. Er blijven alle dagen te veel aardappelen over op de markt. Heden 26 Augustus werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche Bonten 3.804 dito Blauwen 3.804, dito Blauwe Eigen heimers 2.602.80, dito Eigenheimers 2.602.80, alle soorten bonken 22.20, alle soorten poters 22.20, Andijker Bon ten 3.804, Andijker Muizen 33.60, Blauwe Eigenheimers 2.602.80, Haarl.- meer en IJpolder Bonten 3.804, dito Blauwe Eigenheimers 2.602.80, diverse soorten poters 22.40, dito bonken 2 2.40, Hillegommer zandaardapp. 34, Anna Pouwlowna zandaardapp. 34, Westland- sche Muizen f 33.60, alles per 100 kilo. Inlichtingen om uw aardappelen naar Am sterdam te zenden, worden zonder kosten of verbinding gegeven. AMSTERDAM, 26 Aug. Vee. Aanvoeren en prijzen: 525 vette koeien, le lew. 5053 ct., 2e 4048 ot, 3e 3238 ct per ?:gr sl.gewicht; 13 stieren f 6468, 102 melk- en kalfkoeien f 120 160, per stuk; 168 vette kalveren: 2e kw. 3642, 3e kw. 3036 per kg- lev. gewicht; 91 nucht. kalveren f 48, 134 schkpen en lamm. resp. f 1517 en 1012 per stuk; 389 varkens vleeschvarkens t 4849, zwaardere f 4748, id. vette 4647 ct per kg sl.gewicht. 14 »>aar den f 60—100. Overzicht- Runderen: ruime aanvoer, vrö vluggen handel, prijshoudend. Vette kalveren, ruime aanvoer, handel slee- pend, prijzen vrijwel dezelfde. Varkens korter aanvoer, handel stil, doch prijshoudend. AMSTERDAM, 26 Augustus. Aardappelen. De prijzen w&ren heden onveranderd. Aan voer 18230Q kg. ROTTERDAM 25 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd totaal 2406 dieren, w.o. 594 vette runderen. 332 Tttte kalveren. 4 nueht. kalveren. 908 schapen of lammeren, 565 var kers. 3 bokken of geiten. Prijzen per kilo vette koeien le kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 26— 32 ets, vette ossen le 44, 2e 40, 3e kw. 32- 35, vette kalveren le kw. 75, 2e 65, 3e 35—45, var kens lev. gewicht le kw. 41. 2e 40, 3e 38, scha pen le kw. 35, 2e 31, 3e 28, lammeren le kw. 36, 2e 33, 3e 28 ct. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen f 15118, lammeren f 1096. Vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, handel tamelijk, priizen als vor. week. Prima koe tot 53, os tot 46? cent. Kalveren, aanvoer korter, handel vlot. prU* zen onveranderd. Prima kalf tot 80 cent. Schapen en lammeren ruimer aanvoer, han del slecht, prijzen van schkpen stabiel, van lammeren iets lager. Varkens ruimer aanvoer, handel later leven diger, prijzen stijver. Enkele tot 22 cent. Eenige partijen schapen voor export gekocht. ROTTERDAM, 26 Aug. Aardappelen. Ei»??n heimers 23 c; Zeeuwsche blauwe 34 c: Idem eigenheimers 2—2% c. id -bonte 3—4 c. We>3tl. ronde 4%5 c id nieuwe 33% c, poters l% 2% p kg. Met voldoende a&avoer, kalme vraag TIEL, 26 Aug. Kippeneieren 2.803.25 per 100 stuks. Aanvoer 32.000 stuks. ROTTERDAM, 26 AUGUSTUS BUITENKANDSCHE GRANEN <Op de ditlën van de Rotterdamsche Graanbeura bU minstens 5 last gezond boordvrü. Viedegedeeld door A. Makkreel. Makelaar. Rotterdam). Stem ming prijshoudend. ROGGE. 74-5 kg Bahia Blanca oude oogst disp. 7.40, 74-5 kg dito nieuwe oogst 7.20 73-4 kg Plata gedenatureerd disp. 4.20 73-4 kg. Poolsche disp. 7.05, 73-4 kg dito 'gede natureerd disp 4.15 per 100 kg. Zuld-Russ. aangekomen 88.50, dito stoomend 88.50, 70 kg. Laplata disp. 97. 68-9 kg. di>to 96, 65-6 kg stoomend naar aankomst 9190, Canada no. 3 dis'» 97 per 2000 kg. J MAIS. Gele Laplata aangekomen 85.50, dito stoomend naar aankomst 8485, Laplata Cinquantine disp. 88, stoomend 87 .per 2000 kilogram. ^Gerst^f 4*40—4*6(T GRANEN Weekbericht.) Haver f 66.50 Erwten richtprijs f 7.50—9; schokkers f9— 10% per 100 kg. Woerc Twee f Uit Vur< Vrijdaga heeft op gemeente plaats geh het leven De Belgiscl: de 532 ton, Weg was naai gekomen me: geladen met dacht", die vi Leiden. De botsi zandschuit vijf person vonden ei geraakten De eigei Bruinis, ge haar zeven De drie jarige zooi knechts, k Uit Gorincl De Belgiscl laden was mi nabijheid vai cn had hier nalen uitgeh moette deze daclit", dat i was geladen per was. Dez doch het set knecht. Vana geseind, doch Mede door h. ivaring onverr van de tank deed om dez scheepje zonl pil de vijf op De tanksc Waaraan de i zevenjarig di gen zoon ziel: zuiging van do vrouw en verdwenen ii jammerlijk. De knecht voor plezier stuk hout en houden. Na .visschers uit gebracht, eve schipper. De rivierbri Rijksveldwacl van den Rijk plaatse. Daar waar Werden bakei 'Tot op hedi gehaald. De geredde Eekelmans te Colpoi De Amster* lavond weer i einde moeten stonden als g politieke lila.' In de Indis Javastraat ei porteurs bez venbussen te daartegen ve ongeveer 200 Colporteurs tc den gummis eenige male terugkeerde. Iets dergeli nixstraat bij politie hier t colporteurs n daarbij aan lijk heeft hi ders een stee man is naar 1 poort meegen leidc is hij EEN GE In de gem zich een gev 45-jarige vroi „Kandelaar". De vrouw gen. Ofschooi natuurlijken danig verzw: vreest. Drie weker de zorgvuldi Pn de teedere was Anna tli haar op een den kon. Hi haar op pen de kamer bi „Zoo!" rie; te schikken! „Ik 'heb rei von", antwoo ven, dat ik gen tijd verl tot last en i schien, als ik omgeving be „Wat den lieve zuster hen en ik gi dan onder i het, wannee niet egoïstis gezelschap n thuis-zijn je zal je dus i daarover zei tusschen, ik voor je ligge zocht, met h dat je weer „Zuster Ai

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 1