ONZE NIEUWE LANDBOUW- PROVINCIE MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 WAT DE BRANDKAST BEVATTE FRAUDE BIJ EEN CRISIS DIENST DE BENDE VAN OSS Uit Oost-lndie GEMENGD NIEUWS De brutale inbraak te Krimpen aan de Lek Duizend gulden uitgeloofd In het Buitengewoon Politieblad van 19 Augustus maakt de burgemeester van Krim pen aan de Lek bekend, dat in den nacht van 13 op 14 Aug. 1935 door middel van in klimming van uit een woning in zijn ge meente is ontvreemd een brandkast, inhou dende: 7 pandbrieven a 1000 van de Rotter damsche Hypotheekbank nos. 334360 CC 3936; 333541 CC 3117; 333542 CC 3118; 332682 CC 2258; 332682 CC 2259; 333120 CC 2696; 309552 J 758; 16 obligaties van diverse Staats- en gemeenteleeningen, t.w. 1000 4'2 pet. Rotterdam 1923 ,no. 61798; 1000 5)2 pet. Denemarken 1925; no. M 4598; 500 6 pet. Messageries Maritimes no. OD 1548; 1000, 5 pet. Soerabaja 1927 no. 5416; 1000 6 pet. Parijs Orleans no. 1069; 1000,, 4^ pet. Rotterdam 1928, no. 144517; 3000 4 pet. Rotterdam 1931 V no. 105294/5/; 2000 4K2 pet. Zuid-Hoüandsche Hypotheekbank nos. F 2230/1; 1000 5 pet. Nationale Hypotheek bank, no. A 32076; 3000 4 pet. 's-Graven- hage 1931 III, nos. HJ 21, 22 en 23; 1000 4)2 pet. 's-Gravenhage 1926, no. 4931; 1600 bestaande uit 11 a 12 bankbiljetten van 100, enkele van 50 en enkele van 25 en 10: een zwartlederen koopmansportefeuille, inhoudende ruim 200 aan bankpapier, be staande uit 1 van 100 en eenige van 25 en 16; 16 gouden tientjes. Verder eenige halve guldens en enkele oude kwartjes. In de lade ong. 200 aan zil vergeld, bestaande uit rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen. Een zilveren beugeitasch met gekleurden zak, versierd met koralen; 6 zilveren lepels; 6 dito vorken; 2 of 3 zilveren taartscheppen, eenige zilveren vleeschvorkjes; een zilveren soeplepel; een gouden dameshorloge met ronde ketting; 2 flacons met gouden stop; een spaarbank boekje van de Boerenleenbank, Krimpen aan de Lek, ten name van N. de Jong, groot ong. 1400; dito spaarbankboekje Boerenleen bank, Ouderkerk aan den IJssel, ten name van Z. J. de Jong, groot 3000; een ten name van Neeltje de Jong, groot 3000; idem ten name van Jacobus de Jong, groot 3000; idem ten name van Nicolaas de Jong, groot 3000; idem ten name van Adriana de Jong, groot 3000; een Rijkspostspaarbank boekje, ten name van N. de Jong, groot 200 en vermoedelijk een boekje van gelijke spaarbank, ten name van Adriana de Jong. groot ong. 1000; een spaarbankboekje van de Bank, Botersloot te Rotterdam ten name van Z. J. de Jong, groot 2400; idem van Neeltje de Jong, groot 2400; en idem ten name van Nicolaas de Jong, groot 2400; een bewijs van lidmaatschap van kaasprodu centen; eigendomsbewijzen van de hofstede met landerijen van N. de Jong, getranspor teerd door notaris de Vos te Capelle aan den IJssel in het jaar 1900 of 1901. Verder eigen domsbewijzen van 3 woonhuizen te Krimpen aan de Lek, getransporteerd door notaris Plantinga te IJsselmonde in het jaar 1902 of 1903; eigendomsbewijs van een weiland te Vlaardinger-Ambacht, getransporteerd door notaris baron van der Feltz te Vlaardingen in 3925; idem van een weiland te Krimpen aan de Lek, getransporteerd door notaris van der Leeden te Ouderkerk aan den IJssel, op naam van Neeltje de Jong N. dochter. Eenige verzekeringspolissen. Voornoemde burgemeester verzoekt opspo ring en inbeslagneming van het vermiste, alsmede aanhouding en voorgeleiding van de onbekende daders. De eigenaar der brandkast looft een be looning van 1000 uit aan dengene, die zoo danige inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot teruggave van het vermiste, als mede opsporing en veroordeeling van de daders. Weer een Ossenaar gearresteerd Hij legt een bekentenis af. Dinsdagmiddag is op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Oss, te Nijmegen gearresteerd de arbeider L. B., bijgenaamd „Gekken Boei", welke ervan verdacht wordt een der helers te zijn geweest van de in December 1933 ten nadeele van den heer Van tier Zanden tc Oss ontvreemde manu facturen. In de kazerne te Oss heeft B. een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. De aangehoudene heeft tot voor circa een jaar steeds te Oss gewoond en komt uit het bekende Ossche millieu. Hij is in het proces tie Bie opgetreden als kroongetuige 111 het groote moord proces tegen P. de Bie en legde 'zeer bezwarende verklaringen tegen ver dachte af. Ook in de moordzaak-Oyen was hij als getuige gedagvaard, daar de beide daders in den moordnacht te zijnen huize waren aangetroffen. B. heeft Oss toen moeten verlaten, omdat hij zich niet meer vei lig achtte en nij door de Ossche bende meerdere maien werd las tig gevallen. De marechaussee onderzoekt verder of B nog meer op zijn kerfstok heeft. Oude roofoverval tot klaarheid gebracht. Len der verdachten in den roofoverval van mej. Kuipers, gepleegd in 1930 in de Zevenbergsche heide te Oss, de thans gede tineerde .T. de Bis door den rechter-com- missaris Mr. Schroder en Mr. Dubois, subs.- officier van .Justitie, in het paleis van justi tie te Den Bosch aan een verboor onder worpen. Hij bekende dat hij medeplichtig was aan dezen roofoverval. De beide andere daders in deze zaak, A. H. „Dikke Toon Je Soep" en F. de R., beiden uit Oss, hadden reeds een bekentenis afgelegd. Door de be kentenis van de B is deze roofoverval tot volledige klaarheid gebracht.- STATIONSKAS GEROOFD Dieven met 1500 gulden verdwenen Maandagnacht is"ingebroken in het hoofd station te IJ mui den. Uit de brandkast, waarvan het slot is uitgeknipt, is een be drag van ongeveer 1500,ontvreemd. Op het achter het station liggend terrein wor den de ledige geldkisten aangetroffen. Vu de daders heeft men nog geen spoor kun nen ontdekken. Bode steelt machtigingen voor invoer van vet Men meldt ons uit Rotterdam: Het was op het Rotterdamsche abattoir opgevallen, dat de handelaar J M. S., die een zaak in vet en slachtproducten heeft aan den Linker Maasoever, liet laatste jaar veel meer vet ter keuring aanbood, dan hel kwantum, dat hem door de Crisis Zuivel Centrale kou zijn toegewezen. Allo partijen waren echter door een be hoorlijke machtiging gedekt en men kon dan ook alleen liet feit constateeren en er zich bij afvragen: Hoe komt S. aan de maciiti- i 11 gen? De Crisis Zuivel Centrale werd van het gevul op de hoogte gesteld, maar ook deze slomi aanvankelijk voor een raadsel. De Crisisdienst van de Rotterdamsche Centrale Recherclip kreeg opdracht tiet geval te on derzoeken en deze is er in geslaagd licht in deze zaak te brengen Reeds veertien dagen geleden heeft de politie een inval bij S. gedaan, doch dezen niet thuis getroffen. Men heeft daarop tiet huis verzegeld, opdat geen papieren konden verdwijnen en rustig afgewacht tot de bewoner terug kwam. Toen deze, de 34-jarige J. M. S., gister avond arriveerde, werd hij direct gearresteerd. S. bekende op frauduleus verkregen in voermachtigingen groote partijen dierlijk vet Ie hebben ingevoerd en daarmee het land bouwcrisisfonds voor; eenige duizenden gul dons te hebben benadeeld, in totaal ging liet hier 0111 ongeveer 20.000 K.G. vet, dat uit Frankrijk was ingevoerd. Uiteraard liee't de politie den aangehou dene direct ondervraagd naar de herkomst van de machtigingen, waarop hei vet was ingevoerd. S. bekende deze te hebben gekocht van een vroegere bode van de Crisis Zuivel Centra'e ,de 47-jarige H. A. J. de R. te Den Haag. Ook deze is daarop aangehouden en ingesloten. Bij tiet nader onderzoek bleek, dat de R., die inmiddels reeds uit zijn functie werd zaamheden telkens eenige oningevulde mach tigingsformulieren uit de kamers der amb tenaren meenam. Hij wist zicli voorts in liet bezit te stellen van een fascimile stem pel, dat de biljetten tot celit en onvervalscht waarmerkte en de nog ontbrekende handtee- kening van den kassier inaakle hij op kun stige wijze na. De bode, die in geldverlegenheid was ge raakt. verkocht de mach tiffingformu lieren aan S., die er hom een bedrag van 50 tot f S0 voor gaf. Dit alles speelde zich al on geveer een jaar geleden af. docli eerst in den loop van iiet jaar kon geconstateerd worden, dat S. boven zijn taxe kwam en toen was er aanleiding om een onderzoek in te stellen. Zoowel S. a's de R. hebben een volledige bekentenis afgelegd. Kindje dood in de wieg gevonden Koord van rammelaar om het halsje gekneld. Dinsdagmorgen heeft ten huize van de familie S. in de Stationsstraat te Bergen op Zoom een tragisch ongeluk plaats gehad. Toen de moeder naar haar negen maanden oude kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord van den rammelaar de kleine om den hals had gekneld, waardoor het stikte. Tegen de wanordelijkheden in de hoofdstad Maatregelen van de politie Naar wij vernemen zullen, naar aan leiding van het feit, dat, wanneer in bepaalde gedeelten der hoofdstad rellet jes en wanordelijkheden worden ontke tend, deze in liet algemeen hun hoog tepunt vinden in buurten van het wes telijk deel der stad, alsmede benoorden het IJ, de bezettingen van de bureaux Admiraal de Ruyterweg en Adelaarsweg voorloopig worden versterkt, zoodat elk opkomend verzet onmiddellijk den kop zal worden ingedrukt. Ernstig verkeersongeval Twee gewonden Op de Hemvveg te Amsterdam ie Woensdag avond te half acht een ern&ig verkeersonge val geschied, waarbij een motorrijder levens gevaarlijk werd gewond en een wielrijder een hersenschudding heeft opgeloopen. De motorrijder, een gemeente-veldwachter uit Ommen, reed met op de duo een 59-jarige man, eveneens te Ommen woonachtig, in de richting van Amsterdam, toen uit den Molen weg aan den kant van het kanaal, twee wiel- rij dere kwamen. Inplaats van den motorrijder voorrang ':e geven, trachtte het tweetal voor hen den Hemweg te bereiken. Het motorrijwiel dat geheel aan den rech terkant van de weg had gereden, kwam daar bij met de beide fietsers in botsing, met het gevolg, dat de veldwachter en één der wielrij ders, een jongeman van 21 jaar, zeer ernstig kwamen te vallen. De veldwachter was er het ergst aan toe. De G.G.D. vervoerde hem met een schedelbasisfracLuur in zorgwekkende toe- tand naar het Wilhelmina Gasthuis. Naar het zelfde gasthuis werd ook de wielrijder ver voerd, die zijn onvoorzichtigheid met een her senschudding had moeten bekoopen. De duo rijder kwam er wonderlijk genoeg zonder let sel af, terwijl ook de andere wielrijder geen verwondingen opliep. Het motorrijwiel en een der fietsen werden zwaar beschadigd. Motorrijder botst op een tractor Ernstig gewond naar het ziekenhuis Dinsdagmorgen is op de rijksweg Arnhem- Nijmegen nabij Elden de 30-jarige motor rijder I. uit Nijmegen in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende zeswielige vracht-auto-tractor, bestuura door J. D. uit Groningen. De motorrijder werd weggeslin gerd. Ernstig gewond aan gelaat en schouder en met een lichte hersenschudding is hij per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd, 's Mans echtgenoote die op de duo zat, bleef ongedeerd. Drie en tachtig zitten nu opge sloten in Den Bosch. Br is geen cel meer onbezet Nor steeds gaat er schier geen dag voor bij zonder dal de politie te Oss overgaat tol de arrestatie van een individu, dat in liet verleden, deel uitmaakte of in'nauwe relatis stond mét de beruchte bende aldaar. Zoo werd gisteren weer door de Kon. ma rechaussee gearresteerd de 23-jarige H. v. D. Deze wordt ervan verdacht meermalen g- stolen goederen van Ossche inbrekers je hebben gekocht. Na een langdurig verhoor heefl hij gister avond bekend een partij manufacturen ie hebben gekocht, welke was ontvreemd bij een inbraak hij den inanufacturier v. d. Zanden op den Heuvel te Oss in den Kerst nacht xun 1033. In 't Huis van Bewaring tc 's-Iler- togenbosch volgen onderwijl de be kentenissen der verdachten nog altijd de eene op de andere. Thans hebben Van O., bijgenaamd „de Oiie" en A. H., bijgenaamd „Jonge Toon de Soep" beiden bekend door hun medeplichtig heid aan den roofmoord te Oyen verklaard dat zij in de lente van 1934 op een donker gedeelte van den Berghemscheweg een ouden man, V. genaamd, hebben opgewacht. Na hein bewusteloos te hebben geslagen, had den zij hem van zijn portemonnuie met inhoud beroofd. De oude man heeft hiervan nooit aangifte gedaan, uit vrees vaar wraakneming van deze ongure typen. Als bewijs van de kracht en voortvarend heid waarmede de opruiming van liet Os sche geboefte geschiedt, kan als curiositeit worden vermeld, dat het Huis van Bewa ring te 's-Hertogenbosch geheel bezet is. Kr is geen cel meer vrij. Uit Oss alleen zitten tiaar reeds S3 man in bewaring. De griezelige vondsten te Wuestwezel In betrekking tot de vondst van een drie tal lijken te Wuestwezel, dicht hij de .Nederlandsclie grens, wordt thans gemeld, dat tijdens den oorlog in de omgeving van de boerderij van De Bie een tijdlang jonge ree ruien werden afgericht en daarbij meer malen met scherp geschoten werd. De be woners kregen dan, liet consigne binnen te blijven en .ramen en deuren gesloten te houden. Een paar boerenjongens, die toen 10 jaar oud waren, beweren nu gezien en/ of geboord te hebben, dat bij liet schieten met mitrailleurs bij ongeluk eenige jonge recruten zijn gedood en, naar oorlogsgc- bruik, ter plaalsc begraven. In hoeverre deze verklaring betrouwbaar is, valt moeilijk na tc gaan. Men zul het echter ook langs dien weg trachten uit tc zoeken. Jacht op een inbreker Toen de dienstbode van den heer D. Looye aan de Havenstraat te Monster thuis kwam, ontdekte zij dat zich een ongewensch- te bezoeker in de woning ophield. De laden van kasten enz. waren opengebroken, en alles was in wanorde. Aan de voorzijde der woning was een raam opengeschoven. Plotseling zag het meisje een man de woning uitsnellen, die door het raam sprong, en door de tuin van buren ontkwam. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die achtervolging begon. Het spoor leidde in de richting Hoek van Holland, waar men echter den man, die volgens het opgegeven signalement een manchester broek droeg, niet kon ontdekken. Toen de politie in het woonwagenkamp te Monster een onderzoek instelde, kwam juist een bewoner van dit kamp aan. Deze jongeman droeg een manchester broek, dus had de politie reden om aan te nemen dat dit de dader was. Toen hij even wel politie zag, nam hij de vlucht, weer door politie achtervolgd. De man snelde den Haagweg over, waar voorbijgangers hem zagen gaan, doch geen moeite deden hem staande te houden. In de duinen kon de vluchteling ontkomen. Het signalement van den man is echter bekend. Hij is niet meer in het woonwagenkamp teruggekeerd, doch zijn opsporing is ge vraagd. Het is gebleken dat ook bij iemand aan de Vlotlaan te Monster uit een fietstasch een portemonnaie met geld is ontvreemd, zoodat vermoed wordt, dat de woonwagenbewoner daar ook wel meer van af weet. EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK Terwijl de heer M. van Tuyl uit Gameren met zijn vrachtatfto, beladen met fruit en aardappelen op weg was naar Eindhoven, raakte de stuurinrichting defect, waardoor de auto tegen een boom reed en in brand vloog. Doordat de auto tegen de boom reed, ging door de schok het portier open, waardoor de chauffeur uit de wagen viel, zoodat deze het er goed af bracht. De auto brandde bijna ge heel ui'c. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Woensdag is het 6-jarig zoontje van de familie Erich, wonende aan den IJweg te Halfweg, dichtbij de ouderlijke woning door een passeerende vrachtauto, bestuurd door J. G.t uit Zaandam, gegrepen. De jongen was op s'ag dood. Het kind kwam bij het spelen achter een paard en wagen vandaan en had zoodoende de auto niet zien aankomen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN De 21-jarige mej. M. van R. is Woens dag bij liet baden in het z.g. Amstelmeer verdronken Eerst eenige uren later, toen haar kleeren en fiets aan den kant van het water ontdekt werden, bemerkte men het ongeval. Z{] kon toen slechts levenloos op gehaald worden. Vermoedelijk is het slachtoffer in het wa ter onwel geworden. Het lijk is naar do woonplaats te Anna Paulow na ver voerd. 0 Op AVONTUUR UIT Twee knapen, blijkbaar nogal avontuurlijk aangelegd, zijn Woensdag te Amster dam op een vrachtauto geklommen, waar mede zij, zonder dat de chauffeur wist, dat zijn wagen twee passagiers bevatte, naar Amersfoort zijn gereden. Daar heeft de politie hen aangehouden en op transport naar Am sterdam gesteld. Van het hoofdbureau uit z\jn de kinderen door hun ouders, die inmiddels ongerust geworden waren, terugegeven. De Wieringenneerpolder bestaat vijf jaar Snelle ontwikkeling in korten tijd Het nieuwste van het nieuwe wordt toegepast Wie van de thans het eerste lustrum vierende Wieringermeerpolder een mooi overzicht wil hebben moet gaan naar Wieringerwerf op de Terp, mid den in dit aan de zee ontwrongen land. De daarheen leidende klinkerweg is goed te berijden (waren allen wegen in Nederland maar zoo) en vanaf, do top van de terp kan men zien, wat er voor en in vijf jaar tot stand kwam en wat er thans zich afspeelt in dit nieuw landbouwgebied van Nederland, waar het nieuwste van het nieuwe der werktuigen gebruikt wordt en waar de bezoeker eenig idee krijgt van de uit gestrekte landerijen, waarover men uit vreemde landen hoort. In de verte ziet men een enkel dorp, Sloot- dorp en Middenmeer, terwijl hier en daar de nog nieuw blinkende boerderijen zoo een zaam en kaal staan op de wijde verten en op de uitgestrekte graanvelden brommen de zware machines, die de oogst verwerken, of de bodem weer voor verdere oogsten gereed maken. Ginds heel in de verte ligt Medemblik en we herinneren ons, hoe we daar in 1930 stonden, bij het groote stoomgemaal, de Lely, die groote massa's water al maar door uit het omdijkte land wierp in de buitengesloten zee. Hier en daar kwamen, juist toen wij er waren, heel in de verte, kopjes slik boven water uitsteken de Wieringermeerpolder werd droog. Maar het was nog een groote slikmassa in het eerst, die na eenigen tijd groote scheuren ging vertoonen, gevolgen van het droog wor den. Het verweeringsproces van de bovenste aardelaag begon. Wat is er in deze vijf jaar al veel veran derd in dit nieuwe land. En wat zijn er velen, die niet veel vertrouwen hadden in de bodem als landbouwobject voor de eerste jaren, beschaamd in hun verwachtingen, 't Is een weelde door de zwaar bezette landen te gaan, 't is een weelde de producten te zien, zooals die daar geoogst staan. Wat een verschil met vijf jaren geleden, toen alles slik en slik en nog eens slik was en er ook geen weg door de daarna verkorste bovenlaag ging. En tocli moest er toen al gewerkt worden. 't Was toen een hopelooze en tVooste- looze aanblik. Zoover 't oog reikte door droogte gescheurde slikgronden, wit blikkerend in de zon, als geaderd door de vele scheuren, later als gemarmerd. Maar waren er geen wegen, er waren vaarten en tochtslooten, die al toen het land nog onder water stond waren ge graven of liever gebaggerd, en bij het droogmaken van de polder vol water bleven en zoo de eerste verkeerswegen werden, waterverkeerswegen. Doch al spoedig veranderde dit kale, troostelooze beeld. De plantengroei begon. Het kale, de woes- tijnidee verdween en maakte plaats voor hei idee van toendra's of steppen, alleen niet met hoog gras bedekt, doch met eenjarige wilde planten, waarvan de zaden door de zee en de wind aangevoerd werden. Eerst waren het mossen die de bodem be dekten, dat was in 1932, nadat in het vorig jaar reeds hier en daar symptonen van ko mende plantengroei werden waargenomen. In het najaar van 1932 verschenen er al paddestoelen op het groote bronsgroene mos tapijt, wat een schoone afwisseling gaf. Het riet begon langs de tochtslooten en op laag gelegen plekken zich te ont wikkelen en de vogels hadden, 't zij als tusschenstation op de trek, 'tzij voor een langer poos, soms wel voor een bruidstijd, de nieuwe polder reeds als welkom terrein begroet. Maar ook de veldmuizen deden een invasie om dit nieuwe gebied zoo mogelijk als het hunne te annexeeren, en hun aanwe zigheid lokte weer honderden grootere en kleinere roofvogels en dat wel in zoo grooten getale, dat de muizenkolo nies beperkt werden tot heel beschei den afmetingen. De natuur weet meestal heel snel tot het juiste even wicht terug te keeren. Dat bleek b.v. ook verleden jaar nog toen de blad luizenplaag zoo'n ernstig karakter aan nam. Doch de lievenheersbeestjes kwamen en maakten een eind aan de plaag. Andere insecten werden door zwermen spreeuwen in toom gehouden. Ondertusschen waren de mossen gevolgd door grassen, doch deze moesten voorloopig weer het loodje leggen, wat het ergste deed vreezen door hen die niet met dergelijke verschijnselen op de hoogte waren. Doch het herstelde zich wel weer en de in de weiden ingezaaide grassen vormden al spoedig een bevredigende zode, waarop na enkele jaren de koeien al grazen konden. Zelfs eenige maanden na het droogvallen, dus reeds in de herfst van 1930 waren al enkele bijzondere daarvoor geëigende gronden met rogge bezaaid, reeds circa 130 H.A. (de geheele polder meet 20.000 H.A.) en deze rogge gaf al een vrij goede opbrengst. In het voorjaar 1931 was er gras en klaver tusschen gezaaid, terwijl toen ook reeds op een klein gedeelte gerst werd verbouwd. Al spoedig bleek de bodem rijp te zijn voor de cultuur van akkerbouwgewassen en voor veeteelt. En thans grazen er duizenden stuks rund vee, meest jongvee, op de uitgestrekte wei den en bij de tientallen boerderijen die er reeds verrezen. De akkerbouwproducten worden met de meest moderne machines verwerkt en de oog sten zijn van dien aard, dat eU, ook ue groot ste criticus, tevreden moet zijn. Maar de wereldcrisis werpt ook hier som bere schaduwen. Wel heel jammer voor zoo n jonge land bouwstreek, op wier totstandkoming geheel Nederland trotsch is en waarvan de roep door geheel de wereld gaat. In de dorpen Slootdorp en Middenmeer heerscht al een heel druk dorpsleven. Wie ringerwerf ontwikkelt zich ook hoe langer hoe meer. Alles duidt er op, dat dit gedeelte van ons land tot de meest welvarende zal behooren. Op elk terrein van het maatschappelijk en sociaal leven wordt daar reeds gelet. Scholen en kerken verrezen er, en aan maatschappelijk werk wordt de noodige aandacht besteed. Verschillen de cursussen worden gegeven. Voor ziekenverzorging en hygiëne wordt uitstekend gezorgd. Een arts en wijk verpleegster zijn reeds sedert 1932 in de nieuwe polder gevestigd. Een van de gevaren, die de jonge polder be dreigde was de malaria. Men heeft alles gedaan om deze te voorkomen en tegen te gaan en tot heden met goed succes En dat nu vijf jaren geleden de polder nog zoo goed als zee was, al kregen de haringen toen al een onbehagelijk gevoel, omdat merkten, dat er grond onder hun vinnen kwam in plaats van zeewater en het met hun vroolijk gedartel, daar althans, uit zou zijn. De nabijheid van de andere cultuurlanden, de spoedig aangelegde wegen, het autover keer en het zich tot ongewone proporties uit breidend autobusvervoer maken, dat men zich in de Wieringermeerpolder niet afgele gen gevoelt en zich aanpast en instelt op al les, wat elders ook is of nieuw wordt inge voerd. Met genoegen mogen de bewoners, de di rectie, de werkers van en aan deze nieuwe polder op deze eerste vijf jaren terugzien. Als de tijdsomstandigheden niet zoo heel ernstig tegenwerkten zou het daveren van lustrum vreugde. Toch gaat het feit niet ongemerkt voorbij. Men viert feest in de Wieringermeerpol der. En met recht. Er is heel wat gedaan in deze lijd. En heel wat veranderd. Als stille getuigen van de groote verande ringen liggen hier en daar wrakken van ver ongelukte zeebooten in het land, geheel in gesloten door het welig opgroeiend graan. Beeld van het verleden en heden. Oogsttijd in de WieringermeerpolderWaar eens de haring zwom. zoemt thans ae caterpillar Luitenant J. H. Marcks f In Atjeli verdronken KOTA RADJA, 19 Aug. (Aneta). De luitenant J. H. Marcks van het de tachement te Meulaboh is tijdens een patrouilledienst verdronken. De pa trouille stond onder commando van luitenant Treffers. Het ongeval vond plaats tydens het oversteken van de Kroeng Goeme. De overledene laat een vrouw en een kind van drie jaar achter. Het stoffelijk overschot is hedenmorgen met militaire eer op het historische kerkhof Peutjoet ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstelling. De militaire commandant van Atjeh en onderhoorigheden, de gouverneur van Atjeh, majoor Gortman, kapitein Siemersmaiuite- nent Treffers, adjudant Willemse en Ds Eckenhausen hielden toespraken aan hét graf. Er waren vele bloemstukken w.o. van den legercommandant. Uit den Volksraad Indië krijgt geen industriebank BATAVIA, 21 Augustus. (Aneta), De vol lus raad verwierp mot 16 tegen 31 stemmen het amendement-Thamrin tot instelling van een industriebank De heer Thamrin (Nationalist) vroeg een nieuw onderzoek naar den toestand in Bo ven Digoel door een ambtenaar met een neutrale positie. De heer Sosrohadikoesoemo (partijloos) wees op de toenemende desa-verarming en drong aan op snelle maatregelen. Een der vele landbouwschuren in de Wieringermeerpolder gebouwd PANTSERAUTO'S VOOR IIET, INDISCHE LEGER BANDOENG, 20 Augustus. (Aneta). Aneta verneemt, dat in den loop van dit jaar in verband met de vorderingen welke de le- gercommissie in haar onderzoek naar diver se typen en fabrikaten maakte een bestel ling van pantser-auto's voor het Ned.-Indi- sche leger kan worden verwacht. De moeilijkheid wordt hier gevormd in verband met de door Indië gestelde eischen inzake Europeesche fabricage-methoden. Voorts is het feit, dat de wapen-fabrieken overvoerd zijn met leveranties voor eigen landen in verband met den gespannen toe stand, hier een bezwaarlijke omstandigheid. Diverse rapporten hieromtrent zijn reedd in Indië gearriveerd; men dient echter nog af te wachten, welke nadere gegevens kun nen worden overgelegd, zulks in verband met de ondervonden deceptie bij een vorige leverantie. Generaal Berenschot hoopt op snelle afle vering van de eerste proeven, mogelijk nog in den loop van dit jaar. OUD-MINISTER VAN DIJK IN INDIE MEDAN, 20 Aug. (Aneta). De oud-Minis ter Van Dijk kwam heden te Balawan met dc „Indrapoera" aan. Hij werd verwelkomd door verschillende autoriteiten, o.a. de hoofd administrateur van de Deli-Mij. en den se cretaris van het Gewest. Hij zal enkele dagen in Medan vertoeven, om zich vervolgens per auto „dwars door Sumatra" naar Padang te begeven. Van deze plaats zet hij zijn reis naar Java voort. Het. doel van de reis van den heer Van Dijk is, zich persoonlijk op de hoogte te stel len in Ned.-Indië, benevens de regeling van particuliere aangelegenheden. LOONGESCHIL BIJ DE WERK VERSCHAFFING IN DE ANNA JACOBAPOLDER Te Bergen op Zoom vervoegde zicli aan het districts-arbeidsbureau een vijftig tal vverkloozen uit deze gemeente, welke (e werk waren gesteld hij de werkverschaffing in de Anna Jacobapolder in Zeeland. Zij gaven te kennen, dat zij hadden besloten, op grond van een loongeschil, het werk te staken. De werkzaamheden in genoemde polder beslaan uit liet inpolderen van de schorren, hetgeen bij laag water geschiedt, v orige week Maandag zijn de arbeiders naar deze polder uitgezonden, terwijl zij de over tuiging hadden, dat hen een zelfde loon zou worden uitbetaald als zulks in Bergen op Zoom gebruikelijk is. Daar bij de uitbeta ling is gebleken, dat zulks niet liet geval is en het ontvangen uurloon veel lager is dan aanvankelijk werd gedacht, heeft men een parig het besluit genomen de werkzaam heden neer te leggen. Voorts hebben de sta kers deze stopzetting gemotiveerd, omdat zii langer moeten werken dan de werkloozen die in eigen gemeente in de werkverschaf fing worden geplaatst. Dit houdt verband met de reis, welke zij dagelijks per autobus moeten ondernemen. De Rijksinspectie te Breda za! van een en ander in kennis worden gesteld. fietsende jongen door auto aangereden en gedood VVoensdagmiddag plm. half vier is de 9- jange jongen H. van Dalen, die per rijwiel m gezelschap an zijn moeder, op weg was' naar het Bloemendaalsche strand te B 1 o e - mend aal, door een auto gegrepen. De jon gen was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld Het ongeluk is waarschijnlijk ont staan, doorda'c de jongen den weg ter plaatse met kent. f

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 5