MAAS- EN SCHELDEBODE SATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 m DE UITVOERBELANGEN DER VISSCHERIJ HOE AMERIKA OVER DE DOUGLASSEN DENKT LAUWEREN EN DOORNEN BINNENLAND Export van zeevisch naar België Op de vragen van den heer Vos in verband met de bij het sluiton van handelsverdragen verkregen uitvoer- verruiming en verleende garanties inzake invoermogelijkheden ten aan zien van de visscherij en betreffende het doen van stappen van Regeerings- wege tot verhooging van den invoer van zeevisch in België heeft minister Gelissen geantwoord: „Ter verduidelijking van de op 4 Mei j.l. door ondergeteekende verstrekte mededee- lingen betreffende de behartiging van de belangen der visscherij bij het sluiten van handelsverdragen kan ondergeteekende de volgende nadere gegevens ter zake ver strekken. Uitvoerverruiming, resp. garanties inzake invoermogelijkheid werden geschapen ton opzichte van de belangrijkste afzetgebieden, te weten België, Duitschland, Frankrijk, Italië, alsmede ten opzichte van Polen Tsjeclio-Slowakije en Roemenië, van welke landen bij algcmeene contingenteerings- arrangementen, resp. bijzondere regelingen, speciale contingenten voor den invoer van .visch werden bedongen. In het geval van België betreffen deze contingenten garnalen, versche zeevisch met inbegrip van haring, alsmedo zoet- .watervisch. In hot geval van Duitschland, o. a. ver- tche zeevisch, snoekbaars, gezouten haring, ansjovis, mosselen, aal en bokking. In het geval van Frankrijk versche zee visch, gezouten haring, geconserveerde Mach, garnalen en zoetwatorvisch. In het geval van Italië versche zeevisch. In het geval van Polen ansjovis, haring tn bokking. In het geval van Tsjecho-Slowakije ge- touten haring en versche zeevisch. In het geval van Roemenië versche en gezouten haring. Daarnevens geldt o. a. krachtens de rege ling op coutingenteeringsgebied met Groot- Brittannië een contingent voor versche zee visch overeenkomstig het Nedërlandsclie aandeel in liet basisjaar, terwijl de in do bovenbesproken contingenteeringsarrango- ïnenten niet afzonderlijk genoemde viseli- soorten onder een algomecno verdragsclau sule vallen, welke garantie geeft voor in voermogelijkheid. Dit zelfde is voor alle visch het geval bij de contingenteerings- regelingen met de boven niet genoemde landen. Met verschillende landen is tevens overeengekomen, dat het beheer van de verdragscontingenten in zake visch door Nederland zal worden uitgeoefend, hetgeen voor de andere Nederlandsche uitvoer- producten in het algemeen niet kou wor den bereikt. Naast de eigenlijke contingenten, welko voor Nederlandsche visch wer den vastgesteld verkreeg Nederland, op grond van de in de handelsverdra gen vervatte meestbegunstiging, ten gevolge van overeenkomsten van re- centen datum, tusschen andere lan den verhoogde contingenten tegen verlaagd tarief. Daarnaast werden, eveneens op grond van de in alle Nederlandsche handelsverdragen ook voor visch bedongen meestbegunsti ging op tariefgebied, ten gevolge van tariefverlagingen in verdragen tus schen andere landen overeengekomen, aanmerkelijk lagere tarieven dan de te voren bestaande op Nederlandsche visch van toepassing. Deze contingen ten tegen verlaagd tarief, resp. tarief verlagingen, hebben op onderscheidene vischsoorten betrekking. Ten slotte zijn in het handelsver drag met Duitschland door Neder land tariefverlagingen en consolida tes bedongen, alsmede speciale rege lingen getroffen ten aanzien van de berekening van het invoerrecht voor zeelt, niet afzonderlijk genoemde zee visch en haring. Export naar België. Het is den ondergeteekende niet hekend, dat de Belgische Regeering in 19301931 aan de Nederlandsche vischexporteurs, in overleg met onze Regcering, heeft toege staan ruim 11 millioen K.G. netto zeevisch in België in te voeren. Toen in België tot ile contingenteering van den invoer van visch werd overgegaan, is niet aan de ver schillende landen, die gewoon waren daar te lande visch in te voeren derhalve ook niet aan Nederland een bepaald contin gent toegewezen. Door Nederland is echter sedert dien bij het Arrangement van 7 Maart oen landen- contingent bedongen voor de hiérvoren ge- noomde vischsoorten. Voor een enkele soort visch, met name tong, is de invoer in Bel gië verboden, terwijl voorts de invoer van de meeste zeevischsoorten slechts is toege staan boven een bepaalde maat, welke in den regel 40 c.M. bedraagt, doch voor ka beljauw 60 c.M. Met de Belgische Regee- ing worden besprekingen gevoerd omtrent de uitvoering van de in de contingentee- ringsoveroenkomst neergelegde bepalingen, Waarbij van Nederlandsche zijde alles in het werk wordt gesteld om de opheffing van het invoerverbod voor tong en voor visch beneden de maat te bewerkstelligen. De ondergeteekende Is gaarne bereid het eventueele resultaat van doze besprekingen voor zooveel mogelijk aan de Kamer mede te deelen." Ervaringen van een groote luchtvaart-maatschappij Het hoofd van den technlschen dienst der Transcontinental and Western Air in Amerika, de heer Walter A. Hamilton, heeft op Schiphol het een en ander verteld over •zijn ervaringen met de Douglasson, waarvan zijn maatschappij er 27 in dienst heeft. Met deze machines D C 2 wordt vier maal daags een luchtdienst onderhouden van New York naar Los Angeles. Per machine wordt 6y2 a 7 uur per dag gevlogen; per niaand worden door de toe stellen 9U0.000 mijlen in den geregelden dienst afgelegd. De maatschappij beschikt over 80 eerste en SO tweede piloten; de totale duur van de reis, gedurende welke tweemaal van eersten piloot en éénmaal van tweeden piloot wordt gewisseld, bedraagt vijftien uren. De stoptijden inbegrepen wordt gevlo gen met een gemiddelde snelheid van 165 mijl. In elk der toestellen is een automati sche piloot ingebouwd. Grondorganisatie Te zanten met de American Airways en de Eastern Airways worden per week een half millioen mijlen met Oouglasmateriaai afgelegd; de regelmatigheid van den dienst bedraagt, dank zij vooral ook de uitnemende grondorganisatie, 96 procent. Men vliegt onder allo weersomstandi heden en gewoonlijk in verband met do tP, passeereu bergachtige gebieden op een hoogte van 3000 tot 1000 Meier. In het Wes telijk deel van het traject heeft men vauk te kampen met onweersbuien, regen en ha gel; in liet midden-Westen komen zandstor men voor, terwijl in het Oosten bij New York het weer het best vergeleken kan worden bij dat ten onzent; mist en regen, alsook meermalen onweer. Weerberichtondienst De weei-berichtendienst is op het geheels traject uitnemend, terwijl mede 6lrikt -!e hand gehouden wordt aan de voor verschil lende „velden" van regecringszijde vastge stelde bepalingen, welke gericht zijn op de handhaving van een zoo groot mogelijke veiligheid. Dat niettemin in do twaalf maan den, dal deze „Douglasdionst" in werking is, enkele ernstige en minder ernstige onge lukken zijn voorgekomen, kan slechts vvor den betreurd! Ook des nachts wordi druk gevlogen; zelfs langer dan op don dag. Afschrijving in drie jaar De heer Hamilton deelde uog medp, dat door de American Airways 11% uur van de 24 uren per machine wordt gevlogen; deze maatschappij, alsook de T.W.A. schrijven de Douglas-toestellen in drie jaar af; op tech nische verordening derhalve. Ook de K.L.M, heeft voor de afschrijving dcnzolfden tijds duur vastgesteld. Controle-proeven Naar de zegsman verder verklaarde heeft de technische dienst van de T. W.A. meermalen mot Douglas D. C. 2- tocstellen proeven genomen in dien zin, dat zij onder volle belasting op één motor over een lang traject moesten vliegen. Volgens den heer Hamilton lieeft men daarmede gunstige ervarin gen opgedaan. Op oen desbetreffende vraag deelde de heer Guilonard mede dat ook de K.L.M. met dergelijke controle proeven niet is achtergebleven. Men heeft daar bij kunnen vaststellen dat een volbc- laste Douglas D.C.2 op één motor tot tweeduizend meter kan stijgen. Geschenk Nederl. Regeering nieuwe Volkenbondspaleis Dc werkkamer van den secretaris-generaal In 1933 heeft, zooals men weet, de regee- ring besloten, gevolg te geven aan een up- oep 0111 bij te dragen tot de voltooiing van het nieuwe Volkenbondspaleis te Genèvc. Bij de keuze van een geschenk gaf zij er zich rekenschap van, dat mot min of meer op zich zelf staande decoratieve onderdeele-n meestal niet het gewenschto effect wordt lie reikt, doordat dergelijke kunstwerken kans loopen, te worden geplaatst 111 een omgeving, waarmede zij niet in harmonie zijn. Zij vroeg zich daarom af, of liet niet mogelijk zou zijn, een geschenk aan te bieden, dat op zichzelf een afgerond geheel zou voinien en waaraan geon afbraak zou worden gedaan door een omgeving in afwijkenden stijl. In dezen ge- dachtengang heeft de regeering toen liet plan opgevat, het geschenk te doen bestaan uit de aankleeding en cje raeubileering van één der vertrekken van hel gebouw en wel het. werkvertrek van den secretaris-generaal. Voor de aanwijzing van een ont werper wendde de regeering zich tot do Rijkscommissie van advies voor opdrachten aan beeldende kunstenaars, die den architect Luthmann te 's-Gravenhage aanwees. Te vens werd een commissie in het leven geroe pen, met welke de architect overleg had te plegen en aan de goedkeuring waarvan liet ontwerp zou worden onderworpen. De kamer van den secretaris-generaal nu is 13 meter lang, 6% meter breod en 4.2 me ter hoog. De wanden van het vertrek zijn geheel bekleed met multiplex-platen in esclt- Soornfineer, welke mat gespoten zijn. Er zijn bronzen hekwerken voor de radiatoren ge plaatst, waaromheen marnier (Jaune de Pro vence) is aangebracht. De plinten zijn van zwart marmer 011 sluiten aan bij soortge lijke vloerplaten, een lialven meter breed Een geknoopt tapijt, van een zacht-bruine kleur en effen, door de N.V. Koninklijke Ver- eenigde Tapijtfabrieken vervaardigd, bedekt den vloer. Het plafond is vlak en in lichte tint gcschiluerd. Het meubilair Tot de moublleei'ing behoort een conferen- tietafel, waaromheen in normale gevallen acht, en in speciale gevallen achttien perso nen kunnen plaats nemen. Deze tafel is 3.6 bij 1.4 meter, muar kan worden uitgetrokken en is dan 6.4 meter lang. Hierbij worden voorts achttien tafelfauteuils aangeboden, be kleed door oe N.V. Hengelosclie Trijpvveverlj. Verder maken een bureau met stoel en tele- foontufeltjè deel uit van het interieur. I11 de wandnis der kanier wordt een vaste bank aangebracht met kussens van handgeweven stof; Edmond de Cneudt te Rotterdam, heeft de handweefsels vervaardigd. Drie clubfau teuils, in bekleeding van Engelsch leder, mot handgeweven kussens, vormen, met een rooktafeltje in het midden, een apart zitje. Architect Luthman heeft, door licht leder te kiezen en dc stoelen groen te doen bekleeden deze gelegenheid gebruikt om do groote rust van het geheel ocnigszins te verlevendigen. Er komt oen oriedeelige kast, met legplan ken, uitschuifladeu, enz. en waarin een cloctrlsche haard is verwerkt, tegen één dei- wanden te staan. Alle meubels zijn in no tenhout uitgevoerd. De kamer wordt indi rect verlicht, dooi' zeven wandreflectoren, van mat nikkel; de bureaulamp is van het zelfde materiaal. Lichtbruine gordijnen, van liandgovvevcn stof, volmaken do rust van het eenvoudlg-voorname interieur. Twee kunst werken sloren het nog op. Jaap Gidding, te Hillegorsberg, heeft namelijk een decoratief paneel gemaakt, van hetzelfde hout als de betimmering en waarop een wereldkaart is aangebracht. En Hildo Krop, te Amsterdam is nog bezig aan de vervaardiging van oen beeld, Vrijheid-tn-Gebondenhcid voorstel lende. Do Koninklijke Noderlandscho Meubel fabriek firma II. P. Mutters en Z0011, to 's Gravenhagr, heeft de betimmering, de meu bels en allo metaalwerken uitgevoerd. Het licht-technisch. adiviesbur J. \V. Duchatcau 1c Rijswijk, heeft hij de verlichting geadvi seerd en de geluid-isolatie is van J. W. Jan- zen, te 's-Gravenhage. Ongeldige raadsverkiezingen Mlerlo en Halsteren opnieuw ter stembus. A. te ge in hun vergadering van 19 Augustus hebben Ged. Staten van Noord-Brabant bc handcld, liet bezwaarschrift van W. A. do Woerd en L. Testers lo Halsteren gen do beslissing van den raad dier meente, d.d. 2 Augustus 1035 tot toelating van allo tot raadslid benoemden. Mot ver nietiging van 's raads beslissing bobben Ged. Slaton besloten dc benoeming niet toe te laten, omdat op do stembiljetten de naam van een der candidaten ontbrak en dc stemming derhalve ongeldig is. In dezelfde vergadering is behandeld hot bezwaarschrift van den burgemeester van Miorlo tegen de beslissing van den gemeen leraad tot toelating van de benoemde raads leden. Ook deze beslissing hebben Ged. Sta Ion vernietigd wegens ongeldigheid van dc op 12 Juni gehouden stemming en wel om dat de stembiljetten niet waren voorzien van een liandteekeningstempcl van voorzitter van liet hoofdstembuerau. de De nieuwe korting op de Indische pensioenen Alleen de zgn. bevoorrechten 5% verhooging Zooals dezer dagen oen Aneta-tele- gram reeds berichtte, is bij den Volks raad oen wetsontwerp ingediend tot verhooging van de korting op do Indische pensioenen met 5/5. Het voornemen van don minister, waar van hij in de Tweede Kamer bij de behan deling van de kortingswet van December 1933 mededeeling lieeft gedaan, was over te. gaan tot normaliseering van de in den loop der jaren en door verandering van de pensioensbepalingen en door wijziging van do bezoldlgingsregeliugen, wuarnaar de pensioe nen berekend waren, heide weer inet over gangsbepalingen op verschillenden grond slag, toegekende pensioenen. Dit is ondoen lijk gebleken en daarvoor is in de plaats gekomen de indertijd reeds door ons uiteen gezette methode, waardoor de korting voor do bevoorrechte gepensionncerdon wordt verhoogd met vijf percent en die voor do nict-bevoorrechto blijft gehandhaafd op 17 percent, voor zoover do niet-bevoorrechten daardoor niet boven do bevoorrechten zou den komen. De korting bedraagt thans voor pen sioenen boven 2200 's jaars 17 pet.; voor die benedon 2200 is in Indië een bedrag van 200 en in Nederland van 500 vrij van korting; van de overgebleven 2000 of 1700 wordt onderscheidenlijk 18 en 22 pet gekort. Al deze kortingen worden thans met 5 pet verhoogd behoudens do vrij stelling van verhooging voor de niet-bovoor- rechten (in liet algemeen de gepeusionneer- den voor 1 Februari 1025 en na 1 Februari 1931). Ook voor de militaire pensioenen is oen regeling getroffen om dc grootste onbillijk heden weg te nemen. Loonen in de werkverschaffing te Emmen Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide in verband met de \crlaging van de loonen in do wcrk\ersehaffing \oor een deel der arbeiders in de gemeente Emmen heeft du minister van sociale zaken geant woord: Het is juist, dat onlangs de loonen in de werkverschaffing voor een deel der arbeiders van dc gemeente Emmen zijn verlaagd. Voor dc arbeiders van allo plattelands gemeenten in Dronto bedraagt liet accoord- ioon bij de werkverschaffing 0.24 per uur. Dit loon gold eveneens voor de arbeiders, die zich na 1 Januari 1929 le Emmen vestigden. DP arbeiders, die op 1 Januari 1029 reeds in de gemeente Emmen woonachtig waren, ontvingen echter een accoord'.oon van f 0.26 per uur, vermeerderd mot een kinderbijslag van 0.50 per week vanaf het derde kind beneden 14 jaar, hoewel de levensomstan digheden van deze arbeiders niet verschillen van die van de overige land- en veenarbei ders in Drente. Dp hiervoren genoemde bijzondere loon regeling had tot gevolg, dat de loonen, welke hij de werkverschaffing te Emmen konden worden verdiend, in vele gevallen vrijwel ge- lilk waren aan die, welke do betrokken ar beiders in het vrije bedrijf zouden hebben kunnen verdienen. De ambtsvoorganger van ondcrgctcokende trteendc deze bevoorrechting van een deel der arbeiders uit Emmen niet langer te mo gen bestendigen, weshalve niet ingang van 1 Juli jl. lief accoordloon werd vastgesteld op 0.24 per uur, terwijl de kinderbijsla geleidelijk zou worden ingetrokken. Bij de heoordeelinsr van deze maatregelen dient niet uit het oog to worden verloren dat arbeiders, die in de werkverschaffing zijn te werk gesteld, emolumenten genieten, die in het vrije bedrijf onbekend zijn. De brug over de Moerdijk Plaatsing van hot vierde gedeelte Woensdagmorgen kwart over zes vertrok de vierde spanning voor de verkeersbrug over liet Hollandsch Diep bij Moerdijk, door drie sleepbooten getrokken. Mot transport ging door dc Dordsche Kil naar het Holland- scliu Diep, waar liet om kwart voor acht reeds aankwam. Hier ging men voor anker om liet hoog getij 0111 half tien af tc wach ten. Op oit tijdstip werd de spanning boion do pijlers gubracht, hetgeen zeer vlot ver liep. Om kwart over tien ging het water zakken en vlug de plaatsing aan van liet 900.000 K.G. zware constructiewerk op de steenen fuiidccring. Ook dit gedeelte van hot werk verliep zeer vlot onder buitengewoon gunstige weers omstandigheden, zoodat omstreeks half twaalf ook liet vierde bruggedoelte was ge plaatst. HARINGVISSCHEN MET DE VLEET De Minister van Economische Zaken lieeft bepaald, dat van 22 Augustus af do feeders 1111 haringuotvigschersvaurtuigen hun schepen, die ter haringvangst mogen uitvaren, mogen uitrusten mot een vleet, waarvan de bovonspeerrecplcngtc door lien naar goeddunken mag worden vastgesteld. Het textielconflict te Tilburg Nieuwe voorstellen van werkgeverszijde Met de laatstelijk door „St. Lam- bertus" en „Unitas" gedane voorstel len heeft, naar het bestuur d-cr „Ver- ceniging vau Tilburgsclic fabrikanten van wollen stoffen" schriftelijk ter kennis lieeft gebracht van de arbei dersorganisaties, de algemeene leden vergadering zich in hoofdzaak accoord verklaard. In liet desbetreffend schrijven verklaart de Vereeniging ziofi bereid tot terugneming van de. in de fabrieken aange.kondigde loons verlaging, en vervanging daarvan door de volgenae aankondiging: a. De periodieke verhooging voor manne lijke arbeiders beneden 24 jaar en voor vrouwelijke arbeiders beneden 10 jaar wordt gedurende twaalf maanden tot 1 cent be perkt. b. De uur-, stuk- en weekloonen voor de arbeiders en arbeidsters vallende onuer a. worden verlaagd met 5 in dien zin, dat wat betreft de uurloonen, de afronding in centen naar beneden geschiedt, c. In ver- banu met het bepaalde onder b. worden de nieuwe minmum-uurloonen voor manne lijke arbeiders van 24 tot 60 jaar vastgesteld op 41 resp. 43 cent. Voor het geval de organisaties berichten, dat zij met deze nieuwe voorstellen waar mede, de vereeniging, naar zij schrijft, tot het uiterste van haar concessies is gegaan accoord gaan, dan zullen deze worden ge acht op 10 Augustus in werking te zijn ge treden. Op Dinsuag 27 Augustus zal dan voor het eerst op de nieuwe basis worden uitbetaald. „Mocht" zoo luidt het schrij ven verder bovenstaand vouistel echter door Uwe organisaties worden afgewezen, dan treedt de door onze vereeniging voorge nomen, en ii. de fabrieken aangekondigde loonsverlaging op 26 Augustus in werking. Onze vereeniging vertrouwt echter, dat 011s voorstel, hetwelk practisch grootendeels met het uwe overeenkomt, zal worden aanvaard. Vandaag zal „St. Lambrtus" zijn stand punt ten opzichte van deze voorstellen be palen Een belangrijke beslissing Gelijk reoh» voor openbaar on bizonder onderwijs Beschikkende op liet beroep, ingesteld door het bestuur der Vereeniging tot stich ting en instandhouding cener Christelijke School op Gereformeerden grondslag, te Krabbendijke, tegen de beslissing van den Minister van Onderwijs van 28 Febr. 1935, No. 1987, afdeellng L.O., waarbij was be paald ,dat over het jaar 1935 hij de vast stelling van het bedrag der vergoeding, bedoeld in het eerste lid van artikel 101 der L.O.-wet 1920, dc openbare lagere school te Krabbendijke buiten aanmerking zal worden gelaten; heeft de Kroon, den Raad viin State gehoord, op de voordracht van den Minister van Onderwijs, een be langrijke beslissing dato 15 Juli 1.1. no 17 genomen, waaraan wij het volgende ont- leenen: De beslissing van den Minister, waar- togen het Bestuur in beroep kwam, be rustte op de overweging, dat B. en W. van Krabbendijke in hun adres do kosten van instandhouding der openbare lagere school over 1935 ramen op plm. f 20 per leerling, maar dat dit gemiddeldo in verband met een op de uitgaven toe te passen aftrek we gens medegebruik van de schoollokalen voor andere doeleinden dan lager onder wijs, tot ruim f 15,50 kan worden terugge bracht; dat dit vrij hoog bedrag, uitgaande boven hetgeen in gelijksoortige gemeenten in de provincie Zeeland ter zelfder zake wordt uitgegeven, te verklaren is uit ver schillende factoren (ouderdom van het schoolgebouw, van 18S2 dateerend. stelsel van verwarming en dergelijke), welke het exploitatiecijfer ongunstig bcinvloeden en dat in verband hiermede kan worden aangeno men, dat deze school in bijzondere omstan digheden verkeert, (en dus niet als verge lijkingsobject kan dienen). In tegenstelling met deze opvatting is de Kroon op grond van overgelegde stukken echter van meening. dat weliswaar deze school voor haar leerlingenaantal zeer ruim behuisd is en du de exploitatiekosten van 't schoolgebouw ongunstig beïnvloedt, doch dat daartegenover staat, dat een deel dier kosten niet ten laste van de exploita tierekening dor school komt wegens mede gebruik van de lokalen ter. behoeve van ander onderwijs; dat voorts, al moge het waar zijn, dat het schoolgebouw in verschillende opzichten verbetering en herstel behoeft en bijvoor beeld de vernieuwing van een vloer in de school dringend noodig is, geenszins vol doende is gebleken, dat de verbeteringen welke redelijkerwijze in 1935 zouden be- hooren te worden aangebracht, van zoo buitengewonen aard zijn, dat hier zou kun nen worden gesproken van een bijzondere omstandigheid, waarin de school zoude ver- keeren; dat ten slotte in de stukken overigens van geen andere bijzondere omstandigheid gewag wordt gemaakt dan van de dure gasverwarming der school doch dat niet ls aangetoond dat de stijging der exploitatie kosten, door deze wijze van verwarming „MAAS"-NYMPHEN. LOOS ALARM Het vraagstuk: oud' en nieuwe tijd Heeft op de meeste dorpen Een hooge berg van misverstand En ruzie opgeworpen. Zoo was er laatst een klokkenist Die steevast volgens Braat leeft Maar voor het luiden van de klok Bevelen van den Raad heeft: Die klok moet driemaal daags geluid Op nieuwe tijd! De oude Bestaal voor onze dorpsklok niet Daar moet je je aan houden! 's Mans zoon vervult de avonddienst Moet dus de „papklok" roeren Zie zoo, 't is weer al zeven uur „Zoo zeggen dan de boeren!" Die jongen zegt dat ook en dv Hinkt-ie op twee gedachten Van „oud" en „nieuw", laat soms de Een uur met luiden wachten. [klo/j Maar op een avond was hij „bij" De „kasklok" stond op zeven ('l Was nieuwe tijd dal wist hij niet) Met spoed werd hij gedreven Naar d' ouwe toren, greep het touw De klok begon te kleppen.... Terstond zag men het brandpiket Zich vaar het spuithuis reppen! Het opperhoofd met zwarte stok Gaf aanstonds zijn bevelen De Generale Staf begon De rollen te verdeelen: Die voor de zuigpomp, voor de pers En gene voor de slangen Een zeer kaalhoofdig winkelier Moest maar de maan vervangen. Dc spuit werd vlug gemoobliseerd De motor deed 't uitstekend (Men snapt wat dat in zoo'n geval Voor 'n Generaal bet eekent!) En nu... vooruit! De moed er in.' We gaan het vuur bezweren! We zullen toonen dat dc spuit Nog heel wat kan presteeren! Dc Generaal zag reeds 't publiek Zijn heldendaden lezen Tol een onnooz'le spuitgast vroeg: „Waar zou de brand wel wezen?" (Nadruk verboden.) HAK ATE, veroorzaakt, van overwegende beteelcenis is en als eene bijzondere omstandigheid ten deze zou zijn aan ce merken; en dat misdicn het bestreden besluit niet kan worden gehandhaafd; weshalve het bestreden besluit is vernietigd De brug over de Oude Maas Aanbesteding onderbouw Op Dinsdag 24 September zal, onder goed keuring van den minister van waterstaat, (,001' of vanwege den hoofdingenieur-direc teur vau den Rijkswaterstaat in de directie wegenverbetering, te 's Graverdiage worden aanbestoed liet ïnakon ran den onderbouw voor de brug over de Oude Maas te Dor drecht, met bijkomende werken. Jhr. Dr. W. A. Beelaerts van Blokland f Woensdagnacht is Jhr Dr Willem, Adriaau Beolaerls van Blokland, Griffier dor Eerste Kamer der Staten-Generaal, ta Oosterheek overleden tenger olge van een. bloedvergiftiging ontstaan uit een negenoog. De overledene vertoefde op zijn landgoed „Transfalia", buitengoed der familie Bee laerts van Blokland, waar hij zijn zomer, vacantia daciit dour te brengen. Nederlandsche Spoorwegen De dalende ontvangsten De geschatte oiitvutigsten der Nederland- sclie Spoorwegen (incl. die der geëxploiteer de spoor- en tramwegen) hebben ijl Juli f 9.133.700 (v. j. f 10.336.000) bedragen. Ge specificeerd waren de ontvangsten: reizigers f 5.210.800, bagage f 146.200, brief- en pak- ketpost f 250.000, goederen f 3.202.000, levende dieren en lijken f 25.000, diversen f 203.700. De totale ontvangst van 1 Januari af be liep f 57.727.082 (v. j. f GS.031.115). Het ge middeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af was 3549 3031), dus ontvangst per dagkilometer f 70.72 (t 85.79). (26 ,.En toen"' vroeg zuster Augusta ontroerd. „Toen vonden wij den dokter op den grond liggen, mieit de beide handen voor het ijseHtij'k verwrongen gelaatdood!" „Dqod!'1 herhaald© zuster Augusta ver schrikt. „Maar hebt u zi-oh wel overtuigd, ■dat hij „O zuster, da-ar is geen twijfel aan! Hij moet reeds lang daar ge-legen hebben, want hij was al koud en stijl". „En kon u niet nagaan, waaraan hij over laden is?" vroeg zij. „Daar stond oen fleschje mot vergif op tafel". Bleak en bevende hoorde zuster Augusta den man aan en een oogenblik kon zij geen woorden vinden. Daar vloog haar de ge dachte door het hoofd aan de geneesmidde len, welke de dokter gezonden had en zij dankte God, dat zij daarvan nog niets aan Anna gegeven lvad. „En ligt het lijk nog in die apotheek?" vroeg zij, 11a lang stilzwijgen. „Ja, wij vonden het beter, alles zoo tc la ten, als wc liet gevonden hadden." „En is de apotheek weer gesloten?" „Ja, wij hebben den toegang althans ver spoort. Doch wat zul'en wij doen?" „Laat liet rijtuig inspannen! Ik zal aan den generaal schrijven en dan moet iemand terstond dien brief wegbrengen!" Geschokt als zij was, begaf zij zich weer naar binnen, en, nadat zij zicli overtuigd had, zette zij aan talelj nam het schrijf gereedschap tot zioli en met van ontroering bevende vingieircn meldde zij den generaal wat er gebeurd was en vwzocht hem terstond een dokter te zenden. Nauwelijks liad zij den brief verzegeld en overhandigd, of hel rijtuig reed heen en ongeveer zes uren later keerdte het terug. De verpleger die den brief bezorgd liad, bracht nnet zich den majoor van genees kundigen dienst, dóe zich zonder oponthoud naar de apotheek wendde, waarna hij zidh naar de kamer dor directrice begaf, waar hij zuster Augusta beleefdelijk grootte. „Dat is een vreeselljke geschiedenis, zus ter! sprak hij, „wat mag de aanleiding zijn?" „Is de dokter inderdaad aan vergif ge storven, lieer majoor?" vroeg zij. „O, daar is geen twij(1)1 aan, de verschijn selen zijn ontegenzeggelijk en de flesoli staat op tafel geopend. Maar zeg mij, wal denkt u?" „Ik weet alleen, dat er lussdhen den dokter en die directrice hooge woorden gewisseM zijn. Ik kwam juist daarop binnen en van zuster Anne heb i'k niets kunnen vernemen tot op dit oogenblik. Zij vtoi in mijn armen in zwijm!" „Vreemd!" mompelde de majoor en begaf zich naar het bed, waarop hij de kranke onderzocht. „Ik heb genieesmidicMen van den dokier voor haar ontvangen, maardaar zo niet tol bewustzijn te krijgen was, heb ik ze nog niet ingegeven". „Waar zijn die?" vroeg de majoor en, na dat zuster Augusta hem liet flesclijc en de poeders gereikt had, stak hij beide bij zich en zei: „Ik zal nieuwe voorschrijven en ik wil deze lalen onderzoeken. Hoe liet zij, de dokter moet heden begraven worden. Ik zal dc brieven, die op tafel lagen, aan liet adres doen bezorgen door een dei- officieren, die de weduwe op de doodstijding voorbereiden kan". ,,'t Is verschrikkelijk voor ,|e arme vrouw en haar kinderen!"' sprak zuster Augusta. „Ja, dochze verliezen misschien niet veel aan hem. I11 ieder geval, liet is liard, dal is zeker. De zuster zal wel ontwaken en ik kom morgen weer hier 0111 ord-e op de za ken te stellen. W eet u ook, waar de zuster thulsbehoort?". „Ja, majoor, te Doornvlei bij C...", zei Augusta. „Hum! Dat is nogal een iasiige en lange reis, doch we zullen zien. Is u met haar be kend? Heeft zij daar familie?". „Zij is mijn vriendin, majoor! Te Doornvlei woont haar moeder, een doklcrsweduwe, met haar zuster!". „Nu, dank u zuster! Het doet mij leed \oor u, dat u deze treurige geschiedenis ni.ee door leven moei, doch 11 «uit u wel goed houden, naar ik vertrouw. I#ijf maar bij do zieke, ik zal zelf eens beneden kijken, hoe dc zaken daar staan". Dank zij de geneesmidelen, die de kranke Anna toegediend werden, ontwaakte zij dien namiddag en liet schoen, alsof alle herinne ring aan hetgeen gebeurd was, bij haar was verdwenen. Zij gal haar verwondering teken nen, dat zij te heil lag en dat zuster Augusta zioh bij haar lied bevond en toen zij haar on dervroeg, was bel antwoord: „Kind, de dok ter heeft mij streng verboden, lang met je le spreken. Iloe kalmer en bedaarder je je .houdt, des te eer zullen we gelegenheid heb ben, elkaar alles op lo helderen". „Maar hoc hen ik dun ziek geworden?". „Dat is liet 1111 juist, waarop we voorloopig niet terug moeien komen en, als jc liet mij te moeilijk maakt, zou ik dc zorg aan een andere zuster moeten overgeven. Daarom, ter wille van 011s beiden, maak hot kort-" Toen echter de doktor zicli in den loop van den volgenden -dag vertoonde, merkte zuster Augusta op, hoe zich eerst verbazing eil daarna voldoening op liaar gelaat vertoonde. „Zij is heden hecj wat heter dan gister", zei dc geneesheer, toen zuster Augusta Jiejn naar dc trap vergezelde, docli zji moet eenige we ken volslagen rust genieten. Haar zenuwge stel is zeer geschokt. E11 ik vrees voorts, dut we haar hier niet dc volkomen rust naai ilchaani en-ziel verzekeren kunnen, die zij behoeft. Zou ze niet eenigen tijd naar huis willen gaan? Daar zou zij veel oor weer ge heel oji dreef komen." „Nu reeds, dokter?". „Nu, als het zóó voortgaat, kan zij over korten tijd dc reis wel maken, mits onder zorgvuldige leiding". „Wil ik iiet haai; voorstellen?" vroeg zuster Augusta. „Heeft zij bewustzijn van hetgeen er ge schied is?". „Tot vóór uw komst nog niet, doch ik las op tiaar gelaal, toen zij u zag, dat or een ein de aan de verdooving komt". „Dal vermoedde ik. Neen, stel haar niols voor, doch mocht zij er zelf over beginnen, spreek dan verder met haar. Zeg haar, dat we haar niet gaarne missen, maar juist om dat zij zioh zóó aan anderen gewijd heeft, dat we niets nalaten willen, dat tot tiaar her stel dienen kan. Ik heb vq<J: het hospitaal ginds een. dokier gevondeu en tevens een verpleegster in uw plaats. Maar ïiu onze kranke zoo wel is en rust liaar zoo goed doet, zoudt u niet genegen zijn, om, voor eenigen tijd althans, liaar plaats in te nemen?". „Als u oordeelt, dat het zóó beter is en zon der schade voor mijn jonge vriendin, zal ik het gaarne doen. Doch wanneer zij spreekt over hetgeen tusschen haar en den dokter voorgevallen is, kan ik dan met liaar door spreken?". „Zij zat er zelf wel komen, zonder uw hulp. Wees op dit punt maar wat terughoudend, zuster, en vooral, vertel liaar niet, wat met den dokter gebourd is". „Dank 11! Ik zal even bij haar gaan eii dan kom i-k beneden 111 de ziekenzaal". „Goed zoo! Ik zal u daar wachten. De eer ste dagen denk ik hier de zorg op inij te nemen". „Zuster Augusta", zei de kranke, toen haar vriendin zicli weer aan het leger bevond, „komt onze dokter hier niet meer?". „Neen, ktndl". „Gelukkig!" hernam.de zieke, „dan kan ik nu gerust zijn! Ik zou liet u alles willen zeg gen, maar ik ben nog te moe". „U moygt niet en tot straf, omdat u er over begint, ga ik naar beneden in de zieken zaal!". „Maar dat meent u toch niet, zuster? Ik zal zwijgen, ik heloot liet ui". ,,'t Was maar scherts, kind, doch ik heb je arbeid voor een paar dagen op mij genomen en ik zal je 1111 en dan een weinig alleen moeten laten, dat is good voor jou en de zie ken". „Ja, ga toch uw gang! Mijn arme jongens heneden zullen niej welen, hoe zij liet heb ben. Oeli, als zij maar allen hun gerechtig heid krijgen!". „Ik hoop er zooveel mogelijk voor te zor gen, al zullen ze je ook missen. Ze vragen elk oogenblik naar je". „Dank u. Groet hen van mij! Maar", ver volgde zij half fluisterend, terwijl zij Augus tas band greep en tiaar tot zich trok, „zij we. ten toch niets van hetgeen er voorviel?" „Niets, kind! Stel je gerust. Zij xulleii liet niet weten ook! Daarvoor sta ik borg". „Welk een schok lieeft dit in liaar geiieele gestel teweeg gebracht!" zei zuster Augusta in zjciifiïelf, terwijl zij zich naar beneden be- gaf, om de orders van den dokter voor do zieken te ontvangen, ,,'t Is gansch niet meer de fiere, zelfgenoegzame Anna van vroeger. Doch t kan zijn, dat zij nog onder den in vloed barer zenuwen verkeert en de ontsteii- tems vau geestkracht slechts tijdelijk is". Onwillekeurig huiverde zij, toen zij langs de apotheek ging en de deur half geopend zag staan. „Is de dokter al hegraven? waagde zij een verpleger te vragen, dien zij in de gang ont moette. „We hebben hem vanmorgen ter aarde be steld zei de man en op vveemoedigen toon liet hij er op volgen: „er ging niemand ach ter liet lijk. Ook de predikant was verhinderd bij dc begrafenis tegenwoordig tc zijn". „Ach! Die arme vrouwen kinderen!" sprak zuster Augusta 011 een traan welde op in. haar oog. (Wordt vervolgd

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3