Predikbeurten MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken VERKOOPINGEN INSTORTING BIJ BERLIJNSCHE ONBERGRONDSCHE GROOTE BRAND TE BERLIJN HET NAT. S0C. STRAFRECHT Marktberichten* SOMMELSDIJK. Bij den agent der ar beidsbemiddeling dezer gemeente stonden vorige week als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 50 landarbeiders, 1 opperman, 6 timmerlieden, 5 metselaars, 6 havenarbei ders, 3 schilders, 3 losse werklieden, 1 chauf feur. 1 typograaf, 1 pakhuisknecht, 1 opzich ter. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 75 personen Werkloos. Kleine oorzaken hebben soms grooie ge volgen. De 24-jarige G. v. L. was de 17- jarige J. V. aan 't plagen door met steentjes op zijn fiets te gooien. V. werd kwaad en verzocht v. L. dit nogmaals te doen. v. L. voldeed aan het verzoek. V. sprong op v. L. toe en wilde hem te lijf. v. L. verweerde zich met een klomp, doch deze werd hem spoedig ontrukt. Hierop haalde V. een zak mes uit zijn zak en stak v. L. hiermede in zijn arm. Dit lichaamsdeel werd dientenge volge zoodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. Door den gemeente-veldwachter is te gen een persoon proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rij wielreglement en tegen een ander persoon wegens openbare dronkenschap. Voorts zijn een drietal jeugdige boefjes opgespoord, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal-, van aardappelen. Ook tegen lien is proces verbaal opgemaakt. MIDDELIIARNIS. Aan de kaai zijn aange bracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rotterdam verzonden ÏO.OUO kisten aardappelen. Bij den landbouwer Koert onder deze gemeente lag een rund dood in den stal. Het dier is geslacht en voor de consumptie afge keurd. Het vleesch is onder politietoezicht vernietigd. De heer Kaptem, hotel Meijer, heeft onderhands gekocht een stuk grond van den lieer P. v. d. Stad, hij de autogarage. Gevonden voorwerpen. Een sleutel en een rijwielplaatje. Inlichtingen bij de ge- meente-politie. Eenige zakdoeken, terug te bekomen bij de nachtwacht M. J. Vroegin- deweij. Een ceintuur bij F. v. Es, Weistraat. Ds de Looze van IJselmuiden heeft be dankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier. Uitslag van de wedvlucht van Arlon, ge houden op 17 Augustus door de P.V. „de Keisduif", afstand 258 K.M. De prijzen wer den behaald als volgt: J. van Eek 1, 12, 24; T\ Schuurman 2, 6, 13, 15; Joh. Kamp 3, 5, 7; C. Smit 4; A. Wielhouwor 8, 21; J. Kruik 9, 10, 14; Chr. F. Hossen 11, 25- A. Sarelse 16, 17; .J. v. d. Hoek 18; N. v. d. Houten 19, 26; Joh. Vetter 20, H. Visser 22, 23. Zaterdag 24 Aug. zal er een wedvlucht, worder. gehouden Van Farkeston (Eng), afstand 203 K.M, OOLTGEN SFLAAT. Gevonden een paar nieuwe handschenen. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter Jordaan. Het 7-jarig dochtertje van J. Bouwens werd door een vrachtauto, welke in achter- kaartsche richting reed, aangereden. Dr. C. \V. Kramers verleende geneeskundige hulp. De landbouwer A. v. K. is door den po litierechter veroordeeld tot 10 boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaax-, wegens onrechtma tig gasverbruik. Door B. en W. wordt gewaarschuwd te gen het overmatig waterverbruik. Bij hen die dit blijven doen, zal een meter worden ge plaatst en proces-verbaal volgen. Ds. J. D. Kleyne heeft een roeping ont vangen naar de Herv. Gemeente te Barner veld. NIEUWE TONGE. Door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is aan den heer Jb. Luchtenburg Tz. een diploma en een schil derij aangeboden ter gelegenheid van zijn 25-jarige trouwe dienst bij gebrs. v. d. Velde alhier. Door de P.V. „Gevleugelde Bode" werd een wedvlucht gehouden van Vilvoorde. Prij zen als volgt: J. van Alphen 1, 8, 12, 13; Th. Melissant 2, 4, 6; A. Tljl 3, 9, 17; A. Holleman 7; J. A. v. d. Maas 10, 11, 15; K. Noteboom 5; B. van Zielst 14, 16. De prijs der uien is alhier 1.25; koe peen 0.75 per H.L. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden geen werkloozen ingeschreven. Het distributievleesch is deze week ver krijgbaar bij slager A. C .M. Tieleman alhier. DIRKSLAND. Tot en met volgende week Donderdag is het rundvleesch in blik ver krijgbaar op bon no. 90 bij den slager J. Klomp aan het Achterdorp. Verleden week werden vanuit deze ge meente verscheept 3414 H.L. aardappelen, 620 balen uien, 1800 balen peen en 200 H.L. poters. Zaterdagavond zal de voetbalvereni ging D.V.V. I van hierop het terrein aan den Vroonweg een wedstrijd spelen tegen Grijs oord I. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk ligt bij den boekhouder van de N. H. Kerk ter inzage. Bezwaren le gen deze lijst kunnen bij den voorzitter van het college van kerkvoogden en notabelen worden ingebracht. MELISSANT. De gemeente-rekening over 1934, zooals die de Raad is aangeboden, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage en is te gen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Woensdag werd bij den landarbeider M. M. een aardappel gerooid, welke het ko lossale gewicht had van 8 ons. Zaterdag is vanwege de Landbouwver- eeniging aanbesteed het vervoer van diverse landbouwproducten, voor den tijd van een jaar. HERRINGEN. De goedkoope margarine ten behoeve van steuntrekkenden e.a. is thans verkrijgbaar gesteld bij mej. de wed. Hoogland aan den Kaaidijk. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan 25 werkloozen ingeschreven. Deze week had een aanrijding plaats tusschen de auto's van A. S. en M. den Boer, waarbij beiden nogal schade opliepen. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Deze week zijn van hier de eerste koe peen verzonden. De uien werden opgekocht voor 1.25 per H.L. De echtgenoote van den heer J. Bertman die tijdelijk alhier bij haar familie logeerde, moest deze week onverwachts vervoerd wor den naar het ziekenhuis te Dirksland, waar ze na kort verblijf reeds overleed. Het stof felijk overschot zal op de begraafplaats al hier ter aarde worden besteld. De arbeiders P. en v. P. hadden beiden het ongeluk zich te bezeeren. Ingeroepen medische hulp constateerde kneuzing der ribben. STELLENDAM. Maandagmorgen reed de 7-jarige Joh. v. d. L. achter op zijn fiets bij zijn vader H. v. d. Linde. Op een gegeven oogenblik geraakte het jongetje met zijn lin kervoet tusschen de spaken van het achter wiel en het frame bekneld, waarbij het beentje bij den enkel zoodanig werd ge kneusd en ontveld, dat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het ventje zal eenige weken rust moeten houden. De 68-jarige J. Kievit, landbouwer al hier, reed Maandag j.l. met een 4-jarig paard gespannen voor een wagen, geladen met rui- terhouten, van den oprit bij den Z.O. Ach terweg alhier. De wagen liep hierbij op de hielen van het paard. Het dier werd schuch ter en begon te slaan en trof hierdoor een der onderbeenen van genoemde Kievit zoo danig dat het geheel werd verbrijzeld. Spoe dig schoten eenige personen toe en hielden het paard in bedwang. De getroffene werd bij Dr. Mulder alhier binnengedragen, voor- loopig door dezen verbonden en per ontbo den ziekenauto naar het ziekenhuis te Dirks land overgebracht. De door B. en W. den Raad aangeboden en ter visie gelegde rekening der gemeente over het jaar 1934 sluit in den gewonen dienst met een batig slot van 5684.83 en in den kapltaaldienst met een nadeelig slot van 2166.76. Door de garnalenvisschers alhier wer den de vorige week gezamenlijk aangebracht 18200 K.G. consumptiegarnalen, welke door middel van de Ned. Visscherij Centrale wer den afgeleverd a 0.12 per K.G. De levering van puf voor de drogerijen was zeer gering. Vanwege het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie zal binnenkort worden overgegaan tot het leggen van een telefoonkabel door de geheele gemeente, zoo dat dan alle bovengrondsche verbindingen komen te vervallen. Hierbij zullen mogelijk eenige werkloozen kunnen worden te werk gesteld. De heer Adr. de Jager is thans door de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij aangesteld als plaatsvervangend schipper op de alhier gestationneerde red dingboot „Koningin Wilhelmina", Tot onderwijzeres aan de bijz. lagere school (Chr. Nat.) is aangesteld mej. C. J. Ringersma te Zwijndrecht, zulks met ingang van 1 September a.s. GOEDEREEDE. Bij het spelen kwam het dochtertje van J. C. B. te vallen en kreeg daardoor een armverwonding, zoodat genees kundige hulp noodzakelijk was. Voor de aardappelen wordt 1.75 per 100 kilo en voor de uien 1,25 per 60 kilo geboden. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf ver loor de Noordzeevisscher A. Groenendijk bijna een geheel vischtuig, een schade van 140, terwijl A. Redert een gedeelte in den steek moest laten en een schade had van ongeveer 50. Van den landbouwer H. L. stierf een best werkpaard. Verzekering dekt gedeelte lijk do schade. Daze week arriveerde de turfschipper A. Ponne van St. Filipsland met een lading lange turf voor de bakkers, hetgeen aan eenige werkloozen een paar dagen werk ver schafte. OUDDORP. Op de beurs van Donderdag werd besteed voor sjalotten 4 cent, koepeen 80 cent, eigenheimers 1.40, pootuien 1.25. Aan P. Hanson en van Koppen is door B. en W. vergunning verleend voor het bou wen van een woonhuis, op een perceel aan den Bokweg alhier. Van T. Aleman aan de Westerweg zijn door honden twee geiten doodgebeten. De daders zijn gevat. De garnalenvisscher J. Bezuijen had het ongeluk zijn garnalenkor te verliezen. Een schade van ruim 80. Tegen een koopman alhier is door den ambtenaar van de Crisis-opsporingsdienst proces-verbaal opgemaakt wegens het hou den van een varken zonder vergunning. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 59 werkloozen ingeschreven. Zaterdag zal voor de Geref. Gemeente voorgaan de heer v. d. Berg te Rotterdam. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Dirksland, Augustus 1935. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd voor onderstaande een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Sinds een tweetal jaren wordt er in de meeste gemeenten van ons eiland op 31 Aug. een vlagjesdag gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor onze Chr. Militaire Tehuizen. Deze vlagjesdagen worden georganiseerd door het plaatselijk Christelijk Militair Ver band „Breda". Het Chr. Mil. Verb. (C.M.V.) is de federatieve organisatie, waarin de Ned. Mil. Bond (dit is de Bond welke de Mil. Te huizen exploiteert), de Nat. Chr. Officieren Ver., de Nat. Chr. Onder-Officieren Ver., de Nat. Ver. „Pro Rege" en de Chr. Marine Ver. samenwerken. De verdeeling van de opbrengst der ver kochte vlaggetjes heeft als volgt plaats. Het plaatselijk C.M.V. „Breda" ontvangt 40 pet. van de opbrengst, hetwelk dit op zijn beurt weer afdraagt aan het plaatselijk bestuur van het Militair Tehuis. De overige 60 pet. is bestemd voor het C.M.V., hetwelk dit weer verdeelt onder zijn aangesloten vereen., en waarvan dus ook de Ned. Mil. Bond profi teert. Ik meende dit even te moeten vermelden, opdat de ingezetenen weten, waarvoor zij geven. Door dus nu een vlaggetje te koopen steunt men niet alleen den arbeid der Mili taire Tehuizen, maar ook andere vereen., die in onze weermacht werkzaam zijn. Ook dit jaar zullen in de week die a.s. is de vlagjesdagen weer worden gehouden. Zendt dan ook do dames die zich met den verkoop belast hebben niet ledig henen, want door uw kleine gaven steunt ge een zeer noodige en nuttige arbeid. Veiling op Maandag 19 Augustus 1535 in Café Keyner te den Bommel. ABlag op Maaadag 26 Augustus 1935 in Café van der Plaat aldaar. telkens des middags te 4 uur (ci. t.) van 1.97.80 H.A. bouwland in den polder den Bommel aan den Landweg te Den Bommel; en op Maandag 19 Augustus 1935 om 4 uur (n.t.) in café Keyzer, verkoop om contant geld van op gemeld bouwland staande gewassen als uien en eigenheimer aardappelen; ten verzoeke van den heer Corn. Verkerke. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Dondrdag 22 Augustus 1935 in Hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 29 Augustus 1935 in Hotel de Weerd aldaar telkens 's nam. 7 uur (rut.) van: Huis en schuur en erf aan den Zui- derl.dijk te Oude Tonge. Toebehoorende aan Fr. van Peperstraten Sr. c.s. Notaris VAN ISPELEN. Veiling op Donderdag 22 Augustus 1935 iu Hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 29 Augustus 1935 in Ho-tel de Weerd aldaar telkens 's nam. om 7 uur (n.t.) van: Huizen en schuren, met het erfp recht van de erven, aan den Zuiderl.dijk te Oude Tonge. Toebehoor ende aan T. van Noord Azn. cs Notaris VAN ISPELEN. Notaris GOSTERMANS Od Woensdagen 28 Augustus en 4 Septem ber "1935, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd) te Stellendam, in hotel Mijnders, respectie velijk veiling en afslag van: Een buis met pakhuis, erf en grond (erf pacht tot 1 Mei 1950), te Stellendam, aan de haven, kad. Sectie B no. 1438, groot 3 Aren 45 centiaren. Vjrij van huur. Ten verzoeke van de erven van wijlen den heer J. Lang broek. Op Vrijdagen 30 Augustus en 6 September, telkens 's avonds 7 uur (zomertijd), te Dirks land, resp. in de zaal Odeon, veiling en in hotel Regter, afslag, na verkregen rechter lijke machtiging, van: a. Twee huizen met slagerswinkel, te Dirksland, aan de Zomerstraat, kad. Sectie B nr. 528, 529 en 2038 in 2 perc. en combi natie. Het huis met slagerswinkel is ver huurd aan C. Zoon H.zoon te Dirksland tot 1 October 1943 tegen f 4 per week en het an dere huis is on verhuurd; en b. een huis met schuur, erf .en grond (eeuwigd. erfpacht), te Sommelsdijk, nabij Dirksland op Kralingen, kad. Sectie D nos. 675 en 676, tez. groot 2 Aren 43 centiaren. Per week verhuurd aan G. de Bruin voor f 3 per week. Ten verzoeke van de erven van wijlen de «chtelieden C. Zoon en E. van Oostenbrugge. Notaris COSTEEMANS. Velen zullen er zijn die persoonlijk weten wat het is, verstoken te zijn van het ouder lijk huis, wanneer men zich in militairen dienst bevindt. Welnu, de Militaire Tehuizen zijn er om dit gemis zooveel mogelijk te ver goeden. Daar kan ook de Chr. militair na volbrachte dagtaak verkeeren in een Chr. sfeer, terwijl de avond wordt besloten met het lezen van Gods Woord en gebed. Laten diegenen die dit persoonlijk niet weten, omdat zij niet tot den dienstplicht ge roepen werden, doen wat in hun vermogen is, om dezen plicht, die anderen opgelegd wordt om ons land te dienen, voor hen zoo veel mogelijk te verlichten. Ook de Ned. Mil. Bond heeft te lijden van de slechte tijdsomstandigheden. De giften, worden verlaagd of ingehouden. Doch wan neer allen die kunnen, iets bijdragen tot dit' wei'k, behoeven de Tehuizen niet in hun be staansmogelijkheid te worden aangetast. Be denkt echter, dat wanneer het in de toe komst zou blijken, dat de Militaire Tehuizen niet kunnen bestaan, het geestelijk werk on der de militairen met lamheid geslagen zou zijn. Een ieder dus die het wel meent met onze weermacht en ons vaderland, steunedit nuttige werk. J. H. BESTMAN, Correspondent N.M.B., Dirksland. Burgerlijke Stand OOLTGENSFLAAT. Geboren: Johanna, d. v. Marinus Kroon en Lena Kachelland; Hendrik, z. v. Cornelis van Dam en Maria Pieterse. Gehuwd: Barthelomeus Brants, 26 j., en Pieternella Koene, 24 j. DIRKSLAND. Geboren: Dionisia, d. v. Johannis Joseph Campfens en Maria Johanna van der Boom. Overleden: Adriana Labeur, 29 j., echt genoote van Jan Bestman. HERRINGEN. Gehuwd: Cornelis Polie, van Stellendam en Elisabeth Soeteman, al hier. BUITENLAND Moeilijk opruimingswerk Aantal bedolven arbeiders schatte men op veertien. Dinsdagmiddag kwart over twaalf is door onbekende oorzaak het in aanleg zijnde traject van den Berljjn- schen ondergondschen spoorweg in do Hermann Goeringstrasse (tusschen Polsdamer Plalz en Rijksdagge bouw) ingestort. Daar liet juist schaftuur was be vonden zich betrekkelijk weinige ar beiders in de schacht. Zes gewonden werden in den loop van den middag bevrijd en naar de Charité gebracht. Gisteravond werd verondersteld, dat zich nog veertien arbeiders onder liet puin bevonden. De lengte van het ingestorte gedeelte >s ongeveer 50 M. De plaats van het onheil vormt één diep gat. Binnen weinig tijd waren ongeveer 20 wagens van de brandweer ter plaatse Met koortsachtige haast werd het bevrij- dingswerk aangevat. Spoedig werd in het opruimingswerk orde gebracht, door een aantal bouwdeskundigen, die met ongeveer 100 pioniers werkten, te samen met arbei ders en met de brandweer. Het was telkens weer lastig de zware ijze ren steunbalken, die aan den Oostelijken kant ineen zijn gezakt, uit, elkaar te halen, waarvoor de meeste losgesneden moeten worden Met bewonderenswaardige snel heid hebben arbeiders drie steigers overliet uitstekende gedeelte aan den kant van de Diergaarde gebouwd, zoodat thans de plan ken en balken gemakkelijker uit de put gehaald kunnen worden. Onmiddellijk na het ongeluk heeft de Amerikaansehe ambassadeur bet gobouw der ambassade, het voormalige Blücher- paleis aan de Pariser Platz, beschikbaar gesteld voor het onderbrengen der gewon den en der reddingsploegen. Behalve de Rijksspoorwegen nemen ook de recherche en de justitie aan het onder zoek deel. De Rijksministers Goebbels en Frick, Dr. Ley, de Berlijnsclie politie-presi- dent Graaf Helldorf en de directeur van da Rijksspoorwegen Dr. Dorpmüller waren gis teravond op de plaats van de ramp. Het opruimingswerk zou, ondanks den grooten spoed, nog minstens een vollen dag duren. Moeilijk reddingswerk Het reddings- en opruimingswerk aan den ingestorten tunnel iu de Hermann Goe- rinigstraat te Berlijn is Woensdag slechts langzaam gevorderd. Telkens doen zich nieuwe moeilijkheden voor. Zoo raakte togen middernacht een kabel in brand, waardoor de straat eenigen tijd lang in dichte rookwolken geliuld werd. De gang, die de mijnwerkers thans graven, wordt, om nieuwe ongelukken zoo veel mo gelijk te voorkomen, heel nauw gehouden, maar toch nog zoo, dat twee man er in wer ken kunnen. Twee ploegen mijnwerkers uit het Roer gebied zijn met vliegtuigen naar Berlijn vervoerd en ziju dadelijk na hun aankomst begonnen aan het opruimingswerk deel te nemen. Aangaande de bergingswerkzaamheden is gisteren een conferentie gehouden tusschen de betrokken instanties, welke tot resultaat heeft gehad, dat overeenkomstig den wensch van de Spoorwegen de pioniers ook verder aan het werk zullen blijven. Dp, pioniers zullen in drie ploegen 't werk voortzetten. Voortdurend zullen twee groe pen, elk van 80 man, aan het werk zijn. De werkzaamheden zullen op bijzonder beleidvolle wijze moeten worden verricht, aangezien de vrees bestaat, dat anders op nieuw verzakkingen zouden kunnen plaats vinden. De autoriteiten zijn voortdurend op de plaats van de ramp aanwezig. Gisteroch tend zag men er om. Rijksminister Dr. Frick, die zich op de hoogte stelde van den stand 'der werkzaamheden. Twintig vermisten Het schijnt nil vast te staan, dat niet v eer tien maar twintig arbeiders onder het puin be dolven liggen. Althans is van deze nog niet na te gaan waar zij zich be- vinden. Het is echter nog steeds mo gelijk, dat sommige arbeiders niet naar het. werk zijn teruggekeerd. Hitier heeft Dr. Goebbels opgedragen een bedrag van 30.000 mark te verdoelen onder de nabestaanden van de slachtoffers. De directeur-generaal der Rijksspoorwegen heeft een bedrag van 50.000 mark beschik baar gesteld. Goebbels heeft bepaald, dat de families der vermisten voorloopig ieder duizend mark zullen ontvangen, teneinde den eer sten nood te lenigen. Menschen op 50 Meter hoogte in gevaar, doch gered Enkele dagen geleden is in de groote ten toonstellingshallen te Berlijn leen groote radiotentoonsleJling geopend. Daarop is Maandagavond teg enhalf negen vermoedelijk door kortsluiting, een snel om zich heen grijpende brand uitgebroken. Binnen oen uur waren die hallen, 3, 4 en 5 vrijwel goh eel door de vlammen vernield. Het vuur sloeg bijna vijftig meter hoog en tastte ook liet restaurant in den radiotoren aan. In alle Weste lijke voorsteden van Berlijn zag men reeds op grooten afstand den hellen vuurgloed tegen den donkeren nacht hemel. Het signaal: groot, alarm werd gegeven voor de geheele Berlijnsohe brandweer. Ui' alle deelen der stad werd materiaal naar do tentoonstellingsterreinen aan den Kaiser- damm gedirigeerd, terwijl ook onmiddellijk speciale commando's van de Schupo en af- deelingen van den Arbeidsdienst, de S.A., de S.S. en het leger werden gemobiliseerd voor de hulpverleenimg. I-Iet wiis reeds een moei lijke taak, een afzetting te vormen die de honderdduizenden nieuwsgierigen en kijk- lustigcn, die zicih in de buurt van liet ten toonstellingsterrein bevonden, op een afstand kon houden, Dank zij de koelbloedigheid va.n personeel en verschillende bezoekers slaagde men er nog in, in allerijl het kostbaarste tentoonge stelde materiaal naar buiten en in veiligheid te brengen, wat o.a. geschiedde met de kost bare televisie-toestellen. Wat verwoest werd Tegen 10 uur was de brand in zooverre bedwongen, dat het vuur zioh niet meer uit breidde. De bestrijding der vlammen begon systematisch bij den oorspronkalijken brand haard in hal 4 (naar men zegt bij die afdee- ling van Sietmens). Van hal 3 en hal 5, even als van hot geweldige binnenplein en van de Oostzijde van het uitgestrekte tentoonstel lingsterrein werden omstreeks 30 groote en mlddelgroote slangen uitgelegd, waaruit zon der ophouden water in de vlammen gespoten werd. Hal 4 moet echter wel als volkomen verloren worden beschouwd, evenals hot grootste gedieolte van de daarin tentoonge stelde voorwerpen. Ook een deel van de In len 3 en 5 heel geleden van het vuur. ITet is echter gelukt die hallen 1 en 2, die door een breeden weg van de overige hallen geschei den zijn en de hallen 6, 7 en 8 te behouden, Bij wijze van voorzichtigheidsmaatrege] heb ben de talrijke exposanten met behulp van do S.A., S.S. en de mannen van den Arbeids dienst ook de door het vuur gespaarde hal len ontruimd. Reeds oen uur na liet uitbre ken van de brand was een groot gedeelte van het tentoongestelde in veiligheid ge bracht, Menschen in gevaar in het 50 M. hooge radio-toren-rsstauranl Gemeld wordt nog, dat eenigen tijd een achttal personen in ernstig gevaar heeft ver boerd. Deze bevonden zioh in het op een hoogte van ongeveer 50 M. gelegen restaurant in den radiotoren, dat door de hoog oplaaiende vlam men eveneens in brand was geraakt. Twee moedige brandweerlieden zijn er in gesiaagd een slang te brengen naar genoemd restaurant Zij klom men langs cl# ijzeren masten van den radiotoren naar boven en wisten op deze wijze den slang tot in de onmid dellijke nabijheid te brengen van in brand geraakte deelen van het restau rant. Aklus werden de restaurantbe- zoekers, die na het uitbreken van de brand in spreekkoor herhaaldelijk naar beneden geroepen hadden: „Raclt ons'', builen gevaar gebracht. Het Oostelijk gedeelte van den radiotoren, waaraan een reusachtige lichtreclame was aangebracht, stond laat in den avond nog volkomen in vlammen gehuld. Daarentege hoopte men het vuur in het restaurant en op het overige deel van den toren geleidelijk te kunnen blusschen. Nadien1 kan nog gemeld worden: Reeds kort voor 10 uur waren de vlammen langs da lichtreclame en in het restaurant zoo ver ge- blusolit, dat een begin kon worden gemaakt, met de redding der peisonen, die door het vernielend element van den beganen grond waren afgesneden. Langs da nog gloeiend lieete trappen bereikten zij over de puinen heen, langs zeer gevaarlijke plaatsen, den veillgen grond. Geen hunner had ernstig let sel bekomen. Iutussoheu vingen de brand weerlieden, die deels zoo uitgeput waren, dat zij vervangen moesten worden, aan met het opruimingswerk en de laatste blussching Gewonden? Het A.N.P. meldt nog: Hoewel dit officieel niet toegegeven wordt, staat toch vast, dat bij den brand op de radiiotentoonstelling om streeks twintig personen dusdanige brand wonden hebben bekomen, dat zij naar het ziekenhui® moesten worden vervoerd. Zij ver keercu echter niet in Levensgevaar. Al deze gewonden waren bezoekers van liet lioofd- restaurant en van het restaurant in dien ra diotoren, waar de vlammen met een onge- loofelijke snelheid om zicli heen hadden ge grepen. Vannacht om 1 uur kon gezegd worden, dat het groots» gedeelte van het vuur gebluscht was. Instorting van den radiotoren acht men vrijwel uitgesloten. Het ligt voqr de hand, dat de schade ontzaglijk is, zij wordt eoliter door verzekering gedekt. Wat was tie oorzaak van den brand? Omtrent de oorzaak van den braaid w'ord't van officieele zijde verklaard, dat het vermoeden bestaat, dat de brand geweten moiat worden aan kort sluiting. Algemeen hoort men echter de mee ning verkondigen, dat hier van kort sluiting geen sprake kan zijn geweest en dat men hier heeft te doen met een geval van sabotage, en wel ven com munistische zijde. In hoeverre dit ge rucht juistheid bevat, den wel verzon nen is, valt natuurlijk niet na te gaan Een feit is heit, dat een algeimeene on rust zioh kenbaar maakt, Olficieus bericht over de gewonden Berlijn, 20 Aug. Officieus wordt thans ook medegedeeld, dat verscheidene porsonen verwondingen liebben bekomen en dat zich daaronder ook brandweerlieden bevinden, die rookvergiftiging hebben gekregen. Zij zijn allen naar liet ziekenhuis gebracht, ge lijk reeds was gemeld. Een juiste opgave van tot aantal gewonden kon men nog niet verstrekken. De tentoonstelling gaat door De leiding van de tentoonstelling maakt bekend, dat na een bespreking met Dr Goebbels, kort voor middernacht besloten is tot voortzetting van de tentoonstelling in de hallen 1 en 2, waar de volkszender werkt, en ook van de industriatentoonstelling in allo audane door het vuur gespaarde hallen. Al leen de industrietontoonsteiling in hal 4 zal voor korten tijd niootcn worden onderbro ken. Er wordt ecliler mot alle kracht aan gewerkt, dat ook deze tentoonstelling in zoo kort mogelijken tijd weer ingericht zal zijn. Dc uitvoeringen van den volkszender en de avonduitvoeringen gaan volgens program verder. Drie dooclen De Duitsche Radiotentoonstelling is gis termorgen, ondanks den brand, op normale tijd, te negen uur, voor bet publiek ge opend. Het aantal bij den brand gewonden be draagt volgens officieele mededeelingen 26, Twee personen hebben verwondingen van ernstige aard bekomen. Volgens een ander bericht is een te Neu renberg wonend persoon uun zijn verwon dingen bezweken, terwijl bij het oprui mingswerk nog het verkoolde lijk van een man is gevonden, zoodat in totaal twee slachtoffers te betreuren zijn. Het televisie-bedrijf, dat een der grootste attracties was, zal spoedig hervat worden met een reserve-installatie van de Rijkspost Nader wordt gemeld, dal nog oen der zwaar gewonden is overledeu, zoodat er dus drie slachtoffers zijn. De grondslag „het gezonde ras" Rede van Minister Franck op het strafrechtcongres In een te Berlijn gehouden rede voor de deelnemers aan het strai'rechtcongres heeft rijksminister Dr Franek, een uiteenzetting gegeven, waarin hij o.m. zeidie, dat de nat- socialist een fanatiek voorstander is van het vergelddngsprmcipe, ja van liet afschrik- principe. Want lïet volk als waardevolst be standdeel van het staatsbestaa.il verdient deze uilerste bescherming met alle middelen Het bolsjewisme is in den grond genomen niets anders dan het beroep op de misdadi ge instincten, op de minderwaardige ele menten van een volk ter bestrijding van het geestelijk reine, het naar karakter heldere. De rechtsbasis, die aan den staats- en volk- schen opbouw is gegeven verplicht tot een steeds grooter wordende beveiliging van het Duitsche volk voor liet onreoht, maar ook voor het onwettig toepassen van rechts bepalingen. De autoritaire staat heeft derhalve in ver band met den strijd tegen den misdadiger ook de rechtsbescherming van den afzonder lijken burger tot een max'imum ontwikkeld. De nat.-soc. reg'aering is er trotsch op, dat dank zij haar maatregelen liet gelukt is, de criminaliteit in Duitschiand in vergelijking tot. de vroegere jaren onder andere regee ringen belangrijk te verminderen. Er zijn tijden geweest, dat die clooden in Duitschiand op de straten lagen, dal do moord zelfs openlijk gepropageerd werd, dat in loondienst van Moskou staaoiden, ver klaarden: Slaat den nationaal socialist, doodt den nationaal socialist, waar gij hem vindt. Uit deze strij dstemming kan men au hardheid en vastbeslotenheid van het nat.- soc. regime tegenover het verderf van da volksgemeenschap begrijpen. Opbouwend op den oergrond van het gezonde ras liebben wij aldus de minister het begrip van. het volkslid als bestanddeel volgens het bloed van een gemeenschap opgevat. Zoo komt het dat onze emgenetische wetgeving bet verwijderen van liet minderwaardige met alle beslistheid nastreeft. Zeer onderscheiden van deze eugenetische maatregelen heeft eohter de nat.-soc. strafwetgever voor al ook strafmaatregelen genomen van uit eugenetisch standpunt. De castra tie van den zedelijkbeidsmisdadiger is een strafmaatregel. Deze moet be wust het misdadig misbruik van na tuurlijken aanleg bestraffen. Het beroep, dat spr. richt tot zijn toehoor ders die uit de geheele wereld naar Duitsch land zijn gekomen, is: Dient liet recht vam de gezonde cultuurvolkeren der aarde telgen over het bewuste verderven van onze ge meenschap. Het nationaal-socialisme reikt u in vreedzaam bewustzijn de hand. Laten wij niet schuwen het strafrecht de bescher ming te geven, die onze cultuur noodig heeft. NIEUWE OVERSTKGOM1NGEN IN KIANGSOE, SJANTOENG EN HONAN Uit Sjanghai.' 'Door •meet dan dertig gaten in de.n nieuwen dijk van het Wei- sjanhoe-meer, waarvan de nog losse aarde geen weerstand lieeft kunnen bieden aan den druk van het hooge water, stroomen de watermassa's naar liet Noorden van Ki- angsoe, dat door de bewoners, ondanks het bevel van de politie oin mede te werken aan de versterking van de dijken, in paniek verlaten is. Men vreest dat de ramp een zelfden omvang zal krijgen als die in West Sjantoeng. De voorzitter van het hulpverleeiiings- comité, Sjoe-Sji-IIying, raamt de scihade iu West-Sjantoeng op 250 millioen dollar. Meer dan SO.OOO vierkante kilometer staat onder water en bijna 6 millioen vluchtelin gen bevinden zich in een wanhopige toe stand. De meeste vluchtelingen willen zich naar Zuid-China begeven. Sjoe-S.ii-Hying deelde verder mede, dat de overstroomingsschade in de provincie Ho- nan 50 millioen dollar bedraagt. Het over stroomde gebied heeft, hier een oppervlakte van 6000 vierkante kilometer en er zijn een millioen menschen gevlucht. De meteorologische inrichting te Kai- foeng meldt, dat men daar in Juli 435 c.M. neerslag heeft gemeten. In de laatste jaren was de totale neerslag in dit gebied 517 c.M. OP ZONDAG 25 AUGUSTUS NED. HERV. KERK Den Bommel: 9% u. Ds Langhout. 6 u. Leesdienst Dirksland: 10 u. en 7 u. Ds van dor Wal Goedaueedie: Nam. Ds Polhuijs, van Stad a. 't Haringvliet, Henkingeu: 10% u. en 7 u. de beer Ovorwieel Melissant: Vm. en 's av. Ds Bouw Mididelharnis: Voorin. en 's avonds Ds Keck, van Staphorst Nieuwe Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 u. Ds Langhout, van Den Bommt Ooltgensplaat: 9% u, Ds Kleyne. 6 u. Lees- dienst Ouddorp: Vm. Leesdienst: nam. E* Kleyne, van Ooltgensplaat Oude Tonge: 9y2 u. en 6 u. Ds VerkerlS Sommelsdiijk: Vm. en 's av. Ds van Asch GEREF. KERK Den Bommel: 9u- en 6 u- Ds Schaafsma Melissant: Vm. Ds cle Valk; 's av. Leesdienst, Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Zeilstra Ooltgensplaat: 9y2 u. en 6 u. Ds Heendera Ouddorp: Vm. Leesdienst. Nam. DA De Valk, van Stellendam CHR. GEREF. KERK Middelharnis; Vm, en 's av. Ds Laman GEREF. GEMEENTE Herkingen: 10u., 3 u. en 7 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds de heer v. d. Berg, Theol. Student te Rotterdam Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst OUD. GEREF. GEMEENTE Herkingen: (Lokaal Tuinstraat) 10% u< 7 u. de heer Hogerwerl' Oudie Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Ouddorp: Geen dienst CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 19 Augustus Eigenheimers f 1.552.25, dubbeie prin- cessen f 68.50, Stoksnijboonen f 412.70, enkele princessen f 46.50, Claps Favorite 6.5012.70, Beurré Merode f 67.10, Noord- Holl. peren f 5.708.40, Yellow Transparant f 7.509.70, zure appelen f 0.70—9.10, alles per 100 kilo; savoye kool f 3.700, roodekooi f 2.703.10, wittekool f 2.202.50, komkom mers f 12.10, meloenen f 2223, perziken f 89.70, sla f 33.80, andijvie f 1.1.50, bloemkool f 311.80, alles per 100 stuks; kroten f 1.40—1.60, bospeen f 5.50—6.50 per 100 bos; pruimen f 9.50 11.50, druiven 16.10—17.80 per 100 pond. Veiling van Woensdag 21 Augustus Claps 3.709.50, Stoksnijboonen 711.50, N.-H. suikerpeer 3.503.80, augurken 314, zure appelen 8.509, Diamantperen 3.90, en kele princessen 6.8010, dubb. princesssen 47, spinazie 2.50, eigenheimers 2.10, stam- snijboonen 4.706, postelein 2.60—3, uien 0.400.50, Keswick app. 5, Dirkjesperen 2.80, doppers 3, alles per 100 kilo; bloemkool 3.60-10.20, roode kool 3.203.60, komkom mers 11.80, perziken 610.80, meloenen 1139, andijvie 1.702.20, sla 3.504.40, alles per 100 stuks; rabarber 3.70, kroten 1-701.80, peen 5.50, alles per 100 bos; drui ven 11.7017, tomaten 12, pruimen 8— 9.80, alles per 100 pond. Veiling van Donderdag 22 Augustus Kippeneieren 58—59 kilo 2.75—3. idem 57 kilo 2.70—2.75, idem 48 Jjüo 2—2.15, een deneieren 2.30—2.50. Aanvoer 10.300 eieren,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 2