1 Gemeenteraad van Den Bommel Gemeenteraad van Ouddorp Gemeenteraad van Goedereede MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935 ISm GEMEENTERAAD VAN DIRKSLAND Gemengd Nieuws* Vrijdag 9 Augustus des namiddags 4 uur kwam de Raad dezer gemeente in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Donkersloot; afwezig de heer Ilokke. Vfe Voorzitter opende de vergade ring met gebed, waarna de notulen der laatste vergadering werden gelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat in kas was een bedrag van f 1881.18, overeen komstig boeken en bescheiden. Idem van het Burgerlijk Armbestuur. Van Ged. Staten de goedkeuring over do pemeenterekening dienst 1933, een wijzi ging van de gemeentebegrooting, het aan gaan van oen geldleenine, de verordening tot. heffing van schoolgeld, verordening tot heffing van opcenten op de Gemeentefonds belasting. Van den Flakkeesclïen B'estuurdersbond een verzoek om een crisis-comité op te rich ten tot uitkeering van een steunv'erleening B. De VOORZ. zeide dat een crisis-comité reeds enkele jaren bestaat, zoodat dit ver zoek geen zin meer heeft. Van het Ministerie van Economische Za ken bericht dat de subsidie voor de werk- loozenzorg voor wat betreft de gewone bij drage zal bedragen over het 2e kwartaal i 290 en voor de extra bijdrage f 230. Van de gasfabriek de rekening voor ge maakt wqrk in do maanden Nov. tot en met Mei. Van het Ministerie van Onderwijs het be richt dat de bijdrage in de kosten der lt.H.B.S. voor 1934 is vastgesteld op f 1702.92 en dat over het jaar 1933 te veel is betaald f 119. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. B. on W. stelden voor aan het Algem. Armbestuur een kasgeldlccning te verstrek ken van f 1500. Dit werd goedgevonden. Van jden lieer P. Jacobs, tramstation Achthuizen, was een verzoek ingekomen om, waar de toestand van liet cafébedrijf zeer slecht is, zijn café des Zondags ge opend te mogen houden. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien deze principieele kwestie reeds lang geleden is uitgemaakt. Dit voorstel werd met algem. stemmen aan genomen. Namens de familie Breur te Ooltgens- plaat was een verzoen ingekomen om de zekerheidsteling voor wijlen M. Breur ais boekhouder van den boedel Bigge op te hel len. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar, waarna werd besloten aan dit .v erzoek te Voldoen Daarna werden door de heeren iButh, Troost en Houthuizen do geloofsbrieven on derzocht van de nieuvv-gekozen raadsleden. Na accoordbevinding werd tot toelating besioten. Op een rcclaimc over den aanslag voor hondenbelasting van den heer W. M. Buijs werd afwijzend beschikt. Op een reclame van de heeren Jac. Hameeteman, A. C. Zoon en P. Donkersloot om vermindering van de hondenbelasting, omdat ze bun bon den hadden opgeruimd, werd gunstig be schikt door een half-ontheffing te verleenen. 'Van den lieer T. Kreeft was éeri verzoek ingekomen om ontheffing van zijn aanslag Voor schoolgeld, aangezien adressant geen inkomen had genoten. De VOORZITTER deelde mede, dat flc reclame te laat, was, doch gezien de finan- tiecle omstandigheden van adressant stel den B. en W. voor deze vordering oninbaar te verkaren, waartoe werd besloten. Een reclame over den aanslag voor school geld van de heeren W. van Kempen en Job Mijs werd aangehouden totdat de inspecteur der directe belastingen uitspraak had ge daan. Van den heer Meulendijk, hoofd der o. 1. school, was een verzoek ingekomen om ver- Jaging van huur, gezien huurders inkomen ook met ruim f 1000 was gedaald. De VOORZITTER deelde mede dat, waar 'de huur mede door de personeele belasting slecht verlaagd kan worden, stelden B. en W. voor de kosten van de waterleiding, zijnde f 30 per jaar, voor rekening van de gemeente te nemen. Hiertoe werd besloten. De VOORZITTER deelde mede dat een tweetal posten van te vorderen landpachten oninbaar waren, t. w. f 545.43 ten name vaji W. Maliepaard en een bedrag van f 605.26 ten name van G. J. in 't Veld, waarop in mindering aan beneficie was ontvangen f 270. B. en W. stelden voor deze posten af te voeren. Hiertoe werd eenparig besloten. Be lieer MAST ad-viseerde, al zal 't in den regel niet gemakkelijk vallen, den duur voor achterstand korter te houden, aange zien het Armbestuur dergelijke schadepos ten niet kan dragen. Het is noodzakelijk vroeger maatregelen te nemen. De VOORZITTER zeide toe daarmede re kening t6 houden. B. en W. stelden voor naar aanleiding Van een daartoe van God. Staten ontvan gen verzoek de verordening tot heffing van het vergunningsrecht te wijzigen in verbanu met de wijziging der Drankwet, waarbij is bepaald, dat de aanslagen geregeld zullen moeten worden naar den behaalden omzet Hiertoe werd besloten. B. en W. hadden opgemaakt de 3-jaarlijk- Sehe afrekening met de bijzondere schoot. Hieruit bleek dat liet schoolbestuur te veel had ontvangen een bedrag van f 384. De bijdrage over 1933 werd vastgesteld na af trek van ontvangen schoolgeld op f 1057,11. Vaststelling gemeenterekening 1934. Do commissie van onderzoek rapporteer de bij monde van den heer Houthuizen dat bet finantieel beheer in orde was bevonden, zoodat tot vaststelling knn worden overge gaan. Het was de commissie wel opgeval len dat. de turf geleverd aan de scholen verschillend in rekening was gebracht, dat het ook verschillend was mot het storten van een waarborgsom door huurders van Srtncentewoningen, de eehe had niets, de ander f 25 en weer een ander f 50 gestort ïfe commissie zag daarin gaarne meer een heid. De VOORZITTER zegt dat de gemeente werkman geen waarborg heeft gestort, doch B- en W. vinden dit, al is het principieol niet in orde, geen bezwaar, aangezien we kelijks van het salaris een achterstand afgehouden kan worden. De heer Bakker heeft f 25 gestort, die had niet meer. Dit is echter allemaal onder het vorig bestuur ge schied, thans wordt aan het bedrag van i 50 streng de hand gehouden- Daarna werd de rekening vastgesteld met een nadeelig slot van f 1000.19. De VOORZ. zeide dat het resultaat nog wel niet zoo mooi was, doch vorig jaar was het slot f 4000 ruim. De ka'pitaaldienst sloot met een batig saldo van f 1437.87. Vervolgens werd de rekening van het Armbestuur vastgesteld met een batig sal do van 2037.64. D'e yOORZ. merkte °P> dat> a' at'' mooier ®'s de gemeenterekening, dit toch ook slecht gesteld is, aangezien deze instel ling f 1000 plus de gift van S.B.Z. ad f 500 achteruit is gegaan. Verhuur grond op „Lombok". De VOORZ. zeide dat deze grond' de ge meente in ei fnacht heeft ontvangen van de Ambachtsheerlijkheid; thans zijn er twee aanvragen om een stukje grond in huur te mogen ontvangen voor den bouw van lood sen- t w. van commissionair Baakelaar on de heer Mast Indertijd is een dergelijk verzoek «m den lieer Mast afgewezen waarom daarop uiet verder wordt ingegaan. Een en ander is mede door den opzichter bekeken; daar tegen kan geen bezwaar zijn. Wij moeien de liavehbclangen in de hand werken. B. en W. stellen mitsdien voor, behou dens goedkeuring van Gedep. Staten, Pol der en Ambachtsheerlijkheid, die gronden uit te geven in huur voor den prijs van 20 cent per M2. voor den duur van 10 jaar met 10 optie-jaren. B. en W. wenschen. waar de hoer Bake- laars verzoek het eerst was ingekomen, adressant het voorste stukje to geven. De heer MAST meende, dat. waar zijn verzoek eertijds is verworpen, hij de oudste rechten kon doen laten gelden. Daarna is de raad in zijn geheel de si tuatie wezen bezien en op voorstel van li. en W. werd bepaald dat de loting zou aan wijzen wie het voorste on wie liet andere gedeelto zou verkrijgen. Na loting bleek do heer Bakelaa.i- het \oorstc deel toegewezen. De heer IIOUTHU1ZEN zag gaarne dat deze huren do erfpachtkosten zouden op brengen en stelde voor de huurprijs te be palen op 30 cent per M2. Na ampele be spreking werd besloten do grond voor 20 cent uit te goven. Vervolgens werd de gemeentebegrooting dienst 1035 gowijzigd B. en W. stolden voor d„ post steunver- leening te verhoogen van f 12.000 op f 15.000, aangezien pet- 1 Aug. reeds voor driekwart was verbruikt. Hiertoe werd besloten. In de rondvraag vroeg de beer MAST ol de politieverordening niet gewijzigd kon worden, door Ie laten vervallen liet verbod om op de kaai binnen de nieerpaaltjes te mogen rijden, aangezien voor het lossen en laden dit zeer hinderlijk was. De VOORZITTER zegl, dat dit opnieuw bezien zou moeten worden, waar B, en W. echter t.z.t. met een geheel nieuwe verorde ning ter tafel zullen komen, stelde Sjir. voor ook dit punt te bezien. V'oorloopig zou wat door de ingers gezien worden. Do heer MAST vroeg, of er nog niets be kend was over do opheffing van do school in do Zuidzijde. De VOORZITTER zeide, dat de zaak nog niet voor de Kroon had gediend. Nu wij aan het. einde, van deze vergade ring zijn gekomen, aldus de Voorzitter, rost mij nog te constateeren, dat het waar schijnlijk de laatste keer ls, dat de Raad In zijn huidige samenstelling bijeen zal zijn. Twee leden zullen hier dus niet meer terug keeren, hot zijn de heeren Buth, die geen ranididatuur meer heeft aanvaard en Troost. Ik dank beide heeren voor hetgeen zij al die jaren in het belang der gemeente hebben gedaan. Gelukkig hebben wij die jaren, al is er verschil van politieke rich ting, geen groote verschillen gehad. Er heeft altijd een hartelijke verstandhouding ge- heerscht en met leedwezen zie ik IJ beiden heengaan. Ik dank U t ooi- de steun onder vonden en hoop dat God U en Uw gezin moge zegenen en het belang Uwer gemeen te U na aan het hart zal blijven liggen. Daarna sluiting. Vrijdagmorgen te half elf kwam dc Raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Gobius du Sart. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering mot gebed, waarna de notulen dei- laatste vergadering werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Gedep. Staten over genomen raadsbesluiten. Idem over de gemeenterekening dienst '33. Aan enkele administratieve opmerkingen zal tegemoet gekomen worden. Een verzoek van den heer Drossaard, hoofd der O.L. school, om ontslag als zoo danig, wegens benoeming elders, tegen 1 September a.s. Aan dit verzoek werd vol daan. De voorzitter zeide van deze plaats de lieer Brussaard dank te zeggen voor het geen bij voor de gemeente heeft gedaan. Hij heeft getoond den kinderen en de schooi een warm hart toe te dragen en wij zien hem noode gaan. Wij hopen, dat liet hem en zijn gezin in zijn uicuwo woonplaats wel moge gaan. Van de Wed. Spee was een schrijven ont vangen, waarin wsazi geklaagd over hot staan van jongelui voor de winkelramen en deur, waardoor de clientele haast de zaak niet binnen kan gaan. De Voorzitter stride voor deze zaak eerst door B. en W. nog eens te doen beziCn. Vroeger is voor zooiets wel eens proces-ver baal opgemaakt en als de politie dan om een verklaring van de betrokkene vroeg, waarin deze bevestigde, dat liet verboden was voor verbalisanten In de ramen te zit ten en hangen, dan werd er geweigerd zoodat c-'ii boete-oplegging niet volgde. A. Padmos meende, dat men die hin der aldaar reeds veel verleggen kon, wan neer men het aanplakbord verplaatste; bv. naar do Openbare ScliooL Laten wij daar een zuil plaatsen, dan is die pleisterplaats verdwenen. De Voorzitter meende, dat dit moge lijk verbetering zou kunnen brengen. Beslo ten werd een en ander alsnog te overwegen. Van den Commissaris der Koningin dezer provincie was nogmaals een verzoek inge komen de veldwachter deei te laten nemen aan de te houden politiecursussen, waar van de kosten per jaar f25 zullen bedragen. B. en W. waren van meening, dat waar een hnogere autoriteit een dergelijk verzoek tot den Raad riclit, dit slecht geweigerd kan worden, aangezien het een principieele zaak is. Ilet is van groot belang, dat de veld wachters goed en algemeen onderlegd zijn. B. en V/. verdedigen dit voorstel met nieu we moed, te meer, daar juist 1.1. Zondag weer bleek boe praktisch het is als do veld wachters ook onderlegd zijn in de opspo ringsdienst. Na de inbraak was er n.l. be hoefte aan een goede politiehond en een dactologische koffer voor het maken van vingerafdrukken. Als men een deskundige moet laten komen kost liet handen geld en wanneer onze eigen veldwachters daarmee op de hoogte zijn, werkt het vlugger. Ilet is niet de bedoeling van B. on W. de beide veldwachters gelijk les te laten nemen, dooh na elkaar. De heer T. Tan is was er nog tegen. De opleiding moeten de belanghebbenden zelf betalen, dat moet iedereen. Waar wij hier pas twee nieuwe veldwachters hebben, had maar beter uitgezien moeten worden naar iemand die die bevoegdheden allemaal bad dan was dit voorstel nu niet aan de orde ge steld behoeven te worden. De Voorzitter meende, dat op de be kwaamheid van dc veldwachters niets aan te merken viel, doch men kan niet allen ge lijk zijn en ook niet alles eischen bij een benoeming. De heer A. Padmos was ook tegen dit voorstel, niet om het bedrag doch om liet principe, dat de gemeente de opleiding be taalt terwijl, wanneer ze na een paar jaar vertrekken, een andere gemeente de profijten er van kan hebben. De oude veldwachters, die goed waren in geburgerd, zullen beter opsporingswerk kun nen verrichten dan de nieuwe functionaris sen. Bij dat werk komt veel bekendheid met de inwoners te pas, ik weet, aldus spreker, dat h.v. „Bretje" vlugger de daders zal heb ben als er iels gebeurd, dan de veldwachter, laten wij dan zoo iemand eens een tientje geven dan zullen we wel verder komen. De Voorzitter meende op deze bewe ringen niet verder te moeten ingaan. Daarna werd het voorstel van B. en W. verworpen met zeven tegen vier stemmen. Voor stemden de heeren Breen, Hameete man, Wesdijk en J. Westhoeve. Daarna werden de geloofsbrieven onder zocht van de nieuw gekozen raadsleden. De commissie adviseerde tot toelating, waarna alzoo werd besloten. B. en W. stelden voor de begrootingspost steunverleening en werkloozeuzorg te ver hoogen. De Voorzitter deelde mede, dat de post steunverleening bijkans is opgeteerd, zood'at aanvulling noodig is. B. en W. hebben thans overleg gepleegd met de Polder het Oudeland cn die was bereid in de werkzaam-' lieden, die er te doen zijn 10 pet. bij to dra gen, de rest betaalt de gemeente. Deze zaak van werkverschaffing is ook ten departo- mente besproken en daarvoor zal dc goed keuring worden verkregen. In dit werk zal ongeveer 2600,werkloon zitten, zoodat aan aardig veel mcnschen werk verschaft zal kunnen worden. T. T a n i s zeide, dat de gemeente Nieuwe Tonge van oat Poldervverk 75 pet. subsidie krijgt, weet de voorzitter wolk percentage wij hier krijgen. Dc Voorzitter zeide, nat dit niet was vastgesteld, doch betwijfelde tocli hot genoemde percentage van Nieuwe Tonge. Daarna werd liet voorstel aangenomen en de post steunverleening en werkverschaf fing verhoogd van 11300,op 20.000, De Voorzitter vroeg den lieer A. Padmos of deze voorstellen geheel zijn goed keuring konden wegdragen omdat de heer Padmos deze aangelegenheden altijd nog ui een warm hart toedraagt. De heer A. Padpaos zeide nu door den voorzitter in de discussie gehaald te zijn en dat dit punt hem altijd heeft getrokken, gaar. lie staat hij op de lires voor het belang vr i do arbeiders. Spreker meendo dat die be langen bij B. en W. niet zoo veilig waren en nu deze samenstelling van den Raad voor liet laatst wel hijeen zou zijn meende spre ker te moeten voorstellen en verzoeken aan B. en W. voortaan advies eu bijstand te vragen in deze zaken bij menschen, die meer in praktijk dc nooden kenden. Laat U in deze voorlichten. Speciaal wilde spreker de aandacht nog vestigen op de uitzending van werkmenschen naar Rozenburg, waardoor enkele mcnschen op hun steunuitkcering zijn gekort of geheel geschrapt. Spreker meende, dat beter jonge krachten hadden kunnen worden uitgezonden, dan mcnschen van om cn de bij vijftig jaar. Deze tewerk stelling heeft den werklooze getreiterd en dat moet niet voorkomen. De Voorzitter: Een dergelijke onpar lementaire uitdrukking kan ik niet toela ten, anders moet ik U het woord ontnemen. De heer A. Padmos: Dit beleid van B. en W. is in elk geval onbehoorlijk geweest, laat ik liet dan wat zachter uitdrukken. De Voorzitter; ik vind liet altijd pret tig, dat de heer Padmos van zijn hart geen moordkuil maakt en durft te zeggen wat hij meent. B. en W. hadden wel verwacht, dat deze zaak van uitzending tor sprake gebracht zou worden. Allereerst meende sjir. te moeten zeggen, dat B. en \V. de opdracht hebben gehad van den Raad, die steun- en werkver schaffingsaangelegenheden af te doen, dc verantwoordelijkheid daarover ligt dus bij den Raad. B. en W. hebben echter geen be hoefte aan voorlichting, wij hebben vertrou wen verkregen van den Raad en wij meenen die zaak gerust zelf af te kunnen. Voor wat lietroft de kwestie Rozenburg kan ik U het volgende mcdedeelen.Ik was voor de gemeentelijke zaken een paar dagen naar Den Haag geweest; intusschen was de aanvraag van Rozenburg gekomen. Op dat moment hadden wij zeventig a tachtig werk- loozen ingeschreven. De eerste wol houder en de correspondent der arbeidsbemiddeling zijn van 2 uur tot 's avonds 11 uur be-zig geweest om menschen uit te zoeken voor die uit zending, men kan dus niet zeggen, dat overhaaste besluiten zijn genomen. Van die tachtig zijn er ten slotte zes gebleken ge schikt voor dat werk te zijn. Bij dil onder zoek is de werkloosheid dezer gemeente in een zeer eigenaardig licht komen te staan, dat wil ik U wel zeggen. Wij zetten achter dat cijfer van werkioozeu dan ook een groot vraagteeken. Bij de thuiskomst hoorde ik een en ander, en wat is gedaan daarvan durf ik de volle verantwoording op me te nemen. Wij hebben niet anders kunnen werken dan gedaan is. Wij moeten die zaken serious behandelen om niet het risico te loopon, dat liet Rijk onze handeling afkeurt en daardoor de subsidies zouden komen te mis sen. Zij die uit de steunregeling zijn ontsla gen hebben niet aan de voorschriften vol daan. Ook is ons echter bij dat onderzoek nog eenigo waardeering gebleken, dat wij liet steunbedrag tot een zoo hoog percentage hebben kunnen opvoeren van liet standaard- loon. Dat dit zoo laag is, is huiten de schuld der gemeente. Het oude college van B. en W. heeft geen stoun van huitenslaanders noodig gehad en ik hoop, dat dit hij de nieuwe samenstelling ook zoo zijn zal. A. Padmos: Het is in deze laatste ver gadering allerminst mijn bedoeling geweest onparlementair te worden. Scheiden is nim mer prettig, en daarom wil ik die woorden dan ook gaarne terug nomen. Wel moet rao even van liet hart, dat de hoeren geweldig chicaneeren met de loonen en daardoor de steunnormen zoo laag zijn. De beide wet houders zijn daaraan ook niet vreemd. Meer malen is getracht hij contract de loonen te regelen; steeds is het de boer die chicaneert, waardoor van een vast contractloon niets le recht komt. Zoover mij echter bekend is heeft geen enkele werklooze get.rac-lit werk te wei. geren. Het was echter een moeilijk moment waarop die zaak is beslecht moeten worden. Want velen zouden c.e andere dag hier werk krijgen en dan kan men die menschen niet i kwalijk nemen dat ze iiover niet naar Rozen |li f-w**' mm De burgemeester van Albury, de heer W au gh, in gezelschap van zijn echtgenoote en van den Rotterdamschen burgemeester, Mr. P. Drooglee- v e r F ortuyn, bij diens bezoek aan de Maasstad op het bordes van liet stadhuis gefotografeerd. Op den achtergrond o.m. weth. A. Hanemaaijer burg gingen. Dat mag geen reden zijn om die menschen thans uit te sluiten. De Voorzitter: Is er nog iemand die liet woord verlangt? Geen der leden meldde zich aan. Dc Voorzitter: Dan rest mij nog een aangename taak, waar dit de laatste verga dering is in dc oude samenstelling, een en kel woord te spreken tot die leden welke heen gaan en hier niet zullen weerkeeren. Ik mag den scheidenden wel de verzekering geven, dat wij over hel algemeen prettig hebben samengewerkt. Niet van alle verga deringen ging een prettigen toon uit, doeli laten wij ons troosten njet de gedachte, dat allen getracht zullen hebben het belang der gemeente te dienen en daarvoor dank ik U. Ik hoop, dat liet U allen goed moge gaan en waar de heer Mastenhrook reeds op leeftijd is gekomen hopen wij, dat God hem een aangenomen levensavond schcnke. A. Pad mos dankte voor deze woorden. Vloeken cn tieren, aldus den spreker, wordt op het kerkhof wel gedaan. Wil men gepre zen worden, zei eens een schoolmeester, dan moot men dood gaan. Ook thans worden ons woorden van dank gebracht voor wat wij in deze zittingsperio de hebben verricht. Dat ik hier niet weer keer is dc schuld van ne arbeider, wiens belangen ik heb gemeend naar behooren te hebben gediend. De arbeiders hebben ge meend met dc Lijst-van dor Bok hun belan gen beter behartigd te zien, doch nu blijkt, dat ze niet deze lijst een reuze hok hebben geschoten. Ik ben gevallen als slachtoffer van mijn beginsel. De Voorzitter: Niemand meer het woord A. Padmos: De misdadiger hoeft bij de rechtbank het laatste woord. De Voorzitter: Dan moet ik zwijgen. A. Padmos: Dan is liet me op deze laatste vergadering gelukt den voorzitter zijn mond te snoeren. Dan" sluiting. Donderdag 8 Augustus des voormiddags tc half elf uur kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen onder voor- ziterschap van Burgemeester Charbon Afwezig der lieer Heerschap wegens on gesteldheid. De voorzitter opende de vergadering en stelde eerst aan de orde het lezen der notu len van de twee laatste vergaderingen. Deze werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Procesverbaal van de kasopname hij den gemeenteontvanger waaruit bleek dat in kas was op 18 Juni j.i. een bedrag van 132X1.28 overeenkomstig boeken en beschei den. Een schrijven van liet Ministerie van Sociale Zeken waarbij werd bericht dat de steunverleening is verlengd tot 28 Decem ber 1935 De goedkeuring van God. Staten van Raadsbesluiten o.a de bestrating van de Pieterstraat, liet aangaan van de geldlee- ning daarvoor. Dc verordening tot heffing van opcenten op de Gemeente fonds! ie las ting, ile verordening tot heffing van opcen ten op de Pesnnoele belasting, de verorde ning op de eischen van benoembaarheid van een veldwachter Al deze stukken wei den voor kennisgeving aangenomen. Een bericht van Ged. Staten inhoudende de mededoeling dat het presentiegeld van de Raadsleden vastgesteld kan worden op f 2.per lid per vergadering. Hiertoe werd besloten Dc goedkeuring over de gemeentereke- ning dienst 1933. Hot jaarverslag met do rekening over 1934 van de Bouwvereeniging Goedereede. Deze rekening werd door de II.II. Lokker, Renaud en den Eorzamen nagezien en daarna vastgesteld. Van de vereeniging ter verkrijging van Onroerende Goederen de Balans, Verlies en Winstrekening over 1934. De voorzitter merkte op dat er een gering verlies was. In een begeleidend schrijven werd mede. gedeeld dat de leden zeer moeilijk hun verplichtingen kunnen nakomen en ge vreesd werd dat een aanzienlijk tekort zal ontstaan. De voorzitter merkte op dat di toestand thans nog geen zorgen baart en verder le zijner tijd wel gezien zal worden wat gedaan zal moeten worden. Dan werd goedgekeurd de Regroofing van de N.V. E. M. G. O over bet dienstjaar 1935—1936. Deze sloot met een wist bed rag van 1 918.50. Van de bewoners van do N- zijde der haven verzochten dc aldaar staande hoornen te willen snoeien, aange zien de buizen vochtig worden in de scha duw. De Voorzitter merkt op dat diit geen zaak voor den Raad is dorli voor B. en W. zoodat liet stuk naar dit College werd ver wezen. Van de bewoners van den Storm polder, dc Kinderdijk was een verzoek ingekomen om een rioleering te maken en de aldaar aanwezige sloot te reinigen. B. on W. zul len deze zaak eerst nader onderzoeken en te zijner tijd don Raad van advies dienen Van de afdeeling Goedereede van den Ned. bond van arbeiders in Landbouw en Zuivelbedrijf was een verzoek ontvangen om toeslag op de steunuitkcering voor de S. B Z. premie. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken omdat het college van oor dcel ig dat de steunverleening afdoende was geregeld. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Van Ged. Sfafen was de mededoeling ontvangen dat de jaarwedde van den Amb tenaar van den Burgerlijken Stand is vast gesteld op f 40 per jaar en voor den len en 2den plaatsvervanger f 17.30. Het Kohier van de Hondenbelasting werd vastgesteld met 53 aanslagen tot een bedrag van f 153. Besloten werd de verordening tot heffing van het Vergunningsrecht te wijzigen in verband met een wijziging van de Drank wet. Voortaan zal de aanslag plaats heb ben naar den omzet. B. en W. stelden voor de Statuten van de Stichting de Drinkwaterleiding (e wijzi gen .met de bepaling dat ook de leden van lief bestuur die daarin ambtshalve zitting hebben periodiek zullen altreden. Hiertegen was geen bezwaar en werd alzoo besloten De gemeentebegrooting dienst 1933 werd met. overschrijvingen gewijzigd. Daarna werden door de neeren Renaud, Lokker en den Kerzamcn dc geloofsbriei en onderzocht van de nieuw gekozen Raads leden. Deze werden in orde bevonden waar na tot toelating werd geadviseerd. De voorzitter benoemde tot loden van do Commissie van Onderzoek voor de gemeen- lerekemng diensjaar 1934 de heeren Re naud, den Eorzamen en Lokker. In de Rondvraag woog Mothouder Lod der of de gemeente bemiddelend zou kun nen optreden om 1ot een hetere verhouding tc komen tusschen de arbeiders en de boe ren dezer gemeente. Spreker meende dat 't ongehoord u-as in liet belang dor gomceme dat er zoovele hoeven zijn die arbeiders uit Ouddorp te werk stellen en de Goederee- sclio arbeiders -op straat laat staan die ge steund moeten worden. Als de boeren mee uerkten behoefde er in deze gemeente geen werkloosheid te zijn en dit gaf de gemeen te een besparing van ruim f 3000 jier jaar Deze toestand zal toch ook uiteindelijk lof verkeerde toestanden gaan leiden. Dn voorzitter meende dat dit geen zaak was voor de gemeente. Men kan in de par ticuliere zaken niet treden, jdaarmede heeft cte gemeente niets te maken. Dat is een za-ik die boeren en arbeiders zelf moe ten uitmaken. Lodder zeide dat bij daaraan reeds lang werkt doch geen medewerking kan ver krijgen. Er zijn hoeren die rondweg zeggen dat ze lietals ze door de overheid daartoe niet worden gedwongen. De ge- meepte Ouddorp gaat nu met de revenuen weg. Renaud vond liet ook een treurig geval dat iemand uit deze gemeente die 20 jaar bij denzelfden hoer heeft gewerkt nu op straat is gezet om zijn plaats door een Oud dorper bezet te zien. De Voorzitter zeide dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering was in de oude sa menstelling. Spreker dankte de leden di° liier niet u-por zullen keeren voor hetgeen zij in het belang der gemeente hebben ge daan. lil het bijzonder wensclitc hij een woord te richten lot den heer Troost die 30 jaar Raadslid en 21 jaar Wethouder dezer gemeente is geu-eest. Spreker dankte de lieer Troost hartelijk, betreurde liet dat de gezondheidstoestand de heer Troost noopt.' heen te gaan doch hoopte dat liet de heer Troost gegeven moge u-orden dat bij lang, zij het dan van verre, de gemeentezaken (e mogen blijven \olgen onder een betere gezondheid. Dan sluiting. Spoede.ischcnide vergadering van den Ge meenteraad van Dirkslnnd, op Donderdag 8 Augustus 1935 des avonds 8.30 uur. Aan wezig allo leden. Voorzitten-: Burgemeester Visscher. Nadat de vergadering door den VOOB- ZTTER met gebed is geopend, worden de notulen van de vori-ge vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Komen in behandeling de ingekomen stukken Schrijven van Grid. Slaton, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden li-et raads besluit tot aankoop van de grond aan de Bungein. Zaayerlaa.ii, voor de eventueal-e bouiv van liet badhuis. Brief van Ged. Staten, waarbij goedge keurd word-t teruggezonden liet raadsbesluit tot wijziging van de gemeenite-beKrooling 1933. Het proces-verbaal van gehouden opname van kas cn boeken van liet Algemeen Arm bestuur. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling liet ontwerp eener gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten Dirksland, Middelharnis en Som melsdijk betreffende de combinatie van de (tireclies van het gasbedrijf alhier en van het gemeenschappelijk gasbedrijf Middel harnisSoiittriolsdijk. Deze regeling is ge maakt ter voldoening aan artikel 139 der Gemeentewet. Het ontwerp wordt voorgele zen en met algemeene stemmen onveran derd vastgesteld. Komt in behandeling liet voorstel tot ver- hooging van d-e keurloouicn ingevolge de Vleeselikem-ingswet. Door liet gebruik van hot rundvleesoh in blik is het aantal slach tingen belangrijk teruggeloopen, zoodat verleden jaar een nadeeli-g saldo van 460 is ontstaan. Indien moest de gemaakte re serve op voorstel van Ged. Staten aan de gemeenten uitgekeerd worden, zoodat er dus nu een tekort komt. Voorgesteld wordt liet keurloon voor de varkens met ƒ0.50 te verhoogen en voor de runderen met 1 pet- stuk. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ook wordt nog vastgesteld de hefiug voor het gebruik van het noodslachtingsgebouw cn voor hel gebruik van de begraafplaats voor afgekeurd vee en vieesch. Deze ree ling moet nog per verordening vastgesteld worden, maar or worden thans geen ver- lioogingen in aangebracht. In de rondvraag informeert de heer de BONTE of de Minister reeds toestemming heeft gegeven ioor liuurverlaging. De VOORZITTER antwoordt dat liet in beginsel wel is toegezegd, dooh dat liet neg nkit officieel is afgekomen. Dan gaat de raad over in geheime zitting Geheimzinnige verdwijning De politie wachtte tevergeefs op een passagiere In de maand Mei van dit jaar is een diamanthandelaar uit Amsterdam, zekere D., verdwenen met medeneming ian een partij diamanten ter waarde van ruim f 16.000. De man is toen eerst naar België gegaan cn heelt vandaar naar elders de wijk geno men. Dc politie heeft hem hut nu toe niet kunnen opsporen. Dezer dagen echter kreeg de politie te Amsterdam er kennis van, dat de echtgenoote van den heer D. zich te Algiers aan boord van liet s.a. „Calypso"' van de K.N.S.M. had ingescheept, met bestemming naar Amsterdam, In haar gezelschap bevond zicli haar vijftienjarige zoontje. De politie stelde er prijs op deize vrouw hij aankomst le Amsterdam aan een ver hoor te ont ervverpen en a-u-halve verzocht zij aan de politie-autoriteiten te IJmuiden, ervoor te willen zorgdragen, dat mevr. D hij aankomst aldaar niet van boord zou gaan. Hedenmorgen vroeg is de „Calypso" te IJmuiden aangekomen." De politie stond op de Zeesluis. Mevr. D. stapte ecliter niet van boord. Na liet vertrek uit IJmuiden werd aan boord van de vrouw niets meer. gezien. De tweede stuurman stelde een onderzoek in, doch men heeft haar aan boord niet kunnen vinden. Men had mevr. D. na het passeeren van de Noord Hinder niet meer gezien. Op welke wijze de vrouw van boord !s ge komen, weet men niet. De politie zet intussohen het onderzoek' voort. Woesteling verslaat twee menschen Een vechtpartij met ernstige gevolgen te Amsterdam In de Covert Flinckstraat te 'Amster dam, heeft Zaterdagnacht een snorder, De G., tijdens een twist met een dronken man, zekeren Blanken, dezen met een avitokrik op ho( hoofd geslagen, waardoor deze be wusteloos ineenzeeg. In de consternatie raakten de dader en een daar wonend taxi-ondernemer Zegge. man, slaags, waarbij De G. hem met een mes in de hartstreek slak. De toestand van Blanken is vrij ernstig, die van Zeggeman valt mee, daar hij op 't laatste oogenhlik voor den aanval van De G. is teruggedeinsd De dader, een bekende van de politie en die kortgeleden uit de gevangenis is ont slagen, is opgesloten. Nieuwe bekentenis te Oss De Zaterdag gearresteerde 47-jarige B., uit het iei'-hoekje" te Oss, lieeft ten over staan van de gemeente politie bekend schul dig te zijn aan heling van goederen af komstig van een groot aantal grootere en kleinere diefstallen te Oss gepleegd. O-in. is B., de heler geweest van een voor eenige jaren ten nadeele van den ZeerEerwaarden lieer Pastoor Bloem, te Oss, ontvreemd waar devol -horloge, waarvan de daders van de inbraak reeds achter slot en grondel zit ten. Naar aanleiding van deze bekentenis zullen door de gemeente-politie nog meer dere arrestaties vvoixlen verricht. Doodelijk ongeval te Rietveld Op -de Rijksstraatweg te Rietveld lieeft een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij de 78-jarige A. Burg graaf, uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijksstraatweg, links van den weg. Op een gegeven oogenblik stak hij, terwijl hij daarbij omkeek, de weg over met het noodlottig gevolg, dat hij door een juist passeerende moterfiets- rijdcr werd gegrepen. Beiden kwa men te vallen. De motorfietsrijder bleef ongedeerd, terwijl B. een dubbele schedelbreuk bekwam. Eenige oogcnblikken na het ongeluk is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. De bestuurder treft geen schuld. Hel slachtoffer was weduwnaar. ZWAAR GEWOND MARECHAUSEE GEVONDEN In het hospitaal overleden Nabij Budel (N.-B.) heeft men, meldt het ^Handelsblad", even over de grens een ma- rechaussee aangetroffen, die zwaar ver wond bleek te zijn en nog slechts zwakke levensfeekenen vertoonde. De man werd terstond naar het militair hospitaal over gebracht, waar hij eenige uren later aan de wonden is overleden. Men vermoedt, dat zich hier een smokkel- drama beeft afgespeeld,

Maas- en Scheldebode | 1935 | | pagina 3